PDA

Zobacz pełną wersję : Zimna podłoga jak ocieplić/dogrzać?



18-12-2011, 16:14
Witam serdecznie ponad 4 lata kupilem dom jednorodzinny ok. 120metrów.
Po czasie zaobserwowałem ze na dole mieszkania, gdzie znajdują się szczególnie płytki (czyli ponad polowa powierzchni domu łazienka,kuchnia, jadalnia i przedpokoj) jest zimniej i strasznie ciągne zimnem od podłogi.
Moje pytanie brzmi. jak dobrze docieplić podłoge? W porownaniu do pietra jest o kilka stopni zimniej.Myslalem aby najtanszym rozwiązaniem jest sciągnąć płytki i dac panele ewentualnie parkiet. Myslalem tez aby zalożyć ogrzewanie podłogowe ale nie wchodziło by w gre instalowanie na obecnych plytkach gdyz trzeba by bylo zwiekszac futryny oraz zmniejszyla by sie wysokosc pokoi o te 15 cm jak nie lepiej. Czy moge skuwac podłoge czy jest taka możliwość? Co takiego planujecie? czekam na miłe odpowiedzi
pozdrawiamm

la***is
18-12-2011, 17:00
Kiedyś słyszałem o matach grzejnych które można było kłaść bezpośrednio pod warstwę np. paneli, ma to swoje wady i zalety, ale zawsze to jakieś rozwiązanie gdy nie można wykonać podłogówki w normalny sposób.

18-12-2011, 17:09
elektryczna podlogówke jeszcze daloby rade zalozyc ale na maks 4 m2 łazienki :D ale nie na pol domu :D koszty ogrzewania przewyzszyly by koszty zdrowego rozsadku :D

18-12-2011, 19:56
czy ktoś sie odezwie i pomoze? :D

noc
18-12-2011, 22:29
Wygląda na to że izolacja termiczna podłogi u Ciebie nie istnieje. Masz dwa (w zasadzie trzy) wyjścia.
Pogodzić się z tym co kupiłeś i posiadasz - nie chcesz.
Wykonać elektryczne maty grzejne i ułożyć nowe podłogi. Jednak lwia część drogiej energii ogrzewać będzie grunt o niezmierzonej pojemności cieplnej (bardzo drogo choć komfortowo). Czy chcesz dźwigać to finansowo? Raczej nie z tego co piszesz.
Zrobić to porządnie. Wypruć podłogi, wykonać izolację a następnie wodne ogrzewanie podłogowe. Koszty inwestycyjne spore i bałagan. Nic lepszego raczej nie znajdziesz.
Wybór należy do Ciebie.
Przemyśl.
(Widzę że ziomek, może sąsiad?)
Powodzenia.

KrzysztofLis2
19-12-2011, 07:41
Ja bym kupił cieplejsze kapcie i przygotowywał psychicznie rodzinę na rozwałkę podłogi za rok czy dwa...

rwxw
19-12-2011, 20:27
A ja polecam folie grzewcze 3mm floorino nie mylić z matami.
Również lwia część drogiej energii ogrzewać będzie grunt o niezmierzonej pojemności cieplnej (bardzo drogo choć komfortowo).

26-12-2011, 12:56
Jak sie napali w piecu przez pare godzin to w domu cieplo jednak troszke czuc od podlogi?
jak sprawdzic czy podloga jest ocieplona ?
Czy po skuciu podlogi nie naruszy sie fundamentów ?

26-12-2011, 17:14
Proszę o pomoc !

04-01-2012, 19:22
Czy naprawde nikt nie jest w stanie wypowiedziec sie wiecej ?

zyzolek
04-01-2012, 19:30
Czy naprawde nikt nie jest w stanie wypowiedziec sie wiecej ?

Masz jakąś dokumentację budynku? projekt architektoniczny? projekt konstrukcyjny? Projekt instalacji?
Tam powinno być wyszczególnione jak jest wykonana podłoga

04-01-2012, 19:57
nic z takich rzeczy nie mam podane. powiuem ze jak pale w centralnym to najcieplej jest na pietrze, an adole zdecydowanie czuc nieco chlodniej.

zyzolek
04-01-2012, 20:00
A jaka jest różnica temperatur między górą a dołem?
Może za słabe, albo za mało grzejników na dole?

04-01-2012, 20:40
Grzejniki na dole są wystarczające, w kuchni mam tez płytki i wydaje mi sie ze tam jest cieplej. odczuwalne to jest. Jak można by było sprawdzić czy posadzka jest ocieplona? 3-4 stopnie roznicy miedzy góra a dołem

KrzysztofLis2
05-01-2012, 07:59
Metodą odkrywkową.

sti
05-01-2012, 08:34
Jak sie napali w piecu przez pare godzin to w domu cieplo jednak troszke czuc od podlogi?
jak sprawdzic czy podloga jest ocieplona ?
Czy po skuciu podlogi nie naruszy sie fundamentów ?

Nie ma obawy o naruszenie fundamentów. Podłoga to wylewka z betonu między fundamentem, a może nawet już między ścianami (zależnie od wysokości ściany fundamentowej). A może tam jest płyta fundamentowa niezaizolowana? Nie można się tego dowiedzieć od poprzedniego właściciela? A może w urzędzie, który udzielał pozwolenia na budowę zachował się projekt?
Dziwne zresztą, że nie ma projektu po poprzednim właścicielu, zgodnie z Prawem budowlanym właściciel ma obowiązek przechowywać projekt przez cały czas użytkowania obiektu (i także inne dokumenty).
Moim zdaniem bez skucia wylewek i wybrania ziemi, wykonania ocieplenia się nie obejdzie. Ale koszty mogą przewyższyć zyski. Można też spróbować metodę pośrednią - kiedyś uważano za wystarczające ocieplenie podłogi tylko 1 metr od ściany zewnętrznej - będzie to dużo mniej roboty a zawsze jakiś tam efekt.
I jeszcze jeden pomysł - podłoga z korka - on jest bardzo dobrym izolatorem. To się układa jak panele, jest bardzo wiele wzorów, nawet udających kafelki.
Edit: Można sobie kupić tzw. detektor ubytków ciepła, to kosztuje ok. 150 zł (jest np. w katalogu nagród BP). On pokaże dokładną temperaturę podłogi, można wtedy ocenić na ile jest ona ocieplona. Mam taki i u mnie temp. podłogi jest identyczna z temp. powietrza, natomiast najzimniejszym punktem są szyby w oknach - 16 st. przy 0 st. na dworze i 22 st. w środku. Ustalenie temp. podłogi da jakiś obraz co do jej ocieplenia.

05-01-2012, 19:24
Po paleniu w piecu tak z jeden dzień nie jest az tak zimno ale czuc od kafelek jednak, czuc niekomfort :) suche i cieple powietrze a podloga chlodna.
1. Czy jeszcze są jakies pomysły na zastosowanie ocieplenia jak nie korek ?
2. A czy mogę skuć podłoge 0,5 m od scian?
3. A gdyby dać po skuciu kafelek, pianke poliuretanową z folią aluminiową, na no korek i nastepnie panele?

sti
05-01-2012, 21:05
Po paleniu w piecu tak z jeden dzień nie jest az tak zimno ale czuc od kafelek jednak, czuc niekomfort :) suche i cieple powietrze a podloga chlodna.
1. Czy jeszcze są jakies pomysły na zastosowanie ocieplenia jak nie korek ?
2. A czy mogę skuć podłoge 0,5 m od scian?
3. A gdyby dać po skuciu kafelek, pianke poliuretanową z folią aluminiową, na no korek i nastepnie panele?

ad 1 niestety nie :(
ad 2 można, ale z gorszym efektem
ad 3 - straszne koszty, sam korek to min. 100zł./m2, poza tym raczej nie starczy grubości kafelek, nawet z klejem, na tyle warstw.

Mariusz583
07-12-2015, 17:25
Witam .
Mam problem taki iz tez troszke ciagnie po nogach. Dom akurat nie jest nowy i zrobilismy taki myk. Pogloga tam byla z dech na legarach. Polozylem na to osb 22mm zeby podloge wyrownac i sciagnac i na to panele. Ale cos chyba jest nie tak. Co moge zrobic?

Hanss
07-12-2015, 20:11
A co jest pod legarami-dechami?

Mariusz583
07-12-2015, 21:34
Pewnie nic. Napewno wylewki nie ma. Myślę żeby zdjąć panele i OSB i położyć wełnę mineralna bo wylewka to duże koszta i dużo czasu