PDA

Zobacz pełną wersję : Dodanie płaszcza do kominka



stworek.potworek
28-12-2011, 20:46
Witam,

Mam kominek wkład Foyers żeliwny, jeden z pierwszych, czy jest mozliwosc dodac do niego "płaszcz wodny", chodzi mi o obłożenie go rurkami miedzianymi tak zeby powstał na wkładzie wymiennik. Ewentualnie przymocowanie wymiennika płytowego, chłodnicy od samochodu ;) , panela z kaloryfera płaskiego ? Czy takie rozwiazanie będzie duzo mniej wydajne niz zakup gotowego wkladu kominka z plaszczem ?
Szkoda mi mojego wkladu, bo juz ponioslem koszt wkladu, a z tego co patrzylem to czesc kominków z "płaszczem wodnym" ma przykrecone od tyłu rurki miedziane, i ewentualnie na kominie odprowadzajacym, Co o tym myslicie ?
Pozdrawiam
Rafał

KrzysztofLis2
29-12-2011, 08:22
Nie da się.

kbab
29-12-2011, 09:27
Pomysł ciekawy, można spróbować - wymiennik jak każdy inny.

eniu
29-12-2011, 09:42
Pomysł ciekawy, można spróbować - wymiennik jak każdy inny.

jakiś przepisik ...?

Forest-Natura
29-12-2011, 10:01
Witam.

Nie da się.
Da się.
Tylko może wyglądać i działać jak nick założyciela wątku.
O ile to pierwsze jest mało ważne bo i tak nie będzie tego widać, to już drugie może być kluczowym w kalkulacji czy opłaca się to robić.
Jest bardzo fajny wątek na FM z kozą przerabianą przez forumowego zapaleńca - znajdź i poczytaj Stworku.potworku, to będziesz miał nad czym myśleć ...
Pozdrawiam.

stworek.potworek
29-12-2011, 10:39
Forest-Natura - tez brzmi drętwo. Pytałem o konkrety a nie liczyłem na złośliwości personalne.

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://cdn2.muratordom.smcloud.net/t/photos/thumbnails/96/2e/38/962e386150cbb9f7_620x0_rozmiar-niestandardowy.jpg&imgrefurl=http://muratordom.pl/instalacje/kominki-i-piece-wolno-stojace/kominek-z-plaszczem-wodnym-poradnik-instalatora,35_892.html&h=280&w=620&sz=42&tbnid=q8ikbCtOd_xSFM:&tbnh=53&tbnw=118&prev=/search%3Fq%3Dkominek%2Bz%2Bp%25C5%2582aszczem%2Bwo dnym%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=kominek+z+p%C5%82aszczem+wodnym&docid=_wy_c2MzeRNbXM&sa=X&ei=CUL8TqWIIcOxhAeF7aGkAQ&ved=0CJIBEPUBMAU&dur=955

Popatrz na ten link.
ale pewnie nie bedziesz mial żadnej wiedzy jak to działa ani jaka sprawność tego będzie.

kbab
29-12-2011, 10:58
jakiś przepisik ...?
Grzejnik panelowy zainstalować w pionie przy rurze, do dolnego złącza dać powrót, od górnego wyprowadzić zasilanie. Wydajność takiego wymiennika zależy od jego powierzchni i różnicy temperatur. Będzie działać, nie będzie widać, sprawność nie musi być niższa od wężownicy przy rurze, zwłaszcza że można zainstalować więcej paneli, również podwójnych.

eniu
29-12-2011, 11:08
To może żeby nie bić tradycyjnie piany : takie rozwiazanie będzie duzo mniej wydajne niz zakup gotowego wkladu kominka z plaszczem . Bardzo dużo mniej...

kbab
29-12-2011, 11:22
Bardzo dużo mniej...
To można stwierdzić dopiero po porównaniu danych tj przepływu czynnika grzewczego i jego temperatur we/wy, bez tego to rzeczywiście "bicie piany", wcześniej nie głosiłbym takich wniosków. Dodam, że w swoim pw zauważyłem spadek sprawności przy paleniu od góry, rzadko woda przekracza 60*, ale coś za coś - to o wiele lepszy sposób palenia w kominku, możliwe że dodatkowy wymiennik przy rurze dodałby trochę temperatury.

Forest-Natura
29-12-2011, 11:48
Witam.
Stworku - sorki ale przeczytałem to jeszcze z kilka razy i nie za bardzo wiem gdzie w moim poście są jakiekolwiek złośliwości personalne ... Zamiast mnie obrażać to przeczytaj jeszcze raz mój post - ale ze zrozumieniem a nie po łebkach i potem zrób to co w nim jest napisane.
Podałem Ci konkret na tacy a Ty jesteś na tyle leniwy że nawet nie chciało Ci się poszukać i poczytać.
Nie chcesz pomocy - Twoja sprawa ... i wklej jakoś inaczej link bo do tego też wiedza jest przydatna jak widać. A z chęcią zajrzę żeby się pouczyć.
Pozdrawiam.

eniu
29-12-2011, 11:54
To można stwierdzić dopiero po porównaniu danych tj przepływu czynnika grzewczego i jego temperatur we/wy, bez tego to rzeczywiście "bicie piany", wcześniej nie głosiłbym takich wniosków. Dodam, że w swoim pw zauważyłem spadek sprawności przy paleniu od góry, rzadko woda przekracza 60*, ale coś za coś - to o wiele lepszy sposób palenia w kominku, możliwe że dodatkowy wymiennik przy rurze dodałby trochę temperatury.

Takie dane to być może dla Ciebie tajemnica. W nawiązaniu do
postu założycielskiego potwierdzam informację o biciu piany...

Zmiana tematu też na niewiele się zda...

kbab
29-12-2011, 12:45
Takie dane to być może dla Ciebie tajemnica.
To może uchyl rąbka tej tajemnicy skoro ją znasz, ja takich danych nie mam.

KrzysztofLis2
29-12-2011, 14:18
Przepraszam, że napisałem tak lakonicznie na początku.

Powinienem był napisać:
"nie da się tego zrobić tak, żeby sensownie działało".

bohusz
29-12-2011, 17:07
Tego typu zabiegi są dla zapaleńców. Zapaleńców którzy czytają tu i tam.
Znajdują jakąś koncepcje, następnie je modyfikują do swojej konkretnej sytuacji.
Nie zniechęcają się nieudanymi próbami, zmieniają działają.
Oczywiście zapaleńcy takowi mają zaplecze wiedzowe i jakieś zdolności typu "złota rączka"

Osoby szukające konkretnych rozwiązań, podanych na tacy, nie polecam wykonawstwa takowych ustrojstw samodzielnie.

Tak jak napisał mój szanowny, TAJEMNICZY, mocna zakonspirowany, znajomy z internetu ENIU lepszym wyjściem, wydajniejszym sposobem będzie zastosowanie wkładu z PW.
POZDRAWIAM SERDECZNIE

eniu
29-12-2011, 17:53
To może uchyl rąbka tej tajemnicy skoro ją znasz, ja takich danych nie mam.

To nie jest żadna tajemna wiedza. Po prostu stary już
jestem, co ma jednak zaletę . Widziałem w działaniu
mnóstwo rożnych "cudeniek" montowanych na / obok
wylotu spalin z wkładu kominkowego i żaden nie spełniłby
oczekiwań założyciela wątku (porównywalność z wkładem PW).
Bez wdawania się w żmudne i upierdliwe wyliczanki...

M***ki
29-12-2011, 17:58
TAJEMNICZY, mocna zakonspirowany, znajomy z internetu ENIU

:lol2: Jest tak mocno zakonspirowany że sam siebie jeszcze nie widział :lol2:

kbab
29-12-2011, 21:18
Bez wdawania się w żmudne i upierdliwe wyliczanki...
Tu masz rację, bo jeśli do górnej kratki z nadbudowy kominka można przyłożyć rękę i przytrzymać bez jej poparzenia to najprawdopodobniej w/w wymiennik niewiele z takiego kominka ciepła uzyska. Myślę, że w moim przypadku pw kominka jest mniej sprawne przez tą zimę - małe zapotrzebowanie domu nie wymaga palenia z nominalną mocą wkładu (mój ma 10kW), zatem spalając 10kg/dobę drewna przy sprawności 70% dostarczam do układu zaledwie 30kWh energii na dobę.

eniu
30-12-2011, 08:04
Tu masz rację, bo jeśli do górnej kratki z nadbudowy kominka można przyłożyć rękę i przytrzymać bez jej poparzenia to najprawdopodobniej w/w wymiennik niewiele z takiego kominka ciepła uzyska. Myślę, że w moim przypadku pw kominka jest mniej sprawne przez tą zimę - małe zapotrzebowanie domu nie wymaga palenia z nominalną mocą wkładu (mój ma 10kW), zatem spalając 10kg/dobę drewna przy sprawności 70% dostarczam do układu zaledwie 30kWh energii na dobę.

Myślę,że radość z efektów palenia od góry, jest wystarczającym
argumentem, by cierpieć z innych powodów, nawet gdyby były :D