PDA

Zobacz pełną wersję : z czego jest stiuk wenecki



fromis
05-01-2012, 13:25
Witam drodzy forumowicze .Mam ogromną prośbę ,wiem że są tu tacy którzy znają odpowiedż na moje pytanie .Przewertowałem chyba całego neta i znalazłem "niby jakieś odpowiedzi ",ale coś nie pasuje .Próbuję zrobić masę stiuka już od jakiegoś czasu,ale coś nie wychodzi .Wszędzie czytam jakieś dodatki z czego to jest i próbuję ale nie wychodzi .Mam gips alabastrowy ,mam piasek marmurowy ,mam wapno i czego mi jeszcze brakuje?Mieszam w różnych proporcjach i nic nie jest trafione .Mam wrażenie ,że krąże koło tematu ,ale czegoś brakuje .Co robię żle ,niech ktoś mi powie jak dokładnie ,co dokładnie i ile dokładnie żebym wkońcu osiągnoł swój cel .Błagam fachowców .;)

G.N.
05-01-2012, 17:55
z czego jest stiuk wenecki Prawdziwy tradycyjny czy taki współczesny jak można dostać w sklepie?
Tradycyjny jest z wapna, gipsu, mączki alabastrowej, mączki marmurowej (wszystkie składniki bardzo drobno mielone i dokładnie przesiane) dodatkowo w niewielkiej ilości spoiwo organiczne najczęściej klej skórny lub kostny rzadziej białko jaja to ostatnie IMHO ryzykowne że zacznie śmierdzieć no i trochę pigmentu. Taki współczesny jakaś baza akrylowa, wypełniacz mineralny np. pył marmurowy i pigment.

P.S. Na koniec oczywiście woskowanie i polerowanie, ale to następny etap choć na upartego można by zaliczyć go jako "składnik". Mieszać do masy się go nie miesza ale bez wosku nie ma stiuku weneckiego.

coulignon
08-01-2012, 18:43
mam recepturę na wspólczesny stiuk wenecki na bazie polioctanów winylu. Ale to raczej Ci nie pomoże.

fromis
08-01-2012, 19:43
Panowie ,bardzo dziękuję za wasze porady ,jak byście mieli jeszcze jakieś namiary jak naprawdę wygląda stiuk tradycyjny ,czyli ten "dawny ",to już zupełnie stokrotne dziękuję .Jeśli nie są to waszym zdaniem zbyt wygórowane oczekiwania z mojej strony ,to poproszę wszelkie informacje dokładne na temat tego produktu ,niezależnie z czego ,czy to wapno gaszone jest głównym składnikiem czy polioktan winylu.Z góry jeszcze raz bardzo dziękuję .Ale jeszcze małe pytanko ,czy ktoś próbował połączyć stiuk np . z płytą wiórową lub czymś podobnym ,chodzi mi o to czy da radę położyć na płytę wiórową .Pozdrawiam.

G.N.
09-01-2012, 08:28
Dokładne proporcje ciężko określić bo są dosyć płynne i zależą trochę od tego „co kto lubi” jednemu lepiej nakłada się gęstszą masę innemu luźniejszą, jednemu pasi żeby wiązało szybciej, innemu wolniej. Bawiłem się w to tylko trochę i dosyć dawno temu. Trochę neuronów od tego czasu zamordowałem więc za szczegóły nie dam sobie nic odciąć. Z tego co pamiętam to proporcje robiliśmy plus minus takie: 40% ciasto wapienne, 10 % gips modelarski pozostałe 50% mączka marmurowa i bardzo drobny biały piasek kwarcowy. Proporcje były raczej na oko, mączki marmurowej zdecydowanie więcej niż piasku. Do tego pigmenty mineralne Keim. Kolory były jasne więc ilości pigmentu symboliczne. Całość zarabiana wodą klejową na kleju skórnym lub króliczym. I znowu nie podam Ci dokładnych proporcji. Sypałem do puszki kleju w perełkach tak na palec zalewałem wodą i po napęcznieniu gotowałem. myślę że ok. 3-5 % kleju w tym było. Po zatarciu i wyschnięciu i wygładzeniu, woskowanie i polerowanie. Co do płyty to kładliśmy na OSB i sklejce, trzymał się dobrze. Oczywiście płyta musi być wystarczająco gruba żeby była sztywna bo jak się będzie wyginać to nie ma siły każdy stiuk, czy tynk popęka.
Jak masz ochotę poczytać to kiedyś trafiłem na taki utwór
http://www.sciaga.pl/tekst/67801-68-praca_dyplomowa_dekoracyjne_tynki_wewnetrzne/zalacznik/15741/
Może coś z tego będzie pomocne.
O stosowaniu wikolu czyli polioctanu winylu słyszałem ale nie jako głównej bazy tylko do stiuku na bazie wapiennej zamiast kleju skórnego czy kostnego. Wikol jako podstawa to ciekawostka. coulignon napisz coś więcej. Jakie proporcje? Tylko polioctan winylu, wypełniacz mineralny i pigment, czy coś jeszcze? Niema problemów ze skurczem masy?

fromis
09-01-2012, 15:29
G.N. jeszcze raz wielkie dziękuję .Będę próbował dalej ,dam znać za jakiś czas jak tam postępy ,narazie muszę przygotowywac się do egzaminów .Pozdrawiam.

fromis
11-01-2012, 18:38
Witam.Zajżałem ,żeby sprawdzić czy jakieś nowe informacje na temat stiuka,ale widzę ,ze słabiutko z tym tematem.Pozdrawiam i piszczie jak macie jakieś info na temat składu.
Może odrazu rozwinę nowy temat.Co w tym roku najbardziej chodliwe w tym roku będzie na ścianach,jak ktoś się orientuje jakie nowe trendy w wykończeniówce itp.

fromis
31-01-2012, 18:59
witam ponownie wszystkich odwiedzających .Jeśli ktoś ma jakieś info na temat stiuków ,ich proporcji to poproszę .