PDA

Zobacz pełną wersję : PIT help



czakur
28-04-2004, 09:19
wiem że się powtarzam ale jest mało czasu.
Czy moża zakończyć dużą ulgę budowlaną i rozpocząć remontową kiedy domek jest jesszcze nie odebrany
proszę o pmoc

anekri
28-04-2004, 09:30
Pytanko na czasie :)

Ja też się nad tym zastanawiałam, ale...
Aby skorzystać z ulgi remontowej musisz posiadać tytuł prawny do lokalu (najem, własność, użyczenie) a jeżeli dom nie jest odebrany to nie masz nic.
Jak wtedy udokumentować wydatki na ten cel?? Faktury muszą być wystawione na konkretną osobę i ... chyba musi tam być adres . :-?

Chętnie wysłucham innych opini- możesz zadzwonić do urzędu skarbowego i zapytać. Daj znać na forum :D

BOHO
28-04-2004, 09:36
możesz brać ten remont na swoje obecne miejsce zamieszkania - jesli je masz, jesli nie możesz brać na rodzinę..........

anekri
28-04-2004, 09:38
możesz brać ten remont na swoje obecne miejsce zamieszkania - jesli je masz, jesli nie możesz brać na rodzinę..........

Zgadzam się z BOHO to jest sposób i jeżeli rodzinka nie wykorzystuje w pełni ulgi to jeszcze możesz zyskać :wink: podwójnie.

BOHO
28-04-2004, 09:46
a warto dodać, że od 2003 jest "nowy" limit i do odliczenia jest 5670 zł, czyli cłkiem sympatyczna kwota....... nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzina zaczęła na gwałt wszystko remontować.....

czakur
28-04-2004, 09:47
ale ja mieszkam w nie odebranym domu a stare mieszkanie już sprzedałem a nowego adresu jeszcze nie mam
ktoś mi muwił że można zaliczać wydatki na wykończenie domu ale to chba tak jak mówicie po odbiorze.
chyba tego nie obejdę
szkoda trochę faktur się zmarnuje
dzięki za pomoc wracam do pita

anekri
28-04-2004, 09:49
BOHO czytasz w moich myślach :wink:

BOHO
28-04-2004, 10:00
anekri:
no wiesz........ :D tak bywa............
ja u siebie już trzeci raz "wymieniałem" okna........, moja mama rencistka nie miała wystarczającego podatku, a chciała mieć nowe okna.........

BOHO
28-04-2004, 10:04
anekri:
budujecie w Pruszczu ?
niedawno byłem w Sopocie i generalnie w Trójmieście jest dużo terenów do zabudowy i duzo lasów........... jakie są u Was ceny działek ?

anekri
28-04-2004, 11:50
Z cenami to bywa bardzo różnie - jak wszędzie.

Atrakcyjne tereny wokół Trójmiasta z uzbrojeniem to koszt ok 20USD/m2, natomiast bez uzbrojenia można dostać nawet za 35zł/m2, a im większa działka tym cena niższa .... 8)

BOHO
28-04-2004, 11:55
i tak dobrze ! w Wawie tak ze 2X drożej !

Wowka
28-04-2004, 19:23
BOHO anekri Zgodzicie się przypuszczam ze mną, że to o czym mówicie nie jest legalne......

Aleksandryta
28-04-2004, 19:45
A czy BOHO coś napisal? :o Wowka cos dzisiaj przy tym Forum Ekonomicznym, masz paproszki w okach (dwóch zresztą) :wink: , albo monitor Ci ściemnia 8)

BOHO
29-04-2004, 07:43
Wowka: oczywiście ! tak samo nielegalne , jak poproszenie pana Mariana, aby pomalował płot za 300 zł, albo wykopał dół za 150 zł, bez ubezpieczenia ich w ZUS i zapłacenia podatku PIT do US......... czy zakup 5 desek w tartaku bez faktury........

krzyss
29-04-2004, 10:06
Wowka, a jak on to pisze pod wpływem alkoholu, jak wytrzeźwieje, to może wszystkiemu zaprzeczyć - twierdząc, że nie wiedział co mówi i że to wszystko to jego wizja pod wpływem środków odurzających... :wink: Z tym strachem przed urzędami to już nie przesadzajmy. Gorzej, jak okna ktoś wymieni, a kontrola sprawdzi, że mają one 20 lat... :lol: :lol: Tu już może być przykro...

anekri
29-04-2004, 12:06
A jak nazwać politykę społeczną prowadzoną przez nasz "demokratyczny" rząd ?? :evil:
Dla mnie to kradzież!!! i oszustwo w biały dzień. Już płacimy tyle składek i podatków, że niedługo pensji mi nie wystarczy :evil:
a dom buduję z niewielkiej pensji i pieniędzy ze spłaty kawalerki (bo bank cofnął mi kredyt po jej sprzedaniu i nie mogłam kupić większego mieszkania- więc został mi tylko system gospodarczy) Mieszkam więc kontem u rodziców a nowe okna by im się przydały :wink:

Niech lepiej państwo nam tak nie pomaga 8) to i my damy mu spokój i nie będziesz wowka musiał czytać takich ... zdrożnych postów :wink:

Pozdrawiam wszystkich wymieniających okna :D

Wowka
29-04-2004, 13:13
BOHO anekri - weźcie pod uwagę, że podpisując PIT składacie oświadczenie o wydatkowaniu okeślonych środków na określony cel. Złożenie fałszywego oświadczenia jest zagrożone sankcjami karnymi z Ustawy Karno-Skarbowej I Kodeksu Karnego.
A poza tym - zawsze stałem na stanowisku, że swój podpis trzeba szanować.....

BOHO
29-04-2004, 13:23
Wowka: myślę, że się źle czujesz :o
1. jak przechodzisz ulicę w niedozwolonym miejscu to popełniasz wykroczenie..... czy długo potem o tym rozmyślasz ? masz może koszmary nocne ?
2. niech mi udowodnią cokolwiek !
3. bardziej szanuję własne pieniądze.......

Wowka
29-04-2004, 14:32
BOHO - Gratuluję dobrego samopoczucia. Ale Twojego podejścia do zagadnienia zupełnie nie podzielam.

anekri
29-04-2004, 19:00
wowka czy ty przypadkiem nie pracujesz w Urzędzie Skarbowym a może w rządzie ??? :o ... to tłumaczyłoby twoje dobre samopoczucie :lol:

Pozdrawiam

PS. Życie nas nie rozpieszcza

krzyss
29-04-2004, 19:06
Nie atakujcie go. Ma prawo mieć zdanie o uczciwości. Ja osobiście jestem trochę bardziej elastyczny, ale super przestrzegających prawo szanuję. A z jaką prędkością jeżdisz wozem? Bo jak szybciej niż, to już jest łamanie prawa :wink:

Aleksandryta
29-04-2004, 19:39
Ja osobiście jestem ciągle na bakier z Kodeksem drogowym, przekraczam szybkośc praktycznie bez przerwy, szczególnie na Puławskiej :D , ale tak poważnie z US jestem super dokładna, nie umiem po prostu wymyslać tzw. przekrętów korzystając z niejasnych wykładni przepisów podatkowych. Z tego jestem kompletny cioł. :) Właśnie się rozliczyłam z fiskusem, zgadnijcie w którą stronę? :cry:

anekri
30-04-2004, 06:37
Ja z mojego PIT-u dostałam zwrotu 120,-zł z ulgi remontowej -bo jestem za uczciwa.
Ale jestem rozgoryczona bo nawet na ulgę budowlaną się nie załapałam. A odliczyć sobie 20% całej inwestycji to nie mało. A jak nazwać uczciwość ludzi, którzy budowali domy latami po to tylko żeby móc odliczać te 20%?? Na wszystko są rachunki, ale nie zgłaszanie domu do odbioru, żeby skorzystać jeszcze to też jest chyba lekkie naciąganie prawa.
wowaka, jeżeli udało ci się skorzystać z ulgi to gratuluję.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :wink:

Wowka
30-04-2004, 07:11
Nie, nie pracuję w US. Nie pracuję także w rządzie cokolwiek by to oznaczało.
Mam prawnicze wykształcenie –i wpojony szacunek do przestrzegania prawa.
Złe prawo należy zmieniać. Dobre należy stosować

anekri – tak, „załapałem” się na ulgę budowlaną. Na ulgę z odliczeniem 19% (a nie jak piszesz 20%) od zapłaconego podatku. Nie „załapałem” się jednak na poprzednią ulgę w której mógłbym odliczyć 30% a nawet 40% od dochodu. Nie załapałem się na wiele innych już minionych ulg. I nie jest to wcale powód bym decydował się na „wyrównanie poniesionych szkód” w sposób sprzeczny z prawem.

Jak postąpicie to Wasza i tylko Wasza sprawa.
A jak ja postępuję to tylko mój wybór.

Pozdrawiam

czakur
30-04-2004, 07:45
Wowka nie irytuj się
wiesz że kazdy z nas budujących patrzy na każdą złotówkę, a jak się widzi jak są wydawane pieniądze z naszych podatków to żal je tam wpłacać,
oprócz tego to ludzka cecha że jeżeli można ominąć przepis który nam przeszkaza to tak się robi, bo większość tych przepisów nie jest tworzona z myślą o obywatelu a po to aby go ograniczyć.

literad
30-04-2004, 08:09
TAk sobie kiedyś myślałem czy aby to nie ot chodzi autorom ustaw podatkowych aby " szaraczek " miał takie właśnie dylematy i zrezygnował w imię swojej uczciwości z jakichkolwiek ulg. Ci lepiej zorientowani spokojnie w imię jakiejś tam wykładni inwestują w budowę kolejnych domów różnymi ulgami i jak zakończą to zniosą m.in ulgi budowlane. Pamiętam jak mojego znajomego potraktowała urzędniczka w US gdy omyłkowo zaliczył do wydatków pędzel za 2,5 zł ( prawie chwycił go zawał ) gdy tego samego dnia w dzienniku mówiono o przekręcie Wieczerzaka czy innego Rywina. Po to są ulgi aby je wykorzystywać tylko dlaczego cała sprawa jest tak zawiła.
pzdr
ps właśnie drukuje mi się PIT - dopłata tylko 300 zł - jestem z tego zadowolony

markus_gdynia
30-04-2004, 08:30
WOWKA - podzielam Twój szacunek do prawa, ale jako prawnik ewidentnie zapominasz o podstawowej zasadzie, która w naszym kraju z uporem maniaka jest lekceważona - że co nie jest zabronione jest dozwolone. I na litość nie czepiaj się tych nieszczęsnych okien. Bo nawet jeżeli kupimy nowe okna do budowanego domu, a odliczymy je na stare mieszkanie to służą one temu samemu celowi. Przecież my ich nie kupujemy aby odsprzedać z zyskiem. I tak jak gdzieś juz było powiedziane - niech Państwo /czytaj rząd i parlament/ przestaną nam "pomagać" a my już sobie damy radę.

Wowka
01-05-2004, 11:02
W tym konkretnym wypadku zasada "Co nie jest zabronione- jest dozwolone" nie może miec zastosowania.
Ulga remontowa jest związana nie tylko z konkretnym podatnikiem (posiadającym prawo do lokalu) ale i konkretną lokalizacją wykonania prac, umiejscowienia zakupionych materiałów (tego konkretnego lokalu mieszkalnego)

Ktoś inny kradnie to ja też moge coś takiego w mniejszej skali zrobić?
Ciekawy tok rozumowania.
Co do tego, że z telewizji dowiaduję się, że jakiś bydlak skatował swoją żonę wcale nie wynika pryzwolenie moralne na to bym i ja swojej żonie uczynił krzywd.

Pozdrawiam

jareko
01-05-2004, 19:14
Ciekawa dyskusja
Sadze ze podejscie do prawa i jego przestrzegania jest mimo wszystko idywidualna sprawa kazdego z nas
Pedzac 120 wislostrada licze sie z tym ze w razie jakby co to nie dosc ze punkty mi wlepia to jeszcze z kasy oskubia - kallkuluje czy to mi sie oplaca - czy na spoznieniu nie strace wiecej niz zaplace za mandat
Sadze ze wiekszosc z nas wlasnie tak kalkuluje - uda sie - OK nie uda - jestesmy swiadomi kosztow
Bardzo pomocne w takim wlasnie podejsciu jest zachowanie naszych prominentow - niestety zly przyklad dajacych
I nie mozna przede wszystkim ganic tych co krysztalowo przepisow wszelakich przestrzegaja - w koncu kazdy z nas powinien takim byc

anekri
02-05-2004, 10:59
Teraz to już się wkurzyłam. :evil: :evil: :evil:
Czyli zarabianie i korzystanie z ulg zarezerwowane jest tylko dla tych co mają kasę. Bo wszyscy inni nawet z tych paru groszy nie mogą nic odliczyć bo nie mogą szybko skończyć budowy i skorzystać z ulgi remontowej w nowym domu !!!
Od zawsze było wiadomo, że w większości z ulg korzystają najbogatsi bo inwestują kasę, która do nich potem wraca. A mi nawet podatku zaplaconego nie wystarcza na zwroty ulgi- bo tak marnie zarabiam!!! :-?
A jak to jest z naginaniem prawa przez korporacje prawnicze. Kiedy na aplikację przyjmowana jest prawie sama rodzinka a aplikacje są limitowane!!! Każdy z nas w dzisiejszych czasach potrzebuje prawnika, a mało kogo na niego stać .. w imię czego ?? Dużej kasy dla tych co są u .. stołu.
I bez urazy , nikogo nie oskarżam i nie wskazuję palcem.
Niech tylo ten co jest bez winy pierwszy rzuci kamień. A nim wytknie błędy innym, niech najpierw dojrzy swoje.

Pozdrawiam. Jesteśmy w Unii i ... żyjemy :D Nie było końca świata.
We wtorek murujemy piwnicę 8) (SAMI)

Wowka
02-05-2004, 11:30
....Każdy z nas w dzisiejszych czasach potrzebuje prawnika, a mało kogo na niego stać .. w imię czego ?? Dużej kasy dla tych co są u .. stołu.
.......

Właśnie bezpłatnie (bo wiem, ze mało kogo stać na płatną poradę prawnika) zwracam uwagę na bezprawność działania.
Zwracam uwagę i tylko tyle. A ty Rób co chcesz!!!!.

anekri
02-05-2004, 11:58
WIELKIE dzięki za pozwolenie :lol: :lol: :lol: