PDA

Zobacz pełną wersję : Kto żałuje że ma PC i dlaczego???



Strony : [1] 2 3 4 5 6

kupiecjudex
30-12-2011, 10:26
No właśnie kto ma PC i by już jej wiecej nie założył, głownie chodzi mi o pompy wodne z pionowym odwiertem.
Dlaczego żałujecie tej decyzji??
Prośbę mam do fanów PC żeby nie zachwaszczali wątku:bye:

photos
30-12-2011, 11:00
Ja tylko trochę żałuje że zrobiłem pionowy kolektor. Teraz zrobiłbym poziomy (mam 34 ary działkę) mocno bym go przewymiarował, wówczas byłaby równie mocna stabilność temperaturowa co pionowego i byłoby o wiele taniej. Tyle tylko żałuję

aadamuss24
30-12-2011, 12:48
Minusy według mnie : zajmuje miejsce, inwestycja droga w zakupie i montażu, dużo zaangażowania aby wszystko było prawidłowo zrobione, rzeźba z regulacją jeśli chce się aby działało to optymalnie, droga i kłopotliwa w serwisowaniu, długie czasy nagrzewania przy małej mocy urządzeń.
Żałować nie żałuję bo priorytetem były niskie koszty bieżące utrzymania domu i tak jest.
Drugi raz może poszedłbym w przepływowe elektryczne ale to już co miesiąc większe wydatki.
Pozdr adam

kupiecjudex
02-01-2012, 18:38
Hmm.... rozumiem że wszyscy są zadowoleni z posiadanych PC, świetnie 100 % zadowolonych użytkowników !!!!
Czyli nic innego nie pozostało jak zainwestować w PC!!!! :yes:

kupiecjudex
02-01-2012, 21:59
Jest jeszcze jedna niewiadoma ceny energii elektrycznej, które nadto mają być uwolnione w najbliższej przyszłości !!!!! :evil:
Wtedy może się okazać że kw nie kosztuje 0,61 zł jak obecnie u mnie mieszkańca bloku, ale może dwa, czy trzy razy tyle, i wówczas koszty eksploatacyjne PC przestaną istnieć!!!!!!!!!!!!!
Gość który wymyśli jeden piec na drewno, węgiel, miał, olej, gaz, pozyskiwanie energi z gruntu i z powietrza i co tam jescze można, powinien NOBLA dostać !!!!
Weź tu człowieku się zdecyduj w tej porąbanej rzeczywistości, i niepewnych i niestałych kosztach nośników energii i ciepła !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ania i Bartek
02-01-2012, 22:15
Ja nie żałuję zakupu pompy ciepła, po 18 miesiącach użytkowania jestem przekonany, że to była bardzo dobra inwestycja, poniesiony koszt zakupu i uruchomienia pompy-27 tys. zł. może i był spory, za to każdego zimowego miesiąca doceniam luksus tego, iż nic przy mojej pompie nie muszę robić, a zużycie prądu - zeszły sezon - od sierpnia 2010 do października 2011 - 3045 kwh - 80% w taniej taryfie - koszt ok. 1350zł., sezon obecny od 08.10.2011 do dzisiaj zużycie 960 kwh- po korektach w sterowniku praktycznie 90-95 % tania taryfa - ( koszt ok. 300 zł), powierzchnia domu 127 m2 grzewczej mam 110 m2. Jeśli KIEDYŚ cena kwh gwałtownie wzrośnie to prawidła rynku spowodują, że pozostałe źródła energii także będą droższe. Żałuję tylko jednego, że tak późno zdecydowałem się na tego typu inwestycje:):):) pozdrawiam Bartek

k***a*z
03-01-2012, 10:19
A niech to ! autor tego tematu chciał żebyśmy się tu publicznie ubiczowali za to że zachciało nam się PCi :)

kupiecjudex
03-01-2012, 17:13
Spoko!!! Spoko!!!! Skoro wszyscy sa zadowoleni to biorę to na klatę :)
Chodzi o to żebym przed ta inwestycją był na 100 % do niej przekonany.
Jeśli Pc jest ok. To może podzielicie sie ze mną np. uwagami z czym w tym rewelaqcyjnym rozwiazaniu jest najwiecej problemów, np sterowanie, utrzymanie określonej temperatury itp. No chyba że takowych nie ma.

aadamuss24
03-01-2012, 17:20
Najwięcej problemów jest ze sterowaniem i utrzymaniem określonej temperatury :) reszta w wątku o spostrzeżeniach :)

k***a*z
03-01-2012, 17:23
Najwięcej problemów jest ze sterowaniem i utrzymaniem określonej temperatury

Dlaczego z utrzymaniem temperatury ? czyżby chodziło ci o to żeby pompa pracowała w taniej taryfie ? może wystarczy przewymiarować PCi o jakieś 1-2 kw i wystarczy jej czasu w 2T .

photos
03-01-2012, 18:23
Powiedziałbym że najwięcej pracy jest z wysterowaniem wszystkiego, tak aby chodziło jak nam pasuje, nie instalatorowi. Ja sie z tym juz troche bujam. Ale to bardziej dlatego że moi instalatorzy nie wiedzieli za bardzo co robią. Dobrze że nic trwałego nie zepsuli, czyli DZ lub GZ. Ale juz wychodze na prostą. Tak wszystko poustawiałem ze pompa uruchamia mi sie tylko 2 razy na dobę w tanich taryfach czyli o 22 i o 13.

Ania i Bartek
03-01-2012, 19:10
Zgadzam się z photos - faktycznie najwięcej zabawy jest ze sterownikiem, wiele zależy też od warunków pracy pompy ciepła, gruntu w jakim znajduje się DZ, ocieplenia domu, mostków termicznych, itp... Można mieć pompę "mercedesa", a kiepsko wykonane ocieplenie, podłogówkę i efektywność pracy tego urządzenia będzie niezadowalająca.... Powtórzę, dla mnie kiedyś laika w kwestiach działania tego typu urządzeń najwięcej zabawy zajęło ogarnięcie sterownika, teraz pompa chodzi praktycznie w taniej taryfie. I to jest to:)

leszekf
04-01-2012, 10:39
Zero kłopotów z ustawieniami sterownika. Zasadnicze ustawienie na sterowniku sprowadzało się do wyboru odpowiedniej krzywej grzewczej ( obecnie 1.8 ) i regulacji pętli GZ. Wszystko w zasadzie ustawione w 1 sezonie grzewczym, w kolejnym była drobna korekta (tylko pętle) i w tym testowo kolejna korekta. Dodatkowe modyfikacje to wynik "zabaw" w oszczędność na CWU i odrobinkę na ogrzewaniu.
Sama PCi od 2 lat na tych samych ustawieniach.
Wybór źródła ciepła miałem pomiędzy prąd 100%, LPG, PCi (paliwa stałe nie wchodziły w grą - za mała kotłownia i brak piwnicy) - więc było to "małżeństwo z rozsądku". Czy ponownie bym zainstalował PCi ? Tak, nawet gdybym miał pod domem gaz ziemny.

k***a*z
04-01-2012, 16:14
Czy ponownie bym zainstalował PCi ? Tak, nawet gdybym miał pod domem gaz ziemny.

Ja mam przed domem rurę z gazem :) , mimo to zdecydowałem się na PCi.

aadamuss24
04-01-2012, 17:34
Kamieniarz to był żart z cytatem :) Przy tych temperaturach ogrzewanie mam włączone 2 godziny na dobę :)

k***a*z
05-01-2012, 08:32
Nie żartuję ! rurę z gazem mam 20m od domu , w planach miałem piec kondensacyjny . Jak się dowiedziałem że mój sąsiad za płotu jest producentem PCi to zgłębiłem temat i się zdecydowałem . Gaz może i dobry ale ja mam taki układ pomieszczeń w domu że rury gazowe musiał bym puszczać przez 3 pomieszczenia żeby dotrzeć do kuchni a to na pewno podniosło by koszt instalacji . No i ponoć nie można zabudowywać rur gazowych a to już zupełnie dyskwalifikuje taką instalację u mnie .

leszekf
05-01-2012, 09:55
No i ponoć nie można zabudowywać rur gazowych a to już zupełnie dyskwalifikuje taką instalację u mnie .
Ponoć można, ale połączenia muszą być spawane - nie jestem specjalistą w tym temacie, chętni musieliby przebrnąć przez stosowne normy.

A gaz pod domem to mam... łupkowy ;)
A na serio. Gdy pytałem PGNiG o warunki przyłączenia (rura we wsi oddalonej o 2km, a sieć rozbudowują) to dyplomatycznie powiedzieli żebym s........ł na drzewo. Z gazem używanym do ogrzewania miałem do czynienia w moim starym mieszkaniu (kamienica) i zawsze wkurzało mnie opłacanie tych wszystkich stałych opłat (zwykle ok 100zł). Stwierdziłem, basta - jeden dostawca nośnika energii jedna opłata abonamentowa! Pozostało tylko przekonać małżonkę do PCi - na początku traktowała to jak magię :) i o zgrozo chciała LPG.

photos
05-01-2012, 10:16
dobrze ze nie olej. W mojej rodzinie jedni tak zrobili. Mieli piec na wegiel ale to malo komfortowe. Zalozyli wiec drugi na olej...teraz wyszlo na to ze ten mniejszy komfort wcale im nie przeszkadza...:)

niedowiarek
05-01-2012, 13:27
Nie żartuję ! rurę z gazem mam 20m od domu

No to wychodzi na to, że jestem takim samym popaprańcem (nooo, z dokładnością do kilku metrów) ;). Jak zdobywałem pozwolenie na budowę to gazu jeszcze nie było, a koszty zmiany projektu i decyzji na pozwolenie z instalacją, opłatą przyłączeniową, kominami itd. skutecznie mnie ostudziła.....

hydraulik_
07-01-2012, 10:25
Hmm.... rozumiem że wszyscy są zadowoleni z posiadanych PC, świetnie 100 % zadowolonych użytkowników !!!!
Czyli nic innego nie pozostało jak zainwestować w PC!!!! :yes:

Ja montuję i bywa ,że jestem niezadowolony z efektów.Bo czasami pojawiają sie niespodzianki w instalacji

rosomakx4
07-01-2012, 18:03
Ja montuję i bywa ,że jestem niezadowolony z efektów.Bo czasami pojawiają sie niespodzianki w instalacji

Możesz rozwinąć myśl ?
Co jest powodem owych niespodzianek w instalacji i o jakich niespodziankach mówisz
Pytam bo zaczynam się zastanawiać nad pompą zamiast pieca na eko groszek
Szukam wszelkich za i przeciw
Dom 196 m2 z ytonga ,w środku silka , izolacja 20 cm styro grafit, okna w warstwie ocieplenia 0,8, okna dachowe fakro również 0,8 ,30 dm wełny 0,35 na dachu i 20 cm stro na podłodze - w zasadzie to na tą chwile nic nie wiem ,nawet jakiej mocy musiałaby być pompa ,zaczynam brać ten wariant pod uwage

lujski
07-01-2012, 18:46
sadze ze taka 11-13 kW

hydraulik_
07-01-2012, 18:54
Najgorsze są mostki cieplne(wady montażowe ) np rura podłogówki przy nieizolowanym fundamencie.Albo rury cwu położone pod styropianem najnizszej kondygnacji.
Bardzo częste.
A zapasu mocy jak dla kotła brak.
Nawet nie chodzi zapas mocy ale o przerwy w pracy sprężarki.

rosomakx4
07-01-2012, 19:36
jeśli idzie o izolację, zakładam że gdzieś czegoś nie dopatrzyłem i nie mam super zaizolowanego domu ale starałem się jak mogłem
Na fundamenty dałem 15 cm , ściany 20 swissporem grafitowym, wszelkie połączenia starałem się wypiankować ,pianki poszło naprawde sporo chociaż z pewnością gdzieś coś przeoczyłem, czas pokaże jak będzie ,na dziś zastanawiam się nad pompą lub piecem e-g - pompa to komfort ale trzeba sporo miejsca na kolektor poziomy a mam tylko jakieś 300-350 m2 tak na max, gliniaste podłoże pewnie na plus , piec jest tańszy w montażu i nie wiem czy na 200 m2 trzeba mi coś więcej niż 16 KW przy podłogówce minus to obsługa,nawet przy ogniwie eko plus raz dwa razy na tydzień trzeba się babrać z popiołem
Przy pompie moge założyć że w większe mrozy (i nie tylko) moge wspomóc ją kominkiem z płaszczem
Jaka jest Wasza opinia ?

kupiecjudex
07-01-2012, 19:45
Też mi chodzi po głowie PC w kominkiem z płaszczem ale czytałem na tym forum że to mało efektywne rozwiązanie tj.palenie w kominku nie zmiejsza zużycia prądu przez PC.
No ale wątek jest o tym czy ktoś kto ma już PC tego żałuje i dlaczego.
Inne aspekty PC były poruszane na innych wątkach, w trzy dni można przeczytać wszystko od dechy do dechy:popcorn:

Kasia & Krzysiek
07-01-2012, 19:49
elo.
rosomakx4 - ja jestem użytkownikiem i to dopiero super świeżym pompy P-W i ja mam 190 m2 po podłodze domu i tyle ogrzewane czyli 190m2; ocieplenia 20 cm na ścianie, 10 w podłodze, 35 w dachu i mnie zapotrzebowanie wyliczyli (3 niezależne firmy) na ok 8-8,5 kW więc na moje "bolka oko" to pompa 10 kW powinna starczyć, ale najlepiej pytać firme co to wykona albo kogoś kto ci policzy takie zapotrzebowanie

dargoth
07-01-2012, 20:11
Dobrze by było zrobić OZC, ale wydaje mi się, że pompa ok. 8 kW powinna wystarczyć. 350 m2 na kolektor poziomy przy dobrej glinie też będzie ok. Tylko trzeba będzie się przyłożyć do jego wykonania. Rury PE40 i dobrze zalać pierwszą warstwę gleby na nie wrzuconej.

rosomakx4
07-01-2012, 20:33
co znaczy dobrze zalać ?

hydraulik_
07-01-2012, 21:15
Też mi chodzi po głowie PC w kominkiem z płaszczem ale czytałem na tym forum że to mało efektywne rozwiązanie tj.palenie w kominku nie zmiejsza zużycia prądu przez PC.
No ale wątek jest o tym czy ktoś kto ma już PC tego żałuje i dlaczego.
Inne aspekty PC były poruszane na innych wątkach, w trzy dni można przeczytać wszystko od dechy do dechy:popcorn:
To nieprawda jeżeli dostarczysz energię to pc sie wyłaczy

kupiecjudex
07-01-2012, 21:54
To nieprawda jeżeli dostarczysz energię to pc sie wyłaczy

No mnie się też tak wydaje że na logikę powinno tak być. No ale jeśli kilka osób pisze ze nie widzi różnicy w poborze prądu gdy działa kominek, to przytaczam tą opinie choć osobiście nie chce mi się wierzyć. Jak będę już miał ten system to sam się przekonam, o ile najpierw przekonam się do samego systemu :lol:

Ania i Bartek
07-01-2012, 22:16
Też mi chodzi po głowie PC w kominkiem z płaszczem ale czytałem na tym forum że to mało efektywne rozwiązanie tj.palenie w kominku nie zmiejsza zużycia prądu przez PC.


Nie zgodzę się z opinią, że palenie w kominku z płaszczem nie zmniejsza zużycia PC.... w moim przypadku, jeśli rozpalam w kominku np. w weekend dla lepszej atmosfery, to pompa załącza się późno w nocy, a przy tych temperaturach, jak palę przez 3/4 godziny to bywa, że w ogóle, bo podłogówka - bardzo długo oddaje skumulowane ciepło od kominka.

malux20
07-01-2012, 22:19
cieplo z kominka tworzy aerolę powodującą zmniejszenie copu

dargoth
07-01-2012, 22:25
co znaczy dobrze zalać ?

Chodzi o to żeby warstwę ziemi zalać obficie wodą, aby rurę otaczała lita masa, a nie bryłki. Wtedy kolektor najlepiej odbiera ciepło. Jeśli nie ma miejsca na przewymiarowanie DZ, to trzeba zadbać, by pracowało z dobrą wydajnością.

rosomakx4
08-01-2012, 10:14
Dom buduję w okolicy byłej cegielni, glina tam jest przeokropna i wszechobecna, w czasie budowy istna zmora
W zasadzie po opadach woda nie wsiąka i przejść się nie da bez kładek
Zapewne to dobre warunki dla PC
Zastanawiam się jeszcze nad jednym zagadnieniem ,ponieważ działka ma 900 m2 (30x30) dom jest dość spory (16,5x13,5) i w planach mam GWC rurowe lub żwirowe obszary gdzie może być założona instalacja do kolektora poziomego musi znajdować się na innym terenie niżeli ten na którym będą rury ?
Jaki jest koszt instalacji takiego kolektora 350m2 ? i jeśli mona zapytać jaką pompe polecicie bo rozbieżność cenowa jest spora ,orientacyjny koszt takiej instalacji ?

Liwko
08-01-2012, 10:16
Jeżeli mamy sterownik pokojowy to po rozpaleniu w kominku PC się wyłączy, jeżeli mamy pogodowy, to dopiero po kilku godzinach palenia może tak się stać. Oczywiście, palenie w kominku zawsze wpłynie na skrócenie pracy PC, nie teraz to jutro;)
I jeszcze jedna uwaga. Jeżeli kupujemy drewno w cenach rynkowych, palenie w kominku nie zmniejsza naszych rachunków.

Liwko
08-01-2012, 10:23
i w planach mam GWC rurowe lub żwirowe

Szkoda kasy. Zrób kolektor do PC, podłącz do chłodnicy reku albo klimakonwektora i będzie pan zadowolony:)

rosomakx4
08-01-2012, 11:41
Szkoda kasy. Zrób kolektor do PC, podłącz do chłodnicy reku albo klimakonwektora i będzie pan zadowolony:)

Możesz mi na priva napisać z czym to się je i jak wygląda podgrzanie powietrza zimą?

Swoją drogą gdybym tak zrobił to mam spokojnie jakieś 500 m2 ciężkiej gliny na kolektor

Liwko
08-01-2012, 11:54
Nie musi być na priva, od tego jest forum. Może napiszę jakieś głupoty to ktoś to będzie w stanie wyprostować:)

Przy pompie ciepła sam rekuperator jest dość kontrowersyjną inwestycją. W moim przypadku nigdy się nie zwróci. GWC to już może być zimą jedynie by wymiennik nie przymarzał (zależy od rodzaju wymiennika), lub latem by spowolnić nieznacznie proces nagrzewania domu. Z oszczędnościami niewiele będzie miał wspólnego.
Natomiast, jeżeli mamy lub robimy DZ dla pompy ciepła, możemy je delikatnie przewymiarować i podłączyć do chłodnicy przy rekuperatorze. Latem mamy doskonałą regenerację DZ, chłodniejsze powietrze do domu a zimą brak przymarzania wymiennika.

hunter7
08-01-2012, 13:28
myślisz o wykłej chłodnicy np. samochodowej?? czy są jakieś specjalne? nie głupi pomysł tylko żeby opory na reku masakrycznie nie wzrosły

Liwko
08-01-2012, 13:35
myślisz o wykłej chłodnicy np. samochodowej?? czy są jakieś specjalne? nie głupi pomysł tylko żeby opory na reku masakrycznie nie wzrosły

Są inne. No ale o to to lepiej popytaj w wątkach o wentylacji;)
Jeżeli myślisz o chłodzeniu domu latem, to lepszy będzie klimakonwektor. Ale ja takiego nie mam, więc nie mogę ci coś więcej na ten temat napisać jako użytkownik. Ponoć się sprawdza.

Liwko
08-01-2012, 13:55
Ten klimakonwektor też podpinamy pod DZ.

rosomakx4
08-01-2012, 21:34
A jak z trwałością PC - tak sobie myśle że co jakieś 10-15 lat trzeba będzie wymienic całe urządzenie a do tanich nie należy
Jakieś 15-20 tyś to dość sporo w porównaniu do nawet dobrego kotła na eko groszek

photos
08-01-2012, 21:36
heh kolejne bajki...zapoznaj sie z budowa pompy, wowczas bedziesz wiedzial o czym piszesz

Liwko
08-01-2012, 21:39
A jak z trwałością PC - tak sobie myśle że co jakieś 10-15 lat trzeba będzie wymienic całe urządzenie a do tanich nie należy
Jakieś 15-20 tyś to dość sporo w porównaniu do nawet dobrego kotła na eko groszek

Na forum jest temat o najstarszych działających PC, i jest tam przykład PC ponad 30-to letniej. Była to zapewne jeszcze gorsza konstrukcja bo na sprężarce tłokowej, która ma niby krótszą żywotność:)
Jak ci się coś zepsuje to wymienisz element a nie całość.

rosomakx4
08-01-2012, 22:29
Liwko ,jeśli ktoś czyta to forum na bieżąco to pewnie wygląda to na łatwizne ,jeśli masz wrócić do czegoś sprzed lat i wyciągnąć z wątków wniosek to zapewniam Cie nie jest to takie łatwe, zwłaszcza że co użytkownik to inna opinia
Staram się przekonać do PC i szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania
Jest nieźle bo jeszcze miesiąc sądziłem że jest to kompletnie nie ekonomiczna inwestycja ,jedynie wygodna
Tak więc czytam i pytam by się do PC bardziej przekonać bo na razie stoje za kotłem na eko groszek

photos
08-01-2012, 22:33
jak kupisz ekogroszek to bedziesz za nim stal dalej, prawie codziennie :) a tak powaznie to zauwaz ze te rozne opinie wychodza z klawiatur ludzi ktorzy nigdy pompy nie mieli...to tak jak z automatyczna skrzynia w aucie, jes wiele przeciw ale jak ktos sprobuje to juz nie chce jezdzic z manualem

rosomakx4
08-01-2012, 22:44
Widzisz, jestem z tych którzy jeśli nie znają tematu to się nie wypowiadają,za to zadaje pytania, czasem głupie ale cóż, za mędrca w temacie się nie mam Natomiast z tym eko groszkiem i staniem codziennie to przesada, mój dom jest nisko energetyczny i mam nadzieje że 1-2 na tydzień zależnie od aury w kotłowni wystarczy ale to wątek o pompach ciepła więc do rzeczy. Wadą e.gr. jest kurz i popiół i ew CWU latem
Póki co nie wiem jak połączyć pompe z reku i dlaczego to się gryzie ,pewnie latem można przełączyć obieg glikolu na nagrzewnice i schładzać powietrze
ale jak jest zimą, nie wiem ,może da się na nagrzewnice puścić obieg ciepłej wody ?
Jak się ma kwestia solarów przy PC ,podobno nie bardzo mają sens
Nie wiem jak z wydajnością przy CWU zimą ,połączeniem z kominkiem - czytałem różne opinie a kominek(z płaszczem) chce bo rodzice mają i lubie to ciepełko i klimat
Nie wiem jak z taryfami za prąd bo w domu będzie płyta indukcyjna i spory telewizor więc przy 2 taryfach może się to okazać drogie wyposażenie

rwxw
08-01-2012, 22:46
myślisz o zwykłej chłodnicy np. samochodowej?? czy są jakieś specjalne?
Można kupić specjalną (są firmy które robią na zamówienie zgodnie z wymaganymi temperaturami i wydajnością), można pokombinować. Od zwykłych chłodnic samochodowych lepszy i poręczniejszy byłby zestaw kilku nagrzewnic z klimatyzacji samochodowej. Przy podłączonych 2-3 obok siebie opory na reku się masakrycznie nie zwiększą, a wydajność powinna być ok. Gdyby nie, można dołożyć 2-gą warstwę. Niestety nie mam, więc nie napiszę jak działa.

Liwko
08-01-2012, 22:54
Mam i spory TV, i projektor, i indukcję. W drugiej taryfie ustawiam oprócz pompy tylko pralkę i zmywarkę. Po odliczeniu PC i policzeniu średniej wychodzi taniej niż w G11.
Aha, jak kominek to bez płaszcza.

rwxw
08-01-2012, 22:56
póki co nie wiem jak połączyć pompe z reku i dlaczego to się gryzie ,pewnie latem można przełączyć obieg glikolu na nagrzewnice i schładzać powietrze ale jak jest zimą, nie wiem ,może da się na nagrzewnice puścić obieg ciepłej wody ?
Wszystko można. Latem nie ma problemu - puszczasz glikol przez nagrzewnicę za reku i już. Zimą niestety może być problem, gdy temperatura spada, bo nagrzewnica narażona na mroźne powietrze z zewnątrz może zamarznąć. Trzeba by obieg z nagrzewnicą napełnić gęstszym glikolem, ale to raczej będzie wymagać oddzielnej pętli dz albo wydzielonego obiegu i dodatkowego wymiennika płytowego (straty). Inne wyjście, to zagwarantować ciągły i szybki obieg tego glikolu co jest, ale co w przypadku -20 i awarii...
też nie wiem, dlaczego pc gryzie się z reku.

Liwko
08-01-2012, 23:07
Ja bym się zimą nie przejmował. Jeżeli chodzi o przymarzanie to przecież część reku wyłącza na chwilę nawiew by go odmrozić, a jeżeli chodzi o oszczędności z GWC to przy PC nie należy sobie zawracać tym głowy.

Pyxis
09-01-2012, 08:39
Widzisz, jestem z tych którzy jeśli nie znają tematu to się nie wypowiadają,za to zadaje pytania, czasem głupie ale cóż, za mędrca w temacie się nie mam Natomiast z tym eko groszkiem i staniem codziennie to przesada, mój dom jest nisko energetyczny i mam nadzieje że 1-2 na tydzień zależnie od aury w kotłowni wystarczy ale to wątek o pompach ciepła więc do rzeczy.

To moze moj "przypadek" Cie jakos naprowadzi.
Ekogoroszek u mnie wygral od razu w przedbiegach. Bo koszty grzania rewelacyjnue niskie i zasobnik ladujesz sporadycznie. Wogole roboty to przy tym nie ma. Zrobilem kotlownie, postawilem komin i gitara.
Kidys zawitalem do sasiada. Do jego kotlowni. Wszedzie wegiel w worach. Budno. Ale w koncu to kotlownia. Potem ogladanie pieca. Pokazal mi co czysci co 2 tygodnie. Zestaw wyciorow i mlotek z przecinakiem do zbijania nagaru. Mial tez maseczke na usta, bo strasznie sie przy tym pyli. Generalnie nie narzekal, ale zona mowila, ze pala 1 sezona i maja juz zaczynac miec dosyc ekogroszku.
Szybciutko wyleczylem sie z pieca. Zaznaczam, ze bardzo lubie "zabawy ogniem" i nie wyobrazam sobie domku bez kominka, ale smrodek kotlowni z dzialajacym piecem byl mocno zniechecajacy. Nawet przy calej mojej sympatii do "procesu spalania" byl nieciekawy. Jak sobie jeszcze pomyslalem, ze przez najblizsze 30 (albo daj Boze wiecej) lat czeka mnie w kazdym nowym zezonie dzwiganie worow i dostrajanie pieca do zmiennej jakosci opalu.....
Przemysl to jeszcze, bo to moze byc bardzo wazna decyzja wplywajaca na komfort mieszkania w Twoim nowym domu. Jak dzisiaj pomysle, ze moglem miec piec, to mnie ciarki przechodza. :-)

rosomakx4
09-01-2012, 08:47
jeżeli chodzi o oszczędności z GWC to przy PC nie należy sobie zawracać tym głowy.


Rozumię że zyski są z tego niewielkie ?Zastanawiam się jednak nad GWC rurowym w postaci 20 m zakopanej rury np pod tarasem i czerpni, zawsze to coś ,koszt raczej nie wielki a reszte funkcji spełniała by nagrzewnica/chłodnica przed reku
Czy zimą nagrzewnica przed reku nie może być podłączona co PC jako odbiorca ciepła- jak grzejnik + ewentualne ciepło z wymiennika ciepła na rurze dymowej z kominka ?
Póki co to zamysł i z góry przepraszam za głupie pytania

rosomakx4
09-01-2012, 08:54
To moze moj "przypadek" Cie jakos naprowadzi.
Ekogoroszek u mnie wygral od razu w przedbiegach. Bo koszty grzania rewelacyjnue niskie i zasobnik ladujesz sporadycznie. Wogole roboty to przy tym nie ma. Zrobilem kotlownie, postawilem komin i gitara.
Kidys zawitalem do sasiada. Do jego kotlowni. Wszedzie wegiel w worach. Budno. Ale w koncu to kotlownia. Potem ogladanie pieca. Pokazal mi co czysci co 2 tygodnie. Zestaw wyciorow i mlotek z przecinakiem do zbijania nagaru. Mial tez maseczke na usta, bo strasznie sie przy tym pyli. Generalnie nie narzekal, ale zona mowila, ze pala 1 sezona i maja juz zaczynac miec dosyc ekogroszku.
Szybciutko wyleczylem sie z pieca. Zaznaczam, ze bardzo lubie "zabawy ogniem" i nie wyobrazam sobie domku bez kominka, ale smrodek kotlowni z dzialajacym piecem byl mocno zniechecajacy. Nawet przy calej mojej sympatii do "procesu spalania" byl nieciekawy. Jak sobie jeszcze pomyslalem, ze przez najblizsze 30 (albo daj Boze wiecej) lat czeka mnie w kazdym nowym zezonie dzwiganie worow i dostrajanie pieca do zmiennej jakosci opalu.....
Przemysl to jeszcze, bo to moze byc bardzo wazna decyzja wplywajaca na komfort mieszkania w Twoim nowym domu. Jak dzisiaj pomysle, ze moglem miec piec, to mnie ciarki przechodza. :-)

Mój ojciec ma piec na eko groszek i z tym czyszczeniem nie jest tak źle ,składowanie eko groszku ,hmm mam piwnice ale to już faktycznie dyskomfort, najgorszy jest ten popiół, dlatego szukam kompromisu i myślę o PC ,póki co z nikim na ten temat nie rozmawiałem i nie wiem ile taka instalacja- rozsądna- może kosztować ,niestety nic nie wiem na temat pc ,czym się różnią prócz wydajności itd - w parametrach widzę różne COPy co akurat jest proste do pojęcia
Na forum szukam podpowiedzi

coulignon
09-01-2012, 09:12
do chłodzenia powietrza nawiewanego słuzy chłodnica lamelowa którą produkuje np Juwent. (typ NLW) Dla 500m3/h potrzeba nam chłodnicy o wymiarze 50x50 cm. Dwa lub 3 rzędy. Tylko obudowę trzeba już skonstruować samemu.
http://www.juwent.com.pl/z/0000000009.jpg

kupiecjudex
09-01-2012, 09:12
Mój ojciec ma piec na eko groszek i z tym czyszczeniem nie jest tak źle ,składowanie eko groszku ,hmm mam piwnice ale to już faktycznie dyskomfort, najgorszy jest ten popiół, dlatego szukam kompromisu i myślę o PC ,póki co z nikim na ten temat nie rozmawiałem i nie wiem ile taka instalacja- rozsądna- może kosztować ,niestety nic nie wiem na temat pc ,czym się różnią prócz wydajności itd - w parametrach widzę różne COPy co akurat jest proste do pojęcia
Na forum szukam podpowiedzi

Nie wiem czy masz gaz ziemny ale zawsze można taki z butli najlepiej podziemnej wtedy tańszy o ile butla na własność.
Rozważałeś to?

rosomakx4
09-01-2012, 09:31
do chłodzenia powietrza nawiewanego słuzy chłodnica lamelowa którą produkuje np Juwent. (typ NLW) Dla 500m3/h potrzeba nam chłodnicy o wymiarze 50x50 cm. Dwa lub 3 rzędy. Tylko obudowę trzeba już skonstruować samemu.
http://www.juwent.com.pl/z/0000000009.jpg

Czy zimą można jej użyć zamiennie jako nagrzewnicy ?

jasiek71
09-01-2012, 09:35
Czy zimą można jej użyć zamiennie jako nagrzewnicy ?

puścisz ciepłe będzie grzała ...
puścisz zimne będzie chłodziła ...

Liwko
09-01-2012, 10:20
Nie wiem czy masz gaz ziemny ale zawsze można taki z butli najlepiej podziemnej wtedy tańszy o ile butla na własność.
Rozważałeś to?

Zdecydowanie nie polecam.

Liwko
09-01-2012, 10:26
Rozumię że zyski są z tego niewielkie ?Zastanawiam się jednak nad GWC rurowym w postaci 20 m zakopanej rury np pod tarasem i czerpni, zawsze to coś ,koszt raczej nie wielki a reszte funkcji spełniała by nagrzewnica/chłodnica przed reku
Czy zimą nagrzewnica przed reku nie może być podłączona co PC jako odbiorca ciepła- jak grzejnik + ewentualne ciepło z wymiennika ciepła na rurze dymowej z kominka ?
Póki co to zamysł i z góry przepraszam za głupie pytania

Tak jak napisałem. Zimą ogrzewanie PC jest tak tanie, że sam reku bez GWC spokojnie wystarczy. Gwc zimą to marne grosze, za to latem wykorzystując DZ pompy ciepła elegancko je będziesz regenerował i miał olbrzymią moc tego GWC. Zamiast chłodnicy przy reku chyba lepszy będzie klimakonwektor. Tak czy siak, mając DZ dla PC, to GWC już masz.

jasiek71
09-01-2012, 10:28
za to latem wykorzystując DZ pompy ciepła elegancko je będziesz regenerował i miał olbrzymią moc tego GWC.

he he ...
z tą mocą to bym nie przesadzał;)

Liwko
09-01-2012, 10:39
he he ...
z tą mocą to bym nie przesadzał;)

No po zimie taki kolektorek ma sporo mocy do chłodzenia;)

rydzadam
09-01-2012, 10:45
Mój ojciec ma piec na eko groszek i z tym czyszczeniem nie jest tak źle ,składowanie eko groszku ,hmm mam piwnice ale to już faktycznie dyskomfort, najgorszy jest ten popiół, dlatego szukam kompromisu i myślę o PC ,póki co z nikim na ten temat nie rozmawiałem i nie wiem ile taka instalacja- rozsądna- może kosztować ,niestety nic nie wiem na temat pc ,czym się różnią prócz wydajności itd - w parametrach widzę różne COPy co akurat jest proste do pojęcia
Na forum szukam podpowiedzi

Daj sobie spokój z piecem na ekogroszek. Ja się już wyleczyłem, nigdy więcej takich pomysłów. Po trzech sezonach przerzuciłem się z groszku na nieco droższy w użytkowaniu pellet i przynajmniej popiołu i żużla brak, ale jak pisałem - nigdy więcej pieca na paliwo stałe, a nawet kominka. W kolejnym domu będzie na 100 % pompa ciepła glikol-woda, na pewno z odwiertami, bo działkę mam na terenie po żwirowni, do tego niezbyt dużą. Żeby było ciekawie - koszt takiej inwestycji w porównaniu z ekogroszkiem i kominem dymowym będzie większy o jedyne 10 tys.zł, a jak odliczysz od tego koszt powierzchni, jaką musisz dodatkowo przeznaczyć na kotłownię z piecem i choćby mały skład opału - wyjdzie mniej więcej na to samo. Zauważ, że w "kotłowni" gdzie stanie pompa ciepła możesz robić co chcesz - np. pralnie z suszarnią, a przy ekogroszku - masakra. Nawet drewno do kominka miałem całe usyfione.

jasiek71
09-01-2012, 10:50
No po zimie taki kolektorek ma sporo mocy do chłodzenia;)

jak nam trzeba faktycznie chłodzić to z tego chłodnego gruntu tylko wspomnienie...

tak dla przypomnienia ...
aby uzyskać 1 kwh chłodzenia trzeba przepompować ok. 300m3 powietrza o delcie 10* pomiędzy wewnętrzną a temp. nawiewu tj.
z domu wylata 25* a do niego nawiewasz 15*
wymienniki ciecz- powietrze mają przeciętną sprawność ok. 55%
jakoś ciężko mi jest wyobrazić sobie wielkość instalacji WM o mocy chłodniczej 3-4 kwh w domku jednorodzinnym ;)

Liwko
09-01-2012, 10:57
Tak jak napisałem, podłączył bym to raczej do klimakonwektora by chłodzić dom i regenerować DZ. Przy chłodnicy reku to prędzej tylko do regeneracji DZ.
Jeżeli chodzi o GWC, to lepsze do tego będą odwierty, ale żeby je robić tylko po to to też bez sensu.

jasiek71
09-01-2012, 11:07
Tak jak napisałem, podłączył bym to raczej do klimakonwektora by chłodzić dom i regenerować DZ. Przy chłodnicy reku to prędzej tylko do regeneracji DZ.
Jeżeli chodzi o GWC, to lepsze do tego będą odwierty, ale żeby je robić tylko po to to też bez sensu.

jaką masz temp. glikolu w lecie ( z ziemi ) ??

Liwko
09-01-2012, 11:16
8-10st.

jasiek71
09-01-2012, 11:27
8-10st.

masz odwierty ?? (jakoś nie pamiętam...)
przy takich temp. to można nieco pokombinować, ze 2 kwh z takiego klimakonwektora jak ja używam by wyciągnął przy bezpośrednim obiegu powietrza w domu
kanałami WM raczej nie przepuścisz 600-700 m3/h , trzeba by niezależny układ

kupiecjudex
09-01-2012, 12:04
Zdecydowanie nie polecam.
Ze względu na koszt eksploatacji??? Czy jest inny powód? Jaki?
Bo koszt samej instalacji gazowej wychodzi dużo taniej. W miom przypadku PC jedynie z odwiertem pionowym wchodzi w grę min. 250 m (na dwa odwierty oczywiście), a to niestety drogie rozwiązanie.

Liwko
09-01-2012, 12:07
Ze względu na koszt eksploatacji??? Czy jest inny powód? Jaki?
Bo koszt samej instalacji gazowej wychodzi dużo taniej. W miom przypadku PC jedynie z odwiertem pionowym wchodzi w grę min. 250 m (na dwa odwierty oczywiście), a to niestety drogie rozwiązanie.

Jaki jest koszt inwestycji? Bo o eksploatacji, to w porównaniu do PC to nawet nie ma co dyskutować.

Liwko
09-01-2012, 12:09
masz odwierty ?? (jakoś nie pamiętam...)
przy takich temp. to można nieco pokombinować, ze 2 kwh z takiego klimakonwektora jak ja używam by wyciągnął przy bezpośrednim obiegu powietrza w domu
kanałami WM raczej nie przepuścisz 600-700 m3/h , trzeba by niezależny układ

Tak, mam odwierty.
Cały czas myślę co tu pokombinować. Mam chłodnicę do reku, nie podłączoną, zawsze można sprzedać. Kupił bym klimakonwektor, tyle że nie za bardzo mam gdzie go podłączyć. Musiałbym pokombinować by mieć odpływ na skropliny.

Liwko
09-01-2012, 12:10
jasiek, hałasuje to ustrojstwo? Jak jest w nocy, jak jest w dzień?

zieli
09-01-2012, 12:34
Ze względu na koszt eksploatacji??? Czy jest inny powód? Jaki?
Bo koszt samej instalacji gazowej wychodzi dużo taniej. W miom przypadku PC jedynie z odwiertem pionowym wchodzi w grę min. 250 m (na dwa odwierty oczywiście), a to niestety drogie rozwiązanie.
ja to przerabiałem chciałem założyć gaz z butli ale po przeliczeniu kosztów to jest kompletnie nieopłacalne dzierżawa butli wiąże się z umową na min.2lata co oznacza że przez ten okres jesteśmy uzależnieni od danego dostawcy możemy kupić butle ale to tez są koszty.

aadamuss24
09-01-2012, 13:15
temat się rozkręca :) z braku żałujących :)

kupiecjudex
09-01-2012, 13:51
Brak woli przyznania się do błędu jest rzeczą ludzką zwłaszcz a w naszej nacji. A przecież to nie boli. Pozwala jedynie uniknąć błędów w przyszłości, i może pomóc także innym, o ile ktoś szczerze się przyzna. Ala coś czuję że wątpię.:confused:


ja to przerabiałem chciałem założyć gaz z butli ale po przeliczeniu kosztów to jest kompletnie nieopłacalne dzierżawa butli wiąże się z umową na min.2lata co oznacza że przez ten okres jesteśmy uzależnieni od danego dostawcy możemy kupić butle ale to tez są koszty.

Jak od razu kupisz zbiornik na własność to nie masz tego problemu. A czas zwrotu zakupu zależny jest od ilości zużywanego gazu, im wiecej się zużywa tym szybciej sie zwróci. Ale to kwestia indywidualna, wielkośc domu i ciepłolubność.

jasiek71
09-01-2012, 14:17
jasiek, hałasuje to ustrojstwo? Jak jest w nocy, jak jest w dzień?

mam zamontowane na strychu, słychać dopiero jak się tam wejdzie
w domu nie słychać wcale, że chodzi wentylacja to wiem po tym jak ruszają się liście w takim dużym drzewku ( beniaminek ? )w salonie
u ciebie pomieszczenie z PC to z jakimi sąsiaduje ??
można by założyć tam ten wynalazek a powietrze zasysać kratkami przy podłodze, wydmuchiwać przy suficie ...

Liwko
09-01-2012, 14:38
u ciebie pomieszczenie z PC to z jakimi sąsiaduje ??
można by założyć tam ten wynalazek a powietrze zasysać kratkami przy podłodze, wydmuchiwać przy suficie ...

Tak właśnie o tym myślę.
Kto chce kupić chłodnicę do reku?:)

Liwko
09-01-2012, 14:43
Jak od razu kupisz zbiornik na własność to nie masz tego problemu. A czas zwrotu zakupu zależny jest od ilości zużywanego gazu, im wiecej się zużywa tym szybciej sie zwróci. Ale to kwestia indywidualna, wielkośc domu i ciepłolubność.

Poszperaj na forum na ten temat. Inwestycja niewiele tańsza od PC, rachunki dużo wyższe.

rosomakx4
09-01-2012, 15:52
Jaki jest koszt instalacji PC dla domu 200 m2?
I w ogóle co doświadczeni w temacie polecają za urządzenia i rozwiązania, rozumię że klimakonwektor jak najbardziej( jak to w ogóle działa bo nie wiem z czym się to je)

Liwko
09-01-2012, 16:03
Jaki jest koszt instalacji PC dla domu 200 m2?
I w ogóle co doświadczeni w temacie polecają za urządzenia i rozwiązania, rozumię że klimakonwektor jak najbardziej( jak to w ogóle działa bo nie wiem z czym się to je)

PC to jak każda sroka swój ogon chwali:) PC bym się na twoim miejscu nie przejmował, ważniejsze jest dobre wykonanie tak dolnego jak i górnego źródła.
Po pierwsze musisz wiedzieć jakie twój dom będzie miał zapotrzebowanie na ciepło. To jest podstawa. Następnie dowiedzieć się jak należy wykonać podłogówkę pod PC, dopiero na końcu zająć się dolnym źródłem PC jak i samą PC.
Do klimakonwektora podłączasz dolne źródło PC a on odbierając ciepło z pomieszczenia wdmuchuje do niego chłodniejsze powietrze. To tak w skrócie;)

zieli
09-01-2012, 16:28
Ale to kwestia indywidualna, wielkośc domu i ciepłolubność.
oczywiście jak najbardziej kwestia indiwidualna dla mnie jednym z argumentów przeciw było wykopywanie butli co 10lat przegląd tech.

kupiecjudex
09-01-2012, 16:57
oczywiście jak najbardziej kwestia indiwidualna dla mnie jednym z argumentów przeciw było wykopywanie butli co 10lat przegląd tech.

To fakt:yes:

kupiecjudex
09-01-2012, 17:02
Jaki jest koszt inwestycji? Bo o eksploatacji, to w porównaniu do PC to nawet nie ma co dyskutować.

Instalacja z gazem (butla w ziemii, komin i piec) licząc na full ok. 25 tys PLN, PC taka średnia z odwiertem ok. 250 m ok. 50 tys.
zatem ok. 25 tys różnicy. Niewiadomą jest i będzie nadal wzrost cen gazu i energii za jakiś czas wtedy wszelkie obliczenia dostają w łeb, no ale na to, to już nie ma mądrego.

Liwko
09-01-2012, 17:07
No powiedzmy 40 za PC, więc różnica 15tyś. Warto.

zieli
09-01-2012, 17:09
Instalacja z gazem (butla w ziemii, komin i piec) licząc na full ok. 25 tys PLN, PC taka średnia z odwiertem ok. 250 m ok. 50 tys.
zatem ok. 25 tys różnicy. Niewiadomą jest i będzie nadal wzrost cen gazu i energii za jakiś czas wtedy wszelkie obliczenia dostają w łeb, no ale na to, to już nie ma mądrego.
tutaj się mylisz ja mam wycenę na polska pompę ekopower z odwirtami 180m z kompletną kotłownia na kwotę 38tyś (gdzie same odwierty to 17tyś) jeśli zrobie tańsze odwierty to sam widzisz że gaz jest nieopłacalny

Liwko
09-01-2012, 17:17
Dla 250m2;)

zieli
09-01-2012, 17:20
ok mój błąd nie doczytałem

kupiecjudex
09-01-2012, 18:46
No właśnie u mnie będzie conajmniej 250 m2 do ogrzania, a jak na poddaszu zaadoptujemy jeszcze jedno pomieszczenie to nawet 280 m2.

rosomakx4
09-01-2012, 20:47
Rozumię że DZ - to dolne źródło czyli poprostu ziemia
Czym jest górne źródło i jak prawidłowo o nie zadbać?

Myślę o kolektorze poziomym powiedzmy spokojnie mam ok 400m2 gliniastego podłoża a dom 200m2 -jak wspominałem dobrze zaizolowany
Słysze tu i ówdzie o pionowym ,pewnie nie jest aż tak podatny na warunki zewnętrzne ale przy tych cenach w ogóle jest wart wzięcia pod uwage?
Jak głęboko zakopujecie Wasze kolektory -2m ?
Jak należy wykonać podłogówkę do PC ?
I pytanie poza konkursem - czym prócz mocy ceny hałasu i COPu róźnią się od siebie PC glikol-woda ?Jaką PC powiedzmy mocy 9 KW polecacie i dlaczego?

aadamuss24
09-01-2012, 20:54
Różnią się lekko budową i dosyć znacznie automatyka.

Liwko
09-01-2012, 20:57
Czekaj, czekaj, żeby nie było zbyt łatwo trochę lektury na kilka dni;)

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a

rwxw
10-01-2012, 00:15
Rozumię że DZ - to dolne źródło czyli poprostu ziemia, Czym jest górne źródło i jak prawidłowo o nie zadbać? Myślę o kolektorze poziomym...
DZ to ziemia, GZ to podłogówka. Jeśli masz miejsce na działce, to nie ma sensu płacić za odwierty, chyba że będą tańsze niż kolektor poziomy. Wydajnościowo na jedno wychodzi, więc tańsze są lepsze.
Podłogówka dla pc powinna być w miarę gęsta: rurki co 10-15cm, pętle do 100m. Poza rurami, rozdzialaczem(-ami) i obiegówką nic nie musi zawierać - jest najprostsza bez żadnych mieszaczy.
Co do minimalnych cen wykonania i opisu jak się zakłada pc to zerknij do mojej stopki po naciśnięciu "TU". Ceny instalacji pc (bez podłogówki) wahają się od minimalnych poniżej 25kzł do 100kzł za instalację, do wyboru i koloru. Jakie osiągniesz, to zależy od Twoich zdolności organizacyjnych.

czym prócz mocy ceny hałasu i COPu róźnią się od siebie PC glikol-woda ?
Trudno powiedzieć. PC to proste w budowie i sterowaniu urządzenie. Steruje się włacz/wyłącz. Włączona (za wyjątkiem inwerterowych) grzeje ze stałą maksymalną mocą i tyle. Duża bezwładność podłogówki stabilizuje temperaturę w domu i ułatwia sterowanie, do którego wystarcza zwykły czujnik pokojowy w reprezentatywnym miejscu. Jaką pc polecam ? Dowolną, którą uda Ci się kupić. Dużo ważniejsze jest wykonanie dz i gz niż marka pc.

k***a*z
10-01-2012, 07:35
Ja żałuję , wydałem 25 tyś. a mogłem za kilka tysiaków kupić zwykły piec na jakieś tam groszki czy coś . Mógłbym się umorusać podczas wynoszenia popiołu , nasmrodzić w domu i co jakiś czas spotkać z kominiarzem , a teraz co ? siedzę na fotelu piję piwo i bęben mi tylko rośnie :) .

rosomakx4
10-01-2012, 08:30
Pewnie jak każde urządzenie PC również wymaga czynności obsługowych - jak to wygląda?

piwopijca
10-01-2012, 08:39
Bylo juz kiedys poruszane, niektorym nawet handlowcy "wciskali" do umowy kosztowne serwisy obowiazkowe etc.
Prawda jest taka, ze PCi nie wymaga przegladow serwisowych, po kilku latach nalezy sprawdzic stan glikolu-w razie potrzeby uzupelnic lub wymienic, filtr oczyscic i to chyba tyle.
Jesli sie cos zepsuje to juz inna bajka, koszty zalezne od uszkodzen etc.
Obsluga sprowadza sie do poprawnego ustawienia parametrow grzewczych i sprawdzania czasem stanu pompy -czy sie cos niepokojacego z nia nie dzieje np. zbyt wysokie lub zbyt niskie cisnienie DZ lub GZ albo zbyt niskie temp. DZ itp. - w niektorych pompach urzadzenie samo sie "testuje" i sprawdza oraz informuje o anomaliach j.w., kwestia modelu i producenta PCi.

Pzdr.

leszekf
10-01-2012, 08:43
I pytanie poza konkursem - czym prócz mocy ceny hałasu i COPu róźnią się od siebie PC glikol-woda ?
Jakością wykonania, dostępnością serwisu danej marki, wyposażeniem dodatkowym.

Jaką PC powiedzmy mocy 9 KW polecacie i dlaczego?
Na to pytanie musisz odpowiedzieć sam. Przejrzyj oferty kilku(nastu) producentów, dostawców i rozważ za i przeciw. Wybieraj producenta z Europy, który ma serwis o sporym doświadczeniu blisko Ciebie, stały dostęp do materiałów w raze "W" a serwis zajmuje się tym tematem ładnych kilka lat.
Znane tu i tam marki (kolejność przypadkowa) Ochsner, Alfa Innotec, IVT, Buderus, Stiebel-Eltron, Ecopol-System i wiele innych.
rxwx pisze że wystarczy "zwykły czujnik pokojowy w reprezentatywnym miejscu" - u mnie, przy podłogówce 100%, najbardziej reprezentatywnym miejscem jest północna ściana budynku na zewnątrz ;) bo mam kominek. Ten w salonie służy mi tylko jako zdalny termometr.

Renatka
10-01-2012, 20:25
Ja jestem rozczarowana poborem mocy mojej PC Zirius M2-5 Thermogolva.
Nie stwierdzam, że żałuję tej inwestycji, bo innej alternatywy rozsądnej nie miałam, ale jestem naprawdę rozczarowana. Miało być oszczędnie, a nie jest.
Dom 145 m2 parterowy, powierzchnia grzania to około 120 m2, podłogówka gęsto ułożona. Pod nią 15 cm styropianu, ściany Porotherm Wienerberger 25 plus 15 cm styro Organica Silver, na stropie 20 cm styropianu, rekuperacja, ściany fundamentowe ocieplone 8 cm styrodurem.
Warunki glebowe - piaski gliniaste (chyba jednak bardziej gliniasty niż piaszczysty bo kopiąc nie trzeba szalować rowki same się dobrze trzymają)
Pompę włączyłam 20.11.2010 i pracowała do 25.03.2011. temp. zadana na CO to tylko 24 stopnie, ponieważ trwały prace wykończeniowe. Temp. w środku to 16-18 stopni Zużycie energii to 3200 KWh (nie było jeszcze rekuperacji)
Obecnie kiedy już mieszkamy zużycie miesięczne wygląda następująco: gdy temp zadana na CO 29 stopni to zużycie wynosi około 28-30 KWh/dobę. Jeżleli zwiększę temp. zadaną na CO do 32 stopni i temp. zewnętrzna oscyluje w granicach zera to zużycie wynosi nawet 38KWh/dobę.
Aż boję się pomyśleć co będzie, gdy będę musiała podnieść temp. do np. 35 stopni ze względu na mrozy. Aha, temperatura wewnątrz to około 21 stopni + - pół stopnia więc szału nie ma.
Spodziewałam się znacznie mniejszego zużycia energii, naprawdę

coulignon
10-01-2012, 21:26
szału nie ma jeśli chodzi o ocieplenie ale tragicznie też nie jest. Masz zrobiony rzetelny certyfikat energetyczny? Popatrz na współczynnik Ek jaki tam jest. Twój dom wygląda na 70-80 kwh/m2/rok (strzelam trochę) i przy mokrych ścianach + jakieś drobne nieszczelności + COP 2,5-3 + jeszcze CWU - zużycie moze tak wyglądać. Przyszły sezon może być lepszy. Lub gorszy jak przywali -30stC.

tomek131
10-01-2012, 21:35
Renatko,czy czytając forum przed instalacją miałaś świadomość ,że 95%polecających pompy,wentylacje i tym podobne cuda montuje je lub sprzedaje?Było co najmniej kilkanaście przykładów na forum ,kiedy wychodziło to na jaw.Ostatni dotyczył właśnie pompy którą posiadasz :)

photos
10-01-2012, 21:36
nie no z tym cop 2,5 to przesadzasz...W naatepnym sezonie bedzie duzo lepiej.

aadamuss24
10-01-2012, 21:41
3200 razy nawet 60 groszy to 1920 pln za 5 miesięcy pierwszego sezonu grzewczego - moim zdaniem dobry wynik. pozdr adam

coulignon
10-01-2012, 21:56
nie no z tym cop 2,5 to przesadzasz...W naatepnym sezonie bedzie duzo lepiej.

Czemu? Mam znajomą która sprzedawała PC. Firma, w której pracowała, w ramach samokształcenia, opomiarowała kilkanascie swoich instalacji. Dla kolektorów poziomych, srednioroczny COP oscylował pomiędzi 2 max 3, dla odwiertów było lepiej bo 3,5 czasem dobijało do 4 w zależności od gruntu. Powietrzne pompy po opomiarowaniu przestali sprzedawać. Mamrotali że to na granicy oszustwa czy coś. :-) Przypominam że mierzyli COP średnioroczny a nie w piątek 14 grudnia pomiędzy 12 a 13.

Renatka
10-01-2012, 22:09
3200 razy nawet 60 groszy to 1920 pln za 5 miesięcy pierwszego sezonu grzewczego - moim zdaniem dobry wynik. pozdr adam
No tak, ale gdy nie mieszkałam to pompa pracowała na pół gwizdka temp. w domu 16-18 stopni i przez 4 mies. nie 5 . Gdybym za tę kwotę uzyskała w domu temp 22 stopnie też powiedziałabym, że wynik niezły

Renatka
10-01-2012, 22:15
Renatko,czy czytając forum przed instalacją miałaś świadomość ,że 95%polecających pompy,wentylacje i tym podobne cuda montuje je lub sprzedaje?Było co najmniej kilkanaście przykładów na forum ,kiedy wychodziło to na jaw.Ostatni dotyczył właśnie pompy którą posiadasz :)
Zanim zdecydowałam się na pompę poczytałam trochę, wymieniłam prywatne maile z różnymi osobami z forum, a na tę właśnie pompę zdecydowałam się, ponieważ wydawał mi się rozsądny stosunek ceny do parametrów.
Cóż, zobaczymy gdy dom się bardziej wygrzeje, wysuszy. Ja poeksperymentuje z ustawieniami, bo może tu tkwi przyczyna

photos
10-01-2012, 22:25
zazwyczaj nigdy ustawienia instalatora nie sa optymalne. Kazdy dom jeat inny, kazdy czlowiek ma inne potrzeby...trzeba sobie samemu wszystko poustawiac...ja jestem tego najlepszym przykladem...sam dochodze co i jak w mojej instalacji jest do zmiany...a bylo sporo bykow

Renatka
10-01-2012, 22:37
szału nie ma jeśli chodzi o ocieplenie ale tragicznie też nie jest. Masz zrobiony rzetelny certyfikat energetyczny? Popatrz na współczynnik Ek jaki tam jest. Twój dom wygląda na 70-80 kwh/m2/rok (strzelam trochę) i przy mokrych ścianach + jakieś drobne nieszczelności + COP 2,5-3 + jeszcze CWU - zużycie moze tak wyglądać. Przyszły sezon może być lepszy. Lub gorszy jak przywali -30stC.

A jak powinien być zrobiony rzetelny certyfikat?
Gość przyjechał, obejrzał wszystko, wypytał, wziął dokumenty a za kilka dni przywiózł świadectwo i tyle
Współczynnik EK określił na 100,04 KWh/(m2rok) :(

Renatka
10-01-2012, 22:51
Myślę o wypożyczeniu kamery termowizyjnej aby sprawdzić występowanie mostków termicznych i o ile się da wyeliminować je.
Tylko podpowiedzcie mi gdzie taką wypożyczyć, albo taką usługę zamówić?

Jacek150
10-01-2012, 22:52
A ja jestem bardzo zadowolony. Mam pompę Nibe 1245 12kw i ogrzewam ok 300 m2. Mieszkam w domu pierwszy sezon od 01-04-11. W zeszlym miesiacu pompa wraz z ciepła woda zuzyla ok 900 kwh ( 3 osoby ). Nie posiadam rekuperacji. Sciany poroton 24 plus styropian Thermoorganiki Platinum Plus. Na podlodze parteru styropian 10 cm , dach welna Mega Rock 15 cm i w poprzek Superrock 10 cm, czyli w sumie 25 cm. Temperatura w domu ok 21-21,5 stopni. Podczas duzych wiatrów temp. na górze spadła o ok 1 stopień ze wzgledu na to iz nie mam podbitki jeszcze. Za gaz lub węgiel myślę , za na 100% ponad 1 tyś zł by wyszło za miesiac a ile pierniczenia ..... . Poza sezonem grzewczym CWU wynosi ok 130-140 kwh - myślę , że tanio. Trzeba bys realustą , że za 100 zł lub 200 zl domu 300 m2 sie nie ogrzeje. Ale 120-150 m2 jak najbardziej.

kbab
10-01-2012, 23:42
Myślę o wypożyczeniu kamery termowizyjnej aby sprawdzić występowanie mostków termicznych i o ile się da wyeliminować je.
Tylko podpowiedzcie mi gdzie taką wypożyczyć, albo taką usługę zamówić?
Może zakup pirometr, nawet ten z niższej półki - też zobaczysz mostki.

Obecnie kiedy już mieszkamy zużycie miesięczne wygląda następująco: gdy temp zadana na CO 29 stopni to zużycie wynosi około 28-30 KWh/dobę. Jeżleli zwiększę temp. zadaną na CO do 32 stopni i temp. zewnętrzna oscyluje w granicach zera to zużycie wynosi nawet 38KWh/dobę.
Aż boję się pomyśleć co będzie, gdy będę musiała podnieść temp. do np. 35 stopni ze względu na mrozy. Aha, temperatura wewnątrz to około 21 stopni + - pół stopnia więc szału nie ma.
Jaka temp była w domu przy zadanej na CO 29* oraz 32*?

Daga&Adam
11-01-2012, 00:27
Tak właśnie o tym myślę.
Kto chce kupić chłodnicę do reku?:)

Jaka to dokladnie masz chlodnice i za ile puscisz ? :)

Daga&Adam
11-01-2012, 00:34
No tak, ale gdy nie mieszkałam to pompa pracowała na pół gwizdka temp. w domu 16-18 stopni i przez 4 mies. nie 5 . Gdybym za tę kwotę uzyskała w domu temp 22 stopnie też powiedziałabym, że wynik niezły

A masz G12 i optymalizujesz grzanie na tania taryfe? Bo 3200 razy u mnie tania taryfa 0,32 to juz tylko 1k pln. Zwiekszenie temperatury z 18 do 22 to maksymalnie 40% tego czyli niech bedzie ze 1,5k pln. Pompa pewnie nie da rady grzac tylko w taniej taryfie i wyjdzie w droga - no to niech wyjdzie 2k pln. A z CWU 2,5k pln. Na rok. Ja mysle ze nie masz co narzekac :)

piwopijca
11-01-2012, 07:50
No ale rewelacji nie ma tez.
@Renatka, Ja jednak bym sie jeszcze nie wieszal z tego powodu. :)
Mnie pierwszy sezon kosztwal ok. 860 zl a grzalem srednio do temp. 17,5*C -tez nie mieszkalem jeszcze, wykanczalem dopiero i koszt jest bez cwu.
Zeszly rok kosztowal mnie juz ok. 1 600zl co+cwu dla dwoch osob a wilgotnosc byla na poczatku ok 85%, jak widac dom jeszcze mokry byl.
Teraz za 4 miesiace tj. wrzesien - grudzien 2011 wychodzi mnie za prad ok. 1 000 zl (za caly dom) a za PCi ok. 500zl (co+cwu).
Jak widzisz dopiero w trzecim sezonie koszty zaczynaja sie urealniac - inna sprawa ze zima tegoroczna nie nalzy do najmrozniejszych :)
Ja mam "zwykla" PCi gruntowa z pionowym kolektorem i ok. 215m2 podlog do ogrzania a temp. jakie staram sie utrzymywac to ok. 21-22*C a cwu grzeje trzy razy dziennie w taniej taryfie na max, tj do ok. 55*C

Pzdr.

k***a*z
11-01-2012, 08:53
2,5k pln. Na rok. Ja mysle ze nie masz co narzekac :)

Tyle to ja aktualnie płacę za samo ogrzewanie mieszkania 47m2 (oczywiście rocznie) , plus gaz około 1,2k zł na rok . Z wyliczeń wychodzi mi że na CO i CWU w moim nowym domku (250m2 do grzania) miesięcznie zużyję 1200kWh w okresie grzewczym . Poza sezonem samo CWU około 300-350kWh , roczne całkowite zużycie prądu przez PCi około 10000kWh , w 2T to około 3500zł + 500zł na błąd w obliczeniach czyli 4k zł. To chyba dobry wynik w porównaniu do 3,7k zł z mieszkania ?

piwopijca
11-01-2012, 09:02
@kamieniarz, nie masz rewelacji z tymi wyliczeniami. Wyglada na to ze domu energo-oszczednego "zbytnio" tez nie masz -10 000 kWh na co+cwu to sporo, nawet jak na 250m2 dom.
Dobrze by bylo gdybys mial zuzycie na poziomie np. 6 000 kWh
Mnie za caly dom wychodzi ok. 6 000kWh a za sama PCi ok. 4 000kWh ale cwu dla dwoch osob no i dom mam sporo mniejszy bo raptem 215m2 podlog do ogrzania.

Pzdr.

k***a*z
11-01-2012, 09:10
To są na razie wyliczenia , co będzie to czas pokaże . Współczynnik Ek 30,15 kWh/(m2rok) . Jeszcze nie mieszkam , temp. w środku 17 stopni , PCi w miesiąc zużyła 500kWh w 2T. Podłogówka jeszcze nie wyregulowana. Budynek w zasadzie już 2 rok jest zamknięty i wytynkowany , rok temu wylewałem podłogę , w lecie intensywnie wietrzony.

Jacekss
11-01-2012, 09:23
Dla własnej świadomości powinnaś sobie zrobić wiarygodny audyt !!
100kWh/m2 to masakra jakaś !!
100*145/3*0,4=2tys.zł za samo ogrzewanie przy PCi ?
Ok.26-30kWh dziennie przy COP3

a czy Ek nie zawiera też kosztów CWU ? nie tylko CO

rwxw
11-01-2012, 09:49
Myślę o wypożyczeniu kamery termowizyjne... gdzie taką wypożyczyć, albo taką usługę zamówić?
Oferty widziałem np. na "alledrogo". Odnośnie pompy, to sprawdź jak ona pracuje. Masz pewnie podłogówkę w 100%, więc pc powinna się włączać kilka razy na dobę - najlepiej w taniej taryfie (o ile taką masz).

Daga&Adam
11-01-2012, 10:43
Tyle to ja aktualnie płacę za samo ogrzewanie mieszkania 47m2 (oczywiście rocznie) , plus gaz około 1,2k zł na rok . Z wyliczeń wychodzi mi że na CO i CWU w moim nowym domku (250m2 do grzania) miesięcznie zużyję 1200kWh w okresie grzewczym . Poza sezonem samo CWU około 300-350kWh , roczne całkowite zużycie prądu przez PCi około 10000kWh , w 2T to około 3500zł + 500zł na błąd w obliczeniach czyli 4k zł. To chyba dobry wynik w porównaniu do 3,7k zł z mieszkania ?

Ja sie planuje zmiescic w 2500 pln za CO + CWU w ciagu calego roku, grzejac lekko ponad 200m2, a ok 2700-2800 grzejac blisko 300m2 (piwnice). W grudniu np. zuzylem 850kWh, przez ostatnie rowne 2 miesiace grzania - 1400kWh. Razem na CO+CWU. Oczywiscie wszystko zalezy od domu / ocieplenia etc ale imho 10 tys kWh to duzo.

dekar
11-01-2012, 11:23
Ja jestem rozczarowana poborem mocy mojej PC Zirius M2-5 Thermogolva.
(...)
Masz bardzo małą pompę, jeżeli "zjada" tyle prądu to coś jest nie tak.
Tak "na czuja" to grzejesz grzałkami el. zamiast pompą, sprawdź ustawienia na sterowniku. Kumpel w pierwszym zesonie, w mokrym domu grzał na maksa nie wiedząc, że pompa nie dawała rady i wspomagała się grzałkami. Efekt? Za cały rok zapłacił coś koło 6,5 tyś zł. Trochę go to kosztowało zanim się zorientował o co chodzi.
Nie wiem jak to jest w pompach z bezpośrednim parowaniem, ale dziwi mnie trochę że regulujesz temp. w pokojach ustawianiem ręcznym temperatury CO. Nie masz czujnika pogodowego lub pokojowego? Nie posługujesz się ustawianiem temperatury w domu na sterowniku i ewentualnie tylko dobraniem odpowiedniej krzywej grzewczej? Nie lepiej zostawić dobór temperatury CO sterownikowi?

Sprawdź jeszcze do jakiej temperatury grzejesz CWU i w jakich godzinach.

No i to zapotrzebowanie budynku na poziomie 100kWh/m2/rok, czy przy doborze pompy i w konsekwencji wielkości DZ brałaś pod uwagę tą wartość? Swoją drogą coś bardzo wysokie jest to zapotrzebowanie. U mnie przy podobnej wielkości budynku i ociepleniu mam wyliczone na 52kWh/m2

kupiecjudex
11-01-2012, 12:41
Jak czytam ten wątek którego jestem ojcem :lol: i ten wątek o zużyciu energii, to mi wychodzi że domy przy tych samych samych lub podobnych parametrach (wielkość, rodzaj i grubość ocieplenia zużywją różne, często skrajnie różne ilości energi elektrycznej. Chyba nie wsystko można wytłumaczyć położeniem domu w zakresie stref klimatycznych, wychodzi mi na to że jest to jakiś problem z ustawieniem. Ale nie każdy (np. ja) są na tyle techniczni żeby samemu się z tym bawić. Mocno skomplikowane są te wszyskie ustwienia, macie z tym problem że np. po własnej regulacji jest jescze gożej niż przedtem?

aadamuss24
11-01-2012, 14:26
i sposóbu życia mieszkańców :) jak ktoś często wchodzi i wychodzi :) u mnie kot sam drzwi otwiera i musiałem zmienić zwykłą klamkę na gałkę :) na razie nie daje rady :)

Jacek150
11-01-2012, 15:15
W zeszlym roku 1-03 załozyłem podlicznik tylko do PC. Do dnia dzisiejszego pompa 12kw zuzyła 4200 kwh z cwu. Myśle , że rok zamkne zużyciem na poziomie 5000 - 5300 kwh co wg mnie daje dobry wynik przy ogrzewaniu ok 300 m2

tomek131
11-01-2012, 15:50
Czemu? Mam znajomą która sprzedawała PC. Firma, w której pracowała, w ramach samokształcenia, opomiarowała kilkanascie swoich instalacji. Dla kolektorów poziomych, srednioroczny COP oscylował pomiędzi 2 max 3, dla odwiertów było lepiej bo 3,5 czasem dobijało do 4 w zależności od gruntu. Powietrzne pompy po opomiarowaniu przestali sprzedawać. Mamrotali że to na granicy oszustwa czy coś. :-) Przypominam że mierzyli COP średnioroczny a nie w piątek 14 grudnia pomiędzy 12 a 13.



Zara zapytamy o to hydrauli

kupiecjudex
11-01-2012, 16:08
i sposóbu życia mieszkańców :) jak ktoś często wchodzi i wychodzi :) u mnie kot sam drzwi otwiera i musiałem zmienić zwykłą klamkę na gałkę :) na razie nie daje rady :)
Jak sie bestia zcfani to okno sobie otworzy :lol:

hydraulik_
11-01-2012, 17:12
W zeszlym roku 1-03 załozyłem podlicznik tylko do PC. Do dnia dzisiejszego pompa 12kw zuzyła 4200 kwh z cwu. Myśle , że rok zamkne zużyciem na poziomie 5000 - 5300 kwh co wg mnie daje dobry wynik przy ogrzewaniu ok 300 m2
u mnie poszło podobnie na 250 m2 ale mam grzejniki

leszekf
11-01-2012, 18:42
Tyle to ja aktualnie płacę za samo ogrzewanie mieszkania 47m2 (oczywiście rocznie) , plus gaz około 1,2k zł na rok . Z wyliczeń wychodzi mi że na CO i CWU w moim nowym domku (250m2 do grzania) miesięcznie zużyję 1200kWh w okresie grzewczym . Poza sezonem samo CWU około 300-350kWh , roczne całkowite zużycie prądu przez PCi około 10000kWh , w 2T to około 3500zł + 500zł na błąd w obliczeniach czyli 4k zł. To chyba dobry wynik w porównaniu do 3,7k zł z mieszkania ?
Mieszkania są drogie, bo zwykle trzeba opłacać spółdzielnię/wspólnotę i wynagrodzenie palacza w miejskiej kotłowni. 10000kWh to wg mnie zużyjesz na wszystko i z tego mniejwięcej 60% w 2T

lukasza
12-01-2012, 16:40
Ja jestem rozczarowana poborem mocy mojej PC Zirius M2-5 Thermogolva.
Nie stwierdzam, że żałuję tej inwestycji, bo innej alternatywy rozsądnej nie miałam, ale jestem naprawdę rozczarowana. Miało być oszczędnie, a nie jest.
Dom 145 m2 parterowy, powierzchnia grzania to około 120 m2, podłogówka gęsto ułożona. Pod nią 15 cm styropianu, ściany Porotherm Wienerberger 25 plus 15 cm styro Organica Silver, na stropie 20 cm styropianu, rekuperacja, ściany fundamentowe ocieplone 8 cm styrodurem.
Warunki glebowe - piaski gliniaste (chyba jednak bardziej gliniasty niż piaszczysty bo kopiąc nie trzeba szalować rowki same się dobrze trzymają)
Pompę włączyłam 20.11.2010 i pracowała do 25.03.2011. temp. zadana na CO to tylko 24 stopnie, ponieważ trwały prace wykończeniowe. Temp. w środku to 16-18 stopni Zużycie energii to 3200 KWh (nie było jeszcze rekuperacji)
Obecnie kiedy już mieszkamy zużycie miesięczne wygląda następująco: gdy temp zadana na CO 29 stopni to zużycie wynosi około 28-30 KWh/dobę. Jeżleli zwiększę temp. zadaną na CO do 32 stopni i temp. zewnętrzna oscyluje w granicach zera to zużycie wynosi nawet 38KWh/dobę.
Aż boję się pomyśleć co będzie, gdy będę musiała podnieść temp. do np. 35 stopni ze względu na mrozy. Aha, temperatura wewnątrz to około 21 stopni + - pół stopnia więc szału nie ma.
Spodziewałam się znacznie mniejszego zużycia energii, naprawdę

masz podlicznik, że tak dokładnie podajesz zużycie czy inne ustrojstwo do mierzenia poboru energii przez PC? Rozumiem, ze podajesz teraz dane razem z CWU? Jeśli tak to dla mnie wszystko się zgadza! Zużyjesz na CWU i CO z 6000-6500kWh na sezon 6 msc.
Przyszły sezon to pewnie 6000kWh i tak się utrzyma. Prosty rachunek 120m2 x 100kWh (jak obliczyli w świadectwie) plus woda np: 1000-2000kWh (ile osób?, ile wody zużywa? bo to bardzo indywidualne). Razem ok 13500kWh. Zejdziesz do 6000kWh a może i 5500kWh co da Ci COP na CO i CWU od 2.3 do 2.5 czyli dla PC powietrznej wszystko OK!!
Chyba, że zakładałaś COP dla powietrznej PC ok 2.8-3.0 albo, że dom na 1m2 z tym ociepleniem weźmie 60-70kWH na 1m2. Ostatnio widziałem z 40 certyfikatów energetycznych i takie domki jak twoje (ocieplenie i reku) oceniane są ok 70-80kWh na 1m2, a praktyka i wykonanie zawsze może o te 10-20kWh może być gorsza.

P.S. ja z ociepleniem ścian fundamentu nie 8 cm a 15 cm, ze ścianami domu nie 15cm Silver a 20cm Platinium i dachu nie 20cm styropian a średnio 35 cm wełny (0,035) i reku celuję wg. tego forumowiczów w 50kWh na 1m2, Ja sobie liczę 60kWh na 1m2 i będzie OK. A może się zdarzyć 70kWH jak by mi dużo by przy robocie spieprzyli (oby nie). Mój kierbud też na 60kWh to ocenia przy poprawnym wykończeniu.

lukasza
12-01-2012, 16:53
te 70-80kWh w certyfikatach głównie było dla domów piętrowych co w parterówce oznacz z 10kWH pewnie więcej, czyli 80-90kWh

zieli
12-01-2012, 20:45
dlaczego w parterówkach jest więcej?

dargoth
12-01-2012, 20:48
Większa powierzchnia przegród zewnętrznych przy tej samej powierzchni użytkowej?

Renatka
12-01-2012, 21:05
Bardzo dziękuję, że tyle osób pochyliło się życzliwie nad moim problemem z poborami mocy. Z zazdrością ( nie z zawiścią :no: ) czytam o Waszych oszczędnościach przy nawet większych pompach.

kbab przy zadanej temp. 29 stop. na CO w domu temperatura około 20,2 - 20,8. Przy zadanej 32 stop. w domu temp. 21,2-21,6

Daga&Adam dopiero od połowy lutego będę miała taryfę weekendową. Teraz wszystko hula w G 11 :( Powód prozaiczny, nie umiem sobie nastawić tego podbicia temp. w godzinach taniej taryfy, ale już rozgryzam rachunek ekonomiczny najlepszym nauczycielem jest :yes:

Piwopijca obiecuję jeszcze się nie powiesić, ale zużycie energii u Ciebie jest dla mnie marzeniem.

Jacekss doczytałam na drugiej stronie , że moje Ek zawiera, CWU, wentylacje i urządzenia pomocnicze. Samo ogrzewanie i wentylacja to 91,36 ....ale to też jest bardzo dużo :o

rwxw zapoznam się z ofertą, którą mi polecałeś, dziękuję. Moja pompa ma na dobę około 7-9 startów i pracuje zazwyczaj około 16,5 godziny

adiqq zazdroszczę!

decar ja też uważam, że tak mała pompa nie powinna zżerać tyle prądu. Grzałki mam odłączone. Jeśli będą wielkie mrozy to sama zdejmę pokrywę i je załączę, bo wiem jak. Mam czujnik pogodowy oraz wewnętrzny w reprezentatywnym miejscu dla całej parterówki. Jest możliwość ustawień wg żądanej temperatury wewnątrz. Z krzywą grzania nie wiem jak jest. Niestety boję się tego sama ustawiać abym nie spowodowała jakiegoś zacięcia się pompy. Wiem, że to głupie, ale techniczna to ja nie jestem i potrzebuję czasu by oswoić się z każdym technicznym urządzeniem . Wiem, śmiechu warte:lol2: Jeśli chodzi o DZ, to jest powiększone, podobno z zapasem.

lukasza mam licznik na samej pompie, mierzy pobór dla CO i CWU razem z tym, że to nie pompa powietrzna. To pompa z bezpośrednim parowaniem i gazowym czynnikiem chłodniczym w kolektorach poziomych. COP podobno ma być minimum 3 . Mam ocieplony strop nie dach, bo poddasze jest nieużytkowe. Ocieplenie za radą kerbuda idzie po ścianie kolankowej i schodzi aż do ocieplenia pod warstwą wylewki, jest ciągłość. Te fundamenty może chłoną mi ciepło. Ocieplenie ścian mam dobrze zrobione bo i kierbud chwalił, ale fundamenty to mam wątpliwości i czy ten styrodur to styrodur.

coulignon
12-01-2012, 21:33
styrodur nie styrodur - 8 cm to jest symboliczne ocieplenie.

lukasza
12-01-2012, 22:39
Bardzo dziękuję, że tyle osób pochyliło się życzliwie nad moim problemem z poborami mocy. Z zazdrością ( nie z zawiścią :no: ) czytam o Waszych oszczędnościach przy nawet większych pompach.

lukasza mam licznik na samej pompie, mierzy pobór dla CO i CWU razem z tym, że to nie pompa powietrzna. To pompa z bezpośrednim parowaniem i gazowym czynnikiem chłodniczym w kolektorach poziomych. COP podobno ma być minimum 3 . Mam ocieplony strop nie dach, bo poddasze jest nieużytkowe. Ocieplenie za radą kerbuda idzie po ścianie kolankowej i schodzi aż do ocieplenia pod warstwą wylewki, jest ciągłość. Te fundamenty może chłoną mi ciepło. Ocieplenie ścian mam dobrze zrobione bo i kierbud chwalił, ale fundamenty to mam wątpliwości i czy ten styrodur to styrodur.

ciągłość ocieplenia to nie tylko połączenie ocieplenia ściany fundamentowej, ścian domu i kolankowej ale przede wszystkim ścianki kolankowej z dachem (domki z poddaszem użytkowym) lub nawet ściany fundamentu z ociepleniem posadzki przez ciepłe bloczki. Zostawmy to.
Wyliczenia ze świadectwa energet. 91kWh na 1m2 z CWU wydają się być bardzo realne. Przyznam jednak, że z tą pompą z dolnym źródłem poziomym to mnie zaskoczyło i ten COP nawet jakby wyszedł 2,5 to jest mały. Tym bardziej w taką piękna jesień jak mamy teraz. Szukał bym w 2-3 miejscach. 1. Sama pompa lub jej ustawienia. 2. dolne źródło (coś więcej o nim było pisane?). 3. tak na siłę, ale jak nie używasz poddasza to rozwiń tam kilka rolek wełny, nawet niech zachodzą sobie na ścianki kolankowe.
Powodzenia.

Jacekss
12-01-2012, 23:25
P.S. ja z ociepleniem ścian fundamentu nie 8 cm a 15 cm, ze ścianami domu nie 15cm Silver a 20cm Platinium i dachu nie 20cm styropian a średnio 35 cm wełny (0,035) i reku celuję wg. tego forumowiczów w 50kWh na 1m2, Ja sobie liczę 60kWh na 1m2 i będzie OK. A może się zdarzyć 70kWH jak by mi dużo by przy robocie spieprzyli (oby nie). Mój kierbud też na 60kWh to ocenia przy poprawnym wykończeniu.

nie wiem jaka masz powierzchnie ale u mnie przy podobnych parametrach ocieplenia (słabsza wełna na dachu) wyszło Ek=48 kWh/m2*rok, pow. użytkowa 146m2

borsak1
19-01-2012, 12:02
Panowie jeden z was napisał że w przypadku gazu denerwowały go opłaty stałe a tak z ciekawości a czy w przypadku energii nie mamy opłaty przesyłowej ?

Liwko
19-01-2012, 12:08
Panowie jeden z was napisał że w przypadku gazu denerwowały go opłaty stałe a tak z ciekawości a czy w przypadku energii nie mamy opłaty przesyłowej ?

Jest, ale bardzo mała. U mnie coś koło 15zł.

coulignon
19-01-2012, 12:45
poza tym i tak ja płacisz niezależnie czym grzejesz - bo prąd musisz miec ZAWSZE.

Liwko
19-01-2012, 12:47
poza tym i tak ja płacisz niezależnie czym grzejesz - bo prąd musisz miec ZAWSZE.

I zależy to tylko od taryf a nie od metody grzania.

hydraulik_
19-01-2012, 17:07
Jest, ale bardzo mała. U mnie coś koło 15zł.
Za gaz to około 70 zł
Ale jak jest tylko prąd to tylko jedna opłata stała
A 840 zł to ponad miesiąc grzania PC czyli jakieś 30 % kosztów.

Daga&Adam
19-01-2012, 17:20
Za gaz to około 70 zł
Ale jak jest tylko prąd to tylko jedna opłata stała
A 840 zł to ponad miesiąc grzania PC czyli jakieś 30 % kosztów.

840 to u mnie 3 m-ce grzania :-)

Liwko
19-01-2012, 17:40
840 to u mnie 3 m-ce grzania :-)

A u mnie ze 4:)

hydraulik_
19-01-2012, 17:52
A u mnie ze 4:)
A komin to 7000 zł
to już 40 miesięcy grzania

Liwko
19-01-2012, 17:53
A komin to 7000 zł
to już 40 miesięcy grzania

?

leszekf
19-01-2012, 18:10
No i mamy licytację 8)

QQQQ
19-01-2012, 19:08
840 to u mnie 3 m-ce grzania :-)
dolacze sie do licytacji ;)

od 23.09 do dzis moja PCi zuzyła pradu za 881,3zł

246Wh * 0,7 = 172,2zł
2216kWh * 0.32 = 709,1zł

lujski
19-01-2012, 19:49
co i cwu czy samo co ??? i jak mozna wiedziec w jakich dokladnie godzinach grzejesz ??? domyslam sie ze wiekszosc w taniej ale tez troche w drogiej ?? w jakich sytacjach w drogiej ??

QQQQ
19-01-2012, 20:08
co i cwu czy samo co ??? i jak mozna wiedziec w jakich dokladnie godzinach grzejesz ??? domyslam sie ze wiekszosc w taniej ale tez troche w drogiej ?? w jakich sytacjach w drogiej ??

CO i cwu- jak napisalem zuzycie dla PCi
CO grzeje sie od 22-6 i od 14.30-16.00
cwu od 13-15( raczej konczy ok 14.30) - zaznaczam ze dla mojej rodzinki to wystarcza(2+1)

taka zima jaka jest, jak bedzie mrozna to wyjdzie wiecej :(
ale i tak jest OK:)
no i pale w kominku - od poczatku sezonu zuzylem ok 1,3mp debu kupionego wiosna

lujski
19-01-2012, 20:30
kominek z płaszczem ?? i palisz codziennie ?? czy w zimniejsze popoludnia ?? i jaka gruba masz wylewke ???, wszedzie polozne płytki ?? czy gdzies panele, deski ???
o ile w ciagu dnia spada temperatura ???, do jakich temp. sie nagrzeje rano o 6 i potem popoludniu ?? i jak pompa grzala zeszłej zimy ??? starczało te 10 godzin czy musiala grzac np. 12-14 godzin w duze mrozy ???

lujski
19-01-2012, 20:30
hehe troche pytań mi sie nasuneło :):):)

QQQQ
19-01-2012, 20:47
kominek z płaszczem ?? i palisz codziennie ?? czy w zimniejsze popoludnia ?? i jaka gruba masz wylewke ???, wszedzie polozne płytki ?? czy gdzies panele, deski ???
o ile w ciagu dnia spada temperatura ???, do jakich temp. sie nagrzeje rano o 6 i potem popoludniu ?? i jak pompa grzala zeszłej zimy ??? starczało te 10 godzin czy musiala grzac np. 12-14 godzin w duze mrozy ???

kominek bez plaszcza, rozpalam mozna przyjac ze codziennie, ale male ilosci 3-5 szczap
wszedzie plytki
wylewka ok 6cm
tamta zima byla duuuzo zimniejsza i mialem wiele brakow - opisywalem to w tamacie altherma
powodzenia :)
temp spada od 6-18 ok o 1stC

piwopijca
20-01-2012, 07:43
840 to u mnie 3 m-ce grzania :-)

Ja tez, ja tez.... :)
Ja za 840 zl mialbym 3/4 sezonu na samo ogrzewanie -bez cwu, oplaconego.
No ale jak na mnie to sporo drewan w tym sezonie juz spalilem, bedzie tego z 15-20 szczap bo bylo jakies 6-8 rozpalen w kominku po dwie szczapy.
Z zeszlego roku zostalo mi ok. 1/2 kubika drewna (a mialem kupiony 1 kubik), ciekawe czy zon arade w tym roku dokonczyc to :), na razie cos slabo jej idzie hehe...

BTW: w tym roku zuzylem jak do tej pory 1 375 kWh z czego ok. 85% w II taryfie co moze dac mi koszt ok. 540zl juz z nowym cennikiem.

Pzdr.

bartosz-w
20-01-2012, 14:34
styrodur nie styrodur - 8 cm to jest symboliczne ocieplenie.

Sam mam 8 cm na fundamencie i nie narzekam. Cały prąd za 2 miesiące to 370 zł z ogrzewaniem

coulignon
20-01-2012, 19:47
Sam mam 8 cm na fundamencie i nie narzekam. Cały prąd za 2 miesiące to 370 zł z ogrzewaniem

ciesze się okrutnie. Teraz tylko przekonaj Renatkę (albo jej zakład energetyczny) że też powinna tyle zapłacić. Ocieplenie 8 cm to współczynnik U powyżej 0,3 - raczej nieszczęście tym bardziej że cokół zwykle jest na wysokości ogrzewania podłogowego.

rosomakx4
21-01-2012, 08:56
ciesze się okrutnie. Teraz tylko przekonaj Renatkę (albo jej zakład energetyczny) że też powinna tyle zapłacić. Ocieplenie 8 cm to współczynnik U powyżej 0,3 - raczej nieszczęście tym bardziej że cokół zwykle jest na wysokości ogrzewania podłogowego.

Ile radzisz na ocieplenie fundamentów ? Dałem 15 a na dom 20 - mam nadzieje ze jest ok

rydzadam
21-01-2012, 09:22
Ile radzisz na ocieplenie fundamentów ? Dałem 15 a na dom 20 - mam nadzieje ze jest ok

Moim skromnym zdaniem jest OK :)

coulignon
21-01-2012, 16:07
jak na ogrzewanie PC - mozna by powiedzieć optymalnie. Choć zawsze lepiej jest wykonać obliczenia w OZC - wszak zużycie ciepła to jeszcze inne przegrody + wentylacja.

Renatka
21-01-2012, 20:14
ciesze się okrutnie. Teraz tylko przekonaj Renatkę (albo jej zakład energetyczny) że też powinna tyle zapłacić. Ocieplenie 8 cm to współczynnik U powyżej 0,3 - raczej nieszczęście tym bardziej że cokół zwykle jest na wysokości ogrzewania podłogowego.

Bardzo cierpię gdy czytam o zużyciu energii przez Wasze pompy. :confused:
Biorę na poważnie rady coulignon więc zamówiłam usługę kamerą termowizyjną żeby zobaczyć co z tymi moimi fundamentami.
Przed urządzeniem ogrodu najwyżej odkopię fundamenty i dokleję styropianu 10 cm ....... nie cierpię poprawek

rwxw
21-01-2012, 22:38
żeby zobaczyć co z tymi moimi fundamentami.
Przez fundamenty ucieka najmniej ciepła. Nie masz ich niczym ocieplonych ? Ja mam fundamenty marnie ocieplone, bo tylko do około 70cm od powierzchni ziemi od zewnątrz styropianem 10-ką, fakt że na większości powierzchni pod ziemią mam piwnicę, ale ona niżej nie jest ocieplona. Rachunki mam ok. Najwięcej ciepła ucieka przez dach. Poszukaj mostków i nieszczelności na strychu, przy ewentualnych lukarnach o ile je masz, zobacz jak świecą kominy.

Renatka
21-01-2012, 23:00
rwxw fundamenty mam ocieplone 8cm styrodurem. Mam jednak wątpliwości czy oby to z pewnością jest styrodur i czy szczelnie dolega płyta do płyty. Stan surowy otwarty budowała mi ekipa, systemem "robocizna z materiałem". Wiesz ja sama baba zbudowałam ten dom i nie dałabym rady wszystkiego ogarnąć. W projekcie było ocieplenie 6 cm zwykłym styro i po negocjacjach i dopłatach spowodowałam , że ocieplili mi 8 cm styrodurem, który w założeniu miał zastąpić 12 cm zwykłego styro - słowa szefa ekipy. Ja mu uwierzyłam :rolleyes:
Ogromnie żałuję, że o takich specjalnych ciepłych bloczkach, które daje się na fundamenty jako pierwszą warstwę ścian dowiedziałam się zbyt późno. Nikt z budowlańców, ani kierownik mi o tym nie powiedzieli .
Jesli chodzi o dach to jest to parterówka, a strych jest nieużytkowy. Ocieplony mam strop 20 cm styro, a dach nie. W tej chwili jeszcze nie ma podsufitki. Jest natomiast ciagłość ocieplenia ścian w ten sposób, że 15 cm styropian ze ścian zewnetrznych idzie pod dach, tam wełną jest ściśle upchane przy murłacie i dalej 5 cm styropian schodzi pod wylewkę do warstwy ocieplenia stropu. Tak uczyniłam wg zaleceń kierownika budowy.
Zdjęcia termowizyjne pokarzą co sie dzieje.

rwxw
21-01-2012, 23:30
fundamenty mam ocieplone 8cm styrodurem....Zdjęcia termowizyjne pokarzą co sie dzieje.
To fundamentów bym raczej nie ruszał, ale dokładnie bym pooglądał tą górę.

stefmat
22-01-2012, 10:34
Bardzo proszę przypatrz się temu styropianowi w stropie. na ile jest on jednolity: to znaczy kładziony z całych płyt. Jakie są luki między nimi? U mnie jak tam zajrzałem, to usiadłem i chciało mi się płakać. Tyle było drobnych fragmentów i przyciętych kawałków. Może warto popatrzeć kamerą termowizyjną na przejsciu parte-poddasze. Nie mówię, że u Ciebie musi być źle, ale u mnie dodatkowo elektryk założył reflektorki sufitowe i powycinał otwory w tym styropianie. Czyli jakbym tej izolacji nie miał. W tym roku zmieniłem oświetlenie, otwory zapiankowałem; ale myślę -jednak płyty powymieniam na całe. Drugie co mnie niepokoi, to połączenie styropianu z wełną. Mnie mówiono, że nie powinno się ich łączyć. Piszesz też w którejś wypowiedzi, że wełnę masz upchaną. Ja czytałem, że wełnę powinno się tylko układać, a nie upychać, bo wtedy traci swoje właściwości izolacyjne. Ciepło pozdrawiam

ROBOTERM
24-01-2012, 08:13
Odwiert poziomy pozornie jest tani :-) doliczyć trzeba:
- więcej glikolu oczywiście nie rozcieńczonego z kranówą bo ten jest tani.
- duży koszt wykonania rozdzielacza - średnice rur, rotametry, grupa bezpieczeństwa, separator, zawory odcinające itd.... wszystko razy n pętla
- no i duża powierzchnia działki przeważnie 8 czy 10 krotna powierzania domu.

coulignon
24-01-2012, 08:41
- więcej glikolu oczywiście nie rozcieńczonego z kranówą bo ten jest tani.



?????

niedowiarek
24-01-2012, 08:55
- no i duża powierzchnia działki przeważnie 8 czy 10 krotna powierzania domu.

To ten domek chyba z nieocieplonego żelbetu ma być?

leszekf
24-01-2012, 09:34
Odwiert poziomy pozornie jest tani :-) doliczyć trzeba:
- więcej glikolu oczywiście nie rozcieńczonego z kranówą bo ten jest tani.
- duży koszt wykonania rozdzielacza - średnice rur, rotametry, grupa bezpieczeństwa, separator, zawory odcinające itd.... wszystko razy n pętla
- no i duża powierzchnia działki przeważnie 8 czy 10 krotna powierzania domu.
A świstak siedzi i zawija w sreberka....

PCi 7kW, 500mb kolektora, ok 160m2 ogrzewanej podłogi, w DZ lata sobie gorzałka. Trzecia zima leci a ja nic nie wiem o tym że coś mi źle pracuje.

Woda do rozcieńczenia uzdatniona? A proszę:
FILTR WSTĘPNY BIG BLUE BB 10 '' OBUDOWA - 90zł,
WKŁAD - zmiękczający wodę Big Blue 10" (żywica jonowymienna, przefiltruje 4m3 wody) 55zł
Później można wykorzystać np przy zasilaniu pralki.

KrzysztofLis2
24-01-2012, 09:34
No do dobrze ocieplonych domów to pompy ciepła się przecież nie opłacają. ;)

kupiecjudex
24-01-2012, 19:15
Tak czytam o tych kosztach eksploatacyjnyvh PC głównie zużyciu energii i rzeczywiście koszty eksploatacyjne wyglądają obiecująco.
Ale, wróciłem pare dni temu do roboty po urlopie i zrobiłem sondaż po wspolpracownikach kto czym opala chatę i jak to wychodzi kosztowo.
Wspomnę jeszcze że prawie wszyscy mieszkamy w takiej okolicy że gazu ziemnego nie ma. I wszyscy albo mają olej opałowy (takich jest najwięcej) gaz z butli, lub jakiś ekogroszek, pelet itp.
Dwie opinie dały mi do myślenia.
Znajomi zakładając ogrzewanie na olelej opałowy tak relacjonowali: olj wówczas kosztował 0,60 - 0,70 zł. do instalacji na olej można było dostać preferencyjny kredyt, lub dotację z gminy bo o wówczas było bardzo ekologiczne rozwiązanie. Ogrzewanie olejem było porównywalne kosztowo do opalania węglem ale bezobsługowe, jedynie olej trzeba było zamówić jak się kończył. A teraz po 12.000 zł kosztuje ich rok za ogrzewanie i podgrzanie ciepłej wody. Patrząc na zagadnienie historycznie to ogrzewanie PC jest podobnie objecujące jak olejem te kilkanaście lat temu.
Problem jednak w tym co będzie za te kilkanaście lat, czy Pc ndal będzie tak opłacalna w eksploatacji jak obecnie, może wymyślą do tego czasu jakieś inne cudo.
Ale do tego czasu koszt zakupu PC nie skompensuje większych kosztów inwestycyjnych.
Powiem szczeże że tego typu opine dają do myślenia, niestety nie przybliżają człowieka do decyzji jakie ogrzewanie wybrać.:confused:

Arturo72
24-01-2012, 19:53
Problem jednak w tym co będzie za te kilkanaście lat, czy Pc ndal będzie tak opłacalna w eksploatacji jak obecnie, może wymyślą do tego czasu jakieś inne cudo.
Ale do tego czasu koszt zakupu PC nie skompensuje większych kosztów inwestycyjnych.
Powiem szczeże że tego typu opine dają do myślenia, niestety nie przybliżają człowieka do decyzji jakie ogrzewanie wybrać.:confused:
Pytanie retoryczne jak wiadomo o co chodzi ;)
Masz zapotrzebowanie na ciepło ok.100kWh/m2/rok i COP3,dzisiaj 1kWh to 0,4zł,za kilka lat będzie po 1zł,także oblicz sobie ile zapłacisz grzejąc pompą ciepła za kilka lat :)
Pytanie-co wtedy zrobisz ?
Odpowiedź-kupisz sobie drugą pompę ciepła i będziesz miał COP6 ;)

rwxw
24-01-2012, 19:53
Problem jednak w tym co będzie za te kilkanaście lat
Tego to nie wie nikt, ale jedno jest pewne: energia tanieć nie będzie. Na pewno domy budowane i ocieplane wg. technologii lat 90-tych, a więc 10 styro, 15 wełny na dach, co do dziś bardzo często się jeszcze widuje, będą drogie w eksploatacji. Budując dziś trzeba po pierwsze budować zgodnie z najnowszymi tendencjami i szczelny dom, nie durszlak, bardzo dobrze ocieplić. Do takiego domu nadaje się tylko wentylacja mechaniczna i to pozostanie niezmienne. Kolejna sprawa, to należy umożliwić podłączenie dowolnego źródła ciepła, bo masz rację, że nie wiadomo co będzie za 20 lat. Dopiero ostatnią sprawą jest wybór samego źródła ciepła. Pc jest dobrym rozwiązaniem i zawsze będzie 3.5 x tańsza od samego prądu. Jeśli nie ma gazu, to z bezobsługowych źródeł ciepła niewiele na dziś zostaje z rozsądnymi cenami za eksploatację. Martwić się mogą ci, który zamontowali na stałe kable czy maty do ogrzewania elektrycznego bez zabezpieczenia się na wypadek drastycznych zmian cen prądu np. takich jakie były z olejem, ale ci co mają ogrzewanie wodne będą mogli podłączyć za 20 lat cokolwiek, a pc już się do tego czasu dawno zwróci w rachunkach.

Arturo72
24-01-2012, 19:57
Budując dziś trzeba po pierwsze budować zgodnie z najnowszymi tendencjami i szczelny dom, nie durszlak, bardzo dobrze ocieplić.Dopiero ostatnią sprawą jest wybór samego źródła ciepła.
Święte słowa ,które trzeba przykleić w wątku o pompach ciepła.

Dla mnie grzanie prądem z COP1 dzisiaj będzie tanie a za kilka lat przy 1zł/kWh pomyślę o pompie ciepła lub czymś nowszym a nie odwrotnie jak tojest modne tutaj olewam energooszczędność bo mam pompę ciepła a za kilka lat zęby w ścianę ;)

hydraulik_
24-01-2012, 20:04
przecież nie trzeba montować PC .Można postawić tak dom aby nie montować systemu ogrzewania.Grzać ciałem i telewizorem .np 30 m2

rwxw
24-01-2012, 20:07
Dla mnie grzanie prądem z COP1 dzisiaj będzie tanie a za kilka lat przy 1zł/kWh pomyślę o pompie ciepła lub czymś nowszym
Po prostu będziesz te parę lat do tyłu, instalacji na cop1 i tak za darmo nie zrobisz. To mniej więcej tak, jakbyś wynajmował mieszkanie za odstępne w wysokości 3.5x rata kredytu. Płacisz, płacisz i nic z tego nie ma.

Arturo72
24-01-2012, 20:14
Po prostu będziesz te parę lat do tyłu, instalacji na cop1 i tak za darmo nie zrobisz. To mniej więcej tak, jakbyś wynajmował mieszkanie za odstępne w wysokości 3.5x rata kredytu. Płacisz, płacisz i nic z tego nie ma.
Jak będę do tyłu ? Jak to liczysz ?
Piec+bojler+montaż=4tys.zł,pompa ciepła+zasobnik+montaż=min.25tys.zł
Zużycie na c.o+cwu =7tys.kWh=2800zł/rok przy COP3=933zł/rok
Różnica w rocznych rachukach=1,9tys.zł,różnica w zakupie=21tys.zł
Może chciałeś napisać,że będę te parę lat do przodu :)

kupiecjudex
24-01-2012, 20:30
To się wszystko zgadza chłopaki, tylko że, zmiana ogrzewania np. oleju na gaz, czy np z węgla czy ekogroszku na gaz, jest jeżeli chodzi o koszty do zniesienia, ale jeśli za kilka lat zaistnieje potrzeba zmiany źródła ogrzewania z PC na inny przy obecnych cenach inwestycyjnych PC to zaboli bardzo.

dargoth
24-01-2012, 20:37
Będziesz parę lat do przodu jak ci ktoś za darmo PC da i zamontuje.
Załóżmy, że po 5ciu latach decydujesz się na PC. PC może stanieją, a może nie, bo jak energia elektryczna mocno zdrożeje to i popyt na urządzenia może być większy. Ale załóżmy, że trochę stanieje i powiedzmy, że urządzenie będzie cię kosztować te 5kpln taniej. Za robociznę raczej mniej nie zapłacisz tylko więcej.
Zatem po 5ciu latach twoje koszty to 4kpln za ogrzewanie elektryczne 20kpln za PC i 9500 różnicy w rachunkach zakładając że przez te 5 lat prąd nie zdrożeje. Ale że prąd będzie drożał stopniowo z roku na rok to można spokojnie doliczyć 15 kpln. Podsumowując możesz teraz wydać 25 kpln i mieć spokój lub za 5 lat uzbiera ci się w sumie 39 kpln i będziesz miał to samo.

kupiecjudex
24-01-2012, 21:54
Założenie że przez 5 lat energia nie zdrożeje jest chyba mocno ryzykowne ;)

Arturo72
24-01-2012, 22:03
Założenie że przez 5 lat energia nie zdrożeje jest chyba mocno ryzykowne ;)
Ja tam zakładam,że za parę lat 1kWh dojdzie do 1zł ;)

dargoth
24-01-2012, 22:11
Samo założenie ryzykowne nie jest, ryzykiem jest opieranie się na takim założeniu przy wyborze źródła ciepła.
Arturo zakłada, że jak kWh będzie kosztować 1 zł to zamontuje PC i nie zdaje sobie sprawy, że zanim do tego dojdzie będzie płacił 50, 60, 70, 80 i 90 gr w międzyczasie. Im dłużej będzie cena dochodziła do jego punktu krytycznego tym będzie bardziej w plecy. Różnica w kosztach eksploatacyjnych omawianych przypadków będzie się zwiększać z roku na rok. Założę się, że PC tak szybko tanieć nie będą. Zapomina też o tych 4 kpln wyłożonych na początku na piec, bojler i instalacje, które pójdą wcześniej czy później w błoto. Zapomina o podwójnym koszcie zrobienia kotłowni i oczywiście zapomina też, że rycie założonego już ogrodu, trawnika i późniejsze jego odtworzenie również swoje kosztuje. Oczywiście może powiedzieć że nie będzie robił DZ, bo zamierza zainstalować PPC, ale wtedy już w grę nie wchodzi 25 kpln, a sporo mniej.

Arturo72
24-01-2012, 22:16
Założę się, że PC tak szybko tanieć nie będą. Zapomina też o tych 4 kpln wyłożonych na początku na piec, bojler i instalacje, które pójdą wcześniej czy później w błoto. Zapomina o podwójnym koszcie zrobienia kotłowni i oczywiście zapomina też, że rycie założonego już ogrodu, trawnika i późniejsze jego odtworzenie również swoje kosztuje. Oczywiście może powiedzieć że nie będzie robił DZ, bo zamierza zainstalować PPC, ale wtedy już w grę nie wchodzi 25 kpln, a sporo mniej.
A kto powiedział,że gruntowe pompy ciepła są jedynie słuszne ? Na tą chwilę mogę mieć do siebie powietrzną za 15tys.zł... a za kilka lat w jakiej cenie będą ?

dargoth
24-01-2012, 22:24
Ja tego nie powiedziałem, ale ty napisałeś, że PC to wydatek min. 25kpln. Wygląda na to, że gruntowe PC to jedyny słuszny wybór dla twoich wyliczeń. Nie namawiam cię ani na gruntową ani też powietrzną PC. Chcę jedynie pokazać ci, że możesz się mylić i w perspektywie kilku lat stracić na wyborze pieca elektrycznego i bojlera.

rwxw
24-01-2012, 22:25
tylko że, zmiana ogrzewania ... jest jeżeli chodzi o koszty do zniesienia
Zawsze najtańszy inwestycyjnie i eksploatacyjnie będzie prosty kocioł na wszystko za 1kzł. Zagrzeje i posprząta. Jednak przy wymaganiach, że chcemy mieć bezobsługowe źródło ciepła cena rośnie. Podajnik to już koło 8-10kzł. Podobnie z gazem, podłączenie, projekty, kocioł itd, to już ponad 10kzł, więc też nie za darmo. Nie każdy może mieć gaz, nie każdy chce paliwo stałe, a prąd ma każdy. Olej ze względu na podatki to dziś raczej egzotyka i wątpię, czy ktoś się dziś decyduje na olej. Gaz płynny też nie jest tani w instalacji.

Arturo72
24-01-2012, 22:31
Nie namawiam cię ani na gruntową ani też powietrzną PC. Chcę jedynie pokazać ci, że możesz się mylić i w perspektywie kilku lat stracić na wyborze pieca elektrycznego i bojlera.
Może się mylę ale stawiam na znaczny spadek cen pomp ciepła w przyszłości.Jest ryzyko jest zabawa ;)
Chociaż w moim przypadku ryzyko(duże rachunki) postaram się zminimalizować.

rwxw
24-01-2012, 22:34
a za kilka lat w jakiej cenie będą ?
Oczywiście że w wyższej, już nasze wspaniałe państwo o to zadba. Jakoś nie widzę, żeby cokolwiek tak taniało, żeby warto było czekać płacąc więcej za ogrzewanie. Weź pod uwagę, że na świecie skala produkcji pc nie jest taka mała jak w PL, zerknij na zachód i sprawdź ile tam pc pracuje. Poszukaj, może tam Ci się uda coś sensownego kupić. W końcu jesteśmy w Europie.

dargoth
25-01-2012, 14:35
Może się mylę ale stawiam na znaczny spadek cen pomp ciepła w przyszłości.Jest ryzyko jest zabawa ;)
Chociaż w moim przypadku ryzyko(duże rachunki) postaram się zminimalizować.

To, że zacząłeś sobie uświadamiać, że jednak jakieś ryzyko istnieje uznam za spory postęp. Mam nadzieję, że będziesz miał to wszystko na uwadze wypowiadając się w przyszłości o PC. Przecież zamiast wytykać ludziom głupotę i obrzydzać PC możesz propagować mądre i oszczędne rozwiązania zarówno w samym budownictwie jak i w wyborze i instalacji samych pomp ciepła, tak jak to robi wielu innych. Kulturalnie, grzecznie i bez osobistych wycieczek.

Pozdrawiam

malux20
25-01-2012, 15:49
ja to się martwię że po deszczówce państwo polskie będzie chciało opodatkować tlen/powietrze i dla pomp powietrznych wprowadzą extra stawki.
przy gruncie też coś wymyślą-może podatek od zdechniętego kreta na działce

Arturo72
25-01-2012, 18:16
To, że zacząłeś sobie uświadamiać, że jednak jakieś ryzyko istnieje uznam za spory postęp. Mam nadzieję, że będziesz miał to wszystko na uwadze wypowiadając się w przyszłości o PC. Przecież zamiast wytykać ludziom głupotę i obrzydzać PC możesz propagować mądre i oszczędne rozwiązania zarówno w samym budownictwie jak i w wyborze i instalacji samych pomp ciepła, tak jak to robi wielu innych. Kulturalnie, grzecznie i bez osobistych wycieczek.

Pozdrawiam
Ja nie zacząłem sobie uświadamiać,ja zdaje sobie z tego sprawę,że zamiast 30kWh/m2/rok może być 40kWh/m2/rok ;)
To po pierwsze a po drugie o ryzyku myślałem przez pryzmat 1zł za 1kWh w niedługim czasie :)
Cięzko się nie odzywać,jeśli ktoś doradza kupno pompy ciepła i to jedynie gruntowej jako jedynego i najlepszego sposobu na obniżenie rachunków i robi to z taką bezczelnością a często z mijaniem się z prawdą,że trzeba reagować i uświadamiać inwestorów,żeby właśnie za parę lat przy 1zł/kWh nie obudzili się z ręką w nocniku...

tomek131
25-01-2012, 21:38
Wszedzie mowia ,ze prad zdrozeje ,a gaz pojdzie z lupkow i nie bedzie mocno drozal.
Prosty kociol pany i tylko gaz.Prosto ,bezobslugowo i na pewno cieplo.I wykapac sie mozna i chalupe zagrzac jak sie chce i do jakiej temp sie chce.Nie trza miec goraco w nocy, a najzimniej jak sie wraca z roboty i takie tam.
Jak ktos ni ma gazu kociol z podajnikiem,jak ktos ni ma gazu, nie chce kotla z podajnikiem na wegiel i ma duzo kasy,oraz nie zalezy mu czy ta kasa sie zwroci to pompa ciepla.Kapiemy sie w nocy pierzemy w nocy ,zmywamy w nocy a w dzien spimy i czekamy na regenracje dz
Jak czysty prad to pol metra styro wszedzie naokolo i nie duzy dom

Liwko
25-01-2012, 21:44
Wszedzie mowia ,ze prad zdrozeje ,a gaz pojdzie z lupkow i nie bedzie mocno drozal.
Prosty kociol pany i tylko gaz.Prosto ,bezobslugowo i na pewno cieplo.I wykapac sie mozna i chalupe zagrzac jak sie chce i do jakiej temp sie chce.Nie trza miec goraco w nocy, a najzimniej jak sie wraca z roboty i takie tam.
Jak ktos ni ma gazu kociol z podajnikiem,jak ktos ni ma gazu, nie chce kotla z podajnikiem na wegiel i ma duzo kasy,oraz nie zalezy mu czy ta kasa sie zwroci to pompa ciepla.Kapiemy sie w nocy pierzemy w nocy ,zmywamy w nocy a w dzien spimy i czekamy na regenracje dz
Jak czysty prad to pol metra styro wszedzie naokolo i nie duzy dom

A jaki Tomek zbudował domek? :D

photos
25-01-2012, 21:50
Wszedzie mowia ,ze prad zdrozeje ,a gaz pojdzie z lupkow i nie bedzie mocno drozal.
Prosty kociol pany i tylko gaz.Prosto ,bezobslugowo i na pewno cieplo.I wykapac sie mozna i chalupe zagrzac jak sie chce i do jakiej temp sie chce.Nie trza miec goraco w nocy, a najzimniej jak sie wraca z roboty i takie tam.
Jak ktos ni ma gazu kociol z podajnikiem,jak ktos ni ma gazu, nie chce kotla z podajnikiem na wegiel i ma duzo kasy,oraz nie zalezy mu czy ta kasa sie zwroci to pompa ciepla.Kapiemy sie w nocy pierzemy w nocy ,zmywamy w nocy a w dzien spimy i czekamy na regenracje dz
Jak czysty prad to pol metra styro wszedzie naokolo i nie duzy dom
przekręcasz wszystko. Podłogówka mimo iz jest ładowana w nocy zacznie oddawać w dzień. Jakoś nikt kto ma pompe nie kapie sie w nocy...no chyba że chce ale nie musi na pewno. Z tego wszystkiego zgadza sie jedno. Mnie osobiscie nie zalezy na zadnym zwrocie. Ja chcę mieć niskie rachunki. Co prawda grzeje na razie do 18 stopni bo tam nie mieszkam, ale rachunek przyszedł mi na bardzo mała kwotę. Od 7 lipca 2011 do 19 stycznia 2012 - 740 zł. No i dom mam troche jeszcze na górze dziurawy, brak drzwi do zimnej piwnicy itd...ale po co ja to Tobie pisze . Ty wiesz lepiej niz wszyscy uzytkownicy

Liwko
25-01-2012, 21:57
W sumie, to pal węglem w drugiej taryfie, kto ci broni:D

tomek131
25-01-2012, 23:04
Aaaaaaaaaaaatam ,pójde na calosc ,kupie powierzna i potem wam napisze tu jak dziala.I to bedzie jedyny wpis ,ktoremu mozna bedzie zaufac :)

photos
25-01-2012, 23:47
Wątpie...znajdzie sie kolejny niedowiarek i bedzie zarzucał równiez Tobie nieuczciwosc albo jak wolisz nieobiektywne spojrzenie. Ja tam nikogo nie przekonuje do pompy. dziele się tylko uwagami

niedowiarek
26-01-2012, 11:38
Wątpie...znajdzie sie kolejny niedowiarek....

Nadepnąłem Ci na odcisk, czy co??? :P

photos
26-01-2012, 12:59
Nadepnąłem Ci na odcisk, czy co??? :P
heh tak myslałem ze sie odezwiesz :)

I***ia
26-01-2012, 14:52
Wszedzie mowia ,ze prad zdrozeje ,a gaz pojdzie z lupkow i nie bedzie mocno drozal.
Prosty kociol pany i tylko gaz.Prosto ,bezobslugowo i na pewno cieplo.I wykapac sie mozna i chalupe zagrzac jak sie chce i do jakiej temp sie chce.Nie trza miec goraco w nocy, a najzimniej jak sie wraca z roboty i takie tam.
Jak ktos ni ma gazu kociol z podajnikiem,jak ktos ni ma gazu, nie chce kotla z podajnikiem na wegiel i ma duzo kasy,oraz nie zalezy mu czy ta kasa sie zwroci to pompa ciepla.Kapiemy sie w nocy pierzemy w nocy ,zmywamy w nocy a w dzien spimy i czekamy na regenracje dz
Jak czysty prad to pol metra styro wszedzie naokolo i nie duzy dom

Nie posiada Pan odpowiedniej wiedzy w temacie, a wypowiada sie Pan w dziale pomp ciepla. Jaki to ma sens? Ogrzewanie podlogowe ma to do siebie, ze posiada doskonale naturalne wlasciwosci buforujace oraz spora inercje. To co Pan pisze o zimnym domu w ciagu dnia, to herezja. Jesli natomiast i to do Pana nie trafia, to prosze zauwazyc istnienie takich urzadzen jak bufory, ktorych zadaniem jest magazynowanie ciepla. Nie mam Pana zamiaru do niczego przekonywac, ani namawiac. Wybral juz Pan swoje rozwiazanie, ale mysle, ze w tym temacie- dla dobra wszystkich zainteresowanych, powinny sie wypowiadac osoby, ktore posiadaja zainstalowa pompe ciepla i chca sie podzielic powodami, dla ktorych zaluja takiej decyzji.



Może się mylę ale stawiam na znaczny spadek cen pomp ciepła w przyszłości.Jest ryzyko jest zabawa
Chociaż w moim przypadku ryzyko(duże rachunki) postaram się zminimalizować.

Powinno wydawac sie oczywistym, ze w dobie kryzysu energetycznego, w czasach kurczacych sie zasobow paliw kopalnych, oraz wysokich norm emisji spalin, powodujacych dynamiczny wzrost cen tych zrodel energii, uzaleznianie sie od nich jest czyms wiecej niz oczywistym ryzykiem, ktore dla wiekszosci (przede wszystkim tych, ktorzy potrzebuja oszczednosci) takze slepa uliczka. Ceny paliw sa ze soba powiazane, jesli gazprom przykreci kurek i podniesie cene, kosz reszty paliw takich, jak wegiel, drewno, czy olej rowniez pojda w gore. Prosta relacja, jak Pb - LPG.

leszekf
26-01-2012, 15:05
IVTenergia, witamy na forum.
Warto dostrzec sporą dawkę ironii postu tomek131.

leszekf
26-01-2012, 15:13
IVTenergia, no to może tak na początek z grubej rury -
IVT HT Plus CT ze sterownikiem Rego637. Może jakiś upgrade oprogramowania sterownika? W dobie przywołanego kryzysu energetycznego warto by dysponować więcej niż:
- jednym przedziałem sterowania na dobę dla CO
- jednym przedziałem sterowania na dobę dla CWU
Czy jedynym sposobem dowiedzenia się o parametrach pracy nadal musi być wyświetlacz?
Czy jedyna możliwość podglądu parametrów i sterowania to pakiecik z husdata.se za jedyne 1345 SEK ?

Na odpowiedź na pewno czekam nie tylko ja...

malux20
26-01-2012, 15:24
dpbrze że zawitał fachowiec.
był taki dzień że żonie kazałem zrobić przelew na pompę waszą ale zlewające podejscie buderusa jakoś mnie w ostatniej chwili wstrzymało
najbardziej to że w buderusie się mi dziwili że to ma być jedynę żródełko ciepła i to że wciskali mi bufor .

generalnie to może być problem firm które kasę robiły na gazowcach , zwykłych piecach , niby chcą zabłysnąć w nowym segmencie z podejsciem jak się sprzeda to dobrze.

leszekf
26-01-2012, 15:38
Po chwili zastanowienia....czy IVT GmbH&Co.KG (którego dystrybucją się zajmujecie) ma coś wspólnego z IVT Värmepumpar. Coś czuję że to tylko zbieżność pierwszej części nazwy.

aadamuss24
26-01-2012, 17:21
generalnie to może być problem firm które kasę robiły na gazowcach , zwykłych piecach , niby chcą zabłysnąć w nowym segmencie z podejsciem jak się sprzeda to dobrze.

bo pompy ciepła to taka kula u nogi :) ludzie chcą to i firmy sprzedają, swoich nie mają to kombinują z podproducentami. Lepszą kasę firmy zarabiają na kotłach gazowych gdzie nikt nikomu nie zarzuca, że dz drogie :)

I***ia
26-01-2012, 17:34
Po chwili zastanowienia....czy IVT GmbH&Co.KG (którego dystrybucją się zajmujecie) ma coś wspólnego z IVT Värmepumpar. Coś czuję że to tylko zbieżność pierwszej części nazwy.

IVT GmbH&Co to niemieckia firma, zajmuje sie produkcja systemow instalacji ogrzewania powierzchniowego, systemow solarnych, zasobnikow, buforow, automatyką - ze szwedzka firma produkujaca pompy ciepla ma wspolna jedynie nazwe.

Pomimo, ze IVT to niezle pompy, to my jako firma zalecamy montaz urzadzen niemieckich (firmy produkujacej wylacznie pompy ciepla, o bardzo duzym zakresie mocy, dajacej najdluzsze gwarancje na swoje produkty) - nie bede umieszczal nazwy na forum, poniewaz nie wiem, czy taka reklama bylaby zgodna z regulaminem.

Liwko
26-01-2012, 18:19
Niestety użytkownicy lub przyszli nabywcy pomp ciepła nie rozumieją tego zbytnio :)

No bo padnę:D
Kto, jak nie ty pisał, że PC to się nadaje tylko do durszlaka??? Jak to się wszystko ładnie zmienia:)

I***ia
26-01-2012, 18:29
Zgadzam sie w 100%, im lepiej zaizolowany dom - tym lepiej. Ale nie zawsze ogrzeje sie dom tymi 100W/osoby + telewizor. Niektorzy buduja wieksze domy niz 100, czy 200m, bo np. 500, czy 600. Lubia wielkie przeszklenia, albo maja ochote otwierac okno na osciez. Swiat nie jest czarnobialy. Tak jak instalacja gazu w dosc skomplikowanym i oszczednym silniku 1.2TSI mija sie z celem, tak w przypadku samochodu z silnikiem 5.0 moze byc juz, w zaleznosci od upodoban- istotna, a nawet niezastapiona alternatywa.

coulignon
26-01-2012, 19:44
Matko, fachowiec i mówi ludzkim głosem!!!

tomek131
26-01-2012, 20:26
Eh naganiacze ,wszedzie naganiacze

QQQQ
26-01-2012, 22:23
Matko, fachowiec i mówi ludzkim głosem!!!

niech napisze, czy teoretyk, czy praktyk ? czy cos zamotowal? moze budowe jakas prowadzil?
chetnie popisze :)

wihajster
26-01-2012, 22:45
nie bede umieszczal nazwy na forum, poniewaz nie wiem, czy taka reklama bylaby zgodna z regulaminem.

Za to Twoja "stopka" jest na 100% niezgodna z regulaminem...
Nie wspominając o nicku - nie może kojarzyć się z firmą lub działalnością.
Prędzej czy później za powyższe moderator Cię "ustrzeli" ;)

I***ia
26-01-2012, 23:22
niech napisze, czy teoretyk, czy praktyk ? czy cos zamotowal? moze budowe jakas prowadzil?
chetnie popisze

Wieloletni praktyk. Wsrod realizacji naprawde odpowiedzialne budynki wielkokubaturowe. Po szczegoly zapraszam na strone. Jesli chce Pan popisac, to rowniez jak najbardziej zapraszam.


Za to Twoja "stopka" jest na 100% niezgodna z regulaminem...
Nie wspominając o nicku - nie może kojarzyć się z firmą lub działalnością.
Prędzej czy później za powyższe moderator Cię "ustrzeli" ;)

Bedzie Pan musial przedefiniowac wartosc 100%:) Jest to opcja umozliwiona przez Murator.

wihajster
26-01-2012, 23:32
Bedzie Pan musial przedefiniowac wartosc 100%:) Jest to opcja umozliwiona przez Murator.

Będę MUSIAŁ jedynie umrzeć, jak każdy ;)

ROBOTERM
27-01-2012, 19:33
Jeżeli rozdzielacz kosztuje grosze w kotłowni do dolnego źródła to proszę o namiar gdzie można za grosze kupić:
rure PP fi 63 kolanka kształtki, rotametry, separator powietrza grupę bezpieczęstwa, naczynie czujnik ciśnienia itd

Liwko
27-01-2012, 19:58
Liwko.pl,tam za grosze nie tylko kupisz rozdzielacz,tam także za grosze odwierty,wykopy no i cała PCi ;)

Jak już to liwko.com:D

niedowiarek
27-01-2012, 20:02
Śledzę ten wątek i jakoś do tej pory tylko Arturo72 żałuje zakupu PCi ;). Ciekawe dlaczego :confused:

aadamuss24
27-01-2012, 20:49
Liwko.eu :-) lepiej mieć wszystkie domeny :-)

ROBOTERM
27-01-2012, 21:33
Jedna pętla pozioma to ok 200m długości zasilanie i powrót. Na domek 150m działka 1400mkw zajęta przez kolektor dowód:
7x100 co metr odstęp. Daje nam 100m x 14m czyli 1400 mkw czyli między 8 a 10 krotność powierzchni domu.

rwxw
27-01-2012, 22:27
Na domek 150m działka 1400mkw zajęta przez kolektor
Wszystko zależy od tego, co ma te 150m, czy hala balszok, czy dom w miarę dobrze ocieplony jak na dzisiejsze standardy. Jeśli dom, to kolektor jest chyba trochę przesadzony. Ja mam "nieco" większy domek i uważam, że przesadziłem z 4x 20m spirali. Wystarczyłoby 3x20m, czyli koło 300m2. Oczywiście większy kolektor nie zaszkodzi, mnie moja dodatkowa pętla w niczym nie przeszkadza, ale czy jest niezbędny...

ozzy
27-01-2012, 22:33
Ja bym chciał jakieś krytyczne uwagi na temat pomp ciepła poczytać, nie wierzę że w Polsce wszyscy tylko coś chwalą... u nas się głównie narzeka.

Czytając między wierszami wiele tematów nt. pomp ciepła minusami są:

1. Koszt. Przecież jest ogromny, jeżeli chcesz mieć w miarę dobrą instalację na polskiej PPC to i tak jest drożej o 23.000zł (w moim przypadku) od alternatywy czyli pieca na ekogroszek.
2. Regulacja. Ludzie regulują PC przez długi czas po instalacji, dławią jakieś pętle, ustawiają krzywe, zmieniają temp. komfortowe i minimalne. Ile godzin się tak naprawdę spędza przy tym "bezobsługowym" systemie grzewczym? Bo nie 1 ani nie 2. A podobno jest to automat :) No to jak to w końcu jest?
3. Brak dofinansowania, przynajmniej w opolskim nie ma.
4. Kotłownia z PC wcale nie jest nagle użyteczny pomieszczeniem, jak się czasem czyta. Widziałem kiedyś w folderze że PC stoi w kuchni :) taaaaa. Kotłownia swoje musi zająć, rury, zbironik na CWU, ewentulany bufor (tak, wiem, ponoć niepotrzebny). Tyle że brudu z węgla nie ma.


No to jak to jest? Tylko nie mówcie że uwielbiacie jak znowu idziecie regulować swoją PC :)

ozzy
27-01-2012, 23:00
1. Koszt. Przecież jest ogromny, jeżeli chcesz mieć w miarę dobrą instalację na polskiej PPC to i tak jest drożej o 23.000zł (w moim przypadku) od alternatywy czyli pieca na ekogroszek-nie można tego tak porównywać,dwa różne systemy !!
A niby dlaczego nie można porównywać? Służą do tego samego, muszę wybrać 1 rozwiązanie. Jako inwestor muszę porównać. Taka różnica w koszcie mi wyszła. Tyle muszę dopłacić do PC. I zastanawiam się czy warto.

rwxw
27-01-2012, 23:15
Czytając między wierszami wiele tematów nt. pomp ciepła minusami są:

1. Koszt. Przecież jest ogromny

1) koszt jest taki jaki wygospodarujesz, jak chcesz, to może być i ogromny, a kotła na groch za darmo też nie dostaniesz. Koszt zależy od wielu czynników, np. jeśli zaplanujesz pc wcześniej i nie zrobisz kominów, to będzie nieco mniejszy. Tych czynników jest sporo.
2) jeśli jakakolwiek instalacja zostanie spartolona, to jest problem. Nie przesadzaj z tą regulacją. Raz regulujesz podłogówkę (zawsze, obojętnie czy palisz węglem gazem, czy pc), później ustawiasz sterownik pokojowy który załatwia sprawę i tyle.
3) no cóż, kto powiedział że państwo ma pomagać, byle nie przeszkadzało
4) pc może zająć mało miejsca, 2m2 to aż za dużo, rury na ścianie, i jest czysta. Możesz sobie zabudować we wnęce/szafie, żeby nie przeszkadzała.

rwxw
27-01-2012, 23:18
A niby dlaczego nie można porównywać? ... Jako inwestor muszę porównać.
Przy porównaniu sporo zależy od tego na ile cenisz sobie wygodę i czas. Tu może być przepaść pomiędzy systemem obsługowym i bezobsługowym.

leszekf
28-01-2012, 02:01
Ja bym chciał jakieś krytyczne uwagi na temat pomp ciepła poczytać, nie wierzę że w Polsce wszyscy tylko coś chwalą... u nas się głównie narzeka.
Krytycznie: moja PCi ma sterownik czasowy z jednym przedziałem czasowym - jestem na to zły. Steruję ją z zewnątrz sterownikiem za 20zł



Czytając między wierszami wiele tematów nt. pomp ciepła minusami są:
1. Koszt. Przecież jest ogromny, jeżeli chcesz mieć w miarę dobrą instalację na polskiej PPC to i tak jest drożej o 23.000zł (w moim przypadku) od alternatywy czyli pieca na ekogroszek.
Komin dają za darmo, murarze go za darmo wymurują, a wykończenie części nad dachem nic nie kosztuje, dekarz nie policzy za obróbkę itd. Kominiarz również przychodzi tylko z kalendarzem. Miejsce na węgiel zrobi się samo i za darmo.
Szczególnie polecam Ci sąsiedni wątek Bieżące zużycie ekogroszku (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191362-Bie%C5%BC%C4%85ce-zu%C5%BCycie-ekogroszku/page35) Dowiesz się "w pigułce" ile węgla kto zużywa w którym miejscu kupił, jak mieszać z w.brunatnym, owsem, trocinami. Co to są spieki, co się stanie w przypadku braku prądu, jak wymieniać zawleczkę.... Oczywiście nie zapomnij o okresowym (co 10 dni) rytuale polegającym na skrobaniu sadzy - dowiesz się czym i jak. Acha, jak nie masz Sadpala, to powiedz swojej małżonce żeby nie wyrzucała obierek po kartoflach.


2. Regulacja. Ludzie regulują PC przez długi czas po instalacji, dławią jakieś pętle, ustawiają krzywe, zmieniają temp. komfortowe i minimalne. Ile godzin się tak naprawdę spędza przy tym "bezobsługowym" systemie grzewczym? Bo nie 1 ani nie 2. A podobno jest to automat :) No to jak to w końcu jest?
Przy rzeczywistych pracach dotyczących PCi spędzam w ciągu roku ok 1 godziny - tyle zajmuje mi znalezienie szczypiec, wyjęcie filtra, przepłukanie i włożenie z powrotem - no cóż orłem w te klocki nie jestem. Pętle były ustawione w chwili instalacji zgodnie z projektem. Po zamieszkaniu 2 korekty na rozdzielaczach - w sumie z rozmyślaniami o d.. maryni ok. 2 godzin. Krzywa grzewcza 2 razy skorygowana - od 2 lat jest taka sama.


3. Brak dofinansowania, przynajmniej w opolskim nie ma.
Tak, brak zachęt. Jedyne co możesz to kredyt w BOŚ z dofinansowaniem odsetek NFOŚ.


4. Kotłownia z PC wcale nie jest nagle użyteczny pomieszczeniem, jak się czasem czyta. Widziałem kiedyś w folderze że PC stoi w kuchni :) taaaaa. Kotłownia swoje musi zająć, rury, zbironik na CWU, ewentulany bufor (tak, wiem, ponoć niepotrzebny). Tyle że brudu z węgla nie ma.

U mnie PCi zajmuje kwadracik 60x60 cm, dodatkowo odsunięta od ściany z tyłu o 10cm a od ściany zewnętrznej o 30cm - tam idą jakieś rury w podłogę, ciekawe gdzie się kończą ;) Więcej miejsca zajmuje moja lodówka w kuchni. W kuchni PCi nie polecam bo jednak nieco głośno chodzi (trochę ciszej jak stare ruskie lodówki MIHCK) Rury? wraz z naczyniami przeponowymi mieszczą się nad PCi pod sufitem. Bufor? Po co, mam podłogówkę.


No to jak to jest? Tylko nie mówcie że uwielbiacie jak znowu idziecie regulować swoją PC :)
Jaka znowu regulacja? Ciekawość, ciekawość taka męska chęć do wpływania na coś 8)

leszekf
28-01-2012, 02:23
Jedna pętla pozioma to ok 200m długości zasilanie i powrót. Na domek 150m działka 1400mkw zajęta przez kolektor dowód:
7x100 co metr odstęp. Daje nam 100m x 14m czyli 1400 mkw czyli między 8 a 10 krotność powierzchni domu.
Tak, 1400mb kolektora dla 150m2 domu. WIELKIE BRAWA DLA TEGO PANA!!!
1400mb x 20W/mb = 28kW jeszcze raz bijemy brawa!
28kW/150m2 = 186W/m2 - znajomy królika mówi coś o 50W/m2 ciekawe co miał na myśli - JA BIJĘ BRAWO!

Ale nawet niech będzie już 1400mb, a niech tam, nawet układane liniowo co 1m, a niech tam, to nie 1400m2 tylko 1300m2

zieli
28-01-2012, 02:36
Acha, jak nie masz Sadpala, to powiedz swojej małżonce żeby nie wyrzucała obierek po kartoflach.

8)

a co to?

rydzadam
28-01-2012, 08:24
a co to?

wrzucasz na ogień, żeby oczyściły się z różnych nagarów ścianki wewnątrz pieca :) taki domorosły, ale w miarę skuteczny patent

rydzadam
28-01-2012, 08:54
Ja bym chciał jakieś krytyczne uwagi na temat pomp ciepła poczytać, nie wierzę że w Polsce wszyscy tylko coś chwalą... u nas się głównie narzeka.

Czytając między wierszami wiele tematów nt. pomp ciepła minusami są:

1. Koszt. Przecież jest ogromny, jeżeli chcesz mieć w miarę dobrą instalację na polskiej PPC to i tak jest drożej o 23.000zł (w moim przypadku) od alternatywy czyli pieca na ekogroszek.
2. Regulacja. Ludzie regulują PC przez długi czas po instalacji, dławią jakieś pętle, ustawiają krzywe, zmieniają temp. komfortowe i minimalne. Ile godzin się tak naprawdę spędza przy tym "bezobsługowym" systemie grzewczym? Bo nie 1 ani nie 2. A podobno jest to automat :) No to jak to w końcu jest?
3. Brak dofinansowania, przynajmniej w opolskim nie ma.
4. Kotłownia z PC wcale nie jest nagle użyteczny pomieszczeniem, jak się czasem czyta. Widziałem kiedyś w folderze że PC stoi w kuchni :) taaaaa. Kotłownia swoje musi zająć, rury, zbironik na CWU, ewentulany bufor (tak, wiem, ponoć niepotrzebny). Tyle że brudu z węgla nie ma.


No to jak to jest? Tylko nie mówcie że uwielbiacie jak znowu idziecie regulować swoją PC :)

1. To kup piec na ekogroszek, po co się rozwodzić, zaoszczędzisz 23.000 zł, możesz za to na 5 lat palacza i sprzątaczkę do kotłowni zatrudnić albo wyjechać w podróż dookoła świata :) A tak na poważnie - U MNIE koszt PC z odwiertami 160m wyniósłby 18.000 więcej niż ekogroszek, zyskałbym za to 8-10 m2 czystej powierzchni piwnicy np. na pralnię, siłownię, czy coś podobnego, więc bilans zbliżyłby się do zera.
2. Ja przy piecu na ekogroszek, wliczając wszelkie regulacje właśnie, spędziłem tak na oko - 100 godzin przez ostatnie 3 lata. Nie liczę wożenia i noszenia worków, wynoszenia żużla i popiołu i sprzątania tego całego syfu w kotłowni.
3. Niestety brak dofinansowania boli, ale do ekogroszku też mi nikt nic nie dołożył :) Kupowałem samochód - jakoś też nic. Jadę na wczasy - też nic. Jakbym miał liczyć na dofinansowania, to bym rzucił pracę, zaczął pić i odwiedzał co tydzień Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
4. To zależy jak rozplanujesz dom na etapie projektu. W kolejnym moim projekcie w "kotłowni" 11 m2 z PC i zasobnikiem CWU zaplanowałem również: pralkę, suszenie prania na linkach, rekuperator, odkurzacz centralny, pewnie zaprawy i balon winem spokojnie się jeszcze zmieszczą :) Teraz mam kotłownię 12 m2 na ekogroszek, gdzie oprócz pieca, zasobnika, opału (teraz pellet) i drewna kominkowego nie ma nic, bo wszystko obrasta syfem.

A regulować uwielbiam, nawet tą moją prowizoryczną instalację, może dlatego, że zawodowo zajmuję się podobnymi rzeczami.

ROBOTERM
28-01-2012, 09:57
Tak, 1400mb kolektora dla 150m2 domu. WIELKIE BRAWA DLA TEGO PANA!!!
1400mb x 20W/mb = 28kW jeszcze raz bijemy brawa!
28kW/150m2 = 186W/m2 - znajomy królika mówi coś o 50W/m2 ciekawe co miał na myśli - JA BIJĘ BRAWO!

Ale nawet niech będzie już 1400mb, a niech tam, nawet układane liniowo co 1m, a niech tam, to nie 1400m2 tylko 1300m2

Wyliczenie zapotrzebowania na ciepło budynku, dobór mocy pompy
Budynek pasywny 10 W/m2
Budynek niskoenergetyczny 40 W/m2
Nowe budownictwo (dobra izolacja cieplna) 50 W/m2
Dom (normalna izolacja cieplna) 80 W/m2
Starszy dom (bez szczególnej izolacji) 120 W/m2

Roczne zapotrzebowanie na ciepło budynku (na m2)
Budynek pasywny 15 kWh/m2 rok
Budynek niskoenergetyczny (rekuperacja) 70 kWh/m2 rok
Nowe budownictwo (dobra izolacja cieplna) 90-120 kWh/m2 rok
Budynek starego typu 150-200 kWh/m2 rok

Przykład :
Moc grzewcza pompy ciepła = 10 kW (B0/W35)
Pobór mocy elektrycznej = 2,3 kW
Moc chłodnicza = 7,7 kW (B0/W35)
Suchy gliniasty grunt : 15 W/m2, a więc :
7700 [W] / 15 [W/m2] = 513 m2

Przykład :
Zalecane odstępny między przewodami:
Ø20x2,0 0,3 [m] Ø25x2,3 0,5 [m] Ø32x2,9 0,8 [m] Ø40x3,2 1,0 [m]
Dla zalecanego odstępu 80 cm pomiędzy przewodami:

513 [m2] / 0,8 [m] = 641 m

Liczba pętli: 7 x 100 m

wit74
28-01-2012, 10:08
Krytycznie: moja PCi ma sterownik czasowy z jednym przedziałem czasowym - jestem na to zły. Steruję ją z zewnątrz sterownikiem za 20zł


Mam takie samo odczucie i także zastosowałem sterownik czasowy zew( jakieś 3 lata temu)



Przy rzeczywistych pracach dotyczących PCi spędzam w ciągu roku ok 1 godziny - tyle zajmuje mi znalezienie szczypiec, wyjęcie filtra, przepłukanie i włożenie z powrotem - no cóż orłem w te klocki nie jestem. Pętle były ustawione w chwili instalacji zgodnie z projektem. Po zamieszkaniu 2 korekty na rozdzielaczach - w sumie z rozmyślaniami o d.. maryni ok. 2 godzin. Krzywa grzewcza 2 razy skorygowana - od 2 lat jest taka sama.


Ja z regulacją na początku spędziłem więcej czasu.A to nastawy nomimnlne okazały się nie dokońca spójne z naszymi preferencjami( to wychodzi dopiero w praktyce), a to coś dociepliłem i znowu korekta.Krzywą grzania ustawiłem szybko i nie zmieniam do dziś.Porobiłem tylko małe garby na niej



U mnie PCi zajmuje kwadracik 60x60 cm, dodatkowo odsunięta od ściany z tyłu o 10cm a od ściany zewnętrznej o 30cm - tam idą jakieś rury w podłogę, ciekawe gdzie się kończą ;) Więcej miejsca zajmuje moja lodówka w kuchni. W kuchni PCi nie polecam bo jednak nieco głośno chodzi (trochę ciszej jak stare ruskie lodówki MIHCK) Rury? wraz z naczyniami przeponowymi mieszczą się nad PCi pod sufitem. Bufor? Po co, mam podłogówkę.

Moja PCi zajmuje tyle samo miejsca tyle,że znajduje się w garażu

PS.Mam 600 mb kolektora poziomego na dom 143mkw i ogrzewany garaż 19,5mkw. i jest on raczej przewymiarowany

ROBOTERM
28-01-2012, 12:39
Tak, 1400mb kolektora dla 150m2 domu. WIELKIE BRAWA DLA TEGO PANA!!!
1400mb x 20W/mb = 28kW jeszcze raz bijemy brawa!
28kW/150m2 = 186W/m2 - znajomy królika mówi coś o 50W/m2 ciekawe co miał na myśli - JA BIJĘ BRAWO!

Ale nawet niech będzie już 1400mb, a niech tam, nawet układane liniowo co 1m, a niech tam, to nie 1400m2 tylko 1300m2

teoretycznie to 1300m2 ale jak robisz wykop to musisz dodać po metr na końcu pola więc raczej 1500m2

ozzy
28-01-2012, 20:30
No to mnie przekonaliście. Będzie PC. Jeszcze tylko 1 pytanie, mam garaż w bryle domu, drzwi garażowe będą ocieplone, najprawdopodobniej brama Hormanna. Jak to ogrzać? Bo grzejniki przy PC to kiepski pomysł. Ma ktoś podłogówkę w garażu? Ma to sens?

Liwko
28-01-2012, 20:32
No to mnie przekonaliście. Będzie PC. Jeszcze tylko 1 pytanie, mam garaż w bryle domu, drzwi garażowe będą ocieplone, najprawdopodobniej brama Hormanna. Jak to ogrzać? Bo grzejniki przy PC to kiepski pomysł. Ma ktoś podłogówkę w garażu? Ma to sens?

A po co chcesz ogrzewać garaż? Odizoluj go od reszty domu, nie daj styropianu pod posadzką a sam się ogrzeje;)

ozzy
28-01-2012, 21:06
A po co chcesz ogrzewać garaż? Odizoluj go od reszty domu, nie daj styropianu pod posadzką a sam się ogrzeje;) Wolałbym jednak wsiadać do auta w zimie bez kurtki :) z kawką w ręku.

Liwko
28-01-2012, 21:11
Wolałbym jednak wsiadać do auta w zimie bez kurtki :) z kawką w ręku.

Jak chcesz, tylko pamiętaj że twój samochód tego nie polubi.
U mnie garaż służy dodatkowo za spiżarnię. Ma być w nim chłodno, czy to zimą czy to latem;)

Liwko
28-01-2012, 21:12
Bardzo dziwne podejście do budowania i do ogrzewania ;)
Od skrajności w skrajność...
Jakby co to ogniwa fotowoltaniczne przebijają wszystko,łącznie z PCi ;)

Dziwny to ty jesteś:D

Liwko
28-01-2012, 21:19
No fakt,ja buduję nie na parę lat tzn.nie zamierzam sprzedawać już domu ;)

A ja mam nadzieję, że może dożyję końca twojej budowy, i że wtedy coś napiszesz jako praktyk a nie teoretyk;)

Liwko
28-01-2012, 21:29
ble,ble,ble...
Przyszły sezon rozpoczynam od COP1...
Ale ja już w tej chwili wiem ile spalę kWh + - 10% :)
Dla mnie to jest podstawa przed budową a nie po fakcie...

ple, ple, ple...

Jak wcześniej zawału nie dostaniesz ! Nikt nie zna dnia ani godziny.
Oczywiście nie życzę ci tego.

I***ia
29-01-2012, 01:59
Jedna pętla pozioma to ok 200m długości zasilanie i powrót. Na domek 150m działka 1400mkw zajęta przez kolektor dowód:
7x100 co metr odstęp. Daje nam 100m x 14m czyli 1400 mkw czyli między 8 a 10 krotność powierzchni domu.

Taka długość kolektora i zajmowana przez niego powierzchnia mogłaby by być, lecz przy wykorzystaniu rury o dymensji Dn 14mm, czego się nie praktykuje z braku uzasadnienia technicznego i ekonomicznego. Jeśli jest to rura PE o stosownych średnicach to ten kolektor, jest adekwatny dla domu wykonanego całkowicie ze szkła, łącznie z dachem. Jeśli jest to dom o izolacji przynajmniej normatywnej to w średnich warunkach gruntowych powinno wystarczyć 300mb kolektora na podobnej powierzchni lecz w m2. Należy też zwrócić uwagę, że równie istotnym czynnikiem przy wymiarowaniu kolektorów poziomych jest rodzaj gruntu. Przy najmniej korzystnych warunkach, czyli suchy piasek byłoby to 400mb/400m2.

Interesującym jest, że na forum jesteśmy z jednej strony zasypywani opiniami, że jeśli grzać to TYLKO ciepłotą własnego ciała, telewizorem i niczym więcej, a z drugiej, że do ogrzania 150m2 domu nie wystarczy ciepło zgromadzone nawet w 1000m2:]

Pyxis
29-01-2012, 10:14
No to mnie przekonaliście. Będzie PC. Jeszcze tylko 1 pytanie, mam garaż w bryle domu, drzwi garażowe będą ocieplone, najprawdopodobniej brama Hormanna. Jak to ogrzać? Bo grzejniki przy PC to kiepski pomysł. Ma ktoś podłogówkę w garażu? Ma to sens?

Mam tak samo. Podlogowki absolutnie nie rob, bo jak Ci z autka woda bedzie sie lala w zimie na posadzke garazu, to bedziesz ja odparowywal ta podlagowka tylko.Przemiana fazowa wody to bardzo energochlonny proces. Zapotrzebowanie takiego garazu na enegie bedzie pewnie takie samo jak reszty domu ;-)
Ja mam przy garazu tez kotlownie i nie zdecydowalem sie na calkowite nieogrzewanie tej czesci (a rozwazazalem taka opcje). Jest w grazu jeden grzejnik 10 aluzeberek na osobnej petli tak tylko do przelamania temperatury.. Sciany od domu nie ocieplalem (suporex 24cm) tylko na suficie mam 6cm styro, bo u gory stryszek i garderoba maja podlogowke. Pod posadzka 10cm styro. Brama Wisniowskiego.
Garaz ogrzeje sie chyba spokojnie tym co ucieknie z domu przez ta sciane. Wystarczy, jak w mrozna zimie bedzie tam +5*C. Teraz mam tam okolo 10*C. Nie ma sensu utrzymywanie tam wyzszych temperatur, bo to i koszta i zupelnie nie jest potrzebne, bo autko nie jest stalocieplne ;-)

Daga&Adam
29-01-2012, 10:41
Wolałbym jednak wsiadać do auta w zimie bez kurtki :) z kawką w ręku.

Nie izoluj garazu od domu, nie rob ogrzewania w garazu - ja tak mam i mam w nim ciagle 10-12stC. Nie ma problemu zeby chodzic bez kurtki.. Zreszta, nie dalej jak wczoraj wychodzilem od tescia z mieszkania do auta (30m) w krotkim rekawku przy -15stC wiec nie przesadzajmy ze przy +10 odrazu nam konczyny odmarzna ;) Tzn. tak naprawde mam w nim ogrzewanie - nawet dwie oddzielne petle podlogowki ale nie uzywam - nie trzeba :-)

zieli
29-01-2012, 10:48
A po co chcesz ogrzewać garaż? Odizoluj go od reszty domu, nie daj styropianu pod posadzką a sam się ogrzeje;)
a dla czego nie dawać styropianu na posadzkę

jasiek71
29-01-2012, 10:54
a dla czego nie dawać styropianu na posadzkę

będzie podłogówka o temp. gruntu pod garażem ;)

zieli
29-01-2012, 10:55
Nie izoluj garazu od domu, nie rob ogrzewania w garazu - ja tak mam i mam w nim ciagle 10-12stC. Nie ma problemu zeby chodzic bez kurtki.. Zreszta, nie dalej jak wczoraj wychodzilem od tescia z mieszkania do auta (30m) w krotkim rekawku przy -15stC wiec nie przesadzajmy ze przy +10 odrazu nam konczyny odmarzna ;) Tzn. tak naprawde mam w nim ogrzewanie - nawet dwie oddzielne petle podlogowki ale nie uzywam - nie trzeba :-)
czy jak jest -15stC to też masz 10stC w garażu, mam ten sam problem co zrobić z garażem chciałem dać 5cm styropianu na ścianę przylegającą do domu

Daga&Adam
29-01-2012, 11:17
Niestety użytkownicy lub przyszli nabywcy pomp ciepła nie rozumieją tego zbytnio a sprzedawcy dalej wciskają kit o cudowności PCi nie prostując realiów :)

Strasznie mala wiare w ludzi masz. Bo akurat moim zdaniem uzytkownicy PC sa na tym samym poziomie "zaawansowania" i wiedzy co kablarze. W Twoim rozumowaniu pompiarz buduje byle jak i z byle czego, a rozwiazaniem jest pompa ciepla. Bzdura! Pompiarz tez buduje z glowa i buduje dobrze zaizolowany, energooszczedny dom. A do tego doklada pompe i ma najtansze z mozliwych zrodlo ciepla na przyszle i niepewne czasy.

Dyskusja czy +20k pln to duzo czy malo nie ma sensu - dla mnie w skali calej budowy i w skali ogolnie waznosci tej instalacji (zarowno jezeli chodzi o komfort jak i koszty eksploatacyjne) to "grosze". To jest 5% kosztow budowy, a instalacja uzywana przez 70% czasu zycia budynku i bedaca jednym z najwazniejszych kosztow jego eksploatacji. Oszczedzac na niej? To jak kupic sobie wypasiona fure ktora stoi w garazu bo nie stac nas na paliwo - mozna ja coprawda pchac (wegiel), mozna zacisnac zeby i wydawac polowe wyplaty na paliwo (prad), a mozna nia poprostu tanio i komfortowo jezdzic (pc) :)

Daga&Adam
29-01-2012, 11:20
czy jak jest -15stC to też masz 10stC w garażu, mam ten sam problem co zrobić z garażem chciałem dać 5cm styropianu na ścianę przylegającą do domu

Szczerze - nie wiem, takich dni jest jak na lekarstwo, a ze garaz z wszystkich (zewnetrznych) stron jest dobrze zaizolowany to i nie ma w nim jakichs naglych skokow temperaturowych - dzieki sporej akumulacji. Ja zrezygnowalem z izolowania go - wedlug OZC zyskalbym niewiele (nie pamietam ile - pare/nascie pln w skali sezonu) ale spadlyby w nim mocno temperatury.

Daga&Adam
29-01-2012, 11:23
ple, ple, ple...

Jak wcześniej zawału nie dostaniesz ! Nikt nie zna dnia ani godziny.
Oczywiście nie życzę ci tego.

A mozna zawalu dostac, np. po takim mailu:



Ta wiadomość została wysłana z adresu e-mail przeznaczonego wyłącznie do przesyłania komunikatów. Prosimy nie odpowiadać na tę wiadomość. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o emaila na adres [email protected]

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że została wystawiona faktura za energię elektryczną na kwotę 13260,57.
Faktura składa się z 3 płatności, pierwsza płatność przypada na dzień 2011-05-15.

W przypadku zainteresowania uregulowaniem tylko pierwszej płatności prosimy kliknąć na poniższy link.


Sweet nie? ;)

Oczywiscie potem to skorygowali bo sie troche machneli ale 7-8k trzebabylo i tak doplacic. Ale jak ktos wrazliwy to po przeczytaniu zawalu moze dostac ;)

Stanowczo jednak wole swoja PC za ktora w tym sezonie moze uda sie zmiescic w 1,8k pln. Za pozostale 5k pln moge sobie leciec na wypasione wczasy. I tak co rok ;)

rwxw
29-01-2012, 12:04
Dyskusja czy +20k pln to duzo czy malo nie ma sensu - dla mnie w skali calej budowy i w skali ogolnie waznosci tej instalacji (zarowno jezeli chodzi o komfort jak i koszty eksploatacyjne) to "grosze". To jest 5% kosztow budowy, a instalacja uzywana przez 70% czasu zycia budynku i bedaca jednym z najwazniejszych kosztow jego eksploatacji.
Podpisuję się pod tym obiema rękami.

yaiba83
29-01-2012, 12:24
Nie wiem czy to ważne ale tytuł wątku brzmi: Kto żałuje że ma PC i dlaczego ??? a nie spostrzeżenia i uwagi.

U mnie w firmie żałują, że zamontowali powietrzną pompę ciepła Vitocal 160-A do grzania CWU, ale dlatego że posłuchali fachowców. Jej moc 1,54kW to lekka przeginka na dość dużą cyrkulację i wzmożone zapotrzebowanie ciepłej wody. Wg mnie nawet do średniej wielkości domu i 4 osobowej rodziny rozsądne optimum to 3,8kW (tylko do CWU)

aadamuss24
29-01-2012, 12:41
Bo fachowcy nie mieli wyobraźni ile to jest 1,54 kW. Jak to ma szybko wodę podgrzać ? tak się nie da :(

yaiba83
29-01-2012, 13:35
Ja to wiem, ale prezesi uwierzyli w renomę fachowców. Tak więc trzeba się znać przed wyborem urządzeń bo kitu nawciskają byle by tylko sprzedać.
Trochę off topic to w tym sezonie zaczniemy wykorzystywać schłodzone powietrze jako pseudo klimę. Jak to ruszy to podzielę się uwagami.

Czy jest ktoś jeszcze kto ma PC i żałuje i dlaczego?

ozzy
29-01-2012, 21:18
Bardzo dziwne podejście do budowania i do ogrzewania ;)
Od skrajności w skrajność...
(...)
Ja nigdy nie byłem przeciwnikiem PC, szukam wad (bo o zaletach jest kilkadziesiąt stron), żeby potem się nie zdziwić.

Ale przypomniało mi się że brak soft-startu w PC komuś bardzo przeszkadzał.
Kotłownia była pod sypialnią i w nocy wyraźnie słyszał głośne "pyk".

zieli
29-01-2012, 23:26
dla wykonawców to łatwe pieniądze bo PCi to ciągle nowość w Polsce
i ludzie nie mają wiedzy więc trzeba im wyjaśnić te realia a nie naskakiwać na nich

Daga&Adam
29-01-2012, 23:29
Jeszcze świeże,dzisiejsze ;)

I co - z jednej opinii wyciagasz wniosek ze wszyscy sprzedawcy pomp to naciagacze a uzytkownicy to tepaki ? Z iloma sprzedawcami pomp rozmawiales osobiscie ?

A moze pod pojeciem "nadmierne ocieplenie" maja na mysli nie 30, a 20cm styropianu. Nie 60, a 30cm welny ? Czy to znaczy ze wybudowany dom bedzie durszlakiem ? Raczej nie :)