PDA

Zobacz pełną wersję : Automatyka domowa poprzez centralę Satel Integra



witu102
11-01-2012, 14:03
Witam,
na wiosnę ruszam z budowa domku pod miastem, nie letniskowego, ale i nie będzie tam nikt mieszkał na stałe.
Zależy mi na jak największej automatyzacji i możliwości kontroli największej liczby parametrów poprzez internet/telefon.
Czytałem trochę i na forum wiele osób opiera "inteligencję" swojego domu o centralę Satel Integra np 128-WRL.
Zależy mi rzecz jasna na skutecznym alarmie (czujki + kontaktrony)-to mam rozgryzione
dodatkowo chciałbym podłączyć czujniki dymu oraz zalania-> chciałbym dostawać sms w razie wystąpienia alarmu.
Dodatkowo fajnie byłoby móc kontrolować stan oświetlenia i rolet z możliwością zdalnej zmiany.
Nie potrzebuje sterowania z tabletu, ipada ani 7" monitorów w każdej ścianie. Zależy mi aby nie jechać 35km w jedną stronę gdy nie będę mógł sobie przypomnieć czy aby nie zostawiłem światła w łazience czy przedpokoju.
Czy jest jakiś prosty przepis na wykonanie instalacji elektrycznej tak, aby można było to wszystko spiąć w centrali czy trzeba zatrudnić od początku do końca fachowców od "inteligentnych" instalacji?

Oto funkcje jakie chciałbym realizować:

1)Funkcje
-alarm antywłamaniowy
-alarm przeciwpożarowy
-czujka dymu (kuchnia, korytarz, piwnica-kotłownia)
-czujka gazu (piwnica-kotłownia)
-alarm przeciw zalaniu
-czujka zalania (kuchnia,łazienki, piwnica-kotłownia)

2)Kontrola stanu obiektu
-kontaktrony:
-brama wjazdowa
-furtka
-brama garażowa
-drzwi wejściowe (kontrola położenia zapadki w zamku)
-okna
-rolety
-oświetlenie – kontrola stanu wł/wył
-wybrane obwody elektryczne - kontrola stanu wł/wył

3)Zdalne sterowanie obiektem
-brama wjazdowa
-brama garażowa
-rolety (opuszczenie przy włączeniu alarmu + możliwość zdalnego opuszczenia)
-okna dachowe (możliwość zamknięcia + automatyczne sterowanie czujnikiem deszczu)
-nawadnianie ogrodu (sterowanie zegarem/kalendarzem + automatyczne sterowaniem czujnikiem wilgotności)
-oświetlenie wewnętrzne (symulacja obecności przy włączeniu alarmu + możliwość zdalnego sterowania)
-oświetlenie zewnętrzne (sterowanie zegarem/kalendarzem w połączeniu z czujnikiem zmierzchowym + sterowanie „ręczne”)
-wybrane obwody elektryczne (wyłączanie przy włączeniu alarmu + możliwość zdalnego wyłączenia)
-elektrozawór wodny zamykający dopływ wody w razie wykrycia zalania (podział na strefy-np zalanie w kuchni-odcięcie dopływu tylko do kuchni)
-elektrozawór gazowy (odcięcie dopływu w razie wykrycia podniesionego poziomu przez czujkę w kotłowni)

Maanniutek
11-01-2012, 17:52
Witam

Powiem tak prostego przepisu na to nie ma, z tego co widzę bardzo dużo funkcji ma spełniać system.
Podstawą do tego jak napisałeś jest Integra tylko ja najczęściej używałem 128 ale nie WRL zależy czy planujesz jakieś urządzenia bezprzewodowe czy nie.
Jeśli nie planujesz bezprzewodówki to dodatkowo moduł GPRS T2 do powiadomień sms oraz moduł ETHM do sterowania przez internet.
Moduły które będą wszystkim sterować to INT IORS i to wystarczy :) Jest pewne ograniczenie 128 możliwych urządzeń do sterowania łącznie z czujnikami alarmowymi.

W razie pytań pisz

Wszystkie powyższe funkcje da się zrealizować ale wymaga to dobrego rozrysowania i zaplanowania, tak na szybko i prosto nie da się tego zrobić.

witu102
11-01-2012, 19:47
wiem, że na szybko się nic porządnie nie da dlatego piszę na początku stycznia o problemie który być może będzie miał miejsce za 6-7 miesięcy (planuje domek szkieletowy).
Na początek, korzystając z cech szkieletowca czyli łatwe i bezproblemowe ciągnięcie kabli chciałem od każdego włącznika (dzwonkowe) poprowadzić kabel niskonapięciowy do rozdzielni, w rozdzielni zaś założę przekaźniki i od nich dopiero puszczę zasilanie na odbiorniki (lampy). Czy taki początek wydaje się choć trochę sensowny? Sprawę sterowania bramami, oknami będę rozpracowywał na późniejszych etapach, ale wydaje mi się, że zacząć należy od podstaw:)

Maanniutek
11-01-2012, 19:59
tak taki początek jest dobry każdy włącznik zrób sobie np skrętką utp z tym ze jeśli masz obok siebie kilka to na jednej skrętce zrobisz 7 szt pojedyńczych lub np 3 szt podwójne. Każdy odbiornik oddzielny kabel z rozdzielni. Przekaźników nie musisz stosować ponieważ moduł o którym pisałem INT IORS ma wbudowane przekaźniki i służy właśnie do sterowania ma 8 wejść i 8 wyjść. Takich modułów w zależności ile będziesz miał odbiorników do wysterowania.

dendrytus
11-01-2012, 20:02
tak taki początek jest dobry każdy włącznik zrób sobie np skrętką utp z tym ze jeśli masz obok siebie kilka to na jednej skrętce zrobisz 7 szt pojedyńczych lub np 3 szt podwójne.
Radzę przeczytać najpierw instrukcję od integry, żeby później nie było płaczu.

Maanniutek
11-01-2012, 20:14
i co masz za problemy zrobiłeś to kiedyś? ja mam już kilka instalacji zrobionych w ten sposób :) i nie ma żadnych problemów

witu102
11-01-2012, 20:26
No czyli początek mam:) skrętka do każdego włącznika dzwonkowego i do każdego odbiornika kabel osobny, wszystko schodzi się w rozdzielni. Jak rozumiem, sama Integra nie starczy i trzeba INT IORS założyć?
Jak ma się sprawa kontaktronów? mogą one służyć zarówno do wzniecania alrmu jak i zdalnej kontroli drzwi, okien, bramy?

Maanniutek
11-01-2012, 20:38
oczywiście ze tak ale bramy mogą mieć wyprowadzona sygnalizacje stanu

witu102
11-01-2012, 20:46
Kontaktron do bramy garażowej to coś koło 30zł więc w razie czego można też założyć:)
Dodatkowo czujki ruchu chciałbym wykorzystać do załączania oświetlenia LED przedpokój, kuchnia, schody, korytarz. Rozumiem, że analogicznie najłatwiej kable od tych obwodów wrzucić do rozdzielni?
Aha jeszcze jedno skoro każdy INT IORS ma 8 wejśc a Satel 128 to podłączenie 1 INT IORS zajumje mi jedno wejście w Satelu czy 8?
Rozumiem, że INT IORS potrzebuje tylko do sterowania oświetleniem/obwodami elektrycznymi, czy do elektrozaworów, siłowników itd tez trzeba?

dendrytus
11-01-2012, 20:55
i co masz za problemy zrobiłeś to kiedyś? ja mam już kilka instalacji zrobionych w ten sposób :) i nie ma żadnych problemów
Pozazdrościć odwagi i profesjonalizmu

aadamuss24
11-01-2012, 20:56
Zrób sobie kilka przepustow do rozdzielni na zapas np. Pomiędzy miejscem audio video a rozdzielnia i innymi pomieszczeniami. Czasami może się to przydać. Ja mam zrobiona zwykła instalacje i do tego skretka na wszelki wypadek od wlaczniow do rozdzielni. Z ciekawością poczytam co z tego wyjdzie. Pozdr adam

Maanniutek
11-01-2012, 21:11
Pozazdrościć odwagi i profesjonalizmu

nie zawsze stosuje sie instrukcje obsługi

Przykład
Satel uważa iż ich bezprzewodowe czujki dymu należy wzbudzać preparatem Solo, a nie działają na to
Satel uważa że jego czujki dymu nie wzbudzi dym papierosowy, a jednak wzbudza :)

wiem ze miałeś na myśli iż instalacji alarmowych nie robi się na skrętkach tak podaje m.in. Satel ale tu nie ma to znaczenia

Maanniutek
11-01-2012, 21:12
Zrób sobie kilka przepustow do rozdzielni na zapas np. Pomiędzy miejscem audio video a rozdzielnia i innymi pomieszczeniami. Czasami może się to przydać. Ja mam zrobiona zwykła instalacje i do tego skretka na wszelki wypadek od wlaczniow do rozdzielni. Z ciekawością poczytam co z tego wyjdzie. Pozdr adam

Adam Twoją instalację też prosto można przerobić na inteligentna modułami bezprzewodowymi montowanymi w puszkach :)

dendrytus
11-01-2012, 21:18
nie zawsze stosuje sie instrukcje obsługi

No to jesz bardziej, gratuluję odwagi.


Przykład
Satel uważa iż ich bezprzewodowe czujki dymu należy wzbudzać preparatem Solo, a nie działają na to
Satel uważa że jego czujki dymu nie wzbudzi dym papierosowy, a jednak wzbudza :)

Tylko, że to się ma nijak do wykonania instalacji.


wiem ze miałeś na myśli iż instalacji alarmowych nie robi się na skrętkach tak podaje m.in. Satel ale tu nie ma to znaczenia

Można i w ten sposób naciągać klienta na koszty, ale przynajmniej masz za karę przej**any montaż.

Maanniutek
11-01-2012, 21:22
No to jesz bardziej, gratuluję odwagi.

Tylko, że to się ma nijak do wykonania instalacji.


to był przykład że satel nie zawsze ma racje




Można i w ten sposób naciągać klienta na koszty, ale przynajmniej masz za karę przej**any montaż.

nie zgodzę się łatwiejszy niż na kablach elektrycznych, koszty są takie same przynajmniej u mnie :)

dendrytus
11-01-2012, 21:41
nie zgodzę się łatwiejszy niż na kablach elektrycznych, koszty są takie same przynajmniej u mnie :)
może i ławiejszy niż w kablach elektrycznych, ale dużo gorszy iż w tzw. domofonowych.
Ciekaw jakim cudem skrętka 4 parowa czyli 8 żył może być w cenie 6 żyłowego lub ośmio żyłowego przewodu. Chyba, że masz na myśli przewody wykonane z CCS

witu102
12-01-2012, 00:05
ekhm ekhm lekki offtop się nam zrobił, a mnie naprawdę zależy na rzeczowych informacjach...

Maanniutek
12-01-2012, 08:39
dendrytus lubi robić zamieszanie jak zauważyłem, to chyba dla niego frajda, wszystko lubi negować zaprzeczać itp więc nic się nie przejmuj

witu102
12-01-2012, 10:09
wiem wiem, już się dowiedziałem, że nazwany przeze mnie system multiroom nie jest nim i muszę tą nazwę zmienić (na forum?) zaraz się dowiem, że to co chce zrpbić tutaj to nie inteligentny dom (tego realizować w pełni nie chcę), ani automatyka i znów muszę zmienić nazwę albo się nie odczepi.
Czy jak chodzi o INT IORS to rozumiem, że działają jak zwykłe przekaźniki bistabilne tyle, że z sygnalizacją stanu. Czy można do nich podłączyć czujki od alarmu aby uruchamiały niektóre obwody w ramach naruszenia strefy (np światło w holu, w kuchni itd) po zmroku? i czy możliwe jest wówczas sterowanie takim obwodem na 3 sposoby? czujka, włącznik dzwonkowy, zdalnie za pośrednictwem Integry?

Maanniutek
12-01-2012, 16:14
tak na iors zrobisz wszystko a działają jak będziesz chciał jesli zaprogramujesz bistabilny to taki będzie jeśli mono to mono. sterować można na rózne sposoby mogą też zacząć migać światła w całym domu jak ktoś załączy alarm

witu102
12-01-2012, 16:58
czyli innymi słowy jeżeli mam powiedzmy 12 rolet + 20 "punktów" oświetleniowych to muszę się liczyć z zakupem 4 IORS-ów? nie można bezpośrednio podłączyć np rolet czy bram do Satela? po co on ma właściwie te 128 wejść? na czujki tylko?

dendrytus
12-01-2012, 17:34
czyli innymi słowy jeżeli mam powiedzmy 12 rolet + 20 "punktów" oświetleniowych to muszę się liczyć z zakupem 4 IORS-ów? nie można bezpośrednio podłączyć np rolet czy bram do Satela? po co on ma właściwie te 128 wejść? na czujki tylko?

Ależ możesz podłączyć, tylko, że nic się nie stanie. A dlaczego? Co prawa informacja o tym jest na stronie 35 instrukcji instalatora, ale po co czytać te śmieci.
A wracając wyjść są one 12V nisko prądowe stało prądowe. Siłowniki do bram czy rolety są na 230 V prądu przemiennego, jeśli są na 12V-24V stało prądowe, to potrzebują kilku amper do poprawnego zadziałania.
A jeśli chodzi o wejścia to są również 12V. Próba podłączenia wyższego napięcia skończy się całkiem efektownym BUM.

Do 32 puntów 23V, będziesz potrzebował 4 INT-ORS lub INT-IORS( ten moduł ma 8 wejść nisko-prądowych i 8 wyjść do 230V)

Maanniutek
12-01-2012, 23:32
Satel na płycie ma 16 wejść i 12 wyjść, moduły IORS służą do rozbudowy do 128 wejść i wyjść dla sterowania 12 V na wejściach wyjść 230 V
Odrazu mówię weź moduły IORS bo mają 8 wejść i 8 wyjść, a moduły ORS tylko 8 wyjść

robertsz
13-01-2012, 08:20
czyli innymi słowy jeżeli mam powiedzmy 12 rolet + 20 "punktów" oświetleniowych to muszę się liczyć z zakupem 4 IORS-ów? nie można bezpośrednio podłączyć np rolet czy bram do Satela? po co on ma właściwie te 128 wejść? na czujki tylko?
128 wejść ma na czujki, Twoje przyciski, Twoje kontaktrony, łączność z innymi modułami (np: GSM, pogodówka, temperatury, itd....) To wcale nie jest dużo, jeśli myślisz o zautomatyzowaniu domku.

Mała uwaga, 12 rolet i 20 punktów oświetleniowych to 44 przekaźniki 230V.
W związku z tym potrzebujesz 6 modułów INT-IORS.

witu102
13-01-2012, 18:39
...Co prawa informacja o tym jest na stronie 35 instrukcji instalatora, ale po co czytać te śmieci....


Co prawda nie jestem instalatorem i nie zamierzam nim być tylko chce się ogólnie zorientować w temacie czy jest wogóle ekonomiczny sens w niego brnąć..co prawda nie masz wiele do przekazania ale lubisz się odezwać...

Maanniutek
13-01-2012, 19:31
popieram choc czasami cos sensownego powie ;)

witu102
13-01-2012, 20:04
no czasami owszem, ale od początku zakładałem ten wątek z myślą o tym aby "zorientować się w temacie"-powoli czytam także wątek o programowalnych instalacjach elektrycznych i odsyłanie mnie do instrukcji instalatora jest lekko nie na miejscu...postaram się stworzyć schemat tego co chcę osiągnąć, wrzuć go i stopniowo rozbudowywać, aby wiedzieć +/- 20% ile to mnie może wynieść i aby nie popełnić głupoty na starcie tzn podczas kładzenia kabli:)

robertsz
14-01-2012, 07:18
Zastanów się nad zmianą modułów SATELA INT-IORS na zwykłe przekaźniki z podstawką na szynę DIN.
SATEL jest fajny bo to SATEL i na tym się kończy lista.

Zwykłe przekaźniki są tańsze, zajmują mniej miejsca w rozdzielnicy, awaria jednego przekaźnika unieruchamia jedno urządzenie (SATEL 8 naraz), wymieniasz uszkodzony przekaźnik a nie cały moduł (8 urządzeń odłączonych).

Jeśli chodzi o rolety to przejrzyj ofertę przykładowych producentów F&F, ZAMEL.
Możesz wykorzystać gotowe sterowniki rolet tych producentów i zaoszczędzisz sporo wejść/wyjść wirtualnych i fizycznych.
W roletach istotne są przeciwblokady, sterowniki roletowe załatwiają ten temat.
ZAMEL ma w swoich sterownikach rolet tryby komfortowe, na SATELu to niby zrobisz ale się narobisz i to sporo.

Generalnie bez pomocy jakiegoś fachowca utkniesz w swoich pomysłach.
Szkoda czasu na odkrywanie czegoś co zostało już dawno odkryte.

Maanniutek
14-01-2012, 08:30
Ja uważam ze na Satelu można zrobić wszystko.
Co do awaryjności to oczywiście masz racje nie jeden przekaźnik a cały moduł. Jak wspomniałem mam to na kilku obiektach i odpukać 1,5 roku i narazie żadnych problemów nie było. Jest jeden minus sterowanie ma to być poprawione bo rozmawiałem z Satelem mianowicie chodzi o conajmniej 3,5s odstępu pomiędzy np włączeniem a wyłączeniem światła czyli od wzbudzenia do wzbudzenia włącznika inaczej nie zadziała. Jest to w firmware moduły i jak pisałem mają to poprawić ponieważ niektórym to przeszkadza.

Maanniutek
14-01-2012, 08:32
A jest jedna rzecz o którą chodziło twórcy tematu sterowanie zdalne np przez net :) na zwykłych przekaźnikach tego nie zrobisz

dendrytus
14-01-2012, 09:07
Co prawda nie jestem instalatorem i nie zamierzam nim być tylko chce się ogólnie zorientować w temacie czy jest wogóle ekonomiczny sens w niego brnąć..co prawda nie masz wiele do przekazania ale lubisz się odezwać...
Nie ma to żadnego ekonomicznego sensu. Jedyny sens ID to fajny bajer i na pewno większy komfort.

no czasami owszem, ale od początku zakładałem ten wątek z myślą o tym aby "zorientować się w temacie"-powoli czytam także wątek o programowalnych instalacjach elektrycznych i odsyłanie mnie do instrukcji instalatora jest lekko nie na miejscu..

Może wtedy nie wymyślałbyś koła drabiniastego do samochodu nazywając go alufelgą, ze względu na kolor spraya, jakiego użyłeś do jego malowania i własne widzi misie.


.postaram się stworzyć schemat tego co chcę osiągnąć, wrzuć go i stopniowo rozbudowywać,

będzie miło, nie zapomnij użyć kolorowych mazaków, aby wszyscy wiedzieli o co chodzi.

aby wiedzieć +/- 20% ile to mnie może wynieść i aby nie popełnić głupoty na starcie tzn podczas kładzenia kabli:)
To co ci wyjdzie pomnóż przez 1,5 wtedy się nie zdziwisz.
Zacznij od policzenia modułów i zobacz ile cię będzie kosztowała sama rozdzielnia, a ile kosztują rozdzielnie(same skrzynki bez osprzętu) do "normalnego" domu.
Do tego będziesz musiał znaleźć miejsce na postawienie czegoś takiego
http://firma.swiatlowody.com.pl/img/DSC01190small.jpg
i podłączenie mniej więcej czegoś takiego
http://firma.swiatlowody.com.pl/img/DSC01188small.jpg
To troch trudniejsze od rozstawienia kilku radii po pokojach, ale dasz radę.
PS.
Nie zapomnij o zugach i miejscu dla nich.




A jest jedna rzecz o którą chodziło twórcy tematu sterowanie zdalne np przez net :) na zwykłych przekaźnikach tego nie zrobisz
Tak? A to niby czemu?

dendrytus
14-01-2012, 09:16
Nie ma to żadnego ekonomicznego sensu. Jedyny sens ID to fajny bajer i na pewno większy komfort.

Może wtedy nie wymyślałbyś koła drabiniastego do samochodu nazywając go alufelgą, ze względu na kolor spraya, jakiego użyłeś do jego malowania i własne widzi misie.

będzie miło, nie zapomnij użyć kolorowych mazaków, aby wszyscy wiedzieli o co chodzi.
To co ci wyjdzie pomnóż przez 1,5 wtedy się nie zdziwisz.
Zacznij od policzenia modułów i zobacz ile cię będzie kosztowała sama rozdzielnia, a ile kosztują rozdzielnie(same skrzynki bez osprzętu) do "normalnego" domu.
Do tego będziesz musiał znaleźć miejsce na postawienie czegoś takiego
http://firma.swiatlowody.com.pl/img/DSC01190small.jpg
i podłączenie mniej więcej czegoś takiego
http://firma.swiatlowody.com.pl/img/DSC01188small.jpg
To troch trudniejsze od rozstawienia kilku radii po pokojach, ale dasz radę.
PS.
Nie zapomnij o zugach i miejscu dla nich.




Tak? A to niby czemu?
PS

popieram choc czasami cos sensownego powie ;)
Pewnie chodzi ci o to, że nie uważam wymiany żarówki, gniazdka czy podłączenia lodówki do prądu za coś porównywalnego z rozbrajaniem bomby i wymagającym wezwania sapera znaczy się elektryka.

witu102
14-01-2012, 11:18
dendrytus robisz niepotrzebne zamieszanie i rozwalasz wątek...po pierwsze mówię, że nie jestem instalatorem i nie będę instalował tego samemu. Jeżeli już to sam pociągnę kable! Co do "ekonomicznego sensu" mam na myśli to, że jak na budowę domu mam 350-400tys to jak na "inteligencję i komformt" mam wydać 100tys to nie ma to sensu jeżeli zaś będzie mnie to kosztowało 15tyś zamiast 5tyś za tradycyjną instalację to jest sens nad tym myśleć.

Co do sterowania przez internet/telefon to jak ostatecznie sprawa wygląda? F&F/Zamel da radę czy Satel (500zł/8 modułów to 62,5zł/moduł), od innych, producentów pojedynczy moduł to 40-50zł czyli jakiejś kosmicznej różnicy nie ma..8 przekaźników niezależnych to 8 modułów IORS zajmuje 122 mm czyli o jeden moduł mniej (17,5mm na moduł)

Czy aby na pewno ta rozdzielnia musi wyglądać jak na Twoim obrazku?
Zakładamy 14 rolet + 20 obwodów oświetleniowych, zakładamy, że poza tym 10 obwodów gniazdkowych, zakładamy, że każdy obwód ma osobną S-kę i do tego różnicówki do kuchni, łazienki x2, na resztę domu i na ogród (w sumie 5).
Potrzebujemy zatem 6 modułów IORS (42 pola), 30 S-ek, 5 różnicówek w sumie 82 pola..zostawiamy 20% luzu 98 pól,
rozdzielnica na 100 modułów http://allegro.pl/rozdzielnica-bezpiecznikowa-podtynkowa-100-modulow-i2039979721.html to jak widać nie jest koszt samochodu, ani nie zajmuje całej ściany...jakbym miał robić po swojemu prawdopodobnie dałbym 2x54 jedna niskoprądowa gdzie dałbym IORS-y, transformatory LED, sterowniki RGB

Wakmen
14-01-2012, 13:54
dendrytus robisz niepotrzebne zamieszanie i rozwalasz wątek...po pierwsze mówię, że nie jestem instalatorem i nie będę instalował tego samemu. Jeżeli już to sam pociągnę kable! ... na "inteligencję i komformt" ... będzie mnie to kosztowało 15tyś zamiast 5tyś za tradycyjną instalację to jest sens nad tym myśleć....
Zamieszania nie robi bo Wy myślicie, że to wszystko kosztuje grosze bo instalator to 70% ceny końcowej to za usługę sobie liczy.


... innych, producentów pojedynczy moduł to 40-50zł czyli jakiejś kosmicznej różnicy nie ma...
To sprawdź ile kosztuje F&F BIS 412 lub Zamela PBM-05 i pomnóż to przez liczbę punktów świetlnych czy innych "wyjść" w budynku. A co z modernizacją - przełączaniem bo chcesz coś zmienić? Rozłączasz i łączysz od nowa wszystko lub wybrane sekcje? Szkoda czasu.


...Czy aby na pewno ta rozdzielnia musi wyglądać jak na Twoim obrazku?
Zakładamy 14 rolet + 20 obwodów oświetleniowych, zakładamy, że poza tym 10 obwodów gniazdkowych, zakładamy, że każdy obwód ma osobną S-kę i do tego różnicówki do kuchni, łazienki x2, na resztę domu i na ogród (w sumie 5).
Potrzebujemy zatem 6 modułów IORS (42 pola), 30 S-ek, 5 różnicówek w sumie 82 pola..zostawiamy 20% luzu 98 pól,
rozdzielnica na 100 modułów http://allegro.pl/rozdzielnica-bezpiecznikowa-podtynkowa-100-modulow-i2039979721.html to jak widać nie jest koszt samochodu, ani nie zajmuje całej ściany...jakbym miał robić po swojemu prawdopodobnie dałbym 2x54 jedna niskoprądowa gdzie dałbym IORS-y, transformatory LED, sterowniki RGB
To sobie to wszystko policz i zobaczysz ile Ci wyjdzie? A jeszcze o przewodach nie zapomnij - wcale dużo ich nie będzie :lol2:
Zobaczymy czy się zmieścisz w tych 15k? Wątpię.

dendrytus
14-01-2012, 15:25
Potrzebujemy zatem 6 modułów IORS (42 pola), 30 S-ek, 5 różnicówek w sumie 82 pola..zostawiamy 20% luzu 98 pól,
rozdzielnica na 100 modułów http://allegro.pl/rozdzielnica-bezpiecznikowa-podtynkowa-100-modulow-i2039979721.html to jak widać nie jest koszt samochodu, ani nie zajmuje całej ściany...jakbym miał robić po swojemu prawdopodobnie dałbym 2x54 jedna niskoprądowa gdzie dałbym IORS-y, transformatory LED, sterowniki RGB
Ok nie będę robił zamieszania i chętnie zobacę ID na rozdzielni 100 mod + Satel.
Chętnie też pooglądam zdjęcia jak poprowadziłeś kable w takiej rozdzielni, a schodzić się będą wszystkie z całego domu.
Tak dla informacji to IORS satela to 7 modułów 7x6= 42 mod + 10 mod to różnicówki + 30 S-ek. Już masz 82 moduły, a gdzie listwy np takie
http://www.elektro-plast.com.pl/pic/upload/1274447835_0920-00_Listwa_7_N.jpg
Pięć różnicówek to przynajmniej 5 takich modułów, lepiej policzyć jako 2 moduły czyli kolejne 10 modułów.
A gdzie blok rozdzielczy i główny wyłącznik. Blok i wyłącznik to min 7 mod.
Do tej pory naliczyłem 99.
Ale OK. Nie będę się wtrącał. nie Moje małpy nie mój cyrk.

PS.
Ciekawe jak ludzie wpadają na pomysł, że najgłupsza i najbardziej nudna praca jaką jest położenie kabli, ma największą wartość. i wykonanie jej własnoręcznie spowoduje gigantyczne oszczędności.

PS2.
Na satela radzę przeznaczyć dwie obudowy. Jednana centralę drugą na ewentualne moduły rozszerzeń.
Integra ze swoimi 128 wejściami to trochę mało, ale może uda ci się nie przekroczyć tej wielkości.
128 wejść dla systemu alarmowego to bardzo dużo, dla ID raczej mało.

ps3

http://www.youtube.com/watch?v=rsPfvl5xNlk
Na początku tego filmiku

http://www.youtube.com/watch?v=l55NnqVC0yk&feature=related

jest pokazana ilość kabli. Ty podobną ilość chcesz włożyć do rozdzielni 100 mod.
30 S-ek, to co najmniej 30 kabli 3x1,5-3x2,5 plus kable łączące moduły z przekaźnikami itp.

DENDRYTUS( koleś z wiarygodnością bliską zera) ŻYCZY POWODZENIA.

Maanniutek
14-01-2012, 16:17
Powiem tak nie ma żadnych problemów z kablami w rozdzielnicy ja zrobiłem o klienta rozdzielnie 72 moduły są 4 moduły IORS, do tego S i róznicówki
Mała podpowiedź jak masz 3 niezależnie włączane lampy to można zrobić rozetkę doprowadzić do niej z rozdzielni przewód 5 x 1,5 z tego mamy już 3 obwody świetlne. Teraz zamiast 3 kabli mamy jeden :) Jak będę przy okazji u tego klienta to zrobię wam zdjęcie. Dla przykładu on ma dom ok 170 m2 i sterowane ma wszystkie obwody świetlne.

Jak macie pytania to dzwońcie

witu102
14-01-2012, 16:22
tyle, że ja nie chcę inteligentnego domu z panelami LCD, i duperelami..chce dom w którym podstawowe funkcje można zautomatyzować kontrolować zdalnie...chce to zrobić na satelu bo nie zamierzam pchać się w żadne Nexusy czy inne systemy...czemu chce położyć kable sam? bo to dom szkieletowy, więc nie bedzie to trudne, bo będzie tak jak ja chce a nie jak elektryk myśli, że ma być...z oszczędnością nie ma to nic wspólnego i nie taki jest mój cel...z okablowaniem myślę, że w 15tys się zmieszczę a czy założę pełną automatykę teraz później czy nigdy to inna sprawa czas pokaże...kable nie gryzą a i nie kosztują kroci. Myślę, że nie jestem jedynym na forum, kto chce przygotować sobie dom pod późniejszą automatyzację...

Maanniutek
14-01-2012, 16:37
JA robiłem przewody u kolego też pod automatyke policzyłem go z dobrym rabatem i instalacja z integrą 128, 4 modułami IORS rozdzielnia,róźnicówkami itp wyszło 14000 pln netto.

Kable powinny Cie wynieść góra 6-7 tysięcy

witu102
14-01-2012, 16:48
na początek chcę alarm, kable i sterowanie ogrzewaniem ewentualnie. Ale resztę chcę mieć tak podłączoną, żeby można było bez zrywania ścian wiercenia i kombinacji zautomatyzować powoli...w temat muszę się wgryźć głównie dlatego, że mimo nie jest to absolutnie związane z moim wykształceniem czy pracą to lubię mieć blade pojęcie o czymś co chcę zrobić/zlecić...na razie nawet projektu nie mam wybranego, ale jak będę już miał to zacznę gniazdka rysować i planować

Maanniutek
14-01-2012, 16:54
światło będziesz musiał zautomatyzować odrazu bo skrętka ma tym sterować.a z resztą to możesz z czasem.
Ale jak pisałem jakbyś miał jakieś pytania to dzwoń łatwiej będzie mi wytłumaczyć niż tu.

Pozdr,
Mariusz K.

dendrytus
14-01-2012, 17:04
czemu chce położyć kable sam? bo to dom szkieletowy, więc nie bedzie to trudne, bo będzie tak jak ja chce a nie jak elektryk myśli, że ma być...

Co prawda nie jestem instalatorem i nie zamierzam nim być
Kolejny raz będę życzył powodzenia, tym razem w znalezieniu instalatora, który podejmie się instalacji na takich warunkach.

z oszczędnością nie ma to nic wspólnego i nie taki jest mój cel.
To miło, że zakładasz od razu koszty związane z "naprawą" instalacji przez instalatora.


..z okablowaniem myślę, że w 15tys się zmieszczę a czy założę pełną automatykę teraz później czy nigdy to inna sprawa czas pokaże...kable nie gryzą a i nie kosztują kroci. Myślę, że nie jestem jedynym na forum, kto chce przygotować sobie dom pod późniejszą automatyzację...
Kolejny raz będę życzył powodzenia, tym razem przy zakupie podzespołów, osprzętu i kabli. Bo będzie ciężko.

JA robiłem przewody u kolego też pod automatyke p
Przynajmniej dobrze, że nazwałeś to "instalację pod automatykę", a nie pod ID.

na początek chcę alarm, kable i sterowanie ogrzewaniem ewentualnie.
Czyli już możesz zapomnieć o rozdzielni 100 mod i o 15 tys.

instalacja z integrą 128, 4 modułami IORS rozdzielnia,róźnicówkami itp wyszło 14000 pln netto.
32 obwody to całkiem fajny kawałek autoamtyki


Dla przypomnienia za wikipedią"

Inteligentny budynek (również inteligentny dom, system zarządzania budynkiem (Building Management System (BMS)) - określenie wysoko zaawansowanego technicznie budynku.

Inteligentny budynek posiada system czujników i detektorów oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Dzięki informacjom pochodzącym z różnych elementów systemu, budynek może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, co prowadzi do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa oraz minimalizacji kosztów eksploatacji i modernizacji. System inteligentnego budynku nie powinien wpływać negatywnie na ludzi znajdujących się w jego środowisku.

Wakmen
14-01-2012, 17:37
na początek chcę alarm, kable i sterowanie ogrzewaniem ewentualnie. Ale resztę chcę mieć tak podłączoną, żeby można było bez zrywania ścian wiercenia i kombinacji zautomatyzować powoli...w temat muszę się wgryźć...
A co z oświetleniem - to przecież podstawa? Będziesz wyrzucał po kolei łączniki pojedyncze i podwójne (gdy będziesz miał tak zrobione) na przyciski impulsowe? Nie rozumiem tego toku. Tak się nie da. Albo od razu wszystko albo w ogóle nie zaczynaj zabawy.


... Ale jak pisałem jakbyś miał jakieś pytania to dzwoń łatwiej będzie mi wytłumaczyć niż tu...
A po co ma dzwonić? Uczyć go podstaw? Tak się nie da.
Jeżeli chcesz zlecenie to niech dzwoni.

Maanniutek
14-01-2012, 17:48
Chętnie wezmę zlecenie, mogę to zaprojektować i rozrysować a jak chce może sam to wykonać. Mogę też wysłać chłopaków i zrobią instalacje całą w jakiś tydzień ( zależy ile tego będzie).

witu102
15-01-2012, 18:17
czyli do włączników myślisz, żeby pociągnąć samą skrętkę i nie bawić się w równoległe puszczenie kabli 2/3x1,5?

Jarek.P
15-01-2012, 21:43
A ja bym radził puścić. Kabel drogi nie jest, a dzięki niemu będziesz mógł prowizorycznie/tymczasowo/na wypadek awarii automatyki podłączyć standardowy wyłącznik.

J.

witu102
15-01-2012, 22:40
no właśnie ja też myślałem, żeby to równolegle zrobić...jeszcze pytanie co do IORS-a czy można za jego pomocą realizować funkcję przekaźnika świecznikowego 2 żarówki, 3 żarówki, cały żyrandolo 5 żarówek? Czy wtedy używam 2 wyjść 230V w nim (bo do żyrandola muszę puścić 4 kable)

dendrytus
15-01-2012, 23:14
jeszcze pytanie co do IORS-a czy można za jego pomocą realizować funkcję przekaźnika świecznikowego 2 żarówki, 3 żarówki, cały żyrandolo 5 żarówek?Oczywiście, że tak. Jednym modułem możesz kontrolować 8 żarówek


Czy wtedy używam 2 wyjść 230V w nim (bo do żyrandola muszę puścić 4 kable)
tak. Używasz dwóch przekaźników

Maanniutek
15-01-2012, 23:56
kolega dendrytus ma racje dwa przekaźniki.
wyprzedzę także następne pytanie.
Jeśli będziesz miał włączniki schodowe to równolegle podłączasz je do jednego wejścia.
Ogólnie dowolną liczbą urządzeń sterujących możesz sterować jednym wyjściem i odwrotnie jednym urządzeniem sterującym wiele wyjść.

pozdr,

witu102
16-01-2012, 09:46
Co do urządzeń sterujących to wiem, bo obecnie mam instalację w mieszkaniu na przekaźnikach F&F. Rozumiem, że wszelkie czujniki temperatury, dymu, itd wpinam bezpośrednio do Integry? A jak z elektrozaworami? rozumiem, że muszą być typu NO i przy np wykryciu obecności wody (czujnik zalania) z centrali pójdzie impuls na zawór i go zamknie? Ma to być podłączone bezpośrednio do jednego z tych 128 we/wy czy też przez jakiś ekspander?

witu102
16-01-2012, 12:36
Rozrysowałem zgrubnie schemat instalacji elektrycznej:
http://img809.imageshack.us/img809/3637/elektrykasatel.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/809/elektrykasatel.jpg/)


Mam od razu pytanie:
jako standardowy kabel alarmowy stosuje się YTDY 6x0,5mm2, kosztuje około 60-80gr/mb, skrętka to minimum 1,3zł/mb czy można użyć YTDY 6x0,5mm2 jako sterujące do łączników czy skrętka jest lepsza?

dendrytus
16-01-2012, 15:48
Mam od razu pytanie:
jako standardowy kabel alarmowy stosuje się YTDY 6x0,5mm2, kosztuje około 60-80gr/mb, skrętka to minimum 1,3zł/mb czy można użyć YTDY 6x0,5mm2 jako sterujące do łączników czy skrętka jest lepsza?
Skrętka nic nie daje, poza tym, że instalację alarmową będziesz miał w kat. 5e.
Skrętkę trudniej się kładzie, obrabia i może stwarzać problemy, dlatego odradza się stosowanie skrętki w systemach alarmowych.
PS.
Ten zapasowy kabel, jeśli poprowadzisz tak jak na rysunku, to nie zadziała.

witu102
16-01-2012, 18:30
no ja myślałem właśnie o położeniu wszędzie (poza ethernetem) YTDY 6x0,5mm2, co do kabla "rezerwowego" to na końcu oczywiście przekaźnik bistabilny w razie awarii. O to Ci chodziło, że nie zadziała czy jeszcze coś jest nie tak?:)tyle, że inwestycja w kilkadziesiąt przekaźników nawet po 40zł (w razie czego, przez 99/100% czasu będą nieużywane) to chyba przesada i zbędny wydatek:)

Maanniutek
16-01-2012, 18:42
powiem tak ja wszelkie instalacje robiłem na skrętce problemów z tym nigdy nie było, oczywiście mówię o automatyce a nie alarmie.
jednak ja nie narzucam na domofonowym też powinno zadziałać.

witu102
16-01-2012, 18:48
nie no co do działania to działać będzie, bo w mieszkaniu zasilanie łazienkowego radia mam na skrętce puszczone z pawlacza w przedpokoju, bo robotnicy nie pociągnęli innego (a raczej pociągnęli nie tam gdzie mieli). Chodziło mi tylko, czy skrętka daje cokolwiek i czy warto za nią płacić 1,5-2x więcej. Pare metrów wyjdzie więc może zaoszczędzona kasa starczy choćby na kilka "s-ek":)

Maanniutek
16-01-2012, 18:51
jakiś specjalnych zalet to nie ma które były by za dopłacaniem

witu102
16-01-2012, 19:06
no to mam jasność :) wstępne szacunki poczyniłem dla "przeciętnego" domu, a raczej takiego jak bym chciał mieć czyli
-Piwnica
0.1 kotłownia/pralnia
0.2 pomieszczenie np na wino, zapasy, dodatkową lodówkę
0.3 schody do piwnicy
-Parter
1.1 wiatrołap
1.2 hall
1.3 klatka schodowa
1.4 kuchnia
1.5 jadalnia
1.6 salon
1.7 pokój gościnny/biblioteka
1.8 łazienka/WC
-Piętro
2.1 antresola/hall
2.2-2.4 3 pokoje (sypialnie)
2.5 łazienka/WC
-Garaż
-Oświetlenie zewnętrzne
4.1 podbitka
4.2 przy drzwiach
4.3 taras
4.4 altana
4.5 ogród

Co wyszło?
5xINT IORS -> sterowanie całym oświetleniem i 5 obwodami elektrycznymi (gniazdkami)
65 zabezpieczeń nadprądowych (każdy obwód oświetleniowy osobno) + gniazdka pogrupowane
8 zabezpieczeń różnicowo-prądowych (każda kondygnacja, każda łazienka, kuchnia, obwody zewnętrzne, garaż)
4 skrzynki rozdzielcze (piwnica, parter+piętro+garaż, zewnętrzne obwody, sterowanie (IORS-y)
15 czujek alarmowych
19 kontaktronów (szacunki)
5 czujek zalania
8 elektrozaworów
2 czujki dymu
1 czujka gazu ziemnego
Koszt na szybko podliczony po cenach znalezionych w necie
10,5tys zł, bez kabli, bo dość ciężko oszacować ich długość nie mając wybranego projektu.
moim zdaniem nie ma tragedii...:)

dendrytus
16-01-2012, 19:10
O to Ci chodziło, że nie zadziała czy jeszcze coś jest nie tak?:)tyle, że inwestycja w kilkadziesiąt przekaźników nawet po 40zł (w razie czego, przez 99/100% czasu będą nieużywane) to chyba przesada i zbędny wydatek:)
Po co ci przewód zasilający 230 wolt pod wyłącznikiem impulsowym, który steruje żarówką poprzez we/wy w integrze?


Koszt na szybko podliczony po cenach znalezionych w necie
10,5tys zł, bez kabli, bo dość ciężko oszacować ich długość nie mając wybranego projektu.
moim zdaniem nie ma tragedii...:)
dodaj sobie do kosztorysu z 5000 żeby nie bolało.
Jak dodasz kable, włączniki i uruchomieni to może się 25 000 zmieścisz.


jakiś specjalnych zalet to nie ma które były by za dopłacaniem

Poza tym tylko, że klient śpi z przekonaniem iż ma najlepszy bo komputerowy system alarmowy.
Jak wszyscy wiedzą jeśli kabel jest droższy, to i na pewno jest lepszy
Zresztą to klient za wszystko płaci.

adwlodar
16-01-2012, 19:20
Mam pytanie: do czego aż 8 zaworów?

witu102
16-01-2012, 19:25
chciałem zrobić odcięcia wody w kuchni, łazienkach (2x), pralni, kotłowni, na wyjściu na zewnątrz, za licznikiem (całość) oraz jedno sterujące zraszaniem ogródka,
co do 5 tys to biorę to pod uwagę, choć osprzęt (kontakty) zmieszczę w 1,5k rezerwa jakaś na kable zostaje...kabel 230V pod włącznikiem po to gdyby owa integra się zepsuła, żeby móc na szybko podłączyć przekaźnik F&F na czas zakupu nowej/naprawy...większość przekaźników jest na 230V więc bałbym się to puszczać na YTDY 6x0,5mm2

Co do elektrozaworów to zastanawiam się, czy do sterowania ogrzewaniem warto je ładować w rozdzielacze do podłogówki czy na kaloryfery, czy w przypadku domu "sezonowego" używanego jako dacza za miastem wystarczy jakieś sterowanie piecem via SMS/internet na zasadzie włącz/wyłącz?

adwlodar
16-01-2012, 19:48
Moim skromnym zdaniem z tymi zaworami to troszkę dużo. Ja np. tak się nauczyłem, że nigdy nie zostawiam pralki włączonej jak wychodzę (może dlatego, że nie mam elektrozaworów). W każdym razie co sądzicie o jednym zaworze za systemem nawadniania ogrodu i zmiękczaczem? Czyli mamy jeden na dom i jeden na ogród. Wtedy przy trybie wyjścia z domu odcina nam się cały dom.

P.S. Dobrą sprawą jest zrobienie by-passu + czujnik owego stanu.

witu102
16-01-2012, 20:12
8 to wersja maxi...realnie zrobiłbym chyba 3 na dom + zewnętrzny -> główny, łazienki, kuchnia + zew. zawsze można zostawić kable sterujące i z czasem dokładać...

Wakmen
16-01-2012, 20:24
Co wyszło?
...65 zabezpieczeń nadprądowych (każdy obwód oświetleniowy osobno) + gniazdka pogrupowane...
Nie no teraz to żeś przesadził.Dla byle żaróweczki jedno zabezpieczenie?


... 4 skrzynki rozdzielcze (piwnica, parter+piętro+garaż, zewnętrzne obwody, sterowanie (IORS-y)...
Kolejna przesada. Tak się nie da.


...nie ma tragedii...:)
x1,5 i będzie OK.

Wakmen
16-01-2012, 20:27
...choć osprzęt (kontakty) zmieszczę w 1,5k
Najtańszy przycisk podwójny do ramki kosztuje 20pln ale średnio po 40. Teraz pomnóż przez ilość, dolicz, gniazda 230v, RTV-Sat i inne "nicniekosztujące duperele" i wyjdzie Ci ze 4k lub więcej.

dendrytus
16-01-2012, 20:28
szybko podłączyć przekaźnik F&F na czas zakupu nowej/naprawy...
I jak to niby miałoby działać?


Co do elektrozaworów to zastanawiam się, czy do sterowania ogrzewaniem warto je ładować w rozdzielacze do podłogówki czy na kaloryfery, czy w przypadku domu "sezonowego" używanego jako dacza za miastem wystarczy jakieś sterowanie piecem via SMS/internet na zasadzie włącz/wyłącz?
Swoją drogą to ciekawe, że chcesz wywalić kase na 8 "bezwartościowych" elektrozaworów, a zastanawiasz się nad sterowaniem ogrzewaniem. Dobrze zaprogramowane sterowanie w ID to jedyne źródło jakichkolwiek oszczędności.


8 to wersja maxi...realnie zrobiłbym chyba 3 na dom + zewnętrzny -> główny, łazienki, kuchnia + zew. zawsze można zostawić kable sterujące i z czasem dokładać...
Wystarczy spokojnie Jeden, który odetnie całą wodę.
Zawsze może ci puścić coś przed elektrozaworem w łazience.

Najtańszy przycisk podwójny do ramki kosztuje 20pln ale średnio po 40. Teraz pomnóż przez ilość, dolicz, gniazda 230v, RTV-Sat i inne "nicniekosztujące duperele" i wyjdzie Ci ze 4k lub więcej.
Święte słowa.

witu102
16-01-2012, 20:39
Najtańszy przycisk podwójny do ramki kosztuje 20pln ale średnio po 40. Teraz pomnóż przez ilość, dolicz, gniazda 230v, RTV-Sat i inne "nicniekosztujące duperele" i wyjdzie Ci ze 4k lub więcej.

Dziwne...bo ja nie zamierzam kupować osprzętu ze szkła czy stali, ale najzwyklejszego (pospolitego dla niektórych) ospela np Impresja...wiem ile kosztuje, bo montowałem go już u siebie w mieszkaniu 70m2 i w domu 150m2 do mieszkania kosztowało to 1,2k (dość rozbudowana instalacja) do domu (instalacja prostsza, ale z gniazdkami RTV/SAT, RJ45) wyszło 1,5k...dlatego liczę, że 1,5-1,8k max starczy na "pstryczki" i gniazda

@ dendrytus nie zastanawiałem się jeszcze nad sterowaniem ogrzewaniem dlatego też pytam jak należy to zrobić, aby miało ręce i nogi czy sterownik pogodowy,piec z automatyką wyłączany na czas nieobecności czy może elektrozawory na rozdzielaczach i czujniki temperatury w każdym pomieszczeniu

Wakmen
16-01-2012, 20:46
...bo ja nie zamierzam kupować osprzętu ze szkła czy stali, ale najzwyklejszego (pospolitego dla niektórych) ospela np Impresja...wiem ile kosztuje, bo montowałem go już u siebie w mieszkaniu 70m2 i w domu 150m2 do mieszkania kosztowało to 1,2k (dość rozbudowana instalacja) do domu (instalacja prostsza, ale z gniazdkami RTV/SAT, RJ45) wyszło 1,5k...dlatego liczę, że 1,5-1,8k max starczy na "pstryczki"

http://ospel.pl/pl/produkt/lp-17y-m-00.html
http://ospel.pl/pl/produkt/gpa-ys-m-00.html
http://ospel.pl/pl/produkt/gpk-1y-ke-m-00.html
http://ospel.pl/pl/produkt/gpk-2y-k-m-00.html

witu102
16-01-2012, 20:57
stronę ospela znam na pamięć praktycznie, a wyceny z kilku hurtowni mam chyba jeszcze na mailu...generalnie od cen na stronie można spokojnie 30% odjąć...

ar***pl
16-01-2012, 22:15
przyglądam się tej wymianie zdań i wtrące też swoje dwa grosze.
Wybrałbym od razu integrę wrl ma kilka zalet których nie mają zwykłe integry nawet po dozbrojeniu w gsm-a To znaczy większe możliwości sterujące sms jak zapytania o stan stref itp.Pozatym musisz pomysleć o wzmocnionym zasilanu awaryjnym int ors ma dosyć fajny w rzeczywistości pobór prądu i sama centrali kilku modułów nie zasili.Ja w odróznieniu od kolgów wybieram zazwyczaj rozwiązanie z modułami ca64OC i zewnętrznymi przekażnikami relpola montowanymi na szynie din, zdażyło mi się kilka razy że przekażniki stosowane w modułach satela (teraz już montuja chińskie) się skliejały i trzeba było wysyłac cały moduł do serwisu, w rozwiązniu z przekażnikami zewn wymieniasz sam przekaznik w postawce.Integra wrl obsługuje równiez przez abaxa termometry bezprzewodowe więc sa jak znalazł do sterowania ogrzewaniem.Do właczników puściłbym przewód minimum 8x0,5 a lepiej 10 x0,5 Skretkajest naprawe upierdliwa i zgadzam się z dendrytusem w tej sprawie. Nie bawiłbym się w puszczenie dodatkowego przewodu 3 czy 5 x1,5 do właqczników ponieważ dużo prościej będzie jako tryb awaryjny wykorzystać ten sam przekażnik tylko przełaczyć sterowanie cewką z satela na bezpośredni przez włącznik.

ar***pl
16-01-2012, 22:22
Ja uważam ze na Satelu można zrobić wszystko.
Co do awaryjności to oczywiście masz racje nie jeden przekaźnik a cały moduł. Jak wspomniałem mam to na kilku obiektach i odpukać 1,5 roku i narazie żadnych problemów nie było. Jest jeden minus sterowanie ma to być poprawione bo rozmawiałem z Satelem mianowicie chodzi o conajmniej 3,5s odstępu pomiędzy np włączeniem a wyłączeniem światła czyli od wzbudzenia do wzbudzenia włącznika inaczej nie zadziała. Jest to w firmware moduły i jak pisałem mają to poprawić ponieważ niektórym to przeszkadza.
Ztego co słyszałem to w integrze tego nie poprawią z powodu ograniczeń sprzętu, ale kto wie może za 10 lat .... Narazie to mają w cenniku sprzę t którego nie są
w stanie wyprodukować .

Maanniutek
16-01-2012, 22:30
Ztego co słyszałem to w integrze tego nie poprawią z powodu ograniczeń sprzętu, ale kto wie może za 10 lat .... Narazie to mają w cenniku sprzę t którego nie są
w stanie wyprodukować .

rozmawiałem juz z satelem w sprawie tych 3 sekund i powiedzieli ze już jest napisana poprawka, jednak związana z firmware modułu i nikt z instalatorów tego nie zrobi i prawdopodobnie trzeba im będzie je odesłać do przeprogramowania albo kupić nowe jeszcze nie wiedzą

Maanniutek
16-01-2012, 22:33
a co do kabelka to popieram ar***pl ponieważ będziesz miał większy zapas i większe możliwości. Oczywiście domofonowy łatwiej układać ale jest też delikatniejszy i mniej odporny na uderzenia czy przecięcia w porównaniu ze skrętką. ;)

dendrytus
16-01-2012, 22:58
Oczywiście domofonowy łatwiej układać ale jest też delikatniejszy i mniej odporny na uderzenia
Tylko, że on buduje dom, nie bunkier.


czy przecięcia w porównaniu ze skrętką. ;)
Naprawdę?

Maanniutek
16-01-2012, 23:20
Tylko, że on buduje dom, nie bunkier.

tak w jego przypadku nie koniecznie ale dobrze wiesz jak tynkarze obchodzą się z kablami


Naprawdę?
możesz się ze mną nie zgadzać ale jednak będę uważał że skrętka jest wytrzymalsza ( np twardsza)

dendrytus
16-01-2012, 23:32
tak w jego przypadku nie koniecznie ale dobrze wiesz jak tynkarze obchodzą się z kablami

Nie pamiętam, abym miał z tynkarzami jakiś problem. Wystarczy im co jakiś czas wspomnieć o kosztach naprawy uszkodzonych kabli i problem znika.


możesz się ze mną nie zgadzać ale jednak będę uważał że skrętka jest wytrzymalsza ( np twardsza)

Na przecięcia?

Maanniutek
16-01-2012, 23:54
ja miałem kilka razy problemy albo młotkami walą w kable albo w inny sposób potrafią je przecinać.
przez przecięcia mam na myśli paca itp

witu102
17-01-2012, 09:26
no tu będzie dom szkieletowy więc problem tynkarzy odpada całkowicie...mam pytanie co da mi 10x0,5mm2 przy włączniku skoro używał będę (normalnie) 2 żył...czy w tym wypadku zapas 4 żył to za mało? o jakich większych możliwościach tu mówimy? montaż LCD zamiast standardowego pstryczka? montaż dodatkowych włączników obok?

Maanniutek
17-01-2012, 16:36
dokładne np panele dodatkowe.
a to wszędzie będziesz miał pojedyncze włączniki? żadnych podwójnych itp?

witu102
17-01-2012, 16:47
szczerze to liczyłem maks 2x czyli 2 pary przewodów używam..ale jeżeli 10x0,5mm2 uważacie, że warto to kłócił się nie będę i taki położę:)

witu102
17-01-2012, 16:51
Kolejna przesada. Tak się nie da.



A co całość w jednej szafie 1x2m? co jest złego w wydzieleniu osobnych szaf dla piwnicy czy ogrodu?

Jarek.P
17-01-2012, 18:23
szczerze to liczyłem maks 2x czyli 2 pary przewodów używam..ale jeżeli 10x0,5mm2 uważacie, że warto to kłócił się nie będę i taki położę:)

Po prostu zamów w hurcie kilka fabrycznych szpul przewodu 8x0,5 (czy 4x2x0,5) i obleć nim wszystko, nadmiarowe żyły gdzie niepotrzebne, to po prostu nie wykorzystasz. Różnica w cenie między 2x2 a 4x2 jest niewielka, a zamawiając przewód w dużej ilości lepszy rabat uzyskasz, więc możesz wyjść na równo.

J.

Wakmen
17-01-2012, 19:06
...mam pytanie co da mi 10x0,5mm2 przy włączniku skoro używał będę (normalnie) 2 żył...o jakich większych możliwościach tu mówimy? montaż LCD zamiast standardowego pstryczka? ...

dokładne np panele dodatkowe...

A jakie panele? Mi bynajmniej przychodzi do głowy tylko jeden, który mógłbyś podłączyć do takiej instalacji ale do osprzętu ospela to nie bardzo pasuje a ponadto jego koszt. O jakim panelu myślę? TS Sensor Berkera.

Wakmen
17-01-2012, 19:11
A co całość w jednej szafie 1x2m? co jest złego w wydzieleniu osobnych szaf dla piwnicy czy ogrodu?
Osobne rozdzielnice stosuje się gdy jest ku temu uzasadnienie ekonomiczne lub użytkowe ale w Twoim przypadku to zastosowanie 4 rozdzielnic to spora przesada. Dwie to max. Ponadto zastosowanie jednej, większej rozdzielnicy bardzo ułatwia prace instalacyjne jak w dwóch mniejszych upychanie. Zrobiłbyś kilka mniejszych rozdzielnic upchanych po brzegi (bo ktoś np. powiedział, że nie dopłaci ani złotówki więcej) to wiedziałbyś o czym mówię.
Praca na dużych rozdzielnicach to czysta przyjemność i ... porządek.

siwymiki
17-01-2012, 21:00
chciałem zrobić odcięcia wody w kuchni, łazienkach (2x), pralni, kotłowni, na wyjściu na zewnątrz, za licznikiem (całość) oraz jedno sterujące zraszaniem ogródka,
co do 5 tys to biorę to pod uwagę, choć osprzęt (kontakty) zmieszczę w 1,5k rezerwa jakaś na kable zostaje...kabel 230V pod włącznikiem po to gdyby owa integra się zepsuła, żeby móc na szybko podłączyć przekaźnik F&F na czas zakupu nowej/naprawy...większość przekaźników jest na 230V więc bałbym się to puszczać na YTDY 6x0,5mm2

Co do elektrozaworów to zastanawiam się, czy do sterowania ogrzewaniem warto je ładować w rozdzielacze do podłogówki czy na kaloryfery, czy w przypadku domu "sezonowego" używanego jako dacza za miastem wystarczy jakieś sterowanie piecem via SMS/internet na zasadzie włącz/wyłącz?

Jeśli chodzi o sterowanie ogrzewaniem podłogowym za pomocą systemu alarmowego to trochę (bardziej niż trochę) jest to niewygodne ze względu na dużą bezwładność ogrzewania podlogowego (czas nagrzania pomieszczenia około 2-4 godzny). Więc można obniżyć temp. przy załączeniu alarmu, a powrót do temp. normalnej przez wysłanie sms'a lub po wejściu do domu (rozbrojenie systemu). wysyłanie sms'a malo wygodne a przyjście do domu w którym będzie na 15 stopni mało komfortowe.
Jeśli chodzi o kaloryfery to już dużo lepsze rozwiązanie.

Może lepszym rozwiązaniem dla podłogówki może być założenie automatyki do podlogówki (siłowniki zaworów, listwa automatyki i termostaty pokojowe cyfrowe z funkcją programowania cykli itp.)

Jeśli chodzi o twoje koszty to chyba są zbyt optymistyczne :(.
Ja mój system oprę na integrze 128 wrl plus 10 czyjek, 4 czujki dymu i gazów, 17 kontaktronów, 3 manipulatory , 2 ekspandery i pozostałe elementy systemu. Calość wyszło 5,5 tys. zł plus przewody. dodając koszty elektryki z zabezpieczeniami ok 5tys. zł = ok 10tys. zl
Mój system ma być głównie systemem alarmowym, który będzie komunikatywny w dwie strony i obslugiwać prostą automatykę ( wentylację mechaniczną, sterowanie bramy garazowej, elektrozawór wody, załączanie monitoringu w przypadku uzbrojenia i może w przyszlości jeszcze coś.

dendrytus
17-01-2012, 22:26
Jeśli chodzi o sterowanie ogrzewaniem podłogowym za pomocą systemu alarmowego to trochę (bardziej niż trochę) jest to niewygodne ze względu na dużą bezwładność ogrzewania podlogowego (czas nagrzania pomieszczenia około 2-4 godzny). Więc można obniżyć temp. przy załączeniu alarmu, a powrót do temp. normalnej przez wysłanie sms'a lub po wejściu do domu (rozbrojenie systemu). wysyłanie sms'a malo wygodne a przyjście do domu w którym będzie na 15 stopni mało komfortowe.

Ciekawa teoria tylko, że nie prawdziwa. Kaloryfery programuje się z marszu, podłogówka wymaga kilku dni regulacji.



Może lepszym rozwiązaniem dla podłogówki może być założenie automatyki do podlogówki (siłowniki zaworów, listwa automatyki i termostaty pokojowe cyfrowe z funkcją programowania cykli itp.)

Tylko, że to praktycznie to samo. Integra ma możliwość podpięcie czujnika temperatury.

Maanniutek
17-01-2012, 22:33
A jakie panele? Mi bynajmniej przychodzi do głowy tylko jeden, który mógłbyś podłączyć do takiej instalacji ale do osprzętu ospela to nie bardzo pasuje a ponadto jego koszt. O jakim panelu myślę? TS Sensor Berkera.

robi to na satelu, satel przygotował tylko jeszcze nie wydał ekran dotykowy do inteligentnych instalacji, lub jak postanowi zrobić to np na koher czy coś innego to ichniejsze panele

Maanniutek
17-01-2012, 22:37
Osobne rozdzielnice stosuje się gdy jest ku temu uzasadnienie ekonomiczne lub użytkowe ale w Twoim przypadku to zastosowanie 4 rozdzielnic to spora przesada. Dwie to max. Ponadto zastosowanie jednej, większej rozdzielnicy bardzo ułatwia prace instalacyjne jak w dwóch mniejszych upychanie. Zrobiłbyś kilka mniejszych rozdzielnic upchanych po brzegi (bo ktoś np. powiedział, że nie dopłaci ani złotówki więcej) to wiedziałbyś o czym mówię.
Praca na dużych rozdzielnicach to czysta przyjemność i ... porządek.

kolega ma troche racji w tym co napisał, jednak zrobienie dwóch rozdzielnic pomaga zaoszczędzić troche metrów kabli. Zależy jak kto do tego podchodzi czy ekonomicznie czy pod względem wygody

dendrytus
18-01-2012, 00:11
kolega ma troche racji w tym co napisał, jednak zrobienie dwóch rozdzielnic pomaga zaoszczędzić troche metrów kabli. Zależy jak kto do tego podchodzi czy ekonomicznie czy pod względem wygody
Kilka rozdzielnic nie jest podejściem ekonomicznym. Pozorna jest oszczędność w postaci kabla.
Problem pojawi siew momencie jakiejś modyfikacji i nagle okaże się, że mamy wolnych np 12 modułów i nie da się zainstalować np IORS w nowszej wersji. Dlaczego? Bo mamy po 6 wolnych modułów w obu rozdzielniach, co daje nam 12 mod.
Może się też pojawić problem, że biedzimy musieli kupić jakieś rozszerzenie zamiast w jednej sztuce, to w dwóch i wtedy okaże się, że głupotą było oszczędzanie na kablu.
Z tymi rozdzielnicami to jest trochę tak jak z 5 kawałkami kabla, każdy po 20m, w sumie mamy 100m, ale to zupełnie inne 100m niż w jednym kawałku

witu102
18-01-2012, 11:01
akurat moje 4 rozdzielnice nie miały nic wspólnego z oszczędnością kabla...ileż tego kabla by mi musiało wejść, aby zrównoważyć koszt 3 rozdzielnic czyli lekko licząc 300-400zł...wydzielenie osobnej rozdzielnicy dla automatyki i 12V wydało mi się sensowne, tak jak i skrzynka w piwnicy..w razie jak robimy coś przy piecu nie latamy na górę...ale jeżeli uważacie, że założenie 2x100mod w wiatrołapie/przedpokoju powoduje łatwiejszą robotę instalatora i większy porządek to się posłucham...:)

Wakmen
18-01-2012, 20:04
... satel przygotował tylko jeszcze nie wydał ekran dotykowy do inteligentnych instalacji...
Nie przesadzajmy ... inteligentnych ;)
Po drugie to kiedy wypuści coś na rynek to miną wieki. Nowością (od 2 lat) jest manipulator sensoryczny.


... lub jak postanowi zrobić to np na koher czy coś innego to ichniejsze panele
Na chwilę obecną do PLC ma Fatek ale cena od 3k wzwyż więc nie wmawiaj, że wyżej zainteresowany Kolega kiedyś dokupi panelik za takie pieniądze. Najpierw musi budowę zakończyć a przecież wiemy, że to studnia bez dna.

Wakmen
18-01-2012, 20:07
... założenie 2x100mod w wiatrołapie/przedpokoju ...
Dla takich kolosów te miejsca nie są odpowiednie - no może jak będą zasłonięte jakimś malunkiem. Większość inwestorów lubi pokazać takie "cacka" ale nigdy ich nie umieszcza w przedpokoju.

dendrytus
19-01-2012, 01:06
Dla takich kolosów te miejsca nie są odpowiednie - no może jak będą zasłonięte jakimś malunkiem. Większość inwestorów lubi pokazać takie "cacka" ale nigdy ich nie umieszcza w przedpokoju.
Dlaczego?

http://www.youtube.com/watch?v=mQ5evZfEqWw

adwlodar
19-01-2012, 10:46
Dlaczego?

Bo dla większości inwestorów jest to estetycznie nieteges? Jak ktoś lubi niech sobie da taką rozdzielkę nawet w salonie koło telewizora... Ja np. bym nie chciał, bo chociaż lubię duuuuże rozdzielnie to uważam, że to nie jest ich miejsce.

witu102
20-01-2012, 10:06
ja myślałem, albo o zasłonięciu rozdzielni np lustrem albo o umieszczeniu jej wewnątrz(za) szafą, oczywiście, szafa bez "pleców". Nie wiem czy umieszczanie całości w piwnicy to dobry wybór..?

dendrytus
20-01-2012, 15:55
ja myślałem, albo o zasłonięciu rozdzielni np lustrem albo o umieszczeniu jej wewnątrz(za) szafą, oczywiście, szafa bez "pleców". Nie wiem czy umieszczanie całości w piwnicy to dobry wybór..?
Jeśli to ma być w normalnej szafie do od razu sobie daruj.
W imitacji szafy o głębokości do 20 cm jak najbardziej

aadamuss24
20-01-2012, 16:24
Co to jest co w 3 min filmu samo się przełącza ?

witu102
20-01-2012, 16:29
a co z piwnicą? gdzie proponujesz umieścić tak na życie?

adwlodar
20-01-2012, 22:55
A ja mam inne pytanie: czy jest jakiś przepis mówiący o dostępności głównej rozdzielni elektrycznej w budynku prywatnym? Słyszałem od znajomego, że planuje zrobić takie pomieszczenie techniczne u siebie w domu z zamkiem szyfrowym. Pomijając sens, czy są na to jakieś normy?

witu102
21-01-2012, 09:47
zdaje się, że dotyczy to tylko głównego wyłącznika (dla straży) ale on powinien być w ogrodzeniu albo na zewnątrz w każdym razie...po co zamek szyfrowy do rozdzielni?może dzieciom internet i TV odetnie i zamknie, żeby sobie podczas jego nieobecności nie włączyły..bo innego powodu nie widzę...

adwlodar
21-01-2012, 09:50
Chodzi o to, że tam będzie miał również serwer domowy, całe rozszycie Ethernet, centralę alarmową i rejestrator CCTV.

witu102
22-01-2012, 10:51
no zgoda zgoda..ale mówimy o domu a nie o firmie pokroju Apple/Google trzymającą na serwerze swoje patenty i dane handlowe...u mnie serwer jest obecnie w zwykłej szafce w przedpokoju i póki co prób włamania nie odnotowałem:)

witu102
22-01-2012, 11:28
Mam pytanie, jak jest ze sterowaniem oknami Velux np KMX 200? czy można sterowniki producenta jakoś zintegrować z Satelem, aby i za jego pośrednictwem kontrolować stan okien i nimi sterować?

Maanniutek
24-01-2012, 20:35
widzę że kmx jest sterowany z pilota jeśli nie ma możliwości podłączenia dodatkowych przycisków sterujących to nie da rady sterować tego satelem

witu102
25-01-2012, 12:47
a znasz jakieś napędy posiadające wejście zewnętrzne, tak, aby dało się je wysterować zarówno przyciskiem na ścianie jak i zdalnie satelem?

Maanniutek
26-01-2012, 22:39
nie pamiętam w tej chwili producenta bo u klientów u których montowaliśmy to automaty były wstawione już razem z oknami, my się tylko pod nie podpinaliśmy.

edek_25
27-01-2012, 19:44
witam
mam pytanie, jak zrobić sterowanie alarmu w następującej sytuacji:
w garażu jest czujka PIR, wyjeżdżając z garażu i zamykając bramę (automatyczną sterowaną z pilota) chcę uzbroić alarm, potem odwrotnie, otwieram bramę, i wjeżdżam do garażu chcę rozbroić alarm.

dendrytus
27-01-2012, 19:58
widzę że kmx jest sterowany z pilota jeśli nie ma możliwości podłączenia dodatkowych przycisków sterujących to nie da rady sterować tego satelem
Naprawdę?
A mnie się wydawało, że wystarczy równolegle(albo zamiast) z klawiszami (mikroswitchami) dodatkowego pilota wlutować styki przekaźników, którymi struje satel.
Ale co ja się tam znam

nie pamiętam w tej chwili producenta bo u klientów u których montowaliśmy to automaty były wstawione już razem z oknami, my się tylko pod nie podpinaliśmy.
Tak? A to bardzo interesujące. Ciekawe co się stanie jak podczas zamykania załączonego z centrali alarmowej użytkownik naciśnie klawisz do góry.

witam
mam pytanie, jak zrobić sterowanie alarmu w następującej sytuacji:
w garażu jest czujka PIR, wyjeżdżając z garażu i zamykając bramę (automatyczną sterowaną z pilota) chcę uzbroić alarm, potem odwrotnie, otwieram bramę, i wjeżdżam do garażu chcę rozbroić alarm.
Wyjście sterujące ze sterownika bramy podłącz przez przekaźnik do systemu alarmowego do linii uzbrajającej część garażową.

Maanniutek
29-01-2012, 12:44
Naprawdę?
A mnie się wydawało, że wystarczy równolegle(albo zamiast) z klawiszami (mikroswitchami) dodatkowego pilota wlutować styki przekaźników, którymi struje satel.
Ale co ja się tam znam

tak masz racje jeśłi chcesz stracić np gwarancje :)



Tak? A to bardzo interesujące. Ciekawe co się stanie jak podczas zamykania załączonego z centrali alarmowej użytkownik naciśnie klawisz do góry.

są sterowane impulsem ;)
i kazde naciśnięcie zmienia prace :)

Maanniutek
29-01-2012, 12:48
Naprawdę?


Wyjście sterujące ze sterownika bramy podłącz przez przekaźnik do systemu alarmowego do linii uzbrajającej część garażową.

to jak tak się znasz to co będzie jełsi samochód będzie w garażu a klient otworzy na chwile brame i zamknie to system sie uzbroi :P
takie wykonanie jest problematyczne mo każdorazowe otworzenie i zamknięcie będą uzbrajać i rozbrajać system, a co z przebywaniem garażu przy zamkniętej bramie :P

dendrytus
29-01-2012, 14:01
tak masz racje jeśłi chcesz stracić np gwarancje :)

A co się może stać pilotowi, który jest na stałe przytwierdzony?



to jak tak się znasz to co będzie jełsi samochód będzie w garażu a klient otworzy na chwile brame i zamknie to system sie uzbroi :P
A to niby czemu?


takie wykonanie jest problematyczne mo każdorazowe otworzenie i zamknięcie będą uzbrajać i rozbrajać system, a co z przebywaniem garażu przy zamkniętej bramie :P
Dlaczego?
Te uwagi rozwiązują problem?


są sterowane impulsem ;)
i kazde naciśnięcie zmienia prace :)
Sposób sterowania jest bez znaczenia. To że jest sterowany impulsem nie zmienia faktu, że NAPIĘCIE na silnik jest podawane w sposób ciągły do momentu osiągnięcia pozycji skrajnych.
Jeśli sterownik nie ma odpowiednich wejść, to wszystko będzie działać do momentu w którym podczas zamykania załączonego z centrali alarmowej użytkownik naciśnie klawisz do góry lub odwrotnie. Nastąpi wtedy efektowne BUM.
W przypadku braku odpowiednich sterowników rozwiązaniem jest przejęcie pełnego sterowania przez centralkę alarmową. W takim przypadku klawisze sterowania roletami są podpięte do centralki alarmowej.

witu102
06-08-2012, 10:02
W sprawie mojej "automatyki" nastąpił postęp, a mianowicie wybrany już jest projekt:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-jezynach-2-pd/m4aa8ab152ff86
W jeżynach 2PD tyle, że lustrzane odbicie, dlatego powoli można tworzyć listę funkcji i policzyć ilość czujek:)
I tu pojawia się pierwsze pytanie:
Czy jeżeli Satel Integra 128 WRL ma na płycie 8 wejść (Z1..Z8) to podłączając do każdego z nich ekspander na 16 wyjść uzyskam obiecywane przez producenta 128 wejść?

inwestoreq
06-08-2012, 12:09
W sprawie mojej "automatyki" nastąpił postęp, a mianowicie wybrany już jest projekt:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-jezynach-2-pd/m4aa8ab152ff86
W jeżynach 2PD tyle, że lustrzane odbicie, dlatego powoli można tworzyć listę funkcji i policzyć ilość czujek:)
I tu pojawia się pierwsze pytanie:
Czy jeżeli Satel Integra 128 WRL ma na płycie 8 wejść (Z1..Z8) to podłączając do każdego z nich ekspander na 16 wyjść uzyskam obiecywane przez producenta 128 wejść?

Teoretycznie tak ale nigdy nic nie wiadomo :-)
Staraj się używać przewodu komputerowego czyli skrętki UTP do tych ekspanderów zamiast zalecanego kabla telefonicznego, bo zostaniesz w przyszłości z ręką w nocniki.

dendrytus
06-08-2012, 12:23
I tu pojawia się pierwsze pytanie:
Czy jeżeli Satel Integra 128 WRL ma na płycie 8 wejść (Z1..Zhttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/cool.gif to podłączając do każdego z nich ekspander na 16 wyjść uzyskam obiecywane przez producenta 128 wejść?
Instrukcja w PDF jest dostępna na stronie satela. Gdybyś ją najpierw pobrał nie wypisywałbyś podobnych pytań.



Teoretycznie tak ale nigdy nic nie wiadomo :-)

Może kolega ignorant nie zabierałby głosu w kwestiach o których nie ma bladego pojęcia.
Nawet teoretycznie nie będzie to działać.
Potrzebne są ekspandery wejść, które podłącza się do specjalnych "linii" na płycie głównej, a nie do wejść alarmowych.


Staraj się używać przewodu komputerowego czyli skrętki UTP do tych ekspanderów zamiast zalecanego kabla telefonicznego, bo zostaniesz w przyszłości z ręką w nocniki.
Po pierwsze w systemach alarmowych nie używa się kabli telefonicznych tylko tzw. domofonowe lub alarmowe o żyłach równoległych.
100% systemów alarmowych wykorzystywało, wykorzystuje i będzie wykorzystywać w przyszłości takie przewody.
Radzę też używać przewodów zalecanych prze PRODUCENTÓW systemów alarmowych.

witu102
06-08-2012, 17:04
do okablowania będę używał prawdopodobnie 10x0,5 domofonowego...wiem, że instrukcja jest na stronie satela, czytałem ją co więcej, ale jeżeli nie jestem czegoś w 100% pewien wolę się dopytać po to chyba jest to forum nie??
Jeszcze pytanie na które nie ma odpowiedzi w instrukcji.
Jakie czujki polecacie? U mnie zwierząt brak, w dodatku służyć mają do kontroli oświetlenia oraz wzbudzania alarmu? Czy dualne mają jakąkolwiek przewagę, dzięki której warto płacić za nie więcej?
Myślałem o serii Graphite/Aqua..na czym polegają najważniejsze różnice pomiędzy wersjami pro /2E itd?

witu102
06-08-2012, 18:42
Stworzyłem wstępny szkic systemu i prosiłbym o wszelkie korekty bądź sugestie:
01.Rzut parteru
http://img834.imageshack.us/img834/1786/19468921.jpg
02.Rzut poddasza
http://img829.imageshack.us/img829/3983/12243400.jpg
03.Legenda
http://img651.imageshack.us/img651/5162/58751977.jpg

Łącznie wyszło:
-14x czujka ruchu
-21x kontaktron
-2x czujka zalania
-2x czujka dymowa
-4xINT IORS
Pozdrawiam

P.S Na poddaszu w jednym oknie zamias jednego kontaktronu (6) jest czujka ruchu (2) nie wiem czemu mi podmieniło:)

dendrytus
06-08-2012, 21:56
do okablowania będę używał prawdopodobnie 10x0,5 domofonowego...wiem, że instrukcja jest na stronie satela, czytałem ją co więcej, ale jeżeli nie jestem czegoś w 100% pewien wolę się dopytać po to chyba jest to forum nie??

Strona 7, 11-13 i 17-19 instrukcji instalatora. Są nawet rysunki.

inwestoreq
06-08-2012, 22:49
do okablowania będę używał prawdopodobnie 10x0,5 domofonowego...wiem, że instrukcja jest na stronie satela,

Pamiętaj że Satel nie jest wyrocznią a jedynie chce Cię uzależnić od swoich urządzeń. W dłuższej perspektywie wtopisz na tych kablach. Świat idzie w kierunku szybkiej transmisji i sygnalizacji różnicowej. Możesz do kontaktronów dać kabel z żyłami równoległymi ale resztę skrętką komputerową UTP Cat5e.
Wszelkie modbusy chodzą na 485, ethernety także wymagają mocno skręconej skrętki. Satel to przestarzała technika.
Wszakże bądź poinformowany i nie zamykaj sobie drogi na przyszłość.
To jest tak samo z kablami do kamer monitoringu. teraz tylko skrętkę. Lada moment kamer analogowych nie będzie. Będą HD z wbudowaną kompresją i wymagające switcha ethernetu 100Mbit lub szybszego.
Ogranicz się do kabla komputerowego i tyle.

dendrytus
06-08-2012, 23:19
Pamiętaj że Satel nie jest wyrocznią a jedynie chce Cię uzależnić od swoich urządzeń. W dłuższej perspektywie wtopisz na tych kablach. Świat idzie w kierunku szybkiej transmisji i sygnalizacji różnicowej. Możesz do kontaktronów dać kabel z żyłami równoległymi ale resztę skrętką komputerową UTP Cat5e.
Wszelkie modbusy chodzą na 485, ethernety także wymagają mocno skręconej skrętki. Satel to przestarzała technika.
Wszakże bądź poinformowany i nie zamykaj sobie drogi na przyszłość.

Po prostu ŻAŁOSNE.
Poproszę o jedną centralkę, która komunikuje się z czujką w technologii innej niż zwarcie rozwarcie.
Nikt przy zdrowych zmysłach tego nie zmieni.


To jest tak samo z kablami do kamer monitoringu. teraz tylko skrętkę. Lada moment kamer analogowych nie będzie. Będą HD z wbudowaną kompresją i wymagające switcha ethernetu 100Mbit lub szybszego.
Ogranicz się do kabla komputerowego i tyle.
Ty nawet nie wiesz jakim jesteś ignorantem.
To nie jest tak samo jak z kablami do kamer.
Kamery "analogowe" czyli takie, które wykorzystują przewód koncentryczny a nie skrętkę, jak na razie biją na głowę kamery IP, jeśli chodzi o ceny, możliwości, jakość i rozdzielczość obrazu i co najważniejsze szczególnie przy dużej ilości, zużywają mniej prądu.
Witamy w 2012 roku.
Dałeś skrętkę do kamer, to jesteś w czarnej dupie i zamknąłeś sobie drogę do super jakości za niewielkie pieniądze..

dejna
07-08-2012, 01:51
Stworzyłem wstępny szkic systemu i prosiłbym o wszelkie korekty bądź sugestie:


Manipulator w wiatrołapie. Co będziesz robił gdy włączy się alarm w nocy, a ty będziesz na piętrze? Będziesz miał odwagę zejść i sprawdzić co się stało ? A jak będziesz w sypialni na parterze ?
Jakie masz szyby i okucia?

dendrytus
07-08-2012, 07:41
Manipulator w wiatrołapie. Co będziesz robił gdy włączy się alarm w nocy, a ty będziesz na piętrze?

Nic. Po prostu użyję komórki lub tabletu, aby włączyć, wyłączyć lub sprawdzić co się dzieje.
O dziwo "przestarzały" satel ma taką funkcjonalności od kilku lat. Wystarczy mieć telefon z iOS, Androidem, Badą Windowsem Mobile czy Symbianem


Będziesz miał odwagę zejść i sprawdzić co się stało ?
Oczywiście, że p*sra się ze strachu, a później połknie cjanek.

witu102
07-08-2012, 10:04
nie bardzo widzę potrzebę posiadania skrętki 5e (czemu nie od razu 6/7) w miejscu gdzie mam czujki ruchu bądź dymu czy zalania...prawda jest taka, że jakby miało iść się faktycznie z "duchem czasu" to wypadałoby założyć światłowody....
Manipulator w wiatrołapie, dlatego, że częściej używał go będę do rozbrajania alarmu przy wejściu (sprint na piętro w 30 sek byłby kłopotliwy, pomijając, że wszystkie czujki po drodze musiałyby mieć opóźnienie) niż do wyłączania go po alarmie nocnym...do tego właśnie odpowiednio wcześnie chcę skonfigurować całość aby mieć min taką możliwość, aby status systemu sprawdzać na telefonie czy laptopie w sypialni...

dejna
08-08-2012, 19:46
nie bardzo widzę potrzebę posiadania skrętki 5e (czemu nie od razu 6/7) w miejscu gdzie mam czujki ruchu bądź dymu czy zalania...prawda jest taka, że jakby miało iść się faktycznie z "duchem czasu" to wypadałoby założyć światłowody......

Wszyscy rozsądni kładą skrętkę, a ry zrobisz jak zechcesz :-) Nieekranowana skrętka 5e jest najlepsza do wszelkich przesyłów RS485. To nie ethernet 10 gigabitowy. Ale dylemat czy skrętka czy równoległy jest raczej oczywisty na korzyść skrętki. Przynajmniej połączenia aentrala-manupulatory-rozdzielnie zrób skrętką.

dendrytus
08-08-2012, 21:22
Wszyscy rozsądni kładą skrętkę, a ry zrobisz jak zechcesz :-)

Tylko ignoranci i naciągacze robią coś takiego.


Nieekranowana skrętka 5e jest najlepsza do wszelkich przesyłów RS485.

Których nie ma w systemach alarmowych.


Przynajmniej połączenia aentrala-manupulatory-rozdzielnie zrób skrętką.
Po co ? Dla twojej satysfakcji, że znalazłeś takiego samego jelenia jak ty?

witu102
09-08-2012, 10:55
skoro wszyscy rozsądni kładą skrętkę to czemu sama firma Satel ją odradza? jakiś czas temu w tym samym wątku polecano mi zastosowanie kabli o żyłach równoległych 6/10x0,5mm2 a tu nagle skrętka? czy coś się zmieniło w tej dziedzinie?

tabaluga39
09-08-2012, 14:55
skoro wszyscy rozsądni kładą skrętkę to czemu sama firma Satel ją odradza? jakiś czas temu w tym samym wątku polecano mi zastosowanie kabli o żyłach równoległych 6/10x0,5mm2 a tu nagle skrętka? czy coś się zmieniło w tej dziedzinie?

Ja podszedłem do sprawy pragmatycznie i dałem skrętkę ale mam tak zrobione że czujniki są pokodowane rezystorami, od 1 do 4 na 1 parze plus magistrala 1-Wire plus tanie tablety na ścianach. Tablety kupiłem najtańsze za 160PLN i wlutowałem kable ethernetowe bezpośrednio do środka, żeby kabel nie odstawał na bok.

http://allegro.pl/listing.php/search?category=121202&sg=0&string=android+tablet&offer_type=1&price_from=&price_to=&postcode_enabled=0&state=0&distance=1&postcode=&city=&listing_sel=2&listing_interval=7&a_text_f%5B16331%5D%5B0%5D=&a_text_f%5B16331%5D%5B1%5D=&a_text_f%5B16330%5D%5B0%5D=&a_text_f%5B16330%5D%5B1%5D=&a_text_f%5B16329%5D%5B0%5D=&a_text_f%5B16329%5D%5B1%5D=&change_view=Poka%C5%BC%C2%A0%3E&order=p

Ty za 1 manipulator zapłacisz więcej niż ja za trzy tablety ale jak dasz kable proste to nie podłączysz tableta nigdy.

dendrytus
09-08-2012, 17:36
Ja podszedłem do sprawy pragmatycznie i dałem skrętkę ale mam tak zrobione że czujniki są pokodowane rezystorami, od 1 do 4 na 1 parze plus magistrala 1-Wire plus tanie tablety na ścianach. Tablety kupiłem najtańsze za 160PLN i wlutowałem kable ethernetowe bezpośrednio do środka, żeby kabel nie odstawał na bok.

http://allegro.pl/listing.php/search?category=121202&sg=0&string=android+tablet&offer_type=1&price_from=&price_to=&postcode_enabled=0&state=0&distance=1&postcode=&city=&listing_sel=2&listing_interval=7&a_text_f[16331][0]=&a_text_f[16331][1]=&a_text_f[16330][0]=&a_text_f[16330][1]=&a_text_f[16329][0]=&a_text_f[16329][1]=&change_view=Pokaż >&order=p (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Flisti ng.php%2Fsearch%3Fcategory%3D121202%26sg%3D0%26str ing%3Dandroid%2Btablet%26offer_type%3D1%26price_fr om%3D%26price_to%3D%26postcode_enabled%3D0%26state %3D0%26distance%3D1%26postcode%3D%26city%3D%26list ing_sel%3D2%26listing_interval%3D7%26a_text_f%5B16 331%5D%5B0%5D%3D%26a_text_f%5B16331%5D%5B1%5D%3D%2 6a_text_f%5B16330%5D%5B0%5D%3D%26a_text_f%5B16330% 5D%5B1%5D%3D%26a_text_f%5B16329%5D%5B0%5D%3D%26a_t ext_f%5B16329%5D%5B1%5D%3D%26change_view%3DPoka%C5 %BC%C2%A0%3E%26order%3Dp)

Ty za 1 manipulator zapłacisz więcej niż ja za trzy tablety ale jak dasz kable proste to nie podłączysz tableta nigdy.
Tylko, że ty zapłaciłaeś za centralkę tyle ile kosztuje kompletny system alarmowy.

witu102
15-08-2012, 11:14
a skąd wziąłeś kompatybilne oprogramowanie na tableta, co przez rj45 obsługuje system?jest coś na androida czy sam pisałeś?

witu102
22-08-2012, 17:38
Witam , kolejne pytanie, chciałbym mieć w domu WM i rekuperator...czy można sterować w ten sposób, że wyjeżdżam z domu (25-30minut przed dotarciem na miejsce) i reku włącza się na najwyższy bieg żeby chatę przewietrzyć. Czy rekuperatory mają wyjścia jakieś czy należy się wpiąć bezpośrednio do wentylatora (co z gwarancją reku?).

Tadeusz Hypki
22-08-2012, 18:11
Witam , kolejne pytanie, chciałbym mieć w domu WM i rekuperator...czy można sterować w ten sposób, że wyjeżdżam z domu (25-30minut przed dotarciem na miejsce) i reku włącza się na najwyższy bieg żeby chatę przewietrzyć. Czy rekuperatory mają wyjścia jakieś czy należy się wpiąć bezpośrednio do wentylatora (co z gwarancją reku?).

Jak kupisz PLC2011A0 czy dowolny inny B0 czy C0 to masz szyfrowany zdalny dostęp do urządzenia skądkolwiek.
Rekuperatory mają wejście manipulatora w postaci kilkupozycyjnego przełącznika do zmiany obrotów. Zwykle jest to pozycja 1,2,3 i OFF. Bez kłopotu podepniesz to choćby do centralki alarnowo pomiarowej PLC2011B0. Zamiast tego ręcznego przełącznika podepniesz styki PLC. Będziesz od razu mógł mierzyc temperaturę i reagować jakbyś w zimie chciał za mocno wywietrzyć.
Jeden klik z telefonu. I to są twoje jedyne koszty. Zakup PLC na Allegro.

dendrytus
22-08-2012, 21:39
Jak kupisz PLC2011A0 czy dowolny inny B0 czy C0 to masz szyfrowany zdalny dostęp do urządzenia skądkolwiek.
Rekuperatory mają wejście manipulatora w postaci kilkupozycyjnego przełącznika do zmiany obrotów. Zwykle jest to pozycja 1,2,3 i OFF. Bez kłopotu podepniesz to choćby do centralki alarnowo pomiarowej PLC2011B0. Zamiast tego ręcznego przełącznika podepniesz styki PLC. Będziesz od razu mógł mierzyc temperaturę i reagować jakbyś w zimie chciał za mocno wywietrzyć.
Jeden klik z telefonu. I to są twoje jedyne koszty. Zakup PLC na Allegro.
Tylko to samo uzyska na integrze bez konieczności zakupu chińskich PLC.

dejna
23-08-2012, 00:49
Tylko to samo uzyska na integrze bez konieczności zakupu chińskich PLC.

W dzisiejszych czasach wszystkie PLC są Chińskie. Fatek także. Co więcej półprzewodniki też są Chińskie.

dejna
23-08-2012, 00:55
Witam , kolejne pytanie, chciałbym mieć w domu WM i rekuperator...czy można sterować w ten sposób, że wyjeżdżam z domu (25-30minut przed dotarciem na miejsce) i reku włącza się na najwyższy bieg żeby chatę przewietrzyć. Czy rekuperatory mają wyjścia jakieś czy należy się wpiąć bezpośrednio do wentylatora (co z gwarancją reku?).

Top jest dokładnie to:
http://www.redfan.pl/p/330/Przelacznik-trojstopniowy-Zehnder

Zamiast takiego czegoś łączysz styki PLC do poszczególnych drutów i już masz sterowanie rekuperatorem jak należy.

dendrytus
23-08-2012, 07:29
W dzisiejszych czasach wszystkie PLC są Chińskie. Fatek także. Co więcej półprzewodniki też są Chińskie.
I co z tego wynika? Nic. Ta twoja chińszczyzna została w całości opracowana w chinach i jest mocno niedorobiona.
Prosty przykład to sterowanie roletami. Jeden wasz PLC obsłuży tylko 3 rolety (dwa przekaźniki na każde okno. Czyli żeby obsłużyć typowy dom o min 4 oknach trzeba kupić 2 sterowniki.
Żeby było mniej zabawnie, to w przypadku dwóch chińskich PLC mimo iż mamy 14 przekaźników, to możemy sterować tylko 6 roletami.

Czyli ponad 2000 zł. W przypadku satela potrzebny jest JEDEN moduł za 450 zł.

Przy okazji dowiedziałem się dlaczego wciskacie wszystkim i wszędzie skrętkę komputerową. Ten wasz wynalazek jest na niej zrobiony. Czyli jeśli wynikną problemy Satel-skrętka, to jedynym wyjściem będzie wasz pseudo alarm. Chytre



Top jest dokładnie to:
http://www.redfan.pl/p/330/Przelacznik-trojstopniowy-Zehnder (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.redfan.pl%2Fp% 2F330%2FPrzelacznik-trojstopniowy-Zehnder)

Zamiast takiego czegoś łączysz styki PLC do poszczególnych drutów i już masz sterowanie rekuperatorem jak należy.
Taniej jest podłączyć to do satela.

witu102
23-08-2012, 09:51
czyli do satela podłączam wykorzystując 3 (w tym wypadku) wyjścia na 1 , 2 i 3 i wysteruje nimi przez integrę bez problemu? Innymi słowy jeżeli od reku do sterownika ma lecieć kabel 4x0,5 to ten sam kabel muszę wypuścić w rozdzielni gdzie będę miał INT-IORS-y?

witu102
23-08-2012, 11:35
i jeszcze jedno pytanie...jak monitorować temperatrure, bo INT-IORS i Satel mają wejścia raczej 0/1 a nie 0-10V więc nie bardzo mam pomysł jak ustawić np graniczną temperaturę aby załączać piec co by mi nie pozamarzało wszystko..

Tadeusz Hypki
23-08-2012, 15:29
Taniej jest podłączyć to do satela.

Urządzenia PLC2011A0 i PLC2011B0 nie służą do sterowania roletami. PLC2011C0 służy do sterowania roletami gdyż ma 56 albo 64 wyjścia z programami włąśnie w celu sterowania podwójnymi przyciskami roletowymi. Ma też 1-Wire i DMX512. To że w Chinach zaprojektowana i produkowana to żadna ujma. Nawet lepiej, więcej tam inżynierów niż w PL sprzątaczek.

dendrytus
23-08-2012, 15:44
czyli do satela podłączam wykorzystując 3 (w tym wypadku) wyjścia na 1 , 2 i 3 i wysteruje nimi przez integrę bez problemu?
Tak, o ile jest to zwykły przełącznik nie zawierający jekiejś elektroniki.


Innymi słowy jeżeli od reku do sterownika ma lecieć kabel 4x0,5 to ten sam kabel muszę wypuścić w rozdzielni gdzie będę miał INT-IORS-y?
Tak

i jeszcze jedno pytanie...jak monitorować temperatrure, bo INT-IORS i Satel mają wejścia raczej 0/1 a nie 0-10V więc nie bardzo mam pomysł jak ustawić np graniczną temperaturę aby załączać piec co by mi nie pozamarzało wszystko..
Możesz użyć TD-1 satela
http://www.satel.pl/pl/product/467/TD-1,Programowalna-czujka-temperatury (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.satel.pl%2Fpl% 2Fproduct%2F467%2FTD-1%2CProgramowalna-czujka-temperatury)
lub jakiegokolwiek termometru z wyjściem przekaźnikowym.
Na chwilę obecną satel nie ma możliwości pomiaru temperatury.


Urządzenia PLC2011A0 i PLC2011B0 nie służą do sterowania roletami. PLC2011C0 służy do sterowania roletami gdyż ma 56 albo 64 wyjścia z programami włąśnie w celu sterowania podwójnymi przyciskami roletowymi.

Kłamstwo ma krótkie nogi. PLC2011C0 nie ma ani 64, ani 56 ani nawet 10 wyjść przekaźnikowych.
Poza tym jest niedostępny.


To że w Chinach zaprojektowana i produkowana to żadna ujma. Nawet lepiej, więcej tam inżynierów niż w PL sprzątaczek.Sz
Tylko że polscy inżynierowie wymyślili coś lepszego i tańszego.

witu102
23-08-2012, 16:47
No myślałem nad TD1 właśnie, w sumie szkoda, że Satel nie daje możliwości monitoringu temperatury...
Ogrzewanie będzie na 99% gazowy piec indukcyjny i teraz kolejne pytanie, czy wysteruje nim Satelem w ten sposób, że jak wyjeżdżam i zazbrajam alarm, to przechodzi mi w trym przeciwzamrożeniowy (wewnątrz 7-9st powyżej zera) a jak wyjeżdżam z domu wysyłam SMS i mi się grzeje do zaprogramowanej wcześniej temperatury (np 23st)?

dendrytus
23-08-2012, 17:50
No myślałem nad TD1 właśnie, w sumie szkoda, że Satel nie daje możliwości monitoringu temperatury...

Satel produkuje system alarmowy, a nie system IB.


Ogrzewanie będzie na 99% gazowy piec indukcyjny i teraz kolejne pytanie, czy wysteruje nim Satelem w ten sposób, że jak wyjeżdżam i zazbrajam alarm, to przechodzi mi w trym przeciwzamrożeniowy (wewnątrz 7-9st powyżej zera) a jak wyjeżdżam z domu wysyłam SMS i mi się grzeje do zaprogramowanej wcześniej temperatury (np 23st)?
To zależy od pieca, ale pewnie istnieje taka możliwość.

witu102
24-08-2012, 10:13
w ofercie mają mieć ekran 10" dotykowy, więc chyba idą też w stronę IB..:)

dendrytus
25-08-2012, 00:40
w ofercie mają mieć ekran 10" dotykowy, więc chyba idą też w stronę IB..:)
A od kiedy to manipulator dotykowy LCD świadczy o kierunku rozwoju w stronę ID?
Panel taki to moda i wygoda użytkowania.
Jakiś czas temu firma Paradx miła panel dotykowy który pracował z ich alarmami, a nie pracował z systemem MAMA (system IB firmy Paradox).

kasprzyk
25-08-2012, 12:57
No myślałem nad TD1 właśnie, w sumie szkoda, że Satel nie daje możliwości monitoringu temperatury...
Ogrzewanie będzie na 99% gazowy piec indukcyjny i teraz kolejne pytanie, czy wysteruje nim Satelem w ten sposób, że jak wyjeżdżam i zazbrajam alarm, to przechodzi mi w trym przeciwzamrożeniowy (wewnątrz 7-9st powyżej zera) a jak wyjeżdżam z domu wysyłam SMS i mi się grzeje do zaprogramowanej wcześniej temperatury (np 23st)?
Witam
Gazowy piec indukcyjny ? możesz podesłać link do takiego urządzenia?
Rzecz nie jest prosta, nie sądzę, że ktokolwiek z producentów pozwoli na ingerencję we własne urządzenie. Jeżeli miałeś na myśli kocioł gazowy to przeważnie ma takie stany pracy: całkowicie wyłączony/ "w stanie czuwania" - (realizowane są funkcje: przeciwzamrożeniowe, okresowy rozruch pomp) tryb pracy letniej (podgrzew tylko ciepłej wody użytkowej bez C.O.) tryb zimowy C.O. + C.W.U. Jedną z tych funkcji musisz ustawić manualnie na kotle (bądź dedykowanym sterowniku, który komunikuje się z danym urządzeniem po magistrali danych)
Jeżeli więc wyjedziesz na dłuższy okres czasu w sezonie grzewczym, ze względów oszczędnościowych kocioł pozostawisz na funkcji "czuwania" - nie będziesz miał możliwości zmiany tego stanu. Jedyna opcja to przełączenie ręcznie w tryb grzania i wpięcie do kotła niezależnego sterownika ze stykiem NC/NO który będzie regulował temperaturą w pomieszczeniu a także miał możliwość zdalnej kontroli - tutaj podpytaj się kolegów, jaki moduł taką funkcję w Satelu realizuje - minusem będzie to, że jeżeli będziesz posiadał zasobnik ciepłej wody, niepotrzebnie będzie on podgrzewany do zadanej temperatury.
pzdr

witu102
26-08-2012, 09:59
Rzecz jasna chodziło mi o urządzenie kondensacyjne, nie wiedzieć czemu system android w moim telefonie czasami chce być mądrzejszy ode mnie i sam zmienia wprowadzone słowa...
Wiem, że sterowanie piecem jest możliwe, ale z tego co wiem, część urządzeń ma moduł GSM, pytanie jest, czy można zintegrować to z Satelem...co do ingerencji w urządzenie, to moim zdaniem należałoby się wpiąć w sam panel ścienny lub jego połączenia, kwestia tylko jak:)

kasprzyk
26-08-2012, 20:46
No i właśnie tu jest ta rzecz o której pisałem, większość kotłów ma możliwość podpięcia regulatora pokojowego - bez niego jest stale zwarta zworka. Jeżeli znajdziesz moduł obsługiwany zdalnie, który spełni warunki o których pisałem wyżej (styki przekaźnika NO/NC, pomiar temperatury + zdalna kontrola) temat masz załatwiony. Jakiekolwiek próby wpięcia się w dedykowane sterowniki połączone magistralą znanych mi firm, nie jest możliwe.
Może masz konkretne urządzenie grzewcze na uwadze ?
Pzdr

witu102
27-08-2012, 13:21
Nie jeszcze fundamenty i piwnica nie skończone, więc nie rozważałem jeszcze jaki piec:)

dendrytus
27-08-2012, 13:45
Nie jeszcze fundamenty i piwnica nie skończone, więc nie rozważałem jeszcze jaki piec:)
Szukaj takich z sterowniem zgodnym OpenTherm.

klaudiuszozo
07-10-2012, 01:06
Panowie, ja też mam mały problem z Integrą.
Chciałem zrobić namiastkę inteligentnego domu, ale może zacznę od początku. Jeśli gdzieś się mylę to poproszę o poprawę.
Ekspanderem INTIORS możemy sterować 8 urządzeniami, napisze co chciałbym u siebie:
-brama wjazdowa
- brama garażowa
- oświetlenie na zewnątrz
- oświetlenie wewnątrz x2
- sterowanie podlewaniem na zewnątrz.
Modułem ETHM1 łączymy się za pomocą komputera lub telefonu z centralą. Mamy dostęp do każdego urządzenia podpiętego pod INTORS. I teraz pytanie za 100 punktów.
1. INTIORS montujemy w rozdzielni elektrycznej?
2. Kable kładziemy od urządzenia sterowanego do switcha i potem jeden przewód (skretka 8-żyłowa) do rozdzielni gdzie jest INTIORS? Czy puścić dwie skrętki?
3. Czy skrętki prowadzimy od urządzenia sterowanego do rozdzielni?

Jeśli kompletnie się myle to poproszę o podpowiedź jak mam poprowadzić kable. Elektryk niestety nie ma czasu tego robić, a instalatorzy chcą przyjśc i na gotowo wszystko zaprogramować, ponieważ również u nich z czasem nie za dobrze.

dendrytus
07-10-2012, 21:45
Modułem ETHM1 łączymy się za pomocą komputera lub telefonu z centralą. Mamy dostęp do każdego urządzenia podpiętego pod INTORS. I teraz pytanie za 100 punktów.
1. INTIORS montujemy w rozdzielni elektrycznej?

Montujeszgdzie chcesz


2. Kable kładziemy od urządzenia sterowanego do switcha i potem jeden przewód (skretka 8-żyłowa) do rozdzielni gdzie jest INTIORS? Czy puścić dwie skrętki?

A gdzie jest w instrukcji napisane o switch--u lub skrętce?
Jeśli czytałeś chiński opis instalacji ID, to zapomnij o nim i to jak najszybciej.


3. Czy skrętki prowadzimy od urządzenia sterowanego do rozdzielni?

Od kiedy satel zaleca skrętkę?

klaudiuszozo
07-10-2012, 22:11
To co zaleca satel a to co montują instalatorzy alarmowi to zupełnie co innego. Przepraszam, że zadałem w ogóle pytanie. Jednak trzeba zawsze do wszystkiego dochodzić samemu i uczyć się na własnych błedach, bo na tym forum są mądrusie, którzy oczekują że będziemy im ochowach i achować. A tu dupa. Poprosiłem o poprawę mojego toku myślenia, a zostały mi tylko wytknięte błędy. Więc albo ktoś jest zadufanym w sobie imbecylem i posiada kompleksy wyższości, albo po prostu nie potrafi czytać ze zrozumieniem... Nie dzielmy się swoja wiedzą. Bo po co?

dendrytus
08-10-2012, 08:54
To co zaleca satel a to co montują instalatorzy alarmowi to zupełnie co innego.

Naprawdę? Uważasz, że satel i inni producenci to debile i produkują urządzenie wbrew praktykom i potrzebom instalatorów.


Poprosiłem o poprawę mojego toku myślenia, a zostały mi tylko wytknięte błędy.

Myślałem, że to wystarczy, ale widocznie


ktoś jest zadufanym w sobie imbecylem i posiada kompleksy wyższości,

.



albo po prostu nie potrafi czytać ze zrozumieniem...

Więc czemu nie przeczytałeś instrukcji niezbędną ilość razy?


Nie dzielmy się swoja wiedzą. Bo po co?
Niezbędna wiedza jest w instrukcji montażu. Lepiej niż producent zaleca i tak nie jesteś w stanie tego zrobić, co najwyżej głupio, ale za to kosztownie.

Skoro wiesz lepiej i uważasz, że lepiej położyć skrętkę to ją sobie połóż, ale co najmniej kat. 7A, a jeszcze lepiej światłowód. Z pewnością w przyszłości wykorzystasz ich możliwości.

Ewentualnie radzę zakupić taki kabel
140898

Konto usunięte na żądanie
15-12-2012, 23:09
Sterowanie ogrzewaniem.

Wcześniej ktoś pisał, że ogrzewanie podłogowe ma dużą bewładność w działaniu (czas od momentu załączenia sekcji do ogrzania pomieszczenia w jej zasięgu)
Stąd moje pytanie- czy jest sens sterować takim ogrzewaniem (pompa ciepła) przy użyciu Integry? (otwrcie okna na dłuższy czas odłącza ogrzewanie, uzbrojenie alarmu przełącza tryb pracy ogrzewania w oszczędny, etc.)

W kwestii awaryjnego poprowadzenia instalacji na wypadek awarii modułu to czy nie lepiej jest poprowadzić przewód do danego odbiornika (światło, gniazdko itp.) przez puszkę osprzętową, do której jest też poprowadzony przewód sterujący niskoprądowy (oczywiście w rozdzielni trzeba będzie przepiąć przewód prądowy i podać nań napięcie). W razie wari zakładamy zwykły wyłącznik/ przełącznik i jest po sprawie...

dendrytus
16-12-2012, 11:59
Sterowanie ogrzewaniem.

Wcześniej ktoś pisał, że ogrzewanie podłogowe ma dużą bewładność w działaniu (czas od momentu załączenia sekcji do ogrzania pomieszczenia w jej zasięgu)
Stąd moje pytanie- czy jest sens sterować takim ogrzewaniem (pompa ciepła) przy użyciu Integry? (otwrcie okna na dłuższy czas odłącza ogrzewanie, uzbrojenie alarmu przełącza tryb pracy ogrzewania w oszczędny, etc.)

Integra nie ma możliwości sterowania ogrzewaniem podłogowym. Do ogrzewania podłogowego potrzebne są dedykowane sterowniki, które mają specjalne algorytmy.
W przypadku podłogówki nie mają sensu kontaktrony w oknach służące do wyłączania ogrzewania.
W przypadku ogrzewania podłogowego można przy wyjściu z domu dodać włączniki "ECO", który przestawi całe ogrzewanie w tryb obniżonej temperatury.
Używamy go np. idąc do pracy czy do kina.


W kwestii awaryjnego poprowadzenia instalacji na wypadek awarii modułu to czy nie lepiej jest poprowadzić przewód do danego odbiornika (światło, gniazdko itp.) przez puszkę osprzętową, do której jest też poprowadzony przewód sterujący niskoprądowy (oczywiście w rozdzielni trzeba będzie przepiąć przewód prądowy i podać nań napięcie). W razie wari zakładamy zwykły wyłącznik/ przełącznik i jest po sprawie...
A jak często psuje ci się telewizor? Masz zapasowe w piwnicy?

Każde urządzenie wpinasz do UPS-a czy może masz kilka na wypadek awarii.

Konto usunięte na żądanie
16-12-2012, 13:34
A jak często psuje ci się telewizor? Masz zapasowe w piwnicy?

Każde urządzenie wpinasz do UPS-a czy może masz kilka na wypadek awarii.

TV jak się zepsuje to kij mu w drzwi- gorzej z kompem... Ale jeśli tym tokiem myślisz to jakby poszło mocne przepięcie lub w dom rypnął piorun zakładam, ze padłaby cała elektronika to aby mieć światło w salonie nasz bohater tego wątku musiałby wydać jakieś 3 tysiące bo po co dać coś awaryjnie...

Co do takiego wykonania jak podałem można też w przypadku poźniejszej rozbudowy (brak kasy, czasu, cierpliwości)
Czy zamiast modułu integry za prawie 600 zł można zastosować przekaźnik na podstawce za 30 zł brutto efekt ten sam za połowe kasy?- ale to już nie SATEL...

dendrytus
17-12-2012, 07:24
TV jak się zepsuje to kij mu w drzwi- gorzej z kompem... Ale jeśli tym tokiem myślisz to jakby poszło mocne przepięcie lub w dom rypnął piorun zakładam, ze padłaby cała elektronika to aby mieć światło w salonie nasz bohater tego wątku musiałby wydać jakieś 3 tysiące bo po co dać coś awaryjnie...

A jak często w domek jednorodzinny wali piorun? Dlaczego wydajesz bezsensownie pieniądze na instalację awaryjną, zamiast zrobić porządnie instalację odgromową?
Żeby dać coś awaryjnie trzeba wydać jakieś 100-200 zł, na przedłużacze i lampki. W końcu w gniazdkach nie masz żadnej automatyki.
I od kiedy w prawidłowo wykonanej instalacji przepięcia stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla elektroniki?


Czy zamiast modułu integry za prawie 600 zł można zastosować przekaźnik na podstawce za 30 zł brutto efekt ten sam za połowe kasy?- ale to już nie SATEL...
W końcu po co pchać się w centralkę alarmową, przecież można zrobić wszystko na 3, no może 4 przekaźnikach 12V za 2zł/szt.

Konto usunięte na żądanie
19-12-2012, 00:01
Taa.. i dzięki Pańskiej wypowiedzi wszyscy wszystko wiedzą.

Daruj se Pan...

"Zgodniez z prawami autorskimi nie zezwalam na kopiowanie moich postów na inne fora. Chcesz wymieniać poglądy i uwagi, to tylko na forum muratora."

Pragnę tylko dodać, ze Pańskie posty na tym forum nic nie wnoszą więc co tu kopiować?

dendrytus
19-12-2012, 21:29
Pragnę tylko dodać, ze Pańskie posty na tym forum nic nie wnoszą więc co tu kopiować?
Nie wnoszą, bo obaliły pańską teorię o wywalaniu pieniędzy na dublowanie instalacji?
Najprawdopodobniej kilku zastanowi się nad koniecznością bezsensownego kładzenia dodatkowych dziesiątek metrów kabli i wywalaniu setek złoty, a może nawet tysięcy, na wypadek czegoś co się nigdy nie zdarza.

Wakmen
19-12-2012, 22:11
TV jak się zepsuje to kij mu w drzwi- gorzej z kompem... Ale jeśli tym tokiem myślisz to jakby poszło mocne przepięcie lub w dom rypnął piorun zakładam, ze padłaby cała elektronika to aby mieć światło w salonie nasz bohater tego wątku musiałby wydać jakieś 3 tysiące bo po co dać coś awaryjnie...
Jak już Dendrytus wspomniał to ochrona przeciwprzepięciowa B, C a i nawet D (1, 2, 3stopień). CO ponadto? Stosowanie Raidów lub nawet backup'ów do sieci jeżeli tak bardzo CI zależy na danych.


...(brak kasy, czasu, cierpliwości) ...
To po co się budować? By całe życie spłacać kredyt? Toż to już lepiej mieszkać w jakimś mniejszym "M".

xtr
11-08-2013, 19:05
Panowie,
Potrzebuje pomocy/porady w konfiguracji integry32.
Mam już cały system jakiś czas zainstalowany, wszystko pięknie i świetnie, ale zapragnąłem trochę go zmodyfikować i ugrzązłem z tematem.

W tej chwili system jest obsługiwany przez manipulator. Jak chcę wjechać do garażu to najpierw muszę wysiąść z samochodu, otworzyć drzwi, rozbroić alarm i wrócić do samochodu i dopiero teraz mogę sobie garaż pilotem otworzyć - totalny idiotyzm!!
Ponieważ mam w domu nadajnik radiowy satela (4kanałowy) to wpadłem na pomysł że mogę go wykorzystać zamiast oryginalnego pilota od bramy.

Mój plan jest następujący:
W czasie czuwania systemu centralka odłącza przekaźnikiem zasilanie od rolety-żeby przypadkiem ta się sama nie otworzyła jak nikogo nie ma domu- przez ostatnie 3lata się sama nie otworzyła, ale teoretycznie może dostać jakiś zagubiony sygnał i się otworzyć. Tak więc w czasie czuwania na rolecie nie ma zasilania. Podjeżdżam samochodem i satelowskim pilotem blokuje czujki TYLKO w garażu, centralka podaje zasilanie na roletę, otwieram bramę. Wjeżdżam do środka i mam np 2minuty aby rozbroić system. Jak w ustalonym czasie nie wbije kodu to alarm się włączy, jeśli bez rozbrojenia systemu otworzę drzwi do salony to też od razu mamy uruchomiony wyjec. To tyle w teorii.

Na chwilę obecną to udało mi sie tylko wykombinować konfigurację gdzie:
Wyjście centrali NA CZAS CZUWANIA podaje zasilanie na przekaźnik który odcina zasilanie od rolety. Jeden z przycisków na pilocie ustawiłem jako wyłączanie czuwania co umożliwia mi wjechanie do garażu. Niby działa, ale nie tak jak sobie to zaplanowałem gdyż WYŁĄCZENIE CZUWANIA skutkuje totalnym rozbrojeniem systemu, a to nie tak mam być. Wiem, że jest możliwa powyższa konfiguracja, ale nie mogę wpaść jak to poskładać.

Bardzo proszę o pomoc.

hal9
11-08-2013, 20:51
Czujka/kontaktron w garażu jako linia wejściowa/wyjściowa - dla samego zadziałania opóźnienia wystarczy wejściowa
Czujki po drodze do manipulatora jako wewnętrzne opóźnione.
Po szczegóły odsyłam do dokumentacji gdzie wszystko to jest opisane
Pilot nie jest potrzebny - chyba że nie masz czujki w garażu

Co to za historia z roletą i błądzącymi sygnałami włączającymi ją???

xtr
11-08-2013, 22:06
Czujka/kontaktron w garażu jako linia wejściowa/wyjściowa - dla samego zadziałania opóźnienia wystarczy wejściowa
Czujki po drodze do manipulatora jako wewnętrzne opóźnione.
Po szczegóły odsyłam do dokumentacji gdzie wszystko to jest opisane
Pilot nie jest potrzebny - chyba że nie masz czujki w garażu

Co to za historia z roletą i błądzącymi sygnałami włączającymi ją???

No właśnie to nie jest takie proste jak się wydaje. Cała sprawę mocno komplikuje kwestia sterowania/podawania napięcia na roletę w odpowiednim momencie. Gdyby nie to to czujki w garażu ustawiłbym jako wejściowe opóźnione i po sprawie.

Historia z roletę jest czysto hipotetyczna, jak wcześniej wspomniałem jeszcze mi się sama nie otworzyła, ale miałem już w życiu wiele przypadków gdzie samo się radio albo tv włączyło....a w duchy nie wierze.....więc dlaczego roleta by miała nie dostać jakiegoś dzikiego impulsu. Dlatego właśnie zależy mi aby podczas nieobecności domowników centrala rolety była odcięta od zasilania.

hal9
12-08-2013, 20:28
Potwierdź czy o to ci chodzi.
Chcesz sterować alarmem z pilota jak wjeżdżasz do garażu.
Dopóki alarm jest uzbrojony to roleta (cokolwiek by to było) ma odcięte zasilanie
Wciskasz guzik pilota, (chcesz aby to nie powodowało rozbrojenia alarmu) wjeżdżasz do garażu, centralka ma ci dać czas na rozbrojenie z manipulatora
Dopóki nie rozbroisz z manipulatora, roleta jest odcięta. Jak rozbroisz na roletę ma być z powrotem podawane napięcie
Czy o to ci chodziło?
Jeżeli o to, to dlaczego nie skonfigurujesz linii (na której wisi pilot) opóźnienia na wjazd do garażu zamiast rozbrojenia jak to robisz teraz? Nawiasem mówiąc jest to typowy i bezpieczny sposób wykorzystania pilota.

xtr
12-08-2013, 21:15
Potwierdź czy o to ci chodzi.
Chcesz sterować alarmem z pilota jak wjeżdżasz do garażu.
Dopóki alarm jest uzbrojony to roleta (cokolwiek by to było) ma odcięte zasilanie
Wciskasz guzik pilota, (chcesz aby to nie powodowało rozbrojenia alarmu) wjeżdżasz do garażu, centralka ma ci dać czas na rozbrojenie z manipulatora
Dopóki nie rozbroisz z manipulatora, roleta jest odcięta. Jak rozbroisz na roletę ma być z powrotem podawane napięcie
Czy o to ci chodziło?
Jeżeli o to, to dlaczego nie skonfigurujesz linii (na której wisi pilot) opóźnienia zamiast rozbrojenia?

Prawie dokładnie o to chodzi, ale nie do końca. Szczegół tkwi w zasilaniu rolety. Postaram się to rozpisać w ten sposób:
Alarm uzbrojony -> odcięcie zasilania od rolety.
podjeżdżam pod dom i naciskam na przycisk -> blokują się czujki wyłącznie w garażu i równocześnie jest podawane zasilanie na roletę umożliwiając jej podniesienie.
naciskam drugi przycisk -> podnoszę roletę i wjeżdżam do garażu-> mam dwie minuty na wbicie kodu-> przy przekroczeniu 2min włącza się alarm. Przy wejściu do salonu bez wbicia kodu aktywuje się alarm.
Alarm w stanie spoczynku-> centrala rolety cały czas pod zasilaniem.

Jeżeli ustawie przycisk jako opóźnienie to nie wiem jak ustawić wyjście sterujące aby podawało napięcie w ciągu 2minut na wejście i w czasie NIE czuwania systemu.

http://images62.fotosik.pl/67/e774f73b44a9b119.jpg
Na niebiesko zaznaczyłem obecną konfigurację a na czerwono tak jak być powinno.

hal9
13-08-2013, 19:54
Wejście do którego jest podłączony przycisk pilota i wejścia czujek garażowych konfigurujesz pod opóźnienie - to wiesz. Zresztą pisałem wcześniej.

Co do rolety, tak na gorąco:
Załóżmy, że wejście od pilota to WEx.
Ustawiasz WYy jako "14- Naruszenie wejścia", podajesz że wg WEx, czas aktywności 2min (na tyle miało być podawane napięcie na roletę).
Następnie tworzysz sumę logiczną na WYz wg poniższego:
WYz= (NOT wskaźnik_czuwania) OR WYy
Z WYz sterujesz przekaźnikiem

Szczegóły to chyba już rozpracujesz, ale jakby co to możesz pytać.

hal9
13-08-2013, 19:56
Przy okazji - cały czas forum pokazuje mi posty 2 godziny wcześniej niż je napisałem - wiadomo jak to zmienić?

xtr
16-08-2013, 20:00
Wejście do którego jest podłączony przycisk pilota i wejścia czujek garażowych konfigurujesz pod opóźnienie - to wiesz. Zresztą pisałem wcześniej.

Co do rolety, tak na gorąco:
Załóżmy, że wejście od pilota to WEx.
Ustawiasz WYy jako "14- Naruszenie wejścia", podajesz że wg WEx, czas aktywności 2min (na tyle miało być podawane napięcie na roletę).
Następnie tworzysz sumę logiczną na WYz wg poniższego:
WYz= (NOT wskaźnik_czuwania) OR WYy
Z WYz sterujesz przekaźnikiem

Szczegóły to chyba już rozpracujesz, ale jakby co to możesz pytać.

Dwie rzeczy....nie chciałbym ustawiać czujek w garażu na opóźnienie gdyż w razie draki złodziej będzie miał 2minuty dodatkowego czasu- ale to jest na razie problem na marginesie.

Nie bardzo kumam jak mam ustawić: WYz= (NOT wskaźnik_czuwania) OR WYy

Ustawiłem tak, ale to chyba nie jest to co być powinno?
http://images62.fotosik.pl/77/ed642c05edd56b4c.jpg

hal9
18-08-2013, 22:24
Definiujesz jakieś wyjście jako typ "wskaźnik czuwania" i odwracasz mu polaryzację
Następnie WYz jako typ "suma logiczna wyjść" i jako argumenty podajesz podane powyżej wyjście oraz WYy

Coś mi się wydaje, że twoje nietypowe wymagania biorą się z faktu, że centralkę umieściłeś w garażu.

Dwd89
30-10-2013, 14:32
Autorze jak postępy z prac, czy system już działa ?

xtr
30-10-2013, 22:25
Autorze jak postępy z prac, czy system już działa ?

Działa, musiałem to zrobić minimalnie inaczej, ale działa i osiągnąłem dokładnie to co chciałem. Jutro jak znajdę chwilę to wrzucę screeny.

lesz
07-11-2013, 12:21
witam,
obecnie tez przymierzam sie do integry/sterowanie oswietleniem (integra+dodatki juz kupiona, czeka w kartonikach na chwile wolnego czasu)
wiec rowniez podpytuje Xtr o jakies screeny - moze z 2-3 uwagi na co uwazac, lub co go zaskoczylo :) a czego nei bylo w instrukcjach.

hal9
07-11-2013, 19:09
Wszystko jest w instrukcji. Nie ma żadnych zagwozdek.

emilch
07-11-2013, 19:16
Mnie zaskoczyła ilość miejsca jaka jest potrzebna na automatykę i bezpieczniki.
W sumie mam ok 20 obwodów i 4 moduły INT-IORS kupiłem rozdzielnię 100 polową i miejsca jest na styk. Nie wziąłem pod uwagę wielkości zasilacza pod moduły Satela. Teraz kombinuje jak poprowadzić kable żeby się pomieścić.

lesz
08-11-2013, 00:20
jakby nie bylo zadnych zadwozdek, to by nie bylo na tym forum, czy na elektro.. zadnych satelowych tematow ;)
wiec nadal podtrzymuje pytanie :)

_ZBYCH_
08-11-2013, 20:51
Wszystko jest w instrukcji. Nie ma żadnych zagwozdek.
To Ci się dowcip udał :cool:

hal9
09-11-2013, 19:27
E tam, nie jest tak źle.

Po prostu trzeba starać się samodzielnie myśleć. Czasem trochę poeksperymentować - a wielu ludzi oczekuje poprowadzenia za rączkę.
Oczywiście to nie jest uwaga pod twoim adresem.

_ZBYCH_
09-11-2013, 21:39
E tam, nie jest tak źle.

Po prostu trzeba starać się samodzielnie myśleć. Czasem trochę poeksperymentować - a wielu ludzi oczekuje poprowadzenia za rączkę.
Oczywiście to nie jest uwaga pod twoim adresem.
Jako instalator z wieloletnim doświadczeniem (jakkolwiek to zabrzmiało :cool: ) uważam, że dobrze też nie jest...

Montuję zaawansowane systemy z elementami automatyki domu i z moich obserwacji wynika, że firma goni z nowościami, ale zdecydowanie za mały nacisk kładzie na informację: uzupełnianie instrukcji, informowanie o aktualizacji oprogramowania, o wprowadzonych zmianach, udoskonaleniach (sprzętowych i programowych) :(
Kiedyś Satel miał własne forum, ale chyba nie zniósł krytyki i ... forum skasowali :(
Szkoda, bo z tej krytyki należało wyciągać wnioski, a nie kasować forum!!!

Oczywiście masz rację, że trzeba samodzielnie myśleć i trochę eksperymentować, ale nie jest ok. jeśli Satel tworząc tak zaawansowane oprogramowanie do central, nie zadaje sobie trudu, aby stworzyć do tego kompletną instrukcję!
Zdawkowo i wyrywkowo opisują w instrukcji opcje i funkcje.
Czasem się zdarza, że nawet postępując zgodnie z instrukcją, coś nam nie działa, bo w oprogramowaniu był błąd, ale już został usunięty, tylko trzeba zaktualizować program centrali lub DloadX, ale o tym już nie informują!
Jeśli po wielu różnych nieudanych próbach instalator dzwoni do działu technicznego Satela i zgłasza problem, to dopiero dowiaduje się, że niepotrzebnie stracił sporo czasu na próby, bo "wystarczy" zaktualizować soft i będzie działać (oczywiście nikt nie mówi, że w poprzednim sofcie był błąd). To takie dy.manie instalatorów i traktowanie jak króliki doświadczalne.
Wypuszczają nowy soft - nie sprawdzony do końca i... testujcie instalatorzy. Jak instalatorzy wykryją błędy (często poświęcając na to nie mało czasu i cierpliwości - często montując i programując system u klienta, często osiągając apogeum wkur....) to Satel łaskawie usunie błędy i cichcem bez słowa wyjaśnienia wypuści następny soft, nie informując o usunięciu istotnych błędów.
Inny przykład olewania instalatorów, to ewidentne - poważne wpadki Satela (typu błędne oprogramowanie w ekspanderach CA64E doprowadzające do sabotażu wejść i w następstwie wyłączania niby sabotowanych wejść!) Takie wpadki wymagały demontażu ekspanderów i wysłania do Satela w celu aktualizacji oprogramowania!. Instalatorzy musieli dy.mać gratis do klienta (często kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę...), podmieniać ekspandery na nowe - sprawne (kupione na własne pieniądze), a te wadliwe wysyłać do Satela do aktualizacji wadliwego oprogramowania. Oczywiście Satel uważał, że wszystko jest ok. że instalatorzy mają obowiązek ponosić koszt ich indolencji...
Moim zdaniem taka postawa firmy Satel zdecydowanie deprymuje instalatorów.

Mam wielu kolegów instalatorów i część z nich zdecydowanie stroni od Satela, bo postrzegają Satela jako system trudny i niestabilny...

Wiadomo, że przy takiej ilości asortymentu i tak zaawansowanym oprogramowaniu mogą się pojawiać błędy, ale zupełnie nie rozumiem polityki firmy Satel i ukrywania błędów. Wiele firm aktualizuje swoje oprogramowanie i otwarcie pisze, jakie błędy usunięto i jakie nowości wprowadzono.
W Satelu piszą tylko o nowościach, a o błędach milczą. Mnie osobiście to mega wku.....

Pozdrawiam
ZBYCH

hal9
10-11-2013, 21:08
Co do błędów w oprogramowaniu - i tak bywa. To chyba jest nawet typowe dla wielu producentów, gdy chce się wypuścić wersję jak najszybciej.
Co do niejasnej instrukcji, to można to opanować przy odrobinie cierpliwości i poeksperymentowaniu. Pewnie Satel chce zarabiać na szkoleniach. Nie wiem bo uczyłem się samodzielnie. Widziałem gorsze dokumentacje do nietypowych produktów. Właściwie świstki papieru.
Ktoś wcześniej pytał czy są jakieś zagwozdki. Pytanie było umieszczone w kontekście funkcjonalności będącej sumą elementarnych funkcji. Tu nie powinno być problemów. Gdyby takie problemy wystąpiły to oznaczałoby to nie tyle niesumienne testowanie jak brak jakiegokolwiek testowania

lesz
26-11-2013, 11:09
pytanko, bo moj alarm bryka, integra z modulem t2 (planowane jeszcze radiowe zamiast gprs do ochronki)
na dole mam 2 czujki dualne, czy ma sens wylaczyc zasilanie do nich w trakcie rozbrojenia systemu?
(nawiazanie do postu Zbycha ze starego tematu - " w pomieszczeniach stałego pobytu ludzi, zasilanie tych czujek powinno być załączane dopiero po uzbrojeniu systemu (emisja mikrofal).")
i jesli to aktualne, to jak nalepiej to zrealizowac na integrze?
musze jutro/pojutrze skoczyc polaczyc lapa by zobaczyc, czy jest opcja uzycia OUT wysokopradowego zalaczanego po zazbrojeniu alarmu. raczej powinna byc :P ale nie majac centralki pod reka... Dlatego pytam magikow majacych centralke w glowie :D a moze maja inne rozwiazanie?

inna sprawa, czy takie codzienne wlaczanie/wyl. wplywa jakos na zywot czujki, czy raczej pozostaje bezproblemowe?

kapat
05-01-2014, 13:49
Witam Wszystkich

Piszę pierwszy raz na tej części forum. Przestudiowałem ostatnie 9 stron tego postu i chciałbym po pytać was co mógłbym zrobić ze swoją Integrą 32.
Na początek kilka informacji. Ma następujący zestaw:
-INTEGRA 32
-CA64E
-Obudowa MPL 256
-INT-KLCDS
-Satel Cobalt - 8szt.
-kontraktory - 11szt.

Dom w stanie surowym niedługo będę musiał wyposażyć w okablowanie. Cel jest następujący:
1. Wykorzystać powyższy zestaw jako system alarmowy - wiem jak zrealizować.
2. Rozszerzyć powyższy zestaw do możliwości sterowania oświetleniem
a) włączanie oświetlenia przed garażem i w garażu po wejściu lub wjechaniu samochodem,
b) włączanie oświetlenia w wiatrołapie po wejściu do domu.

Niewiele tego jest. Pytanie:
Czy mając na centrali wyjścia wysoko-prądowe mogę do nich podłączyć łączniki od światła ?
Jakimi przewodami?
Jeżeli nie to domyślam się, że muszę dokupić IORS ?
Czy mając taki zestaw z IORS zmieści się to do MPL 256 ?
Na centrali jest port RJ11 mogę przez niego zarządzać centralą z pozycji komputera czy muszę podłączyć się przez port RS-232?

Dziękuję za pomoc

Krzysiek

henkasiek
21-01-2014, 23:15
Witam,

A ja szukam i nie mogę znaleść czy do SATELA można podłączyć termostaty pokojowe. Jestem właśnie na etapie wyboru i nie wiem jakie kupić aby nie było problemu z komunikacją. Chciałbym aby z Satela móc zmienić temperaturę w poszczególnych pokojach - czy jest to w ogóle możliwe?

KK

kowalt
19-02-2014, 08:44
A czy ktoś z was próbował sterować taką automatyką przez internet - za pośrednictwem smartfona, tabletu czy laptopa? Tak jak to zostało opisane na poniższej infografice:
243784

źródło (http://www.mieszkajbezpiecznie.pl/artykuly/105,alarm-domowy-sterowany-komorka-i-laptopem-czyli-pilnujemy-domu-z-drugiego-konca-swiata/)

Maanniutek
03-03-2014, 18:36
Witam,

A ja szukam i nie mogę znaleść czy do SATELA można podłączyć termostaty pokojowe. Jestem właśnie na etapie wyboru i nie wiem jakie kupić aby nie było problemu z komunikacją. Chciałbym aby z Satela móc zmienić temperaturę w poszczególnych pokojach - czy jest to w ogóle możliwe?

KK
Satel ma własne czujniki temperatury pokojowe.

Maanniutek
03-03-2014, 18:37
A czy ktoś z was próbował sterować taką automatyką przez internet - za pośrednictwem smartfona, tabletu czy laptopa? Tak jak to zostało opisane na poniższej infografice:
243784

źródło (http://www.mieszkajbezpiecznie.pl/artykuly/105,alarm-domowy-sterowany-komorka-i-laptopem-czyli-pilnujemy-domu-z-drugiego-konca-swiata/)
Tak my realizujemy takie inwestycje. A jakie masz pytania?

Maanniutek
03-03-2014, 18:43
Witam Wszystkich

Piszę pierwszy raz na tej części forum. Przestudiowałem ostatnie 9 stron tego postu i chciałbym po pytać was co mógłbym zrobić ze swoją Integrą 32.
Na początek kilka informacji. Ma następujący zestaw:
-INTEGRA 32
-CA64E
-Obudowa MPL 256
-INT-KLCDS
-Satel Cobalt - 8szt.
-kontraktory - 11szt.

Dom w stanie surowym niedługo będę musiał wyposażyć w okablowanie. Cel jest następujący:
1. Wykorzystać powyższy zestaw jako system alarmowy - wiem jak zrealizować.
2. Rozszerzyć powyższy zestaw do możliwości sterowania oświetleniem
a) włączanie oświetlenia przed garażem i w garażu po wejściu lub wjechaniu samochodem,
b) włączanie oświetlenia w wiatrołapie po wejściu do domu.

Niewiele tego jest. Pytanie:
Czy mając na centrali wyjścia wysoko-prądowe mogę do nich podłączyć łączniki od światła ?
Jakimi przewodami?
Jeżeli nie to domyślam się, że muszę dokupić IORS ?
Czy mając taki zestaw z IORS zmieści się to do MPL 256 ?
Na centrali jest port RJ11 mogę przez niego zarządzać centralą z pozycji komputera czy muszę podłączyć się przez port RS-232?

Dziękuję za pomoc

Krzysiek
Jesli masz sterować tylko 3 obwodami oświetleniowymi to możesz zastosować moduł ORS a nie IORS taniej Cie wyjdzie. Moduł ten jest natomiast na szyne czyli np do rozdzielni elektrycznej i zajmuje 7 modułów. Tańsza wersja to zastosować przekażniki wysokoprądowe i wyjścia centrali z płyty.
Włączniki światła podpinasz do wejść centrali. a żarówki do przekaźników lub modułu ORS.
Centralą możesz zarządzać przez port RS232 lub za pomocą modułu ETHM przez LAN/WAN

Garfield
09-12-2014, 10:40
Witam
chciałbym prosić o poradę:
Wykańczam własnie poddasze uzytkowe i chciałem troche pofantazjować na temat automatyki domu:
Mam Satela Integre 128. i na tym chcialem oprzeć swoja automatykę.
to co zamierzam zrobić to:
Sterowanie oświetleniem poddasz (ok. 12 punktów świetlnych - bez sterowania kontaktami)
Sterowanie ogrzewaniem 6 elektrozaworów
Sterowanie rekuperatorem
Sterowanie bramą wjazdowa i garażową.
Sterowanie nawodnieniem ogrodu 6 sekcji (elektrozaworów)
na chwile obecną nurtuja mnie dwa problemu
1 - jaki jest czas reakcji przy włączeniu oświetlenia? (zwłoka między przełacznikiem a zaświeceniem żarowki)?
2 - ile pozycji powinna mieć szafa sterownicza do takiego układu?
dzieki za pomoc i pozdrawiam
Garfield

El*ontro
09-12-2014, 22:12
Witam
chciałbym prosić o poradę:
Wykańczam własnie poddasze uzytkowe i chciałem troche pofantazjować na temat automatyki domu:
Mam Satela Integre 128. i na tym chcialem oprzeć swoja automatykę.
to co zamierzam zrobić to:
Sterowanie oświetleniem poddasz (ok. 12 punktów świetlnych - bez sterowania kontaktami)
Sterowanie ogrzewaniem 6 elektrozaworów
Sterowanie rekuperatorem
Sterowanie bramą wjazdowa i garażową.
Sterowanie nawodnieniem ogrodu 6 sekcji (elektrozaworów)
na chwile obecną nurtuja mnie dwa problemu
1 - jaki jest czas reakcji przy włączeniu oświetlenia? (zwłoka między przełacznikiem a zaświeceniem żarowki)?
2 - ile pozycji powinna mieć szafa sterownicza do takiego układu?
dzieki za pomoc i pozdrawiam
Garfield

Obawiam się, że na fantazjowaniu może się skończyć. Integra nie jest urządzeniem do systemu automatyki domu. O ile sterowanie bramą wjazdową i oświetleniem na podjeździe ma sens, to cała reszta nie specjalnie. Szczególnie sterowanie ogrzewaniem, jak zrealizujesz regulator ogrzewania na Integrze?

WiesiekM
09-12-2014, 22:36
Garfield jeśli chodzi o opcje sterowania automatyką budynku za pomocą Satela to za bardzo ci nic nie doradzę, pewnie za chwilę ktoś znający się na rzeczy Ci odpowie jakie daje on możliwości. Wiem natomiast że można coś takiego zrobić i też przewinęła mi się ta opcja przez mój spis systemów jak szukałem systemu do swojego domu, ale wiem że Satel ma jedną bardzo poważną wadę która dla mnie okazała się nie do przyjęcia. Awaria jednego elementu czyli centrali podobno powoduje że w budynku nic nie działa, czyli wyłącza się wszystko, nie zapalisz światła, nie zasuniesz rolety, nie zmienisz temperatury. Ja będę miał Satela ale zintegrowanego z systemem dedykowanym do inteligentnego sterowania budynkiem. A Satel u mnie ma być tylko systemem alarmowym który będzie wspomagał automatykę budynku. I tak mi się wydaje powinno być, system alarmowy według mnie powinien być systemem alarmowym, a system automatyki budynku powinien pełnić rolę systemu automatyki. W zasadzie uniezależnienie działania systemu od awarii jednego elementu było u mnie głównym kryterium wyboru, a w Satelu tak to właśnie niestety działa.

Sztywniak
09-12-2014, 22:46
Obawiam się, że na fantazjowaniu może się skończyć. Integra nie jest urządzeniem do systemu automatyki domu. O ile sterowanie bramą wjazdową i oświetleniem na podjeździe ma sens, to cała reszta nie specjalnie. Szczególnie sterowanie ogrzewaniem, jak zrealizujesz regulator ogrzewania na Integrze?

aż przyjdzie ktoś , kto nie wie, że się nie da i zrobi. Wczoraj widziałem taką instalację. Własne moduły wpięte do Satel-a i sterowanie z TSG ;-)

homelogic
10-12-2014, 00:39
aż przyjdzie ktoś , kto nie wie, że się nie da i zrobi. Wczoraj widziałem taką instalację. Własne moduły wpięte do Satel-a i sterowanie z TSG ;-)

Żeby nie było tak różowo, to na temat tej instalacji trzeba dopowiedzieć kilka faktów:

1. Obwodów jest relatywnie niewiele
2. Dodatkowe funkcje są proste - ustawienia rolet na czasówce + podnoszenie przez zadaną ilość sekund (lamelki), do tego termostat z dwoma ustawieniami (ciepło/zimno) oraz wysterowanie obrotów rekuperatora.
3. System ma je wbite na sztywno, realizowane hardwarowo po atmegach na własnych płytkach (sic!)
4. Koledze budowanie i dopracowywanie tego wszystkiego zajęło dotychczas 8 miesięcy i nadal nad tym pracuje...

No ale fakt faktem jak na satela jest to po prostu magia i w sumie robi wszystkie podstawowe rzeczy które powinien robić system automatyki domowej.

Garfield
10-12-2014, 12:08
Słuchajcie ja nie potrzebuje jakiegoś całkiem inteligentengo domu, chodzi mi jedynie o automatyzację działań i zcentralizowanie ich.
wiem że nawodnienie ma sztywny harmonogram włącza się zawór o 22 i leje przez 10 minut sie wyłącza i tak następny aż cały ogród zleje, nie potrzebuje zastanawiania sie czy jest odpowiednia wilgotność gleby, czy akurat pada itd. tylko harmonogram.
Ogrzewanie zamierzałem wysterować przez czujkę Satela ATD-100 oraz zawór na obiegu który będzie trzymał odpowiednia temeperaturę w pokoju.
i znowu nie potrzebuje aby system zastanawiał sie czy okno jest otwarte/uchylone i w związku z tym czy grzać czy nie.
Rekuprator ma sie załaczać w odpowiednich godzinach, o 17 jak wchodze do domu i wyłaczyć o 8 rano jak wychodze do pracy.
moim celem nie jest też zabawa nim non stop i ciagłe zmienianie jakis ustawień.
Oczekuje prostych i nieskomplikowanych czynności i z tego co wiem Satel jest w stanie sprostac temu. ;-)
Faktycznie ta informacja o awarii jednej częsci systemu i nic nie działa ... troche mnie zastanowiła.

I.W.
10-12-2014, 12:45
A ma ktos pomysł jak zrealizować sterowanie ogrzewaniem w przypadku kotła gazowego z dedykowanym regulatorem opentherm (czyli nie termostat włącz wyłącz). Chodzi mi o jedna prostą funkcję - uzbrajam alarm kocioł dostaje sygnał że ma utrzymać niższą temp zadaną w pomieszczeniach.
Choć zastanawiam się nad tymi "oszczędnościami" przy podłogówce w całym domu i i jej bezwładności

Jarek.P
10-12-2014, 13:27
aż przyjdzie ktoś , kto nie wie, że się nie da i zrobi. Wczoraj widziałem taką instalację. Własne moduły wpięte do Satel-a i sterowanie z TSG ;-)

Ale człowiek rozgryzł protokół komunikacji Satela i łączy się z centralą szyną danych, czy współpraca polega na sterowaniu wejściami/wyjściami? Bo jeśli to drugie, to nie jest to problem, kwestia tylko fantazji i własnych możliwości (jeden do wejścia podłączy przycisk i będzie się cieszył, że ma "automatykę oświetlenia", drugi zrobi autonomiczny sterownik (co ważne, działający niezależnie od centralki i odporny na jej awarie), a centrala alarmowa najwyżej będzie elementem sygnalizacyjno-wykonawczym.

WiesiekM
10-12-2014, 16:51
A ma ktos pomysł jak zrealizować sterowanie ogrzewaniem w przypadku kotła gazowego z dedykowanym regulatorem opentherm (czyli nie termostat włącz wyłącz). Chodzi mi o jedna prostą funkcję - uzbrajam alarm kocioł dostaje sygnał że ma utrzymać niższą temp zadaną w pomieszczeniach.
Choć zastanawiam się nad tymi "oszczędnościami" przy podłogówce w całym domu i i jej bezwładności
Mi instalator mojej automatyki budynku powiedział żeby się tak nie podniecać tymi oszczędnościami stosując systemy inteligentnego sterowania. A jeśli masz podłogówkę to nie wiem czy to rozsądna decyzja zmniejszać temperaturę przy każdym wyjściu. Jak wyjeżdżasz na parę dni to rozumiem, ale nie jak wychodzisz do pracy. Następna mądrą rzecz którą się od niego dowiedziałem odnośnie ogrzewania to że nie ma dużego sensu sterować temperaturą wody na kotle tylko odcinać dopływ tej wody do poszczególnych stref grzewczych, co zresztą wydaje się bardzo sensowne. A zimą więcej zyskasz na ogrzewaniu wychodząc z domu opuszczając rolety niż obniżając temperaturę.

WiesiekM
10-12-2014, 17:03
Słuchajcie ja nie potrzebuje jakiegoś całkiem inteligentengo domu, chodzi mi jedynie o automatyzację działań i zcentralizowanie ich.
Tak czy inaczej moduły systemów dedykowanych do tych celów wcale nie są dużo droższe. Przynajmniej niektórych systemów, bo niektóre oferty były dla mnie zdecydowanie zbyt drogie.

Garfield
10-12-2014, 20:13
Tak czy inaczej moduły systemów dedykowanych do tych celów wcale nie są dużo droższe. Przynajmniej niektórych systemów, bo niektóre oferty były dla mnie zdecydowanie zbyt drogie.

na przykład jakie?

WiesiekM
10-12-2014, 22:52
Ja wybrałem Ampio (http://ampiosystem.pl/) Z rozproszonych myślałem jeszcze o Nexwell Fox ale okazało się że oferuje prostą automatykę która u mnie by się nie sprawdziła. Sprawdzałem też jeszcze LCN ale to się z kolei okazało dosyć kosztowne. Jest tego więcej ale mnie interesowały rozproszone czyli niescentralizowane i przewodowe systemy. Jest ich więcej ale nie wszystkie sprawdzałem, np. KNX. Zresztą jak wbijesz się w ten temat głębiej (kilkanaście stron do tyłu) to trochę wiedzy od fachowców nabędziesz.

emilch
12-12-2014, 17:40
U mnie w domu już od kilku tygodni działa a'la inteligentny dom w oparciu o moduły Satela. W związku z tym mam pytanie, jak zrobić taką funkcję aby czas działania oświetlenie uruchamianego przez czujkę PIR był resetowany po każdorazowym naruszeniu.

homelogic
13-12-2014, 01:35
Ale człowiek rozgryzł protokół komunikacji Satela i łączy się z centralą szyną danych, czy współpraca polega na sterowaniu wejściami/wyjściami?

Generalnie to drugie, aczkolwiek była współpraca z inżynierami z satela. Głównie w zakresie programowania wizualizacji dodatkowych funkcji na panelu.

homelogic
13-12-2014, 01:51
Mi instalator mojej automatyki budynku powiedział żeby się tak nie podniecać tymi oszczędnościami stosując systemy inteligentnego sterowania. A jeśli masz podłogówkę to nie wiem czy to rozsądna decyzja zmniejszać temperaturę przy każdym wyjściu.

Przede wszystkim inteligentny dom daje ci historię temperatur na wykresie oraz umożliwia bardzo proste i intuicyjne zarządzanie osobnymi strefami w każdym pomieszczeniu. Dzięki historii bardzo dobrze wiesz jak planowac harmonogramy. Piece są wyjątkowo prymitywne w swoich automatykach, regulatory pogodowe czy oparte o pomieszczenie kontrolne są nieporównalnie słabsze od dobrze zintegrowanego systemu. Jedno pomieszczenie niedogrzane, drugie przegrzane... w ID to nie ma prawa się zdarzyć. Przy podłogówce i dobrze zaizolowanym domu istotne staje się uzyskanie stałej temperatury o jak najmniejszej amplitudzie - tutaj znów z pomoca idą zaawansowane algorytmy w systemach ID, uczące się charakterystyk danej strefy.

Generalnie im głębiej w tym siedzę tym bardziej przekonuję się jak bardzo prymitywne są standardowe automaty do ogrzewania. A w ogóle nie wyobrażam sobie odebrania instalacji grzewczej bez zebrania co najmniej dwutygodniowych wykresów z każdego pomieszczenia z dokładnością do 1 minuty. U praktycznie 1/4 klientów u których instalowałem ID podczas pierwszego tygodnia użytkowania systemu na wykresach wychodziły usterki instalacji grzewczej lub błędy w jej projekcie typu niedoszacowany grzejnik.

Maher
13-12-2014, 22:27
U mnie w domu już od kilku tygodni działa a'la inteligentny dom w oparciu o moduły Satela. W związku z tym mam pytanie, jak zrobić taką funkcję aby czas działania oświetlenie uruchamianego przez czujkę PIR był resetowany po każdorazowym naruszeniu.

Wystarczy że wyjście oświetlenia będzie ustawione jako przełącznik MONO i możesz jeszcze zaznaczyć aktywne w czasie naruszenia.

emilch
14-12-2014, 14:32
Dzięki za podpowiedź, działa.

Garfield
15-12-2014, 09:15
U mnie w domu już od kilku tygodni działa a'la inteligentny dom w oparciu o moduły Satela. W związku z tym mam pytanie, jak zrobić taką funkcję aby czas działania oświetlenie uruchamianego przez czujkę PIR był resetowany po każdorazowym naruszeniu.

Emilch pytanko: przy włączeniu świtała normalny przełacznikiem monostabilnym w zasadzie od razu włacza się żarowka czy może jednak jest to dłuższy czas oczekiwania? 1-2 sek?

jak dużą szafę sterowniczą masz przy tym a`la inteligentym domu na podzespołach satela?

emilch
15-12-2014, 18:36
Światło zapala się praktycznie od razu.

Szafę mam na 100 modułów i jest na styk (mam cztery moduły INT-IORS + zasilacz do modułów + komplet bezpieczników).

Maher
15-12-2014, 21:28
Światło zapala się praktycznie od razu.

Szafę mam na 100 modułów i jest na styk (mam cztery moduły INT-IORS + zasilacz do modułów + komplet bezpieczników).

Nie ma żadnych opóźnień, u mnie nie ma problemu aby w ciągu sekundy światło zapalić a następnie zgasić, swego czasu były opóźnienia ale było to spowodowane oprogramowaniem modułu wejść, jak masz moduły wersji 4.0 to nie ma opóźnień (jak masz starsze np.2.1 to satel bezpłatnie ci je zaktualizuje). Wejścia z centrali też działają natychmiastowo.

Kyniek123
04-11-2015, 09:13
Mam prośbę o poradę przed tynkami. Jak okablować satela w moim przypadku. Centrala integra 128wrl na poddaszu. Dwie rozdzielnie na parterze w których umieszczę moduły rozszerzeń intiors. Trzeba doprowadzić zasilanie do centrali 230V i połączyć ją z rozdzielniami na parterze. Używam generalnie przewodu 8x0,5mm2. Ile przewodów powinienem wyprowadzić?. Jakie urządzenia warto podłączyć do centrali pomijając rozszerzenia (sygnalizator? manipulator czy podłączać do niej tylko expandery)?

iF-Jimi
04-11-2015, 11:59
Jeśli się na tym nie znasz to i tak nie zrobisz tego dobrze, i tak nie podłączysz i nie zaprogramujesz sobie systemu. Najtaniej i najlepiej wyjdzie ci wezwanie fachowca który prawdopodobnie za darmo wskaże ci miejsca do rozprowadzenia kabli jeśli podpiszesz z nim umowę na kupno i instalacje systemu alarmowego.

Kyniek123
29-02-2016, 19:27
Witam
Każdy obwód oświetleniowy 230V sterowany wyjściem int-iors zabezpiecza się oddzielnym bezpiecznikiem (b10). Czy zaleca się dodatkowo zabezpieczyć sam ekspander? Czyli b10 przed wprowadzeniem fazy do iors'a oraz b10 na każde wyjście iors'a?

kasprzyk
29-02-2016, 22:11
Witam
Każdy obwód oświetleniowy 230V sterowany wyjściem int-iors zabezpiecza się oddzielnym bezpiecznikiem (b10). Czy zaleca się dodatkowo zabezpieczyć sam ekspander? Czyli b10 przed wprowadzeniem fazy do iors'a oraz b10 na każde wyjście iors'a?
Dlaczego chcesz każdy obwód zabezpieczać osobną B10-tką ? Jakie będziesz miał źródła światła, jakie obciążenie, jaki przewód prowadzisz ?

Kyniek123
29-02-2016, 22:56
Źródła światła to zwykłe kinkiety, lampy oraz kinkiety zewnętrzne na elewacji. Kilkanaście obwodów. Przewód 3x1,5mm2. Czyli bezpiecznik daje się tylko przed przekaźnikiem (patrząc od rozdzielnicy) i z wyjść iors'a przewody bezpośrednio na odbiorniki?

kasprzyk
01-03-2016, 19:47
Owszem. Staraj się trzymać wytycznych do 20 opraw na jednym obwodzie - w Twoim przypadku na jednym zabezpieczeniu, gniazda do10 szt na jednym obwodzie, punkty, gdzie będą przewidziane urządzenia 2kW i więcej - osobny przewód i osobne zabezpieczenie.
Rozsądnie jest nie mieszać elektryki zewnętrznej z wewnętrzną, (żeby nie były na tym samym zabezpieczeniu zarówno na wyłączniku przetężeniowym jak i aparacie RCD)
Pamiętaj o RCD dla obwodów oświetleniowych w łazienkach, oczywiście do gniazd w całym mieszkaniu także

dendrytus
01-03-2016, 21:12
Witam
Każdy obwód oświetleniowy 230V sterowany wyjściem int-iors zabezpiecza się oddzielnym bezpiecznikiem (b10). Czy zaleca się dodatkowo zabezpieczyć sam ekspander? Czyli b10 przed wprowadzeniem fazy do iors'a oraz b10 na każde wyjście iors'a?

Ja bym dał jeszcze ze dwa bezpiecznik przed tym całym wynalazkiem i ze dwa w lampach.

Kyniek123
01-03-2016, 22:04
Dzięki kasprzyk za merytoryczne odpowiedzi. Trochę się w tym pogubiłem ale naprowadziłeś mnie na dobre tory ;) Czyli gdy np. z wyjścia int-iors chcę zasilić gniazda to do styku c danego wyjścia doprowadzam fazę z odpowiednimi zabezpieczeniami rcd i b etc. natomiast dalej ze styku nc lub no bezpośrednio do odbiornika. Pozdrawiam.

Owszem. Staraj się trzymać wytycznych do 20 opraw na jednym obwodzie - w Twoim przypadku na jednym zabezpieczeniu, gniazda do10 szt na jednym obwodzie, punkty, gdzie będą przewidziane urządzenia 2kW i więcej - osobny przewód i osobne zabezpieczenie.
Rozsądnie jest nie mieszać elektryki zewnętrznej z wewnętrzną, (żeby nie były na tym samym zabezpieczeniu zarówno na wyłączniku przetężeniowym jak i aparacie RCD)
Pamiętaj o RCD dla obwodów oświetleniowych w łazienkach, oczywiście do gniazd w całym mieszkaniu także

kasprzyk
02-03-2016, 20:43
Tak.
Planujesz, jakie oświetlenie będzie sterowane z danego modułu.
Z RCD ->"S"-a, dalej na styk wspólny C modułu - wyjście na konkretne obwody ze styku NO.
Od C robisz mostki do kolejnych zacisków C, które ustaliłeś, że będą na tym samym zabezpieczeniu. Jeżeli będziesz musiał z tego samego modułu zasilić obwody, które będą na innym "bezpieczniku" - dobrze jest korzystać z tej samej fazy, jednak trzeba zwrócić uwagę na obciążenie, żeby się nie okazało, że wszystkie prądożerne urządzenia wrzucisz na jedną fazę.
pzdr

Kyniek123
02-03-2016, 21:51
Dzięki, teraz rozwiałeś moje wątpliwości. Pozdrowienia.

Tak.
Planujesz, jakie oświetlenie będzie sterowane z danego modułu.
Z RCD ->"S"-a, dalej na styk wspólny C modułu - wyjście na konkretne obwody ze styku NO.
Od C robisz mostki do kolejnych zacisków C, które ustaliłeś, że będą na tym samym zabezpieczeniu. Jeżeli będziesz musiał z tego samego modułu zasilić obwody, które będą na innym "bezpieczniku" - dobrze jest korzystać z tej samej fazy, jednak trzeba zwrócić uwagę na obciążenie, żeby się nie okazało, że wszystkie prądożerne urządzenia wrzucisz na jedną fazę.
pzdr

szczukot
15-06-2016, 10:46
Dla zainteresowanych:
Jakiś rok temu dodałem do oprogramowania Domoticz obsługę centralki Satel Integra.
Teraz więc można mieć dużo większe możliwości wykorzystania centralki w automatyce domowej.

pozdrawiam
Fantom

kamil.szymczak
03-08-2016, 04:02
Witam odświeżę trochę temat. Chcę zrobić małą automatykę przyszłego mieszkania na Integrze 128WRL. Nie oczekuję od niej, że włączy mi tv z TVN24 i zaparzy kawę, kiedy to mieszkanie samo mnie obudzi...:) chce zrobić prostą automatykę. Mieszkanie będzie małe, jedna sypialnia i salon z kuchnią. Sprawę sterowania ogrzewaniem jak i klimatyzacją mam załatwioną. Chcę sterować 2 roletami zewnętrznymi, kilkoma punktami oświetlenia, kilka gniazdek... myślę że 3 ekspandery INT-ORS wystarczą z rezerwą! Mam problem z roletami, gdyż chce sterować nimi pilotem typu Somfy, Nice + z manipulatora i różne reakcje Integry. Ja nie mogłem znaleźć...są sterowniki Nice lub Somfy, które można normalnie sterować pilotem + mają wejście do sterowania z zewnątrz Integry właśnie. Kolejna najważniejsza sprawa, chciałbym zastąpić w salonie włączniki manipulatorem INT-TSI tylko jak on się popsuje to nie włączę światła w salonie? Czy można na Integrze zrealizować coś takiego: włącznik dzwonkowy np. jedno krótkie naciśniecie - lampa wisząca, dwa krótkie - sufit podwieszany, trzy lampa nad stołem?
Pozdrawiam

bazej
11-02-2017, 12:07
Witam! Podłączę się do wątku. Buduję dom. Mam zainstalowany alarm z możliwością załączenia pilotem bądź sms.Manipulator to satel int-tsi do tego integra 64. Chciałbym podpiąć do tego sterownie rozdzielaczami ogrzewania CO tj grzejnikami oraz podłogówką, sterownie bramą wjazdową, roletą garażową, roletami zewnętrznymi, wideofonem, może jeszcze oświetleniem zewnętrznym. Czy mając już tynki oraz instalację elektryczną jestem w stanie to zmienić/wykonać? Dodam, że rolety mają możliwość sterowania z pilota. Zależy mi na scentralizowaniu sterowania tymi systemami, żeby nie używać 5 pilotów czy umieszczać na ścianie 3 manipulatorów. Czekam na odpowiedzi bardzo mi zależy żebyście opisali troszkę możliwości i wzięli pod uwagę ingerencję w tynki i instalację elektryczną. Nie mam jeszcze posadzek wię szybko mogę położyć jakieś skrętki itp.

iF-Jimi
11-02-2017, 15:02
Czy mając już tynki oraz instalację elektryczną jestem w stanie to zmienić/wykonać?
Satel nie posiada modułów dopuszkowych, ale przeprowadź sobie skrętkę do wszystkich puszek bo wtedy włożysz sobie moduły systemów które się do automatyki budynku nadają.


Dodam, że rolety mają możliwość sterowania z pilota.
Jeżeli tylko z pilota i nie mają wyprowadzonych przewodów do sterowania przewodowego to niedobrze.

kasprzyk
11-02-2017, 16:16
. Czy mając już tynki oraz instalację elektryczną jestem w stanie to zmienić/wykonać? .

Przede wszystkim jak najdalej od Satela i automatyki budynku, w tej chwili co "większe" centrale sypią się na łeb na szyje przy realizowaniu funkcji zwykłego alarmu, a tym bardziej nie zaryzykowałbym sterowania tym systemem jako IB.
Poczytaj tu na forum jakie ludzie mieli oczekiwania, plany a ile faktycznie udało się im zrealizować na ich produktach.
Powinieneś pomyśleć o jakimś dedykowanym systemie do automatyki budynku, odpuść satela bo zrobisz sobie w mieszkaniu dyskotekę, nic więcej.

iF-Jimi
11-02-2017, 16:58
Przede wszystkim jak najdalej od Satela i automatyki budynku, w tej chwili co "większe" centrale sypią się na łeb na szyje przy realizowaniu funkcji zwykłego alarmu, a tym bardziej nie zaryzykowałbym sterowania tym systemem jako IB.

To prawda. W grudniu poleciały nam dwie Integry na instalacjach, z czego jedna po zainstalowaniu nie dożyła następnego dnia. Zresztą na szkoleniach inne firmy instalatorskie też narzekają ostatnio na awaryjność tych central. Co prawda mamy tego zainstalowane w cholerę więc dwie grudniowe nie czynią z tego systemu badziewia, ale gdybyśmy zainstalowali je jako systemy automatyki to byłby drobny problem z klientami. Podobno była jakaś wadliwa seria.

ksysju
11-02-2017, 20:46
A tam ;-), każdemu może zdarzyć się wpadka. Błędne pamięci flash poszły w Integry.
Firma nie pierwszy raz "bierze na przeczekanie".

pcxelja
13-02-2017, 11:08
Zgadzam się, jak najdalej od Satela jeśli chodzi o automatykę. U siebie mam 6 ekspanderów, coraz częściej mam błędy pamięci flash. Zastanawiam się czym to coś zastąpić aby znów nie wdepnąć w g....

donkichotdon
14-02-2017, 10:12
Pytanie tylko czy szanująca się firma i szanująca swoich klientów nie powinna jednak poinformować o " trudnościach" Problem raczej nie dotyczy pojedynczych egzemplarzy. U mnie tylko był problem z kilkoma sztukami, a jak to wygląda u innych instalatorów to można poczytać:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3221064.html