PDA

Zobacz pełną wersję : Domek drewniany na granicy dzalki



Nukleart
14-06-2002, 11:55
Witam Zieloni!
Jestem tu nowy. Mam zamiar wyniesc sie z majdanem z kotlowni do drewnianej szopki, chce ja zrobic na 4 betonowych palikach, czy jet do budowla wymagajaca zgloszenia i pozwolenia od sasiada(chce ja przytulic do ploty)

pitbull
18-06-2002, 09:20
Wymaga pozwolenia na budowe.

kodi_gdynia
18-06-2002, 09:45
Chwila, chwila Pibull, jesli szopka nie ma trwałego połączenia z gruntem i rozmiary są niezbyt duże - w prawie budowalnym są podane - to nie potrzeba ani pozowlenia, ani nikogo zgody. Warunek - musi być to tytmczasowy obiekt. Budując przecież szopkę na narzędzia /ja oparłem ją na trelinkach/ nie musiałem mieć pozwolenia. Mało tego postawiłem ją przy samym ogrodzeniu, aby mieć swobodę na działce.
Pozdrawiam

Alanta
18-06-2002, 11:02
Ale swoja szopkę będziesz musiał rozebrać po zakończeniu budowy. Pozwolenia nie wymaga budowa:
"5) tymczasowych obiektów budowlanych stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, bez pełnienia jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowanych na terenach przeznaczonych na ten cel,
5a) tymczasowych obiektów budowlanych, nie połączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż w okresie 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu; zwolnienie to nie dotyczy obiektów szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi oraz mogących pogorszyć stan środowiska"
więc trzeba taki obiekt zgłosić i rozebrać po 120 dniach, inaczej wymagane jest pozwolenie.

pitbull
18-06-2002, 11:10
Ale szopa ma trwale polaczenie z gruntem to raz.
2. jesli obiekt ma stac dluzej niz 3 miesiace to to nie jest obiekt tymczasowy.
3. szopa jest uzupelnieniem malej architektury i wymaga tylko zgloszenia, aczkolwiek nie powienienes stawiac budynku przy granicy z sasiadem.
4. Zawodnik ktory o to pyta jesli dobrze zrozumialem to chce budowac domek a nie szope.

Alanta
18-06-2002, 11:30
Ale szopy to gmina nie uzna za małą architekturę !!!

kodi_gdynia
18-06-2002, 12:44
W całej tej dyskusji brakuje mi autora pytania. Ja osobiście nie wyczułem na 100%, że ta "szopka" jest połączona na stałe z gruntem. Obawiam sie, że tak naprawdę, nie wiemy o czym mówimy. Trzeba sprecyzować pytanie. Obiekt mały czy duży /m2/, tymczasowy czy na stałe, itp.

Z drugiej strony ciekawe jak Urząd Gminy stwierdza czy obiekt stoi dłużej niż 3 miesiące. No chyba, że jest życzliwy sąsiad. Na wsiach gdzie trzeba pokonywać kilometry samowolki to chleb powszedni. Nie chcę, abyście wydedukowali, że popieram samowole budowlane, ale jeśli ktoś chce tymczasowo, podczas budowy na rok, dwa coś postawić to niech to zrobi.
Pozdrawiam

pitbull
18-06-2002, 13:04
Zalezy jak szopa wyglada :wink: