PDA

Zobacz pełną wersję : Aranżacja ogrodu



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

SKula
03-04-2012, 21:35
109681

mWilQ
04-04-2012, 07:15
Cześć, widziałem wcześniejsze wpisy z projektami, teraz widzę częściową realizację. Jestem bardzo ciekaw efektu końcowego. Przyznaj się, skąd taki pomysł. Zostaję u Ciebie bo robisz samemu nawadnianie, a ten temat będzie mi za chwilę bliski. Pozdrawiam i życzę samych postępów.

SKula
04-04-2012, 19:57
Cześć, widziałem wcześniejsze wpisy z projektami, teraz widzę częściową realizację. Jestem bardzo ciekaw efektu końcowego. Przyznaj się, skąd taki pomysł. Zostaję u Ciebie bo robisz samemu nawadnianie, a ten temat będzie mi za chwilę bliski. Pozdrawiam i życzę samych postępów.

pomysł hm...wydaję mi się że powstał tutaj podczas gorących rozmów z Dorotą i Elfirem
powoli się krystalizuje i układa z elementów ...a jest ich sporo
wędzarnia - już sam pojedynczy projekt to wyzwanie :)

będzie z czarnego klinkieru

109806

samo miejsce na ognisko wykończone balami , podświetlenie, kaskada wodna , "donice" na zioła...

a nawadnianie.. tak sam go projektowałem i wykonałem i pozostało mi tylko podłączenie czujnika deszczu i sterownika
a tak wszystko działa wspaniale i jestem z tego przedsięwzięcia bardzo zadowolony
naprawdę nie ma porównania z "tradycyjnym" podlewaniem

i nie wierzcie firmom :) które chcą bajońskich sum za system
podpadłem niektórym? ;)

SKula
04-04-2012, 21:42
dziś nie byłem zbyt długo na działce i posadziłem derenie - biały i rozłogowy , bo wczoraj kurier przywiózł
no i wkopałem jedno obrzeże przy brzozie
wsadziłem też tam kilka barwinków - mam nadzieję że zarosną tą donicę:)

109867

109868

109869

109870

mWilQ
05-04-2012, 07:12
Zazdroszczę Twoich prac ogrodowych. Ja swoją przygodę dopiero zaczynam, teraz robię ogrodzenie, następnie szykuję się na wyłożenie kostki (w zakresie brukarzy). Jak tylko uporam się z tymi dwoma tematami, to chcę realizować projekt. Nawodnienie, pewnie poza podłączeniem do instalacji spróbuję wykonać sam. Jeszcze mało wiem, ale zaczynam podglądać sprawdzone rozwiązania. Do podlewania chciałem wykorzystać wodę z mojej bańki z deszczówką (3 tyś l) i z sieci. Niestety troszkę daleko to mam od siebie, więc czeka mnie burza mózgu i później kopanie :)

SKula
05-04-2012, 20:15
dziś przyjechała pierwsza partia drewna i pierwsze przymiarki i cięcie już za nami:)
zamówione też już cegły na wędzarnię
teraz tylko trzeba zamówić bale na obrzeża i podłogę wgłębnika i...to wszystko poskładać
kawał roboty naprawdę:)

110028

110029

SKula
05-04-2012, 20:26
posadziłem też barwinka i mam nadzieję że się pięknie rozrośnie pod brzozą

nie sypałem ziemi na korzenie żeby nie zakłócić jej naturalnego środowiska ;)

110030

110031

Vorsi
06-04-2012, 13:07
Trochę się zasiedziałem przy tym programie;)

Ciekawy ten projekt :)
Jakiego programu używasz ???

SKula
06-04-2012, 19:43
Ciekawy ten projekt :)
Jakiego programu używasz ???

chodzi Ci o program w którym robię projekty?
to SketchUp 8

SKula
07-04-2012, 09:38
Zdrowych i szczęśliwych Świąt :) oraz realizacji wszelkich , nawet szalonych pomysłów ogrodowych

110386

mWilQ
07-04-2012, 10:10
Odpoczywaj na święta, żeby zaraz po nich ze zdwojoną silą ruszyć z realizacją projektu :) Wszystkiego Dobrego

SKula
07-04-2012, 16:42
a tak świątecznie - z humorem

110446

110447

110448

SKula
09-04-2012, 21:17
nie wiem czy już to kiedyś wrzucałem , ale znalazłem takie stare fotki miejsca, które teraz ewoluuje

110680

110681

SKula
12-04-2012, 19:57
i po świętach :) ostro dziś popracowałem w ogrodzie
ale tyle jest projektów do zrealizowania , że czasem nie wiem już w co ręce włożyć:)
dziś czekałem na cegły , ale nie dojechały i z nudów zająłem się skręcaniem mebli do altany - trzeba je tylko pomalować , ale tu już nie moja domena;)

111110

111112

111115

SKula
12-04-2012, 19:59
potem zrobiłem szalunek pod wędzarnię i przygotowałem go pod wylewkę

111116

111117

111118

SKula
12-04-2012, 20:00
następnie wykopałem rów pod obrzeże trawnika i skrzyni przy brzozie

111119

SKula
12-04-2012, 20:10
i jeszcze kilka mniej znaczących elementów ;)
zasianie trawnika za domem , żeby nie rosły chwasty
podsypanie nawozem już rosnącej trawki
regulacja zraszaczy ( muszę się zabrać za podłączenie programatora !!! )

SKula
13-04-2012, 10:42
a już myślałem, że dziś odpocznę:)
a tu... Pan Kurier dzwonił ,że przywozi cegły
trzeba jechać poukładać
nie będzie teraz wymówki - trzeba się brać za murowanie !

SKula
14-04-2012, 06:40
a cegiełki przyjechały takie...

111310

111311

SKula
14-04-2012, 06:44
pojawiły się jeszcze dwa drzewka - jedno żony , drugie moje

wiem , wiem - bez planu zupełnie ale mam nadzieję że mi wybaczycie

wierzba mandżurska:

111312

i jodła koreańska w okolicach zielnika :

111313

SKula
14-04-2012, 06:46
no i najważniejsza wiadomość !!!
ruszamy z domem !!!
trzeba będzie wszystkiego dopilnować żeby panowie robotnicy za wiele nie poniszczyli - wiem że się to uda

KamaG
14-04-2012, 10:37
SKula śledzę Cię od kilku dniu i jestem podwrażeniem Twojej determinacji. Podoba mi się to co ma powstać zwłaszcza wgłębnik na ognisko (ta misa na palenisko boska) i wykorzystanie drewnianych skrzyń i wydzieleń rabat. Sama borykam się z własnym mokrym ogrodem i brakiem pomysłu, a może za dużą ich ilością jednocześnie, niemożliwą do ogarnięcia. Podziwiam konsekwencję, będę kibicować :)

SKula
14-04-2012, 17:28
SKula śledzę Cię od kilku dni..... Podziwiam konsekwencję, będę kibicować :)

dzięki za wsparcie :) takie słowa pokazują że ta pisanina nie idzie gdzieś w kosmos , a daje Wam jakąś inspirację - i o to chodzi !!
czasem brakuje mi właśnie jakiejś dyskusji czy wymiany myśli

mWilQ
15-04-2012, 11:01
dzięki za wsparcie :) takie słowa pokazują że ta pisanina nie idzie gdzieś w kosmos , a daje Wam jakąś inspirację - i o to chodzi !!
czasem brakuje mi właśnie jakiejś dyskusji czy wymiany myśli

Pytaj, rozmyślaj, nie jesteś tu sam :P Obserwujemy Cię :)

SKula
16-04-2012, 12:52
a mnie drugi dzień leje
prace w ogrodzie stanęły - jest więc czas na rozmowy z wykonawcami i ekipami wykańczającymi dom
dziś dach , jutro i w środę ekipy budowlane
jest tego trochę , zresztą sami wiecie najlepiej :)
szkoda że tak pada, bo myślałem,że trochę pomuruję , a przynajmniej wyleję fundament pod wędzarnię

SKula
16-04-2012, 12:53
Pytaj, rozmyślaj, nie jesteś tu sam :P Obserwujemy Cię :)

Wielki Brat patrzy??
ale to jednak miłe

SKula
16-04-2012, 12:58
jak pisałem od dwóch dni leje bez przerwy i z ciekawości pojechałem dziś na działkę sprawdzić jak wygląda sytuacja "melioracyjna" w wgłębniku
po takiej ilości opadów można się było spodziewać basenu:) tym bardziej że teren jest gliniasty
i co? pięknie wszystko się wchłania - tak więc studzienka chłonna nie bardzo będzie potrzebna , ale znając siebie to i tak ją zrobię:)

malkul
16-04-2012, 13:03
o tak, ja też jestem podwrażeniem Twojej determinacji :) I trzymam kciuki mocno mocno

SKula
16-04-2012, 13:04
słyszeliście o czymś takim?? hydrosiew.... nowy sposób zakładania trawnika

"Jest to zdecydowanie najszybszy, najbardziej ekonomiczny i jednoczesnie najprostszy sposób uzyskania "zielonego dywanu".Hydrosiew jest metodą, w której nasiona, nawozy, biostymulanty, luźne włókna celulozy agacell ® HS i inne dodatki są wymieszane z wodą w specjalnym urządzeniu (hydrosiewniku) a następnie w łatwy sposób są natryskiwane na glebę za pomocą specjalnej hydropompy zakończonej działkiem wodnym lub dyszą zamontowaną na elastycznym wężu."

111621

mWilQ
16-04-2012, 21:02
słyszeliście o czymś takim?? hydrosiew.... nowy sposób zakładania trawnika

"Jest to zdecydowanie najszybszy, najbardziej ekonomiczny i jednoczesnie najprostszy sposób uzyskania "zielonego dywanu".Hydrosiew jest metodą, w której nasiona, nawozy, biostymulanty, luźne włókna celulozy agacell ® HS i inne dodatki są wymieszane z wodą w specjalnym urządzeniu (hydrosiewniku) a następnie w łatwy sposób są natryskiwane na glebę za pomocą specjalnej hydropompy zakończonej działkiem wodnym lub dyszą zamontowaną na elastycznym wężu."

111621

Czy mi się wydaje, czy ta biomasa jest niebieska. Chciałbym zobaczyć minę sąsiadów jakby zobaczyli gościa który maluje sobie ogród na taki kolor.
Ciekawy jestem jak to się sprawdza i na jak przygotowanym terenie.

P.S. nie tylko u Ciebie leje. Ja dzisiaj totalnie odpuściłem kopanie w ogrodzie, a lecę z rowami na kable.

SKula
16-04-2012, 21:21
P.S. nie tylko u Ciebie leje. Ja dzisiaj totalnie odpuściłem kopanie w ogrodzie, a lecę z rowami na kable.
jakie kable kładziesz? może do oświetlenia zewnętrznego ?

mWilQ
16-04-2012, 22:14
Do oświetlenia i zasilania w ogrodzie, sygnałowe do furtek i bramy, do drugiej rozdzielni w garażu, który kiedyś mam w planach i do pergoli. Mam jeszcze problem z kablami między zbiornikiem na deszczówkę, a skrzynką z automatami nawadniania (to jeszcze w projekcie) i pojęcia nie mam co tam ułożyć.

Deszczówkę i wyjście wody z budynku mam oddalone od siebie - dwa różne boki działki. Do deszczówki chciałem wrzucić pompę, więc na pewno zasilanie musi być podciągnięte. Ostatnio czytałem tutaj na forum o czujnikach poziomu dla min i max wody - kolejne kable, pewnie jakieś sygnałowe. Teraz nie wiem czy wpuszczać je do rozdzielni w budynku, gdzie mam przygotowaną instalację pod pełną automatykę (pewnie na kilka- kilkanaście lat pozostanie sama instalacja), czy wszystkie kable związane ze sterowaniem wodą dociągnąć do skrzynki z wodą z sieci. Co więcej koło deszczówki tato chce mi wpuścić szpilkę w ziemię, żeby czerpać jeszcze wodę z gruntu.

Wyobrażam to sobie tak
- automat oddzielny do ogrodu lub ewentualnie automatyka centralna w budynku
- czujniki w ogrodzie
- sterowanie przepływu - zbiornik z deszczówką / uzupełnienie ze studni - hydrofor / woda z sieci

Też w którym wątku pisałem pytanie, co zrobić z lokalizacją dla skrzynki do osprzętu nawodnienia. Jak umieszczę ją zaraz za budynkiem, to mam strasznie daleko do większości punktów zraszających i linii kropelkujących. Z kolei jak umieszczę osprzęt gdzieś w centralnej części ogrodu, to musiałbym dojechać do skrzynki z wodą z sieci. Nie mam jeszcze żadnej wiedzy w tym temacie i strasznie mnie to irytuje. Bo wiem, że jak położę kable, a robię to bo za 2 tygodnie wchodzi brukarz, to później już do tematu będzie ciężko się cofnąć.

SKula
17-04-2012, 07:04
Do oświetlenia i zasilania w ogrodzie, sygnałowe do furtek i bramy, do drugiej rozdzielni w garażu
a jakie kładziesz do zasilania?
ja myślałem o Kablu ziemnym YKY 3x1,5

111728

znalazłem za 2,90 za mb

mWilQ
17-04-2012, 07:32
a jakie kładziesz do zasilania?
ja myślałem o Kablu ziemnym YKY 3x1,5

111728

znalazłem za 2,90 za mb

Tak YKY i głównie 3x1,5, ale w kilku miejscach bardziej opłaca mi się 4x1,5 i 5x1,5 (tam gdzie odejście do pojedynczej strefy). Na cenę nie patrzę, bo mnie przeraża, generalnie same kable rujnują mój budżet.

SKula
19-04-2012, 08:35
.... generalnie same kable rujnują mój budżet.

nie mów o rujnacji budżetu :)
właśnie wczoraj podpisywaliśmy umowę na wykonanie pokrycia dachu,
odbyła się również wycenia systemu rekuperacji i dgp z budową kominka...
jesteśmy lepsi ! ;)

teraz muszę szybko pokończyć pozaczynane projekty i skupić się na pilnowaniu beztroskich ekip żeby za dużo nie napsuli w ogrodzie
wczoraj podłączałem elektrykę do systemu nawadniania i działa świetnie:)
pozostał tylko czujnik deszczu , ale z tym poczekam do prac związanych z dachem - dekarze mi gdzieś umieszczą czujnik

112322

SKula
19-04-2012, 08:39
wczoraj krzątałem się po domu sprzątając resztki brudów i wyobraźcie sobie że uzbierała się pełna taczka :)

112325

SKula
19-04-2012, 08:41
a system nawadniania działa wspaniale - to naprawdę trafiony projekt i polecam go wszystkim
a w tle altana z mebelkami - trzeba je tylko pomalować
i zamówić zasłony

112326

SKula
19-04-2012, 08:44
a tu kilka spojrzeń z tarasu...
jeszcze czysto i spokojnie:)
cisza przed burzą ;)

112327

112328

mWilQ
19-04-2012, 09:20
a tu kilka spojrzeń z tarasu...
jeszcze czysto i spokojnie:)
cisza przed burzą ;)

112327

112328

Mi to czasu nie starczało na dojazdy, zakupy, pilnowanie ekip, sprzątanie i czytanie podczas budowania domu, a co dopiero z pracami w ogrodzie.
Bywało, że po trzy razy dziennie jeździłem na wioskę, a w jedną stronę miałem po 40km. Na całe szczęście, z drobnymi problemami (zaufanie do sprawdzonych wykonawców jest zgubne) udało się skończyć domek w dwa lata i od pół roku cieszę się mieszkaniem na swoim. Kasy na to poszło od groma. Uruchomiłem dwa kredyty hipoteczne i teraz płacę i płaczę... ale po części ze szczęścia, bo mam to co chciałem. A że sprawy w ogrodzie przede mną, czy sprawa umeblowania niektórych pomieszczeń, to przynajmniej mam teraz o czym myśleć i co robić. Wracając do tematu, zazdroszczę Twojego poziomu realizacji ogrodu.

Ja cały czas kopię, na sobotę została mi ścieżka już zasypana tłuczniem i obawiam się, że bez kilofa się nie obejdzie.

Widzę, że skrzynka przy projekcie już na miejscu. Jak ją zabezpieczasz od środka? Wpuszczasz do niej linie wodne?

P.S. zajebisty masz karmnik :)

SKula
19-04-2012, 09:56
Wracając do tematu, zazdroszczę Twojego poziomu realizacji ogrodu.
Widzę, że skrzynka przy projekcie już na miejscu. Jak ją zabezpieczasz od środka? Wpuszczasz do niej linie wodne?

P.S. zajebisty masz karmnik :)

ogród jest zaledwie zaczęty ... jeszcze tyle jest do zrobienie, ale obawiam się że w czasie budowy nie wiele już uda się zrobić...ale pewnie się mylę:)
nie wytrzymam przecież !
skrzynka jak ją nazwałeś jest "zielnikiem " mojej Kochanej i jest zabezpieczona poprzez malowanie
a karmnik :)? to wytwór pracy własnej, krytej strzechą,
i w zimę sikorki są szczęśliwe:)

mWilQ
19-04-2012, 10:06
...
a karmnik :)? to wytwór pracy własnej, krytej strzechą,
i w zimę sikorki są szczęśliwe:)

poproszę o zdjęcie ze zbliżeniem... też się zbieram, żeby coś zrobić, ale nie mam jeszcze drzew :/
kłaść strzechy nie umiem, ale z deseczkami sobie poradzę :)

SKula
19-04-2012, 12:09
poproszę o zdjęcie ze zbliżeniem... też się zbieram, żeby coś zrobić, ale nie mam jeszcze drzew :/
kłaść strzechy nie umiem, ale z deseczkami sobie poradzę :)

ok , przy najbliższej okazji zrobię zbliżenie

SKula
21-04-2012, 07:56
dziś po południu przyjeżdżają Panowie przymierzyć się do wiercenia studni
zdecydowaliśmy się jednak na alternatywę do wodociągu i własne ujęcie wody
to trochę tak jak z ogrzewaniem domu :) zawsze trzeba mieć przynajmniej dwa źródła ciepła
a po drugie to będzie dużo taniej wychodziła ta woda
a szczególnie podlewanie ogrodu

SKula
22-04-2012, 18:04
uff ...co za dzień
najpierw wędrówka po sklepach , potem spotkanie z projektantem kuchni
i na koniec ogród :)

dziś pociąłem wreszcie do końca bale - po pierwsze że już długo czekały , a po drugie bo były poskładane na wjeździe
a we wtorek ma przyjechać ekipa do wiercenia studni
w końcu się na nią zdecydowaliśmy

113043

113044

113045

SKula
22-04-2012, 18:05
w przyszłym tygodniu zamawiam bale na dno wgłębnika - potem tylko układanie i montowanie obrzeży z dziś pociętych bali zostanie

SKula
22-04-2012, 18:07
poproszę o zdjęcie ze zbliżeniem... też się zbieram, żeby coś zrobić, ale nie mam jeszcze drzew :/
kłaść strzechy nie umiem, ale z deseczkami sobie poradzę :)

dziś spełniam Twoją prośbę

113046

113047

113048

SKula
22-04-2012, 18:14
dziś już nie było czasu, ale jutro jak moje Kochanie będzie "gaworzyć" z projektantem
ja wyciągam kosiarkę
trawa już tak wyrosła ,że czas na 1 wiosenne koszenie !

zobaczcie jaki ma obłędny kolor :)

113053

dorota.k
22-04-2012, 19:41
Witam Pana.
Cóż za postępy:)
A karmnik zacny, jednak widzę, że nie był szorowany po zimie. W karmniku trzeba sprzątać, bo inaczej ptaki mogą się pochorować (są nawet specjalne płyny odkażające do karmników..)

mWilQ
23-04-2012, 06:24
@SKula dzięki za zdjęcia :)

SKula
23-04-2012, 11:31
Witam Pana.
Cóż za postępy:)
A karmnik zacny, jednak widzę, że nie był szorowany po zimie. W karmniku trzeba sprzątać, bo inaczej ptaki mogą się pochorować (są nawet specjalne płyny odkażające do karmników..)

Witam Panią :)
Dziękuję za uznanie - bo mnie się wydaje że nie wielkie postępy w ogrodzie
a karmnik posprzątam - obiecuję
Pani pewnie silnie"zarobiona" zawodowo bo rzadko Pani się pojawia :)
tym bardziej miło Panią gościć

SKula
23-04-2012, 11:31
@SKula dzięki za zdjęcia :)

trochę to trwało , ale wczoraj wreszcie się udało !

SKula
23-04-2012, 12:25
nie wiem czy wyciągnę dziś kosiarkę , bo u nas 12 godzin , nawet nie padało, ale lało
to samo w sobotę :) tylko że jeszcze do tego grad
opad był tak intensywny ze na ulicy nie było widać krawężników , tylko jedną taflę wody

SKula
23-04-2012, 12:26
ale co jest najważniejsze ? woda nie stoi w wykopie wgłębnika:)
więc budowanie studni chłonnej sobie daruję:)

SKula
23-04-2012, 12:28
miałem już zamawiać bale, ale w ostatniej chwili przegrały z wierceniem studni
za chwilę będzie zaczynał swoje prace hydraulik i musi rozprowadzić swoje rurki od wodociągu i właśnie wierconej studni

mWilQ
23-04-2012, 12:50
miałem już zamawiać bale, ale w ostatniej chwili przegrały z wierceniem studni
za chwilę będzie zaczynał swoje prace hydraulik i musi rozprowadzić swoje rurki od wodociągu i właśnie wierconej studni

I jaki plan? Studnia, pompka, doprowadzenie wody do instalacji nawadniania? Daleko masz studnię od sieci i skrzynki z osprzętem?

SKula
23-04-2012, 12:55
I jaki plan? Studnia, pompka, doprowadzenie wody do instalacji nawadniania? Daleko masz studnię od sieci i skrzynki z osprzętem?

studnia głębinowa z pompą - chcę by była jak najbliżej domu i jak uda się to zrealizować to będzie w bezpośredniej bliskości skrzynki z zaworami
potem trzeba będzie dobrać odpowiednią pompę , bo chcę by bez problemu obsłużyła system nawadniania i również dom
a więc odpowiednia ciśnienie i wydajność

SKula
23-04-2012, 12:55
jutro po wizycie studniarzy będę wiedział więcej

SKula
23-04-2012, 19:15
dziś po wizycie architekta :)

wiele ustaleń , wiele planów i fantazji
a w ogrodzie pierwsze koszenie!
ledwo zdążyłem przed deszczem
no po prostu optymalny moment

SKula
23-04-2012, 19:21
i jeszcze dwa wiosenne zdjęcia dla wszystkich:)

moje świeżo posadzone barwinki
już się pięknie odwzajemniają:)

113206

113207

SKula
24-04-2012, 20:47
dziś wdrapałem się na balkon i zrobiłem trzecie zdjęcie do kolekcji i porównań
113336

113337

113338

SKula
24-04-2012, 20:50
i jeszcze jedno ujęcie w drugą stronę - na kawałek po pozimowej rekultywacji


113339

SKula
25-04-2012, 07:27
wczoraj pan od studni strzelił sobie chyba samobója
przez telefon podał jedną cenę , a podczas spotkania ją prawie podwoił
i żeby nie było nieporozumień nie wpłynęły na to żadne okoliczności np trudności techniczne itp
po prostu jak dla mnie zrezygnował z zarobku i pracy - a mówią że jest ciężko i kryzys

SKula
25-04-2012, 07:31
zobaczymy jak dziś sprawi się pan od szamba , bo wczoraj mimo że się umówił nie udało mu się dotrzeć
chyba jednak powrócimy do opcji developera - ten jest droższy ale przynajmniej zawsze jest na czas i zawsze jest dostępny, nie zmienia cen tylko trzyma się umowy
a ci wszyscy pożal się Boże "fachowcy" nigdy niczego nie osiągną

mWilQ
25-04-2012, 08:07
Dlatego proponuję w telefonie soft do nagrywania połączeń... to żaden dowód w sprawie, ale można pokazać jak ludzie robią z siebie debili. Mi się udało wygrać z Solidem, bo obciążali mnie notorycznie fakturami po 300-400zł miesięcznie, które były niezgodne z ich regulaminem. Pogrążyli się podczas rozmów telefonicznych, podczas których te same osoby z biura wciskały mi różne ciemnoty. Generalnie faktury skorygowano, wezwanie do sądu anulowano, a ja rozwiązałem umowę.

Tak właśnie jest z fachowcami i na każdym etapie trzeba ich mocno kontrolować. U mnie były sytuacje gdzie gość wchodził na wycenę, miał do dyspozycji pomieszczenia, żeby sprawdzić sobie krzywizny, metry itd... podawał cenę, ja akceptowałem, a później w połowie pracy zwiększał ją o 30-40% bo się jego pracownicy "napracowali". Śmiałem się i w sumie nie wiem czy z ich głupoty, czy z mojej niemocy.

SKula
25-04-2012, 10:23
dlatego istnieje coś takiego jak '"umowa" podpisana przed rozpoczęciem prac , z płatnością po ich zakończeniu i odebraniu przez Kier.Budowy

SKula
25-04-2012, 10:24
tak się między innymi likwiduje i eliminuje z "rozgrywki" nierzetelne firemki
są tańsze ale...no właśnie ALE !

dorota.k
25-04-2012, 10:49
ale co jest najważniejsze ? woda nie stoi w wykopie wgłębnika:)
więc budowanie studni chłonnej sobie daruję:)

Ale dasz żwirek pod deski, czy tylko folię? Jaki przewidujesz prześwit pod deskami dla wentylacji drewna?
To nie jest podchwytliwe, tak pytam z ciekawości.

SKula
25-04-2012, 21:45
Ale dasz żwirek pod deski, czy tylko folię? Jaki przewidujesz prześwit pod deskami dla wentylacji drewna?
To nie jest podchwytliwe, tak pytam z ciekawości.

tak żwir daję , oczywiście, żeby drewno nie leżało bezpośrednio na ziemi
bale nie mają idealnie prostych krawędzi , także powstałe naturalnie szpary też będą tutaj odgrywały rolę wentylatorów
wiadomo że z czasem i one pozatykają się ziemią , piaskiem ale to podkłady solidnie zabezpieczone
obramowanie jak widziałaś jest z surowego drewna - będziemy mieli z nim bardziej bezpośredni kontakt - dotykanie, siadanie itp
i nie chciałem żeby były to podkłady - drewno to zabezpieczam środkami impregnującymi a miejsca styku z ziemią odizoluję folią kubełkową
na parę lat powinno wystarczyć:)

SKula
25-04-2012, 21:48
dziś wpadłem dosłownie na chwilkę i postanowiłem po wizycie hydraulika powoli zacząć sprzątać dom i przygotowywać go do czekających prac
w salonie pod schodami był tymczasowy schowek na drewno...
żeby go gdzieś przenieść zacząłem stawiać tymczasową drewutnię ... tylko gwoździ zabrakło :)

113440

113441

SKula
26-04-2012, 20:54
i dziś znów parę desek przybyło :)

113540

113541

SKula
27-04-2012, 20:48
Dorota - dzięki za porady dotyczące badań składu gleby i planu nawożenia - trawa piękna !:)
kolor obłędny, a że szybko rośnie?
zupełnie mi to nie przeszkadza

113656

113657

słuchajcie, naprawdę warto zrobić takie badanie , niewiele kosztuje , niewiele się trzeba przy tym narobić a efekty są zdumiewające

SKula
27-04-2012, 21:05
i obowiązkowe podlewanie po ... strzyżeniu

113669

SKula
27-04-2012, 22:08
szukam chętnego ;)

z małym ....trawnikiem
mam takie coś :

113680

113681

113682

zainteresowanych proszę na priv lub [email protected]

113683

dorota.k
28-04-2012, 09:49
Ładna trawa.
SKula, skład gleby masz świetny dla trawnika, pH też, a do tego system nawadniania - przy Twoim zapale trawnik nie może się nie udać. Trawę masz młodą, ona musi się dobrze zadomowić. Szybkość odrastania zależy od składu trawnika, pory roku i pielęgnacji (podlewanie, nawożenie). Z czasem będziesz mógł dawać trochę mniejsze dawki azotu.
Nie zapomnij żeby w lipcu (w susze) kosić wyżej (nawet pomimo działającego systemu) i skończyć nawożenie azotem do początków sierpnia.

SKula
28-04-2012, 10:52
Ładna trawa.
SKula, skład gleby masz świetny dla trawnika, pH też, a do tego system nawadniania - przy Twoim zapale trawnik nie może się nie udać.

same pochwały :) dzięki - ale to nie jest wyłącznie moja zasługa tylko Twoja
Ty mnie nakierowałaś na odpowiednie tory
a co do nawożenia, to mam to wszystko dokładnie zapisane po naszych dyskusjach i będę tego pilnował skrupulatnie
tym bardziej że ruszam z budową i będę tam codziennie
a na przyszłą wiosnę będę wychodził do ogrody z tarasu :)

SKula
28-04-2012, 10:53
teraz chcę jeszcze przed pracami zdążyć z wykończeniem wgłębnika
po weekendzie zamawiam bale i do roboty
motywacją będą czekające ekipy i zawalony drewnem wjazd ;)

SKula
28-04-2012, 10:54
miło że znajdujesz czas by tu zajrzeć
wszakże teraz jest dla Ciebie sezon
a tak z ciekawości dużo zleceń?

SKula
29-04-2012, 20:38
dłuuugi weekend? nieee !
panowie pracują - jutro przyjeżdżają wiercić studnię
ciekawe jaki zostawią po sobie bałagan
nie będę mógł osobiście tego nadzorować bo praca nie pozwala:(
ale po południu pojadę na lustrację
i podzielę się wrażeniami

mWilQ
30-04-2012, 08:26
Trawnik super. Nie wiem czy wcześniej pisałeś... ale może teraz w skrócie (punktach) dasz radę wymienić czynności przygotowawcze.

Wybudowałem się na polu, na którym w ostatnim okresie rosła kukurydza. Oczywiście działka została przeorana przy instalacji oczyszczalni. Na tym samym etapie dowieźliśmy sporo ziemi. Niestety nie była ona równana (walcowana) i tam gdzie miała opaść, to opadła z biegiem czasu. Z ziemi wyrosło pełno chwastów. W okresie budowlanym nic z tym nie robiłem. Ostatecznie poszło na nie troszkę chemii, a później to co mogłem to wyskubałem. Zostało mi to co niskie, czyli różne różniste roślinki (chwasty). Teraz zacząłem kopać fragmentami, dodatkowo sporo miejsc przeorałem pod kable elektryczne. I nie wiem co dalej...

Myślałem o kopaniu ręcznym, dosypywaniu ziemi, aby teren wyrównać i nawet częściowym nasadzaniu trawy.

SKula
30-04-2012, 10:59
Zanim wysiałem trawę, poświęciłem wiele czasu na przygotowanie podłoża.Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy ma ono warstwę próchniczą, czy też jest jej pozbawione. W pierwszym wypadku, jeśli np. do niedawna był w tym miejscu warzywnik, ziemię należy jedynie przekopać, usunąć kamienie i starannie odchwaścić. W drugim wypadku, który dotyczy zwłaszcza terenów wokół nowo wybudowanych domów, gdzie wierzchnia warstwa gleby jest tzw. martwicą, należy użyźnić glebę dodając substancje organiczne, np. kilkucentymetrową warstwę kompostu lub substratu torfowego. Ja stosowałem torf odkwaszony .
Ale przede wszystkim walczyłem z chwastami.
A więc staranne przekopanie - nie miałem glebogryzarki a więc szpadelek - jedyna rada przy dużej powierzchni żeby nie paść to po małym fragmencie i do przodu:)
Tam gdzie miałem pokłady gliny , "rozluźniałem" glebę piaskiem
no i żmudne wybieranie chwastów , najlepiej z korzeniami.
potem równanie : grabie , deska , nie stosowałem walca bo chciałem zachować naturalność terenu a nie golfowy stół
staranne ubijanie , siew trawy, przysypanie nasion torfem i solidne i systematyczne podlewanie

później Dorota zaleciła mi wykonanie bardzo ważnej rzeczy , a mianowicie badania w stacji chemiczno- rolniczej składu gleby z zaleceniami nawozowymi
i to obok wszystkich tych czynności jest kluczem do sukcesu.
dokładnie się wie jakie i ile trzeba stosować nawozy , jakie się ma ph gleby - polecam naprawdę

założyłem tez system nawadniający który też odgrywa niebagatelną rolę

SKula
30-04-2012, 11:01
jak wykonać badanie , jak pobierać próbki znajdzisz gdzieś na początku tego postu

SKula
30-04-2012, 11:41
są wieści z frontu....robót
odwiert natrafił na wodę :) na 15 metrach
teraz tylko kręgi , pokrywa i studnia gotowa :)
mamy własną wodę !
fajnie uniezależnić się od wodociągu:)
trzeba tylko będzie zrobić badania

SKula
30-04-2012, 11:42
jeszcze 2 godzinki i pojadę zobaczyć jak to wszystko wygląda

mWilQ
30-04-2012, 12:01
jeszcze 2 godzinki i pojadę zobaczyć jak to wszystko wygląda

To teraz nawadniać będziesz z uśmiechem na twarzy :)

SKula
30-04-2012, 12:09
To teraz nawadniać będziesz z uśmiechem na twarzy :)

jeszcze chwila ....muszę dobrać sobie odpowiednią pompę
ale wody nie będę już żałował na pewno :)

SKula
30-04-2012, 21:54
i już po wierceniu ....
woda jest :)

krajobraz jak po bitwie....

114017

114018

114030

114031

SKula
30-04-2012, 21:56
ale Panowie sprawili się super
po wszystkim już wyglądało tak:

114032

114033

114034

SKula
30-04-2012, 21:57
zostały jeszcze kręgi do wkopania , właz i pompa :)

SKula
01-05-2012, 06:25
wczoraj jeszcze przywiozłem trochę roślin z balkonu - rosły w skrzyniach
ale upały dały im się we znaki , więc postanowiłem je wsadzić do gruntu
tym bardziej że będą one tam podlewane
teraz to wygląda tak:

114076

114077

114078

SKula
01-05-2012, 06:27
przywiozłem też zupełnie nową roślinkę
klon palmowy - czeka jeszcze na akceptację i posadzenie

114079

114080

SKula
01-05-2012, 06:29
a moje Kochanie , wczoraj skończyło malować meble ogrodowe - właściwie altankowe

jeszcze trzeba poszyć zasłony do altany i już , już powoli nabiera właściwego kształtu

114081

SKula
01-05-2012, 19:21
114116

a dziś zakwitła magnolia :)

SKula
01-05-2012, 19:22
i derenie pięknie się przyjęły
rosną jak na drożdżach


114117

SKula
02-05-2012, 17:05
posłuchajcie.. w zeszłym roku mieliśmy kilka gatunków traw ozdobnych , pięknie się przyjęły i rosły
do jesieni,
po zimie wyglądały tak :

114194

Elfir poradziła mi żeby ściąć uschnięte części roślin na wysokości gruntu
tak też uczyniłem i do tej pory nic nie odbiło z korzenia

czy czas na wykopanie ich i zastąpienie nowymi?
czy jest szansa że teraz posadzone przetrwają zimę?

SKula
02-05-2012, 17:20
Elfir - jeszcze jedno pytanie do Ciebie

chciałbym ożywić tą zieloną kompozycję czymś kontrastowym - klon już się pojawił
a chciałbym jeszcze coś innego
114195
myślałem o TAWULE JAPOŃSKIEJ Goldenflame

co myślisz o tych żółtych "krzaczkach" pomiędzy zielenią
jeśli tak to jak to widzisz
a jeśli nie to dlaczego :)

Elfir
02-05-2012, 17:25
Niektóre trawy wypuszczają liście dopiero w maju. Co to za trawa?

Wydaje mi się, że rabata jest za wąska na tawulę (ona ma min 50 cm średnicy). Może posiej szałwię? Jest wszędobylska, tania i bez żalu mozna się jej pozbyć jak krzewy się rozrosną.

SKula
02-05-2012, 17:28
trawy były przeróżne - kilka gatunków i aż dziwne że żadna się nie budzi
podobnie z winogronem posadzonym na rogach altany
może tam jest jakaś żyła? ;) albo przewiało w zimie?
a tawuły nie można regulować przez cięcie?

dzięki że wpadłaś :)

SKula
02-05-2012, 17:32
jeśli można je ciąć to nic przyjemniejszego:)
tylko jak to widzisz taką kompozycję kolorów ?

Elfir
02-05-2012, 17:35
Cięta regularnie tawuła nie zakwitnie, bo tworzy kwiaty na wierzchołkach pędów.

Na zdjęciu widzę różne odcienie zieleni, więc kolor możesz dać dowolny.

SKula
02-05-2012, 18:07
czy pozbawienie jej kwitnięcia wpłynie niekorzystnie na jej kondycję?
może wystarczy ją przycinać dwa razy w roku : wiosną i jesienią?

Elfir
02-05-2012, 18:22
Nie ma sensu ciąć jesienią, bo przecież nie zdązy urosnąc do wiosny :)

Wybierz małe odmiany np. "Little Princess". Nie musi kwitnąć.

SKula
02-05-2012, 18:29
Nie ma sensu ciąć jesienią, bo przecież nie zdązy urosnąc do wiosny :)

Wybierz małe odmiany np. "Little Princess". Nie musi kwitnąć.

o takiej właśnie myślałem - dokładnie

dzięki:)

SKula
02-05-2012, 18:30
http://rosliny.wymarzonyogrod.pl/baza-roslin/krzewy-lisciaste/tawula-japonska-lisppbr-golden-princess,6_468/

tutaj jest dużo wiadomości na ten temat

SKula
02-05-2012, 19:00
o taki kolorek mi chodzi

114217

kto rozpozna roślinki w lewym dolnym rogu zdjęcia?
bordowa i zielona barwa

SKula
02-05-2012, 19:04
tu z klonem palmowym też fajnie

114218

SKula
03-05-2012, 18:14
własnie zamawiam pragnię syberyjską i tawułę japońską :)

SKula
03-05-2012, 18:17
dziś była taka pogoda ,że nie dało się nic wielkiego porobić - skwar i duchota
zapowiadali burzę , ale jakoś do tej pory nic:(
tak więc zabawiłem się w stolarzo - elektryka i oprawiłem jedną lampę najazdową w balu
będzie to podświetlenie schodów we wgłębniku

114322

SKula
03-05-2012, 18:19
było trochę "dłubania" bo lampka ma dużą puszkę - 12 cm średnicy i prawie 15 cm długości

Elfir
03-05-2012, 19:31
to czerwone to może być dąbrówka rozłogowa

SKula
04-05-2012, 08:50
to czerwone to może być dąbrówka rozłogowa

przyglądałem się jej i przyglądałem...
i jakoś mi nie bardzo pasuje
no ale ja się nie wiele znam :)

ave!
04-05-2012, 09:52
przyglądałem się jej i przyglądałem...
i jakoś mi nie bardzo pasuje
no ale ja się nie wiele znam :)
tez sie przyjrzałam ;))
moja dąbrówka: http://images42.fotosik.pl/331/d59dd69349c45512m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d59dd69349c45512)

gratuluje postępów ogrodniczych!

SKula
04-05-2012, 12:08
tez sie przyjrzałam ;))

gratuluje postępów ogrodniczych!

dziękuję za uznanie - tym bardziej cenne, że trafiłem tu do Was zupełnie zielony
ale za to pełen zapału i chęci
mnie się ciągle wydaje że nie za wiele się u mnie w ogrodzie dzieje i powoli to wszystko idzie

SKula
04-05-2012, 12:09
i jednak to dąbrówka? hm

SKula
04-05-2012, 12:24
a jutro przyjeżdża projektant od kostki brukowej
ciekawe jakie rozwiązania zaproponuje
podjazd , wejście i wokół domu , może jakiej studzienki chłonne dla rynien , przynajmniej na razie
dopóki będzie użytkowane szambo, bo potem właśnie do niego skieruję całą deszczówkę
woda jest cenna przecież

SKula
04-05-2012, 12:28
a dziś .... projektant od kuchni i pani projektantka od łazienek ...
dobrze ,że moja Kochana nad tym wszystkim panuje:)
no i wszechobecny Excel :)

SKula
05-05-2012, 20:28
ostatni dzwonek przed startem wszelkich prac
w poniedziałek rusza dach - to już potwierdzone:)
a potem już cała lawina
mam nadzieję ,że uda się wszystko przeprowadzić bez większych zniszczeń w ogrodzie
pozostawiony jest dosyć duży pas ziemi wokół domu
niezagospodarowany , bez nasadzeń

SKula
05-05-2012, 20:30
dziś wieczorem kosiłem trawkę - pięknie i szubko rośnie
ale komary !!! o matko !!
u Was też już nastąpiła inwazja? bo u nas wieczorem normalnie masakra

SKula
05-05-2012, 20:32
jurto jadę wylać płytę pod wędzarnię
mam nadzieję że wystarczy mi materiału
a to rozwinięty paczek z poprzednich zdjęć :
114461

SKula
05-05-2012, 20:36
ktoś mnie prosił o zdjęcia żywopłotu - tylko już nie pamiętam czy tu czy w innym poście
mój wiąz ma ok 50 cm wysokości i pięknie się zagęszcza
muszę poszukać jakiś informacji kiedy trzeba go przyciąć
czy jeszcze teraz , czy już jesienią ?

114464

114465

mWilQ
05-05-2012, 20:54
dziś wieczorem kosiłem trawkę - pięknie i szubko rośnie
ale komary !!! o matko !!
u Was też już nastąpiła inwazja? bo u nas wieczorem normalnie masakra

Postępy u Ciebie szybsze, niż moje możliwości podglądania i czytania. Fajnie, że o wszystkim piszesz :)
U nas chwilowo prace ziemne poszły na drugi plan i zaczęliśmy intensywnie malować deski na ogrodzenie. W godzinach wieczornych z komarami mamy udrękę. Ok 2h nie dają żyć, a później idą spać. Widziałem na parapetach żółty nalot, wydaje mi się, że taki sam pojawiał się w okolicach kałuż we Wrocławiu jak było pryskanie z nieba środkami na komary. Mogę się mylić, ale to było moje pierwsze skojarzenie. Może to coś pomoże.

SKula
05-05-2012, 21:28
. Może to coś pomoże.

my mamy dom 300 metrów od Puszczy więc komarków sporo , ale są tylko przez jakiś czas i tylko wieczorem
z daleka od większej cywilizacji - tylko domy jednorodzinne , a więc na opryski raczej nie możemy liczyć :)
ale coś za coś
a co do pisania ... czasem wydaje mi się że piszę wyłącznie w kosmos , ale już któryś raz z kolei
przekonuję się że zagląda tu wiele osób
:)

mWilQ
06-05-2012, 10:45
Tak jak piszesz, osób podglądających jest pewnie sporo. Sam na innych forach nie udzielam się, a tylko podglądam. U Ciebie szykują się ciekawe zmiany w ogrodzie, dodatkowo zainwestowałeś w systemy, które wielu interesują, a na które nie stać ludzi po wybudowaniu domu, a Ty pokazujesz, że można to zrobić samemu wiele oszczędzając.

SKula
06-05-2012, 12:06
dziś podejrzałem prognozę pogody i zapowiadają burze
no kurcze !
pojechałem z samego rana bo zaplanowałem wylanie płyty pod wędzarnię
ledwo , ledwo zdążyłem
wylałem i zapakowałem ją pod folię żeby burza jej nie zniszczyła
tylko zapomniałem zrobić zdjęcia:)

już zapakowana:

114568

SKula
06-05-2012, 12:10
ciekawy byłem czy posadzone jesienią wiciokrzewy - przywiezione z drugiej leśnej działki przyjmą się
tam rosną dziko i wściekle w warunkach zacienionych w sosnowym lesie
obsadziłem nimi siatkę od sąsiadów i ...
sami zobaczcie :)

114569

114570

widziałem te roślinki w sklepach ogrodniczych , ale tyle ile ja ich przywiozłem i posadziłem
kosztowałyby niezłą sumkę
fajnie że się przyjęły

SKula
06-05-2012, 12:13
a teraz jeszcze raz pochwalę się
tym razem z drugiej strony domu

114571

114572

SKula
06-05-2012, 12:14
bo tą stronę to wszyscy już znacie ;)

114573

SKula
06-05-2012, 12:18
jutro mają zaczynać dach
sprawdzę pogodę

114576 i 5 stopni o 9 rano

no po prostu wymarzona:)
ale wtorek , środa...już lepiej

Elfir
06-05-2012, 12:31
wiązów nie tnie się wiosną. Najwcześniej w czerwcu.

Elfir
06-05-2012, 12:32
roslina na płocie to winobluszcz a nie wiciokrzew. Winobluszcz rośnie jak chwast nawet na złych glebach.

SKula
06-05-2012, 12:51
Elfir , a ja się tak ucieszyłem z sukcesu
Ty to potrafisz człowieka postawić do pionu ;)
ale oczywiście dzięki za sprostowanie :)

SKula
06-05-2012, 12:52
o ! a za informację dotyczącą wiązu dzięki wielkie - miałem szukać w necie , a tu proszę :)

SKula
06-05-2012, 20:46
to być może ostatnie takie zdjęcia - w tej formie
długo czekaliśmy na tą chwilę
tym bardziej jest ona radosna:)

114694

114695

już jutro 9.00 dekarze !

SKula
07-05-2012, 13:07
no i dziś prognoza jak nigdy się sprawdziła
Panowie stawili się jednak dzielnie o wyznaczonej godzinie
co tylko dobrze o nich świadczy , bo mogli jedynie zadzwonić " leje- nie jedziemy "
przyjechali , rozejrzeli się i od jutro ostro ruszają
jak powiedzieli - pracują po 12 godzin dziennie
a jutro maja zamówione 114759
więc nadrobią ten dzisiejszy dzień

SKula
07-05-2012, 16:47
dziś leje , więc pozwoliłem sobie na pewne wariacje na temat kostki brukowej
i inne spojrzenia na ogród
mniej kanciate - przynajmniej od frontu ...
nie wiem czy tak będzie , ale jak się eksperymentuje - to się nie przekona !

co o tym sądzicie?

114813

SKula
07-05-2012, 20:57
no nie doczekałem się opinii i odpowiedzi
ale dam Wam jeszcze szansę ;)

ave!
07-05-2012, 21:33
no nie doczekałem się opinii i odpowiedzi
ale dam Wam jeszcze szansę ;)
ale które to kostka??! to fioletowe, w kropki... ? a wejście do domu? dla mnie rysunek niejasny (no, ale ja nie "techniczna" jestem ;) )
pokaż jeszcze jaką kostkę wybrałeś?

chyba to w krateczkę..... ale to na pewno ciąg komunikacyjny? Wygląda jakby nie dochodziła kostka do schodów

SKula
08-05-2012, 07:11
może rzeczywiście za dużo tu kolorów;)
postaram się w innym programie to obrobić

ale dzisiaj dach !!
piękne słońce i panowie już pracują

SKula
08-05-2012, 07:11
po pracy szybko do projektanta
a potem na budowę zobaczyć co i jak

SKula
08-05-2012, 19:52
114945

114946

bałagan w koło domu aż boli:)

ale za to !! nowe szaty Cesarza !:)

SKula
08-05-2012, 19:53
zdjąłem jeszcze dziś zabezpieczenie wylewki - ładnie wyszła i gotowe wszystko by zacząć murować wędzarnię

SKula
08-05-2012, 19:54
a i mam do Was mądre głowy pytanie

cóż to jest ?

114948

114950

SKula
09-05-2012, 06:55
dzięki Elfir - a dla wszystkich - to irga błyszcząca

SKula
09-05-2012, 20:26
mój biedny ogródek :(
nie jest tak źle ;)
Panowie naprawdę się starają za wiele nie popsuć
a że dużo porozrzucanych skrawków drewna leży to już uroki budowy
dziś były spotkania na budowie z ekipami i ustalanie harmonogramu prac
jutro porobię jakieś fotki bo dziś zupełnie mi to wyleciało z głowy

SKula
10-05-2012, 20:24
dopiero wróciliśmy...

nie jest tak źle:)
a robota aż pali się Panom w rękach - naprawdę firmo do godnego polecenia

115187

115189

pierwsza dachówka:)

115190

SKula
10-05-2012, 20:26
i jeszcze dom z ogrodem ;)

115191

i budzące się z "letargu" sosny

115192

SKula
10-05-2012, 20:28
a i zajrzałem dziś do mojej wylewki pod wędzarnię

no piękna - tylko zaczynać murować !
tylko kiedy???


115193

SKula
10-05-2012, 20:29
sami powiedzcie obiektywnie - jak na trzy dni pracy to pięknie to wygląda

ave!
10-05-2012, 21:03
sami powiedzcie obiektywnie - jak na trzy dni pracy to pięknie to wygląda

pięknie XD !!!



a trawnik masz ... rewelacyjny!

SKula
11-05-2012, 06:57
a trawnik masz ... rewelacyjny!

a dzięki :) , ale to nie tylko moja zasługa : Dorota wybitnie się do jego widoku i kondycji przyczyniła
to pod Jej dyktando wykonałem wiele czynności , tak naprawdę nawet nie za bardzo absorbujących
i teraz są efekty

SKula
11-05-2012, 20:49
dziś Panowie kończyli obróbki i zakładali rynny
sporo tego i jeszcze parę drobiazgów zostało
potem chyba okna..

115359

115360

115361

SKula
11-05-2012, 20:53
a ja przymierzałem się do swojego projektu - wędzarni ;)

115362

SKula
11-05-2012, 20:56
no i dziś posadziłem cztery "złote księżniczki " ;)

115371

115372

SKula
11-05-2012, 20:58
jak złote ? to zobaczcie jak promieniują światłem ;)

aż ciężko im zrobić zdjęcie

115373

115374

dorota.k
11-05-2012, 21:00
a ja przymierzałem się do swojego projektu - wędzarni ;)



Piękna cegła. Uwielbiam taki kolor. No i oczywiście Rustikę z Patoki...

SKula
11-05-2012, 21:19
Piękna cegła. Uwielbiam taki kolor. No i oczywiście Rustikę z Patoki...
no proszę :)
również grafitowa będzie fuga , jakoś nie widzę tej budowli z kontrastową białą fugą
jedynym odstępstwem będzie drewniany "domek" wędzarni ale on raczej będzie współgrał z elementami drewnianymi , a one mają jeden kolor
jedynie co to zastanawiam się jeszcze na pokryciem jego dachu blachą - w kolorze grafitu

kominiarz
11-05-2012, 22:07
a i zajrzałem dziś do mojej wylewki pod wędzarnię

no piękna - tylko zaczynać murować !
tylko kiedy???


115193

Wyleweczka piękna tylko czy nie za blisko ogrodzenia, wędzarnia potrafi przydymić. Wokół paleniska lepiej dać cegłę pełną, może nie pęknie. Ciekaw jestem ja Ci pójdzie, będę obserwował ten wątek. Z murowaniem trochę roboty jest ale warto, później wędlinki mniam, mniam takich w sklepie nie ma. Ja foto swojej wrzuciłem tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179555-Grille-wędzarnie-kominki-ogrodowe/page6 chyba troszkę większa od Twojej. Powodzenia w murowaniu.

SKula
11-05-2012, 22:20
. Powodzenia w murowaniu.

dzięki !
przy palenisku będzie oczywiście cegła pełna , a cały środek paleniska będzie wyłożony cegłą szamotową
a murowanie będzie moją inauguracją więc liczę na wsparcie i na wszelkie porady :)

kominiarz
11-05-2012, 23:40
Ok, w związku z tym, że ja osobiście popełniłem kilka błędów chętnie podzielę się nimi byś ich nie popełnił.

Rada nr 1

Koniecznie pamiętaj o zdylatowaniu paleniska pobudowanego z szamotki wewnątrz o obudowy cegły klinkierowej zewnętrznej, chodzi o to aby nie przenosić temperatury na ściany z klinkieru, ja tak nie zrobiłem i kilka cegiełek mi strzeliło. Dobrze jest nawet oddzielić cegły cienką wełną.

Rada nr 2 to już mam i działa

Zainstaluj w rurze spalinowej – dymowej szyber obrotowy, można nim skutecznie walczyć z temperaturą podczas wędzenia.

Rada nr 3 ja nie stosowałem bo nie wiedziałem a to ważne

Jak już wybudujesz, rozpalaj w wędzarni bardzo powolutku i stopniowo nawet kilka godzin, przez pierwsze wygrzania nigdy nie na maksa.

SKula
12-05-2012, 02:55
dzięki ! to są ważne uwagi

malkul
12-05-2012, 08:36
Skula chłopie , rozwalasz mnie na łopatki!!! Idziesz jak burza

SKula
12-05-2012, 17:34
Skula chłopie , rozwalasz mnie na łopatki!!! Idziesz jak burza

ale jak to na łopatki?
czy tempo prac jest naprawdę jakieś niesamowite?
zobaczylibyście tempo gdybym tam mieszkał :)

SKula
13-05-2012, 18:43
dziś padało i nie bardzo można było rozstawić się z narzędziami
tylko mała przymiarka była
i drobne zakupy - rura z szybrem 200 mm

115680

115683

SKula
13-05-2012, 18:46
a i jadąc do siebie wpadłem na chwilę do sklepu z roślinkami

i od dawna szukana irga na pniu tam stała;)
dokupiłem jeszcze cis , bo zmarniał kiedyś kupiony ....

115685

115686

SKula
13-05-2012, 18:48
ta strona rabaty jest już prawie kompletna

po zakończeniu prac z domem zajmiemy się drugą stroną
w naszym zamyśle jest zrobienie podniesionej ścieżki biegnącej pośród roślin

prawa strona - ta od płotu już pięknie się zagęszcza:)

mWilQ
13-05-2012, 20:33
Murowany grill i wędzarnia to moje marzenie i pewnie kiedyś też zrobię u siebie przymiarkę :P Odległość u Ciebie od wędzarni do płotu niewielka... śliniących się sąsiadów będziesz musiał ściągać z ogrodzenia :P

SKula
13-05-2012, 20:48
za tym płotem, a właściwie siatką jest wolna działka
pusta i dziko zarośnięta
gdyby ziemia nie była taka droga to pokusilibyśmy się na nią
tak , więc tylko dzikie koty będą wabione zapachem :)

SKula
15-05-2012, 21:13
dziko zarośnięta , ale jakie tworzy tło !!!

116115

SKula
15-05-2012, 21:54
a z drugiej strony dach....
rośnie w oczach :)

116116

116117

116119

SKula
17-05-2012, 06:47
wiem, wiem odbiegam od tematu ogrodów i macie zupełną rację że nie jest to odpowiednie miejsce na opowieści o domu
ale jesteśmy teraz w takim momencie że zupełnie inne prace nas pochłaniają
jeśli już przekroczyłem Waszą cierpliwość - powiedzcie a poszukam bardziej odpowiedniego miejsca

a tymczasem... leje deszcz i prace na dachu zwolniły

116299


116300

ale między deszczem udało się skosić trawę :)

SKula
17-05-2012, 21:09
słuchajcie...trawa obłędna, rośliny sadzone w zeszłym roku, na wiosnę teraz ekspansywnie rosną
za rok jak już zamieszkamy - a właściwie zamieszkać mamy przed Gwiazdką, ale na przyszłą wiosnę będą już
naprawdę duże i dorodne
myślę, że to był naprawdę bardzo dobry pomysł by je zasadzić nie czekając na wykończenie domu
wiadomo , że nie można robić tego w bezpośredniej bliskości domu , ale już kawałek dalej tak

SKula
17-05-2012, 21:12
szkoda, że nie zrobiłem zdjęć ale musicie mi wybaczyć - tyle się dziś działo
oglądanie wstawionych okien dachowych
spotkanie z wykonawcą tynków, ociepleń , wylewek
spotkanie z wykonawcą okien i drzwi zewnętrznych

ufff

w sobotę postaram się nadrobić , ale spotykamy się z hydraulikiem i panem od rekuperacji ...

SKula
17-05-2012, 21:12
i kominka

mWilQ
18-05-2012, 08:38
Etapów masz teraz przed sobą sporo, aż dziw, że ogarniasz jeszcze ogród, a już na pewno pełen szacunek za to co robisz i za to, że dzielisz się tym na forum. Daleko masz do domku? Bo mam wrażenie, że trzeba mieszkać po drugiej stronie ulicy, żeby mieć na to wszystko czas. Jak jeździłem z Wrocławia do siebie na wioskę, to głównie czas traciłem na trasie.

Wczoraj wyszedłem walczyć z kolejnym rowem - najtrudniejszym, bo kopanym w tłuczniu (już rozjeżdżonym). Zdobyłem kilka pkt doświadczenia w posługiwaniu się kilofem :P Dzisiaj kontynuacja.

SKula
22-05-2012, 09:37
ufff

weekend pracowity jak cholera - przeprowadzka ze sprzedanego mieszkania do wynajętego trwała 3 dni
ale już się uporaliśmy i kaska na dom jest !!
nie wspomnę już o tymczasowych spotkaniach z ekipami od.... wszystkiego
ale wczoraj znalazłem siłę by skosić trawkę :)

SKula
22-05-2012, 09:39
Daleko masz do domku? Bo mam wrażenie, że trzeba mieszkać po drugiej stronie ulicy, żeby mieć na to wszystko czas. Jak jeździłem z Wrocławia do siebie na wioskę, to głównie czas traciłem na trasie.

dom budujemy 15 minut drogi od miejsca gdzie obecnie mieszkamy , ale to już jest wieś w otulinie Puszczy Kampinowskiej
do samej puszczy mamy 400 metrów :)

SKula
22-05-2012, 09:41
rośliny dostają teraz głównie wodę i przelotne spojrzenie:)
bo większość czasu pochłaniają nam ekipy i projekty

np łazienek

116916

116917

116918

116919

SKula
22-05-2012, 09:42
i tej większej

116920

116921

116922

116923

SKula
22-05-2012, 09:48
wiem ,że zupełnie odbiegłem od tematu , ale mam nadzieję że mi wybaczycie to faux pas...
ale jeśli nie to pójdę sobie w inne miejsce......
więc jak ? ;)

marius37
22-05-2012, 17:24
oj zostań - tak fajnie się czyta a twój entuzjazm wręcz zaraża :)

mWilQ
23-05-2012, 07:43
Zaraża, albo zawstydza :P

SKula
23-05-2012, 08:50
dajcie spokój ;)
tworzenie tego domu i ogrodu to wielka i długo oczekiwana pasja , która sama w sobie jest napędem
to ona daje kopa i skupia wokół siebie myśli, plany i ich realizację
a dodatkowo tak wielu rzeczy można się nauczyć
my - chcemy pokazać że pierwszy dom nie musi być budowany dla wroga :)
nawet niektóre ekipy się dziwią że tak mamy poukładany plan robót
np wczoraj wykonawca podłóg , który przyjechał na wstępne pomiary był zdziwiony że na etapie stanu surowego będziemy zamawiać materiał
przecież czeka się na niego 8 tygodni , a dodatkowo będzie czekał na nas u dostawcy - więc magazynowanie odpada
inni zamawiają już na etapie deweloperskim i mają 8 tygodni przestoju....

SKula
24-05-2012, 21:25
dziś ciąg dalszy dachu i elektryki
za parę dni dekarze zakończą swoje dzieło

teraz trochę deszczu by się przydało po pierwsze żeby sprawdzić ich pracę :) a po drugie żeby umył daszek

117461

117462

117463

SKula
24-05-2012, 21:27
rekuperacja też już rozłożona , otwory powiercone

117464

117465

117466

SKula
24-05-2012, 21:28
a ogród czeka....

117467

SKula
25-05-2012, 09:22
ale i tak nie oparłem się pokusie i kupiłem piękną jodełkę koreańską ;)
ma nawet malutkie niebieskie szyszki

fotkę wrzucę jak zrobię :)

Bogdansk
25-05-2012, 13:55
Sorry że zaśmiecam temat ale mam pytanie/wątpliwość - rekuperacja wyciąga zużyte i wtłacza świeże powietrze - a kanały będą w podłodze? Jestem laikiem więc tylko pytam czy otwory "ssące i wtłaczające" będą na poziomie wylewki? Nie powinny być "w suficie" poszczególnych pomieszczeń?
Pozdr.
Bogdan

mWilQ
25-05-2012, 14:09
Sorry że zaśmiecam temat ale mam pytanie/wątpliwość - rekuperacja wyciąga zużyte i wtłacza świeże powietrze - a kanały będą w podłodze? Jestem laikiem więc tylko pytam czy otwory "ssące i wtłaczające" będą na poziomie wylewki? Nie powinny być "w suficie" poszczególnych pomieszczeń?
Pozdr.
Bogdan

Cześć, wiem, że nie do mnie pytanie, ale na zdjęciach widać, że to jest podłoga na poddaszu, a rury kanały schodzą przez strop w dół, czyli otwory będą na suficie parteru.

SKula
26-05-2012, 08:10
Cześć, wiem, że nie do mnie pytanie, ale na zdjęciach widać, że to jest podłoga na poddaszu, a rury kanały schodzą przez strop w dół, czyli otwory będą na suficie parteru.

dokładnie tak, na poddaszu są rozmieszczone kanały które wychodzą przez strop do pomieszczeń na dole
pokoje na poddaszu będą podłączone do systemu od góry

Bogdansk
26-05-2012, 21:12
OK, dzięki, uże panial :)

SKula
27-05-2012, 14:54
a dziś nasz przedgródek ;)

117705

117706

117707

załamka? niee !
trzeba to tylko posegregować i zamówić kontener

SKula
27-05-2012, 14:55
drewno, oczywiście potnę - będzie na ognisko

SKula
29-05-2012, 18:36
nasza jodła koreańska

piękna , prawda?

118141

118142

SKula
29-05-2012, 18:39
jutro kończą dach :)
elektrycy też już na górze
po niedzieli zaczyna hydraulik
przede mną sprzątanie i wywiezienie gruzu i śmieci
na piątek zamawiam kontener - 5m3 mam nadzieję że na teraz wystarczy

ave!
29-05-2012, 21:18
tiaaaaaaaaaaaaa....
pierwszy kontener.
Nie chce straszyć - pewnie nie ostatni - po tzw "wykończeniówkach" (szeeeroooki zakres słownikowy ;) ) będą - następne ;)
koreanka sliczna - moja te puszcza "małe" tzn szyszeczki będzie miała ;)
My podziwiamy naszą kalifornijkę - też śliczna - szczególnie z wiosennymi przyrostami.
pozdrawiam i sukcesów życzę!

SKula
30-05-2012, 08:04
dzięki ave !
wiem , wiem że nie ostatni, ale mam alergię na bałagan i wolę kilka razy zamówić kontener niż tonąć w gruzie i śmieciach

SKula
30-05-2012, 20:26
mimo trwających prac znaleźliśmy dziś możliwość zajęcia się ogrodem
wysoka trawa doczekała się koszenia , drzewka czekające w donicach zasadzenia
uschnięte trawy ozdobne wyrwania

SKula
30-05-2012, 20:28
a dach - jutro koniec :)

dziś już kosmetyka - czapki na kominach , komunikacja , rynny , poprawki

118281

118282

SKula
31-05-2012, 06:55
a co powiecie na to?

118329

piękne nie?

i już w poniedziałek rusza hydraulik :) !

SKula
31-05-2012, 12:52
wiem,że to ogrodowe inspiracje ale nadrobię te wszystkie bezczelne zmiany tematu z nawiązką - obiecuję :)
teraz jestem trochę w innym miejscu i stąd to odbieganie od tematu

właśnie wybieramy lodówkę
specjalnie dla niej wywierciliśmy studnię ,żeby mieć świeżą wodę z lodóweczki
hydraulik zrobi do niej przyłącze wody

pozostaje tylko wybrać :confused:
taką?

118352

118353

a może taką?

118354

118355

SKula
31-05-2012, 12:54
i jedna i druga ma podłączenie wody na tej samej zasadzie

118356

SKula
31-05-2012, 12:57
a jeśli chodzi o ogród..... postaram się w weekend zacząć budowę wędzarni - oczywiście udokumentuję wszelkie prace i podzielę się z Wami
mam nadzieję ,że po części zmyję hańbę niezadowolenia;)

piszę postaram się bo jutro podstawiają mi kontener i trochę pracy przede mną by to wszystko posprzątać

SKula
31-05-2012, 12:58
na razie wykorzystując resztki blachy z obróbki dachy powstało przykrycie daszku wędzarni
teraz już spokojnie będzie mogła stanąć na dworze

mWilQ
31-05-2012, 13:00
U mnie śmieci zabrano po wkopaniu oczyszczalni. Była tego cała ciężarówka. Wędzarni jestem ciekaw, bo to moje marzenie na działce. Ja w weekend powalczę dalej z deskami na ogrodzeniu i kabelkami. Dołki mam już prawie wykopane, teraz pomiary długości, zamówienie i realizacja. Mam jak się okazało jeszcze dwa tygodnie do kostki.

Lodówka super, tylko ten lód to zdradliwy jest. Podobne rozwiązanie ma chwilę temu wprowadzony sąsiad i po ostatnim spotkaniu załatwiłem sobie gardło od lodowatych drinków ;)

SKula
31-05-2012, 13:05
Lodówka super, tylko ten lód to zdradliwy jest. Podobne rozwiązanie ma chwilę temu wprowadzony sąsiad i po ostatnim spotkaniu załatwiłem sobie gardło od lodowatych drinków ;)

spokojnie:) ja od wielu lat piję tylko zimne napoje:)

ja do kostki mam .....kilka miesięcy, ale już firma była , kostka wybrana , teraz tylko projekt i realizacja

mWilQ
31-05-2012, 13:07
spokojnie:) ja od wielu lat piję tylko zimne napoje:)

ja do kostki mam .....kilka miesięcy, ale już firma była , kostka wybrana , teraz tylko projekt i realizacja

Nieźle się zorganizowałeś. Ja to miałem takie ekipy, że nie mogłem poumawiać wszystkich jedna po drugiej, bo teraz z perspektywy czasu wiem, że by to nie wyszło. Każdy miał jakiś poślizg, ja też miałem problem kredytowy i mi sprawy bankowe wycięły 8 miesięcy prac, także podziwiam i trzymam kciuki, aby wszystko szło zgodnie z planem.

SKula
31-05-2012, 13:10
a co do wędzarni - to po pierwsze i głównie brak czasu mnie hamuje , a po drugie masakryczne komaromeszki:)

właściwie to co drugi dzień - raz komary a raz meszki!
na szczęście nie występują jednocześnie !
a przy okazji - słyszałem że są środki do pryskania roślinności i te wspaniałe owady nie występują
stosowaliście coś podobnego?

mWilQ
31-05-2012, 13:13
a co do wędzarni - to po pierwsze i głównie brak czasu mnie hamuje , a po drugie masakryczne komaromeszki:)

właściwie to co drugi dzień - raz komary a raz meszki!
na szczęście nie występują jednocześnie !
a przy okazji - słyszałem że są środki do pryskania roślinności i te wspaniałe owady nie występują
stosowaliście coś podobnego?

U mnie też są małe komary i muchy (te jak się robi zimniej, albo jak w powietrzu czuć zbliżający się deszcz, to gryzą jak popieprzone). Ostatnio, czy jest ciepło czy zimno to wychodzę pracować na zewnątrz jakby było z 5 stopni.

SKula
31-05-2012, 13:14
Najnowsze wydanie znanego sprawdzonego środka o wydłużonym działaniu po dodaniu dodatku adiuwanta utrwalacza oprysków o totalnym działaniu na komary, meszki i kleszcze. Opakowanie 1 l na 5000 do 10000 m oprysków w zależności od ilości występowania owadów Jeden z kilku tylko dostępnych preparatów na rynku o tak dużej wydajności i skuteczności. Środek dopuszczony do oprysków terenów otwartych, ogrodów, stołówek i miejsc użyteczności publicznej jak i łąk, boisk itd. Posiada zezwolenie MIN ZDR.Stosowanie: 100 lub 200 ml preparatu na 10 l wody.

118357

SKula
31-05-2012, 13:19
Oprysk w postaci stężonego koncentratu rozrabialnego z wodą przezanaczony dla profesjonalistów i zwykłych osób do masowej likwidacji plag komarów, kleszczy oraz meszek z efektem ZABIJ NATYCHMIAST I DZIAŁAJ DALEJ.Środek bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Okres karencji po oprysku 15 minut. Proporcje rozrabiania dla zwykłych opryskiwaczy pompowanych lub spalinowych: 100 do 200 ml na 10 l wody w zależności od intensywności występowania plag owadów 250 ml wystarcza na 2500 m. Przed przystąpieniem do oprysku dobrze wymieszać. Ważność 2014. r.

118360

SKula
31-05-2012, 13:20
ciekawe czy używaliście czegoś podobnego i jaki miało to skutek

SKula
31-05-2012, 13:24
OPIS PRODUKTU:
TICKOUT SET zawiera 250 ml preparatu Aspermet 200 EC oraz 250 ml adjuvanta Grassfil.
Środek owadobójczy Aspermet 200 EC zawiera 200 g permetryny w 1 litrze preparatu ( 3-(2,2-dichlorowinylo)-2,2-dimetylocyklopropanokarboksylan m-fenoksybenzyl ), Grassfil natomiast zawiera min. 85% żywicy politerpenowej.

ZASTOSOWANIE :
Zwalcza i odstrasza komary i inne dokuczliwe owady na terenach działek, ogródków przydomowych placów zabaw itp.
Adjuwant Grassfil tworzy pod wpływem światła słonecznego ochronny film polimerowy, umożliwiający utrzymywanie się substancji biologicznie aktywnej, na liściach, źdźbłach, i końcówkach traw w dłuższym przedziale czasowym.

Mieszanina składników działa kontaktowo i żołądkowo, wykazuje równocześnie silne działanie odstraszające - także na owady pożyteczne.


STOSOWANIE :
250ml Aspermetu + 250ml Grassfila rozpuścić w 25 litrach letniej wody, i dobrze wymieszać.
Gotową mieszaninę, roztwór stosować za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego.
Zestaw TICKOUT SET - wystarcza na oprysk ok. 500m2 powierzchni.

118367

SKula
31-05-2012, 13:25
ale tego jest ....

SKula
31-05-2012, 13:26
ciekawe jak te środki się sprawdzają , szczególnie po opadach deszczu

SKula
31-05-2012, 22:13
powiedzcie mi co to za roślina?


118490

SKula
31-05-2012, 22:28
i na koniec dnia kilka wrzutek z zakończonego dachu :)

118509

118510

118511

SKula
31-05-2012, 22:30
no i wykończonego dachu wędzarni

118513

118514

118515

SKula
31-05-2012, 22:32
no i żeby było jednak ogrodowo i żebyście mnie nie zatłukli
kilka wariacji ogrodowych z naszego poletka ;)

118517

118518

118519

118520

SKula
31-05-2012, 22:34
i jeszcze kilka:

118521

118522

SKula
01-06-2012, 12:58
projekt łazienki na górze dopracowany i poszedł do zestawienia materiałowego :)

118589

118590

118591

118592

SKula
02-06-2012, 17:01
wczoraj przyjechał kontener i nawet udało się go wprowadzić na podwórko

118732

od wczoraj zbieramy siły by go załadować ;)

SKula
02-06-2012, 17:04
a dziś.... daliśmy radę :) ! i nawet nie długo to trwało jak się zapełnił !
5 m3 bałaganu !

118733

SKula
02-06-2012, 17:05
a tu już posprzątane

118734

SKula
03-06-2012, 15:03
dziś przyszła kolej na drewno
pięknie szło ale nie da się wszystkiego zrobić na raz
więc troszeczkę zostało na następny raz ;)

118880

układanie i cięcie to żmudne zajęcie :)
czy jakoś tak

SKula
03-06-2012, 20:38
skoro mowa o drewnie - to i podłoga już wybrana:)

dąb olejowany Panila Rustic

118911

SKula
04-06-2012, 20:10
dziś kończy elektryk
wykonali naprawdę kawal pracy
i te zwoje przewodów ...

119029

SKula
07-06-2012, 19:56
dziś wreszcie popracowałem w ogrodzie
koszenie trawnika. przycinanie żywopłotu , koszenie przed grodzeniem
dziś też nawoziłem trawnik - zgodnie z zaleceniami
miało padać , ale to zraszacze popracowały

dziś zrobiłem kilka fotek otoczenia działki
pięknie , zielono i dziko :)

119489

119490

119491

SKula
07-06-2012, 19:58
w sobotę, niedzielę zacznę murowanie wędzarni
sam się nie mogę doczekać

SKula
08-06-2012, 19:07
przycięty żywopłot

fajnie rośnie

119560

119561

SKula
08-06-2012, 19:09
a w domu rury do wody,
rozdzielnie ogrzewania podłogowego

119562

119563

119564

119565

SKula
10-06-2012, 15:41
no wreszcie !
ruszyłem z wędzarnią
pomału idzie , ale najważniejsze że do przodu:)
moje pierwsze murowanie , ciekawe jak wyjdzie

żmudne cięcie cegieł , przymiarka i...murowanie :)

119829

119830

kominiarz
10-06-2012, 17:58
Lepiej robić powoli i dokładnie niż szybko i później poprawiać.

Cegły w palenisku miały być pełne ???

SKula
11-06-2012, 08:38
pełne cegły są tylko tam gdzie są obsadzone drzwi

ale samo palenisko będzie dodatkowo wyłożone cegłami szamotowymi
zastanawiam się jeszcze nad potrzebą dylatacji pomiędzy klinkierem a szamotem

SKula
14-06-2012, 15:06
kurcze , dzisiaj wpadły mi w ręce zupełnie archiwalne zdjęcia:)

poznajecie to miejsce?

120328

120329

120330

120331

SKula
14-06-2012, 15:11
tak przygotowany plac budowy to efekt kilku intensywnych dni pracy - kosy spalinowej i piły

teraz to już przeszłość , prawie nieistniejąca :)

120332

SKula
19-06-2012, 18:32
no nareszcie znalazłem czas by coś podłubać w ogrodzie
no i też coś napisać
wreszcie zabrałem się za murowanie i już jedna część wędzarni prawie gotowa

120894

120895

120896

120897

SKula
19-06-2012, 18:33
nie oceniajcie mnie za surowo - to moje pierwsze w życiu murowanie :)

mWilQ
19-06-2012, 18:56
Jako drugi laik powiem, że jest bardzo dobrze, są chęci, widać postępy - to się liczy. Najważniejsze jak będą smakowały wędzonki.
P.S. ja jak dostałem pierwsze bloczki do wymurowania to od razu miałem chrzest i musiałem lecieć po literka. Ot taka murarska tradycja.

SKula
20-06-2012, 12:55
wędzenie sam się nie mogę doczekać i wiem , że nie jest to łatwa sztuka
myślę że metoda prób i błędów dojdę jednak do jako takiego poziomu

a co do murowania - to jednak na trzeźwo i bez wspomagaczy pracuję :)

mWilQ
20-06-2012, 13:04
wędzenie sam się nie mogę doczekać i wiem , że nie jest to łatwa sztuka
myślę że metoda prób i błędów dojdę jednak do jako takiego poziomu

a co do murowania - to jednak na trzeźwo i bez wspomagaczy pracuję :)

Oczywiście :) Opijać można ukończoną pracę.

SKula
21-06-2012, 07:31
wczoraj znów trochę pomurowałem , ale nie zrobiłem jeszcze zdjęć
poprawię się następnym razem , może dzisiaj ale to nic pewnego bo burze szaleją :)

SKula
21-06-2012, 22:11
niektórzy wykonawcy to jednak bałaganiarze!

przywieźli piach i mimo tego że mieli klucze do bramy poszli na łatwiznę i zrzucili wszystko niemalże na ulicę !

będą to jutro wszystko sprzątać !

121471

nienawidzę czegoś takiego

SKula
21-06-2012, 22:15
a ja...dalej murarka:)

coraz bardziej mi się podoba i coraz bardziej mnie to pochłania

dziś ledwo zdążyłem na ćwierćfinał !

121473

121474

SKula
22-06-2012, 19:55
dzisiaj jednak nie padało i znów można było trochę pomurować
powoli idzie i powoli wędzarnia zaczyna nabierać swoich kształtów

ciekawy jestem efektów tak wizualnych jak i praktycznych - smakołyków

121638

121639

121640

121642

SKula
23-06-2012, 19:14
a dzisiaj tylko 2 godzinki popracowałem

sklepienie wyszalowane i już wymurowane
cegły na cokół też już przycięte - jutro je domuruję i po przezbrojeniu stropu zrobię wylewkę

potem zostanie już tylko warstwa wierzchnia i koniec tej części:)
przyjdzie czas na próbne palenie;)

121826

121827

121828

SKula
24-06-2012, 17:19
Hej !! co tam u Was?
u mnie ciąg dalszy murowania, pogoda piękna więc można podgonić trochę
strop nad paleniskiem zalany i pierwsze przymiarki do ostatecznego wyglądu
na razie tylko cegły poukładane, ale pierwszy raz można zobaczyć jak to będzie
w całości się prezentować

121971

121972

121975

121979

SKula
24-06-2012, 17:20
i jeszcze jedna ważna rzecz - rączka od szybra skrócona i osadzona

121980

SKula
24-06-2012, 17:25
i już zaczyna wyglądać :)

121986

mWilQ
24-06-2012, 17:42
Jak dla mnie rewelacja :) Czekam na zakończenie. Jak możesz to pisz przy okazji każdego etapu jakie kwoty wchodzą w grę. Już zacznę odkładać :)
Pogoda dopisuje aż za bardzo, bo u nas końcówka prac ziemnych. Kable od elektryki ogrodowej pozakopywane, czekają na lampy, ale to w swoim czasie. W tym tygodniu mam nadzieje pojawią się fachowcy od kostki. Po nich zaczynam dziobać ogród. Pozdrawiam.

SKula
24-06-2012, 20:29
1. wylewka – 6 worków x 6,50= 39
2. cegła klinkierowa – 750
3. drewno na „domek” wędzarniczy – 150
4. rury do kanału dymnego ( w tym jedna z szybrem ) – 150
5. wylewka stropu – 2 worki x 6,50 = 13
6. 6 worków spoiwa do cegieł 6x30 = 180
7. cegła szamotowa 50 x 2,70 = 135
8. zaprawa do szamotu 1worek x 30

= 1445

to tak na szybko podliczone

SKula
25-06-2012, 14:04
a i jeszcze 50 za drzwiczki z Allegro = 1495