PDA

Zobacz pełną wersję : Zabudowanie komina z płyt GK czy tak można?



Robert999
11-01-2012, 20:50
Witam.Mam pytanie. Planuję przykleić do komina (komin systemowy "KONEKT" dymny +wentylacyjny Izolowany w środku wełną) płyty Gk .czy tak wogóle można robić ? dodam jeszcze że jest to łazienka na poddaszu a piec ma być na parterze.Prosze o poradę.

Robert999
14-01-2012, 20:48
Witam.Ale dlaczego należy otynkować-wyjaśnij ? jak we wszystkich pomieszczeniach daje zamiast tynku płyty to sam komin muszę tynkować? (ten temat zamieściłem także w innym dziale i Jakiś kolega napisał że tak zrobił i jest ok).a pozatym tak na chłopski rozum to kominki też zabudowują płytami i jest dobrze.ale może się mylę.

Kominki Piotr Batura
14-01-2012, 21:48
Witam.Ale dlaczego należy otynkować-wyjaśnij ? jak we wszystkich pomieszczeniach daje zamiast tynku płyty to sam komin muszę tynkować? (ten temat zamieściłem także w innym dziale i Jakiś kolega napisał że tak zrobił i jest ok).a pozatym tak na chłopski rozum to kominki też zabudowują płytami i jest dobrze.ale może się mylę.


Wcale nie jest tak dobrze z tymi kominkami z GK, jak nam
się początkowo wydawało.

Komin to budowla dość wyjątkowa. Jego stan trzeba kontrolować.
Płyta GK Ci to uniemożliwi, bo pod nią nie zobaczysz tego : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?193539-Naprawa-komina-innowacja-czy-dyletanctwo (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?193539-Naprawa-komina-innowacja-czy-dyletanctwo)

Robert999
15-01-2012, 12:51
Witam.dzięki za odpowiedż,Sądzę jednak że systemowy komin to nie to samo co komin mórowany z cegły.systemówka jest szczelna i żadne spaliny,dym nie mają prawa się wydostawać na "boki " . Tak samo (według mnie) taki komin nie powinien się niewiadomo jak nagrzewać bo w środku wkład szamotowy jest izolowany specjalną wełną..a co z takimi domami gdzie zamiast tynków inwestorzy dają płyty Gk na ściany , wtedy przecież samego komina nie tynkują-tylko zabudowują płytą.A co do mojego pytania to i tak czy otynkuje czy okleje go płytą to i tak teoretycznie nie będę widział co się z nim dzieje( pomieszczenie na piętrze-łazienka)-bo wszystkie ściany jak i ten komin okleje płytkami.
.pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
15-01-2012, 15:41
Pytałeś , odpowiedziałem - teraz podkreślę : zgodnie z przepisami
nie wolno. Co do Twojej logiki, znajduję braki. Trudno się dziwić,
bo brak Ci doświadczenia. Myślałem, że rozbudzę Twą wyobraźnię :)

Może jaszcze to :http://blog.kominki-batura.pl/?p=63

Robert999
15-01-2012, 16:54
jeszcze raz dzięki za DOBRĄ poradę.pozdro

budowa2009
13-02-2012, 12:06
komin nalezy otynkowac

Jak mam otynkować mój komin effe2? (poniżej foto). W instrukcji montażu jest napisane że mam zachować dylatacje od kominów wentylacyjnych 3-5mm. Zachowałem. Ale jak zachowac dylatacje od tynku? jeżeli go otynkuje to jak się rozgrzeje i uniesie o te 2-3 cm to pęknie! Jak to otynkować i czym?

eniu
13-02-2012, 18:35
A jak zaleca producent komina ?!

Jeśli to komin do kominka (tak wygląda), lepiej od razu włóż rurę z kawasówki
i otynkuj wtedy jak chcesz . Póki możesz to jeszcze zrobić bez późniejszej
rozpierduchy.

budowa2009
13-02-2012, 18:49
A jak zaleca producent komina ?!

Jeśli to komin do kominka (tak wygląda), lepiej od razu włóż rurę z kawasówki
i otynkuj wtedy jak chcesz . Póki możesz to jeszcze zrobić bez późniejszej
rozpierduchy.

komin effe2
mam jeden do kominka i drugi w kotłowni piwnicy, producent pisz żeby otynkować ale czy nie popękają? może jakieś siatki zastosować i elastyczne tynki?

Fidelis
13-02-2012, 18:59
(...)
Komin to budowla dość wyjątkowa. Jego stan trzeba kontrolować.
Płyta GK Ci to uniemożliwi, bo pod nią nie zobaczysz tego...

Bez względu na to, czy tynk "suchy", czy "tradycyjny", to cóż Ty chcesz "kontrolować" POD TYNKIEM ??? I co ważniejsze - jak tę "kontrolę" sobie wyobrażasz...?

Fidelis
13-02-2012, 19:02
(...) zgodnie z przepisami
nie wolno. A cóż to za przepisy...? Poprosimy o konkrety.

Fidelis
13-02-2012, 19:10
Witam.Mam pytanie. Planuję przykleić do komina (komin systemowy "KONEKT" dymny +wentylacyjny Izolowany w środku wełną) płyty Gk .czy tak wogóle można robić ? dodam jeszcze że jest to łazienka na poddaszu a piec ma być na parterze.Prosze o poradę.

BEZ OBAW.

W całym (ale to w CAŁYM) domu mam położone płyty GK (naturalnie poza podłogą, choć suchy jastrych też rozważałem).
Mam też dwa kominy KONEKT. Oba oklejone - jakże by inaczej - płytami GK. Powyżej połaci dachowej - otynkowane.
Jeśli kominy są wykonane prawidłowo (co przypilnowałem) a ceramika jest szczelna, to nie ma żadnych obaw co do materiału, jakim otynkujesz.

A spieprzyć, to można instalacje wydawałoby się nie do spieprzenia. Też tzw. komin tradycyjny i tradycyjnie otynkowany...

Kominki Piotr Batura
13-02-2012, 19:53
Kominy są szczelne, dopóki się nie rozszczelnią. Jeśli zadałeś sobie trud
prześledzenia linku wklejonego w #4, znasz już jedna z przyczyn .
Gdyby ten komin oklejono płytami GK, problem mógłby pozostać
niezauważony. Widoczne na tynku spękania, pod płytą czekałyby na
kolejną okazję. Drugi raz raczej zakończyłby się pożarem budynku.
Komin najlepiej wykonany, z najlepszych materiałów, zgodnie z polskim
prawem, kontroluje raz w roku osoba do tego uprawniona. Nie
czyści, jak powszechnie się mniema, lecz kontroluje. Do kontroli naeży
również sprawdzenie stanu ścian zewnętrznych. Po płytą GK nie jest
to możliwe.

Fidelis
13-02-2012, 20:17
Kominy są szczelne, dopóki się nie rozszczelnią. Jeśli zadałeś sobie trud
prześledzenia linku wklejonego w #4, znasz już jedna z przyczyn .
Gdyby ten komin oklejono płytami GK, problem mógłby pozostać
niezauważony. Widoczne na tynku spękania, pod płytą czekałyby na
kolejną okazję. Drugi raz raczej zakończyłby się pożarem budynku.
Komin najlepiej wykonany, z najlepszych materiałów, zgodnie z polskim
prawem, kontroluje raz w roku osoba do tego uprawniona. Nie
czyści, jak powszechnie się mniema, lecz kontroluje. Do kontroli naeży
również sprawdzenie stanu ścian zewnętrznych. Po płytą GK nie jest
to możliwe.

To tak jak z każdą instalacją, dotkniętą ręką FUCHOWCA.
Ale przy założeniu, że zostały wykonane zgodnie ze sztuką/instrukcją, DLACZEGO miałyby się rozszczelnić, jeśli sam producent/dystrybutor daje 20 lat gwarancji na komin jako całość? (na ceramikę nawet chyba więcej)

"GDYBY ten komin oklejono płytami GK, problem MÓGŁBY pozostać
niezauważony." A czy GDYBY ten komin otynkowano tradycyjnie, to czy problem MUSIAŁBY BYĆ zauważony? Skąd to wnioskowanie?

"Widoczne na tynku spękania, pod płytą czekałyby na
kolejną okazję."
A dlaczego (jeśli już) spękania są "bardziej przyjazne" na tynku tradycyjnym lub na kominie SYSTEMOWYM W OGÓLE nie otynkowanym?
A skąd od razu domniemanie "spękań" (zakładam, że chodzi o spękanie na bloczu z keramzytu lub betonu) w prawidłowo wykonanym SYSTEMOWYM kominie???

"Drugi raz raczej zakończyłby się pożarem budynku."
A dlaczego RACZEJ i dlaczego od razu nie pierwszy raz?

A gdybyś tak zadał trud i odpowiedział na moje pytanie w części KONKRETYNYCH przepisów narzucających obowiązek otynkowania komina (zakładam, że chodzi o tynk tradycyjny)?



Komin najlepiej wykonany, z najlepszych materiałów, zgodnie z polskim
prawem, kontroluje raz w roku osoba do tego uprawniona. Nie
czyści, jak powszechnie się mniema, lecz kontroluje. Do kontroli naeży
również sprawdzenie stanu ścian zewnętrznych. Po płytą GK nie jest
to możliwe.

Łał! "jak powszechnie się mniema"... A kto niby kominy ma czyścić??? Właściciel domu? Najemca? (zakładam, że nie chodzi o komin turbo od kotła Junkers'a) i następnie zgłosić gotowość do kontroli "osoby do tego uprawnionej"?

Zgaduję, że pod tynkiem kontrola jest możliwa?

Sorry, może moje odpowiedzi wyglądają na takie, jakbym miał zły dzień, ale doprawdy, rzadko spotyka się tak kuriozalne "rady". No cóż, forum, to ulica...

Kominki Piotr Batura
13-02-2012, 20:34
A może jednak przeczytaj wskazany link ? Nie próbuj mnie obrażać,
bo stary człowiek jestem, wrażliwość na popisy jakaś słabsza już :)

Jan P.
13-02-2012, 20:42
A czy w gwarancji nie ma ; " nie rozgrzewać pow. 500 st C. " ? Jan.

Kominki Piotr Batura
13-02-2012, 20:47
Mistrzu Janie. A jak przeciętny Kowalski ma to kontrolować ?

Fidelis
13-02-2012, 21:10
A może jednak przeczytaj wskazany link ? Nie próbuj mnie obrażać,
bo stary człowiek jestem, wrażliwość na popisy jakaś słabsza już :)

Bez obrazy, ale napisz może o konkretach zamiast odsyłać mnie do lektury opowieści o spapranym kominie, w której "widać nagromadzenie błędów jest wręcz modelowe".

Jan P.
13-02-2012, 21:11
A właśnie tu jest chłyt. Jan.

Fidelis
13-02-2012, 21:14
A czy w gwarancji nie ma ; " nie rozgrzewać pow. 500 st C. " ? Jan.

Zakładam, że masz na myśli INSTRUKCJĘ a nie gwarancję, która może zastrzec warunki zapisane w instrukcji.
Niemniej życzę powodzenia przy próbie rozgrzania komina TYPOWEGO kominka do temp. powyżej 400st ... Mi udało się (przy 14kW) podnieść temp. rury na wysokości kolanka do 180-200st dla grabiny przy pełnym zasysie powietrza z czerpni i około 400st na wysokości ujścia z kominka do rury spalinowej.

Kominki Piotr Batura
13-02-2012, 21:24
Palić też nie umiesz :)

Jan P.
13-02-2012, 21:33
Ja u siebie stopiłem ruszt z żeliwa . Jan.

Fidelis
13-02-2012, 22:00
"Palić też nie umiesz "

Ja nigdzie nie napisałem, że to było "palenie".
Ale powiem więcej - ja nic nie umiem. Nie umiem nawet przejść obojętnie obok czczego gadania...

Fidelis
13-02-2012, 22:05
Ja u siebie stopiłem ruszt z żeliwa . Jan.

Przy paleniu drewnem...? Żeliwo topi się przy prawie 1000stC.

Jan P.
13-02-2012, 22:56
Drewnem . Jan.

Kominki Piotr Batura
14-02-2012, 06:47
Ruszt do prawidłowego palenia drewnem nie jest potrzebny.
Jest częścią zamienną, która niektórym sprawia sporo kłopotów i częsty wydatek.

Te 900 - 1000 stopni w Twoim palenisku, Mistrzu Janie, to 700 - 800 w kominie.
Nie zawsze, ale najczęściej. Może ta informacja uruchomi wyobraźnię
naszego zadziornego kolegi. Byleby nie tylko literacką .:)

Fidelis
14-02-2012, 08:39
Ruszt do prawidłowego palenia drewnem nie jest potrzebny.
Jest częścią zamienną, która niektórym sprawia sporo kłopotów i częsty wydatek.

Te 900 - 1000 stopni w Twoim palenisku, Mistrzu Janie, to 700 - 800 w kominie.
Nie zawsze, ale najczęściej. Może ta informacja uruchomi wyobraźnię
naszego zadziornego kolegi. Byleby nie tylko literacką .:)

Ktoś pytał do czego potrzeby jest ruszt...? "niektórym"... "sporo kłopotów"... "częsty"

Robi się elegancko-zabawnie i pozornie-profesjonalnie... panie bajkopisarzu :)
"Nie zawsze, ale najczęściej" hmmm nadal ZERO konkretów, Self-marketing w czystej postaci...

Jan P.
14-02-2012, 08:42
Kominek mam duży, bez wkładu. Z szamotem. Doprowadzone powietrze z zewnątrz do komory. Nad tym kapa z bl. 3mm . Przez kapę przeprowadziłem rurę z kwasówki 13cm i w nią dmuchane jest powietrze. Rura jest pod kątem i bez wiatraczka też działa. Takie coś wymyśliłem i działa. Jan.

Fidelis
14-02-2012, 08:55
Skoro tak, i jeśli ruszt był rzeczywiście z żeliwa, ciekawe, jaką temperaturę osiągnąłeś w pomieszczeniu, W BEZPOŚREDNIM sąsiedztwie paleniska przy założeniu, że komora jest otwarta...

W moich "testach" chwilowa temperatura na szamocie to max. 600stC (buczyna lub grabina, komora zamknieta).

Jan P.
14-02-2012, 09:14
Komora zamknięta. Inaczej to głupota. Suche drewno to podstawa.Zależy jak intensywnie palę , ale jest ciepło. Jan.

Fidelis
14-02-2012, 09:34
Czy głupota - tego nie wiem. Na pewno inna "jakość", która też ma swój urok.

Jan P.
14-02-2012, 09:52
Głupota w sensie straty ciepła. Co do uroku , nastroju , itp. zgadzam się w całej rozciągłości:yes:. Ale nie stać mnie na wywalanie złotówek przez komin. Jan.

Fidelis
14-02-2012, 10:17
Cóż, komfort "naprawdę żywego ognia" kosztuje, podobnie jak kosztuje komfort CWU dzięki cyrkulacji. Latem.