PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82

-voymar-
03-03-2023, 19:57
Po pierwsze nikt cie nie powinien słuchać.
Piszesz bez składu i ładu .
Ta tacka bezpośrednio pod PC to która ? Podłoga PC ,która na otwory technologiczne na klipsy grzałki ( i wg ciebie nie powinno się tam grzałki dawać ) , czy dodatkowa tacka ?
Bo jeśli to pierwsze ,to masz rozdwojenie jaźni, najpierw piszesz ,że nie służy do rozłożenia grzałki ,a teraz że służy.

NIE PISAŁEM ŻE SIĘ TAM NIE POWINNO DAWAĆ GRZALKI !!!!!!!!!
Pisałem o tym aby pominąć grzał kę stosując inne rozwiązania
A jakie ?????????
Takie jakie opisywałem wyżej które się sprawdzają
Chlopie !!!1 chcesz grzałkę pezpośrednio pod PC to sobie ją MOCUJ mnie to Lata Twoje pieniądze i twoja PC
Rozdwojenie Jaźni !!!! Hm ciekawe u kogo?

marcinnk
03-03-2023, 20:09
Możesz załączyć zdjęcie z pracy sprężąrki? Samo grzanie CWU to 365 załączeń w roku, jeśli tylko raz dziennie jest załączany.
Ja po ponad roku mam wskaźnik 1,7 na kaloryferach i uważam go za bardzo dobry współczynnik z 100 litrowym buforem.
Moja wątpliwości dotyczą okresu wiosna-jesień, grzejesz cały dzień na 1 włączeniu ?Drugie przełączenie na CWU i w okresie 13C na zew jedziesz grzanie 24h?


TAK -jak najbardziej jestem zadowolony ze sterownika Salus.
Choć obecnie PC pracuje na harmonogramie Na tym Salusie PC pracowała krótko Dłuuuuuuuugo bo 4 lata Salus sterował piecem elektrycznym własnej konstrukcji -Było rewelacyjnie tylko te ( kWh ) :yes: z COP 1;1 Histereza była w przedziale 22,8*C do 23,4*C Obecnie tak dograłem PC ,krzywą i harmonogram ( przy w miarę stabilnych temp. zew ) że te parametry są utrzymywane czyli 22,8--23,4*C 24/24h
Co do start /stop to duzo zależy od domu
Ja przez ostatni rok tj. Luty 22r----do Luty 23r. mam 697start /stop Jak czytam wpisy ludzi co mają po 20 start/stopów /doba to WŁOSY stają na głowie/
Powodzenia.

Techno
03-03-2023, 20:21
NIE PISAŁEM ŻE SIĘ TAM NIE POWINNO DAWAĆ GRZALKI !!!!!!!!!

Patrz:



A ta tacka w PC nie służy do zakładania grzałki




Rozdwojenie Jaźni !!!! Hm ciekawe u kogo?
No zastanówmy się :)

MiG25
04-03-2023, 08:25
Możesz załączyć zdjęcie z pracy sprężąrki? Samo grzanie CWU to 365 załączeń w roku, jeśli tylko raz dziennie jest załączany.
Ja po ponad roku mam wskaźnik 1,7 na kaloryferach i uważam go za bardzo dobry współczynnik z 100 litrowym buforem.
Moja wątpliwości dotyczą okresu wiosna-jesień, grzejesz cały dzień na 1 włączeniu ?Drugie przełączenie na CWU i w okresie 13C na zew jedziesz grzanie 24h?

Kolego , nie tykaj tego tematu , bo ( jak każdy ) dojdziesz do wniosku ,że kolega ma dom durszlak :) Może mu dawać nieskończenie wiele ciepła ,jego dom wszystko przyjmuje :) Można znaleźć ile osób mu to mówiło , a on ciągle wie lepiej.
A po powyższym tekście widać ,jakim jest krętaczem , jak manipuluje wypowiedziami , idzie w zaparte , zmienia stanowisko w zależności jak mu pasuje.
A co gorsza nie dość ,że ma elementarne braki w edukacji , zero wiedzy technicznej , to innych wygania do szkoły .

Do Administratorów : Kolega -voymar- jest głupkiem , i to nie jest obrażanie innych ,tylko stwierdzenie faktów. Proszę o sprawdzenie , ile razy dostał BANa , za zbędne kłótnie , sianie zamętu.
Jeśli zamierzasz usunąć ten post , to również proszę o usunięcie wszystkich moich postów z forum .

jacek.1971
04-03-2023, 09:21
Jednak u syna po odkręceniu rotametrów maksymalny zład wyniósł 27,1 i to jest powodem do szybko spadającej temperatury podczas defrostów. Po sprawdzeniu przyczyna tkwi w rurkach doprowadzających wodę do rozdzielaczy tj.22 pex.
Czy da coś zamontowanie bufora na powrocie?

Techno
04-03-2023, 09:37
To nie zład , tylko przepływ wyniósł 27,1l/min ? ( a przed rozkręceniem rotametrów jak pamiętam był poniżej 20 ?)
Instalowanie bufora na powrocie nie pomoże zwiększyć przepływu , bo wstawisz go w szereg już z tymi rurkami ,które dławią.

Albo bufor równoległy ( i dołożenie drugiej objegówki), wtedy podczas defrostu woda będzie brana głównie z bufora więc musiałby być taki ,żeby jej na te 5min defrostu starczyło ... , albo wymiana rur do rozdzielaczy na większe.

Na pewno to jest tylko winą te przekroje ? Może jeszcze gdzieś tkwi problem ?
Może zamiast bufora na powrocie zastosować jakąś pompkę obiegową ,żeby razem z tą w PC współgrały i wymusiły większy przepływ ? ( nie wiem ,czy takie coś byłoby możliwe)...

Gepam
04-03-2023, 09:49
Termostat wenwetrzny czyli ten ze sterownika wyłącz pompy obiegowe tylko wtedy kiedy temperatura wzrośnie +1 od zadanej, a sama pompa do tego nie dopuści bo obniża krzywą aby utrzymywać zadaną, więc jest to jak najbardziej normalna praca że pompy chodzą prawie non stop, Więc pompa u ciebie działa poprawnie tak jak została zaprojektowana
Przecież to kompletnie bez sensu. Po co pompować wodę która ma 23 stopnie.

Na zewnętrznym sterowniku też tak jest? Obiegówka chodzi 24/7?

Techno
04-03-2023, 09:55
Nie , na zewnętrznym na pewno obiegówka się od razu zatrzymuje ,jak sygnał stop jest z termostatu ,i startuje dopiero jak dostaje sygnał z termostatu na włącz.
Ten wewnętrzny termostat/termistor faktycznie może mieć "własne życie" dla obiegówek.

jacek.1971
04-03-2023, 09:59
To dlaczego w większości instalacji z kaloryferami wystarczy wpiąć bufor na powrocie, i jak czytam różne artykuły to piszą że takie podpięcie bufora-na powrocie - poprawia zład

Techno
04-03-2023, 10:18
Ty próbujesz przepchnąć jak najwięcej ciepłej wody w jak najmniejszym czasie ( chcesz mieć większy przepływ) , a nie odwrotnie (masz duży przepływ tylko woda robi się szybko zimna bo jest jej mało czyli jest jej mały zład).

Patrz na temperaturę wejściową do pompy w momencie defrostu w menu z informacjami. Jeśli ona szybka maleje to mały zład , Jeśli temperatura się utrzymuje , a tylko za wymiennikiem mocno spada to mały przepływ.

Co z tego że wody ciepłej będziesz miał więcej , jak i tak jej całej nie przepuścisz przez wymiennik podczas defrostu .

jacek.1971
04-03-2023, 10:37
Ok czyli wchodzi tylko połączenie równoległe i pompką za buforem do podlogowki, a jakiej wielkości bufor proponujesz, pc 7 kw Panasonic

Techno
04-03-2023, 10:55
No dobra ,ale czy woda podczas defrostu osiąga aż tak małą temperaturę , że włącza się grzałka a później wyskakuje błąd ? Bo może da się z tym żyć ?
EDIT: w sensie z włączoną grzałką , bo z błędem co defrost to niekoniecznie :)

jacek.1971
04-03-2023, 11:11
Tak w każdym defroście załącza się grzałka, temperatura spada nawet do 18 stopni, nigdy nie załączył się żaden błąd, no a w instalacji woda spada o ok 1 do max 3 stopnie. W tym tygodniu będzie monter i tylko kwestia tego co robić. Ale już wiem że na pewno równolegle tylko jaki ten bojler , sugerują 50 Panasonic

Gepam
04-03-2023, 11:19
Nie , na zewnętrznym na pewno obiegówka się od razu zatrzymuje ,jak sygnał stop jest z termostatu ,i startuje dopiero jak dostaje sygnał z termostatu na włącz.
Ten wewnętrzny termostat/termistor faktycznie może mieć "własne życie" dla obiegówek.
Chyba już się domyślam o co chodzi. Wydaje mi się, że sterownik kieruje się taką logiką:
- jeżeli temperatura aktualna < temperatura zadana wtedy pompa załącza obiegówkę i sprężarkę
- jeżeli temperatura aktualna = temperatura zadana wtedy pompa utrzymuje pracę obiegówki i sprężarki jeżeli akurat pracują! Jeżeli z jakiegokolwiek powodu przestaną pracować, np. pompa generuje za dużą moc, nie jest w stanie zmodulować i sprężarka się wyłączy, to pompa już jej nie włączy.
- jeżeli temperatura aktualna > temperatura zadana wtedy obiegówka i sprężarka zostają wyłączone

Tak jakby pompa stwierdzała, że skoro temperatura w domu jest równa zadanej, a sprężarka nie pracuje, to już nie ma sensu trzymać się histerezy i ją odpalać, tylko lepiej poczekać aż w domu się ochłodzi. Tyle tylko, że przy tym zapomina o pracującej obiegówce.
Przy zewnętrznym termostacie to nie występuje, bo pompa nie wie jaka jest temperatura i ma tylko sygnał grzać albo nie grzać, więc ten stan pośredni nie występuje.

Jeżeli ktoś pracuje z wewnętrznym termostatem i ma service clouda to bardzo proszę o potwierdzenie, np. @bocian_koh

Andrzej5101
04-03-2023, 12:06
Tak w każdym defroście załącza się grzałka, temperatura spada nawet do 18 stopni, nigdy nie załączył się żaden błąd, no a w instalacji woda spada o ok 1 do max 3 stopnie.
Jeżeli temperatura wody podczas defrostu mimo zadziałania grzałki spadnie < 18 C to się pompa wyłączy z błędem H75 ;
- ewidentnie świadczy to o małym zładzie wodnym,
Już wcześniej pytałem ;
- jaki jest zład wody w instalacji?
- na jaką temperaturę ustawiona grzałka na CO???

jacek.1971
04-03-2023, 12:21
Jeżeli temperatura wody podczas defrostu mimo zadziałania grzałki spadnie < 18 C to się pompa wyłączy z błędem H75 ;
- ewidentnie świadczy to o małym zładzie wodnym,
Już wcześniej pytałem ;
- jaki jest zład wody w instalacji?
- na jaką temperaturę ustawiona grzałka na CO???

Jaka grzałka, np dzisiaj temperatura powrotu 27-28 te.zas. 30 podczas defrostu przepływ 26 do 27 i w tym defroście spada temperatura na 22 wychładza się że względu na mały przepływ ale rzeczisty powrót z podlogowki to 26

jacek.1971
04-03-2023, 12:25
Teraz już jestem zdecydowany na wpięcie tego bojlera równolegle, tylko jakiej pojemności

Techno
04-03-2023, 12:25
I dlatego zład nie jest za mały , tylko przepływ.
A bufor jak największy, tak ,żeby wody starczyło na defrost. Zakładając ,że pzepływ odczas defrostu to 50l/min , u ciebie jest 27 , czyli brakuje 23l/min , a defrost trwa 5 min , to wychodzi 115l... czyli 100l minumum.

jacek.1971
04-03-2023, 12:41
I dlatego zład nie jest za mały , tylko przepływ.
A bufor jak największy, tak ,żeby wody starczyło na defrost. Zakładając ,że pzepływ odczas defrostu to 50l/min , u ciebie jest 27 , czyli brakuje 23l/min , a defrost trwa 5 min , to wychodzi 115l... czyli 100l minumum.

Dzięki

Techno
04-03-2023, 12:44
Jaka grzałka, np dzisiaj temperatura powrotu 27-28 te.zas. 30 podczas defrostu przepływ 26 do 27 i w tym defroście spada temperatura na 22 wychładza się że względu na mały przepływ ale rzeczisty powrót z podlogowki to 26

Podczas defrostu sprężarka nie grzeje wody ( oczywistość :) ) , wejściowa temperatura do pompy to 26 ( powrót z podłogówki) , i wychodzi z pompy o temperaturze 22 stopni ( więc daleko do tych 18 ) , więc czym tu się przejmować ?
Grzałka i tak będzie się włączać ( bo jest niżej niż 27 stopni) , ale to wszystko , nie ma błędów , jest ok.

EDIT: Pytanie , czy te 22 stopnie jest na wyjściu z pompy , a jaka temperatura jest przed grzałką ( bo to ten czujnik w razie "W" załączy błąd i wyłączy pompę).

EDIT2: Podczas defrostu przepływ ma być jak największy , ale nikt nie mówi ,że 27l/min jest za mały .
Chyba za bardzo szukasz dziury w całym.

-voymar-
04-03-2023, 14:58
Możesz załączyć zdjęcie z pracy sprężąrki? Samo grzanie CWU to 365 załączeń w roku, jeśli tylko raz dziennie jest załączany.
Ja po ponad roku mam wskaźnik 1,7 na kaloryferach i uważam go za bardzo dobry współczynnik z 100 litrowym buforem.
Moja wątpliwości dotyczą okresu wiosna-jesień, grzejesz cały dzień na 1 włączeniu ?Drugie przełączenie na CWU i w okresie 13C na zew jedziesz grzanie 24h?

Dokładnie tak CWU grzeję 1 raz/doba Wystarcza.
Opisywałem to nie raz Mam zbiornik CWU bezpośrednio pod łazienkami i kuchnią Także woda z baniaka to tylko bezpośredni pion beż mieszania przez cyrkulację bo nie jest potrzeba. Na CWU czekam max 10sekund
Grzanie jest na harmonogramie 2 x /doba ( przy stałych temp zew. ) Jak jest już ciepło to tylko 1 raz popołudniu. Dom dość dobrze trzyma ciepło
Utrzymywana temp w domu 22,8*C -23,4*C 24/24h

jacek.1971
04-03-2023, 16:06
Jaką temp. zasilasz układ ( CO ) ? bo powrót nie może być mniejszy niż 27*C

Dzisiaj leciała 30 popołudniu do teraz leci 29 , ale tak jak już wcześniej pisałem problem jest w tym przepływie, dokładnie nie wiem gdzie jest ten czujnik temperatury który pokazuje temperaturę na tym głównym ekranie ale przypuszczam że gdzieś w wymienniku i tam się wychładza temperatura podczas defrostu nawet do 18 a na powrocie pokazuje że temperatura spada max o 3 stopnie czyli gdzieś w okolice 25-27 zależy jaka jest temperatura zasilania krzywą mam obecnie -15/15 34/25. Dlatego w przyszłym tygodniu będzie buforek a za nim druga pompka,zobaczymy jaki będzie efekt.

Techno
04-03-2023, 16:24
Masz grzałkę na tacy?
Mój drugi wpis który zacytowałeś ---Proszę przeczytaj go jeszcze raz
Powiedzenie NIE SŁUŻY --ma dwojakie znaczenie
np.- Napijesz się ?
-nie dziękuję .NIE SŁUŻY mi to.
Takie było moje odniesienie.
Zrozumiałeś ? obawiam się że nie.

To aż żałosne jest. Panasonic zaprojektował i zobił w tej podłodze przegięcia na poprowadzenie kabla , otwory na spinki do przymocowania kabla, daje kit z instrukcją obsługi do jego założenia , a ty piszesz "że do tego nie służy". Dyskutuj z Panasonic , czy służy czy nie służy i jak te twoje głupoty interpretować :)
Kręcisz i głupio ci przyznać ,że nie wiedziałeś.
A co do zatkania otworów , to spójrz w instrukcję ( przeczytaj tak od serca) , bo na pewno coś tam jest o ich zakrywaniu ,ale nie uprzedzając faktów....
EDIT: No chociaż jeden fakt odnotujmy , twierdzisz ,że zatykanie otworów jest złe. Znowu bedziesz dyskutował z Panasonic ?

EDIT2: W tym znaczeniu jakie teraz próbujesz forsować musiał byś napisać "A ta grzałka założona na tacy w PC jej nie służy " i na tym zakończyć zdanie. Pisząc "A ta tacka w PC nie służy do zakładania grzałki" nawet w ten sposób nie można tego interpretować. Pytałem się znawców w tym temacie :) Także przestań robić z nas forumowiczów idiotów.

bocian_koh
04-03-2023, 17:40
Gepam

"- jeżeli temperatura aktualna < temperatura zadana wtedy pompa załącza obiegówkę i sprężarkę" TAK
"- jeżeli temperatura aktualna = temperatura zadana wtedy pompa utrzymuje pracę obiegówki i sprężarki jeżeli akurat pracują! Jeżeli z jakiegokolwiek powodu przestaną pracować, np. pompa generuje za dużą moc, nie jest w stanie zmodulować i sprężarka się wyłączy, to pompa już jej nie włączy." TAK
"- jeżeli temperatura aktualna > temperatura zadana wtedy obiegówka i sprężarka zostają wyłączone" TAK
"Tak jakby pompa stwierdzała, że skoro temperatura w domu jest równa zadanej, a sprężarka nie pracuje, to już nie ma sensu trzymać się histerezy i ją odpalać, tylko lepiej poczekać aż w domu się ochłodzi. Tyle tylko, że przy tym zapomina o pracującej obiegówce." Tu nie do końca tak jest. Np. w przypadku po zagrzaniu wody CWU może być dwojako. Albo ponownie ją załączy albo nie. Tak jakby (co już napisałem wcześniej) korelowała z czasem dotychczasowych okresów osiąganych temperatur.

Jeszcze jedno. Ja mam / miałem ustawione w dzień 23 w nocy 22. Podczas tych ostatnich wichur w dzień nie dobijała do 23 to jak przyszła noc i wskoczył harmonogram na 22 i w domu miałem 22 to obiegówka się wyłączała.

bocian_koh
04-03-2023, 17:46
Hm. dom durszlak? było to wałkowane nie raz




Kolego znów nadpisałeś postów więcej niż dziur w durszlaku :lol2:

Było wielokrotnie wałkowane i definitywnie stwierdzone, że "DURSZLAK!"

Potwierdzeniem jest liczba załączeń sezonowych i to, że grzejesz jak już truskawki są.

Techno
04-03-2023, 19:20
No bo "DURSZLAK" na pewno w twoim słowniku ma wiele znaczeń i interpretacji :)
A my musimy wybrać co -voymar- ma na myśli , i nie zostać zkrzyczanym (a jak nie to wielkie litery pójdą w ruch :) )

No i pewnie ,że jeden nawet w zimie grzeje tylko w II taryfie , a drugi nawet w czerwcu ,żeby nie zmarznąć.... który ma lepiej :)

Ubaw po pachy z tobą.

-voymar-
04-03-2023, 19:21
Dzisiaj leciała 30 popołudniu do teraz leci 29 , ale tak jak już wcześniej pisałem problem jest w tym przepływie, dokładnie nie wiem gdzie jest ten czujnik temperatury który pokazuje temperaturę na tym głównym ekranie ale przypuszczam że gdzieś w wymienniku i tam się wychładza temperatura podczas defrostu nawet do 18 a na powrocie pokazuje że temperatura spada max o 3 stopnie czyli gdzieś w okolice 25-27 zależy jaka jest temperatura zasilania krzywą mam obecnie -15/15 34/25. Dlatego w przyszłym tygodniu będzie buforek a za nim druga pompka,zobaczymy jaki będzie efekt.

Oki- weź jeszcze pod uwagę jedno
Masz -15/15 34/25 co daje zasilanie dla (0*C ) 29,5*C przyjmując Deltę 5 to powrót masz ok.24,4*C Jest on za niski aby PC defrost robiła na samej wodzie
Mają na uwadze że średnie temp dla polski w okresie grzewczym to ok. 2*C masz odpowiedż
Ten buforek wątpię by ci coś dał
Łatwiej jeszcze przed montażem buforka zrób trochę inaczej Podnieś krzywą na 2--3 dni na np. 33*C dla obecnych temp. tak aby powrót zawsze miał ok.28*C i obserwuj jak wychodzi defrost. Wiem że to za wysoka temp. zasilania ale zawsze możesz ją ograniczyć czasowo. A to da ci pewne wnioski. Wydać kasę zawsze zdążysz. Po za tym nawet jak ten bufor założysz a dla PC 7kW zład wody będzie < niż 140L to on może nic nie dać.
Osobiście bym na dziś dojechał ten sezon grzewczy tak jak masz ,zwłaszcza że już mamy marzec .W lecie bym spuścił wodę z układu policzył litry ile ich jest i dopiero rozważył montaż buforka.

-voymar-
04-03-2023, 19:28
To aż żałosne jest. Panasonic zaprojektował i zobił w tej podłodze przegięcia na poprowadzenie kabla , otwory na spinki do przymocowania kabla, daje kit z instrukcją obsługi do jego założenia , a ty piszesz "że do tego nie służy". Dyskutuj z Panasonic , czy służy czy nie służy i jak te twoje głupoty interpretować :)
Kręcisz i głupio ci przyznać ,że nie wiedziałeś.
A co do zatkania otworów , to spójrz w instrukcję ( przeczytaj tak od serca) , bo na pewno coś tam jest o ich zakrywaniu ,ale nie uprzedzając faktów....
EDIT: No chociaż jeden fakt odnotujmy , twierdzisz ,że zatykanie otworów jest złe. Znowu bedziesz dyskutował z Panasonic ?

EDIT2: W tym znaczeniu jakie teraz próbujesz forsować musiał byś napisać "A ta grzałka założona na tacy w PC jej nie służy " i na tym zakończyć zdanie. Pisząc "A ta tacka w PC nie służy do zakładania grzałki" nawet w ten sposób nie można tego interpretować. Pytałem się znawców w tym temacie :) Także przestań robić z nas forumowiczów idiotów.

Kto kręci nie mi stwierdzać
Zadałem ci proste pytanie ---- MASZ GRZAŁKĘ ???????
Lubisz się sprzeczać i tyle Cytować posty itd.
Zacytuj proszę moje wypowiedzi odnoście zapotrzebowania Zrób to dla swego kolegi Mig

-voymar-
04-03-2023, 19:36
Jeszcze jedno. Ja mam / miałem ustawione w dzień 23 w nocy 22. Podczas tych ostatnich wichur w dzień nie dobijała do 23 to jak przyszła noc i wskoczył harmonogram na 22 i w domu miałem 22 to obiegówka się wyłączała.[/QUOTE]

Nie czepiam się lecz jak to jest?
że podczas wichur PC nie dobiła do 23*C O czym to świadczy? Durszlak czy co ?
Jak to jest. ?

-voymar-
04-03-2023, 19:38
Kolego znów nadpisałeś postów więcej niż dziur w durszlaku :lol2:

Było wielokrotnie wałkowane i definitywnie stwierdzone, że "DURSZLAK!"

Potwierdzeniem jest liczba załączeń sezonowych i to, że grzejesz jak już truskawki są.
A jaka to liczba tych załączeń???
A u ciebie podczas wichur PC nie dobiła do 23*C-- to co się stało? Prądu brakło?

-voymar-
04-03-2023, 19:44
No bo "DURSZLAK" na pewno w twoim słowniku ma wiele znaczeń i interpretacji :)
A my musimy wybrać co -voymar- ma na myśli , i nie zostać zkrzyczanym (a jak nie to wielkie litery pójdą w ruch :) )

No i pewnie ,że jeden nawet w zimie grzeje tylko w II taryfie , a drugi nawet w czerwcu ,żeby nie zmarznąć.... który ma lepiej :)

Ubaw po pachy z tobą.

Wiesz mądrych wypowiedzi na pewno nie neguję
Zadałem ci pytanie na ktore nie ma odpowiedzi .
Powiedz jak CIE traktować ?
Masz tą grzałkę ? I proszę znajdź ( bo jesteś dobry w tym ) te moje moce ( ot tak ) czyżby były niewygodne ?

Techno
04-03-2023, 19:49
A skąd my mamy wiedzieć ,że to co piszesz jest tym co myślisz , czy może nie tym .... Masz u mnie zdiagnozowane rozdwojenie jaźni, u kolegi MiG głupotę....
I nie nie mam grzałki , jak ma to ci zaspokoić twoją ciekawość , ale wiem gdzie można ją zamontować , jak ma działać itd , a ty do tej pory nie ;)

bocian_koh
04-03-2023, 20:06
Jeszcze jedno. Ja mam / miałem ustawione w dzień 23 w nocy 22. Podczas tych ostatnich wichur w dzień nie dobijała do 23 to jak przyszła noc i wskoczył harmonogram na 22 i w domu miałem 22 to obiegówka się wyłączała.

Nie czepiam się lecz jak to jest?
że podczas wichur PC nie dobiła do 23*C O czym to świadczy? Durszlak czy co ?
Jak to jest. ?

Prądu nie było 14 godzin. Masz rację durszlak, ale nie taki jak Twój :lol2:

Wichury u nas są 2-3 razy w roku, takie, że dachówki zrywa. Ponad 110 km/h.

Po za tym ja wolę temperatury 22-23 st.

bocian_koh
04-03-2023, 20:12
A jaka to liczba tych załączeń???
A u ciebie podczas wichur PC nie dobiła do 23*C-- to co się stało? Prądu brakło?

Brakło. U Ciebie był. Co chciał? :D

lukok7
04-03-2023, 21:16
Cześć, mam trzy pytania i może będzie ktoś mi mógł pomóc wyjaśnić wątpliwości.

1. Pierwsze pytanie dotyczy działania modułu Aquarea Smart Cloud.
Mam świeżo zamontowaną pompę ciepła 7kW WH-ADC0309J3E5C / UD07JE5 i próbowałem połączyć Aquarea Smart Cloud z internetem, natomiast nie mogę tego zrobić ponieważ nie świeci mi się dioda Status (od początku, nigdy nie widziałem aby się zaświeciła).

To co robiłem:
- próbowałem restartować ASC przyciskiem Check
- odłączyłem kostkę, odczekałem chwilę i podłączyłem ponownie (tą na zdjęciu).
Świeci się tylko dioda Power, zdjęcie -> https://prnt.sc/JDp0YZmdR6Y1

Czekam na odpowiedź z serwisu, natomiast może miał ktoś podobny przypadek? Czy te cztery kable są umieszczone dobrze? Czy możliwe, że trzeba wymienić moduł lub coś jest nie tak zamontowane w środku pompy?

2. W domu jeszcze nie mieszkam, nikt nie korzysta z wody i instalator zaproponował mi aby napełnić tylko obieg CO, bez zbiornika znajdującego się w pompie (200l). Obecnie główny dopływ wody wodociągowej do instalacji pompy jest zamknięty. Rozpocząłem wygrzewanie posadzki w taki sposób, że obecnie mam ustawioną temperaturę na głównym wyświetlaczu na 30C, mam otwarte cztery pętle i codziennie będę otwierał kolejne, aż wszystkie jedenaście będzie otwartych. Patrząc na zdjęcie robię to w ten sposób, że przykręcam rotametr na zdjęciu nr 1 i odkręcam maksymalnie obieg na zdjęciu nr 2. https://prnt.sc/PQF8bmg9dtIc

Pytanie jakie mi się pojawia to czy powinienem się martwić z powodu przepływu. Po uruchomieniu trzech pętli przepływ był na poziomie 11,5 l/min, obecnie po uruchomieniu czwartej pętli spadł do 9,7 l/min i domyślam się, że wraz z uruchamianiem kolejnych pętli będzie spadał? Czy powinienem coś obecnie robić, jeśli jedynie wygrzewam posadzki? Dane z dzisiaj to sprężarka 72 wł-wył/51h czas, powrót 26C i zasilanie 30C (pewnie będzie się stabilizować po czasie wygrzewania posadzek).

3. Podczas uruchomienia instalator dał mi znać, że w wężownicy w zbiorniku przepłynęła ciepła woda i wtedy temperatura była na poziomie 20C. Po dwóch dniach temperatura w zbiorniku spadła do 9C. Czy powinienem się tym martwić i coś zrobić, czy jeśli ustabilizuje się na poziomie obecnej temperatury pomieszczenia to będzie ok (obecnie jest tam około 6C i codziennie ta temperatura będzie teraz wzrastała wraz z otwieraniem kolejnych pętli)?

MiG25
05-03-2023, 08:19
Ad.1. Jeśli świeci się tylko dioda power to raczej moduł sam z siebie nie startuje. Nie masz podłączonego kabla LAN, to chyba łączysz się przez WIFI. Sprawdź w routerze (jak masz możliwość ) ,czy połączył się z routerem ( ale bez niebieskiej diody na module to raczej niemożliwe). Serwis i do wymiany moduł najszybciej.

Ad.2.Nie wiem jak działają Twoje rotametry , moje trzeba odkręcać zarówno sam rotametr na górze jak i zawór na dolnej belce .Najważniejsze ,żeby po tej operacji wskaźnik przepływu (rotametr) coś pokazywał przy działającej pompie. I chyba właśnie źle coś robisz , bo teoretycznie przepływ powinien wzrastać ( choć sama pompa może objegówką modulować i wtedy nici z takich obserwacji).

Ad.3. Nie korzystasz z wody CWU , więc teoretycznie może tak być - nie zamarznie :) Skoro serwisant tak powiedział (bo on wie co zostawił). Nie wiadomo jakie zawory pozamykał itd.

michancia
05-03-2023, 09:12
Jeżeli temperatura wody podczas defrostu mimo zadziałania grzałki spadnie < 18 C to się pompa wyłączy z błędem H75 ;
- ewidentnie świadczy to o małym zładzie wodnym,
Już wcześniej pytałem ;
- jaki jest zład wody w instalacji?
- na jaką temperaturę ustawiona grzałka na CO???
Andrzej, jeżeli temperatura wody za wymiennikiem szybko spada, to nie świadczy to o małym zładzie wody , tylko o małym przepływie, a na pewno w jego przypadku.
Przecież wyraźnie pisze że za pompą szybko spada, a w układzie pozostaje nadal ciepła ( wychładza się max 1_3 st)
Coś się czepił tych buforów.
U ciebie ewidentnie na każde zło to bufor.
A to przy podłogówce to powinna być ostateczność.
Kolega wcześniej wyraźnie napisał, że do rozdzielacza ma pex 25, a to zdecydowanie za mały przekrój żeby uzyskać odpowiedni przepływ.

zbyszekwojtal
05-03-2023, 09:15
Cześć, mam trzy pytania i może będzie ktoś mi mógł pomóc wyjaśnić wątpliwości.

1. Pierwsze pytanie dotyczy działania modułu Aquarea Smart Cloud.
Mam świeżo zamontowaną pompę ciepła 7kW WH-ADC0309J3E5C / UD07JE5 i próbowałem połączyć Aquarea Smart Cloud z internetem, natomiast nie mogę tego zrobić ponieważ nie świeci mi się dioda Status (od początku, nigdy nie widziałem aby się zaświeciła).

To co robiłem:
- próbowałem restartować ASC przyciskiem Check
- odłączyłem kostkę, odczekałem chwilę i podłączyłem ponownie (tą na zdjęciu).
Świeci się tylko dioda Power, zdjęcie -> https://prnt.sc/JDp0YZmdR6Y1

Czekam na odpowiedź z serwisu, natomiast może miał ktoś podobny przypadek? Czy te cztery kable są umieszczone dobrze? Czy możliwe, że trzeba wymienić moduł lub coś jest nie tak zamontowane w środku pompy?

2. W domu jeszcze nie mieszkam, nikt nie korzysta z wody i instalator zaproponował mi aby napełnić tylko obieg CO, bez zbiornika znajdującego się w pompie (200l). Obecnie główny dopływ wody wodociągowej do instalacji pompy jest zamknięty. Rozpocząłem wygrzewanie posadzki w taki sposób, że obecnie mam ustawioną temperaturę na głównym wyświetlaczu na 30C, mam otwarte cztery pętle i codziennie będę otwierał kolejne, aż wszystkie jedenaście będzie otwartych. Patrząc na zdjęcie robię to w ten sposób, że przykręcam rotametr na zdjęciu nr 1 i odkręcam maksymalnie obieg na zdjęciu nr 2. https://prnt.sc/PQF8bmg9dtIc

Pytanie jakie mi się pojawia to czy powinienem się martwić z powodu przepływu. Po uruchomieniu trzech pętli przepływ był na poziomie 11,5 l/min, obecnie po uruchomieniu czwartej pętli spadł do 9,7 l/min i domyślam się, że wraz z uruchamianiem kolejnych pętli będzie spadał? Czy powinienem coś obecnie robić, jeśli jedynie wygrzewam posadzki? Dane z dzisiaj to sprężarka 72 wł-wył/51h czas, powrót 26C i zasilanie 30C (pewnie będzie się stabilizować po czasie wygrzewania posadzek).

3. Podczas uruchomienia instalator dał mi znać, że w wężownicy w zbiorniku przepłynęła ciepła woda i wtedy temperatura była na poziomie 20C. Po dwóch dniach temperatura w zbiorniku spadła do 9C. Czy powinienem się tym martwić i coś zrobić, czy jeśli ustabilizuje się na poziomie obecnej temperatury pomieszczenia to będzie ok (obecnie jest tam około 6C i codziennie ta temperatura będzie teraz wzrastała wraz z otwieraniem kolejnych pętli)?

Spróbuj dwa zewnętrzne przyciski przez ponad 10sek jednocześnie

michancia
05-03-2023, 09:24
Ok czyli wchodzi tylko połączenie równoległe i pompką za buforem do podlogowki, a jakiej wielkości bufor proponujesz, pc 7 kw Panasonic
Kolego, bufor wpięty równolegle rozwiąże pośrednio problem przepływu, ale to są dodatkowe koszty montażu, ale i eksploatacji. Dodatkowe pompki, a później wyższa temperatura i dodatkowo energia na pompki
Do tego ten system nie będzie już tak fajnie sterowalny jak bez.
Ja na twoim miejscu dołożył bym jednak dodatkowe rury do rozdzielacza, zwiększył przepływ, a wtedy to będzie pięknie pracowało.
U syna, gdzie sam to wszystko montowałem, ma nowy dom, PC panasonic 7kW, w podłodze łącznie 1250 rury, dwa rozdzielacze i pompa wpięta bezpośrednio.
Przy defroście temperatura wody na powrocie spada o 1 st, a na zasilaniu ( czyli przy defroście za wymiennikiem ) o 3 st.
Max przepływ przy defroście to 35 lit/min

MiG25
05-03-2023, 09:59
Dlatego przepływ 27l/min podczas defrostu nie jest złym przepływem puki pompa się nie zatrzymuje z błędem.

Wyższa szkoła jazdy to rozwiercenie końcówek ,żeby zwiększyć przepływ ( bo są one dostosowane do PN10 a nawet PN16 , a w instalacji ciśnienie nie przekracza 2bar ) , bo one najbardziej go dławią.

Ja bym się bronił przed buforem jak najdłużej.

Andrzej5101
05-03-2023, 11:02
Andrzej, jeżeli temperatura wody za wymiennikiem szybko spada, to nie świadczy to o małym zładzie wody , tylko o małym przepływie, a na pewno w jego przypadku.
Przecież wyraźnie pisze że za pompą szybko spada, a w układzie pozostaje nadal ciepła ( wychładza się max 1_3 st)
Kolega wcześniej wyraźnie napisał, że do rozdzielacza ma pex 25, a to zdecydowanie za mały przekrój żeby uzyskać odpowiedni przepływ.
Masz rację,
Dzięki kolego za fachowy komentarz

Magik Cz-wa
05-03-2023, 11:26
Nie wiem czy to dobre miejsce na to pytanie ale... zaryzykuję
Jak dobrać moc klimakonwektora do moich pomieszczeń. Tzn. myślę nad zmianą w trzech sypialniach z grzejników na klimakonwektory tak by latem wykorzystać funkcjie chłodzenia w pompie ciepła a zimą sprawniej ogrzewać.
1 pokój parter 18m2
2 pokój poddasze 22m2( w tym pokój są dwa grzejniki jeden bym zostawił a drugi wymieniłbym na klimakonwektor)
3 pokój poddasze 15m2
Drugie pytanie jakie polecacie dobre i w przystępnej cenie klimakonwektory?

Trzecie pytanie już stricte związane z tematem ( wiem że było ale nie mogę znaleść) jak wejść w te ukryte manu w panasonicu?
W to jedno to wiem ⬅️⬇️i przycisk menu ale tego drugiego nie pamiętam

MiG25
05-03-2023, 11:37
Drugie to 156 (patrząc jak na klawiaturę telefonu)

jacek.1971
05-03-2023, 13:54
Kolego, bufor wpięty równolegle rozwiąże pośrednio problem przepływu, ale to są dodatkowe koszty montażu, ale i eksploatacji. Dodatkowe pompki, a później wyższa temperatura i dodatkowo energia na pompki
Do tego ten system nie będzie już tak fajnie sterowalny jak bez.
Ja na twoim miejscu dołożył bym jednak dodatkowe rury do rozdzielacza, zwiększył przepływ, a wtedy to będzie pięknie pracowało.
U syna, gdzie sam to wszystko montowałem, ma nowy dom, PC panasonic 7kW, w podłodze łącznie 1250 rury, dwa rozdzielacze i pompa wpięta bezpośrednio.
Przy defroście temperatura wody na powrocie spada o 1 st, a na zasilaniu ( czyli przy defroście za wymiennikiem ) o 3 st.
Max przepływ przy defroście to 35 lit/min

Też o tym myślałem, jeden rozdzielacz jest tuż przy pc ale drugi na piętrze po przeciwległej stronie budynku a rurki idą do niego w ścianie a następnie w suficie, to wyklucza wymianę lub też zastąpienie tych rurek innymi. Syn też ma 7 i przy defroście z cwu ma przepływ 40, i tego brakuje w ustawieniach nad czym też wielokrotnie myślałem by pc robiła defrosty tylko przez cwu - szkoda .

adam_ko
05-03-2023, 15:33
Jako bierny obserwator forum, przed zakupem i instalacją Aquarea gen J 9kW jednofazowy split, teraz po 3 miesiącach użytkowania, czas na podsumowanie. Nie mam zamiaru namawiać na taką czy inną decyzje, kupujesz, czytasz decydujesz. Startujemy:

STEROWANIE
1. W trybie termostat zewnętrzny (tzn. sterownik wyjęty z pompy i zainstalowany w pomieszczeniu) - DYSKWALIFIKACJA - histereza 2 C, instalatorzy z definicji proponują termostat zewnętrzny (np Salus) i działanie PC (za 20k zł) w trybie ON/OFF.
2. Krzywa grzewcza - standardowe rozwiązanie, dobór wymaga trochę eksperymentowania. Niemniej nawet przy prawidłowo dobranej krzywej zdarza się potrzeba dostosowania temp. wody do warunków (np podbicie po wietrzeniu czy zredukowanie po dogrzaniu kominkiem). Przedstawiciele Panasonica zapewniają o istnieniu takiego algorytmu, niestety wszelkie próby pokazują brak takowej funkcjonalności. Instalator (Pro) nic nie wie, obsługa klienta bezczelnie odsyła do instalatora, przedstawiciel Panasonica nie odpowiada na pytanie o funkcje którą zachwalał. DYSKWALIFIKACJA
3. Sterowanie CO i CWU - wynalazek Panasonica polegający na połączeniu sterowania w ten sposób iż przy każdym włączeniu czy też wyłączeniu (ręcznie lub z harmonogramu) dla CO, pompa "resetuje" stan CWU i ignorując ustaloną deltę wchodzi w tryb CWU natychmiast (jeżeli temp wody < ustawiona, lub zaraz po spełnieniu tego warunku). Co to powoduje: a) Chcesz dogrzać pomieszczenie, musisz poczekać na dogrzanie CWU (mimo braku takiej potrzeby), b) dogrzewasz zagrzaną CWU a wiadomo PC lubi grzać zimne wiec tracisz na efektywności.
4. Logika sterowania: przypadek z wczoraj, chciałem wyłączyć CO z aplikacji, pech nie zauważyłem że pompa jest w trybie defrost. Skutek: pompa (patrz pkt 3) w trakcie defrostu przełączyła sie na CWU, wyskoczył błąd H62 - błąd przepływu. Wniosek PC nie potrafi ogarnąć dokończenia defrostu, użytkowniku gap sie w ekran i uważaj jak trzeba to grzecznie czekaj. DYSKWALIFIKACJA jak na PC za 20k.
5. Aplikacja - cóż można by pominąć milczeniem wygląd i funkcjonalność z pracy zaliczeniowej na poziomie technikum, co przeszkadza to czas około minuty, który trzeba odczekać aby się status pompy zaktualizował patrzysz i nie wiesz czy to już czy jeszcze nie, a jak widać patrz pkt 4, się pospieszysz to sobie PC zawieszasz i czekaj na instalatora do skasowania H62...

OPOMAROWANIE
1. Znany temat zaniżania poboru prądu. Podobno wynika o z pomiaru tylko natężenia i założeniu napięcia 230v, nie wiem czy tak jest ale wiem że koszt rozwiązania z pomiarem prąd/napięcie to 50 zł jak w dostępnych inteligentnych gniazdkach. O dziwo zawsze jest to zaniżenie poboru chyba nikt nie skarżył się na zawyżanie. Poprawia COP na sterowniku prawda, niech sie klient cieszy satysfakcja ważna sprawa....
2. Temperaturę zasilania - też na tym forum podniesione, jest zawyżona, mam 6 punktowego sonoff, 6 pomiarów identycznych, po rozłożeniu na różne punkty zawsze zasilanie o 2 stopnie niżej niż na PC, liczne próby lepszego przylegania, izolowania, zamiany sensorów, pomiar innym termometrem- bez rezultatu. Poprawia COP na sterowniku prawda, niech sie klient cieszy satysfakcja ważna sprawa....

INSTALACJA
Panasonic ma wykonawców PRO, trochę drożej ale są przeszkoleni, masz kliencie pewność że nie skopią instalacji, no to bierzemy PRO i...
a) Połaczenie PC-Bufor Pex25 - wymagana średnica 26mm, prawie dobrze ... ale zaraz Pex 25 złączki to 15mm średnicy. Musiałem dyskutować z instalatorem, spędzić wieczór na doktoryzowaniu się z przepływów żeby udowodnić że to że działa nie znaczy że działa dobrze. Tak min przepływ osiągnięty ale pompa obiegowa pracuje w strefie max (podnoszenie 8m) zamiast min (podnoszenie 3m) i zamiast za 10 to rozleci sie za 5 lat... tak to Panasonic szkoli i pilnuje instalatorów.
b) Brak standardowych schematów integracji z kotłem gazowym - jak wyżej instalator PRO, instalacja zrobiona, gdyby nie opomiarowanie sonoffe to bym nawet nie wiedział że mam lewy przepływ przy grzaniu CWU PC część obiegu idzie przez PG i bufor... Dyskusja z instalatorem, dodatkowy zawór trójdrożny na powrocie z wężownicy i działa. Pytanie ilu użytkowników kontroluje działanie systemu po instalacji, myśle, że 90% nie i potem żale że PC tyle zużywa...
c) Integrując PC z PG, instalator wkłada czujnik temp CWU z PG w mufe do tego przeznaczoną (3/4 wysokości) czujnik z PC sie nie mieści wiec przymocowuje go w okolicy grzałki 1/3 wysokości - skutek PC grzeje często, wodę która w dużej częsci jest pogrzana (zużycie dzienne 7-9 kWh). Orientuje się że coś jest nie tak, zamieniam miejscami czujniki (przy okazji zwiększam temp CWU z 45 na 48 skoro czujnik wyżej i mniej "zapasu"). Skutek, PC włącza się na CWU rzadziej, zużycie na poziomie 4-5 kWh - stabilnie od ponad miesiąca

WYKONANIE
1. Pompa obiegowa niemiłosiernie buczy, znalazłem wideo z części hydraulicznej,cóż pompa obiegowa wisi dosłownie (bez mocowania do obudowy) na przewodach hydraulicznych a jeżeli dobrze widzę to za redukcje drgań odpowiada kawałek gąbki naklejony na drzwi dociskający tenże wiszący ustrój ... pompa za 20k
2. Idziesz do jednostki zewnętrznej, co słyszysz ? nie nie sprężarkę, nie nie wentylator, najpierw słyszysz brzęczenie obudowy, tak kilka blach łączonych na blachowkrętach + wibracje ze sprężarki i wentylatora = rezonans na obudowie. Coż pozostaje rozebrać, podkleić i zmontować. Pompa za 20k...
PODSUMOWANIE
Nie napisze nie kupować bo po pierwsze ma grzać i grzeje, po drugie nie wiem jak u innych ale miałem inne oczekiwanie co do jakości wykonania i poziomu obsługi posprzedażowej. Temat korekty krzywej nadaj się do reklamacji z tytułu niezgodności towaru z umową i pewnie tym się skończy.

To tyle na dzisiaj, trzymajcie się ciepło, niech COP będzie z wami.

Techno
05-03-2023, 16:28
Tak, to pompa za 20tys i właśnie takie ma wady ,niektóre do przeżycia ,niektóre do poprawienia ,a niektóre z winy instalatora.

Do niektórych się odniosę ( do tych ,które pamiętam z tego długiego posta :) )
-Czujniki ,jeśli oszukują oba tak samo (wyjściowy i wejściowy) ,to nie wpływa na różnicę - deltę , a to z niej liczy się wyprodukowaną energię i COP. Ale czujniki da się kalibrować w menu serwisowym. Co do samego licznika energii elektrycznej , to pompa nie mierzy też natężenia prądu , po prostu ma mapę , przy takiej i taiej częstotliwości , temperaturach itp pobór jest taki (z dokładnością 200W).
-Błąd przepływu H62 nie występuje u mnie , mimo ,że celowo testowałem defrosty i w tym czasie zmieniałem na CO-CWU , to raczej przypadek. Błąd da się skasować z pompy bez problemu ( może z aplikacji nie , ale ja jej nie używam).
-Rezonans obudowy , na pewno do poprawienia samemu
- Objegowka ,działa jak potrzeba , nikomu się mie urwała ,nikt na odgłosy nie narzekał.

A to " temat korekty krzywej nadaje się do reklamacji z tytułu niezgodności towaru z umową" - powodzenia :)
Jeśli tak dużo czytałeś , nie powinienieś być zaskoczony. A jesli masz wymagania , to pompa za 20tys nie jest dla Ciebie , tzeba celować w okolicach 40tys myślę...( choć tam byś był dużo bardziej rozczarowany)

Navy1
05-03-2023, 17:51
@adam_ko; ciekawy wpis i wnioski. Chciałbym zapytać o dwie rzeczy:
- co oznacza stosowany przez Ciebie skrót "PG"?
- czy masz pompę ciepła "zintegrowaną" z kotłem gazowym (układ biwalentny)?

Techno
05-03-2023, 18:12
Piec Gazowy ,byłeś blisko :)

michancia
05-03-2023, 18:17
Też o tym myślałem, jeden rozdzielacz jest tuż przy pc ale drugi na piętrze po przeciwległej stronie budynku a rurki idą do niego w ścianie a następnie w suficie, to wyklucza wymianę lub też zastąpienie tych rurek innymi. Syn też ma 7 i przy defroście z cwu ma przepływ 40, i tego brakuje w ustawieniach nad czym też wielokrotnie myślałem by pc robiła defrosty tylko przez cwu - szkoda .

Ja bym spróbował jednak najpierw z tym rozdzielaczem przy pompie, jak się domyślam od parteru, tam musisz mieć przynajmniej z 7 pętli. Podepnij na próbę, nawet na skróty jakieś rury w celu zwiększenia przepływu do tego rozdzielaczami. A może się okazać, że to wystarczy. Być może będzie trzeba wtedy przydławić na rotometrach, żeby się równoważyło przy grzaniu, ale w zasadzie góra powinna słabiej grzać, to sypialnie.
Wg. Mnie ten zwiększony przepływ na tym jednym rozdzielaczu może wystarczyć do prawidłowych defrostów.

Techno
05-03-2023, 18:24
Wystarczy ? W ogóle skąd to założenie ,że teraz nie starcza...
To ,że temperatura za wymiennikiem spada o te 5stopni ? Od tego jest . Mogłoby być lepiej , ale nie ma co na siłę poprawiać.

bocian_koh
05-03-2023, 18:47
Jako bierny obserwator forum, przed zakupem i instalacją Aquarea gen J 9kW jednofazowy split, teraz po 3 miesiącach użytkowania, czas na podsumowanie. Nie mam zamiaru namawiać na taką czy inną decyzje, kupujesz, czytasz decydujesz. Startujemy:

STEROWANIE
1. W trybie termostat zewnętrzny (tzn. sterownik wyjęty z pompy i zainstalowany w pomieszczeniu) - DYSKWALIFIKACJA - histereza 2 C, instalatorzy z definicji proponują termostat zewnętrzny (np Salus) i działanie PC (za 20k zł) w trybie ON/OFF.
2. Krzywa grzewcza - standardowe rozwiązanie, dobór wymaga trochę eksperymentowania. Niemniej nawet przy prawidłowo dobranej krzywej zdarza się potrzeba dostosowania temp. wody do warunków (np podbicie po wietrzeniu czy zredukowanie po dogrzaniu kominkiem). Przedstawiciele Panasonica zapewniają o istnieniu takiego algorytmu, niestety wszelkie próby pokazują brak takowej funkcjonalności. Instalator (Pro) nic nie wie, obsługa klienta bezczelnie odsyła do instalatora, przedstawiciel Panasonica nie odpowiada na pytanie o funkcje którą zachwalał. DYSKWALIFIKACJA
3. Sterowanie CO i CWU - wynalazek Panasonica polegający na połączeniu sterowania w ten sposób iż przy każdym włączeniu czy też wyłączeniu (ręcznie lub z harmonogramu) dla CO, pompa "resetuje" stan CWU i ignorując ustaloną deltę wchodzi w tryb CWU natychmiast (jeżeli temp wody < ustawiona, lub zaraz po spełnieniu tego warunku). Co to powoduje: a) Chcesz dogrzać pomieszczenie, musisz poczekać na dogrzanie CWU (mimo braku takiej potrzeby), b) dogrzewasz zagrzaną CWU a wiadomo PC lubi grzać zimne wiec tracisz na efektywności.
4. Logika sterowania: przypadek z wczoraj, chciałem wyłączyć CO z aplikacji, pech nie zauważyłem że pompa jest w trybie defrost. Skutek: pompa (patrz pkt 3) w trakcie defrostu przełączyła sie na CWU, wyskoczył błąd H62 - błąd przepływu. Wniosek PC nie potrafi ogarnąć dokończenia defrostu, użytkowniku gap sie w ekran i uważaj jak trzeba to grzecznie czekaj. DYSKWALIFIKACJA jak na PC za 20k.
5. Aplikacja - cóż można by pominąć milczeniem wygląd i funkcjonalność z pracy zaliczeniowej na poziomie technikum, co przeszkadza to czas około minuty, który trzeba odczekać aby się status pompy zaktualizował patrzysz i nie wiesz czy to już czy jeszcze nie, a jak widać patrz pkt 4, się pospieszysz to sobie PC zawieszasz i czekaj na instalatora do skasowania H62...

OPOMAROWANIE
1. Znany temat zaniżania poboru prądu. Podobno wynika o z pomiaru tylko natężenia i założeniu napięcia 230v, nie wiem czy tak jest ale wiem że koszt rozwiązania z pomiarem prąd/napięcie to 50 zł jak w dostępnych inteligentnych gniazdkach. O dziwo zawsze jest to zaniżenie poboru chyba nikt nie skarżył się na zawyżanie. Poprawia COP na sterowniku prawda, niech sie klient cieszy satysfakcja ważna sprawa....
2. Temperaturę zasilania - też na tym forum podniesione, jest zawyżona, mam 6 punktowego sonoff, 6 pomiarów identycznych, po rozłożeniu na różne punkty zawsze zasilanie o 2 stopnie niżej niż na PC, liczne próby lepszego przylegania, izolowania, zamiany sensorów, pomiar innym termometrem- bez rezultatu. Poprawia COP na sterowniku prawda, niech sie klient cieszy satysfakcja ważna sprawa....

INSTALACJA
Panasonic ma wykonawców PRO, trochę drożej ale są przeszkoleni, masz kliencie pewność że nie skopią instalacji, no to bierzemy PRO i...
a) Połaczenie PC-Bufor Pex25 - wymagana średnica 26mm, prawie dobrze ... ale zaraz Pex 25 złączki to 15mm średnicy. Musiałem dyskutować z instalatorem, spędzić wieczór na doktoryzowaniu się z przepływów żeby udowodnić że to że działa nie znaczy że działa dobrze. Tak min przepływ osiągnięty ale pompa obiegowa pracuje w strefie max (podnoszenie 8m) zamiast min (podnoszenie 3m) i zamiast za 10 to rozleci sie za 5 lat... tak to Panasonic szkoli i pilnuje instalatorów.
b) Brak standardowych schematów integracji z kotłem gazowym - jak wyżej instalator PRO, instalacja zrobiona, gdyby nie opomiarowanie sonoffe to bym nawet nie wiedział że mam lewy przepływ przy grzaniu CWU PC część obiegu idzie przez PG i bufor... Dyskusja z instalatorem, dodatkowy zawór trójdrożny na powrocie z wężownicy i działa. Pytanie ilu użytkowników kontroluje działanie systemu po instalacji, myśle, że 90% nie i potem żale że PC tyle zużywa...
c) Integrując PC z PG, instalator wkłada czujnik temp CWU z PG w mufe do tego przeznaczoną (3/4 wysokości) czujnik z PC sie nie mieści wiec przymocowuje go w okolicy grzałki 1/3 wysokości - skutek PC grzeje często, wodę która w dużej częsci jest pogrzana (zużycie dzienne 7-9 kWh). Orientuje się że coś jest nie tak, zamieniam miejscami czujniki (przy okazji zwiększam temp CWU z 45 na 48 skoro czujnik wyżej i mniej "zapasu"). Skutek, PC włącza się na CWU rzadziej, zużycie na poziomie 4-5 kWh - stabilnie od ponad miesiąca

WYKONANIE
1. Pompa obiegowa niemiłosiernie buczy, znalazłem wideo z części hydraulicznej,cóż pompa obiegowa wisi dosłownie (bez mocowania do obudowy) na przewodach hydraulicznych a jeżeli dobrze widzę to za redukcje drgań odpowiada kawałek gąbki naklejony na drzwi dociskający tenże wiszący ustrój ... pompa za 20k
2. Idziesz do jednostki zewnętrznej, co słyszysz ? nie nie sprężarkę, nie nie wentylator, najpierw słyszysz brzęczenie obudowy, tak kilka blach łączonych na blachowkrętach + wibracje ze sprężarki i wentylatora = rezonans na obudowie. Coż pozostaje rozebrać, podkleić i zmontować. Pompa za 20k...
PODSUMOWANIE
Nie napisze nie kupować bo po pierwsze ma grzać i grzeje, po drugie nie wiem jak u innych ale miałem inne oczekiwanie co do jakości wykonania i poziomu obsługi posprzedażowej. Temat korekty krzywej nadaj się do reklamacji z tytułu niezgodności towaru z umową i pewnie tym się skończy.

To tyle na dzisiaj, trzymajcie się ciepło, niech COP będzie z wami.

Swojego czasu też byłem nie zadowolony na sposób montażu przez Pro instalatora. Nawet oficjalnie zrezygnowałem z jego usług i znalazłem nowego instalatora, który przejął na siebie obowiązek gwarancyjny. Twierdził, że centrala Panasonica go straszyła. Na szczęście facet ma kręgosłup moralny i ich olał.

Jak chcesz to podpowiem Ci prywatnie jak się dobrać do centrali i zmusić ich aby zajęli się sprawą.

adam_ko
05-03-2023, 19:35
dla jasności, zwrot "pompa za 20 tys" odnosi się nie do "ile żem zapłacił" co porównania do dopracowanych systemów sterowania w kotłach gazowych za 5-10 tys, mam Vailanta ecoteca od 12 lat, krzywą opanowałem w rok i system stał się bezobsługowy, w trybie korekta reguluje temperaturę wody w odniesieniu do zewnętrznej i różnicy zadana/rzeczywista w pomieszczeniu. CO/CWU osobne sterowanie.
Co do wszelkich "żali" oznaczyłem te istotne jako dyskwalifikujące, cała reszta to luźne uwagi co do innych niedociągnięć.
Ciekawa teoria co do "mapy" zużyca energii, to by oznaczało, że wyznaczono ją w warunkach idealnych, a cała różnica w pomiarach liczni/pompa to straty wynikające z niedoskonałości montażu.
W temacie niezgodności z umową to akurat klasyczny przykład, produkt nie posiada funkcjonalności opisanej przez producenta, nagranie dostępne, dane z pompy dostępne. Jeden problem to konieczność reklamowania do instalatora (a on akurat niewinny zamieszania), drugi to oczywiście czas, natomiast zdecydowanie jakiś rabat do wywalczenia, chociaż wolałbym zdecydowanie działanie wg opisu.
Jak pisałem, wpis bardziej dla przyszłych użytkowników, każdy może zdecydować, które z niedociągnęć są istotna a które nie. Ja bym sie zastanowił co nie oznacza że finalnie bym nie wybrał Panasonica, zdaje sobie sprawe, że inni też perfekcji nie osiągają...

MiG25
06-03-2023, 05:40
2. Krzywa grzewcza - standardowe rozwiązanie, dobór wymaga trochę eksperymentowania. Niemniej nawet przy prawidłowo dobranej krzywej zdarza się potrzeba dostosowania temp. wody do warunków (np podbicie po wietrzeniu czy zredukowanie po dogrzaniu kominkiem). Przedstawiciele Panasonica zapewniają o istnieniu takiego algorytmu, niestety wszelkie próby pokazują brak takowej funkcjonalności. Instalator (Pro) nic nie wie, obsługa klienta bezczelnie odsyła do instalatora, przedstawiciel Panasonica nie odpowiada na pytanie o funkcje którą zachwalał. DYSKWALIFIKACJA


Co do "korekcji" krzywej grzewczej , to można ją "przesuwać" tylko w trybie sterowania temperaturą wody. Gdy ustawi się termostat to już tego robić się nie da ( ze sterownika , bo przez Heishamon można wysłać parametry nowej krzywej ,która mogłaby być przesunięta).



3. Sterowanie CO i CWU - wynalazek Panasonica polegający na połączeniu sterowania w ten sposób iż przy każdym włączeniu czy też wyłączeniu (ręcznie lub z harmonogramu) dla CO, pompa "resetuje" stan CWU i ignorując ustaloną deltę wchodzi w tryb CWU natychmiast (jeżeli temp wody < ustawiona, lub zaraz po spełnieniu tego warunku). Co to powoduje: a) Chcesz dogrzać pomieszczenie, musisz poczekać na dogrzanie CWU (mimo braku takiej potrzeby), b) dogrzewasz zagrzaną CWU a wiadomo PC lubi grzać zimne wiec tracisz na efektywności.



Tu chyba masz ustawioną funkcję Smart DHW ( inteligentne CWU czy jakoś tak po polsku) ,która jest w wersji J.
U mnie nie ma szans , żeby CWU się załączyło , jeśli ustawiona delta jest nieosiągnięta.



4. Logika sterowania: przypadek z wczoraj, chciałem wyłączyć CO z aplikacji, pech nie zauważyłem że pompa jest w trybie defrost. Skutek: pompa (patrz pkt 3) w trakcie defrostu przełączyła sie na CWU, wyskoczył błąd H62 - błąd przepływu. Wniosek PC nie potrafi ogarnąć dokończenia defrostu, użytkowniku gap sie w ekran i uważaj jak trzeba to grzecznie czekaj. DYSKWALIFIKACJA jak na PC za 20k.


Tu jest raczej błąd montażu , albo zawór 3D użyty jakiś nie taki , który podczas przestawiania "zatyka" przepływ na chwilę. Jak patrzę , to u mnie przestawianie ani na chwilę nie dławi przepływu ( i to tego maksymalnego 50l/min ,który jest podczas defrostu).Przestawiający się zawór kulowy zamyka jeden kierunek ,ale otwiera drugi , nie powstaje "dławienie" i ograniczanie przepłwu.

bocian_koh
06-03-2023, 09:11
"Napisał adam_ko Zobacz post
3. Sterowanie CO i CWU - wynalazek Panasonica polegający na połączeniu sterowania w ten sposób iż przy każdym włączeniu czy też wyłączeniu (ręcznie lub z harmonogramu) dla CO, pompa "resetuje" stan CWU i ignorując ustaloną deltę wchodzi w tryb CWU natychmiast (jeżeli temp wody < ustawiona, lub zaraz po spełnieniu tego warunku). Co to powoduje: a) Chcesz dogrzać pomieszczenie, musisz poczekać na dogrzanie CWU (mimo braku takiej potrzeby), b) dogrzewasz zagrzaną CWU a wiadomo PC lubi grzać zimne wiec tracisz na efektywności."



Tu chyba masz ustawioną funkcję Smart DHW ( inteligentne CWU czy jakoś tak po polsku) ,która jest w wersji J.
U mnie nie ma szans , żeby CWU się załączyło , jeśli ustawiona delta jest nieosiągnięta.


Właśnie nie. W obu trybach grzania CWU moja 7J zachowuje się tak samo. Jakiś czas temu zadałem to pytanie (przed dyskusją co to jest dom a co nie), miałeś wtedy ferie ;). Nie otrzymałem wtedy odpowiedzi czy u innych jest tak samo. Dopiero teraz adam_ko opisał ten sam przypadek. Też mi się to nie podoba. Szczególnie jak prąd wychodzi i idzie do -voymar- :p i niespodziewanie wraca i nie mówi co u Niego robił ;)

MiG25
06-03-2023, 09:39
Zauważył bym u siebie takie coś , gdyby pompa ignorowała ustawioną deltę , i za każdym razem przy zmianie trybu pracy ( na jakikolwiek z CWU) zaczynała od grzania zbiornika. Ale dla pewności po południu popatrzę , czy uda się do tego doprowadzić.

No ale ja mam gen.H.
W J są te Smart DHW , i coś jeszcze ,czego sprawdzić na własnej skórze nie jestem w stanie ,ale wcale nie wykluczone , gdyby np. dla konkretnego modelu (czyli 7kW gen.J) był błąd w programie.

bocian_koh
06-03-2023, 09:49
Zauważył bym u siebie takie coś , gdyby pompa ignorowała ustawioną deltę , i za każdym razem przy zmianie trybu pracy ( na jakikolwiek z CWU) zaczynała od grzania zbiornika. Ale dla pewności po południu popatrzę , czy uda się do tego doprowadzić.

No ale ja mam gen.H.
W J są te Smart DHW , i coś jeszcze ,czego sprawdzić na własnej skórze nie jestem w stanie ,ale wcale nie wykluczone , gdyby np. dla konkretnego modelu (czyli 7kW gen.J) był błąd w programie.

9 kW T-CAP gen. H też obserwuję w nim nie ma tej zależności.

Dzieje się tak u mnie w 7J i teraz Adam to opisał w 9J. Więc nie wiem czy to błąd czy jakiś zamysł Panasonica. Wolałbym, żeby tego nie było.

MiG25
06-03-2023, 09:59
Nie no bez sensu byłaby taki "zamysł Panasonica" , ciekawe ,czy inni w J to potwierdzają ,czy może nawet tego nie zauważyli...

EDIT: I nawet jeśli tryb był samo CWU , to przełączenie na CWU+CO również spowoduje ,że zaczenie się grzać zbiornik mimo ,że przed chwilą się nagrzewał ?

Pamiętam ,że było dyskutowane na ten temat , i co najwyżej można:
- wyłączyć opcje SMART DHW ( intelgentne CWU) ,
- zmienić deltę na większą
- Zmieniać czasy MAX CO i MAX CWU ( ale tu nie ma za bardzo na co , czas CWU musi być taki ,żeby zagrzał się zbiornik , czyli 1,5h minimum , a czas CO taki ,ile CO ma się max grzać ...

U siebie w H nigdy nie mogłem uświadczyć tego czasu CO (żeby przekonać się ,że ten parametr w ogóle na coś wpływa).

bocian_koh
06-03-2023, 10:19
Nie no bez sensu byłaby taki "zamysł Panasonica" , ciekawe ,czy inni w J to potwierdzają ,czy może nawet tego nie zauważyli...

EDIT: I nawet jeśli tryb był samo CWU , to przełączenie na CWU+CO również spowoduje ,że zaczenie się grzać zbiornik mimo ,że przed chwilą się nagrzewał ?

Pamiętam ,że było dyskutowane na ten temat , i co najwyżej można:
- wyłączyć opcje SMART DHW ( intelgentne CWU) ,
- zmienić deltę na większą
- Zmieniać czasy MAX CO i MAX CWU ( ale tu nie ma za bardzo na co , czas CWU musi być taki ,żeby zagrzał się zbiornik , czyli 1,5h minimum , a czas CO taki ,ile CO ma się max grzać ...

U siebie w H nigdy nie mogłem uświadczyć tego czasu CO (żeby przekonać się ,że ten parametr w ogóle na coś wpływa).

Taki zamysł, że w świecie idealnym przy braku przerw w dostawie zasilania w bardzo prosty sposób można wymusić grzanie CWU nie zależnie od delty...

lukok7
06-03-2023, 10:36
Ad.1. Jeśli świeci się tylko dioda power to raczej moduł sam z siebie nie startuje. Nie masz podłączonego kabla LAN, to chyba łączysz się przez WIFI. Sprawdź w routerze (jak masz możliwość ) ,czy połączył się z routerem ( ale bez niebieskiej diody na module to raczej niemożliwe). Serwis i do wymiany moduł najszybciej.

Ad.2.Nie wiem jak działają Twoje rotametry , moje trzeba odkręcać zarówno sam rotametr na górze jak i zawór na dolnej belce .Najważniejsze ,żeby po tej operacji wskaźnik przepływu (rotametr) coś pokazywał przy działającej pompie. I chyba właśnie źle coś robisz , bo teoretycznie przepływ powinien wzrastać ( choć sama pompa może objegówką modulować i wtedy nici z takich obserwacji).

Ad.3. Nie korzystasz z wody CWU , więc teoretycznie może tak być - nie zamarznie :) Skoro serwisant tak powiedział (bo on wie co zostawił). Nie wiadomo jakie zawory pozamykał itd.

Dzieki za odpowiedź. Moje rotametry widać na zdjęciu https://prnt.sc/fAfU4YYk-VRg Mimo, że przykręcam je maksymalnie to i tak nie chcą niektóre zejść poniżej 1,7l jak w nr 7 i 8. Obecnie przy tak odkręconych rotametrach przepływ wynosi 11.5l/min - wskazanie przez pompę.

Co do modułu to jeszcze niestety nie dostałem odpowiedzi z serwisu.

anatema
06-03-2023, 10:42
WYKONANIE
1. Pompa obiegowa niemiłosiernie buczy, znalazłem wideo z części hydraulicznej,cóż pompa obiegowa wisi dosłownie (bez mocowania do obudowy) na przewodach hydraulicznych a jeżeli dobrze widzę to za redukcje drgań odpowiada kawałek gąbki naklejony na drzwi dociskający tenże wiszący ustrój ... pompa za 20k



Ja tylko odnośnie tego. Też mam wyczulony słuch i denerwuje mnie to buczenie z pompy obiegowej jednostki wewnętrznej. U mnie to słychać nawet przy zamkniętych drzwiach w sypialni która jest na piętrze po drugiej stronie budynku (pompa w części obniżonego parteru). Oczywiście można to zignorować i potraktować jako szum tła, inni domownicy się nie czepiają ale ja wolałbym ciszej.
Znalazłeś jakiś patent na wyciszenie tego buczenia czy nie tykasz bo sprzęt na gwarancji?
Zastanawiam się czy np. podłożenie jakiejś maty wygłuszającej pod część jednostki przylegającą do ściany coś by pomogło....

MiG25
06-03-2023, 10:59
Dzieki za odpowiedź. Moje rotametry widać na zdjęciu https://prnt.sc/fAfU4YYk-VRg Mimo, że przykręcam je maksymalnie to i tak nie chcą niektóre zejść poniżej 1,7l jak w nr 7 i 8. Obecnie przy tak odkręconych rotametrach przepływ wynosi 11.5l/min - wskazanie przez pompę.

Co do modułu to jeszcze niestety nie dostałem odpowiedzi z serwisu.

Najważniejsze ,że jest przepływ. W niektórych wolniejszy ,bo pewnie dłuższe i większy opór jest.
Jak najszybciej pootwieraj wszystkie ( w miarę nagrzewania) i zobacz wtedy jaki jest przepływ.

A o do modułu , to przypomniało mi się ,że nawet jakby nie było kompletnie komunikacji z pompą ( tylko podłączone zasilanie 5V) ,i nic by nie było wpięte do LAN , ani połączenia z WiFi , to moduł za jakiś czas po włączeniu ( jakieś 3 min max) zaczyna mrugać diodą status na czerwono. Także jeśli jest zasilanie, i nie mruga ,to jest martwy...

MiG25
06-03-2023, 11:02
Taki zamysł, że w świecie idealnym przy braku przerw w dostawie zasilania w bardzo prosty sposób można wymusić grzanie CWU nie zależnie od delty...

Ale na to sposobem jest przycisk Force DHW ( wymuś CWU) w menu , i w aplikacji też....

EDIT: choć ten też u mnie specyficznie działa... Przykładowo mam ustawionę temperaturę CWU na 45 z deltą -5 , i załużmy że aktualnie jest tryb CO , a temperatura w CWU jest 30 stopni. To naciskając Wymuś CWU , pompa przełącza tryb na CWU, zaczyna grzać zbiornik ,ale grzeje zbiornik nie do 45 stopni , a do 40... ( ustawiona minus delta).
Tłumaczę sobie to tak , że naciskając przycisk wymuś CWU , chce mieć minimalną temperaturę CWU....
A jak nacisnę w widełkach ( np 42 ) , to zagrzeje do 45 :)

adam_ko
06-03-2023, 12:00
Ja tylko odnośnie tego. Też mam wyczulony słuch i denerwuje mnie to buczenie z pompy obiegowej jednostki wewnętrznej. U mnie to słychać nawet przy zamkniętych drzwiach w sypialni która jest na piętrze po drugiej stronie budynku (pompa w części obniżonego parteru). Oczywiście można to zignorować i potraktować jako szum tła, inni domownicy się nie czepiają ale ja wolałbym ciszej.
Znalazłeś jakiś patent na wyciszenie tego buczenia czy nie tykasz bo sprzęt na gwarancji?
Zastanawiam się czy np. podłożenie jakiejś maty wygłuszającej pod część jednostki przylegającą do ściany coś by pomogło....

Nie na dzisiaj nie znalazłem, jednostka jest zainstalowana w piwnicy wiec buczenie tak bardzo nie przeszkadza, ma tez swoje mniej i bardziej ulubione moce przy których jest mniej lub bardziej głośna. Rozwiązanie solidne czyli stałe mocowanie raczej odpada, a na gwarancji wykluczone. Tymczasowo można by pomyśleć o podparciu pompy kawałkiem styropianu odpowiednio dociętym, na razie nie planuje poobserwuje może się uspokoi.

adam_ko
06-03-2023, 12:05
Nie no bez sensu byłaby taki "zamysł Panasonica" , ciekawe ,czy inni w J to potwierdzają ,czy może nawet tego nie zauważyli...

EDIT: I nawet jeśli tryb był samo CWU , to przełączenie na CWU+CO również spowoduje ,że zaczenie się grzać zbiornik mimo ,że przed chwilą się nagrzewał ?

Pamiętam ,że było dyskutowane na ten temat , i co najwyżej można:
- wyłączyć opcje SMART DHW ( intelgentne CWU) ,
- zmienić deltę na większą
- Zmieniać czasy MAX CO i MAX CWU ( ale tu nie ma za bardzo na co , czas CWU musi być taki ,żeby zagrzał się zbiornik , czyli 1,5h minimum , a czas CO taki ,ile CO ma się max grzać ...

U siebie w H nigdy nie mogłem uświadczyć tego czasu CO (żeby przekonać się ,że ten parametr w ogóle na coś wpływa).

Zmiana czasu max CWU i max CO (właściwie to minimalny czas CO tak to trzeba rozumieć bo opis mylący) nie ma wpływu na ten błąd logiki, przynajmniej tak mi się wydaje. Tryb smart DHW nie wiem czy ma wpływ ale nie ma sensu jego wyłączanie ponieważ sam w sobie jest użyteczny i logiczny, pompa ładnie dobiera dobie moc do czasu i temperatury. Generalnie to rozwiązanie jest jedno CO i CWU to osobne byty i ustawianie powinno być niezależne, jedyne połaczenie to prirytet CQU nad CO w przypadki zejścia poniżej ustawionej-delta.

Techno
06-03-2023, 12:38
Generalnie to rozwiązanie jest jedno CO i CWU to osobne byty i ustawianie powinno być niezależne, jedyne połaczenie to prirytet CQU nad CO w przypadki zejścia poniżej ustawionej-delta.


Ale piszesz teraz jak masz , czy jak powinno być?

Bo tak mam w H ,że jest priorytet CWU nad CO w przypadku zejścia poniżej ustawionej delta....

bocian_koh
06-03-2023, 12:45
Ale na to sposobem jest przycisk Force DHW ( wymuś CWU) w menu , i w aplikacji też....

EDIT: choć ten też u mnie specyficznie działa... Przykładowo mam ustawionę temperaturę CWU na 45 z deltą -5 , i załużmy że aktualnie jest tryb CO , a temperatura w CWU jest 30 stopni. To naciskając Wymuś CWU , pompa przełącza tryb na CWU, zaczyna grzać zbiornik ,ale grzeje zbiornik nie do 45 stopni , a do 40... ( ustawiona minus delta).
Tłumaczę sobie to tak , że naciskając przycisk wymuś CWU , chce mieć minimalną temperaturę CWU....
A jak nacisnę w widełkach ( np 42 ) , to zagrzeje do 45 :)

Miałem na myśli: ustawić harmonogram.

Tego co napisałeś u siebie nie zauważyłem.

Takie ręczne wymuszenie robię na 2 sposoby w zależności od potrzeby. Jak chcę iść do wanny, ale mi się nie śpieszy to podbijam temperaturę CWU do takiej aby po uwzględnieniu delty zaczęła ją grzać i wracam do docelowej. Drugi sposób to "Wymuś CWU" wtedy PC wkręca się bardziej i mogę szybciej wskakiwać, tylko wtedy patrzę na wykresy, bo może się okazać, że zaraz będzie defrost i lepiej zastosować pierwszy sposób.

No i trzeci sposób. Jak już siedzę w wannie i chcę jeszcze więcej ciepłej wody, a PC się z tym "bawi" wtedy też robię "Wymuś CWU".

Po takim zagrzaniu "Wymuś CWU" PC zachowuje się tak jak po zaniku zasilania lub po przełączeniu trybów tzn. zacznie ją ponownie grzać w momencie < nastawiona. Więc staram się unikać tego trybu.

bocian_koh
06-03-2023, 12:48
Zmiana czasu max CWU i max CO (właściwie to minimalny czas CO tak to trzeba rozumieć bo opis mylący) nie ma wpływu na ten błąd logiki, przynajmniej tak mi się wydaje. Tryb smart DHW nie wiem czy ma wpływ ale nie ma sensu jego wyłączanie ponieważ sam w sobie jest użyteczny i logiczny, pompa ładnie dobiera dobie moc do czasu i temperatury. Generalnie to rozwiązanie jest jedno CO i CWU to osobne byty i ustawianie powinno być niezależne, jedyne połaczenie to prirytet CQU nad CO w przypadki zejścia poniżej ustawionej-delta.

Zmiany czasów moim zdaniem też nic nie daje. Tryb smart też uważam za logiczniejszy.

MiG25
06-03-2023, 16:21
A jak te opcje się w końcu nazywaję bo z tego co czytam w serwisówkach to Smart DHW jest tylko w pompach All-In-One (czyli z wbudowanym zbiornikiem CWU) i ona służy głównie do tego ,żeby w wyznaczonym czasie nie grzać wody ( albo grzać tylko wtedy jak będzie mniej niż 20stopni w godzinach nocnych) , a w J ta opcja to się nazywa po angielsku "DHW capacity" z opcjami Standard i Variable.... I to jest do modulowania moc ,jesli nie potrzeba grzać CO.

bocian_koh
06-03-2023, 16:52
A jak te opcje się w końcu nazywaję bo z tego co czytam w serwisówkach to Smart DHW jest tylko w pompach All-In-One (czyli z wbudowanym zbiornikiem CWU) i ona służy głównie do tego ,żeby w wyznaczonym czasie nie grzać wody ( albo grzać tylko wtedy jak będzie mniej niż 20stopni w godzinach nocnych) , a w J ta opcja to się nazywa po angielsku "DHW capacity" z opcjami Standard i Variable.... I to jest do modulowania moc ,jesli nie potrzeba grzać CO.

https://images92.fotosik.pl/651/9a41098f62182678.png (https://images92.fotosik.pl/651/9a41098f62182678.png)

Mam ustawione "Zmienna".

MiG25
06-03-2023, 18:54
Czyli "Pojemność CWU".. A czegoś takiego jak Smart DHW ( Inteligentne CWU) przypadkiem nie ma ?
Wg serwisówki , w All-In-One jest , ale może i tu ?

bocian_koh
06-03-2023, 19:18
Czyli "Pojemność CWU".. A czegoś takiego jak Smart DHW ( Inteligentne CWU) przypadkiem nie ma ?
Wg serwisówki , w All-In-One jest , ale może i tu ?

U mnie tego nie ma.

Możesz wrzucić ten fragment z dokumentacji?

MiG25
06-03-2023, 19:34
Coś takiego:


14.16 SMART DHW mode
Panasonic All In One model provide the option to choose STANDARD DHW Mode or SMART DHW Mode for Tank
Heat Up according to requirement. SMART DHW mode comparatively consume lower tank heat up power but longer
re-heat time than STANDARD DHW Mode.



SMART DHW control



 During SMART DHW start time 20:00 (Default Setting) to SMART DHW stop time 05:00 (Default setting)
Heat pump re-heat the tank water only when tank temperature drop below 20°C (Default setting)



 Time between 05:00 to 20:00
Heat pump reheat the tank water when tank temperature as below condition



Condition 1: Tank Heater ON
Reheat when tank temperature below tank set temperature + R/C (Tank re-heat Temperature) - 3°C



Condition 2: Tank Heater OFF
Reheat when tank temperature below Tank set temperature or 51°C (Whichever lower) + R/C (Tank re-heat
Temperature) -3°C



* SMART DHW start time, stop time and SMART ON Temperature can change in CUSTOM menu.

adam_ko
06-03-2023, 20:33
A jak te opcje się w końcu nazywaję bo z tego co czytam w serwisówkach to Smart DHW jest tylko w pompach All-In-One (czyli z wbudowanym zbiornikiem CWU) i ona służy głównie do tego ,żeby w wyznaczonym czasie nie grzać wody ( albo grzać tylko wtedy jak będzie mniej niż 20stopni w godzinach nocnych) , a w J ta opcja to się nazywa po angielsku "DHW capacity" z opcjami Standard i Variable.... I to jest do modulowania moc ,jesli nie potrzeba grzać CO.

Wygląda na to, że namieszałem. Tak w generacji J funkcja odpowiadająca za optymalizacje grzania CWU nazywa się Pojemność CWU Zmienna. J'ka nIe ma funkcji CWU Smart, nie miałem świadomości, że w generacji H taka istnieje i jak widać ma zupełnie inne zastosowanie.

adam_ko
06-03-2023, 20:59
@adam_ko; ciekawy wpis i wnioski. Chciałbym zapytać o dwie rzeczy:
- co oznacza stosowany przez Ciebie skrót "PG"?
- czy masz pompę ciepła "zintegrowaną" z kotłem gazowym (układ biwalentny)?

PG - piec gazowy, tak wiem powinno być kocioł...:D
Tak mam zintegrowany w tybie biwalentnym, obecnie alternatywny ale i tak przy ustawionych parametrach nie ma potrzeby
Sama integracja jak pisałem wymagała poprawki w części CWU (CO przez bufor wiec bezproblemowo), natomiast obecnie kombinuje jak nie trzymać pieca włączonego cały czas (>5W w trybie oczekiwania a ja żem pies na takie całodobowe pożeracze) , z drugiej strony trzeba by włączyć raz na tydzień żeby pompka popracowała, palik przepalił, zawór 3D przekręcił...na teraz mam koncepcje, że co sobote sobie CWU podgrzeje - smart gniazdko i harmonogram PG (opcja naprostsza) albo z homeasistanta. Pożyjemy zobaczymy.

MiG25
06-03-2023, 21:25
Wygląda na to, że namieszałem. Tak w generacji J funkcja odpowiadająca za optymalizacje grzania CWU nazywa się Pojemność CWU Zmienna. J'ka nIe ma funkcji CWU Smart, nie miałem świadomości, że w generacji H taka istnieje i jak widać ma zupełnie inne zastosowanie.

Nie no J-ka z All-In-One (czyli z wbudowanym fabrycznie CWU) ma Smart DHW :) Nie wiem jak gen H All-In-One .
No i wszystkie J-ki mają tą "Pojemność CWU) a gen.H tego nie ma , i jak widać nie ma problemu z grzaniem CWU po zmianie trybu ( choć się nie moduluje podczas CWU,tylko raczej grzeje z całą możliwą mocą).

Navy1
06-03-2023, 21:32
@adam_ko: rozumiem, że w trybie biwalentnym alternatywnym Twój układ działa na pompach obiegowych poszczególnych urządzeń, które w danej chwili pracują i nie masz dodatkowej pompy obiegowej. Czy dobrze zrozumiałem? Chodzi mi o to, że u siebie mam dodatkową pompę obiegową (instalacja jest duża i ma dość wysokie opory hydrauliczne) i nie potrafię jej zintegrować w trybie biwalentnym alternatywnym. Korzystam więc z trybu równoległego - wtedy ta dodatkowa pompa obiegowa pracuje bez względu na to, które źródło ciepła akurat jest aktywne (pompa ciepła czy gaz).

adam_ko
06-03-2023, 22:12
@adam_ko: rozumiem, że w trybie biwalentnym alternatywnym Twój układ działa na pompach obiegowych poszczególnych urządzeń, które w danej chwili pracują i nie masz dodatkowej pompy obiegowej. Czy dobrze zrozumiałem? Chodzi mi o to, że u siebie mam dodatkową pompę obiegową (instalacja jest duża i ma dość wysokie opory hydrauliczne) i nie potrafię jej zintegrować w trybie biwalentnym alternatywnym. Korzystam więc z trybu równoległego - wtedy ta dodatkowa pompa obiegowa pracuje bez względu na to, które źródło ciepła akurat jest aktywne (pompa ciepła czy gaz).

Poniewaz mam bufor rownoległy to z definicji mam tez dodatkową pompę obiegową (w zasadzie dwie bo dwa obiegi podłogowy i grzejniki), pompki są sterowane przez prosty sterownik/termostat z czunikiem w buforze. Ma to tą zaletę, że obiegi startuja jak woda w buforze sie podgrzeje i kończą jak bufor jest rozebrany do powiedzmy 26 C, niezależnie od tego co go pogrzewa PC czy PG, dodatkowo jeżeli system przechodzi na CWU to te 80l w buforze zapewnia jeszcze kilkadziesiąt minut dostawy energii do podłogówki i grzejników.

Navy1
06-03-2023, 22:19
@adam_ko: żeby nie zaśmiecać wątku odezwę się do Ciebie na priv w sprawie Twojej konfiguracji, jeżeli można. Mnie tryb biwalentny równoległy udało się tak wysterować, że działa w zadawalająco ale wolałbym tryb alternatywny.

Gepam
07-03-2023, 12:07
A czy to normalne, że ciśnienie wody w instalacji spada kiedy obroty obiegówki rosną? W spoczynku pompa pokazuje 1,5 bara, podczas normalnej pracy obiegówki spada do 1,3 a przy max przepływie 45l/min spada do 1,1. Bufor równolegle.

adam_ko
07-03-2023, 12:51
A czy to normalne, że ciśnienie wody w instalacji spada kiedy obroty obiegówki rosną? W spoczynku pompa pokazuje 1,5 bara, podczas normalnej pracy obiegówki spada do 1,3 a przy max przepływie 45l/min spada do 1,1. Bufor równolegle.

Przy buforze to prosta sprawa, za w/w spadki odpowiada opór przepływu pomiędzy pompą a buforem. Trzeba sprawdzić czy a) przekoje są zgodne z wymaganymi (patrz dokument zwany Autodiagnostyka Aquarea) b) Przy sprawdzaniu średnic zwróć uwagę na złączki, zawory, ewentualne przewężenia - powinny mieć średnice zgodną z wymaganą. Przy max przepływie masz 0,4 bara czyli około 4m podnoszenia, wydaje się, że jest OK ale to na zasadzie nie znam sie to sie wypowiem :-)
.

MiG25
07-03-2023, 15:09
Tak , przy tym układzie co Panasonic ma w środku to normalne ,że ten ciśnieniomierz pokazuje mniej przy pracy obiegówki. Gdyby ciśnieniomierz był np. na czubku bufora to pewnie by nie drgnął ,a tak robi się zwężka Venturiego ( zobacz jak cienką rurką jest doprowadzenie ciśnienia do tego zegara).

padre81pl
07-03-2023, 18:48
Witam. Panowie jaki ustawic max czas dzialania ogrzewania podlogowego a jaki na cwu? Nie umiem zrobic aby czas dzialania pompy byl wiekszy niz ilosc wlaczen i zalaczen. Wszedzie gdzie czytalem pisza ze tak to powinno wygladac u mnie za cholere nie umiem tak ustawic aby sie to odwrocilo. Mam wiecej wylaczen i zalaczen niz czas pracy.

adam_ko
07-03-2023, 19:52
Witam. Panowie jaki ustawic max czas dzialania ogrzewania podlogowego a jaki na cwu? Nie umiem zrobic aby czas dzialania pompy byl wiekszy niz ilosc wlaczen i zalaczen. Wszedzie gdzie czytalem pisza ze tak to powinno wygladac u mnie za cholere nie umiem tak ustawic aby sie to odwrocilo. Mam wiecej wylaczen i zalaczen niz czas pracy.

Te parametry nie specjalnie są powiązane z iloscią włączeń (sprężarki jak rozumiem). To są strategiczne (w duże mrozy i temperatury defrostowe szczególnie) parametry, które jak krótka kołdra dają ci wybór czy słyszeć od namilszych "mam zimną wodę pod prysznicem, jak był gazowy to była" czy też wolisz "mam zimno w pokoju jak był gazowy to było ciepło" :-). Max czas działania CWU to w uproszczeniu maksymalny czas jaki PC bedzie podgrzewała CWU kiedy ma też żądanie grzania CO, w zależności od pojemności CUW, bufora, podłogówki czy grzejników, ocieplenia, trzeba dobrać eksperymentalnie, pewnie gdzieś w okolicy 1,5 godziny, tak żeby w normalnych warunkach zdążył zagrzać CWU, a nie zdążył wychłodzić pomieszczeń. MAX czas działania podłogowego to zupełnie mylący opis, znaczenie jest takie że to minimalny czas działania w trybie CO to znaczy jak już przełączy się z CWU na CO to będzie grzał tenże minimalny czas i jeżeli nadal będzie żądanie na CWU to po tym czasie się przełączy na CWU.

Zibi22
09-03-2023, 23:37
Witam,
Czy miał toś taki przypadek, że moduł smart cloud po kilku godzinach działania (czasem 3 godziny czasem 7, ale prawie zawsze mniej niż doba) traci połączenie ?
Świeci się wtedy na zielono dioda zasilania a 2 dioda stanu miga na czerwono natomiast 3 dioda się nie świeci.
Pomaga tylko odłączenie od zasilania PC lub przytrzymanie środkowego przycisku reset na ok 5 sekund. Po restarcie działa (3 diody zielone) przez parę godzin i znowu ta sama sytuacja.

Podłączałem już przez kabel sieciowy (2 rodzaje) i wifi, natomiast to nic nie zmienia. Robiłem też reset do ustawień fabrycznych (2 przyciski wps i link przez 10 sekund) + ponowne zakładanie konta
Obecnie od niedawna na stronie AQUAREA Service Cloud pojawia się wtedy kod błędu !CN-CNT a w szczegółach komunikat: Błąd komunikacji CN-CNT (3050-0001)
co by wskazywało, że problem jest od strony PC.
Co można sprawdzić i jak w pierwszej kolejności, bo wg tego komunikatu może być problem z samym modułem, kablem lub płytą rozszerzeń a wymiana wszystkiego po kolei odpada.
Dodam, że moduł smart podłączony jest zgodnie z instrukcją do złącza CN-CNT na płycie rozszerzeń (mam 2 obiegi grzewcze).


PC 9KW T-CAP gen.H + płyta rozszerzeń

MiG25
10-03-2023, 05:22
Moduł wysyła przez zwykły szeregowy protokół komunikacyjny pytanie co 5s ,i czeka na odpowiedź (bądź to z samej płyty głównej pompy - jeśli nie ma płyty rozszerzeń , bądź poprzez płytę rozszerzeń - wtedy płyta rozszerzeń oprócz zapytania modułu wsyła sama swoje zapytania- a w zasadzie stan płyty rozszerzeń- te są praktycznie non stop).
CN-CNT to oznaczenie portu komunikacyjnego na płytach.
Więc to może być wszystko , od modułu , poprzez kable , a koncząc na płycie rozszerzen a nawet płycie głównej pompy. ( ak chcesz wiedzieć więcej to na projekcie Heishamon to jes rozgryzione)
Moduł jak kilka razy pod rząd nie dostanie odpowiedzi na swoje zapytanie , to właśnie zaczyna migać czerwoną diodą , po czym po jakims czasie (jakieś kilka minut) się resetuje sam , i wtedy powinna byc wznowiona komunikacja , skoro reset fizyczny też działa.
Na początek popraw kabel w module , może deikatnie dognij piny w gnieździe dla lepszego styku( bo może jak fizycznie go resetujesz to naciskanie przycisku powoduje ,ze ponownie pojawia się styk , i jest komunikacja ,a jak się sam resetuje to nie ma ).
Chyba ,że masz to na gwarancji..

ololek
10-03-2023, 11:59
Od wczoraj jestem posiadaczem allinone 5kw. Serwisant zamontował PC, uruchomił, przeszkolił i wszystko działa.
Ustawione ciśnienie na 1.5 bara. Wieczorem zauważyłem kałużę wody przy PC - z zaworka bezpieczeństwa tego plastikowego co jest w środku cieknie woda cały czas . Płukałem parę razy zawór bezpieczeństwa - ten plastikowy. Potem dobiłe na 1.5bar ale dalej cieknie. Czy to może być feler jakiś na zaworze? Obniżyć ciśnienie na 1 bar?

bocian_koh
10-03-2023, 16:15
Od wczoraj jestem posiadaczem allinone 5kw. Serwisant zamontował PC, uruchomił, przeszkolił i wszystko działa.
Ustawione ciśnienie na 1.5 bara. Wieczorem zauważyłem kałużę wody przy PC - z zaworka bezpieczeństwa tego plastikowego co jest w środku cieknie woda cały czas . Płukałem parę razy zawór bezpieczeństwa - ten plastikowy. Potem dobiłe na 1.5bar ale dalej cieknie. Czy to może być feler jakiś na zaworze? Obniżyć ciśnienie na 1 bar?

Zakręć go. U góry jest taki mały "kapturek".

MiG25
10-03-2023, 16:43
"kapturek" to jest na odpowietrzaczu , zawór bezpieczeństwa nic takiego nie ma.
Zawór działa na ciśnienie 3Bar , a woda ma być w przedziale pomiędzy 1bar a 2bar. Więc albo zegar pokazuje złe ciśnienie( też tak może być , masz jeszcze jakiś inny ciśnieniomierz w układzie ?) , albo zawór bezpieczeństwa jest popsuty.

Może też być problem z naczyniem wzbiorczym ( uszło powietrze i każda mała zmiana temperatury powoduje duży wzrost ciśnienia i woda "wylata").

marcinnk
11-03-2023, 11:37
Koledzy,
Może pomożecie w dylemacie. Od roku użytkuje T-CAPa 9kW z kaloryferami i podłogówką dodatkowo bufor 100litrów. Przy ustawieniu trybu cichego 3 praktycznie zero taktowań. Średnia z roku 1,7 ale pierwsze pół roku nie miałem zbyt pojęcia i nastukało włączeń. Ogólnie wszystko działa super.
Moje piętro ok 100m podłogowej jest ocieplone wełną 20cm i tak do strychu, brak ocieplenia na stropie, tylko regipsy.
Minus tego to szybkie wychładzanie pomieszczeń podczas wyłączenia pompy, oraz szybkie nagrzewanie ich latem. Na koniec marca zamówiłem ekipe aby popsikała piankę pur na całym stropie. Piętro wolniej będzie się wychładzać jednak zastanawia mnie czy aby utrzymać brak taktowań nie będę przegrzewać domu (zauważyłem że powyżej 36C na zasilaniu zaczynają się małe taktowania), i pytanie do znawców tematu, czy warto wymienić bufor na większy 100 litrów zamienić np na 200 litrów? Czy takie rozwiązanie ewentualnie trochę bardzie zabezpieczy przed możliwym częstszym taktowaniem? Może pisze bzdury, dlatego proszę o nie hejtowanie tylko o pomoc.

Andrzej5101
11-03-2023, 12:34
Koledzy,
Od roku użytkuje T-CAPa 9 kW z kaloryferami i podłogówką, dodatkowo bufor 100 litrów.
Przy ustawieniu trybu cichego 3 - praktycznie zero taktowań.
Czy warto wymienić bufor na większy 100 litrów zamienić np na 200 litrów?
Czy takie rozwiązanie ewentualnie trochę bardzie zabezpieczy przed możliwym częstszym taktowaniem?.
Bufor wpięty w szereg na powrocie??

1/ Moc cieplna grzejników powinna być ;
.. ...a/ > mocy cieplnej pomieszczeń,
…..b/ najczęściej oblicza się dla temperatur zasilania; 45 C/ 35 C/20 C,
…..c/ stosować jak największej mocy grzejniki np.; V33 kermi; https://termomodernizacja.pl/tempera...ow-wplywa-moc/
…..d/ moc grzejnika dla 45/35/20 to 0,5779 mocy grzejnika dla 55/45/20 C
2/ Oprócz mocy grzejników istotny jest tzw; zład wody w układzie;
.....a/ Ilość zładu to ; > moc pompy x 20 l/kW
.....b/ Zład odpowiedni to klucz do ;
........ - optymalnej ilości startów PC
........ - stabilnej pracy pompy ciepła,
........ - wydłużenie czasu pracy sprężarki,
.........- wydłużenie czasu postoju sprężarki

Techno
11-03-2023, 13:16
Koledzy,
Może pomożecie w dylemacie. Od roku użytkuje T-CAPa 9kW z kaloryferami i podłogówką dodatkowo bufor 100litrów. Przy ustawieniu trybu cichego 3 praktycznie zero taktowań. Średnia z roku 1,7 ale pierwsze pół roku nie miałem zbyt pojęcia i nastukało włączeń. Ogólnie wszystko działa super.
Moje piętro ok 100m podłogowej jest ocieplone wełną 20cm i tak do strychu, brak ocieplenia na stropie, tylko regipsy.
Minus tego to szybkie wychładzanie pomieszczeń podczas wyłączenia pompy, oraz szybkie nagrzewanie ich latem. Na koniec marca zamówiłem ekipe aby popsikała piankę pur na całym stropie. Piętro wolniej będzie się wychładzać jednak zastanawia mnie czy aby utrzymać brak taktowań nie będę przegrzewać domu (zauważyłem że powyżej 36C na zasilaniu zaczynają się małe taktowania), i pytanie do znawców tematu, czy warto wymienić bufor na większy 100 litrów zamienić np na 200 litrów? Czy takie rozwiązanie ewentualnie trochę bardzie zabezpieczy przed możliwym częstszym taktowaniem? Może pisze bzdury, dlatego proszę o nie hejtowanie tylko o pomoc.

A może piana spowoduje,że ciepło przestanie uciekać i góra raz zagrzana będzie trzymać ciepło znacznie dłużej...
Albo zrobisz dobre obliczenia ( ale w sumie po co ) , albo poczekasz i zobaczysz co wyszło i się będziesz martwił potem ,bo bufor wymienić zawsze można...

marcinnk
11-03-2023, 14:48
Taki jest plan. Teraz jakoś fajnie to śmiga bo pompa mi praktycznie nie taktuje i można się zastanawiać po co ocieplać skoro wszystko działa dobrze.
Jednak w lecie jak temperatura w pokojach na piętrze dochodzi do 29-30C to już jest kiepsko i mam nadzieję, że docieplenie poddasza trochę zbije tą duchotę.
Jedyne czego się obawiam, że jak góra będzie lepiej zaizolowana to pompa oczywiste będzie podawać niższą temperaturę zasilania, co może spowodować taktowanie. Jeśli będzie tak jak piszesz czyli góra będzie trzymać ciepło to rozsądne widzę aby zastosować harmonogram na postoje i grzanie. masz rację, czas pokaże.

@Andrzej 5101
Inwestować w nowe grzejniki w całym domu to raczej nie planuje. Przy aktualnej pracy pompy za rok będę miał współczynnik 2:1 (1 załączenie na 2h pracy)i jeśli uda mi się go utrzymać to byłbym zadowolony
Mój bufor jest wpięty chyba równolegle - jako sprzęgło.



A może piana spowoduje,że ciepło przestanie uciekać i góra raz zagrzana będzie trzymać ciepło znacznie dłużej...
Albo zrobisz dobre obliczenia ( ale w sumie po co ) , albo poczekasz i zobaczysz co wyszło i się będziesz martwił potem ,bo bufor wymienić zawsze można...

Andrzej5101
11-03-2023, 15:18
Inwestować w nowe grzejniki w całym domu to raczej nie planuje..
Grzejniki dokłada/podmienia się w tych pomieszczeniach gdzie trzeba a nie wymienia się wszystkich

pan_poziomica
12-03-2023, 12:38
Mam pytanie odnośnie pomp obiegowych w all in one. Mam dużą powierzchnię do ogrzania, (2200m rurki fi 16 na dwóch poziomach). A zatem zapewne muszę użyć dwóch pomp obiegowych. Jak macie to rozwiązane u siebie? wykorzystujecie jedną wbudowaną pompkę fabryczną a drugą dodatkową też jakoś wbudowaną w PC?
z tego co widzę na schemacie to jest dodatkowe zasilanie na pompę obiegową. Czy mógłby ktoś zrobić zdjęcie jak wygląda podłączenie dwóch pomp?
mam zamówiony zestaw WH-ADC0916H9E8 i WH-UD09HE8

464206
464207

MiG25
12-03-2023, 12:49
Jest gniazdo na dodatkowe obiegówki.
Ale samej objegówki nie możesz podłączyć w szeregu z wewnętrzną, trzeba dać przynajmniej sprzęgło hydrauliczne.
Ja mam to rozwiązane właśnie w ten sposób , jedna obiegówka na parter , jedna na piętro i to wszystko spięte przez sprzęgło hydrauliczne.
Teraz mam dwie strefy i emulację płyty rozszerzeń przez Heishamon i mogę sterować poziomami niezależnie , ale wcześniej właśnie te obiegówki miałem wpięte do tego gniazda.

Andrzej5101
12-03-2023, 13:05
mam zamówiony zestaw WH-ADC0916H9E8 i WH-UD09HE8
Jakie masz OZC budynku?
Korzystniej ;
- to zamówić 12kW/TCap
Jeżeli nie masz bufora podłączonego równolegle;
- to pompa obiegowa PC jest mocna i sama da radę

pan_poziomica
12-03-2023, 13:28
OZC mam wyliczone na 8,5kW. Kilka firm oferowało mi T-CAP 9kW albo 12kW ale myślę , że to za silne pompy. Teraz już nie ma takich zim jak kiedyś a nawet jesli będzie przez tydzień -15 to niech się grzałka załączy. Ta jednostka zewnętrzna jest dwu wentylatorowa i patrząc na specyfikację techniczną niewiele traci na mocy przy minusowych temperaturach także zostanę przy HP 9kW trójfazowej. tylko nigdzie w instrukcji nie mogę sprawdzić jakie przepływy ma ta pompa i czy da radę obsłużyć parter i piętro (w sumie 230m2). widzę tylko że jej moc to 52W.
MIG25 a powiedz mi, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem. U Ciebie fabryczna pompa tłoczy wodę do sprzęgła a za sprzęgłem są dwie pompki które pompują , każda na oddzielne piętro?

pan_poziomica
12-03-2023, 14:03
- to pompa obiegowa PC jest mocna i sama da radę

chyba znalazłem parametry tej pompy 25,8l/min to chyba jej wydajność maksymalna
464212

Andrzeju a u Ciebie jak to jest zrobione? też pompuje na dwie kondygnacje?

MiG25
12-03-2023, 14:09
MIG25 a powiedz mi, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem. U Ciebie fabryczna pompa tłoczy wodę do sprzęgła a za sprzęgłem są dwie pompki które pompują , każda na oddzielne piętro?
Tak, dokładnie mam tak jak piszesz. Tyle ,że ja mam łącznie 380m2 podłóg , i nawet nie sprawdzałem ,czy wewnętrzna pompa obiegowa dała by radę .

Andrzej5101
12-03-2023, 15:41
Andrzeju a u Ciebie jak to jest zrobione? też pompuje na dwie kondygnacje?
Ja mam grzejniki i 110 m2 na II kondygnacjach,
Zobacz asaselllo https://forum.muratordom.pl/showthread.php?295917-OZC-12kW-a-moc-pompy-9-kW-Da-rad%C4%99/page3,
Jakie grube masz wylewki ???

pan_poziomica
12-03-2023, 15:56
Jakie grube masz wylewki ???
jeszcze nie mam ale będą 5-6cm grubości
ale mam dom z silki czyli akumulacja będzie dość spora

Andrzej5101
12-03-2023, 17:37
Bardziej korzystne dla grzania w II strefie to ok;10 cm grubości

pan_poziomica
12-03-2023, 18:29
Bardziej korzystne dla grzania w II strefie to ok;10 cm grubości
chodzi o II strefę klimatyczną czy II taryfę? jesli to drugie to nawet nie chcę grzać w nocy. Raczej odwrotnie, wolę w dzien cieplej a w nocy chłodniej.
Zastanawiam się czy w miejsce oryginalnej pompy, można podłączyć mocniejszą. Czytam od dłuższego czasu wszystkie posty odnosnie buforów, sprzęgieł itd i już mam mętlik w głowie. Rozmawiałem z kilkoma firmami które instalują pompy ciepła i większość chciała wcisnąć bufor. Będę miał duży zład wody także wydaje mi się że bufor to niepotrzebny wydatek.
a jeszcze, że tak zapytam jakie rury najlepiej wybrać do połączenia pompy ciepła z rozdzielaczami? z początku chciałem pex ale złączki i trójniki bardzo dławią przepływ.

MiG25
12-03-2023, 19:08
Obiegówki nie wymienisz ,ani nie zastąpisz bez rzeźby i utraty gwarancji , bo to jest w obudowie plastikowej typowo dla Panasonica. Poza tym jest sterowana elektronicznie , więc wyskoczy błąd przy jej odpięciu.
I tak , buforem jest podłoga , nie jest potrzebny ,ale sprzęgło dla dwóch obiegów już tak.

Co do rur to najtaniej wyjdzie plastik PP , później stalowe zaciskane ( choć do 5/4 cala to nie każdy chyba ma zaciskarkę ) , no i najdroższa miedź.

czan-el
12-03-2023, 21:21
Witam,

Pierwszy raz na forum. Próbowałem się przekopać przez 968 stron tego tematu, ale nie dałem rady odszukać czegoś co odpowiadałoby na moje wątpliwości.
Charakterystyka budynku w opisie. Na kondygnacji niższej mam około 22°-23°, na kondygnacji wyższej 21°-22°, zasobnik 45°.
Regulowałem krzywą grzewczą aby uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Ostatnie ustawienia dla grzejników 13°(32°) -10°(45°) dla podłogówki 13°(25°) -10°(35°), delta t 7°, delta c.w.u 5°, grzałka przy 0°. Łączny czas pracy grzałki 51h dla grzania i 0h dla c.w.u. Ilość włączeń sprężarki 1534 przy łącznym czasie pracy 3724h. Max grzanie c.o. 1:30, max grzanie c.w.u. 0:30. Dodatkowo ustawiłem harmonogram - obniżam temperaturę w nocy, wyłączam zasobnik w ciągu dnia, ale też od 16 do 20 podwyższam o 2°.

Zastanawiam się nad zużyciem energii elektrycznej. Mam podlicznik, ale dla uproszczenia będę się posługiwał wskazaniami pompy:
Listopad 1049kWh (produkcja 3005kWh)
Grudzień 1694kWh (produkcja 4340kWh)
Styczeń 1434kWh (produkcja 3785kWh)
Luty 1389kWh (produkcja 3582kWh)

Będę wdzięczny za komentarz czy to ok, czy za dużo czy może dużo za dużo. A za pomysły obniżenia zużycia będę bardzo wdzięczny.

Druga kwestia, która mnie zastanawia to spora różnica między ustawioną krzywą grzewczą grzejników a faktycznymi temperaturami. Przy krzywej grzewczej, którą mam i przy temp. zewn. 0°, powinienem mieć około 40°. I tyle faktycznie jest, ale na wyjściu z pompy, a temperatura, która idzie na grzejniki (za buforem) ma około 35°. Czy to nie oznacza, że pompa będzie chodziło non stop? W sumie tak długo aż c.w.u. spadnie o 5° bo wtedy przełączy się na grzanie zasobnika. W przypadku obiegu podłogówki to temp. w punkt dla krzywej.

Pozdrawiam

Andrzej5101
13-03-2023, 08:20
Próbowałem się przekopać przez 968 stron tego tematu, ale nie dałem rady odszukać czegoś co odpowiadałoby na moje wątpliwości.
Przede wszystkim podaj dane OZC budynku;
- aby można coś podpowiedzieć racjonalnego

ololek
13-03-2023, 09:08
"kapturek" to jest na odpowietrzaczu , zawór bezpieczeństwa nic takiego nie ma.
Zawór działa na ciśnienie 3Bar , a woda ma być w przedziale pomiędzy 1bar a 2bar. Więc albo zegar pokazuje złe ciśnienie( też tak może być , masz jeszcze jakiś inny ciśnieniomierz w układzie ?) , albo zawór bezpieczeństwa jest popsuty.

Może też być problem z naczyniem wzbiorczym ( uszło powietrze i każda mała zmiana temperatury powoduje duży wzrost ciśnienia i woda "wylata").

Zasilanie CO jest za reduktorem ustawionym na 2 bary - tam jest manometr i tyle pokazuje. Więc manometr na pompie pokazuje właściwie to co na reduktorze. Także podejrzewam uszkodzony zawór bezpieczeństwa.
Wg instrukcji ciśnienie może być w zakresie 0.5-3bar. Ale zredukuję do 1.5 bar i zobaczę co się stanie.
Sprawdzę ciśnienie na wzbiorczym do CWU. W sumie instalator zamontował wzbiorcze ale nie ingerował z jego nastawę fabryczną.

czan-el
13-03-2023, 10:35
Przede wszystkim podaj dane OZC budynku;
- aby można coś podpowiedzieć racjonalnego

A to OZC to robią specjaliści za grube pieniądze? Bo kalkulatory w sieci to tak z rezerwą chyba. W starym budynku to szklana kula podobne wyniki ma.
Zrobiłem i wyszło:
42W/m2 daj jakieś 7kW
93kWh/m2 na rok to 15 800kWh
(6 osób wanna czasami, głównie prysznic)
Jak miałem kopciucha zespawanego przez stoczniowca z Gdańska to spalałem ~3,5 tony czyli wychodzi (przy założeniach, spokojnie) 3500kg x 8kWh x 0,6 = 16 800kWh

Gepam
13-03-2023, 12:20
Mój znajomy ma podobne zapotrzebowanie jak ty i zużycie ponad połowę mniejsze, więc coś tu się nie zgadza.

Andrzej5101
13-03-2023, 12:51
42W/m2 daj jakieś 7kW
93 kWh/m2 na rok to 15 800 kWh (6 osób wanna czasami, głównie prysznic)
Podaj zużycie na samo C.O bez CWU,
Zakładając COP ok; 3,0 ( 90% grzejniki ) - to zużycie powinno zmieścić się w 5300 kWh na C.O

Poddasze 80 m², nieogrzewane, wełna 10 cm na podłodze ;
- na strop daje się 40 do 50 cm wełny ( zapotrzebowanie w kWh spadnie znacznie )

Ostatnie ustawienia;
- dla grzejników 13°(32°) -10°(45°);
- dla podłogówki 13°(25°) -10°(35°), delta t 7°,
Mając PC z dwoma obiegami, nie za bardzo rozumie stosowanie bufora/sprzęgła ???
Wg;mnie należy dać bufor w szeregu na powrocie

czan-el
13-03-2023, 13:11
Dzięki za odpowiedź.

Na samo C.O.
Listopad 965kWh (produkcja 2792kWh)
Grudzień 1578kWh (produkcja 4059kWh)
Styczeń 1338Wh (produkcja 3546kWh)
Luty 1305kWh (produkcja 3370kWh)

Zgadzam się, że można jeszcze coś zrobić z poddaszem w kwestii izolacji. Grzejniki mam stare, bez żadnej możliwości regulacji. Gdyby przez poddasze uciekało zbyt dużo ciepła to różnica między kondygnacjami nie była by na poziomie 1°C tylko więcej. Nie wydaje mi się, że tutaj tkwi problem. Powiedzmy, że straty do akceptacji.

Dwa obiegi na PC to chyba nie te same dwa obiegi o których myślałem. Chodzi o płytę rozszerzeń w PC. Z PC na "bufor" 100l. Z "bufora" jedno wyjście na mieszacz podłogówki (za nim czujnik) i drugie wyjście na grzejniki przez pompkę obiegową grundfosa alpha 1 (za nią czujnik). Delta 7°C de facto utrzymuje się na 5°C - chyba, że coś źle rozumiem - różnica między temp. zasilania i temp. powrotu w PC?

Nie wiem czy mam dobre przeczucie czy nie, ale czy tu nie chodzi o jakieś źle ustawione przepływy? To jest normlane, że PC chodząc non stop nie jest w stanie osiągnąć temperatury za "buforem" która wychodzi na grzejniki zgodnie z ustawioną krzywą grzewczą?

MiG25
13-03-2023, 15:17
Tak , przeczucie masz dobre , źle ustawione przepływy. Najprawdopodobniej ten na kaloryfery jest "za szybki" i zaciąga i miesza zimną wodę z powrotu tego obiegu.
A to powoduje straty, bo każdy stopien grznej wody wyżej to mniejszy COP.

MiG25
13-03-2023, 15:28
Zasilanie CO jest za reduktorem ustawionym na 2 bary - tam jest manometr i tyle pokazuje. Więc manometr na pompie pokazuje właściwie to co na reduktorze. Także podejrzewam uszkodzony zawór bezpieczeństwa.
Wg instrukcji ciśnienie może być w zakresie 0.5-3bar. Ale zredukuję do 1.5 bar i zobaczę co się stanie.
Sprawdzę ciśnienie na wzbiorczym do CWU. W sumie instalator zamontował wzbiorcze ale nie ingerował z jego nastawę fabryczną.

Żeby sprawdzić ciśnienie w naczyniu wzbiorczym to z pompy trzeba spuścić wodę.
No i co to znaczy ,że zasilanie CO jest za reduktorem ? Masz jakiś automatyczne dopuszczenie wody ustawione na 2 bary ? Takie coś to groźnie jest jakby była jakaś awaria , to dopuszczałoby cały czas wodę....

Andrzej5101
13-03-2023, 15:58
Gdyby przez poddasze uciekało zbyt dużo ciepła to różnica między kondygnacjami nie była by na poziomie 1°C tylko więcej.
Nie wydaje mi się, że tutaj tkwi problem. Powiedzmy, że straty do akceptacji.
Ucieka ciepło przez strop na poddasze,
Chyba nie zaprzeczysz , że dla 50 cm warstwy wełny U stropu jest dużo niższe niż dla 10 cm wełny,
Wprowadź do kalkulatora - to się dowiesz

Dwa obiegi na PC to chyba nie te same dwa obiegi o których myślałem. Chodzi o płytę rozszerzeń w PC. Z PC na "bufor" 100l. Z "bufora" jedno wyjście na mieszacz podłogówki (za nim czujnik) i drugie wyjście na grzejniki przez pompkę obiegową grundfosa alpha 1 (za nią czujnik). Delta 7°C de facto utrzymuje się na 5°C - chyba, że coś źle rozumiem - różnica między temp. zasilania i temp. powrotu w PC?
Ile masz wyjść z jednostki wewnętrznej PC??

MiG25
13-03-2023, 16:05
@Andrzej5101, chodzi o taki schemat:

https://www.aircon.panasonic.eu/uploads/__/clima_controls/CTRL_Aquarea_Manager_6.jpg

czan-el
13-03-2023, 17:00
Ile masz wyjść z jednostki wewnętrznej PC??

Wyjście jest jedno. 2 obiegi w opisie to skrót myślowy żeby wskazać, że mam grzejniki i podłogówkę.
Z pompy wychodzi zasilanie i powrót.
Na zasilaniu jest zawór przełączający między buforem a zasobnikiem, na powrocie jest trójnik do bufora i zasobnika.
Tak jak dochodzi do bufora z boku zasilanie i powrót (z pompy) tak samo z drugiej strony bufora z boku odchodzi: zasilanie na mieszacz, a powrót przez trójnik na mieszacz i całą instalację grzejnikową.
Zasilanie instalacji grzejnikowej odbywa się z bufora (odejście z góry) przez pompkę obiegową grundfos alpha 1.

czan-el
13-03-2023, 17:05
@Andrzej5101, chodzi o taki schemat:

https://www.aircon.panasonic.eu/uploads/__/clima_controls/CTRL_Aquarea_Manager_6.jpg

Prawie tak jest. Jeśli kolor czerwony to zasilanie to nie wchodzi z pompy do bufora z samego dołu.

ololek
15-03-2023, 06:54
Żeby sprawdzić ciśnienie w naczyniu wzbiorczym to z pompy trzeba spuścić wodę.
No i co to znaczy ,że zasilanie CO jest za reduktorem ? Masz jakiś automatyczne dopuszczenie wody ustawione na 2 bary ? Takie coś to groźnie jest jakby była jakaś awaria , to dopuszczałoby cały czas wodę....

Ciśnienie na wzbiorczym na CO przy spuszczonej wodzie sprawdziłem i wynosi 1 bar przed jak i 2 bar po dobiciu ciśnienia na CO do 2 bar.
Z tym reduktorem się żle wyraziłem. Reduktor nie dobija do CO non stop. Zaworem odcinającym dobijam CO do odpowiedniego ciśnienia i zakręcam. Stąd więcej niż 2 bar nie będzie jakbym zapomniał zakręcić zawór dopuszczania.
Zredukowałem ciśnienie w układzie CO na 1.5bar na manometrze w pompie ale dalej cieknie. No to zakręcam zawory, upuszczam wodę i ściągam zawór bezpieczeństwa.
Plastikowy zawór bezpieczeństwa zkręcony na 2 śruby da się rozłożyć na części. W środku trzpień z gumowym grzybkiem i sprężyna.
Okazało się, że był opiłek metalowy który powodował przeciek. Teraz cieknie minimalnie bo jest wgniot na grzybku uszczelniającym w miejscu gdzie był opiłek metalu ale może się guma odpręży po czasie.

ololek
17-03-2023, 14:49
Ciśnienie na wzbiorczym na CO przy spuszczonej wodzie sprawdziłem i wynosi 1 bar przed jak i 2 bar po dobiciu ciśnienia na CO do 2 bar.
Z tym reduktorem się żle wyraziłem. Reduktor nie dobija do CO non stop. Zaworem odcinającym dobijam CO do odpowiedniego ciśnienia i zakręcam. Stąd więcej niż 2 bar nie będzie jakbym zapomniał zakręcić zawór dopuszczania.
Zredukowałem ciśnienie w układzie CO na 1.5bar na manometrze w pompie ale dalej cieknie. No to zakręcam zawory, upuszczam wodę i ściągam zawór bezpieczeństwa.
Plastikowy zawór bezpieczeństwa zkręcony na 2 śruby da się rozłożyć na części. W środku trzpień z gumowym grzybkiem i sprężyna.
Okazało się, że był opiłek metalowy który powodował przeciek. Teraz cieknie minimalnie bo jest wgniot na grzybku uszczelniającym w miejscu gdzie był opiłek metalu ale może się guma odpręży po czasie.

Na powrocie mam 18 stopni. Lepiej grzać krzywą grewczą czy prosto?
Na razie jeszcze budowa ale chciałbym aby w dpmu w nocy było te 18 stopni. - ustawić Granie z termostatem wewnętrnym?
Dziwne że mam przy tem zewn 14 stopni, temp powrotu 18, zasilania 19 obecne zużycie energii 0.2kw a produkowane tez 0.2kw. Ustawiłem 35stopni temp wody na podłogę.
https://i.ibb.co/MkT15Gv/IMG-20230317-155057.jpg

MiG25
17-03-2023, 16:54
Lepiej grzać dobrze dobraną krzywą grzewczą , ale jak masz budowę to jej nie dobierzesz.

I taki wynik z COP=1 to tak jakbyś grzał grzałkami... Może sprężarka się dopiero włączała ? Pokaż poz 8 i 9 w menu z informacjami.

ololek
18-03-2023, 21:26
Lepiej grzać dobrze dobraną krzywą grzewczą , ale jak masz budowę to jej nie dobierzesz.

I taki wynik z COP=1 to tak jakbyś grzał grzałkami... Może sprężarka się dopiero włączała ? Pokaż poz 8 i 9 w menu z informacjami.

Lipnie trochę. Wg tej tabeli to miałem pod 8 temp 18/35. Pod 9 chyba było 17/18. Kurcze zapomniałem fotę zrobić.
Mam grzanie proste. Ustawione na 35 stopni.
Deltę wyłączyłem i dałem maks przepływ. Mam teraz około 26litry/min. Przy delcie 5 stopni miałem przepływ około 10 litrów.
Dziś odpowietrzalem dla pewności dobiegu i pętle. Trochę powietrza było ale wszystko poszło w kanał.h
W menu instalatora przepływ mam ustawiony na 0x75. Pompa aquarea 5kw.
Jak dotykam rurki od gazu to jest ciepła może lekko gorąca - ale nie jest gorąca że nie da się trzymać.
Sprężarka szła na prawie 60Hz przy intensywnym trybie. Pompa pracuję już około 120h. 54 włączenia. Grzałka grzała 8h. Jastrych cementowy 8cm. 900m pex 16mm w podłodze.

MiG25
19-03-2023, 07:16
Tu jest piętrzący się problem pomiaru temperatury przez Panasonic ( pomiar co 1 stopień ) , wielkość pompy , i ustawiony max. przepłw..... Pompa mierzy taką samą temperturę na wejściu co na wyjściu bo jest ustawiony maksymalny przepływ , a jej maxymalna moc jest mała ,przez co ta różnica temperatur jest znikoma , i na wyświetlaczu produkcja energii jest żadna ( mimo ,że sprężarka pracuje).
Stąd trudno stwierdzić ,czy pompa pracuje ok i generuje prawdziwą moc, czy jednak coś jej dolega.
Ja bym zamknął kilka sekcji i zagrzał połowę domu do tych 25 stopni , i dopiero wtedy odkręcał /dokładał następne.

ololek
19-03-2023, 09:48
Dziwny algorytm, że nie jest w stanie więcej niż 19 podbić na zasilaniu jak powrót 18. W budynku mam 18°C więc nie odbiera ciepła? Nawet jak miałem ustawiona deltę i przepływ wtedy był w okolicy 10l/min. Jak temp spada do 17°C to się aktywuje grzałka.
Jak zagrzałem cwu grzałką do tych 24 stopni to nie chce ruszyć. I tak pracuję na 60hz, przepływ 15l a zasilanie i powrót 23/22.

Za mało czynnika? Między jednostkami 6m. Instalator nie dobijał czynnika. Może gdzieś przewężenie na rurkach czynnika?

Odpalę połowę podlogowki żeby był minimalny zład i zobaczę.

MiG25
19-03-2023, 11:54
To grzanie CWU brzmi podejrzanie. Jak to nie chce ruszyć ? Sprężarka nie startuje po włączeniu CWU ? Zawór trójdrożny się przestawia ? Czy sprężarka rusza ,a temperatura w miejscu ?

Czynnika się nie dobija przy odległości mniejszej równej 10m , fabrycznie powinien być w jednostce zewnętrznej ( ale zawsze jest minimalna szansa , że go po prostu tam nie było,bo jednostka zewnętrzna rozszczelniła się po drodze).

MiG25
19-03-2023, 12:28
Jak zagrzałem cwu grzałką do tych 24 stopni to nie chce ruszyć. I tak pracuję na 60hz, przepływ 15l a zasilanie i powrót 23/22.


Nie no z tego rozumiem , że sprężarka działa , jest na CWU przełączone ( bo temperatura wejścia i wyjścia jest taka jak zbiornika) , a ona nie grzeje.
Jeśli taki stan jest przez dłuższy moment ( żeby cwu się zaczeło grzać to tu już wyraźnie wyjście musi być cieplejsze od wejścia , a już na pewno od cwu) to weź ją wyłącz i wzywaj instalatora.

No i daj znać czego to wina.

pawel7979
20-03-2023, 11:50
U mnie było tak samo jak dałem za niską krzywą grzewczą przy +15C/25C. Zasilanie 25C, powrót 25C i pompa stała.

Techno
20-03-2023, 15:40
Co ma wspólnego krzywa grzewcza z CWU ? Też jak miałeś niską krzywą to Ci nie grzało zbiornika ?

No i jak Ci pompa stała to rozumiem ,że sprężarka nie pracowała , a tu pracuje a w CWU temperatura ani drgnie....

ololek
20-03-2023, 16:12
Nie no z tego rozumiem , że sprężarka działa , jest na CWU przełączone ( bo temperatura wejścia i wyjścia jest taka jak zbiornika) , a ona nie grzeje.
Jeśli taki stan jest przez dłuższy moment ( żeby cwu się zaczeło grzać to tu już wyraźnie wyjście musi być cieplejsze od wejścia , a już na pewno od cwu) to weź ją wyłącz i wzywaj instalatora.

No i daj znać czego to wina.



Był wyciek czynnika. Chyba co do zasady powinno się sprawdzać szczelność układu przy pierwszym uruchamianiu systemu czy to nie jest normą? Plus że w ciągu 3 godzin sprawa od poinformowania instalatora o problemie zostala rozwiązana.
Teraz zagrzewa wodę szybko.

MiG25
20-03-2023, 18:26
To już się instalatorów musisz pytać....
Moja przez miesiąc stała napełniona azotem...I weryfikacja ciśnienia była zanim było próżnowanie , a później odkręcenie zaworu w pompie ,i wtedy sprawdzenie jeszcze niuchaczem na połączeniach. Ale ja miałem czas , a co jak trzeba jak najszybciej uruchomić ,bo klient tupie nogami ?:)
W którym miejscu ta nieszczelność była ? Gdzieś na połączeniu skręcanym ?

Techno
20-03-2023, 18:50
Jak tu notorycznie banowany kolega z rozdwojeniem jaźni pisał , instalator musi ściągać gaz z fabrycznie nabitej jednostki zewnętrznej i go ważyć :)
Lider w instalowaniu Panasonica tak podobno robi .... Podaj nazwę tego lidera , to sam zadzwonię i się zapytam.

MiG25
21-03-2023, 06:17
Gdyby takie były procedury , to Panasonic dostarczałby gaz osobno , a nie kazał instalatorom go ściągać.
Ściąganie i ważenie na pewno jest zasadne przy podejrzeniu ,że układ jest nieszczelny i część czynnika uciekła, ale w takim wypadku raczej instalator takiej pompy by nie wziął z magazynu ( bo sam by się na niepotrzebne kłopoty narażał) ,musiałby raczej sam to uszkodzić i później łatać.....
W każdym razie standardowo nikt nie waży czynnika , musiałyby zajść jakieś okoliczności ku temu.

pawel7979
21-03-2023, 07:32
Co ma wspólnego krzywa grzewcza z CWU ? Też jak miałeś niską krzywą to Ci nie grzało zbiornika ?

No i jak Ci pompa stała to rozumiem ,że sprężarka nie pracowała , a tu pracuje a w CWU temperatura ani drgnie....

CWU grzało. CO nie grzało

ololek
21-03-2023, 11:12
U mnie było tak samo jak dałem za niską krzywą grzewczą przy +15C/25C. Zasilanie 25C, powrót 25C i pompa stała.


CWU grzało. CO nie grzało
Miałem takie podejrzenie dlatego przełączyłem grzanie na proste a nie krzywą. Ale CO nie grzało. CWU zresztą też.



To już się instalatorów musisz pytać....
Moja przez miesiąc stała napełniona azotem...I weryfikacja ciśnienia była zanim było próżnowanie , a później odkręcenie zaworu w pompie ,i wtedy sprawdzenie jeszcze niuchaczem na połączeniach. Ale ja miałem czas , a co jak trzeba jak najszybciej uruchomić ,bo klient tupie nogami ?:)
W którym miejscu ta nieszczelność była ? Gdzieś na połączeniu skręcanym ?

Mnie się nie spieszyło. Instalatorowi tak :)
A nieszczelność była na śrubunku fazy ciekłej przy jednostce wewnętrznej nie wyciekło od razu przy uruchomieniu pompy śmigało. Tak mi przekazano bo mnie nie było przy serwisie.

Pomacałem sobie przyłącza przy jednostce wewnętrznej i przy śrubunku od fazy ciekłej jakby taki śliski przeźroczysty płyn wymacałem- to jakiś uszczelniacz który był użyty do uszczelnienia gwintu? Żeby tam woda skroplona nie wpłynęła i nie zamarzła?

bartas2691
30-03-2023, 14:02
Witam serdecznie wszystkich!
Jako nowy użytkownik pompy ciepła Panasonic Aquareaq 7kw wersja J mam 2 pytania:

1. Czy w sezonie letnim przestawiacie pompę na grzanie jedynie ciepłej wody? Czy cały czas macie włączone grzanie i co i cwu?
2. Czy mając w instalacji bufor i pompkę obiegową zainstalowaną przy rozdzielaczu wyłączacie ją na lato jeżeli pompa nie grzeje domu?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Techno
30-03-2023, 16:47
Przestawiamy na chłodzenie podłogi .

bobrow
05-04-2023, 16:43
Witam Towarzystwo ,
dzisiaj po ośmiu latach pracy mój T-cap 9kW F AD2014 uległ uszkodzeniu-alarm H62. Wg dtr może to być problem z obiegówką , brakiem wody w systemie , uszkodzeniem przepływomierza lub płyta główna. Po zresetowaniu zasilania PC pompa obiegowa tylko impulsowo stukała ,ale bez przepływu i charakterystycznego dźwięku pracy.
Na szczęście miałem nówkę pompę obiegową (po uruchomieniu PC walczyłem wraz z instalatorem z szumem powietrza jakby kawitacja -instalator dał mi tę pompę , ale nie chciał starej. A ten problem właściwie nadal jest -ale dość rzadko. Najwięcej pomaga wyższe ciśnienie wody w systemie tj powyżej 2bar).
Najpierw wypiąłem wtyczkę ze starej pompy i podłączyłem wtyczkę nowej -na szczęście od razu wirnik zaczął się obracać (praca dosłownie kilka sekund).
Sama wymiana podzespołu zajęła mi może 15min-mój stary T-cap ruszył jak zwykle.
Zrobiłem małe śledztwo ws starej obiegówki (typ PY-122NDJA3 )-okazało się ,że łożysko w wirniku padło (prawdopodobnie ceramiczne). Próbowałem je wyciągnąć-wg mnie jest to niemożliwe (rozłupałem wirnik i zobaczyłem jak to jest wykombinowane...). Na alle taka pompa stoi ok 1360 pln.
No i to na razie koniec tej przygody...
Tymczasem

Poniżej fotki tej obiegówki
464508
464509
464510

slawek_s1991
05-04-2023, 17:07
Jak dużo godzin pracy ma przepracowana pompa przez te 9 lat?

bobrow
05-04-2023, 18:28
Jak dużo godzin pracy ma przepracowana pompa przez te 9 lat?

Średnio rocznie PC pracuje ok 2900h x 9 lat wychodzi ok 26 000h.Całkowite zużycie od końca kwietnia 2015 do dzisiaj 55 941kWh

bobrow
05-04-2023, 19:04
Jeszcze tak sobie myślę czy może mieć jakiś czynnik wpływ na szybsze zużycie takiej obiegówki.
1,5 roku temu przeszedłem na bypass omijający bufor (jest wtedy wpięty w szeregu na powrocie przed PC)-pompa ma wtedy na pewno większe obciążenie ,ale raczej elektryczne , a nie mechanicznie...
Jeśli ktoś uważa inaczej , chętnie się z tym zapoznam.
Pzdr

PS
Z innej strony , to po ok 8 latach padła mi Wilo od cyrkulacji CWU (załączana dziennie max 1 godz...)

MiG25
06-04-2023, 07:27
Hej , na jakiej podstawie stwierdziłeś ,że to łożysko ? A nie np. któreś z uzwojeń silnika krokowego ?
Generalnie kiedyś kolega pokazywał mi pompkę obiegową z wersji H , ale totalnie zamuloną , przez co też stanęła , ale po wyczyszczeniu ruszyła.
A jak u Ciebie z czystością wody kotłowej ? Masz jakiś filtr z magnesem ?

A co do kawitacji też swego czasu to miałem, ciągle powietrze w układzie.Również jak było wyższe ciśnienie było jakby lepiej - powietrza mniej. Okazało się , że jeden zawór bardzo delikatnie przeciekał ( tak ,że nie było widać kropli , tylko co parę miesięcy warstewka nabudowanego osadu w miejscu ,gdzie zawór jest skręcony) i tak jakby podczas przepływu zasysał powietrze ( mimo ,że ciśnienie pod 2bar w układzie) . Po wymianie tego zaworu jak ręką odjął , wszystko ok.

bobrow
06-04-2023, 08:39
Hej , na jakiej podstawie stwierdziłeś ,że to łożysko ? A nie np. któreś z uzwojeń silnika krokowego ?
Generalnie kiedyś kolega pokazywał mi pompkę obiegową z wersji H , ale totalnie zamuloną , przez co też stanęła , ale po wyczyszczeniu ruszyła.
A jak u Ciebie z czystością wody kotłowej ? Masz jakiś filtr z magnesem ?

A co do kawitacji też swego czasu to miałem, ciągle powietrze w układzie.Również jak było wyższe ciśnienie było jakby lepiej - powietrza mniej. Okazało się , że jeden zawór bardzo delikatnie przeciekał ( tak ,że nie było widać kropli , tylko co parę miesięcy warstewka nabudowanego osadu w miejscu ,gdzie zawór jest skręcony) i tak jakby podczas przepływu zasysał powietrze ( mimo ,że ciśnienie pod 2bar w układzie) . Po wymianie tego zaworu jak ręką odjął , wszystko ok.

Cześć,
wirnik ma ceramiczną oś wciśniętą w łożysko-jak pompa jest dobra , to wirnik się swobodnie obraca na tym ceramicznym wałku (rozłupałem to i dotarłem do łożyska).
Nie mam filtra magnetycznego , ale podczas corocznego czyszczenia filtrów siatkowych praktycznie nic tam nie znajduję-w pierwszych dwóch sezonach wyłapywałem trochę "śmieci" systemowych. To co widać na fotkach jako zabrudzenie , to jest to bardzo cienka warstwa osadu-chyba osad kotłowy (jest w całej instalacji i raczej nie przybywa). Typowego rudego kamienia kotłowego nie ma.
Odnośnie czasem pojawiającego się powietrza (głownie przy starcie pompy) , to może jeszcze powodować to zjawisko ciepłomierz-zawsze to jakiś dodatkowy opór.
Pzdr

MiG25
06-04-2023, 09:09
Wirnik jest pewnie jednym wielkim magnesem stałym ( zobacz) , i pewnie każdy magnetyczna cząstka stała by się do niego przykleiła...
W instalacji CO korodujące rury to właśnie czarny ,nie rudy osad w wodzie kotłowej.

bobrow
06-04-2023, 09:19
Ten czarny osad widziałem we wszystkich (czyli kilku...) instalacjach-każda miała trochę grzejników stalowych i to od nich pewnie większość tego "mułku".
Zaglądał ktoś może do instalacji bez elementów stalowych np tylko z podłogówką ? Czy wnętrze rurek nie ma takiego osadu ?
Odnośnie pompki , to ją jeszcze dzisiaj niedelikatnie potraktuję młotkiem-wszystko nam wyśpiewa:lol2:

Techno
06-04-2023, 09:31
U mnie zalałem wodą z wodociągu( sama podłogówka) , a że ma dużo żelaza , to zaczęła robić się żółta . Nalałem inhibitora i zrobiła się ponownie biała.
A czarny osad to podobno biofilm, czyli glony ,i inne żyjątka ,albo ich szczątki , które żywiły się tłuszczami . A tłuszcze w CO są z zabezpieczenia fabrycznego rur , grzejników itp ( po prostu olejowane ,żeby nie rdzewiały na magazynie).

bobrow
06-04-2023, 09:35
W sumie to akurat w tym modelu T-capa tj F ta pompa obiegowa trochę jest bez sensu...nie ma tam zmiany prędkości obrotowej w zależności od potrzeb (np tak jak jest w mod H).
Nie wiem czy to tylko incydent z tym moim uszkodzeniem -ale jakby się okazało, że jest gorsza żywotność pompy obiegowej niż w poprzednim modelu D (np Arturo72 ma już chyba 10 lat ten model) gdzie był montowany Grundfos przy kilkukrotnej różnicy w cenie zakupu (na korzyść Grundfosa) , to raczej słabo to wygląda...

MiG25
06-04-2023, 09:45
W F da się ustawić predkosc pompki objegowej z tego co kojarzę. Co prawda jest to kilka "biegow" ,ustawia się je "z reki" i sama pompa nie ingeruje w to ustawienie (w sensie nie zmienia prędkości w zależności od jakiegoś algorytmu podczas pracy), ale to elektronika pompy ustawia predkosc tej obiegówki.
Nie wiem jak to w D jest.

Oby tylko takie rzeczy się przytrafiały. Arturo miał awarie płyty głównej jednostki zewnętrznej...

bobrow
06-04-2023, 09:52
W F da się ustawić predkosc pompki objegowej z tego co kojarzę. Co prawda jest to kilka "biegow" ,ustawia się je "z reki" i sama pompa nie ingeruje w to ustawienie (w sensie nie zmienia prędkości w zależności od jakiegoś algorytmu podczas pracy), ale to elektronika pompy ustawia predkosc tej obiegówki.
Nie wiem jak to w D jest.

Oby tylko takie rzeczy się przytrafiały. Arturo miał awarie płyty głównej jednostki zewnętrznej...

Model D miał na sztywno ustawianą prędkość , chyba tylko 3 biegi- w modelu F jest 7.I to w sumie wszystko.
A awaria Arturo praktycznie dotyczyła z tego co pamiętam elektrolitów i styków-typowa usterka prawie każdego sprzętu elektronicznego

bobrow
06-04-2023, 09:56
W sumie to nie ma co się dziwić -awarie naszych PC będą coraz częstsze... przedział 10-15 lat pracy pokaże prawdziwą żywotność naszych Panasów (ale tez i innych producentów).Do tej pory trzeba jasno stwierdzić ,że relatywnie słyszy się o bardzo małej ilości awarii powietrznych pomp ciepła jak na tak ich wielką ilość.

bobrow
06-04-2023, 18:56
Migu-specjalnie dla Ciebie zanurkowałem w plastikowych śmieciach...ale to nie problem dla dobra nauki:D
"Ułożyskowanie" wirnika jest tylko na tulei z ciemnego tworzywa (podobne do grafitu) , korpus z magnesem to jaśniejsze tworzywo (pewnie jakiś rodzaj "ceramiki" czy tam spieku).
Nie znęcałem się nad wirnikiem -widać magnes opięty blachą , a środek jest z tworzywa j/w pisałem.
A tak to wygląda :
464525
464526464527464528

MiG25
06-04-2023, 19:47
Dzięki :)
Czyli do wirnika każdy metalowy syf by się przykleił , więc dlatego dobrze mieć magnes przed , żeby nie trafił do obiegówki.
Dwa , to łożysko jakby się zacierało , to by się luz tworzył , aż w końcu wirnik wycierałby obudowę, a tu chyba luzu nie ma , i śladów wytarć na obudowie też nie...
Ja bym prędzej obstawiał tą elektronikę albo cewki stojana.
W każdym razie teraz już na pewno popsuta :)

pawelszo
06-04-2023, 20:09
Warto dodać do filtra wody w pompie manes neodymowy, pompa jest magnetyczna - każdy syf z wody do tego się potem przyklei (chyba, że ktoś ma filtr do tego) chyba teraz magnes w filtrze jest od razu - od 2 lat?) - ja dodałem do filtra neodyma w koszulce plastikowej i działa ok, wcześniej miałem 2 awarie związane z zapchaniem wirnika pompy, od tego czasu jest luz

bobrow
06-04-2023, 20:27
W czerwcu będę miał remont w chałupie tj przy okazji malowania zrobię podłogówkę w salonie i zamiksuję grzejnikami ,aby przejść na 35st na CO. Podczas tej akcji wsadzę filtro-separator flamco-nie zaszkodzi ,a może pomóc…
Jeszcze tak się zastanawiam czy jednak praca z buforem nie jest bardziej bezpieczna dla PC tj czy przez dwa różne obiegi i nie pełne mieszanie część syfu instalacyjnego jednak nie dociera do obiegówki w PC ?
Taka teoria mi się nasunęła…

MiG25
06-04-2023, 20:42
Zależy jak ten bufor by wyglądał... W moim sprzęgle faktycznie na spodzie jest kran , jest też na tym kranie magnes... Pewnie jakieś bardzo ciężkie osady tam zostają , ale ja bym zakładał raczej ,że woda razem z osadami w końcu trafi wszędzie ,i oby trafiły najpierw na filtr ,a nie na obiegówkę.
A dwa , przy dwóch obiegach , masz osobną obiegówkę , w którą ten syf by trafiał ( może tańsza i bardziej dostępna ,ale ją też należałoby zabezpieczyć).

@pawelszo , to raczej w J zaczęli dawać korek filtra z magnesem , w H tego nie było...

bobrow
06-04-2023, 20:45
Jeszcze jedna sprawa mogła przyśpieszyć zużycie obiegówki tj defrosty…obiegówka pędzi wtedy jak szalona i wypłukuje dodatkowo syf z grzejników stalowych …

bartas2691
07-04-2023, 10:02
Witam Panowie!

Może ktoś pomoże:

Pompa 7KW wersja J, + bufor 100l i za buforem pompa obiegowa wilo (cały dom w podłogówce) Instalator ustawił pompę wilo na charakterystykę stałą i III bieg. Wydaje mi się, że powinna być na charakterystyce stałej różnicy ciśnień. Co wy na to? Słychać tą pomkę w całym domu jak naparza i zastanawiam się nad rozwiązaniem problemu.
Dodam jeszcze, że nie mam w domu żadnych termostatów, ani elektronicznych ani ręcznych na rozdzielaczu. Grzeję krzywą grzewczą.

Tak na marginesie dopytam jeszcze: jak to jest z działaniem tej pompki latem? Bo skoro pompa nie będzie grzała to rozumiem, że pompka przy rozdzielaczu moze być wyłączona? Przepraszam za takie pytania, ale jestem trochę zielony w temacie :) Pomoże ktoś?

MiG25
07-04-2023, 11:20
A mówił ,dlaczego dał bufor ? Miał jakieś uzasadnienie , czy tylko aby dać ?

Możesz spróbować zmniejszyć prędkość obiegówki ,ale najlepiej ,jakbyś zaczął od pomiarów temperatury wyjściowej na podłogówkę i wracającej z podłogówki , i porównał z tym co wychodzi i wchodzi do pompy , wtedy będzie wiadomo ,czy przepływy są w miarę równe ( a to tego się dąży).

Tą objegówkę za buforem jak podłączysz do złącza EXT. PUMP w pompie , to będzie ona tylko działać , jeśli będzie taka potrzeba ( pompa będzie nią sterować).
A teraz masz to wpięte gdzie ? Na stałe do gniazdka ?:)

bartas2691
07-04-2023, 12:35
A mówił ,dlaczego dał bufor ? Miał jakieś uzasadnienie , czy tylko aby dać ?

Możesz spróbować zmniejszyć prędkość obiegówki ,ale najlepiej ,jakbyś zaczął od pomiarów temperatury wyjściowej na podłogówkę i wracającej z podłogówki , i porównał z tym co wychodzi i wchodzi do pompy , wtedy będzie wiadomo ,czy przepływy są w miarę równe ( a to tego się dąży).

Tą objegówkę za buforem jak podłączysz do złącza EXT. PUMP w pompie , to będzie ona tylko działać , jeśli będzie taka potrzeba ( pompa będzie nią sterować).
A teraz masz to wpięte gdzie ? Na stałe do gniazdka ?:)

Przede wszystkim dziękuję za zainteresowanie tematem :) Instalator twierdził, że bufor pozwala lepiej pracować pompie, rzadziej się załącza i pracuje bardziej ekonomicznie. Jestem laikiem więc po prostu mu zaufałem. Jeżeli chodzi o stosunek ilość włączeń do godzin pracy to rzeczywiście chyba spełnia to swoją rolę: 1700wł/wył/2800h pracy.

Tak, teraz obiegówka jest wpięta bezpośrednio do gniazdka i chodzi jak cały czas, co od początku wydawało mi się dziwne (po co chodzi, jak PC nie grzeje)?

MiG25
07-04-2023, 13:02
Przy grzejnikach tak , ale przy podłogówce to ona jest buforem .
Brzmi to raczej na standardową gadkę instalatora , żeby pozbyć się problemu , a podłączenie obiegówki do gniazdka to tylko potwierdza ( wystarczy wpiąć ją w złącze wewnątrz pompy i będzie działać wtedy ,kiedy potrzeba)

chcialbympompe
07-04-2023, 16:19
Jeżeli już bufor to w tym przypadku wyłącznie szeregowo na powrocie. W wersji równoległej + dodatkowa pompa pracująca non-stop to po prostu przepalanie kasy...

czan-el
10-04-2023, 18:36
Przede wszystkim dziękuję za zainteresowanie tematem :) Instalator twierdził, że bufor pozwala lepiej pracować pompie, rzadziej się załącza i pracuje bardziej ekonomicznie. Jestem laikiem więc po prostu mu zaufałem. Jeżeli chodzi o stosunek ilość włączeń do godzin pracy to rzeczywiście chyba spełnia to swoją rolę: 1700wł/wył/2800h pracy.

Tak, teraz obiegówka jest wpięta bezpośrednio do gniazdka i chodzi jak cały czas, co od początku wydawało mi się dziwne (po co chodzi, jak PC nie grzeje)?

Mam pompę od lipca 2022 i dziś mi stuknęło 1700 wył.-wł.
Z tym, że moja pompa w tym czasie chodziła 4653h.
W związku z dużym zużyciem energii (za marzec 1270kWh) zastanawia mnie sposób działania pompy przy dwóch strefach (podłogówka i grzejniki). Schemat instalacji:
464554
Zakładam, że pracę pompy oprócz krzywej grzewczej regulują dwa czujniki typu PAW-A2W-TSHC zainstalowane w miejscach czerwonych kropek. W jaki sposób pompa ma zmniejszyć swoje obroty czy nawet wyłączyć się skoro czujnik za pompą na obwodzie grzejników jest taki gów..niany, że nigdy nie odczyta poprawnej temperatury. Sprawdziłem przez czujniki sonoff - różnica miedzy wejsciem do bufora z pompy a wyĵściem z bufora na grzejniki to 1,5-2°C. Z drugiej strony czujnik za mieszaczem na podłogówce zawsze wskazuje temperaturę zgodną z krzywą grzewczą. Ok, dobiera sobie wodę i umiesza poprawną temperaturę, ale zrobi to! Podsumowując działa to w następujący sposób: przy dwóch krzywych grzewczych, np. przy 0°C na grzejniki powinno iść 39°C a na podłogówkę 30°C. Jest tak: pompa na zasilaniu daje 39-40°C (powrót 36-37°C) czujnik grzejników wskazuje 34-35°C, czujnik podłogówki 30°C.

PYTANIE!
Czy pompa widząc 34-35°C z genialnego PAW-A2W-TSHC próbuje dobić do temperatury z krzywej grzejników 39°C przez co chodzi 24/7 czy ma to gdzieś bo czujnik z zasilania pompy wskazuje 39°C i to jest jej "krzywa". Pytam poważnie bo wygląda to tak jakby bez znaczenia było to wskazanie z PAW-A2W-TSHC na grzejniki. Gdyby miało znaczenie to pompa dawałaby 44°C żeby PAW-A2W-TSHC odczytał 39°C.

Sprawdził ktoś to? Jak jest? Rozwalamy PAW-A2W-TSHC - chce wiedzieć jak działa i wpływa na pracę pompy.

MiG25
10-04-2023, 19:04
Generalnie jest tak jak piszesz , Pompa ma dwie krzywe grzewcze , ale temperatura docelowa jest zawsze wyższa z tych dwóch ( a jak jest wyłączona jakaś strefa , no to z tej aktualnej).
Więc pompa do bufora stara się dawać to co napisałem wyżej.

Natomiast czujniki na strefach generalnie są po to ,żeby sterować zaworami mieszającymi ,i ustawiać je tak jak temperatura docelowa stref. A to ,że masz zawór mieszający tylko na podłogówce , to temperatura jest "wysterowana" ok , a brak zaworu mieszającego na grzejnikach powoduje ,że temperatura tam płynie taka ,jaka jest aktualnie w buforze w punkcie poboru , stąd może być różna.
U Ciebie jest tak ,że z pompy wychodzi 39-40 stopni , a na grzejniki idzie 34 stopnie ( więc zawór mieszający i tak byłby cały czas otwarty , więc w sumie i tak nie potrzebny) , tyle tlko ,że natępuje jakieś podmieszanie w buforze , że wychodzi Ci na grzejniki temperatura o 5 stopni niższa.
Na mój gust za szybko działa Ci objegówka na grzejnikach , przez co oprócz ciepłej wody z pompy zaciąga Ci częściowo spowrotem zimną wodę z grzejników i podłogówki , przez co wychodzi 35 stopni.

czan-el
10-04-2023, 19:16
Ok. Rozumiem, że pompa daje parametr z krzywej o wyższej temperaturze. Mieszacz na grzejniki? A jak on miałby osiągnąć wyższą temperaturę niż ta która wchodzi według czujnika? Według PAW-A2W-TSHC ta temperatura jest najwyższa. Pomijając dokładność pomiaru czujnika i pomiaru z zasilania pompy.

Ponawiam pytanie.
Czy dla strefy grzejników pompa próbuje osiągnąć ustawioną krzywą grzewczą, ale przez wskazanie z PAW-A2W-TSHC nigdy nie osiągnie i chodzi non stop?

czan-el
10-04-2023, 19:28
Nie ma żadnego podmieszania na buforze. To już ustawiłem dzięki radom forum. Jestem cięty na ten PAW-A2W-TSHC bo mam obok niego sonoff zamontowane i widzę inne wskazania.
Screen z teraz
464558
A sam PAW-A2W-TSHC już sprawdzałem. Jest przyczepiony na jakąś tasiemkę mentalową z dziurkami. Ściśnięty mocno. Jak przyczepiłem ponownie to posmarowałem pastą termoprzewodzącą.

MiG25
10-04-2023, 19:38
Ok. Rozumiem, że pompa daje parametr z krzywej o wyższej temperaturze. Mieszacz na grzejniki? A jak on miałby osiągnąć wyższą temperaturę niż ta która wchodzi według czujnika? Według PAW-A2W-TSHC ta temperatura jest najwyższa. Pomijając dokładność pomiaru czujnika i pomiaru z zasilania pompy.
Tak , dlatego w sumie nie jest potrzebny.


Ponawiam pytanie.
Czy dla strefy grzejników pompa próbuje osiągnąć ustawioną krzywą grzewczą, ale przez wskazanie z PAW-A2W-TSHC nigdy nie osiągnie i chodzi non stop?

Nie. Pompa się zmoduluje jak zwykle, czyli jak temperatura wyjściowa z pompy osiągnie i przekoczy temperaturę docelową , a wyłączy jak temperatura wyjściowa z pompy przekroczy o 3 stopnie temperaturę docelową przez 3 minuty. Tu nic się nie zmienia.
Aktualną temperaturę docelową ( jak i temperatury wejściową i wyjściową ) masz w menu z informacjami. ( to w moim podpisie).

Czujniki PAW-A2W-TSHC na wejściach do stref są tylko do sterowania zaworami miksującymi.

MiG25
10-04-2023, 19:51
Nie ma żadnego podmieszania na buforze. To już ustawiłem dzięki radom forum. Jestem cięty na ten PAW-A2W-TSHC bo mam obok niego sonoff zamontowane i widzę inne wskazania.
Screen z teraz
464558
A sam PAW-A2W-TSHC już sprawdzałem. Jest przyczepiony na jakąś tasiemkę mentalową z dziurkami. Ściśnięty mocno. Jak przyczepiłem ponownie to posmarowałem pastą termoprzewodzącą.
To co przy takich pomiarach w Sonofie pokazuje pompa ? Jaką temperaurę pokazuje Powrót ,Zasilanie ,Str.1 i Str.2 ? I co pokazują poz 8 i 9 w menu z informacjami ?

czan-el
10-04-2023, 20:04
Ok. Dzięki.
W świecie idealnym to PAW-A2W-TSHC na grzejniki powinien wskazywać temperaturę zgodnie z krzywą grzewczą bo to w końcu tą temperaturę pokazuje na sterowniku. U mnie tak nie ma. Zastanawiam się czy ktoś jeszcze ma tak jak ja lub wręcz przeciwnie, pokazuje mu dobrze.

Gdybym miał same grzejniki (jedną strefę), bufor szeregowo na powrocie to wtedy nie miałbym PAW-A2W-TSHC, a sterownik wskazywałby JEDNĄ temperaturę jako temperaturę krzywej i temperaturę grzejników. Którą? Zasilania z pompy?

MiG25
10-04-2023, 20:12
Tak , pokazywałby temperaturę wyjściowa z pompy ( przy trybie grzania temperaturą wody ,a nie np termostatu wewnętrznego).

czan-el
10-04-2023, 20:18
To co przy takich pomiarach w Sonofie pokazuje pompa ? Jaką temperaurę pokazuje Powrót ,Zasilanie ,Str.1 i Str.2 ? I co pokazują poz 8 i 9 w menu z informacjami ?

W tym samym czasie.
464559
Powrót 31, Zasilanie 33, str. 1 30, str. 2 26, poz. 8 33/33, poz. 9 33/31

MiG25
10-04-2023, 20:30
Więc pompa osiągnęła temperaturę docelową i pewnie się zmodulowała i ustabilizowała częstotliwość tak ,żeby utrzymywać temperaturę wyjściową na tym poziomie. Docelowa jest 33 , i wyjściowa też , więc żeby pompa się wyłączyła to woda musi się jeszcze podnieść o te 3 stopnie , albo docelowa się obniżyć.
Jeśli jesteś pewny ,że sonoff pokazuje dobrze temperaturę wyjścia na grzejniki , a tylko PAW-A2W-TSHC ją zaniża ( 32,3 vs 30 ) ,to możesz je zamienić na próbę.

Ale poza pokazywaniem wartości ten czujnik i tak na nic nie będzie wpływał ( bo zaworu mieszającego na tej strefie nie masz).

EDIT: A może na podłogówce ten PAW-A2W-TSHC też obniża ....

czan-el
10-04-2023, 20:46
Ok. Dzięki za wyjaśnienie. Jeśli w tym wypadku PAW-A2W-TSHC na nic nie wpływa to jakoś przeżyję różnicę wskazań. Szkoda, że akurat nie można korekty zrobić PAW-A2W-TSHC z menu i podbić o 2°C wskazanie. W sumie jeśli nie ma mieszacza to po co on jest? Wystarczyłoby ustawić str. 1 jako zasilanie pompy. Mógłbym mieć taki układ - bufor szeregowo na powrocie, zasilanie bezpośrednio na grzejniki i przez mieszacz na podłogówkę. Za mieszaczem str. 2 z czujnikiem PAW-A2W-TSHC. A na grzejniki co? Też PAW-A2W-TSHC który wskazuje o kilka stopni mniej niż zasilanie pompy.

czan-el
10-04-2023, 20:59
Więc pompa osiągnęła temperaturę docelową i pewnie się zmodulowała i ustabilizowała częstotliwość tak ,żeby utrzymywać temperaturę wyjściową na tym poziomie. Docelowa jest 33 , i wyjściowa też , więc żeby pompa się wyłączyła to woda musi się jeszcze podnieść o te 3 stopnie , albo docelowa się obniżyć.
Jeśli jesteś pewny ,że sonoff pokazuje dobrze temperaturę wyjścia na grzejniki , a tylko PAW-A2W-TSHC ją zaniża ( 32,3 vs 30 ) ,to możesz je zamienić na próbę.

Ale poza pokazywaniem wartości ten czujnik i tak na nic nie będzie wpływał ( bo zaworu mieszającego na tej strefie nie masz).

EDIT: A może na podłogówce ten PAW-A2W-TSHC też obniża ....

464565
464566
Też mam opomiarowane za mieszaczem. Też jest różnica, ale mniejsza.

MiG25
10-04-2023, 21:21
PAW-A2W-TSHC to są po prostu termistory NTC, tylko o dziwnej ( niedostępnej na rynku) charakterystyce 6,5kOhm przy 25 stopniach. Więc jeśli to Ci przeszkadza , to możesz próbować trochę je korygować ( w dół to trzeba coś dołączyć w szereg , jakąś małą rezystancję).

czan-el
10-04-2023, 21:32
Jeszcze raz dziękuję.

bobrow
12-04-2023, 21:33
Witam ,
odnośnie awarii obiegówki w moim T-capie F , wrzucam fotkę z dtr-jeśli ktoś będzie miał podobny problem (tj zablokowany obrót na wałku ceramicznym) , może delikatnie wycisnąć sam wałek i spróbować drobnym papierem ściernym (a może samą kartką ze zwykłej drukarki) usunąć nagary. Znajomy instalator powiedział ,że słyszał o takim "patencie" od innych instalatorów przy okazji szkolenia.
Poniżej dokładnie widać poszczególne elementy tej pompy -cały obrót wirnika jest realizowany na wałku i tulei ceramicznej...
464610
Tymczasem

PS
Już mam w domu filtro-separator Flamco, przy okazji modernizacji CO zostanie zamontowany

Chris Zielonka
14-04-2023, 11:16
Myślę że bezpieczniej będzie po prostu umyć ciepła wodą z detergentem - bo raczej nie będą to przypalenia materiału a zwykły szlam który się osadził na OBU współpracujących częściach.

P.S.
Dziwne że montazysta od razu nie nakazał montażu filtra- mój sprzedawca monobloka panasonic od razu polecił mi zainstalowanie takiego filtra i chcąc nie chcąc uległem choć cholerstwo tanie nie jest jak na plastikową puszkę z siatką i magnesem. Sam z siebie filtr siatkowy i tak zamontowałem na powrocie przy pompie ale to tak na wszelki wypadek bo akurat miałem i pasował z wymiarem - w razie potrzeby posłuży jako spust wody z pompy.

P.S 2
przy okazji pobytu w temacie Aquarea - podobno ma się pojawić nowsza wersja modułu wifi do tych pomp ? Ma mieć bardziej stabilne połączenie bo podobno ta obecnie używana często wymaga resetowania. Czy coś wiadomo co i kiedy ?

Marek2504
14-04-2023, 21:37
Ja mam 2 grzejniki stalowe w instalacji ( reszta podłogówka), i włączają się mniej więcej poniżej minus 5 stopni na zewnątrz ( mają własne termostaty). Mam filtr siatkowy( dodatkowy) przed pompą i czyszczę go co tydzień. Zawsze coś się uzbiera na filtrze( taki czarny osad). Mam wersje H, ale jest to pierwsza produkcja i teraz zamówiłem dodatkową wkładkę magnetyczną do filtra w jednostce wew. Zobaczymy czy coś będzie się osadzać. Do tej pory filtr w jednostce wew, zawsze był czysty. Trzeci filtr mam a obiegu CWU i ten od 6 lat zawsze jest czysty.

-voymar-
14-04-2023, 22:23
Ech--- mało tych filtrów
Dołóż ich tyle aby ich było więcej niż pomieszczeń w domu
Czyść 2x / tydzień
Sorry -ale to już przegięcie.

Marek2504
14-04-2023, 22:30
Nalezę do tych którzy mają dużo czasu i nie przeszkadza mi to.

zbyszekwojtal
15-04-2023, 09:29
Nalezę do tych którzy mają dużo czasu i nie przeszkadza mi to.

Mam pompę zamontowaną do starej instalacji i na początku też miałem sporo brudu na magneto-odmulaczu i filtrach siatkowych. W zeszłym roku po sezonie włączyłem obiegówkę w jednostce wewnętrznej na maxa (bufor jest szeregowo na powrocie ) i odkręcałem pojedyńczo po jednej pętli na kilkanaście minut i jeszcze sporo brudu osadziło się na filtrach. Od tej pory woda czysta i brak zanieczyszczeń na filtrach i magnesie

Gepam
16-04-2023, 12:07
Zastanawiam się nad tym ile wody z bufora wpiętego szeregowo faktycznie jest w obiegu. Czy to nie jest tak, że woda zaznaczona na rysunku na niebiesko tylko stoi i nic nie robi?
464636

bocian_koh
16-04-2023, 18:17
Ten bufor masz na zasilaniu?

Gepam
16-04-2023, 19:00
Na powrocie oczywiście.

bocian_koh
16-04-2023, 21:34
Sprawdź kamerą termowizyjną. Wtedy będziesz miał pewność co się tam dzieje.

Chris Zielonka
17-04-2023, 10:56
Zastanawiam się nad tym ile wody z bufora wpiętego szeregowo faktycznie jest w obiegu. Czy to nie jest tak, że woda zaznaczona na rysunku na niebiesko tylko stoi i nic nie robi?
464636

Osobiście podpiąłbym buforek tak aby pompa pobierała z górnego króćca a z instalacji wpadało dolnym- jak ustanie ruch cieplejsza woda zgromadzi się na górze i pompa wystartuje z tą cieplejszą. Na załączonym rysunku jest odwrotnie.

Gepam
17-04-2023, 11:57
Osobiście podpiąłbym buforek tak aby pompa pobierała z górnego króćca a z instalacji wpadało dolnym- jak ustanie ruch cieplejsza woda zgromadzi się na górze i pompa wystartuje z tą cieplejszą. Na załączonym rysunku jest odwrotnie.

Ta woda z góry i tak zostanie przepompowana w minutę, więc wydaje mi się, że to nie ma większego znaczenia. Chyba jednak ważniejsze jest, żeby nie walczyć z grawitacją i ulżyć obiegówce.

QoTheGreat
17-04-2023, 14:32
Ktoś zetknął się z taką praktyką?
Instalator z partnerstwem Panasonica nie wystawił karty gwarancyjnej i zbywa mnie różnymi historiami.
Po instalacji już go na oczy nie widziałem a powinien chyba zrobić pierwszy przegląd.

MiG25
17-04-2023, 17:16
Ta woda z góry i tak zostanie przepompowana w minutę, więc wydaje mi się, że to nie ma większego znaczenia. Chyba jednak ważniejsze jest, żeby nie walczyć z grawitacją i ulżyć obiegówce.

Obojętnie jak byś nie podłączył to obiegówka z tego samego punktu ją musi podnieść ( czy to będzie z góry na dół ,czy z dołu do góry) , więc to dla niej bez znaczenia. ( bo to ,że tu strzałka jest w dół , to nie znaczy ,że później nie będzie pod górkę :) )

Z drugiej strony jak nie będzie na drodze bufor-PC żadnej pułapki termicznej to całe ciepło po wyłączeniu obiegówki i tak pójdzie w górę do pompy , a jak z drugiej ,to zasili grawitacyjnie jeszcze grzejniki :)

Gepam
17-04-2023, 19:10
Obojętnie jak byś nie podłączył to obiegówka z tego samego punktu ją musi podnieść ( czy to będzie z góry na dół ,czy z dołu do góry) , więc to dla niej bez znaczenia. ( bo to ,że tu strzałka jest w dół , to nie znaczy ,że później nie będzie pod górkę :) )

Z drugiej strony jak nie będzie na drodze bufor-PC żadnej pułapki termicznej to całe ciepło po wyłączeniu obiegówki i tak pójdzie w górę do pompy , a jak z drugiej ,to zasili grawitacyjnie jeszcze grzejniki :)

A co sądzisz o tym wykorzystaniu bufora? Czy nie lepiej byłoby go podłączyć np. tak?
464651

Albo Biawar produkuje bufory z korćcami góra/dół i wtedy wyglądałoby to tak:
464652

Zastanawiam się które rozwiązanie jest najlepsze. Trochę bez sensu kupić bufor 100l z czego 30l tylko stoi.

Chris Zielonka
18-04-2023, 10:31
A co sądzisz o tym wykorzystaniu bufora? Czy nie lepiej byłoby go podłączyć np. tak?

Biawar produkuje bufoTTACH=CONFIG]464652[/ATTACH]

Zastanawiam się które rozwiązanie jest najlepsze.

Tak jest OK a odwrotnie jeszcze lepiej. Moja Obiegówka w normalnym trybie pracuje 14 litrów na minutę to zanim wyczerpie zbiornik 100l potrzebuje ok 8 minut a to już da czas sprężarce na zejście z mocą i zapobiegnie załączeniu się grzałki. Oczywiście można założyć że pierwsza woda chłodniejsza o po chwili cieplejsza też zrobi robotę jednak jakoś tak mam że jak mi potrzebna gorąca woda to wiem że najcieplej na górze i stamtąd robię odbiór- tak dla zasady.

-voymar-
18-04-2023, 23:29
Nalezę do tych którzy mają dużo czasu i nie przeszkadza mi to.

NOO skoro masz dużo czasu i tak postanowiłeś go wykorzystać ( spędzić ) to tylko powodzenia życzę.
Na Ra

-voymar-
18-04-2023, 23:32
Tak jest OK a odwrotnie jeszcze lepiej. Moja Obiegówka w normalnym trybie pracuje 14 litrów na minutę to zanim wyczerpie zbiornik 100l potrzebuje ok 8 minut a to już da czas sprężarce na zejście z mocą i zapobiegnie załączeniu się grzałki. Oczywiście można założyć że pierwsza woda chłodniejsza o po chwili cieplejsza też zrobi robotę jednak jakoś tak mam że jak mi potrzebna gorąca woda to wiem że najcieplej na górze i stamtąd robię odbiór- tak dla zasady.

Masz PC czy grzałki??? Obłęd

Gepam
21-04-2023, 17:14
Ile płacicie za coroczny przegląd?

pawko_
08-05-2023, 07:53
350 zł

Arczi1980
08-05-2023, 18:25
Witam, chciałem wygrzać podłogę pod kafelki grzeje już 11 dni i pompa ma ciężko osiągnąć 35 stopni dzisiaj rano było 27 stopni gdy na dworze było 6, po południu wzrosła do 29. 35 stopni było jak na dworze było ok. 20 stopni. Dodam że nie mam sufitów i ciepło ucieka. Wydaje mi się że pompą już chodziła na maxa bo pobór miała 1kw i produkcję 5,2 kw. Zastanawiam się czy jak będzie sufit ocieplony to będzie ok ?. Czy to normalne że nie potrafi zagrzać bardziej wody ?
Z góry dzięki za pomoc pozdrawiam

Techno
08-05-2023, 20:16
Pewnie ,że normalne ,że w pewnym momencie odbiór ciepła zrównuje się z maksymalną produkcją i temperatura wody przestaje rosnąć.
Jak docieplisz sufity to zmniejszysz odbiór i temperatura równowagi będzie wyższa.
Skoro masz pompę 5,2kW , to może wygrzewaj to strefami/pętlami/pokojami po kolei , bo całości na raz możesz nie dać rady.

pawelszo
08-05-2023, 20:17
Ja mam 2 grzejniki stalowe w instalacji ( reszta podłogówka), i włączają się mniej więcej poniżej minus 5 stopni na zewnątrz ( mają własne termostaty). Mam filtr siatkowy( dodatkowy) przed pompą i czyszczę go co tydzień. Zawsze coś się uzbiera na filtrze( taki czarny osad). Mam wersje H, ale jest to pierwsza produkcja i teraz zamówiłem dodatkową wkładkę magnetyczną do filtra w jednostce wew. Zobaczymy czy coś będzie się osadzać. Do tej pory filtr w jednostce wew, zawsze był czysty. Trzeci filtr mam a obiegu CWU i ten od 6 lat zawsze jest czysty.

a czarny osad nie oznacza wody z mocnym dodatkiem żelaza- to nie jest normalne, tak samo jak czyszczenie filtra co chwila- od tego są filtry na wejściu wody do wymiany. Wkładka to magnes neodymowy - można samemu wsadzić go do filtra wewnętrznego (ja na wszelki wypadek kupiłem taki w koszulce plastikowej) - Czyszczenie z osadu raz na rok - jest już minimalny osad na nim. Przecież pompa (z wyjątkiem dolewania wody ale ile tego dochodzi) działa w obiegu zamkniętym - skąd po czasie w obiegu syfy - no ok grzejniki, instalacja...

Arczi1980
08-05-2023, 20:46
5.2 kw produkowała przy poborze 1 kw. Tak chyba zrobię żeby wygrzewać jakoś strefami. Bo tak to nie da rady żeby było do 50 stopni jak ja mam biedę 35 osiągnąć a w chłodne dni to około 30.

Marco36
09-05-2023, 17:14
350 zł

To jest aktualna stawka?

Bo Daikin chciał mnie skasować 500 zł w październiku 2022r. - zrezygnowałem z przeglądu i rozszerzonej gwarancji, przegięli z ceną.
Sam wyczyściłem filtr wody i odpowietrzyłem instalację. Zresztą poprzednio też sam musiałem odpowietrzyć instalację, którą serwis mi zapowietrzył podczas czyszczenia filtra.

pawelszo
09-05-2023, 19:36
o ile wiem - podczas gwarancji przegląd jest obowiązkowy - inaczej ją tracimy (koszty to już kwestia umowy podczas zakupu) a potem jak kto chce i jak uważa. A co jest w przeglądzie, cóż- różnie - u mnie oprócz czyszczenia filtrów jest też sprawdzenie styków (dokręcenie etc), szczelność etc Po gwarancji musu nie ma, ale nie każdy ma określoną wiedzę itd

Gepam
16-05-2023, 17:52
Seria H ma zakres krzywej od -15 do +15 stopni. Co się dzieje jak temperatura spadnie np. do -20? Rozumiem że trzeba wtedy zmieniać temp. wody ręcznie żeby nie zmarznąć?
I drugie pytanie z tym związane - czy przez service cloud da się zmieniać ustawienia instalatora bez wyłączania pompy tak jak to ma miejsce przy wprowadzaniu zmian przez sterownik?

Techno
17-05-2023, 16:16
Po prostu poniżej -15 stopni pompa daje z siebie wszystko co może ;)

Przy -20 będzie taka sama jak przy -15 , i trzeba się cieszyć ,jeśli pompa ją utrzyma :)

A co do CZ-TAW1 i smart cloud , to dawniej się nie dało , i teraz widać ,że też nie.... Może to troska producenta ,żeby przed każdą zmianą ustawienia zatrzymać pompę....
W każdym razie alternatywny Heishamon zmiena ustawienia zdalnie bez zatrzymywania pompy. Smart Cloud też by mógł , gdyby Panasonic go tak zaprogramował.

marcinnk
23-05-2023, 07:30
Koledzy, koleżanki :)

Czy czyściliście, zalewaliście swoje instalacje inhibitorem? Zaczyna rozpoznawać temat, gdyż pojawia sie u mnie szary osad (kotłowy), i z tego co się zdążyłem się podczuć, to używaną instalację powinno się zalać środkiem np Sentinel X400 aby rozpuścić osad i kamień, potem przepłukać instalację, a potem świeżą wodę zalać Sentinelx100 aby zabezpieczyć ją przed powstawaniem osadu ze stali, aluminium, mosiądzu, czy ktoś ma doświadczenia w tym temacie czy warto?
Oczywiście posiadam filtr magneyczny i czyszczę go okresowo co 2 tygodnie i troche osadu na nim występuje.

marcinnk
24-05-2023, 10:37
Naprawdę nikt nie używa inhibitora korozji?

Gepam
25-05-2023, 16:31
Instalacja bez żadnych inhibitorów wytrzyma pewnie ze 100 lat, więc myślę, że mało kto się w to bawi.

marcinnk
25-05-2023, 19:08
Jeśli tak uważasz to YT wpisz sobie fraze.... czyszczenie instalacji CO.
Tu nie chodzi o instalacje tylko zabezpieczenie pompy przed syfem z instalacji, filtr z magnesem nie wyłapuje szlamu, a podłogówka lubie dostać grzyba... ale aby dyskutować prośba pooglądaj pare filmów na YT.

Są oczywiście farciarze co mają czystą krystaliczną wodę w układzie ale to chyba promil wszystkich instalacji.


Instalacja bez żadnych inhibitorów wytrzyma pewnie ze 100 lat, więc myślę, że mało kto się w to bawi.

pawelszo
25-05-2023, 20:22
Jeśli tak uważasz to YT wpisz sobie fraze.... czyszczenie instalacji CO.
Tu nie chodzi o instalacje tylko zabezpieczenie pompy przed syfem z instalacji, filtr z magnesem nie wyłapuje szlamu, a podłogówka lubie dostać grzyba... ale aby dyskutować prośba pooglądaj pare filmów na YT.

Są oczywiście farciarze co mają czystą krystaliczną wodę w układzie ale to chyba promil wszystkich instalacji.

A skąd się bierze szlam w instalacji ? Tam woda krąży, ot czasami mała dolewka.
Tak na głupa, jak instalacja jest w miarę świeża, to po początkowym obiegu wody w instalacji (może rok, może 2) co może się wytrącać i z czego ? Ja np mam odkamieniacz ale nie do 0, ale do ca 5 stopni twardości (ot instalacja częściowo z miedzi)
I co ma inhbibitor do szlamu

marcinnk
26-05-2023, 08:14
Ja mam instalacje 12letnią. Mam w niej aluminium, mosiądz, tworzywo i pewnie jeszcze jakies inne materiały, oraz oczywiście grzejniki które same w sobie tworzą dużo szlamu.


A skąd się bierze szlam w instalacji ? Tam woda krąży, ot czasami mała dolewka.
Tak na głupa, jak instalacja jest w miarę świeża, to po początkowym obiegu wody w instalacji (może rok, może 2) co może się wytrącać i z czego ? Ja np mam odkamieniacz ale nie do 0, ale do ca 5 stopni twardości (ot instalacja częściowo z miedzi)
I co ma inhbibitor do szlamu

pawelszo
26-05-2023, 09:28
Mam miękką wodę (po odkamieniaczu), grunt to dobra woda reszta to bajer, woda krąży tam stale i wytrąci się coś na początku i potem luz, chyba , że co rok spuszczasz wodę etc.
Podczas 1go roku używania CO + pompa miałem trochę żelaza i innych syfów, teraz czyszczenie filtra/magnesu raz/rok i jest odrobina pyłu, tylko tyle

marcinnk
26-05-2023, 09:48
Mam miękką wodę (po odkamieniaczu), grunt to dobra woda reszta to bajer, woda krąży tam stale i wytrąci się coś na początku i potem luz, chyba , że co rok spuszczasz wodę etc.
Podczas 1go roku używania CO + pompa miałem trochę żelaza i innych syfów, teraz czyszczenie filtra/magnesu raz/rok i jest odrobina pyłu, tylko tyle

Też mam zmiękczacz i sól dodaję co 3 miesiące. Ale szlam tworzy mi się co tydzień na filtrze, więc w instalacji musi być go sporo pomimo że 2 lata temu instalacja była czyszczona ale bez inhibitora.

pawelszo
26-05-2023, 19:29
wybacz, ale nie jest to temat na ten topic ,coś Ci się żre w instalacji a co musisz to samemu określić, ja mam CO tylko na PEXie i jest luz.
Wg mnie inhibitor g..no da ale walcz

Gepam
01-06-2023, 13:57
Kilka ciekawostek o nadchodzącej serii K:

- HP 9kw przy -20 osiąga ledwie 5kw, seria J osiągała 6,2kw
- TCAP K ma gorsze COP niż TCAP J, a przy -20 dużo gorszy (1,84 K vs 2,28 J)
- deice mode 2 już nie istnieje w TCAP, odmraża się tak samo jak HP z grzałką, za to można włączyć opcję DHW Defrost i wtedy pompa będzie rozmrażać się wodą z bojlera
- w trybie cichym można wybrać czy priorytetem jest cisza, czy moc (wtedy pompa stara się pracować cicho, ale jak potrzeba więcej mocy to dostarcza)
- opcja efficiency powoduje powolne dochodzenie do temperatury zadanej zamiast pełnej mocy tak jak do tej pory (teraz to opcja comfort)
- można podłączać zewnętrzne ciepłomierze/mierniki pobranej energii prosto do pompy (chyba jakieś dedykowane?)

A seria L to same monobloki z elektroniką w jednostce wewnętrznej. Panasonic sprytnie połączył wady monobloka z wadami splita :D
L ma za to jedną zajebistą rzecz - żeby podczas defrostu włączyła się grzałka temperatura powrotu musi spaść poniżej 7 stopni, a nie 27 jak w reszcie. Coś dla @MiG25 :)

MiG25
02-06-2023, 06:55
Jak bym tylko ja miał temperaturę powrotu poniżej 27 stopni i jednostkę dwuwentylatorową... Myślę ,że dużo ludzi tak ma ,że włącza się deice mode 2 , i nawet o tym nie wiedzą.Jak będę kupował następną pompę (mam nadzieję ,że nie prędko czyli za min 15 lat) , to będę na o zwracał uwagę :)

Gepam
02-06-2023, 10:54
A czy w jednowentylatorowych poniżej -10 stopni zawsze włącza się grzałka, nawet jak powrót jest większy niż 27 stopni? Jeżeli tak to zastanawiam się co wychodzi ekonomiczniej przy takich mrozach - deice mode 2 (jego też nie da się uniknąć poniżej -10?) czy zład + grzałka.

zergeling
02-06-2023, 14:14
Pytanko

na pompie mam w statystykach takie wartości poboru prądu (normalnie grzałem sobie do końca kwietnia):

styczeń 328kwh
luty 401kwh
marzec 314kwh
kwiecien 167kwh
maj 36kwh (sama CWU)

Nie wiem z czym to porównać, czy to dużo/mało/średnio wg waszego uznania?

dom po podłodze ponad 200m (w charakterystyce energetycznej ma 188m2, wg mnie 165m2 użytkowej), 30m garaż nieogrzewany, grafit ściany 20cm, wełna 28cm na poddaszu, korzystne ułożenie względem kierunków) W styczniu nie było drzwi wewnętrznych do garażu to tylko na słowo honoru kartonem było to odgradzane

3 osoby, w drugiej połowie stycznia się wprowadziliśmy

Techno
02-06-2023, 15:42
Najpierw to trzeba by porównać z podlicznikiem , bo pompa może Cię oszukiwać , ona nie ma prawdziwego pomiaru ( nie ma woltomierza ,amperomierza , watomierza) , tylko te wyniki na "oko" podaje. Tak samo zresztą z produkcją ciepła ( np nie odejmuje defrostu).

marcinnk
07-06-2023, 20:07
Kolego.... piszesz o prądzie a podajesz kwh..... żartobliwe to tak jak Kaczka dziwaczka poszła do apteki kupić mleka 5 deka"




Pytanko

na pompie mam w statystykach takie wartości poboru prądu (normalnie grzałem sobie do końca kwietnia):

styczeń 328kwh
luty 401kwh
marzec 314kwh
kwiecien 167kwh
maj 36kwh (sama CWU)

Nie wiem z czym to porównać, czy to dużo/mało/średnio wg waszego uznania?

dom po podłodze ponad 200m (w charakterystyce energetycznej ma 188m2, wg mnie 165m2 użytkowej), 30m garaż nieogrzewany, grafit ściany 20cm, wełna 28cm na poddaszu, korzystne ułożenie względem kierunków) W styczniu nie było drzwi wewnętrznych do garażu to tylko na słowo honoru kartonem było to odgradzane

3 osoby, w drugiej połowie stycznia się wprowadziliśmy

exetterenak
07-06-2023, 20:17
Kolego.... piszesz o prądzie a podajesz kwh..... żartobliwe to tak jak Kaczka dziwaczka poszła do apteki kupić mleka 5 deka"

Ale jak ma te wartości pobranej energii elektrycznej podawać? W litrach? ;)
No dobra, mógłby napisać kWh zamiast kwh ale i tak wiadomo o jakie jednostki chodzi.
Chyba że masz inny kreatywny sposób na podanie poboru ee przez PC to posłucham...

Techno
07-06-2023, 20:45
No to słuchaj :)
Prąd to raczej w Amperach się podaje ( choć pewnie jeszcze bardziej poprawnie to natężenie prądu jest) , ale w kWh to na pewno Energia elektryczna .

exetterenak
07-06-2023, 20:49
No to słuchaj :)
Prąd to raczej w Amperach się podaje ( choć pewnie jeszcze bardziej poprawnie to natężenie prądu jest) , ale w kWh to na pewno Energia elektryczna .

No dobra, macie mnie :)
Miałem na myśli że w uproszczeniu każdy tu podaje ee (czyli prąd) w kWh. Czasem zamiennie zużycie prądu=energia elektryczna i tyle

Techno
07-06-2023, 20:53
Taa , a Zakład Enegetyczny to elektrownia :)

exetterenak
07-06-2023, 20:55
A towarzystwo ubezpieczeń to ubezpieczalnia ;)

Techno
08-06-2023, 06:21
No to teraz wyjaśnij dlaczego nie , bo dla mnie towarzystwo ubezpieczen jest ubezpieczalnią ( no ale może czegoś nie wiem, a wszystkiego wiedzieć nie muszę)...

A Zakład Energetyczny to jest dystrybucja energii, oni zajmują się krótko mówiąc liniami energetycznymi i podłączaniem obiorców, i w żadnym zakładzie energetycznym nie ma generatorów ,i nie wytwarza się tam energii , tym zajmują się m.n. elektrownie , i tu jest zasadnicza różnica.

MiG25
08-06-2023, 08:29
Dokładnie , też mnie śmieszy ,jak w Żyrardowie ktoś idzie do elektrownii :)

I tak , ma na myśli zakład energetyczny - PGE.

MKM2700
10-06-2023, 06:45
czesc, planuje montaz 7kw KIT-WC07J3E5 i pytanie czy wężownica 1,6m2 / 7,4dm3 bedzie wystarczajaca czy musze wymienic zbiornik. z gory dzieki za info.

Andrzej5101
10-06-2023, 08:27
czy wężownica 1,6m2 / 7,4dm3 bedzie wystarczajaca czy musze wymienic zbiornik. z gory dzieki za info.
https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-dobrac-zasobnik-i-ile-kosztuje-cwu-w-pompie-ciepla-altherma/

Marco36
10-06-2023, 11:22
czesc, planuje montaz 7kw KIT-WC07J3E5 i pytanie czy wężownica 1,6m2 / 7,4dm3 bedzie wystarczajaca czy musze wymienic zbiornik. z gory dzieki za info.

Galmet w swoim poradniku ABC instalatora zaleca, dla PC 6 kW optymalną wężownicę 2,47 m2 i minimum 1,85 m2.

465332

PC każde grzanie CWU będzie robiła na obniżonej modulacji kompresora, takie grzanie będzie trwało dłużej i z gorszym SCOP.
Niby się da , ale zalecana wężownica powinna mieć bliżej 2,5 m2 powierzchni.

Fakt, że ta porada jest dla Galmeta Airmax , czyli PC typu On-Off (bez modulacji mocy). Przy PC inwerterowej może tragedii nie będzie.

Gepam
10-06-2023, 11:44
Pytanie o Panasa a wy mu podajecie dane dla Daikina i Galmeta :D


czesc, planuje montaz 7kw KIT-WC07J3E5 i pytanie czy wężownica 1,6m2 / 7,4dm3 bedzie wystarczajaca czy musze wymienic zbiornik. z gory dzieki za info.
Panasonic zaleca minimum 1,4m2 dla 200l i 1,8m2 dla 300l dla pomp poniżej 9kw. Jaką masz pojemność zbiornika?

Techno
10-06-2023, 12:47
Skąd masz te zalecenia Panasonica ?
I dlaczego jest ona zróżnicowana od pojemności zbiornika... Przecież powierzchnia 1,4m2 będzie tak samo oddawać ciepło ,czy zbiornik ma 200l czy 300l , a nawet 300l lepiej ,bo więcej "objętości" do nagrzania.

Inaczej , skoro wężownica 1,4m2 daje radę w zbiorniku 200l to tym bardziej będzie dawała radę w 300l . Oczywiście pod względem taktowania , bo to ,że pompa się zmoduluje ,i nie będzie pracować z pełną mocą to bez dwóch zdań.(No i będie to dłużej trwało ,ale tak to jest z małymi wężownicami).

Ja mam 9kW i wężownicę 3,4m2 , grzeję do 46stopni , i z tego co kojarzę , to jak było na zewnątrz ok 35 stopni , to pompa raz się zatrzymała jak kończyła grzanie ( po czym wystartowała ponownie - ewidentne taktowanie - brak odbioru ciepła). Oczywiście 7kW może się zmodulować niżej i produkować mniej , ale czy do dwukrotnie mniejszej wężownicy , tak żeby nie taktować - śmiem wątpić.
No ale może to jest jakiś kompromis - mała wężownica , pompa żeby nagrzać CWU parę razy się włączy i wyłączy ( taktowanie).

Gepam
10-06-2023, 15:31
https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/certifications/Autodiagnostyka_2021_v3.pdf Strona 5. To jest najnowsza wersja tego dokumentu i faktycznie nie ma już wzmianki o pojemności zbiornika i kilowatach pompy. Jest tylko podział 1/2 wentylatorowa.
Starsza wersja wyglądała tak (również strona 5): https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/certifications/2020/PRO_Autodiagnostyka_Aquarea_2020_v7.pdf

Panasonic w swoich dedykowanych zbiornikach PAW-TD20C1E5 i PAW-TD30C1E5 daje wężownicę 1,8m2, więc chyba wie co robi. Może jakieś oszukane te twoje 3,4m2? Co to za zbiornik?

Marco36
10-06-2023, 20:11
Daikin we fabrycznym bojlerze 180L też ma wężownicę 1,8 m2.

Ja podałem minimalną i optymalną powierzchnię wężownicy wg Galmeta (bo taki poradnik znalazłem). Panasonic minimalną podaje niższą.

Ale moc przenoszona z PC przez wężownicę do bojlera - to już jest fizyka i będzie bez różnicy od producenta PC.
Gdy dążymy do uzyskania najlepszego stosunku COP - to optymalna będzie wężownica 1,8 - 2,5 m2 dla PC 6 kW
i 2,5 - 3,2 m2 dla PC 9 kW.

Przy tym skoro chcemy czepiać się detali - to tak, fabryczne zbiorniki mają przy 180-200L wężownicę 1,8 m2.
I nie koniecznie jest to optymalna powierzchnia oddawania ciepła (mocy generowanej przez PC), a równie dobrze może to być księgowy kompromis.
Kompromis między jeszcze dobrym COP, a większą marżą producenta na baniaku z tańszą bo mniejszą wężownicą. Ot takie gdybanie.

Ja mam bojler firmy trzeciej Joule 200L nierdzewny dedykowany dla PC z wężownicą 2,5 m2 i gdy szukałem, to była największa wężownica wśród bojlerów 200L.
Bojlery 300L miały wężownice bliżej 2,8 - 3,2 m2.

Jeśli ten bojler z wężownicą 1,6 nie jest większy jak 200L - to może dać radę.
Ale COP może być niższy niż gdyby była wężownica 2,5 m2.
O ile niższy - to już nie potrafię ocenić.

Techno
10-06-2023, 20:34
Może jakieś oszukane te twoje 3,4m2? Co to za zbiornik?

Chełchowski 300l do PC , także na pewno oszukane :)

Gepam
10-06-2023, 22:09
Ale moc przenoszona z PC przez wężownicę do bojlera - to już jest fizyka i będzie bez różnicy od producenta PC.
Gdy dążymy do uzyskania najlepszego stosunku COP - to optymalna będzie wężownica 1,8 - 2,5 m2 dla PC 6 kW
i 2,5 - 3,2 m2 dla PC 9 kW.
Jest różnica, bo taki Galmet on/off się nie zmoduluje, algorytmy ogrzewania CWU też na pewno są różne dla różnych producentów.


Jeśli ten bojler z wężownicą 1,6 nie jest większy jak 200L - to może dać radę.
Ale COP może być niższy niż gdyby była wężownica 2,5 m2.
O ile niższy - to już nie potrafię ocenić.
Niekoniecznie niższy. J 7kw ma stała temperaturę wody na zasilaniu przy ogrzewaniu CWU (60 stopni lub 55 dla temp zewnętrznej <-10), więc przy mniejszej wężownicy szybciej zmoduluje i będzie dłużej pracowała na niższych Hz. To może ostatecznie dać wyższe COP, ale różnice raczej będą kosmetyczne, więc nie ma co sobie zawracać głowy.
Co innego gdyby dało się zmienić temperature zasilania przy ogrzewaniu CWU, wtedy grzejąc do 45 st możnaby dać np. 50 na zasilaniu i większa wężownica byłaby przy tym dużo lepsza i faktycznie miała lepszy COP.
A tak ogólnie najlepszy COP to zapewne mają zbiorniki dwupłaszczowe albo Solimpeksy z odwrotnym grzaniem, bo tam jak grzejemy CWU do 45 st to woda na wyjściu z pompy nigdy tych 60 stopni nie osiągnie.

Co do kolegi MKM2700 moim zdaniem jeżeli zbiornik ma swoje lata, a na nowy masz jakieś dotacje czy coś to lepiej wymienić, ale tak za 100% ceny to bez sensu.

Marco36
10-06-2023, 22:15
Bojlery przewidziane dla różnych sposobów zasilania:

https://bojlersklep.pl/pl/c/z-1-wezownica/44

1) bojlery pod GAZ lub piec węglowy - to przewidywana temp. wody zasilającej 55*C - 75*C
i wężownice 200L = 1,2 m2 lub 300L = 1,5m2

2) bojlery pod piec + kolektory solarne - dwie wężownice
- 200L - pod piec = 0,7 m2 i pod solankę = 0,85 m2 (gdyby spiąć je razem wyjdzie 1,55 m2)
- 300L - pod piec = 1,0 m2 i pod solankę = 1,3 m2 (razem 2,3 m2)

3) bojlery dedykowane pod pompę ciepła, która grzeje krokowo od +30*C do często +55*C podnosząc temp. wody zasilającej stopniowo
- 200L - jedna wężownica, w zależności od producenta 1,8 m2 / 1,9 m2 / 2,5m2 i największa 2,6 m2
- 300L - jedna wężownica, w zależności od producenta 3,2 m2 / 3,5 m2 / 3,1 m2 i największa 3,8 m2.

4) bojlery dwupłaszczowe - zależy z jakim bojlerem go porównywać. ma większą powierzchnię od bojlerów przewidzianych pod piec, ale już mniejszą od wężownic przewidzianych konkretnie pod współpracę z PC.
- Ermet 200L = 1,66 m2 ; 300L = 2,23 m2
- Chełchowski 200L = 1,4 m2 ; 300L = 2,18 m2

Marco36
10-06-2023, 22:23
...
Niekoniecznie niższy. J 7kw ma stała temperaturę wody na zasilaniu przy ogrzewaniu CWU (60 stopni lub 55 dla temp zewnętrznej <-10), więc przy mniejszej wężownicy szybciej zmoduluje i będzie dłużej pracowała na niższych Hz. To może ostatecznie dać wyższe COP, ale różnice raczej będą kosmetyczne, więc nie ma co sobie zawracać głowy.
...

Na pewno stała temp. zasilania ? - czy może maksymalna osiągana wg koperty pracy?

465335

Bo w Daikinie w czasie pracy grzania bojlera CWU temp. zasilania jest zmienna i rośnie krokowo utrzymując temp. zasilania o +5*C powyżej aktualnej temp. w bojlerze.
Myślę, że grzanie przy PC stałą temp. zasilania np. +60*C popsuje COP. Dlatego powątpiewam, by grzano w taki sposób.

Zgodnie z wykresem osiąganego COP:

465334

- nie uzyska wyższego COP pracując na minimalnej modulacji.
Najwyższy COP jest osiągany przy obciążeniu 70-80%.

COP zależy również od temp. do jakiej jest grzana woda - im wyższa temp. wody to gorszy COP jest wyciągany. Stąd wytwarzanie na zasilaniu od początku wody o temp. +60*C, gdy w baniaku początkowo jest woda o temp. +30*C - raczej popsuje COP.

Gepam
10-06-2023, 22:40
Bo w Daikinie w czasie pracy grzania bojlera CWU temp. zasilania jest zmienna i rośnie krokowo utrzymując temp. zasilania o +5*C powyżej aktualnej temp. w bojlerze.
Myślę, że grzanie przy PC stałą temp. zasilania np. +60*C popsuje COP. Dlatego powątpiewam, by grzano w taki sposób.

Tak wynika z instrukcji. Panasy mają dużo niższy SCOP dla DHW niż dla grzania domu temp 55 stopni, być może właśnie dlatego a może przez grzałkę, nie jestem pewien. Ktoś z service cloudem może potwierdzić/zaprzeczyć?
Dla mnie to ma sens, bo chodzi o to, żeby CWU zagrzać jak najszybciej i wrócić do grzania domu, więc tu rozwiązanie Daikina jest conajmniej głupie. Co innego w lato.

MiG25
11-06-2023, 08:24
Grzanie CWU jest podobne do grzania CO , jest temperatura docelowa ( 57 lub 55 w gen H i 60 lub 55 w gen J) , i pompa do takiej temperatury grzeje , zaczyna się modulować, przekroczy o 2 stopnie , 3 min i się wyłącza...( no chyba ,że wcześniej osiągnie ustawioną temperaturę CWU) I tylko odbiór ciepła wężownicy plus wody w CWU nie pozwala jej tej temperatury osiągnąć już na starcie, bo odbiera to ciepło ( tak jak podłogówka czy grzejniki). Mała wężownica powoduje ,że mniej ciepła może być przekazane wodzie w CWU , tym samym szybciej osiągnie temperaturę docelową ( jak wtedy ,gdy grzejniki są małe i mały zład wody jest , i zaczyna się typowe taktowanie).

Nie ma tu żadnych utrzymywać wody wyjściowej większej o 5 stopni niż w zbiorniku , czy coś w tym stylu ! Podejrzewam ,że nawet w Daikinie tak nie ma ( bo i po co ).

Techno
11-06-2023, 13:13
Bo to też są dwie różne i do czego innego służące temperatury , temperatura docelowa i temperatura grzania zbiornika CWU , i podczas grzania CWU to są dwie różne temperatury !
Zbiornik możemy grzać np do 45 stopni , a temperatura docelowa będzie 57/55/60 w zależności od pompy i od temperatury zewnętrznej.

buldog1111
18-06-2023, 20:23
Panowie. Panasonic t-cap 9kW 3f.
Jakie ciśnienie macie w instalacjach CO, gdy pompa nie pracuje.? Drugie pytanie. O ile spada wam ciśnienie na manometrem w momencie jak pompa obiegowa w PC wchodzi na najwyższe obroty?
Mam w układzie taki problem , że gdy pompa obiegowa w PC wejdzie na max obr. , to siśnienie na manometrem spada o 0,6-0,7 bar. Poza tym gdy trzymam ciśnienie spoczynkowe na zimnej instalacji 1,5 bar to pompa obiegowa w momencie max obr zaczyna kawitować i zapowietrza mi się układ. Słychać pęcherzyki powietrza w rurach. To samo dzieje się jak PC grzeję CWU. (Mam układ z buforem 200l +dwie pompy obiegowe za buforem)
Żeby nie dochodziło do tego zjawiska muszę trzymać w instalacji na zimno minimum 2,1bar. Niestety na gorąco robi się wówczas już 2,6-2,7bar w instalacji. (W układzie mam dodatkowe naczynie przeponowe 18l)
Też tak macie , że w momencie startu na max pompa obiegowa "zrywa strugę"?

Gepam
18-06-2023, 22:31
To naczynie to wyregulowane masz? Ile litrów instalacja?

buldog1111
19-06-2023, 05:33
W instalacji łącznie (bufor + grzejniki) będzie ok. 280l.
Tak. Dodatkowe naczynie wyregulowane. Bardziej zastanawia mnie , czy naczynie wewnątrz działa poprawnie. (Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jakie jest ustawione ciśnienie wstępne w wewnętrznym naczyniu przeponowym). Bufor stoi tuż przy jednostce wewnętrznej . Podłączenie bufora i zasobnika cwu na miedzi fi 35. Wszystkie zawory 5/4. Jak dam w PC funkcję " odpowietrzenie". To na obiegu PC/bufor przepływ jest 2730 l/h (45,5l/min) . Na obiegu PC/zasobnik cwu przepływ jest 2430l/h (40,5l/h) . Na tym obiegu (PC/zasobnik cwu) opór instalacji jest nieco większy że względu na długą wężownicę w zasobniku. W sumie wszystko działa jak należy , ale jeżeli spadnę z ciśnieniem w instalacji poniżej 2 bar(na zimnej) to w momencie rozpoczęcia grzania cwu lub bufora słychać jak się zapowietrza pompa obiegowa w PC.To samo przy defrostach(nawet bardziej bo pompa obiegowa ruszą wówczas całkiem na max)

MiG25
19-06-2023, 08:20
U mnie miałem tak ,że po przełączeniu na CWU słyszałem takie odgłosy. Dodatkowo za jakiś czas na zaworze zamykającym CWU znalazłem wykwity , takie jak przy nieszczelnnym układzie chłodzącym w samochodzie ( gdzie woda odparowuje , a osad zostaje). Wymieniłem ten zawór ,i jest dużo lepiej ( co jakiś czas jeszcze spuszczam ręcznie powietrze) , ale to nie to co kiedyś. Po prostu zawór był nieszczelny i zasysał powietrze do układu.
To może być cokolwiek , nawet zawór bezpieczeństwa.

Andrzej5101
19-06-2023, 08:23
W sumie wszystko działa jak należy , ale jeżeli ;
- spadnę z ciśnieniem w instalacji poniżej 2 bar(na zimnej) - to w momencie rozpoczęcia grzania cwu lub bufora,
- słychać jak się zapowietrza pompa obiegowa w PC.
- To samo przy defrostach ( nawet bardziej bo pompa obiegowa ruszą wówczas całkiem na max)
Ile kondygnacji ma budynek?
Jaka różnica wysokości pomiędzy ;
- poziomem jednostki wewnętrznej PC a umiejscowieniem najwyższych grzejników?

JAK WŁAŚCIWIE USTAWIĆ I SERWISOWAĆ NACZYNIE PRZEPONOWE…
https://instalreporter.pl/ogolna/jak-wlasciwie-ustawic-i-serwisowac-naczynie-przeponowe-niby-proste/

Gepam
19-06-2023, 10:33
Bardziej zastanawia mnie , czy naczynie wewnątrz działa poprawnie. (Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jakie jest ustawione ciśnienie wstępne w wewnętrznym naczyniu przeponowym).
1 bar.

buldog1111
19-06-2023, 11:20
Budynek parter z poddaszem użytkowym. Ale to nie ma nic wspólnego bo po zamknieciu zaworów od bufora ib CO od PC i praca tylko na małym obiegu PC/zasobnik CWU efekt jest ten sam.
Po prostu pompa obiegowa rusza z takim impetem , że wytworzone podciśnienie powoduje rozerwanie strugi wody i robi się bąbel. Dlatego pytanie do Was o ile spada Wam ciśnienie w momencie max obr. pompy obiegowej?
Jeżeli w naczyniu przeponowym wewnątrz PC jest ustawione ciśnienie wstępne na 1bar to trochę mało.

Andrzej5101
19-06-2023, 11:48
Po prostu pompa obiegowa rusza z takim impetem , że wytworzone podciśnienie powoduje rozerwanie strugi wody i robi się bąbel.
Dlatego pytanie do Was o ile spada Wam ciśnienie w momencie max obr. pompy obiegowej?
Czy mowa tu o pompie obiegowej dodatkowej?
Co to za pompa?
Jak ona jest podłączona do PC?
Jeżeli w naczyniu przeponowym wewnątrz PC jest ustawione ciśnienie wstępne na 1bar to trochę mało.
Czytałeś załącznik o naczyniu przeponowym?

MiG25
19-06-2023, 12:07
Budynek parter z poddaszem użytkowym. Ale to nie ma nic wspólnego bo po zamknieciu zaworów od bufora ib CO od PC i praca tylko na małym obiegu PC/zasobnik CWU efekt jest ten sam.
Po prostu pompa obiegowa rusza z takim impetem , że wytworzone podciśnienie powoduje rozerwanie strugi wody i robi się bąbel. Dlatego pytanie do Was o ile spada Wam ciśnienie w momencie max obr. pompy obiegowej?
Jeżeli w naczyniu przeponowym wewnątrz PC jest ustawione ciśnienie wstępne na 1bar to trochę mało.

Nie zrywa Ci się struga , tylko wydziela się w obiegówce resztki rozpuszczonego powietrza ,i jak woda postoi to tam robi się bąbel , a włączona obiegówka go zmiesza z wodą.
Jak zrobisz obwód bufor pompa , dasz odpowietrzanie parę razy , to po ponownym włączeniu tego dźwięku nie będziesz miał. Będzie on dopiero wtedy jak najpierw dostanie się do obiegu powietrze , a dwa , jak się wytrąci z wody w obiegówce.

buldog1111
19-06-2023, 14:03
Instalacja pracuje od jesieni. I problem jest od początku. Tak , że instalacja odpowietrzona. Jak ograniczę nieco max
prędkość pompy w ustawieniach ,to chodzi dobrze i na niższym ciśnieniu ale tylko do momentu defrostu , bo wówczas idzie I tak na max.
Napisze ktoś jaki ma spadek ciśnienia jak pompa obiegowa wchodzi na max?

MiG25
19-06-2023, 14:18
Ja mam 1,5bar , jak włączy się obiegówka na max to spada do 1bar.

I pewny jesteś ,że odpowietrzona , i wogóle już powietrza w niej nie ma ? Pozakręcaj wszystkie automatyczne odpowietrzniki , wtedy będziesz widział , czy jednak jakimś cudem powietrze się do niej dostaje.

buldog1111
19-06-2023, 14:27
Odpowietrznik pozakręcane. Żadnych przecieków. Cóż taki urok chyba mojej instalacji. Sprawdzę jeszcze ciśnienie poduszki gazowej w wewnętrznym naczyniu

MiG25
19-06-2023, 15:19
U mnie też przez pół roku wycieków nie było widać , tylko dopiero po tym okresie zaobserwowany wykwit.
Jeśli twierdzisz , że w instalacji powietrza nie ma , i się tam nie dostaje ,no to ok.
W każdym razie był byś jedyny , któremu obiegówka przy starcie kawitowała .Nie możliwe przy odpowietrzonej instalacji.