PDA

Zobacz pełną wersję : Dom prefabrykowany i wentylacja



Mavv
03-01-2012, 06:09
Witam,

Ostatnio zastanawiamy się nad domem prefabrykowanym.
Zastanawia mnie jedno - jak wygląda wentylacja w takim domu?
Z tego, co czytałem tu na forum szukając kiedyś tam informacji o szkieletach, wentylacja w szkielecie najlepiej żeby była mechaniczna, bo szkielet nie oddycha za bardzo. Utkwił mi w pamięci wątek jednego z forumowiczów o zaparowanych ścianach i oknach. Okazało się, że dom się "zaparowywał" podczas najzwyklejszego prasowania :O
A jak to wygląda w domach gotowych? Są one konstrukcyjnie zbliżone do szkieleciaków. Są jakieś wytyczne odnośnie wentylacji? Starczą same kratki wentylacyjne czy trzeba wymuszać obieg powietrza?

greyzone
03-01-2012, 06:45
Konstrukcja budynku nie ma znaczenia bo zasada działania wentylacji czy to grawitacyjnej czy mechanicznej jest taka sama.
Ja ma dom w szkielecie prócz tradycyjnego murowanego.
Jest w nim wentylacja grawitacyjna która spełnia swoją rolę doskonale.

KrzysztofLis2
03-01-2012, 07:09
Od oddychania są nie ściany, tylko wentylacja. Bez względu na to, czy mówimy o domu tradycyjnym, czy drewnianym.

Mavv
03-01-2012, 20:47
Jak powinna wyglądać dobrze i poprawie zrobiona wentylacja? Kilka kratek (kuchnia, sypialnie, pokój dzienny) powinno wystarczyć? To się jakoś oblicza?

InezDomyKanadyjskie
03-01-2012, 23:09
Oprócz kratek wentylacyjnych musi być nawiew (na przykład nawiewniki w oknach).
Powietrze - żeby wyszło - musi wejść. Inaczej tworzy się podciśnienie.
Jakby ten ktoś od prasowania uchylił okno w domu to przestałyby mu zaparowywać szyby, bo wentylacja grawitacyjna zaczęłaby działać.

I tak jak pisał KrzysztofLis - identyczne są zasady działania wentylacji w domu murowanym, jak w szkielecie (oryginalnym czy prefabrykowanym). Żaden nie oddycha przez ściany wystarczająco dużo, żeby przez nie oddawać wilgoć.

WVIP
04-01-2012, 00:47
Polecam wentylacje mechaniczna z rekuperacja oszczednosc 30% energii cieplnej za czym idzie o 1/3 mniejsze rachunki za ogrzewanie i o 1/3 mniejsze zuzycie medium grzewczego oraz zanieczyszczenie srodowiska. Do rekperatora potrzebna nagrzewnica wstepna antyzamrozeniowa elektryczna badz glikolowy gruntowy wymiennik ciepla. Wentylacja to nie wszystko, budynek musi byc zaprojektowany tak aby zachowac ciaglosc izolacji termicznej (eliminacja mostkow termicznych), odpowiednia konstrukcja fundamentu, montaz stolarki okiennej 3-szybowej w warstwie ocieplenia. Dzieki wentylacji mechanicznej mozemy zrezygnowac z kominow wentylacyjnych przez ktore energia cieplna ucieka do atmosfery, do medium grzewczego najlepiej zastosowac samonosny komin dwuscienny z blachy przytwierdzony do sciany.

KrzysztofLis2
04-01-2012, 08:31
Wentylacje się projektuje zgodnie z normami i czasem lepiej to zostawić specjalistom.

Mavv
04-01-2012, 10:10
Wentylacje się projektuje zgodnie z normami i czasem lepiej to zostawić specjalistom.

Nie mam zamiaru sam tego robić. Jeśli bym kupił projekt prefabrykatu, to myślę, że wszystko będzie jak należy. Myślałem o kratkach, bo jak oglądałem kilka filmików z budów takich domów, to nie widziałem kratek. Nawet jak przeglądam zdjęcia na stronie WOLF HAUS, to też kratek nie ma. Zastanawiające.
Jak mogłaby tam być rozwiązana wentylacja?

peter4x5
04-01-2012, 11:16
kominki, wyciagi kuchenne, wyciagi w lazienkach to czesc systemu wentylacyjnego, ktore nawet bez wlaczonych wentylatorow odprowadzaja biernie
czesc powietrza
rozklad pomieszczen, klatek schodowych i okien to nastepny bierny system wentylacyjny
patrzac jednak na noe systemy scian od razu widac ze niezbedny jest mechaniczny system wymiany powietrza w domu
kanaly moga byc ukryte w rozny sposob, kratka to tylko jeden z wielu mozliwosci
okna dachowe w tak uwielbianych przez projektantow domach z zamieszkalym poddaszem tez sa czescia systemu wentylacji (biernego) ochladzaja gromadzace sie pod sufitem cieple powietrze poprawiajac cyrkulacje
jeden z doskonalszych systemow wentylacji ma igloo, co potwierdza zasade, ze bez komputera tez mozna cos zbudowac
najlepszy dom w jakim mieszkalem i lodka na ktorej plywalem byly zaprojektowane dla mnie przez mojego przyjaciela, ktory byl specem od systemow wentylacji w kopalniach. dom mial certyfikat passive haus i nie mial mechanicznej wentylacji poza kuchnia i lazienkami (wymogi kodu budowlanego)
przemyslany system wentylacji i izolacja to najlepsza inwestycja z punktu widzenia oszczednosci energetycznych

JerzyBw
04-01-2012, 15:26
peter4x5
Wydaje mi się, że miałeś plan "po amerykańsku" zbudować dom tu w Polsce. Myślisz coś tym, czy odłożyłeś to na półkę?

peter4x5
04-01-2012, 16:10
peter4x5
Wydaje mi się, że miałeś plan "po amerykańsku" zbudować dom tu w Polsce. Myślisz coś tym, czy odłożyłeś to na półkę?

budowa rusza na wiosne, niestety machina urzednicza przystopowala progress
szkoda bo pogoda az sie prosi
no coz zycie to nie bajka
co do "po amerykansku", to bedzie to mix niemiecko-skandynawsko-amerykanski, z naciskiem na energooszczednosc, z uwagi na kryzys ktory moim zdaniem powinien zawitac wkrotce do kraju

hajmal
05-01-2012, 07:27
wszystko fajne tylko niech ktoś wspomni że przy rekuperacji możesz odbierać powietrze z pomieszczeń "czystych" - sypialnie , garderoby, korytarze
pomieszczenia które potrzebują lub wydają znaczna ilość ciepła - łazienki , kuchnie , salony z kominkami nie możemy uwzględniać przy rekuperacji. Dlatego w moim domu nie będzie rekuperacji ponieważ mam tylko dwa takie pomieszczenia z których mogła bym czerpać energię daje mi to 30m2 do pozostałych 75m2 nie da mi tych 1/3

nie każdemu się opłaci a koszt duży

JerzyBw
05-01-2012, 07:36
budowa rusza na wiosne, niestety machina urzednicza przystopowala progress
bedzie to mix niemiecko-skandynawsko-amerykanski, z naciskiem na energooszczednosc, z uwagi na kryzys ktory moim zdaniem powinien zawitac wkrotce do kraju
Ciekawe, ciekawe.
To znaczy jesteś już w Polsce na stałe?
Z tym kryzysem, to sam nie wiem. Słuchając media to wydaje mi się, że jest. A patrząc na ulicę, to tak samo, jak kilka lat temu.

Dareckyy
05-01-2012, 08:05
Nie mam zamiaru sam tego robić. Jeśli bym kupił projekt prefabrykatu, to myślę, że wszystko będzie jak należy. Myślałem o kratkach, bo jak oglądałem kilka filmików z budów takich domów, to nie widziałem kratek. Nawet jak przeglądam zdjęcia na stronie WOLF HAUS, to też kratek nie ma. Zastanawiające.
Jak mogłaby tam być rozwiązana wentylacja?

W projektach zazwyczaj jest zaplanowana wentylacja grawitacyjna z kominami wentylacyjnymi i kratkami wentylacyjnymi w pomieszczeniach tzw. mokrych czyli, kuchnia, łazienka, WC. Czyli jest to tylko część systemu wentylacji odpowiadająca za usuwanie powietrza z wilgocią z domu. Drugim elementem systemu wentylacji grawitacyjnej odpowiadającym za napływ "świeżego" powietrza do domu są najczęściej okna, które powinny być wyposażone w nawiewniki. Zazwyczaj jednak okna są sprzedawane bez nawiewników i tutaj pojawia się problem, żeby wentylacja grawitacyjna działała poprawnie. Samo rozszczelnianie okien jest nie wystarczające i mało komfortowe. Najczęściej to inwestor doszkala się w trakcie budowy i sam wtedy prosi o montaż okien z nawiewnikami lub montaż nawiewników ściennych. Albo rozważa zastosowanie wentylacji mechanicznej i szuka odpowiedniego wykonawcy. Takie jest moje doświadczenie z budowy domu z elementów prefabrykowanych (nie drewnianych) przez firmę budowlaną ...

KrzysztofLis2
05-01-2012, 08:06
wszystko fajne tylko niech ktoś wspomni że przy rekuperacji możesz odbierać powietrze z pomieszczeń "czystych" - sypialnie , garderoby, korytarze
pomieszczenia które potrzebują lub wydają znaczna ilość ciepła - łazienki , kuchnie , salony z kominkami nie możemy uwzględniać przy rekuperacji. Dlatego w moim domu nie będzie rekuperacji ponieważ mam tylko dwa takie pomieszczenia z których mogła bym czerpać energię daje mi to 30m2 do pozostałych 75m2 nie da mi tych 1/3
Coś mieszasz.

W przypadku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją), powietrze pobiera się właśnie z kuchni i łazienek.

JerzyBw
05-01-2012, 08:34
W projektach zazwyczaj jest zaplanowana wentylacja grawitacyjna z kominami wentylacyjnymi i kratkami wentylacyjnymi w pomieszczeniach tzw. mokrych czyli, kuchnia, łazienka, WC. Czyli jest to tylko część systemu wentylacji odpowiadająca za usuwanie powietrza z wilgocią z domu. Drugim elementem systemu wentylacji grawitacyjnej odpowiadającym za napływ "świeżego" powietrza do domu są najczęściej okna, które powinny być wyposażone w nawiewniki.
Prawda. Mój sąsiad cięgle narzeka, że z kratek wentylacyjnych wpada zimne powietrze do środka i to jest wina wadliwej wentylacji. Kiedy pytam się, jak szczelne ma okna? To mówi, że bardziej szczelnych już nie uzyska. Drzwi wejściowe, też bardzo uszczelnił. Mówiłem mu, że za szczelne ma mieszkanie, bo powietrze nie wpada do środka, ale wg niego tak ma być, bo po to są uszczelki w oknach, żeby było szczelnie.

peter4x5
05-01-2012, 09:12
Ciekawe, ciekawe.
To znaczy jesteś już w Polsce na stałe?
Z tym kryzysem, to sam nie wiem. Słuchając media to wydaje mi się, że jest. A patrząc na ulicę, to tak samo, jak kilka lat temu.

budowa domu nie oznacza ze zostane juz tu na stale
co do kryzysu, to sadze ze ten prawdziwy, ktory uderzy w ludzi przyjdzie niebawem

peter4x5
05-01-2012, 09:26
moim zdaniem problem jest bardziej skomplikowany
zbyt czesto bierze sie pod uwage tylko czesciowe rozwiazania
ukierunkowanie budynku, umiejscowienie okien i ich naslonecznienie, izolacja(podlogi, sciany, sufit), plan pomieszczen, umiejscowienie klatki schodowej (naturalny szyb wentylacyjny wewnatrz), kontrola stopnia wilgotnosci wenatrz, rodzaj podlog i scian (w zaleznosci od masy termicznej) strategiczne rozmieszczenie zrodel grzewczych
dom ktory bede budowal jest pierwszym, w ktorym w trakcie projektowania staram sie uzyc komleksowy system
sam jestem ciekaw jakie beda efekty