PDA

Zobacz pełną wersję : nieszczęsny komin



Grigorij
26-12-2011, 01:19
Witam

Chciałbym zasięgnąć porady w kwestii przeciekającego komina.
S tary fragment komina wymurowany jest z cegły czerwonej i otynkowany-zaciągnięty prawdopodobnie glina z cementem-nie znam się na tym nie wiem czym dawniej ludzie tynkowali takie rzeczy. Z pobudek estetycznych poleciłem wykonaną część komina wystająca ponad dach z cegły klinkierówki dziurawej. "Fachowiec" rozebrał te górną część komina do wysokości powiedzmy 3 cegły poniżej obróbek i wymurował nowy. Zakończył go czapka i na czapkę dał zaprawa. Jak się okazało komin wymagał późniejszej poprawki ze względu zapadłe fugi a miejscami jej brak.b Poprawa komina nie rozwiązła jednak problemu. komin nadal jest wadliwy. Nie chodzi tu o złą obróbkę. Problem pojawia się po długotrwałych deszczach. komin dostaje tzw raka. Mokre wykwity.
Na moje oko to przyczyną jest lekkie poszerzenie scian komina w stosunku do jego starej części. Woda opadowa wpada do środka, spływa po ściankach komina i następnie zostaje wchłonięta przez starą cegłę.
1.Tak czy inacze komin raczej do rozbiórki, czy może można go jakoś uratować?
Komin tylko dymowy jeden kanał jest o przekroju 35 cm x 20 cm (tak na oko) wys 4m
Komin obsługiwał dwie kuchnie kaflowe. W tej chwili pozostała juz tylko jedna
2. Moje pytanie do Was jest następujące: jaki przekrój powinien mieć komin do jednej kuchni kaflowej.
Nowy komin chciałby żeby miał 1 lub 2 kanały wentylacyjne
3. Jakie powinny być ich przekroje?
4.Jakiego materiału użyć do jego budowy
Część komina na poddaszu chciałbym ocieplić styropianem 10 cm+siatka+klej +tynk gipsowy
Czy prawidłowo?
Bardzo proszę o poradę.
Pozdrawiam świątecznie.

fenix2
26-12-2011, 07:33
Witam
Z pobudek estetycznych poleciłem wykonaną część komina wystająca ponad dach z cegły klinkierówki dziurawej.
Na moje oko to przyczyną jest lekkie poszerzenie scian komina w stosunku do jego starej części. Woda opadowa wpada do środka, spływa po ściankach komina i następnie zostaje wchłonięta przez starą cegłę.


I tu jest pierwszy błąd powinna być cegła pełna.
Co do wpadania wody opadowej do środka możesz założyć na komin nasadę tzw. 'strażaka'.

elka51
26-12-2011, 08:40
Obowiązujące w Polsce przepisy dopuszczają do stawiania kominów wyłącznie pełną ceramikę. Na swoim kominie z ceramiki otworowej udowodniłeś ich zasadność.


Nie ma innego sposobu na "naprawę" jak rozbiórka i postawienie zgodnie z technologią i obowiązującymi przepisami.

eniu
26-12-2011, 08:41
Jeśli ocieplać, to materiałem niepalnym, np wełną. Pytanie po co ?

Uratować ten komin możesz zabezpieczając go przed penetracją
wody, ale nie tylko od zewnątrz. Do środka musiałbyś włożyć
rury z kwasówki, zakończyć komin opierzeniem z tej samej blachy,
na to solidny daszek lub strażak. Wszystko zmontowane
zgodnie ze sztuką , czyli kolejne elementy w górę wkładasz
w kielichy poprzednich. Z zewnątrz wełna , klej, siatka, tynk.
Wełna nie jako ocieplenie - wystarczy 3 - 5 cm grubości.
Pytanie czym i jak często palisz ? Bo jeśli węglem,
rozwiążesz problem doraźnie, paląc codziennie. Choć kuchnia to
nie miałowiec lub kocioł węglowy, więc trudno powiedzieć na
jak długo te rury starczą. Przekrój komina do kuchni nie musi
być duży. Zwyczajowo, przy standardowych kuchniach daje
się 14 x 14 cm, lub rura fi 12 cm, przy założeniu, że masz 5-6 mb
ciągu.

Grigorij
26-12-2011, 14:36
Dziękuje wszstkim za odp
Do eniu
Wydaje mi sie że ratowanie komina będzie kosztowne i nie ma pewności że się powiedzie.
Zdecyduje się jednak na zbudowanie nowego, tym bardziej że chce zrobić dodatkowo kanały wentylacyjne.
Ocieplenie komina chciałbym wykonać na całej jego długości od podłogi poddasza do pokrycia.
Sufit na poddaszu ocieplony mam po jetkach, tak, że jakiś metr komina wystaje ponad ocieplenie.
W kuchni kaflowej palę bardzo rzadko nawet w zimie przeważnie drewnem
2. Jaka powinna być docelowa grubość ocieplenia wełną mineralna aby komin nie stanowił mostku termicznego?
Przekroje kanałów wentylacyjnych 10x10 wystarczy, długość 4-4,5 m ?

fenix2
26-12-2011, 15:46
Zbuduj komin systemowy z wkładami szamotowymi i 1 lub 2ma kanałami wentylacyjnymi.

klaudiuszozo
27-12-2011, 16:25
Grigorij, w Twoim przypadku najlepszy będzie komin systemowy, ewentualnie ocieplić istniejący i przykryć go blachą - chociaż to i tak nie daje 100% pewności.