PDA

Zobacz pełną wersję : Odwierty większe niż pompa ciepła - czy to ma sens?



JK2010
29-12-2011, 22:33
Jestem zdecydowany na pompę ciepła. Buduję dom parterowy z możliwością późniejszej adaptacji poddasza. Parter ma 130m2, ewentualnie później adaptowane poddasze ok. 70m2. Pompa gruntowa z pionowym źródłem Zastanawiam się więc nad pompą ciepła. Mogę wybrać większą pompę, która w przyszłości wystarczy na ogrzanie poddasza. Jednak to większe koszty. A pompa przez ileś tam lat (nie wiem dokładnie ile) nie będzie w pełni wykorzystana.
Wymyśliłem więc pośrednie rozwiązanie. Pompa obliczona na ogrzanie tylko parteru (130m2), natomiast dolne źródło (odwierty) wykonane jak do ogrzania parteru i poddasza (razem ok. 200m2).
Czy mniejsza pompa ciepła poradzi sobie z większymi odwiertami? Czy taki system będzie działał? Czy COP będzie obniżony czy nie? Czy to będzie ekonomiczne? Czy to w ogóle ma sens?
Z góry dzięki za rady.

photos
30-12-2011, 10:19
Zasada jest taka ze im wiecej metrów DZ tym lepiej. Pompa spokojnie da radę bo niby czemu ma nie dać trzeba tylko odpowiednio dobrac Pompe dolnego źródła i tyle. DZ ma tylko dostarczyć do pompy glikol w pewnej ilości. U mnie np jest to minimum 1050 litrów na godzinę. Czy pompa będzie to brała ze 100 czy z 200 metrów nie ma znaczenia. Oczywiście trzeba to wszystko przeliczyc aby nie zamrozić DZ. Czyli nie dac zbyt małej ilość DZ do zbyt mocnej pompy. Reasumując DZ spokojnie może byc większe, odwrotnie czyli pompa mocniejsza a DZ mniejsze, juz nie

dargoth
30-12-2011, 10:27
Pompę lekko, powtarzam lekko przewymiaruj, a DZ dobierz do potrzeb pompy. Z dołożeniem kolejnego odwiertu w przyszłości nie ma większego problemu. Jeśli w przyszłości zagospodarujesz poddasze i PC będzie niedowymiarowana to nie powinno się zbytnio odbić na kosztach. Niektórzy twierdzą (ponoć skandynawowie), że lekko niedowymiarowana pompa pracuje najekonomiczniej. Przewymiarowane urządzenie przez kilka lat pozwoli Ci grzać prawie tylko w tańszej taryfie, a po zwiększeniu powierzchni grzania, w ekstremalnych temperaturach dogrzejesz trochę grzałkami. Z myślą o przyszłości warto wybrać model w takie grzałki wyposażony.

JK2010
30-12-2011, 19:42
Czyli mogę zrobić odwierty na 200m2 powierzchni grzania, a pompę na 130m2 powierzchni grzania? Dobrze myślę?

photos
30-12-2011, 20:17
smialo mozesz zrobic

Pyxis
30-12-2011, 21:59
Czyli mogę zrobić odwierty na 200m2 powierzchni grzania, a pompę na 130m2 powierzchni grzania? Dobrze myślę?

Malo tego: Pewnie bedziesz mial wyzsza temp DZ niz na takim "dobranym", a co za tym idzie wiekszy rzeczywisty COP pompy. Same zalety. Jedyna wada to koszty odwiertow.