PDA

Zobacz pełną wersję : Wyrzutnia WM razem z kominem - czy tak mozna?



wibart
12-12-2011, 11:49
Witam

Mam WM i kominek. Komin systemowy 36x36cm do kominka bez kanału wentylacyjnego w swietle kalenicy. Ponieważ z pewnych powodów chce ograniczyć ilość obróbek na dachu (osobna wyrzutnia WM jest dodatkowa obróbką) chciałbym wyrzutnie WM zrobić razem z kominem od kominka.
Czy mogę dobudować np. z OSB do komina systemowego poszerzenie np 20x36 i tam zrobic wyrzutnie? Wtedy cała konstrukcja bedzie miała wymiar 56x36 plus izolacja i wykończenie. Jak wtedy obrobic taka wyrzutnie? Czy wylot zrobic na bocznej scianie? Czy nie bedzie problemu jesli obok siebie bedzie komin od spalin i wyrzutnia.
Czy ktos to praktykował, moze macie jakieś rysunki,zdjęcia własnie deskujemy i musze podjać decyzję co z kominem.
Dzięki za pomoc.

wibart

leszekf
12-12-2011, 12:31
Czy mogę dobudować np. z OSB do komina systemowego poszerzenie np 20x36 i tam zrobic wyrzutnie? Wtedy cała konstrukcja bedzie miała wymiar 56x36 plus izolacja i wykończenie. Jak wtedy obrobic taka wyrzutnie?
Moim prywatnym zdaniem z materiałami palnymi (OSB) należy trzymać się z daleka od komina spalinowego. Do dyspozycji masz kształtki wentylacyjne betonowe - jeśli już koniecznie chcesz obok spalinowego, ale opór takiego kanału będzie spory.


Czy wylot zrobic na bocznej scianie?

Wg mnie zdecydowanie tak. U mnie jest i czerpnia i wyrzutnia na ścianie wschodniej (w Polsce królują wiatry zachodnie) oddalone od siebie o ok 8 metrów, z estetycznymi zakończeniami z nierdzewki. Zero dodatkowej obróbki, funkcjonalność i estetyka zapewnione

KrzysztofLis2
13-12-2011, 07:40
Też bym poszedł w stronę wyrzutni w ścianie.

wibart
13-12-2011, 07:59
Tylko ze w scianie bede miał czerpnie od strony zachodniej.
Za daleko by ciagnac wyrzutnie do wschodniej a robienie czerpni i wyrzutni obok siebie na zachodniej to chyba zły pomysł.
Czy moze jednak zrobic osobny kominek i wyrzutnie zrobic na dachu....?

Indiana_
13-12-2011, 21:07
Do komina nie może przylegać żaden palny materiał, nie pamiętam ile dokładnie ale dla pewności ze 30cm trzeba zachować - więc wynalazki z OSB zupełnie odpadają :-) - jest to gdzieś w warunkach technicznych. Wyrzut może być spokojnie kominem - można dać większy pustak kominowy 36 x 36 i do niego wstawić rurę stalową spiro fi 200, bez rury też powietrze pójdzie, tylko będzie wychładzać dom.

wibart
13-12-2011, 21:23
30 cm? U mnie krokwie od komina sa oddalone 10 i 15 cm....
Wydawało mi sie, że elementy drewniane musza być oddalone od komina 5 cm.
Ja myslałem by puścić jakiś kanał stalowy np 8cmx30cm tak by jeszcze zmiesciło sie to miedzy kominem a krokwią i to wszystko obrobić blachą (rabek).
Dlaczego bedzie wychładzać dom? Wyrzutnia na scianie wychładza mniej?:)

Indiana_
13-12-2011, 21:45
Kanał 8 x 30 jest za mały, będą za duże opory. Nie tylko ilość cm2 się liczy, kształt również jest b.ważny. Zimne, wilgotne powietrze idące do wyrzutni nieocieplonym pustakiem mocno wychładza budynek. Z kolei to samo powietrze idące poziomym, ocieplonym kanałem do wyrzutni w ścianie nie wychładza budynku. Ot i tyle :-)
W sumie jak zrobisz tak będzie, to twój dom :-)

KrzysztofLis2
14-12-2011, 15:45
Tylko ze w scianie bede miał czerpnie od strony zachodniej.
Za daleko by ciagnac wyrzutnie do wschodniej a robienie czerpni i wyrzutni obok siebie na zachodniej to chyba zły pomysł.
Czy moze jednak zrobic osobny kominek i wyrzutnie zrobic na dachu....?
Jeśli będą od siebie oddalone o kilka metrów, nie powinno być problemu. Ja bym jednak pociągnął duży kanał na drugą stronę domu, zawsze można pokombinować z lokalizacją samej centrali wentylacyjnej. Chyba, że masz naprawdę duży dom i nie da rady...