PDA

Zobacz pełną wersję : Krzewy ozdobne czy drzewa - co lepsze ?



Ryszard1
27-04-2004, 21:03
Zawsze myslalem ze na dzialce powinien byc trawnik i drzewa. Ostatnio zmienilem zdanie, i zauwazylem krzewy. Sa one i ladniejsze, i maja wiecej ciekawszych form gatunkowych, i sa latwiejsze w chodowli i szybciej rosna. Czy mam racje ?

_weynrob_
27-04-2004, 23:15
masz

ziaba
28-04-2004, 06:51
Działka bez drzew wygląda łyso w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Nie na darmo są w sprzedaży wielgachne drzewa..co by zamaskować pochodzenie działki z dziada pradziada będącą polem buraków..
Jak poświeci z góry latem..to zmienisz zdanie.
Nawet najpiękniejsze altany nie robią takiego cienia,w którym można popijać zimne piwo.
Jeśli masz dom (choćby w budowie) ,dziecko (może w planach)...pora na drzewa.. :D

ziaba (odmiana nadrzewna)

magnolia
28-04-2004, 13:15
Drzewa i krzewy!Dlaczego nie jedno i drugie?
drzewa daja miły cień, są jakby osnową, szkieletem ogrodu, a krzewy to wypełniacz, albo urozmaicenie.Jedne i drugie piekne i potrzebne.Bez problemu mozesz znaleźć krzewy, które urosna pod drzewami i będą sie razem komponować.Dla mnie to pytanie typu-kogo bardziej kochasz-mamę czy tatę?

Ciechanka
28-04-2004, 13:20
Magnolia - widzę, że trafiłam na znawcę. Jakie drzewo byś poleciła (liściaste) do posadzenia - ma być duże - wiec zastanawiam się nad takim, którego szanse na przyjęcie byłyby największe./ chcę kupić w firmie ogrodniczej, która je sadzi i daje gwarancję/.
Masz rację po co wybierać - drzewa czy krzewy? I jedno drugie jest fajne.
Powiem szczerze dla mnie ogród bez drzew jest beznadziejny.
Gdzież znajdziesz ten błogi cień w gorące, letnie popołudnie.
U moich teściów jest bardzo ładny ogród (trawka, iglaczki) lecz by znależć kawałek cieni trzeba rozstawiać parasol. Ja wolę być bliżej natury.

Anna Wiśniewska
28-04-2004, 13:30
Do nas do ogrodu dziś przyjechała sześciometrowa :o :o lipa. Szerokość korony to też coś około 6 metrów.
Sąsiedzi się zdziwią :lol: :lol: :lol:
Jeszzce jej nie widziałam ale podobno cień daje wspaniały :lol: :lol:

Ciechanka
28-04-2004, 13:34
Anna ile za nią zapłaciłaś???

Anna Wiśniewska
28-04-2004, 13:46
No właśnie nie wiem za bardzo :wink:
Bo to prezent od mojego taty.
A on ją zamówił w Poznaniu bez pytania o cenę, ponieważ, jak to określił "chciał kupić lipę a nie wydać określoną sumę pieniedzy" :o :wink:

Wyciągnę to może dziś z niego i wtedy odpowiem na to pytanie :wink:

magnolia
28-04-2004, 14:11
Ciechanko, a jakie masz warunki w ogrodzie=rodzaj ziemi, pozim wody gruntowej?Bo jak fachowo Ci przewiozą i posadzą z bryłą ziemi to sięprzyjmie, tylko żeby potem coś mu nie dokuczało- np.głód, albo wachania poziomu wody?

Ryszard1
28-04-2004, 21:00
Drzewa i krzewy!Dlaczego nie jedno i drugie?
drzewa daja miły cień, są jakby osnową, szkieletem ogrodu, a krzewy to wypełniacz, albo urozmaicenie.Jedne i drugie piekne i potrzebne.Bez problemu mozesz znaleźć krzewy, które urosna pod drzewami i będą sie razem komponować.Dla mnie to pytanie typu-kogo bardziej kochasz-mamę czy tatę?
tez tak mysle, tylko ze krzewy, te ladne, ozdobne sa chyba za malo doceniane. A naprawde jest w czym wybrac.
U siebie (juz czesciowo posadzilem) bede mial tak : naokolo, przy plocie rzad drzew iglastych i lisciastych (np swierk srebrzysty,choinki,brzozy i inne) ; rownolegle, blizej srodka rzad krzewow (roznych) ; dalej troche laki, kwiatow ; a na srodku strzyzony trawnik przylegajacy do tarasu i werandy. Szkoda ze drzewa tak wolno rosna, i nie wiem czy doczekam sie cienia, (piwo na razie pije w cieniu werandy),

katja
29-04-2004, 13:52
Do nas do ogrodu dziś przyjechała sześciometrowa :o :o lipa. Szerokość korony to też coś około 6 metrów.
Sąsiedzi się zdziwią :lol: :lol: :lol:
Jeszzce jej nie widziałam ale podobno cień daje wspaniały :lol: :lol:

Marzy mi się taka lipa. Ale czy lipa dobrze rosłaby na piaszczystej, ubogiej glebie, do wody raczej głęboko?
A jeżeli nie lipa to co? Tylko nie piszcie, że sosna. Mam ich sporo, głównie samosiejki. Chodzi mi o drzewo liściaste.
Pozdrawiam

magnolia
30-04-2004, 10:39
Lipa, rzeczywiscie raczej nie.ale napewno brzoza, klony- np. klon ginnala( nieduże drzewo, ale śliczne), głóg dwuszyjkowy-ma takie różowe rózyczki, kasztanowiec, aljant gruczołkowaty, wiąz holenderski, robinia, śliwa wiśniowa-takie purpurowe drzewko, glediczja, jarząby i zwykła jarzębina .Przy wyborze weź pod uwagę ile masz miejsca bo niektóre z nich to potężne drzewa.