PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 [80] 81 82

bobrow
26-10-2023, 08:19
Wydawało mi się ,że jak nie ma ciśnienia w naczyniu przeponowym to będzie wzrost ciśnienia w systemie po zagrzaniu wody.
Najbardziej pasuje mi wersja ,że podłogówka jest źle odpowietrzona-dlatego co jakiś czas uchodzi lub rozpuszcza się powietrze w wodzie co skutkuje spadkiem ciśnienia w układzie.
Jak kol Ocokaman nie ma dopustu wody , to zawsze może sobie założyć wąż ogrodowy i dopuścić wody np z rozdzielacza -no i także z węża ogrodowego można napełniać i jednocześnie odpowietrzać poszczególne pętle podłogówki jak na filmiku z YT (sam tak robiłem latem-w salonie robiłem podłogówkę z dwiema pętlami po ok 120m)

michael_45
26-10-2023, 17:25
Dziś godzina po załączeniu PC takie parametry:

466752466753466754

Na dworze +12C, żeby zawsze takie COP było...

Powiedzcie proszę jak działa logika PC w sensie skąd wie jaką moc musi wygenerować? Czy to działa mniej więcej tak, że mierzy sobie cały czas temperaturę zasilania oraz powrotu i przy danym przepływie wody widzi kiedy powrót rośnie czyli mniej energii jest oddawanych do budynku? Zastanawiam się skąd wiadomo, czy pompa oddaje 9kW czy mniej. I co dzieje się, jeżeli mamy -8C na dworze, mamy niskie COP a wysokie zapotrzebowanie na ciepło i wyłączone wspomaganie grzałką? Czy wtedy nawet przy dużym odbiorze PC ustawi sobie np pobór maksymalny 3kW x COP 2.0 czyli łącznie będzie oddawać 6kW i przy takiej mocy będzie próbowała ogrzać budynek?

exetterenak
26-10-2023, 18:01
Ten COP na bank jest niższy niż to co pokazuje teraz sterownik. On zawsze pokazuje jakąś wartość przybliżoną bo te wskazania opierają się nie na liczniku tylko na algorytmie. Musiałbyś zamontować zewnętrzny ciepłomierz i podlicznik energii na całość żeby wiedzieć jakie jest rzeczywiste COP.
Z drugiej jednak strony. W domu ciepło? Z powodu rachunków nie płaczesz? To ustawić grzanie i zapomnieć o PC ;)

Techno
26-10-2023, 19:04
Dziś godzina po załączeniu PC takie parametry:

466752466753466754

Na dworze +12C, żeby zawsze takie COP było...

Powiedzcie proszę jak działa logika PC w sensie skąd wie jaką moc musi wygenerować? Czy to działa mniej więcej tak, że mierzy sobie cały czas temperaturę zasilania oraz powrotu i przy danym przepływie wody widzi kiedy powrót rośnie czyli mniej energii jest oddawanych do budynku? Zastanawiam się skąd wiadomo, czy pompa oddaje 9kW czy mniej. I co dzieje się, jeżeli mamy -8C na dworze, mamy niskie COP a wysokie zapotrzebowanie na ciepło i wyłączone wspomaganie grzałką? Czy wtedy nawet przy dużym odbiorze PC ustawi sobie np pobór maksymalny 3kW x COP 2.0 czyli łącznie będzie oddawać 6kW i przy takiej mocy będzie próbowała ogrzać budynek?

Ano to się dzieje , że pompa ma prostą mapę ,zależną od temperatury otoczenia ( i być może zależną też od temperatury wody ale w dużo mniejszym stopniu), i np dla Twojej pomp ta mapa wygląda tak , że dla +12 temp. otoczenia sprężarka chodzi max. na 33Hz , a przy -8 stopniach temperatury otoczenia już będzie to np. 70Hz... Tak to sobie Panasonic rozpisał ,żeby w przybliżeniu generować moc znamionową. (stąd np . pompa 5kW i 7kW mogą mieć te same srężarki i inne graty , a różnią się właśnie tą zaprogramowaną częstotliwością , o większej mocy będzie miała ją większą przy tych samych temp. otoczenia).
Możesz to prosto sprawdzić ochładzając czujnik temperatury zewnętrznej , częstotliwość sprężarki momentalnie wzrośnie , i zacznie ona wytwarzać moc wyraźnie większą niż znamionowa.
To wszystko oczywiście ,jeśli pompa nie osiągneła temperatury docelowej i nie zaczęła się modulować.

Carpenter78
29-10-2023, 16:42
Jest dyskusja o krzywej grzewczej, może coś dodam od siebie...
Mam niepełny sezon grzewczy z pompą za sobą i po kilkudniowych próbach z krzywą grzewczą odpuściłem i trzymam stałą temperaturę na PC.
Do temperatury 0*C jest to 27,28 na zasilaniu a poniżej 0*C to 29,30 i 32(-15*C). Przy dobowych wahaniach temperatury np: +7/-5 nie widzę potrzeby korekty zasilania (czytaj zwiększenia) z 28 na 30 zwłaszcza kiedy podkręcona praca PC przyśpiesza niepożądany defrost.
Akumulacja budynku robi swoje i ewentualny spadek temperatury o 0.5* jest do zaakceptowania. Oczywiście warto i tak robię że w przypadku zapowiadanych kilkudniowych mrozów ponoszę temp. zasilania wcześniej w ciągu dnia kiedy temp. zew. wyższa i produkcja z PV jakaś jest.
Uprzedzam oczywiście, że zawsze ktoś znajdzie czas żeby kliknąć w sterownik który jest w centralnym miejscu domu.
Pozdrawiam!

anatema
31-10-2023, 11:09
Czy ktoś się orientuje odnośnie Panasonic TCAP 9kW 1F - czy ta pompa ma coś takiego jak zainstalowany system wykrywania wycieków f-gazu?
Chodzi o to, że w przypadku jeśli jest coś takiego to obowiązek kontroli szczelności (i rejestracji w CRO) jest raz na 2 lata. W przeciwnym wypadku raz na rok.
To jest info bezpośrednio ze strony https://www.cro.ichp.pl/faq

Techno
31-10-2023, 11:42
To jest tak napisane ,że....
Na pewno PC Panasonic ma czujnik ciśnienia gazu , i jest też coś takiego jak po prostu wyłącznik ciśnieniowy - za małe ciśnienie gazu to sprężarka nie startuje ,i wyrzuca alarm.
Czy to jest system monitorowania wycieków gazu ? Wydaje mi się , że to by się obroniło , ale pewności nie mam.

Enriquez
01-11-2023, 13:14
Takich małych pomp nie zgłasza się do CRO.

Vld
01-11-2023, 17:27
Każdy T-cap podlega rejestracji, bo ekwiwalent CO2 przekracza 5T.
System wykrywania wycieków to inna inszość, stosowana w dużych instalacjach powyżej 100 i 500T ekwiwalentu.
Defrost Mode 2 to nie z koszmarnego snu peojektanta/programisty się wziął, tylko z dużej ilości zniszczonych pomp. Do tej pory wielu producentów nie do robiło się swojej wersji tego zabezpieczenia, i do tej pory pompy niektórych producentów giną jak rosa na słońcu.
Defrost to bardzo niebezpieczne zjawisko i tak naprawdę ani przepływ, ani temperatura wody przed niczym nie chroni.

Techno
02-11-2023, 07:50
Normalnie powiało grozą....
Czyli w każdym momencie ( jak jest defrost) ,to możemy zginąć ,czy jak ?
Zapewniony stały( i duży) przepływ wody o odpowiedniej temperaturze chroni przed zamraznięciem wymiennika , przed niczym innym... , nie uchroni nas przed tym ,że np w tym momencie pieprznie meteor , albo akurat zatrze się sprężaka , albo będzie inna awaria.

Możesz napisać o co Ci chodzi ? Co takiego może stać się podczas defrostu , a podczas normalnej pracy nie ?

Gargi12
02-11-2023, 08:29
Witam mam takie zapytanie w jaki sposób zmniejszyć ilość wł i wył pompa 7 kw 110m² podłogówki na chwilę obecną jest 120godzin pracy i ponad 300 wł sprężarki aktualnie mam nastawioną prostą grzewcza 22 stopnie(w środku 18) budynek niezamieszkały

Techno
02-11-2023, 13:49
Najogólniej z metrażu to wychodzi ,że 7kW na 110m2 jest za dużą pompą , więc szybko dogrzewa do zadanej temperatury , może i się moduluje ale to nie wystarcza i się wyłącza... ( I tu też nie pomaga docelowa 22 stopnie i 18 w domu , bo to mało i szybko do niej dochodzi).
Najpierw bym ograniczył ją harmonogramem , co lepsze ,albo grzanie za dnia kiedy fotowoltailka pracuje ( jak masz) , albo nocą ,jak jest nocna taryfa ( jak masz) , a jak nic z tych rzeczy nie masz , to z dwojga złego lepiej za dnia bo cieplej i lepszy COP.
Możesz później zacząć podnosić temperaturę , żeby trochę więcej się nagrzało , zanim ostygnie.

Gargi12
02-11-2023, 15:51
Najogólniej z metrażu to wychodzi ,że 7kW na 110m2 jest za dużą pompą , więc szybko dogrzewa do zadanej temperatury , może i się moduluje ale to nie wystarcza i się wyłącza... ( I tu też nie pomaga docelowa 22 stopnie i 18 w domu , bo to mało i szybko do niej dochodzi).
Najpierw bym ograniczył ją harmonogramem , co lepsze ,albo grzanie za dnia kiedy fotowoltailka pracuje ( jak masz) , albo nocą ,jak jest nocna taryfa ( jak masz) , a jak nic z tych rzeczy nie masz , to z dwojga złego lepiej za dnia bo cieplej i lepszy COP.
Możesz później zacząć podnosić temperaturę , żeby trochę więcej się nagrzało , zanim ostygnie.

Fotowoltaiki nie mam taryfa g12w cwu na razie też niegrzeje,w układzie mam zbiornik buforowy czy sprzegło 50L i jest przy nim pompka która pcha wodę do rozdzielacza i mam wrażenie że chodzi ona cały czas i może dlatego posadzka szybko się wychładza, podłogówke mam co 10cm i 9cm wylewki z miksokreta.

Marek2504
02-11-2023, 16:00
Ja mam też podobnej wielkości dom , a mam t-cap 9kw, wersja H. Teraz będzie 7 sezon i też miałem trochę problemy, bo pompa była za mocna. Ja używam do sterowania Home Assistant. Mam tani czujnik temperatury w pomieszczeniu sonoff Zigbee, do tego czujnik temperatury NTC zalany w podłodze (bo taki akurat miałem pod ręką) i licznik energii Eastron, oraz niestandardowa ingracjacja w Home Assistant dla pompy ciepła Panasonic. U mię działa to w ten sposób,że pompa załączy się tylko gdy temp. w pomieszczeniu jest mniejsza niż 22.5* i temp. podłogi jest mniejsza niż 24*. Oba warunki musza być spełnione. Grzeje też prostą ustawiona na 33*, aby defrost odbywał się bez udziału sprężarki. Pompa grzeje aż zejdzie najniżej i wyłącza się sprężarka. W tym momencie mam drugą automatyzację, która wyłącza pompę jeżeli pobór mocy spadnie np: poniżej 300W przez np: 2 minuty. W ten sposób pompa obiegowa się wyłącza. Pompa czeka ,aż podłoga się wychłodzi do 24* i proces się powtarza. Im cieplej na zewnątrz tym podłoga dłużej "stygnie". Trochę to może skomplikowane, ale u mnie czas pracy do ilości wył. to 2,1 : 1. Dużym plusem jest to, że temperatury można sobie ustawiać do z dokładnością jednej dziesiątej. Poza tym u mnie pompa szybko schodzi z modulacją i przez to powoli się szroni.

Techno
02-11-2023, 16:14
Fotowoltaiki nie mam taryfa g12w cwu na razie też niegrzeje,w układzie mam zbiornik buforowy czy sprzegło 50L i jest przy nim pompka która pcha wodę do rozdzielacza i mam wrażenie że chodzi ona cały czas i może dlatego posadzka szybko się wychładza, podłogówke mam co 10cm i 9cm wylewki z miksokreta.
Jeśli jest podłączona ( ta objegówka za buforem ) ,tak jak Panasonic przykazał do jej płyty głównej , to tak , przy tym ustawieniu ( grzanie temperaturą wody) to chodzi cały czas ( tak samo jak cały czas chodzi objegówka pompy.
A czy wtedy szybko się wychładza ? Co najwyżej ciepło jest "transportowane" tam , gdzie się podłoga szybko wychładza , jeśli podłogówka dobrze rozłożona ,nie ma żadnych mostków itp , to nic się szybko wychładzać nie powinno.
A tak wogóle , to po kiego grzyba wam te bufory ? Podłoga jest buforem.

Gargi12
02-11-2023, 16:47
Jeśli jest podłączona ( ta objegówka za buforem ) ,tak jak Panasonic przykazał do jej płyty głównej , to tak , przy tym ustawieniu ( grzanie temperaturą wody) to chodzi cały czas ( tak samo jak cały czas chodzi objegówka pompy.
A czy wtedy szybko się wychładza ? Co najwyżej ciepło jest "transportowane" tam , gdzie się podłoga szybko wychładza , jeśli podłogówka dobrze rozłożona ,nie ma żadnych mostków itp , to nic się szybko wychładzać nie powinno.
A tak wogóle , to po kiego grzyba wam te bufory ? Podłoga jest buforem.

Pompa obiegowa jest podłączona do płyty głownej,mostków raczej niema styropian i podłogówke układałem sam,ogrzewanie dopiero 17 października załączyłem (do dzisiaj 110kwh),wentylacji na razie niema obecnie robię elewacje zostało mi kawałek ściany szczytowej dokończyć,

Andrzej5101
02-11-2023, 20:26
aktualnie mam nastawioną prostą grzewcza 22 stopnie (w środku 18) budynek niezamieszkały
Przy tak niskiej temperaturze zasilania;
- przy każdym defroście załącza się grzałka; aby się nie załączała, to na powrocie musi być > 27 C,
- defrosty nasilają się w temperaturze - 3C do + 3 C,
- istnieje niebezpieczeństwo ochłodzenia wody na powrocie < 18 C ,
- oraz zamarznięcia wymiennika w jednostce wewnętrznej podczas defrostu

Gargi12
02-11-2023, 20:45
Przy tak niskiej temperaturze zasilania;
- przy każdym defroście załącza się grzałka; aby się nie załączała, to na powrocie musi być > 27 C,
- defrosty nasilają się w temperaturze - 3C do + 3 C,
- istnieje niebezpieczeństwo ochłodzenia wody na powrocie < 18 C ,
- oraz zamarznięcia wymiennika w jednostce wewnętrznej podczas defrostu
To może ustawić 30 C i powrót będzie miał te 27,to już wiem z kad się wzieło 4godz działania grzałki w październiku parę razy było u nas -3

Techno
02-11-2023, 21:46
,
- oraz zamarznięcia wymiennika w jednostce wewnętrznej podczas defrostu

Takie samo jak u wszystkich , musiałaby się obiegówka zatrzymać , a pompa tego nie zauważyć i tłoczyć przez jakiś czas zimny gaz przez ten wymiennik....
Włóż 50ml wody o temperaturze 18 stopni do zamrażalnika ( jest tam ok -17 stopni) , i zobacz po jakim czasie zamarznie .
Wcześniej sprężarka , teraz wymiennik , naprawdę ?

Vld
02-11-2023, 23:10
Dużo piszesz, mało wiesz.
W pewnych miejscach wymiennika jest mniej niż 20ml wody otoczonych w ok 250ml wrzacego czynnika o temperaturze - 20C lub niższej. Mililitry dla zobrazowanie, każdy wymiennik jest trochę inny, ale większość zbudowana tak samo.

Andrzej5101
03-11-2023, 05:58
To może ustawić 30 C i powrót będzie miał te 27
Proponuje > 32 C zasilania, aby powrót był > 27 C;
- wówczas energia zładu wystarczy do pełnego defrostu

MiG25
03-11-2023, 06:15
Podłogówka to nie grzejnik , jeśli jest odpowiednio gęsto rozłożona , to nie da się podnieść temperatury do 32 stopni.... Po prostu w domu zrobi się za gorąco , albo wcześniej pompa ciepła nie nadąży dostarczać tyle mocy. To jak problem z wygrzewaniem wylewki.... Żeby takie coś osiągnąć to można zakręcić połowę pętli ( ale zacznie się problem ze zładem).
Zapytaj się instalatora , niech Ci obliczy ilość zładu i powie , czy w menu serwisowym nie może wyłączyć Ci grzałki.
Albo po prostu niech Ci wymieni pompę na inną niż Panasonic , bo ta ma taki a nie inny algorytm , instalatorzy nie chcą brać tej odpowiedzialności na siebie , a i użytkownicy ( zwłaszcza Ci co mają grzejniki i grzeją powyżej 35 stopni) uważają ,że to minimum ,bo inaczej wymiennik zamarza :)

A parę stron wcześniej było ,że zimna woda w obiegu to krótszy żywot ....Dalej w tą stronę Cię ciągnie ?

Andrzej5101
03-11-2023, 08:39
( zwłaszcza Ci co mają grzejniki i grzeją powyżej 35 stopni) uważają ,że to minimum ,bo inaczej wymiennik zamarza :)
Przecież kolega sam o tym pisał i przestrzegał przed ; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page930

'' trzeba mieć odpowiednio duży i ciepły ( 27 i więcej) zład wody,
- raz , żeby grzałki się nie załączały przy jednowentylatorowych ,
- a przy dwuwentylatorowych nie włączał się deice mode 2 ,
- no a już niedopuszczalne jest zeby zlad wody był tak maly ,zeby podczas defostu woda ostudzila się do 18 stopni...""

MiG25
03-11-2023, 09:16
Kolega pisał , ale rozróżniał załączanie grzałek/deice mode 2 ( bo to są niepożądane skutki) i awaryjne wyłączenie PC podczas defrostu ( jeśli temp. zładu spadnie poniżej 18 stopni podczas defrostu) od zamarzniętego wymiennika.
Kolega nie straszył ,że poniżej 18stopni na pewno zamarznie wymiennik , tylko pisał , że pompa tak się przed tym broni awarynie się wyłączając.

Jeśli zład ma 18 stopni ( i zład to powiedzmy min. 70l wody )to do zamarzniętego wymiennika jeszcze daleka droga... Tym bardziej , że w nowych seriach dopiero przy 7 stopniach zładu się grzałka włącza/deice mode 2 się robi ... ( a gdzie jeszcze do włączenia awaryjnego)...

Więc ,słusznie to @Techno skomentował , że ryzykiem zamarznięcia wymiennika obarczony jest każdy defrost ( no może tylko nie ten Mode 2) , a nie tylko ten , który ma temperaturę zładu poniżej 27 stopni. Bo nawet mając temperaturę powrotu 30stopni z małym zładem zjedzie się do 20 stopni ,i odwrotnie , mając zład 22 stopnie i jego dużą objętość nie doprowadzimy do żadnego spadku i na koniec defrostu też powrót będzie miał tyle samo.

Gargi12
03-11-2023, 11:57
Kolega pisał , ale rozróżniał załączanie grzałek/deice mode 2 ( bo to są niepożądane skutki) i awaryjne wyłączenie PC podczas defrostu ( jeśli temp. zładu spadnie poniżej 18 stopni podczas defrostu) od zamarzniętego wymiennika.
Kolega nie straszył ,że poniżej 18stopni na pewno zamarznie wymiennik , tylko pisał , że pompa tak się przed tym broni awarynie się wyłączając.

Jeśli zład ma 18 stopni ( i zład to powiedzmy min. 70l wody )to do zamarzniętego wymiennika jeszcze daleka droga... Tym bardziej , że w nowych seriach dopiero przy 7 stopniach zładu się grzałka włącza/deice mode 2 się robi ... ( a gdzie jeszcze do włączenia awaryjnego)...

Więc ,słusznie to @Techno skomentował , że ryzykiem zamarznięcia wymiennika obarczony jest każdy defrost ( no może tylko nie ten Mode 2) , a nie tylko ten , który ma temperaturę zładu poniżej 27 stopni. Bo nawet mając temperaturę powrotu 30stopni z małym zładem zjedzie się do 20 stopni ,i odwrotnie , mając zład 22 stopnie i jego dużą objętość nie doprowadzimy do żadnego spadku i na koniec defrostu też powrót będzie miał tyle samo.rurki w podłodze jest ponad 1000m i jeszcze 50L w buforze to wody raczej sporo miało być bezproblemowo i bezobsługowo i wyszło jak zawsze

michael_45
03-11-2023, 13:03
Ano to się dzieje , że pompa ma prostą mapę ,zależną od temperatury otoczenia ( i być może zależną też od temperatury wody ale w dużo mniejszym stopniu), i np dla Twojej pomp ta mapa wygląda tak , że dla +12 temp. otoczenia sprężarka chodzi max. na 33Hz , a przy -8 stopniach temperatury otoczenia już będzie to np. 70Hz... Tak to sobie Panasonic rozpisał ,żeby w przybliżeniu generować moc znamionową. (stąd np . pompa 5kW i 7kW mogą mieć te same srężarki i inne graty , a różnią się właśnie tą zaprogramowaną częstotliwością , o większej mocy będzie miała ją większą przy tych samych temp. otoczenia).
Możesz to prosto sprawdzić ochładzając czujnik temperatury zewnętrznej , częstotliwość sprężarki momentalnie wzrośnie , i zacznie ona wytwarzać moc wyraźnie większą niż znamionowa.
To wszystko oczywiście ,jeśli pompa nie osiągneła temperatury docelowej i nie zaczęła się modulować.

Dzięki za wyjaśnienie w zrozumiały sposób. Czyli nie ma tutaj kosmicznych technologii. A co jeżeli będzie źle dobrana moc PC, czyli załóżmy za słaba w porównaniu do ogrzewanej powierzchni. Też nadrzędnym w obrotach sprężarki będzie temperatura zewnętrzna czy jednak podniesie moc gdy przez dłuższy czas nie będzie mogła uzyskać swoich parametrów?

Andrzej5101
03-11-2023, 13:08
- rurki w podłodze jest ponad 1000m i jeszcze 50L w buforze - to wody raczej sporo,
- miało być bezproblemowo i bezobsługowo i wyszło jak zawsze
Wg;mnie ;
- grzałki nie należy wyłączać,
- przejść na krzywą grzewczą,
- przy temperaturach w okolicy -3 C do + 3C należy zadbać;
.......- aby temperatura powrotu była > 27 C,
...... - tym samym ograniczy się udział grzałki,
...... - skróci czas trwania i ilość defrostów

MiG25
03-11-2023, 14:03
Dzięki za wyjaśnienie w zrozumiały sposób. Czyli nie ma tutaj kosmicznych technologii. A co jeżeli będzie źle dobrana moc PC, czyli załóżmy za słaba w porównaniu do ogrzewanej powierzchni. Też nadrzędnym w obrotach sprężarki będzie temperatura zewnętrzna czy jednak podniesie moc gdy przez dłuższy czas nie będzie mogła uzyskać swoich parametrów?

Pompa ciepła jest tak zaprojektowana , żeby osiągała swoją moc znamionową , a jest to zrobione właśnie na tabelarycznych wartościach temperatury zewnętrznej i częstotliwości sprężarki , więc ciągle będzie to moc znamionowa, a jak nigdy nie osiągnie temperatury docelowej to trudno.
Są też jeszcze grzałki do wspomagania, w gen.H nie da się ustawić parametrów załączenia , tam na stałe jest wpisane ,że włączają się jak temperatura wody jest o 8 stopni niższa od docelowej przez 20 min , w gen. J już da się te parametry ustawić , więc jeszcze na ratunek grzałki są. Jest też opcja Powerful ( czy jakoś tak ) , włączasz to i teoretycznie przez jakiś czas PC produkuje więcej mocy , no ale po 1,5h max opcja się sama włączy....

MiG25
03-11-2023, 14:07
Wg;mnie ;
- grzałki nie należy wyłączać,
- przejść na krzywą grzewczą,
- przy temperaturach w okolicy -3 C do + 3C należy zadbać;
.......- aby temperatura powrotu była > 27 C,
...... - tym samym ograniczy się udział grzałki,
...... - skróci czas trwania i ilość defrostów

A ja bym grzał jak dotychczas ,tylko harmonogramem na nocnej taryfie skoro masz. Nie sądzę ,żeby dało się podnieść tak dużo temperaturę wody bez zwiększania temperatury w domu. Chyba , że byś styropian na podłodze rozłożył. :)

Andrzej5101
03-11-2023, 14:16
aktualnie mam nastawioną prostą grzewcza 22 stopnie(w środku 18) budynek niezamieszkały
Obecnie budynek jest niezamieszkały i dlatego tak niska temperatura zasilania

MiG25
03-11-2023, 14:27
Tak , a Ty chcesz ją podnosić.

Gargi12
03-11-2023, 14:40
A ja bym grzał jak dotychczas ,tylko harmonogramem na nocnej taryfie skoro masz. Nie sądzę ,żeby dało się podnieść tak dużo temperaturę wody bez zwiększania temperatury w domu. Chyba , że byś styropian na podłodze rozłożył. :)

Na nocnej taryfie z jaką temp 30C? Cwu na razie też niegrzeje zbiornik 200L niezalany.

MiG25
03-11-2023, 15:19
Temperatury bym nie ruszał , bo zacznie się w domu podnosić. Na razie po prostu zrobić harmonogram WŁ-WYŁ od 22 do 6 i 13 do 15 ( czy jak tam w Twoim ZE jest).
Jak będzie Ci za zimno to dopiero wtedy podnosić.
Znaczy na pewno się zrobi zimno o 22 , czyli przed włączeniem , no ale skoro nikt tam nie mieszka to wahania temperatury raczej przeszkadzać nie powinny , ważne ,żeby jak najbardziej ekonomicznie było , i żeby temperatura za bardzo nie spadła.

Gargi12
03-11-2023, 15:43
Temperatury bym nie ruszał , bo zacznie się w domu podnosić. Na razie po prostu zrobić harmonogram WŁ-WYŁ od 22 do 6 i 13 do 15 ( czy jak tam w Twoim ZE jest).
Jak będzie Ci za zimno to dopiero wtedy podnosić.
Znaczy na pewno się zrobi zimno o 22 , czyli przed włączeniem , no ale skoro nikt tam nie mieszka to wahania temperatury raczej przeszkadzać nie powinny , ważne ,żeby jak najbardziej ekonomicznie było , i żeby temperatura za bardzo nie spadła.

A jak będą przymrozki to podnieść temp czy defrost na się wspomagać grzałką?

MiG25
03-11-2023, 15:52
Taniej wyjdzie ,jak się defrost będzie wspomagał grzałką , niż żeby grzać wodę pow. 27 stopni tylko po to ,żeby defrost się grzałką nie wspomagał...

Gargi12
03-11-2023, 16:01
Taniej wyjdzie ,jak się defrost będzie wspomagał grzałką , niż żeby grzać wodę pow. 27 stopni tylko po to ,żeby defrost się grzałką nie wspomagał...
Oki dzięki

Gargi12
04-11-2023, 10:21
A co myślisz żeby w przyszłym sezonie grzewczym jak już dom będzie gotowy do zamieszkania spróbować grzać sterownikiem pokojowym mam akurat salusa tylko niepodłaczony.

MiG25
04-11-2023, 12:50
Wg mnie Panasonic i podłogówka to tylko termostat zewnętrzny najlepiej się sprawdza. Sam na tym skończyłem , a też próbowałem krzywą grzewczą ,i termostatem wewnętrznym. Wodą przy podłogówce nie da się grzać ( pomijając fakt , że obiegówka chodzi zupełnie niepotrzebnie cały czas) , to nie byłem w stanie ustawić tak krzywej , żeby sprężarka włączała się wtedy , kiedy zaczyna być chłodniej a wyłaczała jak już jest ok , zawsze było przegrzewanie , a jak już się wyłączyła to musiało się zrobić w domu bardzo zimno , żeby się właczyła. Pomagało bawienie się w harmonogramy i podnoszenie krzywej o określonych porach.
Natomiast termostat zewnętrzny ( taki z dokładnością przynajmniej 0,1stopnia , żeby można było ustawić histerezę -0,3 +0,2 stopnia) i jest ok od trzech lat.

Gargi12
04-11-2023, 16:30
Wg mnie Panasonic i podłogówka to tylko termostat zewnętrzny najlepiej się sprawdza. Sam na tym skończyłem , a też próbowałem krzywą grzewczą ,i termostatem wewnętrznym. Wodą przy podłogówce nie da się grzać ( pomijając fakt , że obiegówka chodzi zupełnie niepotrzebnie cały czas) , to nie byłem w stanie ustawić tak krzywej , żeby sprężarka włączała się wtedy , kiedy zaczyna być chłodniej a wyłaczała jak już jest ok , zawsze było przegrzewanie , a jak już się wyłączyła to musiało się zrobić w domu bardzo zimno , żeby się właczyła. Pomagało bawienie się w harmonogramy i podnoszenie krzywej o określonych porach.
Natomiast termostat zewnętrzny ( taki z dokładnością przynajmniej 0,1stopnia , żeby można było ustawić histerezę -0,3 +0,2 stopnia) i jest ok od trzech lat.

To krzywa grzewcza tak nie działa czy ten termostat jest już zamontowany czy się go montuje,

michancia
05-11-2023, 12:19
Przy tak niskiej temperaturze zasilania;
- przy każdym defroście załącza się grzałka; aby się nie załączała, to na powrocie musi być > 27 C,
- defrosty nasilają się w temperaturze - 3C do + 3 C,
- istnieje niebezpieczeństwo ochłodzenia wody na powrocie < 18 C ,
- oraz zamarznięcia wymiennika w jednostce wewnętrznej podczas defrostu

Andrzej
Jak Ci wspominałem, syn ma Panasa 7kW
Jego domu 175m2 ( w tym garaż 30m2), podłogówka bardzo gęsto ułożona, to przez całą tamtą zimę na pompie była wg krzywej ustawiona max 27st/c.
Najwyższa temperatura jaka szła na zasilaniu to było 26st/c, pompa zawsze dba, żeby powrót był nie mniejszy niż 21st.
Przy jego zładzie wody przy defroście nigdy powrót nie spadł poniżej 21st.
Oczywiście grzałkę ma wyłączoną, na początku nabiła coś z 2 godz pracy I od wyłączenia nic.
W związku z powyższym pytam się po co mam podnosić zasilanie do 32 czy więcej żeby powrót był 27, bo ekonomicznie to się nie broni.
Teraz już mieszka i wszędzie panele, a to dalej tak samo pracuje...

MiG25
05-11-2023, 12:51
Był tu taki serwisant Igor , jest tu gdzieś post w stylu " Weszłeś/zmieniłeś ustawienia serwisowe wyłaczając grzałkę = straciłeś gwarancję". Dla mnie to jedyny powód ( wredny serwisant) , bo w krótsze żywotności , czy zamarznie na 100% wymiennik nie wierzę.

Andrzej5101
05-11-2023, 14:14
Pytanie było;
-jak zmniejszyć ilość załączeń pompy

Techno
05-11-2023, 14:48
I naprawdę wybrałeś najlepszą ? Grzać ile wlezie ?

michancia
05-11-2023, 15:56
Proponuje > 32 C zasilania, aby powrót był > 27 C;
- wówczas energia zładu wystarczy do pełnego defrostu

Masz rację, gość się pytał jak zmniejszyć ilość załączeń.
Ale to ty mu zaproponowałeś podnieść temperaturę, tak żeby powrót był >27.
A ja Ci mówię, że nie potrzeba.
Oczywiście, to że on sobie ustawił te 22, to i tak pompa mu tego nie trzyma, bo pilnuje powrotu 21 st. Z tego względu na zasilaniu ma więcej.
A druga sprawa, że ktoś mu wpiep.. w 100% podłogówki bufor, a to już same problemy.
Ale wystarczy to dobrze ustawić ( przepływy ) i zamontować regulator pokojowy i to będzie pięknie pracować bez zbędnych wyłączeń i taktowania, mimo, że na zasilaniu będzie miał ok. 27st..
U syna w tych warunkach co teraz ok 10 st na dworze ona pracuje od zał do wył bez żadnego taktowania przy zasilaniu 26st.
Ale czas pracy to jest jeden cykl ok 4h pracy doba, a pozostały czas nie pracuje, jak jest słońce to nawet tyle nie pracuje.
Oczywiście jak będzie zimniej to ten czas pracy będzie się wydłużał.
Podsomuwując na porządnej podłogówce to pompa może każdej mocy pracować i z praktycznie każdą temperaturą tylko należy wiedzieć jak to zrobić..

Gargi12
05-11-2023, 16:05
Masz rację, gość się pytał jak zmniejszyć ilość załączeń.
Ale to ty mu zaproponowałeś podnieść temperaturę, tak żeby powrót był >27.
A ja Ci mówię, że nie potrzeba.
Oczywiście, to że on sobie ustawił te 22, to i tak pompa mu tego nie trzyma, bo pilnuje powrotu 21 st. Z tego względu na zasilaniu ma więcej.
A druga sprawa, że ktoś mu wpiep.. w 100% podłogówki bufor, a to już same problemy.
Ale wystarczy to dobrze ustawić ( przepływy ) i zamontować regulator pokojowy i to będzie pięknie pracować bez zbędnych wyłączeń i taktowania, mimo, że na zasilaniu będzie miał ok. 27st..
U syna w tych warunkach co teraz ok 10 st na dworze ona pracuje od zał do wył bez żadnego taktowania przy zasilaniu 26st.
Ale czas pracy to jest jeden cykl ok 4h pracy doba, a pozostały czas nie pracuje, jak jest słońce to nawet tyle nie pracuje.
Oczywiście jak będzie zimniej to ten czas pracy będzie się wydłużał.
Podsomuwując na porządnej podłogówce to pompa może każdej mocy pracować i z praktycznie każdą temperaturą tylko należy wiedzieć jak to zrobić..

Regulator pogodowy mam tylko trzeba zamontować,z tego co widzę pompa grzeje do 25C ale dzisiaj było na aplikacji 17C i sam z aplikacji ją zał ,przepływy na rotametrach mam ustawione na 1.5L

michancia
05-11-2023, 16:17
Na rotometrach to ustawiasz poszczególne pętle, a to inny temat.
Ty masz dwa obiegi, dwie pompki, bo ktoś Ci wpiep.. bufor.
Z tego względu musisz ustawić przepływy przed buforem i za buforem, tak żeby ta sama temperatura co wpływa do bufora to wypływała i to samo powroty. To nie będzie 1 do 1 ale przybliżone.
Ale to powinien ustawić instalator, za coś pieniądze wziął...

Gargi12
05-11-2023, 16:25
Na rotometrach to ustawiasz poszczególne pętle, a to inny temat.
Ty masz dwa obiegi, dwie pompki, bo ktoś Ci wpiep.. bufor.
Z tego względu musisz ustawić przepływy przed buforem i za buforem, tak żeby ta sama temperatura co wpływa do bufora to wypływała i to samo powroty. To nie będzie 1 do 1 ale przybliżone.
Ale to powinien ustawić instalator, za coś pieniądze wziął...

Rozmawiałem z instalatorem i on żadnego problemu niewidzi widać taki instalator,w jaki sposób zrównoważyć te przepływy?

michancia
05-11-2023, 17:04
Jaki masz dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?
Ile masz rozdzielaczy i ile pompek za buforem?
Bufor jak wpięty równolegle?
Jakie temperatury na zasilaniu bufora i na wyjściu z bufora i to samo z powrotami?
Jeśli masz jeden rozdzielacz, jedną pompkę za buforem i bufor wpięty równolegle, to ustaw tak przepływ za buforem, żeby był większy niż przed.
A na razie ustaw na pompce max przepływ i rotometry poustawiaj tak żeby nie dławić przepływu pompki.
Jeśli masz na PC na początku pracy powyżej 20lmin, to za buforem nie może być mniej niż 25l a najlepiej powyżej.
Musisz tak to ustawić że to co wpływa do bufora to musi wypływać.
Czyli jeśli z pompy masz na zasilaniu 28, a na powrocie np 23 to podobnie musi być za buforem. Te temperatury nie będą idealne ale max różnica 2st.
Ustaw na pompie prostą z 28st c z delta 4-5 st i daj podłogówce wystygnąć. A następnie załącz pompę I obserwuj lub ustawiaj przepływ na pompce i rotometrach tak żeby taki efekt jak ci opisałem osiągnąć
Jak to osiągniesz to pompa bez wyłączenia musi pracować non stop aż osiągnie zadaną w domu.

Gargi12
05-11-2023, 17:12
Jaki masz dom parterowy czy z poddaszem użytkowym?
Ile masz rozdzielaczy i ile pompek za buforem?
Bufor jak wpięty równolegle?
Jakie temperatury na zasilaniu bufora i na wyjściu z bufora i to samo z powrotami?
Jeśli masz jeden rozdzielacz, jedną pompkę za buforem i bufor wpięty równolegle, to ustaw tak przepływ za buforem, żeby był większy niż przed.
A na razie ustaw na pompce max przepływ i rotometry poustawiaj tak żeby nie dławić przepływu pompki.
Jeśli masz na PC na początku pracy powyżej 20lmin, to za buforem nie może być mniej niż 25l a najlepiej powyżej.
Musisz tak to ustawić że to co wpływa do bufora to musi wypływać.
Czyli jeśli z pompy masz na zasilaniu 28, a na powrocie np 23 to podobnie musi być za buforem. Te temperatury nie będą idealne ale max różnica 2st.
Ustaw na pompie prostą z 28st c z delta 4-5 st i daj podłogówce wystygnąć. A następnie załącz pompę I obserwuj lub ustawiaj przepływ na pompce i rotometrach tak żeby taki efekt jak ci opisałem osiągnąć
Jak to osiągniesz to pompa bez wyłączenia musi pracować non stop aż osiągnie zadaną w domu.

Budynek parterowy 110m² jeden rozdzielacz 12 pętli,za buforem jedna pompka ustawiona na 2 rotametry na 1,5L

Gargi12
05-11-2023, 17:18
Budynek parterowy 110m² jeden rozdzielacz 12 pętli,za buforem jedna pompka ustawiona na 2 rotametry na 1,5L
Temp zasilania i powrotu to tylko mogę sprawdzić na pompie za buforem to nie wiem jakie są,a jak mam sprawdzić jaki przepływ jest za buforem bo przed buforem rozumie że w ustawieniach systemu w pompie sprawdzę

michancia
05-11-2023, 17:28
Przepływ na pompie sprawdzisz w ustawieniach wskazań wartości chwilowych ( trzy trójkąty naciśnięte razem) I parametr 12.
Przepływy za buforem sprawdzisz sumując przepływy na rotometrach.
Wskazania temperatur przed buforem masz na pompie. A za pompą Kup sobie termometr elektroniczny. Albo zakoś dziecku.

Gargi12
05-11-2023, 18:18
Przepływ na pompie sprawdzisz w ustawieniach wskazań wartości chwilowych ( trzy trójkąty naciśnięte razem) I parametr 12.
Przepływy za buforem sprawdzisz sumując przepływy na rotometrach.
Wskazania temperatur przed buforem masz na pompie. A za pompą Kup sobie termometr elektroniczny. Albo zakoś dziecku.

Na chwilę obecną mam za buforem coś okoo18l/min bo mam 12 sekcji i ustawione 1,5Lmin ,jutro założę termometry z sondami i zobaczę co i jak ,na dzień dzisiejszy ustawione mam prostą na 22C i chyba delty niema możliwości tam ustawić

MiG25
05-11-2023, 19:28
Może jeszcze jest szansa , żeby przerobić ten bufor na szeregowy na powrocie...

Gargi12
05-11-2023, 19:47
Może jeszcze jest szansa , żeby przerobić ten bufor na szeregowy na powrocie...
To już chyba musiał bym na własną rękę przerabiać ,do przyszłego sezonu jakiś złoty środek trzeba będzie znaleźć,

Gargi12
06-11-2023, 08:08
Może jeszcze jest szansa , żeby przerobić ten bufor na szeregowy na powrocie...

Jeszcze jedna rzecz a mianowicie dzisiaj zauważyłem że zał grzałki jest ustawiona na 0 C na ile ustawić? Tak samo jaką deltę grzejąc harmonogramem prostą 22C .

michancia
06-11-2023, 08:31
Te 22 st to ona i tak nie trzyma, bo pilnuje powrotu 21st, ustaw prostą na 27st/c z delta 5st i bedziesz miał powrót 22st i grzej harmonogramem.
A jak będziesz widział, że Ci powrót podnosi to znaczy że brak odbioru ciepła i szukaj albo za mały przepływ na pompie za buforem, lub rotometry zakręcone albo zapowietrzone pętle.
To na podłogówce w harmonogramie ma pracować ciągle przynajmniej przez parę godzin

Gargi12
06-11-2023, 08:40
Te 22 st to ona i tak nie trzyma, bo pilnuje powrotu 21st, ustaw prostą na 27st/c z delta 5st i bedziesz miał powrót 22st i grzej harmonogramem.
A jak będziesz widział, że Ci powrót podnosi to znaczy że brak odbioru ciepła i szukaj albo za mały przepływ na pompie za buforem, lub rotometry zakręcone albo zapowietrzone pętle.
To na podłogówce w harmonogramie ma pracować ciągle przynajmniej przez parę godzin

A jak z tą grzałką jest ustawiona na 0C mam przestawić

michancia
06-11-2023, 09:08
Grzałkę zostaw, ona się załączy jak pompa nie będzie mogła w zimne dni osiągnąć zadaną to wtedy by się grzałką wspomagała, ale pompa da radę i grzałek nie będzie używać.
Jedynie przy defrostach będzie się wspomagać grzałka.

Gargi12
06-11-2023, 09:34
Grzałkę zostaw, ona się załączy jak pompa nie będzie mogła w zimne dni osiągnąć zadaną to wtedy by się grzałką wspomagała, ale pompa da radę i grzałek nie będzie używać.
Jedynie przy defrostach będzie się wspomagać grzałka.
Nawet jeśli załaczenie grzałki jest ustawione na 0 C

michancia
06-11-2023, 10:22
Tak. Zostaw tę grzałkę.
Ustawiłeś temperaturę i przepływy powyżej tego co masz na pompie.
Pracuje ci teraz ciągle? i utrzymuje zadaną temperaturę na pompie i delta ( powrót I zasilanie ) ?

Gargi12
06-11-2023, 10:37
Tak. Zostaw tę grzałkę.
Ustawiłeś temperaturę i przepływy powyżej tego co masz na pompie.
Pracuje ci teraz ciągle? i utrzymuje zadaną temperaturę na pompie i delta ( powrót I zasilanie ) ?

O 13 się załączy według harmonogramu pozakładałem termometry tak jak pisałeś poustawiałem temperatury i sprawdzę te przepływy.

michancia
06-11-2023, 11:05
A dlatego ci tyle załączeń nabijała, bo ustawiłeś za nisko temperaturę zadaną te 22 st.
Pompa i tak jej nie trzymała tylko pilnowała powrotu i miałeś wtedy na zasilaniu 25, a powrocie 21. Do tego źle poustawiane przepływy i pompa szybko dobijała do tego że osiągała powrót 21, a wtedy brak odbioru ciepła zasilanie przekroczone o 2 st od zadanego i pompa stop.
Tak to nigdy nie będzie pracować
Musisz mieć powrót min 21 a zasilanie ustawione przynajmniej tyle ile wynosi delta, jak delta 5 st to dajesz zadaną min 26st.
A najlepiej tak jak Ci pisałem min 27 st i deltę 5st

Gargi12
06-11-2023, 11:11
A dlatego ci tyle załączeń nabijała, bo ustawiłeś za nisko temperaturę zadaną te 22 st.
Pompa i tak jej nie trzymała tylko pilnowała powrotu i miałeś wtedy na zasilaniu 25, a powrocie 21. Do tego źle poustawiane przepływy i pompa szybko dobijała do tego że osiągała powrót 21, a wtedy brak odbioru ciepła zasilanie przekroczone o 2 st od zadanego i pompa stop.
Tak to nigdy nie będzie pracować
Musisz mieć powrót min 21 a zasilanie ustawione przynajmniej tyle ile wynosi delta, jak delta 5 st to dajesz zadaną min 26st.
A najlepiej tak jak Ci pisałem min 27 st i deltę 5st

Teraz pompa od 6 jest wył i na wyświetlaczu jest zasilanie i powrót 17C

michancia
06-11-2023, 11:32
To ją załącz z takimi ustawieniami jak ci pisałem i niech pracuje i obserwuj.
A jak będzie pracować ciągle to wtedy będziesz się bawił z harmonogramem
Bo mi się kończy cierpliwość i do swojego instalatora będziesz uderzał o pomoc.

TerryFox
06-11-2023, 11:56
Mam prośbę do specjalistów i użytkowników o weryfikacje doboru PC. Dom to bliźniak o całkowitej powierzchni po podłodze 125m, użytkowej 101m, jednopiętrowy, aktualnie buduje się w okolicy Wrocławia. Na parterze i piętrze ogrzewanie podłogowe. Instalator/dealer który współpracuje z deweloperem na dzień dobry oferuje PC marek które nie maja tu dosyć dobrej opinii (Nibe), lub takie o których trudno w ogóle cokolwiek znaleźć (Airwell, Buderus). Pogadałem z nim i końskim targiem doszliśmy ze jest w stanie zaproponować mi Panasonica, w wersji K. Czekam na wycenę ale chciałbym zweryfikować wstępny wybór zanim się zdecyduję.

OZC budynku wychodzi na poziomie 4,88 kW, w założeniu mieszkać będą dwie osoby. Instalator Proponuje Panasonica K o mocy 5 kW, z modułem wewnętrznym (tzw lodówka) zawierającym zbiornik 185l, również Panasonica. Doczytałem że warto dołożyć "termostat pokojowy" jako że ten wewnętrzny dokładnością nie grzeszy.

Pytania:
1. Czy wogóle Panasonic K wart jest rozważenia ?
2. Czy dobrana moc 5 kW jest ok przy OZC 4,88 czy lepiej przewymiarować i wziąść wersje 7 kW ?
3. Czy panasonic oferuje sterowniki/termostaty pokojowe w wersji bezprzewodowej ?
4. Czy ta pompa potrzebuje jeszcze jakichś akcesoriów albo dodatków które warto rozważyć typu termometr zewnętrzny, dodatkowe pompki, itd ?

Andrzej5101
06-11-2023, 12:26
Masz rację, gość się pytał jak zmniejszyć ilość załączeń.
Ale to ty mu zaproponowałeś podnieść temperaturę, tak żeby powrót był >27.
A ja Ci mówię, że nie potrzeba.

U syna w tych warunkach co teraz ok 10 st na dworze ona pracuje od zał do wył bez żadnego taktowania przy zasilaniu 26st.
Ale czas pracy to jest jeden cykl ok 4h pracy doba, a pozostały czas nie pracuje, jak jest słońce to nawet tyle nie pracuje.
Oczywiście jak będzie zimniej to ten czas pracy będzie się wydłużał.
Podsomuwując na porządnej podłogówce to pompa może każdej mocy pracować i z praktycznie każdą temperaturą tylko należy wiedzieć jak to zrobić..

Zobaczymy - jak przyjdą temperatury +3 do - 3 C
- bo wówczas u Twojego syna pojawił sie problem!!!

michancia
06-11-2023, 12:53
Zobaczymy - jak przyjdą temperatury +3 do - 3 C
- bo wówczas u Twojego syna pojawił sie problem!!!

Ten problem znasz z tamtego roku i masz na myśli problemy z częstym defrostem.
Ale to nie ma nic wspólnego z temperaturą zadaną, tylko małym wymiennikiem.
Do tego jak by grzał wyższa temperatura to w dom szybciej się zagrzeje i pompa się wyłączy. A potem po uruchomieniu szybko dąży do zadanej i szybciej się szroni.
Na to jest tylko jedno rozwiązanie zmusić ją do pracy ciągłej czyli z najniższą temperaturą, tak żeby utrzymać w domu zadane ciepło i ona wtedy pracuje z najniższa modulacją.
A u syna ta temperatura to jest w tych warunkach co mówisz 26st/c.

michancia
06-11-2023, 13:18
Andrzej. Ty się upierasz z tym podnoszeniem temperatury i masz rację ale w domach o słabszej izolacji, budowanych jeszcze z 10 lat temu, ewentualnie jeszcze na grzejnikach.
Ale w takim domu jak u syna i jakie się teraz buduje i jak się nic nie spieprzy.
To u syna cegła eder do tego 20 cm grafit 0,031 w podłodze ponadze ok 17 cm EPS, góra sufity wełna 30cm 0,034, okna pasywne 0.7 lub niżej, żadnych okien dachowych. Garaż dobrze odizolowany.
Podłogówka bardzo gęsta ponad 1250m rury
To u niego pompa cały tamten rok nigdy nie miała więcej niż 26 st, di tego powrót 22, to masz średnià 24st podłogę i to wystarcza żeby w tych temperaturach co były nie było w domu mniej niż 21st c.
Jedynie czas pracy pompy się zmienia.
Jak by tam puścić 32 st C to jak by to się zagrzało to potem masz saunę.
Tak to wygląda

MiG25
06-11-2023, 16:38
Jeszcze jedna rzecz a mianowicie dzisiaj zauważyłem że zał grzałki jest ustawiona na 0 C na ile ustawić? Tak samo jaką deltę grzejąc harmonogramem prostą 22C .

Możesz deltę spróbować obniżyć do 3. Delta ustawiona na 5 jest o prostu uniwersalna , ani dobra dla grzejników , ani dla podłogówki. Im niższa delta , tym do niższej temperatury grzeje PC , a to przekłada się na lepszy COP ( z drugiej strony objegówka musi szybciej kręcić ,więc paręnaście watów wiecej energii zużywa , wiec też trzeba znaleśc złoty środek , i każda instalacja ma go pewnie trochę w innym miejscu).

Ponieważ nikt ten dom jeszcze nie zamieszkuje , to nic się nie stanie jak temperatura spadnie do 16 stopni , i podczas grzania dojdzie do 20 , stąd harmonogram i włączenie grzania w tanich godzinach.

Gargi12
06-11-2023, 17:26
Możesz deltę spróbować obniżyć do 3. Delta ustawiona na 5 jest o prostu uniwersalna , ani dobra dla grzejników , ani dla podłogówki. Im niższa delta , tym do niższej temperatury grzeje PC , a to przekłada się na lepszy COP ( z drugiej strony objegówka musi szybciej kręcić ,więc paręnaście watów wiecej energii zużywa , wiec też trzeba znaleśc złoty środek , i każda instalacja ma go pewnie trochę w innym miejscu).

Ponieważ nikt ten dom jeszcze nie zamieszkuje , to nic się nie stanie jak temperatura spadnie do 16 stopni , i podczas grzania dojdzie do 20 , stąd harmonogram i włączenie grzania w tanich godzinach.
Na razie nastawiłem 27 z deltą 5 niech podgrzeje tydzień zobaczę co się będzie działo , rotametry porozkręcałem i jest teraz 3 stopnie róznicy na wyjściu z pompy a za buforem

Salah
07-11-2023, 10:07
Hej mam dylemat. Jakie pompy zastosować?

Jedna firma zachwala Splita na R410:

Panasonic 16 kW T-CAP 3F Split (KIT-WXC16H9E8) + Panasonic 16 kW T-CAP 3F Split (KIT-WXC16H9E8)+ zbiornik CWU 200 litrów + zbiornik buforowy + montaż
- 77 382,00 netto + VAT [ grzałką 9kW, ]

Inna Monobloka na R32:

Panasonic AQUAREA T-CAP 16kW, gen. J, 3F, R32, x 2 szt (WH-MXC16J9E8 + WH-MXC16J9E8) [ grzałką 9kW,] +zbiornik c.w.u. 300 litrów,
– zbiornik buforowy 300 litrów 80 000,00 netto + VAT

Sam już nie wiem. Ma ktoś z Was chęci i moc, aby pomóc mi w wyborze? Dzięki z góry!

Chris Zielonka
07-11-2023, 10:33
Bierz splita. Sam mam monobloka i choć go niby dobrze zabezpieczyłem przed mrozem, to jednak jakies obawy niewielkie ale jednak mam.
Inna rzecz to ta że TCAP ma potęzną sprężarkę i nie schodzi prawie nigdy z z mocy jaką deklaruje. Aquarea traci moc w miarę spadku temp zewn TCap utrzymuje.
Dodam tylko że obie opcje cholernie drogie się wydasły ale doczytałem że to podwójne .
Z jakiego powodu dwie pompy ?

Andrzej5101
07-11-2023, 10:56
Jak by tam puścić 32 st C to jak by to się zagrzało to potem masz saunę.
Są przecież termostaty zewnętrzne do utrzymania właściwej temperatury w lokalu

michancia
07-11-2023, 13:20
W tak ciepłych domach, przy PC powietrze woda, w warunkach sprzyjających defrostom dąrzy się do pracy ciągłej PC. Wtedy ustawiamy tak krzywą grzania, żeby ten efekt osiągnąć. W przypadku tego domu w okolicach zera na dworze jest to ok. 26st.
W wyższych temperaturach, z uwagi, że jest to najniższa temperatura wg krzywej, pompa pracuje w cyklach, wg. załączeń regulatora pokojowego.
Można ustawić wyższą temperaturę docelową pompy, ale po co?
Jak należy dostarczyć do domu jakaś energię, to kiedy pompa ma lepszą sprawność?

Salah
07-11-2023, 13:29
,,,,,,,
Dodam tylko że obie opcje cholernie drogie się wydasły ale doczytałem że to podwójne .
Z jakiego powodu dwie pompy ?

To jest budynek usługowy, nie dom. Powierzchnia podłogi 500m2, sufity 4m.

Andrzej5101
07-11-2023, 14:00
Można ustawić wyższą temperaturę docelową pompy, ale po co?
Jak należy dostarczyć do domu jakaś energię, to kiedy pompa ma lepszą sprawność?
Pytanie było;
-jak zmniejszyć ilość załączeń pompy??

Techno
07-11-2023, 15:43
I normalnie pętla w nieskończoność : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8210148&viewfull=1#post8210148

michancia
07-11-2023, 18:48
Pytanie było;
-jak zmniejszyć ilość załączeń pompy??

To niech kolega ,,gargi12,, napisze Ci czy uzyskał efekt ciągłej pracy ( zmniejszył ilość załączeń ). Nie podniósł temperatury tak jak sugerujesz powyżej 32st, a jedynie tyle żeby deltę utrzymać ( zasilanie 27st ).

Gargi12
07-11-2023, 19:53
To niech kolega ,,gargi12,, napisze Ci czy uzyskał efekt ciągłej pracy ( zmniejszył ilość załączeń ). Nie podniósł temperatury tak jak sugerujesz powyżej 32st, a jedynie tyle żeby deltę utrzymać ( zasilanie 27st ).
Jak najbardziej efekt został uzyskany tak jak pisałeś (wielkie Dzięki za cierpliwość)od wczoraj rana pompa według wskazań wyświetlacza załączyła się 6 razy temp za buforem są 2C niższe tak jak miały być pompa ustawiona jest według harmonogramu.

adam_ko
08-11-2023, 10:25
Witam,

Dla rozpatrujących zakup PC Panasonica polecam rozwadze poniższe. Kiedyś już podobne zestawienie tutaj poczyniłem, teraz po roku użytkowania zebrane raz jeszcze. Generalnie nie ma gwarancji, że inni producenci ogarniają to lepiej niemniej poniżej wypunktowane błędy w jakiś sposób dyskwalifikują Aquaręę z listy wyboru jeżeli ktoś jeszcze może decydować to czytać i pytać. Poniższe dotyczy Split, jednofazowa gen J 9kW ale w większości przypadków w innych modelach/generacjach będzie podobnie.


Sterownik pompy w trybie pokojowym (czyli zamontowany w pomieszczeni i reagujący na temperaturę pomieszczenia)
Po pierwsze zawyża temperaturę pomieszczenia, prawdopodobnie dioda stanu ogrzewa zlokalizowany w pobliżu czujnik. Po drugie i to już zupełnie bez sensu histereza jest powyżej jednego stopnia, w zasadzie temperatura musi spaść o 2 stopnie od zadanej żeby się PC włączyła ponownie. Teraz pytanie czy jest tu ktoś kto ustawiając temperaturę 21C będzie się czuł komfortowo przy regularny spadku do stopni 19 lub niżej (przyjmując czas na zagrzanie systemu) ? Na pierwszy problem można zastosować termistor (~300 zł+)


Pompa (tryb CO) nie koryguje temp. wody wynikającej z krzywej względem różnicy temperatury w pomieszczeniu i zadanej.
Wyjaśnienie: bardzo przydatna funkcja gdzie PC wyznacza temperaturę wody zasilającą grzejniki czy podłogówkę wg krzywej ale też dynamicznie reaguje na to jak daleko od zadanej jest temperatura w pomieszczeniu. Np. wyziębione mieszkanie, włączasz PC, z temperatury zewnętrznej wynika temperatura wody zasilania ale ponieważ PC wie, że nastawiłem 23C a jest 18C to dodaje do temp. wody od 1C do 5C, oczywiście w miarę osiągania przykładowych 23C ten dodatek zanika. Proste, logiczne, dostępne u większości producentów kotłów. Wybrałem Aquareę ponieważ ichni przedstawiciel zapewniał (i są na to nagrania), że taka funkcja jest zaimplementowana. Niestety nie jest, instalator (PRO) nie wie odsyła do Customer Servivce, CS odsyła do instalatora… Wspomniany przedstawiciel (tak panie Stanisławie), zamilkł…


Pompa ignoruje ustawienie delty w trybie CWU.
Standardowo w PC ustawia się znaną temp. CWU i deltę czyli po spadku poniżej jakiej temp. następuje ponowne grzanie zbiornika. Oczywiście im większa delta tym oszczędniej, pompa „lubi” grzać zimne.
Niestety Aquarea ma skopaną logikę i w przypadku jakiekolwiek ingerencji od załącz/wyłącz PC ale też załącz/wyłącz CO, PC rozpoczyna grzanie CWU natychmiast lub zaraz po osiągnięciu temp. niższej niż zadana ignorując deltę. Czym to skutkuje ? ano częstszym, niepotrzebnym podgrzewaniem CWU, szczególnie przeszkadza w sytuacji gdzie w okresie przejściowym CO włączasz ręcznie jak już ci się zimno zrobi , otóż wtedy pompa najczęściej startuje w trybie CWU dopiero potem przechodzi do CO. Oczywiście włączając CO możesz wyłączyć tryb CWU pamiętając żeby go ponowni włączyć ale kto ma czas tak się bawić….

Kolejny temat związany z CO/CWU – harmonogram
Ktoś genialny powiązała ustawienia CO i CWU w jednym programie. Skutek: masz ustawiony harmonogram na CWU (standardowo, przykładowo do popołudnia grzej słabo, wieczorem do mycia wyższa temperatura, w nocy nie grzej) teraz w okresie przejściowym włączasz CO ręcznie, problem polega na tym, że harmonogram na CWU będzie ci wyłączał CO…. Inaczej rzecz ujmując w trybie harmonogram zawsze musisz definiować stan CO i CWU, nie da się zaprogramować tylko CWU (czy CO jak kto woli) a drugi człon regulować ręcznie. Bez sensu.

Pompa zafałszowuje wyniki zużycia energii, w konsekwencji dane COP/SCOP również.
Chyba wszyscy tutaj się wypowiadający, z olicznikowaną PC raportują niedoszacowanie (o dziwo zawsze w tą stronę) na poziomie 15-20%. Jest teoria ze zleży to od napięcia (obliczenia dla 230V na sztywno) ale moje dane nie pokazują takiej korelacji. Teraz najciekawsze, skoro nie można ufać stosunkowo prostej w pomiarze wartości mocy wejściowej to można mniemać, że wartość mocy wyjściowej (liczona z delty T i przepływ, zakładam) również jest przeszacowana, do w efekcie daje nam już totalny odjazd na poziomie 20%+ zafałszowania danych COP. Pewnym potwierdzeniem błędu w wyznaczaniu mocy wyjściowej jest pomiar temperatury na wyjściu PC, nigdy nie udało mi się zewnętrznym czujnikiem potwierdzić temp (niezależnie od popraw przylegania i izolacji czujnika zewn.). Podawanej przez PC, zawsze jest 1-2C różnicy oczywiście PC podaje więcej. Zupełnym przypadkiem pewnie temperaturę powrotu udaje się skorelować….

I ostatnie, Panasonic utrzymuje sieć instalatorów PRO. Cóż z tego skoro nich w żaden sposób nie pilnuje i nie rozlicza. Fachowce robią na za małych przekrojach (może i osiągają minimalny przepływ ale niepotrzebnie wysilają obiegówkę), nie potrafią prostej integracji PC z kotłem gazowym (dla CO i CWU) ogarnąć. Po co w takim razie to PRO ?

I po prawie roku, PC nie osiąga katalogowego COP (zakładam, że wartości w połowie pomiędzy klimatem chłodnym i umiarkowanym), nie tylko dla CO (gdzie można "zwalić" na instalację) ale również dla CWU gdzie instalacja nie ma większego wpływu, dla CWU potwierdzone zarówno dla średniej rocznej jak i dla jednorazowego podgrzewania w stałej zewnętrznej temperaturze 7C, czyli idealnie katalogowej. Brakuje tak 20%...Oczywiście dane za licznikiem zewnętrznym, w sterowniku COP całkiem ładny, tyle że nieprawdziwy.

Dobrych wyborów życzę. Jeżeli ktoś ma podobne doświadczenia i jakoś to rozwiązał to proszę o podzielenie się rozwiązaniami.

Techno
08-11-2023, 11:49
Rozwiązaniem na pierwszy temat jest termostat zewnętrzny.
Tak , Panasonic ma nieużywalny termostat ze sterownika , i z termistora , ale nic nie stoi na przeszkodzie , żebyś używał zewnętrznego z normalną histerezą.

Co do problemów z CWU to ja nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem , jeśli delta nie jest przekroczona to zbiornika grzać nie będzie. Choć tu tematy były o tym , być może to kwestia J i jego nowych rzeczy w stylu Smart DHW itp ( ja mam gen H).

Harmonogram jest jaki jest , Ty masz swoją wizję( nie powiem ,że złą) , Panasonic miał taką , i już tego się będzie trzymał

I tak , pompa ciepła nie ma w ogóle licznika energii ( a nie tylko , że napięcie uśrednia) , tylko ma jakąś tabelaryczną wartość ile mocy pobiera przy takiej częstotliwości sprężarki itp. Chcesz mieć pomiar to robisz po prostu zewnętrzny ( już w wersji K/L jest coś takiego jak zewnętrzny pomiar energii , ciekawe jak to działa i jak to zewnętrzne urządzenie wygląda).

Masz zewnętrzny pomiar elektryczny i zewnętrzny ciepłomierz ,żeby powiedzieć jaki był realny COP ?

Gepam
08-11-2023, 11:53
Wszystko co napisałeś @adam_ko to prawda, Panasonic ma prawdopodobnie najbardziej prymitywny sterownik ze wszystkich pomp na rynku z garstką funkcji i przy tym jeszcze pełen błędów, a termostat wewnętrzny jest bezużyteczny i destrukcyjny dla samej pompy i nie należy go używać, tylko od razu założyć zewnętrzny.

W praktyce nie ma to jednak większego znaczenia. Mój znajomy ma termostat zewnętrzny który utrzymuje w domu stałą temperaturę i grzeje CWU wg harmonogramu raz dziennie w tanich godzinach. Sterownika dotyka tylko jak jest zmiana czasu, a na jego wskazania zużycia nawet nie patrzy, bo wszystko widzi na rachunkach za prąd. Zużycie ma bardzo niskie jak na OZC i tylko to go interesuje.

adam_ko
08-11-2023, 12:55
(...)
Masz zewnętrzny pomiar elektryczny i zewnętrzny ciepłomierz ,żeby powiedzieć jaki był realny COP ?

Nie, nie mam ciepłomierza, bazuje na danych mocy wygenerowanej z PC. COP liczę dwoma metodami, a) Energia dostarczona do PC (z licznika) do energii wygenerowanej (z PC) b) Energia dostarczona do PC (z licznika) do typowego zapotrzebowania na energię z lat poprzednich ze zużycia gazu (założone kaloryczność 10,9kWh/m2, średnia sprawność kondensacyjnego 100%, ostatnie 3 sezony dość porównywalne na podstawie pobliskiego domu ogrzewanego od lat gazem )

michancia
08-11-2023, 16:13
Ale co z tego poematu kolegi @adama_ko wynika.
Te pompy mają grzać, a grzeją z bardzo fajną sprawnością ( o ile ktoś nie spier... instalacji ).
Do tego być bezawaryjne, a z tego co widzę po znajomych to są. W Mojej na samym początku się płyta zepsuła, ale instalator szybko ją wymienił i do dzisiaj zero awarii, a pracuje już 6 sezon.
Obsługa jej jest tak prosta, że jak ją raz ustawić to się do niej nie zagląda, no chyba, że hobbistycznie.
Sterownik słaby, przecież każdy prawie w gratisie zakłada zewnętrzny regulator pokojowy i to śmiga.
A co do licznika energii, to jak ktoś chce mieć laboratorium, to niech se zewnętrznie opomiaruje za parę złoty...

dprzek
08-11-2023, 20:19
Cześć!


Mam problem z aplikacją Comfort Cloud do sterowania grzaniem pompy. Wybaczcie jeśli będę mało precyzyjny, ale nie jestem ekspertem dziedzinowym

PC mam w domku na Mazurach i zawsze noc przed przyjazdem załączam pompę by się nagrzały podłogi (z -5 ustawiam na +5). Ostatnio jednak, mimo, że w aplikacji grzanie było ustawione na "5", dom zastałem nagrzany jedynie do 19 stopni. Na piecu okazało się być "0", gdy spojrzałem na telefon, momentalnie przeskoczyło na 0. Tak jakby złapanie tej samej sieci domowej dokonało synchronizacji na 0, które nie wiem jakim sposobem ustawione było na pompie, choć zmieniłem temperaturę z -5 na 5.

Jutro jadę znów i widzę podobne hocki. Rano ustawiłem z -5 na +5, ale na termometrze z wifi (niezależny od Panasonic) widzę, że temperatura pomieszczeń zatrzymała się na 18.2 st C. Tak jakby pompa, która jest 200 km ode mnie znowu zafiksowała się na 0 i tak została.

Jakieś rady?


466914

Techno
08-11-2023, 20:40
Może w tym Smart Cloudzie lub bezpośrednio na pompie masz ustawiony harmonogram , który o konkretnej porze ustawia Ci przesunięcie z powrotem na -5 (albo na 0).

dprzek
08-11-2023, 20:46
Nie. Sprawdzałem. Dziękuję za pomysł!

MiG25
09-11-2023, 09:31
Grzejąc krzywą grzewczą obiegówka cały czas chodzi. Jaki jest sens przesuwania krzywej grzewczej ,żeby zaczęła grzać , zamiast po prosto ją włączać kiedy potrzeba ( i wyłączać). Chyba SmartCloud to też potrafi ? ( bo nie pamiętam ....)
Nawet jeśli byłby to monoblok , to on ma też funkcję antzamarzeniową ( przy jakiejś temperaturze zewnętrznej objegówka i tak się włącza...)

Gdybyś miał service cloud założonego ( a może twoj serwisant ma ) , to by zobaczył o której godzinie jest zmiana na +5 i o której spowrotem , może to da Ci jakąś informację ( np twój telefon podczas kolejnego uruchomienia smart cloud to on od razu wysyła to 0 ).

Magik Cz-wa
09-11-2023, 09:42
Jaki polecanie termostat zewnętrzy który dobrze sprawdzi się do naszych PC?
Chodzi mi termostat podłączony przewodami ale też taki bezprzewodowy (nie mam pociągniętych kabli) w rozsądnej cenie i taki który sam będę wstanie podłączyć do PC
Stan faktyczny wygląda tak że mam dwa obiegi podłogówka i grzejniki zainstalowana jest płyta rozszerzeń. Podłogówka jest sterowana oryginalnym termostatem a właściwie to termistorem(białe kwadratowe pudełko) Panasonica. Drugi obieg grzejnikowy jest na krzywej ale też chciałbym go sterować przez termostat stąd moje pytanie z wstępu.
Drugie pytanie to w przypadku jeżeli występuję ta płyta rozszerzeń to gdzie w którym miejscu i jak podłączyć ten termostat dla tego drugiego obiegu grzejnikowego?

Mała edycja :-)
Czy takie coś spełni moje oczekiwania ?https://allegro.pl/oferta/salus-091flrfv2-regulator-sterownik-do-pieca-091flrf-v2-bezprzewodowy-14556884150

Znalazłem jeszcze schemat tej płyty rozszerzeń https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2022_04/image.jpeg.b3300758c0d83549c75e7526c2331faa.jpeg
i teraz pytanie czy ten termostat salus podłączam pod CN205 pod pin 1 i 2? Jeżeli tak to do którego przewód niebieski a do którego brązowy(z salusa)?
Z góry dziękuję za pomoc

Gepam
09-11-2023, 12:30
Do tego sterownika co wcześniej wrzuciłeś jest polska instrukcja, ale nie ma tam nic o przełączaniu 230V, więc chyba nie da się go podłączyć do pompy https://thermostahl.pl/assets_ts/uploads/2017/07/instrukcja-ecoSTER-200_DTR_PL_wydanie-1.3.pdf

Nie znam lepszego termostatu za nieduże pieniądze niż Elektrobock FRT7B2. Kosztuje 200 zł, ma dowolnie regulowaną histerezę, automatyczną zmianę czasu zimowy/letni, w miarę precyzyjny zegar (po pół roku późni się tylko o minutę, Auraton który miałem wcześniej późnił się o kilka minut miesięcznie), jeszcze ani razu się nie zawiesił. Salus jest chyba najpopularniejszy, ale funkcjonalność ma słabą.

Na płytce rozszerzeń masz Room Thermo 1 i 2 (CN201 i CN202) tam podłączasz w ten sposób (ostatni obrazek) https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8109780&viewfull=1#post8109780

Magik Cz-wa
09-11-2023, 12:46
Dziękuję
Czyli w takim przypadku jak ten z ostatniego rysunku już nie podłączam tego zewnetrznego z gniazdka zasilania do tego odbiornika wifi salusa czy tego Elektroblock tylko zasilanie idzie już z pompy?
I żebym dobrze zrozumiał N z pompy idzie no N z odbiornika, L z pompy idzie do L odbiornika i w odbiorniku mostek pomiędzy L a COM i Heat z pompy idzie do NO odbiornika?

PS czyli lepszy ten Elektoblock niż ten Salus? Ceny prawie identyczne.

Techno
09-11-2023, 15:55
No właśnie o to chodzi ,żeby nie podłączać zasilania z zewnątrz , bo przy nieszczęściu będziemy mieli napięcie międzyfazowe ( czyli 400V ) pomiędzy fazą w pompie ,a fazą z osobnego gniazdka obok.

Gepam
09-11-2023, 16:06
Dobrze rozumiesz.

Tu masz instrukcję do Elektrobocka https://technodom.pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=534
A tu od Salusa https://salus-controls.pl/wp-content/plugins/dodawanie_produktow/includes/pdf/091FLRFv2_Fullmanual_V0_PL_.pdf

Najlepiej popatrz na funkcje i sam zdecyduj. Osobiście korzystam z Elektrobocka u siebie w kotle na ekogroszek i niedawno założyłem taki sam u znajomego do pompy. Na Salusa też patrzyłem, ale niestety nie da się go zaprogramować tak jak bym chciał, więc dla mnie odpada.

Magik Cz-wa
10-11-2023, 07:39
Dzięki za pomoc. W takim razie wezmę chyba tego Elaktroblocka

ocokaman
12-11-2023, 09:57
czy może ktoś doradzić czemu mi wyskakuje błąd H70- przegrzanie grzałki wspomagjącej OLP. Odpaliłem rano pompe na krzywą grzewczą i grzała CO do 30st zasilanie i 25st powrót, chodziła z godzinkę może, ale zaczeła brać coraz więcej prądu (4.5kw pompa która jest oznaczona jako 3kw), COP spadł do jakoś 1, oszroniła się kompletnie i jak rozumiem wobec powrotu 25st włączyła jakąś grzałkę (pomimo to w ustawieniach mam ciągle grzałki 0h pracy...) ale wtedy wywaliło i pompa się nie odszroniła- stoji teraz równiotku zalodzona
1) co tu sprawdzać jak temu zaradzić?
2) czemu oszroniła się na amen przy +4st, to co będzie w zimie na mrozach, defrosty co 5min?
3) czemu czas pracy grzałek (CO i CWU) pokazuje 0h? grzie monitorować działanie grzałki do defrostu skoro ekran Grzałki tego nie pokazuje
4) jak pompa sprzadawana jako 3kw brała w pewnym momencie 4.5kw ?

PS DRUGA PRÓGA I TO SAMO CHOĆ POWRÓT BYŁ 27ST WIĘC OPRÓĆZ PYTANIA O BŁĄD JEST WOGÓLE PYTANIE DLACZEGO MIAŁA BY SIĘ ZAŁĄĆŻYĆ GRZAŁKA?

Andrzej5101
12-11-2023, 11:38
czy może ktoś doradzić czemu mi wyskakuje błąd H70- przegrzanie grzałki wspomagjącej OLP.
Zobacz; https://www.youtube.com/watch?v=zocRDF6D7Bs

michancia
12-11-2023, 11:52
czy może ktoś doradzić czemu mi wyskakuje błąd H70- przegrzanie grzałki wspomagjącej OLP. Odpaliłem rano pompe na krzywą grzewczą i grzała CO do 30st zasilanie i 25st powrót, chodziła z godzinkę może, ale zaczeła brać coraz więcej prądu (4.5kw pompa która jest oznaczona jako 3kw), COP spadł do jakoś 1, oszroniła się kompletnie i jak rozumiem wobec powrotu 25st włączyła jakąś grzałkę (pomimo to w ustawieniach mam ciągle grzałki 0h pracy...) ale wtedy wywaliło i pompa się nie odszroniła- stoji teraz równiotku zalodzona
1) co tu sprawdzać jak temu zaradzić?
2) czemu oszroniła się na amen przy +4st, to co będzie w zimie na mrozach, defrosty co 5min?
3) czemu czas pracy grzałek (CO i CWU) pokazuje 0h? grzie monitorować działanie grzałki do defrostu skoro ekran Grzałki tego nie pokazuje
4) jak pompa sprzadawana jako 3kw brała w pewnym momencie 4.5kw ?

PS DRUGA PRÓGA I TO SAMO CHOĆ POWRÓT BYŁ 27ST WIĘC OPRÓĆZ PYTANIA O BŁĄD JEST WOGÓLE PYTANIE DLACZEGO MIAŁA BY SIĘ ZAŁĄĆŻYĆ GRZAŁKA?

Poczytałem twoje wątki wcześniejsze i się zastanawiam, czy nie spaliłeś grzałki.
Miałeś ciągle problemy z ciśnieniem i zapowietrzaniem układu.
A grzałka jeśli powrót jest < 27 i jest defrost to w twojej wersji się zawsze załączy , chyba, że ją się wyłączy ale to inna bajka.
W ustawieniach grzałki ustawiasz kiedy ma się pompa nią wspomagać przy grzaniu, do defrostu to się nie odnosi.
Ewentualnie masz dalej za małe ciśnienie i w otoczeniu grzałki pojawia się powietrze i układ się przegrzewa i wywala ten błąd.

michancia
12-11-2023, 16:46
Po pierwsze ustal, czy ta grzałka jest sprawna, wymuś jej pracę, tak jak ten gościu na YouTube, ale obstawiam, że jest i zasilanie jej też, ale tu bym posprawdzał wszystko aż do grzałki, czy gdzieś jakieś przewody nie luźne.
Jeśli ten błąd jest tylko od zasilania grzałki.
A jeśli tak jak myślę, że dotyczy też nagłego wzrostu temperatury w komorze grzałki, to może to być wina ciśnienia, zapowietrzania.
Ale to powinien instalator sprawdzić. Od tego jest.

Jeśli chodzi o to dlaczego się odszroniła na CWU, to dlatego, że w tym obwodzie grzeje wysoką temperaturą. I powrót z cwu nie spada < 27 st i z tego względu nie używa tej grzałki.
Natomiast przy grzaniu co powrót musi być > 27 to znaczy, że jak spadnie przy defroście powrót poniżej 27 to zawsze załączy grzałkę.
Na teraz to ustaw deltę grzania na 4 st. Ustaw prostą grzania na 32st i na teraz to ci będzie grzało i defrosty będą bez grzałki.
I dzwoń po serwis.
A defrosty są wtedy kiedy jest duża wilgotność i przedział temperatury -2 +7

Techno
12-11-2023, 19:00
A przy -5 to już defrostów nie będzie ? Weź no ten "przedział zlikwiduj" , na pewno poniżej +5 stopni oszronienie jak najbardziej możliwe ( a może nawet i przy 6 , może przy 7) , ale poniżej -2 oszronienia jak najbardziej występują.

@ocokaman , wogóle nie odniosłeś się do filmu , sprawdziłeś cokolwiek ?

Techno
12-11-2023, 19:49
Przez servicecloud nikt Ci nie stwierdzi , czy grzałka spalona , czy tylko ten OLC termik wyrzucił , i trzeba go zresetować.
Tak miało być bezpobsługowo , a Tobie się nie chce tego sprawdzić ,tylko czekasz na serwis , to dlatego szmelc... To raczej operator dupa...

michancia
12-11-2023, 19:54
Pompa jest ok. I jest bezobsługowa.
Ale, że fachowcy (niby firmy ) to montują, co nie mają większego pojęcia o tym i aby tylko kasę zawinąć to druga sprawa.
Jak by to robił gość co się na tym zna to by to sprawdził ustawił i przeszkolił co ewentualnie zmienić, jak nie dogrzewa i na tym by zakończył.
A tak jest jak jest...

Magik Cz-wa
13-11-2023, 09:30
Na płytce rozszerzeń masz Room Thermo 1 i 2 (CN201 i CN202) tam podłączasz w ten sposób (ostatni obrazek) https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8109780&viewfull=1#post8109780

A mam jeszcze jedno pytanie.
Jak już to podłączę według tego schematu pod ROOM thermo to pod 1 czy pod 2 (CN201 czy CN202) i
w ustawienia instalatora
-strefa i czujnik wybieram Termost. pok. zewnętrzny?
a w dalszej kolejności wybieram czy ma grzać krzywa grzewcza czy np stała?
Tu mówię dla pierszej strefy(grzejniki piętro).

Bo drugą strefę(podłogówkę parter) mam w tej chwili sterowaną przez oryginalny Panasonica czujnik temperatury pokojowej i on jest
podłączony na płycie rozszerzeń pod ROOM Temp. Zone 2 (CN205)
a w ustawieniach instalatora
-strefa i czujnik tremist. pok zew
i jest to na krzywej krzywczej

Techno
13-11-2023, 10:09
Na tak ,ustawiena strefy 2 wtedy beda takie same jak dla 1 , jak masz dwa termostaty.

Magik Cz-wa
13-11-2023, 10:13
Techno sorki edytowałem tego swojego posta. Mógłbyś teraz się do niego odnieść (

Techno
13-11-2023, 12:50
Na płycie rozszerzeń room thermo 1 jest termostat pod strefę 1 ,i dla niej zmieniasz tak jak napisałeś. ( chciałbyś termostat zewnętrzny pod strefę 2 , no to do złącza room thermo 2).

Dla strefy 2 zostaje termistor , bo go masz wpiętego do złącza czujnika.

Magik Cz-wa
14-11-2023, 09:31
Na płycie rozszerzeń room thermo 1 jest termostat pod strefę 1 ,i dla niej zmieniasz tak jak napisałeś. ( chciałbyś termostat zewnętrzny pod strefę 2 , no to do złącza room thermo 2).

Dla strefy 2 zostaje termistor , bo go masz wpiętego do złącza czujnika.

Dziękuję :-)

A w ustawieniach zmieniam tak jak napisałem?

PS. sorry pewnie z głupie pytanie ale czym( poza wyświetlaczem) w przypadku PC Panasonica różni się w sposobie działania ten termistor-czujnik temperatury od termostatu?

MiG25
14-11-2023, 10:41
Działanie pomiędzy termistorem a termostatem wewnętrznym niczym się nie różni, to tylko kwestia tego, czego wolisz używać.
Przy termostacie wewnętrznym musisz przenieść kontroler do pokoju , żeby on mierzył temperaturę, przy termistorze musisz w pokoju mieć czujnik - termistor.

decybel
14-11-2023, 11:18
Hej, mam szybkie pytanie. Pompa Panasonic 5kW split seria K, tylko podłogówka bez CWU. Jaki trzeba duży bufor?

Wyczytałem, ze wymaganiem jest minimum 30l ale czy jest jakies inne wymaganie np 20l na 1kW czyli 100l ? Czy bufor ok 50l jest wystarczający czy może lepiej dać większy bo nawet jeśli nie jest wymagane to lepiej dla instalacji/pompy. Mam ograniczone miejsce dlatego zastanawiam czy mniejszy bedzie ok czy lepiej dac większy. Dzieki

Magik Cz-wa
14-11-2023, 11:47
Działanie pomiędzy termistorem a termostatem wewnętrznym niczym się nie różni, to tylko kwestia tego, czego wolisz używać.
Przy termostacie wewnętrznym musisz przenieść kontroler do pokoju , żeby on mierzył temperaturę, przy termistorze musisz w pokoju mieć czujnik - termistor.

Dziękuję
Czyli dla 2 strefy zostawię tak jak jest czyli czujnik temperatury-termistor(swoją drogą ciekawe jaka ma histerezę ten czujnik Panasa)
A na 1 strefę grzejnikową kupię termostat ten o którym pisał Gepam

michancia
14-11-2023, 12:04
Hej, mam szybkie pytanie. Pompa Panasonic 5kW split seria K, tylko podłogówka bez CWU. Jaki trzeba duży bufor?

Wyczytałem, ze wymaganiem jest minimum 30l ale czy jest jakies inne wymaganie np 20l na 1kW czyli 100l ? Czy bufor ok 50l jest wystarczający czy może lepiej dać większy bo nawet jeśli nie jest wymagane to lepiej dla instalacji/pompy. Mam ograniczone miejsce dlatego zastanawiam czy mniejszy bedzie ok czy lepiej dac większy. Dzieki

A dlaczego chcesz montować bufor, jak masz w całości podłogówkę?
Bufor montuje się jak zład wody jest za mały, ale dlatej 5kW PC to i 80l wody w układzie by wystarczyło, ile masz m2 podłogówki, ile metrów rury?
Ewentualnie bufor byś dawał jak byś chciał sterować temperaturą każdego pomieszczenia, ale to inny temat, przy PC mało ekonomiczny.
Przy PC raz ustawiasz przepływy dla każdego pomieszczenia i ustawiasz krzywą grzewczą ( temperaturę docelową dla PC ) a resztę robi jeden czujnik temperatury pokojowej i wszędzie masz temperaturę taką jak potrzebujesz.
Bufor przy podłogówce jest zbędny, obniża temperaturę i jest to nieekonomiczne.
Ale jak się z kosztami nie liczysz i chcesz mieć pełną automatykę to proszę bardzo.

decybel
14-11-2023, 13:55
A dlaczego chcesz montować bufor, jak masz w całości podłogówkę?
Bufor montuje się jak zład wody jest za mały, ale dlatej 5kW PC to i 80l wody w układzie by wystarczyło, ile masz m2 podłogówki, ile metrów rury?
Ewentualnie bufor byś dawał jak byś chciał sterować temperaturą każdego pomieszczenia, ale to inny temat, przy PC mało ekonomiczny.
Przy PC raz ustawiasz przepływy dla każdego pomieszczenia i ustawiasz krzywą grzewczą ( temperaturę docelową dla PC ) a resztę robi jeden czujnik temperatury pokojowej i wszędzie masz temperaturę taką jak potrzebujesz.
Bufor przy podłogówce jest zbędny, obniża temperaturę i jest to nieekonomiczne.
Ale jak się z kosztami nie liczysz i chcesz mieć pełną automatykę to proszę bardzo.

Mieszkanie w kamienicy około 64 metry kwadratowe, niekoniecznie dobrze docieplone (nie wiem ile tam jest metrów rur). Automatów i cudów to tam nie bedzie, może będą jedynie termostaty aby przykręcic niektóre pomieszczenia.

Z tego co zrozumialem z tym buforem to chodziło o to żeby praca byla bardziej stabilna i lepiej pompa działała przy większych mrozach (tu o defrosty chyba chodzilo?). Bufor to nie do konca moja zachcianka tylko powiedziano mi, ze jest niezbędny. O ile dobrze zrozumialem, że panasonic wymaga naście litrów na 1kw pompy, stąd potrzeba bufora (100l). Ja jedynie znalazlem tą informacje o minimum 30 w układzie, przy czym dla mnie niejasne co to znaczy. Tzn minimum znane ale ile to jest optymalnie i moze to akurat jest 100l i z doświadczenia taki wziac najlepiej. Zreszta tez ciezko znalez jakies konkretne informacje - gdzies na google znalazlem, ze bufor jest zalecany w wielkosci 10l na 1kw przy podlogowce, 20l na 1kw przy grzejnikach no ale ...

Andrzej5101
14-11-2023, 17:38
Z tego co zrozumialem z tym buforem to chodziło o to żeby praca byla bardziej stabilna i lepiej pompa działała przy większych mrozach (tu o defrosty chyba chodzilo?).
Bufor to nie do konca moja zachcianka tylko powiedziano mi, ze jest niezbędny.
Wg;danych Panasonica ;
- przy podłogówce wystarczy bufor 50 l na powrocie;
.......- pomaga przy defrostach,
- defrosty są dokuczliwe przy temperaturach od ; -3C do + 3C,
- Panasonic dysponuje buforem 50 l ze stali nierdzewnej

Gepam
14-11-2023, 20:58
@decybel dowiedz się ile jest metrów rur i policz ile to będzie litrów wody. Metraż jest mały, ale prawie na pewno nie jest potrzebny żaden bufor. Jeżeli już koniecznie musi być to 50l max zamontowany szeregowo na powrocie. Przy podłogówce ilość wody nie ma większego znaczenia, bo i tak do defrostów będzie uruchamiała się grzałka. Chyba, że postanowisz grzałkę wyłączyć (grozi utratą gwarancji), wtedy przynajmniej te 150l zładu wypadałoby mieć.
Najlepiej pozbądź się termostatów i daj tylko rotametry do regulacji przepływu.

decybel
14-11-2023, 21:39
Wg;danych Panasonica ;

Masz może miejsce z tą informacją "na papierze" z Panasonica ? Pomogłaby mi w argumentacji. Akurat te 50l zrobiłoby mi sporą róznice względem proponowanych 100l - bardziej by mi wpasowało w miejsce, a nawet ten bufor Panasonica 50l rozmiarami bylby chyba idealny.

decybel
14-11-2023, 21:43
@decybel dowiedz się ile jest metrów rur i policz ile to będzie litrów wody. Metraż jest mały, ale prawie na pewno nie jest potrzebny żaden bufor. Jeżeli już koniecznie musi być to 50l max zamontowany szeregowo na powrocie. Przy podłogówce ilość wody nie ma większego znaczenia, bo i tak do defrostów będzie uruchamiała się grzałka. Chyba, że postanowisz grzałkę wyłączyć (grozi utratą gwarancji), wtedy przynajmniej te 150l zładu wypadałoby mieć.
Najlepiej pozbądź się termostatów i daj tylko rotametry do regulacji przepływu.

Dzieki, a orientujesz się czy gdzies w dokumentacji znajdę informacje ile tej wody faktycznie potrzeba ? Tak żeby to było zrobione zgodnie z wymaganiami Panasonica i bylo zgodnie ze sztuką i gwarancja ?

Gepam
14-11-2023, 22:17
Tu masz całą masę przydatnych informacji prosto od Panasonica, o zładzie wody jest na stronie 6 https://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/distributors/Aquarea/Autodiagnostyka%20Aquarea%202023.pdf

Andrzej5101
15-11-2023, 07:43
a nawet ten bufor Panasonica 50 l rozmiarami bylby chyba idealny.
U mnie wisi na ścianie

decybel
15-11-2023, 08:52
U mnie wisi na ścianie

A jeśli można wiedziec to jakiej masz pojemnosci i do jakiej pompy i instalacji, Dzieki

MiG25
15-11-2023, 10:50
Moja 12kW T-CAP gen H podczas defrostu włącza objegówkę na max , co daje przepływ 53l/min, defrost trwa 4 min ( plus 1min na "przygotowanie" ) , więc z prostej matematyki wychodzi , aby woda ,która już raz przechodziła przez wymiennik i się ochłodziła nie miała szans dotrzeć do niego drugi raz , to zład musi być co najmniej 212l... To jest taka moja luźna teoria , do której można sobie dla bezpieczeństwa zmieniać czas , zakładać ,że ochłodzona woda przez wymiennik zostanie spowrotem nagrzana od grzałki ( zakładając ,że jej nie wyłączymy i mamy jednostkę jednowentylatorową) lub ponownie od podłogi , zakładać margines bezpieczeństwa ,np. razy 1,5 , zmniejszać watość przepływu ( jednowentylatorowe mają mniejszą objegówkę , i tam zdaje się ciężko 40l/min przekroczyć) , itd.

Jeśli mimo to dochodzimy do wniosku , że mamy za mało zładu , to zróbmy wszystko ,żeby bufor szeregowy na powrocie ( na wejściu do pompy ) , a nie równoległy.

Andrzej5101
15-11-2023, 13:28
Przy podłogówce ilość wody nie ma większego znaczenia, bo i tak do defrostów będzie uruchamiała się grzałka.
Chyba, że postanowisz grzałkę wyłączyć (grozi utratą gwarancji), wtedy przynajmniej te 150l zładu wypadałoby mieć.
Przy podłogówce ilość wody ma znaczenie;
- czy to przy defroście; bufor,
- czy aby uniknąć nadmiernej ilości włączeń,
- poczytaj moje uwagi; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2
Grzałki nie należy wyłączać

Marcin813
15-11-2023, 17:16
Jestem świeżo po instalacji PC i zastanawia mnie kultura pracy i poziom hałasu - urządzenie jest słyszalne również wewnątrz budynku. Tu jest film z zewnatrz https://www.youtube.com/watch?v=ZBsDOCpwPLo. Czy jest możliwe, że to stan przejściowy i ten dźwięk zniknie?

Awinion
15-11-2023, 18:55
To jest normalna praca tej pompy. Nie przejmuj się, niedługo nie będziesz zwracał na to uwagi.

Andrzej5101
15-11-2023, 19:21
Jestem świeżo po instalacji PC i zastanawia mnie kultura pracy i poziom hałasu - urządzenie jest słyszalne również wewnątrz budynku.
Poczytaj ; Czy bede mial problem z sąsiadem? Poziom decybeli - https://forum.muratordom.pl/showthread.php?378145-Czy-bede-mial-problem-z-s%C4%85siadem-Poziom-decybeli

Techno
15-11-2023, 21:08
Andrzej , czy nie uważasz ,że jak kolega już ma pompę założoną ,to troche już za późno na temat "Czy bede mial problem z sąsiadem? " ? Jak już jest założona , to trzeba po prostu poczekać i się przekonać ,czy sąsiadowi będzie przeszkadzało ,a nie się zastanawiać czy będzie... Na to był czas przed zakładaniem....

Andrzej5101
15-11-2023, 21:26
Andrzej , czy nie uważasz ,że jak kolega już ma pompę założoną ,to troche już za późno na temat "Czy bede mial problem z sąsiadem? " ? ..
Przecież nie chodzi tu o sąsiada lecz jak zmniejszyć hałas;
- ma tam podane szereg sposobów

michancia
16-11-2023, 06:18
Po pierwsze Kolega @marcin813 pisze, że jest to nowa instalacja, a nie mówi nic czy jest to dom dopiero budowany.
Jeśli dom dopiero budowany i wygrzewany, to ta pompa pracuje z pełną mocą, z tego względu hałasuje najmocniej.
Jak się wygrzeje dom będzie pracowała w cyklach, lub z mniejszà mocą i hałas będzie mniejszy.
U syna też tak było, że na początku w nowym domu bardzo mocno chałasowała, a teraz prawie jej nie słychać, a do tego jest jeszcze tryb cichy. Można go ustawić w harmonogramie, lub na sztywno.
Do tego potwierdzam, że rośliny ( tuje ) bardzo mocno wygłuszają. Moja stoi przy ścianie, a zaraz za nią jest płot z bluszczu i do tego tuje. Jej prawie wogóle nie słychać

Kriss7
16-11-2023, 18:21
Czesc, mam problem z cisnieniem wody zarowno zimnej jak i ciepłej w mojej instalacji.
Posiadam PC Aquarea 9kW od 2018 bez bufora i nigdy nic jeśli chodzi o ciśnienie wody sie nie działo
Niestety od kilku tygodni mam problem z cisnieniem wody w kranach/prysznicach.
Na pewno nie jest to problem ciśnienia po stronie wodociągów ponieważ zaraz za licznikiem mam zawrór z kranem i ciśnienie jest takie ze wyrywa wiadro z reki.
Posiadam bojler 200l oraz naczynie przeponowe/wyrównawcze na którym mam zegar. I teraz tak, zegar ten wskazuje zazwyczaj miedzy 4 a 5 bar ciśnienia. Właczam prysznic i ciśnienie spada z automatu do 0,5 bara - co ciekawe nie zawsze, czasami jest ok. Oczywiscie woda z deszczownicy leci jakby nie chciała.
To wyglada tak jakby po odkreceniu kranu, woda z sieci nie była dopuszczana, przez co ciśnienie gwałtownie spada.
Jeśli w takiej sytuacji gdy mam te 0,5 bara, zakrece zawór przed licznikiem i go od razu odkrece woda jest dopuszczana i cisnienie na zegarze naczynia przeponowego wraca do normy.

Czy ktos ma jakies pomysły co tu jest nie tak ?

MiG25
17-11-2023, 05:47
Na pewno w instalacji masz zawór kierunkowy ,co.najmniej jeden ,przed zbiornikiem CWU.Byc może on się przycina.
Spróbuj zamiast zakręcać zawór przed licznikiem ,po prostu puknąć parę razy w niego młotkiem :)
(Oczywiście z wyczuciem )
Możesz też mieć za licznikiem i kranem do wiadra również jakiś reduktor ciśnienia, który się popsuł albo jest źle ustawiony.

chcialbympompe
17-11-2023, 05:55
Czesc, mam problem z cisnieniem wody zarowno zimnej jak i ciepłej w mojej instalacji

Skoro z zimną też problem to stawiam na uszkodzony reduktor.

Kriss7
17-11-2023, 08:55
Nie mam zadnych reduktorów cisnienia a to własnie wyglada na problem z zimną woda, tak jakby nie była dopuszczana w momencie odkrecenia kranu.
Jak temat sie powtórzy to bede walił młotkiem w te wszystkie zawory

MiG25
17-11-2023, 09:46
Czyli zawory zwrotne na zimnej wodzie jakieś masz ?
Sam zawór antyskarzeniowy też jest rodzajem zaworu zwrotnego , ale on musi być zamontowany przed tym kranem do wiadra.... (Konkretnie to zaraz za wodomierzem).

Kriss7
17-11-2023, 12:38
Czyli zawory zwrotne na zimnej wodzie jakieś masz ?
Sam zawór antyskarzeniowy też jest rodzajem zaworu zwrotnego , ale on musi być zamontowany przed tym kranem do wiadra.... (Konkretnie to zaraz za wodomierzem).

Mam zawór kulowy przed licznikiem oraz za licznikiem, za tym drugim jest ten zawór antyskarzeniowy z tymi dwoma śrubunkami.
Czy to on moze byc winowajca?

MiG25
17-11-2023, 12:42
Może być , tylko co z tym kranem ,co to Ci wiadro urywa ? Jeśli ten zawór antyskażeniowy jest przed tym kranem , to chyba nie on...

Kriss7
17-11-2023, 12:49
Mam wrazenenie ze im dalej od licznika tym czesciej ten problem wystepuje i czesto na poczatku leci dobrze a po kilku sekundach cisnienie spada. Moze ten zawór sie jakos zacina, jak odkrece kran na wiadro to jest takie cisnienie ze on pracuje na maksymalnej otwartej pozycji, nie wiem.
Sprobuje go odrecic i zobacze jak wyglada w srodku. Na zewnatrz nie wyglada zaspecjalnie

Kriss7
18-11-2023, 16:16
No i jednak to nie był zawór antyskażeniowy, wymieniony na nowy, problem ten sam.
Moze to kwestia zmiekczacza wody? Z drugiej strony mam go ponad rok i nigdy nie było problemów.

MMPC
18-11-2023, 20:02
No i jednak to nie był zawór antyskażeniowy, wymieniony na nowy, problem ten sam.
Moze to kwestia zmiekczacza wody? Z drugiej strony mam go ponad rok i nigdy nie było problemów.

Nic nie wspominałeś o zmiękczaczu. Otwórz bypass i sprawdź czy problem występuje. Ja obstawiam filtr wstępny przed zmiękczaczem. Był regularnie wymieniany? (o ile masz zamontowany)

Techno
18-11-2023, 20:52
To w ogóle nie związane z tematem jest ... Albo admin to wydzieli , albo załóż nowy....

ocokaman
18-11-2023, 22:28
1) czy to normalnie że kończąc nagrzewanie CWU sprężarka się wyłącza i po minucie nabija nowy start i zaczyna grzać CO zamiast płynnie się tylko przełączyć?
2) chwile przed defrostem sprawdzam panel start/czas pracy sprężarki, dochodzi do defrostu, sprawdzam ponownie start/czas pracy a tu 2 więcej starty? czy to wogóle możliwe, o ile rozumiem że po defroście pewnie też się wyłącza do 0 i ponownie startuje to ten jeszcze jeden start w 15min pomiedzy sprawdzeniami wygląda już bardzo dziwnie
macie podobnie?

MiG25
19-11-2023, 08:31
Ad.1 Wg Panasonica normalne , ale jest to ewidentnie jeden z bugów w programie. Podczas grzania CWU temperatura docelowa jest 57 stopni na sztywno ( zależy ona jeszcze od temperatury zewnętrznej , od generacji , ale ma stałą wysoką wartość) , no i woda też dogrzewa się w tym małym obiegu z wężownicą do wysokich temperatur ( to zależy od pompy , wężownicy) , ale załóżmy ,że jest 50 stopni ,wtedy kiedy kończy się grzanie CWU ( tu mamy ustawione np. 45 stopni , ale to osobn czujnik temperatury w CWU decyduje o tym kiedy przestać grzać , woda w wężownicy może mieć dużo więcej ). No i teraz pompa decyduje zmienić grzanie z CWU na CO , i teraz najlepsze : jeśli temperatura docelowa grzania CO będzie dużo niższa od CWU , czyli załóżmy 32 stopnie , to z automatu pompa wyłącz sprężarkę , bo myśli że woda kotłowa ,która ma temperaturę 50 stopni jest dużo przegrzana od docelowej 32 stopni ! Coś w rodzaju zabezpieczenia natychmiast zatrzymuje sprężarkę ! Woda po zmianie kierunku zaworu 3D ( a to trwa a sprężarka już zatrzymana) zaczyna ię mieszać z kotłową momentalnie studzić , i zaczyna być niższa od ustawionej docelowej , n i sprężarka za chwilę się włącza. Można sobie dla testów ustawić pompę tk ,żeby miała najwyższą możliwą temperaturę docelową grzania CO , i po przejściu z CWU na CO się nie zatrzyma. Stąd niektórym grzejącym na grzejnikach z wysoką temperaturą docelową , sprężarki przy przejściu z CWU na CO się nie zatrzymują.

Ad.2 Są dwa rodzaje liczenia w Panasonicu , jeden to taki , że dodaje wartość 1 do licznika tylko przy starcie sprężarki , a drugi to taki , że dodaje 1 i przy każdym starcie i przy każdym stopie ( liczy jakby podwójnie). Być może masz ten drugi , stąd zliczył Ci raz zatrzymanie i raz start i masz razem 2.

ocokaman
19-11-2023, 12:34
dzięki za odpowiedź- bardzo pomocne
a czy w drugę stronę działa to automatycznie? tzn przełączając z CO na CWU się nie wyłącza?

MiG25
19-11-2023, 13:03
W drugą stronę nie ma problemu "przegrzania , pompa z temperatury docelowej 32stopni , i załóżmy ,że woda w CO ma tyle samo , więc przy zmianie na CWU docelowa się zmienia na 57 stopni , pompa ma co najwyżej sygnał ,żeby się wkręcać na max ,bo woda jest "niedogrzana" , po zmianie na wężownicę temperatura wody pewnie się delikatnie podnosi ( np do 40 stopni , w zależności od temperatury w CWU) , ale to wciąż daleko do docelowej 57 stopni , więc się nie zatrzymuje.

ocokaman
19-11-2023, 17:12
no i w 4h nabiło mi 11 'ilość WYŁ-WŁ' i 4godz czas pracy, w tym czasie były bodajże 4 defrosty więc max 8 włączeń/wyłączeń i prawdopodobnie 3 poza defrostem, czy myślisz że powinienem się też zainteresować kwestią taktowania? trochę pooglądałęm youtuba o tych włączeniach wyłączeniach i widzę że ludzie się tym mocno przejmują...

michancia
19-11-2023, 17:48
Nie przejmuj się tym skoro tak jest program napisany, w mojej tcap zlicza pojedynczo, natomiast u syna w all in one 7kw też tak jest.
W tamtym roku jak została odpalona pod koniec grudnia i było wygrzewanie domu, do tego były bardzo długo warunki do defrostów, to pod koniec stycznia miała więcej załączeń niż godz pracy. A pompa pracowała non stop 24 na 24 bez wyłączę najniższą możliwą temperatura.
Jeden mądry tu na forum nazwał to taktowaniem, a ona tylko waliła defrosty.
Ale po roku pracy ma już więcej godz pracy niż załączeń.
Tak że spoko

MiG25
20-11-2023, 06:27
no i w 4h nabiło mi 11 'ilość WYŁ-WŁ' i 4godz czas pracy, w tym czasie były bodajże 4 defrosty więc max 8 włączeń/wyłączeń i prawdopodobnie 3 poza defrostem, czy myślisz że powinienem się też zainteresować kwestią taktowania? trochę pooglądałęm youtuba o tych włączeniach wyłączeniach i widzę że ludzie się tym mocno przejmują...

A może było tych defrostow 5 ?
Na defrosty za bardzo skutecznego lekarstwa nie ma , nawet jak pompą zmoduluje się do minimum to i tak jest szansa ,że się zaszroni,a ciepła wtedy za wiele nie wyprodukuje.
Taktowanie to co innego niż defrosty!

Marcin813
20-11-2023, 11:45
Mam włączony cloud w aquarea i taką mi pokazuje temperature:
467034
Budynek jest na etapie wykończenia, zamknięty, ocieplony. Podłogówka nie była regulowana, czekam na hydraulika. Czy takie temperatury jak powyżej są normalne? Nie ustawiałem ich sam, nie wiem skąd takie wartości.

zbyszekwojtal
20-11-2023, 12:13
[QUOTE=Marcin813;8212010]Mam włączony cloud w aquarea i taką mi pokazuje temperature:
467034
Budynek jest na etapie wykończenia, zamknięty, ocieplony. Podłogówka nie była regulowana, czekam na hydraulika. Czy takie temperatury jak powyżej są normalne? Nie ustawiałem ich sam, nie wiem skąd takie wartości.[/Q
To jest temperatura z jaką grzeje CWU a nie CO więc wszystko jest w porządku

Marcin813
20-11-2023, 12:55
Zbyszek dzięki.

MiG25
20-11-2023, 13:38
To jest temperatura z jaką grzeje CWU a nie CO więc wszystko jest w porządku

Czyli jaka ? temperatura wody aktualna (wejściowa bądź wyjsciowa)czy docelowa (czyli do jakiej wartości dąży).
Nie mam smartclouda ,ale wygląda na docelowa.

Marcin813
20-11-2023, 20:42
Jakich dokumentów powinienem się spodziewać po zakończonej instalacji? Karta gwarancyjna Panasonica? Czy instalator rejestrował się w smart cloudzie jako serwisant Waszych pomp ?

ocokaman
21-11-2023, 05:47
A może było tych defrostow 5 ?
Na defrosty za bardzo skutecznego lekarstwa nie ma , nawet jak pompą zmoduluje się do minimum to i tak jest szansa ,że się zaszroni,a ciepła wtedy za wiele nie wyprodukuje.
Taktowanie to co innego niż defrosty!

defrosty były 3 albo 4 więc max 8 nabić a pozostałe 3 to najwyraźniej start/stop pompy przy CO- obecnie mam deltę 5, czy powinienem ją raczej zmniejszyć czy zwiększyć, na logikę oba sposoby zmniejszą ilość włączeń?

MiG25
21-11-2023, 09:52
Najpierw to potwierdź , czy każde z osobna załączenie i wyłączenie sprężarki dodaje 1 ,bo wcale być tak nie musi . ( czyli przy wyłączonej sprężarce zawsze masz liczbę parzystą , a przy włączonej nieparzystą).

ololek
22-11-2023, 09:48
Czy went w jednostce zewn musi się zawsze kręcić jak jest minimalny przepływ np 10l/min dla CO? Czy tylko wodę mieli w podłodze a sprężarka wyłączona jak went nie pracuje?

Bo zauważyłem że niby jest przepływ a went nie pracuje co ustawione na 24/19st C

1igor1
22-11-2023, 11:37
Najpierw to potwierdź , czy każde z osobna załączenie i wyłączenie sprężarki dodaje 1 ,bo wcale być tak nie musi . ( czyli przy wyłączonej sprężarce zawsze masz liczbę parzystą , a przy włączonej nieparzystą).

pompy panasonic zliaczają tylko włączenia sprężarki, więc każdy +1 do licznika to jeden cykl pompy wyłączenia i włączenia

1igor1
22-11-2023, 11:38
Czy went w jednostce zewn musi się zawsze kręcić jak jest minimalny przepływ np 10l/min dla CO? Czy tylko wodę mieli w podłodze a sprężarka wyłączona jak went nie pracuje?

Bo zauważyłem że niby jest przepływ a went nie pracuje co ustawione na 24/19st C

Wentylator pracuje tylko wtedy gdy chodzi sprężarka, jeżeli sprężarka się wyłącza to wentylator też

MiG25
22-11-2023, 12:23
pompy panasonic zliaczają tylko włączenia sprężarki, więc każdy +1 do licznika to jeden cykl pompy wyłączenia i włączenia

Tak , ludziom się pewnie wydaje że zlicza im dwa, kolega pewnie też ma omamy wzrokowe: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8211934&viewfull=1#post8211934

1igor1
22-11-2023, 12:25
Tak , ludziom się pewnie wydaje że zlicza im dwa, kolega pewnie też ma omamy wzrokowe: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8211934&viewfull=1#post8211934

nie ma omamów tylko małe jednostki podczas 1 defrostu dwa razy wyłączają i włączają sprężarkę, dlatego w małych HP każdy defrost do +2 do licznika włączeń

MiG25
22-11-2023, 12:36
A może plusfoto ma omamy: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7996123&viewfull=1#post7996123

On ma 9kW T-CAP, więc to duża pompą.

1igor1
22-11-2023, 13:20
ty zawsze mądrzejszy, pompa panasonic zawsze zlicza TYLKO WŁĄCZENIA. już wiele bzdur na temat działania tych pomp na tym forum przeczytałem,poza tym przeczytaj co sam napisałeś https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7996150&viewfull=1#post7996150
pompy z małymi agregatami robią defrost zawsze z 2 włączeniami bo fizycznie sprężarka 2 razy startuje
pompy z dużymi w zależności od typu defrostu, albo 1 włączenie albo w ogóle

MiG25
22-11-2023, 17:51
Od operatora szpadla to większość jest mądrzejsza , więc żaden powód do zaszczytu.
Moja zlicza tylko każde włączenie ,ale skoro ludzie piszą ,że im zlicza inaczej , to ja im wierzę ,bo nie ma powodu ,żeby nie wierzyć,tym bardziej ,że to nie są odosobnione przypadki.

bocian_koh
22-11-2023, 22:02
To lepiej powiedz jak to u Ciebie z tą krzywą... Od 18 nastawiłeś

1igor1
23-11-2023, 06:30
Od operatora szpadla to większość jest mądrzejsza , więc żaden powód do zaszczytu.
Moja zlicza tylko każde włączenie ,ale skoro ludzie piszą ,że im zlicza inaczej , to ja im wierzę ,bo nie ma powodu ,żeby nie wierzyć,tym bardziej ,że to nie są odosobnione przypadki.

jak ci brakuje argumentów to widzę zawsze obrażasz, niestety ale ci inni się mylą, i pompa PANASONIC NIGDY nie zlicza wyłączeń, tylko włączenia sprężarki, już wiele razy udowodniłem tym osobom że źle czytają, wystarczy w service cloud włączyć rejestrację która ma dużą rozdzielczość i pięknie widać kiedy i ile razy się sprężarka włącza.

ocokaman
23-11-2023, 07:36
1igor1
potwierdzam- sprężarka się odpaliła 2 razy w jednym defroście....
podaj proszę instrukcje jak to sprawdzić w service cloud i wogóle jak sobie to załatwić bo narazie klikając na Service Cloud nie mam za bardzo nic o pompie tylko Application Form (wysłane ale wciąz widzę tylko info że application has been sent)
ponawiłbym też pytanie- czy lepiej zmniejszyć czy zwiększyć deltę żeby zmniejszyć taktowanie które pradwdopodobnie też ma miejsce

marcinnk
23-11-2023, 11:44
Może komuś się przyda.

W 2021 zainstalowałem pompę T-Cap 9kW 3 fazy. 140m2 użytkowej po posadzce ok 200m2. Przez 2 lata stosunek czasu pracy do włączeń 1,5 (czyli nieźle).
W wakacje na parterze zrobiłem podłogówkę metodą frezowania, czyli dodatkowe 40 litrów, oraz na pompie ustawione 2 obiegi. Parter podłogówka, piętro grzejniki z podłogówką na powrocie.

Od września mam wyzerowany licznik gdyż instalator miał problemy z błędami po zainstalowaniu płyty rozszerzeń stosunek wygląda :
Czas pracy - 328h
Czas włączeń 140

Do temperatury 9C brak taktowania, linia ciągła 19-20Hz. Aby taki efekt uzyskać to ustawiłem pracę cichą na 3, podczas grzania, na CO wyłączone w harmonogramie, oraz minimalna zasilanie grzejników 35C. Dzięki temu pozbyłem się całkowicie taktowania.





w 4h nabiło mi 12 włączeń/wyłączeń - coś tam sobie dolicza ale nie kłóce się co i raczej przy okazji defrostów. Podaj proszę instrukcje jak to sprawdzić w service cloud i wogóle jak sobie to załatwić bo narazie klikając na Service Cloud nie mam za bardzo nic o pompie tylko Application Form (wysłane ale wciąz widzę tylko info że application has been sent)
ponawiłbym też pytanie- czy lepiej zmniejszyć czy zwiększyć deltę żeby zmniejszyć taktowanie które pradwdopodobnie też ma miejsce

ocokaman
23-11-2023, 12:47
nie rozumiem Twojej odpowiedzi- chyba coś ucieło w tekscie...
1) podtrzymuje pytanie czy lepiej zmniejszyć deltę T czy zwiększyć (obecnie 5) żeby ulżyć taktowaniu (w sensie rzadziej się włączaj ale działaj dłużej to chyba zwiększ delte?)
2) ktoś zna algorytm włączania grzałki? oprócz tego że przy defrostach kiedy woda ma mniej niż 27st
3) przełaczając z CWU na CO się wyłączyła i znowu nabilo start, ponoć tylko przełaczając na CWU z CO miało się to robić
4) wyłączyłem krzywą grzewcz (36st przy -15 i 28st przy +10) bo dziś mając 3st na zewnątrz ustawiła sobie 36st!!! zadałem grzanie prostą. czy ktoś wie o co z tym może chodzić
5) wyzerował się mi cały harmonogram...czy to się dzieje jakoś automatycznie przy ponownym włączeniu lub coś takiego?

Techno
23-11-2023, 13:35
Ad.1 Nie kojarzę , żeby delta miała jakikolwiek związek z taktowaniem. Chyba tylko taki , że jak ją zmniejszysz , to automatycznie zwiększa się różnica pomiędzy wyjściową a docelową , i jak docelowej nie obniżysz o tą różnicę , to taktowanie zmaleje ( pompa teoretycznie niżej grzeje , ale szybciej mieli obiegówką- oczywiście jest granica ,bo nie ma instalacji w której osiągnie się 1 stopień delty , i nie ma obiegówki która by taki przepływ wymusiła). Taktowanie to po prostu wyłączenie sprężarki gdy jest zmodulowana a i tak przegrzewa wodę , więc najprostszym sposobem jest zwiększenie temperatury docelowej .
Ad 2. W gen H jest na sztywno ustawione , jak przez co najmniej 20 min temperatura wychodząca jest mniejsza o co najmniej 8 stopni od docelowej to załącz grzałkę. W J i następnych te parametry dadzą się edytować.
Ad.3. Przełączyła się z CWU na CO i się zatrzymała , po czym ruszyła ,żeby grzać CO , więc naliczła 1start , więc chyba ok ? Z CO na CWU nie powinno być stopu , z CWU na CO przeważnie tak ( chyba ,że masz wysoką docelową tempeaturę grzania CO , gdzieś w okolicach 50 stopni to jest szansa ,że nie będzie).
Ad.4 A to już jest na pewno niemożliwe :) Może przesunąłeś krzywą grzewczą w górę...
Ad.5 Jak grzebiesz w menu instalatora i zmieniasz opcje to się kasuje , i skasował się bo zmieniłeś krzywą na prostą.

ocokaman
23-11-2023, 14:14
ad 1) tak kombinuje że jak zostawie grzanie na 30st a zamniejsze powrót do np 2st to dogrzejąc do 30 (to ma w moment) będzie pracować z dużo mniejszą mocą byle tylko dociągnąć do momentu kiedy powrót będzie 28st (zamiast obecnie 25) czyli mniej taktowania ale nie kosztem nap***a prądu
ad2) gdzie to ustawie?
ad3) sory faktycznie z CWU na CO ma się wyłączać, pomyliłem
ad4) być może była odchyłka +3 z poprzedniego harmonogramu spamiętana (pomiędzy 13-15ta tak miałem)
ad5) no faktycznie, przeraziłęm się 36st i włączyłem prostą co usnęło harmonogram

1igor1
23-11-2023, 14:15
1igor1
potwierdzam- sprężarka się odpaliła 2 razy w jednym defroście....
podaj proszę instrukcje jak to sprawdzić w service cloud i wogóle jak sobie to załatwić bo narazie klikając na Service Cloud nie mam za bardzo nic o pompie tylko Application Form (wysłane ale wciąz widzę tylko info że application has been sent)
ponawiłbym też pytanie- czy lepiej zmniejszyć czy zwiększyć deltę żeby zmniejszyć taktowanie które pradwdopodobnie też ma miejsce

service cloud jest dla instalatorów, może w końcu sprawdzają czy jesteś autoryzowanym instalatorem - bo mieli zacząć to sprawdzać,
ilość defrostów można tylko sprawdzić z ostatnich 7 dni w service cloud
w 90% przypadków zwiększenie delty zmniejsza taktowanie, więc najlepiej przetestować u siebie

1igor1
23-11-2023, 14:17
ad 1) tak kombinuje że jak zostawie grzanie na 30st a zamniejsze powrót do np 2st to dogrzejąc do 30 (to ma w moment) będzie pracować z dużo mniejszą mocą byle tylko dociągnąć do momentu kiedy powrót będzie 28st (zamiast obecnie 25) czyli mniej taktowania ale nie kosztem nap***a prądu
ad2) gdzie to ustawie?
ad3) sory faktycznie z CWU na CO ma się wyłączać, pomyliłem
ad4) być może była odchyłka +3 z poprzedniego harmonogramu spamiętana (pomiędzy 13-15ta tak miałem)
ad5) no faktycznie, przeraziłęm się 36st i włączyłem prostą co usnęło harmonogram

ad 2 jeżeli masz generację J lub K lub L to ustawisz to w ust instalatora, ust działania , grzanie, grzałka

ocokaman
23-11-2023, 19:27
a jak to jest z tym modulowaniem się i wyłączaniem - od powiedzmy 2h pompa ciągle idzie na prostej, działa na ok 20hz, przegrzewa zadane 31st o 1st i trzyma powrót cały czas na 28st pomimo delty 5
myślałem że dojdzie do zadanych 31-przegrzeje o jakiś stopień czy coś na pare minut i jeśli powrót będzie 26 (bo mam delte 5) to się wyłączy, tymczasem wygląda na to że delte ma gdzieś a 32 trzyma bez wyłączania się choć ma powiedziane 31

Techno
23-11-2023, 20:24
Bo pompa za wszelką cenę nie chce się wyłączyć i robi to kosztem delty :)
Jeśli tempertura wody wychodzącej będzie pzekroczona o więcej niż 2stopnie ( na pompie tego nie widać , ale w Heishamon albo w serwice cloud te wartości mają ułamki) , to po 3min się wyłączy .

Gargi12
25-11-2023, 08:48
Te 22 st to ona i tak nie trzyma, bo pilnuje powrotu 21st, ustaw prostą na 27st/c z delta 5st i bedziesz miał powrót 22st i grzej harmonogramem.
A jak będziesz widział, że Ci powrót podnosi to znaczy że brak odbioru ciepła i szukaj albo za mały przepływ na pompie za buforem, lub rotometry zakręcone albo zapowietrzone pętle.
To na podłogówce w harmonogramie ma pracować ciągle przynajmniej przez parę godzin

A jeszcze takie pytanie skoro mam ustawione grzanie prostą na 27 C z 5 C deltą to pompa będzie grzała do 28 i się wtedy wył tak? a zał się kiedy jak powrót czy zasilanie spadnie do 22C?

ocokaman
25-11-2023, 09:47
a jak w praktyce widzicie używanie trybu cichego, jakoś nie zauważyłem dużego spadku poboru mocy a i tak -jak rozumiem- odbywa się to kosztem słabszej pracy pompy więc de fakto dłuższym działaniem
w jakich sytuacjach tego używacie i na jaki tryb?

Techno
25-11-2023, 11:17
A jeszcze takie pytanie skoro mam ustawione grzanie prostą na 27 C z 5 C deltą to pompa będzie grzała do 28 i się wtedy wył tak? a zał się kiedy jak powrót czy zasilanie spadnie do 22C?


Wyłączy się jak woda przekroczy 29 stopni ( Z tym ,że przekroczy jest niezauważalne na pompie , musi mieć 29,25stopnia , a tego na wyświetlaczu Ci nie pokaże , tylko Heishamon albo service cloud , jak osiągnie te 29,25 stopnia to po 3 min się wyłączy , o ile np na chwilę nie powróci do 29 równego. Jak będzie cały czas 29 stopni , to się nie wyłączy). I teraz w momencie wyłączenia trzeba zobaczyć jaka temperatura jest wody wejściowej w momencie wyłączenia. Niekoniecznie musi to wynikać z delty ,czyli mieć 24 stopnie.( bo pompa niekoniecznie trzyma deltę) Ale jak się założy ,że to jest właśnie 24 stopnie , to woda musi ostygnąć min 3 stopnie czyli teoretycznie przy 21 stopniach dopiero się włączy. Tu także mogą grać rolę te dziesiętne wartości , których nie widać.

Techno
25-11-2023, 11:23
a jak w praktyce widzicie używanie trybu cichego, jakoś nie zauważyłem dużego spadku poboru mocy a i tak -jak rozumiem- odbywa się to kosztem słabszej pracy pompy więc de fakto dłuższym działaniem
w jakich sytuacjach tego używacie i na jaki tryb?

W praktyce to po co ograniczać pracę pompy ?

Jak masz przewymiarowaną pompę , to można próbować to włączać w okresach przejściowych , żeby pompa łagodniej ruszała z mocą no i się ograniczała , przez co dłużej będzie pracować zanim się wyłączy , co może trochę ograniczyć taktowanie ( ale nie jest lekarstwem na to).

Gargi12
25-11-2023, 12:48
Wyłączy się jak woda przekroczy 29 stopni ( Z tym ,że przekroczy jest niezauważalne na pompie , musi mieć 29,25stopnia , a tego na wyświetlaczu Ci nie pokaże , tylko Heishamon albo service cloud , jak osiągnie te 29,25 stopnia to po 3 min się wyłączy , o ile np na chwilę nie powróci do 29 równego. Jak będzie cały czas 29 stopni , to się nie wyłączy). I teraz w momencie wyłączenia trzeba zobaczyć jaka temperatura jest wody wejściowej w momencie wyłączenia. Niekoniecznie musi to wynikać z delty ,czyli mieć 24 stopnie.( bo pompa niekoniecznie trzyma deltę) Ale jak się założy ,że to jest właśnie 24 stopnie , to woda musi ostygnąć min 3 stopnie czyli teoretycznie przy 21 stopniach dopiero się włączy. Tu także mogą grać rolę te dziesiętne wartości , których nie widać.

Dzisiaj zauważyłem na aplikacji Smart cloud pompa po skończonym defroscie zagrzała aż do 32C czemu tak?

ocokaman
25-11-2023, 15:44
Dzisiaj zauważyłem na aplikacji Smart cloud pompa po skończonym defroscie zagrzała aż do 32C czemu tak?

mi też tak "świruje", grzeje więcej niż zadane a tą całą deltę mówiąc delikatnie ma gdzieś, czytałem komentarze na yt o tych pompach i generalnie jest taki popularny bardzo kanał instalatora który gdzieś komuś odpisał że w zasadzie to nie wiadomo o co z tym chodzi, u mnie pomimo delty 5 trzyma wyjście 3st niżej od wejścia

Tomek431
26-11-2023, 05:38
467108 Mam pytanie. Jak się ma temperatura orurowania wewnętrznego do temperatury wody wyjściowej ? U mnie różnica to 0.75 ° C.

MiG25
26-11-2023, 07:08
No musi być większa ,bo tak działa wymiennik ciepła, zawsze z "cieplejszego idzie do zimniejszego", stąd temperatura gazu wchodzącego do wymiennika (czyli orurowania wewnetrznego" jest większa niz wody wyjściowej. (Oczywiście podczas grzania, bo podczas defrostu w Mode1 czy chłodzenia cieplejsza jest woda).
Jeśli tak nie jest (Na tym wykresie ze smart clouda nie widzę która jest ktora ,kolory są prawie takie same ,nie będę się domyslał), to może być kwestią dociśnięcia czujników, są tam takie sprężynki je dociskajace do rury.

Tomek431
26-11-2023, 08:29
No właśnie orurowanie wewętrzne w moim przypadku jest zimniejsze niż woda wyjściowa. Bardziej czytelny wykres 467109

MiG25
26-11-2023, 09:41
No to sprawdziłbym przyleganie czujników do rurek. Już tu nie raz było o tym ,że są luźnie , a w skrajnych przypadkach w ogóle wypięte..

Tomek431
26-11-2023, 10:53
Czujnik od grubej rury przy wymienniku był faktycznie luźno. Sprężynka poprawiona. Rozumiem, że to czujnik wody wyjściowej. Szukam jeszcze czujnika orurowania

MiG25
26-11-2023, 11:02
Przy wymienniku są trzy czujniki , dwa na grubych rurkach od wody ( jeden od wody wejściowej , drugi to tzw Outlet 2 , do wody wyjściowej jest za grzałką) , i trzeci na cienkiej rurce gazowej ( to ten od orurowania wewnętrznego).

Tomek431
26-11-2023, 12:55
Pozostałe czujniki ciasno. Na logikę pompa by nie grzała gdyby temperatura od sprężarki była niższa od temp na instalacje, tak jak napisałeś. Brakuje mi 100g gazu ale to chyba nie ma znaczenia

MiG25
26-11-2023, 13:43
A zobacz jeszcze jak to wgląda w porównaniu z czujnikiem "Temperatura wyjściowa 2" ( To ten na wyjściu wody z wymiennika).
Bo może być tak ,że tam jest ok , a wodę podgrzewa Ci jeszcze grzałka ,i za nią faktycznie woda jest cieplejsza.

Skąd wiesz , że brakuje Ci gazu , i akurat 100g ?

Tomek431
26-11-2023, 16:46
Instalator jakiś płochliwy i do 14m instalacji dobił tylko 100g. Temp wyjściowa 2 jest o 0.25 stopnia mniejsza od temp wody wyjściowej. Testowo dobiłem dziś do 43 stopni, temp orurowania rojeżdża się jeszcze bardziej, 3 stopnie różnicy. Rura gruba od sprężarki parzy więc myślę, że czujnik musi być albo trefny albo kwestia kalibracji

jacek.1971
26-11-2023, 17:19
Czy w pc seria J można zrobić tak by defrosty były tylko z cwu

MiG25
26-11-2023, 17:37
Ten bajer dopiero w K/L....

Choć można się łudzić , że w nowo wyprodukowanych soft będzie zaktualizowany o tą funkcję.

MiG25
26-11-2023, 17:58
Instalator jakiś płochliwy i do 14m instalacji dobił tylko 100g. Temp wyjściowa 2 jest o 0.25 stopnia mniejsza od temp wody wyjściowej. Testowo dobiłem dziś do 43 stopni, temp orurowania rojeżdża się jeszcze bardziej, 3 stopnie różnicy. Rura gruba od sprężarki parzy więc myślę, że czujnik musi być albo trefny albo kwestia kalibracji

Może być ok , bo czujnik orurowania nie jest na wejściu gazu ( gruba rurka) , tylko na cienkiej ,czyli na wyjściu gazu z wymiennika , stąd jest już ochłodzony , więc wcale nie musi być cieplejszy od wody wychodzącej . Dopiero teraz zdałem sobie z tego sprawę ,jak zobaczyłem schemat.

Tomek431
26-11-2023, 18:11
No też właśnie, nie chciałem się spierać bo jesteś tutaj bardziej doświadczony. Jeżeli tak to nie ma co kombinować

jacek.1971
26-11-2023, 18:46
Ten bajer dopiero w K/L....

Choć można się łudzić , że w nowo wyprodukowanych soft będzie zaktualizowany o tą funkcję.

To kijowo bo u synka spierniczyli podłogowke i nie ma dobrych przepływow w związku z czym zamontowano bojler-sprzęgło 50 litròw a i tak podczas defrostu temperatura spada do 17 stopni na powrocie przy wylączonej grzałce

ocokaman
26-11-2023, 19:25
To kijowo bo u synka spierniczyli podłogowke i nie ma dobrych przepływow w związku z czym zamontowano bojler-sprzęgło 50 litròw a i tak podczas defrostu temperatura spada do 17 stopni na powrocie przy wylączonej grzałce

nie wiem czy by ci to pomogło ale można oszukać temp powrotu o 2stopnie co jeśli wyjdzie powyżej 27st oznacza defrost z CWU a nie grzałki

jacek.1971
26-11-2023, 19:46
nie wiem czy by ci to pomogło ale można oszukać temp powrotu o 2stopnie co jeśli wyjdzie powyżej 27st oznacza defrost z CWU a nie grzałki

Rozchodzi się o to by defrost był z cwu bo temperatura powrotu spada do ok 35 stopni a nie z co bo tam leci na 17 i załącza grzałkę

ocokaman
26-11-2023, 20:22
machłem się - miało być z CO i to się da, nie wiem co do CWU chętnie sie sam dowiem

MiG25
27-11-2023, 07:35
Defrost z CWU w modelach H i J też się zrobi , tyle ,że w K/L można to zrobić tak , że na czas defrostu pompa się przełącza na CWU , tu trzeba to zrobić co najwyżej ręćżnie , lub ew robić jakąś automatykę z Heishamon , w stylu przełączyć tylko na grzanie CWU jak będzie defrost , i spowrotem na CO jak koniec.
Normalnie nie jest to zbyt opłacalne , bo woda zagrzana w CWU jest generalnie grzana z dużo gorszym COP niż ta w CO ( no chyba ,że CO grzejemy do 40 ,ale wtedy nie przejmujemy się raczej temperaturami do defrostu).

MiG25
27-11-2023, 07:41
To kijowo bo u synka spierniczyli podłogowke i nie ma dobrych przepływow w związku z czym zamontowano bojler-sprzęgło 50 litròw a i tak podczas defrostu temperatura spada do 17 stopni na powrocie przy wylączonej grzałce

A co to znaczy spierniczyli ? Domyślam się ,że rura z PC do rozdzielacza za cienka ?
Jak defrost był to błąd przepływu wyskakiwał bez bufora ?
Bo jeśli problem z przepływem jest , to bufor równoległy 50l podczas defrostu za wiele nie pomoże. Przez CO płynie mało wody , więc podczas defrostu głównie płynie przez bufor , przepływ gdzieś 40l/min ,więc wody starcza powiedzmy na 80sekund, później wraca do pompy już raz wychłodzona... Jeśli koniecznie już tak musi być , to trzeba dać bufor min 200l żeby wody starczyło.

ocokaman
27-11-2023, 09:02
po weekendowych obserwacjach (a miało być bezobsługowo...) nie mam problemu z taktowaniem przy grzaniu a jedynie te nabicia pochodzą z defrostów (2x na każdy defrost)
mam inny problem- pompa w zasadzie się nie wyłącza
grzejąc prostą: zadaje 32 i deltę 6, dochodzi do celu przegrzewa o 1st a powrót trzyma o 3st niższy i kompletnie z tego nie schodzi, moduluje w dół do minimum poboru 1kwh i to utrzymuje, mija grubo ponad godzina w takim trybie i ręcznie zmniejszam na 31st i pobór spada do 0.8 kwh ale znowu wogóle się nie wyłącza/nie moduluje jeszcze niżej tylko to trzyma godzinami, więc znowu zmniejszam na 30st i spada z poborem do 0.6kwh ale znowu- tak trzyma godzinami aż w końcu sam ją ręcznie wyłączam...
tak było 2 ostatnie dni z bardzo podobną pogoda więc myśle że obserwacja miarodajna
powinna trzymać zasilanie i deltę i się w końcu wyłączyć, ktoś może wie czemu się nie wyłącza- czy dlatego że grzeje Prostą? oczywiście równocześnie w domu rośnie temp do 23.5 (wtedy w końcu wyłączyłem ręcznie bo to już była kpina)

MiG25
27-11-2023, 09:22
W skrócie , bo tak jest zaprojektowana.
Jeśli Ci się nie wyłącza , to znaczy ,że jest równowaga i tyle ciepła ile pompa wyprodukuje zmodulowana ( czyli te 0,6kW razy COP załóżmy 3,5 ,czyli 2,1kW ) pobiera Twój dom ( a raczej oddaje do otoczenia , i trzeba mu tyle dostarczyć). Więc na godzinę przyjmijmy , że trzeba domowi dostarczyć 2,1kWh energii , czyli na dzień 50,4kWh. Więc co to za różnica , czy dostarczasz jej ciągle ( czyli godzina w godzinę 2,1kWh , czy też w ciągu załóżmy 6godzin , pompa i tak musi wprodukować te 50,4kWh.
Ale jak wolisz , żeby to robiła w określonych godzinach ( bo np masz dwie taryfy , albo uważasz ,że w dzień będzie lepszy COP bo cieplej) to od tego jest harmonogram.

Natomiast jeśli temperatura w domu ciągle rośnie , to znaczy ,że trzeba ustawić niższą temperaturę wody, bo ta 32 jest za duża.
Pompa ciepła ( zwłaszcza dobrana na styk) , to nie piec węglowy , tu nie osiągasz od razu temperatury i przestajesz szuflować , to trzeba czasu ,żeby się nagrzało i ochłodziło ( i to nie godzina dwie , ale raczej sześć - osiem godzin).

ocokaman
27-11-2023, 10:34
chodzi tylko o to że chodząc WIELE GODZIN jak dom już doszedł do 23.5st a parametry od wielu godzin ma spełnione to tu było coś pisane że się wyłącza (i potem potencjalny problem taktowania) więc jak rozumiem to dotyczy krzywej grzewczej bo na prostej się cały dzień nie wyłącza a dom się zaczyna gotować (23,5st grzać elektryką to zbrodnia na portfelu), rozumiem że po prostu trzeba ją ograniczać termostatem lub harmonogramem bo sama się jednak nie wyłączy (choć być może że jeśli bym czekał ponad te jeszcze dłużej to w końcu by na chwilę stanęła)

MiG25
27-11-2023, 10:48
Jeśli chcesz grzać wg temperatury jaka panuje w domu , to załóż sobie zewnętrzny termostat.
Jeśli ustawiłeś na prostej 32 stopnie , to pompa ma po pierwsze do tej temperatury wody wyjściowej dojść , a po drugie ją utrzymać ( czyli się zmodulować i ją trzymać) . Jeśli zmodulowana maksymalnie jej nie utrzymuje tylko przegrzewa powyżej 2 stopni od tej zadanej , to się wyłączy , Jeśli ją utrzymuje to znaczy dla niej tylko tyle , że jest dobrze zmodulowana i może tak w nieskończoność . Nie obchodzi jej ,jaką Ty masz temperaturę w domu. To T masz dojść do tego jaka temperatura wody jest ok , żeby była odpowiednia temperatura pomieszczeń.
Różnica pomiędzy prostą a krzywą jest taka ,że przy prostej ustawiasz temperaturę docelową stałą ( czyli te 32 co ustawiłeś) , a przy krzywej temperatura docelowa jest obliczana z krzywej , czyli jest zmienna i zależna od temperatury zewnętrznej .I taka to różnica , a nie ,że przy prostej to będzie działać w nieskończoność a przy krzywej nie . Wszystko zależy od temperatury docelowej ( ustawionej albo na sztywno , albo z krzywej) i aktualnej temperatury wody wyjściowej.

Jak byś czekał to może by stanęłą może nie ( wszystko zależy czy od poboru energii w domu ) , ale jak już by stanęła to wcale nie na chwilę , bo ochłodzenie wody o te 3 stopnie to trochę potrwa w podłodze,żeby się ponownie załczyć.

jacek.1971
27-11-2023, 17:02
A co to znaczy spierniczyli ? Domyślam się ,że rura z PC do rozdzielacza za cienka ?
Jak defrost był to błąd przepływu wyskakiwał bez bufora ?
Bo jeśli problem z przepływem jest , to bufor równoległy 50l podczas defrostu za wiele nie pomoże. Przez CO płynie mało wody , więc podczas defrostu głównie płynie przez bufor , przepływ gdzieś 40l/min ,więc wody starcza powiedzmy na 80sekund, później wraca do pompy już raz wychłodzona... Jeśli koniecznie już tak musi być , to trzeba dać bufor min 200l żeby wody starczyło.

Masz racje rury do rozdzielaczy za wąskie dlatego dolozono bufor 40 lub 50 nie pamietam. Wiekszego nie da rady wsadzic brak miejsca a za buforem pompka ktora nie da rady obrócić wody by podczas defrostu nie spadała temperatura tak nisko że załącza grzałke i teraz co najlepiej zrobić by defrost był przez cwu. Brak możliwości wymiany rurek do rozdzielaczy

ocokaman
27-11-2023, 17:14
z serii archiwum X- mam CWU na 45st i histereze 8, włączone grzanie prostą CO i CWU, woda w zbiorniku CWU spadła do 44st i się przełączyło grzanie na CWU i nijak nie może ogarnąć że jest histereza- co włączam od razu odpala na CWU więc musiałem przestawić grzanie tylko na CO, o co tu kaman?

MiG25
27-11-2023, 19:37
Pewnie serja J .... albo masz włączone różne dziwne rzeczy w stylu Inteligentne CWU , albo jest to przpadłość serii J , o której już tu było kilka razy ,i nikt nie wie o co kaman...

MiG25
27-11-2023, 19:44
Masz racje rury do rozdzielaczy za wąskie dlatego dolozono bufor 40 lub 50 nie pamietam. Wiekszego nie da rady wsadzic brak miejsca a za buforem pompka ktora nie da rady obrócić wody by podczas defrostu nie spadała temperatura tak nisko że załącza grzałke i teraz co najlepiej zrobić by defrost był przez cwu. Brak możliwości wymiany rurek do rozdzielaczy

Może są tak silne obiegówki , żeby to jednak przetoczyły , może dwie w szereg (albo równolegle)...
A jak chcesz koniecznie defrost z CWU ,to już tylko automatyka zewnętrzna , która przełącza zawór trójdrożny i wymusza defrost , da się to ogarnąć , tylko to strasznie niepotrzebna rzeźba będzie...

Gepam
27-11-2023, 20:46
W serii J to nie aż taka rzeźba, bo jest styk defrost signal na płycie głównej (CN3 boiler contact/defrost signal).
Z początku źle go zrozumiałem, ale to jest ten sam styk co do połączenia biwalentnego, więc to chyba zwykły styk beznapięciowy taki jak np. w termostacie? Nie wystarczy czasem podpiąć do niego L np. od termostatu (room thermo 1/CN2) i Open od zaworu 3D (CN1)? Wtedy przy każdym defroście pompa zwiera styki defrost signal co powoduje podanie napięcia na styk Open i przełączenie zaworu 3D na CWU i defrost robi się na CWU. Dobrze rozumuję?
Nie jestem pewien jak to zadziała z tym Panasowym zaworem, bo on wykorzystuje też styk Close na płycie głównej, a chyba nie może być jednocześnie Open i Close pod napięciem? Bo np. do zaworu Afriso AZV podłącza się tylko Open i na nim to by działało bez problemu.

MiG25
28-11-2023, 09:35
Jeśli ten styk fizycznie się zamyka podczas defrostu w J ( w gen H jest tylko do włączenia zewnętrznego kotła przy połączeniu biwalentnym) , to taką automatykę da się ogarnąć w ten sposób. Być może jeszcze jeden dodatkowy stycznik będzie potrzebny , ale to automatk rozwiąże , po stwierdzeniu jak zawór jest sterowany (Afriso to różróżnia jako 2-punktowy i 3-punktowy , ale to się jakoś inaczej oznaczało , nie pamiętam skrótu).

Gepam
28-11-2023, 13:23
W J funkcję tego styku ustawia się w sterowniku. Jak włączysz tryb defrost signal, to nie możesz korzystać z połączenia biwalentnego i odwrotnie.
Afriso to zawór SPST, a ten Panasowy to SPDT. Różnica jest taka, że SPST ma na stałe podłączone zasilanie i otwiera się po podaniu napięcia na pin Open w pompie. Zamiast pinu Close używa się L np. z termostatu albo w ogóle zawór podłącza do gniazdka zamiast do pompy. SPDT dostaje napięcie albo na Close i ustawia się na CO, albo na Open i ustawia się na CWU.
Tu są instrukcje do Panasowego zaworu, może się komuś przydadzą.
https://digitalassets.resideo.com/damroot/Original/10001/VC_onoff-pd-pl0h.pdf
https://tofee.com.cn/wp-content/uploads/2020/03/Honeywell-VC6013.pdf

Czyli jak ktoś ma zawór 3D typu SPST jak Afriso AZV albo coś podobnego to wystarczy podłączyć do styku boiler contact/defrost signal piny L z termostatu (lub C od zaworu) i O z zaworu 3D.

Natomiast jeżeli ktoś ma zawór SPDT, czyli np. Panasowy PAW-3WYVLV-HW, to trzeba zastosować dodatkowy przekaźnik NO/NC, np. Zamel PEM-01/230. Wtedy schemat podłączenia wygląda tak:
https://i.ibb.co/ypyJ2Sv/defrostnacwu.png

Podczas grzania pompa podaje napięcie na Close, które jest przekazywane przez przekaźnik do zaworu, więc działa on normalnie.
Kiedy zaczyna się defrost pompa zwiera styk defrost signal, co podaje napięcie na przekaźnik, co z kolei przełącza napięcie z pinu Close na Open. Zawór ustawia się na CWU i następuje defrost. Po zakończeniu defrostu styk defrost signal się rozwiera, przekaźnik przestaje dostawać napięcie i z powrotem zaczyna podawać napięcie na Close zaworu 3D, który przełącza się na stronę CO.
Przy grzaniu CWU i defroście na CWU ani defrost signal ani przekaźnik nie biorą żadnego udziału, wszystko działa normalnie.
Sprawdźcie czy gdzieś się nie walnąłem :)

W sumie to nawet nie potrzeba zasilania z termostatu, można je wziąć z Close, bo jak na Close nie ma napięcia, to znaczy że zawór i tak jest na CWU, więc defrost signal i przekaźnik niepotrzebny. W takim razie uproszczona wersja:

https://i.ibb.co/847Qhb5/defrostnacwu2.png

timonik
29-11-2023, 09:08
Dzień dobry Panowie , macie może namiary na instalatora PC PW panasonic z okolić Bochni w małoposce ? Dajcie namiary .

timonik
29-11-2023, 20:41
nie ma nikogo ??

Gepam
29-11-2023, 21:45
https://www.panasonicproclub.com/ifinder/PL_pl/home/
Wpisz Bochnia i wyświetli ci się czterech w pobliżu. W Krakowie masz ich pełno, w tym pro partnerów. Tu na forum udziela się firma CNC Pompy Ciepła, oni z tego co wiem montują w całej Polsce.

timonik
30-11-2023, 07:21
Dzięki , nie chodzi o zakup , raczej o serwis.. Moja PC już po gwarancji to wersja F . Instalator z daleka i był drogi więc może znajdę kogoś innego aby co jakiś czas popatrzył na tą maszynkę

Techno
30-11-2023, 07:46
No właśnie , za patrzenie chcesz płacić ? :)
Chętnie się dowiem ,co taki serwisant mógłby zrobić , ale oprócz czyszczenia wymiennika , może odkurzenia , obejrzenia , wyczyszczenia filtrów i ogólnego odsłuchu , to przy pompie nic więcej nie powinno się robić. A to wydaje mi się , każdy rozgarnięty użytkownik może zrobić sam , znacznie lepiej bo dokładniej.

Ja bym po prostu zamiast płacić za "przegląd" odkładał te pieniążki na ew. naprawę i sam te przeglądy robił. Wg mnie przegląd i tak nie zatrzyma np wymiany zużytej części ,w stylu obiegówki , czujników , a nawet sprężarki. Wszelkich prac z gazem też nie powinno się robić ( w stylu ważenie , analiza) , dopóki nie ma objawów kiepskiego grzania, zakładamy ,że instalator zrobił to dobrze i jest szczelnie.

timonik
30-11-2023, 07:58
zamontowana była w 2018 roku , i do dzisiaj instalator jej nie oglądał , pomyślałem - może już czas :)

timonik
30-11-2023, 08:04
Gwarancji już nie ma , w sumie nie miała od pierwszego dnia pracy bo na moją prośbę nie zostały podpięte grzałki ( kabel wisi ) . Przeglądów też nie robiłem bo maszynka grzała i nic się nie działo , sam też nic nie serwisowałem bo w sumie nie wiem jak . Tylko filtr czyściłem raz po miesiącu od zamontowania . Teraz myślę że warto aby ktoś kumaty rzucił okiem .

MiG25
30-11-2023, 09:08
Daj znać , jakie poszczególne czynności serwisant zaproponuje/wykona ,no i za ile :)

Przejrzeć trzeba , jak nie Ty to niech to serwisant zrobi.

timonik
30-11-2023, 09:12
Mig25 o o o ciebie pamiętam , byłem tu dość aktywnym forumowiczem 2018-2019 roku tylko pod innym nickiem " toomm" kiedy walczyłem o każdą kWh . :) i oczywiście walczyłem z Arturo72 chyba tak to było hee

MiG25
30-11-2023, 09:26
Ja tu jestem od początku 2019 , ale użytkownik toomm to ostatni post napisał w 2016roku : https://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=34617583&pp=
Może jeszcze inne konto miałeś :)

timonik
30-11-2023, 09:58
jedno m za mało :) toommm :bash:

Marco36
30-11-2023, 10:29
zamontowana była w 2018 roku , i do dzisiaj instalator jej nie oglądał , pomyślałem - może już czas :)



Daj znać , jakie poszczególne czynności serwisant zaproponuje/wykona ,no i za ile :)

Przejrzeć trzeba , jak nie Ty to niech to serwisant zrobi.

Ja od konkurencji, bo mam Daikina - dorzucę 3 grosze.
Uruchomienie 10.2020r. początkowo z gwarancją 5 lat.

Jeden przegląd zapłaciłem 450 zł, a przy drugim gdy już podnieśli do 500 zł - zrezygnowałem z przeglądu i przedłużonej gwarancji.
Jak kolega wyżej pisał, założyłem, że dobra firma to jak przez pierwsze 2 lata nie wyszły wady fabryczne to dalej też nie ma prawa się popsuć.
A zaoszczędzone pieniądze na przeglądach będę miał na ewentualne naprawy, gdy faktycznie coś siądzie.

Sam przegląd wyglądał tak, że podpiął miernik ciśnienia przy jedn. zewnętrznej, opsikał wymiennik zewn. płynem z baniaka 5L do oprysków i poszedł do piwnicy wyczyścić filtr wody. Po drodze zerkając na ustawienia sterowania.
Przed pompą mam dodatkowy filtr Flamco i przegląd wykazał, że Flamco jest nieskuteczny przy dużych przepływach wody generowanych przez pompy ciepła.
We Flamco było tylko troszkę pyłu. A filtr w Daikinie magnetyczny plus siatkowy wyłapał rdzawego grysku, którym można by zapełnić kieliszek 30 ml.
Wychodząc odczytał ciśnienie czynnika, zwinął zabawki i tyle.

Teraz czyszczę wymiennik środkami do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji, następnie spłukuję wodą demineralizowaną z baniaka do oprysku 5L.
Czyszczę filtr magnetyczny (nadal wyłapuje rdzawy grysek - chociaż jest go już mniej).
Jedynie nie mam klucza do rozkręcenia filtra i oczyszczenia siatki oraz nie jestem w stanie sprawdzić ciśnienia czynnika.

Instalację CO i tak muszę potem odpowietrzać na grzejnikach, bo automatyczne odpowietrzniki nie wyłapują całego powietrza po czyszczeniu filtra.

A serwisant twierdził, że ciśnienie jest dobre. Chociaż ja uważam, że jest za niskie, bo w końcowej fazie defrostu 10-20 sekund w czynniku słychać bulgotanie - odpowiednik kawitacji. Ale producent nie wymaga dobijania czynnika gdy instalacja jest krótsza niż 10 metrów (u mnie jest ok. 9,5 metra) i serwis się tego trzyma, twierdząc że kawitacja po stronie czynnika to taka norma działania zaworu czterodrożnego. Chyba bym musiał zatrudnić obcego serwisanta, który by wyraził niezależną opinię.
Obawiam się, że te bąble gazu w skroplonym czynniku mogą skrócić żywotność zaworu czterodrożnego, a nawet kompresora.

MiG25
30-11-2023, 10:42
W Panasonicach ( przynajmniej w gen.H i wyżej ) czujnik ciśnienia gazu po stronie wysokiej jest , w serwice cloud ( no i w heishamon) tą wartość można w kgf/cm2 odczytać. Inna sprawa ,jak ten wynik interpretować. Bo to ,żeby go odczytywać na włączonej i "ostygniętej" pompie to wiadomo , ale też pomiar zależy silnie od temperatury nie tyle otoczenia , co całego układu ( większość jest w jednostce zewnętrznej ,ale część jest w wymienniku) . Ważne ,żeby porównywać w tych samych warunkach.

Każde podłączenie się do układu gazowego nawet w celu sprawdzenia ciśnienia to potencjalne ryzyko ,że zostawimy układ nieszczelny , a dwa , zawsze coś tego gazu upuścimy ( bo zostanie w samym zegarze , w wężach itp). Kilka sprawdzeń i mamy układ do dobicia , i w sumie mie wiadomo jaką ilością , więc na oko :)

timonik
30-11-2023, 10:43
Powiedzcie mi , bo nie pamiętam . jak odpowietrzyć maszynkę seri F po wyczyszczeniu tego filtra siatkowego w niej ?

MiG25
30-11-2023, 10:58
A tak : https://www.youtube.com/watch?v=xUSDRINqQTc

timonik
30-11-2023, 11:06
Mig o Panie dzięki :stirthepot::stirthepot::stirthepot: ja chyba tego nigdy nie robiłem . ciekawe czy naprawdę działa

MiG25
30-11-2023, 11:38
No ja nie sprawdzę , bo nie mam F :)

timonik
30-11-2023, 18:43
muszę tylko zlokalizować ten zawór co trzeba odkręcić . mam AIO

Lisciasty
30-11-2023, 19:59
Każde podłączenie się do układu gazowego nawet w celu sprawdzenia ciśnienia to potencjalne ryzyko ,że zostawimy układ nieszczelny , a dwa , zawsze coś tego gazu upuścimy ( bo zostanie w samym zegarze , w wężach itp). Kilka sprawdzeń i mamy układ do dobicia , i w sumie mie wiadomo jaką ilością , więc na oko :)
Jak się nie chce wyssać czynnika z węży i zegarów to tak może być.

Techno
01-12-2023, 07:21
A jak wyssać czynnik z węży jak w pompie jest ciśnienie a nie podciśnienie ? Trzebaby chyba wyższym ciśnieniem "wypchnąć ten gaz" , tylko ,żeby to zrobić trzeba podłączyć butlę z czynnikiem...
Generalnie z pomiarem ciśnienia jest prawie ,że identycznie jak w oponie , zawsze będzie jakieś "psyyk"
No ale ja w życiu nie obsługiwałem takiego sprzętu ( tylko parę razy obserwowałem ) , więc może się mylę , i da się każdą operację z gazem wykonać bez straty choćby jednej cząsteczki czynnika obojętnie w którą stronę ( czy to pompa - butla , czy to pompa - atmosfera).

Lisciasty
01-12-2023, 07:50
Jest ciśnienie ale może być i podciśnienie :> Wystarczy zakręcić jeden zawór kluczem imbusowym i po problemie, to naprawdę jest banalne. Jak ktoś pisze że się nie da to albo nigdy nie grzebał przy tym albo jest gaziarzem-olewusem ;P
I nie, przy pomiarze nie będzie żadnego "psyk" bo to nie jest mierzenie ciśnienia w oponie.

grzeniu666
01-12-2023, 18:59
Cześć Panasiarze (bosze ile macie stron tego tematu) :D
Jako posiadacz LG Therma V zerkam sobie na grupę fejsbukową "Pompy ciepła LG Thermav", poziom jest tam raczej żenujący, ale pewien gość pod klasycznym durnym pytaniem "jakie macie zużycie w listopadzie" pisza o dość szokujących COPach w Panasach (8 i więcej), które osiągane są przy minimalnych prędkościach (20 Hz), "niskich" krzywych, poborze i może innej magii. Są fotki (nie kopiuję bo nie moje), np z HP 5 pobór 0,2kW, produkcja 1,6kW, COP 8 (analogicznie 7 i 9 @0,4 kW, T-CAP @0,6kW). Czy to prawda, to możliwe (ja też tak chcę, a może mam)???

exetterenak
01-12-2023, 19:36
Cześć Panasiarze (bosze ile macie stron tego tematu) :D
Jako posiadacz LG Therma V zerkam sobie na grupę fejsbukową "Pompy ciepła LG Thermav", poziom jest tam raczej żenujący, ale pewien gość pod klasycznym durnym pytaniem "jakie macie zużycie w listopadzie" pisza o dość szokujących COPach w Panasach (8 i więcej), które osiągane są przy minimalnych prędkościach (20 Hz), "niskich" krzywych, poborze i może innej magii. Są fotki (nie kopiuję bo nie moje), np z HP 5 pobór 0,2kW, produkcja 1,6kW, COP 8 (analogicznie 7 i 9 @0,4 kW, T-CAP @0,6kW). Czy to prawda, to możliwe (ja też tak chcę, a może mam)???
A ten gość to przypadkiem nie nazywa się Robert Korczyński? Bo jest taki jeden 'magik' mądrzejszy od inżynierów Panasonic co to znalazł magiczny algorytm i podaje jakieś urojone dane o COP6 zimą :)

MiG25
01-12-2023, 19:39
Zależy w którym momencie zrobisz zdjęcie :) Generalnie chwilowo jest możliwe , ale nie ciągle , np od razu po defrośćie.
Sam Panasonic nie ma ani miernika poboru mocy , tylko podaje te zaokrąglenia co 200W najprawdopodobniej wg jakiegoś wzoru , w którym jest uwzględniona częstotliwość sprężarki , i temperatury otoczenia i wody. Są pompy , gdzie te zaokrąglenia dają miarotajne wyniki ( np 9kW T-CAP) , ale im mniejsza pompa tym zaokrąglenie do 200W daje właśnie takie wyniki.
Generalnie na pewno to nie są jakieś kosmiczne technologie z takimi COPami.

MiG25
01-12-2023, 19:41
No i nie mogę się powstrzymać ,żeby być pierwszy na 1000stronie :)

grzeniu666
01-12-2023, 19:56
A ten gość to przypadkiem nie nazywa się Robert Korczyński? Bo jest taki jeden 'magik' mądrzejszy od inżynierów Panasonic co to znalazł magiczny algorytm i podaje jakieś urojone dane o COP6 zimą :)
Tak! :)


...chwilowo jest możliwe , ale nie ciągle , np od razu po defrośćie.
Sam Panasonic nie ma ani miernika poboru mocy , tylko podaje te zaokrąglenia co 200W najprawdopodobniej wg jakiegoś wzoru , w którym jest uwzględniona częstotliwość sprężarki , i temperatury otoczenia i wody. Są pompy , gdzie te zaokrąglenia dają miarotajne wyniki ( np 9kW T-CAP) , ale im mniejsza pompa tym zaokrąglenie do 200W daje właśnie takie wyniki.
Generalnie na pewno to nie są jakieś kosmiczne technologie z takimi COPami.
Dzięki Wam za info. Również fotka ze SCOP (rok) wygląda tylko dobrze - SCOP z grzania w maju faktycznie 7 (na chu grzać maju?), reszta roku normalnie/poprawnie (XI - II: 3,5-4).

BTW (pewnie macie w tej swojej wikipedii ale...), do jakich poborów (z gniazdka) schodzą panasy HP i TCAP?

BTW2, defrosty dziś u mnie - co (nawet) 35 minut?! :(

MiG25
01-12-2023, 20:16
Generacja H T-CAP 9kW i 12kW (to te same pompy różnią się tylko programem) schodzą do ok 640W przy dodatnich temperaturach , przy ujemnych to już ponad 700W.

Gargi12
03-12-2023, 17:28
Generacja H T-CAP 9kW i 12kW (to te same pompy różnią się tylko programem) schodzą do ok 640W przy dodatnich temperaturach , przy ujemnych to już ponad 700W.

To jak jest w końcu z tymi defrostami , właśnie podejrzałem że pompa od 1grudnia pracuje z ustawionym harmonogramem i na 19godzin pracy jest 40wł wył pogoda jest jaka jest to i defrosty czesto i te zał to od sporej ilości defrostów pewnie?

timonik
03-12-2023, 20:03
lub mocno za dużej ( mocnej ) PC

jacek.1971
03-12-2023, 23:57
Czy jest to normalne jak pc 5 kw seria k podczas defrostu temperatura początkowo wskzuje -4 a na końcu -21

michancia
04-12-2023, 09:21
To jak jest w końcu z tymi defrostami , właśnie podejrzałem że pompa od 1grudnia pracuje z ustawionym harmonogramem i na 19godzin pracy jest 40wł wył pogoda jest jaka jest to i defrosty czesto i te zał to od sporej ilości defrostów pewnie?

Mój T-CAP 9kw gdy wykonuje defrost tylko samym zładem wody to sprężarka się nie zatrzymuje, płynnie przechodzi z defrostu na grzanie, więc nie zlicza tego jako zał/wył.
U syna jest jednowentylatorowa all in one 7kw, to ona na każdy defrost przy zładzie wody robi przed defrostem stop, potem załącza sprężarkę i po defroście znowu stop I dopiero znowu załącza sprężarkę.
Z tego względu jeden defrost to na liczniku zwiększa o 2.
Czyli mając źle ustawioną pracę tej pompy może być taka sytuacja, że przez dobę nabije ponad 40 zał.
A jak pompa wystartowała pierwszy rok i do tego nowy dom, to będzie po sezonie 2xwięce załączeń niż pracy pompy.

Żeby tego uniknąć należy zmusić pompę do pracy ciągłej z jak najniższą modulacją, wtedy tak mocno się nie szroni.

Lisciasty
04-12-2023, 19:30
T-cap 9kW.
Jaka może być przyczyna, że nie chce się kręcić powyżej 52Hz? Nastawa temperatury grubo powyżej tego co jest aktualnie w obiegu (a jest około 45 stopni).
Tryb cichy nieaktywny, delta 5 ale w sumie na innych deltach różnicy nie ma...

MiG25
04-12-2023, 19:44
Może masz opcjonalną płytę i np włączony tryb Demand Control ?
Czujnik temperatury zewnętrznej pokazuje prawdę ?

Lisciasty
04-12-2023, 19:52
Nie nie ma dodatkowej płyty. Czujnik na zewnątrz wygląda ok, pokazuje zgodnie z oczekiwaniem (ostatnio było -8 ).

MiG25
05-12-2023, 06:31
A jaką produkcję pokazuje pompa ? Jeśli jest 9kW , to może to oznaczać ,że inny czujnik okłamuje pompę , a ta myśli ,że generauje pełną moc i się szybciej kręcić nie musi...Za kalkulację tej mocy odpowiadają czujniki temperatury wejściowej i wyjściowej wody oraz przepływ.
Czuniki temperatury wejściowej i wyjściowej można próbować kalibrować ( przy niedziałającej sprężarce powinny pokazywać tą samą wartość).

michancia
05-12-2023, 09:41
T-cap 9kW.
Jaka może być przyczyna, że nie chce się kręcić powyżej 52Hz? Nastawa temperatury grubo powyżej tego co jest aktualnie w obiegu (a jest około 45 stopni).
Tryb cichy nieaktywny, delta 5 ale w sumie na innych deltach różnicy nie ma...

Bo 50Hz to sprężarki nominalna częstotliwość, bardziej sieci.
Do takiej częstotliwości sprężarka pracuje ( w zakresie 20-59Hz ).
Ona w pewnych warunkach może tę częstotliwość przekroczyć, ale tylko wtedy gdy parametrów znamionowych (In ) nie przekroczy.
Raczej wtedy gdy nie ma co robić gdy na dworze ciepło i nie jest mocno obciążona.
Moja w tej chwili mimo, że wystartowała dopiero i też zdjąłem tryb cichy to kręci się tylko do 48Hz.
Nic nie szukaj, ona jest sprawna.

michancia
05-12-2023, 09:42
Zakres 20-50Hz, wkradł się błąd

zbyszekwojtal
05-12-2023, 11:28
Odnośnie defrostów i wyłączeń sprężarki to u mnie w ciągu minionej doby było 12 defrostów i jedno wyłączenie sprężarki
467270

MiG25
05-12-2023, 14:11
Ja bym bardziej w Servicecloudzie ufał temu liczniowi. Ten wykres jest aktualizowany co 5min , sprężarka może się wyłączyć i wlączyć , i na tym wykresie tego nie zobaczysz. Prędzej już w logowaniu ,które trzeba włączyć...

MiG25
05-12-2023, 14:16
Bo 50Hz to sprężarki nominalna częstotliwość, bardziej sieci.
Do takiej częstotliwości sprężarka pracuje ( w zakresie 20-59Hz ).
Ona w pewnych warunkach może tę częstotliwość przekroczyć, ale tylko wtedy gdy parametrów znamionowych (In ) nie przekroczy.
Raczej wtedy gdy nie ma co robić gdy na dworze ciepło i nie jest mocno obciążona.
Moja w tej chwili mimo, że wystartowała dopiero i też zdjąłem tryb cichy to kręci się tylko do 48Hz.
Nic nie szukaj, ona jest sprawna.

Skąd masz taką informację , że 50Hz to częstotliwość nominalna ? Ta sama sprężarka jest w moim 12kW , tam też 50Hz jest nominalna ?
Jest inwerter od tego ,żeby tą czestotliwość generował , i ją generuje tak jak mu to sterownik podaje.
I u mnie ,żeby wygenerować tą moc 12kW przy temperaturze -8 stopni otoczenia to jest częstotliwość 86Hz... Jasne ,że dla 9kW będzie mniejsza, ale czy to akurat 50Hz będzie ....
Twoja może się kręcić na 48Hz , ale może osiągnęła temperaturę docelową i się zmodulowała i szybciej nie musi , a tu kolega pisze , że jeszcze do docelowej ma daleko.

Gepam
05-12-2023, 14:34
T-cap 9kW.
Jaka może być przyczyna, że nie chce się kręcić powyżej 52Hz? Nastawa temperatury grubo powyżej tego co jest aktualnie w obiegu (a jest około 45 stopni).
Tryb cichy nieaktywny, delta 5 ale w sumie na innych deltach różnicy nie ma...
Może po prostu osiąga pełną moc przy tych 45 stopniach.

nuballo
05-12-2023, 14:49
Cześć, często widzę, że moja pompa nie trzyma temp. wyliczonej z krzywej przy 25-30 HZ. Obecnie krzywa obniżona o -2 z wyliczeń 28 a trzyma 27 i się moduluje. Normalne czy się martwić?
Chciałem też zapytać jakie COPY wykręcają wasze pompy przez ostatnie mrozy? U mnie pokazuje nawet 3.5 - 4, a jak patrze na średnia z grudnia to 2.6 / 2.8.

MiG25
05-12-2023, 15:03
Czyli z wyliczeń krzywej jest 28 ,masz ją obniżoną o 2 , czyli docelowa jest 26 stopni , a trzyma 27 to jak najbardziej ok .
Jakie masz wartości w poz 8 i 9 w menu z informacjami ?

A COPy to tuż po defroście sa wysokie, żeby tuż przed defrostem mocno spaść , więc średnia może taka wyjść , choć to co podaje pompa to z przymrużeniem oka trzeba traktować.

nuballo
05-12-2023, 15:36
8. 28/27
9. 27/25
Krzywa -2 , sprężarka 25HZ, Obecny cop 3.33 0.6 kW/ 2.0 kW