PDA

Zobacz pełną wersję : Zasilanie sterownika solara ?



OldDiver
16-12-2011, 08:56
Przy podłączaniu, ustawiania sterownika solara, instalator zwrócił uwagę ze we wskazanym gniazdku w kotłowni jest po "niewłasciwej" stronie faza w stosunku do bolca. Wg niego taki sterownik mozna zasilic z gniazdka w którym faza jest po lewej stronie od bolca gdy bolec na górze. Prawde mówiąc jest taka niepisana (jak wiele innych) zasada. Jemu na szkoleniach zwracano na to szczególna uwagę.!!??
Delkatnie mówiąc jako elektryk i troche obeznany z elektroniką .... zdziwiłem sie na cos takiego.
I twierdzi że nietrzymanie sie tej zasady grozi awarią sterownika i utrata gwarancji.

Czy jest coś na rzeczy ?

kolektor1
16-12-2011, 20:56
Przy podłączaniu, ustawiania sterownika solara, instalator zwrócił uwagę ze we wskazanym gniazdku w kotłowni jest po "niewłasciwej" stronie faza w stosunku do bolca. Wg niego taki sterownik mozna zasilic z gniazdka w którym faza jest po lewej stronie od bolca gdy bolec na górze. Prawde mówiąc jest taka niepisana (jak wiele innych) zasada. Jemu na szkoleniach zwracano na to szczególna uwagę.!!??
Delkatnie mówiąc jako elektryk i troche obeznany z elektroniką .... zdziwiłem sie na cos takiego.
I twierdzi że nietrzymanie sie tej zasady grozi awarią sterownika i utrata gwarancji.

Czy jest coś na rzeczy ?

Witam.
Prawdopodobnie jest coś na rzeczy.
Są sterowniki, szczególnie te tańsze, które regulują obroty pompy. Jest to rozwiązane w ten sposób, że zostaje wycięta część sinusoidy, w mniejszym lub większym stopniu. Końcówką sterującą jest triak, na który to trzeba podać fazę bo sygnał sterujący podawany do triaka wytnie część sinusoidy z fazy a nie z zera. Podanie zera na triak w skrajnym przypadku może w ogóle nie włączyć pompy, może ona buczeć lub się tylko grzać. To wszystko zależy od stopnia skomplikowania rozwiązania samego sterownika. To tak w dużym skrócie.
pozdrawiam.
Witold

OldDiver
17-12-2011, 08:17
W temacie pompa skłonny jestem przyjąć takie wytlumaczenie, ale z rozmowy z instalatorem nie padlo ani jedno slowo o pompie a jedynie - możliwa zła praca sterownika a nawet jego uszkodzenie.
Biorąc za przykład pierwsze z brzegu urządzenie elektroniczne - komputer, takich obostrzeń nie ma.

aadamuss24
17-12-2011, 08:56
czasami bezpiecznik w regulatorze moze byc na lini L. Jesli podlaczymy faze pod N to moze ona pomija bezpiecznik ? Zazwyczaj jak Urządzenie ma fabryczny przewod to wplyw fazy jest niewielki. Jesli podlaczenie elektryczne nalezy dorobic na miejscu to wazne jest gdzie jest faza. Pozdrawiam

kolektor1
17-12-2011, 09:21
W temacie pompa skłonny jestem przyjąć takie wytlumaczenie, ale z rozmowy z instalatorem nie padlo ani jedno slowo o pompie a jedynie - możliwa zła praca sterownika a nawet jego uszkodzenie.
Biorąc za przykład pierwsze z brzegu urządzenie elektroniczne - komputer, takich obostrzeń nie ma.
A czy sądzisz, że taki instalator (hydraulik) po jakimś tam parogodzinnym szkoleniu wie jak pompa jest sterowana? Czy sądzisz, że on wie co to jest silnik indukcyjny i jakie on ma obostrzenia, czy specyfikę pracy? Podejrzewam, że nie. Twoje obawy są słuszne co do samej elektroniki bo dla transformatora znajdującego się w regulatorze nie ma to żadnego znaczenia, jak i przetwornicy w komputerze, gdzie pierwszym elementem jej jest mostek prostowniczy. Tak go nauczono na szkoleniu i tego on się trzyma, i takie są zalecenia producenta. Zwróć uwagę, że zasilanie sieciowe jest na tych samych przewodach dla elektroniki jak i dla pompy. Samo podłączenie elektroniki na różne sposoby jej nie uszkodzi ale w momencie podłączenia pompy do niej może się z nią coś dziać. To prawdopodobnie miał na myśli instalator.
Zwróć uwagę, że instalator powinien przekazać Tobie to co zaleca producent, co wymagają przepisy i normy i trudno od niego wymagać aby znał się dokładnie na tych zawiłościach.
Mały przykład: swego czasu były popularne ściemniacze do żarówek. Podłączyłeś dobrze (zgodnie z fazą) to działały, odwrotnie (zero na fazę) to nie. Na tym to właśnie polega, bo na podobnej zasadzie to działa.
Za dużo nie wymagaj !
Pozdrawiam.
Witold

KrzysztofLis2
17-12-2011, 19:16
Ale w czym problem, by zamienić przewody w gniazdku?

OldDiver
18-12-2011, 09:15
No i tak zostało zrobione. Ale dla mnie jako elektryka jest to niezrozumiały do końca ... problem.

OldDiver
20-12-2011, 07:21
Przeczytałem instrukcję montazową. Nic nie pisze o wymogach podłączenia zasilania. A moze powinno coś być, bo tam jest bezpiecznik, a on na pewno winien wyłaczać fazę. Ale nie sadze aby sposób podłaczenia miał wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu.

sintel
27-01-2012, 22:11
Przeczytałem instrukcję montazową. Nic nie pisze o wymogach podłączenia zasilania. A moze powinno coś być, bo tam jest bezpiecznik, a on na pewno winien wyłaczać fazę. Ale nie sadze aby sposób podłaczenia miał wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu.

Nie ma znaczenia dla sterownika gdzie jest faza a gdzie N,było to istotne i jest nadal w sciemniaczach i włącznikach dotykowych oraz wszelkiej energoelektronice.Tego typu urządzenie nie może stwarzać zagrożenia przy zamianie biegunowości.Instalatora się nie czepiajcie bo na szkoleniu tak usłyszał i bardzo dobrze. A szkolący zapewne słyszał coś nieco na ten temat bo to prawda tylko już Instalatorowi nie powiedział dlaczego.Jezeli w warunkach gwarancyjnych jest tak napisane to należy przystosować boa szkoda utracić gwarancje w przypadku uszkodzenia oczywiście z innego powodu.pozdrawiam