PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Aquarea



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82]

Gepam
14-01-2024, 17:25
Wydawało mi się że ten zład w buforze będzie lepszy niż woda bezpośrednio z podłogi, tak też podpowiedziało mi kilku instalatorów... dlatego zrobiłem bufor 80l ze stali nierdzewnej... co do siłowników to mam w 5 pomieszczeniach zostawione miejsce, nie wiem czy będę je podłaczał czy nie, ale jeśli nawet to pozstaje 6-7 pomieszczeń bez sterownia.
To cię naciągnęli, ale jak już zrobiłeś, to niech zostanie. Jest dobrze.

Techno
14-01-2024, 20:16
Wydawało mi się że ten zład w buforze będzie lepszy niż woda bezpośrednio z podłogi, tak też podpowiedziało mi kilku instalatorów...

A jakich to włąściwości zład w buforze nabiera , że jest lepszy ? Jak to instalatorzy tłumaczą ?
Bo to ,że daje instalatorowi spokój ( przy okazji dając mu zarobić za jego instalację ) to nie ulega wątpliwości.
Bufor w podłogówce ( oczywiście takiej dopasowanej do wielkości pompy) jest niepotrzebny. Pewnie przydałby się , jakby podłogówka była rozłożona na 80m2 a pompa miałaby 12kW , 16kW . Na pewno potrzebny też jest przy kaloryferach ( zwłaszcza tych wysokotemperaturowych i z małym zładem).

konrad_gom
16-01-2024, 16:52
Ok, zaokrągla każda liczbe do góry ,nawet jak wyjdzie 01 po przecinku ,źle wcześniej napisałem.

Czyli co, jak jest np. krzywa -15/30 i +10/25 to po zaokrągleniu w górę będzie tak (trzecia kolumna)? I takie też wartości wystawia Aquarea J?
https://i.ibb.co/vXBVzZK/obraz-2024-01-16-175610193.png

bocian_koh
16-01-2024, 18:09
Tak.

Kamdor
18-01-2024, 20:31
Witam, proszę Was o wyjaśnienie pomoc w takiej sprawie
PC 7Kw, chodzi o to, że mam ustawiony harmonogram tygodniowy, mam też w ustawieniach następujące nastawy Max. czas działania co 1h, Mac. czas działania cwu 1h30min, , histeraza dla cwu -6. I nie mogę poradzić sobie z brakiem ciepłej wody, a dokładnie z nadążaniem grzania szczególnie pod wieczór kiedy czas na prysznic (4 osobowa rodzina). mimo, żę w harmonogramie ma 46 stopni nastawę na wodę , woda ma 42 stopnie to nie włącza mi się grzanie wody tylko całay czas grzeje na co. Rozumiem, że nie spadła mu histeraza o -6 i jeszcze nie grzeje wody, ale bardzo mnie intryguje fakt, że jest ustawienie max. czas działa co na 1h, a mija już ponad 1godzina a nawet 2 godziny i tak jakby ten parametr wcale nie działa. Bo myślałam, że tak to powinno być , że automatycznie po 1 h powinien sprawdzic sobie wodę. Niestety konczy się tak, że muszę ręcznie pompie wymusić wodę i ustawiam ja na 48 stopni. Czy to ormalne działanie , czy jakaś usterka , jakieś pomysły?

kwiatek8
19-01-2024, 02:34
Witam, proszę Was o wyjaśnienie pomoc w takiej sprawie
PC 7Kw, chodzi o to, że mam ustawiony harmonogram tygodniowy, mam też w ustawieniach następujące nastawy Max. czas działania co 1h, Mac. czas działania cwu 1h30min, , histeraza dla cwu -6. I nie mogę poradzić sobie z brakiem ciepłej wody, a dokładnie z nadążaniem grzania szczególnie pod wieczór kiedy czas na prysznic (4 osobowa rodzina). mimo, żę w harmonogramie ma 46 stopni nastawę na wodę , woda ma 42 stopnie to nie włącza mi się grzanie wody tylko całay czas grzeje na co. Rozumiem, że nie spadła mu histeraza o -6 i jeszcze nie grzeje wody, ale bardzo mnie intryguje fakt, że jest ustawienie max. czas działa co na 1h, a mija już ponad 1godzina a nawet 2 godziny i tak jakby ten parametr wcale nie działa. Bo myślałam, że tak to powinno być , że automatycznie po 1 h powinien sprawdzic sobie wodę. Niestety konczy się tak, że muszę ręcznie pompie wymusić wodę i ustawiam ja na 48 stopni. Czy to ormalne działanie , czy jakaś usterka , jakieś pomysły?

46 - 6 to załączy się przy 40 *

Lisciasty
19-01-2024, 08:09
Witam
2 rozdzielacz korytarz wc i 3 pokoje. Z pompy wychodzi rura 1cal poprzez trójnik na te 2 rozdzielacze. Do 1 rozdzielacza odległość około 0.5m A do 2 rozdzielacza odległość około 1m. . Rury w podlogowce to tece silver 16x2.0mm.
Problemem największym jest bardzo głośny szum taki jakby mechaniczny z podłogi w chwili defrostow. Kiedy pompa tloczy na maks wodę. Najgorzej jak to ma miejsce w środku nocy to potrafi wybudzić doroslego. A dziecko prawie co noc się budzi i płacze.
Instalatorzy od pompy twierdza że jest ok. Że układ nie zapowietrzony bo oni pompka zalewaja układ podłogowki i odpowietrzaja dodatkowo i jest ok.


To nie ma nic wspólnego z podłogówką. Znam taki jeden przypadek gdzie też przy defroście (ale również przy bawieniu się pompką w menu instalatora) przy wysokich przepływach słychać upiorne piszczenie z rur. Jednostka wewnętrzna w odległości około 1,5 metra od bufora równoległego (bufor już był, pompa doszła później zamiast kotła gazowego). Rury calowe, jakiś drastycznych kolan ani zagięć nie ma. Być może ten rurociąg jest zbyt krótki i powstaje jakaś fala stojąca, rezonans czy inne cholerstwo, nie znam się na hydraulice do tego stopnia żeby wyrokować. Ale wszystkie pozostałe panasy które znam, mają jednak przynajmniej 2 metry rurociągu pomiędzy dalszymi częściami instalacji (bufor, rozdzielacz czy co tam kto ma).
Może trzeba zmienić ten fragment, wydłużyć obieg albo dać jakieś elementy elastyczne zamiast kolanek...

Lisciasty
19-01-2024, 08:37
Witam. W marcu planuje zakupić Panasonic Aquera All in One 7kw, czy mógłby ktoś doradzić czy takie podłączenie urządzenia się sprawdzi ? Głównie zależy mi na informacji czy do bufora (do defrostow) szeregowo na powrocie potrzebuje coś jescze ? Jakiś zawór, czujnik temperatury itd? Poniżej przesyłam szkic podłączenia, do bufora podłączenie powrotów z dwóch rozdzielaczy i u góry wyjście na powrót w jednostce wewnętrznej.
https://ibb.co/C9gpR1k

Tak jak koledzy piszą bufor przy podłogówce nie jest specjalnie potrzebny, ALE jeżeli podłogówka ma małą powierzchnię, dodatkowo wykonawca poskąpił wylewki i jej akumulacyjność jest słaba to pompa może taktować (zwłaszcza jeśli jest dobrana z tak lubianym przez wielu "zapasem" żeby aby na pewno dobrze grzała i nie używała grzałki). Tak więc jeżeli jest miejsce w kotłowni to bufor szeregowo na powrocie zawsze będzie na plus i negatywów tutaj nie ma. Może poza kosztem, ale też nie przesadzajmy, przy całej inwestycji bufor to grosze.

Techno
19-01-2024, 09:28
Bez przesady , to wtedy nie jest plus , tylko co najwyżej mus (podobne słowa :) ) , jeśli zład za mały. Nagrzewamy wtedy niepotrzebnie więcej wody ( jedna strata), która oddaje ciepło w kotłowni zamiast w pomieszczeniach( druga strata) . Może te straty są niemierzalne w ciągu dnia , ale podczas całej zimy coś z tego wyjdzie.
Więc wydawać dodatkowe pieniądze tylko po to ,żeby mieć dodatkowe straty .... To nie jest plus.

Lisciasty
19-01-2024, 09:33
Jakie straty, z izolowanego baniaka w kotłowni w której jest przynajmniej +15 bo jest w bryle domu? Serio? :>
Większe straty powoduje wyjście z chałupy, otwarcie drzwi i wpuszczenie zimnego powietrza ;)
A tego nagrzewania większej ilości wody i związanej z tym straty też niespecjalnie rozumiem.

MiG25
19-01-2024, 09:58
Mam 12kW T-CAP , 400m2 podłogówki , zładu wystarczająco , żeby zrobić defrost ze 3razy pod rząd... Jakim to plusem będzie u mnie dodanie bufora szeregowego , bo akuat mam miejsce w kotłowni ? Poza stratą pieniędzy nie będzie żadnych plusów , tylko potencjalne minusy.

Tą logiką , jak będę chciał mieć trochę strat ( bo taki mam kaprys) , to sobie parę razy dodatkowo drzwi otworzę , a nie będę dokładał bufor :)

Lisciasty
19-01-2024, 10:12
A czy ja pisałem o podłogówce 400m2? Cytuję: "jeżeli podłogówka ma małą powierzchnię, dodatkowo wykonawca poskąpił wylewki"

MiG25
19-01-2024, 10:19
Cytuj to. :


T Tak więc jeżeli jest miejsce w kotłowni to bufor szeregowo na powrocie zawsze będzie na plus i negatywów tutaj nie ma. .


Bo tu jest ogólne stwierdzenie do każdej sytuacji ( piszesz "zawsze") , i nie ma tu warunku małych podłogówek z dużymi pompami. W takim wypadku jak kolega Techno pisał , wtedy to będzie mus ( a nie plus) , i miejsce będzie się musiało znaleść.

Andrzej5101
19-01-2024, 12:59
Posiadam pompę panasonic all in one 7kW seria J.
Z pompy wychodzi rura 1cal poprzez trójnik, na te 2 rozdzielacze.

Z pompy nominalnie wychodzi rura o średnicy 5/4 cala ,

Dla dobra pracy pompy i instalacji korzystnie jest ;

1/ Gdy taka średnica rury idzie do trójnika, aby pompa wykazała w pełni swoje możliwości,
2/ Mniejsza średnica rury to;
......-większe straty na przepływie i pompa obiegowa musi mocniej pracować,
.....- czyli musi mieć większy przepływ, co rodzi większy hałas,
3/ Rura powrotna z rozdzielaczy - również powinna być 5/4 cala

Do 1 rozdzielacza odległość około 0.5m a do 2-go rozdzielacza odległość około 1m. .
Rury w podlogowce to tece silver 16 x 2.0 mm.

Problemem największym jest ;
- bardzo głośny szum - taki jakby mechaniczny z podłogi w chwili defrostow,
- kiedy pompa tłoczy na maks wodę.
Najgorzej jak to ma miejsce w środku nocy to potrafi wybudzić dorosłego.

Przepływ w normalnej pracy mam ustawione na 14 litrów,
( gdy było coś koło 20 litrów to się pojawiał szum z podłogi)
- z kolei w czasie defrostu jest około 35-36 litrów

Dla pompy Panasonic 7kW ;
- nominalny przepływ dla dT = 5C - to 1254 l/h = ok; 20,9 l/min,
- max przepływ przy defroście - to 35 l/min

Kamdor
19-01-2024, 14:46
46 - 6 to załączy się przy 40 *

to rozumiem40-6, ale nie mogę zrozumieć czemu jak ma pompa ustawiony max. czas działania c.o. na 1 h, to po tej 1h nie przerywa pracy co i nie sprawdza wody

kwiatek8
19-01-2024, 16:53
to rozumiem40-6, ale nie mogę zrozumieć czemu jak ma pompa ustawiony max. czas działania c.o. na 1 h, to po tej 1h nie przerywa pracy co i nie sprawdza wody

Pompa nie musi przerwać pracy ( CO ) żeby sprawdzić wodę ( CWU ) . Temperaturę wody ( CWU ) mierzy ( sprawdza ) cały czas za pomocą czujnika temperatury wpiętego w zbiornik CWU .
Czujnik wpięty w zbiornik masz u góry , po środku czy na dole ?

Kamdor
19-01-2024, 20:22
Pompa nie musi przerwać pracy ( CO ) żeby sprawdzić wodę ( CWU ) . Temperaturę wody ( CWU ) mierzy ( sprawdza ) cały czas za pomocą czujnika temperatury wpiętego w zbiornik CWU .
Czujnik wpięty w zbiornik masz u góry , po środku czy na dole ?

Moja pompa to HP ALL in one, nie wiem jak mam zainstalowany czujnik w zbiorniku, ale jak wejdę w sterownik to pokazuje mi , że mam ustawiony czujnik górny. Mam możliwość zmiany go na środkowy/centralny co wg instrukcji powinno się zrobić w przypadku kiedy ilość ciepłej wody jest niewystarczająca.
nie wiem czy mogę to zmienić czy instalator musi sam fizycznie coś zrobić przy zbiorniku, czy samemu zmienić w ustawieniach bo np zbiornik ma czujnik w dwóch miejscach

MiG25
19-01-2024, 22:14
W AIO masz fizycznie dwa czujniki , a w menu tylko wybierasz z którego korzystasz , więc nic fizycznie nie trzeba robić przy zbiorniku .
A czujnik w środku zbiornika po prostu szybciej się ochłodzi od zimnej wody napływającej od dołu , kiedy góra zbiornika wciąż będzie ciepła , no i pompa będzie się częściej włączać do grzania CWU...

Lisciasty
20-01-2024, 07:48
Dla pompy Panasonic 7kW ;
- nominalny przepływ dla dT = 5C - to 1254 l/h = ok; 20,9 l/min,
- max przepływ przy defroście - to 35 l/min

Widziałem wiele t-capów 9 i 12kW zrobionych na rurce calowej i żadna nie miała problemu z hałasem. 5/4" przy panasie 7kW można dać, dlaczego nie?
Ale to nie znaczy że 1" jest przyczyną metalicznych hałasów przy defroście.

G.ThoMass
20-01-2024, 08:59
Dla pompy Panasonic 7kW ;
- nominalny przepływ dla dT = 5C - to 1254 l/h = ok; 20,9 l/min,
- max przepływ przy defroście - to 35 l/min

Mogę zwiększyć ten przepływ nominalny ale przy ok 20L/min jest słyszalny lekki szum z podłogi.
W czasie defrostu idzie maks 35L/min.

Rozmawiałem telefonicznie z doradcą ds. technicznych i projektowych z Tece i po obejrzeniu zdjęć z instalacji podłogówki wypowiedział się że te miejsca w których zagięcia pętli są według niego ok. Co prawda mogły by mieć delikatnie łagodniejsze zakręty (według niego są w tolerancji ich produktu) ale nie powinno to mieć wpływu na ten szum. Jego zdaniem to zbyt duży przepływ wody powoduje te szumy. Tyle to i ja wiem, że od dużego przepływu są te szumy.
Tak więc nie dowiedziałem się za wiele z rozmowy ze specjalistą.

Pożyczyłem kamerę termowizyjną i sprawdzałem podłogę, starałem się mniej więcej trafić na te jakby zagięcia w rurach w pomieszczeniach, czy przypadkiem nie będzie tam ciepło się kumulować, jakby było zwężenie żeby przepływ zwalniał, ale nie zauważyłem jakichś odchyłek w temperaturze podłogi.

Analizując swoją instalację to wyjście z pompy na zasilanie CO jest 1cal, ale już wchodzi w podłogę rura miedziana 22mm. i taka też jest na zasilaniu i powrocie w rozdzielaczach. Jeśli to zwężenie powodowało by taki szum to czy nie powinien w kotłowni być głośniejszy szum niż w reszcie domu z podłogi jest słyszalny??
(wygląda, że hydraulicy nie zrobili tego co instalatorzy pompy im zalecili aby było wyjście i powrót z pompy 1 cal do rozdzielaczy )

Zastanawia mnie jak to jest w czasie działania pompki obiegowej czy to normalne, że ona wydaje takie dźwięki buczenia??

G.ThoMass
20-01-2024, 09:06
To nie ma nic wspólnego z podłogówką. Znam taki jeden przypadek gdzie też przy defroście (ale również przy bawieniu się pompką w menu instalatora) przy wysokich przepływach słychać upiorne piszczenie z rur. Jednostka wewnętrzna w odległości około 1,5 metra od bufora równoległego (bufor już był, pompa doszła później zamiast kotła gazowego). Rury calowe, jakiś drastycznych kolan ani zagięć nie ma. Być może ten rurociąg jest zbyt krótki i powstaje jakaś fala stojąca, rezonans czy inne cholerstwo, nie znam się na hydraulice do tego stopnia żeby wyrokować. Ale wszystkie pozostałe panasy które znam, mają jednak przynajmniej 2 metry rurociągu pomiędzy dalszymi częściami instalacji (bufor, rozdzielacz czy co tam kto ma).
Może trzeba zmienić ten fragment, wydłużyć obieg albo dać jakieś elementy elastyczne zamiast kolanek...

Teraz to ciężko pozmieniać wydłużyć czy dać elastyczne elementy, wszystko już w posadzce jest.

Lisciasty
20-01-2024, 09:34
Teraz to ciężko pozmieniać wydłużyć czy dać elastyczne elementy, wszystko już w posadzce jest.

Ja nie pisałem o podłogówce tylko o fragmencie łączącym jednostkę wewnętrzną z rozdzielaczem.

G.ThoMass
20-01-2024, 09:59
Ja nie pisałem o podłogówce tylko o fragmencie łączącym jednostkę wewnętrzną z rozdzielaczem.

Tak zrozumiałem.
Od pompy (mam All In One) wychodzą za pompą z tyłu rury i wchodzą w podłogę i do rozdzielaczy z podłogi wychodzą powrót i zasilanie.
Tu kilka zdjęć jak to wygląda:
https://drive.google.com/drive/folders/1VdYgytUu0YHhSYfmK-ws3zj0UaweNCOm

Lisciasty
20-01-2024, 11:24
Aaa dobra nie zajarzyłem że to starszy model lodówki, te nowe mają przyłącza od góry, stąd nie mogłem skumać że te rury są pochowane wszystkie.
A jaka tam powierzchnia chałupy? 5 pętli to tak wygląda na mało, jakieś 100m2?

michancia
20-01-2024, 12:02
Tak zrozumiałem.
Od pompy (mam All In One) wychodzą za pompą z tyłu rury i wchodzą w podłogę i do rozdzielaczy z podłogi wychodzą powrót i zasilanie.
Tu kilka zdjęć jak to wygląda:
https://drive.google.com/drive/folders/1VdYgytUu0YHhSYfmK-ws3zj0UaweNCOm

Na 100% ten szum jest z podłogi, na niektórych zdjęciach widać promień gięcia na 10cm. Nie wiem jak im to się udało zagiąć bez przewężenia, to prawie niewykonalne.
Na tych zagięciach ( przewężeniach ) dochodzi do zakłócenia przepływu I niesie po całej instalacji.
Pozakręcaj przepływy, puść pompkę na max i zakręcaj i odkręcaj poszczególne pętle i zobacz które chałasują. Jak wyczaisz które, to jedyne co ci zostanie, to na nich ogranicz przepływ na rotometrach, może będzie słabiej grzało, ale będziesz miał ciszej.

Kamdor
20-01-2024, 18:40
Pompa nie musi przerwać pracy ( CO ) żeby sprawdzić wodę ( CWU ) . Temperaturę wody ( CWU ) mierzy ( sprawdza ) cały czas za pomocą czujnika temperatury wpiętego w zbiornik CWU .
Czujnik wpięty w zbiornik masz u góry , po środku czy na dole ?
Czujnik na dórze mam zamontowany.
Dzisiaj jeszcze jedno mnie zastanawiało, max grzania cwu mam ustawione na 1h30minu, a grzała ponad 2 godziny , żeby dogrzać do zadanej temperatury w harmonogramie było ustawione na 46 stopni i się włączyła bo spadła tem wody na 39 stopni.
Po co wtedy ustawia się te max dla c.o. i cwu skoro i tak , żyje swoim życiem pompa, chyba , że u mnie poprostu jest to ustawienie zepsute, możliwe?

G.ThoMass
20-01-2024, 19:35
Aaa dobra nie zajarzyłem że to starszy model lodówki, te nowe mają przyłącza od góry, stąd nie mogłem skumać że te rury są pochowane wszystkie.
A jaka tam powierzchnia chałupy? 5 pętli to tak wygląda na mało, jakieś 100m2?
Dom 94m2. Rozdzielacze są 2 po 5 pętli. 1 rozdzielacz: cztery pętle salon+kuchnia i piąta pętla łazienka. 2 rozdzielacz: cztery pętle pokoje, piąta pętla łazienka. Seria J pompy.


Na 100% ten szum jest z podłogi, na niektórych zdjęciach widać promień gięcia na 10cm. Nie wiem jak im to się udało zagiąć bez przewężenia, to prawie niewykonalne.
Na tych zagięciach ( przewężeniach ) dochodzi do zakłócenia przepływu I niesie po całej instalacji.
Pozakręcaj przepływy, puść pompkę na max i zakręcaj i odkręcaj poszczególne pętle i zobacz które hałasują. Jak wyczaisz które, to jedyne co ci zostanie, to na nich ogranicz przepływ na rotometrach, może będzie słabiej grzało, ale będziesz miał ciszej.

Niestety moje obawy co do zbyt mocnych zagięć na pętlach się potwierdzać, choć po rozmowie z doradca z Tece, miałem nadzieje, że to coś innego powoduje ten szum.
Nie wiem czy teraz można reklamować błędne wykonanie instalacji w podłodze, tylko co mi teraz poprawią, trzeba by w prawie całym domu zdzierać podłogi i kuć do rur i szukać tych zagięć. Przecież nikt tego nie będzie robić.
Jakbym miał przykręcać te pętle co wydają się za mocno zagięte/ załamane to mi zostanie chyba tylko 2 pętle może 3 które maja najłagodniejsze łuki. :(
Tylko jak tak skręcę te pętle to będzie zbyt mały przepływ na czas defetystów i pewnie błędami będzie pompa rzucać...

Czacha85
20-01-2024, 21:18
Zwiększ deltę na 7 stopni i ewentualnie podbij krzywą o 1 stopień. Przepływ spadnie do około 18 l/min. Gdy to nie pomoże, ustaw jeszcze większą deltę. U mnie na takich ustawieniach pompa chodzi dużo lepiej niż przy delcie 5. Spadła ilość defrostów, podniósł cię COP. Nie miałem wprawdzie problemów z szumami, nawet przy maksymalnym przepływie instalacja jest bezgłośna.
Upewnij się jeszcze, że wszystko jest odpowietrzone. Włącz w menu serwisowym maksymalny przepływ na pompie, zakręć wszystkie pętle oprócz jednej / dwóch, odkręć zawór przy grzałce na górze hydroboxu i niech tak trochę pochodzi. Po kolei otwieraj następne pętle i poprzednie zakręcaj.

Techno
20-01-2024, 21:23
Przecież kolega pisał , że przy grzaniu jest ok , tylko jak defrost nastanie to zaczyna szumieć ,że wszyscy się budzą....
Więc tu problemem jest czas ,kiedy pompa nie zważa na żadne ustawienia , tylko kręci obiegówką na maksa bo jest defrost....
A metody na zwolnienie objegówki podczs defrostu nie ma...

Jedyna metoda ,to bufor równoległy , i wtedy ta druga objegówka za buforem już ma prędkość stałą ( bo nie wie ,że jest defrost :) )

grzeniu666
20-01-2024, 21:24
...tylko co mi teraz poprawią, trzeba by w prawie całym domu zdzierać podłogi i kuć do rur i szukać tych zagięć. Przecież nikt tego nie będzie robić
Pewnie nie optymalne, ale może duży bufor (tak aby na defrosty duży przepływ szedł tylko przez bufor)?

Techno
20-01-2024, 21:31
Dlaczego od razu duży... Tak ,żeby woda nie spadła na powrocie poniżej 20 stopni i tyle , spadnie poniżej 23 to grzałki się włączą co podwyższy temperaturę ( i tu jedyny plus tych grzałek , bo ciepło spożytkuje się na defrost , a nie pojdzie w podłogę :) )

Gargi12
25-01-2024, 14:13
Wczoraj w pamięci błędów zauważyłem H42 z 14 stycznia niedzwonilem do instalatora bo pewnie by powiedział że jak już go niema to wszystko oki mam się tym błędem przejmować czy czasami tak bez powodu może coś wyskoczyć ,pompa dopiero od października pracuje wcześniej miałem H70 ale pół nocy nie było jednej fazy i grzałka do defrostów się nie załączyła

Marcin813
28-01-2024, 10:43
Jaka powinna być prawidłowa wartość na wskaźniku ciśnienia na froncie jednostki wew.? Ja mam poniżej 1 (nie pamiętam jaka tam jest jednostka podana). Co oznacza za niska wartość?

ololek
28-01-2024, 19:24
Marcin813 Jak się utrzymuje ciągle to samo ciśnienie to nic nie znaczy. Jest ok :D
Ale jak spada z czasem to albo się odpowietrza albo gdzieś cieknie woda.
Max do 3 bar można mieć nabite na 3 już puszcza zawór bezpieczeństwa.

Marcin813
28-01-2024, 19:57
Marcin813 Jak się utrzymuje ciągle to samo ciśnienie to nic nie znaczy. Jest ok :D
Ale jak spada z czasem to albo się odpowietrza albo gdzieś cieknie woda.
Max do 3 bar można mieć nabite na 3 już puszcza zawór bezpieczeństwa.

Spada, bo wcześniej było 1bar. Woda o której mówisz skąd może cieknąć? Z instalacji podłogówki?

Czacha85
28-01-2024, 21:42
Zaraz cieknie... Zacznij od najprostszych rzeczy. U mnie też spadało, ale wynikało to z zapowietrzania się układu. Po odpowietrzeniu zwiększ ciśnienie w instalacji. Gdy jest zbyt niskie układ się będzie zapowietrzał.

konrad_gom
30-01-2024, 17:00
Aquarea J 7kW. Grzanie krzywą grzewczą z harmonogramem w ciągu dnia. Czy da się ustawić dodatkowo, że gdy temperatura wewnątrz osiągnie np. 22*C to sprężarka przestanie pracować, a włączy się ponownie przy np. 21*C?

ololek
30-01-2024, 18:39
Ta jednostka nie działa na zasadzie on/ off jak ustalisz temp.
Jak ustali ci się już żądaną temp to będzie ci pobierać 0.2 kW lub mniej.
A jakby ci układ wychodziło o ten 1 stopień to ci pc I tak będzie musiała wszystko zagrzać więc i tak żadnej oszczędności w tym nie ma.
Harmonogramem możesz tylko zmienić nastawy temp i godz kiedy się włączy lub wyłączy ale to już zapewne wiesz. :yes:
Przykładowy dzień zużycia jak w miarę stała temperatura ale nie wiem czy to dokładny odczyt.
467942

konrad_gom
30-01-2024, 22:08
Ta jednostka nie działa na zasadzie on/ off jak ustalisz temp.
Działa - jak się przestawi sterownik w tryb termostatu, ale tego nie chcę.


Jak ustali ci się już żądaną temp to będzie ci pobierać 0.2 kW lub mniej.
To może w Twoim przypadku, 7kW Split schodzi do 19 Hz i wtedy pobór mocy to ok. 400W.


A jakby ci układ wychodziło o ten 1 stopień to ci pc I tak będzie musiała wszystko zagrzać więc i tak żadnej oszczędności w tym nie ma.
Harmonogramem możesz tylko zmienić nastawy temp i godz kiedy się włączy lub wyłączy ale to już zapewne wiesz. :yes:
Owszem - jest oszczędność. W ostatnie dni dom jest przegrzewany, bo słońce świeci w okna i nagrzewa. Więc gdy temperatura dobije np. do 22*C to sprężarka mogłaby się wyłączyć, bo po co ma grzać dalej?


Przykładowy dzień zużycia jak w miarę stała temperatura ale nie wiem czy to dokładny odczyt.
Odczyt w aplikacji i na sterowniku jest zaniżony względem podlicznika o ok. 10-20%.

Gargi12
31-01-2024, 09:09
Działa - jak się przestawi sterownik w tryb termostatu, ale tego nie chcę.


To może w Twoim przypadku, 7kW Split schodzi do 19 Hz i wtedy pobór mocy to ok. 400W.


Owszem - jest oszczędność. W ostatnie dni dom jest przegrzewany, bo słońce świeci w okna i nagrzewa. Więc gdy temperatura dobije np. do 22*C to sprężarka mogłaby się wyłączyć, bo po co ma grzać dalej?


Odczyt w aplikacji i na sterowniku jest zaniżony względem podlicznika o ok. 10-20%.

Czemu nie chcesz żeby termostat wył pompę na przyszły sezon też muszę jakieś rozwiązanie wybrać i tak się dopytuję

michancia
31-01-2024, 17:12
Ta jednostka nie działa na zasadzie on/ off jak ustalisz temp.
Jak ustali ci się już żądaną temp to będzie ci pobierać 0.2 kW lub mniej.
A jakby ci układ wychodziło o ten 1 stopień to ci pc I tak będzie musiała wszystko zagrzać więc i tak żadnej oszczędności w tym nie ma.
Harmonogramem możesz tylko zmienić nastawy temp i godz kiedy się włączy lub wyłączy ale to już zapewne wiesz. :yes:
Przykładowy dzień zużycia jak w miarę stała temperatura ale nie wiem czy to dokładny odczyt.
467942

Ta aplikacja zaniża kWh względem tego co pokazuje na PC jakieś 100%, a to co pokazuje na PC względem podlicznika to kolejne 20%. Tak jest w przypadku 7kW all in one.
W twoim przypadku ( 5kW ) może to być więcej jeśli chodzi o wskazanie licznika pompy.
Dobre ponad 50W to weźmie pompka obiegowa i wentylator, a gdzie reszta?

Jakie masz zużycie PC za listopad wg. podlicznika?
Ewentualnie całe zużycie energii na dom za listopad wg. licznika ZE?

lukikow
31-01-2024, 21:38
Cześć,
Mam kłopot z wyborem firmy monterskiej. Otrzymałem oferty od Budotom oraz CNC Pompy Ciepła. Obie firmy sprawiają wrażenie profesjonalnej, obie oferty są interesujące. Problemem jest odległość: 300km oraz 500km. To dość sporo w przypadku nagłej awarii. Dodatkowo zastanawia mnie czy warto wybrać firmę monterską pompy, która nie przygotowywała instalacji - głównie podłogówki. Taki przykład dziś usłyszałem (pewnie coś przekręcę): "Jeśli pompa się zatrzyma z powodu błędu ciśnienia i serwis po przyjeździe stwierdzi, że zapowietrzył się układ ogrzewania podłogowego to czy rozwiążą problem?". Według mnie trzeba będzie się skierować do firmy montującej podłogówkę, a serwis pompy skasuje za nieuzasadnione wezwanie. Dodatkowo nadal trzeba czekać, tym razem na hydraulika. Problem może błahy, do rozwiązania we własnym zakresie, mimo wszystko takie prawdopodobne trudności komplikują decyzję.

Podsumowując... może lepiej kogoś lokalnego?

lwojtaszek
01-02-2024, 11:54
Cześć,
Mając takie same rozterki wybrałem bardziej lokalną firmę z Krakowa, też montażystę PRO Panasonic.
W Jaworznie czy Katowicach też masz PRO montażystę.

ololek
01-02-2024, 11:57
Ta aplikacja zaniża kWh względem tego co pokazuje na PC jakieś 100%, a to co pokazuje na PC względem podlicznika to kolejne 20%. Tak jest w przypadku 7kW all in one.
W twoim przypadku ( 5kW ) może to być więcej jeśli chodzi o wskazanie licznika pompy.
Dobre ponad 50W to weźmie pompka obiegowa i wentylator, a gdzie reszta?

Jakie masz zużycie PC za listopad wg. podlicznika?
Ewentualnie całe zużycie energii na dom za listopad wg. licznika ZE?
Podlicznika ka nie mam.

Za listopad całkowite zużycie prądu to 452kwh. Wg apki 137kwh za listopad.
Za grudzień 544kwh a w apce 177kwh. Za styczeń 621 a w apce 256kwh.


Działa - jak się przestawi sterownik w tryb termostatu, ale tego nie chcę.


To może w Twoim przypadku, 7kW Split schodzi do 19 Hz i wtedy pobór mocy to ok. 400W.


Owszem - jest oszczędność. W ostatnie dni dom jest przegrzewany, bo słońce świeci w okna i nagrzewa. Więc gdy temperatura dobije np. do 22*C to sprężarka mogłaby się wyłączyć, bo po co ma grzać dalej?


Odczyt w aplikacji i na sterowniku jest zaniżony względem podlicznika o ok. 10-20%.

Mi jak ustali się żądaną temp to sprężarka nie pracuje tylko pompka wody pracuje. A widzę to bo pc jest włączona ale wentylator nie kręci.

michancia
01-02-2024, 15:01
Także kolego @ololek widzisz ile ta aplikacja zaniża. Zakładając na dom bytowe ok 7kWh/ doba, 210kWh m-c bo tak średnio w domach mają.
To za styczeń bytowe masz 621kWh to zostaje na PC ok 410kWh, a w apce masz 256kWh.
Dla porównania
U syna dom jednak większy:
Parterowy 175m2, w tym garaż grzany ciepłem traconym z pompy, gdzie nie spadała tem. poniżej 15*, ściany Eder + 20cm grafitu, podłoga 16cm EPS, sufit i skosy wełna 0,038 30cm
To u niego za styczeń wg podlicznika 540kWh na CO i CW, a całkowite 754kWh ( 3 osoby, to co wszyscy: indukcja itd, to jeszcze suszarka i oczyszczalnia ).

a.gwozdz
02-02-2024, 13:02
No takie zakładanie 7kwh/doba to też może nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością w danym domu.

Natomiast faktem jest że wskazania PC Panas J przekłamują, niemniej ostatnio po zmianie ustawień pompy za buforem (do najniższego biegu) zużycia wg Smart Cloud (SC) vs licznik (Supla) są zaskakująco zbieżne (CO+CWU) :

Grudzień : SC 556kwh / Supla 576 kwh
Styczeń : SC 700kwh / Supla 712 kwh

W te mrozy na początku stycznia leciała trochę na grzałce - nastukało z 5h pracy grzałki

Więc to nie jest tak że PC aż tak pokazuje z dupy, wygląda na to że nie liczy (Seria J) zużycia prądu przez inne urządzenia podpięto do PC.
Ktoś chyba pisał że L albo K już to zlicza i całe rzeczywiste zużycie przez cały zestaw PC.

ololek
05-02-2024, 06:35
No trudno zweryfikować bez podlicznika ile to by było prądu na samej pc zuzyte bo cały dom jest u mnie na prąd. Jest rekuperacja, grzejniczek drabinkowy w łazience, indukcja, piekarnik, bio oczyszczalnia.. To wszystko pracuje.

own20840
06-02-2024, 09:43
Tcap 9kw 3F. Testowałem ostatnio grzanie CWU. Standardowo i w trybie cichym3.

TEMPERATURY na zewnątrz lekko dodatnie.

Czasy grzania zbiornika to około
45min vs 70min (cichy)

Standardowy:
Temperatura w obiegu w ostatniej fazie przed samym wyłączeniem grzania
Zasil 58.25 Powrot 52.5 C

Pompa l/min 14L, w ostatniej fazie skok 25L

Sprężarka 36- 43Hx
Moc pobr 1.8-3.4kW


CICHY 3:
Temperatura w obiegu w ostatniej fazie przed samym wyłączeniem grzania
Zasil 54.5 Powrot 48.75 C

Pompa l/min 14L przez cały cykl cwu

Sprężarka 24- 29Hx
Moc pobr 1-2.2kW

Ciężko o ilealnie te same warunki na zewnątrz, ale mimo różnych trybów pracy pobór końcowy i tak wyszedł mi podobny w obu próba, powiedzmy w granicy błędu.

Pomijam, że każdy ma inną pojemność zbiornika i temp docelową.

Ktoś testował, który tryb jest bardziej efektywny? Zwykły czy cichy

own20840
06-02-2024, 10:20
.
Natomiast faktem jest że wskazania PC Panas J przekłamują, niemniej ostatnio po zmianie ustawień pompy za buforem (do najniższego biegu) zużycia wg Smart Cloud (SC) vs licznik (Supla) są zaskakująco zbieżne (CO+CWU) :


W Tcap H, różnice pomiędzy wskazaniami pompy a licznikiem 3F. Były rzędu 5-6% czyli bardzo małe.

Wynika to pewnie z dwóch faktów.
Mam termostat, który wyłącza wszystko łącznie z pompą obiegową gdy np dom ogrzeje się od słońca.

U innych obiegówka pracuje cały czas a nie była liczona do poboru.

Druga sprawa to zaokrąglenia. Tu już moje przypuszczenie, że co 200Watt, i im niżej ktoś schodzi z mocą tym przez zaokrąglenia wynik może być mniej dokładny. Przy większych mocach te 200W procentowo daje mniejszą skalę zjawiska.

Weźmy różnicę spowodowaną zaokrąglenia do poboru mocy.
100W /700 - 14% to trzy razy większy błąd niż np 100W/2100W - 5%
Mowa o liczeniu w procentach. Bo Wattach zawsze mamy konkretny wynik.

seba1b
07-02-2024, 17:03
Mam pytanie do osób ogarniętych z tymi pompami.

Mam ustawiony sterownik w domu na daną temp. Po osiągnięciu ustawionej wartości wyłączą całkiem pompę. W pompie Mam ustawione do tego grzanie prostą na x temp.

Do tego używam harmonogramu, każdy dzień jest taki sam. Rano grzeje cwu 30min (do temp 45st), później grzeje dom do osiągnięcia temp ustawionej na sterowniku. Zajmuje to do ok 9,00 czasem 10 rano. Później cały dzień pompa się nie uruchamia bo dom trzyma temp. Dopiero o 19 załącza cwu na 40 min, później dogrzewa do 24h dom.

Komfort w domu jest idealny, zużycie energii przy tej konfiguracji wydaje mi się że mam najniższe jakie udało mi się osiągnąć.
Za cały rok wychodzi ok 4tys kWh (dom 120m2 dół podłoga, góra grzejniki.)

Martwi mnie jeden fakt. Za 2,5roku nabiła 9900 włączeń i wyłączeń sprężarki i całkowity czas działania to tylko 8tys h

W jaki sposób ograniczyć tą ilość włączeń/wyłączeń?

seba1b
07-02-2024, 17:08
Mam pytanie do osób ogarniętych z tymi pompami.

Mam ustawiony sterownik w domu na daną temp. Po osiągnięciu ustawionej wartości wyłączą całkiem pompę. W pompie Mam ustawione do tego grzanie prostą na x temp.

Do tego używam harmonogramu, każdy dzień jest taki sam. Rano grzeje cwu 30min (do temp 45st), później grzeje dom do osiągnięcia temp ustawionej na sterowniku. Zajmuje to do ok 9,00 czasem 10 rano. Później cały dzień pompa się nie uruchamia bo dom trzyma temp. Dopiero o 19 załącza cwu na 40 min, później dogrzewa do 24h dom.

Komfort w domu jest idealny, zużycie energii przy tej konfiguracji wydaje mi się że mam najniższe jakie udało mi się osiągnąć.
Za cały rok wychodzi ok 4tys kWh (dom 120m2 dół podłoga, góra grzejniki.)

Martwi mnie jeden fakt. Za 2,5roku nabiła 9900 włączeń i wyłączeń sprężarki i całkowity czas działania to tylko 8tys h

W jaki sposób ograniczyć tą ilość włączeń/wyłączeń?


Dla jasności harmonogram Mam taki bo pisałem wcześniej z pamieci ale miałem lekkie korekty.

5 00 woda
5 40 grzanie domu
18 woda
19 grzanie domu

pawelszo
07-02-2024, 19:14
Nie lepiej CWU i CO razem odpalać ? i tak woda ma priorytet.
Przejście z CO na CWU nie wyłącza sprężarki (u mnie) z CWU na CO tak (inne temperatury zasilania pewnie)

seba1b
08-02-2024, 19:18
Zmieniłem, zobaczę czy coś się zmieni.

seba1b
09-02-2024, 07:58
A tak ogólnie u was dzienni ile pompa robi tych włączen/wyłączeń?

skystar
09-02-2024, 10:59
Mam pytanie do osób ogarniętych z tymi pompami.


Martwi mnie jeden fakt. Za 2,5roku nabiła 9900 włączeń i wyłączeń sprężarki i całkowity czas działania to tylko 8tys h

W jaki sposób ograniczyć tą ilość włączeń/wyłączeń?


te 8tys h za 2,5 roku to praca sprężarki? Coś się nie spina.

seba1b
09-02-2024, 11:07
Tak, tylko ogólnie 3 pełna zimę grzeje.
1 zima to było do jakichś 16-18st w środku bo to był do w budowie.
2 zima do 22st w środku, bez CWU bo dalej była wykończeniówka.
Teraz 3 zima już normalnie 22,5st w środku i CWU, wprowadziliśmy się przed zimą.

matyspio
09-02-2024, 11:54
...

Martwi mnie jeden fakt. Za 2,5roku nabiła 9900 włączeń i wyłączeń sprężarki i całkowity czas działania to tylko 8tys h

W jaki sposób ograniczyć tą ilość włączeń/wyłączeń?

Jest OK, nic cię tu nie powinno martwić i nic z tym nie musisz robić...

seba1b
09-02-2024, 12:24
Jest OK, nic cię tu nie powinno martwić i nic z tym nie musisz robić...

Bo zastanawiało mnie że skoro pompa ma niby 50tys cykli żywotności i niby to na 20lat powinno starczyć to według mnie u mnie na max 15 styka więc pomyślałem że dużo więcej bierze jak powinna.

Andrzej5101
09-02-2024, 13:53
Jakie masz OZC budynku??
Jeżeli moc pompy jest za mała w stosunku do obliczeń ;
- to pompa to nadgania długością pracy - czyli wzrostem ilości godzin pracy,

seba1b
09-02-2024, 14:51
Jakie masz OZC budynku??
Jeżeli moc pompy jest za mała w stosunku do obliczeń ;
- to pompa to nadgania długością pracy - czyli wzrostem ilości godzin pracy,
Mam 9kw Panasonica, dom 120m2. Pompę mam dobrze dobraną. Ona teraz średnio na dzień pracuje max 12h.

seba1b
09-02-2024, 15:00
Ilością godzin nie ma się co sugerować bo to mało miarodajne biorąc pod uwagę że starotowała w nowym domu. Mnie tylko ta ilość cykli zastanawia od czego to jest zależne. Bo jeśli mam harmonogram ustawiony i np. Grzeje dom od 6 do 10, 11 bez cwu to tu powinien być tylko jeden cykl tak?

pawelszo
09-02-2024, 15:15
Ilością godzin nie ma się co sugerować bo to mało miarodajne biorąc pod uwagę że starotowała w nowym domu. Mnie tylko ta ilość cykli zastanawia od czego to jest zależne. Bo jeśli mam harmonogram ustawiony i np. Grzeje dom od 6 do 10, 11 bez cwu to tu powinien być tylko jeden cykl tak?

Nie, teraz jest dość ciepło, mam panasa 9Kw T-Cap i większy dom 130-150m (zależy jak liczyć) , kaloryfery grzanie 36-38stopni i bez włączenia trybu cichego potrafi dość często "odpoczywać", czyli on/off nie 1 ale parę (pomijam ew. defrosty)

matyspio
09-02-2024, 15:17
Jak nie masz t-cap to każdy defrost ci nabija, a przy dużej wilgotności i temperaturach 2-4 stopnie na + potrafi robić go co 40 min

seba1b
09-02-2024, 15:22
Ok, rozumiem czyli defrosty są w to normalnie wliczane.

A czy ma znaczenie grzanie stałą lub krzywą grzewczą w odniesieniu do tych ilosci włączeń wyłączeń?

pawelszo
09-02-2024, 15:22
Jak nie masz t-cap to każdy defrost ci nabija, a przy dużej wilgotności i temperaturach 2-4 stopnie na + potrafi robić go co 40 min

T-Cap też nabija- jednak sprężarka działa w drugą stronę jakby, podobnie jak przełączenie z CWU na CO (z CO na CWU przechodzi bez wyłączenia sprężarki)

pawelszo
09-02-2024, 15:24
Ok, rozumiem czyli defrosty są w to normalnie wliczane.

A czy ma znaczenie grzanie stałą lub krzywą grzewczą w odniesieniu do tych ilosci włączeń wyłączeń?

Nie, to tylko zmiana temp ad temp otoczenia, natomiast tryb cichy ma wpływ, jak pisałem. Zobacz na ile Hz pracuje sprężarka (u mnie min to 19Hz) jeśli na minimum to warto używać tryb cichy=mniej wyłączeń i mniej się zaladza

seba1b
09-02-2024, 15:30
Teraz np zaczęła znów grzać dom dopiero co i weszła na 70hz

pawelszo
09-02-2024, 15:38
zależy jak długo nie działała, jaka temp w domu, jaka delta na grzaniu, na starcie idzie wysoko, potem schodzi

seba1b
09-02-2024, 15:44
Może jeszcze raz dla spójności napisze:
Mam harmonogram na cały tydzien:
5 00 grzanie wody
5 40 dom
17 00 woda
18 20 dom
Używam prostej ustawionej na 47st
Deltę mam 8st
Dół podłoga, góra grzejniki niskotemp( mój błąd).
Problem był z równomiernym grzaniem góry i dołu.
Dołożyłem zawór trójdrożny czy jak on tam się zwie. Na górę w grzejniki idzie teoretycznie ~45st, na dół w podłogę 28st.
W całym domu w dzień od 8 do 20 mamy 22,5st, w nocy mamy 21,5.

Za cały rok pompa pokazuje zużycie ok 4tys kWh

Ogólnie z komfortu jestem mega zadowolony.
Martwi mnie tylko ilości cykli bo wydaje mi się że szybko wykończę pompę i nawet żywotnością nie zbliży się do średniej.

seba1b
09-02-2024, 15:46
Z obserwacji przy tym ustawieniu widzę że na 100% całkowicie jest wyłączona między plus minus 9, 10 rano, a ta 17

seba1b
09-02-2024, 16:00
Teraz mam 41 na zasilanie
33 na powrocie
I 70hz

pawelszo
09-02-2024, 16:08
Szczerze, dziwne ustawienia.
Też używam prostej ale 36-38 stopni , jak są mrozy to 40, czasem 42, delta chyba 5 i pompa działa w mrozy cały czas, teraz (jest ciepło i używamy kominek) tylko od rana do popołudnia..
Wodę grzeję jak potrzebuję (tak rano i czasem potem-zależy od potrzeb, gości etc)
Skokowe grzanie nie wiem czy daje oszczędność, pompa się wkręca dogrzewa a potem całość się wychładza, utrzymanie temp.daje spokojną pracę pompy.

seba1b
09-02-2024, 16:15
przy ustawionych 38st czy tam powiedzmy 40 grzejniki dają radę dogrzać ci górę?

pawelszo
09-02-2024, 16:21
Na górze mam chłodniej- sypialnia i pokoje gościnne, ale ca 20 stopni jest, na dole mam spore kaloryfery+wiatraki pod nimi, a dom nie jest mega docieplony ot 10 czy 12 cm styro., a przy długiej pracy (nie skokowej po parę h) temp. się trzyma (brak wychłodzeń i lepszy COP)
Teraz przy 6-8 stopni na zewnątrz przy zasilaniu 36-38 stopni na dole jest ca 21 stopni, na górze 20 i styka.
Pewnie gdyby pompa chodziła cały czas to przy takich ustawieniach byłoby wszędzie ca 21-22 stopni, ale nie potrzebuję tego

seba1b
09-02-2024, 16:23
a rocznie ile kwh idzie ci przy tych ustawieniach?

ja mam nowy dom dobrze zaizolowany i przez te pół dnia gdzie pompa wogóle nie pracuje praktycznie żadnej straty ciepła w domu nie ma. dla tego myślałem że bez sensu żeby ona pracowała kiedy dom i tak sam temperaturę trzyma. nawet posadzka za ten czas sie nie wychładza bo czuć że trzyma temperature.

teraz zima sie kończy to chyba odpuszczę temat ale w nst sezonie może jakoś inaczej to ustawie i uda mi sie zbić ilość tych załączeń.

ooo a może mógł byś sprawdzić ile u ciebie na dzień generuje załączeń średnio pompa?

Andrzej5101
09-02-2024, 16:39
może mógł byś sprawdzić ile u ciebie na dzień generuje załączeń średnio pompa?
Ilość nabitych załączeń na pewno u Ciebie obecnie będzie dużo mniej bo;
- zamontowałeś grzejniki 3 panelowe ,
- PC grzeje dół i górę,
Zapisz obecną ilość włączeń i czas pracy;
-zobaczysz jak będą się zmieniać obecnie te wielkości

pawelszo
09-02-2024, 16:52
mam na dole grzejniki 3 panelowe + wiatraki pod nimi, ale jak pompa startuje bierze sporo, jak dobije do zadanej temperatury to warto dać tryb cichy - mniej defrostów i mniej wyłączeń, przy 4tym sezonie grzania mam ca 9500 załączeń sprężarki i 8500h pracy.
Dodam każdy defrost= włączenie extra sprężarki, podobnie przy przełączeniu CWU/CO - nie do uniknięcia.
Rocznie cały dom zużywa (wszystko na prąd ca 6000kWh) ile pompa nie wiem- nie mam (jeszcze) podlicznika, wg chmury 2100-2800 kWh.
Ale jak pompa chodzi długo na niższej temp. jest lepszy COP i brak wychłodzenia, czy zje mniej nie wiem

pawelszo
09-02-2024, 17:11
Ahha, ciekawostka może.
Woda która kapie z pompy leci do kanki ca 60 + odpływ , ale tak jak teraz zbieram jej część , potem filtrowanie prze filtry do kawy, gotowanie do wrzenia + 20-30min jeszcze i idzie do nawilżacza, w takie dni jak teraz nawilżacz z wiatrakiem wypluwa 1-2l po południu.. Ot jak destylowana i widać różnicę pomimo tego, że mam odkamieniacz na cały dom.

matyspio
09-02-2024, 17:42
(dom 120m2 dół podłoga, góra grzejniki.)


Dopiero teraz zwróciłem na to uwagę. Czy wiesz już, że te grzejniki to jest największy błąd w tym domu, nowym domu...

seba1b
09-02-2024, 21:17
Ja zaraz na początku zdałem sobie sprawę z tego ale trochę namotał mi teść w głowie.
Przy pierwszym większym remoncie w domu na 100% wylecą

dadycool
13-02-2024, 19:13
Drodzy forumowicze. Pytanie do Was.
Zdecydowałem się na pompę ciepła serii K Panasonica. Wynalazłem mega kumatego instalatora, który widać ma wiedzę i to z tych nowoczesnych nazijmy,ale mam pewien dylemat.
Stawiam dom prostokąt 124m2 powierzchni grzewczej poddasze nie użytkowe. Z kalkulatora cieplo wychodzi mi między 4.2 , a 4.7kw moc grzewcza (różnica ja będę kombinował z większym cwu czy też mniej sypnę celulozy na strop itd.
Raczej pewnie skonczy się realnie gdzieś po środku 4.5 pewnie. Strefa II.
Instalator wyliczył,że wystarczy mi pompa ciepla 3kw. Faktycznie te modele mają bardzo mały spadek mocy zjazd do 2.7kw następuje dopiero przy -15, a przy minus 20 jest to 2.5kw. Do tego dodatkowo grzałka. W najgorszym wypadku będzie razem 5.5kw przy minus 20. Według wyliczeń mieści się w 5% użycie grzałki.
Ale ja mam dylemat czy brać 3kw czy 5kw,które dopiero grzałkę załączy przy minus 17,18 około.
Oczywiście będzie bufor tak czy inaczej.
Jak uważacie co będzie lepszym wyjściem. Bardziej pracujące 3kw,które użyje więcej dgrzalki. Czy 5kw,które będzie dużo mniej pracować przez większość sezonu grzewczego.

chcialbympompe
13-02-2024, 19:20
Drodzy forumowicze. Pytanie do Was.
Zdecydowałem się na pompę ciepła serii K Panasonica. Wynalazłem mega kumatego instalatora, który widać ma wiedzę i to z tych nowoczesnych nazijmy,ale mam pewien dylemat.
Stawiam dom prostokąt 124m2 powierzchni grzewczej poddasze nie użytkowe. Z kalkulatora cieplo wychodzi mi między 4.2 , a 4.7kw moc grzewcza (różnica ja będę kombinował z większym cwu czy też mniej sypnę celulozy na strop itd.
Raczej pewnie skonczy się realnie gdzieś po środku 4.5 pewnie. Strefa II.
Instalator wyliczył,że wystarczy mi pompa ciepla 3kw. Faktycznie te modele mają bardzo mały spadek mocy zjazd do 2.7kw następuje dopiero przy -15, a przy minus 20 jest to 2.5kw. Do tego dodatkowo grzałka. W najgorszym wypadku będzie razem 5.5kw przy minus 20. Według wyliczeń mieści się w 5% użycie grzałki.
Ale ja mam dylemat czy brać 3kw czy 5kw,które dopiero grzałkę załączy przy minus 17,18 około.
Oczywiście będzie bufor tak czy inaczej.
Jak uważacie co będzie lepszym wyjściem. Bardziej pracujące 3kw,które użyje więcej dgrzalki. Czy 5kw,które będzie dużo mniej pracować przez większość sezonu grzewczego.

Pomyśl o grzaniu CWU. Przelicz ile czasu zajmie pompie 3kW podgrzanie zasobnika.

MiG25
14-02-2024, 07:18
A to dlatego ,że ta 3kW jest identyczna jak 5kW ,jest tylko bardziej "skrecona" programowo. W gruncie rzeczy poza ceną niczym się nie różni i tak samo się moduluje. Stąd lepiej brać 5kW (Oczywiście będzie drozsza).

I jak oczywiście będzie bufor to weź się zastanów czy faktycznie to kumaty instalator, bo oczywiście to podłoga jest buforem.

Lisciasty
14-02-2024, 08:18
Stawiam dom prostokąt 124m2 powierzchni grzewczej poddasze nie użytkowe. Z kalkulatora cieplo wychodzi mi między 4.2 , a 4.7kw moc grzewcza (różnica ja będę kombinował z większym cwu czy też mniej sypnę celulozy na strop itd.


Jesteś pewny że aż tyle wychodzi przy nowym domu o takiej powierzchni? Moja stodoła jak w stopce ma projektowe obciążenie cieplne na poziomie 6,5kW a po wybudowaniu nawet się to sprawdziło, mimo że poddasze ciągle do poprawki ;)


A to dlatego ,że ta 3kW jest identyczna jak 5kW ,jest tylko bardziej "skrecona" programowo. W gruncie rzeczy poza ceną niczym się nie różni i tak samo się moduluje. Stąd lepiej brać 5kW (Oczywiście będzie drozsza).


Da się gdzieś znaleźć dane odnośnie modulacji panasów, tzn. jakie mają moce przy 20Hz, przynajmniej tak orientacyjnie?

MiG25
14-02-2024, 10:48
Raczej nigdzie tego nie znajdziesz u producenta.
Tylko użytkownicy mając podlicznik mogą Ci powiedzieć jaka jest minimalna moc jaka pobiera sprężarka podczas maksymalnej modulacji.
A z tego można już bardziej dokładnie oszacować produkcję (Przykładowo zakładając COP 4 przy 3stopniach temp.zewnetrznej , COP 3.5 przy -3stopniach itp. - to są tylko przykłady jak ktoś ma swoje liczby to ok).A jak ma ktoś ciepłomierz to i może Ci produkcję również potwierdzić i COP.

Chris Zielonka
14-02-2024, 11:00
Da się gdzieś znaleźć dane odnośnie modulacji panasów, tzn. jakie mają moce przy 20Hz, przynajmniej tak orientacyjnie?

Mierzyłem amperaż multimetrem pętlą indukcyjną - wskazał 2,3 A - mam w sieci przeważnie 240 v więc wychodzi że pobór w okolicy 550W. Panas pokazywał wtedy że ma pobór 0,4 kw i 19Hz
Panas jak w stopce - 7kw monoblok

Lisciasty
14-02-2024, 12:17
Czyli modele 5-7kW powinny się modulować do około 600W minimum (w sensie poboru przez sprężarę, bo ciepło w chacie to sobie trzeba policzyć samemu)?

T-cap 9kW nie widziałem żeby zszedł poniżej 1kW przynajmniej na panelu, bo mierzyć to nie miałem nigdy potrzeby.

Chris Zielonka
14-02-2024, 12:46
Bez ciepłomierza nic się nie zmierzy a panas niestety dolicza defrosty jako produkcję i to z COP nawet po 17 - więc gdzie by nie spojrzeć to jest naciąganie parametrów

468151

Tu akurat COP 8 ale widziałem nawet 17

MiG25
14-02-2024, 13:18
Czyli modele 5-7kW powinny się modulować do około 600W minimum (w sensie poboru przez sprężarę, bo ciepło w chacie to sobie trzeba policzyć samemu)?

T-cap 9kW nie widziałem żeby zszedł poniżej 1kW przynajmniej na panelu, bo mierzyć to nie miałem nigdy potrzeby.

TCAP 9kW gen H to ta sama pompą co 12kWi ona bez problemu schodzi do 600W na wyświetlaczu , z licznika to jest 712W.

MiG25
14-02-2024, 13:23
Mierzyłem amperaż multimetrem pętlą indukcyjną - wskazał 2,3 A - mam w sieci przeważnie 240 v więc wychodzi że pobór w okolicy 550W. Panas pokazywał wtedy że ma pobór 0,4 kw i 19Hz
Panas jak w stopce - 7kw monoblok

Tak ,przeważnie 240V.... zwłaszcza w dobie ,gdzie PV jest wszechobecna , I każde słońce czy chmury wpływają na to.
Noże i średnią u mnie też jest 240V , ale to są wąchania pomiędzy 230 a 250V....Nawet w nocy są wachania...
A dwa nie uwzględniasz tylko przy pomiarze prądu czegoś takiego jak cosfi.

Lisciasty
14-02-2024, 13:33
TCAP 9kW gen H to ta sama pompą co 12kWi ona bez problemu schodzi do 600W na wyświetlaczu , z licznika to jest 712W.

Mam "pod opieką" 3 sztuki t-cap 9kW H i nigdy nie widziałem na wyświetlaczu mniej jak 1000W nawet jak leciała na 19Hz długi czas.
Na rejestratorze parametrów pobór prądu nigdy nie widziałem żeby był mniejszy niż 1,4A co daje 960W przy standardowych 230V.

MiG25
14-02-2024, 13:44
A ja widziałem, poszukaj to znajdziesz nawet zdjęcia wyświetlacza.

Lisciasty
14-02-2024, 15:16
A co mi po zdjęciach skoro te które mam na żywo nie wykazują niższej pracy?

MiG25
14-02-2024, 16:32
Napisałem do ile schodzi T-CAP gen.H , jaką rzeczywistą moc wtedy pobiera. To ,że Ty tego nie "obserwujesz" To wcale nie znaczy ,że tego nie ma.

Lisciasty
14-02-2024, 16:38
Twój przykład jest dla mnie anegdotyczny, bo ani w wykresach które śledzę, ani na ekranach na które zaglądam nie natrafiłem nigdy na niższe zużycie. Może jakieś inne wersje pomp tak mają, te moje widać nie. Nie wiem jak zrobić żeby pompa zeszła niżej i Ty też pewnie nie wiesz, więc z praktycznego punktu widzenia dyskusja jest nieskuteczna :P

MiG25
14-02-2024, 17:55
Tak się składa, że wiem jak zmodulowac moja , bo skoro zdjęcie robiłem to musialemja wcześniej do tego stanu doprowadzić.
Także co najwyzej tylko Ty nie wiesz , jak to zrobic.

pawelszo
14-02-2024, 18:11
Tak się składa, że wiem jak zmodulowac moja , bo skoro zdjęcie robiłem to musialemja wcześniej do tego stanu doprowadzić.
Także co najwyzej tylko Ty nie wiesz , jak to zrobic.

A jak się daje zmodulować pompę ? no z wyjątkiem włączenia trybu cichego 3 ??
Dopowiem, nie wiem ile bierze pompa, nie mam licznika i mam to w d.pie ale może założę a i tak weźmie ile potrzebuje.
Licznik ciepła jest ciutkę drogi (z konkretnym przepływem itd)

Chris Zielonka
14-02-2024, 18:24
A dwa nie uwzględniasz tylko przy pomiarze prądu czegoś takiego jak cosfi.

Bo interesuje mnie ile zapłacę albo ile faktycznie mocy trzeba doprowadzić do maszyny aby uzyskać odpowiednią moc a że cos fi jest mniejszy od 1 wygląda na to ze jeżel maszyna generuje 1 kw mocy to musi pobierać więcej niż 1 - możliwe więc że na nieznajomości tego aspektu panas też buduje swoje zawyżone COP. Użytkownik prawie zawsze porówna moc pobraną z sieci z moca uzyskaną z maszyny i okaże się że nijak się to nie zgadza z deklarowanymi. A jako że ów cosinus zależy również od typu instalacji zasilającej to możemy na pukiel skoczyć producentom. Pozostaje mierzyć lub wierzyć . Jednak można też po prostu używać urządzenia i cieszyc się że działa i jest ciepło. Dopóki to nie przekracza drastycznie wytrzymałości portfela.

pawelszo
14-02-2024, 19:09
Zawsze można grzać grzałkami - no sprawność 100%

asolt
14-02-2024, 19:11
. A jako że ów cosinus zależy również od typu instalacji zasilającej to możemy na pukiel skoczyć producentom. Pozostaje mierzyć lub wierzyć . ..

W tym przypadku cos fi zalezy od odbiornika czyli od PC a nie od sieci zasilajacej. Mierzac nateżenie pradu i napiecie liczysz moc pozorną. Uwzgledniajac cos fi otrzymujemy moc czynną, czyli taką moc która podawana jest na wyswieltlaczu. Mnozac 2,3A x 240V otrzymujemy ok 552 VA (nie W), gdy to przemnozymy przez cos fi ktory jest mniejszy od 1 , bo spręzarka napedzana jest silnikiem indukcyjnym to mozemy uzyskac wynik w poblizu tych 400 W, bład wcale nie musi byc duzy jak sie wydaje.
Co do płacenia za energie poki co w taryfach G nie płacimy za energię bierną a tylko za czynną.

Dominikcbr
14-02-2024, 19:32
Panowie w jaki sposób polecacie w serii K All in One podłaczyć cyrkulację CWU ? ma ktoś jakiś schemat jak to zrobić najlepiej ?

pawelszo
14-02-2024, 20:23
Cyrkulacja CWU to jest komfort i oszczędność wody, ale i zużycie energii x2. Dla mnie pomimo cen szamba nie opłaca się, a mogę tylko pompkę wsadzić.
Przeca to ino pompka która wymusza obieg wody w instalacji CWU przygotowanej pod to.

Dominikcbr
14-02-2024, 20:32
Cyrkulacja CWU to jest komfort i oszczędność wody, ale i zużycie energii x2. Dla mnie pomimo cen szamba nie opłaca się, a mogę tylko pompkę wsadzić.
Przeca to ino pompka która wymusza obieg wody w instalacji CWU przygotowanej pod to.

Nie o to pytałem :)

jacek.1971
14-02-2024, 20:53
A to dlatego ,że ta 3kW jest identyczna jak 5kW ,jest tylko bardziej "skrecona" programowo. W gruncie rzeczy poza ceną niczym się nie różni i tak samo się moduluje. Stąd lepiej brać 5kW (Oczywiście będzie drozsza).

I jak oczywiście będzie bufor to weź się zastanów czy faktycznie to kumaty instalator, bo oczywiście to podłoga jest buforem.
Wydaje mi się,że w serii K już jest inaczej 3 ma inną sprężarkę niż 5,7 i 9

pawelszo
14-02-2024, 21:07
Nie o to pytałem :)

Racja, a czy cyrkulacja (CWU), ot obieg ciepłej wody do kranów/wylewek ma znaczenie ad wersja pompy ? I tak idzie ze zbiornika CWU

Dominikcbr
14-02-2024, 22:09
Racja, a czy cyrkulacja (CWU), ot obieg ciepłej wody do kranów/wylewek ma znaczenie ad wersja pompy ? I tak idzie ze zbiornika CWU

Pytam gdyż seria K ma tylko zasilanie i wyjście ciepłej wody u góry jednostki wewnętrznej. I jak to prawidłowo podłączyć.

Lisciasty
14-02-2024, 22:42
Tak się składa, że wiem jak zmodulowac moja , bo skoro zdjęcie robiłem to musialemja wcześniej do tego stanu doprowadzić.
Także co najwyzej tylko Ty nie wiesz , jak to zrobic.
Nie mogłeś od razu napisać, co nie?
Ale spoko, trwaj w swojej zajebistości :P

MiG25
15-02-2024, 07:10
Że co ? To ja Ci miałem wszystko pisać , dawać linki , wykładać na tacy , a Ty wprost piszesz ,że Cie to nie obchodzi ( bo mój przykład to anegdota) , bo ja mam "pod opieką trzy pompy" to znaczy ,że wiem lepiej... I kto tu próbuje być zajebisty :)

MiG25
15-02-2024, 07:21
Pytam gdyż seria K ma tylko zasilanie i wyjście ciepłej wody u góry jednostki wewnętrznej. I jak to prawidłowo podłączyć.

Wszystkie serie All-In-One tak mają ) poprzednie generacje też) . Nie ma króćca na środku zbiornika , także jak bardzo chcesz mieć cyrkulację , to jednym wyjściem ,które ja widzę , jest podłączanie powrotu cyrkulacji pod wejście zimnej wody. Z jedne strony będzie mieszało zimną wodę z ciepłą , ale z drugiej strony to mały zbiornik jest ( nie ma nawet 200l) , to i tak go dość często trzeba grzać.

MiG25
15-02-2024, 07:27
Wydaje mi się,że w serii K już jest inaczej 3 ma inną sprężarkę niż 5,7 i 9

Jest to możliwe , trzebaby sprawdzić w serwisówce , (najważniejsze czy sprężarka ma to samo oznaczenie , później skraplacz , wymiennik ,itd) ,ja narazie nie mam dostępu...
Tak jak piszesz było też w monoblokach serii J , 3kW inna , a 5 ,7 i 9 identyczne ( przez co 5kW monoblok praktycznie się nie modulował , bo przy 20Hz już osiągał pełną moc przy dodatnich temp :) )
Ale w tej samej serii J w splitach już był podział na 3 i 5

MiG25
15-02-2024, 07:32
Bo interesuje mnie ile zapłacę albo ile faktycznie mocy trzeba doprowadzić do maszyny aby uzyskać odpowiednią moc a że cos fi jest mniejszy od 1 wygląda na to ze jeżel maszyna generuje 1 kw mocy to musi pobierać więcej niż 1 - możliwe więc że na nieznajomości tego aspektu panas też buduje swoje zawyżone COP. Użytkownik prawie zawsze porówna moc pobraną z sieci z moca uzyskaną z maszyny i okaże się że nijak się to nie zgadza z deklarowanymi. A jako że ów cosinus zależy również od typu instalacji zasilającej to możemy na pukiel skoczyć producentom. Pozostaje mierzyć lub wierzyć . Jednak można też po prostu używać urządzenia i cieszyc się że działa i jest ciepło. Dopóki to nie przekracza drastycznie wytrzymałości portfela.

To albo robisz to dobrze (tym bardziej , żę licznik energii nie jest jakimś dużym kosztem , nie są kalibrowane , ale pokazują to ok) , albo robisz to tak jak Panasonic ( czyli robisz przybliżenia , że napięcie ma stałą wartość , że cosfi to 1 , itd). Tylko w tym drugim przypadku to szkoda rozpisywać się o tym na forum.Równie dobrze możesz wziąć rachunek/zużycie za poprzedni rok i założyć ,że obecny będzie taki sam. Tak samo się pomylisz....

nuballo
15-02-2024, 08:00
Panowie w jaki sposób polecacie w serii K All in One podłaczyć cyrkulację CWU ? ma ktoś jakiś schemat jak to zrobić najlepiej ?

Ja mam tak zrobione w allinone jak pisał Mig25. Powrót cyrkulacji wpięty w krócieć zimnej wody, który wymusza cyrkulacje i do tego sterowanie na pilot bo mega szybko wychładza to zbiornik. Jak chcesz zdjęcie to daj znac.

Lisciasty
15-02-2024, 08:21
Że co ? To ja Ci miałem wszystko pisać , dawać linki , wykładać na tacy , a Ty wprost piszesz ,że Cie to nie obchodzi ( bo mój przykład to anegdota) , bo ja mam "pod opieką trzy pompy" to znaczy ,że wiem lepiej... I kto tu próbuje być zajebisty :)
Zacząłem od normalnych pytań i nie dałeś kompletnie nic od siebie poza wzmianką, że jakaś tam pompa schodzi do danej mocy,
dopiero po drążeniu tematu wyszło że ponoć potrafisz no ale nadal nie wiadomo jak.
Nie wiem czego oczekujesz, próśb, wyrazów uwielbienia? Jak nie chcesz się dzielić wiedzą to nie pisz, no chyba że musisz się podlansować :>

Kaizen
15-02-2024, 08:48
Cyrkulacja CWU to jest komfort i oszczędność wody, ale i zużycie energii x2. Dla mnie pomimo cen szamba nie opłaca się, a mogę tylko pompkę wsadzić.
Przeca to ino pompka która wymusza obieg wody w instalacji CWU przygotowanej pod to.

Zależy, jak cyrkulacji używasz. "Na żądanie" oszczędza znaczne ilości energii, bo zamiast wlewać do szamba wodę o co najmniej kilkanaście stopni cieplejszą niż wpływająca do zasobnika "zawracasz" ją do niego.

Gdy nie ma króćca w środku zbiornika, to pasuje to nawet do cyrkulacji na żądanie z wyłączeniem pompki gdy ciepła woda zbliża się do króćca powrotu do zasobnika (w wersji prostszej i tańszej w realizacji) lub gdy pojawia się na początku "powrotu" do zasobnika (czyli gdy już przy każdym punkcie poboru jest ciepła - rura powrotu do zasobnika przecież może być zimna) w wersji trudniejszej.

Jest jeszcze jedna opcja. "Amerykańska" jak ktoś poniewczasie doszedł do wniosku, że chciałby cyrkulację, ale rury nie położył.


https://www.youtube.com/watch?v=KdA_gfau1s4

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132816

https://forum.muratordom.pl/entry.php?132577

Dominikcbr
15-02-2024, 08:49
Ja mam tak zrobione w allinone jak pisał Mig25. Powrót cyrkulacji wpięty w krócieć zimnej wody, który wymusza cyrkulacje i do tego sterowanie na pilot bo mega szybko wychładza to zbiornik. Jak chcesz zdjęcie to daj znac.

Rozumiem, ale możesz podesłać zdjęcie :)

MiG25
15-02-2024, 08:51
Zacząłem od normalnych pytań i nie dałeś kompletnie nic od siebie poza wzmianką, że jakaś tam pompa schodzi do danej mocy,
dopiero po drążeniu tematu wyszło że ponoć potrafisz no ale nadal nie wiadomo jak.
Nie wiem czego oczekujesz, próśb, wyrazów uwielbienia? Jak nie chcesz się dzielić wiedzą to nie pisz, no chyba że musisz się podlansować :>



Że niby to jest to normalne pytanie ?

A co mi po zdjęciach skoro te które mam na żywo nie wykazują niższej pracy?

Ja mam wrażenie ,że to Ty nie chcesz wiedzy przyjmować , tylko zafiksowałeś się , że skoro Ty tego nie widziałeś , to tego nie ma....
Czy nie chcę się dzielić... Przeczytaj moje wszystkie posty , one są tylko i wyłącznie o Panasonicu..
Nawet o tym pisałem parę razy jak to zrobić. To też przecież nie jest jakaś wiedza tajemna.
Jeszcze nie dawno miałeś opis z forum "Pytaj i Szukaj" , to może trzeba to po prostu znaleźć ?

nuballo
15-02-2024, 13:12
Rozumiem, ale możesz podesłać zdjęcie :)

https://files.fm/u/s5azgyvx8h

Ze ściany wraca cyrkulacja dalej pompa i do zimnej pionowo do góry wchodzi w zbiornik. Może ogarniesz :D

bocian_koh
15-02-2024, 21:59
Mig25. To ja zadam Ci pytanie, na które nie odpowiedziałeś. Jak nastawiłeś krzywą komensacji od 18 st C temperatury zewnętrznej?
PS. Też nie widziałem na wykresach niższej produkcji niż okolice 5kW dla T-Cap 9kW gen. H. Czytam to forum prawie od początku i nie widziałem abyś opisywał jak swojego 12kW T-Cap zmodulowałeś niżej. Podziel się proszę tym sposobem.

pan_poziomica
10-03-2024, 08:21
Witam
czy ktoś może polecić jakieś materiały niezbędne do porównania i dobrania odpowiedniej pompy do domu? zastanawiam się miedzy 9kW HP gen. H 3fa a 9kW Tcap.
Propozycje instalatorów są bardzo różne, niektórzy proponują od 7kW HP do 12kW Tcap. Wydaje mi się że chcą sprzedać akurat to co mają w magazynie.

Marco36
10-03-2024, 10:34
Parametry tych nowych modeli, to swoją drogą.
Nowe T-Cap na R32 mają problem z niską modulacją w temp. poniżej +4*C, co zwiększa taktowanie.
Starsze T-Cap na R410a niżej modulowały w okolicy 0*C.

Wpierw trzeba znać zapotrzebowanie i model budynku.
Jakie jest OZC budynku?
Jaki rodzaj ogrzewania?

Można wykonać profesjonalne OZC,
lub policzyć przybliżone OZC w tym kalkulatorze: https://cieplo.app/start

Wyniki są bardziej dokładne dla budynków o prostej bryle, na bazie prostokąta lub kwadratu.
Wyniki są zależne od znajomości swojego budynku i dokładności wypełnienia danych.
Kalkulator ma swoje założenia obliczeniowe.

Gdy znajdę to wstawię linki do katalogu z nowymi modelami Panasonica.
Starsze modele miały tabele mocy podane w ogólnym katalogu pomp ciepła, na dalszych stronach.



edit.. znalazłem
tabele mocy grzewczej od strony 49 (Katalog 2022-2023)

https://d259aeuisb4qap.cloudfront.net/PL/Catalogues/katalogi/2022/Katalog%20pomp%20ciep%C5%82a%20Aquarea%202022%20-%202023.pdf

- trzeba w plikach do pobrania wejść na dział profesjonalny.
- katalogi w dziale dla użytkownika końcowego są obcięte z danych technicznych.


edit...2
Stary T-Cap H na R410a miał stałą moc grzewczą do -15*C:
468402

Nowy T-Cap J na R32 ma podbitą moc od +2*C do -7*C, widoczne przy niskiej temp. wody zasilającej, a niewidoczne przy wyższych temp. wody:
468403

- nasuwa się wniosek, że T-Cap został stworzony z myślą o współpracy z grzejnikami i to średniotemperaturowymi. Wyższa temp. wody powinna niwelować ograniczenie modulacji mocy.

pan_poziomica
10-03-2024, 19:19
Bardzo ci dziękuję kolego Marco36.
Moje zapotrzebowanie na ciepło to 9kW. Mam dom 230m2 plus 30m2 garaż. Dom piętrowy, na izolowanej płycie fundamentowej, 20cm styropianu grafitowego i 30cm wełny nad piętrem. Prosta bryła , kwadratowy kloc,bez żadnych wykuszy. całość ogrzewanie podłogowe.
Początkowo przedstawiciel/instalator zaproponował 9kW HP dwu wentylatorową ADC09HE8, inny znowu proponuje tcap AXC9HE8, jeszcze inny 7kW lub 9kW jednofazową generacji J. Teraz znowu wchodzą generacje K ale nie ma trojfazowej.
na stronie producenta ten HP ADC09HE8 widać , że prawie dorównuje tcapowi. Albo się mylę, niestety nie wszystko rozumiem z tych tabel. Będę wdzięczny za pomoc

Marco36
11-03-2024, 11:28
Z tego co widzę, to preferujesz jednostki 3-fazowe.
Gdy OZC budynku wynosi 9 kW, to Panasonic J 7 kW będzie słaba (duży udział grzałki w mrozy).

468414

Na początek rozszyfrowanie kodów:
KIT-AXC9HE8 - to "lodówka" all in one, T-Cap typu H, Split na czynniku R410a, (E8.) - to 3-fazowa.
KIT-ADC09HE8 - to "lodówka" all in one, starszy typ H, Split na czynniku R410a, (E8.) - to 3-fazowa.

T-Cap ma stałą moc grzewczą do -20*C. Więc w twoim przypadku do -20*C ogrzeje dom bez pomocy grzałki.
ADC - też się nada do domu 9 kW, z tym, że od -17*C będzie sobie pomagał grzałką.

468411


Łódź to jeszcze III strefa klimatyczna, chociaż blisko II strefy.

468412

Jeśli cena jest zbliżona, to dla siebie brałbym tego Splita ADC.
Ma nieznacznie mniejszy pobór prądu, a mrozów na poziomie -20*C jest niewiele.

468413

- po głębszej analizie tabelki, wydaje się, że pobór prądu i COP będą takie same w HP i T-Cap 9 kW. Główna różnica, że przy maksymalnym obciążeniu - pobór prądu przez kompresor HP nie przekracza 4 kW, a kompresor T-Cap potrafi pobierać więcej jak 5 kW.

Natomiast jeśli chcesz ograniczyć taktowanie pompy i nie chcesz grzebać w elektronice pompy - to do podłogówki unikałbym nowego T-Cap na czynniku R32 z oznaczeniem MXC. Zresztą te nowe, to są Monobloki, a widzę, że preferujesz Splita.


W zasadzie należałoby zadać jeszcze 2 pytania:
- jak gruby masz beton na poziomie podłogówki?
- czy planujesz grzać w tanich taryfach G12 itp.?

Do grzania ciągłego PC 12 kW będzie przerostem formy.
Ale gdybyś miał 10-12 cm betonu, to można pokusić się o grzanie w tanich taryfach. Wtedy taka 12 kW miałaby zapas mocy na podgonienie grzania w oknach czasowych.

kamusial
11-03-2024, 19:21
A propos Panasonica serii K, to 5kW jest już 'większym' typoszeregiem, https://youtu.be/WIiCJivC00A?t=4206
Próbowałem podpytywać użytkowników na FB czy YT i twierdzą że potrafi się zmodulować do ~250W. Czy to prawda... nie wiem.

Podoba mi się ta jednostka na papierze - niskie parametry hałasu, dobre SCOP, liczę że przewymiarowanie i kupienie 7kW do zapotrzebowania 5kW w budynku o dużej bezwładności cieplnej (silka, strop żelbetowy, 100% podłogówka 150m2) pozwoli na małą ilość defrostów, szybkie grzanie CWU, akceptowalny poziom taktowania i niski hałas.

Ktoś skomentował, że Panasonic w serii K mocno ryzykuje czujnikiem temperatury zewnętrznej na lamelach, bo jego zamrożenie może prowadzić do "modyfikacji krzywej i blokady defrostu" - czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem?

Marco36
11-03-2024, 21:26
Nie mogę się odnieść bezpośrednio, bo sam mam Daikina.

Pytanie czy faktycznie ten czujnik jest na samych lamelach?

Bo w Daikinie też czujnik zewnętrzny jest na "lamelach", ale nie bezpośrednio.
Czujnik jest w gumowej rurce skierowanej wylotem w dół, więc woda czujnika nie zaleje.
Wężyk ma długość 12-15 cm i odstaje od lameli, tym samym nie leży wprost na lamelach.
Może Panasonic poszedł podobną drogą?!?

pawelszo
11-03-2024, 22:35
raczej nie , zdjęcie nie wpada, ale jest podobniie

kamusial
12-03-2024, 07:58
Nie mogę się odnieść bezpośrednio, bo sam mam Daikina.

Pytanie czy faktycznie ten czujnik jest na samych lamelach?

Bo w Daikinie też czujnik zewnętrzny jest na "lamelach", ale nie bezpośrednio.
Czujnik jest w gumowej rurce skierowanej wylotem w dół, więc woda czujnika nie zaleje.
Wężyk ma długość 12-15 cm i odstaje od lameli, tym samym nie leży wprost na lamelach.
Może Panasonic poszedł podobną drogą?!?

Pogrzebawszy na YT wygląda że jednak jest inaczej:
Daikin:
468421
468422

Hitachi nówka:
468423

Hitachi zmieniona:
468424

Panasonic:
https://youtu.be/WIiCJivC00A?t=1057
468425

Marco36
12-03-2024, 09:53
...
Panasonic:
https://youtu.be/WIiCJivC00A?t=1057
468425

Przeoczyłem te 5 sekund na filmiku.

Wydaje się, że nie powinno tu być problemu z oblodzeniem.
Czujnik jest odseparowany od lameli w plastykowej obudowie.
Powietrze przepływa tylko w jednym kierunku od zewnątrz do lameli.
Szron/lód nie narasta przed lamelami - to i czujnik nie powinien zaróść.
Czujnik jest w górnej części, to i ciepło z defrostów powinno go ogrzewać.


Istnieje jedno ryzyko.
PC zaleca się zadaszyć lub montować pod zadaszeniem.
By śnieg nie kumulował się na PC, zsuwający się z góry śnieg mógłby ewentualnie przysypać czujnik i nie ma gwarancji, że defrosty by go rozmroziły. Na tej plastykowej obudowie.

pan_poziomica
13-03-2024, 09:27
Marco36, jeszcze raz wielkie dzięki za wsparcie i porady. Sporo mi się rozjaśniło.
mam 6cm wylewki betonowej, dom z silikatu czyli akumulacja ciepła jakaś tam będzie. raczej nie zamierzam grzać w 2 taryfie.
pozdrawiam

Marcin813
14-03-2024, 16:16
Potrzebuje porady - jak mam wysterować temperaturę w instalacji, gdzie jest pompa ciepła, podłogówka, dwie strefy z pompami obiegowymi? Hydraulik zaproponował coś takiego https://instalhurt.sklep.pl/p/166/2991/sterownik-pokojowy-r-9s-plus-do-listwy-l-9r-tech-sterowniki-sterowniki-termostaty-sterowniki-regulatory.html
co miałoby włączać pompę obiegową w sytuacji, gdy temperatura spadnie.
Mnie się to jakoś nie spina, ale może się nie znam. Z opisu producenta, jest to sterownik kontrolujący zawór termostatyczny a nie pompę obiegową.
Jak powinna wyglądać prawidłowa implementacja takiego rozwiązania?

Marco36
14-03-2024, 16:41
Bardzo ubogi opis.
Z tego co jest, rozumiem że ten sterownik to jest element większego układu.
Sam z siebie nie zasili pompki obiegowej, co najwyżej może podać sygnał na stycznik.
A ze stycznika pójdzie dopiero zasilanie do pompki 230V.

W tym miejscu brakuje informacji jaki jest ten sygnał, by dobrać odpowiedni stycznik/przekaźnik.

Chyba, że ten sterownik poda sygnał na płytę główną pompy ciepła i to pompa ciepła uruchomi pompkę obiegową.

Typowo podlinkowany sterownik, jest przewidziany do połączenia
z listwą L-9R https://instalhurt.sklep.pl/LISTWA-DO-PODLOGOWKI-PRZEWODOWA-L-9R-DOSTEP-DO-INTERNETU
- droga zabawka. I ta listwa ma dopiero zasilanie jedną pompką obiegową.

Ewentualnie potrzebny jest inny sterownik.
Taki który może przekazać zasilanie 230V na pompkę obiegową.
Powinien mieć podaną informację jakie obciążenie w Amperach można do niego podpiąć.

Coś w stylu - termostat pokojowy
- do sterowania 230V (obciążenie 10A / 16A)
https://allegro.pl/listing?string=sterownik%20pokojowy%20pompy%20co

Techno
15-03-2024, 13:27
Taaa, jakby nie można było zrobić dwóch stref jak to fabryka wymyśliła....
Płyta opcjonalna , plus dwa termostaty do każdej strefy.

Techno
15-03-2024, 13:33
Mig25. To ja zadam Ci pytanie, na które nie odpowiedziałeś. Jak nastawiłeś krzywą komensacji od 18 st C temperatury zewnętrznej?
PS. Też nie widziałem na wykresach niższej produkcji niż okolice 5kW dla T-Cap 9kW gen. H. Czytam to forum prawie od początku i nie widziałem abyś opisywał jak swojego 12kW T-Cap zmodulowałeś niżej. Podziel się proszę tym sposobem.

Znalazłeś , czy trzeba pomóc Ci w szukaniu :) Bo ja znalazłem ,choć w sumie to jest tak proste ,że ...
No ale Cię zmartwię , będziesz chyba musiał poczekać do następnej zimy , bo przy temperaturach +10stopni i wodzie poniżej 30 stopni w podłodze to przy częstotliwosci 19Hz nie zobaczysz produkcji poniżej 5kW :) Za to zobaczysz pobór 800W ,czasami na 600W wskoczy.

jacek.1971
16-03-2024, 20:12
Nie mogę się odnieść bezpośrednio, bo sam mam Daikina.

Pytanie czy faktycznie ten czujnik jest na samych lamelach?

Bo w Daikinie też czujnik zewnętrzny jest na "lamelach", ale nie bezpośrednio.
Czujnik jest w gumowej rurce skierowanej wylotem w dół, więc woda czujnika nie zaleje.
Wężyk ma długość 12-15 cm i odstaje od lameli, tym samym nie leży wprost na lamelach.
Może Panasonic poszedł podobną drogą?!?

Jest w plastikowej obudowie i styka sie z lamelkami co piwodowało u mnie zalodzanie i spadek temperatury nawet o 10 stopni po defroscie po ok 5 minutach wracał do rzeczywistej temperatury. Wyeliminowalem to popezez odsuniecie czujnika od lamelek i od tej pory dziala ok. Przy modulacji moja 5kw schodzi do 300wat-super

Dominikcbr
17-03-2024, 17:40
Pompa Panas 9Kw all in one seria K juz w domu, montaż niedługo i z tego tytułu pytanie. Jest konieczność dodatkowego naczynia przeponowego na 180m2 podłogówki ? Myślę ze pompa będzie pracować w granicach 25-32st na zasilaniu. Nie chodzi o koszty ani nic takiego tylko jeśli ktoś ma doświdczenie i skoki ciśnienia nie będą duże to wolałbym mieć w kotłowni o jeden mniej zbieracz kurzu :D

Techno
18-03-2024, 08:29
W manualu jest napisane , na ile zładu wystarcza wewnętrzne naczynie przeponowe , więc musisz raczej wiedzieć ile metrów bieżących rury masz w podłodze , bufor (lepiej nie) , wężownica CWU ( tu też można się zdziwić bo taki Chełchowski 300l z wężownicą 3,8m2 ma ok 35l pojemności wężownicy !) .

Navy1
19-03-2024, 14:42
Czy po ostatnich pracach serwisowych które Panas robił w aplikacjach, Service Cloud działa u Was poprawnie?
U mnie w zasadzie wszystko jest OK poza tym, że Service Cloud nie pokazuje na wykresie ani poboru mocy (ogrzewanie & CWU) ani produkcji energii (ogrzewanie & CWU). Pozostałe dane pokazuje poprawnie.
Smart Cloud działa OK.

Navy1
19-03-2024, 20:21
Sam sobie odpowiem :-)
Sprawdziłem na innym Forum. Problem dotyczy tylko gen. H. Coś się nie udało przy aktualizacji.
Gen. J, K & L pokazują OK.

pan_poziomica
24-03-2024, 11:45
Witam
czy któryś z kolegów posiada Panasonica serii K 9kW ?
Z tabel wynika że słabo sobie radzi w niższych temperaturach w porównaniu z generacją H. Porónuje ADC09K3E5 i ADC09HE8.
przy temp. -7 generacja K generuje tylko 6,25kW a H 9kW. Czy ktoś może powiedzieć jak mu się sprawuje K? ewentualnie jeśli , ktoś ma porównanie między H i K i mógłby się podzielić wadami i zaletami obu generacji to byłbym wdzięczny. Muszę w ciągu miesiąca wybrać pompę a ciągle mam dylemat.
Cenowo K jest nawet atrakcyjniejsza niż H ale nie ma 2 wentylatorowych. Ewentualnie pozostaje mi do wyboru Tcap ale to chyba bez sensu skoro mam tylko podłogówke.

Chris Zielonka
24-03-2024, 12:01
Bez parametrów domu i jakiegoś OZC nikt Ci nie doradzi - musisz wiedzieć jaką moc sprężarki potrzebujesz gdy na dworze minus 10 lub nawet minus 15 i wybrać pompę która tyle zapewni w tej temperaturze nieważne czy to TO H K CZY J. Dopiero jeśli kilka pomp spełnia te warunki wybierasz taką która sie jak najniżej zmoduluje.
Czemu T CAP miałaby nie nadawać się do podłogówki to nie wiem. Co to ma wspólnego ?

pan_poziomica
24-03-2024, 12:31
Zapotrzebowanie to 9kW. Wszytko opisałem na poprzedniej stronie w tym wątku. Sporo rozjaśnił mi kolega Marco36 ale teraz widzę że coraz popularniejsza jest generacja K dlatego może ktoś się jeszcze wypowie kto ma porównanie między generacjami H i K.

pan_poziomica
24-03-2024, 12:40
nieważne czy to TO H K CZY J. Dopiero jeśli kilka pomp spełnia te warunki wybierasz taką która sie jak najniżej zmoduluje.
Czemu T CAP miałaby nie nadawać się do podłogówki to nie wiem. Co to ma wspólnego ?

No to nie takie proste, jeden instalator zaleca aby był koniecznie Tcap 9kW bo pompa jest mocna i przy -20 nie dołączy grzałki. Drugi mówi że spokojnie wystarczy HP serii K jedno wentylatorowa bo już nie pamięta kiedy widział w Łodzi -15stopni. A jeśli nawet to przez 3 dni w roku i wtedy nawet niech się pompa wspomaga grzałką. Wyjdzie to dużo korzystniej w całorocznej kalkulacji niż Tcap , który jest przeznaczony do pracy z grzejnikami.
właśnie dlatego pytam o doświadczenia użytkowników serii H i K. o wady i zalety tych pomp. Czy warto brać K która jest w teorii sprawniejsza niż H ale za to ma mniejszą moc.

Chris Zielonka
24-03-2024, 13:46
i wtedy nawet niech się pompa wspomaga grzałką. Wyjdzie to dużo korzystniej w całorocznej kalkulacji ,
Czy warto brać K która jest w teorii sprawniejsza niż H ale za to ma mniejszą moc.

Tu się zgadzam z tym instalatorem ale nadal nie wiemy jakie zapotrzebowanie ma budynek - wszem i wobec na muratorze i gdzie indziej przeważa stanowisko że wspomożenie się grzałkami przez tydzień czy dwa daje mniejsze koszty niż nadwymiarowa pompa. Ja bym się skłaniał raczej ku teorii że po prostu przewymiarowanym pompom szkodzi tzw. taktowanie czyli lepiej jak pompa małej mocy pracuje non stop niz potwór na start stop .

pan_poziomica
24-03-2024, 14:10
nadal nie wiemy jakie zapotrzebowanie ma budynek .
9kW i właśnie mam ten problem że teoretycznie idealnie nadawałaby się pompa HP 9kW trójfazowa generacji H, jeden instalator mi ją zaproponował.Drugi mówi że za słaba i musi być 9kW T-cap a jeszcze inny: po co pchać się w stare technologie których już nie produkują i tylko ostatnie sztuki są na magazynach, lepiej kupić gen.K jedno wentylatorową 1 fazową. Szkoda że nie ma gen K. trójfazowej i dwu wentylatorowej jak w gen H. Tutaj na forum kilka osób pisze że przy defrostach 1 wentylatorowych są problemy.

Chris Zielonka
25-03-2024, 12:13
Jak jest 9 kw zapotrzebowanie i nie masz innego źródła ciepła to bierz TCap 3 fazową . Bedzie spokój . Jak masz czym się wspomagać w duże mrozy możesz patrzeć na generację H. T Cap to po prostu sprężarka mocniejsza tak aby dać te 9 kw nawet w niskich temperaturach - śmiało można zakładać że wyciśnie nawet 12 kw. Wszystkie inne w mrozy tracą na wydajności T Cap utrzyma moc choć zje więcej prądu - pytanie jakie srogie zimy nas czekają pozostaje otwarte.

pan_poziomica
25-03-2024, 17:04
Jak jest 9 kw zapotrzebowanie i nie masz innego źródła ciepła to bierz TCap 3 fazową . Bedzie spokój . Jak masz czym się wspomagać w duże mrozy możesz patrzeć na generację H. T Cap to po prostu sprężarka mocniejsza tak aby dać te 9 kw nawet w niskich temperaturach - śmiało można zakładać że wyciśnie nawet 12 kw. Wszystkie inne w mrozy tracą na wydajności T Cap utrzyma moc choć zje więcej prądu - pytanie jakie srogie zimy nas czekają pozostaje otwarte.

ok dzięki, tak też zrobię. A czy wydajnością różnią się pompy 1 i 3 fazowe bo 1 fazowe są tańsze

Chris Zielonka
25-03-2024, 19:07
Nie nie różnią jednak zajrzyj do specyfikacji pompy jednofazowej i trzyfazowej i sprawdź czy Ci nie przeszkadza jej pobór na jednej fazie bo może się okazać że instalacja nie ogarnie - tam w rtabelkach tych pomp powinny być wartości zabezpieczeń jakie musi każda z nich mieć - miałem 3 fazową 12 kw na bezpiecznikach 16 A i zdarzało sie że je wybijała przy rozruchu .

Przemek125
01-04-2024, 13:15
Dzień dobry

Mam od kilku dni pompę ciepła Panasonic t- cap o mocy 16Kw.
Pompa ciepła wykorzystywana jest tylko i wyłącznie do CWU. Mam trzy zbiorniki o pojemności 500 litrów.
Jestem bardzo zadowolony z czasu podgrzewania CWU. Na dzień dobry 1500 literówek zostało podgrzane w trzy godziny.
Niestety mam pytanie.

Mamy świata i piękna pogodę. Jednakże pompa ciepła nie jest w stanie podgrzać ciepłej wody. Na zbiornikach jest około 35 stopni. Rozbiór wody jest umiarkowany.
Temp wody ustawiona jest na 52 stopnie. Histeryza wynosi 4 stopnie.

Proszę o pomoc i wytłumaczenie? Czy tj kwestia ustawień że na zbiornikach mam 35 stopni od 6-8 godzin ?

Dochodzi do paradoksu że przy wyższej temp na zewnątrz i fotowoltaice mógłbym mieć niższy cop żeby podgrzać wodę do 52 stopni. Woda osiąga zadaną temp około północy, kiedy bierze prąd z sieci.

Pozdrawiam

Przemek125
01-04-2024, 13:32
Dodam tylko, że pompa produkuje około 7 kWh energii cieplnej. Moim zdaniem jest przestrzeń do tego aby pompa pracowała wydajniej, że zwiększoną mocą, aby szybciej osiągnąć zadaną temperaturę.

Andrzej5101
01-04-2024, 14:29
Dochodzi do paradoksu że przy wyższej temp na zewnątrz i fotowoltaice
mógłbym mieć niższy cop żeby podgrzać wodę do 52 stopni.
Woda osiąga zadaną temp około północy, kiedy bierze prąd z sieci.
A w ciągu dnia skąd bierze prąd??

Przemek125
01-04-2024, 15:06
Najważniejsze pytanie brzmi:

Dlaczego dziś i przez ostatnie dni, kiedy mamy ciepło, pompa t-cap 16KW utrzymuje w zbiorniku na CWU temperaturę 35-38?

Pompa nie może przez 8 godzin dogrzac się do zadanej temp 52 stopni.

Zadaną temp osiągnie późnym wieczorem.

Dodam tylko, że rozbiór wody jest minimalny.

Marco36
01-04-2024, 16:38
...

Dlaczego dziś i przez ostatnie dni, kiedy mamy ciepło, pompa t-cap 16KW utrzymuje w zbiorniku na CWU temperaturę 35-38?

Pompa nie może przez 8 godzin dogrzac się do zadanej temp 52 stopni.
....

Zabezpieczenie przed przegrzaniem kompresora.
Czy pompa stoi na południowej stronie w słońcu?
- to odpowiedź masz wyżej.

Mam tak samo w Daikinie 6 kW jednowentylatorowa.
Stoi na południowej stronie w słońcu,
na zimę mam ustawione grzanie o 13 godz.
I do piątku grzała jeszcze wodę do +49,5*C / +50,3*C.
Sobota, niedziela i poniedziałek zagrzała CWU do +45*C - nie wyżej.
Mam niezależny termometr w otoczeniu pompy o 13 godz. w kolejnych dniach było odpowiednio +25*C ; +24*C i dziś +26*C.

Jak dni na stałe zrobią się cieplejsze - to przestawiam wymuszone grzanie CWU na 6 godz. rano.
Gdy PV na wschodniej stronie dachu już produkuje prąd, a temperatura dzienna jest jeszcze na tyle niska by nie zakłócać pracy kompresora.

pawelszo
01-04-2024, 17:24
Panas 9kw T-Cap strona południowa - niezależnie czy jest na dworze -10 czy +30 grzeje wodę do np zadanych 52stopni, ale zbiornik tylko 200l

Przemek125
01-04-2024, 18:00
Tak. Pompa stoi od strony południowej.

Teraz jest bardzo duży rozbiór wody i pompa Panasonic t-cap 16KW dobiła bez problemu do ustawionych 52 na CWU i trzyma tą temperaturę.

Wczoraj wieczorem temp spadła do 38 i nie mogła odgrzać wody do 52 stopni. Niebo było zachmurzone. Włączenie siłacza nic nie pomogło.

Proszę o pomoc, czyż tj kwestia ustawień?
Nigdzie nie znalazłem w karcie technicznej, żeby nie montować pompy ciepła od strony południowej.

Marco36
02-04-2024, 09:11
Panas 9kw T-Cap strona południowa - niezależnie czy jest na dworze -10 czy +30 grzeje wodę do np zadanych 52stopni, ale zbiornik tylko 200l

Dodałbym do tego kilka zależnych - składowych:
- czy promienie słońca oświetlają czujnik? - dodatkowo go podgrzewając,
- czy w otoczeniu jest roślinność dająca coś cienia? - więcej chłodu,
- czy pompa stoi blisko pod murem czy w odległości?
- a jak blisko, to czy mur jest w barwach jasnych? Czy ciemnych? - mocniej się nagrzewających.

pawelszo
Jesteś pewien na 100% - że ta temp. CWU została zagrzana kompresorem?
Bo może to grzałka zagrzała bojler? - przy tych +30*C na dworze.

Gdzieś widziałem takie ustawienie, że jak przez 30-60 minut kompresor nie potrafi podnieść temp. wody - to uruchamia się grzałka.
Być może Przemek125 ma wyłączoną grzałkę w ustawieniach pompy, a może odciętą na bezpieczniku.
A kompresor nie grzeje, bo czujniki mówią, że jest dla grzania za ciepło.
Tryb chłodzenia by jeszcze uruchomił, ale grzania nie uruchomi.
Lub w zależności od temp. otoczenia, pompę uruchomi, ale wodę zagrzeje z ograniczeniem temperaturowym.

Obecnie T-Cap na czynniku R410a, a T-Cap na czynniku R32 to odmienne modele - pracujące na innych zakresach temperatur. Inny jest zakres koperty mocy, zależny od temperatur.

pawelszo
02-04-2024, 10:07
Jesteś pewien na 100% - że ta temp. CWU została zagrzana kompresorem?
Bo może to grzałka zagrzała bojler? - przy tych +30*C na dworze.
Nie mam włączonej grzałki do CWU, zresztą ta do CO ani razu się nie odpaliła w tym sezonie.
Pompa na R410A wisi w rogu budynku pod dachem na stelażu ca 30cm od ściany jasnej-ma ciepło :) i jest w słońcu

vwrafi
03-04-2024, 10:12
Witam.

Mam taki problem z pompą ciepła, monoblok, model Pansonic AQUAREA WH-MDC05J3E5. Mam ustawioną temperaturę grzania do 25 stopni ( czujnik temperatury wbudowany w kontroler ). Większość czasu działa to poprawnie, ale mniej więcej raz na tydzień pompa, mimo osiągnięcia zadanej temperatury, grzeje dalej. Teraz wyjechałem na święta, ustawiłem temperaturę na 20 stopni, wracam po 3 dniach, a tutaj w domu zamiast 20 stopni jest 47 a temperatura w obiegu ma 57 stopni.

468616
468617

Andrzej5101
03-04-2024, 13:32
Pompa na R410A wisi w rogu budynku pod dachem na stelażu ca 30cm od ściany jasne j- ma ciepło :) i jest w słońcu
Należy zapewnić duży cień dla pompy

pawelszo
03-04-2024, 20:53
Należy zapewnić duży cień dla pompy

Ponieważ ma się nie grzać na słońcu, czujniki są z tyłu ? Trochę ma, jest daszek, ale i tak słońce operuje, czasem nie da się inaczej-co parasol dam wtedy obieg powierza będzie be

Mateo_92
04-04-2024, 09:15
Witam,
Od około miesiąca posiadam Państwa regulator Salus 091flv2.Jest on podłączony do pompy ciepła Panasonic 5 kw spli seria K.

Problem jest taki, że jak zmieniam temperaturę na tym regulatorze to nic nie zmienia sie w pompie ciepła i nie pracuje od kilku dniu. Gdy miałem przez instalatora podłączony ten regulator na początku to działał wtedy i był ustawiony na 22 stopnie.

Ponadto cały szas mruga taki znaczek nad ustawionym 4 programem ( w zał. przesyłam zdjęcie gdzie go zaznaczyłem ), który na początku nie mrugał i wtedy była komunikacja z pompą. W intrukcji nie znalazłem oznaczenia tego znaczku.Te regulator zresetowałem ale problem dalej jest. Proszę o inf. co może być jego przyczyną i jak to naprawić.

468620

Andrzej5101
04-04-2024, 10:04
Od około miesiąca posiadam Państwa regulator Salus 091flv2.
Jest on podłączony do pompy ciepła Panasonic 5 kw spli seria K.
Problem jest taki, że jak zmieniam temperaturę na tym regulatorze
to nic nie zmienia sie w pompie ciepła i nie pracuje od kilku dniu.
W menu/ustawienia instalatora / ustawienia systemu / strefa&czujnik, Panasonica musi być zmieniony tryb ;
- z Temperatury Wody - na Termostat pokojowy zewnętrzny.

PatrykJ
08-04-2024, 18:27
Witam
czy ktoś może polecić jakieś materiały niezbędne do porównania i dobrania odpowiedniej pompy do domu? zastanawiam się miedzy 9kW HP gen. H 3fa a 9kW Tcap.
Propozycje instalatorów są bardzo różne, niektórzy proponują od 7kW HP do 12kW Tcap. Wydaje mi się że chcą sprzedać akurat to co mają w magazynie.

Dzień dobry. Reprezentuje firmę która jest Pro Partnerem Panasonica. Proszę o kontakt mailowy [email protected]
Omówimy rozwiązania zaproponowane przez inne firmy oraz z chęcią przedstawię swoje, w momencie gdy poznam więcej szczegółów o Pana budynku / instalacji.

vwrafi
19-04-2024, 06:55
Dzień dobry. Czy jeśli chciałbym mieć podgląd na działanie pompy w usłudze Cloud poprzez zakupu odpowiedniego modułu, to czy muszę mieć instalatora? Pompę sam uruchamiałem, nie mam instalatora, ale przed zakupem przeczytałem sobie instrukcję modułu i tam podobno można założyć konto tylko poprzez akredytowanego instalatora Panasonic.

Techno
19-04-2024, 10:45
I na prawdę nie wpadłeś na to ,żeby samemu spróbować?
Wejdź, zobacz , spróbuj się zarejestrować. Dawno temu bez problemu się dało,nikt niczego nie weryfikował.

vwrafi
19-04-2024, 13:33
I na prawdę nie wpadłeś na to ,żeby samemu spróbować?
Wejdź, zobacz , spróbuj się zarejestrować. Dawno temu bez problemu się dało,nikt niczego nie weryfikował.

Przepraszam, może źle się wyraziłem. Chodzi mi o dostęp do Aquarea Service Cloud. Samo zalogowanie urządzenia aby je podglądać jest dostępne dla zwykłego użytkownika.

Techno
19-04-2024, 18:56
Dobrze się wyraziłeś , po prostu spróbuj założyć sobie konto instalatora , do tej pory nikt tego nie sprawdzał...
Sam mam takie ,ale go już od dawna nie używam , wolę Heishamon i dane bezpośrednio w HA.

Apacer
22-04-2024, 00:03
Przepraszam, może źle się wyraziłem. Chodzi mi o dostęp do Aquarea Service Cloud. Samo zalogowanie urządzenia aby je podglądać jest dostępne dla zwykłego użytkownika.

Przejdzie bez problemu, sam zakładałem w celu pozyskania schematów itp.

vwrafi
24-04-2024, 19:43
Przejdzie bez problemu, sam zakładałem w celu pozyskania schematów itp.

Przeszło. Niedługo dojdzie do mnie ten moduł i będę testować. Dzięki, w życiu bym nie wpadł że nie będą tego weryfikować.