PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepla + chlodzenie



MMMP
19-12-2011, 08:54
Witam,

mam do Was bardzo wazne pytanie. Otoz pracuje nad projektem wykorzystana pompy ciepla do ogrzewania oraz chlodzenia. Mianowicie:

- w zimie pompa ciepla mialaby ogrzewac szklarnie o pow. 10x10m. Z uwagi na ogromne zapotrzebowanie energii przez szklarnie, pc nie bylaby jedynym zrodlem energii. Wykorzystywaloby sie ja tylko np. do -5C a przy wiekszych mrozach dodatkowo kociol na paliwo stale - wegiel/drewno.

- w lecie zas pompa ciepla (wraz z potrzebnymi dodatkami) sluzylaby do chlodzenia chlodni, w ktorej przechowywaneby byly wazywa ze wspomnianej wyzej szklarni. Problemem jest tutaj, ze temp. w chlodni musi byc nizsza nic 5C, najlepiej 3-4C. Chlodnia jest wymiarow 5x6x2m (szer. x dl. x wys.). Roatacja towaru to ok. 0,5 - 1t na dzien (ale to mozna ew. pominac - najwazniejsza jest dla mnie mozliwosc schlodzenia pomieszczenia do ponize 5C)

Prosze was o nastepujace porady:
1) Jakiej mocy powinna byc pompa, zeby zapewnic ogrzewanie szklarni (przy -5 na zewnatrz, zeby w srodku utrzymac temp. nie nizsza niz 15C
2) Czy bylby ktos w stanie podac, jakie jest zaotrzebowanie szklarni na moc, jezeli przy minus 20C na zewnatrz, w srodku mialoby byc +20C (ja sie dokopalem do 0,5kW/m2 - moze ktos potwierdzic/zaprzeczyc?)
3) Czy pc o mocy, ktora bylaby wstanie ogrzac szklarnie, bedzie w stanie wychlodzic wyzej opisana chlodnie?
4) Jaka moc chlodnicza bylaby potrzebna?

5) Na koniec, jak zapatrujecie sie na taki pomysl, lub jakie mielibyscie plany na jego ulepszenie?

Dziekuje i pozdrawiam

MMMP

P.S.
- przepraszam za brak polskich znakow