PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana instalacji elektrycznej od licznika.



sztygar
14-12-2011, 10:31
Witajcie
Chcę wymienić instalację elektryczną w mieszkaniu aż do licznika. Licznik ten znajduje się na klatce schodowej czyli do niego będzie trzeba doprowadzić kable. Teraz pytanie - czy taka praca na klatce schodowej wymaga zgody administracji(własność miasta) czy też po prostu puszczam kable, przychodzi monter z elektrownii, demontuje a potem zakłada licznik i tyle. Jak to wygląda z praktycznego punktu widzenia

leszekf
14-12-2011, 14:53
Podejrzewam, że budynek to nie tyle własność miasta, a wspólnoty mieszkańców, gdzie część budynku (lokali) jest własnością miasta. W takim wypadku o zgodę i ew. uzgodnienia dot. prac w części wspólnej występujesz do wspólnoty lub do działającego w jej imieniu zarządcy (prowadzi wszelkie sprawy związane z utrzymaniem należytego stanu technicznego budynku - przeglądy kominów, gaz itp.). No chyba że 100% lokali jest w posiadaniu miasta, wtedy odpowiednia komórka w UM.

Kucie ścian może być zbędne, bo w niektórych budynkach (nawet starych) linie do mieszkania były prowadzone w rurkach.

Licznika nie ruszasz, no chyba że jest taka konieczność, ale zrobi to elektryk. Zanim zerwiesz plomby na zabezpieczeniu przedlicznikowym (lub na przykrywce w miejscu podłączenia kabla z mieszkania) dzwonisz do ZE i mówisz że w dniu takim to a takim o godz. takiej to a takiej zrywasz plombę, bo .....
Po kilku dniach przyjeżdża ekipa i plombuje, a na fakturze od operatora masz wyszczególnioną opłatę za ponowne zaplombowanie.
W żadnym wypadku nie zrywaj plomby na samym liczniku!!! Tylko tam gdzie faktycznie jest konieczność dojścia z kablem.

Ale chcę zwrócić Twoją uwagę na coś ważniejszego
WYMIANA INSTALACJI = MODERNIZACJA
Zgodnie z prawem, osoba uprawniona (aktualne uprawnienia budowlane w odpowiednim zakresie) musi wykonać projekt takiej modernizacji, który następnie (jeśli dobrze pamiętam) należy uzgodnić, po czym osoba wykwalifikowana może wykonać modernizację aż na końcu "pomiarowiec" ze stosownym świadectwem (to może być jedna i ta sama osoba) wykona pomiary i podpisze się pod protokołem z pomiarów. A rzeczywistość? No cóż, jak to w Polsce....

sztygar
14-12-2011, 18:06
Dziękuję za odpowiedź. Sam sie do tego nie będę zabierać gdyż się na tym nie znam.
Budynek jak i mieszkania są własnością gminy, nie ma zawiązanej wspólnoty zatem tak jak przeczuwałem trzeba będzie projekt składać do administracji. Kable na klatce schodowej są prowadzone w rurkach. Instalacja jest stara jak świat. No nic, zatem muszę uderzać z projektem do mojej administracji i czekać łaskawie na zgodę. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

robertsz
15-12-2011, 07:11
MODERNIZACJA to dołożenie czegoś nowego (gniazdka, obwodu, itp.)

leszekf
15-12-2011, 11:20
Wymiana na pewno nie jest naprawą (a tą można wykonać bez projektu).
Mam wrażenie (domysły), że autorowi wątku właśnie o to m.in. chodzi aby tu i ówdzie dodać gniazdka, zwiększyć przekroje i nieco unowocześnić rozdzielnię (wyłączniki nadmiarowe, RCD o ile jest taka możliwość itd.)

thomyk
15-12-2011, 12:05
Do RCD w bloku to trzeba WLZ wymieniać żeby było tak jak ma być

leszekf
15-12-2011, 12:32
thomyk, właśnie o tym pisałem RCD o ile jest taka możliwość. Swego czasu mieszkałem w kamienicy (wczesny Gomułka) i jako wspólnota sfinansowaliśmy wymianę WLZ'ów. Sieć energetyki była w TNC, więc w praktyce nie było przeszkód.