PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82

MiG25
05-12-2023, 15:41
Może dlatego ,że masz deltę tylko 2 stopnie zaczyna się wcześniej modulować... Generalnie skoro te 27 stopni jest utrzymywane , to nie ma co się przyczepiać.
No i aktualnie docelowa jest 28 ( już po obniżeniu).

nuballo
05-12-2023, 15:54
Póki co manerwuje krzywa o ten stopień, dwa I przy -2 tak widzę , że się tak dzieje. Ok to się nie martwię. Dzięki.

michancia
05-12-2023, 16:09
Skąd masz taką informację , że 50Hz to częstotliwość nominalna ? Ta sama sprężarka jest w moim 12kW , tam też 50Hz jest nominalna ?
Jest inwerter od tego ,żeby tą czestotliwość generował , i ją generuje tak jak mu to sterownik podaje.
I u mnie ,żeby wygenerować tą moc 12kW przy temperaturze -8 stopni otoczenia to jest częstotliwość 86Hz... Jasne ,że dla 9kW będzie mniejsza, ale czy to akurat 50Hz będzie ....
Twoja może się kręcić na 48Hz , ale może osiągnęła temperaturę docelową i się zmodulowała i szybciej nie musi , a tu kolega pisze , że jeszcze do docelowej ma daleko.
Częstotliwość sieci jest 50Hz, gdzieś tam w innych państwach jest 60Hz
Silniki są tak budowane, że pracują na tej właśnie częstotliwości ( osiągają swoje znamionowe obroty ).
Jednym ze sposobów regulacji obrotów silników jest właśnie zmiana częstotliwości zasilania, do tego służą tz falowniki, w tym przypadku inverter.
Ale one w zasadzie obniżają tę częstotliwość.
Można tę wartość podnosić ponad znamionową częstotliwość silnika (sprężarki) i wtedy zwiększamy obroty ponad znamionowe, ale pod warunkiem, że nie zostanie przekroczony prąd znamionowy silnika.
Z tego względu jeśli w Tcap 9kw i 12kw są takie same sprężarki, to pozostaje pytanie która wartość jest nominalna 9kW czy 12kW.
Albo 9- tka jest ograniczona mocowo, albo 12kw jest wyżyłowana i pracuje na skrajnym obciążeniu.
Tak jak podałem może pracować na np 80Hz ale muszą być pozostałe warunki spełnione.

MiG25
05-12-2023, 16:28
O ile ta sprężarka miałaby pracować z napięciem sieciowym ,a może jej producent zaprojektował ją tylko do współpracy z inwertorami ?
Czy częstotliwość ( i w związku z tym prędkość ) silnika w samochodzie elektrycznym też jest 50Hz ? Nie , bo to jest silnik inwertorowy i ma szeroki zakres obrotów , a nie jeden znamionowy. Tak też jest i tu.

michancia
05-12-2023, 17:48
Ten w samochodzie też ma swoje parametry znamionowe, przy których osiąga swoją moc znamionową.
Każdy silnik jest silnikiem indukcyjnym. Tylko do tej pory były indukcyjne klatkowe i indukcyjne komutatorowe.
A ten jest invertorowy, ale dalej działa na zasadzie tz indukcji. Tylko od komutatorowego różni się tym że w wirniku ma magnesy a nie uzwojenia, brak tarcia, mniejsze zużycie itd.
Ale dalej na w stojanie uzwojenia, które pracują pod napięciem i dla których producent przewidział określone parametry pracy ( sieci ) a najważniejszy parametr to przekrój drutu i izolacja uzwojenia. Przekraczając te parametry znamionowe możemy go spalić.
Może to pracować na 80Hz czy większych, ale w sieci mamy 50Hz i z reguły na takiej max częstotliwości one pracują.
W samochodzie jest własna sieć i tam producent może sobie określić parametry inne.

MiG25
05-12-2023, 19:40
A za inverterem to jaka sieć jest ? Ciągle 50Hz ? A może 20Hz , czy 86Hz ? A może taka jaką inverterowi sterownik ustawi .
Po prostu nie zgaduj , że sprężarka ma znamionowe 50Hz.

zbyszekwojtal
05-12-2023, 20:09
[QUOTE=MiG25;8214506]Ja bym bardziej w Servicecloudzie ufał temu liczniowi. Ten wykres jest aktualizowany co 5min , sprężarka może się wyłączyć i wlączyć , i na tym wykresie tego nie zobaczysz. Prędzej już w logowaniu ,które trzeba włączyć...[/Q
O jakie logowanie chodzi ? Chodzi o zapis danych ?

michancia
05-12-2023, 22:37
Nie zgaduję.
Zerknij na tabliczkę znamionową pompy.

jacek.1971
06-12-2023, 14:36
Czy jest to normalne jak pc 5 kw seria k podczas defrostu temperatura początkowo wskzuje -4 a na końcu -21

?????

timonik
06-12-2023, 15:37
Panowie co daje wciśnięcie " quiet " w wersji F . W sumie nigdy tego nie testowałem . Jest ciszej ? Wolniej startuje ?

michancia
06-12-2023, 16:06
Tak dla zmiany tematu, jak sobie w tamtym roku poustawiałem przepływy, to defrosty mój TCAP prawie zawsze robi samym zładem wody.
Ale dzisiaj się przyjżałem jak ta mała all in one 7kw wersja h robi defrost u syna.
I jak to wygląda po roku pracy.
Ona zawsze przed defrostem robi stop I po defroście to samo efekt na każdy defrost 2 zał na liczniku. Mimo, ż pracuje ciągle, żadnego taktowanua to na liczniku tyle samo godz pracy ile załączeń.
Tu się producent popisał, ale skoro tak mają to to powinno pracować, ponoć inverterom nie szkodzą częste zał/wył. Zobaczymy?

Inny temat jak robiłem u syna podłogówkę to spiąłem razem co i cwu I napuszczałem wodę w celu sprawdzenia szczelności. W podłodze jest prawie 1300m rury pert 16mm, a mi weszło w układ ponad 250l wody, nie wiem gdzie to poszło ile z tego do cwu?. Już tego nigdy nie sprawdzałem, a z wyliczeń rur wychodziło mi że, do co powinno wejść ok 150litrów.
Efekt jest taki.
Dzisiaj obserwowałem jak zaczyna defrost to na zasilaniu ma 28* a na powrocie 25*
Zaczyna defrost pompka obiegowa pokazuje 37l/min i tak ciągle się kręci do końca defrostu.
Przez cały defrost powrót jest ciągle 25* I nic nie spada, zasilanie na koniec defrostu spada do 21*
Jeśli defrost trwa 5min to wychodzi, że przepchała przez rury ok 185l wody a jeszcze coś jej zostało, bo zaczyna grzać i powrót ma dalej 25*, a zasilanie w 2 minuty uzyskuje 31* poczym sprężarka zwalnia i się moduluje.
W tym wypadku defrost jest niezauważalny, oczywiście grzałka wyłączona.

Angelo19
06-12-2023, 18:49
Witam.
Wydaje mi się że mam problem jakiś z pompą a mianowicie jest -2 na zewnątrz a pompa jedzie jak szalona i pokazuje pobór 1,6 a oddanie 4,4.Cop jest tragiczny i ogólnie patrząc na to to nie ma szału w pozostałych dniach. Pamietam jak brała 2.0-2,2 ale oddawała w okolicach 10. Pompa to Panasonic J 9kW. To jest jakoś nieprawdopodobne co to się dzieje. Za prąd to nie chce nawet wiedzieć ile zapłacę. Teraz to dopiero początek zimy to nie wyobrażam sobie co bedzie przy -10. Dodając i tak wydaje mi sie ze ta pompa chyba jest nie taka jaka powinienem miec. OZC na poziomie 6.1 a mi sie meczy pompa 9. Prosze o jakies rady od czego by zaczac ?
Pozdrawiam

michancia
06-12-2023, 19:34
Witam.
Wydaje mi się że mam problem jakiś z pompą a mianowicie jest -2 na zewnątrz a pompa jedzie jak szalona i pokazuje pobór 1,6 a oddanie 4,4.Cop jest tragiczny i ogólnie patrząc na to to nie ma szału w pozostałych dniach. Pamietam jak brała 2.0-2,2 ale oddawała w okolicach 10. Pompa to Panasonic J 9kW. To jest jakoś nieprawdopodobne co to się dzieje. Za prąd to nie chce nawet wiedzieć ile zapłacę. Teraz to dopiero początek zimy to nie wyobrażam sobie co bedzie przy -10. Dodając i tak wydaje mi sie ze ta pompa chyba jest nie taka jaka powinienem miec. OZC na poziomie 6.1 a mi sie meczy pompa 9. Prosze o jakies rady od czego by zaczac ?
Pozdrawiam

Ale skąd wiesz, że coś nie tak, masz wcześniejsze porównanie?
Co to za dom nowy, dopiero zamieszkały, czy może już któryś sezon I pompa wcześniej w porównywalnych temperaturach miała mniejsze zużycie? Jakie zużycie za listopad i jaki metraż domu i ocieplenie?
Jak masz ją ustawioną jaka temperatura docelowa pompy a jaka jest na zasilaniu I powrocie?
To jest układ bezpośrednio wpięty w podłogówkę czy inny układ?

Lisciasty
06-12-2023, 19:59
A jaką produkcję pokazuje pompa ? Jeśli jest 9kW , to może to oznaczać ,że inny czujnik okłamuje pompę , a ta myśli ,że generauje pełną moc i się szybciej kręcić nie musi...Za kalkulację tej mocy odpowiadają czujniki temperatury wejściowej i wyjściowej wody oraz przepływ.
Czuniki temperatury wejściowej i wyjściowej można próbować kalibrować ( przy niedziałającej sprężarce powinny pokazywać tą samą wartość).
Aha może to być to, nie pamiętam ale chyba tam było coś około 8,6kW. Myślałem że pompa nie pracuje na tej zasadzie że dobija do 9kW i dalej nic, tylko słucha się nastawy temperatury obiegu i dopóki ma zapas obrotów sprężarki to będzie zapierniczać. Mój błąd, myślenie życzeniowe ;)
Dzięki za podpowiedź. Sprawdzę sobie też te czujniki i kalibrację ale na moje oko pokazują oba prawidłowo.


Częstotliwość sieci jest 50Hz, gdzieś tam w innych państwach jest 60Hz
Silniki są tak budowane, że pracują na tej właśnie częstotliwości ( osiągają swoje znamionowe obroty ).
Jednym ze sposobów regulacji obrotów silników jest właśnie zmiana częstotliwości zasilania, do tego służą tz falowniki, w tym przypadku inverter.
Ale one w zasadzie obniżają tę częstotliwość.

Kiedyś bawiłem się falownikiem, który kręcił silnik do 400Hz. I działał na 50Hz AC. Musi co czary :]



Z tego względu jeśli w Tcap 9kw i 12kw są takie same sprężarki, to pozostaje pytanie która wartość jest nominalna 9kW czy 12kW.
Albo 9- tka jest ograniczona mocowo, albo 12kw jest wyżyłowana i pracuje na skrajnym obciążeniu.
Tak jak podałem może pracować na np 80Hz ale muszą być pozostałe warunki spełnione.
Widziałem jak jeden t-cap 9kW pracował na 66Hz więc na pewno mogą więcej niż 50. Pytanie ile.


Ale dalej na w stojanie uzwojenia, które pracują pod napięciem i dla których producent przewidział określone parametry pracy ( sieci ) a najważniejszy parametr to przekrój drutu i izolacja uzwojenia. Przekraczając te parametry znamionowe możemy go spalić.

No zgoda ale co to ma do kręcenia częstotliwością i obrotami? :P

Lisciasty
06-12-2023, 20:02
Witam.
Wydaje mi się że mam problem jakiś z pompą a mianowicie jest -2 na zewnątrz a pompa jedzie jak szalona i pokazuje pobór 1,6 a oddanie 4,4.Cop jest tragiczny i ogólnie patrząc na to to nie ma szału w pozostałych dniach. Pamietam jak brała 2.0-2,2 ale oddawała w okolicach 10. Pompa to Panasonic J 9kW. To jest jakoś nieprawdopodobne co to się dzieje. Za prąd to nie chce nawet wiedzieć ile zapłacę. Teraz to dopiero początek zimy to nie wyobrażam sobie co bedzie przy -10. Dodając i tak wydaje mi sie ze ta pompa chyba jest nie taka jaka powinienem miec. OZC na poziomie 6.1 a mi sie meczy pompa 9. Prosze o jakies rady od czego by zaczac ?
Pozdrawiam
Może od kontatku z instalatorem, żeby przyjechał i sprawdził czy wszytko ok. Bo jak pompa żre tyle energii i tak mało oddaje to przyczyn może być sporo. Błąd pomiaru czujnika, czynnik ucieka, zalodzony parownik... Podaj parametry na jakich ona chodzi (temperatury), czy nie wali błędami. Ale dobrze by było podejść z aparaturą i pomierzyć parametry na miejscu.

Angelo19
06-12-2023, 20:04
Tak jak wczesniej pisalem bylo.kiedys lepiej. Krzywa ustawiona jak w zeszlym roku -15/29 +10/27. Delta ustawiona 4 a zasilanie powiedzmy na ten czas przy -3 jest 30 a powrot 27. Sprezarka 58Hz.
Zamieszkuje juz 2 sezon a pompa jedzie juz 3 sezon.
Dom metraz w calosci z garazem 230m2 ale odlaczylem garaz z grzania i zastanawiam sie czy nie wylaczyc gospodarczego.jeszcze. Metraz domu to 175m2. Dom silikat 18 plis 25 grafit. Pod plyta 20 xps. Na plycie bezposrednio podlogowka zalana srednio 12cm betonu. Gora 5cm styro i podlogowka zalana srednio 8cm betonu. Dach 20 cm piana plus 25 welna.
Pompa bez zbednych instalacji. Podpiete rozdzialacze i bojler bez dodatkowych pompek itp

Lisciasty
06-12-2023, 20:09
Tak jak wczesniej pisalem bylo.kiedys lepiej. Krzywa ustawiona jak w zeszlym roku -15/29 +10/27. Delta ustawiona 4 a zasilanie powiedzmy na ten czas przy -3 jest 30 a powrot 27. Sprezarka 58Hz.
Zamieszkuje juz 2 sezon a pompa jedzie juz 3 sezon.
Dom metraz w calosci z garazem 230m2 ale odlaczylem garaz z grzania i zastanawiam sie czy nie wylaczyc gospodarczego.jeszcze. Metraz domu to 175m2. Dom silikat 18 plis 25 grafit. Pod plyta 20 xps. Na plycie bezposrednio podlogowka zalana srednio 12cm betonu. Gora 5cm styro i podlogowka zalana srednio 8cm betonu. Dach 20 cm piana plus 25 welna.
Pompa bez zbednych instalacji. Podpiete rozdzialacze i bojler bez dodatkowych pompek itp

To jeżeli jest jak piszesz to na pewno nie jest to wina chałupy. Ja mam dużo większą chatę i dużo gorzej ocieploną (patrz stopka) i mi wystarcza 10kW z dużym zapasem. Co prawda mam gruntówkę, ale bez przesady, przy tych Twoich -2 to jeszcze powietrzniak ma bardzo dobre warunki.
Coś się musi dziać złego z pompą :/

michancia
06-12-2023, 20:18
Poczytałem twoje wcześniejsze posty z tamtego roku.
U ciebie jest płyta i masa betonu.
Jak ty teraz grzejesz na okrągło 24/24, czy może usilnie próbujesz w II taryfie.
Jeśli pompa się nie spierdzieliła. Nie ubyło czynnika, a uważam, że pewnie sprawną.
To widzę U ciebie problem że grzejesz w cyklach, a wtedy ona jedzie na max. I masz straty na startach i częste defrosty.
Puść ja na krzywej, ustaw tak docelowà temperaturę żeby pracowała non stop z najniższą możliwą temperaturą, to będzie długo trwał zanim to ustawisz. Ale praca 24/24 będzie najbardziej kożystna.

Andrzej5101
06-12-2023, 20:39
z wyliczeń rur wychodziło mi że, do co powinno wejść ok 150 litrów.
Efekt jest taki.
Dzisiaj obserwowałem jak zaczyna defrost to ;
- na zasilaniu ma 28*, a na powrocie 25*
- Zaczyna defrost pompka obiegowa pokazuje 37l/min i tak ciągle się kręci do końca defrostu.
- Przez cały defrost powrót jest ciągle 25* I nic nie spada, zasilanie na koniec defrostu spada do 21*

Jeśli defrost trwa 5min to wychodzi, że przepchała przez rury ok 185l wody a jeszcze coś jej zostało, bo zaczyna grzać i powrót ma dalej 25*,
a zasilanie w 2 minuty uzyskuje 31* po czym sprężarka zwalnia i się moduluje.
W tym wypadku defrost;
- jest niezauważalny,
- oczywiście grzałka wyłączona.

Czyli co daje pewność, że temperatura powrotu nie spadnie < 18 C??? ;
- to wielkość zładu ?? = > 7 kW * 20 l/kW = 140 l

Angelo19
06-12-2023, 20:40
Mam pompe puszczona caly czas z 1 przerwa na zagrzanie zbiornika wedlug harmonogramu tj grzeje dom o 12.00 CWU i od 14 znow grzanie. Dom byl przygotowany wlasnie na grzanie w 2 taryfie ale ani doby tak nie probowalem. To jak to mam zrobic zeby to sprawdzic czy jedzie w cyklach czy jak. To jaka propozycja na zmiane krzywej

michancia
06-12-2023, 21:23
To się kupy nie trzyma piszesz, że krzywą ustawiona-15,/29, to skąd się wzięła przy -3* na zasilaniu 30*.
Do tego podajesz że powrót 27, czyli nie wiem jaka delta, ale się domyślam że więcej jak 3* , a pompa dalej pracuje na max z 58Hz.
Przecież jak by tak było, to ona musi się zmodulować i zejść z obrotami.
Coś chyba źle podajesz?
Nie jest tak, że ją jakiś sterownik pokojowy wyłącza? I pracuje jednak w cyklach?

michancia
06-12-2023, 21:30
Czyli co daje pewność, że temperatura powrotu nie spadnie < 18 C??? ;
- to wielkość zładu ?? = > 7 kW * 20 l/kW = 140 l
Andrzej, Ja zawsze mówiłem, że najważniejszy duży zład wody.
U mnie tego nie zwiększę, brak miejsca.
Ale u syna wiedziałem co robię i wyszło mistrzostwo świata.
Do tego dalej twierdzę, że przy porządnej podłogówce żadna pompa nie będzie za duża. Tylko zmienią się jej warunki pracy.
A mając taką podłogówkę, można śmiało grzałkę wyłączyć.

Angelo19
06-12-2023, 21:32
Naprawde pisze jak jest. Mam taka krzywa i te wartosci podalem w tym czasie bo tam akurat przy pompie bylem. Chcialbym to jakos wyprostowac bo mnie to martwi ze lekko minus a tu sie dzieja takie rzeczy

michancia
07-12-2023, 06:05
Naprawde pisze jak jest. Mam taka krzywa i te wartosci podalem w tym czasie bo tam akurat przy pompie bylem. Chcialbym to jakos wyprostowac bo mnie to martwi ze lekko minus a tu sie dzieja takie rzeczy

Czyli jak twierdzisz pompa ciągle pracuje, nic ją nie wyłącza.
To w domu jaką masz temperaturę?
Ja rozumię, że masz bardzo dużą masę betonu w podłodze do rozgrzania. Ale mamy już grudzień, to się musiało już nagrzać, zresztą tak jak piszesz zasilanie masz 30 czy 31* powrót 28*. To wygląda, że podłoga jest ogrzania.
Tylko dlaczego ona nie chce zejść z obrotami, czy tak ciągle, teraz też na takiej wysokiej modulacji pracuje?
Jeśli tak jest to znaczy, że tyle ile energii ładuje w podłogę, tyle coś tą energię zabiera, skoro dom jest dobrze zaizolowany, nie masz nigdzie nieszczelności żeby to ciepło wywiewało.
A gdzieś tam pisałeś, że sama góra ,bez podłogówki dołu pięknie grzeje.
To wynika z tego, że to ciepło zabiera sama podłoga, a skoro dom nie jest w stanie to ciepło zabrać, bo jest ciepły, to zostaje, że albo grzejesz grunt pod domem, albo wodę, która gdzieś tam się dostała. Tylko ta woda musiała by wpływać i wypływać, gdyby stała, też by wkońcu się nagrzała.

Dobra szkoda polemizować, pompę sprawdź jeszcze raz na samej podłogówce górnej, zobacz jakie cop i jaką moc uzyskuje. Ustaw ją na prostą, daj docelową z 28* z delta 4* ona się szybko powinna zmodulować, bo podłoga ciepła.
Jeśli pompa sprawna, zrób to samo z dolną, ustaw większą deltę i zobacz czy się wkońcu zmoduluje, zejdzie z obrotami.
Nie wiem poskręcaj rotometry na dolnej podłodze i grzej górą, przecież gleby nie będziesz grzał, a to mi wygląda na taki przypadek.

Sprawdź wody gruntowe, wysokość, odkop przy ścianie otwór zobacz co się dzieje.

Angelo19
07-12-2023, 14:08
Czesc. Teraz mam -3 daje 30 powrot 27 pobranie 1.6 oddanie 6.2. Ja juz tak myslalem odnosnie tych wod rok temu tylko ze ja nie mam wod gruntowych na dzialce. Podloga nie jest wcale ciepla. Wedlug takiego termometru niby stacja pogodowa za smieszne pieniadze pokazuje 22.6. Ciagnie mi zimnem z garazu i gospodarczych bo garazu nie grzeje a te zimno przedostaje mi sie do gospodarczych i lekko pod drzwiami do domu. Jedynie jeszcze chcialem te gospodarcze wylaczyc z ogrzewania bo tam grzeje ale jak sie tam.wejdzie to jest chlodno bo od garazu idzie. Tylko jakos nie chcialoby mi sie wierzyc ze to jest jedyna i tak.mocna przyczyna. Mialem kupic tcapa i.moze by bylo lepiej. Przy takich pazdziernikowych dniach to zrobilem taki.manewr ze puscilem lazienki wiatrolap i 2 petle w jadalni to jak mialem temp 34 zadana powrot nawet 32 i pobranie 0.4- 0.6. Wygrzewalem sobie to jakby i wtedy bylo czuc ze podloga ciepla ale teraz przy tych temperaturach tego nie wyczuwam chyba ze wejde z niegrzanej na grzana.

Techno
07-12-2023, 16:35
Nie zgaduję.
Zerknij na tabliczkę znamionową pompy.

Ja spojrzałem na tabliczkę znamionową ładowarki do wkrętarki , 50Hz , znaczy wkrętarka kręci się z częstotliwością znamionową 50Hz.... Co z tego ,że zasilana jest z napięcia stałego....
Inwerter robi dokładnie to samo , najpierw zamienia napięcie zasilania 50Hz na napięcie stałe 0Hz. i Dobiero z tego napięcia stałego tworzony jest przebieg o dowolnej/zadanej amplitudzie i częstotliwości .
Jakby na talbiczce znamionowej sprężarki było napisane 50Hz to tak , ale nie na tabliczce znamionowej PC.

michancia
07-12-2023, 16:42
Widać po wartościach mocy, że pompa sprawna i nic jej nie dolega, to samo potwierdziłeś na paru pętlach, że jak podłogę zagrzała to się zmodulowała.
Zimno z garażu to nie taki mostek żeby podłogę wychładzało.
U syna dom 180m2 z garażem, to garaż też nie grzany, jak się tam wejdzie to zimno, a drzwi od garażu idą od razu na korytaż. Owszem przy samych drzwiach podłoga chłodna, ale tylko kawałeczek. To są niewielkie straty.
U niego pompa ciągle chodzi prawie na min. modulacji tak jak teraz -2* na dworze to gdzieś ok 06kwh pobierała, a na wyjściu z pompy 28* a i tak dzisiaj o 16.00 się wyłączyła bo w domu osiągnęła zadaną i będzie tak stała pewnie z 5 godzin, histereza 04*

Ty mówisz, że podłoga nie jest ciepła, a wdomu ile masz stopni?
Bo ta podłoga przy tak ciepłych domach nie będzie ciepła, bo to jest duża powierzchnia grzewczą a zapotrzebowanie budynku nie wielkie.
U syna też tak jest że tę podłogę nie czuć, że ciepła. Dopiero jak się stanie na schodach i zejdzie na podłogę to czuć różnicę.
Tu wszystko jest ok.
Tylko czemu ta pompa wali taką moc w tę podłogę tu coś jest nie tak.
To nie jest wina słabej pompy, bo syn ma 7kW, a jeszcze połowy jej mocy nie wykożystał.
Jak było w dzień -6* w nocy -10* to ona pracowała z poborem 08-1kW i produkowała coś 3.5kW.

Ty masz 9kW, ona nie jest za mała.
Ta podłoga jest problemem, co po trzech latach się nie wygrzała?.
Trzeba było jak wiedziałeś że masz taki problem w lecie gdy było ciepło ją wygrzewać.
Bo jeśli nie masz wysokiej wody gruntowej
To ona musi złapać temperaturę i ją trzymać, a pompa zejść z obrotami, bo nie będzie odbioru ciepła, bo masz taki dom.

michancia
07-12-2023, 18:36
Ty a może Ty grzejesz ten garaż i te gospodarcze, jak ten garaż jest duży to tam masz wielką bramę- jeden wielki mostek, to to ciepło mogło by z tej podłogi uciekać.
Ale pewnie byś to wyczół jak mówisz, że stamtąd pizga.

6.2kW ładowane w dom przy temperaturze na zewnątrz -2*
To ile ten dom będzie potrzebował przy -15* 10kW
Przecież ta pompa tyle mocy nie da beż grzałek.

Tyle to biorą stare domy, gdzie wiatr hula, ale nie taki dom jak twój.
Coś ty tam spierdzie..w tej płycie? bo tam jest problem.

Angelo19
07-12-2023, 19:44
No dokladnie cos jest nie tak. No ale tak jak mowie jak jej dalem w pazdzierniklu na pare petli 34 to w domu nie szlo wytrzymac a pobor niewielki bo bylo pare stopni na plusie.Podloga wtedy goraca a jak zacznie sie lekki mroz to szaleje ze szok.Nie grzeje wlasnie garazu bo go wylaczylem z tego powodu ze tam jest zimno i zeby nie tracic energii. W aucie w garazu mi pokazuje 14-15 st. Teraz sie jeszcze nad tymi gospodarczymi zastanawiam czy ich nie wylaczyc zeby tylko dom grzac.
Plyta jest tak ze 20 xpsa potem plyty 30 cm dookola plyty jeszcze 10 cm xpsa i bezposrednio na plycie podlogowka i na tym srednio 12 cm wylewki.

michancia
07-12-2023, 20:06
No dokladnie cos jest nie tak. No ale tak jak mowie jak jej dalem w pazdzierniklu na pare petli 34 to w domu nie szlo wytrzymac a pobor niewielki bo bylo pare stopni na plusie.Podloga wtedy goraca a jak zacznie sie lekki mroz to szaleje ze szok.Nie grzeje wlasnie garazu bo go wylaczylem z tego powodu ze tam jest zimno i zeby nie tracic energii. W aucie w garazu mi pokazuje 14-15 st. Teraz sie jeszcze nad tymi gospodarczymi zastanawiam czy ich nie wylaczyc zeby tylko dom grzac.
Plyta jest tak ze 20 xpsa potem plyty 30 cm dookola plyty jeszcze 10 cm xpsa i bezposrednio na plycie podlogowka i na tym srednio 12 cm wylewki.

Gdzieś tam na YouTube widziałem jak fachowcy układali podłogówkę w płycie i mówili żeby się tego nie bać bo to nie będzie grzać całej masy tego betonu, tylko górną część, bo ciepło idzie do góry. Coś w tym trochę prawdy jest.
To gdzie u ciebie znika ta energia władowana w tę posadzkę.
Sam mówisz, że jak grzejesz jakąś częścią podłogówki to jest ciepło.
To sprawdź które części podłogówki najlepiej grzeją i nimi grzej.
A wiosną próbuj to wygrzewać, bo ja już nie mam pomysłów.

jsolskim
07-12-2023, 21:40
Nowy dom 85m2 użytkowej, po całości podłogówka, izolacja skończona w październiku.
Jednostka wew. WH-SDC0309K3E5, Jednostka zew. WH-UDZ05KE5, bufor 60L
Dom jeszcze niezamieszkały, C.W.U. wyłączone.
Około 8:00 przestawiona temp z 14C na 15C (termometr w panelu zawyża o 2 do 3C bo w domu przy ustawieniu 14C było 11C).
Około 11:00 "Temp. zewn. wł. grzania" który jest źle przetłumaczony ("Outdoor temperature for heater on") i dotyczy grzałki przestawiony z 0C na -5C
i około 18:00 przestawiony spowrotem na 0C.
Jak powinny być dobrane parametry na prostej aby nie dochodziło do takiej pracy na grzałce ?
Dlaczego doszło do takiej pracy na grzałce ?
Jaki sens ma parametr "Outdoor temperature for heater on" jeśli praca sprężarki w krótkim czasie zaburza odczyt temperatury na zewnątrz i z -3C robi się -15C
Jak działa dobór przez pompę temperatury wody wyjściowej docelowej, ktoś na forum już wcześniej o to pytał i zmiana tej temperatury była spowodowana przełączeniem się na grzanie wody użytkowej ale u mnie to nie ma miejsca (C.W.U wyłączone).

https://pasteboard.co/fq9mzwy1l4IZ.png
https://pasteboard.co/aPNCSvFlxlvi.png
https://pasteboard.co/uBfvS4yz6wyr.png
https://pasteboard.co/7TV4IUxeq3el.png

Angelo19
07-12-2023, 22:11
Zagwostka jest niemilosierna. Sprobuje odlaczyc na jakis czas dol i puszcze gore przy tych pogodach. Dam.znac co i jak

MiG25
08-12-2023, 07:13
Nowy dom 85m2 użytkowej, po całości podłogówka, izolacja skończona w październiku.
Jednostka wew. WH-SDC0309K3E5, Jednostka zew. WH-UDZ05KE5, bufor 60L
Dom jeszcze niezamieszkały, C.W.U. wyłączone.
Około 8:00 przestawiona temp z 14C na 15C (termometr w panelu zawyża o 2 do 3C bo w domu przy ustawieniu 14C było 11C).
Około 11:00 "Temp. zewn. wł. grzania" który jest źle przetłumaczony ("Outdoor temperature for heater on") i dotyczy grzałki przestawiony z 0C na -5C
i około 18:00 przestawiony spowrotem na 0C.
Jak powinny być dobrane parametry na prostej aby nie dochodziło do takiej pracy na grzałce ?
Dlaczego doszło do takiej pracy na grzałce ?
Jaki sens ma parametr "Outdoor temperature for heater on" jeśli praca sprężarki w krótkim czasie zaburza odczyt temperatury na zewnątrz i z -3C robi się -15C
Jak działa dobór przez pompę temperatury wody wyjściowej docelowej, ktoś na forum już wcześniej o to pytał i zmiana tej temperatury była spowodowana przełączeniem się na grzanie wody użytkowej ale u mnie to nie ma miejsca (C.W.U wyłączone).

https://pasteboard.co/fq9mzwy1l4IZ.png
https://pasteboard.co/aPNCSvFlxlvi.png
https://pasteboard.co/uBfvS4yz6wyr.png
https://pasteboard.co/7TV4IUxeq3el.png

Przede wszystkim temperatura wody to u Ciebie 12stopni , po włączeniu grzaniu powrót doszedł do 20 stopni . Ni wiem jak w K , ale grzałki będą się włączać zawsze przy defroście ( można to wyłączyć w menu serwisowym , no ale tu w tym momencie lepiej tego nie robić).
Załączenie grzałek podczas normalnej pracy/grzania zależy od ustawień , oprócz tego parametru , ustawia się w ogóle ,czy grzałka ma być brana pod uwagę , ustawia się różnicę pomiędzy temperatura docelową a temperaturą wyjściową wody ,i czas , jak to będzie przekroczone to grzałka się załączy. Więc tu w menu da się uż wyłączyć grzałkę ,i podczas normalngo grzania nie będzie się włączać.
No i skoro temperatura wody w systemie jest taka niska to narazie nijak się to ma do ustawionej krzywej grzewczej ( z ktoej wynika temperatura docelowa , a ta skoro jest odlegla od rzeczywistej wody to załącza grzałki). Więc albo celem jest wygrzewanie domu i uzyskanie wyższej temperatury , albo z tą krzywą zjedz radykalnie na dół , jeśli ma być tylko utrzymywana taka temperatura.
Natomiast z tym czujnikiem temperatury zewnętrznej jest coś nie tak , może wyszedł z tej czarnej rurki i dotyka i mierzy temperaturę parownika ( wsunął się do środka pompy).

jsolskim
08-12-2023, 08:09
Przede wszystkim temperatura wody to u Ciebie 12stopni , po włączeniu grzaniu powrót doszedł do 20 stopni . Ni wiem jak w K , ale grzałki będą się włączać zawsze przy defroście ( można to wyłączyć w menu serwisowym , no ale tu w tym momencie lepiej tego nie robić).
Załączenie grzałek podczas normalnej pracy/grzania zależy od ustawień , oprócz tego parametru , ustawia się w ogóle ,czy grzałka ma być brana pod uwagę , ustawia się różnicę pomiędzy temperatura docelową a temperaturą wyjściową wody ,i czas , jak to będzie przekroczone to grzałka się załączy. Więc tu w menu da się uż wyłączyć grzałkę ,i podczas normalngo grzania nie będzie się włączać.
No i skoro temperatura wody w systemie jest taka niska to narazie nijak się to ma do ustawionej krzywej grzewczej ( z ktoej wynika temperatura docelowa , a ta skoro jest odlegla od rzeczywistej wody to załącza grzałki). Więc albo celem jest wygrzewanie domu i uzyskanie wyższej temperatury , albo z tą krzywą zjedz radykalnie na dół , jeśli ma być tylko utrzymywana taka temperatura.
Natomiast z tym czujnikiem temperatury zewnętrznej jest coś nie tak , może wyszedł z tej czarnej rurki i dotyka i mierzy temperaturę parownika ( wsunął się do środka pompy).

Póki co chcę utrzymywać w domu 12-15C.
Defrostu na wykresie nie ma ani jednego.
Czemu wspominasz o zejściu z krzywą w dół kiedy ja mam ustawioną prostą grzewczą, a nie krzywą.
Rozumiem, że mam zejść w dół z parametrem: "Temperatura wody w Strefie1" aktualnie ustawionym na 32C - do jakiej wartości ?
Pompa po wczorajszym grzaniu na grzałce sama zeszła w dół na parametrze "Temperatura wody wyjściowej (docelowa)" do 20C i tak jest do teraz.

Wykres z nocy:
467319
467320

michancia
08-12-2023, 09:12
Maszw domu coś ok 12*
I tyle ma woda w obiegu.
Żeby pompa grzała bez grzałki to temperatura wody w obiegu musi mieć > 18* w innym wypadku najpierw wspomaga się grzałką, tego nie zmienisz.
Drugi przypadek dla załączenia grzałki to ustawiasz to w menu przy jakiej tem. ma się pompa wspomóc grzałką, ale ona tę grzałkę załączy jak nie osiągnie temperatury docelowej - 8*.

Ty masz teraz zimną wodę, robisz wykończeniówkę nie chcesz za wysoko grzać, to
Ustaw prostą docelową na 24* daj deltę 4* I załącz pompę.
Jak załączysz pompę to pozamykaj pętle zostaw otwarte tylko z dwie, jak pompa osiągnie docelową temperaturę 24* to otwieraj pokolei pętle, tak żeby tą docelową nie spadała.
Jak zakończysz otwieranie, może to być parę godzin.
To ustaw tem pomieszczenia tak na 17-18* I niech to pracuje.

own20840
08-12-2023, 09:21
Witam. Panasonic Tcap 9kw split, seria chyba H.
Termostat zewnętrzny jako ogranicznik górnej temp w pomieszczeniu.
Dom duży i dobrze ocieplony. Bardzo duży zład wody, sama podłogówka około 200m2.
Dość wilgotna okolica.
Problem (od około zew 3'C w dół) :

Jak ustawię krzywą w okolicach 28 to przy mrozach nawet ładnie moduluje do 20Hz i pracuje w długich cyklach. Ale co 2h defrost mode2 czyli staje obiegówka i kręci sprężarkę do 89Hz. Trwa to niecałe 15 min.

Instalator ustawił krzywą zdecydowanie wyżej ale nawet przesadnie 36.
Bazując na jego ustawieniach obniżyłem do 33'C
Niestety termostat tu powoduje kilku(na sto) godzinne przerwy w pracy, podłoga się wystudza. I pompa ciągle chodzi na max, pierwsze defrost są mode2, następne już ze zładu. Podczas defrostu temp w obiegu spada o 2 stopnie. I tak do wyłączenia. Niestety zjada to więcej prądu dobowo. Wysokie obroty powodują defrostu co1h.

Idealne by było rozwiązanie pośrednie np 31 zasilanie i defrost ze zładu.

Szukałem, ale temat ma sporo stron.
Ponoć da się oszukać odczyt temp o 2'C przez ukryte menu, żeby robił defrost ze zładu?
Jeżeli tak, to jakie parametry trzeba ustawić?
Czy są jakieś przeciwskazania? (działanie gwarancja)


Z góry dziękuję i pozdrawiam

nuballo
08-12-2023, 09:39
michancia, piszesz, że u syna jest mistrzostwo świata na PC J 7 kW - Mam taką samą. Możesz podać zuużycie kwh z grudnia oraz średnie dzienne z grudnia ? Chodzi mi o odczyt z pompy, oraz jak ustawiona krzywa i jaka temp w domu. Tak, chcę porównać i zdaje sobie sprawę, że każdy budynek jest inny i że odczyty z pompy nie są wiarygodne. Ktoś to jednak wymyślił i jak sprawdzam na e - liczniku to w miarę się zgadza.
Pozdrawiam

michancia
08-12-2023, 09:42
Witam. Panasonic Tcap 9kw split, seria chyba H.
Termostat zewnętrzny jako ogranicznik górnej temp w pomieszczeniu.
Dom duży i dobrze ocieplony. Bardzo duży zład wody, sama podłogówka około 200m2.
Dość wilgotna okolica.
Problem (od około zew 3'C w dół) :

Jak ustawię krzywą w okolicach 28 to przy mrozach nawet ładnie moduluje do 20Hz i pracuje w długich cyklach. Ale co 2h defrost mode2 czyli staje obiegówka i kręci sprężarkę do 89Hz. Trwa to niecałe 15 min.

Instalator ustawił krzywą zdecydowanie wyżej ale nawet przesadnie 36.
Bazując na jego ustawieniach obniżyłem do 33'C
Niestety termostat tu powoduje kilku(na sto) godzinne przerwy w pracy, podłoga się wystudza. I pompa ciągle chodzi na max, pierwsze defrost są mode2, następne już ze zładu. Podczas defrostu temp w obiegu spada o 2 stopnie. I tak do wyłączenia. Niestety zjada to więcej prądu dobowo. Wysokie obroty powodują defrostu co1h.

Idealne by było rozwiązanie pośrednie np 31 zasilanie i defrost ze zładu.

Szukałem, ale temat ma sporo stron.
Ponoć da się oszukać odczyt temp o 2'C przez ukryte menu, żeby robił defrost ze zładu?
Jeżeli tak, to jakie parametry trzeba ustawić?
Czy są jakieś przeciwskazania? (działanie gwarancja)


Z góry dziękuję i pozdrawiam

Do ciepłego domu i z podłogówką zawaliłeś TCAP i tak będzie, bo ona nie zejdzie nisko z modulacją jak zwykłe, no dobra po temacie.
Defrost Mode 2 będzie zawsze jak powrót jej spadnie < 28* Co do oszukiwania na czujnikach, to tego się nie ustawia, to robota z dołożeniem oprników na czujniki tu kolega @Mig tylko tak ma.
Skoro masz 200l wody to ustaw docelową na 32* deltę daj na 3* możesz 4* tak żeby powrót był 29* to spowoduje, że przy defroście powrót nie powinien spaść nawet o 1*, ale jeśli Ci spada, to znaczy że nie masz tyle wody, lub przepływy źle poustawiane i bieże wodę tam gdzie jej lżej.

michancia
08-12-2023, 10:07
michancia, piszesz, że u syna jest mistrzostwo świata na PC J 7 kW - Mam taką samą. Możesz podać zuużycie kwh z grudnia oraz średnie dzienne z grudnia ? Chodzi mi o odczyt z pompy, oraz jak ustawiona krzywa i jaka temp w domu. Tak, chcę porównać i zdaje sobie sprawę, że każdy budynek jest inny i że odczyty z pompy nie są wiarygodne. Ktoś to jednak wymyślił i jak sprawdzam na e - liczniku to w miarę się zgadza.
Pozdrawiam

Ale co chcesz porównywać?
Pisząc o mistrzostwie świata mam na myśli wykonanie układu grzewczego: podłogówka, rozstaw pętli i długość, tz piony oraz dobór pompy.
Co finalnie spowodowało, że pompa pracuje tak jak powinna. Instalacja ma bardzo duży zład wody, dzięki czemu defrost trwa chwilę, a temperatura powrotu nie spada nawet 1*. To powoduje, że defrost jest niezauważalny, a pompa po paru chwilach wraca z modulacją do tego co przed defrostem.

Pewnie, że te wszystkie prace plus odpowiednio zaprojektowany i z głową ocieplony dom spowodowały, że zapotrzebowanie tego domu w ciepło jest w mojej opinii bardzo małe.
Co chcesz żebym Ci podał, przecież tu na forum jest moich takich dany mnóstwo.
Zużycie za m-c listopad wg. licznika pompy 235kwh, wg licznika zewnętrznego 295kwh ( licznik zaniża o 20%).
Pompa w tych ostatnich dniach a było -12* wg licznika nie wzięła dobowo więcej niż 22kwh doba.
A średnio z paru dni ok 18-20kwh mówimy o temperaturach w dzień-2lub więcej w nocy do -8
Temperatura na pompie ( docelową) najwyższa jaka była 29*, a najniższa 28*, niższa nie będzie bo tak ustawiona wg. Krzywej z deltą 4*

Pytaj dalej.
Jaki masz dom, z czego, ocieplenie? Jaka podłogówka, ile metrów rur? Ile pętli, rozdzielaczy i jak wykonany pion- doprowadzenie? Od kiedy grzejesz?
Jak teraz grzejesz i jakie zużycie dobowo i za ostatni m-c?

nuballo
08-12-2023, 10:18
Nie mam więcej pytań, dziękuję. Dom 145 w tym grzany garaż. Ocieplenie 20 cm styro biały 0.038. Dach Piana 25-30 cm. Ok 1600 mb rur+ bufor 80L. Grzeje drugi sezon. 19 pętli 2 rozdzielacze. Podjazdy miedź 28. Max na zasilaniu 30 było teraz zmniejszyłem i utrzymuje między 28/29. Średnio w grudniu wskaźnik na pompie między 18-26 kWh, A na e-liczniku 15-20% więcej tylko, że tu cały dom nie mam licznika zew. przy pompie. Grzałka podczas defrostu mnie targa ale nie chce wyłączać ze względu na gwarancję.

own20840
08-12-2023, 10:29
Do ciepłego domu i z podłogówką zawaliłeś TCAP i tak będzie, bo ona nie zejdzie nisko z modulacją jak zwykłe, no dobra po temacie.
Defrost Mode 2 będzie zawsze jak powrót jej spadnie < 28* Co do oszukiwania na czujnikach, to tego się nie ustawia, to robota z dołożeniem oprników na czujniki tu kolega @Mig tylko tak ma.
Skoro masz 200l wody to ustaw docelową na 32* deltę daj na 3* możesz 4* tak żeby powrót był 29* to spowoduje, że przy defroście powrót nie powinien spaść nawet o 1*, ale jeśli Ci spada, to znaczy że nie masz tyle wody, lub przepływy źle poustawiane i bieże wodę tam gdzie jej lżej.

Modulacja jest wystarczająca, na 19Hz schodzi z mocą bardzo ładnie i cykle są długie bez taktowań. To defrosty mniebwkurzają

Co do przepływów będę je dopiero regulował poprawnie pomiędzy dwoma pietrami, wtedy się to równo rozłoży i będzie mniejszy spadek podczas defrostu.
Na ustawieniu 33 krzywej defrost ze zładu trwa 4 min i spadało z 28 na 26 bez zatrzymania pompy. Widać spełnia graniczne warunki i spadek jest na sam koniec.
Przeplywy wyreguluje i powinno być dobrze w tej kwestii dzięki za radę. Jeszcze kwestia krzywej i powrotu zostaje.

Zmniejszania delty wolałem uniknąć ale przemyślę.

W Panasonic są 3 ukryte menu. W jednym można korygować odczyt temp wej i wyj +/- 2'C.
Ktoś mówił, że zadziała jak z rezystorami a zależy mi na gwarancji. Więc jeżeli już to wolałbym zrobić korektę programową. Więc może się da?

michancia
08-12-2023, 10:33
Nie mam więcej pytań, dziękuję. Dom 145 w tym grzany garaż. Ocieplenie 20 cm styro biały 0.038. Dach Piana 25-30 cm. Ok 1600 mb rur+ bufor 80L. Grzeje drugi sezon. 19 pętli 2 rozdzielacze. Podjazdy miedź 28. Max na zasilaniu 30 było teraz zmniejszyłem i utrzymuje między 28/29. Średnio w grudniu wskaźnik na pompie między 18-26 kWh, A na e-liczniku 15-20% więcej tylko, że tu cały dom nie mam licznika zew. przy pompie. Grzałka podczas defrostu mnie targa ale nie chce wyłączać ze względu na gwarancję.

Złych wyników nie masz, wskazanie zaniżone bardziej do 20%.
Czy ta grzałka ci tyle szarpie tego prądu, że chcesz ją wyłączać?
Jeśli masz bufor równolegle i pompkę za buforem podpiętą pod pompę, to pewnie pompka staje w czasie defrostu i woda na powrocie szybko ci spada.
Jak wygląda defrost? Przy jakiej temperaturze powrotu zaczyna i kończy?
Jeśli spada powrót poniżej 21* Ja bym grzałki nie wyłączał.
A wogóle po co ci ten bufor przy łącznej długości podłogówki 1600mb, sprawdzałeś ile masz wody w obiegu?

nuballo
08-12-2023, 10:40
Nie zagłębiałem się w to jak wygląda defrost i temp przy nim. Będę miał czas to kiedyś zerknę. Zakładam, że przy takiej podłogówce może być ponad 150 L lekko ale też nigdy nie liczyłem. A bufor no jak po co instalator wcisnął. Z biegiem czasu wiem, że niepotrzebnie.

michancia
08-12-2023, 10:42
Modulacja jest wystarczająca, na 19Hz schodzi z mocą bardzo ładnie i cykle są długie bez taktowań. To defrosty mniebwkurzają

Co do przepływów będę je dopiero regulował poprawnie pomiędzy dwoma pietrami, wtedy się to równo rozłoży i będzie mniejszy spadek podczas defrostu.
Na ustawieniu 33 krzywej defrost ze zładu trwa 4 min i spadało z 28 na 26 bez zatrzymania pompy. Widać spełnia graniczne warunki i spadek jest na sam koniec.
Przeplywy wyreguluje i powinno być dobrze w tej kwestii dzięki za radę. Jeszcze kwestia krzywej i powrotu zostaje.

Zmniejszania delty wolałem uniknąć ale przemyślę.

W Panasonic są 3 ukryte menu. W jednym można korygować odczyt temp wej i wyj +/- 2'C.
Ktoś mówił, że zadziała jak z rezystorami a zależy mi na gwarancji. Więc jeżeli już to wolałbym zrobić korektę programową. Więc może się da?

Przy 200 m2 podłogówki to tam powinno być blisko 200l wody, jeśli piony są porządne.

U syna jest 145m2, bo garażu 30m2 nie liczę wyłączony.
Tam wychodzi, że jest dobrze>180l
Bo jak zaczyna się defrost ma 25* I jak kończy też 25*, a przepływ w czasie defrostu 37l. Ale jemu to idealnie wyregulowałem.

U ciebie musi być kwestia regulacji, lub masz jakąś rzadką tą podłogówkę i brakuje wody.

U mnie na samych grzejnikach to prawie zawsze idzie mode1 ale powrót muszę mieć 34* ale u mnie może z 130l wody i jeszcze grzejniki tego idealnie nie ustawisz.

michancia
08-12-2023, 10:56
Nie zagłębiałem się w to jak wygląda defrost i temp przy nim. Będę miał czas to kiedyś zerknę. Zakładam, że przy takiej podłogówce może być ponad 150 L lekko ale też nigdy nie liczyłem. A bufor no jak po co instalator wcisnął. Z biegiem czasu wiem, że niepotrzebnie.

Instalator ci bufor zamontował, żebyś sobie automatykę zamontował i sterował oddzielnie temperaturą w każdym pomieszczeniu, a bufor po to żeby zawsze był odpowiedni przepływ i zład wody.
Tylko przy pompie nikt nie stosuje żadnego sterowania obiegami i każdy liczy złotówki za grzanie, zwłaszcza teraz.
A instalatorzy, jak nie kumaci tak montują.

own20840
08-12-2023, 12:23
467324

To jak to panowie jest można korygować czujniki temp w Tcap? Żeby robiło defrostu Mode 1 dwa stopnie niżej niż normalnie

MiG25
08-12-2023, 13:03
Nie można tak tego kalibrować , ponieważ to tylko umownie się mówi ,że temperatura na wejściu ma być powyżej 27 stopni. W rzeczywistości za odczyt tej temperatury( decyzja jaki Mode podczas defrostu) decyduje czujnik , który jest pomiędzy czujnikiem wejściowym i wyjściowym , a jego na tej liście nie ma.
Fizycznie jest on na wyjściu wymiennika a przed grzałkami , service mode nazywa go Outlet 2 ( Wyjście 2).

Jedyne wyjście to "kalibracja"/oszukiwanie czujników poprzez równoległe podłączanie rezystancji. Ja tak mam od czterech sezonów i wszystko działa, ale trzeba z tym ostrożnie ,i wiedzieć co się robi i nie zrobić czegoś głupiego .

Kalibracja wejścia i wyjścia co najwyżej poprawi odczytywanie poprawnie delty ( co też może przełożyć się na jej pracę) , liczenie mocy i pokazywanie COPu.

nuballo
08-12-2023, 14:50
Trafiłem na defrost i na wyświetlaczu temp spada do 24 pod koniec. A punkt 8 wtedy 21/24. Przepływu nie wiem gdzie sprawdzić. O to chodzi ?

michancia
08-12-2023, 15:41
Trafiłem na defrost i na wyświetlaczu temp spada do 24 pod koniec. A punkt 8 wtedy 21/24. Przepływu nie wiem gdzie sprawdzić. O to chodzi ?

Na pompie : Sprawdzanie systemu/ informacje o systemie. Ile jest przed samym defrostem
Powrót I zasilanie I ile jest jak skączy defrost.

MiG25
08-12-2023, 17:36
Trafiłem na defrost i na wyświetlaczu temp spada do 24 pod koniec. A punkt 8 wtedy 21/24. Przepływu nie wiem gdzie sprawdzić. O to chodzi ?
Przepływ przecież masz w p.12 w menu z informacjami.

Gargi12
08-12-2023, 18:08
Przepływ przecież masz w p.12 w menu z informacjami.
W 7 ile kw ma grzałka która wspomaga te nieszczęsne defrosty

MiG25
08-12-2023, 18:44
Ty masz 7kW to mi powiedz ? :)
W oznaczeniu KITu czy jednostki wewnętrznej masz coś w tym stylu ...H3... (3kW ) ...H9... (9kW) , dla serji J podobnie ...J3... (3kW)

ocokaman
08-12-2023, 19:41
Modulacja jest wystarczająca, na 19Hz schodzi z mocą bardzo ładnie i cykle są długie bez taktowań. To defrosty mniebwkurzają

Co do przepływów będę je dopiero regulował poprawnie pomiędzy dwoma pietrami, wtedy się to równo rozłoży i będzie mniejszy spadek podczas defrostu.
Na ustawieniu 33 krzywej defrost ze zładu trwa 4 min i spadało z 28 na 26 bez zatrzymania pompy. Widać spełnia graniczne warunki i spadek jest na sam koniec.
Przeplywy wyreguluje i powinno być dobrze w tej kwestii dzięki za radę. Jeszcze kwestia krzywej i powrotu zostaje.

Zmniejszania delty wolałem uniknąć ale przemyślę.

W Panasonic są 3 ukryte menu. W jednym można korygować odczyt temp wej i wyj +/- 2'C.
Ktoś mówił, że zadziała jak z rezystorami a zależy mi na gwarancji. Więc jeżeli już to wolałbym zrobić korektę programową. Więc może się da?

naciskasz na raz 1,5 i 6 potem Ustawienie czujnika-Wejście/Wyjście i zwiększasz oba o 2

nuballo
08-12-2023, 19:43
Znowu widzę, że nie trzyma temp. Z wyliczeń krzywej 29. Modulował po defroście z 30 stopni , a teraz trzyma 28, a powrót 25. Sprężarka 38 HZ.

nuballo
08-12-2023, 19:44
Pozycja 12 podczas defrostu. 50,25

ocokaman
08-12-2023, 19:59
Witam.
Wydaje mi się że mam problem jakiś z pompą a mianowicie jest -2 na zewnątrz a pompa jedzie jak szalona i pokazuje pobór 1,6 a oddanie 4,4.Cop jest tragiczny i ogólnie patrząc na to to nie ma szału w pozostałych dniach. Pamietam jak brała 2.0-2,2 ale oddawała w okolicach 10. Pompa to Panasonic J 9kW. To jest jakoś nieprawdopodobne co to się dzieje. Za prąd to nie chce nawet wiedzieć ile zapłacę. Teraz to dopiero początek zimy to nie wyobrażam sobie co bedzie przy -10. Dodając i tak wydaje mi sie ze ta pompa chyba jest nie taka jaka powinienem miec. OZC na poziomie 6.1 a mi sie meczy pompa 9. Prosze o jakies rady od czego by zaczac ?
Pozdrawiam

sory bo nic nie wniosę do tematu ale z ciekawości - czego ja to nie zrozumiałem?
1) masz pompe 9kw i 1.6kwh poboru prądu nazywasz szalonym? ja na mojej 7kw widuje po 3kwh (choć to raczej przy CWU lub kiedy cisnę w tanich godzinach ale na normalnym trybie też się 2.2kwh czasami pokazuje)...
2) ''oddanie 4.4' - to przy takim poborze to COP 2.75 i to jest tragiczne? przy -2st? ja mam momentami 2...to jaki wy macie ten COP na mrozach żeby go nazwać fajnym?

ocokaman
08-12-2023, 20:12
Czyli jak twierdzisz pompa ciągle pracuje, nic ją nie wyłącza.
To w domu jaką masz temperaturę?

....

miałem tu trochę podobne pytanie że pompa ciągle pracuje i się nie wyłącza choć dom się zaczyna gotować a różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem to już bywa nawet jedynie 2st (pomimo delty 6) to mi odpisano że najwyraźniej taki mam pobór ciepła z domu i tak ma być- a jak mówię w domu temp się stale (i zbędnie) podnosi- więc do dziś grzeje prostą i po prostu idę ją wyłączyć ręcznie
całą tą delte pompa ma gdzieś chyba i jak ma zadane np 32 a delta cały czas jest 6 to trzyma tak 33 zasilanie i 29/30 powrót - to czy to jest jakiś błąd działania czy nie? ja to rozumiałem że ma dojść o 1st powyżej zasilania i pracować tak długo żeby dociągnąć powrót do tego z delty i jak to osiągnie to tam po jakiś paru min się wyłącza, tymaczsem godzinami potrafi tak trzymać biorąc pod uwagę że błędnie włącza grzanie CWU jak tylko spadnie z zadanej temp o 1st zamiast utrzymywać według histerezy do -8st spadku, to to nie byłaby jedyna sytuacja kiedy ta pompa robi co chce

kaszpir007
08-12-2023, 20:22
Nie mam Panasonica ale co takiego "strasznego" jest w tej delcie 2 ?

U mnie pompa działa prawie 24 godziny na dobę z delta 2 (obecnie 30/28). Pobiera sobie zależnie od temp zewnatrznej około 600-700W i co jakiś czas robi sobie deferost. Działa nonstop. W domu widzę stałą temp 22,6 stopnia .
Przepływ mam stały chyba coś 25l/min.

Niska delta to też niższa temp zasilania wiec teoretycznie lepszy COP.
Jedyny minus małej delty to że musi być spory przepływ.

U siebie jak obniżę temp zasilania i trochę temp w domu to widzę że czasami pompa robi sobie przerwy (około godzinę) ale potem jak ruszy to i tak nadrobi to zwiększonym poborem podczas startu i tak naprawdę oszczędności zero a jedynie utrata komfortu cieplenego.

Jak działa ci cały czas to tylko sie cieszyć. Po to jest modulacja. Jak masz ciepło w domu to chyba ok ???

ocokaman
08-12-2023, 20:31
Nie mam Panasonica ale co takiego "strasznego" jest w tej delcie 2 ?

U mnie pompa działa prawie 24 godziny na dobę z delta 2 (obecnie 30/28). Pobiera sobie zależnie od temp zewnatrznej około 600-700W i co jakiś czas robi sobie deferost. Działa nonstop. W domu widzę stałą temp 22,6 stopnia .
Przepływ mam stały chyba coś 25l/min.

Niska delta to też niższa temp zasilania wiec teoretycznie lepszy COP.
Jedyny minus małej delty to że musi być spory przepływ.

U siebie jak obniżę temp zasilania i trochę temp w domu to widzę że czasami pompa robi sobie przerwy (około godzinę) ale potem jak ruszy to i tak nadrobi to zwiększonym poborem podczas startu i tak naprawdę oszczędności zero a jedynie utrata komfortu cieplenego.

Jak działa ci cały czas to tylko sie cieszyć. Po to jest modulacja. Jak masz ciepło w domu to chyba ok ???

1) nie mówię że to coś strasznego tylko staram się zrozumieć jak to działa- niby ustawiam delta 6 a pompa utrzymuje różnice 2
2) problemem jest nie delta tylko nie wyłączanie się pompy, grzejąc już te przysłowiowe 32st pompa osiąga je i utrzymuje godzinami a tymczasem w domu temp rośnie, zauważyłem to jak doszła do 24st i po prostu wyłączyłem pompę ręcznie (takie parametry widziałem chyba z 2godziny bez zmian zanim ją ręcznie wyłączyłem), oczekiwałem że ogarnie że przegrzała zasilanie a powrót już się mocno zrównuje z zasilaniem
3) przepływami wogóle nie rządzę- raz takie raz siakie, panas sobie to chyba sam jakoś dobiera

kaszpir007
08-12-2023, 20:54
1) nie mówię że to coś strasznego tylko staram się zrozumieć jak to działa- niby ustawiam delta 6 a pompa utrzymuje różnice 2
2) problemem jest nie delta tylko nie wyłączanie się pompy, grzejąc już te przysłowiowe 32st pompa osiąga je i utrzymuje godzinami a tymczasem w domu temp rośnie, zauważyłem to jak doszła do 24st i po prostu wyłączyłem pompę ręcznie (takie parametry widziałem chyba z 2godziny bez zmian zanim ją ręcznie wyłączyłem), oczekiwałem że ogarnie że przegrzała zasilanie a powrót już się mocno zrównuje z zasilaniem
3) przepływami wogóle nie rządzę- raz takie raz siakie, panas sobie to chyba sam jakoś dobiera

Ale co to rozumieć :)

U mnie jak rozpoczynam grzanie i podłoga jest wychłodzona to startuje mi z deltą 5-6. Tyle że szybko pompa schodzi z mocą i delta zaczyna spadać aż spada do 2 i tak sobie pompa działa.
U mnie działa nonstop chyba od 2 tygodni.
Ten cały tydzień ustawioną mam sztywno na 30 , czyli zasilania 30 , powrót 28. W domu cały czas około 22,6 stopnia niezależnie czy temp bliska zeru stropnia czy kilka stopni poniżej 0 stopnia ..
PO prostu jak jest zimniej to widzę że pobór prądu wzrasta u mnie o kilkadziesiat W i tyle.
Ale ciągle jest delta 2 ...

Ale co się dziwić ? Jak grzeję zbiornik 300L to pompa idzie na dużej delcie i na dużej mocy. Ale wtedy grzeje zbiornik w kilkadziesiąt minuit.

A tutaj musi modulacją i delta zrobić tak aby sie woda nie zagotowała i aby utrzymac pracę.

Jak masz małą detlę to po prostu masz małe zapotrzbowanie na ciepło i pompa mocno ograniczyła produkcję ciepła.

I raczej powinieneś sie cieszyc bo oznacza że pompa dobrze moduluje i zeszła ładnie z mocą i utrzymuje odpowiednia moc jaka jest potrzbne do ogrznaia domu.

Jak temperatura w domu ci cały czas rośnie to masz za wysoką temp zasilania.

czan-el
08-12-2023, 21:10
Bufor/sprzęgło 100l wpięte za pompą równolegle (długość rur mniej niż 1m). Ustawiam deltę 3 mam 3, ustawiam deltę 7 mam 7. Co obserwuję u siebie:
1. Delta 3. Pompa po starcie (po defroście, po cwu, itd.) uzyskuje szybko zadaną temperaturę krzywej grzewczej poprzez duży przepływ (~45l) kosztem "gorszego" COP - większe zużycie. Dodatkowo efekt podmieszania mały ~1 (różnica temperatury przed wejściem do bufora i wyjścia z bufora na grzejniki) - korzystnie. Krzywa grzewcza ustawiona na 41/-15, 29/+15.
2. Delta 7. Pompa po starcie uzyskuje wolniej zadaną temperaturę krzywej grzewczej poprzez mały przepływ (~17l) przy "lepszym" COP - mniejsze zużycie. Efekt podmieszania duży ~5 - niekorzystnie. Krzywa grzewcza z delty 3 musi być "podniesiona" o kilka stopni.

XGrzesX
09-12-2023, 08:10
To mój pierwszy kontakt z pompą ciepła. Mam pompę 6,5kW bez bufora. Dom jest w stanie deweloperskim. Z racji że mam daleko do tego domu zamontowałem moduł komunikacji i obserwuję pracę pompy przez aplikację.
Mam pytanie dotyczące wahań temperatury zasilania: temperatura zasilania często zmienia się pomimo że temperatura na zewnątrz jest taka sama. Przykładowo aplikacja pokazuje temperaturę na zewnątrz -3, temperaturę zasilania 30 a po minucie temperatura zasilania zmienia się na 25 a po kolejnych kilku minutach zmienia się na 28.
Czy temperatura zasilania nie powinna być utrzymywana na stałym poziomie jeśli temperatura na zewnątrz się nie zmienia ?
A może aplikacja przekłamuje temperaturę ?

Techno
09-12-2023, 09:59
A może właśnie robiony jest defrost ?
Temperatura zasilania , to chyba ta , powracająca z systemu i wejściowa dla pompy ( bo to różnie różni odczytują), a ta może być jeszcze podmieszana w buforze i nie być dokładnie tą która wraca z podłogi /grzejników ( a większość użytkowników daje sobie taki bufor wepchać , bo dla instalatora jest to bezpieczniejsze).
Więc może ona być w miarę stała ( n jeśli trafoa prosto z dużej podłogi) ,a może znacznie spaść , np. jeśli większość wody podczas defrostu idzie tylko przez bufor , albo jest ogólnie mały zład wody bo są tylko grzejniki.

Gargi12
09-12-2023, 13:02
Instalator ci bufor zamontował, żebyś sobie automatykę zamontował i sterował oddzielnie temperaturą w każdym pomieszczeniu, a bufor po to żeby zawsze był odpowiedni przepływ i zład wody.
Tylko przy pompie nikt nie stosuje żadnego sterowania obiegami i każdy liczy złotówki za grzanie, zwłaszcza teraz.
A instalatorzy, jak nie kumaci tak montują.

Dzisiaj zauważyłem jak pompa po 6h przestoju o 13 wystartowała a o 13.38 już pierwszy defrost robiła który trwał 10min temp na zasilaniu była 24 spadła do 18 powrót z 20spadł na 19 grzeje prostą jak pisałeś ustawiona 25 z deltą 5,grzałka od października 35godzin,jest jakiś sposób żeby zmniejszyć ilość tych defrostów?

Techno
09-12-2023, 13:05
Zmniejszyć temperaturę docelową , żeby się zmodulowała , i pracowała dłużej , a nie z 6h przerwą...

Gargi12
09-12-2023, 13:09
Zmniejszyć temperaturę docelową , żeby się zmodulowała , i pracowała dłużej , a nie z 6h przerwą...

Budynek niezamieszkały pompa pracuje w harmonogramie temp i tak nisko ustawiona bo tylko 25

Techno
09-12-2023, 13:47
No to ustaw na 24 , albo 23 ,będzie niżej.

michancia
09-12-2023, 14:51
Budynek niezamieszkały pompa pracuje w harmonogramie temp i tak nisko ustawiona bo tylko 25

Żeby było mniej defrostów, pompa musi pracować ciągle z jak najniższą modulacją, wtedy jak już się zmoduluje tych defrostów będzie mniej, ale to będzie trochę trwało.
Zdejmij ten harmonogram.
Widzę, że wody dużo w układzie masz.
Zmniejsz docelową/zasilanie z 25* na 23 z deltą 3* I obserwuj co się dzieje, powrót nie powinien spaść do 18* bo się wyłączy.

michancia
09-12-2023, 15:01
A zapomniałem dodać, pompa sama dba, żeby powrót nie był mniejszy niż 21* więc jak dasz zasilanie 23 to i tak będzie więcej na zasilaniu.

Gargi12
09-12-2023, 16:04
A zapomniałem dodać, pompa sama dba, żeby powrót nie był mniejszy niż 21* więc jak dasz zasilanie 23 to i tak będzie więcej na zasilaniu.

Już ustawiłem ,tak sobie pomyślałem że jak w przyszłym roku będę miał przegląd pompy to każe im ten bufor zdemontować,teraz pompa osiągając zadaną temp wył się ale pompka obiegowa za buforem pracuje i wychładza podłogi a skoro jest wpięta w płyte główną to też chyba powinna stanąć razem z pompą

Angelo19
09-12-2023, 16:22
Witam. Od godz 14.30 zalaczylem tylko gore kolo 85 m2 i teraz na pompie sa takie parametry. Na zewnatrz -1, zasilanie 30 ,powrot 28, sprezarka 21, przeplyw 16.5. Pobor jest 0.6 , produkcja 2.6. Cop 4.3

michancia
09-12-2023, 16:32
Witam. Od godz 14.30 zalaczylem tylko gore kolo 85 m2 i teraz na pompie sa takie parametry. Na zewnatrz -1, zasilanie 30 ,powrot 28, sprezarka 21, przeplyw 16.5. Pobor jest 0.6 , produkcja 2.6. Cop 4.3

To co mówię twój dom nie potrzebuje wiele energii i to widzisz teraz na górnej podłodze, która jest sucha i wygrzana.
Gdy podłoga osiągnęła swoją temperaturę, to pompa się zmodulowała, bo odbiór ciepła niewielki. Pompa też sprawna.

Tylko, że ciepło idzie do góry, jak ogrzejesz dół?
Skręć przepływy na górze i załącz dół łazienka i salon i niech to grzeje, mniejsza część podłogi szybciej się zagrzeje niż całość.

MiG25
09-12-2023, 16:35
Już ustawiłem ,tak sobie pomyślałem że jak w przyszłym roku będę miał przegląd pompy to każe im ten bufor zdemontować,teraz pompa osiągając zadaną temp wył się ale pompka obiegowa za buforem pracuje i wychładza podłogi a skoro jest wpięta w płyte główną to też chyba powinna stanąć razem z pompą

I tak i nie. Jeśli grzejesz prostą/krzywą , to będzie cały czas chodzić (tak samo zresztą jak obiegówka w pompie) , jeśli będzie to termostat to się zatrzyma po wyłączeniu sprężarki.
Objegówka za buforem wyłączy się również podczas grzania CWU.

Gargi12
09-12-2023, 16:58
A zapomniałem dodać, pompa sama dba, żeby powrót nie był mniejszy niż 21* więc jak dasz zasilanie 23 to i tak będzie więcej na zasilaniu.
Właśnie zerknołem i na pompie powrót i zasilanie 18C i pompa nie pracuje a jest ustawione 23z deltą 3

michancia
09-12-2023, 17:07
Właśnie zerknołem i na pompie powrót i zasilanie 18C i pompa nie pracuje a jest ustawione 23z deltą 3

To jak nie pracuje to jak ma być powrót 21*?

Załącz ją i wtedy sprawdź.

Gargi12
09-12-2023, 17:19
Ustawiłem te temp i ją wł pochodziła trochę i się wył teraz znowu się załączyła powrót 20 zasilanie 22 sprężarka 32HZ

michancia
09-12-2023, 17:38
Ustawiłem te temp i ją wł pochodziła trochę i się wył teraz znowu się załączyła powrót 20 zasilanie 22 sprężarka 32HZ

Niech chodzi ona się powinna zmodulować, zejść z mocą po stronie zasilani gdzieś do 04kW i dopiero jak dalej powrót będzie rósł to się wyłączy.
Wtedy daj na zasilanie 24*.
Jak będziesz widział, że w domu temperatura rośnie do takiej co nie chcesz, bo źle się pracuje to puść w jednym cyklu, harmonogramie.
Ale ten dom przy tej pogodzie i tej zadanej nie zagrzeje się więcej niż 18*

zbyszekwojtal
09-12-2023, 18:30
Czy to normalne żeby w czasie doby były 24 defrosty a tylko 4 podgrzały wymiennik zewnętrzny do ok. 20st.C ? Za każdym razem woda na powrocie podczas defrostu ma ponad 30st.C . Kiedyś czytałam tu na forum że zawór który przełącza kierunek przepływu lubi się zacinać. Jakie jest wasze zdanie czy wymiennik odlodzi się dokładnie jeśli temperatura orurowania zewnętrznego oscyluje w większości defrostów około 0st.C ? Jak wyłączę pompę podczas pracy zrzucając bezpieczniki to pierwszy defrost rozgrzewa wymiennik zewnętrzny do 27-28st.C i czasami kilka następnych jest OK .467349

MiG25
09-12-2023, 18:42
Nienormalne , każdy powinien wyglądać tak samo ,i temperatura orurowania zewnętrznego powinna przekroczyć 20 , a nawet 25 stopni.

U mnie dziś 12 defrostów , każdykończy się pikiem ponad 20 stopni.
A czy się odszroni , to może Ty pokaż jak po takim defroście wgląda wymiennik.

EDIT: Z drugiej strony , jeśli używasz tylko Serwice Cloud do takiej analizy , to możesz sobie darować. On normalnie ma rozdzielczość pomiarów 5minut , a w trybie Zapisu danych 30s , to może być za słaba rozdzielczość ,żeby taki pik wychwycić .

Tak to wgląda logowane przez Heishamon o 5sekund:
https://i.ibb.co/dDVSm9L/Zrzut-ekranu-2023-12-09-200245.png

grzeniu666
09-12-2023, 19:47
Tak to wgląda logowane przez Heishamon o 5sekund:
Od 14 do 2 miałeś pracę bez defrostów? Na czym polega trik, że z 12 godz bez defrostów przestawia się nagle na co 45min? Przecież warunki pogodowe nie zmieniają się tak nagle.

zbyszekwojtal
09-12-2023, 19:49
Nienormalne , każdy powinien wyglądać tak samo ,i temperatura orurowania zewnętrznego powinna przekroczyć 20 , a nawet 25 stopni.

U mnie dziś 12 defrostów , każdykończy się pikiem ponad 20 stopni.
A czy się odszroni , to może Ty pokaż jak po takim defroście wgląda wymiennik.

EDIT: Z drugiej strony , jeśli używasz tylko Serwice Cloud do takiej analizy , to możesz sobie darować. On normalnie ma rozdzielczość pomiarów 5minut , a w trybie Zapisu danych 30s , to może być za słaba rozdzielczość ,żeby taki pik wychwycić .

Tak to wgląda logowane przez Heishamon o 5sekund:
https://i.ibb.co/dDVSm9L/Zrzut-ekranu-2023-12-09-200245.png

Dzięki za odpowiedź .Wymiennik się odladza ale w niektórych miejscach pozostają pomiędzy lamelkami pasemka lodu i jeśli takich " nieprawidłowych " defrostów zdarzy się więcej to te pola lodowe się powiększają .Mówisz że temperatura może być OK tylko odczyt może trafić na niższą temperaturę ? Włącze jeszcze zapis to przynajmniej będę wiedział czy jest różnica bo być może robię niepotrzebny alarm a zgłoszenie już wysłałem .

MiG25
09-12-2023, 19:53
Od 14 do 2 miałeś pracę bez defrostów? Na czym polega trik, że z 12 godz bez defrostów przestawia się nagle na co 45min? Przecież warunki pogodowe nie zmieniają się tak nagle.

Pracuję z termostami , po prostu w tym czasie pompa jest wyłączona :)

Angelo19
09-12-2023, 19:55
To co mówię twój dom nie potrzebuje wiele energii i to widzisz teraz na górnej podłodze, która jest sucha i wygrzana.
Gdy podłoga osiągnęła swoją temperaturę, to pompa się zmodulowała, bo odbiór ciepła niewielki. Pompa też sprawna.

Tylko, że ciepło idzie do góry, jak ogrzejesz dół?
Skręć przepływy na górze i załącz dół łazienka i salon i niech to grzeje, mniejsza część podłogi szybciej się zagrzeje niż całość.
Dodam jeszcze ze startowala z temp 22 bo wczoraj jak zagrzala mi wode o godz 16 to pozniej sie nie zalaczyla az do dzis do tej 14.30.O tej godzinie zalaczylem tylko gore i tak jak pisalem tego posta po 17 to byly takie parametry a gdy sprawdzilem o 20.20 to sie wylaczyla i wskazywala 28.
Teraz przelaczylem na sam dol i odlaczylem te gospodarcze i zobaczymy co bedzie nad ranem

grzeniu666
09-12-2023, 20:16
Pracuję z termostami , po prostu w tym czasie pompa jest wyłączona :)

OK :) A zauważacie taką zależność że mniejszy podbór i/lub temp zasilania to dłuższe interwały między defrostami? Gdzieś czytałem że 1 defrost pi*oko kosztuje 0,5kWh, a u siebie (LG) nie widzę specjalnych różnic w częstości (tryb cichy vs zwykły, pobór/temp średnia v niska), więc przy takiej pogodzie jak teraz (~0*) moim zdaniem lepiej grzać krócej/wyżej (dziś 9h grzania, 16 DF), przy pracy non-stop bym z 20kWh /dobę oddawał na odszranianie :(

MiG25
09-12-2023, 21:40
Tak wygląda rozbiór mocy podczas defrostu wg mojego pseudociepłomierza:
https://i.ibb.co/PhcvDxR/Zrzut-ekranu-2023-12-09-222932.png
Może ktoś policzy całkę z tego co poniżej 0W ( bo tam jest rozbiór) :)
Trwa to idealnie 4 min, więc żeby łącznie było 0,5kWh to w ciągu tego czasu średnia musiałaby być 6000W... Jest to prawdopodobne.

Z drugiej strony te utracone 0,5kWh moja pompa wyprodukuje w 2,5min....

Angelo19
09-12-2023, 21:58
Dodam jeszcze ze startowala z temp 22 bo wczoraj jak zagrzala mi wode o godz 16 to pozniej sie nie zalaczyla az do dzis do tej 14.30.O tej godzinie zalaczylem tylko gore i tak jak pisalem tego posta po 17 to byly takie parametry a gdy sprawdzilem o 20.20 to sie wylaczyla i wskazywala 28.
Teraz przelaczylem na sam dol i odlaczylem te gospodarcze i zobaczymy co bedzie nad ranem
Aktualizacja jest godz 23.00 i na dole po prawie 3 godzinach grzania mam 2.2 pobor a 5.4 produkcja :/
Godz 8.30 pobor 1.0 , produkcja 4,6. Zasilanie 30 , powrot 27

Gargi12
10-12-2023, 10:12
Niech chodzi ona się powinna zmodulować, zejść z mocą po stronie zasilani gdzieś do 04kW i dopiero jak dalej powrót będzie rósł to się wyłączy.
Wtedy daj na zasilanie 24*.
Jak będziesz widział, że w domu temperatura rośnie do takiej co nie chcesz, bo źle się pracuje to puść w jednym cyklu, harmonogramie.
Ale ten dom przy tej pogodzie i tej zadanej nie zagrzeje się więcej niż 18*
Właśnie wróciłem z działki pompa obecnie pobiera 0.6KW powrót za buforem ma prawie 22C a na zasilaniu za buforem mam 24C i po tych wczorajszych ustawieniach pompa pracując 15h wł i wył 21razy na defrosty.

michancia
10-12-2023, 10:32
Właśnie wróciłem z działki pompa obecnie pobiera 0.6KW powrót za buforem ma prawie 22C a na zasilaniu za buforem mam 24C i po tych wczorajszych ustawieniach pompa pracując 15h wł i wył 21razy na defrosty.

A przedtem grzejąc w cyklach to na 19godz pracy miałeś 40 zał/wył.
To co efekt został osiągnięty? mniej się szroni?.
Ile masz w domu stopni?
Niżej już nie zejdziesz z temperaturą zasilania, te 24* to min.
Pompa być może w tych warunkach jeszcze zejdzie niżej z modulacją do 04kW.
Nawet jak by pobierała te 06kW to będziesz miał coś ok 15kWh na dobę.
A grzałka ile w tym czasie wzięła kWh?, bo wg. Mnie z 1kWh
Przecież te 15kWh to nie dużo, jak na dom w trakcie wykańczania, gdzie wszystko wilgotne.

Gargi12
10-12-2023, 10:38
A przedtem grzejąc w cyklach to na 19godz pracy miałeś 40 zał/wył.
To co efekt został osiągnięty? mniej się szroni?.
Ile masz w domu stopni?
Niżej już nie zejdziesz z temperaturą zasilania, te 24* to min.
Pompa być może w tych warunkach jeszcze zejdzie niżej z modulacją do 04kW.
Nawet jak by pobierała te 06kW to będziesz miał coś ok 15kWh na dobę.
A grzałka ile w tym czasie wzięła kWh?, bo wg. Mnie z 1kWh
Przecież te 15kWh to nie dużo, jak na dom w trakcie wykańczania, gdzie wszystko wilgotne.

Wedle wskazań pompy to grzałka 2godz działała w środku temp 18C a jak się szroni to nawet nie patrzyłem

michancia
10-12-2023, 11:47
Wedle wskazań pompy to grzałka 2godz działała w środku temp 18C a jak się szroni to nawet nie patrzyłem

Poczytałem trochę twoich postów.
Długo już się budujesz, tam gdzieś widziałem, że już 2017 coś tam było.
Dużo samemu zrobiłeś?
Na jakim etapie już jesteś?

Docelowo jak będziesz grzał to ustawisz temperaturę wg krzywej, tak ją dobierzesz, żeby pracowała ciągle przy akceptowalnej temperaturze w domu.
Ale musisz założyć ten sterownik zewnętrzny, żeby pilnował bardziej wyłączenia, jak się dom przegrzeje np. od słońca.
Wtedy on trzyma temperaturę w domu z jakąś tam histerezą np 04* I daje sygnał do załączenia pompy.
Pompa wtedy grzeje wg krzywej.

Gargi12
10-12-2023, 12:09
Poczytałem trochę twoich postów.
Długo już się budujesz, tam gdzieś widziałem, że już 2017 coś tam było.
Dużo samemu zrobiłeś?
Na jakim etapie już jesteś?

Docelowo jak będziesz grzał to ustawisz temperaturę wg krzywej, tak ją dobierzesz, żeby pracowała ciągle przy akceptowalnej temperaturze w domu.
Ale musisz założyć ten sterownik zewnętrzny, żeby pilnował bardziej wyłączenia, jak się dom przegrzeje np. od słońca.
Wtedy on trzyma temperaturę w domu z jakąś tam histerezą np 04* I daje sygnał do załączenia pompy.
Pompa wtedy grzeje wg krzywej.
Mieszkam u teściowej dom postawiłem za miedzą ,w 2018 zacząłem stawiać mury strop teriva zrobiłem z kolegą dach jak i blachodachówke ktoś mi zrobił tynki i elektrykę też ktoś zrobił ,samemu zrobiłem elewacje (jeszcze niezdarzyłem klejem zaciągnąć)rozłozyłem podłogowke oraz wodę użytkową na rozdzielaczu niechciałem łaczeń w podłodze,obecnie kładę płytki i chciał bym przyszła zimę już być u siebie

kaszpir007
10-12-2023, 13:42
OK :) A zauważacie taką zależność że mniejszy podbór i/lub temp zasilania to dłuższe interwały między defrostami? Gdzieś czytałem że 1 defrost pi*oko kosztuje 0,5kWh, a u siebie (LG) nie widzę specjalnych różnic w częstości (tryb cichy vs zwykły, pobór/temp średnia v niska), więc przy takiej pogodzie jak teraz (~0*) moim zdaniem lepiej grzać krócej/wyżej (dziś 9h grzania, 16 DF), przy pracy non-stop bym z 20kWh /dobę oddawał na odszranianie :(

Też mam LG.

Jak pompa działa nonstop i w trybie Silent na niskiej mocy to defrosty wcale nie są częste i nie zajmują dużo czasu.
U mnie w LG mam wyłączoną grzałkę od kilku lat więc defrosty nie są za pomoca grzałki.
Przebiegają bardzo szybko i wcale tak bardzo nie zżerają energii :)

Przy pracy czasowej defrostów jest więcej. Czym wyższa moc i wyższe obroty wentylatora tym szybsze szronienie i częste defrosty ...

zbyszekwojtal
10-12-2023, 14:10
Nienormalne , każdy powinien wyglądać tak samo ,i temperatura orurowania zewnętrznego powinna przekroczyć 20 , a nawet 25 stopni.

U mnie dziś 12 defrostów , każdykończy się pikiem ponad 20 stopni.
A czy się odszroni , to może Ty pokaż jak po takim defroście wgląda wymiennik.

EDIT: Z drugiej strony , jeśli używasz tylko Serwice Cloud do takiej analizy , to możesz sobie darować. On normalnie ma rozdzielczość pomiarów 5minut , a w trybie Zapisu danych 30s , to może być za słaba rozdzielczość ,żeby taki pik wychwycić .

Tak to wgląda logowane przez Heishamon o 5sekund:
https://i.ibb.co/dDVSm9L/Zrzut-ekranu-2023-12-09-200245.png

Oczywiście miałeś rację i zapis danych wykazał że defrosty przebiegają prawidłowo jeśli chodzi o temperaturę orurowania zewnętrznego a pozostałości na wymienniku spowodowane były chyba opadami śniegu w ujemnej temperaturze i dlatego wszystko ułożyło mi się w logiczną całość i wyciągnąłem błędne wnioski . Jeszcze jutro czeka mnie kłopotliwa rozmowa z instalatorem którego wprowadziłem w błąd ale mam nadzieję że nauka nie pójdzie w las i coś się nauczyłem w temacie service clouds dzięki MiG25 .

nuballo
12-12-2023, 08:49
Krzywa z wyliczeń 27. Na pompie 22 stopnie powrót/zasilanie od kilku godzin i sama nie chce ruszyć. Ktoś chyba kiedyś pisał, że jak temp. spadnie o 4 stopnie od zadanej to się uruchomi, to coś jest nie tak. Gdzie szukać i/lub co zmienić, żeby sama startowała, a nie żebym musiał ręcznie ją wymuszać.

Techno
12-12-2023, 08:58
Niestety ,ale z Panasonikiem przy gęstej podłogówce takie są właśnie problemy...
4 stopnie tak , ale od temperatury wejściowej w momencie zatrzymania.... Czyli zakładając ,że temperatura docelowa jest 27 stopni w momencie zatrzymania , to temperatura wyjściowa musiała by być 29stopni , więc wejściowa w tym momencie 24 stopnie ( zakładam ,że delta jest 5). Więc pompa załączy się ,jak temperatura wody będzie 20 stopni :)
Dlatego przy podłogówce najprostszym lekarstwem jest zmniejszenie delty do 3 , a może nawet i niżej , lub w ogóle ustawienie opcji Max.przepływ zamiast delty ( W J i wyżej da się to zrobić). Wtedy jeśli docelowa miałaby 27 , to wyjściowa 29 , przy delcie 3 wejściowa miałay 26 załączenie byłoby przy 22 stopniach...

Gargi12
12-12-2023, 14:19
U mnie też dzisiaj sam załączyłem, powrót i zasilanie miałem 19 a pompa stała, ustawiona mam 23 deltą 3

MiG25
12-12-2023, 15:12
A przy jakiej temperaturze wejściowej pompa się wyłączyła ?
Bo tak z wyliczeń to pewnie przy 25 wyjściowej , czyli 22 wejściowej , więc przy 18 się powinna załączyć.

Gargi12
12-12-2023, 15:56
A przy jakiej temperaturze wejściowej pompa się wyłączyła ?
Bo tak z wyliczeń to pewnie przy 25 wyjściowej , czyli 22 wejściowej , więc przy 18 się powinna załączyć.
Przy jakiej nie wiem ale następnym razem przytrzymam ją i zobaczę czy się wł

MiG25
12-12-2023, 16:28
Włączyć to na pewno się w końcu włączy ,tylko czasami po prostu jest już zimno. Stąd to sterowanie Panasonica w ogóle się nie nadaje przy niskich temperaturach wody , i trzeba używać termostatu , i to też zewnętrznego , żeby jakiś komfort utrzymywać w domu.

Gargi12
12-12-2023, 16:34
Włączyć to na pewno się w końcu włączy ,tylko czasami po prostu jest już zimno. Stąd to sterowanie Panasonica w ogóle się nie nadaje przy niskich temperaturach wody , i trzeba używać termostatu , i to też zewnętrznego , żeby jakiś komfort utrzymywać w domu.
Na przyszły sezon muszę coś pomyśleć polecił byś jakiś model

grzeniu666
12-12-2023, 17:53
Na przyszły sezon muszę coś pomyśleć polecił byś jakiś model
Ja ostatnio podłączałem dodatkowy termostat do mojej LG, i powiem Wam że Esco TC-510 nagrzewał o +3* (załczanym przekaźnikiem) wbudowany czujnik, dopiero z czujnikiem dodatkowym na kabelku się sprawdził. U producenta mi powiedzieli że większość tego typu termostatów (nie tylko ichnich) tak ma, nie wiem czy ściema, może przekaźnik zbyt mocny bo to 16A (a u mnie tylko przekazuje 230V na cewkę innego przekaźnika).

MiG25
12-12-2023, 18:31
To może coś bezprzewodowego ,tak ,żeby sam przekaźnik był zamontowany bliżej pompy (albo w niej ,tyle ,że metalowa obudowa może sygnał radiowy stłumić).
Wtedy nie będzie się tak działo.
Ja mam kilka czuników temperatur w automatyce domowej , a termostatem jest dodatek Node Reda , któr steruje HeishaMon.

Techno
13-12-2023, 07:20
Albo się nie szczypać i wylutowac ten przekaźnik i przenieść go do pompy , łącząc zamiast już styki , przewody do cewki przekaźnika...Oczywiście będzie po gwarancji...
Natomiast sąsiad ma zwykłego Salusa do załączania kilku pętli, I nic takiego się nie dzieje, żeby załączenie przekaznika powodowało wzrost temperatury na nim...

kaszpir007
13-12-2023, 08:05
Ja ostatnio podłączałem dodatkowy termostat do mojej LG, i powiem Wam że Esco TC-510 nagrzewał o +3* (załczanym przekaźnikiem) wbudowany czujnik, dopiero z czujnikiem dodatkowym na kabelku się sprawdził. U producenta mi powiedzieli że większość tego typu termostatów (nie tylko ichnich) tak ma, nie wiem czy ściema, może przekaźnik zbyt mocny bo to 16A (a u mnie tylko przekazuje 230V na cewkę innego przekaźnika).

Za dużo kombinujesz ;)

Mam termostat Salusa. Pompa LG i problemów brak.

Termisostat wyłącz grzanie i temperatura nie rośnie albo minimalnie (np. 0,2 stopnia) ale to tylko wtedy jak za wysoką temp nagrzewam podłogę.

Techno
13-12-2023, 08:18
Termisostat

A co to jest "termisostat" ?

MiG25
13-12-2023, 20:21
Był tu jeden taki , co twierdził , że jest takie coś jak "termistat" .... On to dopiero teorie tworzył.

own20840
14-12-2023, 22:59
Wyrównałem przepływy na obu piętrach.
Obniżyłem krzywą ile się tylko dało żeby temp powrotu spełniało mode1, zmniejszyłem deltę do 4.
Zauważyłem, że po zmianie pokazuje mi moc produkowaną już ponad 10kW zamiast 9. Cop chyba też niezły.

Defrosty w Tcap 9 początkowo robi mi w Mode 2 do osiągnięcia temperatury. Po osiągnięciu Mode 1 z podłogówki.

Więc wstępnie jestem zadowolony z efektu.

Instalacja pozwala na duży przepływ. Po jednym rozdzielaczu na piętro chyba po 10 pętli. Czy ktoś próbował zejść z deltą do 3'C? Zwiększę sprawność czy pogorszę sytuację?

MiG25
15-12-2023, 06:57
Oczywiście , ja mam ustawioną delatę 3.
W generacji J i wyżej wogóle można ustawić ,żeby pompa grzała Maksymalnym przepływem , a nie deltą , więc pompa daje maksymalny przepływa a delta wychodzi sama z przepływu , w H możnaby to samo zrobić ustaiając deltę po prostu na 1.
A czy u Ciebie będzie oszczędniej to trudno powiedzieć , każdy system jest inny. Dopóki nie przetestujesz to nie będziesz wiedział.Z jednej strony obniżenie delty o 1 spowoduje , że pompa też będzie grzać o 1 stopień niżej ,a to zawsze zwiększa COP , z drugiej strony obiegówka musi pracować szybciej więc też zwiększą mocą . Czy COP nadrobi z nawiązką większą moc obiegówki czy nie , to bez pomiarów nikt Ci nie powie.
Przy zmianie delty również krzywą można obniżyć o 1 ( no bo pompa będzie grzać niżej). To już opcjonalnie , bo może się okazać , że podłogówka przy niższej temperaturze po prostu wystarczająco ciepła już nie będzie przekazywać , i będzie w domu chłodniej , a i pompa szybciej osiągnie docelową i się zmoduluje a nawet wyłączy.

michancia
15-12-2023, 10:56
Wyrównałem przepływy na obu piętrach.
Obniżyłem krzywą ile się tylko dało żeby temp powrotu spełniało mode1, zmniejszyłem deltę do 4.
Zauważyłem, że po zmianie pokazuje mi moc produkowaną już ponad 10kW zamiast 9. Cop chyba też niezły.

Defrosty w Tcap 9 początkowo robi mi w Mode 2 do osiągnięcia temperatury. Po osiągnięciu Mode 1 z podłogówki.

Więc wstępnie jestem zadowolony z efektu.

Instalacja pozwala na duży przepływ. Po jednym rozdzielaczu na piętro chyba po 10 pętli. Czy ktoś próbował zejść z deltą do 3'C? Zwiększę sprawność czy pogorszę sytuację?

Ja po tych zimnych dniach przestawiłem deltę na 3. Bo jak się lekko ociepliło tak +2* na zewnątrz, to pompa zeszła mi wg. krzywej do 36 * na zasilaniu I trzymała deltę 4. Nie dość, że w domu zaczęła spadać temperatura, to jeszcze defrosty waliła mode2.
Normalnie, tego problemu nie ma, bo jak jest ciepłej, to ona nie trzyma krzywej i grzeje 37/34*, a jak zimniej, to też z krzywej więcej wychodzi. Najgorszy okres, to taki j/w, wtedy muszę na chwilę zmieniać.
Ta delta 3* spowodowała, że mam przepływ ciągły 25l/min ( a przy 4* schodzi z przepływem do 17l/min) a czy lepszy COP, nie widzę różnicy.
I tak to zaraz zmienię, bo ma być cieplej, a w takim ustawieniu będzie mi się częście wyłączać.

MiG25
15-12-2023, 11:21
Masz pompę opomiarowaną zewnętrznie ( ciepłomierz i licznik energii ?) Bo jak nie , to jak masz zobaczyć różnicę ? Pzecież to co pokazuje pompa to jest tak mocno zaokrąglane ,że może tej dodatkowej produkcji np 100W nie zobaczysz w tm ,co ona pokazuje , bo zaokrągla do 200W...
A to ,że każdy stopień grzania niżej zwiększa COP przyjmij jako pewnik.

Andrzej5101
15-12-2023, 13:31
Ja po tych zimnych dniach przestawiłem deltę na 3. Bo jak się lekko ociepliło tak +2* na zewnątrz, to pompa zeszła mi wg. krzywej do 36 * na zasilaniu I trzymała deltę 4. Nie dość, że w domu zaczęła spadać temperatura, to jeszcze defrosty waliła mode2.
Normalnie, tego problemu nie ma, bo jak jest ciepłej, to ona nie trzyma krzywej i grzeje 37/34*, a jak zimniej, to też z krzywej więcej wychodzi.
Najgorszy okres, to taki j/w, wtedy muszę na chwilę zmieniać.
Ta delta 3* spowodowała, że mam przepływ ciągły 25l/min ( a przy 4* schodzi z przepływem do 17l/min) a czy lepszy COP, nie widzę różnicy.
I tak to zaraz zmienię, bo ma być cieplej, a w takim ustawieniu będzie mi się częście wyłączać.
Grzejesz ciągle?
Masz pokrycie w PV?
Jaką masz taryfę?

michancia
15-12-2023, 14:43
Grzejesz ciągle?
Masz pokrycie w PV?
Jaką masz taryfę?

Pompa pracuje wg. Sterownika pokojowego z ustawieniami 22.5* w dzień, 22.0* noc ( duża akumulacja ) z histerezą 04*, co powoduje, że w tem >2* pracuje w cyklach, a <0* pracuje ciągle.
Nie mam PV, cały dom rocznie 6500kwh ( limit 4000kWh). 6500zł jeszcze mnie stać.
Taryfa G11.

sirmav
18-12-2023, 11:27
Witam,
mam pytanko o T-Cap 12kw monoblock generacja J.
Jak u was w panelu informacyjnym jest podawana temperatura zasilania i powrotu, jezeli pompa nie pracuje a jedynie miesza wodę?
Chodzi o miejsce gdzie jest podane temp zasilania, temp powrotu, Hz, ilosc wlaczen i wylaczen.
Jeżeli pompa nie pracuje to rozumiem, że obie wartości powinny byc identyczne, czyli powrót przed wymiennikiem ma tą sama temperaturę co za wymiennikiem w pompie ciepła.
Pytam o to bo u mnie jest przekoszone o 1stopień celsiusza. Dopiero jak ustawię offcet na powrocie +1stopień to pokazuje mi rowne temperatury. Po takiej zmianie odrazu sygnalizowane jest mniejsze COP i mniejsza moc oddawana do budynku. I o ile z przekoszonym o 1stopien parametrem pompa potrafila pokazac 12-16kW i cop nawet 7, to teraz zeby pokazala 12kW mocy musze odpalić jej tryb turbo.

I tu tez pytanie czy to jest fabrycvzne przekoszenie temp zasilania i powrotu czy jednak powinno byc wyrownane.

MiG25
18-12-2023, 17:19
Powinno być wyrównane , ale z monoblokami jest z tym duży problem , bo raz fabryka używa takich spinek/sprężynek ,które potrafią wypadać i po prostu czujnik nie dolega do rurki i nie mierzy dobrze. Jak masz smykałkę to możesz rozebrać i zobaczyć , przy samym wymienniku powinny być 3 czujniki , a czwarty gdzieś za grzałką.

Dwa , rury w panasonicach są strasznie kiepsko izolowane , a to izolacja przy krótka , ato na zagięciu rura wystaje z izolacji , Już nie mówiąc o tym ,że żaden czujnik nie jest pod izolacją. Przy splicie i jednostce wewnętrznej może to nie ma aż takiego dużego znaczenia , ale przy monobloku i siarczystych mrozach ten odczyt może się różnić od rzeczywistości.

No i tak ,czujniki powinny pokazywać tą samą wartość przy braku producji ,ale prawie ,że nie możlwie , żeby czujniki z tej samej partii miały jakiś duży rozrzut.

JackBiel
18-12-2023, 21:45
Witam Forumowiczów,

Szukam rozwiązania problemu który widać na obrazku poniżej. Dlaczego przy częstotliwości 20 Hz sprężarka się wyłacza . Co ją do tego zmusza ? Nie potrafię tego sobie wytłumaczyć z tych wykresów

https://www.fotosik.pl/zdjecie/34d4bf1220f1370f

https://www.fotosik.pl/zdjecie/0c6221a84bc6372c

Dom około 160m słabo ocieplony, same grzejniki, Pompa ciepła T-Cap 12kW.

Gepam
18-12-2023, 21:52
Wrzuć skriny na jakiś hosting, bo forum tak je zmniejsza że nic nie widać. Na ślepo to albo przekroczona temperatura docelowa albo chytry plan termostatu wewnętrznego na rozwalenie sprężarki.

JackBiel
18-12-2023, 21:54
Przekroczona temperatura docelowa , ale czego ?
Mi wychodzi ze temperatura wody zasilającej...

Gepam
18-12-2023, 22:24
Włącz Zapis danych, bo w zakładce Statystyki dane są aktualizowane co 5 minut, więc wiele się z nich nie dowiesz. Najprawdopodobniej temperatura wody wyjściowej wynikająca z krzywej (docelowa) została przekroczona o więcej niż 2 stopnie przez 3 minuty co powoduje wyłączenie sprężarki. Jest ciepło na zewnątrz, więc to nic nadzwyczajnego.

Temperatura na tłoczeniu odnosi się do czynnika, nie wody. To jest temperatura sprężania bodajże. W sumie to nie wiem ile powinna wynosić, ale podejrzewam że jest ok.

Ogólnie masz źle ustawioną krzywą i przez to słaby stosunek godzin pracy do "liczby zadań" jak to określa service cloud.

Techno
19-12-2023, 06:48
Przekroczona temperatura docelowa , ale czego ?
Mi wychodzi ze temperatura wody zasilającej...

Tak , wody wyjściowej. Temperatura docelowa jest jak sama nazwa wskazuje ,do czego dąży pompa . Jak w końcu temperatura wody wyjściowej z pompy osiągnie tą docelową , to pompa się moduluje , a jak się zmoduluje maksymalnie ( 19Hz przy tych dużych , przy niektórych małych może 16Hz) , a mimo to temperatura wyjściowa wody jest dalej wyższa od docelowej ( o ponad 2 stopnie przez 3 min) , to pompa stwierdza ,że produkuje za dużo ciepła i się wyłącza.
A temperaturę docelową też w tych wykresach możesz mieć. Ustawia się ją na stałe ( przy grzaniu Prostą) , albo jest wyliczana na bieżąco z krzywej grzewczej ( jak jest ustawiona).

a.gwozdz
20-12-2023, 08:44
W kwestii wskazań zużycia energii przez PC Panasonic i przekłamywania tychże - jako ciekwostka.

Na początku sezonu grzewczego zmieniłem ustawienie pompy za buforem na najniższy bieg.
Weryfikując zużycie energii wskazywane przez PC i przez podlicznik wychodzi różnica poniżej 10% :
październik PC : 147 kwh / podlicznik 159 kwh
listopad PC : 385 kwh / podlicznik 406 kwh
grudzień (do 20.12 9:00) PC : 400 kwh / podlicznik : 410 kwh

W zeszłym roku kiedy obiegówka chodziła na wyższym biegu różnice były większe. Dodatkowo pod koniec sezonu grzewczego na wiosnę ograniczyłem również max przepływ na PCdo 20 l/min.

Widać że różnice między wskazaniami PC i podlicznika zmalały zauważalnie. Komfort cieplny w domu i praca PC bez zmian.

Gepam
20-12-2023, 18:24
Wiecie może jaki minimalny pobór mocy mają T-CAP serii J? Zakładam że przy o wiele słabszej sprężarce od serii H (3kw vs 4,3kw) powinny schodzić znacznie niżej. Dają radę zejść do 0,6kw na sterowniku?

MiG25
21-12-2023, 07:15
Na sterowniku to nawet 12kW T-CAP gen H potrafi 0,6kW pokazać , choć w rzeczywistości jest to ponad 700W...

Gepam
21-12-2023, 21:18
Na H 9kw nie widziałem nigdy mniej niż 0,8, więc myślałem, że to minimum. W takim razie czy J jest w stanie zejść do 0,4? Strzelam że tyle to nie ;)

a.gwozdz
21-12-2023, 21:23
J 7kw schodzi przy 19Hz do ~580W, więc nie sądzę aby mocniejsza była w stanie zejść niżej.
Podobno te nowe serie K, L się dużo niżej modulują, gdzieś na forum ktoś pisał.

Obserwacja podlicznika potwierdza powyższe, tzn zwykle dla 19Hz jest 575W, chwilowo spada do ~550W ale to są epizody chwilowe i wraca do 570-580W (obserwacja na Supla)

Gepam
21-12-2023, 21:30
T-CAP schodzi do 700 a mała Jotka do 580? Taka mała różnica?

JackBiel
22-12-2023, 22:31
Witam,
Mam instalacje grzejnikową 100%. Dlatego mam zamontowany bufor równolegle
Jednak w ustawieniach instalatora mam bufor wyłączony:
467504

Jaki wpływ na prace całej instalacji ma to ustawienie. (z buforem oraz bez ) ?

czan-el
22-12-2023, 23:19
To nie ten bufor. Ty masz sprzęgło. Dobrze ustawione.

JackBiel
23-12-2023, 00:12
To nie ten bufor. Ty masz sprzęgło. Dobrze ustawione.

To w jakiej konfiguracji to ustawienie powinno być włączone ?

MiG25
23-12-2023, 09:36
Żeby włączyć opcję bufora przede wszystkim musisz mieć płytę opcjonalną , i czujnik temperatury na "czubku " bufora wpięty do niej ( poza wymaganym przez płytę czujnikiem temperatury wody na wyjściu z bufora - ten jest zawsze wymagany przy płycie opcjonalnej).

Jak już te czujniki i płytę opcjonalną będziesz miał , to włączenie tej opcji nie wiele raczej da , można ustawić wtedy np deltę bufora , wtedy docelowa zwiększa się o tą deltę... Po co ,i czy to coś da ,to tego nie wiem ( nie mam bufora , tylko sprzęgło dla dwóch stref) , ale jakoś nikt tego nie stosuje.

Włączenie bufora w opcjach bez płyty ,lub/i bez któregoś czujnika spowoduje błedy i wyłaczanie się pompy.

Apacer
26-12-2023, 20:48
Chociaż schematy panasonica przewidują podłączenie bufora bez czujnika wraz ze zbiornikiem cwu poprzez zawór przełączający

JackBiel
26-12-2023, 20:57
A w takim razie , Ktoś mi pomoże i podpowie dlaczego przy temperaturach na zewnątrz powyżej 0*C pompa pracuje zgodnie z założeniami (prawa część wykresu) , a gdy jest poniżej 2-3*C to często się załącza i wyłącza sprężarka.


467521

Jakie ustawienie zmienić aby się tak często nie załączała?

MiG25
26-12-2023, 21:48
Bo w tych temperaturach robią się defrosty ( i w niższych) i sprężarka przy jednostkach jednowentylatorowych się zatrzymuje ....

Gepam
26-12-2023, 21:49
Jack ma T-CAP 12.
Dokupić termostat zewnętrzny i wybrać Ustawienia instalatora, Ustawienia systemu, Strefa & Czujnik, Termostat w pomieszczeniu, Zewnętrzny.
To co obserwujesz na wykresie to praca z wewnętrznym termostatem, czyli inaczej tryb autodestrukcji w którym sterownik stara się zniszczyć sprężarkę. W ustawieniach wykresu dodaj pozycję temperatura docelowa czy coś takiego. Zobaczysz jak sterownik bezsensownie wachluje zadaną temperaturą powodując wyłączanie się sprężarki.

JackBiel
26-12-2023, 23:50
Dzięki za podpowiedz, ale albo nie ten wykres temp. docelowej obserwuje, albo ta temperatura nie wacha się w czasie włączania i wyłączania sprężarki
467526

MiG25
27-12-2023, 07:15
Jack ma T-CAP 12.
Taak , założyłem jednowentylatorową , bo w podpisie tego nie było wcześniej...

@JackBiel , ale używasz sterownik jako termostat ?

Ten wykres z rozdzielczością co 5min można o kant d... potłuc , bo nie ma się 100% pewności , czy temperatura orurowania nie spadła tak ,żeby był w tym momencie defrost.... (Tak samo zresztą jak przy termostacie ze sterownika , może on dać na chwilę niską wartość docelowej , wyłączyć pompę i wrócić , a na wykresie tego nie będzie widać) Możesz to zrobić w trybie zapisu danych , i czas nie 12godzin ,ale tak 2godz ,żeby było widać to jedno wyłączenie ?

Dodaj też do wykresu "Temperatura wyjściowa 2" ,coś mi się wydaje ,że to ten czujnik bruździ...

JackBiel
27-12-2023, 11:12
Taak , założyłem jednowentylatorową , bo w podpisie tego nie było wcześniej...

@JackBiel , ale używasz sterownik jako termostat ?

Ten wykres z rozdzielczością co 5min można o kant d... potłuc , bo nie ma się 100% pewności , czy temperatura orurowania nie spadła tak ,żeby był w tym momencie defrost.... (Tak samo zresztą jak przy termostacie ze sterownika , może on dać na chwilę niską wartość docelowej , wyłączyć pompę i wrócić , a na wykresie tego nie będzie widać) Możesz to zrobić w trybie zapisu danych , i czas nie 12godzin ,ale tak 2godz ,żeby było widać to jedno wyłączenie ?

Dodaj też do wykresu "Temperatura wyjściowa 2" ,coś mi się wydaje ,że to ten czujnik bruździ...


@MiG25 , Zrobie ten wykres teraz oraz drugi wykres chyba dopiero wieczorem jak się ochłodzi.

Teraz jak na dworze jest cieplej = powyżej 3..5 *C to pompa pracuje stabilniej i na wykresie nie ma częstych zmian.Jak temp zew. spada poniżej 5 *C to sie zaczyna.

467529

Co do sterownika to jest oryginalny Panasonic , ale sterowanie jest krzywą ...
Myślę nad przełączeniem na sterowanie temperaturą pokojową (wbudowanym termistorem) i zobaczyć jak zmieni się wtedy praca pompy.
Czy ktoś taki sposób sterowania praktykuje ?

Gepam
27-12-2023, 17:05
Co do sterownika to jest oryginalny Panasonic , ale sterowanie jest krzywą ...
Myślę nad przełączeniem na sterowanie temperaturą pokojową (wbudowanym termistorem) i zobaczyć jak zmieni się wtedy praca pompy.
Czy ktoś taki sposób sterowania praktykuje ?
Tzn. w ustawieniach systemu strefa & czujnik masz wybrane "Temperatura wody"? I na wyświetlaczu sterownik pokazuje temperaturę wody, a nie temperaturę pomieszczenia? Jeżeli tak, to tutaj wachlowania docelową nie będzie, sterownik zawsze ustawia taką temperaturę jaka wynika z krzywej. W takim razie problem musi leżeć gdzie indziej. Nagrywaj przez service cloud non stop to w końcu coś wyjdzie.

MiG25
27-12-2023, 20:20
Tu już chyba widać ten problem , i to ten sam o którym koledzy pisali dwie strony temu , pompa T-CAP gen. J nie chce się modulować poniżej 34Hz i produkuje dość dużo ciepła , stąd przekroczona jest temperatura docelowa o więcej niż 2 stopnie i się wyłącza.

EDIT: To nie dwie strony temu ,tylko w tym temacie : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?384880-PC-panasonic-taktowanie-s%C5%82abo-moduluje-moc%C4%85

JackBiel
27-12-2023, 22:13
W takim razie problem musi leżeć gdzie indziej. Nagrywaj przez service cloud non stop to w końcu coś wyjdzie.
Będe monitorował, dzięki


Tu już chyba widać ten problem , i to ten sam o którym koledzy pisali dwie strony temu , pompa T-CAP gen. J nie chce się modulować poniżej 34Hz i produkuje dość dużo ciepła , stąd przekroczona jest temperatura docelowa o więcej niż 2 stopnie i się wyłącza.

EDIT: To nie dwie strony temu ,tylko w tym temacie : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?384880-PC-panasonic-taktowanie-s%C5%82abo-moduluje-moc%C4%85

Dzięki, spróbuje przetrawić ten podany wątek, może mnie coś oświeci i natchnie.

EDIT: FAKTYCZNIE To ten objaw co w podanym wątku , czyli to objaw zbiorowy...:(

Gepam
27-12-2023, 22:15
To jest niewiarygodne. Przecież ta pompa praktycznie się nadaje do śmietnika. T-CAP J jest na rynku coś koło 2 lat, niemożliwe że nikt tego wcześniej nie zauważył, więc szanse na naprawienie problemu są zapewne zerowe. Trzeba atakować centralę i zgłaszać reklamacje z tytułu rękojmi :mad:

kwiatek8
28-12-2023, 19:26
Tu już chyba widać ten problem , i to ten sam o którym koledzy pisali dwie strony temu , pompa T-CAP gen. J nie chce się modulować poniżej 34Hz i produkuje dość dużo ciepła , stąd przekroczona jest temperatura docelowa o więcej niż 2 stopnie i się wyłącza.

EDIT: To nie dwie strony temu ,tylko w tym temacie : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?384880-PC-panasonic-taktowanie-s%C5%82abo-moduluje-moc%C4%85

To witamy w klubie widzę trzecią osobę z tym samym problemem co u mnie - może jakiś pozew zbiorowy jak się zbierze jeszcze więcej takich przypadków ?

Regius
31-12-2023, 10:01
Czy któryś z Szanownych Użytkowników pomp high performance gen J używa u siebie beznapięciowego zewnętrznego regulatora pokojowego?
Chciałem mieć możliwość sterowania pompą ze strefy mieszkalnej (pompa znajduje się w maszynowni przy garażu) po kablu, ale niestety na etapie budowania domu pociągnąłem od maszynowni do strefy mieszkalnej (około 10m) skrętkę. Teraz widzę (o ile dobrze czytam schemat), że do oryginalnego sterownika pompy idzie 230V, więc puszczanie sygnału po skrętce to raczej proszenie się o kłopoty. Myślałem, żeby zamiast przenosić oryginalny sterownik z jednostki wewnętrznej dołożyć jakiś regulator pokojowy, ale tutaj dalej problemem jest 230V i zastanawiam się, czy istnieją takie sterowniki, które mają osobny moduł z przekaźnikami (który mógłbym umieścić przy pompie) i potem po skrętce beznapięciowo po skrętce podłączyć go do panelu ze zintegrowanym czujnikiem temperatury (o ile takie cuda istnieją). Czy ktoś mógłby podzielić się swoimi doświadczeniami?

MiG25
31-12-2023, 10:49
Najprościej zapomnieć o skrętce i użyć jakiegoś bezprzewodowego termostatu ,wtedy ta część podłączana do pompy będzie na 230V.

Jak jest się elektronikiem, to skrętkę wykorzystać do zasilania panela zamiast baterii.
Drugi sposób dla zaawansowanych , to wylutowanie przekaźnika/stycznika z termostatu , i załaczanie jego cewki przez niskie napięcie puszczone w skrętce.

Regius
31-12-2023, 15:28
Dzięki MiG25, opcja bezprzewodowa jest bardzo kusząca, ale boję się stabilność sygnału (może niepotrzebnie) - musi przejść w linii prostej przez około 7m i 4 ściany (dosyć grube z silki - 2x25 cm, 1x18 cm i 1x15 cm). Myślałem, że przez kabel będzie bardziej "niezawodnie", ale wypróbuję bezprzewodowy regulator pokojowy. Czy jest jakiś szczególnie polecany model?

nuballo
01-01-2024, 15:28
Witam, zauważyłem dziś zmianę cisnienia w instalacji. Cały czas utrzymywała się na poziomie 1.2 Bar, dzisiaj widzę 1.5( wyświetlacz na PC) Czym może być spowodowana i czy jest się czym martwić? Zawsze widziałem 1.5 na grzaniu CWU, A nie na CO

MiG25
01-01-2024, 19:23
Dzięki MiG25, opcja bezprzewodowa jest bardzo kusząca, ale boję się stabilność sygnału (może niepotrzebnie) - musi przejść w linii prostej przez około 7m i 4 ściany (dosyć grube z silki - 2x25 cm, 1x18 cm i 1x15 cm). Myślałem, że przez kabel będzie bardziej "niezawodnie", ale wypróbuję bezprzewodowy regulator pokojowy. Czy jest jakiś szczególnie polecany model?

CNC poleca Salusa :) https://forum.muratordom.pl/showthread.php?384964-G12w-do-pompy-ciep%C5%82a-Panasonic-z-dodatkowym-termostatem


Witam, zauważyłem dziś zmianę cisnienia w instalacji. Cały czas utrzymywała się na poziomie 1.2 Bar, dzisiaj widzę 1.5( wyświetlacz na PC) Czym może być spowodowana i czy jest się czym martwić? Zawsze widziałem 1.5 na grzaniu CWU, A nie na CO

Poczekaj aż pompa się wyłączy i woda w obiegu ostygnie.
Masz dodatkowe naczynie wzbiorcze?
Tak ciśnienie samo z siebie to trudno żeby się podnosiło , w sensie nie od podgrzania tylko że wody by przybywało , prędzej ubywa. Przybwać to może przez zawór dopuszczający , albo przez nieszczelność w zbiorniku... ( woda z CWU miesza się z CO...)

nuballo
01-01-2024, 21:03
Wyłączyła się jakiś czas temu i pokazuje temp 22, obiegówka kręci ale cały czas 1.5. Tak mam dodatkowe naczynia. Spojrzałem na cisnienie w trakcie grzania cwu i też skoczyło na 1.7

a.gwozdz
01-01-2024, 22:31
W kwestii rosnącego ciśnienia w układzie CO, u znajomego poleciał wymiennik płytowy w jednostce wew., rosło sobie ciśnienie w instalacji podłogówki to idioci przyjeżdżali odpowietrzać podłogówkę ........
Po ~3 dniach ciśnienia się wyrównały i sprężarka poszła się kochać - popłynęła..

MiG25
02-01-2024, 07:36
O fck... Takie usterki to w życiu bym nie przewidział,,,, Wydawało mi się ,że te wyminniki to powinny być z najwyższej półki i testowane wielokrotnie wyższymi ciśnieniami...
To Panasonic był ?

a.gwozdz
02-01-2024, 08:36
Dimplex - jednowentylatorowy chyba 9kw. Pewnie pech i jakaś wada fabryczna która się ujawniła po kilku latach.

No ciekawostka, ale już gdzieś na forum albo w necie spotkałem się z podobnymi przypadkami, tak że takie całkiem odosobnione to to nie jest.
Oczywiście to był stały niewielki wzrost ciśnienia.
Teoretycznie dopóki jest wyższe ciśnienie po stronie gazowej odcięcie jednostki zewnętrznej na zaworach powinno sprężarkę uratować - ale to trzeba dobrze zdiagnozować przypadek i w miarę szybko.

MiG25
02-01-2024, 10:08
Panasonic ma czujnik ciśnienia gazu po stronie wysokiej , teoretycznie możnaby na wyłączonej sprężarce obserwować stopniowy ubytek.
Jest też czujnik z niskiego ciśnienia - presostat , jak dojdzie do odpowiednio niskiego to wyłączy sprężarkę ( i całą pompę) , więc jest szansa ,że nawet jak się ciśnienia wyrównają , to woda nie zaleje sprężarki , bo rury gazowe nie są proste i powyginane w różne syfony ( przynajmniej przy tych dłuższych połączeniach - bo w monobloku to wiadomo)) ,ale i do jednostki zewnętrzne podejście jest od dołu...

a.gwozdz
02-01-2024, 10:21
Jak przyjechał serwis PC już po wyzionięciu ducha przez pompę to po odkręceniu rur gazowych z jednostki zew poleciała woda ..... sterownik wyświetlał błąd "sprężarka kaput"
Nie wiem jakby było w Panasie, i czy w takim przypadku zostałaby odcięta sprężarka od obiegu.

MiG25
02-01-2024, 10:45
Jak sprężarka się włączy z wodą w wymienniku to wiadomo , zadziała jak pompa , jeśli woda do jednostki zewnętrznej nie dotrze , to jest szansa ,że tylko wymiennik do wymiany , no i robota z gazem ( z tym że ,próżniowanie to takie ze 3 dni, żeby całkowicie wilgoć wyciągnąć).

nuballo
02-01-2024, 17:17
Mig25 jak nieszczelność zbiornika może wpłynąć na mieszanie wody i wzrost cisnienia? Jeśli dobrze rozumiem to podczas grzania cwu manometr na wyświetlaczu pc wskazuje cisnienie w wężownicy? Jeżeli woda co z cwu miałby się mieszać to nie przez jakaś nieszczelnosci zaworu 3drogowego ?
Kiedy zacząć się martwić tym ciśnieniem, dzisiaj widzę, że wzrosło do poziomu 1.53/4

MiG25
02-01-2024, 18:06
Mig25 jak nieszczelność zbiornika może wpłynąć na mieszanie wody i wzrost cisnienia?

Ciśnienie w CO masz 1,5Bar , a ciśnienie w wodociągu większe , minimum 2bar a standardowo 4bar , więc jeśli wężownica jest dziurawa , to woda z wodociągu przepływa do CO powodując wzrost ciśnienia. Wiem ,że to niespotykane , ale...


Jeśli dobrze rozumiem to podczas grzania cwu manometr na wyświetlaczu pc wskazuje cisnienie w wężownicy?

Nie tylko w wężownicy , tylko w całym układzie CO. Od wyjścia pompy może jest zamknięta przez zawór trójdrożny , ale z drugiej strony już jest połączone trójnikiem i tam ciśnienie się wyrównuje pomiędzy podłogą a wężownicą.


Kiedy zacząć się martwić tym ciśnieniem, dzisiaj widzę, że wzrosło
do poziomu 1.53/4
Jeśli jesteś pewny ,że rośnie , to już trzeba szukać dlaczego.

nuballo
02-01-2024, 18:09
Chyba, że wężownice zjadła korozja przez zbyt miękka wodę?

MiG25
02-01-2024, 18:14
Chyba, że wężownice zjadła korozja przez zbyt miękka wodę?

Ale ona chyba z miedzi nie jest ?

nuballo
02-01-2024, 18:27
Panasonic podaje minimalnie twardość w zbiornikach AIO 3.5 stopnia dh. Zakładam, że stal nierdzewna. Ale jak ktoś nie wie i zmiękczy wode do 0 to kto wie co się z nią może stać...

nuballo
02-01-2024, 19:17
Pewność będę miał jak dobije do 1.6 bo teraz to już głupieje jak na to patrzę. Poza tel. do serwisanta/instalatora co samemu można zrobić, gdzie szukać?

MiG25
03-01-2024, 11:05
Przez service cloud albo heishamon obserwował bym wysokie i niskie ciśnienie w tych samych warunkach przy wyłączonej i wystudzonej pompie ( powiedzmy tak min.3 godz , i ta sama temperatura zewnętrzna).
Masz jakieś odpowietrzniki manualne ? Jeśli masz L i R290 to może z nich spróbowałbym jakoś ściągnąć z odpowietrzaczy powietrze , jeśli wycieka przez wymiennik , to R290 jest łatwopalny , wykryłoby się go podpalając powietrze z balonika :)
Tak samo zresztą przy R32 w J.

nuballo
03-01-2024, 19:32
Żeby mieć dostep do service cloud lub heishamon trzeba mieć Smart cloud lub coś podobnego ? Odpowietrznik jakiś jeden jest

Marek2504
03-01-2024, 21:35
Żeby mieć service cloud musisz mieć adapter CZ-TAW1 i zarejestrować się jako instalator. Heishamon to program do bezpośredniego odczytu parametrów pompy (bez chmury), należy zakupić inny moduł. Jest jeszcze HeishaMonBoth i masz obie wersje.

Marek2504
03-01-2024, 21:42
467621

kord56
03-01-2024, 22:43
Witam, zauważyłem dziś zmianę cisnienia w instalacji. Cały czas utrzymywała się na poziomie 1.2 Bar, dzisiaj widzę 1.5( wyświetlacz na PC) Czym może być spowodowana i czy jest się czym martwić? Zawsze widziałem 1.5 na grzaniu CWU, A nie na CO

A czy masz w instalacji automatyczny zawór dopuszczający wodę? Ja mam, i właśnie niedawno ( po dwóch latach działania pc) zauważyłem że ciśnienie wzrosło z 1,3 do ok.2 barów. Upuściłem trochę wody , ale po 2 dniach sytuacja się powtórzyła. I tak jeszcze ze dwa razy. Więc odciąłem ten układ zamykając zawór który mam przed tym automatem i ciśnienie przestało rosnąć. Wniosek- coś się stało z tym automatem, jakieś zanieczyszczenie ? Na razie nie mam zabezpieczenia na wypadek ubytku wody w instalacji.

grzeniu666
03-01-2024, 23:41
A czy masz w instalacji automatyczny zawór dopuszczający wodę? Ja mam, i właśnie niedawno ( po dwóch latach działania pc) zauważyłem że ciśnienie wzrosło z 1,3 do ok.2 barów. Upuściłem trochę wody , ale po 2 dniach sytuacja się powtórzyła. I tak jeszcze ze dwa razy. Więc odciąłem ten układ zamykając zawór który mam przed tym automatem i ciśnienie przestało rosnąć. Wniosek- coś się stało z tym automatem, jakieś zanieczyszczenie ? Na razie nie mam zabezpieczenia na wypadek ubytku wody w instalacji.

A czy na instalacji domowej (po drugiej stronie tego zaworu) nie wzrosło Ci ciśnienie? Jeśli tak i tam jest reduktor ciśnienia (a nie regulator) to taki mógłby być efekt po stronie pompy. Tak czy owak chyba (?) dobrym zwyczajem jest zamykanie tego auto-zaworu na czas poza dopuszczaniem wody.

kwiatek8
04-01-2024, 05:52
467621

Czy ktoś ma HeishaMonBoth czyli sposób przedstawiony na zdjęciu ?
Czy to rzeczywiście pracuje równolegle czyli dane wysyłają się bez zakłóceń do Smart cloud i Home Assistant ?
Czy ktoś testował ten sposób , podzielcie się spostrzeżeniami proszę .

MiG25
04-01-2024, 07:38
Będzie działać , to nie jest statek kosmiczny, wysyłanie i odbiór pakietów danych przez port szeregowy to technologia z poprzedniego wieku ;) . Tylko zastanawiam się po co komu SmartCloud/ServiceCloud , jeśli myśli nad Heishamon...
Jeśli serwisant tego wymaga , to niech zapewni dostęp do intenetu dla tego CZ-TAW1 :)
Równie dobrze można mu wytłumaczyć , że jak będzie problem to wtedy to się podłączy , a tak to jest tylko zbieranie informacji , z których można wyciągnąć wiele danch ( choćby czy ktoś jest w domu itp.).

kwiatek8
04-01-2024, 07:56
Będzie działać , to nie jest statek kosmiczny, wysyłanie i odbiór pakietów danych przez port szeregowy to technologia z poprzedniego wieku ;) . Tylko zastanawiam się po co komu SmartCloud/ServiceCloud , jeśli myśli nad Heishamon...
Jeśli serwisant tego wymaga , to niech zapewni dostęp do intenetu dla tego CZ-TAW1 :)
Równie dobrze można mu wytłumaczyć , że jak będzie problem to wtedy to się podłączy , a tak to jest tylko zbieranie informacji , z których można wyciągnąć wiele danch ( choćby czy ktoś jest w domu itp.).

Mam CZ-TAW1 i dostęp do SmartCloud/ServiceCloud ale jak kiedyś zabiorą nam dostęp do ServiceCloud a zapewne tak zrobią - to kwestia tylko kiedy ( zweryfikują " prawdziwych "serwisantów ) to wtedy takie coś będzie dla mnie jak znalazł , bo będę miał SmartCloud i Heishamon . SmartCloud dla domowników a Heishamon dla mnie .

MiG25
04-01-2024, 08:07
Jak będziesz miał Heishamon ,to w automatyce domowej zrobisz lepszy "SmartCloud" dla domowników :)

U mnie CZ-TAW1 służy tylko i wyłącznie do przesyłania "fejkowych danych" i testowania ServiceCloud , bo i tak jego rejestracja co 30s nie pozwala często na analizę , nie mówiąc już o danych co 5min w trybie normalnym...

A no i nie będziesz miał Heishamon , tylko będziesz miał Heishamonbooth , czyli projekt zforkowany z Heishamon , przeportowany na inną platformę , więc tylko od autora będzie zależało , jak bardzo podony będzie do Heishamon , i czy będzie rozwijany.
Coś jak GoHeishamon na CZ-TAW1 , autor ma już inną pompę ciepła , i przestał wogóle rozwijać projekt.

kwiatek8
04-01-2024, 08:28
[QUOTE=MiG25;8218304]Jak będziesz miał Heishamon ,to w automatyce domowej zrobisz lepszy "SmartCloud" dla domowników :)

Jak bym tak zrobił to przez rok musiałbym tłumaczyć domownikom co i jak .
Dziękuje za wyczerpujące podpowiedzi .

nuballo
04-01-2024, 09:31
A czy masz w instalacji automatyczny zawór dopuszczający wodę? Ja mam, i właśnie niedawno ( po dwóch latach działania pc) zauważyłem że ciśnienie wzrosło z 1,3 do ok.2 barów. Upuściłem trochę wody , ale po 2 dniach sytuacja się powtórzyła. I tak jeszcze ze dwa razy. Więc odciąłem ten układ zamykając zawór który mam przed tym automatem i ciśnienie przestało rosnąć. Wniosek- coś się stało z tym automatem, jakieś zanieczyszczenie ? Na razie nie mam zabezpieczenia na wypadek ubytku wody w instalacji.

Automatycznego zaworu nie mam, za to mam dwa małe zawory dopuszczające wodę więc wątpię żeby oba przepuszczały.

kwiatek8
04-01-2024, 09:54
Automatycznego zaworu nie mam, za to mam dwa małe zawory dopuszczające wodę więc wątpię żeby oba przepuszczały.

Te zawory są na sztywno czy poprzez wężyk ?

nuballo
04-01-2024, 09:55
Te zawory są na sztywno czy poprzez wężyk ?

przez wężyk

kwiatek8
04-01-2024, 09:56
przez wężyk

Odepnij wężyki i obserwuj , sprawdź czy zawory nie przeciekają . Mogą przepuszczać tylko przy wyższym ciśnieniu wody w wodociągu . Zostaw odpięty wężyk na kilka dni .

kord56
04-01-2024, 22:19
A czy na instalacji domowej (po drugiej stronie tego zaworu) nie wzrosło Ci ciśnienie? Jeśli tak i tam jest reduktor ciśnienia (a nie regulator) to taki mógłby być efekt po stronie pompy. Tak czy owak chyba (?) dobrym zwyczajem jest zamykanie tego auto-zaworu na czas poza dopuszczaniem wody.

Nie wzrosło , bo jest to ciśnienie z wodociągu.( mam je ograniczone zaworem ograniczającym ustawionym na 4 bary). Zawór dopuszczający jest elementem zabezpieczenia przeciw zamrożeniowego monobloka. Z jednej strony jest "wodociąg" ,a z drugiej " co". Na skali zaworu ustawione jest ciśnienie w co. od którego zawór ma przepuszczać wodę. Przy monobloku mam jeden zawór przeciwzamrożeniowy . W razie awarii pompy , lub braku zasilania będzie on upuszczał wodę z instalacji ( płynąca woda szybko nie zamarza) więc mróz nie powinien za szybko uszkodzić pompę. A zawór dopuszczający po spadku ciśnienia do "nastawy" zacznie dopuszczać wodę która ma około 10 st. Tak więc dopóki "wodociąg" będzie pracował, pompa powinna być bezpieczna.

Techno
05-01-2024, 12:54
Genialne... Jak będziesz miał gdzieś wyciek to nawet w porę nie zauważysz.... Tylko jak kawał tynku ze stropu spadnie , albo płytki zaczną odchodzić od podłogi :)
Jakby monoblok bez wody nie był wystarczająco bezpieczny.

Drops2
07-01-2024, 21:56
Czy próbował ktoś HeishaMon-a na pompach dwustrefowych serii J lub K np. ADC7JE5B , ADC7KE5B ? Da się na tych PC uruchomić HeishaMon-a ?

MiG25
08-01-2024, 06:37
Czy próbował ktoś HeishaMon-a na pompach dwustrefowych serii J lub K np. ADC7JE5B , ADC7KE5B ? Da się na tych PC uruchomić HeishaMon-a ?
Jak działa na nich Smart Cloud i Cz-TAW1 to i Heishamon będzie działać.

Drops2
08-01-2024, 09:47
spoko żeś napisał, wątpilwość mam taką że brak jest w liście obsługiwanych urządzeń dwustrefuwek https://github.com/Egyras/HeishaMon/blob/master/HeatPumpType.md
stąd pytanie do użytkownika PC dwustrefowej.

MiG25
08-01-2024, 10:28
Nie ma co patrzyć na tą listę, bo ona w życiu kompletna nie będzie, musi się znaleźć zdeterminowany i wiedzący o co Come on użytkownik i albo podać te wszystkie potrzebne dane , albo samemu dopisać to w git i zrobić PR...
Więc siła rzeczy takich użytkowników jest mało, a w gruncie rzeczy uaktualnienie tej listę będzie skutkowało tym , że przy następnym jakimś upgrade w przegladardze Heishamon będzie podany konkretny typ pompy ,a nie ze nieznany.
Na nic wogole to nie wpływa.

Apacer
08-01-2024, 20:18
przez wężyk

Sprawdzałeś naczynie przeponowe? Zwykle jeśli ono ma za małe ciśnienie lub membrana nieszczelna to ciśnienie instalacji świruje.

marcinnk
09-01-2024, 07:44
Koledzy,

Posiadam service cluod, ale zaczynam Wam zazdrościć możliwości głębszej analizy za pomocą HeishaMon.
Czy macie możliwość udostępnienia danych tutoriala krok po kroku jak to podłaczyć i zaprogramować dla zwykłego śmiertelnika?




spoko żeś napisał, wątpilwość mam taką że brak jest w liście obsługiwanych urządzeń dwustrefuwek https://github.com/Egyras/HeishaMon/blob/master/HeatPumpType.md
stąd pytanie do użytkownika PC dwustrefowej.

MiG25
09-01-2024, 09:04
Przede wszystkim zwykły śmiertelnik musi mieć jakąś automatykę domową w stylu Home Assistant , Domoticz itp. postawionym na jakimś urządzeniu ( czy to zwykły komp , czy też raspberrypi czy jeszcze czymś innym). Więc od tego trzeba zacząć ( od posiadania Home Assistanta / Domoticza ...)

nuballo
09-01-2024, 11:27
Sprawdzałeś naczynie przeponowe? Zwykle jeśli ono ma za małe ciśnienie lub membrana nieszczelna to ciśnienie instalacji świruje.

Sprawdzałem i jest ok. Narazie ciśnienie jest ok, oscyluje pomiędzy 1.5/1.6 bez większych skoków. Dziwi mnie tylko czemu tydzień temu było 1.2, a nic nie ruszałem.

kwiatek8
09-01-2024, 13:41
Sprawdzałem i jest ok. Narazie ciśnienie jest ok, oscyluje pomiędzy 1.5/1.6 bez większych skoków. Dziwi mnie tylko czemu tydzień temu było 1.2, a nic nie ruszałem.

Bo teraz pewnie jest wyższa temperatura wody w układzie niż tydzień temu .

own20840
09-01-2024, 15:23
Tcap H9 3F split. Na wielu podłogowych petlach i ustawieniu dla niskich temp zasilenie 30st Delta 3. Dogrzewa aż temp powrotu osiąga 28 i spoko moduluje. Robił defrosty wcześniej normalne Mode1. Ale zauważyłem, że jak były ostatnie mrozy - 14 a nawet - 19 to mimo wody w obiegu 28 od razu przełącza się na mode2. Wyłącza obiegówkę i odszrania sprężarką co znowu trwa 15min zamiast standardowych 4min. Błędów brak. Jakiś pomysły dlaczego przy niskiej temp otoczenia robi taki defrosty mimo wystarczającej temp wody w obiegu?

Jak się ociepli zobaczę czy defrosty znów są normalne.

Gepam
09-01-2024, 15:27
Poniżej -10 zawsze idzie mode 2.

MiG25
09-01-2024, 15:42
No chyba ,że zład będzie miał powyżej 50stopni :) Nierealne raczej.

own20840
09-01-2024, 15:50
Poniżej -10 zawsze idzie mode 2.


No chyba ,że zład będzie miał powyżej 50stopni :) Nierealne raczej.

Dzięki Panowie za odp. Nie wiedziałem o warunku temp otoczenia. Tcap przy - 20 spokojnie wyrabiał i nie wspomagał się grzałką.


Czyli jeżeli dobrze zrozumiałem:

Mode1 jest gdy temp zładu(powrotu) nie spadnie poniżej 27 a temp otoczenia nie spadnie poniżej -10.

Jeżeli, chociaż jedna temp spadnie ponżej progu to od razu wrzuca mode2.

G.ThoMass
09-01-2024, 16:15
Witam
Posiadam pompę panasonic all in one 7KW seria J. Jest to moja pierwsza w życiu pompa i się przy niej dopiero człowiek uczy i coś starą się zrozumieć jak to działa.
Instalacja prosta bez dodatkowych pompek i buforow. Użytkuje 2 sezon zimowy. Niestety do dnia dzisiejszego nie mogę dojść do takich ustawień żeby nie dodawać bądź odejmować na sterowniku po 1 czasem 2 stopnie w dół.
Pracuje na krzywej grzewczej. Czujnik temp zewnętrznej standard przy pompie. Sterownik po kablu w salonie. Z krzywa też nie mogę utrafic żeby dobrze ustawić. Bo albo jest za ciepło albo za zimno.
Podłogowka tylko po całości. Dom parterowka 94m uzytkowe. Hydraulicy rozłożyli podlogowke na dwa rozdzielacze po 5 pętli. 1 rozdzielacz 4 pętle salon + kuchnia i 1 pętla na łazienkę.
2 rozdzielacz korytarz wc i 3 pokoje. Z pompy wychodzi rura 1cal poprzez trójnik na te 2 rozdzielacze. Do 1 rozdzielacza odległość około 0.5m A do 2 rozdzielacza odległość około 1m. . Rury w podlogowce to tece silver 16x2.0mm.
Problemem największym jest bardzo głośny szum taki jakby mechaniczny z podłogi w chwili defrostow. Kiedy pompa tloczy na maks wodę. Najgorzej jak to ma miejsce w środku nocy to potrafi wybudzić doroslego. A dziecko prawie co noc się budzi i płacze.
Instalatorzy od pompy twierdza że jest ok. Że układ nie zapowietrzony bo oni pompka zalewaja układ podłogowki i odpowietrzaja dodatkowo i jest ok.
Gdy im powiedziałem o tych problemach to po kilku miesiącach dostałem odpowiedź cytuję:
Żeby zakręcić na noc te pętle na pokoje w których śpimy. Jak powiedziałem że to chyba Żart to odpowiedzieli że trzeba przerobić instalacje.
" Bufor około 2000 zł. Pompa obiegowa, wilo 600 zł, rury i przeróbki hydrauliczne 2000 zł. ściągnięcie czynnika chłodniczego, wydłużenie rur chłodniczych wewnątrz, wykonanie nowych kielichów przy pompie ciepła, wykonanie próżni, ponowne napełnienie czynnikiem chłodniczym, podłączenia elektryczne, odpowietrzenie układu, uruchomienie około 3000 zł.
Teraz nie wiem czy to aż tak trzeba komplikowac ta instalacje żeby wyciszyc te szumy.
Może ktoś podpowie jak to zrobic sensownie i w miarę normalnych kwotach. Najgorsze że w chwili omawiania i oferty na pompę nikt nie wspomniał że może być taki szum w defrostach. Że potrzebny dodatkowy zbiornik i pompki do sterowania.
Czytam temat Ale postów jest ponad tysiąc to czasu potrzeba.
Co do krzywej byłem na tej stronie:
https://vscope.at/heizkurve/?atMin=-15&heatMin=36&atMax=15&heatMax=26&sollWert=0&atCheck=0&atMin_2=-15&heatMin_2=32&atMax_2=15&heatMax_2=25&sollWert_2=-3&atCheck_2=0
Stąd moje pytanie do czego czerwony wykres A do czego niebieski.
Pozdrawiam

nuballo
09-01-2024, 16:26
Bo teraz pewnie jest wyższa temperatura wody w układzie niż tydzień temu .

Temp wody oscyluje cały czas miedzy 25-29, a jak pompa się wylaczy i chodzi tylko obiegówka to temp potrafiła spaść do 22 stopni i cisnienie nadal 1.5

Gepam
09-01-2024, 16:37
" Bufor około 2000 zł. Pompa obiegowa, wilo 600 zł, rury i przeróbki hydrauliczne 2000 zł. ściągnięcie czynnika chłodniczego, wydłużenie rur chłodniczych wewnątrz, wykonanie nowych kielichów przy pompie ciepła, wykonanie próżni, ponowne napełnienie czynnikiem chłodniczym, podłączenia elektryczne, odpowietrzenie układu, uruchomienie około 3000 zł.
Teraz nie wiem czy to aż tak trzeba komplikowac ta instalacje żeby wyciszyc te szumy.
Może ktoś podpowie jak to zrobic sensownie i w miarę normalnych kwotach. Najgorsze że w chwili omawiania i oferty na pompę nikt nie wspomniał że może być taki szum w defrostach. Że potrzebny dodatkowy zbiornik i pompki do sterowania.
Pozdrawiam
To najgorsze z możliwych rozwiązań. Nie wiem po jaką cholerę oni chcą przerabiać układ chłodniczy, chyba próbują cię naciągnąć. Trzeba znaleźć przyczynę szumów i ją wyeliminować, pompa nie ma nic do tego.
Póki co możesz zastosować defrost na CWU, który opisywałem tutaj https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8213326#post8213326

G.ThoMass
09-01-2024, 16:46
To najgorsze z możliwych rozwiązań. Nie wiem po jaką cholerę oni chcą przerabiać układ chłodniczy, chyba próbują cię naciągnąć. Trzeba znaleźć przyczynę szumów i ją wyeliminować, pompa nie ma nic do tego.
Póki co możesz zastosować defrost na CWU, który opisywałem tutaj https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=8213326#post8213326

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie mi się to widzi że nie maja za bardzo pomysłu jak to poprawić, albo wiedzą że można to zrobić prościej, szybciej bez dużej ingerencji w instalację ale bez ich zarobku na odpowiednim poziomie i podali to co pisałem, żeby mnie zniechęcić do drążenia tematu i poprawy mojej sytuacji.
Temat podany poczytam...

Gepam
09-01-2024, 17:02
Być może instalacja zwyczajnie nie jest dobrze odpowietrzona. Może siłowniki na rozdzielaczach tak hałasują. Najlepiej wrzuć zdjęcia instalacji, bo bez nich ciężko cokolwiek powiedzieć.

G.ThoMass
09-01-2024, 17:21
Być może instalacja zwyczajnie nie jest dobrze odpowietrzona. Może siłowniki na rozdzielaczach tak hałasują. Najlepiej wrzuć zdjęcia instalacji, bo bez nich ciężko cokolwiek powiedzieć.

Mogę podesłać zdjęcia, tylko co mają one zawierać. Rozdzielacze, zdjąć obudowę przednia z pompy (lodówki), ???
Ja tez próbowałem odpowietrzać, kilkukrotnie, i jakoś nie słyszałem żeby powietrze wychodziło przez odpowietrznik w pompie czy na rozdzielaczach.

Gepam
09-01-2024, 17:30
Wszystkie rury, rurki, rozdzielacze itd. Tak żeby można było prześledzić instalację od początku do końca. Sama pompa i jej obiegówka jest nieistotna, bo ona musi chodzić na maks przepływie podczas defrostu. Tyle że to nie powinno powodować szumu, zwłaszcza na podłogówce, więc trzeba zlokalizować przyczynę.

MiG25
09-01-2024, 17:38
To wszystkie pętle szumią , czy jakaś konkretna ?
Wszystkie rotametry rozkręcone na maksa ? Zawory też ?

Na tej stronie krzywe są dwie , żeby porównać pomiędzy dwoma różnymi nastawami , nic poza tym.

No i co do krzywych i obniżaniu ,to niestety tak to jest z Panasonic , ja jak już znalazłem odpowiednią krzywą , to pompa nie chciała się załączać kiedy ja chciałem... Zewnętrzny termostat rozwiązuje wiele problemów.

G.ThoMass
09-01-2024, 17:49
Wszystkie rury, rurki, rozdzielacze itd. Tak żeby można było prześledzić instalację od początku do końca. Sama pompa i jej obiegówka jest nieistotna, bo ona musi chodzić na maks przepływie podczas defrostu. Tyle że to nie powinno powodować szumu, zwłaszcza na podłogówce, więc trzeba zlokalizować przyczynę.

W linku galeria na dysku G.
https://drive.google.com/drive/folders/1VdYgytUu0YHhSYfmK-ws3zj0UaweNCOm

G.ThoMass
09-01-2024, 17:52
To wszystkie pętle szumią , czy jakaś konkretna ?
Wszystkie rotametry rozkręcone na maksa ? Zawory też ?

Na tej stronie krzywe są dwie , żeby porównać pomiędzy dwoma różnymi nastawami , nic poza tym.

No i co do krzywych i obniżaniu ,to niestety tak to jest z Panasonic , ja jak już znalazłem odpowiednią krzywą , to pompa nie chciała się załączać kiedy ja chciałem... Zewnętrzny termostat rozwiązuje wiele problemów.

Szumią wszystkie w każdym pomieszczeniu jest ten sam szum, taki jakby mechaniczny, zawory rozkręcone rotametry tez, poza 1 na WC, bo jest za ściana z rozdzielaczem i krótka pętla jest.

A ten zewnętrzny termostat to jaki polecasz, używasz i masz sprawdzony???

own20840
09-01-2024, 18:44
Witam
Posiadam pompę panasonic all in one 7KW seria J. Jest to moja pierwsza w życiu pompa i się przy niej dopiero człowiek uczy i coś starą się zrozumieć jak to działa.
Instalacja prosta bez dodatkowych pompek i buforow. Użytkuje 2 sezon zimowy. Niestety do dnia dzisiejszego nie mogę dojść do takich ustawień żeby nie dodawać bądź odejmować na sterowniku po 1 czasem 2 stopnie w dół.
Pracuje na krzywej grzewczej. Czujnik temp zewnętrznej standard przy pompie. Sterownik po kablu w salonie. Z krzywa też nie mogę utrafic żeby dobrze ustawić. Bo albo jest za ciepło albo za zimno.
Podłogowka tylko po całości. Dom parterowka 94m uzytkowe. Hydraulicy rozłożyli podlogowke na dwa rozdzielacze po 5 pętli. 1 rozdzielacz 4 pętle salon + kuchnia i 1 pętla na łazienkę.
2 rozdzielacz korytarz wc i 3 pokoje. Z pompy wychodzi rura 1cal poprzez trójnik na te 2 rozdzielacze. Do 1 rozdzielacza odległość około 0.5m A do 2 rozdzielacza odległość około 1m. . Rury w podlogowce to tece silver 16x2.0mm.
Problemem największym jest bardzo głośny szum taki jakby mechaniczny z podłogi w chwili defrostow. Kiedy pompa tloczy na maks wodę. Najgorzej jak to ma miejsce w środku nocy to potrafi wybudzić doroslego. A dziecko prawie co noc się budzi i płacze.
Instalatorzy od pompy twierdza że jest ok. Że układ nie zapowietrzony bo oni pompka zalewaja układ podłogowki i odpowietrzaja dodatkowo i jest ok.
Gdy im powiedziałem o tych problemach to po kilku miesiącach dostałem odpowiedź cytuję:
Żeby zakręcić na noc te pętle na pokoje w których śpimy. Jak powiedziałem że to chyba Żart to odpowiedzieli że trzeba przerobić instalacje.
" Bufor około 2000 zł. Pompa obiegowa, wilo 600 zł, rury i przeróbki hydrauliczne 2000 zł. ściągnięcie czynnika chłodniczego, wydłużenie rur chłodniczych wewnątrz, wykonanie nowych kielichów przy pompie ciepła, wykonanie próżni, ponowne napełnienie czynnikiem chłodniczym, podłączenia elektryczne, odpowietrzenie układu, uruchomienie około 3000 zł.
Teraz nie wiem czy to aż tak trzeba komplikowac ta instalacje żeby wyciszyc te szumy.
Może ktoś podpowie jak to zrobic sensownie i w miarę normalnych kwotach. Najgorsze że w chwili omawiania i oferty na pompę nikt nie wspomniał że może być taki szum w defrostach. Że potrzebny dodatkowy zbiornik i pompki do sterowania.
Czytam temat Ale postów jest ponad tysiąc to czasu potrzeba.
Co do krzywej byłem na tej stronie:
https://vscope.at/heizkurve/?atMin=-15&heatMin=36&atMax=15&heatMax=26&sollWert=0&atCheck=0&atMin_2=-15&heatMin_2=32&atMax_2=15&heatMax_2=25&sollWert_2=-3&atCheck_2=0
Stąd moje pytanie do czego czerwony wykres A do czego niebieski.
Pozdrawiam

Z modelami typu split nie kojarzę takich problemów z szumem przy defrostach.

Dodawanie bufora to słaby pomysł.
Można też pomyśleć o harmonogramie.
Panasonic ma taką opcję. 7kW powinno wyrobić 18h grzania 6h przestoju na noc. Przy tak małym domu, zakładając że dobrze ocieplony.

Żeby trzymać temp na kagańcu np termostat Salus załatwi sprawę. Mają dobrej klasy czujnik. A model żalenie od potrzeb. Ale ogólnie większość na rynku da się podpiąć.

Np ustawiasz temp 22. Grzanie się wyłączy po przekroczeniu 22.5.
natomiast załączy gdy spadnie poniżej 21.5.

Czyli w praktyce ustawiasz temp na termostat cie i utrzymuje zadaną +/- 0.5 stopnia

Gepam
09-01-2024, 18:59
Szumią wszystkie w każdym pomieszczeniu jest ten sam szum, taki jakby mechaniczny, zawory rozkręcone rotametry tez, poza 1 na WC, bo jest za ściana z rozdzielaczem i krótka pętla jest.
Zawsze jak widzę zawory termostatyczne to od razu zakładam ich winę. Zacząłbym od wypieprzenia tego ustrojstwa. Na początku same pokrętła, może blokują nieco przepływ i to powoduje szum. Jak nic to nie da to wywaliłbym je całkiem i zakorkował otwory.

Jeżeli możesz to sprawdź jaki jest maksymalny przepływ na instalacji. W menu instalatora, ustawienia serwisowe, max prędkość pompy obiegowej ustaw na max i powiedz jaki to daje przepływ.

G.ThoMass
09-01-2024, 19:12
Z modelami typu split nie kojarzę takich problemów z szumem przy defrostach.

Dodawanie bufora to słaby pomysł.
Można też pomyśleć o harmonogramie.
Panasonic ma taką opcję. 7kW powinno wyrobić 18h grzania 6h przestoju na noc. Przy tak małym domu, zakładając że dobrze ocieplony.

Żeby trzymać temp na kagańcu np termostat Salus załatwi sprawę. Mają dobrej klasy czujnik. A model żalenie od potrzeb. Ale ogólnie większość na rynku da się podpiąć.

Np ustawiasz temp 22. Grzanie się wyłączy po przekroczeniu 22.5.
natomiast załączy gdy spadnie poniżej 21.5.

Czyli w praktyce ustawiasz temp na termostat cie i utrzymuje zadaną +/- 0.5 stopnia

Najbardziej mnie te głośne defrosty męczą. Z nastawami temperatury i utrzymywaniem tego to już się człowiek trochę oswaja.
Ja gdzieś z tyłu głowy mam jakby faktycznie podłogówka była zapowietrzona??

Co do termostatu to chyba będzie trzeba pomyśleć?? A jak taki termostat podłączyć?? Rozumiem, że zamiast tego sterownika oryginalnego montujemy ten np: salus. I w nim ustalamy temp w domu. A on się dostosowuje i sam dobiera temp wody w układzie. Czy też potrzebuje zewnętrznego termostatu do pracy??

Dom ocieplony 20cm styro, podłoga 15cm styro, wylewka około 7-8cm. strop zasyp celuloza od 35 do 40cm. poddasze nieużytkowe. okna 3 szybowe.

G.ThoMass
09-01-2024, 19:17
Zawsze jak widzę zawory termostatyczne to od razu zakładam ich winę. Zacząłbym od wypieprzenia tego ustrojstwa. Na początku same pokrętła, może blokują nieco przepływ i to powoduje szum. Jak nic to nie da to wywaliłbym je całkiem i zakorkował otwory.

Jeżeli możesz to sprawdź jaki jest maksymalny przepływ na instalacji. W menu instalatora, ustawienia serwisowe, max prędkość pompy obiegowej ustaw na max i powiedz jaki to daje przepływ.

Masz na myśli te dolne pokrętła w rozdzielaczu, to nie są termostaty, tylko zawory i są rozkręcone na maksa. rotametry też prawie na maks rozkręcone.
Przepływ w normalnej pracy mam ustawione na 14litrów, (gdy było coś koło 20litrów to sie pojawiał szum z podłogi) z kolei w czasie defrostu jest około 35-36litrów

Gepam
09-01-2024, 19:45
Masz na myśli te dolne pokrętła w rozdzielaczu, to nie są termostaty, tylko zawory i są rozkręcone na maksa. rotametry też prawie na maks rozkręcone.
Jesteś pewien? Mi to wygląda na zawór termostatyczny z ręcznym pokrętłem, które można zdjąć i założyć głowicę termostatyczną M30x1,5.

To dokładnie taka belka https://ferro.pl/produkt/rozdzielacz-ze-stali-nierdzewnej-typ-sn-rzp-1-z-zaworami-termostatycznymi-i-przeplywomierzami-sn-rzp02s/

Poszukaj w google "zawory termostatyczne szumią" to się naczytasz. One nie są przystosowane do takich przepływów, więc jestem przekonany że to przez nie. Nic innego w tej instalacji i tak nie ma, więc jeżeli to nie one są winne, to nie wiem co jest.

G.ThoMass
09-01-2024, 20:05
Jesteś pewien? Mi to wygląda na zawór termostatyczny z ręcznym pokrętłem, które można zdjąć i założyć głowicę termostatyczną M30x1,5.

To dokładnie taka belka https://ferro.pl/produkt/rozdzielacz-ze-stali-nierdzewnej-typ-sn-rzp-1-z-zaworami-termostatycznymi-i-przeplywomierzami-sn-rzp02s/

Poszukaj w google "zawory termostatyczne szumią" to się naczytasz. One nie są przystosowane do takich przepływów, więc jestem przekonany że to przez nie. Nic innego w tej instalacji i tak nie ma, więc jeżeli to nie one są winne, to nie wiem co jest.

O cholercia na to nie wpadłem. Mi to wyglądało na normalne pokrętło do zmniejszania przepływu. Ale taka listwe polecili monterzy od pompy. Bo hydraulike z podlogowka robił kto inny. To co proponujesz żeby czym to zastąpić. I pewnie będę musiał odpowietrzyc uklad po tej wymianie.

Gepam
09-01-2024, 20:10
O cholercia na to nie wpadłem. Mi to wyglądało na normalne pokrętło do zmniejszania przepływu. Ale taka listwe polecili monterzy od pompy. Bo hydraulike z podlogowka robił kto inny. To co proponujesz żeby czym to zastąpić. I pewnie będę musiał odpowietrzyc uklad po tej wymianie.
Zawory kulowe najlepiej. A w miejsce termostatów korki. Od regulacji są rotametry.

G.ThoMass
09-01-2024, 20:32
Zawory kulowe najlepiej. A w miejsce termostatów korki. Od regulacji są rotametry.

Czyli w miejsce zaworów ręcznych termostatycznych korki wkręcić. A od dołu listwy dololozyc zawory kulowe żeby można było sekcje zamknąć każdą osobno.
Tylko czy nie będzie trzeba skracać dolnych rur powrotu żeby zmieścić zawory?

frezeer
09-01-2024, 20:44
Pytanie do posiadających adapter cz-taw1.
Dziś miała być jakaś konserwacja tylko nie spojrzałem czy to o 1 w dzien czy w nocy ale do rzeczy. Po 13 straciłem połączenie z adapterem. Walczyłem z nim ze 2 godziny i brak reakcji na jakikolwiek reset.Swieci tylko dioda zasilania. Tak jakby stracił firmware. Da sie go jakoś wskrzesić czy wysyłać ma gwarancje?

MiG25
09-01-2024, 21:23
To zależy , czy cokolwiek startuje... ( dioda power za wiele nie mówi , tylko tyle ,że jest zasilanie). Przynajmniej w routerze widać , że moduł adres IP dostaje ?
CZ-TAW1 nawet bez podłączonego kabla sieciowego (bez internetu) powinien mrugać środkową diodą przez jakiś czas ( po jakimś czasie od włączenia zasilania). Tak samo powinien zacząć w końcu mrugać na czerwono , jeśli miałby zasilanie a nie miałby komunikacji z pompą.
Także brak jakichkolwiek mrugań diody środkowej oznacza , że program a2wmain się nie wczytał , a bez niego niewiele można zrobić (nie reagują choćby trzy przyciski).

frezeer
09-01-2024, 21:26
Po kablu tez nie działa. Jak
Podłączę do laptopa to diody w laptopie coś tam migają ale na adapterze nic się nie zapala

MiG25
09-01-2024, 21:32
Jak napisałem wyżej ( wyedytowałem posta) , jeśli środkowa dioda nic nie mruga po jakimś czasie od włączenia ( powiedzmy po 1,5min) , to nie odpalił się główny program sterujący a2wmain.
Można próbować się podłączać do konsoli szeregowej i patrzeć na logi , ale czy warto...

frezeer
09-01-2024, 21:39
Właśnie tak jest. Nic. Nie miga i nie reaguje na żaden przycisk. Przez USB nie da się załadować oprogramowania?

MiG25
09-01-2024, 21:41
Da się , ale musi wcześniej reagować na przyciski ,czyli program a2wmain musi być odpalony :)

Gepam
09-01-2024, 21:43
Czyli w miejsce zaworów ręcznych termostatycznych korki wkręcić. A od dołu listwy dololozyc zawory kulowe żeby można było sekcje zamknąć każdą osobno.
Tylko czy nie będzie trzeba skracać dolnych rur powrotu żeby zmieścić zawory?
Pewnie będzie trzeba. Na początek można dać same korki, a nawet jeden korek dla któregoś pomieszczenia, żeby się upewnić, ze to na pewno pomoże. Żeby się nie okazało, że się narobisz, a po wymianie nic się nie zmieni.

frezeer
09-01-2024, 21:47
Czyli trup. Powinienem go odesłać do firmy która go montowała czy szukac serwisu i podjechać?

MiG25
09-01-2024, 21:50
@G.Thomass , przy tych rozdzielaczach masz dopowadzone obydwie rury w kolorze czerwonym. Czy na pewno nie są pomylone kierunki , czy na pewno woda z pompy przychodzi na górną listwę (oznaczona na czerwono) i wraca do pompy z dolnej listwy ( oznaczonej na niebiesko).
Widziałem rozdzielacze ,gdzie zasilanie to była dolna listwa (czyli odwrotnie), może po prostu instalatorowi się pomyliło...
Rotametry coś wskazują ? Ich sumaryczny przepływ zgadza się z tym co na pompie ?

MiG25
09-01-2024, 21:53
Czyli trup. Powinienem go odesłać do firmy która go montowała czy szukac serwisu i podjechać?

Nie wiem, ale pierwszy kontakt to z instalatorem powinien być , bo to on gwarancję daje.

G.ThoMass
10-01-2024, 05:12
Pewnie będzie trzeba. Na początek można dać same korki, a nawet jeden korek dla któregoś pomieszczenia, żeby się upewnić, ze to na pewno pomoże. Żeby się nie okazało, że się narobisz, a po wymianie nic się nie zmieni.

Będę musiał poszukać odpowiednich korków na początek wymienię spróbuje na pokoje to będzie najlepszy test. Ale czy te pozostałej sekcje jak zostawię z temeostatycznymi zawodrami to nie będę generować szumu na te wymienione. O ile to jest ten problem co powoduje szum.
Te zawory termostatyczne to się Po prostu wykręca. ?

G.ThoMass
10-01-2024, 05:15
@G.Thomass , przy tych rozdzielaczach masz dopowadzone obydwie rury w kolorze czerwonym. Czy na pewno nie są pomylone kierunki , czy na pewno woda z pompy przychodzi na górną listwę (oznaczona na czerwono) i wraca do pompy z dolnej listwy ( oznaczonej na niebiesko).
Widziałem rozdzielacze ,gdzie zasilanie to była dolna listwa (czyli odwrotnie), może po prostu instalatorowi się pomyliło...
Rotametry coś wskazują ? Ich sumaryczny przepływ zgadza się z tym co na pompie ?

Tak górną listwa zasilająca, A dolna jest powrót. Górną zawsze cieplejsze od dolnej jest na rotametrach się pojawiaja przeplywy w normalnej pracy na 10 sekcji wychodzi łącznie coś około 14L czy jak we wskazaniu na pompie. W czasie defrostu też jest duży przepływ i to widać na rotametrach że jest maks i wychodzi te 35-36L jak na pompie.

nuballo
10-01-2024, 06:33
Chciałbym aktywować grzałkę albo chociaż dobrze ja ustawić bo się nie uruchamia i pompa się mocno żyłuję. Może ktoś mi topornie wyjaśni.
W ustawieniach funkcji jest wł.( widać na wyświetlaczu i podkreśla się jak są defrosty)
Ust. Instalatora > ust działania > grzanie> grzałka tu też jest wł ale tu są 4 sekwencje;
1) temp wł. Grzałki -7 jest ok
2) czas opóźnienia (zakres od 10min - 1h ) o co biega?
3) grzałka wł. gdy delta docelowa ( zakres -5 do - 2) ???
4) grzałka wył gdy delta docelowa ( zakres bodajże -2 do 0 ) ???

Temp. - 16/-19 na zewnątrz krzywa wylicza na 30 a osiąga 29 mogła by tu grzałka pomóc pompie, co prawda zimno nie jest ale sprężarka wykręca 65HZ na okrągło.

MiG25
10-01-2024, 09:12
Dobrze ,że masz J , to te rzeczy możesz ustawić ( w H nie da rady , te nastawy są zaszyte na sztywno).
Gneralnie źle robisz ,że chcesz grzałkę włączyć ,żeby "ulżyć pompie" . To jej zadanie , 65Hz to nie jest jakoś dużo. No ale nikt Ci zabraniał nie będzie...

Grzałka się włącza jak pompa nie jest w stanie osiągnąć temperatury docelowej w jakimś czasie , no i te parametry określasz ( w H czas to 20 min , a różnica pomiędzy docelową a wyjściową 8stopni ! )
Jeśli piszesz że docelowa jest 30 a osiągnięta 29 , to zbytnio pola do załączenia grzałki nie ma.
Czyli punkt 2 to czas , w jakim temperatura docelowa jest osiągnięta ( a jak nie jest to załącza grzałkę).
Punkt 3 , to różnica jaka powinna być pomiędzy temperaturą docelową a wyjściową, żeby grzałka się nie załączyła, jak jest większa to się załącza( czyli w twoim wypadku musiałoby to być 1 ,albo nawet 0 - a takich wartości pompa nie przyjmie).
Punkt 4 , to różnica jaka powinna być pomiędzy w.w. temperaturami ,żeby grzałka się wyłączyła ( czyli w Twoim wypadku ,kiedy się zrównają , czyli 0).

No i te wszystkie 4 punkty muszą być spełnione jednocześnie, czyli czas i różnica temperatur.

Więc ,żeby grzałka się załączyła to przede wszystkim musisz podnieść krzywą :) ... a to będzie miało wpływ na inne rzeczy ( choćby wyższa temperatura w pomieszczeniach).

MiG25
10-01-2024, 10:04
Tak górną listwa zasilająca, A dolna jest powrót. Górną zawsze cieplejsze od dolnej jest na rotametrach się pojawiaja przeplywy w normalnej pracy na 10 sekcji wychodzi łącznie coś około 14L czy jak we wskazaniu na pompie. W czasie defrostu też jest duży przepływ i to widać na rotametrach że jest maks i wychodzi te 35-36L jak na pompie.

A próbowałes podczas defrostu przykręcić przepływ na rotametrach ? Być może średni przepływ na tych 10 pętlach jest ok , jak jest 1,4l/min , być może będzie ok 2,5l/min , ale już 3,6l/min jest za duży i szumi.
W menu instalatora da się włączyć objegówkę na maksa , wtedy zredukuj przepływ na rotametrach do jakiegoś akceptowalnego poziomu szumu , i zobacz jaki ten łączny przepływ wyjdzie... (wiadomo , za niski też być nie może , bo podczas defrostu może wyskoczyć błąd za niskiego przepływu...)

nuballo
10-01-2024, 10:19
Dobrze ,że masz J , to te rzeczy możesz ustawić ( w H nie da rady , te nastawy są zaszyte na sztywno).
Gneralnie źle robisz ,że chcesz grzałkę włączyć ,żeby "ulżyć pompie" . To jej zadanie , 65Hz to nie jest jakoś dużo. No ale nikt Ci zabraniał nie będzie...

Grzałka się włącza jak pompa nie jest w stanie osiągnąć temperatury docelowej w jakimś czasie , no i te parametry określasz ( w H czas to 20 min , a różnica pomiędzy docelową a wyjściową 8stopni ! )
Jeśli piszesz że docelowa jest 30 a osiągnięta 29 , to zbytnio pola do załączenia grzałki nie ma.
Czyli punkt 2 to czas , w jakim temperatura docelowa jest osiągnięta ( a jak nie jest to załącza grzałkę).
Punkt 3 , to różnica jaka powinna być pomiędzy temperaturą docelową a wyjściową, żeby grzałka się nie załączyła, jak jest większa to się załącza( czyli w twoim wypadku musiałoby to być 1 ,albo nawet 0 - a takich wartości pompa nie przyjmie).
Punkt 4 , to różnica jaka powinna być pomiędzy w.w. temperaturami ,żeby grzałka się wyłączyła ( czyli w Twoim wypadku ,kiedy się zrównają , czyli 0).

No i te wszystkie 4 punkty muszą być spełnione jednocześnie, czyli czas i różnica temperatur.

Więc ,żeby grzałka się załączyła to przede wszystkim musisz podnieść krzywą :) ... a to będzie miało wpływ na inne rzeczy ( choćby wyższa temperatura w pomieszczeniach).

Ok dzięki. W takim razie nie będę jej załączał, nie mam potrzeby bo tak jak mówisz jak podniosę krzywa i się włączy to się ugotuje w domu. Myślałem tylko, że taka częstotliwość na dłuższą metę to katorga dla pompy.

G.ThoMass
10-01-2024, 15:40
A próbowałes podczas defrostu przykręcić przepływ na rotametrach ? Być może średni przepływ na tych 10 pętlach jest ok , jak jest 1,4l/min , być może będzie ok 2,5l/min , ale już 3,6l/min jest za duży i szumi.
W menu instalatora da się włączyć objegówkę na maksa , wtedy zredukuj przepływ na rotametrach do jakiegoś akceptowalnego poziomu szumu , i zobacz jaki ten łączny przepływ wyjdzie... (wiadomo , za niski też być nie może , bo podczas defrostu może wyskoczyć błąd za niskiego przepływu...)

Dziś tak zrobiłem jak pisałeś, trafiłem na defrost i skręciłem ten 1 rozdzielacz tak do około 2,5L i szum też był, dodatkowo jak pompa tłoczy maks to sie pojawił szum na listwie. W pokojach też było słychać że szumi, jakby coś blokowało ten swobodny przepływ albo powietrze.:(

grzeniu666
10-01-2024, 16:49
W linku galeria na dysku G.
https://drive.google.com/drive/folders/1VdYgytUu0YHhSYfmK-ws3zj0UaweNCOm
Trochę obok tematu, promienie gięcia tej rurki 16/2 miejcami wyglądają podejrzanie (minimalnie powinno być 5x fi = 80mm?)

MiG25
10-01-2024, 17:30
Dziś tak zrobiłem jak pisałeś, trafiłem na defrost i skręciłem ten 1 rozdzielacz tak do około 2,5L i szum też był, dodatkowo jak pompa tłoczy maks to sie pojawił szum na listwie. W pokojach też było słychać że szumi, jakby coś blokowało ten swobodny przepływ albo powietrze.:(

Jeśli szum na listwie się pojawił , to może oznaczać , że nie powstaje na listwie i wyciągnięcie zaworów niczego nie polepszy...
To może nie 2,5l a do 2 l na próbę ograniczyć . TO że będzie szum na listwach to ok , ale czy w pokojach od pętli już nie będzie słychać...

Jeszcze jeden trop to automatyczne odpowietrzniki , one przy dużym pzepływie potrafią zasiągać powietrze do instalacji... Masz takie ,którym można zakręcić ten koek na górze ,żeby je zablokować ?

G.ThoMass
10-01-2024, 18:00
Jeśli szum na listwie się pojawił , to może oznaczać , że nie powstaje na listwie i wyciągnięcie zaworów niczego nie polepszy...
To może nie 2,5l a do 2 l na próbę ograniczyć . TO że będzie szum na listwach to ok , ale czy w pokojach od pętli już nie będzie słychać...

Jeszcze jeden trop to automatyczne odpowietrzniki , one przy dużym pzepływie potrafią zasiągać powietrze do instalacji... Masz takie ,którym można zakręcić ten koek na górze ,żeby je zablokować ?

Szum jest dalej słyszalny. Nawet jak skręcone było do ok 2.5 . Te zawory auromaty do odpowietrzania mają korki i są one skręcone to raczej nie zaciąga powietrza. To jak nie termostaty powodują te szumy to co może powodować hałas. Co jeszcze sprawdzić. Na razie korków nie kupiłem bo nie wiem jakie dokładnie mają być.

Techno
11-01-2024, 07:21
Jeżeli po zakręceniu rotametrów zaczynasz słyszeć szum z listwy , to znaczy ,że jakby to były te zawory ,to też byś je słyszał z listwy ( tej dolnej). Więc jedyny wniosek z tego , że to nie wina rozdzielacza /rozdzielaczy.

W pompie , na grzałkach ( nie wiem dokładnie w którym miejscu to jest w All-In-One , w splicie to na samej górze jednostki wewnętrznej ) jest odpowietrznik , systematycznie go odkręcaj , i słuchaj czy wychodzi powietrze przy wyłączonej objegówce. Tak samo na innych automatycznych odpowietrzaczach.
Jeśli , za każdym razem coś tego powietrza wychodzi , to znaczy , że instalacja się zapowietrza ,bo jeśli jest szczelna , to w końcu to powietrze wyjdzie z wody , i już go w tych odpowietrznikach nie ma , taki proces nie trwa kilka miesięcy...

Także da się stetoskopem zdiagnozować ,w którym miejscu powstaje szum , choćby takim najprostszym - jeden koniec gumowej rurki w uchu ,a drugim szukamy źródła.
Tak samo , jesli

MiG25
11-01-2024, 09:37
Może to głupio brzmi , ale faktycznie może stetoskopem jesteś w stanie zlokalizować miejsce szumu, bo tak jak @grzeniu666 pisał , na zdjęciach widać kilka miejsc , gdzie rurka może bć po prostu zgięta. ,np ....144624... , 144604 , 144544 , 144540 , 144403 , 155245.... Na takich przewężeniach rurki jak najbardziej może zacząć szumieć.
Można też się bawić w odłączenie pętli i podłączenie pod "maszynę do napełniania podłogówki" I po kolei każdą pętlę sprawdzać , czy szumi.

konrad_gom
11-01-2024, 17:13
Witam,
Aquarea J, ustawiona na grzanie krzywą grzewczą. Chciałem dołożyć zewnętrzny czujnik temperatury pokojowej, żeby było widać temperaturę w domu w Smart Cloud. Czujnik podłączony w odpowiednie miejsce na płycie głównej jednostki wewnętrznej. Reset systemu z poziomu sterownika zrobiony. Nie pojawiła się dodatkowa zielona zakładka jak tutaj:
https://www.fabrykachlodu.pl/sklep/wp-content/uploads/2023/02/cloud_CZ_TAW1-App-iPhone-4-1.png
Czy ma prawo to działać? Czy Smart Cloud pokaże temperaturę w domu tylko gdy sterownik ustawiony jest na termostat?

G.ThoMass
11-01-2024, 17:27
Jeżeli po zakręceniu rotametrów zaczynasz słyszeć szum z listwy , to znaczy ,że jakby to były te zawory ,to też byś je słyszał z listwy ( tej dolnej). Więc jedyny wniosek z tego , że to nie wina rozdzielacza /rozdzielaczy.

W pompie , na grzałkach ( nie wiem dokładnie w którym miejscu to jest w All-In-One , w splicie to na samej górze jednostki wewnętrznej ) jest odpowietrznik , systematycznie go odkręcaj , i słuchaj czy wychodzi powietrze przy wyłączonej objegówce. Tak samo na innych automatycznych odpowietrzaczach.
Jeśli , za każdym razem coś tego powietrza wychodzi , to znaczy , że instalacja się zapowietrza ,bo jeśli jest szczelna , to w końcu to powietrze wyjdzie z wody , i już go w tych odpowietrznikach nie ma , taki proces nie trwa kilka miesięcy...

Także da się stetoskopem zdiagnozować ,w którym miejscu powstaje szum , choćby takim najprostszym - jeden koniec gumowej rurki w uchu ,a drugim szukamy źródła.
Tak samo , jesli

Jak przykręcałem rotametrami w czasie defrostu to Szum jest słyszalny i z dolnej i górnej listwy. Bo tak przy normalnej pracy to nie hałasują rozdzielacze.
Tak w mojej pompie jednostce wewnętrznej odpowietrznik jest na górze, jak kiedyś robiłem odpowietrzanie to robiłem w trybie odpowietrzania układ, ale wtedy gdy pompa przestawała tłoczyć z maks prędkością. wtedy odkręcałem korek i zakręcałem. Jakoś specjalnie nie było słychać żeby coś uchodziło powietrze, spróbuję przejść tryb odpowietrzania i wyłączyć pompę po skończonym żeby nie było obiegu, i wtedy zobaczę czy jest ujście powietrze.
Z tym stetoskopem to tez dobry pomysł, musze poszukać u znajomych.
A jak przykładałem ucho do podłogi w całym domu to ewidentnie obieg wody szumi w rurach.

G.ThoMass
11-01-2024, 17:31
Może to głupio brzmi , ale faktycznie może stetoskopem jesteś w stanie zlokalizować miejsce szumu, bo tak jak @grzeniu666 pisał , na zdjęciach widać kilka miejsc , gdzie rurka może bć po prostu zgięta. ,np ....144624... , 144604 , 144544 , 144540 , 144403 , 155245.... Na takich przewężeniach rurki jak najbardziej może zacząć szumieć.
Można też się bawić w odłączenie pętli i podłączenie pod "maszynę do napełniania podłogówki" I po kolei każdą pętlę sprawdzać , czy szumi.

Rozmawiałem z hydraulikiem i pytałem czy te zagięcia w podłodze mogą być zbyt duże żeby zmniejszyć przepływy i generować te szumy. to twierdzi że pracuje na tym materiale już kilka lat i nigdy nie było z tym problemów, nikt się nie skarżył na takie problemy.
A jakby odpowietrzać każdą z sekcji poprzez pompę i tryb odpowietrzania. czy 1 pętla to zbyt mała pojemność wody i może wyrzucić błąd pompki obiegowej??

grzeniu666
11-01-2024, 18:08
Rozmawiałem z hydraulikiem i pytałem czy te zagięcia w podłodze mogą być zbyt duże żeby zmniejszyć przepływy i generować te szumy. to twierdzi że pracuje na tym materiale już kilka lat i nigdy nie było z tym problemów, nikt się nie skarżył na takie problemy.
A jakby odpowietrzać każdą z sekcji poprzez pompę i tryb odpowietrzania. czy 1 pętla to zbyt mała pojemność wody i może wyrzucić błąd pompki obiegowej??

To nie jest niezależny konsultant (spodziewałeś się że powie "zje#$%^&, naprawiamy na mój koszt"?), jeśli nie zauważyłeś, nie należy przesadnie ufać fachowcom (na pewno nie w budowlance). Może sprawdź to lepiej, z tego co patrzę w specyfikacje Tece te zagięcia SĄ zbyt duże (co może mieć konsekwencje), już samo to źle o nim świadczy.

DODAM: Najlepiej byłoby chyba otworzyć tylko jedną pętlę, i powoli zwiększać przepływ na obiegówce, i starać się wyłapać jak (płynnie/nagle?) i gdzie pojawiają się te szumy. Nie wiem czy można to zrobić z menu Panasa (ustawiać stopniowo przepływy na test obiegówki/przepływu), ew. otwierać stopniowo na belce tę jedną pętlę (pozostałe w takim razie może częściowo otwarte, aby był jakikolwiek przepływ na obiegówce od początku sprawdzania)...

ololek
11-01-2024, 18:21
Witam,
Aquarea J, ustawiona na grzanie krzywą grzewczą. Chciałem dołożyć zewnętrzny czujnik temperatury pokojowej, żeby było widać temperaturę w domu w Smart Cloud. Czujnik podłączony w odpowiednie miejsce na płycie głównej jednostki wewnętrznej. Reset systemu z poziomu sterownika zrobiony. Nie pojawiła się dodatkowa zielona zakładka jak tutaj:
Czy ma prawo to działać? Czy Smart Cloud pokaże temperaturę w domu tylko gdy sterownik ustawiony jest na termostat?

Musisz ustawić na sterowniku jeszcze w menu instalatora termistor zewnętrzny.
467722

Opcja termostat pokojowy to opcja jakbyś z pompy przeniósł sterownik do pokoju.
Termistor to właśnie dodatkowy czujnik podłączony do płyty głównej.

MiG25
11-01-2024, 19:23
Musisz ustawić na sterowniku jeszcze w menu instalatora termistor zewnętrzny.
467722

Opcja termostat pokojowy to opcja jakbyś z pompy przeniósł sterownik do pokoju.
Termistor to właśnie dodatkowy czujnik podłączony do płyty głównej.

Co i tak spowoduje ,że pompa zacznie grzać na zasadzie termostatu , tylko czujnikiem temperatury będzie właśnie ten termistor...
Więc równie dobrze można było przenieść cały sterownik zamiast kupować ten dodatkowy czujnik...
No i grzanie czy to termostatem z czujnikiem ze sterownika ,czy to termistorem ma swoje duże wady , przede wszystkim duża histereza. Dużo ludzi to próbowało ( w tym ja) ,ale chyba wszyscy polegli , i w końcu przeszli na termostat zewnętrzny ( gdzie czujnik ma rozdzielczość 0,1stopnia albo i jeszcze lepszą , i gdzie histerezę da się ustawić np +0,4 i -0,3 stopnia , a nie pompa rusza kiedy robi się ponad -1 i przestaje kiedy jest +1 , co łącznie z bezwładnością podłogówki daje tragedię...

Być może tą temperaurę z tego czujnika ( tak samo jak temperaturę z czujnika na sterowniku) da się wyświetlić w service cloud.... Heishamon też to pokaże , ale smartcloud ...

MiG25
11-01-2024, 19:25
TNajlepiej byłoby chyba otworzyć tylko jedną pętlę, i powoli zwiększać przepływ na obiegówce, i starać się wyłapać jak (płynnie/nagle?) i gdzie pojawiają się te szumy. Nie wiem czy można to zrobić z menu Panasa (ustawiać stopniowo przepływy na test obiegówki/przepływu), ew. otwierać stopniowo na belce tę jedną pętlę (pozostałe w takim razie może częściowo otwarte, aby był jakikolwiek przepływ na obiegówce od początku sprawdzania)...

W menu instalatora , właśnie tam gdzie się odpowietrza , można również zadać stały przepływ i zwiększać przepływ.
Tryb odpowietrzania powoduje ruszanie i zatrzymywanie się obiegówki i dodatkowo przełączenie się na CWU po pewnym czasie , można to zrobić w trybie stałym. W tym trybie nie powinien wyskoczyć żaden błąd , a jeśli wyskoczy to się go skasuje , więc nie ma się czym przejmować.

No i jak przykładasz ucho to ewidentnie szumi w rurach... No dobrze , ale może w tym miejscu gdzie to zagięcie rury jest to w tej okolicy szumi najbardziej/najgłośniej !

own20840
12-01-2024, 06:23
Witam, jaka jest dokładność czujników i ustawień temp w pompie Panasonic H?
(1 stopień, 0.5, 0.2, 0.1 jedna dziesiąta?)

Tzn np ustawiając krzywą: dla
-5 zew, krzywa 31
+5 zew, krzywa 30

To jakie będzie ustawienie realne pompy dla 0,-1,-2,-3,-4,-5 na zewnątrz?

Matematycznie by było
30.5, 30.6, 30.7, 30.8, 30.9, 31.

A jak jest w praktyce?

Techno
12-01-2024, 11:23
A w praktyce będzie to dla wszystkich temperatur 30 ( oprócz -5 i niższych ,tu będzie 31).
Pompa po prostu nawet nie zaokrągla , tylko ucina to co za przecinkiem.

G.ThoMass
12-01-2024, 14:43
To nie jest niezależny konsultant (spodziewałeś się że powie "zje#$%^&, naprawiamy na mój koszt"?), jeśli nie zauważyłeś, nie należy przesadnie ufać fachowcom (na pewno nie w budowlance). Może sprawdź to lepiej, z tego co patrzę w specyfikacje Tece te zagięcia SĄ zbyt duże (co może mieć konsekwencje), już samo to źle o nim świadczy.

DODAM: Najlepiej byłoby chyba otworzyć tylko jedną pętlę, i powoli zwiększać przepływ na obiegówce, i starać się wyłapać jak (płynnie/nagle?) i gdzie pojawiają się te szumy. Nie wiem czy można to zrobić z menu Panasa (ustawiać stopniowo przepływy na test obiegówki/przepływu), ew. otwierać stopniowo na belce tę jedną pętlę (pozostałe w takim razie może częściowo otwarte, aby był jakikolwiek przepływ na obiegówce od początku sprawdzania)...

Oczywiście, że nie myślałem ze jak pogadam z hydraulikiem i pokaże mu zdjęcia to powie tak zepsuliśmy naprawiamy na swój koszt. Ciekaw byłem co powie.
Wysłałem zapytanie do przedstawiciela technicznego TECE ze zdjęciami to zobaczę co odpisze.
Spróbuje tak zrobić że zamknę wszystkie pętle i pojedynczo otwierać i wsłuchiwać się będę kiedy pojawiać się będzie szum w danej pętli, ale to musze tak trafić że będzie cisza i spokój w domu.

G.ThoMass
12-01-2024, 14:46
W menu instalatora , właśnie tam gdzie się odpowietrza , można również zadać stały przepływ i zwiększać przepływ.
Tryb odpowietrzania powoduje ruszanie i zatrzymywanie się obiegówki i dodatkowo przełączenie się na CWU po pewnym czasie , można to zrobić w trybie stałym. W tym trybie nie powinien wyskoczyć żaden błąd , a jeśli wyskoczy to się go skasuje , więc nie ma się czym przejmować.

No i jak przykładasz ucho to ewidentnie szumi w rurach... No dobrze , ale może w tym miejscu gdzie to zagięcie rury jest to w tej okolicy szumi najbardziej/najgłośniej !

Tak postaram się porobić testy i zobaczę co z tego wyjdzie czy te wyglądające na zbyt mocne załamania rurek będą jakoś głośniejsze

bocian_koh
12-01-2024, 18:10
Witam, jaka jest dokładność czujników i ustawień temp w pompie Panasonic H?
(1 stopień, 0.5, 0.2, 0.1 jedna dziesiąta?)

Tzn np ustawiając krzywą: dla
-5 zew, krzywa 31
+5 zew, krzywa 30

To jakie będzie ustawienie realne pompy dla 0,-1,-2,-3,-4,-5 na zewnątrz?

Matematycznie by było
30.5, 30.6, 30.7, 30.8, 30.9, 31.

A jak jest w praktyce?

Realnie będzie to: +5 i wyżej 30, +4 i niżej 31.

own20840
12-01-2024, 21:53
Realnie będzie to: +5 i wyżej 30, +4 i niżej 31.

A w praktyce będzie to dla wszystkich temperatur 30 ( oprócz -5 i niższych ,tu będzie 31).
Pompa po prostu nawet nie zaokrągla , tylko ucina to co za przecinkiem.
Jesteś pewien? Wydawało mi się, że tak jak napisał bocian_koh, zaokrągła do góry

Techno
13-01-2024, 07:13
Ok, zaokrągla każda liczbe do góry ,nawet jak wyjdzie 01 po przecinku ,źle wcześniej napisałem.

own20840
14-01-2024, 13:57
Mam dodane urządzenie do Smart Cloud. Ale za wiele nie korzystałem z aplikacji. Widziałem podstawowe opcje typu wł/wył, ustaw temp i harmonogram.

Żeby monitorować zaawansowane parametry rozumiem, że potrzebny jest Service cloud?

Dominikcbr
14-01-2024, 14:21
Witam. W marcu planuje zakupić Panasonic Aquera All in One 7kw, czy mógłby ktoś doradzić czy takie podłączenie urządzenia się sprawdzi ? Głównie zależy mi na informacji czy do bufora (do defrostow) szeregowo na powrocie potrzebuje coś jescze ? Jakiś zawór, czujnik temperatury itd? Poniżej przesyłam szkic podłączenia, do bufora podłączenie powrotów z dwóch rozdzielaczy i u góry wyjście na powrót w jednostce wewnętrznej.

https://ibb.co/C9gpR1k

Gepam
14-01-2024, 15:40
Żeby monitorować zaawansowane parametry rozumiem, że potrzebny jest Service cloud?
Tak.


Witam. W marcu planuje zakupić Panasonic Aquera All in One 7kw, czy mógłby ktoś doradzić czy takie podłączenie urządzenia się sprawdzi ? Głównie zależy mi na informacji czy do bufora (do defrostow) szeregowo na powrocie potrzebuje coś jescze ? Jakiś zawór, czujnik temperatury itd? Poniżej przesyłam szkic podłączenia, do bufora podłączenie powrotów z dwóch rozdzielaczy i u góry wyjście na powrót w jednostce wewnętrznej.

https://ibb.co/C9gpR1k
Przy podłogówce bufor w ogóle nie jest potrzebny, chyba że na pętlach masz siłowniki i masz zamiar ich używać (zły pomysł), to wtedy potrzebujesz bufor + zawór nadmiarowo upustowy.

Dominikcbr
14-01-2024, 16:39
Tak.


Przy podłogówce bufor w ogóle nie jest potrzebny, chyba że na pętlach masz siłowniki i masz zamiar ich używać (zły pomysł), to wtedy potrzebujesz bufor + zawór nadmiarowo upustowy.

Chodzi mi o bufor na powrocie po to żeby przy defroście nie była pobierana woda bezposrednio z podłogi tylko z tego "zasobu" , w tym przypadku zawór o którym mówisz nie jest potrzebny.

Gepam
14-01-2024, 16:57
Woda i tak będzie szła z podłogi, a to czy bezpośrednio czy nie to nie ma znaczenia. Jeżeli nie ma siłowników na rozdzielaczach to zawór nie jest potrzebny, ale jeżeli są i będą jakoś sterowane, to teoretycznie wszystkie pętle mogą się zamknąć w jednym czasie powodując brak przepływu. Wtedy jest potrzebny.

Dominikcbr
14-01-2024, 17:05
Woda i tak będzie szła z podłogi, a to czy bezpośrednio czy nie to nie ma znaczenia. Jeżeli nie ma siłowników na rozdzielaczach to zawór nie jest potrzebny, ale jeżeli są i będą jakoś sterowane, to teoretycznie wszystkie pętle mogą się zamknąć w jednym czasie powodując brak przepływu. Wtedy jest potrzebny.

Wydawało mi się że ten zład w buforze będzie lepszy niż woda bezpośrednio z podłogi, tak też podpowiedziało mi kilku instalatorów... dlatego zrobiłem bufor 80l ze stali nierdzewnej... co do siłowników to mam w 5 pomieszczeniach zostawione miejsce, nie wiem czy będę je podłaczał czy nie, ale jeśli nawet to pozstaje 6-7 pomieszczeń bez sterownia.

pawelszo
14-01-2024, 17:05
Po co komplikować instalację, mam bufor tylko 50l, w sumie same grzejniki, grzeję 34-38 stopni i wystarcza, od 4lat nigdy grzałka wspomagająca nigdy się nie odpaliła, zład wody wystarcza na odmrożenie a trwa kilka może ciut dłużej minut - niezauważalne dla domu.