PDA

Zobacz pełną wersję : Kto mnie przekona ostatecznie będź wybije z głowy instalację PC ?



kronos85
07-01-2012, 09:36
Witam poważnie myślę na zamontowaniem PC.
Mam dosyć specyficzne warunki gruntowe i nie wiem czy nie popłynę z inwestycją decydując się na PC.
Grunt to lita skała wapienna ( 2km ode mnie jest odkrywkowa kopalnia wapienia) a na ok 20m jest warstwa wody gruntowej.
Czy w takich warunkach gruntowych wykonanie pionowego DZ ma sens ? Czytałem że wapień jest dobrym przewodnikiem.
Prawdopodobnie umiałbym zakombinować żeby wiertnica z pobliskiej kopalni wywierciła mi dziury na DZ ale tylko na głębokość 50m w tej skale otwory o fi 12 cm czyli 120mm ( czy to nie za duże otwory żeby wprowadzić rurki z glikolem ?)
Biorąc firmę która by miała mi zrobić odwierty w takich warunkach gruntowych stracę majątek.


Dom to projekt dopiero robiony: ok 100m u użytkowej + 30m gospodarczej.Na co wrócić uwagę projektując dom ?
Gdzie więcej dać ocieplenia z czego budować myśląc o PC?
Załaczam rys parteru rozbudowanego domu + poddasze urzytkowe nad nową i starą częścią budynku.

Jak się żyje ogrzewając dom PC? Czy ktoś jest z opolskiego bądź śląskiego u którego mógłbym zobaczyć te cudo na żywo ?

Pozdrawiam Kronos85

hydraulik_
07-01-2012, 13:21
Najpierw zastanów się i policz czy pompa ciepła będzie dla ciebie opłacalna,czy nie lepiej doprowadzić dom do niskiego zużycia energii.
Masz mały dom i za małą kasę dojdziesz do zapotrzebowania rzędu 30-40kWh/m2 a nawet przy "normowym" zużyciu ok.80kWh bez dodatkowej kasy rachunki nie będą tragiczne bez pompy ciepła a z ogrzewaniem na prąd przy groszowej inwestycji w porównaniu do PCi:
80kWh/m2/rok*100m2=8000kWh/rok *0,33(cena prądu w II taryfie)=2640zł
40kWh/m2/rok*100m2=4000kWh/rok*0,33(cena prądu w II taryfie)=1320zł
Rachunki przy pompie ciepła dzielisz na 3

Inwestycja w ogrzewanie prądem to 3tys.zł(piec elektryczny),inwestycja w pompę ciepła gruntową to od 25-35tys.zł,inwestycja w pompę ciepła powietrzną to od 15tys.zł
Wybór i preferencję należy do Ciebie :)
Czemu ja nie mam takich cen mi wC11 wychodzi średnio 68 groszy z 1 kWh
Ale różnica pomidzi 1 i 2 taryfą wychodziła tak mało ,że nie zdecydowałem się na C12 (po uwzględnidniu opłt stałych).
Je też płacimy

lujski
07-01-2012, 15:28
ekspertem nie jestem, ale taryfa c11 to jest taryfa dla przemysłu (dla firm), które sa wyzsze bo opłacaja nizsze ceny dla taryfy domowych, ale juz nie długo ...

KrzysztofLis2
07-01-2012, 21:34
Yep, C11 to taryfa dla odbiorców niebędących gospodarstwami dotowanymi, która wyraża realną cenę prądu, a nie cenę sztucznie zaniżoną przez państwo.

Choć może niekoniecznie, może jakby taryfy z grupy G nie były tak tanie, to pozostałe grupy mogłyby być nieco tańsze -- nie musieliby na nich zarabiać, by dotować gospodarstwa domowe.

aadamuss24
08-01-2012, 00:45
Miałem c11 jako prąd budowlany.
Arturo dolicz jęszcze w swoich wyliczeniach droższy prąd w pierwszej taryfie, niby to niewiele ale może być istotne w zależności od trybu życia/bycia.

malux20
08-01-2012, 09:00
przy twojej izolacji nie grozi ci1 taryfa

lujski
08-01-2012, 09:28
Najpierw zastanów się i policz czy pompa ciepła będzie dla ciebie opłacalna,czy nie lepiej doprowadzić dom do niskiego zużycia energii.
Masz mały dom i za małą kasę dojdziesz do zapotrzebowania rzędu 30-40kWh/m2 a nawet przy "normowym" zużyciu ok.80kWh bez dodatkowej kasy rachunki nie będą tragiczne bez pompy ciepła a z ogrzewaniem na prąd przy groszowej inwestycji w porównaniu do PCi:
80kWh/m2/rok*100m2=8000kWh/rok *0,33(cena prądu w II taryfie)=2640zł
40kWh/m2/rok*100m2=4000kWh/rok*0,33(cena prądu w II taryfie)=1320zł
Rachunki przy pompie ciepła dzielisz na 3

Inwestycja w ogrzewanie prądem to 3tys.zł(piec elektryczny),inwestycja w pompę ciepła gruntową to od 25-35tys.zł,inwestycja w pompę ciepła powietrzną to od 15tys.zł
Wybór i preferencję należy do Ciebie :)


a jak sie grzeje powietrzna tylko w nocy to tez dzielimy przez 3 ?? bo wtedy COP wychodzi znacznie nizej ... zwlaszcza jak sie przez 2 miesiace utrzymuja mrozy

malux20
08-01-2012, 09:36
no masz rację z tym copem
zdaję się że soboty i niedzielę, świeta to 24h w drugiej taryfie

lujski
08-01-2012, 09:43
hmm z tego co sie orientuje to chyba nie , przez caly rok dwie taryfy, niezalezne od dnia, jeszcze mozna sobie wybrac 2 godziny popoludniowe, które maja byc tansze, ale to i tak sie głównei grzeje nocą ...