PDA

Zobacz pełną wersję : wiercenie w aluminium - obroty



dzabij
07-01-2012, 12:59
Witam,

muszę wykonać jakieś 1500 otworów w płaskowniku aluminiowym gr. 3mm. Średnica otworu 4mm. Będę wiercił wiertarką stołową. Jakie obroty ustawić aby najefektywniej wykonać zadanie ? Najefektywniej tj. najszybciej zużywając przy tym możliwie najmniej wierteł (raczej nie planuję ostrzenia, nie umiem).

Wiercić każdy płaskownik pojedynczo, czy np. składać po 5 szt i wiercić na raz w pięciu ? Czym chłodzić wiertło ?

Pozdrawiam

Dawid

G.N.
07-01-2012, 15:03
Normalną wiertarką stołową to obroty raczej niskie w granicach 800-1000 rpm. Aluminium ładnie wierci się na bardzo wysokich obrotach rzędu 12-14 tyś rpm ale to wymaga podawania chłodziwa pod sporym ciśnieniem i wierteł raczej niedostępnych w casto czy obi.
Warto zainwestować w dobre wiertła wiertło HSCo z powłoką TiN. Do chłodzenia denaturat, terpentyna, niektórzy używają nafty świetlnej zależy co kogo mniej w nos kopie, Preferuję terpentynę. Składać bym nie składał więcej niż 3 na raz bo im głębszy otwór tym gorzej odprowadzają się wióry co przy aluminium bywa sporym problemem.

Konto usunięte_12*
07-01-2012, 19:45
muszę wykonać jakieś 1500 otworów w płaskowniku aluminiowym gr. 3mm. Jakie obroty ustawić aby najefektywniej wykonać zadanie ?
A jakie to "aluminium"? PA 2, PA 4 czy PA 6 :confused:
Im niższa cyfra, tym wolniejsze obroty! Chłodzenie takie, jak radzi G.N.
Wiertła dla tego "miękkiego" powinny być odpowiednio naostrzone i stale zwilżane chłodziwem, inaczej powstanie groźny nalepek!!

Tomasz Antkowiak
07-01-2012, 20:48
ja sie na stopach nie znam, ale przecietna wiertarka stolowa wiercil bym na stosunkowo niskich obrotach

zakladam ze ukladu chlodzenia do tego nie zbudujesz wiec moze jakis preparat typu "terebor" do wiercenia i gwintowania w materialach "trudnych" ?

dzabij
29-01-2012, 11:02
Panowie, dzięki za porady.

A teraz mam pytanie o stal nierdzewną A2, parametry takie same, płaskownik 3mm, otwór 4mm. Jakie obroty i jakie chłodziwo ? To samo co do alu ?

Tomasz Antkowiak
03-02-2012, 20:13
obroty niskie, wiertlo kobaltowe, cos do smarowania (podtrzymuje terebor), zapunktowac i wiercic, potem otwory poprawic jakims frezikiem 45 stopni zeby byly ladne. jesli plaskownik jest jakis ozdobny to warto okleic aby zawijajace sie na wiertle wiory nie porysowaly okregow dookola otworu

dzabij
06-02-2012, 10:05
A no właśnie, fazę pod wkret do drewna robi się frezem 45*(czyli w sumie 90*) czy wiertłem które ma zdaje się ok 135* ?

Chłodziwo będę miał jakieś profesjonalne, znaczy olej do mieszania z wodą taki jak do tokarek.

Tomasz Antkowiak
06-02-2012, 20:04
ja bym robil czyms takim

http://www.narzedzia.pl/photo/product/f980x600/Pog%C5%82%C4%99biacze-sto%C5%BCkowe-6-3-M-3-45-mm-5-mm-12982.jpg


to sie zwie poglebiacz stozkowy, generalnie poprawiam tym wszelkie otwory, te w ktorych chce zaglebic sruby z lbem stozkowym rowniez, bardzo sobie chwale