PDA

Zobacz pełną wersję : Dom szkieletowy- rekupator????



tadek0507
10-01-2012, 07:41
Witam!
Jestem na etapie budowy domu szkieletowego tzn. umowa podpisana i w maju bedzie. Moje pytanie dotyczy wentylacji.
Jaką wybrać? Tradycyjną grawitacyjną czy mechaniczną? Jesli mechaniczna to jaka? Jest teraz tyle rodzaji rekupatorów ze nie wiadomo wkońcu nic! A co jeden lepszy od drugiego! Wasze opinie?
Większość rekupatorów zachodnich ma bardzo wysoką cene moim zdaniem niewspółmierną do zawartości- dwa wentylatorki i filt za 7-8 tys?
Trafiłem na polską firmę produkującą rekupatory i ceny są bardziej przystępne czy ktoś miał styczność z tą firmą opinie?
Firma TYWENT!!!!
Z góry dziękuje za wasze opinie!;)

KrzysztofLis2
10-01-2012, 10:23
Proponuję tylko i wyłącznie mechaniczną. Powinno wyjść w porównywalnej cenie, co wykonanie kominów.

A które konkretnie urządzenie wybrać, to już zupełnie, zupełnie inna historia.

InezDomyKanadyjskie
10-01-2012, 23:22
Dużo zależy od tego, czy dom parterowy czy z poddaszem. W parterowym z płaskim dachem grawitacja nie za bardzo za działa - choćby najlepiej zrobiona :(
Jeden i drugi rodzaj wentylacji ma plusy i minusy. Temat-rzeka.

Moja opinia o rekuperatorach jest taka, że mają być wydajne i dopasowane do wielkości budynku. Reszta (krzyżowe/przeciwprądowe) ma drugorzędne znaczenie z punktu widzenia użytkownika. Bo teoria to jedno, a praktyka - drugie.

KrzysztofLis2:
kominów nie trzeba przecież murować. Można zastosować kominki wentylacyjne na dachu i ocielone rury spiro. Dużo taniej, a efekt ten sam. I mniej miejsca zabierają.

tadek0507
11-01-2012, 13:12
Dom bedzie parter plus poddasze uzytkowe! Nie duzy 140 metrowy. Ogrzewany ma być kominkiem z płaszczem wodnym. Zastanawiałem sie nad rekupatorem tywent i gwc ale na standardowych rurach wavina. Koszt przy własnej pracy to około 4 tys zł!

InezDomyKanadyjskie
11-01-2012, 13:20
Dom bedzie parter plus poddasze uzytkowe! Nie duzy 140 metrowy. Ogrzewany ma być kominkiem z płaszczem wodnym.

Parter da się dobrze i tanio zwentylować grawitacyjnie. Na poddaszu pozostaje tylko uchylanie okien lub mechaniczny wentylator w łazience.

Kominka z płaszczem wodnym nie polecam. Lepiej i taniej - ogrzewanie powietrzne.

jasiek71
11-01-2012, 13:22
Dom bedzie parter plus poddasze uzytkowe! Nie duzy 140 metrowy. Ogrzewany ma być kominkiem z płaszczem wodnym. Zastanawiałem sie nad rekupatorem tywent i gwc ale na standardowych rurach wavina. Koszt przy własnej pracy to około 4 tys zł!
a nie lepiej zrobić ogrzewanie nadmuchowe i sprzęgnąć razem z WM ?

jasiek71
11-01-2012, 13:24
Kominka z płaszczem wodnym nie polecam. Lepiej i taniej - ogrzewanie powietrzne.
do kominka można dać bufor i z niego nagrzewnicą kanałową...

tadek0507
11-01-2012, 22:25
a nie lepiej zrobić ogrzewanie nadmuchowe i sprzęgnąć razem z WM ?

tak tylko myslałem kominek z płaszczem wodnym bo na całym dole chciałem podłogówke zrobic aby ciepło po wygasnieciu kominka jeszcze chwile biło od tej podłogi! no i z tego co muwia o nadmuchowym to niby nie jest to zbyt komfortowe. ale cały czas szukam wertuje. dom bedzie stał w maju.

InezDomyKanadyjskie
11-01-2012, 22:28
no i z tego co muwia o nadmuchowym to niby nie jest to zbyt komfortowe.

A jakie podają argumenty, że nie jest komfortowe?

jasiek71
12-01-2012, 07:13
z tego co muwia o nadmuchowym to niby nie jest to zbyt komfortowe.

jak chcesz komfortu w szkieletowcu to tylko nadmuchowe...
ogrzewanie akumulacyjne robi się jak chcesz coś przesunąć w czasie ( np. wykorzystanie taniej taryfy itp. )
zrób bufor jako magazyn, a z niego na co chcesz i kiedy chcesz...

tadek0507
12-01-2012, 07:20
tak tylko w nadmuchowym z kominka jest minus brak regulacji temperatury! jedyne co mozna to zamknąć kratke dolotu powietrza tak?
a jednak do kominka z płaszczem wodnym na dolocie powietrza z zewnatrz dokładamy przepustnice czujnik na rure i jak temperatura wzrosnie ponad 70 zamknie dopływ i kominek lekko przygasnie tak? a w nadmuchowym z kominka to na oko! raz za ciepło raz za zimno

jasiek71
12-01-2012, 07:28
tak tylko w nadmuchowym z kominka jest minus brak regulacji temperatury! jedyne co mozna to zamknąć kratke dolotu powietrza tak?
a jednak do kominka z płaszczem wodnym na dolocie powietrza z zewnatrz dokładamy przepustnice czujnik na rure i jak temperatura wzrosnie ponad 70 zamknie dopływ i kominek lekko przygasnie tak? a w nadmuchowym z kominka to na oko! raz za ciepło raz za zimno

a kto powiedział że kominek bez płaszcza ?
a bufor to niby czym ładować;)
oprócz kominka jakieś inne ogrzewanie przewidujesz ??

tadek0507
12-01-2012, 11:16
myslałem tylko o kominku i na ciepłą wode solary. no w razie "w" zawsze mozna elektrycznie nie! jasiek a co masz na mysli z tym buforem? no bufor jako taki bedzie od solarów tak i co dalej? mugłbys troche rozwinac swój pomysł? no jest kominek jest bufor i co dalej? no skoro bedzie kominek z płaszczem wodnym no to myslałem normalnie dół podłogówka a góra grzejniki na sciany. czy inaczej to widzicie?

jasiek71
12-01-2012, 11:47
myslałem tylko o kominku i na ciepłą wode solary. no w razie "w" zawsze mozna elektrycznie nie! jasiek a co masz na mysli z tym buforem? no bufor jako taki bedzie od solarów tak i co dalej? mugłbys troche rozwinac swój pomysł? no jest kominek jest bufor i co dalej? no skoro bedzie kominek z płaszczem wodnym no to myslałem normalnie dół podłogówka a góra grzejniki na sciany. czy inaczej to widzicie?

stawiamy bufor taki z 1000-1500l ze zbiornikiem na CWU w środku...
do bufora jako źródło ciepła podłączamy co dusza zapragnie...
ogrzewanie robimy nadmuchowe z nagrzewnicami kanałowymi i sprzęgamy to razem z instalacją WM...
jest obieg zewnętrzny do wietrzenia i wewnętrzny do ogrzewania/chłodzenia...
jak robi sie za chłodno w domu włącza się obieg wewnętrzny i pompa obiegowa pomiędzy buforem i nagrzewnicą (-ami)...
jak robi się za gorąco (w lecie )włącza się obieg GGWC w tych samych kanałach...
obieg wewnętrzny można rozbudować o kolektor powietrzny na całej południowej ścianie...
itd. itp.

nydar
12-01-2012, 19:07
Bufor i kominek z płaszczem wodnym,uważam za pomysł znakomity,natomiast ogrzewanie nadmuchowe nie do końca.Przy twojej kubaturze,jeżeli dom będzie zużywał np.3Kw/h energii cieplnej,to będziesz musiał pchać ok.1000m3/h powietrza o temperaturze 30 oC,aby utrzymać 20oC w budynku.Moim zdaniem to może trochę pisgać. Twój pomysł na podłogówkę wydaje mi się korzystniejszy.

tadek0507
12-01-2012, 22:27
no nareszcie ktos mnie poparł! bo juz myslałem ze mój plan jest całkiem do bani! a jednak zawsze mimo ze kominek wygasnie to podłoga jeszcze pozostanie ciepła nie? a u góry konwektory na scianach i mysle ze bedzie ok! do tego rekupator i gwc i mysle ze bedzie miło!
Tylko teraz znowu mały problem jaki kominek?
zastanawiałem sie nad turbokominkiem, kratką i lechma.
W turbokominku zastanawia mnie zasadnosc wentylatora-czy nie spowoduje to jedynie wiekszego zużycia opału? Chyba bardziej korzystna wydaje sie przepustnica powietrza?
Może wolniej sie rozbufa ponownie ale moim zdaniem nie bedzie to gwałtowne rozbudzenie ognia a co za tym idzie wieksze zużycie opału!
Jak wy to widzicie?
No i jeszcze jedna kwestia czy wentylator nie bedzie buczec w salonie?

jasiek71
13-01-2012, 07:14
Przy twojej kubaturze,jeżeli dom będzie zużywał np.3Kw/h energii cieplnej,to będziesz musiał pchać ok.1000m3/h powietrza o temperaturze 30 oC,aby utrzymać 20oC w budynku.Moim zdaniem to może trochę pisgać. Twój pomysł na podłogówkę wydaje mi się korzystniejszy.
od razu widać że o nadmuchowym to tylko ze słyszenia....;)

jasiek71
13-01-2012, 07:30
no nareszcie ktos mnie poparł! bo juz myslałem ze mój plan jest całkiem do bani!

nikt nie mówi że jest do bani...:D
w twoim wydaniu to jest wiele urządzeń działających niezależnie zainstalowane w jednym budynku...
ja proponuję jedno wielofunkcyjne bardziej dopasowane do potrzeb budynku szkieletowego (czytaj o małej akumulacji )

co do komfortu...
cała Kanada tak buduje, no ale oni pewnie nie mają racji...;)

nydar
13-01-2012, 17:12
tadek o507.U siebie mam kominek z płaszczem wodnym,komin nierdzewny śr.150mm wys.5mb,powietrze z zewnątrz dochodzi przez rur śr.100mm.Całość doskonale pracuje bez nadmuchu,wręcz trzeba przymykać przepustnicę w kominie.Przy pełnym spalaniu, dymu z komina nie uświadczysz.Ciepła woda z płaszcza rurami 2"krąży grawitacyjnie między kominkiem a buforem 1500L.

nydar
13-01-2012, 17:21
jasiek71.Aby dyskutować poważnie na temat ogrzewania nadmuchowego,trzeba znać zapotrzebowanie budynku na energię cieplną.
Ogrzewanie podłogowe,a więc płyta grzewcza betonowa lub anhydrytowa znakomicie poprawia akumulacyjność szkieletowca,nie wspominając o korzystnym rozkładzie temperatury.

jasiek71
13-01-2012, 18:26
jasiek71.Aby dyskutować poważnie na temat ogrzewania nadmuchowego,trzeba znać zapotrzebowanie budynku na energię cieplną.
Ogrzewanie podłogowe,a więc płyta grzewcza betonowa lub anhydrytowa znakomicie poprawia akumulacyjność szkieletowca,nie wspominając o korzystnym rozkładzie temperatury.

przecież sita nie będzie budował...:D
do czego ci w szkieletowcu akumulacja ?
uważasz że przy nadmuchowym to ciepłe niby przy suficie ??

nydar
13-01-2012, 20:54
Dom wybudowany poprawnie,szczelny,nie jest jednoznaczny z energooszczędnym.Do czego w szkielecie akumulacja?Nie wiem co odpowiedzieć.Przychodzi mi tylko do głowy jedna myśl.Może aby zakumulować ciepło?Najbardziej ekonomiczny rozkład temperatury jest ,gdy max.jest na poziomie 0,i do tego na całej powierzchni poziomu 0,czyli na posadce.

jasiek71
13-01-2012, 21:02
Do czego w szkielecie akumulacja?Nie wiem co odpowiedzieć.Przychodzi mi tylko do głowy jedna myśl.Może aby zakumulować ciepło?

do akumulacji bufor
do grzania nagrzewnica kanałowa, wedle potrzeb i kiedy trzeba
przy ciągłej cyrkulacji powietrza ciężko o uwarstwienie

nydar
13-01-2012, 21:21
Do akumulacji bufor.Masz bezwzględną rację.(też mam 1500L:yes:),ale i posadzka betonowa.Do grzania system,w zależności od zapotrzebowania na ciepło.

tadek0507
14-01-2012, 05:19
ja rozumiem wszystko tylko po co mi taki duzy bufor panowie? 1500 litrów???? z tego co sie orientowałem to standard do solara to 300 litrów z dwiema nagrzewnicami jedna bedzie do solara a jedna podłaczona do kominka plus podłogówka i cztery grzejniki z poddasza! to po co mi ten duzy bufor???? gdzie miałbym go podłaczyc i po co? prosto i do celu!!!!

nydar
14-01-2012, 17:38
Bufor ma zbierać ciepło z różnych ''wytwornic ciepła,, z solara a jak nie świeci słońce to z grzałki elektrycznej,co byś mógł wykąpać się latem,z kominka,abyś miał dosyć ciepła do ogrzewania no i kompania,a jeżeli nie będzie ci się chciało palić w kominku to z grzałki elektrycznej.Wielkość bufora uzależniona jest od zapotrzebowania budynku na ciepło.Minimalna powinna moim zdaniem zmagazynować ciepło na jedną dobę (CO+CWU ).Z doświadczenia wiem,że jeżeli nie będziesz w stanie sam zbudować tego systemu,to gotowce wychodzą bardzo drogo.
Pozdrawiam.

tadek0507
19-01-2012, 17:15
No ale odnosnie rekupatora dla szkieletowca chyba jednak zostane przy tym polskim TYWENT! Moim zdaniem cena jest bardzo przystepna a za razem prostota urzadzenia zapewni długotrawała prace. Wkładajac jakis z czunikami, bypass, itd narazi mnie to tylko na wizyty serwisanta i nic po za tym. Skoro ma być zakładany gruntowy wymiennik ciepła to nie potrzeba nagrzewnic wstepnych itd. GWC mam plan wykonać chyba z rur WAVIN te antybakteryjne i ich cena jakoś do mnie nie przemawiają. Mój gwc bedzie miał srednice 200 mm i długosc około 30 metrów. No i teraz jeszcze jedna sprawa rozprowadzenia powietrza po domu.
No pierwsze od rekupatora na wyjsciu i na wejsciu zakładamy tłumik dziwieku i za nim skrzynki rozdzielcze z których poleci powietrze do poszczegulnych pomieszczeń. I tu mam problem jaki system wybrac? Wczesniej czytałem ze najlepsze do domów sa przewody elastyczne izolowane bo sa najcichsze. Lecz natrafiłem na ciekawą oferte firmy CONCEPT AIR - BLUE SKY. Proponuja oni cały system zaczynajac od skrzynki rozdzielczej po przewody elastyczne. Lecz nie sa one izolowane!!!! Co myslicie o tym rozwiązaniu???? Prosty montaż no i dosyć przystepna cena. Poprosilem firme gdyni o wycene to palneli bagatelka 10 tys za same rury z robocizna troche przesada chyba!!!! Moze ktos wie gdzie mozna kupic same skrzynki rozdzelcze?
Mój dom bedzie miał na poddaszu 3 pokoje i łazienkę czyli wychodzi trzy nawiewy do pokoi i jeden wyciąg z łazienki.
Parter to salon, kuchnia, łazienka,pom. gospodarcze i wiatrołap więc według mnie dwa nadmuchy do salonu i cztery wyciągi z reszty pomieszczeń.
Czy dobrze rozumuje czy coś zmienić ????

tadek0507
22-01-2012, 18:26
:no: nikt nie ma nic do powiedzenia!?

peter4x5
22-01-2012, 18:34
moze pominac wywiew z wiatrolapu?
jako zimne pomieszczenie bedzie Ci zanizal temp. powietrza out

nydar
22-01-2012, 19:54
W wiatrołapie przechowujemy buty,a one bywają żródłem zapachów.Rozważył bym pozostawienie wyciągu w wiatrołapie.
Pozdrawiam.

tadek0507
23-01-2012, 07:07
ok dzieki za rade! moze macie racje! a skad kupic rozdzielacze??? moze ktos ma dobry namiar?!

tadek0507
23-01-2012, 09:48
znalazłem jeszcze jedną firmę z gotowymi systemami do podłączenia wętylacji firma Klima Pol . Ceny tez bardziej przystepne koszt materiałów na moj dom czyli na 140 metrów to 2300 netto czyli lepier powertowac i zrobic cos samemu. To w cenie za robocizne i materiał co zaspiewała mi firma ponad 10 tys zł to ja bede miał i rekupator i gwp a nie tylko pare rurek położonych przez wykwalifikowanych pracowników! haaaaa

kajmanxxl
25-01-2012, 13:31
reku i nadmuchowe wyjdzie Ci dużo taniej i lepszą będzie miało reakcję, a bufor czym większy tym lepszy, podłogówkę sobie odpuść bo to pomieszanie z poplątaniem w szkielecie, szkielet się szybko nagrzewa a podłogówka działa bardzo wolno w okresach przejściowych wiosna jesień zanim zdążysz ją rozgrzać to na zewnątrz zmieni się temperatura i ze stygnięciem to samo czyli będziesz miał albo za zimno albo przegrzane

InezDomyKanadyjskie
25-01-2012, 17:03
podłogówkę sobie odpuść bo to pomieszanie z poplątaniem w szkielecie, szkielet się szybko nagrzewa a podłogówka działa bardzo wolno w okresach przejściowych wiosna jesień zanim zdążysz ją rozgrzać to na zewnątrz zmieni się temperatura i ze stygnięciem to samo czyli będziesz miał albo za zimno albo przegrzane

Święta prawda. Mam tak w swoim domu i to masakra. Wodna podłogówka to kawałek murowanego domu w szkielecie.
Dzisiaj w życiu bym nie zrobiła wodnej podłogówki w całym domu. Zresztą maty elektrycznej raczej też ni - z wyjątkiem łazienki i wiatrołapu.

tadek0507
25-01-2012, 22:35
Tak wszystko ok tylko przeciesz na parterze bede itak miał wylewke betonowa! to chodziło mi o to zeby chociaz ciepła była! dół mojego domu to praktycznie duzy salon gdzie bedzie stał kominek kuchnia łazienka pomieszczenie gospodarcze i wiatrołap! no to do łazienki tak do wiatrołapu tak a do kuchni i pom gospodarczego nie tak? to dopiero bedzie zakrecone.

jasiek71
25-01-2012, 22:40
Tak wszystko ok tylko przeciesz na parterze bede itak miał wylewke betonowa! to chodziło mi o to zeby chociaz ciepła była! dół mojego domu to praktycznie duzy salon gdzie bedzie stał kominek kuchnia łazienka pomieszczenie gospodarcze i wiatrołap! no to do łazienki tak do wiatrołapu tak a do kuchni i pom gospodarczego nie tak? to dopiero bedzie zakrecone.

a jakie podłogi mają typowe domy kanadyjskie ?

peter4x5
25-01-2012, 22:52
zalezy od projektu sporo ma kamienna

tadek0507
26-01-2012, 09:45
juz odpowiadam! typowy szkieleciak ty przygotowujesz fundament betonowy identyczny jak do tradycyjnego domu! czyli lecimy zwir chudziak styropian wylewka!
dlatego pomyslałem ze skoro itak bedzie betonowy i na dole chce wszedzie kafle to podłogówka byłaby tu najbardziej trafiona! no a na okres jesienny i wiosenny kiedy wiadomo ze chcemy przepalic tylko wieczorem kiedy zrobi sie chłodniej to nie ma problemu mozna podłogówke zakrecic a sam kominek da ciepło na parter a u góry beda grzejniki!

kajmanxxl
26-01-2012, 15:43
szkieleciak typowy to fundament pionowy jak w murowanym domu ale strop nad ziemią drewniany, co do podłogówki to jak ty parę godzin przepalisz to ten beton się nie zdąży rozgrzać, czyli efekt będzie taki że będziesz ogrzewał beton a nie dom, poczytaj o akumulacji i podłogówkach to zrozumiesz o co mi chodzi

peter4x5
26-01-2012, 21:46
takie typowe podlogi moze sa typowe w polsce
gdzie indziej nie jest to takie typowe

tadek0507 ma podloge betonowa na parterze i sadze ze bedzie mial izolacje, pod plyta, jesli nie zagrzebie rurek za gleboko , bedzie grzal pomieszczenie nie ziemie

kajmanxxl
26-01-2012, 22:38
takie typowe podlogi moze sa typowe w polsce
gdzie indziej nie jest to takie typowe

tadek0507 ma podloge betonowa na parterze i sadze ze bedzie mial izolacje, pod plyta, jesli nie zagrzebie rurek za gleboko , bedzie grzal pomieszczenie nie ziemie

gdybyś zwrócił uwagę to zauważył byś dopisek obok tego skąd jestem, piszę z miejsca gdzie narodził się szkielet drewniany i remontowałem 300letni zabytek który właśnie w ten sposób jest postawiony jak napisałem, zamykanie przestrzeni nad gruntem przy pomocy betony to zaprzeczenie podstawy wentylacji szkieletowej konstrukcji, poczytaj sobie co dzieje się w stanach jaki mają problem z zawilgoceniem ścian przez odcięcie klasycznej wentylacji konstrukcji szkieletowej, nad punktem rosy rozważasz a wszystko zaczyna się u podstawy, nie znam tak dobrze historii ale jak stawiali ten najstarszy szkielet jaki widziałem najprawdopodobniej o punkcie rosy nie mieli pojęcia a farma stoi do dziś

peter4x5
26-01-2012, 23:25
gdybyś zwrócił uwagę to zauważył byś dopisek obok tego skąd jestem, piszę z miejsca gdzie narodził się szkielet drewniany i remontowałem 300letni zabytek który właśnie w ten sposób jest postawiony jak napisałem, zamykanie przestrzeni nad gruntem przy pomocy betony to zaprzeczenie podstawy wentylacji szkieletowej konstrukcji, poczytaj sobie co dzieje się w stanach jaki mają problem z zawilgoceniem ścian przez odcięcie klasycznej wentylacji konstrukcji szkieletowej, nad punktem rosy rozważasz a wszystko zaczyna się u podstawy, nie znam tak dobrze historii ale jak stawiali ten najstarszy szkielet jaki widziałem najprawdopodobniej o punkcie rosy nie mieli pojęcia a farma stoi do dziś


choc pisze ze swojego pokoju, to nie musze czytac co sie dzieje w US
co do podlog to nie widze zwiazku pomiedzy skraplaniem a materialem podlogi
zwroce Ci tylko delikatnie uwage na radon i jego wystepowanie
a zawilgocenie w US to problem szerszy, nie majacy tak naprawde nic wspolnego z podloga

kajmanxxl
27-01-2012, 06:47
choc pisze ze swojego pokoju, to nie musze czytac co sie dzieje w US
co do podlog to nie widze zwiazku pomiedzy skraplaniem a materialem podlogi
zwroce Ci tylko delikatnie uwage na radon i jego wystepowanie
a zawilgocenie w US to problem szerszy, nie majacy tak naprawde nic wspolnego z podloga

ma to pełny związek z podłogą bo w podstawowym szkielecie kratki wentylacyjne są montowane w fundamencie, lekko podgrzane powietrze (coś zasadą gwc) wędruje sobie w górę poprzez wszystkie szpary, wentylując konstrukcję i pokoje, problem w US pojawił się w momencie kiedy izolując zablokowano całą tą wentylację, podłogą betonową odcinasz tą wentylację u jej podstawy więc czego należy się spodziewać???????

peter4x5
27-01-2012, 12:11
ma to pełny związek z podłogą bo w podstawowym szkielecie kratki wentylacyjne są montowane w fundamencie, lekko podgrzane powietrze (coś zasadą gwc) wędruje sobie w górę poprzez wszystkie szpary, wentylując konstrukcję i pokoje, problem w US pojawił się w momencie kiedy izolując zablokowano całą tą wentylację, podłogą betonową odcinasz tą wentylację u jej podstawy więc czego należy się spodziewać???????

to o czym piszesz to tzw.crawl space i jest traktowane tak samo jak zewnetrzne otoczenie, a kratki sa po to by wentylowac wlasnie to pomieszczenie, tak jak wentylujemy dach
kazda nieszczelnosc jest traktowana z punktu widzenia konstrukcyjnego jako blad , a nie jako czesc systemu wentylacji
takie niestety sa realia i normy , jest to cena za wprowadzanie nowych materialow, ktore wymagaja nowych rozwiazan
kiedys na podlodze ukladano deski teraz mamu sklejke lub osb, tak samo na scianach, dazenie jest do budynkow szczelnych ze wzgledu na oszczednosci energetyczne
analogia : gdy wprowadzono okna pcv w latach 60-ty Niemcy przezyly kleske grzyba sciennego , do czasu gdy zrozumiano ze pomieszczenia z nowym typem okien sa zbyt szczelne
postep technologiczny wymusza na nas koniecznosc adaptacji i kompromisow
gnicie scian w US po wejsciu tynkow acrylowych to przyklad zmiany jednego elementu bez adaptacji pozostalych, co nie oznacza ze tynki acrylowe sa zle
dom to skomlikowany organizm, i mysle ze tak naprawde nikt nie ma pojecia jak zrobic zeby byl idealny
sprobuj zbudowac taka farme dzisiaj i zobaczysz czy zostanie przyjeta przez inspektora budowlanego
pompy cieplne sa ok, mowia ze cieplo jest za darmo, ale musisz placic za prad, ktory ja napedza, tak jak rekuperator, zawsze jest cos za cos
wymogi cieple sa w sprzecznosci z wytrzymalosciowymi, estetycznymi itd. a gdy juz damy sobie z tym rade, przychodzi inspektor od pozarow i kaze robic cos co zaprzecza wszelkiej dotychczasowej logice
a na koniec zjawia sie magik z wentylatorem , ktory bada szczelnosc budynku i mowi Ci ze twoje nieszczelnosci, ktore zostawiles zeby budynek oddychal rujnuje mu wyniki
zeby zakonczyc ten zbyt dlugi wywod, tzw "szkieletowce" to nie sa wbrew pozorom zwykle szopy, jest to dobra technologia, ale wymaga duzo doswiadczenia i wiedzy, zeby taki dom byl przyjemny dla uzytkownika, to doswiadczenie i wiedza musi byc na kazdym etapie od projektanta do wykonawcy. poniewaz budowanie tych domom nie polega tylko i wylacznie na wbijaniu gwozdzi
autora przepraszam za zasmiecenie tematu

zeby powiedziec cos na temat
z moich informacji wynika, ze jesli ogrzewanie podlogowe to elektryczne pod plytkami, zdecydowanie lepsza kontrola cyklu

wada? to co bedzie gdy pradu nie bedzie?

kajmanxxl
27-01-2012, 15:28
Piękny monolog, i sporo w nim racji tylko rozwiązania brak, a ja cały czas o rozwiązaniu mówię, ogrzewanie nadmuchowe jest nim wraz z reku, a nie podłogówka, w nadmuchu możesz sterować wilgotnością i masz ciągłą cyrkulację powietrza, a to najprostsze sposoby walki z grzybem i wilgocią, jak zastosujesz je w ramach zapobiegania to nigdy nie będziesz miał problemów z zawilgocona ścianą i grzybem,

peter4x5
27-01-2012, 17:32
Piękny monolog, i sporo w nim racji tylko rozwiązania brak, a ja cały czas o rozwiązaniu mówię, ogrzewanie nadmuchowe jest nim wraz z reku, a nie podłogówka, w nadmuchu możesz sterować wilgotnością i masz ciągłą cyrkulację powietrza, a to najprostsze sposoby walki z grzybem i wilgocią, jak zastosujesz je w ramach zapobiegania to nigdy nie będziesz miał problemów z zawilgocona ścianą i grzybem,

nastepny zloty srodek na wszystkie problemy
widzialem mnostwo domow ze plesnia i wilgocia w domach z ogrzewaniem powietrznym

kajmanxxl
28-01-2012, 11:35
nastepny zloty srodek na wszystkie problemy
widzialem mnostwo domow ze plesnia i wilgocia w domach z ogrzewaniem powietrznym
tak złoty środek tylko przy odpowiednim zastosowaniu, cofnij się do tych najstarszych domów szkieletowych podstaw konstrukcji i wentylacji w tych domach, i jeżeli żadnej z tych zasad nie złamiesz, budując oczywiście po nowemu z izolacją szczelnością itd na poziomie pasywniaka, to masz pełną gwarancję podpartą historią że ani z wilgocią ani grzybem nie będziesz miał problemów, niestety jaśniej nie mogę Ci tego wyjaśnić gdyż odnawiam działalność na terenie polski i będę budował własnie takie domy zaczynając od swojego, ja wpadłem na to remontując i analizując w jaki sposób zostały złamane te stare sprawdzone zasady budowania tych domów,
zwykły strop betonowy łamie te stare zasady

peter4x5
28-01-2012, 14:10
ma to pełny związek z podłogą bo w podstawowym szkielecie kratki wentylacyjne są montowane w fundamencie, lekko podgrzane powietrze (coś zasadą gwc) wędruje sobie w górę poprzez wszystkie szpary, wentylując konstrukcję i pokoje, problem w US pojawił się w momencie kiedy izolując zablokowano całą tą wentylację, podłogą betonową odcinasz tą wentylację u jej podstawy więc czego należy się spodziewać???????

jesli stworzysz idealny dom, cale tutejsze forum Cie ozloci, kazdy chce miec taki dom

w tym poscie wspominasz o szparach w konstrukcji, trudno polegac na systemie , ktorej czescia skladowa sa niekontrolowalne szpary, jesli sa kontrolowalne to sa to kanaly , ktore musisz zaprojektowac, tylko wtedy mozesz kontrolowac caly proces wymiany termicznej w lecie i zimie

mamy domy z betonu, stali, drewna, jskinie , szalsy, igloo - dlczego, bo rozne sa warunki ktorym musismy spelnic
200-300 lat temu farma o ktorej wspominasz mogla nie przetrwac na Alasce, czy Florydzie, albo Oregon, prawdopodobnie wiekszosc przetrwalaby w Nevadzie, bo sucho, chyba ze cos by ja zzarlo
jesli bedziesz mial dobrych pracownikow to zostawia 10% szpar, a zli 60%
nie jestem zwolennikiem zrobienia z domu plastikowego termosu, ale wiem jak trudno znalezc dobre rozwiazanie
z prostej przyczyny - zbyt duzo niewiadomych i wykluczajacych sie wzajemnie czynnikow
widzialem zbyt duzo tzw. felerow w przeszlosci, zeby byc bardziej optymistycznym
zycze sukcesu w planowanym przedsiewzieciu (szczerze)

kajmanxxl
28-01-2012, 19:53
dziękuję

nydar
29-01-2012, 17:35
Ciekawe spostrzeżenie z dnia dzisiejszego.Po wylaniu anhydrytu wilgotność powietrza jeszcze nadal 80% tmp.14oC.Wszystkie śruby mocujące styropian ,które przeszły przez MFP sąMOKRE.Może jakieś sugestie jak to zaizolować.

peter4x5
29-01-2012, 19:11
tak złoty środek tylko przy odpowiednim zastosowaniu, cofnij się do tych najstarszych domów szkieletowych podstaw konstrukcji i wentylacji w tych domach, i jeżeli żadnej z tych zasad nie złamiesz, budując oczywiście po nowemu z izolacją szczelnością itd na poziomie pasywniaka, to masz pełną gwarancję podpartą historią że ani z wilgocią ani grzybem nie będziesz miał problemów, niestety jaśniej nie mogę Ci tego wyjaśnić gdyż odnawiam działalność na terenie polski i będę budował własnie takie domy zaczynając od swojego, ja wpadłem na to remontując i analizując w jaki sposób zostały złamane te stare sprawdzone zasady budowania tych domów,
zwykły strop betonowy łamie te stare zasady

zastanawialem sie jakiego typu domek chcesz sprobowac zbudowac i mysle, ze tylko jeden system pasuje do tego o czym czesciowo piszesz, mysle ze wiem o czym mowisz
bralem kiedys udzial w takim projekcie
czesc tych rozwiazan zamierzam wykorzystac w swoim domku, jesli myslimy o tym samym
jesli wszystko ma odbywac sie naturalnie potrzeba duzo obliczen, mysle ze bedziesz polegac na mechanicznej wentylacji
wprowadzilismy tez kilka fitrow, zeby zapobiec rozwojowi plesni
daj znac gdy wybudujesz jestem ciekaw jak to zadziala w Twoim przypadku

peter4x5
29-01-2012, 19:20
Ciekawe spostrzeżenie z dnia dzisiejszego.Po wylaniu anhydrytu wilgotność powietrza jeszcze nadal 80% tmp.14oC.Wszystkie śruby mocujące styropian ,które przeszły przez MFP sąMOKRE.Może jakieś sugestie jak to zaizolować.

jesli kilka, trysnij na srubki pianka, jesli duzo, plyta styropianu troche grubsza niz wystajace sruby

nydar
29-01-2012, 20:17
Tak samo wykombinowałem,ale przy tobie to strach coś zaproponować:)

peter4x5
29-01-2012, 20:24
nie przesadzaj, nie jestem taki grozny
zycie nauczylo mnie , ze nalezy sie opierac na faktach

peter4x5
29-01-2012, 20:28
Tak samo wykombinowałem,ale przy tobie to strach coś zaproponować:)

pamietaj tylko, ze zwiekszajac izolacje od wewnatrz przesywasz plyte w strone nizszej temperatury i zwiekszasz mozliwosc kondensacji

nydar
29-01-2012, 21:03
N 1m2 zauważyłem jedną śrubę,więc myślałem o punktowych izolacjach na poszczególne śruby.A tak abstrahując od mojego problemu,ciekawe co się stanie ze ścianą gdy nikt tego nie zauważy.

peter4x5
29-01-2012, 21:30
N 1m2 zauważyłem jedną śrubę,więc myślałem o punktowych izolacjach na poszczególne śruby.A tak abstrahując od mojego problemu,ciekawe co się stanie ze ścianą gdy nikt tego nie zauważy.

jesli wnetrze bedzie suche nic,
gdy bedzie duzo wilgoci, bedzie mokra i jesli nie zdazy wyschnac bedzie detoriorowac

peter4x5
29-01-2012, 21:35
N 1m2 zauważyłem jedną śrubę,więc myślałem o punktowych izolacjach na poszczególne śruby.A tak abstrahując od mojego problemu,ciekawe co się stanie ze ścianą gdy nikt tego nie zauważy.

taka sruba to mostek termiczny, obsyp ja wilgotna celuloza, a stworzysz zimna powierzchnie do skraplania, zreszta wilgotna welna tez to moze spowodowac
bo nie zalezy to od izolacji lecz od wilgoci

nydar
29-01-2012, 21:51
Toć parę minut temu ustaliliśmy ,że pianką.

peter4x5
29-01-2012, 22:16
Toć parę minut temu ustaliliśmy ,że pianką.

.A tak abstrahując od mojego problemu,ciekawe co się stanie ze ścianą gdy nikt tego nie zauważy.

to odpowiedz do tej czesci Twojej wypowiedzi