PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 [79] 80 81 82

ocokaman
19-06-2023, 19:23
w ubiegłym tygodniu zainstalowano mi pompę 7kw wraz ze zbiornikiem nierdzewnym a następnie odpalono czy działa podgrzano wodę do jakiś 30st i potem wyłączyliśmy pompe bo są remonty i nie było potrzeby działania w tym grzania wody- czy myślicie że może się teraz zalegnąc legionella czy narazie może to tak stać - gdzieś za ok 2-3tyg się wprowadzamy więc zaczniemy używać/grzać? i to wogóle jak też drugie pytanie- jak już zaczniemy grzać czy trzeba regularnie codzień tą wodę podgrzewać? zbiornik paw-td20c1e5

buldog1111
19-06-2023, 21:25
Qtwa. Nie wiem czy problemem nie będą odpowietrzniki. Mam Afriso niekapiące. Są zakręcone ale na korkach są nacięcia a wewnątrz takie krążki , które jak się zmoczą to pęcznieją i wówczas uszczelniają odpowietrznik (tak to sobie wymyślili) . Głowy nie dam , że jak wkładki są suche a korki zakręcone , to są 100%szczelne. Nie wydaje mi się. Zacznę od wymiany odpowietrzników

MiG25
20-06-2023, 06:48
@ocokaman , jest wiele tematów na temat legionelli , myślę że nie ma sensu go tu poruszać. Jedni się boją i wygrzewają co tydzień ,inni wogole i też żyją... To indywidualna decyzja.
Ja bym tylko przez miesiąc przywoził wodę butelkowana żeby do czajnika wlewać, bo z instalacji jednak wypłukują się różne smary technologiczne z rur itp, nie koniecznie legionella :)

MiG25
20-06-2023, 06:50
Qtwa. Nie wiem czy problemem nie będą odpowietrzniki. Mam Afriso niekapiące. Są zakręcone ale na korkach są nacięcia a wewnątrz takie krążki , które jak się zmoczą to pęcznieją i wówczas uszczelniają odpowietrznik (tak to sobie wymyślili) . Głowy nie dam , że jak wkładki są suche a korki zakręcone , to są 100%szczelne. Nie wydaje mi się. Zacznę od wymiany odpowietrzników

Proponuję nie stosować automatycznych ,tylko zwykle ,wtedy jest pewność, że powietrze nie będzie zassane ,choćby na próbę. Tak samo po odpowietrzeniu w pompie przykręcić tą śrubkę (po to jest ).

sajmek
20-06-2023, 11:30
Witam.
Mam pytanie i prosbe o pomoc: zaczal pojawiac mi sie blad f14 i f23. F14 czesciej, f23 sporadycznie. Klopoty zaczely sie po jakims czasie od instalacji PV. Chociaz wczoraj wieczorem, pomimo wylaczonego PV (brak slonca), znow wyskoczyl f14. Najpierw mialem info, ze powodem moga byc skoki napiecia w instalacji, bede to sprawdzal. Ale czy cos jeszcze moze byc powodem?

All in One, gen h, 1fazowa, w domu instalacja 3 fazy, PV 4,6kW na 1f.
Z gory dziekuje za sugestie.

Gepam
20-06-2023, 12:29
Witam.
Mam pytanie i prosbe o pomoc: zaczal pojawiac mi sie blad f14 i f23. F14 czesciej, f23 sporadycznie. Klopoty zaczely sie po jakims czasie od instalacji PV. Chociaz wczoraj wieczorem, pomimo wylaczonego PV (brak slonca), znow wyskoczyl f14. Najpierw mialem info, ze powodem moga byc skoki napiecia w instalacji, bede to sprawdzal. Ale czy cos jeszcze moze byc powodem?

All in One, gen h, 1fazowa, w domu instalacja 3 fazy, PV 4,6kW na 1f.
Z gory dziekuje za sugestie.

Może to ci w czymś pomoże: https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/certifications/Autodiagnostyka_2021_v3.pdf

MiG25
20-06-2023, 13:43
Oba błędy mają wspólny mianownik,czyli uszkdzona płyta główna jednostki zewnętrznej (czyli głównie inverter) lub sama sprężarka.
Nawet jeśli powodem uszkodzenia faktycznie było przepięcie (masz zainstalowany ogranicznik przepięć?) to mogło spowodować nieodwracalne skutki (uszkodzić inverter) , i teraz co jakiś czas i pewnie coraz częściej takie błędy będą się pokazywać. Jak masz gwarancje to reklamuj ( tylko nic nie wspominaj o przepieciu) .

Andrzej5101
20-06-2023, 13:51
Najpierw mialem info, ze powodem moga byc skoki napiecia w instalacji, bede to sprawdzal.
Ale czy cos jeszcze moze byc powodem?

All in One, gen h, 1fazowa, w domu instalacja 3 fazy, PV 4,6kW na 1f.
Z gory dziekuje za sugestie.
Zobacz jak ja poradziłem sobie z PC 9kW/TCap/1f ;#321 ; #330
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek/page17

MiG25
20-06-2023, 16:19
@Andrzej5101 , też miałeś błędy f14 i f23 ? Czy przełącznik faz rozwiązuje przepięcia ?( bo mi się wydaje ,że on raczej przepięcia tworzy przełączając)... To raczej na inne dolegliwości rozwiązanie jest...

Andrzej5101
20-06-2023, 16:51
@Andrzej5101 , też miałeś błędy f14 i f23 ? Czy przełącznik faz rozwiązuje przepięcia ?( bo mi się wydaje ,że on raczej przepięcia tworzy przełączając)... To raczej na inne dolegliwości rozwiązanie jest...
Automatyczny przełącznik faz został u mnie zamontowany przy montażu PC
Mam PC 9kW/TCap/1f
Zgodnie z definicją ;
Automatyczne przełączniki faz kontrolują wartość napięcia na poszczególnych fazach.
W przypadku zaniku (lub spadku poniżej nastawionego progu) napięcia na
fazie, z której aktualnie zasilany jest odbiornik, urządzenie przełącza go na fazę, która ma prawidłowe parametry.

MiG25
20-06-2023, 17:16
Czyli nic o likwidacji błędu , nic o likwidacji przepięć ( a wręcz pomiedzy wierszami wpisane ,że przełączenie to przerwanie obwodu jednego i załączenie drugiego = generacja przepięć).
I czy taki przełącznik odłącza zasilanie - czeka przez powiedzmy 5-10s - i załącza drugą fazę , czy też w niecałą sekundę załącza kolejną nie dając szans na rozładowanie kondensatorów invertera i zatrzymanie się działającej sprężarki?

ocokaman
21-06-2023, 05:54
@ocokaman , jest wiele tematów na temat legionelli , myślę że nie ma sensu go tu poruszać. Jedni się boją i wygrzewają co tydzień ,inni wogole i też żyją... To indywidualna decyzja.
Ja bym tylko przez miesiąc przywoził wodę butelkowana żeby do czajnika wlewać, bo z instalacji jednak wypłukują się różne smary technologiczne z rur itp, nie koniecznie legionella :)

hej, dzięki za odp, wrzuciłem ten konkretny model zbironika CWU w wyszukiwarke forum i wyskoczył mi ten wątek dlatego tu napisałem, byłbym wdzięczny za jakieś porady/doświadczenia tuż po montażu z tym konkretnym modelem bo ogólnie o legionelli poczytałem ale tu mam konkretną sytuację której nie jestem pewien (czyli montaż szybkie wygrzanie wody i wyłączenie urządzenia na 2-3tyg)

MiG25
21-06-2023, 06:18
Pisząc o indywidualnej decyzji miałem też na myśli Twój indywidualny przypadek :) Chcesz to wygrzej przed używaniem , chcesz to przepłukuj/spuść wodę , cokolwiek byś nie zrobił będzie dobrze :)

ocokaman
21-06-2023, 07:04
pytanie od laika o całą instalacje Panas 7kw, split gen J
1) jakie ma być ciśnienie na hydroforze?
2) czy naczynie przeponowe CWU nie powinno być montowane wentylem do góry?
3) jaka powinna być max prędkość wody jak widziane w panelu sterowania pompą Ustawienia Serwisowe)? czy to się ustawia czy pompa sama tym steruje ?
4) dlaczego rurka powrotu CO jest podpięta do CWU (wskazane palcem na zdjęciu)? i jak tu ma nastapić dolanie wody do instalacji z zapewnieniem że woda z instalacji CO się nie cofnie do wody użytkowej

465430465429

MiG25
21-06-2023, 08:14
Ad.1 Generalnie takie jak w sieci czyli wg przepisów od 0,5 do 6 bar, najlepiej w okolicy 2 bar ( bo wtedy woda w miarę "wartko" płynie a i uszczelnienia tak nie dostają w kość).
Ad.2 Na dół też jest dobrze.
Ad.3 Generalnie pompa sama tym steruje , choć da się ograniczyć z góry maksymalny przepływ ( który i tak podczas defrostów nie jest brany pod uwagę , tylko jak jest odszranianie to jest max).

Ad.4 To jest powrót z wężownicy ,a wężownica jest połączona z CO przez zawór trójdrogowy ( z drugiej strony jest ten zawór). Wężownica jest odseparowana od wody użytkowej. Spójrz na schemat.

Andrzej5101
22-06-2023, 10:04
Czyli nic o likwidacji błędu, nic o likwidacji przepięć ( a wręcz pomiedzy wierszami wpisane, że przełączenie to przerwanie obwodu jednego i załączenie drugiego = generacja przepięć).

Działanie opisane ; https://www.fif.com.pl/pl/automatyczne-przelaczniki-faz/138-przelacznik-faz-pf-441.html

I czy taki przełącznik odłącza zasilanie - czeka przez powiedzmy 5-10s - i załącza drugą fazę , czy też w niecałą sekundę załącza kolejną nie dając szans na rozładowanie kondensatorów invertera i zatrzymanie się działającej sprężarki?

Zastosowałem takie rozwiązanie aby ;
- zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem fazy i brakiem możliwością ogrzewania w okresie zimowym,
- nie zaobserwowałem przez 5 lat aby to było nadużywane,
Pytanie nasuwa się następujące;
- czy korzystniejsze dla sprężarki jest praca na nieprawidłowym napięciu czy też automatyczne przełączenie na fazę o prawidłowym napięciu????

MiG25
22-06-2023, 10:51
Ponieważ jest to inverter , jeśli będzie miał nieprawidłowe napięcie ,to jestem pewien , że w porę się wyłączy , więc o za niskie napięcie (takie poza zakresem pracy) bym się nie martwił ( w sensie ,że coś się zdąży przez to uszkodzić).
Osobiście nawet zaufał bym Panasonicowi , a nie firmie F&F , że zrobi to lepiej.
Poza tym jak byłem mały to pamiętam ,że jakiejś fazy nie było , ale już w XXI wieku nie było u mnie ani jednego przypadku braku fazy ( brak wszystkich faz to tak :) )

No i na koniec dokładając takie rzeczy nie koniecznie zwiększasz "pewność" , bo to także są sprzęty ,które mogą zawieść nawet jak będą wszystkie fazy ( a zwłaszcza elektronika od F&F , którą nie tak dawno zbanowało PSE)

Każdy robi jak uważa , ale jakbym miał pompę jednofazową , i brakło mi fazy , to po prostu poczekałbym spokojnie ( bo przecież w domu od razu temperatura nie spadnie , w CWU też zapas wody jest) , i dowiedział bym się kiedy będzie , a jak by to trwało dłużej , to śrubokręt i zamienił bym te fazy ręcznie.
Nawet jeśli raz na 5 lat miałbym taki przypadek ,to i tak wolałbym to zrobić ręcznie.


Też chciałem być nadgorliwy , i zainstalowałem sobie zawór odcinający wodę po załączeniu alarmu.... Ani razu się nie przydał , a ostatnio się popsuł....
No i się zastanawiam , czy kupić następny za 500pln , czy te pieniadze przeznaczyć na doubezpieczenie :)

ocokaman
23-06-2023, 11:37
pytanie o zbiornik CWU ze zdjęcia PAW-TDC20C1E5 - znajduje się w nieogrzewanym podpiwniczeniu domu (ale nad powierzchnią gruntu) z kratkami wentylacyjnymi, średnio od 8st w zimie, myślicie żeby ten zbiornik dodatkowo docieplić i może jeszcze jakoś rurki - izolacja do rur poliuretanowa?465450

MiG25
23-06-2023, 14:10
Izolacji nigdy mało ( no może w pewnym zakresie) , więc jak masz pieniądze i chęci to czemu nie...
Mnie zastanawia inna rzecz , dlaczego na wyjściu ze zbiornika nie ma zrobionej pułapki cieplej. Ciepło ze zbiornika idealnie grawitacyjnie pójdzie do góry ,a jak tam jest tak samo , to nawet głupie krany będą oddawać ciepło - ich nie wyizolujesz :)

ocokaman
24-06-2023, 04:50
i jak miała by wyglądać 'pułapka cieplna'? nie spotkałem się z tym nigdzie

MiG25
24-06-2023, 07:35
Na prawdę google nic nie pokazuje ?
Chodzi o to ,żeby wyjście ciepłej wody ze zbiornika schodziło za nim w dół , a nie poziomo lub co gorsza do góry , bo wtedy grawitacyjnie ciepło idzie w górę ( jak się ma piętro) , i tam np są "ciepłe krany".
Choćby tak:
https://i.ibb.co/D429nYs/Pulapka-cieplna.jpg

marcinnk
17-07-2023, 20:25
Dzisiaj rozszerzyłem swojego T-CAPa a płyte rozszerzeń, gdyż zmieniam ogrzewanie na dwie strefy. 1 grzejniki , 2 podłogówka. Pytanie do fachowców, po zainstalowaniu płyty rozszerzeń wszystko jest ok widzę dwie strefy, ale jak wejdę w ustawienia serwisowe nie mogę wymusić pracy pompy obiegowej - nie załącze. Czy to ustawie praca z 1 strefą, czy to z dwiema strefami. To samo z funkcją odpowietrzania. Przed instalacją płyty rozszerzeń wszystko działało. Teraz po ich załączeniu nic się nie dzieje.
Jeśli ustawienie grzanie pompa obiegowa rusza normalnie, tylko podczas wymuszenia nic sie nie dzieje

MiG25
18-07-2023, 06:32
Podczas wymuszania też ma dziać obiegówka w pompie ...
Masz jakieś dodatkowe obiegówki ? Podłączone pod tą płytę rozszerzeń ? Te po takim wymuszeniu nie działają.

marcinnk
18-07-2023, 09:47
Przed zainstalowaniem płyty rozszerzeń, miałem obiegówka w pompie oraz dodatkową na instalację DAB-a. Teraz mam jeszcze jedną WILO STRATOS na drugi obieg. Podczas wymuszenia działa a tylko pompa w PC, a te dwie obiegówki stoją, przed podłączeniem płyty rozszerzeń, przy wymuszeniu obie pompki chodziły.
Widać tak musi być , dzięki za info.


Podczas wymuszania też ma dziać obiegówka w pompie ...
Masz jakieś dodatkowe obiegówki ? Podłączone pod tą płytę rozszerzeń ? Te po takim wymuszeniu nie działają.

MiG25
18-07-2023, 10:01
Jak chcesz sprawdzić czy działa ( a także sprawdzić np zawór 3drożny ) to możesz to zrobić w menu serwisowym z trzech przycisków....

marcinnk
19-07-2023, 08:08
Czy mógłbyś rozwinąć? O jakich przyciskach piszesz...


Jak chcesz sprawdzić czy działa ( a także sprawdzić np zawór 3drożny ) to możesz to zrobić w menu serwisowym z trzech przycisków....

ololek
19-07-2023, 20:53
Czy używacie chłodzenia podłogą? Ja ustawiając 18 stopni uzyskuje 22-23stopnie w zależności od której strony jest słońce względem pomieszczeń. Wilgoć jedynie zauważyłem na mosiężnych elementach zaworów przed do iegami do rozdzielaczy. Na samych rozdzielaczach już sucho.
Co prawda wilgotność jest w granicach 60-70% ale ładunek chłodu przez to większy. Pewnie się pogorszy komfort jak zamieszkają 4 osoby.na stałe bo na razie to jeszcze budowa.

sajmek
03-08-2023, 16:27
Witam. Opis mojej sytuacji, jezeli ktos ma jakis trop prosze o informacje. Dziekuje.

Od wrzesnia 2022 uzytkuje PV o mocy 4,78kw i inwerter Deye 5kw. Posiadam tez pompe ciepla firmy Panasonic.

Od maja br, gdzie instalacja zaczela mocno produkowac (w okolicy tez, duzo instalacji po programie z gminy) pompa ciepla wywala bledy zwiazane z nieprawidlowym napieciem i obrotami sprezarki. F14 i F23.
Na wylaczonej instalacji PV nie bylo zadnych problemow przez 1,5 dnia i ale dzis jak wrocilem, to blad f14. Napiecia sprawdzane, sa w normie.
Gdzies uslyszalem, ze falownik moze byc winny.
Co dziwne, po odlaczeniu pracy PV, nagle zaczely dzialac czujniki zmierzchowe :o

Instalacja PV 3fazy.
Pompa ciepla 9kw, 1f, gen H.

Czy ktos z Was spotkal sie z problelem z tym sprzetem, albo podobna sytuacja?
Z gory dziekuje za odpowiedz.

Techno
04-08-2023, 08:23
Mądrale z facebooka nie pomogli ? :)
To może napisz więcej co robiłeś , bo Twój problem kojarzę z dobrych paru miesięcy wstecz.

Generalnie ,jeśli Panasonic ma jeszcze gwarancję ( a podobno teraz jest 3 lata na sprężarkę) , to po prostu zgłaszasz reklamację ( a te błęd wskazują wprost m.n. na popsutą sprężarkę , albo płytę zewnętrzną) i nic nie wspominasz o powiązaniu z fotowoltaiką ( bo każdy serwisant jak tylko to uslyszy to zastrzyże uszami i powie ,że to nie wina pompy w takim razie).
Równolegle można zapytać się w Zakładzie Energetycznym , czy są w stanie zrobić jakieś pomiary jakości energii , troche podkoloryzowując , że Ci elektronika głupieje ( choćby te czujki zmierzchowe same się w dzień włączają , i podejrzewasz falowniki -również sąsiadów.) . A może sąsiedzi też zaobserwowali podobne zachowania w swoich domowych urządzeniach... Dotacja z gminy , o pewnie przetarg gminny a tak urządzenia najtańsze z niejasnymi/załatwianymi papierami/dopuszczeniami.

MiG25
04-08-2023, 11:22
W jednym z opisów tych błędów jest za mała wężownica CWU... Więc co za zbiornik masz ?
Rozumiem ,że jest lato ,i pompą grzejesz tylko CWU ? Czy też może jeszcze chłodzisz podłogę , i podczas chłodzenia też to się dzieje ?
Jeśli nie , to może dla testów po prostu włączysz grzanie domu (choć z tym może być trudno teraz...)

dbx
04-08-2023, 12:34
sajmek @
Kiedy cała okolica wali w sieć to czego się spodziewasz?
Spróbować można wpiąć stabilizator napięcia sieciowego (przy tym co już masz, jego koszt jest mały) i wtedy wyeliminujesz wszystkie usterki które pochodzą od "prądu", którego parametry w takich sytuacjach zwyczajnie wariują.
Żebyś byl świadom tego co jest w sieci domowej, zrób pomiar napięcia o różnych porach.

sajmek
04-08-2023, 21:10
W jednym z opisów tych błędów jest za mała wężownica CWU... Więc co za zbiornik masz ?
Rozumiem ,że jest lato ,i pompą grzejesz tylko CWU ? Czy też może jeszcze chłodzisz podłogę , i podczas chłodzenia też to się dzieje ?
Jeśli nie , to może dla testów po prostu włączysz grzanie domu (choć z tym może być trudno teraz...)

Tylko CWU. To all in one, zbiornik 185l wbudowany. Nie chlodze.

sajmek
04-08-2023, 21:11
sajmek @
Kiedy cała okolica wali w sieć to czego się spodziewasz?
Spróbować można wpiąć stabilizator napięcia sieciowego (przy tym co już masz, jego koszt jest mały) i wtedy wyeliminujesz wszystkie usterki które pochodzą od "prądu", którego parametry w takich sytuacjach zwyczajnie wariują.
Żebyś byl świadom tego co jest w sieci domowej, zrób pomiar napięcia o różnych porach.

Dzieki. Jakies sugestie odnosnie tego stabilizatora?

sajmek
04-08-2023, 21:13
Tylko CWU. To all in one, zbiornik 185l wbudowany. Nie chlodze.

Pompa po gwarancjii. Sugestia jest wymiana plyty glownej po kontakcie z glownym serwisem Panasonica. Szukam jakiejs uzywki. Bo nie wiadomo czy to plyta, a 2tys to duzo za na raz.

MiG25
05-08-2023, 06:42
Każda płyta główna ma swój firmware na niej , więc musi to być konkretnie ten model. Szukasz oczywiście płyty głównej ale jednostki zewnętrznej ?

Spróbuj na próbę ustawić Tryb Cichy 3 , może to spowoduje graniczenie mocy sprężarki podczas grzania CWU i może błąd nie wyskoczy i będzie to jakimś desperackim obejściem tymczasowym ... (to taki ślepy strzał ).

dbx
06-08-2023, 20:41
Każdy autoryzowany serwisant posiada wiedzę o tym, jak sprawdzić poprawność działania urządzenia.
Może zamiast szukania wydatków na własną rękę dać parę stówek serwisantowi?

Techno
07-08-2023, 07:32
Kolega zamówił taki serwis do CWU z pompą ciepła. Najpierw przyjechali do domu ,popatrzeli ,podłączyli zegary , skasowali 450PLN ,I mieli wycenić naprawę.Juz podczas ich testów było widać, że po prostu gazu nie ma.
Wycena ich naprawy to kolejne 4000PLN, co było nieakceptowalne ,bo to koszt używanej PC.
Przyjechał lokalny spec od klimatyzacji , i za 250pln sprawdził szczelność,zlokalizował łączenie do poprawy ,napełnił czynnik ,I bojler działa już rok...
Także taki autoryzowany serwis będzie chciał po kolei wymieniać to co jest napisane w opisach błędów, czyli najpierw płytę główną, później sprężarkę... i to po swoich serwisowych cenach.

dbx
07-08-2023, 07:55
Pisane było: autoryzowany serwisant.
Ty piszesz o serwisie firmowym.
Autoryzowany, znaczy mniej więcej tyle, że taki ktoś był na szkoleniu i otrzymał kwit, że wie jak obchodzić się z produktem danej marki.

Techno
07-08-2023, 11:08
Gdzie piszę o serwisie firmowym ? Zamień sobie serwis na serwisant :)
Będzie robił dokładnie to co napisałem, zgodnie z opisem błędów będzie wymieniał płytę główną, a później sprężarkę.

sajmek
07-08-2023, 11:38
Panowie, dziekuje za sugestie. Pogoda jest gorsza, mniej produkcji z PV i bledu nie ma 6 dzien. Zastanawiam sie czy nie sprobowac z jakims stabilizatorem napiecia. Albo ze smart gniazdkiem :)

sajmek
07-08-2023, 11:46
Czy jak falownik jest wylaczony, to pomimo tego, ze nie ma produkcji z PV, to moga pojawic sie skoki napiecia? A jezeli nie, to zakladam, ze pomimo wylaczenia u mnie, sasiedzi produkuja, a i tak wtedy pompa moze reagowac na siec. Bo mialem tak, ze falownik byl wylaczony, a pojawil sie F14.

MiG25
07-08-2023, 12:02
Falownik wyłączony w jaki sposób? Bo jeśli tylko od strony paneli to i tak sekcja jego kondensatorów może być ciągle wpieta do sieci. Trzebaby jeszcze odłączyć falownik po stronie AC (jakimś bezpiecznikiem ),żeby być pewnym.
Natomiast nikt Ci nie powie ,że odłączenie falownika da Ci brak przepięć, bo przecież mogą pochodzić skas indziej. No i wogole ,czy to są przepięcia... Masz zainstalowane ogranicznik przepięć?

sajmek
07-08-2023, 12:12
Falownik wyłączony w jaki sposób? Bo jeśli tylko od strony paneli to i tak sekcja jego kondensatorów może być ciągle wpieta do sieci. Trzebaby jeszcze odłączyć falownik po stronie AC (jakimś bezpiecznikiem ),żeby być pewnym.
Natomiast nikt Ci nie powie ,że odłączenie falownika da Ci brak przepięć, bo przecież mogą pochodzić skas indziej. No i wogole ,czy to są przepięcia... Masz zainstalowane ogranicznik przepięć?

Tak, mam. Na falowniku widze, ze wylaczone bylo DC.

MiG25
07-08-2023, 15:04
No i w związku z tym co zrobisz?
Rozłączysz go również od AC ? Masz czym?

Bezercer
09-08-2023, 19:53
Panowie takie pytanie.
Pompa t-cap 9kw 3 fazy przypadkowo zrobione zostało zwarcie na styku L-N od zewnętrznego termostatu. Wywaliło główne zabezpieczenie pompy. Po załączeniu ciemność.
Mogła uszkodzić sie płyta główna?

Bezercer
09-08-2023, 20:38
Dodam jeszcze że na płycie głównej mruga zielona dioda

MiG25
10-08-2023, 05:48
Pewnie.m,że mogła.
Na płycie są bezpieczniki ,takie rurkowe, na pewno się jeden przepalił,ale co jeszcze die stało... Niech na to spojrzy jakiś elektryk może...

Jeremies
10-08-2023, 10:09
Jakie macie wielkości naczynia przeponowego i ile powinien jeden wytrzymać lat? Mam zbiornik 200l, po trzech latach użytkowania naczynia (12/4.0) grzania cwu przecieka zawór bezpieczeństwa a ciśnienie na manometrze wskazuje do 7 bar.

MiG25
12-08-2023, 06:49
A tym zaworem to "pstrykasz" regularnie raz w miesiącu, tak jak jest napisane w instrukcji ?( chyba ,że masz inny )
7bar to raczej dużo, zawór powinien puścić wcześniej (o ile to zawór 6bar),a naczynie przeponowe (je się dobiera do wielkości instalacji i ciśnienia początkowego w sieci wodociągowej, no ale im większe tym mniejsze "podwyzszenie"cisnienia po podgrzaniu).
Więc jeśli naczynie szczelne to pewnie zeszło z niego powietrze. Trzeba je odkręcić lub odciąć od wody (żeby woda na nie nie prężyła i kompresorem dobić do znamionowego ,na tabliczce jest napisane .chyba to 4 bar jak dobrze pamietam).

asbe
15-08-2023, 07:15
Planuję zamontować w swoim nowobudowanym domu (malutki, 81 m.kw.) pompę Panasonic wersję All In One.
Chciałam też zamontować rekuperator Panasonic, bo mieści się razem z pompa w jednej obudowie.
Czy ktoś w okolicy Grójca/Tarczyna ma doświadczenie w montażu takich urządzeń?
Dostałam jedną wycenę, ale podejrzanie wygląda mi cena rekuperatora (28 tys.). Przypuszczam, ze zaproponował mi najdroższą wersję.
Na stronie któregoś ze sprzedawców rekuperatorów widziałam jakąś centralę Panasonic za 7 tys. - coś takiego:

http://klima-sklep.pl/rekuperatory/22255-rekuperator-panasonic-paw-ventx10z.html

Czy to dobra opcja dla takiego małego domu?

giman
15-08-2023, 09:40
Ja bym brał jakaś firmę która jest "Pro partnerem" Panasonica (https://www.panasonicproclub.com/ifinder/PL_pl/home/). Nie wiem jak dziś, ale kiedyś skutkowało to 5-letnią gwarancją na wszystko zamiast 2-letniej. Co do rekuperatora z linka wygląda na za słaby ( 91/130 m³/h). Ale cena 28 kPLN za reku mocno przesadzona.

asbe
18-08-2023, 06:20
dostałam taka ofertę (od Pro-Partnera Panasonic) na pompę All In One Panasonic 5 kW i rekuperator:

Do wyboru dwa rodzaje urządzeń seria K na czynnik R32 oraz seria L na (Propan R290) obydwie jednostki mają czarną jednostkę zewnętrzną.
1. Pompa seria K KIT-ADC05KE5 cena urządzenia 23 000 Pln Brutto
2. Pompa seria L KIT-ADC05LE5 cena urządzenia 26 000 Pln Brutto
Montaż pompy ciepła do istniejącej instalacji elektrycznej i hydraulicznej ( czyli hydraulik doprowadzi zasilanie i powrót od rozdzielacza oraz ciepłą i zimną wodę we skazane miejsce ) poprowadzenie instalacji freonowej w posadzce do jednostki zewnętrznej, stojak pod pompę, uruchomienie.
Koszt montażu pompy 6 000 Pln Brutto
Rekuperator PAW-A2W-VENTA-L 12 000 Pln Brutto szt.
Koszt rozprowadzenia instalacji wentylacyjnej z materiałem wyceniam na około 10 000 Pln Brutto

Co sądzicie o takim zestawie i czy według Was to dobra oferta?
Zależy mi, aby całość była w jednym słupku - mam mało miejsca (dom łącznie ma 81 m.kw.)

Gepam
18-08-2023, 07:48
Jakie OZC budynku?
Oferta jest ok, pamiętaj tylko że seria L to monoblok, jeżeli w okolicy są problemy z dostawami prądu to jednak lepiej wziąć K.

asbe
18-08-2023, 08:01
Jakie OZC budynku?
Oferta jest ok, pamiętaj tylko że seria L to monoblok, jeżeli w okolicy są problemy z dostawami prądu to jednak lepiej wziąć K.

OZC policzone przez firmę, która złożyła ofertę. Uznali, że 5 kW będzie ok. Wezmę serię K.
Nie wiem tylko, czy ten rekuperator będzie ok. Nie mogę znaleźć żadnej opinii użytkowników.
Nie powinnam się chyba jednak bardzo przejmować, bo jak nie będzie ok, to gwarancję mam na 5 lat.

asbe
19-08-2023, 09:03
Mam jeszcze pytanie o grubość wylewki nad podłogówką.
Czy warto iść w taryfę g12 i zrobić z wylewki akumulator (powiedzmy 9 cm)?
Wówczas można by było grzać tylko w nocnej taryfie. To się świetnie sprawdzało przy zasilaniu piecem elektrycznym, ale czy przy pompie ciepła ma to sens?

asbe
19-08-2023, 13:34
Mam jeszcze pytanie o grubość wylewki nad podłogówką.
Czy warto iść w taryfę g12 i zrobić z wylewki akumulator (powiedzmy 9 cm)?
Wówczas można by było grzać tylko w nocnej taryfie. To się świetnie sprawdzało przy zasilaniu piecem elektrycznym, ale czy przy pompie ciepła ma to sens?

Poczytałam inne wątki, a i tak nie wiem co o tym myśleć,
Zakładając, ze zrobię wylewkę 9 cm, to i tak nie rozumiem, dlaczego pompa powinna być przewymiarowana. Ktoś pisał, ze więcej energii musi wpompować w podłogówkę. Tyle, ze przecież podłogówka ma ograniczenia temperaturowe, więc więcej i tak nie wpompuje przy danej temperaturze i danym okresie czasu. Chyba nie do końca rozumiem.
Jeden z dystrybutorów zrobił mi obliczenia OZC i stwierdził, że potrzebna będzie pompa 5 kW (bez założenia, że wylewka będzie akumulatorem).
Drugi z kolei policzył to w sposób następujący:
Według OZC zapotrzebowanie energetyczne budynku na potrzeby centralnego ogrzewania zostało określone na poziomie 4.500 kWh w skali roku.
Do obliczeń została wzięta powierzchnia: 82 m2 (100% powierzchni użytkowej)
Temperatura wewnętrzna: 21 °C
Zapotrzebowanie na energię wynosi 54 kWh/m2/rok
Zapotrzebowanie przy -20 stopni wynosi 36 W/m2 czyli na cały budynek 3,0 KW
Wraz z ciepłą wodą użytkową ok 3,2 KW
Czy zakładając, że normalnie powinna być pompa 3 kW, to czy do grzania pompą w taniej taryfie wystarczy przewymiarować ją do 5 kW?
Podpowiedzcie nieogarniętej kobiecie :cry:

Andrzej5101
19-08-2023, 14:36
Jeden z dystrybutorów zrobił mi obliczenia OZC i stwierdził, że potrzebna będzie pompa 5 kW (bez założenia, że wylewka będzie akumulatorem).

Należy zlecić profesjonalne OZC budynku a nie wierzyć dystrybutorom

asbe
19-08-2023, 15:30
Należy zlecić profesjonalne OZC budynku a nie wierzyć dystrybutorom

No niby tak, i nawet miałam zlecić, ale z drugiej strony ci dystrybutorzy to akredytowani partnerzy Panasonic i to na ich obliczeniach muszę się opierać. Nie chciałabym, żeby mi odmówili gwarancji z racji tego, że to nie oni dobierali wielkość pompy. Niestety, dziwne jest to, że dwaj różni dystrybutorzy podali mi dwie różne wielkości. Wygląda na to, że dla świętego spokoju chyba powinnam jednak zrobić OZC.

Pytajnick
19-08-2023, 15:30
...
Do obliczeń została wzięta powierzchnia: 82 m2 (100% powierzchni użytkowej)
Temperatura wewnętrzna: 21 °C
Zapotrzebowanie na energię wynosi 54 kWh/m2/rok
Zapotrzebowanie przy -20 stopni wynosi 36 W/m2 czyli na cały budynek 3,0 KW
Wraz z ciepłą wodą użytkową ok 3,2 KW [/COLOR]
Czy zakładając, że normalnie powinna być pompa 3 kW, to czy do grzania pompą w taniej taryfie wystarczy przewymiarować ją do 5 kW?
Podpowiedzcie nieogarniętej kobiecie :cry:

Skoro fachmen wyliczył co wyliczył, to teraz powinien pokazać czy pompa zagwarantuje odpowiednią moc W MINUSOWYCH TEMPERATURACH w formie podobnego dokumentu - https://idealboilers.ie/uploads/documents/Alfea_Extensa_Duo_Technical_Data.pdf strona 11.
To akurat z firmy mojej PC ale sprawdzisz tam jaką moc ma PC w jakich temperaturach itd więc poproś o coś takiego sprzedawcę Panasa. Jeśli moc na podstawie dokumentu będzie Ci odpowiadać, to zapytasz, czy PC osiąga ją przy pomocy grzałek czy bez. Jeśli z grzałkami, to zadasz sobie pytanie czy wolisz zapłacić więcej za mocniejszą pompę, która zapewni taką moc bez nich, czy nie przeszkadzać Ci będzie zapłacić więcej za prąd, jeśli te -20 stC utrzyma się całodobowo w dłuższym okresie.

Prościzna :cool:

PS. Zapotrzebowanie mojego domku to 3,2 kW przy -18stC. Skoro Twój nowo budowany i mniejszy to wyniki mogą być trafione.

asbe
19-08-2023, 15:39
Skoro fachmen wyliczył co wyliczył, to teraz powinien pokazać czy pompa zagwarantuje odpowiednią moc W MINUSOWYCH TEMPERATURACH w formie podobnego dokumentu - https://idealboilers.ie/uploads/documents/Alfea_Extensa_Duo_Technical_Data.pdf strona 11.
To akurat z firmy mojej PC ale sprawdzisz tam jaką moc ma PC w jakich temperaturach itd więc poproś o coś takiego sprzedawcę Panasa. Jeśli moc na podstawie dokumentu będzie Ci odpowiadać, to zapytasz, czy PC osiąga ją przy pomocy grzałek czy bez. Jeśli z grzałkami, to zadasz sobie pytanie czy wolisz zapłacić więcej za mocniejszą pompę, która zapewni taką moc bez nich, czy nie przeszkadzać Ci będzie zapłacić więcej za prąd, jeśli te -20 stC utrzyma się całodobowo w dłuższym okresie.

Prościzna :cool:

PS. Zapotrzebowanie mojego domku to 3,2 kW przy -18stC. Skoro Twój nowo budowany i mniejszy to wyniki mogą być trafione.

Czy u Ciebie jest grubsza wylewka i czy pompa chodzi w tańszej taryfie?

Pytajnick
19-08-2023, 15:46
Czy u Ciebie jest grubsza wylewka i czy pompa chodzi w tańszej taryfie?

Nie, moja PC chodzi kiedy chce, mimo, że wylewkę mam 10cm. Nawet jak nie miałem paneli, to tak chodziła, bo koszty były akceptowalne. Gruba wylewka pozwoliła utrzymać temperaturę, kiedy był brak prądu a to raptem dwa razy się przydało.
Ile moja PC żre prądu przeczytasz w stopce. Mam taki domek jak Twój (sufit na 2,80cm) plus ogrzewany garaż. Temp stała 22,5stC zimą w domu w garażu 12-16stC. Latem PC chłodzi podłogę.
Zakładając podobne czy mniejsze zużycie energii, możesz ocenić czy warto wchodzić w jaką taryfę

asbe
19-08-2023, 16:05
Skoro fachmen wyliczył co wyliczył, to teraz powinien pokazać czy pompa zagwarantuje odpowiednią moc W MINUSOWYCH TEMPERATURACH w formie podobnego dokumentu - https://idealboilers.ie/uploads/documents/Alfea_Extensa_Duo_Technical_Data.pdf strona 11.
To akurat z firmy mojej PC ale sprawdzisz tam jaką moc ma PC w jakich temperaturach itd więc poproś o coś takiego sprzedawcę Panasa. Jeśli moc na podstawie dokumentu będzie Ci odpowiadać, to zapytasz, czy PC osiąga ją przy pomocy grzałek czy bez. Jeśli z grzałkami, to zadasz sobie pytanie czy wolisz zapłacić więcej za mocniejszą pompę, która zapewni taką moc bez nich, czy nie przeszkadzać Ci będzie zapłacić więcej za prąd, jeśli te -20 stC utrzyma się całodobowo w dłuższym okresie.

Prościzna :cool:

PS. Zapotrzebowanie mojego domku to 3,2 kW przy -18stC. Skoro Twój nowo budowany i mniejszy to wyniki mogą być trafione.

No tak, ale z tego co czytam, to za duża pompa niedobrze, bo szybko się zużywa, za mała też niedobrze, bo grzałki będą żarły prąd.
Może jest ktoś, komu mogłabym zlecić optymalizację całego układu? Podajcie proszę namiary na kogoś kompetentnego.

Na dzisiaj to co wymyśliłam na "babski rozum", to:

- pompa 5 kW
- akumulacja w wylewce (9 cm na rurkach c ogrzewaniem podłogowym) i taryfa G12.
- na razie bez paneli fotowoltaicznych, bo coś mi tu nie gra z tymi cenami, jakie oferują zakłady energetyczne i nie widzę tu większego sensu w takim zainwestowaniu - poczekam na jakieś sensowne zmiany (oby nastąpiły).

Boje się jednak, że te 5 kW może powodować częste taktowanie przy moim układzie.

asbe
19-08-2023, 16:32
Nie, moja PC chodzi kiedy chce, mimo, że wylewkę mam 10cm. Nawet jak nie miałem paneli, to tak chodziła, bo koszty były akceptowalne. Gruba wylewka pozwoliła utrzymać temperaturę, kiedy był brak prądu a to raptem dwa razy się przydało.
Ile moja PC żre prądu przeczytasz w stopce. Mam taki domek jak Twój (sufit na 2,80cm) plus ogrzewany garaż. Temp stała 22,5stC zimą w domu w garażu 12-16stC. Latem PC chłodzi podłogę.
Zakładając podobne czy mniejsze zużycie energii, możesz ocenić czy warto wchodzić w jaką taryfę

No i właśnie dlatego, że nie bardzo widzę sens paneli, chciałabym wejść w grzanie tylko w nocnej (taniej) taryfie. Musze tylko ogarnąć moc pompy na takie potrzeby. I tu nie rozumiem, dlaczego większa moc pompy
spowoduje lepsze wygrzanie podłogówki, skoro i tak zbyt wysokiej temperatury nie można tam puścić.

Gepam
19-08-2023, 23:42
Wyliczenia instalatora wyglądają realnie. Seria K 5kw to dobra propozycja, w temperaturze -20 stopni generuje 4,1kw, więc spokojnie starczy na ten dom. Wersja 3kw to maleńka jednostka, daje tylko 2,5kw przy -20 a grzanie nią CWU trwałoby wieki.


Zakładając, ze zrobię wylewkę 9 cm, to i tak nie rozumiem, dlaczego pompa powinna być przewymiarowana. Ktoś pisał, ze więcej energii musi wpompować w podłogówkę. Tyle, ze przecież podłogówka ma ograniczenia temperaturowe, więc więcej i tak nie wpompuje przy danej temperaturze i danym okresie czasu. Chyba nie do końca rozumiem.


No i właśnie dlatego, że nie bardzo widzę sens paneli, chciałabym wejść w grzanie tylko w nocnej (taniej) taryfie. Musze tylko ogarnąć moc pompy na takie potrzeby. I tu nie rozumiem, dlaczego większa moc pompy
spowoduje lepsze wygrzanie podłogówki, skoro i tak zbyt wysokiej temperatury nie można tam puścić.
W czasie drogich godzin ogrzewanie zostaje wyłączone i podłoga powoli się wychładza, a kiedy nadchodzą tanie godziny, to dużo czasu zajmuje ponowne jej dogrzanie i za mała pompa zwyczajnie nie zdąży tego zrobić. Twoje zużycie prądu i tak będzie znikome, rzędu 1000 kwh rocznie, więc na tej akumulacji za dużo nie zaoszczędzisz o ile cokolwiek, bo pompa pracująca na wysokich obrotach w czasie tanich godzin będzie znacznie bardziej się szronić i jeżeli całkowicie nie wyłączysz grzałki, to zeżre ona jakiekolwiek oszczędności. Moim zdaniem lepiej puścić pompę 24/7 na minimalnej mocy, ale wersja 5kw nada się do jednego i drugiego, więc sama sobie pokombinujesz.


No tak, ale z tego co czytam, to za duża pompa niedobrze, bo szybko się zużywa, za mała też niedobrze, bo grzałki będą żarły prąd.
Za duża pompa zużywa się wolniej, bo krócej pracuje. Trzeba tylko inaczej ustawić krzywą i pracę z termostatem pokojowym.
Zbyt mała pompa szybciej się zużywa, bo musi pracować bez przerwy i częściej się szroni, co powoduje częste starty sprężarki i ciągłe załączanie przy tym grzałki (domyślnie włączonej). Grzanie CWU również zajmuje jej bardzo długo, co tylko pogarsza sytuację. Konieczność używania grzałek w niskich temperaturach sprawia, że zużywa też więcej prądu.
Jednak w przypadku twojego domu za mała pompa jest niemożliwa, bo nawet HP 3kw przy współczesnych zimach ogarnie temat bez grzałek, a mniejszych pomp niż 3kw Panasonic nie ma :)


Boje się jednak, że te 5 kW może powodować częste taktowanie przy moim układzie.
Nawet T-CAP 9kw nie będzie ci taktować, zwłaszcza przy grzaniu tylko w nocnej taryfie. Taktowanie to tylko i wyłącznie kwestia ustawień sterownika, moc pompy nie ma tu większego znaczenia.

asbe
20-08-2023, 00:30
Dziękuję Gepam. Pójdę w tę 5kW.
A co sądzisz o systemie All In One - razem z rekuperatorem?
O ile na pompę z zasobnikiem dostałam fajną ofertę cenową, o tyle dołożenie rekuperatora wychodzi drogo bo 22 tys.

Gepam
20-08-2023, 01:25
Na pewno wygląda ładnie i schludnie. Na papierze ten rekuperator ma niezbyt wysoką sprawność, 84% gdzie konkurencja podchodzi raczej pod 95, ale nie wiem, nie znam się. Poproś o wycenę oddzielnego rekuperatora jakąś inną firmę, bo wydaje mi się, że te 22 tysiące to trochę dużo, myślałem, że wyjdzie bliżej 15, zwłaszcza przy takim małym metrażu. Jak będzie dużo taniej, to może warto zrobić oddzielnie, one i tak ze sobą w żaden sposób nie współpracują.

asbe
20-08-2023, 06:44
Na pewno wygląda ładnie i schludnie. Na papierze ten rekuperator ma niezbyt wysoką sprawność, 84% gdzie konkurencja podchodzi raczej pod 95, ale nie wiem, nie znam się. Poproś o wycenę oddzielnego rekuperatora jakąś inną firmę, bo wydaje mi się, że te 22 tysiące to trochę dużo, myślałem, że wyjdzie bliżej 15, zwłaszcza przy takim małym metrażu. Jak będzie dużo taniej, to może warto zrobić oddzielnie, one i tak ze sobą w żaden sposób nie współpracują.

Też tak myślałam, że do takiego domu rekuperacja nie powinna kosztować więcej niż 12-15 tys. Za to, ze ładnie wygląda nie powinnam tyle zapłacić. Poradziłbyś do kogo się zwrócić o wycenę? Masz może na myśli jakąś konkretną jednostkę wentylacyjną do takiego domu? Gdzieś słyszałam, że Aventa (polski producent) ma tańsze, ale nic o tym rekuperatorze nie wiem. Na pewno muszę zwrócić uwagę na poziom hałasu, bo jednak będzie wisiał w mieszkaniu, a nie w garażu.

asbe
20-08-2023, 07:18
Też tak myślałam, że do takiego domu rekuperacja nie powinna kosztować więcej niż 12-15 tys. Za to, ze ładnie wygląda nie powinnam tyle zapłacić. Poradziłbyś do kogo się zwrócić o wycenę? Masz może na myśli jakąś konkretną jednostkę wentylacyjną do takiego domu? Gdzieś słyszałam, że Aventa (polski producent) ma tańsze, ale nic o tym rekuperatorze nie wiem. Na pewno muszę zwrócić uwagę na poziom hałasu, bo jednak będzie wisiał w mieszkaniu, a nie w garażu.

czy może coś takiego?
https://swatt.pl/pl/rekuperator-powietrza-weber-req-compact-500-15046?fast_search=fs

tylko że mają tyko 500m/h, a tak dużego chyba nie można do małego domku.

asbe
20-08-2023, 07:35
czy może coś takiego?
https://swatt.pl/pl/rekuperator-powietrza-weber-req-compact-500-15046?fast_search=fs

tylko że mają tyko 500m/h, a tak dużego chyba nie można do małego domku.

a może takie ustrojstwo - wygląda na ciche ;)

https://swatt.pl/pl/rekuperator-centrala-wentylacyjna-vents-vut-250-h-mini-250-m3h-1182

Andrzej5101
20-08-2023, 08:57
Nie, moja PC chodzi kiedy chce, mimo, że wylewkę mam 10cm.
Nawet jak nie miałem paneli, to tak chodziła, bo koszty były akceptowalne.
Koszt energii;
I - taryfa = 0,45 zł/kWh,
II- taryfa = 0,95 zł/kWh
Więc to Twoje stwierdzenie jest bez sensu

asbe
20-08-2023, 09:04
Koszt energii;
I - taryfa = 0,45 zł/kWh,
II- taryfa = 0,95 zł/kWh
Więc to Twoje stwierdzenie jest bez sensu

Koledze chodziło raczej o to, że przy tak niskim zużyciu, nawet za 0,95 zł jest akceptowalne. Tak sądzę.

giman
20-08-2023, 15:01
Taktowanie to tylko i wyłącznie kwestia ustawień sterownika, moc pompy nie ma tu większego znaczenia.
Kiedy pracę pompy należy nazwać taktowaniem, gdzie jest granica?


Na pewno wygląda ładnie i schludnie. Na papierze ten rekuperator ma niezbyt wysoką sprawność, 84% gdzie konkurencja podchodzi raczej pod 95, ale nie wiem, nie znam się.
Ten Panas ma wymiennik obrotowy a one mają właśnie 84-85%. Konkurencja o której myślisz to wymiennik przeciwprądowy.

Jeżeli ten rekuperator tylko ładnie wygląda jako jeden słupek to ja bym go nie kupował za taką kasę.
No chyba, że tam się odbywa jakaś super synergia na linii reku-co/cwu i to jakoś ze sobą współpracuje.

Rekuperator możesz podwiesić blisko sufitu. Nie będzie to wizualnie jeden słupek, ale z punktu widzenia zajętego miejsca wyjdzie na to samo (jedyny minus to niezbędne krzesło/drabinka przy wymianie filtrów). Gorąco polecam tylko i wyłącznie z wymiennikiem z odzyskiem wilgoci - czyli albo obrotowy, albo przeciwprądowy entalpiczny.

PS
Oczywiście, że o to chodziło Pytajnikowi to bardziej niż oczywiste. Koszty były akceptowalne, więc brak potrzeby kombinowania w ich zmniejszaniu.

Tomasz197710
20-08-2023, 15:07
Koledze chodziło raczej o to, że przy tak niskim zużyciu, nawet za 0,95 zł jest akceptowalne. Tak sądzę.
koszt energi
1 taryfa 1.29
2 taryfa 0.98
:goodnight:

asbe
20-08-2023, 16:47
Kiedy pracę pompy należy nazwać taktowaniem, gdzie jest granica?


Ten Panas ma wymiennik obrotowy a one mają właśnie 84-85%. Konkurencja o której myślisz to wymiennik przeciwprądowy.

Jeżeli ten rekuperator tylko ładnie wygląda jako jeden słupek to ja bym go nie kupował za taką kasę.
No chyba, że tam się odbywa jakaś super synergia na linii reku-co/cwu i to jakoś ze sobą współpracuje.

Rekuperator możesz podwiesić blisko sufitu. Nie będzie to wizualnie jeden słupek, ale z punktu widzenia zajętego miejsca wyjdzie na to samo (jedyny minus to niezbędne krzesło/drabinka przy wymianie filtrów). Gorąco polecam tylko i wyłącznie z wymiennikiem z odzyskiem wilgoci - czyli albo obrotowy, albo przeciwprądowy entalpiczny.

PS
Oczywiście, że o to chodziło Pytajnikowi to bardziej niż oczywiste. Koszty były akceptowalne, więc brak potrzeby kombinowania w ich zmniejszaniu.

Nie wiem jak ten reku Panasonic współpracuje z co i cwu, na stronie Panasonic jest tylko napisane "integracja z jednostką rekuperacji". Pewnie jedną aplikacją :).
Co do tego wymiennika, to wiem, że lepiej jest, jeśli zimą jest ten odzysk wilgoci, ale z drugiej strony w nowym domu może być problem z dużą ilością wilgoci, a tu nie nie ma odprowadzenia skroplin. Pewnie trzeba by dobrze osuszyć dom przed montażem. Piszesz, żeby nie kupować za taką kasę - też tak uważam, dlatego szukam innego rozwiązania. tyle, że jak szukam czegoś innego, to mi wcale nie taniej wychodzi .
Podpowiesz pośród jakich rekuperatorów szukać? Wszystkie potwornie drogie (tesla zehnder).
Sam montaż jest bardzo drogi, albo po prostu nie znalazłam nikogo, kto zrobi w rozsądnej cenie.
U mnie montaż raczej bezproblemowy, bo sufit podwieszany i poddasze nieużytkowe.
Znacie koledzy kogoś, kto zajmuje sią montażem rekuperatorów i nie zdziera?

asbe
20-08-2023, 17:04
A co sądzicie o tym rekuperatorze:
https://www.allewenta.pl/index.php?route=product/product&path=79_98&product_id=2820
Parametry odzysku ciepła i wilgoci nie powalają, ale zawsze coś.
Pytanie tylko ile zapłacę za montaż :(

Gepam
20-08-2023, 17:13
Też tak myślałam, że do takiego domu rekuperacja nie powinna kosztować więcej niż 12-15 tys. Za to, ze ładnie wygląda nie powinnam tyle zapłacić. Poradziłbyś do kogo się zwrócić o wycenę? Masz może na myśli jakąś konkretną jednostkę wentylacyjną do takiego domu? Gdzieś słyszałam, że Aventa (polski producent) ma tańsze, ale nic o tym rekuperatorze nie wiem. Na pewno muszę zwrócić uwagę na poziom hałasu, bo jednak będzie wisiał w mieszkaniu, a nie w garażu.
Niestety tutaj nie pomogę, może tu na forum jest jakiś dział rekuperacji, zapytaj tam.


Kiedy pracę pompy należy nazwać taktowaniem, gdzie jest granica?
Trudno powiedzieć, nie ma chyba żadnej oficjalnej definicji taktowania pompy ciepła. Ja przyjmuję, że taktowanie występuje wtedy, kiedy pompa nie jest w stanie zejść z mocą na tyle nisko, żeby utrzymać zadaną temperaturę zasilania i wyłącza sprężarkę, czyli moc minimalna pompy jest wyższa niż zapotrzebowanie domu. Nie oznacza to, że każda taka sytuacja jest zła, bo ważniejszy jest ostateczny stosunek załączeń sprężarki do godzin pracy i jeżeli w zimę pompa pracuje bez wyłączeń 24/7, to w ciepłe dni pewne taktowanie można dopuścić, bo stosunek czasu pracy do załączeń nie musi wynosić np. 10:1, wystarczy 2:1 albo nawet 1:1. Tym bardziej, że nawet niedowymiarowana pompa nie będzie w stanie pracować 24/7, bo w ciepły dzień zapotrzebowanie domu może wynosić np. 0,2kw i żadna pompa nie będzie w stanie zejść do tak niskiej mocy i będzie musiała taktować.
Dlatego należy optymalnie dobrać punkt początku krzywej grzewczej. W małej pompie krzywa może zaczynać się np. od +15, w większej od +10, a w jakiejś przewymiarowanej np. od 0. Powyżej tej temperatury zewnętrznej pompa powinna pracować ze stałą temperaturą zasilania i być wyłączana przez termostat pokojowy. Myślę, że stąd się wziął ten mit, że za duża pompa będzie taktować - złe ustawianie krzywej.

asbe
20-08-2023, 17:48
A co sądzicie o tym rekuperatorze:
https://www.allewenta.pl/index.php?route=product/product&path=79_98&product_id=2820
Parametry odzysku ciepła i wilgoci nie powalają, ale zawsze coś.
Pytanie tylko ile zapłacę za montaż :(

Albo taki :)
https://allegro.pl/oferta/rekuperator-reventon-inspiro-basic-300-12269918594

cena idealna do takiego domku ;)
Firma Solvent coś mi mówi :)

giman
20-08-2023, 18:59
Co do tego wymiennika, to wiem, że lepiej jest, jeśli zimą jest ten odzysk wilgoci, ale z drugiej strony w nowym domu może być problem z dużą ilością wilgoci, a tu nie nie ma odprowadzenia skroplin.
W domu będziesz mieszkać dłużej niż jeden rok, gdy będzie wilgoć technologiczna, wiec ona w podejmowaniu decyzji instalacyjnych nie ma żadnego znaczenia.
Zimą powietrze będzie za suche. Zawsze.


Podpowiesz pośród jakich rekuperatorów szukać?
Z tanich (bardzo tanich), prostych rekuperatorów (bez bajerów w sterowniku, bez odzysku wilgoci) po prostu realizujący funkcję wentylacji to tu na forum był polecany Tywent.

@Gepam, dzięki, czyli z moim zbliżaniem się do 1:1 jestem na styk normalności :)

asbe
20-08-2023, 19:49
No a co myślisz o tym - ma też odzysk wilgoci, a cena zaskakująco niska
no i cóż, że ze Szwecji :)

https://allegro.pl/oferta/rekuperator-reventon-inspiro-basic-200-12269502512

czy coś przemawia za tym, żeby go nie kupić?

giman
20-08-2023, 20:57
No a co myślisz o tym - ma też odzysk wilgoci, a cena zaskakująco niska
no i cóż, że ze Szwecji :)

https://allegro.pl/oferta/rekuperator-reventon-inspiro-basic-200-12269502512

czy coś przemawia za tym, żeby go nie kupić?

To już zależy od podejścia, bo minusy można znaleźć we wszystkim.

Podejście 1 - jest tani, więc nie ma prawa się narzekać i kropka :)

Podejście 2 - wskazujemy minusy:
a) 3-biegowe wentylatory AC
b) ręczny bypass

ad. a)
Wentylatory AC są bardziej prądożerne, głośniejsze i bardziej awaryjne w porównaniu do wentylatorów EC

ad.b)
bypass może być sterowany automatycznie lub ręcznie. Automatyczny bypass jest zdecydowanie najlepszy - użytkownik nawet nie musi wiedzieć, czy w danym momencie bypass jest otwarty czy zamknięty - wszystko odbywa się automatycznie i zmierza do uzyskania w pomieszczeniach temperatury możliwie najbardziej zbliżonej do komfortowej. [kursywa, bo skopiowałem skądś tam, ładnie napisane to tak szybciej]

Czego dokładnie szukasz?
- najtańszego jaki istnieje?
- chcesz przeznaczyć X zł i kupić najlepiej --> podaj X :)

asbe
21-08-2023, 05:27
Czego dokładnie szukasz?
- najtańszego jaki istnieje?
- chcesz przeznaczyć X zł i kupić najlepiej --> podaj X :)

Chciałabym kupić coś, co będzie spełniało swoją funkcję (wentylacja z odzyskiem na przyzwoitym poziomie) i nie będzie głośne (będzie wisiał w części mieszkalnej).
Jeżeli te o niebo droższe mają mieć tylko tę przewagę, że mogę sterować bezprzewodowo lub z aplikacji, to na tym mi kompletnie nie zależy.
Nawet bypass można raz w roku ręcznie przestawić - to nie problem.
Przy tak małym domku i małej kubaturze oszczędności uzyskane z bardzo wysokiej sprawności rekuperatora na pewno nie będą jakieś kosmiczne.
Jak popatrzeć na różnicę w cenie (Panasonic 12 tys. i ten tani - 3,5 tys.) to nasuwa się odpowiedź - kupić tańszy.
Z drugiej strony cały system to nie tylko centrala, ale cała reszta plus montaż (sama na pewno się na to nie porwę), a to kwota 10 tys.
Jak policzyć całość to wychodzi 22 tys. za Panasonica (wentylatory EC i obrotowy wymiennik) lub 13,5 tys. za chińską taniochę.
I tu nie umiem podjąć decyzji, bo nie do końca wiem, co więcej da mi ten Panasonic.
Mogłabym przeznaczyć tę kwotę na taki rekuperator, pytanie tylko czy nie jest to robienie klienta w konia. Nie jestem snobem i nie muszę mieć markowych gadżetów. Chciałabym kupić urządzenie, które jest potrzebne dla spełnienia konkretnej funkcji, a wysoka cena konkretnego modelu miałaby ekonomiczne i użytkowe uzasadnienie.

giman
21-08-2023, 07:06
Nie rezygnuj z wentylatorów EC (oszczędność energii i cisza).
Co do bypassu oceń, zdecyduj sama, ale automatyczny przestawia się częściej niż raz w roku dostosowując się do warunków.
Patrząc na ceny brutto pamiętaj, że one są na 23% VAT a jak kupisz wraz z montażem to sprzęt będzie na 8% VAT tak jak usługa.

Wady, minusy można znaleźć wszędzie. Poniżej przykład takiego bez dużych wad podstawowych i najtańszy jaki znalazłem bez tych wad, oraz często dyskutowany tu na forum, możesz poszukać, trochę użytkowników tego sprzętu jest:
https://cennik24.pl/rekuperator-izzi-302-erv-8994#1401,587,589

PS
A jeżeli byś chciała wymiennik obrotowy i wydać 12 tys. zł to lepiej Domekt od Komfoventa niż ten Panasonic.

asbe
21-08-2023, 08:49
Wielkie dzięki za pomoc :).
Dalej muszę już sama zdecydować.

Pytajnick
21-08-2023, 13:16
Chciałabym kupić coś, co będzie spełniało swoją funkcję (wentylacja z odzyskiem na przyzwoitym poziomie) i nie będzie głośne (będzie wisiał w części mieszkalnej).
Chciałabym kupić urządzenie, które jest potrzebne dla spełnienia konkretnej funkcji, a wysoka cena konkretnego modelu miałaby ekonomiczne i użytkowe uzasadnienie.


Cóż..sam wymiennik entalpiczny CORE ERV kosztuje tyle, co ten tani rekuperator, który ma wymiennik entalpiczny, tyle że papierowy. Filtry G3...jak kto lubi ale
kosztują więcej niż M5 do Izzifast https://klivago.com.pl/pl/p/Filtr-EU3-do-rekuperatora-INSPIRO-150-INSPIRO-BASIC-200-FEU3-150-B200-2057/4699 a wyglądają jak szmatka. Jaka różnica w filtracji tutaj - https://www.filtryaero.pl/klasy-filtracji.
Oszczędności to można poszukać np w montażu, co jest proste, no chyba że ktoś ma jakieś ekstra stropy, przez które trzeba się przewiercać tarczami ze szmaragdów i diamentów. ;)

asbe
23-08-2023, 06:41
Koledzy, oświećcie mnie proszę.
Czym w praktyce różnią się wersje pompy T-CAP i High Performance i którą wybrać do nowego, małego domu.

Techno
23-08-2023, 07:19
W praktyce T-CAP to duża dwuwentylatorowa jednostka o mocy od 9kW , która jest za duża do małego domu ... Bo teraz jak ktoś pisze dom ,to ma na myśli 100m2 , a jak już wspomina ,że jest małe to pewnie z 75m2 ? :)

asbe
23-08-2023, 08:00
W praktyce T-CAP to duża dwuwentylatorowa jednostka o mocy od 9kW , która jest za duża do małego domu ... Bo teraz jak ktoś pisze dom ,to ma na myśli 100m2 , a jak już wspomina ,że jest małe to pewnie z 75m2 ? :)

No tak, mój jest mały - 82 m.kw. :)
Czyli u mnie przy 5kW będzie HP?

Techno
23-08-2023, 08:35
Tak, nie ma T-CAPów 5kW :)

Chris Zielonka
23-08-2023, 08:46
5 kw High performance obsługuje dużo większy dom znajomego więc zapewne w tym 80 metrowym i tak będzie miała spory nadmiar mocy w okresach przejściowych. Oczywiście najważniejsze jest aby można dom ogrzać najniższa możliwą temperaturą czynnika grzewczego.

asbe
23-08-2023, 17:48
5 kw High performance obsługuje dużo większy dom znajomego więc zapewne w tym 80 metrowym i tak będzie miała spory nadmiar mocy w okresach przejściowych. Oczywiście najważniejsze jest aby można dom ogrzać najniższa możliwą temperaturą czynnika grzewczego.

Widzę, że kolega ma Panasonica - możesz zdradzić czy montaż robił Ci autoryzowany przedstawiciel i czy możesz go polecić?
Trochę obawiam się, czy ten, który mi złożył ofertę ma doświadczenie z tymi pompami. Wydaje mi się, że nie wiedział o serii K, stąd moje obawy :(

Lisciasty
25-08-2023, 13:51
Napisz więcej szczegółów o tej ofercie (nie musi być cen), bo nikt tu nie ma szklanej kuli.
A seria K jest nowa i trudno dostępna (w zależności od modelu).

Chris Zielonka
25-08-2023, 22:30
Ja kupiłem monoblocka 7 kw gen J - zamontowałem sam pod kierunkiem sprzedawcy bo miał sporo wtedy zleceń - przyjechał tylko na odbiór sprawdzić czy wszystko tak jak trzeba zrobiłem i ...... tyle było naszych kontaktów . Pompa robi robotę choć łapała częste defrosty wiosną ale mam zamiar dołożyć jeszcze grzejników więc zejdę z ponad 40 C może na jakieś 35 lub jeszcze niżej to powinno się poprawić. Na razie jeden sezon za mną więc za wiele nie wiem .

thxluk
06-09-2023, 13:31
Witam , czy ktoś może podrzucić instrukcje obsługi do
wh- sdc09f3e8.

dziękuję z góry

Gepam
06-09-2023, 16:43
Obsługi po polsku https://tda.panasonic-europe-service.com/docs/2z64f89d76z1z3ce71z706cz706466z25z419a1ea86a2aaed5 741c2a47bdd99b2e067d956a/tsn3/data/ALL/WHSDC07F3E5/OI/941748/WH-SDC07-16F_E_.pdf
Serwisowa po angielsku https://tda.panasonic-europe-service.com/docs/2z64f89c96z1z3a7d0z656ez706466z26z46e96bba36665f61 aa44b8e9f125c978f2254bb1/tsn3/data/ALL/WHSDC09F3E8/SVC/950684/PAPAMY1405035CE.pdf

thxluk
08-09-2023, 13:01
Dziękuję .
Mam kolejne pytanie , w sumie problem .
Użytkuję instalacje ogrzewania podłogowego już 8 rok .
Niestety przepływomierze wyglądają jak na załączonym zdjęciu (1).
Znalazłem je ale dystrybutorzy twierdzą że nie są w sprzedaży - trzeba kupić całą listwę 1,2 k za 10 obiegowa .Onnline Rozdzielacz mosiężny .
Ja mam takie dwie listwy więc wychodzi dość sporo .
Próbowałem je czyścić mechanicznie ale ze słabym skutkiem .
Pytania :
1. czy jest jakaś możliwość czyszczenia takiego rotametru
2.czy jest sklep/sprzedawca gdzie mogę zakupic sam rotametr .
pozdrawiam

Techno
08-09-2023, 18:33
Oprócz tego ,że nie widać aktualnego przepływu ,to jest jakiś jeszcze uboczny skutek ? Rozregulowanie jakieś ? Zrobiło się nagle za ciepło lub za zimno na tej pętli ?

Może jakaś myjka ultradźwiękowa i specjalna chemia ? ( nie miałem z tym nic do czynienia , tylko słyszałem i widziałem filmiki :) )

marcinnk
10-09-2023, 11:30
Pisałęm trochę wyżej bo też miałem zasyfiałą cała instalację. Na forum nikt chyba nie ma doświadczenia.
Ja użyłem Sentinel do wyczyszczenia instalacji a potem zalałem inibitorem, oraz użyłem dodatkowo środka do zapobiegania powstawania grzybów czyli mikrobiologii. Polecam.. Moja instalacja jest teraz krystalicznie czysta.



Oprócz tego ,że nie widać aktualnego przepływu ,to jest jakiś jeszcze uboczny skutek ? Rozregulowanie jakieś ? Zrobiło się nagle za ciepło lub za zimno na tej pętli ?

Może jakaś myjka ultradźwiękowa i specjalna chemia ? ( nie miałem z tym nic do czynienia , tylko słyszałem i widziałem filmiki :) )

Andrzej5101
10-09-2023, 13:04
Użytkuję instalacje ogrzewania podłogowego już 8 rok .
Niestety przepływomierze wyglądają jak na załączonym zdjęciu (1).

466230

Przede wszystkim ;
- należy zastosować seperator w obiegu grzewczym,
- https://www.google.com/search?q=seperator&sourceid=chrome&ie=UTF-8

thxluk
11-09-2023, 08:45
Witam, seperator w instalacji jest zamontowany.
Jeśli chodzi o grzanie to nie widze róznicy ale co jakis czas regulowałem przepływy .
Teraz jest już to niemożliwe .

@marcinnk
w jaki sposób czyściłeś instalacje ?
Chodzi o aspekt techniczny którędy "dostałeś " się do instalacji , ile czego wlałeś itp .
Bedę wdzięczny za odpowiedź .




466230

Przede wszystkim ;
- należy zastosować seperator w obiegu grzewczym,
- https://www.google.com/search?q=seperator&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Andrzej5101
11-09-2023, 14:14
w jaki sposób czyściłeś instalacje ?
Dokładałem nowy duży grzejnik metalowy V33 ;
- okazało się po zalaniu, że w środku był brudny,
- zmuszony byłem do 2-krotnej wymiany wody w układzie

anatema
12-09-2023, 11:02
Dokładałem nowy duży grzejnik metalowy V33 ;
- okazało się po zalaniu, że w środku był brudny,
- zmuszony byłem do 2-krotnej wymiany wody w układzie

A to przykra niespodzianka? Jak zorientowałeś się że jest brudny po zalaniu?

Ja mam do wymiany 6 grzejników na V33 i teraz myślę czy przed montażem nie przepłukać tych "nowych" na okoliczność wypłukania fabrycznego brudu...

Techno
12-09-2023, 11:39
To fachowo. Ie jest brudem tylko fabryczna konserwacją:)
Po prostu olej ,który ma zapobiec rdzewieniu,a z tego robi się później pożywką dla różnego rodzaju bakterii. I zie robi czarna breja w układzie.

Andrzej5101
12-09-2023, 18:07
anatema;8202683
Jak zorientowałeś się że jest brudny po zalaniu?
Przy odpowietrzaniu, po zalaniu
Ja mam do wymiany 6 grzejników na V33 i teraz myślę czy przed montażem nie przepłukać tych "nowych" na okoliczność wypłukania fabrycznego brudu...[/QUOTE]
Płukaj

marcinnk
16-09-2023, 20:28
Przepraszam że zapomniałem odpisać.
Instalator użył specjalnej pompy do czyszczenia .... nie widziałem gdzie się wpiął. Po oczyszczeniu tego co sentiner rozpuścił, teraz jest fajniutka żółta woda (kolor inhibotora) a na separatorze wreszcie nie mam żadnego mułu.




Witam, seperator w instalacji jest zamontowany.
Jeśli chodzi o grzanie to nie widze róznicy ale co jakis czas regulowałem przepływy .
Teraz jest już to niemożliwe .

@marcinnk
w jaki sposób czyściłeś instalacje ?
Chodzi o aspekt techniczny którędy "dostałeś " się do instalacji , ile czego wlałeś itp .
Bedę wdzięczny za odpowiedź .

marcinnk
19-09-2023, 19:18
stężenie zgodnie z opisem na etykiecie - 1litr - 100 litrów wody w instalacji


Przepraszam że zapomniałem odpisać.
Instalator użył specjalnej pompy do czyszczenia .... nie widziałem gdzie się wpiął. Po oczyszczeniu tego co sentiner rozpuścił, teraz jest fajniutka żółta woda (kolor inhibotora) a na separatorze wreszcie nie mam żadnego mułu.

BudowaDebowa
20-09-2023, 01:32
Moja Aquarea serii K All In One 5kW zużywa obecnie ok. 70W prądu w stanie czuwania (1.6 kWh / dzień). Czy to normalne zjawisko?

https://imagizer.imageshack.com/v2/150x100q70/923/09r1DL.jpg (https://imageshack.com/i/pn09r1DLj)
https://imagizer.imageshack.com/v2/150x100q70/922/a85awH.jpg (https://imageshack.com/i/pma85awHj)

MiG25
20-09-2023, 19:05
A w stanie czuwania to Ci jakaś obiegówka nie chodzi ? ( nie wiadomo jaki masz układ , czy może bufor równoległy i za buforem kolejna obiegówka cały czas pracująca).
Dwa , jeśli pomiar masz z SmartCloud , to raczej sobie odpuść. Przy J i H te pomiary były zupełnie niemiarodajne , pewnie w L i K nic się nie zmieniło.

U mnie przy wyłączonych wszystkich obiegówkach pompa pobiera 11W , mierzone licznikiem zewnętrznym.

jacek.1971
24-09-2023, 21:12
Czy w pc Panasonic seria k defrost jest na tej samej zasadzie co w serii j czyli jak powrót jest mniejszy od 27 stopni to załączy się grzałka?

Gepam
24-09-2023, 21:54
Tak, również w T-CAP (już nie ma deice mode 2). Ta głupota została poprawiona w serii L, tam temperaturą graniczną jest 7 stopni. Czemu seria K nie dostała tej poprawki to nie mam pojęcia, trzeba niestety wyłączać grzałkę w ukrytym menu, tyle że wg Panasonica powoduje to utratę gwarancji co jest jeszcze głupsze. Kumulacja głupoty jak w totku.

jacek.1971
25-09-2023, 06:25
Tak, również w T-CAP (już nie ma deice mode 2). Ta głupota została poprawiona w serii L, tam temperaturą graniczną jest 7 stopni. Czemu seria K nie dostała tej poprawki to nie mam pojęcia, trzeba niestety wyłączać grzałkę w ukrytym menu, tyle że wg Panasonica powoduje to utratę gwarancji co jest jeszcze głupsze. Kumulacja głupoty jak w totku.

Dzięki, fatalnie właśnie taką zamontowałem w domku

XGrzesX
25-09-2023, 19:45
Mam pytanie dotyczące nowo zamontowanej pompy ciepła Panasonic. Po włączeniu wyświetlacz jest jakby brudny na bokach i wygląda tak jak na zdjęciu.. Nie widzę żeby to była jakaś brudna folia naklejona. Czy dostał się brud pod lub na wyświetlacz ? Można to jakoś wyczyścić ?

https://zapodaj.net/images/14d38efa747a9.jpghttps://zapodaj.net/plik-eR7umvarPL (https://zapodaj.net/plik-eR7umvarPL)

MiG25
26-09-2023, 05:34
Kontrast wyświetlacza masz ustawiony na minimum ?
W sumie jak się dobrze przyjrzeć to też u siebie mam podobne przebarwienia , na pewno to nie jest brud ,tylko właściwości wyświetlacza ciekłokrystalicznego ( i pewnie jakości swoją drogą).

XGrzesX
26-09-2023, 11:43
Kontrast wyświetlacza masz ustawiony na minimum ?
W sumie jak się dobrze przyjrzeć to też u siebie mam podobne przebarwienia , na pewno to nie jest brud ,tylko właściwości wyświetlacza ciekłokrystalicznego ( i pewnie jakości swoją drogą).

Zdjęcie było robione z kontrastem ustawionym na 3 (3 segmenty zapalone). Jak ustawiłem na max, to prawie w ogóle wyświetlacz jest brązowy, jak ustawie na min, to tych przebarwień nie widać, jak ustawie na 2, to bardzo delikatnie widać te przebarwienia.

Gepam
27-09-2023, 22:23
Domyślnie seria K robi defrosty na zbiorniku CWU, a nie na podłodze. Warunek to temperatura wody w zbiorniku nie niższa niż 40 stopni.
Pytanie w którym momencie zapada decyzja o załączeniu grzałki? Bo po decyzji o defroście, kiedy zawór 3D zostaje dopiero przełączony na CWU, chwilkę zajmie zanim odczyt temperatury powrotu wzrośnie z podłogowego np. 25 stopni na ten z wężownicy powiedzmy 45. Jeżeli decyzja o grzałce zapada na początku, to ona i tak się załączy pomimo że powrót później wzrośnie do tych 45 stopni.
I najważniejsze o ile spadnie temperatura w zbiorniku np. 200l po defroście? To ustawienie miałoby sens gdyby wziąć pod uwagę grzanie zbiornika tylko w tanich godzinach prądu, ale jak ma mocno ochładzać zbiornik, to niezbyt się to kalkuluje.

dawplo
27-09-2023, 23:01
Witam,

Przeczytałem większość tematów, różne pompy do podobnych domów wersje all in one , t-cap i HP i sam już nie wiem co będzie odpowiednie , poradzi sobie w temperaturach przejściowych kiedy jest duża wilgotność i nie będzie nadmiernie korzystać z grzałki.
Teraz konkrety:
- dom budowany w 2021r.
- podłoga parteru 20cm styropianu.
- podłoga piętra 10cm styropianu
- w domu lane skosy betonowe i rekuperacja.
- powierzchnia domu ok 200m2 , po podłogach ok 250m2.
- w podłodze jest ponad 1700m rury pex 16.
- 2 rozdzielacze (piętro i poddasze).

Obecnie zainstalowany mam bufor 100l z 2 pomaami obiegowymi wilo, osobno na każdą kondygnacje . Po przeczytaniu większości opinii wiem już że ten bufor jest do wywalenia i pompa powinna być wpięta "na ostro" do instalacji z pominięciem bufora i instalowania dodatkowych termostatów pokojowych.
Mam świadomość że nie będę mógł założyć żadnej automatyki która może spowodować zamknięcie wszystkich obiegów i będę korzystał z krzywej grzewczej .
Bufor zakupiony był rok temu jako jedyny z dostępnych jednak patrząc po kolorze wody na rotametrach chętnie się go pozbędę a pozostałe elementy instalacji (zawory afriso, bufor, pompy itp odsprzedam po montażu Panasonica).

Zapotrzebowanie energetyczne domu z projektu wynosi 10,87kw

Wyliczony wynik uwzględniając ocieplenie które będzie w przyszłym roku https://cieplo.app/wynik/1r9xi .
Wynik bez ocieplenia (obecnie) -> https://cieplo.app/wynik/1r1uc
W domu będą mieszkać 2 osoby dorosłe i 2 dzieci .

Proponowane pompy:

1. Panasonic HP ALL-IN-ONE 9kW 400V, WH-ADC0916H9E8+WH-UD09HE8 - ok 40k 3 lata gwarancji
2. Seria J 1F zestaw All In One KIT ADC9JE5C-1 - 5 lat gw 35k
3. Seria H HP 3F KIT- WC09H3E8 zestaw z osobnym zasobnikiem 200l ze stali nierdzewnej . 38k 5 lat gw
4. KIT-ADC9HE8 All in one 3f - 40k - 5 lat gw
5. All in One H seria 9kW 3 fazy ok 44k 5 lat gw.
6. All in One Compact Seria J 9kw 1FZ - 36k 3 lata gw
7. High Performance 9kW 3 f ze zbiornikiem emaliowanym 300l - 46k 5 lat gw na pompe

Generalnie jedni odradzają 1F 9KW All in one z informacją że nie spełni zapotrzebowania inni odradzają generacje H z powodu czynnika R410 .
Z góry dziękuję za pomoc w pojęciu decyzji którą pompę lepiej wybrać i dlaczego oraz ewentualne opinie osób ktore posiadają takie pompy z podobnym metrażem i 100 podłogówki.

Andrzej5101
28-09-2023, 09:57
Obecnie zainstalowany mam bufor 100l z 2 pomaami obiegowymi wilo, osobno na każdą kondygnacje .
Bufor 100 l zainstalować na powrocie -będzie użyteczny przy defrostach

Wyliczony wynik uwzględniając ocieplenie które będzie w przyszłym roku https://cieplo.app/wynik/1r9xi .
.
Dla tego budynku to;
- Panasonic 9kW/TCap,
-jeżeli masz problemy z napięciem to PC 1fazowa z przekażnikiem zmiany fazy

dawplo
28-09-2023, 20:57
Dla tego budynku to;
- Panasonic 9kW/TCap,
-jeżeli masz problemy z napięciem to PC 1fazowa z przekażnikiem zmiany fazy

Dziękuję za informację. Każdy odradzał T-Capa. Chciałem wybrać między HP 3F (KIT-WC09H3E8 (WH-SDC09H3E8 + WH-UD09HE8 ) z zbiornikiem Joule 200l a ALl in One KIT-ADC9HE8 . Czy to złe pompy ?
Nikt kto był osobiście nigdy nie proponował T-Cap-a choć był to mój pierwszy wybór a jak pytałem to każdy mówił że będzie za mocna.
Pompki i bufor zamontowane były rok temu z grzałką w celu wygrzewania wylewki i chetnie się pozbędę bufora jak nie będzie potrzebny.
Prośba o opinie czy te pompy spełnią zapotrzebowanie domu i nie będą nadmiernie korzystać z grzałek.

Andrzej5101
28-09-2023, 21:31
466406

Dla 9kW/TCap - linia mocy pompy ;
- będzie pozioma na wysokości 9 kW w całym zakresie temperatur
Masz wybór

dawplo
28-09-2023, 22:20
466406

Dla 9kW/TCap - linia mocy pompy ;
- będzie pozioma na wysokości 9 kW w całym zakresie temperatur
Masz wybór

Rozumiem ze HP traci na wydajności przy niższych temperaturach a T-Cap nie, ale czy w okresach przejściowych T-Cap nie będzie taktował bardziej niż HP ? Chciałbym dobrze wybrać ale obawiam sie że 1F T-Cap będzie nadmiernie obciążał fazę ( kuchenka indykcyjna , czajniki itp) a 3F T-Cap jest zdecydowanie za mocny więc szukam jakiegoś kompromisu.
Sprawdzałem wykresy na stronie 58 https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/distributors/Aquarea/Autodiagnostyka_Aquarea_H_v_10_net.pdf

Mam zamiar korzystać z pompy przez najbliższe lata do grzania CWU i CO .

Panasonic T-CAP 9 kW 3 /1 faz przy - 20 st.C / 35 C ....... ma 8,9 kW
Panasonic SDC 9 kW / 3 faz przy - 20 st.C / 35 C ............ ma 7,1 kW

Andrzej5101
29-09-2023, 06:57
Czy w okresach przejściowych T-Cap nie będzie taktował bardziej niż HP ?

9kW/TCap a 9kW /3f/HP - mają taką samą modulacje, niczym się nie różnią

1F T-Cap będzie nadmiernie obciążał fazę ( kuchenka indykcyjna , czajniki itp) a 3F T-Cap jest zdecydowanie za mocny więc szukam jakiegoś kompromisu.


TCap czy to 1f czy 3 f - ma taką samą moc i tak samo moduluje w niskich temperaturach,

Pompa 9kW/3f/HP - moduluje jak pompa 9kW/TCap

PC 1 fazę podpina się do sieci;
- 1faza - jednostka zewnętrzna
- 2 faza - jednostka wewnętrzna z grzałką CO,
- 3 faza - grzała zbiornika CWU poprzez stycznik

Pompa9kW/TCap/ 1f; 3f - wymaga zasilania przed licznikowego minimum 32 A
Istotny jak zwykle - jest Kumaty Instalator,
Poczytaj;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi,
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek

dawplo
29-09-2023, 13:12
Istotny jak zwykle - jest Kumaty Instalator,
Poczytaj;
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367213-Pompa-Ciep%C5%82a-powietrze-woda-na-grzejnikach-porady-uwagi,
https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek

Dziękuje za linki. Nikt kto przyjeżdza po wizycie na obiekcie nie chce mi zamontować pompy T-Cap 3f jak również 3f. Propnowane są jeszcze jednostki K 9Kw 1f a ostatecznie dostaje info że tylko na moją odpowiedzialność. Szukałem więc kompromisu między TCap a tym co proponują i wyrów padł na HP 9KW 3f druwentylatorową . Czy jest ktoś kto posiada taką pompę i może powiedzieć czy jest zadowolony albo dlaczego jest niezadowolony.

Andrzej5101 czy można się skontaktować i wyjaśnić wątpliwości ?

Andrzej5101
29-09-2023, 14:25
Pompy ( 9kW i 12 kW )TCap - to najbardziej udane pompy Panasonica,
- montaż ich niczym się nie różni od montażu 9kW/3f/HP,
- w temacie " Panasonic Aquarea " - większość jest o TCap,
- celuj w kumatego instalatora, sprawdzonego, blisko domu - a nie jaki się nawinie,
- na kumatego - fachowca - trzeba niestety trochę poczekać;
.........- ja mam 9kW/TCap/1f - czekałem na fachowca > 0,5 roku w 2018 r[/COLOR]

Andrzej5101 czy można się skontaktować i wyjaśnić wątpliwości ?
1/ Pytaj - może dam rady odpowiedzieć,
2/ 9kW/3f/ - też da radę;
......- tylko pompa będzie więcej korzystała z grzałki - patrz wykres j/w

Gepam
29-09-2023, 15:52
Dziękuje za linki. Nikt kto przyjeżdza po wizycie na obiekcie nie chce mi zamontować pompy T-Cap 3f jak również 3f. Propnowane są jeszcze jednostki K 9Kw 1f a ostatecznie dostaje info że tylko na moją odpowiedzialność. Szukałem więc kompromisu między TCap a tym co proponują i wyrów padł na HP 9KW 3f druwentylatorową . Czy jest ktoś kto posiada taką pompę i może powiedzieć czy jest zadowolony albo dlaczego jest niezadowolony.

Andrzej5101 czy można się skontaktować i wyjaśnić wątpliwości ?
Niestety trafiłeś na instalatorów miłośników grzałek.

HP K 9kw przy -20 daje zaledwie 5kw, więc odpada całkowicie.
T-CAP H 9kw byłby dobry, ale niezbyt dobrze radzi sobie z podłogówką (przy niskiej temperaturze zasilania każdy defrost zje ok. 1kwh i potrwa minimum 15 minut).
HP H 9kw 3f to dziwna pompa. Ma bardzo mocną sprężarkę (nawet mocniejszą niż T-CAP) przez co słabo moduluje, a jednocześnie przy -20 zaczyna wymiękać i pracuje tylko do -23. Raczej niepolecana, chociaż nie ma tego problemu z rozmrażaniem co T-CAP.

Jeżeli możesz poczekać, to najlepiej pasowałby T-CAP K 9kw, ale dostępność dopiero od listopad/grudzień. To o wiele słabsza pompa niż starszy T-CAP (sprężarka 3kw vs 4,3kw), ale też ma stałą moc do -20 i odmraża się już normalnie.
Jak się nie boisz monobloków, a boisz taktowania, to możesz pomyśleć nad serią L, ale to jest dopiero abominacja. Wyznaczanie strefy bezpieczeństwa wokół pompy, zakaz stosowania odpowietrzników automatycznych itp. Ludzie wymyślający regulacje dotyczące bezpieczeństwa pomp propanowych mocno popłynęli.

Andrzej5101
29-09-2023, 17:37
T-CAP H 9kw byłby dobry, ale niezbyt dobrze radzi sobie z podłogówką (przy niskiej temperaturze zasilania każdy defrost zje ok. 1kwh i potrwa minimum 15 minut).

Podaj przykłady ;
- raczej ma to miejsce przy 1-wentylatorowych jednostkach zewnętrznych,

Dłuższy czas defrostu powyżej 5 min i zużyciu > 0,2 kWh to oznaka błędów ;
1/ w instalacji grzewczej - Zapobiega się przez ;
....- właściwy dobór mocy PC,
...- właściwa pojemność instalacji grzewczej,
....- montaż na powrocie zbiornika min; 50 l,
2/ w sposobie eksploatacji,
Podstawowa zasada to ;
- nie schodzić z temperaturą zasilania < 27 C

Gepam
29-09-2023, 18:03
Podstawowa zasada to ;
- nie schodzić z temperaturą zasilania < 27 C
Nie zasilania, tylko powrotu i właśnie o to chodzi. Temat wałkowany sto razy w tym wątku, nazywa się deice mode 2 i występuje w T-CAP H i J. Jeżeli pompa ma chodzić 24/7, to nie da się tego uniknąć przy podłogówce.

Andrzej5101
29-09-2023, 18:10
Nie zasilania, tylko powrotu i właśnie o to chodzi.
Temat wałkowany sto razy w tym wątku, nazywa się deice mode 2 i występuje w T-CAP H i J.
Jeżeli pompa ma chodzić 24/7, to nie da się tego uniknąć przy podłogówce.
Myślałem o temperaturze powrotu a napisałem zasilania - mój błąd,
Napisałem jak tego uniknąć,
Bardziej dotyczy to 1-no wentylatorowych jednostek zewnętrznych
Nie pisz, że sto razy wałkowany tylko daj linki

Gepam
29-09-2023, 18:39
Tutaj pisał o tym michancia https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7996231&viewfull=1#post7996231
Tutaj MiG opisywał jak oszukuje czujniki żeby tego uniknąć https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7900483&highlight=deice#post7900483

To w ogóle nie dotyczy jednostek jednowentylatorowych.
Zasada jest prosta - w T-CAP H i J jak mamy powrót poniżej 27 stopni, to defrost będzie kosztowny i długi, a jak równy 27 lub powyżej to będzie szybki i tani.
W pozostałych pompach (oprócz serii L) poniżej 27 stopni jest tylko trochę drożej (bo załącza się grzałka), ale też szybko. I to jest duża zaleta nowego T-CAP względem starego.
W serii L problem nie istnieje, defrosty zawsze idą tak samo szybko i zawsze bez grzałki.

chcialbympompe
29-09-2023, 19:37
Jak już wcześniej napisałem w innym wątku, rozglądam się za czymś co w razie "umarcia" mojego 11 letniego Atlantic'a zamontować na jego miejsce.
Zacząłem sobie wmawiać, że Panasonic jest najlepszy bo chyba najwięcej osób go wybiera. Ale jak czytam dywagacje powyżej "seria K, L, J, srot" to chyba trzeba doktorat z tego zrobić by świadomie podjąć decyzję.
Może jednak Panasonic to tylko dobry marketing a nie (bardzo) dobre pompy?
Co to za przedziwne algorytmy z tym powrotem 27 stopni? Przecież na podłogówce często zasilanie nawet jest niższe!
W domu, na grzejnikach tego nie mam ale w firmie gdzie jest 100% podłogówki zaprojektowanej od początku pod PC (tam pracuje Dimplex*) temperatury zasilania w pierwszym sezonie grzewczym rzadko przekraczały 27 stopni. A co dopiero powrót...

*A tak przy okazji to pojęcia nie mam jak defrosty robi ten Dimpex. Taką pompę zaproponował projektant i taką zamontowałem.

Techno
29-09-2023, 19:45
No sam widzisz gdzie jest różnica. Użytkownicy Panasonica dokładnie wiedzą jakie algorytmy ma ich pompa ( nie wnikając ,czy są dobre czy złe ale na pewno uniwersalne pod każdą instalację) , A użytkownicy tak egzotycznych pomp jak Dimpex nie mają pojęcia ( sam to napisałeś) jakie algorytmy ma ich pompa.

domelek
29-09-2023, 20:59
No sam widzisz gdzie jest różnica. Użytkownicy Panasonica dokładnie wiedzą jakie algorytmy ma ich pompa ( nie wnikając ,czy są dobre czy złe ale na pewno uniwersalne pod każdą instalację) , A użytkownicy tak egzotycznych pomp jak Dimpex nie mają pojęcia ( sam to napisałeś) jakie algorytmy ma ich pompa.

a jaką mapę ma wpisany twój komputer w samochodzie? nie wiesz a jeździsz...argument z d...py

Techno
29-09-2023, 21:06
Mapę Europy :)

A tak poważnie , to pójdę na forum , powymieniam się doświadczeniami z użytkownikami , i razem będziemy mądrzejsi i będziemy wiedzieli jak jeździć ekonomicznie , na co zwracać uwagę itd. A jeżdżąc egzotycznym samochodem wszystko odkrywasz sam. No ale jak kto woli, i to raczej twój argument jest ....

domelek
29-09-2023, 22:04
Mapę Europy :)

A tak poważnie , to pójdę na forum , powymieniam się doświadczeniami z użytkownikami , i razem będziemy mądrzejsi i będziemy wiedzieli jak jeździć ekonomicznie , na co zwracać uwagę itd. A jeżdżąc egzotycznym samochodem wszystko odkrywasz sam. No ale jak kto woli, i to raczej twój argument jest ....

Nie za dobrze świadczy to o inżynierach Panasonica, skoro co roku coś zmieniają i testują na użytkownikach, a jak już coś zrobią dobrze to mają w nosie poprzednie generacje i możliwość zmiany firmware''u sterującego defrostem.W końcu wykończenie sprzętu przed czasem jest w interesie i producentów i instalatorów...

Gepam
29-09-2023, 22:18
*A tak przy okazji to pojęcia nie mam jak defrosty robi ten Dimpex. Taką pompę zaproponował projektant i taką zamontowałem.
Z Panasem możesz zrobić tak samo i się niczym nie przejmować. Tak jak teraz nie przejmujesz się tym:
SCOP – klimat chłodny, temperatura zasilania 35/55°C
Dimplex LAK 14ITR - 3,4/2,33
T-CAP H 9kw - 4,08/3,2

To się wydaje aż niemożliwe. Wyobraź sobie jak tragiczne algorytmy pracy musi mieć ten Dimplex że ma aż tak żałosną wydajność. A my debatujemy nad jakąś głupią grzałką w Panasach :rolleyes:


Nie za dobrze świadczy to o inżynierach Panasonica, skoro co roku coś zmieniają i testują na użytkownikach, a jak już coś zrobią dobrze to mają w nosie poprzednie generacje i możliwość zmiany firmware''u sterującego defrostem.W końcu wykończenie sprzętu przed czasem jest w interesie i producentów i instalatorów...
Akurat w Panasach zmiany są kosmetyczne, te pompy od jakichś 10 lat niewiele się zmieniły. To czy defrost przebiega tak czy inaczej nie ma większego znaczenia dla przeciętnego użytkownika, raczej dla entuzjastów.
I nie co roku, bo poprzednia seria J wyszła bodajże 3 lata temu. W tym roku wyszły dwie serie K i L dlatego, że L to pompa na propan.

Poza tym pisałem już wcześniej o tym. To nie Panas jest taki zajebisty, tylko konkurencja taka beznadziejna. Jak się popatrzy na tabele wydajności niektórych pomp to aż się płakać chce. Już nie mówiąc o braku jakiejkolwiek dokumentacji, wsparcia itd. Panasonic ma wiele rzeczy do poprawy, ale ma to w dupie, bo reszta robi jeszcze gorszy chłam.

Techno
30-09-2023, 06:53
Nie za dobrze świadczy to o inżynierach Panasonica, skoro co roku coś zmieniają i testują na użytkownikach, a jak już coś zrobią dobrze to mają w nosie poprzednie generacje i możliwość zmiany firmware''u sterującego defrostem.W końcu wykończenie sprzętu przed czasem jest w interesie i producentów i instalatorów...

Mając egzotyczną pompę nawet nie wiesz , jakie indywidualne zmiany są w Twojej , i jak ten producent eksperymentuje. Bo jeśli jest jednostkowa produkcja tak nie ma siły , każda się różni czymś od poprzedniej :)

chcialbympompe
30-09-2023, 07:01
SCOP – klimat chłodny, temperatura zasilania 35/55°C
Dimplex LAK 14ITR - 3,4/2,33
T-CAP H 9kw - 4,08/3,2


Nie żebym się zachwycał Dimplexem bo menu ma np. do d...y. Ale to jest przecież LG a one mają dobre opinie.
Porównywanie SCOP jest mało miarodajne. Zresztą dane na temat COP też są różnie podawane. Raz z pompą obiegową, raz bez. Raz z defrostem a raz bez. Defrost z grzałką czy bez? Itp.

Panasonic: -7/35 - 2,85
Dimplex -7/35 - 2,9

Panasonic: +2/35 - 3,59
Dimplex +2/35 - 3,6

Panasonic: +7/55 - 2,94
Dimplex +7/55 - 2,9

Tyle, że dimplex ma cały czas większą moc niż 9kW. Nawet przy -15 ma jeszcze 10,8kW. Gdyby go nazwać 9kW i ograniczyć programowo moc maksymalną to pewnie dane na temat COP będą jeszcze lepsze.

Źródła danych:
https://czystyklimat.pl/2284-pompa-ciepla-panasonic-seria-t-cap-kit-wxc09h3e8.html
https://dimplex24.pl/material-do-pobrania/pobierz/70

EDIT:
LG therma 14kW ma 4,61/3,37 czyli lepiej niż T-cap*

*źródło: https://swatt.pl/pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=418

Gepam
30-09-2023, 10:52
To czemu Dimplex nie przepisze SCOP z dokumentacji LG, tylko wymyśla swoje? Czemu nie osiąga takiej samej klasy energetycznej, tylko ma o jeden + mniej? Czemu działa do -20, a LG do -25? Czemu osiąga temp. wody 50 przy zewnętrznej -20, skoro LG nie potrafi? Tyle pytań, a żadnych odpowiedzi.

Akurat pompy LG wyglądają bardzo dobrze na papierze, ale np. w mojej okolicy nikt tego nie montuje. Wątek o LG na tym forum zaczął cncpompyciepla i mocno zachwalał, a półtora roku później pisał że to szrot i już nie sprzedaje i chyba jakiś inny instalator miał podobnie.
Ostatni post w temacie LG był pół roku temu, a cały wątek to głównie problemy. Ten wątek ma 1000 stron i są to same kłótnie o durszlaki, grzałki i delty, a o awariach cisza.

Jak znajdziesz jakąś realną alternatywę dla Panasa to daj znać, bo nie jeden kupiłby co innego, tylko nie ma co.

chcialbympompe
30-09-2023, 11:46
Jak znajdziesz jakąś realną alternatywę dla Panasa to daj znać, bo nie jeden kupiłby co innego, tylko nie ma co.

Na papierze doskonale wyglądają nowe modele Kaisai. Zwłaszcza w zestawieniu z ceną...

Gepam
30-09-2023, 12:23
Na papierze doskonale wyglądają nowe modele Kaisai. Zwłaszcza w zestawieniu z ceną...
Który konkretnie model? Tym na które patrzę moc w niskich temperaturach spada niemal do 0.

chcialbympompe
30-09-2023, 13:54
Który konkretnie model? Tym na które patrzę moc w niskich temperaturach spada niemal do 0.

Nie analizowałem dokładnie. Zasugerowałem się tylko SCOP, który sięga np. dla KHA-08RY1-B aż 5,21

dawplo
30-09-2023, 13:58
Niestety trafiłeś na instalatorów miłośników grzałek.
Zgadza się. Każdy sprzedaje ten sam wyuczony tekst o modulacji i tym ze uzycie grzałek w zimniejsze dni całorocznie nie wpłynie znacząco na cenę a jednak chciałbym taką pompę która nie będzie się w okresach przejściowych wspomagała grzałkami(nie licząc defrostów)

HP K 9kw przy -20 daje zaledwie 5kw, więc odpada całkowicie.
T-CAP H 9kw byłby dobry, ale niezbyt dobrze radzi sobie z podłogówką (przy niskiej temperaturze zasilania każdy defrost zje ok. 1kwh i potrwa minimum 15 minut).
HP H 9kw 3f to dziwna pompa. Ma bardzo mocną sprężarkę (nawet mocniejszą niż T-CAP) przez co słabo moduluje, a jednocześnie przy -20 zaczyna wymiękać i pracuje tylko do -23. Raczej niepolecana, chociaż nie ma tego problemu z rozmrażaniem co T-CAP.
Szukałem tematów albo opinii ludzi którzy mają zamontowaną ale nie znalazłem nic konkretnego. Jak są gdzieś jakieś pozytywne opinie po montażu HP 9Kw 3f w domu z podłogówką to chętnie poczytam

Jeżeli możesz poczekać, to najlepiej pasowałby T-CAP K 9kw, ale dostępność dopiero od listopad/grudzień. To o wiele słabsza pompa niż starszy T-CAP (sprężarka 3kw vs 4,3kw), ale też ma stałą moc do -20 i odmraża się już normalnie.
Mogę poczekać . Na grzałce i buforze 100l z 2 pompkami dogrzewam od ub roku układając płytki ale chciałbym już zamontować coś docelowego najchetniej wywalając bufor i cały osprzet i wpianac samą pompe bezpośrednio w rozdzielacze. Dobiegi z pex 32 więc o przepływ się nie obawiam choć mam kilka pętli ok 80 metrów na górze.. Masz na myśli model KIT-WXC09K3E8 3f czy 1F też da rade KIT-AXC09KE5 (zakładajac podłączenie pod osobne fazy jednostki zewn, wewn i grzałki).

Jak się nie boisz monobloków, a boisz taktowania, to możesz pomyśleć nad serią L, ale to jest dopiero abominacja. Wyznaczanie strefy bezpieczeństwa wokół pompy, zakaz stosowania odpowietrzników automatycznych itp. Ludzie wymyślający regulacje dotyczące bezpieczeństwa pomp propanowych mocno popłynęli.
Nie chce monobloka, tylko split .
btw. Czy korzystał ktoś z dofinansowania mój prąd zwrot ok 26tys montując najtańszą instalacje + kupując pompe. ?

Gepam
30-09-2023, 14:54
Nie analizowałem dokładnie. Zasugerowałem się tylko SCOP, który sięga np. dla KHA-08RY1-B aż 5,21
SCOP super, tylko mocy nie ma.
Ale tu nie chodzi o jednostki tego typu. Jak ktoś ma OZC domu na poziomie 3, 4 czy 5kw i podłogówkę, to tak naprawdę wszystko jedno jaką pompę wybierze, każda sobie poradzi. A czy zużyje dodatkowo 100 czy 200 kwh na grzałkę to nie robi różnicy. Problem jest z domami takimi jak np. kolegi @dawplo z OZC rzędu 8-10kw. Do takiego domu z oferty Kaisai to trzeba dać 16kw jednostkę i już wcale tanio nie będzie. A jakby jeszcze miał grzejniki zamiast podłogi to nawet ta szesnastka by wymiękła.
Jednowentylatorowe Panasy szału nie robią, a np. seria K jest mocowo dużo gorsza niż poprzednia J. To co za nimi przemawia to setki stron dokumentacji, popularność i takie fora jak to, gdzie ludzie chętnie pomogą z jakimikolwiek problemami. Tak to całą robotę robi T-CAP i ew. HP dwuwentylatorowe, bo to pompy na które konkurencja nie ma odpowiedzi.
Takie LG mogłoby być dobrą alternatywą, tyle że instalatorzy nie chcą tego kijem dotykać. Mitsubishi i Daikin to w ogóle inna półka cenowa, więc ciężko porównać. I zostają same Kaisaie, Gree, Rotenso, Atlantici i podobne, które są po prostu słabe.
I tak się powoli żyje na tej wsi nabijając kolejne setki stron wątku o Panasie :D


Masz na myśli model KIT-WXC09K3E8 3f czy 1F też da rade KIT-AXC09KE5 (zakładajac podłączenie pod osobne fazy jednostki zewn, wewn i grzałki)
T-CAP 1f i 3f to to samo, tyle tylko że do 1f musisz mieć bezpiecznik 32A, a to nie każda instalacja elektryczna udźwignie. WXC to wersja bez zbiornika CWU, AXC ma wbudowany zbiornik (all in one), poza tym niczym się nie różnią.
KIT-WXC09K3E5 to 1f bez zbiornika
KIT-WXC09K3E8 to 3f bez zbiornika
KIT-AXC09KE5 to 1f all in one
KIT-AXC09KE8 to 3f all in one

dawplo
30-09-2023, 16:45
Ok teraz konkrety.
Brać serię K 9kw 3f czy serię H 9kw 3f ?

Gepam
30-09-2023, 22:03
Ok teraz konkrety.
Brać serię K 9kw 3f czy serię H 9kw 3f ?
T-CAP K jest lepszy pod prawie każdym względem.
Praca do -30 stopni vs -23.
8,8kw mocy przy -20 stopniach pomimo mniejszej sprężarki (lepsza modulacja) vs 7,3kw.
Lepsze oprogramowanie np. ustawienie krzywej od -20 zamiast -15 jak to jest w serii H (irytujące), tryb efektywności (wolniejsze dochodzenie do zadanej temperatury co daje oszczędniejszą, mniej wrażliwą na defrosty pracę), możliwosć rozmrażania na zbiorniku CWU (nie wiem na ile przydatne, do przetestowania).
Przewaga HP 3f to to że można go kupić :D I to pewnie z 5000 taniej. T-CAP K dopiero zacznie się pojawiać listopad/grudzień i z początku może być ciężko go dostać, niewykluczone że musiałbyś czekać do początku przyszłego roku. Decyzja należy do ciebie.

Jeszcze odnośnie zamieszania z seriami H, J, K, L - to akurat w tym roku tak wygląda, bo seria K jeszcze nie zastąpiła reszty. Jak już kurz opadnie, to pewnie zostanie:
HP K 3/5/7/9kw (wszystkie 1f)
T-CAP K 9/12/16kw (1f lub 3f ale bez żadnych różnic w wydajności)
L 5/7/9kw dla fanów propanu
Będzie mniej zamieszania.

chcialbympompe
01-10-2023, 07:19
T-CAP K jest lepszy pod prawie każdym względem.
Praca do -30 stopni vs -23.
8,8kw mocy przy -20 stopniach pomimo mniejszej sprężarki (lepsza modulacja) vs 7,3kw.
Lepsze oprogramowanie np. ustawienie krzywej od -20 zamiast -15 jak to jest w serii H (irytujące), tryb efektywności (wolniejsze dochodzenie do zadanej temperatury co daje oszczędniejszą, mniej wrażliwą na defrosty pracę), możliwosć rozmrażania na zbiorniku CWU (nie wiem na ile przydatne, do przetestowania).
Przewaga HP 3f to to że można go kupić :D I to pewnie z 5000 taniej. T-CAP K dopiero zacznie się pojawiać listopad/grudzień i z początku może być ciężko go dostać, niewykluczone że musiałbyś czekać do początku przyszłego roku. Decyzja należy do ciebie.

Jeszcze odnośnie zamieszania z seriami H, J, K, L - to akurat w tym roku tak wygląda, bo seria K jeszcze nie zastąpiła reszty. Jak już kurz opadnie, to pewnie zostanie:
HP K 3/5/7/9kw (wszystkie 1f)
T-CAP K 9/12/16kw (1f lub 3f ale bez żadnych różnic w wydajności)
L 5/7/9kw dla fanów propanu
Będzie mniej zamieszania.

Podejrzewam, że sprzedajesz Panasonica bo twoja wiedza w temacie jest bardzo duża.
Skąd wziąłeś dane na temat spadku mocy Kaisai w niskich temperaturach?

Moje 11 lat doświadczenia pokazuje, że mocy nigdy nie brakowało. Problemem jest u mnie za duża moc minimalna...
Jak się to ma w przypadku HP i T-CAP?

A co z pompami HT? Znikną z rynku?

Andrzej5101
01-10-2023, 10:28
Moje 11 lat doświadczenia pokazuje, że mocy nigdy nie brakowało.
Problemem jest u mnie za duża moc minimalna...
Możliwe, że;
- niefachowo dobrana moc PC,
- zbyt mała pojemność układu grzewczego,
- zbyt mała moc cieplna odbiorników ciepła,
- niewłaściwa eksploatacja PC

Gepam
01-10-2023, 10:31
Podejrzewam, że sprzedajesz Panasonica bo twoja wiedza w temacie jest bardzo duża.
Skąd wziąłeś dane na temat spadku mocy Kaisai w niskich temperaturach?

Moje 11 lat doświadczenia pokazuje, że mocy nigdy nie brakowało. Problemem jest u mnie za duża moc minimalna...
Jak się to ma w przypadku HP i T-CAP?

A co z pompami HT? Znikną z rynku?
Nie sprzedaję, tylko wcześniej pomagałem w wyborze znajomemu i mam jego pompę pod opieką. A że u niego wyszło dobrze, to będę zakładał u siebie. Najlepiej testować na innych :D Rozważałem chyba wszystkich jakkolwiek znanych producentów i wszystkie potencjalnie pasujące modele i pompy stały się moim hobby. Przynajmniej dopóki mi się nie znudzi :) A wiedza nt. Panasów jest akurat łatwo dostępna, bo do każdego modelu jest instrukcja serwisowa, która ma koło 300 stron i opisuje każdy aspekt działania. Stąd wiadomo jak działają defrosty itd. Do tego są też dokumenty ogólne dla wszystkich modeli, a to kolejne setki stron.

Kaisai też udostępnia całą masę dokumentów https://kaisai.com/pl/split-arctic np. tabele wydajności.
I tak jednostka 8kw o której pisałeś przy zasilaniu 35 i zewnętrznej -20 ma już tylko 4,71kw (nie jestem pewien co znaczy moc minimalna/moc normalna/moc maksymalna, zakładam że chodzi o modulacje?), co wcale nie jest jakimś złym wynikiem, bo nowe Panasy też dużo tracą (starsze modele były mocniejsze).
Natomiast jednostka 3f 16kw w tych samych warunkach daje 8,16kw, więc dopiero ona byłaby odpowiednia dla domu @dawplo. Akurat wczoraj natknąłem się na film od klimatyzacjakatowice na yt, gdzie proponował klientowi T-CAP 9kw albo Rotenso 16kw (to chyba ta sama pompa co Kaisai), więc to nie tylko mój wymysł.
Natomiast prawdziwe problemy pojawiają się przy grzejnikach, bo to wtedy większość pomp zaczyna nie domagać, jak jest zimno a trzeba pompować na grzejniki 50 stopni. Zobacz jak słabo wtedy radzą sobie te Kaisaie.
Oczywiście jak komuś nie przeszkadzają grzałki albo mieszka w cieplejszej części Polski, to może śmiało montować cokolwiek i się nie przejmować. Srogich zim już może nie będzie nigdy, więc możliwe że dobieranie pomp na -20 stopni jest błędem i o tym można podyskutować, bo do -10 czy nawet -15 większość pomp radzi sobie świetnie, a podejrzewam że np. z częściami do takiego Kaisaia nie ma problemu.

Pompy HT to jakieś relikty przeszłości, nie wiem po co one są jeszcze w sprzedaży. W ogóle pompy wysokotemperaturowe to tylko marketing. Seria L jest w stanie dać 75 stopni na wylocie, ale tylko do -7 na zewnątrz, czyli wtedy kiedy nie potrzeba. Przy -20 daje już tylko 55, czyli jak każdy inny Panas.

chcialbympompe
01-10-2023, 11:28
Możliwe, że;
- niefachowo dobrana moc PC,
- zbyt mała pojemność układu grzewczego,
- zbyt mała moc cieplna odbiorników ciepła,
- niewłaściwa eksploatacja PC

To nie temat na ten wątek ale tak na prawdę żadne z powyższych. To raczej specyfika algorytmów Atlantic-a i zbyt wysokiej mocy minimalnej.
Przez to pojawia się taktowanie. Chociaż po ponad 11 latach stwierdzam, że taktowanie jest tutaj na forum "demonizowane"...

chcialbympompe
01-10-2023, 11:40
Kaisai też udostępnia całą masę dokumentów https://kaisai.com/pl/split-arctic np. tabele wydajności.

Dzięki za linka. Jak dla mnie zaletą Kaisai jest dostępność pomp 3-fazowych o relatywnie małej mocy*. Chociaż mam mieszane uczucia, że jednak są to jednostki jednowentylatorowe.

*Jak teraz dokładniej patrzę na dokumentację, to chyba jednak nie do końca tak jest. Zasugerowałem się tym: https://swatt.pl/pl/pompa-ciepla-kaisai-split-arctic-10-kw-kha-kmk-3-fazy-32269
Ale wygląda na to, że hydrobox jest 3-fazowy ale jednostka zewnętrzna 1-fazowa :( Dopiero 12kW jest "prawdziwie" 3-fazowa?

Andrzej5101
01-10-2023, 12:28
To raczej specyfika algorytmów Atlantic-a i zbyt wysokiej mocy minimalnej.
Uważam, że błędnie rozumujesz,

466428

Dla Panasonica, analogicznie jak dla Daikina moce minimalne zależą od mocy PC;
-ok;1,0 kW - dla Panas 5 kW; Daikin 4,0 kW,
- ok; 1,5 kW - dla Panas 7 kW; Daikin 6 kW,
- ok;2,2 kW - dla Panas 9 kW; Daikin 8 kW

Andrzej5101
01-10-2023, 12:30
To raczej specyfika algorytmów Atlantic-a i zbyt wysokiej mocy minimalnej.
Uważam, że błędnie rozumujesz,

https://lh3.googleusercontent.com/pw/ADCreHeP7le8GteC7lL4L1C8HEWYN2XSsMbZFTelir7MlDLUIS Yqwrmvz3Byd_lY8AKihpwL5CQw3UD896nEMgZg5sZtvDeVEktI rPr7WXmlE0QXNtXMLIVdNBoq5jdlQvS85b2WsgXRmk30VZvH4s voC-K-51ZSTwQolUHSaoKpam4mb1k-bdxRCwJTRPf7Cg61bskRJUFBZZeAm2vhuRdIKCEnEUxmUNXb2I KPi66FhZhlCwURUh8uZpxgOR5fJF6fFvad4J9yx0M9Q_oQaMOK SFg3s_WJfzAOgi6QJvHC-wW14lfWvsWFxj8GQd32j49lVKb5aIU3R_QtIFV6TTgbQ9O1ez7 uHJQCQMxWNMBTPcnpfnrcQWVy1oGP9esNyVV-_5s-qoZ2R5L2za14Ia5GaC-YVodDBOuqFXMJpuF9Q60x6VQq5I8yT2w8LjCBYIWZ1uiz9gyss GejIb61Xq9rzA0mJQ929ru9hJp8o0_-OtWZR469TOJSwX9JfRmZ65Pb7VaEMvo4BaCm8iwDv2g67vBrJX wpjMHMpBcMRa031uM_aoLh_jFTjC-9XiRQEAT7RtN9rIkbBdKXyL589b42lNkrK82-CtkpyuR1aSDlcB7YH9azA-JPZZLhJ6VGbke79yM5cFl56mL175lwI0qx9SDLNZcy3DsjwgeC ciRhnewH8m0WOmy5KNZhv_yR14FuFEbtXjLYvTVUJ9vP-A_zvOIrfUcFRPL7srOE9Lxo5Bn9r46ObyvpwbhWGsZ9HGIHsXU kKNn3Gh_Ui_G30OEahqky2nCNdXM8CoepYX-PHIXrgSMNn8yuX59yVBxDH42bNHa0VVtK0r5jeI5i39pm3t4Ht HyvoSv5nkrYflb9F5XEohhjk9OIXg-wypISvMpSqxAvRshC8UBD66fRLkF7kA=w995-h657-s-no?authuser=0

Dla Panasonica, analogicznie jak dla Daikina moce minimalne zależą od mocy PC;
-ok;1,0 kW - dla Panas 5 kW; Daikin 4,0 kW,
- ok; 1,5 kW - dla Panas 7 kW; Daikin 6 kW,
- ok;2,2 kW - dla Panas 9 kW; Daikin 8 kW

Techno
01-10-2023, 12:54
Dla Panasonica, analogicznie jak dla Daikina moce minimalne zależą od mocy PC;
-ok;1,0 kW - dla Panas 5 kW; Daikin 4,0 kW,
- ok; 1,5 kW - dla Panas 7 kW; Daikin 6 kW,
- ok;2,2 kW - dla Panas 9 kW; Daikin 8 kW


I nie zależą od temperatury zewnętrznej , i od temperatury wody zasilającej ?

chcialbympompe
01-10-2023, 13:12
I nie zależą od temperatury zewnętrznej , i od temperatury wody zasilającej ?

Kolega Andrzej5101 próbuje mi coś udowodnić ale nie do końca wiem co i w jaki sposób. Sprawa jest prost. Jeżeli PC potrafi zejść do minimalnego poboru 1,2kWh to przy temperaturach na zewnątrz rzędu 10-15 stopni, kiedy COP przekracza 5 "wypluwa" 6 i więcej kW mocy co musi się skończyć taktowaniem.
Używam PC od maja 2011 i przećwiczyłem przeróżne ustawienia. Pompa jest opomiarowana więc wiem dokładnie jakie są temperatury i pobór mocy.

Andrzej5101
01-10-2023, 13:22
I nie zależą od temperatury zewnętrznej , i od temperatury wody zasilającej ?
Przestudiowałeś wykresy j/w????

chcialbympompe
01-10-2023, 13:31
Przestudiowałeś wykresy j/w????

Można poprosić o jeszcze mniejszy obrazek? :rolleyes:

Andrzej5101
01-10-2023, 13:38
Można poprosić o jeszcze mniejszy obrazek? :rolleyes:

Klikaj na ;
https://lh3.googleusercontent.com/pw/ADCreHeP7le8GteC7lL4L1C8HEWYN2XSsMbZFTelir7MlDLUIS Yqwrmvz3Byd_lY8AKihpwL5CQw3UD896nEMgZg5sZtvDeVEktI rPr7WXmlE0QXNtXMLIVdNBoq5jdlQvS85b2WsgXRmk30VZvH4s voC-K-51ZSTwQolUHSaoKpam4mb1k-bdxRCwJTRPf7Cg61bskRJUFBZZeAm2vhuRdIKCEnEUxmUNXb2I KPi66FhZhlCwURUh8uZpxgOR5fJF6fFvad4J9yx0M9Q_oQaMOK SFg3s_WJfzAOgi6QJvHC-wW14lfWvsWFxj8GQd32j49lVKb5aIU3R_QtIFV6TTgbQ9O1ez7 uHJQCQMxWNMBTPcnpfnrcQWVy1oGP9esNyVV-_5s-qoZ2R5L2za14Ia5GaC-YVodDBOuqFXMJpuF9Q60x6VQq5I8yT2w8LjCBYIWZ1uiz9gyss GejIb61Xq9rzA0mJQ929ru9hJp8o0_-OtWZR469TOJSwX9JfRmZ65Pb7VaEMvo4BaCm8iwDv2g67vBrJX wpjMHMpBcMRa031uM_aoLh_jFTjC-9XiRQEAT7RtN9rIkbBdKXyL589b42lNkrK82-CtkpyuR1aSDlcB7YH9azA-JPZZLhJ6VGbke79yM5cFl56mL175lwI0qx9SDLNZcy3DsjwgeC ciRhnewH8m0WOmy5KNZhv_yR14FuFEbtXjLYvTVUJ9vP-A_zvOIrfUcFRPL7srOE9Lxo5Bn9r46ObyvpwbhWGsZ9HGIHsXU kKNn3Gh_Ui_G30OEahqky2nCNdXM8CoepYX-PHIXrgSMNn8yuX59yVBxDH42bNHa0VVtK0r5jeI5i39pm3t4Ht HyvoSv5nkrYflb9F5XEohhjk9OIXg-wypISvMpSqxAvRshC8UBD66fRLkF7kA=w995-h657-s-no?authuser=0

https://zapodaj.net/plik-MtX8mEUmyn

https://www.fotosik.pl/zdjecie/28c8962249bd0fdd

Gepam
01-10-2023, 13:40
Dzięki za linka. Jak dla mnie zaletą Kaisai jest dostępność pomp 3-fazowych o relatywnie małej mocy*. Chociaż mam mieszane uczucia, że jednak są to jednostki jednowentylatorowe.

*Jak teraz dokładniej patrzę na dokumentację, to chyba jednak nie do końca tak jest. Zasugerowałem się tym: https://swatt.pl/pl/pompa-ciepla-kaisai-split-arctic-10-kw-kha-kmk-3-fazy-32269
Ale wygląda na to, że hydrobox jest 3-fazowy ale jednostka zewnętrzna 1-fazowa :( Dopiero 12kW jest "prawdziwie" 3-fazowa?
Realnie pompy jednofazowe nie biorą więcej niż 16A, a te polecane bezpieczniki rzędu 25A są bardzo mocno na wyrost. W Panasie tak jest, że np. serwisówka HP 9kw zakłada użycie bezpiecznika 25A, ale już Autodiagnostyka zaleca tylko 16A, bo maksymalny pobór tej pompy to 15,9A. A tyle to już większość instalacji udźwignie, chociaż wiadomo, że to jest pobór ciągły 24/7.
Mnie ciekawi na ile realna jest cena tych jednostek, bo jak mój znajomy dostawał wyceny pomp różnych producentów rok temu, to Kaisai też tam był i różnice nie były duże, a na tej stronie swatt.pl model 8kw jest za 12200 przy realnej cenie Panasa 9kw ok. 18000. Z kolei jednostka 16kw za 15600 jest o 10000 tańsza niż T-CAP? To co my tu robimy w tym wątku :D
Ta 16kw w ogóle jest ciekawa, moc ogromna, a pompa malutka. Czy ona czasem nie spędzi połowy czasu pracy na rozmrażaniu? Ciekawe.

chcialbympompe
01-10-2023, 13:54
Klikaj na ;
https://lh3.googleusercontent.com/pw/ADCreHeP7le8GteC7lL4L1C8HEWYN2XSsMbZFTelir7MlDLUIS Yqwrmvz3Byd_lY8AKihpwL5CQw3UD896nEMgZg5sZtvDeVEktI rPr7WXmlE0QXNtXMLIVdNBoq5jdlQvS85b2WsgXRmk30VZvH4s voC-K-51ZSTwQolUHSaoKpam4mb1k-bdxRCwJTRPf7Cg61bskRJUFBZZeAm2vhuRdIKCEnEUxmUNXb2I KPi66FhZhlCwURUh8uZpxgOR5fJF6fFvad4J9yx0M9Q_oQaMOK SFg3s_WJfzAOgi6QJvHC-wW14lfWvsWFxj8GQd32j49lVKb5aIU3R_QtIFV6TTgbQ9O1ez7 uHJQCQMxWNMBTPcnpfnrcQWVy1oGP9esNyVV-_5s-qoZ2R5L2za14Ia5GaC-YVodDBOuqFXMJpuF9Q60x6VQq5I8yT2w8LjCBYIWZ1uiz9gyss GejIb61Xq9rzA0mJQ929ru9hJp8o0_-OtWZR469TOJSwX9JfRmZ65Pb7VaEMvo4BaCm8iwDv2g67vBrJX wpjMHMpBcMRa031uM_aoLh_jFTjC-9XiRQEAT7RtN9rIkbBdKXyL589b42lNkrK82-CtkpyuR1aSDlcB7YH9azA-JPZZLhJ6VGbke79yM5cFl56mL175lwI0qx9SDLNZcy3DsjwgeC ciRhnewH8m0WOmy5KNZhv_yR14FuFEbtXjLYvTVUJ9vP-A_zvOIrfUcFRPL7srOE9Lxo5Bn9r46ObyvpwbhWGsZ9HGIHsXU kKNn3Gh_Ui_G30OEahqky2nCNdXM8CoepYX-PHIXrgSMNn8yuX59yVBxDH42bNHa0VVtK0r5jeI5i39pm3t4Ht HyvoSv5nkrYflb9F5XEohhjk9OIXg-wypISvMpSqxAvRshC8UBD66fRLkF7kA=w995-h657-s-no?authuser=0

Link wymaga logowania :(

chcialbympompe
01-10-2023, 13:57
Ta 16kw w ogóle jest ciekawa, moc ogromna, a pompa malutka. Czy ona czasem nie spędzi połowy czasu pracy na rozmrażaniu? Ciekawe.

Dlatego od początku pisałem o fajnych danych "na papierze" w odniesieniu do ceny. Tylko kto będzie eksperymentował na sobie?

Andrzej5101
01-10-2023, 14:13
https://www.fotosik.pl/zdjecie/28c8962249bd0fdd

ocokaman
01-10-2023, 21:02
witam, mam 2 pytania

1) PANASONIC 7KW GEN J a przerwy w dostawie prądu, wygląda na to że w miejscowoći gdzie zamieszkałem normą że raz w tygodniu nie będzie prądu choć przez chwilę - czy trzeba się tego mocno obawiać? czy stosujecie generatory dla zebezpiczenia działania pomp?

2) jak sprawdzić czy głośność mojej pompy jest w normie? głośne brzęczenie może być objawem zbyt małej ilości czynnika grzewczego? to się da zweryfikować gdzieś w ustawieniach?

Gepam
01-10-2023, 21:40
witam, mam 2 pytania

1) PANASONIC 7KW GEN J a przerwy w dostawie prądu, wygląda na to że w miejscowoći gdzie zamieszkałem normą że raz w tygodniu nie będzie prądu choć przez chwilę - czy trzeba się tego mocno obawiać? czy stosujecie generatory dla zebezpiczenia działania pomp?

2) jak sprawdzić czy głośność mojej pompy jest w normie? głośne brzęczenie może być objawem zbyt małej ilości czynnika grzewczego? to się da zweryfikować gdzieś w ustawieniach?
1) Jeżeli to split, to nie ma to żadnego znaczenia, najwyżej trochę zmarzniesz przy dłuższej przerwie w dostawie. Jeżeli monoblok, to powinieneś mieć zamontowane zawory antyzamrożeniowe i zawór automatycznie dopuszczający wodę lub instalację zalaną glikolem. Wtedy też nic nie trzeba robić.
2) Nagraj filmik z działania to może ktoś z forum będzie w stanie ocenić dźwięki.

ocokaman
02-10-2023, 05:34
1) chodz mi o to że nagły brak prądu w trakcie pracy urządzenia może doprowadzić do jego popsucia się, czy stosujecie jakieś zabezpieczenia

2) załączam filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=JqEHPBTzqXs

Gepam
02-10-2023, 11:36
1) chodz mi o to że nagły brak prądu w trakcie pracy urządzenia może doprowadzić do jego popsucia się, czy stosujecie jakieś zabezpieczenia

2) załączam filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=JqEHPBTzqXs
1) Nie sądzę, żeby ktokolwiek miał awarię z tego powodu. Nawet pompom trójfazowym przy zaniku jednej/dwóch faz nic się nie dzieje.
2) Ja tu nic niezwykłego nie słyszę, ale zostawiam temat dla bardziej doświadczonych.

Gepam
06-10-2023, 16:04
Kochani natknąłem się na stary post użytkownika @Navy1 w którym pisze o defroście samą sprężarką w swoim HP 9kw 3f serii H (dwuwentylatorowa). Wg instrukcji obsługi ta pompa nie ma takiego trybu (deice mode 2) i powinna rozmrażać się tak jak inne jednostki HP przy użyciu grzałki (poniżej 27 stopni na powrocie). Czy ktoś może to potwierdzić/zaprzeczyć?
Pytanie czemu Panasonic nie wspomina o tym w instrukcji? Może nowy T-CAP K będzie miał ten sam problem? :(

dawplo
06-10-2023, 21:15
Może nowy T-CAP K będzie miał ten sam problem? :(
Mam nadzieje że nie, bo czekam żeby kupić jak tylko będzie dostępna.

MiG25
07-10-2023, 04:43
Na 100% każda jednostka dwuwentylatorowa (czyli T-CAP ale też i HP ) ma deice mode 2 w generacji H . w wyższych generacjach do potwierdzenia/sprawdzenia ( bo nikt tego nie potwierdził).

A co do instrukcji ,to nie wiem do jakiej się odnosisz , ale mam np serwisówkę monoblogów jednowentylatorowych wersji H ( WH-MDC07H3E5 WH-MDC09H3E5 ) , i w niej jest deice mode 2 , mimo ,że w rzeczywistości go nie ma....

Gepam
07-10-2023, 09:58
Instrukcja do HP H 3f: https://tda.panasonic-europe-service.com/docs/2z65210f3ez1z3de02z656ez706466z26z3801a21e591db861 f0e3ef1a852322d19df1469c/tsn3/data/ALL/WHSDC09H3E8/SVC/997625/PAPAMY1611081CE.pdf
Strona 142. Jest opisany tylko deice mode 1.

Instrukcja do T-CAP H: https://tda.panasonic-europe-service.com/docs/2z65210e80z1z3dd2bz656ez706466z26z5a7944cf38a73d42 f798231abc9fc09fbca519b3/tsn3/data/ALL/WHSXC09H3E8/SVC/997623/PAPAMY1610076CE.pdf
Strony 146 i 147 opisują dwa rodzaje defrostu.

Instrukcja do której się odnosisz MiG, czyli monoblok HP H 1f : https://tda.panasonic-europe-service.com/docs/2z65210db1z1z3eda5z656ez706466z26z5f005a82739257c7 0e9aa293a2f02024b84f9a51/tsn3/data/ALL/WHMDC05H3E5/SVC/991785/PAPAMY1709003CE.pdf
Strona 123 faktycznie opisuje dwa rodzaje, ale mode 2 różni się od tego z T-CAP. Wygląda tak samo jak mode 1, tyle że jest dłuższy, a graniczna temperatura powrotu to 22 stopnie.

Deice mode 2 running lower frequency than deice mode 1 at step 4 to 9 to prevent indoor hot coil from freezing
during deice operation
Czyli trwa dłużej, bo sprężarka chodzi z mniejszą częstotliwością, ale nadal używany jest zład wody. W T-CAP sprężarka chodzi na max i pompa obiegowa się zatrzymuje.

Pytanie który mode 2 ma HP H 3f, bo nie jest opisany żaden. W generacji F zarówno HP 3f jak i T-CAP mają ten sam mode 2, więc to chyba jest odpowiedź.

W takim razie @dawplo najprawdopodobniej wprowadziłem cię w błąd, bo T-CAP K zapewne też będzie tak działał, chociaż dopóki się nie pojawi, to nie będzie wiadomo. Sytuacje może ratować defrost wodą z CWU, ale jak to w praktyce działa to nie wiem. Jeżeli ktoś na forum ma już HP K, to może coś napisze na ten temat, ale najpierw musiałoby się zrobić zimniej na zewnątrz.

MiG25
07-10-2023, 12:45
Pytanie który mode 2 ma HP H 3f, bo nie jest opisany żaden. W generacji F zarówno HP 3f jak i T-CAP mają ten sam mode 2, więc to chyba jest odpowiedź.



Tak ,w dwuwentylatorowej H deice Mode 2 jest taki sam jak w T-Cap- obiegówka się zatrzymuje , sprężarka najpierw też.,po czym wchodzi na b. Wysokie obroty, rurki gazowe robią się spowrotem ciepłe, nie ma charakterystycznego syku , kiedy przestawia się zawór.

W deice Mode 1 rurki gazowe na początku robią się momentalnie lodowate (czujnik mierzy na nich w tym momencie nawet -16stopni), zaraz po syku , jak się zawór przestawi.

No i czasami możemy zobaczyć objawy Deice Mode 1 i 2 , a to dlatego że PC może zacząć defrost od Mode1 ,ale woda zaraz na tyle się wychladza w obiegu, że jest przerywany ,i Defrost kończy się w deice Mode 2 (co jest jeszcze gorsze i dluzsze)

ocokaman
17-10-2023, 15:59
hej, jest ktoś w stanie wytłumaczyć nowemu posiadaczowi PC gen J 7kw
1) czy grzejąc krzywą grzewczą bez żadnych termostatów pompa po dojściu do zadanej temperatury zasilania (i powrotu) po prostu się wyłączy czy będzie ciągle pracować aż dopóki jej się ręcznie nie wyłączy?
I jak się ma ‘Termostat Pokojowy’ (panel pompy mam przeniesiony do domu) do krzywej grzewczej bo rozumiem że przecież jedno mówi o oczekiwanej temperaturze w domu a krzywa grzrewcza odnosi się do pracy względem temperatury na zewnątrz – nie rozumiem jak to współpracuje…

2) czy ciśnienie 1bar kiedy pompa pracuje i 1,2/1.3 kiedy nie pracuje jest ok.?

3) przepływ wody 20l/min jest ok? nie posiadam osobnej pompki a jedynie to co jest wbudowane w PC (dom : parter 45m2 i piętro 40m2)

Gepam
17-10-2023, 16:42
1) Będzie pracować ciągle do momentu przekroczenia zadanej temperatury o 2 stopnie przez 3 minuty (kiedy nie będzie już w stanie zredukować swojej mocy). Wtedy wyłączy sprężarkę i załączy ją ponownie w momencie kiedy powrót spadnie o 3 stopnie. Obiegówka pracuje bez przerwy. Jedyne co może wtedy wyłączyć grzanie to ustawienie "Temperatura zewnętrzna wyłączenia grzania".
Termostat wbudowany ma swój algorytm pracy, który nie ma żadnego sensu, ale generalnie pracuje z krzywą i wyłącza sprężarkę jak temperatura w domu przekroczy zadaną o 0,5 stopnia, a załącza gdy spadnie o 0,5 stopnia. W praktyce działa to fatalnie, u mojego znajomego potrafi załączyć sprężarkę 10 razy w ciągu godziny, bo nie może się zdecydować czy grzać czy nie. Do tego najczęściej nie wyłącza pompy obiegowej, tylko godzinami mieli bez sensu zimną wodę.
Termostat zewnętrzny działa znacznie lepiej. Kiedy daje sygnał grzać, to pompa pracuje zgodnie z krzywą, a kiedy daje sygnał nie grzać, to sprężarka i obiegówka stają.

2) Ciśnienie w spoczynku powinno wynosić 0,1 bar na każdy metr wysokości instalacji + 0,3 bar w naczyniu przeponowym + kolejne 0,3 bar. Czyli jeżeli między najniższym a najwyższym punktem instalacji jest 7 metrów, to ciśnienie powinno wynosić:
0,7 bar + 0,3 bar = 1 bar w naczyniu przeponowym (takie jest fabryczne ustawienie naczynia wbudowanego w pompę)
1 bar + 0,3 bar = 1,3 bar w całej instalacji
Podczas pracy spadek ciśnienia na manometrze jest normalny, 1 bar jest ok.

3) To jest przepływ maksymalny, czy przy normalnej pracy? Jak przy pracy to ok, jak maksymalny to bardzo słabo.

ocokaman
17-10-2023, 21:29
to jest obecnie obserwowany przepływ podczas pracy pompy na grzanie C.O., jak dałem odpowietrzanie parę dni temu to było bodajże 40l/min czy może nawet więcej więc to znaczy że max to chyba nie jest? wiem że na taki przepływ mogą wpłynąć opory poprzez zapowietrzenie, czy mając takie Flamco 2w1 z odpowietrzaczem muszę jescze jakoś się przejmować zapowietrzeniem podłogówki? i jak to sprawdzać ewentualnie? wielkie dzięki za pomoc w tych tematach

MiG25
17-10-2023, 22:38
Maksymalny przepływ 40l/min przy pompie 7kW jest ok.

Resztki powietrza wcześniej czy później wpadną do tego Flamco i zostaną usunięte. Przejmować się raczej nie trzeba , o ile wszystko jest szczelne , i powietrze nigdzie nie jest zaciągane. Jak jest zapowietrzona instalacji to po prostu słychać i widać by było na tym Flamco (co chwila by usuwał powietrze).

zbyszekwojtal
18-10-2023, 16:33
1) Będzie pracować ciągle do momentu przekroczenia zadanej temperatury o 2 stopnie przez 3 minuty (kiedy nie będzie już w stanie zredukować swojej mocy). Wtedy wyłączy sprężarkę i załączy ją ponownie w momencie kiedy powrót spadnie o 3 stopnie. Obiegówka pracuje bez przerwy. Jedyne co może wtedy wyłączyć grzanie to ustawienie "Temperatura zewnętrzna wyłączenia grzania".
Termostat wbudowany ma swój algorytm pracy, który nie ma żadnego sensu, ale generalnie pracuje z krzywą i wyłącza sprężarkę jak temperatura w domu przekroczy zadaną o 0,5 stopnia, a załącza gdy spadnie o 0,5 stopnia. W praktyce działa to fatalnie, u mojego znajomego potrafi załączyć sprężarkę 10 razy w ciągu godziny, bo nie może się zdecydować czy grzać czy nie. Do tego najczęściej nie wyłącza pompy obiegowej, tylko godzinami mieli bez sensu zimną wodę.
Termostat zewnętrzny działa znacznie lepiej. Kiedy daje sygnał grzać, to pompa pracuje zgodnie z krzywą, a kiedy daje sygnał nie grzać, to sprężarka i obiegówka stają.

2) Ciśnienie w spoczynku powinno wynosić 0,1 bar na każdy metr wysokości instalacji + 0,3 bar w naczyniu przeponowym + kolejne 0,3 bar. Czyli jeżeli między najniższym a najwyższym punktem instalacji jest 7 metrów, to ciśnienie powinno wynosić:
0,7 bar + 0,3 bar = 1 bar w naczyniu przeponowym (takie jest fabryczne ustawienie naczynia wbudowanego w pompę)
1 bar + 0,3 bar = 1,3 bar w całej instalacji
Podczas pracy spadek ciśnienia na manometrze jest normalny, 1 bar jest ok.

3) To jest przepływ maksymalny, czy przy normalnej pracy? Jak przy pracy to ok, jak maksymalny to bardzo słabo.
Inżynier Panasonica zachwalał na webinarze wbudowany termostat , jego współpracę ze sterownikiem, z krzywą i że np. jak sterownik widzi że temperatura dochodzi do zadanej to jego logika pracy jest taka żeby jak najdłużej pracować bez wyłączania sprężarki. To nie tylko wyłączenie pompki obiegowej. Jeżeli nie ma bufora lub bufor szeregowo na powrocie to działa to jeszcze lepiej bo wpływa nie tylko na pracę sprężarki ale i bezpośrednio na przepływ i deltę żeby zapewnić jak najdłuższą pracę sprężarki

MiG25
18-10-2023, 17:02
Tak , teoria jest słuszna , i brzmi bardzo przekonywująco....
Problem jest głównie w tym , że Panasonic nie potrafi mierzyć temperatur z większą dokładnością niż cały jeden stopień . Czyli ustawiasz sobie na termostacie 23 stopnie, to realnie pompa jedzie do 24 stopni ,przy nich próbuje to utrzymać , w rzeczywistości przechodzi to w 25sopni ,po czym temperatura zaczyna lecieć w dół , przechodzi przez 23 stopnie , włącza się obiegówka , ale temperatura spada do 22 stopni dopiero pompa startuje , zanim nagrzeje to spadnie do 21 stopni , i tak w kółko. Chcesz utrzymać temperaturę 23 stopnie , a tu rozstrzał od 21 stopni do 24... Tak ja to pamiętam. Po czym przy termostacie zewmętrznym ,który ma dokładność co 0,1stopnia ustawiam 23 stopnie , histerezę +0,2 -0,3 stopnia , i rozstrzał mam może od 23,4 do 22,7 (albo na odwrót). Jest różnica duża w komforcie. Także nigdy więcej Panasonicowego wewnętrznego termostatu , chyba ,że zwiększą rozdzielczość ( może to już jest w serii K ).

Zresztą w tym gąszczu postów co roku znajduje się śmiałek , który próbuje się sam przekonać :)
Ale nie pamiętam nikogo , kto by powiedział , że termostat wewnętrzny jest ok. i go używa dłużej ( ale dużo osób próbowało , w tym ja).

Gepam
18-10-2023, 19:22
Inżynier Panasonica zachwalał na webinarze wbudowany termostat , jego współpracę ze sterownikiem, z krzywą i że np. jak sterownik widzi że temperatura dochodzi do zadanej to jego logika pracy jest taka żeby jak najdłużej pracować bez wyłączania sprężarki. To nie tylko wyłączenie pompki obiegowej. Jeżeli nie ma bufora lub bufor szeregowo na powrocie to działa to jeszcze lepiej bo wpływa nie tylko na pracę sprężarki ale i bezpośrednio na przepływ i deltę żeby zapewnić jak najdłuższą pracę sprężarki

https://i.postimg.cc/RVx6Br5q/termostatwewnetrzny.png

XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

ocokaman
19-10-2023, 05:47
czy możecie mi powiedzieć czy mając ustawioną samą krzywą grzewczą i pompa włączana ręcznie póki co, bez termostatów i kiedy chce grzać CWU to grzeje też wodę? w załączeniu zdjęcia z dzisiejszego poranka
1) mam wodę 39st i chce podgrzać do 44 -zdjęcia 1 i 2
2) zdjęcie 3 i 4- woda bardzo szybko chyba bo w 2min już się podgrzewa o 1st ale równocześnie krzywa grzewcza - jak rozumiem pokazująca grzanie CO skacze do 46/47st a sprężarka wkręca się już na ok 70hz (obserwowane dotąd jakieś 40)
3) zdjęcie 5- pobór mocy to 3kw a potem nawet 3.2 a przecież to tylko odczyt z panelu więc faktyczne zużycie pompy jest większe
podusmowując moje pytania:
czy grzejąc CWU siła grzeczy grzeje też CO- czy po prostu ten widok krzywej grzewczej na panelu jest mylny i de fakto oznacza to zasilanie CWU a nie CO
ile ta pompa 7kw gen J może max pobierać prądu bo sprzedawano mi jako zużycie max 2kwh....

466658466659466660466661466662

MiG25
19-10-2023, 07:43
CWU też przecież grzejesz wodą :)
A nawet jeśli zaczyna się grzanie grzałkami , to i tak w All-In-One nie ma grzałki elektrycznej wsadzonej w zbiornik , tylko jest gzałka za wymiennikiem , która nagrzewałaby wodę kotłową ,a ta dopiero trafiałaby na wężownicę w zbiorniku.

Czujniki Zasilanie i Powrót to są te w pompie przed i za wymiennikiem i grzałkami , więc grzejąc CWU te czujniki siłą rzeczy mierzą temperaturę wody z jaką grzeje CWU. Zawór trójdrożny ( sprawny ) tej wody nie puszcza w tym momencie na CO tylko na CWU.
I tak , zasilanie jest wyższe od temperatury zbornika , bo żeby coś nagrzać musi być przekazywanie temperatury wyższej do niższej ( wiem ,że to nie brzmi "naukowo", ale w prosty sposób tak to działa)

ocokaman
19-10-2023, 08:00
hej, no tak CWU to grzanie wody bo to po prostu bojler, nie wiedziałem po prostu że tym momencie ten środkowy ekran na panelu odpowiedzialny za krzywą grzewczą (czyli grzanie CO) będzie pokazywał też grzanie CWU, może źle zrozumiałem ten widok że odnosi się tylko do CO a nie ogólnie do zasilania w danym momencie, dzięki za odp

pozostaje pytanie ile to może max brać prądu- 3.2kwH na grzanie wody bez żadnych grzałek z temp startową 39st czyli nie złą to wydaje się absurd, wcześniej miałem zwykłą grzałkę w bojlerze 2kw i nie kosztowała 35tys jak PC........

MiG25
19-10-2023, 08:25
Bierze 3kW prądu , ale generuje 7,2kW energii , takiej grzałki to raczej nie miałeś...

Więc raz , teraz grzejesz 7kW zamiast 2kW , więc czas grzania będzie ponad dwa razy krótszy ( co może aż tak nie być jakimś ogromnym plusem ) ,ale zakładając COP 2 ,to energii zużyjesz 2x mniej.

A już widzę :) , podstawowe pytanie ,czy rozróżniasz pojęcie Energii od Mocy , bo to co podaje pompa to jest aktualna/chwilowa moc .
Inna sprawa , że pompa podaje to w cały świat , czasami z błędem nawet 30% ,więc nie należy temu wierzyć , tylko ew zewnętrzny licznik energii.

luke1106
19-10-2023, 12:08
Tu chyba masz ustawioną funkcję Smart DHW ( inteligentne CWU czy jakoś tak po polsku) ,która jest w wersji J.
U mnie nie ma szans , żeby CWU się załączyło , jeśli ustawiona delta jest nieosiągnięta.


Przepraszam, za odgrzewanie kotleta sprzed pół roku, ale u mnie Aquarea All-In-One 7kW seria J też zachowuje się podobnie jak było to opisane w tym wątku (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8180065&viewfull=1#post8180065) - punkt 3. Po zaniku prądu załączyło się grzanie CWU, chociaż do osiągnięcia delty było jeszcze daleko. Ponadto drugi przypadek tego zachowania jest też ciekawy. W ostatni poniedziałek grzanie CWU załączyło się automatycznie ok godziny 20 - 21, bo osiągnięta była delta. Następnego dnia ok godziny 16 - 17 świeciło ładne słońce, a że mam fotowoltaika, to pomyślałem, że wymuszę grzanie CWU teraz, niech grzeje "za darmo", mimo, że delta nie została jeszcze osiągnięta. Pompa nagrzała wodę do zadanej temperatury, ale wieczorem około godziny 20 - 21 znów się włączyła (w porze podobnej jak dzień wcześniej), mimo, że temperatura CWU spadła zaledwie o 2 stopnie od zadanej, a deltę mam ustawioną na -10 stopni. To nie był pierwszy przypadek takiego zachowania - wcześniej przynajmniej raz też tak próbowałem zrobić, ale widać, że PC jest mądrzejsza.

michael_45
19-10-2023, 14:05
Cześć wszystkim. Borykam się z dość dużym zużyciem kW, które przy obecnych i przyszłych cenach prądu jest mocno niepokojące. Zastanawiam się w ogóle czy jednostka została dobrze dobrana. PC to T-CAP 9kW 3 fazowa generacja H. Ogrzewanie tylko podłogówka, brak bufora. Powierzchnia ok 180m2. Budynek ocieplony 20cm EPS, strop jeszcze nie do końca ocieplony (obecnie 15cm EPS, docelowo 30cm). Zużycie przez rok (czerwiec - czerwiec) na cele ogrzewania + CWU to 4800kWh (z podlicznika). Zbiornik wody 300L. Obecnie sterowanie przez termostat pokojowy, na PC dość długo prosta, obecnie krzywa grzewcza. Po osiągnięciu 22 stopni termostat wyłącza ogrzewanie. Podpowiedzcie proszę co mogę zrobić, żeby ograniczyć zużycie. Mam wrażenie, że zimą dużo energii jest zużywane na defrosty i tutaj chyba brak bufora to kiepskie rozwiązanie. Mogę wstawić jakieś dane odnośnie krzywej czy ilości włączeń jeżeli będzie to pomocne. Chyba, że to zużycie nie jest wg Was duże?

Gepam
19-10-2023, 14:35
Znasz może OZC budynku? Strzelam, że nie będzie to więcej niż 6-7kw?
Jaką temperaturą grzejesz? Jeżeli masz powrót poniżej 27 stopni to niestety defrosty miażdżą, ale nie powinno być ich aż tak dużo. Ile masz wody w tej podłodze?
Grzałkę zbiornika masz włączoną? Sterylizację? To też potrafi zeżreć.

Hubstero
19-10-2023, 15:14
Witam, jestem nowym użytkownikiem pompy ciepła od miesiąca i jezeli można zapytac to:

1) Chciałbym się dowiedzieć jaką mam sprężarkę w pompie, ponieważ próbuję wpisać w google informacje o tym i brak wyników, ale może zadaje zbyt głupie pytanie
Model to: WH-UD09HE8 9kw

a ciekawość o sprężarce stąd ponieważ pompa po osiągnięciu zadanej temp w CO się nie wyłącza, nawet jak ma +2stopnie więcej i nie wiem czy to dobrze dla niej

2) Dodatkowo zauważyłem oszronienie na pompie w temp. zewn. -1*C i chciałem zapytać czy to normalne że się oszrania przy takiej temperaturze, bo boję się co dopiero w zimie będzie jak już teraz tak się dzieje. Dodatkowo zdjęcie jak to miałoby jakoś ocenić stan:
https://imgur.com/gallery/POFoQTo
(teraz patrzę że słabe to zdjęcie jak trzeba będzie to zrobię lepsze)

MiG25
19-10-2023, 16:33
Bo tak to Panasonic robi , jak osiągnie docelową to zaczyna się modulować i utrzymywać tą temperaturę , jeśli już się zmoduluje na minimum , a temperatura przekroczy zadaną o 3 stoppnie , to w ciągu 3min się wyłączy ( więc +2 to ciągle nie jest powód do wyłączenia).

A szronić to się zaczyna ju przy +3stopniach ( a nawet jak jest wilgotno i 4stopnie) , więc jest ok.

MiG25
19-10-2023, 16:38
Cześć wszystkim. Borykam się z dość dużym zużyciem kW, które przy obecnych i przyszłych cenach prądu jest mocno niepokojące. Zastanawiam się w ogóle czy jednostka została dobrze dobrana. PC to T-CAP 9kW 3 fazowa generacja H. Ogrzewanie tylko podłogówka, brak bufora. Powierzchnia ok 180m2. Budynek ocieplony 20cm EPS, strop jeszcze nie do końca ocieplony (obecnie 15cm EPS, docelowo 30cm). Zużycie przez rok (czerwiec - czerwiec) na cele ogrzewania + CWU to 4800kWh (z podlicznika). Zbiornik wody 300L. Obecnie sterowanie przez termostat pokojowy, na PC dość długo prosta, obecnie krzywa grzewcza. Po osiągnięciu 22 stopni termostat wyłącza ogrzewanie. Podpowiedzcie proszę co mogę zrobić, żeby ograniczyć zużycie. Mam wrażenie, że zimą dużo energii jest zużywane na defrosty i tutaj chyba brak bufora to kiepskie rozwiązanie. Mogę wstawić jakieś dane odnośnie krzywej czy ilości włączeń jeżeli będzie to pomocne. Chyba, że to zużycie nie jest wg Was duże?

Duże i nieduże , to budynek o tym decyduje... Na pewno nie jest jakieś tragiczne.
Bufor nic tu nie da , a może jeszcze pogorszy. Podaj temperaturę wody , do jakiej grzejesz , do ilu spada podczas defrostu , może wiesz czy tefrost jest w Mode 2 czy 1 ...

Gepam
19-10-2023, 16:41
1) Chciałbym się dowiedzieć jaką mam sprężarkę w pompie, ponieważ próbuję wpisać w google informacje o tym i brak wyników, ale może zadaje zbyt głupie pytanie
Model to: WH-UD09HE8 9kw
Szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji serwisowej: https://tda.panasonic-europe-service.com/docs/2z65314b3dz1z3de02z656ez706466z26zb7f36ea2184ce2a5 a9eea0a9ec711983194275da/tsn3/data/ALL/WHSDC09H3E8/SVC/997625/PAPAMY1611081CE.pdf


Bo tak to Panasonic robi , jak osiągnie docelową to zaczyna się modulować i utrzymywać tą temperaturę , jeśli już się zmoduluje na minimum , a temperatura przekroczy zadaną o 3 stoppnie , to w ciągu 3min się wyłączy ( więc +2 to ciągle nie jest powód do wyłączenia).

Chyba jednak 2 stopnie, nie 3, więc powinna się wyłączyć.
Może chodzi nie o samą sprężarkę, a pompę obiegową? Ona pracuje cały czas.

MiG25
19-10-2023, 16:58
U mnie jest na pewno 3 stopnie. Zawsze można to dokładnie samemu sprawdzić , tylko trochę cierpliwości.

Gepam
19-10-2023, 21:39
Teraz patrzę w service cloud przy zadanej 36 wyłączenie po 3 minutach przy 38,25. Może musi być po prostu więcej niż 2, a nie równo 2.

michael_45
20-10-2023, 08:14
Znasz może OZC budynku? Strzelam, że nie będzie to więcej niż 6-7kw?
Jaką temperaturą grzejesz? Jeżeli masz powrót poniżej 27 stopni to niestety defrosty miażdżą, ale nie powinno być ich aż tak dużo. Ile masz wody w tej podłodze?
Grzałkę zbiornika masz włączoną? Sterylizację? To też potrafi zeżreć.

Gdy PC chodziła na prostej to zawsze starałem się ustawiać temperaturę, aby powrót był nie niższy niż 28 stopni czyli ok 33 stopnie. W układzie jest rozcieńczony glikol, z tego co pamiętam ok 200L lub nawet bliżej 300L. Grzałka zbiornika wyłączona, sterylizacja też ( przeprowadzam raz na jakiś czas grzałką osobną, która jest zamontowana w zbiorniku).

MiG25 przy defrostach temperatura mocno spadała, do ok 25 stopni. Najgorsze jest chyba to, że przy termostacie pokojowym który robi z PC taki trochę ON/OFF to PC rano startuje z chłodnej podłogi. Tryb dzienny ustawiony mam od g 5:00 do 20:00, później tryb nocny na 19 stopni. Powoduje to, że PC załącza się ok 5 rano (temperatura wtedy w domu jest ok 21 stopni lub poniżej) i pracuje do uzyskania temperatury ok. 21.8 C. Przy niskich temperaturach na zewnątrz i z uwagi na brak bufora zanim rozgrzeje sobie posadzkę to zalicza już kilka defrostów i to chyba wzmaga sporo zużycie. Odbiór przez budynek jest chyba dość spory, bo zimą przy ok -5 na zewnątrz PC osiągała 32/33 C na zasilaniu i to przy wysokich obrotach ok 68Hz i nie bardzo chciała się wyżej wkręcić. Nie chciałbym zrezygnować z termostatu pokojowego, gdyż w nocy wolę gdy PC nie chodzi i jest chłodniej (jedyna regulacja to są rotametry na rozdzielni, nie mam żadnych dodatkowych regulacji). Samo regulowanie na krzywej grzewczej jest chyba też dość mocno okrojone w tym sterowniku. O co chodzi z mode defrostu? Jak to sprawdzić i jak to wpływa na urządzenie i zużycie energii?

MiG25
20-10-2023, 09:03
Skoro starałeś się ustawiać pompę ,żeby powrót z podłogi był nie niższy niż 28 stopni ,to coś kojarzyłeś :)

W skrócie Defrost Mode 1 jest robiony z energi ( ciepła) wody , a defrost Mode 2 jest robiony z "prądu" - z ciepła ,jakie wygeneruje sprężarka.
Stąd w Mode 1 ,woda jest przepuszczana przez wymiennik na maxa , a rurki gazowe momentalnie stają się lodowate , woda ogrzewa gaz a ciepły gaz idzie na duży skraplacz i go odmraża. Sprężarka wtedy chodzi aby aby na 30Hz.,a proces trwa 3-5min.
W Mode 2 woda się zatrzymuje ( objegówka przestaje kręcić) , a rurki gazowe stają się ciepłe , bo to sprężarka wkręcając się na wysokie obroty ten gaz rozgrzewa.
Cały ten proces trwa spokojnie ponad 10min , a przy niekorzystnych warunkach na zewnątrz ( np silny wiatr i mróz) może trwać i 25min...

Mode 2 jest tylko w jednostkach dwuwentylatorowwych ( dużych) .
Co do zużycia energii, to ja wychodzę z założenia , że potrzeba jej tyle samo w Mode 1 czy w Mode 2 , sęk w tym ,że w Mode 1 ta energia z wody już została "wyprodukowana z COPem co najmniej 2 , a w Mode 2 po prostu czerpiemy ją bezpośrednio z gniazdka. W Mode 1 tą zużytą energię będziemy musieli jeszcze raz wyprodukować , ale znowu wprodukujemy ją z COPem , a i zaoszczędzimy czas ( co najmniej 10 min).

Najgorsza sytuacja to jest wtedy jak najpierw woda ma te 27 stopni i defrost zaczyna się w mode 1 , ale poźniej temmperatura wody nagle spada , i mode 1 się przerywa , i zaczyna mode 2 . Dzieje się to wtedy jak temperatura podczas defrostu w mode 1 spadnie jak dobrze pamiętam ponizej 23 stopni.

Z drugiej strony jest też tak , że im wyżej grzejesz wodę , tym mniejszy COP uzyskujesz , więc z "oszczędnościowego" punktu widzenia , lepiej jest grzać wodę do temperatury 30 stopni ,niż do 33stopni. (ktoś kiedyś pisał , że każdy stopnień niżej to oszczędność 15%).
Stąd proponuję też zmniejszyć deltę , i nie trzymać się 5stopni ( ja u siebie mam ustawione 3 stopnie) , będzie powrót 28 stopni ale zasilanie tylko 31.
I bufor tu nic nie da , bo jego też na początku musisz nagrzać.
Tak nawiasem mówiąc , mam podobną konfigurację , tylko z dwoma strefami i termostatami do nich , tyle że u mnie powrót nie przekracza 24stopni , a żeby pompa robiła defrost w mode 1 oszukuję czujniki w pompie rezystorami , przez co pokazują wszystkie trzy temperatury o 4 stopnie wyższe. Działa to już czwarty sezon bez problemu.

EDIT: Wszystkie rzeczy mogą poskutkować co najwyżej lepszym COPem , ale i tak nie zmniejszy to zapotrzebowania na ciepło przez Twój dom , więc najważniejsze to te rzeczy pokończyć , i poszukać gdzie jeszcze ucieka ciepło.

michael_45
20-10-2023, 09:26
MiG25 Generalnie w poprzednim sezonie zimowym prowadziłem sporo obserwacji z pracy PC w różnych warunkach temp/wilgotnościowych ale zapomniałem, że tutaj istnieje znakomity wątek aby takie kwestie poruszać a później z braku czasu już zapomniałem (teraz cena prądu skutecznie wskazała mi aby przyjrzeć się temu ponownie). Teraz już nie pamiętam do końca wszystkich parametrów ale mówisz o bardzo ciekawych rzeczach. U mnie na pewno jest mode 2 gdyż podczas defrostu wentylatory się nie kręcą a sprężarka jest na wysokich obrotach. Problem z temperaturą na pewno będzie miał znaczenie gdy PC wstaje i podłoga jest jeszcze zimna. W późniejszych godzinach mogłoby to zdawać egzamin. Muszę poobserwować temperatury przy defrostach i wtedy spróbować z mode1. Temperatura graniczna 23 stopnie to będzie jak rozumiem ta wyższa? One podczas defrostu się odwracają więc to chyba powrót będzie wyższy wtedy. Jak udało Ci się uzyskać 2 strefy nie mając bufora? Czy zmiany na mode 1 mogę dokonać z poziomu ustawień instalatora czy to już większa zabawa? Zawsze myślałem, że przy defroście obieg się odwraca i wymiennik odmrażany jest wodą a tu taki zonk. Spotkałem się też z opiniami, że T-CAP jest nieekonomiczny, gdyż powinien być montowany przy układach z grzejnikami gdzie wymagana jest wyższa temp. zasilania. Sam nie wiem, z drugiej strony zima pokazuje, że nie mogę po całym dniu pracy uzyskać temp. zasilania wyższej niż 34 więc chyba nie do końca to jest prawda. Pytanie jeszcze czy ustawienie niższej delty nie spowoduje bardziej wytężoną pracę pompy? Szczególnie w niższych temperaturach PC będzie musiała uzyskać wyższy powrót, co przy większym odbiorze ciepła może być trudniejsze do uzyskania?

MiG25
20-10-2023, 09:48
Na chłopski rozum , łatwiej jest wnieść ten sam ciężar na drugie piętro niż na czwarte.. Tak samo pompa ciepła z tej samej temperatury zewnętrznej załóżmy 0 stopni , łatwiej ( czyli z wyższym COPem) podniesie j do 30 stopni , niż do 35 stopni.
Teraz , wzór na moc pompy to jest P= przepływ wody pomnożony przez delta (czyli różnica pomiędzy wejściem wody a wyjściem) . Do tego jeszcze jest współczynnik stały.
Więc tą samą moc ( a moc w czasie to Energia) możesz uzyskać na dwa sposoby , przy większym przepływie i mniejszej delcie , albo odwrotnie ,przy mniejszym przepływie a większej delcie , a ty wybrałeś sposób drugi.
Oczywiście delty nie obniżysz w nieskończoność , bo obiegówka zaczyna pobierać większy prąd , zaczynają się opory w rurach ,co powoduje szumy ( no jest gdzieś granica przepływu).
Także trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy przepływem a deltą i w każdej instalacji jest on inny , a 5 stopni delty to taki uniwersalny , ani dobry do podłogówki ani dobry do grzejników.
Co do stref , to nie mam bufora ,mam sprzęgło hydauliczne ( to w sumie też bufor ,tylko prawie ,że bez objętości :) )

Podczas obu defrostów wentylatory się nie kręcą ,więc to o niczym nie swiadczy. Najprościej rozpoznać po objegówce ( czy podczas defrostu woda płynie czy nie ) , jak się ma splita , to też można rury gazowe pomacać, jak zacznie się defrost będzie uderzenie zimna ( nawet -20 stopni) przy mode 1.
Do tego przy mode 1 słychać charakterystyczny syk jednostki zewnętrznej podczas rozpoczęcia defrostu i zakończenia.

Znaczy pompa w momencie kiedy zaczyna się defrost to patrzy , czy temperatura jest 27 lub wyższa , jeśli jest , to zaczyna się mode 1 , jeśli nie to mode 2 i koniec.
Natomiast jesli zaczął się mode 1 , to pompa cały czas mierzy na wyjsciu z wymiennika temperaturę wody , i teraz jak spadnie ponizej 23 stopni ( nie jestem pewny czy akurat tyle) , to po prostu mode 1 się zatrzyma (mimo ,że na zewnątrz na skraplaczu ciągle lód) , i sobie powoli zacznie procedurę mode 2.

MiG25
20-10-2023, 09:55
Zresztą dźwięk Mode 2 jest jedyny w swoim rodzaju : https://www.youtube.com/watch?v=0mpvlWWfTlQ

michael_45
20-10-2023, 10:53
Dobrze, w takim razie zacznę od zmniejszenia delty. W miedzyczasie wstawie jeszcze dane jak wygląda start/stop przy h pracy sprężarki i ustawienia krzywej. Faktycznie o ile na parterze na rotametrach utrzymuje się ok 1L przepływ to na piętrze mam ok 0,5l/min. Być może zmniejszenie delty spowoduje, że będzie lepiej tłoczyć na piętro. To jest monoblok więc po rurkach ciężko sprawdzić, ale jeśli automatyka sama steruje mode 1 mode 2 to nie jest najgorzej. Pamiętam, że mialem też kiedyś problem przy próbie wygrzania zbiornika. Zasilenie weszło na 55 C i nie chciało wyżej, przy tym jakieś dziwne odgłosy z PC sie wydobywały może z uwagi na bardzo wysokie obroty. Czy taka PC nie powinna bez problemu wejść na 65 C przy wygrzewaniu zasobnika 300L?

MiG25
20-10-2023, 11:09
Generalnie PC mają bardzo ciężko w temperaturach powyżej 50 stopni.
W Panasonicu w wersji H jak możesz zobaczyć temperatura docelowa podczas grzania zbiornika jest 57 stopni ( ale jak temperatura zewnętrzna spadnie bodajże poniżej 5 stopni , to już jest 55 stopni), a to jest temperatura wody w wężownicy , i siłą rzeczy musi być ona o kilka stopni cieplejsza od wody w CWU , żeby ją ogrzewać.
Generalnie jak grzejesz do 65stopni to siłą rzeczy wchodzi w to grzałka ( i może tu jest cała zagadka).

Pytanie po co Ci tak ciepła woda w CWU ? Do mycia i tak ją później mieszasz z zimną , masz zbiornik wystarczający ,żeby starczyło tej wody na kąpiel , nawet jak będziesz ją grzał do 40 stopni... Ustaw temperaturę CWU na 45stopni , deltę grzania CWU na 5 stopni , i będzie to wystarczający komfort , a energii na grzanie CWU pójdzie dużo mniej.

michael_45
20-10-2023, 11:45
Nie no to było w ramach jednorazowej próby wygrzania zbiornika. Tak na stałe mam 45 stopni na delcie 8 i jest to w zupełności wystarczające. Dodatkowo wyłączyłem pompę obiegową, która też lubi wychłodzić wode w zbiorniku.

Mam jeszcze pytanie o moduł i Smart Cloud. Czy warto to założyć w wersji H? Czytałem, że jest słaba funkcjonalność modułu, a zależałoby mi żeby np zbierać dane na jakich obrotach pracuje sprężarka w danych godzinach/temp. zewnętrznych itd. Czy tam da sie odczytać tyle danych co prosto ze sterownika?

MiG25
20-10-2023, 11:57
Jak założysz konto Service Cloud ( a nie tylko smart cloud) ,to tych parametrów będziesz miał dużo. Inna sprawa ,że ten Service cloud rejestruje parametry zdaje się co 1min (a tybie rejestracji 30s) , co czasami jest za mało. Inna sprawa te dane są po prostu na serwerze Panasonica .
Alternatywa to Heishamon i własna automatyka domowa.

michael_45
20-10-2023, 12:08
Rozumiem. A czy można mieć service cloud bez firmy? Wiąże się ta usługa z dodatkowymi opłatami?

MiG25
20-10-2023, 12:18
Nikt danych w formularzu kiedyś nie sprawdzał i weryfikował i nie kazał za to płacić (ciągle przychodzą mi różne powiadomienia,że tam jestem) , nie wiem jak teraz.

Gepam
20-10-2023, 13:25
MiG25 przy defrostach temperatura mocno spadała, do ok 25 stopni. Najgorsze jest chyba to, że przy termostacie pokojowym który robi z PC taki trochę ON/OFF to PC rano startuje z chłodnej podłogi. Tryb dzienny ustawiony mam od g 5:00 do 20:00, później tryb nocny na 19 stopni. Powoduje to, że PC załącza się ok 5 rano (temperatura wtedy w domu jest ok 21 stopni lub poniżej) i pracuje do uzyskania temperatury ok. 21.8 C. Przy niskich temperaturach na zewnątrz i z uwagi na brak bufora zanim rozgrzeje sobie posadzkę to zalicza już kilka defrostów i to chyba wzmaga sporo zużycie.
Podejrzewam że tu jest główny problem. Grzanie pompą tak jak śmieciuchem, czyli w nocy lodówka a od rana pełny ogień nie jest zbyt ekonomiczne. Lepiej grzać ciągle na niskiej modulacji i wykorzystywać tanią taryfę w nocy. Myślę, że gdybyś dobrał krzywą na styk to zużycie by spadło. Termostat przydaje się jak jest za ciepło na dworze, ale poniżej pewnej temperatury zewnętrznej już niekoniecznie.
Ew. jak jest dobra akumulacja ciepła to grzać tylko w taniej taryfie.


Nikt danych w formularzu kiedyś nie sprawdzał i weryfikował i nie kazał za to płacić (ciągle przychodzą mi różne powiadomienia,że tam jestem) , nie wiem jak teraz.
Na szczęście tak samo. Smart Cloud to jest jakiś żart. 600zł żeby mieć dostęp do czegoś takiego... wstyd. Jakby Panasonic zablokował zwykłym ludziom dostęp do Service Cloud to moduły chodziłyby na Allegro po 10zł :rolleyes: Chociaż może goheishamon by odżył.

michael_45
20-10-2023, 14:02
Podejrzewam że tu jest główny problem. Grzanie pompą tak jak śmieciuchem, czyli w nocy lodówka a od rana pełny ogień nie jest zbyt ekonomiczne. Lepiej grzać ciągle na niskiej modulacji i wykorzystywać tanią taryfę w nocy. Myślę, że gdybyś dobrał krzywą na styk to zużycie by spadło. Termostat przydaje się jak jest za ciepło na dworze, ale poniżej pewnej temperatury zewnętrznej już niekoniecznie.
Ew. jak jest dobra akumulacja ciepła to grzać tylko w taniej taryfie.




Na szczęście tak samo. Smart Cloud to jest jakiś żart. 600zł żeby mieć dostęp do czegoś takiego... wstyd. Jakby Panasonic zablokował zwykłym ludziom dostęp do Service Cloud to moduły chodziłyby na Allegro po 10zł :rolleyes: Chociaż może goheishamon by odżył.

Tak, tylko grzanie cały czas na niskim parametrze przy częstych defrostach też nie jest super rozwiązaniem, gdyż PC nie ma się z czego odmrażać. Rozważam też takie rozwiązanie, ale np. z tego względu, że nie mam sterowania na poszczególne pomieszczenia to musiałbym codziennie ręcznie zakręcać rotametr w sypialni, gdyż nikt z domowników nie lubi jak w nocy grzeje podłogówka.

Czy w takim razie moduł w połączeniu z Service Cloud warty jest wydania tych pieniędzy? Czy nie wiele to zmieni? Czytam sporo, że zrywa połączenie, że dane się gubią przy braku internetu itd. Powinien być tam jakiś dostęp do historii zużycia, jakieś wykresy itd...

Gepam
20-10-2023, 14:19
Tak, tylko grzanie cały czas na niskim parametrze przy częstych defrostach też nie jest super rozwiązaniem, gdyż PC nie ma się z czego odmrażać. Rozważam też takie rozwiązanie, ale np. z tego względu, że nie mam sterowania na poszczególne pomieszczenia to musiałbym codziennie ręcznie zakręcać rotametr w sypialni, gdyż nikt z domowników nie lubi jak w nocy grzeje podłogówka.

Właśnie sęk w tym że jak pompa pracuje z niską mocą to nie ma częstych defrostów.


Czy w takim razie moduł w połączeniu z Service Cloud warty jest wydania tych pieniędzy? Czy nie wiele to zmieni? Czytam sporo, że zrywa połączenie, że dane się gubią przy braku internetu itd. Powinien być tam jakiś dostęp do historii zużycia, jakieś wykresy itd...
Zawsze możesz zwrócić jak ci nie podpasuje. Nie jest w żaden sposób zaplombowany i można go zresetować do ustawień fabrycznych po użyciu. Zrywanie połączenia to raczej u ludzi którzy mają problemy z własną siecią, a nie z samym modułem. Jak możesz podłączyć go kablem to jeszcze lepiej.

michael_45
20-10-2023, 14:24
Właśnie sęk w tym że jak pompa pracuje z niską mocą to nie ma częstych defrostów.


Zawsze możesz zwrócić jak ci nie podpasuje. Nie jest w żaden sposób zaplombowany i można go zresetować do ustawień fabrycznych po użyciu. Zrywanie połączenia to raczej u ludzi którzy mają problemy z własną siecią, a nie z samym modułem. Jak możesz podłączyć go kablem to jeszcze lepiej.

U mnie tylko kabel, gdyż mam skrętkę doprowadzoną do kotłowni. Chyba jednak się skuszę aby mieć jakiś podgląd w różnych warunkach temp / wilgot i spróbować przejść na krzywą + harmonogram. Chociaż taryfy to obecnie i tak lipa, bo ogranicza nas limit. Po nowym roku okaże się co z ceną prądu będzie, ale pewnie wywali mocno w górę.

MiG25
20-10-2023, 15:07
Mogę Ci srzedać CZ-TAW1 za połowę ceny , bo uż go od dawna nieużywam....
Jedyny problem to długość kabla, tam jest 1,5m , raczej nie starczy od monobloka na zewnątrz do środka .

michael_45
20-10-2023, 17:27
Mogę Ci srzedać CZ-TAW1 za połowę ceny , bo uż go od dawna nieużywam....
Jedyny problem to długość kabla, tam jest 1,5m , raczej nie starczy od monobloka na zewnątrz do środka .

Dzięki, porozmawiam jeszcze ze swoim instalatorem i rozważę propozycję.

Sprawdziłem jeszcze jak wygląda kwestia włączeń i pracy sprężarki:
Ilość WYŁ.-WŁ. 3688
Całk. czas działania 6016h

Poniżej także zdjęcie krzywej:
466671

Rozumiem to tak, że od temperatury 0 C i powyżej pompa daje 30 C na zasileniu, między 0C a -10C przechodzi sobie między 30 a 35 stopni a poniżej -10C PC daje 35C na zasileniu. Czy dobrze rozumiem ten wykres? Chyba nie ma tutaj zbyt dużego pola manewru w ustawieniu. Powinno być znacznie więcej możliwości regulacji punktów na wykresie.

Gepam
20-10-2023, 20:13
Sprężarka ok, ale widać te defrosty w deice mode 2.
Krzywą dobrze rozumiesz. Widać że cały czas grzejesz bardzo wysoką mocą, skoro twoja podłoga przy 33 stopniach oddaje 9kw. Mógłbyś jeszcze sporo zjechać z temperaturą.

ocokaman
21-10-2023, 07:48
Bierze 3kW prądu , ale generuje 7,2kW energii , takiej grzałki to raczej nie miałeś...

Więc raz , teraz grzejesz 7kW zamiast 2kW , więc czas grzania będzie ponad dwa razy krótszy ( co może aż tak nie być jakimś ogromnym plusem ) ,ale zakładając COP 2 ,to energii zużyjesz 2x mniej.

A już widzę :) , podstawowe pytanie ,czy rozróżniasz pojęcie Energii od Mocy , bo to co podaje pompa to jest aktualna/chwilowa moc .
Inna sprawa , że pompa podaje to w cały świat , czasami z błędem nawet 30% ,więc nie należy temu wierzyć , tylko ew zewnętrzny licznik energii.

1) chyba nie rozróżniam - w moim pytaniu chodziło mi tylko o pobór prądu i jak rozumiem pole 'Pobor ener' na panelu tym właśnie jest + słynne 30proc oczywiście?

2) co do sterowania pompą- skoro nie mam termostatu zewnętrznego a wewnętrzny tak mocno nie polecasz, jak byś zalecił sterowanie grzaniem i CWU w okresie zimowym, narazie ręczne włączanie pompy wg potrzeb jest ok bo sprowadza się do włączanie CWU i CO o 13ej a wyłączeniu o 15ej i jest git ale w zimie to raczej musi działać już bardziej ciągle a na pewno grzanie CO więc co- po prostu zostawić krzywą grzewczą na jakiś tam optymalnych parametrach (pytanie 3) i niech to pracuje ciągle? może gdzieś jakieś poradniki? ten wątek ma 1tys stron żeby to przeczytac i sie podowiadywac to już po prostu za duzo, z góry dzieki za porady

3) co do ustawień powrotu i zasilania, gdzieś tam dalej w wątku piszesz że powrót powinien być nie niższy niż 28st- czemu? jeśli ja mam krzywą 28st przy 12st na zewnątrz i delte 5 to rozumiem że powrót mam 23st i to jest źle? no ale skoro nie chce grzać wyżej bo nie ma potrzeby to co zrobić? to chyba znowu bym zapytał czy są gdzieś jakieś porady dotyczące co tu brać pod uwagę bo jak widzę zmiennych jest kilka: powrót zasilanie delta predkość podłogówki i oczywiście pobór elektryki bo gdyby nie to pewnie wszyscy mieli by wy*** i grzali ile wlezie

MiG25
21-10-2023, 08:44
Ad.1 Tak , dokładnie pobór energi elektrycznej sprawdzisz tylko podlicznikiem , pompie nie należy wierzyć ( może nowe L/K mają "prawdziwy " licznik z pomiarem prądu i napięcia , bo wersja H/J po prostu zakłada ,że napięcie jest 230V , a prąd jest szacowany z" tabelki" na podstawie częstotliwości sprężarki i ew temperatury zewnętrznej).

Ad.2. Termostat ,ale zewnętrzny ,taki z dość dokładną rozdzielczością temperatury... Nie chcę polecać konkretnych bo nie mam typowego termostatu (tu na forum polecają Salusy) , ja steruję na zasadzie termostatu zewnętrznego ,ale automatyką domową , mam kilka czujników temperatury i wymyślony algorytm ,kiedy grzanie ma się włączyć a kiedy wyłączyć.

Ad.3.Masz 7kW J , czyli jednostka zewnętrzna jednowentylatorowa . Tu nie ma problemów z defostem w postaci Mode 2 , jedynie podczas defrostu jak temperatura wody spadnie poniżej 27 stopni to się załączy grzałka ( a ją i tak można wyłączyć w menu serwisowym).

Andrzej5101
21-10-2023, 10:38
Masz 7kW J ,czyli jednostka zewnętrzna jednowentylatorowa .
Tu nie ma problemów z defostem w postaci Mode 2 , jedynie
podczas defrostu jak temperatura wody spadnie poniżej 27 stopni
to się załączy grzałka ( a ją i tak można wyłączyć w menu serwisowym).
1/Częstość defrostów nie jest wielkim problemem;
...a/ lepiej jak PC się często odszraniała i chodzi z pełną wydajnością, niż była cała zalepiona i tłukła kWh,
...b/ gorszym problemem jest długość defrostów, bo jak trwają długo to wtedy jest problem,
...c/defrosty nasilają się w temperaturze - 3C do + 3 C
2/Niekorzystnie na wykonanie defrostów wpływa;
,,,,a/ zbyt mały zład wody,
....b/ zbyt niska temperatura powrotu zładu,
....c/ zbyt niska krzywa grzewcza,
....d/ PC dobrana zbyt slaba lub o małym wymienniku,
....e/ wylewki zbyt cienkie,
3/ Wyłączenie grzałki powoduje;
...a/ wydłużenie czasu i ilości defrostu;
.........- brak w tym czasie dostarczania ciepła do budynku i spadek copu,
...b/ skraca żywotność spręzarki,
...c/ większa możliwość zamarznięcia/rozsadzenia wymiennika ( szczególnie monoblok ) podczas defrostu,
...d/ PC 2-wentylatorowa ;
.......- jest się w stanie odszronić się w deice mode 2,
.......- 1-wentylatorowa nie, stąd potrzebuje cieplejszej wody.

Techno
21-10-2023, 11:21
Andrzej , ile razy zamierzasz wklejać te regułki ? Wg zasady Gebelsa kłamstwo powtórzone 100razy stanie się prawdą ? :)

W jaki sposób wyłączenie grzałki spowoduje spadek COPu ? Każde włączenie grzałki jest spadkiem COPu a nie odwrotnie. ( Chyba , że pompa popsuta , i grzanie jest z COPem np 0,5 , bo taki przypadek też może się zdarzyć , ale mówimy o sprawnych instalacjach).

Masz jakieś dowody na to ,że skraca żywotność , czy tylko Ci się tak wydaje ,bo przecież silnik "na zimno " to też zabójstwo....
Pompa może się włączać w ujemnych temperaturach , ale już defrostu chłodniejszą wodą zrobić nie może ?

Te wszystkie ograniczenia/zabezpieczenia temperaturowe są tylko po to ,żeby woda przypadkiem nie zamarzła w wymienniku ( bo to skróci żywotność do zera , jak zamarznięty wymiennik pęknie , gaz wyleci ,a jeszcze sprężarka pociągnie wodę) , a nie ,że "woda będzie za zimna" i jak człowiek nad Bałtkiem stanie i się nie rozmrozi :)

ocokaman
21-10-2023, 11:53
1) ok dzięki za odpowiedzi ale to jak w końcu z tym zasilaniem/powrotem i deltą- można zostawić 28st/23st i delte 5 przy temp +15 na zewn? nie ma problemu że wraca tylko 23st dla optymalności pracy itp czy może jednak zmniejszyć deltę na 3 czy coś takiego

2) ustawienie Max predkość pompy obiegowej dać 0x98? obecnie 0x96- bo jak by nie rozumiem czy po prostu jej zwiększam limit jak by potrzebowała czy może wymuszam taką wysoką prędkość, jeśli to tylko podniesienie limitu to chyba dobry krok bo po prostu nie blokujemy przepływu gdyby pompa potrzebowała prędzej pchać wodę

3) w ustawieniue Zbiornik jest coś takiego jak max czas działania CO i CWU - o co w tym chodzi, przecież to pompa decyduje co kiedy włączyć według zadanych parametrów więc jak to się ma do krzywej grzewczej i zadanej temp grzania CWU? dodam że miałem ustawione CO 30min i CWU 1:15h ale pompa i tak sobie pracowała ile jej tam pasowało (w zasadzie CO aż do ręcznego wyłączenia jeszcze nidgy sama mi się nie wyłączyła)

MiG25
21-10-2023, 12:28
@Andrzej5101 , zapomniałeś na końcu dodać: " Oto słowo Boże ! "

O ile większość rzeczy wklejasz zgodnych z obserwacjami ,z doświadczeniami użytkowników , o tyle tu nie masz żadnych.
I dokładnie , jak wyłączenie grzałki spowoduje spadek COPu... ( co do długości grzania się zgodzę), skoro ta energia na rozmrożenie ze zładu już jest
wyprodukowana z COPem.

Może pisz , że to jest Twoja opinia ( bo masz do niej prawo ) , a nie piszesz na wzór instrukcji i obwieszczasz , że tak jest.

Tylko inni producenci takich obostrzeń nie mają ,rozmrażają wodą taką jaka jest , a sprężarek też takich samych używają... :)


@octoman,
Ad.1. Wszystko można , nikt nie zabroni :) Możesz zobaczyć co spowoduje zmniejszenie delty ( w J w ogóle masz opcję ,żeby zamiast delty ustawić max.przepływ).
A przy temperaturze zewnętrznej +15 w ogóle defrostów nie ma , więc ...
Ad.2 To jest prędkość max , jakiej nie przekroczy pompa podczas grzania ,np.żeby nie szumiało , więc pompa sobie będzie ustawiała ją mniejszą , czasami nawet znacznie mniejszą . (ale jak będzie defrost to będzie miała to ustawienie i tak gdzieś , i będzie zapitalać na max).

Ad.3 Tak , ale może być taki przypadek , np odkręciłeś ciepłą wodę i ją nalewasz do basenu , że pompa grzeje CWU i końca nie widać , a już podłoga zimna i w domu też zaczyna się chłodno. Więc po tym czasie pompa przestaje grzać CWU mimo ,że nie osiągneła temperatury zadaniej i przechodzi na CO. I to samo z CWU.

Andrzej5101
21-10-2023, 12:58
Panowie - więcej kultury,
Rozumuje to tak ;
- jeżeli defrosty są dłuższe i jest ich więcej,
- to wg;mnie większa ilość energii jest tracona,
- a tym samym sprawność grzania lokalu spada, bo ;
..... więcej zużytych kWh niż przy użyciu grzałki - skoro ona jest,
.....więcej wyłączeń/włączeń sprężarki

MiG25
21-10-2023, 14:08
A może też trzeba wyjść od tego , że im wyżej grzejemy wodę ,tym szybciej zajdzie lodem parownik. I z obserwacji tak jest , bo przy grzaniu CWU u mnie dużo szybciej szronieje ( mimo ,że produkuje mniej mocy , ze względu na wielkość wężownicy). Nie wspominając już o tym ,że z każdym stopniej wyżej COP spada.

Stąd powinniśmy dążyć do obniżenia temperatury grzania , a nie do jej podwyższania , pomimo ,że Panasonic sobie tak zaprogramował defrostu wymyślając Mode 2 w jednostce dwuwentylatorowej i włączanie grzałki w jednowentylatorowej poniżej magicznej temperatury 27 stopni.

Więc niższa temperatura to mniej defrostów .
Teraz ,ja zakładam , że defrost potrzebuje określonej energii ,która jest stała i obojętnie skąd się ona weźmie , czy z wody , czy z prądu , czy z obu ( oczywiście można mówić , że dłuższy defrost to jednak tej energii trzeba więcej , ja jestem zdania , że cała energia idzie na lamele parownika , i powietrze odbiera energię już z roztopionej wody , a nie bezpośrednio z lameli przez co lód się nie rozpuszcza. Mniej energii na raz dostarczamy ,tym wolniej odbywa się defrost , ale sumaryczna energia na defrost jest ta sama ( albo lepiej podobna) ,co najwyżej czas może być inny.
Więc lepiej jest odebrać energię wodzie , która jest podgrzana energią z COPem , niż bezpośrednio podgrzewać z prądu z COPem 1. To jest przy założeniu , że nam się nie spieszy, w domu jest w miarę ciepło itd. Co innego jak grzejemy tylko w taryfie nocnej , to tam się każda minuta liczy :) Tu faktycznie lepiej włączać grzałki i wspomagać defrost ,żeby zdążyć nagrzać dom ,nim czas taryfy się skończy.
Więc jeśli dla Ciebie "sprawność grzania lokalu" to czas , to ok , ale jeśli sprawność to COP to włączenie grzałki powoduje spadek COPu.

Czy będzie mniej defrostów jeśli będziemy wspomagać się grzałką ? Teoretycznie tak , ale to może co dziesiąty defrost. Wydaje mi się, że prędzej zagrzejemy dom i PC się wyłączy , niż się załapiemy na ten bonus.
A prędzej jest tak , że po piątym defroście pompa osiąga zadaną temperaturę ,moduluje się i przestaje się szonić :)

Gepam
21-10-2023, 14:28
W ogóle pomysł, że woda o temperaturze np. 20 stopni płynąca z szybkością 50l/min zamarznie w wymienniku jest tak absurdalny, że to chyba tylko "inżynierowie" Panasonica mogli wymyślić. Te 27 czy 22 stopnie to bardziej wygląda jak jakieś losowe wartości, które ktoś kiedyś wklepał na pałę i tak zostało. A że Panasonic ma wywalone na oprogramowanie, to nikt tego nie poprawił, tak jak wielu innych błędów. Dopiero przy serii L się zorientowali że to miało być 7 stopni, a nie 27. :rolleyes:


Starting conditions:
 During normal deice operation 4~9
 Water outlet temperature < 7°C or
Water outlet 2 temperature < 7°C

Heater operates when 1 ~2 fulfilled.

Andrzej5101
21-10-2023, 15:23
Mam 9kW/TCap/1f i ogrzewanie grzejnikowe;
- aby był efekt grzania - temperatura zasilania grzejników musi być > 35 C,
- wiadomo, że im wyższa temperatura zasilania tym cop maleje,
PC podłączona do istniejącej instalacji ogrzewanej gazem ;
......+ dołożenie grzejników 3-panelowych, aby ich moc cieplna,
....... była > od mocy cieplnej lokalu, ale nadal jest < 9 kW pompy,
Kwestia defrostów u mnie jest prawie niezauważalna ;
- znikomy udział grzałki,
- Cop przez 5 lat kształtuje się w granicach ok;3,2

Techno
21-10-2023, 18:42
Rozumiem , że defrosty niezauważalne , bo w Mode 1 ,trwają max 5 min , no i giną w produkcji , a nie niezauważalne bo ich nie ma.

ocokaman
22-10-2023, 06:55
a gdzie jest czujnik temp w przypadku Termostatu Wewnętrznego, gdzieś w samym panelu?

MiG25
22-10-2023, 08:04
Tak , w samym panelu.
Można mieć jeszcze czujnik temperatury osobny w pokoju , i ustawić opcję termistor pokojowy , wtedy działa to identycznie , tylko sam czujnik jest w osobnym miejscu niż panel ( i może panel wtedy zostać na pompie).

bocian_koh
22-10-2023, 19:04
Dzięki, porozmawiam jeszcze ze swoim instalatorem i rozważę propozycję.

Sprawdziłem jeszcze jak wygląda kwestia włączeń i pracy sprężarki:
Ilość WYŁ.-WŁ. 3688
Całk. czas działania 6016h

Poniżej także zdjęcie krzywej:
466671

Rozumiem to tak, że od temperatury 0 C i powyżej pompa daje 30 C na zasileniu, między 0C a -10C przechodzi sobie między 30 a 35 stopni a poniżej -10C PC daje 35C na zasileniu. Czy dobrze rozumiem ten wykres? Chyba nie ma tutaj zbyt dużego pola manewru w ustawieniu. Powinno być znacznie więcej możliwości regulacji punktów na wykresie.

Tak PC wyznacza twoją krzywą:
https://images91.fotosik.pl/691/bf63dbaaa177c8cf.jpg (https://images91.fotosik.pl/691/bf63dbaaa177c8cf.jpg)
Czyli przy -9 PC ustawia już docelową 35. Nie od -10 jak ktoś tu Ci tu potwierdził, że dobrze rozumiesz.

bocian_koh
22-10-2023, 19:22
Przepraszam, za odgrzewanie kotleta sprzed pół roku, ale u mnie Aquarea All-In-One 7kW seria J też zachowuje się podobnie jak było to opisane w tym wątku (https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8180065&viewfull=1#post8180065) - punkt 3. Po zaniku prądu załączyło się grzanie CWU, chociaż do osiągnięcia delty było jeszcze daleko. Ponadto drugi przypadek tego zachowania jest też ciekawy. W ostatni poniedziałek grzanie CWU załączyło się automatycznie ok godziny 20 - 21, bo osiągnięta była delta. Następnego dnia ok godziny 16 - 17 świeciło ładne słońce, a że mam fotowoltaika, to pomyślałem, że wymuszę grzanie CWU teraz, niech grzeje "za darmo", mimo, że delta nie została jeszcze osiągnięta. Pompa nagrzała wodę do zadanej temperatury, ale wieczorem około godziny 20 - 21 znów się włączyła (w porze podobnej jak dzień wcześniej), mimo, że temperatura CWU spadła zaledwie o 2 stopnie od zadanej, a deltę mam ustawioną na -10 stopni. To nie był pierwszy przypadek takiego zachowania - wcześniej przynajmniej raz też tak próbowałem zrobić, ale widać, że PC jest mądrzejsza.

Wygląda na to, że wszystkie J-ki się tak zachowują z CWU.
Mam na to swój patent. Przedstawię to na przykładzie. CWU mam ustawione na 49. Temperaturę ponownego wygrzewania 8. Czyli jak temperatura w zbiorniku spadnie do 40 to wtedy PC zaczyna grzać. W momencie gdy w zbiorniku mam np 42 a chcę korzystać z wanny to nie naciskam wymuś CWU tylko podbijam na chwilę temperaturę zbiornika do 51. PC zaczyna grzać CWU i z powrotem cofam do 49.
Aby to działało to musi być włączona grzałka zbiornika, ponieważ przy wyższych temperaturach nastawienie chwilowe np na 65 nie zadziała. Mam to przetestowane.

XGrzesX
23-10-2023, 07:13
Mam pompę Panasonic 7kw (WH-UD07JE5) i nie mogę nigdzie znaleźć informacji o minimalnym zładzie dla tej pompy. Ktoś może się orientuje jaki jest minimalny zład ? Zastanawiam się na buforem. Rozumiem, że bufor powinien być pojemności takiej jak minimalny zład, tak ?

MiG25
23-10-2023, 08:45
Są różne zasady , np. Że na każde 1kW mocy pompy potrzeba 10 litrów ( może ktoś słyszał np. O 20 litrach) , a google pokazuje że inwertorowym wystarczy mniej , 30 do 50l.
Tak na prawdę powinno to być uzależnione od wielkości parownika na zewnątrz (bo to jego woda powinna rozmrozic)...
Więc kwestią tego ,ile tego zladu masz (wydaje się,,e 120l jest ok).
A co do bufora to jest on. Iepotrzebny przy podlogowce (można co najwyżej go dawać na powrocie w celu zwiększenia zladu , jak jest za mały.

michael_45
23-10-2023, 13:25
Tak PC wyznacza twoją krzywą:
https://images91.fotosik.pl/691/bf63dbaaa177c8cf.jpg (https://images91.fotosik.pl/691/bf63dbaaa177c8cf.jpg)
Czyli przy -9 PC ustawia już docelową 35. Nie od -10 jak ktoś tu Ci tu potwierdził, że dobrze rozumiesz.

Dzięki za wytłumaczenie.
Fakt obecnie jest chyba za wysoko, bo np wczoraj przy temp. ~12C na zewnątrz PC podbiła z 21,2 na 22C już ok g. 11:00.
Może ktoś podpowie jak korzystniej ustawić krzywą? Znowu jeżeli obniże ją to przy ~0C na zewnątrz może wystarczy ~30 na zasilaniu ale wtedy przy dużej wilgotności i defrostach nie będę miał spełnionej min. 27 na powrocie.
Podpowiedzcie proszę jak spróbować z ustawieniami krzywej i coś pozmieniam na podstawie moich wcześniejszych danych.

MiG25
23-10-2023, 15:27
Temperaturą na powrocie 27stopni to się przejmuj ,jak temperatura na zewnątrz będzie poniżej 4 stopni , bo wtedy zacznie Ci się lód tworzyć , a nie przy 12 stopniach na zewnątrz...

michael_45
23-10-2023, 19:36
Temperaturą na powrocie 27stopni to się przejmuj ,jak temperatura na zewnątrz będzie poniżej 4 stopni , bo wtedy zacznie Ci się lód tworzyć , a nie przy 12 stopniach na zewnątrz...

Dokładnie.

bocian_koh czy wobec tego jeżeli określę temperaturę dla skrajnych wartości -15 (36C) +15 (26C) to rozkład temperatur będzie wyglądał następująco? Jeżeli tak to temperatury wyglądają znacznie korzystniej. Gorzej się to liczy, jeżeli wychodzi skok np co 3,33 itd. Może jest jakaś prosta formułka na to? Czytałem też, że krzywa ta powinna mieć jak najbardziej łagodny przebieg a przy takich wartościach chyba tak nie będzie.

466707

MiG25
23-10-2023, 20:04
Mniej więcej , tyle ,że przy -13 będzie już 35 . Zaokrąglanie chyba dałeś w górę , a powinno być normalnie , iększe równe 0,5 w górę , mniejsze od 0,5 dół.

Można te użyć tej austriackiej strony ( i samemu zaokrąglać :) ) https://vscope.at/heizkurve/?atMin=-15&heatMin=36&atMax=15&heatMax=26&sollWert=0&atCheck=0&atMin_2=-15&heatMin_2=32&atMax_2=15&heatMax_2=25&sollWert_2=-3&atCheck_2=0

bocian_koh
23-10-2023, 20:27
michael_45
Tak.
Zrobiłem sobie ze dwa lata temu prosty arkusz do wyznaczania krzywej. 3,33 to żaden problem. Jak chcesz to podeślę Ci na @. Podaj mi swojego w wiadomości prywatnej.

MiG25
Mniej więcej to dwa palce wchodzą w d... Jeden mniej a drugi więcej. Matematyka to nauka ścisła. :) Tobie też podeślę jak chcesz.

MiG25
23-10-2023, 20:44
Mam nadzieję , że nie uczysz w szkole , bo kiepski byłby z Ciebie nauczyciel. Ja próbowałem powiedzieć co poprawić , a ty od razu byś powiedział , że źle, bo matematyka to nauka ścisła...
Lepie chyba jak kolega poprawi swój excel , niż dostanie gotowca...

bocian_koh
23-10-2023, 20:59
To powiedz co poprawić nauczycielu. Jak dopiero przy -13 wychodzi Ci 35. W szkole nie uczę. Skąd wiedziałeś? Matematyka to królowa nauk. Miej więcej odpowiada filozof. Gotowca można przeanalizować i poznać tą "magiczną" krzywą grzewczą. Jak nie chcesz to nie.

MiG25
23-10-2023, 21:01
Przecież powiedziałem co jest źle.

bocian_koh
23-10-2023, 21:09
Tylko nic nie było źle. Ale ok. Niech Ci będzie. Zaraz zacznies posać jak vojmar.

michael_45
23-10-2023, 23:09
Dzięki Panowie, wszystko się zgadza (arkusz vs strona austriacka). Daje to bardzo fajny pogląd i możliwość precyzyjnego dostosowania ustawień KG.
Pojawia się jeszcze tutaj pytanie, czy warto korzystać z krzywej grzewczej i termostatu pokojowego? Wiadomo, że najlepiej gdyby PC działała wyłącznie wg KG dobranej idealnie pod zapotrzebowanie budynku, jednak w przypadku gdy budynek oraz instalacja nie są idealne to ciężko jest trafić w punkt. Jeszcze w temperaturach zewnętrznych powyżej 0 C to pół biedy, bo po nieaktywnej nocy PC dość szybko sobie radzi. Gorzej przy większych mrozach, bo wtedy załóżmy sterownik mówi w nocy nie grzać i rano PC musi wstać z zimnej podłogi przy częstych defrostach. Znowu ciągła praca wg źle dobranej KG lub za mocnej PC będzie powodowała zbyt częste zatrzymania sprężarki i tzw. taktowanie mocy. Pozostaje chyba próbowanie i obserwacja. Być może dobrym pomysłem było by np korzystanie z termostatu pokojowego w temp. > 0C a poniżej praca tylko na KG.

Techno
24-10-2023, 10:31
To powiedz co poprawić nauczycielu. Jak dopiero przy -13 wychodzi Ci 35. W szkole nie uczę. Skąd wiedziałeś? Matematyka to królowa nauk. Miej więcej odpowiada filozof. Gotowca można przeanalizować i poznać tą "magiczną" krzywą grzewczą. Jak nie chcesz to nie.


Skoro dla Ciebie matematyka to królowa nauk , to jak zaokrąglasz liczbę 35,33 stopnia , która przy tej krzywej wychodzi dla -13 stopni ? Bo ja bym zaokrąglił w dół do 35 stopni , i tak samo zrobi pompa . Więc są dwa wyjścia , albo w królowej nauk coś się zmieniło , albo jednak Ty nie umiesz zaokrąglać ,i to twoj exel na razie nadaje się tam , gdzie te dwa palce chcesz wkładać :)

zbyszekwojtal
24-10-2023, 11:23
Witam
Mam taki sporadyczny problem. Po wyłączeniu się pompa już drugi raz nie wznowiła pracy .Grzejniki i bufor szeregowo na powrocie ,pompa pracuje na krzywej i przy temperaturze powyżej 6* na zasilaniu jest 32* przy 32l/min przepływu i nastawionej delcie 4 może trochę za niskiej ale chodzi mi o przepływ a jak spada temperatura poniżej zera na stałe to podwyższam deltę . Nie ustawiam niżej temperatury zasilania bo odbiór ciepła jest wtedy bardzo mały .Ale do rzeczy pompa wyłącza się co jakiś czas bo przekracza zadane parametry i 2 razy nie wznowiła pracy ,przynajmniej tak mi się wydaje . Temperatura wody 26 pompa obiegowa pracuje ok. 16l/min a sprężarka stoi .Pierwsza myśl że temperatura powrotu za niska ale przy 8* na zewnątrz raczej pompa nie planuje defrostu . Druga myśl że może jeszcze bardziej ma się obniżyć i dopiero się załączy ale przy 26* na zasilaniu przy grzejnikach temperatura wolno się obniża więc straciłem cierpliwość ,wyłączyłem i włączyłem pompę i wznowiła ona pracę szybko podgrzewając do zadanej temperatury .Poproszę o opinie na temat tej niezrozumiałej dla mnie sytuacji na razie podwyższyłem krzywą o 1 st.C .

bocian_koh
24-10-2023, 11:48
Skoro dla Ciebie matematyka to królowa nauk , to jak zaokrąglasz liczbę 35,33 stopnia , która przy tej krzywej wychodzi dla -13 stopni ? Bo ja bym zaokrąglił w dół do 35 stopni , i tak samo zrobi pompa . Więc są dwa wyjścia , albo w królowej nauk coś się zmieniło , albo jednak Ty nie umiesz zaokrąglać ,i to twoj exel na razie nadaje się tam , gdzie te dwa palce chcesz wkładać :)

Przy krzywej w górę.
To źle byś zrobił. Pompa tak nie zrobi :) Nie zamierzam Cię przekonywać.
Ty umiesz tylko w dół :P
Moje obliczenia działają tak jak PC.
Jak chcesz to możesz sobie go tam trzymać :)

bocian_koh
24-10-2023, 11:49
Skoro dla Ciebie matematyka to królowa nauk , to jak zaokrąglasz liczbę 35,33 stopnia , która przy tej krzywej wychodzi dla -13 stopni ? Bo ja bym zaokrąglił w dół do 35 stopni , i tak samo zrobi pompa . Więc są dwa wyjścia , albo w królowej nauk coś się zmieniło , albo jednak Ty nie umiesz zaokrąglać ,i to twoj exel na razie nadaje się tam , gdzie te dwa palce chcesz wkładać :)

Przy krzywej w górę.
To źle byś zrobił. Pompa tak nie zrobi :) Nie zamierzam Cię przekonywać.
Ty umiesz tylko w dół :lol2:
Jak chcesz to możesz sobie go tam trzymać :)

MiG25
24-10-2023, 13:11
Niestety to ty piszesz jak voymar , nie masz racji a się upierasz ,a za chwilę będziesz udowadniał ,że nikt cie nie rozumie ,bo ty o czym innym pisałeś....

Właśnie dla testów ustawiłem krzywą jak tu ,nieieską : https://vscope.at/heizkurve/?atMin=8&heatMin=33&atMax=18&heatMax=29&sollWert=0&atCheck=0&atMin_2=-15&heatMin_2=32&atMax_2=15&heatMax_2=25&sollWert_2=0&atCheck_2=0

I przy temperaturze zewnętrznej 15 stopni ( taką akurat w tej chwili mam ) , wg obliczeń temperatura docelowa powinna być 30,2 stopnia , Czyli wg ciebie pompa powinna ustawić temperaturę docelową 31, no i niestety ustawiło się 30... Także wsadź głębiej te dwa palce , żeby dobrze wszedł tam twój excel.

bocian_koh
24-10-2023, 13:36
Niestety to ty piszesz jak voymar , nie masz racji a się upierasz ,a za chwilę będziesz udowadniał ,że nikt cie nie rozumie ,bo ty o czym innym pisałeś....

Właśnie dla testów ustawiłem krzywą jak tu ,nieieską : https://vscope.at/heizkurve/?atMin=8&heatMin=33&atMax=18&heatMax=29&sollWert=0&atCheck=0&atMin_2=-15&heatMin_2=32&atMax_2=15&heatMax_2=25&sollWert_2=0&atCheck_2=0

I przy temperaturze zewnętrznej 15 stopni ( taką akurat w tej chwili mam ) , wg obliczeń temperatura docelowa powinna być 30,2 stopnia , Czyli wg ciebie pompa powinna ustawić temperaturę docelową 31, no i niestety ustawiło się 30... Także wsadź głębiej te dwa palce , żeby dobrze wszedł tam twój excel.

Odłączyłeś te rezystory, którymi oszukujesz czujniki?

To wypnij się bardziej to Ci go tam wsadzę, a nie się spinasz i ciężko idzie :)

Nie porównuj swojej PC na rezystorach do seryjnych PC.:)

MiG25
24-10-2023, 13:58
Jakby to miało coś zmienić ,to rezystory mam na razie wypięte ,są wkładane jak defrosty się zaczną , także kolejne pudło.
To ,że lubisz takie zabawy ,to zachowaj je dla siebie , bo to ani interesujące jest , ani nie jest czymś ,czym warto się chwalić.

bocian_koh
24-10-2023, 14:09
Jakby to miało coś zmienić ,to rezystory mam na razie wypięte ,są wkładane jak defrosty się zaczną , także kolejne pudło.

To w takim razie zapewne chwilę wcześniej miałeś kilka minut 16, sprawdziłeś przy 15 a PC nie zrobiła jeszcze korekty krzywej. Tak jak przy przebiciu docelowej sprężarka nie zatrzymuje się od razu.

Ja tą krzywą liczę dla dwóch pomp: 7J i 9H i u mnie się zgadza co do stopnia.

7J pracuje na 11 27 / -17 31
9H pracuje na 9 35 / -15 49

Różnicę jakie tu widzę między moimi pompami a Twoją to taka, że PC musi przebić docelową o ponad 2 stopnie przez kilka minut a u Ciebie o 3 - jak napisałeś już w tym wątku kilka razy, żeby sprężarka zrobiła stop.

Gepam
24-10-2023, 16:16
Witam
Mam taki sporadyczny problem. Po wyłączeniu się pompa już drugi raz nie wznowiła pracy .Grzejniki i bufor szeregowo na powrocie ,pompa pracuje na krzywej i przy temperaturze powyżej 6* na zasilaniu jest 32* przy 32l/min przepływu i nastawionej delcie 4 może trochę za niskiej ale chodzi mi o przepływ a jak spada temperatura poniżej zera na stałe to podwyższam deltę . Nie ustawiam niżej temperatury zasilania bo odbiór ciepła jest wtedy bardzo mały .Ale do rzeczy pompa wyłącza się co jakiś czas bo przekracza zadane parametry i 2 razy nie wznowiła pracy ,przynajmniej tak mi się wydaje . Temperatura wody 26 pompa obiegowa pracuje ok. 16l/min a sprężarka stoi .Pierwsza myśl że temperatura powrotu za niska ale przy 8* na zewnątrz raczej pompa nie planuje defrostu . Druga myśl że może jeszcze bardziej ma się obniżyć i dopiero się załączy ale przy 26* na zasilaniu przy grzejnikach temperatura wolno się obniża więc straciłem cierpliwość ,wyłączyłem i włączyłem pompę i wznowiła ona pracę szybko podgrzewając do zadanej temperatury .Poproszę o opinie na temat tej niezrozumiałej dla mnie sytuacji na razie podwyższyłem krzywą o 1 st.C .
Sprężarka załącza się kiedy powrót spadnie o 3 stopnie. Jak wyłączy się przy powrocie 28, to załączy przy 25.

bocian_koh
25-10-2023, 17:51
Niestety to ty piszesz jak voymar , nie masz racji a się upierasz ,a za chwilę będziesz udowadniał ,że nikt cie nie rozumie ,bo ty o czym innym pisałeś....

Właśnie dla testów ustawiłem krzywą jak tu ,nieieską : https://vscope.at/heizkurve/?atMin=8&heatMin=33&atMax=18&heatMax=29&sollWert=0&atCheck=0&atMin_2=-15&heatMin_2=32&atMax_2=15&heatMax_2=25&sollWert_2=0&atCheck_2=0

I przy temperaturze zewnętrznej 15 stopni ( taką akurat w tej chwili mam ) , wg obliczeń temperatura docelowa powinna być 30,2 stopnia , Czyli wg ciebie pompa powinna ustawić temperaturę docelową 31, no i niestety ustawiło się 30... Także wsadź głębiej te dwa palce , żeby dobrze wszedł tam twój excel.

466735

Jaką krzywą nastawiłeś?

zewnętrzna 18 / docelowa 29
zewnętrzna 8 / docelowa 33

7J ma regulację zewnętrznej od -20 do + 15
9H ma regulację zewnętrznej od -15 do +15

Ty masz 12H możesz ustawić zewnętrzną do +18?

ocokaman
25-10-2023, 20:26
załączam pompę po jakoś 2 dniach na CO a tu ciśnienie w trakcie po włączeniu się pompy spada do 0.4 bara... 2tyg przed odpowietrzaniem było 2b a po odpowietrzaniu było 1b w trakcie pracy....w dodatku bardzo dość głośno szumi podłogówka na rozdzielaczach (co wogóle mnie skłoniło do sprawdzenia ciśnienia na hydroforze w piwnicy) ale nie wiem czy to kwestia zwiększonego przepływu jak na mój dom bo ok 35l/min teraz idzie... dodam że odpowietrznik w pompie zakręcony bo tak doradził konsultant z Panasonica a ponadto mam to cudo Flamco 2w1 za 700zł które ponoć powinno dla mnie takie rzeczy ogarniać....
1) czy wogóle ją wyłączyć skoro jest tak niskie ciśnienie czy pompa sobie poradzi i najwyżej sama się wyłączy jak coś
2) czy podłogówka mogła się zapowietrzyć po paru sporadycznych włączeniach kiedy 10dni temu robiłem odpowietrzanie i mam to Flamco z odpowietrzaczem przecież
3) czy macie odkręcone odpowietrzniki?

bobrow
25-10-2023, 20:53
bez kitu już nie daje rady z tym dziadostwem za tyle pieniędzy...................
załączam pompę po jakoś 2 dniach na CO a tu ciśnienie w trakcie po włączeniu się pompy spada do 0.4 bara... 2tyg przed odpowietrzaniem było 2b a po odpowietrzaniu było 1b w trakcie pracy....w dodatku bardzo dość głośno szumi podłogówka na rozdzielaczach (co wogóle mnie skłoniło do sprawdzenia ciśnienia na hydroforze w piwnicy) ale nie wiem czy to kwestia zwiększonego przepływu jak na mój dom bo ok 35l/min teraz idzie... dodam że odpowietrznik w pompie zakręcony bo tak nakazał gość z Panasonica a ponadto mam to cudo Flamco 2w1 za 700zł które ponoć powinno dla mnie takie rzeczy ogarniać....
1) czy wogóle ją wyłączyć skoro jest tak niskie ciśnienie czy pompa sobie poradzi i najwyżej sama się wyłączy jak coś
2) czy podłogówka mogła się zapowietrzyć po paru sporadycznych włączeniach kiedy 10dni temu robiłem odpowietrzanie i mam to Flamco z odpowietrzaczem przecież
3) czy macie odkręcone odpowietrzniki?

Cześć,
odnośnie spadku ciśnienia w systemie-trzeba wykluczyć także wyciek.
Jeśli chodzi o odpowietrzenie podłogówki , to zrobiłem to wg porady z YT i u mnie podziałało (tu : https://www.youtube.com/watch?v=oxWzrkev_xQ&ab_channel=remont4you.pl )
Jeśli chodzi o odpowietrzniki to mam zakręcone na rozdzielaczach , a na 1,5 obrotu odkręcone w buforze i w jednostce wewnętrznej.
Co do większego szumu na rozdzielaczu to bym stawiał na powietrze.
Pzdr

ocokaman
25-10-2023, 21:10
po wyłączeniu pompy ciśnienie pokazuje tak jak wcześniej 1.3bara więc nie szczelność wykluczona
pozostaje pytanie jak to się mogło zapowietrzyć tak bardzo/tak szybko? no chyba że nie jest zapowietrzona a ciśnienie wynika z jakiegoś ustawienia/trybu pracy i tak leci? no i czy ktoś ma jakieś doświadczenie z odpowietrzaczem Flamco- widzę że tam jest taki jak by mini zawór, nie wiem czy to się jakoś przekręca żeby odpowietrzanie działało?

bobrow
25-10-2023, 21:27
Dobij ciśnienia do 2,5 bara i zobacz.
Druga sprawa -jakie masz przyłącza z PC do systemu tj ile cali ?
A trzecia sprawa -możesz spróbować (jeśli jest przestawione) pokrętło na flamco na tryb pełny (nie eko ). Jednak nie jest to konieczne skoro pisałeś ,że masz dobry przepływ.

bobrow
25-10-2023, 21:29
A jak masz wpiętą PC do systemu ? Bufor czy bezpośrednio ?

ocokaman
25-10-2023, 22:52
hej,
pompę mam bezpośrednio bez żadnych buforów- zrobiłem odpowietrzanie pompą i na odpowietrznikach i ciśnienie po włączeniu skoczyło do ok 0.8bara z 0.4 wcześniej... nie mogę sam dobić bo nie mam podpięcia do instalacji z wodociągów...z famco popróbuje jutro ale z pewnością 2dni temu w sumie śmigało wszystko a ciśnienie było ok 1bara więc cięzko mi winić ustawienia przepływu na flamco choć z pewnością zastanawia że to nie odpowietrzyło...
1) wciąż nie wiem czemu i jak mogło by się tak szybko zapowietrzyć- w sumie jedyne co zrobiłem to ZAKRĘCIŁEM pętle w jednym pokoju ale nie ogarniam jak to mogło by wpłynąć na nagły spadek ciśnienia
2) czy pompa sobie sama poradzi w przypadku spadku ciśnienia czy trzeba to pilnować
3) pojawił się inny problem - pompa w sumie nie grzeje, poprawiłem krzywą, potem ją podbiłem o 2 o 3 i w końcu o 5 a na końcu zmieniłem na prostą i dałem 35st a pompa po godzinie pokazuje 32st i w sumie rurki zasilające na rozdzielaczach ciężko powiedzieć czy mają choć te 32. Na pewno w domu od 2-3h nie poprawila się temp ani o trochę gdzie jakoś tam ostatnio po 2h grzania krzywą 30st podbitą o 2st szybko zagrzało dom i podłoga była odczuwalnie letnia

Techno
26-10-2023, 06:44
Ktoś tu takie objawy miał , i po prostu ciśnienia nie miał w naczyniu przeponowym w pompie.