PDA

Zobacz pełną wersję : pomysł na okablowany pas zieleni



staszek77
30-12-2011, 21:42
Hej,

Mam taki problem - otóż mamy na osiedlu wzdłuż ogrodzenia pas zieleni o szerokości 1 m, a długości 100 m. W tej chwili rośnie na nim trawa, ale wygląda to kiepsko, ponieważ jest to jedyna zieleń na naszym osiedlu to raz, a dwa, że mamy brzydkie ogrodzenie i chcielibyśmy jakoś je ozdobić/przysłonić. Chcemy jakoś zagospodarować tą część, myśleliśmy o tujach, ale mamy problem - otóż przez ten pas idą wszystkie kable - elektryczne, kable telekomunikacyjne, kable ziemne, które częściowo są bez peszli i bardzo płytko - posadzenie czegokolwiek stwarza zagrożenie uszkodzenia instalacji na całym osiedlu, a wtedy byłoby kiepsko... Z tego co nam powiedział deweloper, to mamy do dyspozycji jedynie 2-3 cm w głąb ziemi :(

Czy ktoś z Was ma pomysł co fajnego można by tam zrobić ? Kompletnie nie znamy się na roślinach, a byc może sa takie, które się nie rozprzestrzeniają korzeniami w głąb tak bardzo ? Wklejam zdjęcie tego naszego pasa, może komuś jakiś fajny pomysł wpadnie do głowy :)

ArturPoniatowski
01-01-2012, 10:10
ja bym zapytał dlaczego tak ważne instalacje idą bardzo płytko bez peszyli i oznaczeń. Ile to jest to płytko sprawdzaliście?

Elfir
01-01-2012, 21:56
W takiej sytuacji najbezpieczniejsze będą wysokie trawy ozdobne lub okazałe byliny.
Zależnie od typu gleby i wilgotności, będzie się nadawać trzcinnik, miskant cukrowy, proso rózgowe.

Nie wierzę, że kable idą kilka cm pod ziemią, bo byłoby to niezgodne z przepisami.

robertsz
02-01-2012, 06:28
Brak peszli to nie zbrodnia. O jakich głębokościach mówimy?
Jeśli to są kable ziemne (czarne) to możecie sadzić krzewy bezproblemowo.
Jeśli to są zwykłe kable (białe) to czy posadzicie czy nie posadzicie to i tak je sz... trafi za jakiś czas.

magnolia
02-01-2012, 07:29
pewnie że trawy ozdobne- miskanty chińskie, molinie, trzcinnik- ten budzi się wcześnie, więc można go dać na przód a np miskanty i proso rózgowate czy trzęślice trzcinowatą w drugi pas. Gdybyście się złożyli i kupili ze 2 ławki i postawili na tym pasie, byłoby Wam miło. Do tego dodajcie plamuy wysokich bylin- żelaźniak, tojeść kropkowana, przetacznik kłosowy, rudbekie, jeżówki, liliowce, jak żyźnie to nawet peonie i ostróżki.

staszek77
09-01-2012, 23:53
Kable, które tam idą to kable telekomunikacyjne, niskoprądowe i od internetu chyba - dla nich nie ma norm jak dla klasycznych kabli elektrycznych... Więc zostały zakopane dość płytk, na dodatek bez ładu i składu...

duduś
10-01-2012, 09:32
ja bym na tą siatkę dała [pięknie przebarwiający się winobluszcz 3 lub 5 - cio listkowy - ale po jesieni ktoś musi sprzątnąć liście ( a z tym różnie bywa - wiadomo )

Elfir
10-01-2012, 12:42
dlatego trawy i byliny sa dobrym pomysłem - łatwo i szybko można odbudować nasadzenie, gdyby trzeba było kable odkopać