PDA

Zobacz pełną wersję : dom energooszczędny z elementami pasywnego



tomdts
11-01-2012, 22:08
Witam i Pozdrawiam

Pomysłu na dom energooszczędny z elementami domu pasywnego.

Na wstępie przedstawię lokalizację inwestycji, działka o wymiarach 38,45 x 39 m ok. 1500m2 z dostępem do drogi gminnej od strony wschodniej bez wody (studnia), bez kanalizacji (szambo oczyszczalnia) i energii elektrycznej, do podciągnięcia przez zakład energetyczny. Sama lokalizacja domu jest na niedużym wzniesieniu w otoczeniu lasu mieszanego od północy. Dom zwrócony oknami i tarasem na południe, od strony zachodniej młodnik sosnowy.

Po przeglądnięciu szeregu projektów zdecydowanie najbardziej przypadł nam do gustu projekt studia Z500 dom Zx60 i niektóre rozwiązania z bliźniaczego projektu domu Zx40 (układ pomieszczeń na parterze do przeprojektowania).

https://lh5.googleusercontent.com/-U9jgpjkQWd8/UO8f4tYsr8I/AAAAAAAAGQI/8I9r_n3y_3s/s988/1.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-Uqn6JCCNgqo/UO8gLxGtBKI/AAAAAAAAGQQ/aquiVTyeTQ0/s988/7.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-tBGgyp9fmLk/UO8gPtEZabI/AAAAAAAAGQY/kjTCNT_2GAg/s988/6.jpg

W celu ograniczenia strat ciepła i zbędnego ogrzewania garażu, bryła domu odsunięta będzie od garażu na odległość 15cm a przestrzeń wypełniona izolacją (styropian), fundamenty domu zaizolowane do głębokości 1.1m – izolacją 15cm.
Ściany budynku mieszkalnego z bloczków betonu komórkowego lub bloczek silikatowy grubość. 24cm izolacja 30 cm z styropianu grafitowego (szary).
Elewacja w zależności od miejsca to tynk mineralny na siatce zbrojeniowej oraz deska elewacyjna na szkielecie zabezpieczona folią watroszczelną oraz blacha elewacyjna.
Ponadto przy zastosowaniu izolacji stropowej firmy schock na balkonie, znacznie ograniczy się stratę ciepła eliminując mostki cieplne. Strop nad parterem konstrukcji monolitycznej lany o grubości 14cm z izolacją 10cm styropian w którym prowadzi się kanały wentylacyjne o przekroju koła plus posadzka. Podłoga parteru chudziak 5cm izolacja 40 cm styropian oraz posadzka akumulacyjna 10-12cm polerowany beton dekoracyjny.

Dach konstrukcji drewnianej pokryty łupkiem dachowym antracytowym z rozbiórki przy braku odpowiedniego łupka blacha panel dachowy na rąbek stojący zatrzaskowy, izolacja z wełny mineralnej 50cm oraz izolacja z folii paroizolacyjnej.
Okna z szybami niskoemisyjnymi 3 szybowe, zamocowane na zewnątrz muru za pomocą kotwy zewnętrznej z fartuchem watroszczelnym i paroizolacyjnym, w taki sam sposób zamocowane okna kolanowe i drzwi zewnętrzne oraz balkonowe.
Konstrukcja garażu na tej samie ławie fundamentowej co budynek. Ściana fundamentowa grubość 24cm z izolacją 10cm do głębokości 60.cm.w gruncie. Ściana nośna z belkami nośnymi wspierającymi nadproża na całej szerokości garażu i izolacja 15cm styropian. Podłoga chudziak 5cm – styropian 10 cm i posadzka z betonu polerowanego przemysłowego.

W domu będzie zastosowana wymuszona instalacja wentylacyjna wspomagana gruntowym wymiennikiem ciepła-powietrza (GWC) ze złożem żwirowym o pojemności ok. 30m3. Ponadto rekuperator o dużej wydajności odzysku ciepła z zamocowanym bajpasem w celu uniknięcia sytuacji zbędnego podgrzewania powietrza latem lub podgrzewania w przypadku jeżeli na zewnątrz będzie wyższa temperatura powietrza niż po przejściu przez GWC. W celu podgrzania powietrza nawiewanego zastosować należy nagrzewnice wodną która będzie zasilana z bufora cieplnego o pojemności ok. 1500 litrów. Sam bufor gromadził będzie ciepło z kilku źródeł: kominek z płaszczem wodnym, solarny wymiennik ciepła (rurowy próżniowy), grzałka zamocowana w buforze zasilana w drugiej taryfie. Bufor akumulował będzie wodę o temperaturze do 75C. Zbiornik z ciepłą użytkową wodą o pojemności do 250 litrów będzie zasilany poprzez wężownicę z bufora i będzie utrzymywana temperatura do 60C a minimalna to 48C.
Ale sama rekuperacja powietrza nie wystarczy do utrzymania komfortowej temperatury w domu. Głównym elementem będzie akumulacyjne ogrzewanie podłogowe całej powierzchni parteru z wyjątkiem kilku stref. Ogrzewanie elektryczne o mocy 17W na m2 i zasilane w drugiej trafie. Na piętrze ogrzewanie podłogowe będzie tylko w łazienkach. Grzejniki do osuszania ręczników tak samo będą włączane w nocy, do przemyślenia czy będą one wodne czy elektryczne.

W częściowym odzysku ciepła i oszczędności wody zastosowane będą zbiorniki z szarą wodą do spłukiwania toalety oraz zewnętrzny zbiornik na SzW do podlewania ogrodu, zbiorniki przy przepełnieniu będą odprowadzały nadwyżkę wody poprzez sączki do gruntu. Sambo (przydomowa oczyszczalna) zasilana tylko z toalet i kuchni, a oczyszczona woda odprowadzana do gruntu.
_________________________________


co wy na to;)
Czy to jest realne?

pozdr. Tomasz

מרכבה
11-01-2012, 22:28
Troszkę trzeba podkręcić parametry :D
Sama bryła jest nadziana troszkę załomami, co niepotrzebnie podraża koszty, widać że autorzy coś tam wiedzą jaki ma być ten dom pasywny ale coś im z tym trasem nie wyszło. Plus te okna w dachu, lepiej bez nich.
Balkon jako samonośna konstrukcja jak najbardziej tak. da się to łatwiej zrobić bez nacisku na idealnie zrobioną powłokę co by nie było mostków termicznych.
Okna w 90% bez otwierania już spadną koszty, żwiraki bym zrobił dwa, aby na zmianę pracowały.
Kominek hmmm fajnie tylko ile na łoko tak 4-5kW max oj ciężko plus szczelny i zamkniętą komorą spalania? hmmm może chce bogatemu zabronić?
Prąd są urządzenia które produkują prąd z gazu drzewnego, jest to drogie urządzenie ale jest.
Może za niedługo wejdzie do powszechnego użytku, na razie ci z ZE by chyba fatwę wydali na takich co sobie sami prąd wyprodukują:D

tomdts
12-01-2012, 20:05
No tak i powtarzali mi żeby się nie gadać?

To ma być do energooszczędny z elementami pasywnego
I takie jest założenia że ma energooszczędny, co do okien z żoną nie chce się ..... „Niemcy w domu” na temat okien.

Taras na garażem nie jest połączony z bryłą budynku a komin tylko jeden do kominka z nasadą wodną na kominie i tu moc prawie żadna tylko tyle żeby podgrzać powietrze i wodę w buforze.


Wąski balkon od strony południowej na wizualizacji jest za krótki na końcu budynku powinna być ścina podporowa nośna

https://lh6.googleusercontent.com/-gNd6KPBQvQM/Tw83FfYlcHI/AAAAAAAAF1s/bcJKBx9CFqc/s912/SCN_0001.jpg?gl=PL
Bufor zasila pojemnik w CWU oraz nagrzewnice powietrza za REKU w przypadku nie palenia w kominku.

Szara woda i deszczówkę przyda się zwłaszcza jak się buduje dom na górce i w ciepły bezdeszczowy okres wydajności studni przy 18m spada a przy podlewaniu ogrodu hydrofor ma za małe ciśnienie. I wtedy warto podlewać z pompy specjalnie do tego przeznaczonej.

pozd. Tomasz

homecactus
12-01-2012, 21:02
Witam i Pozdrawiam

(...)Ściany budynku mieszkalnego z bloczków betonu komórkowego lub bloczek silikatowy grubość. 24cm izolacja 30 cm z styropianu grafitowego (szary).

(...)Podłoga parteru chudziak 5cm izolacja 40 cm styropian oraz posadzka akumulacyjna 10-12cm polerowany beton dekoracyjny.


Na mój gust to 30cm styropianu to jest pomyłka nawet przy domu pasywnym. Przelicz sobie gdziekowiek, jaki będzie zysk w parametrze U, pomiędzy izolacją ściany styropianem szarym o grubościach 10cm, 15cm, 20cm, 25cm, 30cm. Już przy 15cm będziesz miał super izolację, a powyżej 20cm to nie wiem czy to nie jest przypadkiem tylko snobizm.Przy takiej grubości styropianu (30cm), to nawet okna ciężko zamontować, aby bardzo szeroki gzyms nie rzucał na nie cienia (a to może mieć duże znaczenie w tak ocieplonym domu.

Co do posadzki się nie wypowiadam, ale 40cm też wydaje mi się przesadzone.

Najlepsze okna jakie jesteś w stanie kupić będą miały U całkowite (szyba U=0.5 plus rama) na poziomie minimum 0.7, więc przesadzanie z ociepleniem elewacji nie ma sensu, bo U ściany = przykładowo 0,151 czy 0,152 będzie miało mikroskopijny wpływ na całkowite zapotrzebowanie na energię twojego domu.

מרכבה
12-01-2012, 21:19
homecactus
Po czym tak sądzisz? zrób mi w 5 min zestawienie z głowy ile energii przejdzie przez przegrodę przy wybranej temperaturze.
Snobizm to jest ładowanie się w skomplikowane instalacje. Tu jest walka o niebyt c.o !
i o moc do ogrzewania !
Plastikowym oszystem bym się nie przejmował! właśnie to że jest wentylacja mechaniczna okna mogą, a wedle mnie muszą być bez otwierania.
Jak ci 30cm styro przeszkadza to spadniesz jak zobaczysz 70cm słomy ! plus 1m na stropie ! to jest już ciężki nokaut myślowy !
Zresztą zaczątek jest w galerii 36cm zobacz jak to wygląda!
R 24 stropu 19 ścian ! gdzie tu twoje R 5,5? z 15cm chciałeś szoku to masz szok!

tomdts
12-01-2012, 21:25
Wystarczy policzyć a jak do tego dołożysz dach i podłogę i w skali roku sporo to daje

Powietrze wewnętrzne 0,13
Tynk cementowo-wapienny 0,015 0,82 0,0183
Mur z betonu komórkowego "600" na zaprawie "ciepłej" 0,24 0,21 1,1429
Styropianu 0,3 0,033 9,0909
Warstwa zbrojona i tynk cienkowarstwowy 0,007 0,82 0,0085
Powietrze zewnętrzne 0,04

Suma 10,4306

Współczynnik przenikania ciepła U, W/(m²·K) = 0,0959


[ Warstwa Grubość, m Wsp. l, W/(m·K) Opór cieplny, m²·K/W

Powietrze wewnętrzne 0,13
Tynk cementowo-wapienny 0,015 0,82 0,0183
Mur z betonu komórkowego "600" na zaprawie "ciepłej" 0,24 0,21 1,1429
Styropianu 0,2 0,033 6,0606
Warstwa zbrojona i tynk cienkowarstwowy 0,007 0,82 0,0085
Powietrze zewnętrzne 0,04

Suma 7,4003

Współczynnik przenikania ciepła U, W/(m²·K) = 0,1351

Jak wystawisz wszystkie parametry do kalkulatora OZC to ci wyjdzie wynik.....:yes:

bladyy78
12-01-2012, 21:35
Jak już chcesz tak gruby styropian to szukaj za wczasu sobie ekipy, nie wszystkie będą chciały z takiej grubości robić, a jak już będziesz na etapie docieplenia to weź sobie urlop i ich przypilnuj żeby go szczelnie układali. Przy delikatnych krzywiznach styropianu mogą powstawać niezłe szczeliny które jak nie zapiankują to będą niezłym mostkiem i straty będą dużo większe niżeli przy mniejszych grubościach, które zdecydowanie lepiej się kładzie.

מרכבה
12-01-2012, 21:46
Tylko cięcie na pióro wpust ! technika niestety najbardziej prosta a niedostępna ! kolega wycina z bala 1x1x3m to co się żywnie podoba.
Widać jaki prymitywizm w prostych rzeczach się przejawia.
Tak jak zastosowanie słomy do ocieplenia.

tomdts
12-01-2012, 21:52
Całe szczęście że ekipę mam ekipa brata, co do styropianu ta prawda trafisz na krzywe bloki to nie uszczelnisz dla tego zrobimy jak u brata przegląd styro i co krzywe do poszło w miejsca gdzie można przyciąć albo tuż przy dachu.

A jak liczyłem tak po łepkach w OZC to mi wyszło za na cały dom OK. 8349kw/rok a jak się przyłożyłem to wyszło mi 7664kw/rok to jest 48,201kw/m2 na rok przy 159m2

orko
12-01-2012, 22:04
I tyle kombinacji aby uzyskać dom jedynie 5 litrowy?
W tej wyliczance z pierwszego postu zabrakło mi jedynie PC.

R&K
12-01-2012, 22:15
to jakoś kiepsko się przyłożyłeś - spokojnie możesz z domu wyciągnąć 3l po pewnych drobnych poprawkach , podstawa to odpowiedni dobór okien (strona południowa) , przy warstwie ocieplenia 30 - montaż na kotwach dł. ok 15 cm od muru - by nie mieć ich za głęboko osadzonych, ograniczenie ilości okien dachowych i północnych , pod budynkiem wiele ocieplenia nie musisz dawać - ale na dach 30-40 by się przydało

tomdts
12-01-2012, 22:33
to jakoś kiepsko się przyłożyłeś - spokojnie możesz z domu wyciągnąć 3l po pewnych drobnych poprawkach , podstawa to odpowiedni dobór okien (strona południowa) , przy warstwie ocieplenia 30 - montaż na kotwach dł. ok 15 cm od muru - by nie mieć ich za głęboko osadzonych, ograniczenie ilości okien dachowych i północnych , pod budynkiem wiele ocieplenia nie musisz dawać - ale na dach 30-40 by się przydało

O i tu człowiek pomoże doradzi.....

Zawsze można coś poprawić jak tylko się da.

pozdr. Tomasz

m_a_r_i_o
26-01-2013, 22:00
Jeśli ktoś ma zamiar kupić panel na rąbek stojący SRP firmy Lindab to zdecydowanie odradzam. Najwiekszy szajs jaki widziałem. Panele z uwagi na cieńką blachę strasznie falują i tutaj z tym nic się nie zrobi. Najlepszy dekarz, najlepsza powierzchnia pod blachą w tym przypadku płyta osb za każdym razem powodują, że panel faluje w kilku miejscach- każdy!!! Wiem bo jestem nieszczęśliwym posiadaczem tego "badziewia". Byłem od poczatku nastawiony na panel Ruukki Classic Premium, ale jedna z lokalnych hurtowni pokryć dachowych namówiła mnie właśnie na ten panel bo w ofercie nie mieli Ruukki. Nie zostałem poinformowany, że panele bez przetloczeń SRP Lindab falują i jest to ich normalną cechą. Człowiek chce wykonać nowoczesny dach, który ma być ozdobą całego budynku ( u mnie nachylnie 40st), a po położenieu kilku paneli Lindab okazuje się, że go tylko "szczpeci". Licząc, że każdy panel faluje od 4 do ok 10 razy, na całą stronę dachu takich pofalowań będzie kilkaset. Niech sobie teraz każdy wyobrazi jak to wygląda patrząc na ten dach. Kupiłem najlepszy model z najlepszą powłoką Elite za kilkanaście tysięcy i okazuje się, że mogę teraz te panele wywieźć do najbliższego skupu złomu. Lindab broni się tym, że na stronie zaznaczył sobie gwiazdką, że w tych panelach istnieje możliwość pofalowań. Niestety ja tego nie zauważyłem, a sprzedawca nie poinformowal mnie o tym i do tego nawet przez myśl mi nie przeszło, że kupując taki panel renomowanej firmy Lindab po jego ułożeniu na dachu otrzymam właśnie taki efekt.
Przestrzegam wszystkich,którzy chcą wykonać dach nowoczesnego budynku z panelu na rąbek, aby nie kupowali tego szajsu z Lindabu. W przeciwnym razie nadzieją się jak ja i zostaną na placu budowy z kilkuset kilogramami blachy, która nadaje się już tylko na zezłomowanie, no chyba że dla kogoś nieistotny jest wygląd dachu. Wygląda to tak jakby ktoś chodził po dachu i powgniatał blachę, albo ekipa dekarska spartaczyła swoją robotę. Tutaj nie ma mowy o złym montażu, bo próbowane to było na różne sposoby- efekt zawsze był ten sam- pofalowany dach!!!

desmear
27-01-2013, 09:57
pod podłogą nigdy nie wystąpią temperatury ujemne w przeciwieństwie do zewnętrznej strony ściany. Możesz mi zatem wytłumaczyć sens dawania 40 cm pod podłogę w stosunku do 25 na ściany ? (ok szary więc jak 30 białego)

nawet przy podłogówce różnica temperatur na styropianie na wylewce nie przekroczy ci 20 stopni, na tym na ścianie może dochodzić do 40 !!!

tomdts
27-01-2013, 19:11
Skąd 40 cm proszę bardzo 2x20cm i pomiędzy nimi folia refleksyjna, która będzie pełniła funkcje ekranu. Ponadto przy takim ogrzewaniu akumulacyjnym osobiście nie pozwolę sobie na utratę ciepła. Ponadto ściany są z GB ytong nie silikat i momentalnie będzie wychładzacie się pomieszczenia a jedynymi elementami akumulacyjnymi są posadzka pater strop i ściany konstrukcyjne na parterze z silikatu.
Pozdrawiam Tomasz

tomdts
27-01-2013, 19:16
Jeśli ktoś ma zamiar kupić panel na rąbek stojący SRP firmy Lindab to zdecydowanie odradzam. Najwiekszy szajs jaki widziałem. Panele z uwagi na cieńką blachę strasznie falują i tutaj z tym nic się nie zrobi. Najlepszy dekarz, najlepsza powierzchnia pod blachą w tym przypadku płyta osb za każdym razem powodują, że panel faluje w kilku miejscach- każdy!!! !!!

Już przemyślany jest dach na pewno pójdzie blacha na rąbek TC i dekarz dobry dekarz taki który robi całą obróbkę okna i solary.

Dziękuje za przydatne wnioski.

Pozdrawiam Tomasz

desmear
27-01-2013, 19:53
Skąd 40 cm proszę bardzo 2x20cm i pom(...)


Tomasz nie zrozumiałeś mojego pytania. Starałem Ci się pokazać, że nie ma sensu dawania więcej styropiany pod podłogę niż na ściany, bo to przez ściany więcej Ci ucieknie niż przez podłogę.

tomdts
27-01-2013, 20:07
Już przemyślany jest dach na pewno pójdzie blacha na rąbek TC i dekarz dobry dekarz taki który robi całą obróbkę okna i solary.

Dziękuje za przydatne wnioski.

Pozdrawiam Tomasz

Oczywiście można by powiedzieć czemu tak dużo bo takie było założenie projektowe samo wykonanie będzie prawdopodobnie inne i dlatego o tym się pisze. Na pewno sugestia będzie brał pod uwagę. Warunki gruntowe są specyficzne do głębokości 1,5 mam mieszaninę skalenia z piachem. Ale faktycznie trzeba to przemyśleć, policzymy i zapewne na mam coś z tego wyjdzie, wydaje ni się że 25-30 będzie najrozsądniejsze rozwiązaniem.,
http://muratordom.pl/eko-murator/buduj-ekologicznie/dekalog-energooszczednosci,116_3573.html
Pozdrawiam i dziękuję Tomasz

GE***X
28-01-2013, 08:14
z bloczków betonu komórkowego lub bloczek silikatowy

Ale się wszyscy upierają na te stare technologie. Ja jestem zwolennikiem ciężkich prefabrykatów drewnianych, może warto przejrzeć ofertę firm ?


24cm izolacja 30 cm z styropianu grafitowego (szary).
Elewacja w zależności od miejsca to tynk mineralny na siatce zbrojeniowej oraz deska elewacyjna na szkielecie zabezpieczona folią watroszczelną oraz blacha elewacyjna.

Ściany o grubości koło 56cm no to trochę na wewnętrznej powierzchni domu stracimy. Dla porównania i otrzymania tego samego współczynnika będzie sciana o grubości 30cm w technologi ciężkiego prefabrykatu.


co wy na to
Czy to jest realne?

Jak najbardziej, łatwiej jest otrzymać/wybudować domu o charakterystyce pasywnej niż pasywny. Wystarczy poczytać o firmach które budują pasywniaki - niedawno obsmarowywany był chyba multicomfort. Wszystko jest na miejscu tylko duża inwestycja idzie w ocieplanie ścian zewnętrznych co podwyższy końcowy fundusz.


izolacja z wełny mineralnej 50cm oraz izolacja z folii paroizolacyjnej.

Jeżeli mówimy o energooszczędnym domu to warto tutaj zainwestować więcej niż w ściany zewnętrzne. Dom ma to do siebie że ciepłe powietrze ucieka oczywiście przez ściany ale większy % ucieka górą. Dlatego ważne jest aby zaizolować dobrze stropy i dach .


fundamenty domu zaizolowane do głębokości 1.1m – izolacją 15cm.

Polecam zainwestować w jakaś energooszczędna płytę fundamentową. Nie dość że wyjdzie to tanie, to jeszcze będzie znacznie lepsza izolacja od gruntu + eliminacja mostków cieplnych przy podwalinach.


Na mój gust to 30cm styropianu to jest pomyłka nawet przy domu pasywnym. Przelicz sobie gdziekowiek, jaki będzie zysk w parametrze U, pomiędzy izolacją ściany styropianem szarym o grubościach 10cm, 15cm, 20cm, 25cm, 30cm. Już przy 15cm będziesz miał super izolację, a powyżej 20cm to nie wiem czy to nie jest przypadkiem tylko snobizm.Przy takiej grubości styropianu (30cm), to nawet okna ciężko zamontować, aby bardzo szeroki gzyms nie rzucał na nie cienia (a to może mieć duże znaczenie w tak ocieplonym domu.

Pomyłka nie pomyłką ale - tutaj się zgadzam, 20cm wygląda optymalnie jeżeli chodzi o koszty. Dawanie większych warstw podniesie koszty, a w tym samym czasie wzrost współczynnika nie będzie tak widoczny jak przy zmianie z 15cm and 20cm. Oczywiście później końcowy efekt jest lepszy bo otrzymujemy lepsze właściwości ale czy warto dopłacać za małe wzrosty ?

tomdts
28-01-2013, 15:58
2010 roku kiedy zaczęłam myśleć o budowie i założenia dla projektanta przygotowałem razem z kochaną i po niezliczonych dziennikach budowy oraz kalkulacjach w OZC i dziennikach innych użytkowników forum.
Wyszło coś takiego jak wyżej, fundament tradycyjny przy rozwiązaniach energooszczędnych wykonał Lobo_M http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147909-Dziennik-Budowy&highlight=ustkazapraszam do lekturu i tam BK odmiana 400 + 25 styko grafit. Kolega aadamuss24 tento ma dopiero styro 33cm plus inne elementy http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129-Karii.
Najbardziej zabawne jest to że architekci którzy robią takie rzeczy nic nie mówią człowiekowi że za dużo albo za mało. A jak człowiek na uzgodniony i wydane PNB, temat wraca jak bumerang. Oczywiście można co nieco zawsze zmienić ale w takiej sytuacji można tylko zmieniać rzeczy mało istotne i niewidoczne. Dziękuje oczywiście wszystkim którzy są troskliwi i zaniepokojeni przesadą, ale jak będzie to zapraszam do dziennika budowy. Jeszcze raz dziękuje…:bye:

Pozdrawiam Tomasz

desmear
28-01-2013, 17:17
..... ale jak będzie to zapraszam do dziennika budowy. Jeszcze raz dziękuje…:bye:

Pozdrawiam Tomasz

e tam do dziennika budowy, wyjdę wcześniej z pracy i na budowę wpadnę ;)

tomdts
28-01-2013, 17:30
Zaraz zaraz czy aby kolega nie był u mnie na placu?

Pozdrawiam Tomasz

desmear
29-01-2013, 16:02
nie, ale w Tomaszowie pracuje

R&K
29-01-2013, 16:08
2010 roku kiedy zaczęłam myśleć o budowie i założenia dla projektanta przygotowałem razem z kochaną i po niezliczonych dziennikach budowy oraz kalkulacjach w OZC i dziennikach innych użytkowników forum.
Wyszło coś takiego jak wyżej, fundament tradycyjny przy rozwiązaniach energooszczędnych wykonał Lobo_M http://forum.muratordom.pl/showthread.php?147909-Dziennik-Budowy&highlight=ustkazapraszam do lekturu i tam BK odmiana 400 + 25 styko grafit. Kolega aadamuss24 tento ma dopiero styro 33cm plus inne elementy http://forum.muratordom.pl/showthread.php?157129-Karii. ....

nie wyciagaj pochopnych wnioskow z tego co kto ma ;)
Picznam w swoim DB pisal o tym co by zmienil u siebie po ok 3 latach mieszkania
podobnie Lobo_M pisal o zmienie 400 na conajmniej 600

nie ma na FM 2 takich samych domow - zwlaszcza tych z niskim zapotrzebowaniem na energie do CO/NCO, każdy wprowadza swoje rozwiazania, swoje zmiany , i nie mozna mowic ze te sa lepsze czy gorsze, kazde skladaja sie na caloksztalt i ten dopiero mozna ocenic ;)

tomdts
30-01-2013, 16:09
nie, ale w Tomaszowie pracuje

Pozdrawiam ZOMALA Tomasz

tomdts
30-01-2013, 16:55
nie wyciagaj pochopnych wnioskow z tego co kto ma ;)
Picznam w swoim DB pisal o tym co by zmienil u siebie po ok 3 latach mieszkania
podobnie Lobo_M pisal o zmienie 400 na conajmniej 600

nie ma na FM 2 takich samych domow - zwlaszcza tych z niskim zapotrzebowaniem na energie do CO/NCO, każdy wprowadza swoje rozwiazania, swoje zmiany , i nie mozna mowic ze te sa lepsze czy gorsze, kazde skladaja sie na caloksztalt i ten dopiero mozna ocenic ;)

No proszę zobaczyć, założenia projektowe przedstawione na forum były w styczniu 2012 a sformułowałem je w połowie roku 2011. Cieszę się ze ktoś to czyta, nie żebym był uparty w założeniach ale faktycznie niektóre elementy zmienimy np. warstwa styro pod posadzką z 40 cm do 25cm. Niestety z ścianami zewnętrzni już nic nie zrobię, ale kilka innych elementów zmiennie.

Pozdrawiam Tomasz

tomdts
27-03-2013, 21:45
Witam ponownie i chciałbym przedyskutować jeden z elementów budowanego domu, poważna zmiana w ogrzewaniu a właściwie w transportowaniu ciepła w posadzkach, okazała się że istnieje poważna przesłanka do zmiany, zamiast kabla elektrycznego wodne ogrzewanie podłogowe.

Jest perspektywa podłączenia do domu gazu ziemnego może nie od razu ale jest w planach dystrybucji i szkoda byłoby zmarnować taką szanse. W całym zamyśle będzie wstępnie wykorzystanie grzałek w buforze ciepła apotem docelowo gazu, sam bufor będzie tak samo zmieniony ze zwykłego zbiornika na bufor z dwoma wężownicami do solara i kotła/kominka i jedna wężownica karbowana ze stali nierdzewnej do CWU przy wydajności 1700l/h. Bufor zasilany z: kominka, solara, kotła elektrycznego potem (pieca na gaz jak będzie gaz). Zgromadzone ciepła wykorzystane będzie do podgrzewania CWU, CO podłogówki i nagrzewnicy do powietrza. Zapraszam do dyskusji i wartościowych sugestii.

Pozdrawiam Tomasz

מרכבה
27-03-2013, 22:18
. Bufor zasilany z: kominka, solara, kotła elektrycznego potem (pieca na gaz jak będzie gaz). Zgromadzone ciepła wykorzystane będzie do podgrzewania CWU, CO podłogówki i nagrzewnicy do powietrza. Zapraszam do dyskusji i wartościowych sugestii.
Wiesz co za dużo tego, a tylko dla tego że dom nie będzie izolowany jak trzeba :(
Nagrzewnica/ podłogówka/ kominek ... dużo za dużo tych systemów przez co różnych rur w domu będzie masa ...

garaż 50,5m2 zaprojektowany i wytyczony. GWC żwirowiec 36m3/54tony 250mm rura czerpnia +
masz w planie żwraowca następne rury ... każdy z tych systemów ma zalety i może wady.
Zakładanie gazu następne koszty ... lepiej zrobić tak aby jakaś pompa ciepła czy mikro piecyk
Załatwił CWU a może przy siarczystych mrozach jeszcze coś dogrzał, ale do tego trzeba izolacji.

desmear
28-03-2013, 16:45
Wiesz co za dużo tego, a tylko dla tego że dom nie będzie izolowany jak trzeba :(
(...)
, ale do tego trzeba izolacji.


człowiek kładzie 25 cm styro na ściany a Ty piszesz takie androny. Nie kumam

מרכבה
28-03-2013, 17:29
A Ty jak wychodzisz w mróz na pole to ?
W sandałach i w plecaku masz ogrzewanie ? lub ubiór na +15 a Ty paradujesz w nim przy -30 i kombinujesz jak by tu się dogrzać?
Chyba nie... no więc właśnie tak samo jest z budynkiem dobrze izolowanym.

tomdts
28-03-2013, 18:22
Dużo tego to rzecz względna, kolega מרכבה poczyta sobie jaki to dom będzie a potem pisze o izolacji, ponadto GWC nie planuje, GWC jest już wykopane – zapraszam do dziennika budowy.
http://forum.muratordom.pl/entry.php?123496-Gruntowy-wymiennik-ciepła-(żwirowiec)-istotny-element-naszego-domu-…

Ponadto na PC trzeba mieć warunki a na działce jest sucho a podłoże skalne przy odwiertach podnosi koszty instalacji. Przy zastosowaniu takiego bufora w małym kominku około 10-12 kW palił będzie się na maksa tak aby nie było syfu i do razu nadwyżka ciepła będzie odprowadzana do bufora.

Nagrzewnica powietrza jest przydatna jak po wojażach wchodzisz do domu i chcesz mieć zaraz ciepło nic lepszego od podgrzania powietrza a następnie chodzi ogrzewanie podłogowe.

Pozdrawiam Tomasz

tomdts
28-03-2013, 18:34
człowiek kładzie 25 cm styro na ściany a Ty piszesz takie androny. Nie kumam

Ściana izolowane styro 30 cm grafit 031-033
Pozdrawiam Tomasz

מרכבה
28-03-2013, 20:03
Ponadto na PC trzeba mieć warunki a na działce jest sucho a podłoże skalne przy odwiertach podnosi koszty instalacji. Przy zastosowaniu takiego bufora w małym kominku około 10-12 kW palił będzie się na maksa tak aby nie było syfu i do razu nadwyżka ciepła będzie odprowadzana do bufora.

Nagrzewnica powietrza jest przydatna jak po wojażach wchodzisz do domu i chcesz mieć zaraz ciepło nic lepszego od podgrzania powietrza a następnie chodzi ogrzewanie podłogowe
No widzisz ? a to podłogówka a to nawiew itp i kotłownia w domu ... 12 kW powiadasz przy 30 cm epsa ? chcesz się ugotować :) proszę bardzo ...
troszkę plączesz się w zeznaniach ... bo troszkę tradycji troszkę nowoczesności.
Twój wybór ... przez szybę od kominka na pokoje będzie wylewał się istny żar ...
Bez OCZ śmiem twierdzić że przy 30 cm EPSa grafitowego potrzeba będzie 15-20 wat przy -30 ... a ile przy 0 st ...
? w okolicach zera ... lub nadwyżka ...
Kominek owszem ale o mocy 3-4 kW dość ...

tomdts
28-03-2013, 22:11
Zaraz zaraz ale się rozbujaliśmy, zamiast ogrzewania podłogowego na kabel grzewczy chce ogrzewanie podłogowe wodne zasilane elektrycznym kotłem, tak aby w przyszłości można było zastąpić potem gazowym piecem kondensacyjny. Przy okazji jak odpali człowiek kominek, nie jakiś piec pokojowy bo taki na brat 30KW i pali nim na 1/3 mocy a bratowa lata ze ścierą i przeciera szybę to jest chore ale jest, nad zasadnością kominka w tak ciepłym domu przy gazie też nie ma sensu ale trudno się dyskutuje z żoną, ma być …. No skoro ma być to trzeba coś zrobić z nadwyżką tego ciepła. Warto to ciepło zmagazynować w buforze a potem jak kominek nie pali się, jak kocioł elektryczny nie pracuje w II taryfie można wykorzystać ową energię do podgrzania CWU czy dogrzania podłogówki.

Kominek 10 – 12 kW taki może a 7kW plus wkład izolacyjne powinien nie poparzyć nam twarzy, prawidłowe spalanie paliwa w kominku powinno utrzymywać temperaturę wody na poziomie 75^C szybkie spalenie i efektywne przy kominku z pałaszem wodnym. Nagrzewnica powietrza przydaje się podczas przewietrzania pomieszczenia to tak na marginesie. Czy wystarczająco „tradycyjny system”.

Pozdrawiam Tomasz

PS. Czy różni się żona od terrorysty.
Z terrorystą można negocjować a z żona nie:cool:

gentoonx
28-03-2013, 22:49
za mały domek na ten kominek 10-12 kW. Trza było od razu 3xtaki jak postawiłes w tej samej technologi i było by super, a tak to przy spalaniu jakie chcesz uskuteczniać to na raz najwyżej polanko 30x15x20 cm będziesz tylko wkładał, bo w "kotłowni" salonowej nie wysiedzisz inaczej Ale jak wszystko inne spieprzysz oprócz tych 30 cm styropianu szarego na ścianach, to taki kominek może ci się przydać. Czytałem założenia projektowe i widze że na założeniach sie skończyło i już systemy powybierane 3 rożne instalacje i tak dalej, a głupiego OZC nie ma. Stąd ten kominek :bash:

מרכבה
29-03-2013, 06:44
Kiedyś interesowałem się zrobieniem mikro piecyka z płaszczem wodnym i miałem wzór na wielkość rusztu w stosunku do mocy ...
dla dwóch kW wychodziło 10cmx19cm ... powierzchni rusztu ...
OCZ jest potrzebny i nie.. wprawny OCZ'eciarz szacunkowo powie wile przy czym dany dom będzie potrzebował :)
Stąd mówię nie skromnie że przy 30cm epsa i innych ciepłych elementach typu płyta FU
okna Uw 1.0 itp wyjdzie od 15-20 wat przy -30 ...bez reku
z reku standard pasywny ... tj 10 wat.. policz i zobaczysz o ile się pomyliłem.
I szczelności max 0.6

Tak to jest ... opluwa się standard pasywny że to jakiś kosmos ...
a tu nagle dom stoi na skraju tego standardu to się tego nie widzi ...
to nie jest jakiś kosmos ..
http://www.budynkipasywne.pl/modules.php?op=modload&name=PagEd&file=index&topic_id=5&page_id=62

malux20
29-03-2013, 07:30
proszę niektórych o niepisanie głupot salon z kominkiem -sauna
rzecz w mocy [mam 5kw i zamiast wełny obudowany jest marmurem i betonem-brak takiego problemu
natomiast żona chce mieć kominek to wodny z buforem pięknie rozwiąze problem grzania
choć ja drugi raz bardzo mocno się zastanowił nad kominkiem-logiczniej jest w kotłowni wstawić zwykły piec .
wiem wiem 21 wiek i takie tam.

מרכבה
29-03-2013, 07:42
rzecz w mocy [mam 5kw i zamiast wełny obudowany jest marmurem i betonem-brak takiego problemu
ale nie 12kW ... i żeby te 5kW wydusić musi się ładnie palić ...

malux20
29-03-2013, 07:46
faktycznie u siebie 5kw to uzyskuje po chamskim ładowaniu we wkład i dokładaniu bez przerwy

מרכבה
29-03-2013, 08:14
malux20 wiesz to że piszę o budownictwie pasywnym to nie znaczy że nie wiem jak się hajcuje w piecu :D

tomdts
29-03-2013, 16:49
Faktycznie można przyjąć sytuacje iż w tak ciepłym budynku wykorzystanie kominka o mocy miększej niż 5KW powinno starczyć, tylko ile czasy podgrzeje 1800l wody w buforze do temperatury 75^C. zapewne trzeba będzie to dokładnie zbilansować , stosunek mocy kominka do pojemności bufora i jak długo będzie zasilał potrzeby domu. Prawda jest taka że trzeba będzie przemyśleć taki układ, trochę trzeba będzie poczekać zanim to przeliczę.

Pytanie moje jest, czy zasadne jest wymiana kabla grzewczego na wodne ogrzewanie oczywiście w dalszym ciągu posadzka kumulacyjna na parterze, konstrukcja ścian ytong 600 plus styro 30cm izoluje dobrze U0,009. Stąd potrzeba takiej konstrukcji ponadto silikat w ścianach wew. i strop monolityczny pozwoli skumulować nieco więcej niż czyta konstrukcja z BK.

Pozdrawiam Tomasz

מרכבה
29-03-2013, 17:06
To już liczę ...
1,8 kubika wody razy ro wody razy Cw 4,2 kJ/kg razy delta od 10st do 75 czyli 65 st = energia
energia przez czas równa się moc .
=491 000 kJ energii przez na razie jedną godzinę czyli 3600 s =
136,5 kW mocy aby w godzinę 1,8 kubika wody podgrzać ... masarka ..


U0,009. jedno zero za dużo 0,09 setnych .

tomdts
29-03-2013, 17:19
A dokładnie 0,0959 przewaliłem jedno zero :rolleyes:

מרכבה
29-03-2013, 17:29
GWC żwirowiec 36m3/54tony 250mm rura czerpnia + zraszanie. Studnia 133mm 44m w tym 25osłonawa reszta bosa studnia 126mm, pompa 33l/min. ależ pod żwiraka taką pompę lub inną i sprawa CWU załatwiona ...
http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-36-kw
I chyba do pierwotnego planu powrócę z taką pompą plus żwirak ... zwłaszcza że w drenażu mam już rurę fi 160.

tomdts
29-03-2013, 17:53
Krótki opis bufora: nie patrzcie na pojemności, bufor z dwoma wężownicami i jedną wężownice karbowaną ze stali nierdzewnej do wody użytkowej , tak żeby kamień kotłowy nie zniszczył bufora a reszta pracuje w obiegu zamkniętym.

http://tbkecoenergy.pl/oferta?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=32&category_id=10

http://tbkecoenergy.pl/components/com_virtuemart/shop_image/product/z_2_w____ownicam_4c1badf2e00e8.jpg

Ponadto może pracować jako sprzęgło hydrauliczne w systemie.
A co do wyliczeń to faktycznie to mnóstwo energii prawie przeszło pół GJ w mieszkaniu mam pomiar poboru ciepła i przez 2 lata na liczniku mam 40,5GJ a mieszkanie nie jest tak ciekłe dobrze nazwane …”MASAKRA”
Przy takiej liczbie spokojnie taki bufor starczy na 2-3 dni oczywiście trzeba uwzględnić straty.

gentoonx
29-03-2013, 18:03
buforek dobry - zamontowałem już kilka. Tylko sklep najdroższy wybrałeś ;)

tomdts
29-03-2013, 18:22
ależ pod żwiraka taką pompę lub inną i sprawa CWU załatwiona ...
http://www.enatural.pl/index.php/pompa-ciepla-cwu-36-kw
I chyba do pierwotnego planu powrócę z taką pompą plus żwirak ... zwłaszcza że w drenażu mam już rurę fi 160.

Kolega na pokuszenie, też rozpatrywałem taki temat.
Pozdrawiam Tomasz

מרכבה
29-03-2013, 18:38
Dla czego mała pompa ciepła z buforem ? bo te 0,88 kW prądu kuszą ...
Jakiś wiatrak jakieś ogniwo PV... a tak... to pewnie coś na wodę przepływową w punktach poboru najwyższa sprawność,
i najniższy koszt zakupu .

tomdts
29-03-2013, 18:53
Oczywiście ale akceptowalne cenne jest za 500-600 litów i można go połączyć z czystym buforem 1000 lub 1500 litrów i w tedy może to spokojnie pracować takie jest założenie jeszcze czy będzie to działać adam_mk opisywał taką konfiguracje zbiorników.

Pozdrawiam Tomasz

מרכבה
29-03-2013, 19:08
Zgadza się też słyszałem opinie że dobrze było by mieć dwa zbiorniki lub na boku wymiennik ciepłą ...
I tam podgrzewać wodę

tomdts
29-03-2013, 20:03
Reasumując w systemie mamy:
- wodne ogrzewanie podłogowe kumulacyjne,
- kominek z płaszczem wodnym małej mocy,
- bufor lub dwa zbiorniki,
- nagrzewnica woda powietrze,
- kolektory słoneczne,
- GWC żwirowe,
- Rekuperator,
- doraźny kocioł elektryczny lub grzałki w buforze,
Prawdopodobnie zostanie coś wykluczone lub dodane ale na pewno przemyślane.
Z góry dziękuje za sugestię.

Pozdrawiam Tomasz

מרכבה
29-03-2013, 20:07
Reasumując w systemie mamy:
- wodne ogrzewanie podłogowe kumulacyjne,
- kominek z płaszczem wodnym małej mocy,
- bufor lub dwa zbiorniki,
- nagrzewnica woda powietrze,
- kolektory słoneczne,
- GWC żwirowe,
- Rekuperator,
- doraźny kocioł elektryczny lub grzałki w buforze,
Prawdopodobnie zostanie coś wykluczone lub dodane ale na pewno przemyślane.
Z góry dziękuje za sugestię.

Dużo tego :(

tomdts
29-03-2013, 20:26
Sam jestem zaskoczony że to tak urosła można było to uprościć, tylko jak?

Pozdrawiam Tomasz

מרכבה
29-03-2013, 20:57
Widzisz to samo mam ... i kogo mogę zachęcam wejdź na moją ścieżkę :)
Siłą tkwi w prostych rozwiązaniach .... wiem dokładnie jaki mętlik w głowie się robi od tych różności...
wodne ogrzewanie podłogowe kumulacyjne dobre pod pompę ciepła gruntową ... ale koszt w zasadzie kosmos ... choć sam
założyłem temat o gruntowej pompie max 3kW ale to pewnie upadnie. zawsze widzę ile przejadłem epsa ...
kominek z płaszczem wodnym małej mocy to jest jedne ze źródeł samowystarczalność / autonomiczności domu
tyle że trzeba latać i drewno ładować
Jak byś "gotowa" na nie kominku a kuchni i ciepło z nad niej odbierał plus grzał wodę do CWU to
z urządzeń które żrą prąd to tylko pralka .... masz dom autonomiczny ... niby proste...
ale kto chce czekać w nieskończoność na ugotowanie ziemniaków ...
bufor lub dwa zbiorniki, dwa lepsze .... ze względu na mieszanie wody w układzie .. nie rozwinę myśli dokładnie bo na 100% nie czaję o co chodziło ...

nagrzewnica woda powietrze należy przeliczyć bo ilość energii niesiona w powietrzu jest dość ograniczona ze względu na
temperaturę nie może być za wysoka bo będzie kurz "śmierdzieć" stąd z mocą nie naszalejesz lub będziesz robił huragan
lub rury będą giganty :)

kolektory słoneczne, na lato jak jest już gdzie magazynować to tanie rozwiązanie ... i dobre .


GWC żwirowe mogą zrobić z PC P/W pompę "gruntową" a pompa taka z buforem może być bardzo małą ...
i zasilana z PV i wiatraka :) i grzać kiedy jest z nich prund ..


Rekuperator też nie konieczny jak by Nydar napisał :) ale musi być odpowiednio zaprojektowany ,.. bo to co jest ...
mnie się nie widzi u mnie w domu za mały odzysk ... niby odzysk 90% ... a patrząc na moc brakującą to jakieś 50%...

doraźny kocioł elektryczny lub grzałki w buforze to jest proste jak drug...
Masz trzy fazy w domu z prundem to kupisz nagrzewnicą elektryczną ile kW chcesz :)

tomdts
30-03-2013, 19:20
Powoli kształtuje się system dystrybucji ciepła.

- wodne ogrzewanie podłogowe kumulacyjne, rozwijając temat zastanawiałem się na rozszerzeniem masy kumulacyjnej o sporą warstwę piasku. Piasek kwarcowy dostępny w Białej Górze, ponadto sporo zmian przemyślanych po dyskusji o grubości izolacji w podłodze. Zamiast 40cm styro i 12-15cm posadzki będzie: 25cm styro, 15 cm piachu kwarcowego, 12-15 cm posadzka.

- kominek z płaszczem wodnym małej mocy, kominek mocy 5kW będzie problem znaleźć nie że by nie było ale są tylko takie które się żonie nie podobają. Rozsądne wygląd mają 8-10 kW i tu moje pytanie moc 5kW to moc znamionowa czy płaszcza wodnego?

- bufor lub dwa zbiorniki, a tu niespodzianka zaczęłam sobie tu i tak czytać i najrozsądniej będzie zastosować dwa zbiorniki pierwszy zbiornik 500l z dwoma wężownicami do zasilania i trzecia karbowana ze stali nierdzewnej do CWU. Drugi zbiornik o bez wężownic pojemności do 1500l. oczywiście to zależy od tego jakie będzie zapotrzebowanie do energie a to trzeba będzie policzyć.

- nagrzewnica woda powietrze, nie będzie.

- kolektory słoneczne, tak będzie około 6m^2 panelowe.

- GWC żwirowe, już jest.

- Rekuperator, będzie, ale taki o wydajności do 400m^3/h max. to zależy od wyliczeń jakie będzie potrzebne przepływach powietrz i oporach w GWC.

- Doraźny kocioł elektryczny lub grzałki w buforze, kotła elektrycznego nie będzie ale grzałka w buforze zobaczymy w którym zawsze można zmienić ją na grzałkę zasilaną 24 lub 48V z ogniw fotowoltaicznych (w przyszłości) a jak będzie gaz to zawsze można włączyć w układ. Za to poważnie zastanawiam się nad PC P/W przykład w powyższych postach.

Nie wiem czy uprościłem układ dystrybucji, jak ktoś ma coś do zaproponowania to zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam Tomasz

R&K
31-03-2013, 12:43
- nagrzewnica woda powietrze,
- kolektory słoneczne,
- GWC żwirowe,
- Rekuperator,


do CWU zrobiłbym kolektor pionowy na ścianie od strony południowej - tani i dobry
klasyczne kolektory słoneczne bym sobie darował
GWC zmienił na szczelnego rurowca ... (edit:) ok doczytalem - zwirowca juz masz - to go juz nie zmienisz
a requ .... mam i 2 x pewnie bym juz nie zamontowal - raczej cos na kształt WMG

malux20
31-03-2013, 13:38
przy tych cenach powietrznych które się teraz pokazują to nie kombinować i montować powietrzną
z tym reku to potwierdzam -

Raźny
31-03-2013, 19:17
Co do autonomii... jak zamierasz rozwiązać obieg wody w wodnej podłogówce? Bez pompki nie dasz rady z konwencjonalnych rozwiązań. Jak przesadzisz to co prawda otwartym naczyniem poleci ale tak... zostaje jeszcze ogrzewanie ścienne. To przynajmniej na grawitacji poleci.

מרכבה
31-03-2013, 19:40
Bez pompki nie dasz rady a pomyśl ? jak można zastosować ogniwa PV i wiatrak :)
będziesz miał odpowiedź :)

Raźny
31-03-2013, 20:09
Niestety sam nie stworzę tymi ręcami ogniw PV...
A oba rozwiązania dla mnie drogie w instalacji i moim zdaniem nie na klimat nad moim dachem :D

Druga sprawa to to, że nadal w mojej opinii byłbym uzależniony od pogody. Wulkan zapyli... chmury zasłonią, wiatr nie będzie wiał...

Szczerze... Jedynym działaniem rozsądnym na dziś, dla mnie, aby nagle stanąć oko w oko z off grid i przeżyć to zainwestować jak Adam mk w koogenerację. Adam pozdrawiam Cię z tego miejsca serdecznie!!! :D

Dlaczego?

Bo tylko w tym rozwiązaniu mogę zmagazynować potrzebne mi półprodukty znaczenie wcześniej niż jak przyjdzie w. I w razie w, te pół produkty zamienię sobie w potrzebne mi produkty w danej chwili i tyle ile będę potrzebował i chciał, na miarę zgromadzonych wcześniej zapasów.

מרכבה
31-03-2013, 20:57
Druga sprawa to to, że nadal w mojej opinii byłbym uzależniony od pogody. Wulkan zapyli... chmury zasłonią, wiatr nie będzie wiał...
tylko zapominasz że do działania ogniw PV potrzebne są fotony a one są każdego dnia :P
drugie mi zimniej tym lepiej dla takich ogniw .. chyba że ... to niech mnie ktoś poprawi :) bo nie wiem na 100%

adam_mk
31-03-2013, 21:05
I ja Cię, oraz Was wszystkich pozdrawiam świątecznie!
Wielkanocno, choć wygląda to jak Bozonarodzeniowo.

Widzę, że ostro dyskutujecie off-grid.
MOŻNA sobie takie, albo PRAWIE takie cudo sprawić, ale z Naturą kłócić się nie należy.
Ta kapryśna Pani daje nie po uczciwości ale wedle swego humoru.
Zwykle - albo wszystko, albo nic.

Zaczynamy od ustawienia domu w/g stron świata.
Powinna być spora ŚCIANA skierowana na południe/południowy zachód.
Nad nią będzie też odpowiednia połać dachowa.
Na tej ścianie trzeba by solarek powietrzno-cieczowy urządzić.
Jest sto sposobów wykonania go "tymi ręcami".
Obieg wodny pozyskane ciepełko powinien deponować w sporym zasobniku, który jednocześnie może być buforem dla jakiegoś stałopalnego paleniska (kominka czy kotła czy obu, jak komu się nudzi a palić lubi).
Jak kto ma dwie prawe ręce, może sobie kogenerator jaki sklecić pędzony gazem rurzanym, miejskim.
Dla dywersyfikacji zasilania ciepło kogeneratora w tym buforku da się schować. I z płaszcza i ze spalin.
Oczywiście, jak już się uprawia aż taką rzeźbę, to te grzałki w bufor wstawione są naturalną konsekwencją tak rozbudowanej koncepcji.

Jest zima...
Zimą jest zimno...
Ale nie zawsze brak słoneczka!
Bywają chwile słoneczne.
JEŻELI mamy na tej wspomnianej ścianie tak blisko 10 x 4 = 40m2 solarka to "łapiemy" około 40kW MOCY.
Tylko trzy godziny takiej pogody dobrze ocieplony dom zaopatrzy w energię na następną dobę.
Jest jednak drobny problem. - Trzeba ją sobie w tych trzech godzinach "złapać i schować".
I zaczynają się problemy wiaderkowe...
Wiaderko na ciepło, wiaderko na prąd...
Powietrze z tego solarka da się prosto wpiąć w system wentylacji.
Jednak musi on być tak zaprojektowany, aby część powietrza mogła być recyrkulowana przez ten solar!!!
Czyli - przewymiarowane kanały.
O wsparciu domu przez GWC nawet nie wspominam, bo tyle razy już było, ze wszystko chyba jest jasne.
Mamy tę połać dachową dobrze ustawioną...
Na niej można ustawić kilka paneli PV, jak kto się chce POBAWIĆ...
Ale...
CAŁA ta połać jest jednym wielki solarem!
Zwłaszcza jak jest ciemnej barwy.
Pod nią ponują zupełnie inne warunki, jak na zewnątrz.
TAM trzeba by tę pompę ciepła P/W wstawić!!!
A że sąsiad nie zobaczy i wątroba go nie rozboli?
- Trudno... Coś za coś...

Wypadałoby jeszcze znaleźć sobie do tej fabryki jaki sposób upuszczania mocy nadwyżkowej pozyskiwanej latem.
Wtedy nieomalże ciągle mamy te 40kW.
Basen miejski można na saunę przerobić a nie tylko to bajorko dla juniora na trawniku ustawione... (na przykład).

O solarach betonowych wspierających CWU można nie myśleć, jak się nie ma pensjonatu.
Ten ścienny da tyle, że kłopoty bogactwa się zrobią.

A ze sposobów akumulacji jest jeszcze hypokaustum...

Są tacy, co za miastem swój domek mają...
Mogliby o biogazowni przydomowej pomyśleć, bo całorocznie czynna a gaz da się lekko sprężyć i "na potem" schować...
Można być off-grid.

Nie ma wsparcia dla takich konstrukcji. Wszystko trzeba samemu...
Wiele da się kupić, ale tanio nie jest.
Łatwiej z dostępnych klocków składać...

Adam M.

מרכבה
01-04-2013, 11:23
JEŻELI mamy na tej wspomnianej ścianie tak blisko 10 x 4 = 40m2 solarka to "łapiemy" około 40kW MOCY.
Tylko trzy godziny takiej pogody dobrze ocieplony dom zaopatrzy w energię na następną dobę.
Ok ale piszesz o zimie ? czy jak ? bo w ustawieniu między 60-90st od poziomu
czasem przez tę godziny może być ponad 1 kW ... na m^2 do 3 godziny patrzyłem ... choć dużo jest
dni z 50 watami ... może jednak PV

adam_mk
01-04-2013, 11:48
PV raczej nie, bo...
Problem wiaderka się robi!
Poważny.
Jak jest, to jest tyle, ze nie skonsumujesz.
Jak nie ma - to nie ma...
Z wiaderkiem na ten prąd uśrednisz strumień mocy i dopasujesz do potrzeb.
Pisałem już...
Tu są potrzebne bardzo specjalne wiaderka na prąd...
Czyli - zabawa.

Adam M.

tomdts
01-04-2013, 17:48
Cicha nadzieja w nowej ustawie OZE prawdopodobnie może na początku 2014 roku a wtedy problem wiaderka zniknie.
PV pracujące latem mogą rekompensować zwiększone zapotrzebowanie na moc w ciężkiej zimie kiedy niema tak dużo fotonów.
Jak mamy mieć nadzieje w urzędnikach, cicha nadzieja to w tym przypadku pobożne życzenie w takim przypadku.
Ale pomysł jak najlepszym celujący z PV ponadto cena ogniw jest rozsądna i powoli akceptowalna 1968 brutto za 300W tylko ile na dachu można mieścić.
Pozdrawiam Tomasz

adam_mk
01-04-2013, 18:08
Jak wierzysz, ze sieć ZA DARMO Ci za te wiaderka zrobi to... łagodnie mówiąc - marzysz...
Z całą pewnością nie będzie tak, abyś co zarobił.
Jesteś potrzebny, z tymi panelami po to, aby ONI zarobili.
Jedyny sposób na WŁASNE zyski to sieć wydzielona.

Adam M.

tomdts
01-04-2013, 19:30
Łabędzi śpiew, w ostatnim numerze muratora jest dziale „ROZMOWA O BUDOWIE” jest rozmowa z prezesem Instytutu Energetyki Odnawialnej z Panem Grzegorzem Wiśniewskim optymistycznie gada, ale ile z tego znajdzie realne zastosowanie w ustawach i rozporządzeniach wykonawczych.

Ponadto cały czas zastanawiam się na zestawieniem układu, poza gruntownie przebudowie założeń jest kilka rzeczy które pozostaną tj. GWC, podłogówka woda, reku, ale cały czas rozważam magazynowanie ciepła zestawienie dwóch zbiorników (buforów), jeden 500-600l z wężownicami i drugi 1000-1500 litów pusty. Ale ostatnim czasem drapie się po głowie nad innym zestawem 600-800l z wężownicami i drugi zestaw dwóch PCMX 100. Zawsze można w bufor zamontować grzałkę na 24 lub 48v zasilać z PV zwłaszcza że dach jest i kawał ściany na garażu ale to miejsce które zawsze można zagospodarować.

Pozdrawiam Tomasz

מרכבה
01-04-2013, 20:31
tomdts
Wdzie że dobrze stoisz z rozeznaniem systemów od ogrzewania i wybrałeś pewne dobre systemy ...
tylko uważam że jest ich za dużo
Pomyśl o PPC jak może taka działać i w zimie i w lecie ...
wymiennik plus bufor popieram ... właśnie tam może być zimowe wiadro na energię cieplną z PV czy wiatraka...
PV jest kontrowersyjnym pomysłem bo drogie ... ale łono łapie fotony a te są każdego dnia :)

adam_mk
01-04-2013, 20:51
"PV jest kontrowersyjnym pomysłem bo drogie ... ale łono łapie fotony a te są każdego dnia "

Prawie prawda, ale nieprawda!
Te, co najlepiej wykopują ze złącza P-N wolne elektrony w dzień pochmurny silnie są ograniczane.
Mało ich do panela dociera...
Panel nie reaguje na CAŁE widmo widzialne, jak nasze oko...
My jeszcze "widzimy" a PV już "nie"

Adam M.

tomdts
01-04-2013, 21:29
Założyłem sobie zeszyt z pomysłami na wszystko do domu w PV jest kilka przemyślne, ale jedno wiem że jak świeci i jest jasno to to panel daje PAWER tyle ile może a salary jak mają bezpośrednie dostęp do promieniowania słonecznego. Wiadomo iż sprawności KS jest większa ale PV jest bezobsługowe i nie wymaga tylu rur i pompek a poza tym nie obciąża tak dachu jak KS. Musze to przemyśleć sobie wszystko.

Jak będę miał pytania pozwolę sobie zadać na forum.

Dziękuje za ukierunkowania i proszę o sugestię.

Pozdrawiam Tomasz :D

adam_mk
01-04-2013, 22:55
"PV jest bezobsługowe"

PRAWIE, jak masz ze dwa panele...
Nie - jak masz hektar!
:lol:
Jak masz dwa to nie masz mocy.
Jak masz hektar - nie masz wolnego czasu.
:lol:

Adam M.

מרכבה
02-04-2013, 13:11
Na razie jedyne "tanie" wiadro na energię z PV czy wiatraka to jest grzanie wody :(
lub sprężanie powietrza

adam_mk
02-04-2013, 13:18
Najgłupszy sposób wykorzystania prądu elektrycznego - to grzanie...
Sprężanie wprowadza dość spore straty pozyskanej energii.
Nie ma miodu...
Chloroplasty by sobie trzeba wyhodować...
:lol:

Adam M.

מרכבה
02-04-2013, 13:21
Najgłupszy sposób wykorzystania prądu elektrycznego - to grzanie...
Sprężanie wprowadza dość spore straty pozyskanej energii. nigdzie nie napisałem że najlepszy tylko najtańszy ...
Mówi się trudno ... w akumulator pchanie tej energii tez nie jest najlepsze ..
A czy akumulator żelazowo- niklowy ... chmm nie wiem nie umiał bym na razie tego zrobić .

adam_mk
02-04-2013, 13:35
"nie umiał bym na razie tego zrobić . "

To... pogadaj z jakim kolejarzem...
Albo... obrabuj jaki tramwaj...
:lol:
Kadmowo-niklowe mają.
O Żelazowo-niklowych to zapomnij bez sporej galwanizerni.
Tamte też dobre.
Czasem w wózkach widłowych jeździły...

Adam M.

מרכבה
02-04-2013, 16:43
Kadmowo-niklowe mają.
O Żelazowo-niklowych to zapomnij bez sporej galwanizerni.
Tamte też dobre.
Czasem w wózkach widłowych jeździły... dobrze że ktoś taki na forum jest jak Ty i ma w tym względzie wiedzę :)
bo ja sprawy prundu omijam ...

adam_mk
02-04-2013, 20:14
Coś Ty w szkole na fizyce robił?
:lol:
Teraz się mści...

Zasadowe są o tyle fajne, ze trwałe, cyklicznego działania.
Dobrze znoszą ostre przeładowanie.
Cele ładują się do 1,65V
Zostawione same sobie "spadają" do 1,25V
To wynika z samoczynnej przemiany NiOH3 na NiOH2
Ale...
TO TRWA!!!
Więc da się skutecznie ładować i rozładowywać i ładować i rozładowywać i łado....

Ładujesz w dzień.
Rozładowujesz w nocy.
Straty są minimalne...
I tak ze 20 lat, a potem solidny przegląd, wymiana elektrolitu - i od nowa 20 lat...

Adam M.

מרכבה
02-04-2013, 21:11
Coś Ty w szkole na fizyce robił?

Teraz się mści...
wiesz co ... o takich rzeczach nie uczą .. uczą tego co jest w pseudo podręcznikach. a zajmuję się ciut inną dziedziną ...
zawsze mogę o to popytać kogo trzeba :)

No przemiana wodorotlenku niklu III w II to wiem :)
Jak się zagłębie to popatrzę gdzie można dostać materiały

adam_mk
02-04-2013, 21:32
No, to podpowiem:
Najczęstszym sposobem zniszczenia aku zasadowego jest... rozwalenie jego obudowy.
Przełożony do innej, całej - działa dobrze.

Tylko to przekładanie trochę upierdliwe może być...
:lol:
Za to potem?!
Łapki gładziuteńkie jak dupcia niemowlęcia!!!
:lol: :lol: :lol:

Adam M.

adam_mk
02-04-2013, 21:38
Mnie uczyli....
Moich łebków już - nie...
Sam muszę im do łba pchać!
Na całe szczęście mam gdzie i wiem jak.
Starszy nieco olewa, ale młodszego ciekawi świat w temperaturze ciekłego powietrza i w temperaturach gwiazdowych.
:lol:
Jest zupełnie INNY jak ten, na który NORMALNIE patrzymy.

Adam M.

tomdts
16-05-2013, 21:12
Witam

Zamówiłem ISOMUR 240/600/11,3, 120/600/11,3 bloczek i drapie się po głowie czy trzeba izolować mur fundamentowy styropianem, a jak trzeba to jak głęboko ?

Pozdrawiam Tomasz

tomdts
28-07-2013, 16:05
Witam
Mam pytanie dotyczące komina i MW czy można wentylować kanał komina powietrzem z rury doprowadzające powietrze do kominka czerpnia zewnętrzna. I czy nie będzie podciągania powietrza do kominka przez kanały komina lub komin będzie miał niedostateczne wentylacje.
Pozdrawiam Tomasz

Tomasz Brzęczkowski
28-07-2013, 20:26
Witam

Zamówiłem ISOMUR 240/600/11,3, 120/600/11,3 bloczek i drapie się po głowie czy trzeba izolować mur fundamentowy styropianem, a jak trzeba to jak głęboko ?

Pozdrawiam Tomasz
Kiedyś od gruntu było 30 cm styro, ale jak się chce osiągną pasywnośc - trzeba więcej - fundament należy traktowa jak grunt.

perm
29-07-2013, 08:20
Kiedyś od gruntu było 30 cm styro, ale jak się chce osiągną pasywnośc - trzeba więcej - fundament należy traktowa jak grunt.Kolejna "mądrość ludowa". Polska to dziwny kraj. Byle miernota, nie mająca za bardzo pojęcia o czym mówi prezentuje niczym nie poparte, śmieszne teorie i uważa że należy jej się uwaga. Jakieś dowody, symulacje, badania? Nie ma i nie będzie. Ktoś w miarę inteligentny pewnie dałby sobie spokój z wypisywaniem głupot ale TB nawet w miarę inteligentny nie jest. To uparty muł zasmradzający każdy temat w którym się udziela.

tomdts
29-07-2013, 21:55
Witam
Mam pytanie dotyczące komina i MW czy można wentylować kanał komina powietrzem z rury doprowadzające powietrze do kominka czerpnia zewnętrzna. I czy nie będzie podciągania powietrza do kominka przez kanały komina lub komin będzie miał niedostateczne wentylacje.
Pozdrawiam Tomasz

Pytanie dotyczące komina???

gentoonx
29-07-2013, 22:17
Pytanie dotyczące komina???

ale o so chozi ;) ?

tomdts
30-07-2013, 14:55
ale o so chozi ;) ?

Chodzi o to czy komin systemowi ma przewietrzania kanału pomiędzy pustakiem keramzytowym a kominem ceramicznym jest kanał wentylacyjny i czy można prowadzić powietrze z zewnątrz poprzez kanał doprowadzający powietrze do paleniska tak żeby nie było strat, nieszczelności w MW kubaturze ogrzewanej wentylowanej.

gentoonx
30-07-2013, 15:37
(1)zrobiłeś go sobie szczelnie, (2)nie boisz się wykraplania wilgoci, to sobie ciągnij - ja bym się bał.

gosciu01
30-07-2013, 17:46
tomdts,

to bardzo ciekawy temat dla chcących kominek z żywym ogniem w domu energooszczędnym i pasywnym.
Pomińmy temat nadmiaru ciepła w takim domu i zajmijmy się samym kominem jako mostkiem termicznym.

Cały komin systemowy ( pustaki ) trzeba izolować.
Wkład ceramiczny w kominie systemowym jest wentylowany i ta wentylacja stanowi niemałe straty ciepła.
Wentyluje się nie tyle wkład co wełnę mineralną, którą izoluje się wkład.
Nie można wełny nie wentylować, ale dla spalin o dużej temperaturze ( kominek ) można z niej zrezygnować.
W takim przypadku można zrezygnować z wentylacji tej przestrzeni zamykając ją, ale tylko od dołu ( kratkę ).
Dużym błędem natomiast byłoby wentylowanie jej zimnym powietrzem zewnętrznym.

Należy odpowiedzieć sobie jaką rolę pełni wełna w systemie kominowym i jak zastąpić jej eliminację w tym przypadku, ale to już zostawiam jako pracę domową do opisania w tym wątku ;-)

P.S.
słodycze w kolorze herbacianym pijam ;-)

gentoonx
30-07-2013, 19:19
tomdts,

to bardzo ciekawy temat dla chcących kominek z żywym ogniem w domu energooszczędnym i pasywnym.
Pomińmy temat nadmiaru ciepła w takim domu i zajmijmy się samym kominem jako mostkiem termicznym.

Cały komin systemowy ( pustaki ) trzeba izolować.
Wkład ceramiczny w kominie systemowym jest wentylowany i ta wentylacja stanowi niemałe straty ciepła.
Wentyluje się nie tyle wkład co wełnę mineralną, którą izoluje się wkład.
Nie można wełny nie wentylować, ale dla spalin o dużej temperaturze ( kominek ) można z niej zrezygnować.
W takim przypadku można zrezygnować z wentylacji tej przestrzeni zamykając ją, ale tylko od dołu ( kratkę ).
Dużym błędem natomiast byłoby wentylowanie jej zimnym powietrzem zewnętrznym.

Należy odpowiedzieć sobie jaką rolę pełni wełna w systemie kominowym i jak zastąpić jej eliminację w tym przypadku, ale to już zostawiam jako pracę domową do opisania w tym wątku ;-)

P.S.
słodycze w kolorze herbacianym pijam ;-)

myślę, że trochę za bardzo po bandzie pojechałeś ;)

raczej chodzi mu o kanał wentylacyjny w bloczku 1+1 lub 1+2, i o te drugie 1 czy 2 mu chodzi.

oczywiście wszystko co napisałeś to święta prowda, lub tyż prowda i się z tym zgadzam.

gosciu01
30-07-2013, 19:29
Może źle zrozumiałem pytanie, ale pewnie nie tylko ja ;-)



ale o so chozi ;) ?

No i po treści pytania widzę, że nie tylko ja lubię słodycze :-) ;-) ;-)

Nie mniej może komuś przyda się mój wywód.

gentoonx
30-07-2013, 20:05
założycielowi na pewno, a i innym odważnym "pomysłowym Dobromirom" też :)

tomdts
30-07-2013, 22:19
Na temat kominka i jej mocy dyskusja była wcześniej, do uzupełnienia komin ma ceramikę izolowaną wełną i faktycznie wentylowana jest przestrzeń pomiędzy wełna a pustakiem keramzytowym.

Po przeczytaniu odpowiedzi skłania się przy ograniczeniu ilości powietrza przepływającą przez kratkę lub doprowadzić powierzę po rekuperacji, to co prawda trochę cieplejsze powietrze.

gosciu01
30-07-2013, 22:28
Wilgotna (mokra) wełna przyniesie więcej szkody niż pożytku. Dlatego ktoś zaprojektował tam solidną wentylację.
Wełna bez wentylacji przyjmie tam wilgotność najwyższą jaka wystąpi w danym czasie i tak jej zostanie do chwili palenia w kominku.
Lepiej będzie ( o ile to możliwe ) sprawnym wentylowanie powietrzem z reku.

Aczkolwiek aż takich obliczeń i badań nie prowadziłem.
Stąd niniejsza porada to raczej "na czuja".

tomdts
30-07-2013, 22:43
Kominek będzie małej mocy ale z problemem ucieczki powietrza i szczelności przy tym typie komina ale przy szybkim spalaniu i magazynowaniu buforze trzeba się zastanowić nad takim problemem.

gosciu01
30-07-2013, 22:51
... trzeba się zastanowić nad takim problemem.

Ot, to!

Dzisiaj już w procesie czynnej budowy mój konstruktor uparł się przy pewnym rozwiązaniu.
Nic tylko przyszło mi się zgodzić z jego interpretacją, bo co zaryzykuję katastrofą, a w najlepszym przypadku brakiem odbioru?

Szybka analiza...
koszt sezonu grzewczego +22 zł
po niwelacji mostka +5 zł w bilansie.

A na ile takich niuansów jesteś przygotowany?
Wierz mi, jest ich setki w konstrukcji domu!
Znasz je?

Bo 100 x 22 zł = 2200 zł w opłatach rocznie za ogrzewanie.
Jak wiesz jak to zrobić to tylko 100 x 5 zł = 500 zł.

tomdts
30-07-2013, 23:28
Wiadomo będzie że po zamknięci układu wentylacyjnego od podwyższonego ciśnienia w budynku układ będzie pracował grawitacyjnie w przypadku podgrzania odcinka kanału będzie powolny i ustany ruch powietrza ale wilgoć będzie się gromadziła w nie ogrzanych fragmentach otuliny. Albo trzeba będzie wkalkulować pewną stratę powietrza w ogrzewanej kubaturze.
Z drugiej strony jak intensywnie trzeba wentylować taką przestrzeń? A w jakim przypadku można zrezygnować zupełnie z takiej wentylacji?

andriuss
30-07-2013, 23:33
A na ile takich niuansów jesteś przygotowany?
Wierz mi, jest ich setki w konstrukcji domu!
Znasz je?


Na tym właśnie polega różnica pomiędzy szkołami otwocką a falenicką (większość spoza Warszawy przepraszam). Można albo zaprojektować dobrze od początku, albo wziąć syrenkę i zrobić z niej ferrari. Na pewno się da.

tomdts
20-08-2013, 22:08
Witam dzisiaj przyszła łączniki balkonowe Halfen typ HIT-SP MV do budowanego bomu i płyty balkonowej o długości 14m.

Ale mam pytanie czy ktoś stosował tego typu łączniki, jak to się sprawdza ?
Pozdrawiam Tomasz

tomdts
27-08-2013, 21:12
Witam dzisiaj przyszła łączniki balkonowe Halfen typ HIT-SP MV do budowanego bomu i płyty balkonowej o długości 14m.

Ale mam pytanie czy ktoś stosował tego typu łączniki, jak to się sprawdza ?
Pozdrawiam Tomasz

Nie możliwe, że nikt nie zastosował owych łączników balkonowych.:jawdrop:
Pozdrawiam Tomasz

tomdts
20-10-2013, 17:46
Dla zainteresowanych nowinkami właśnie zamocowałem łączniki balkonowe Halfen i złożyłem beton na stropie, byłem zaskoczony łatwością montażu i prostotą dodatkowego zbrojenia. Sam łącznik montuje się od góry przy zachowaniu 2,5cm odstępu zbrojenia od łożysk i otuliny 3 cm prętów zbrojenia, a same pręty przymocować do zbrojenia wieńca i płyty balkonowej.


https://lh5.googleusercontent.com/-PvGFwEXnw2c/Ul7tEvGSzHI/AAAAAAAAHtg/w7LWnmDCiHA/w464-h618-no/PICT0482.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-hWmP88SZ69M/Ul7uUxqpYhI/AAAAAAAAHuo/CxsznQ8Of1k/w824-h618-no/PICT0491.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-qB-AL3u3KNY/Ul7tMCQJqiI/AAAAAAAAHto/ETl-f_6_qv8/w464-h618-no/PICT0483.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-MuoVdfx9brk/Ul7tfp-SuAI/AAAAAAAAHuA/0dlIaxcUe6k/w464-h618-no/PICT0486.JPG

Proste i nieskomplikowane sama forma dostarcza całą dokumentację i nie na problemy by do nich telefonować z pytaniami, byłem zaskoczony prostotą i przejrzystością dokumentacji i instrukcji montaży.Jest istotne przy samodzielnej budowie domu energooszczędnego.

Pozdrawiam Tomasz

tomdts
24-11-2013, 19:53
To działa, właśnie rozszalowałem płytę balkonową 14m 74cm i łączniki balkonowe Halfena trzymają całą balkon na 32 prętach czyli 7 ton sterczy w powietrzu. To wszystko samodzielnie zrobiłem, czyli można taką zaawansowaną technikę w tz. gospodarczym sposobie budowy domu energooszczędnego.

https://lh6.googleusercontent.com/-kkHrOR1ORsw/UpD_OOVpYRI/AAAAAAAAH40/f-hwffziyWY/w777-h583-no/PICT0670.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-B1wyuCCTYr0/UpD_NrxlwTI/AAAAAAAAH4w/cO1cA6kBHwM/w777-h583-no/PICT0669.JPG

Pozdrawiam Tomasz

danielw
24-11-2013, 21:28
Witaj Tomasz,
mam takie cudo zainstalowane, ale balkon tylko 3 mb, sprawdza się znaczy moska nie ma a balkonu ocieplac nie trzeba, no i wlasciwie juz zapomnialem ze cos tam takiego jest.

tomdts
25-11-2013, 22:44
Celowe zamierzenie było wykonanie takiego balkonu raz eliminacja mostków termicznych do minimum a sam balkon służy do ograniczenia nagrzewania się pomieszczeń w upalne dni. Budowa domu energooszczędnego wymaga zastosowania takich rozwiązań ponadto taki długi balkon stanowi spory problem, a tak jest OK.:rolleyes:
Pozdrawiam Tomasz

lukasza
26-11-2013, 14:51
To są te wersje HP długie na 100cm i wysokie na 18cm. Za ile można wyrwać 1 sztukę?

tomdts
27-11-2013, 21:14
Witam to jest Halfen HIT SP MV 0404-18-100-30 kwota na PW ale należy negocjować indywidualnie z przedstawicielem handlowym HALFEN.

Pozdrawiam Tomasz

tomdts
07-03-2014, 11:40
Po wizycie na targach INTER BUD w łodzi muszę zweryfikować koncepcje ogrzewania budynku i okazuje się po otrzymywanych ofertach założenie gruntowej pompy ciepła w granicach 6-9 kW z sondą gruntową wymagało by nakładu około 36 tyś. Tym samy rezygnuje z innych elementów systemu ogrzewania tj. kolektory słoneczne, bufor ciepła 1500-2000l, kominek z płaszczem wodnym i do tego osprzęt pompki, zaworki.
Jak szybko zmienia się koncepcja już po czterech latach jest osiągalne to co kiedyś było cenowo za drogie.

A komin już stoi…

Pozdrawiam Tomasz

lukasza
07-03-2014, 11:47
Po wizycie na targach INTER BUD w łodzi muszę zweryfikować koncepcje ogrzewania budynku i okazuje się po otrzymywanych ofertach założenie gruntowej pompy ciepła w granicach 6-9 kW z sondą gruntową wymagało by nakładu około 36 tyś. Tym samy rezygnuje z innych elementów systemu ogrzewania tj. kolektory słoneczne, bufor ciepła 1500-2000l, kominek z płaszczem wodnym i do tego osprzęt pompki, zaworki.
Jak szybko zmienia się koncepcja już po czterech latach jest osiągalne to co kiedyś było cenowo za drogie.

A komin już stoi…

Pozdrawiam Tomasz

i bardzo słusznie. Upraszczasz układ, dostajesz 1 rozwiązanie z niską ceną za CO i CWU.
Również czasem warto zrezygnować z elementów energooszczędnych czy pasywnych i zaoszczędzone kilkanaście tysięcy dołożyć do PC niż ponosić wydatni na zejście z 37 do 25 kWh/r/m2.

Barth3z
07-03-2014, 12:13
Po wizycie na targach INTER BUD w łodzi muszę zweryfikować koncepcje ogrzewania budynku i okazuje się po otrzymywanych ofertach założenie gruntowej pompy ciepła w granicach 6-9 kW z sondą gruntową wymagało by nakładu około 36 tyś. Tym samy rezygnuje z innych elementów systemu ogrzewania tj. kolektory słoneczne, bufor ciepła 1500-2000l, kominek z płaszczem wodnym i do tego osprzęt pompki, zaworki.
Jak szybko zmienia się koncepcja już po czterech latach jest osiągalne to co kiedyś było cenowo za drogie.


Dokładnie tak. Jak jeszcze troszkę poczytasz, to dojdziesz do wniosku, że lepszym rozwiązaniem może okazać się PC powietrze-woda za 20k. :)

מרכבה
07-03-2014, 14:24
http://www.google.pl/imgres?sa=X&espvd=210&es_sm=122&biw=1299&bih=640&tbm=isch&tbnid=tHL8bzK1fJsHMM%3A&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.hewalex.pl%2Foferta%2Fp ompy-ciepla%2Fpowietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html&docid=pgkQQObvyEKZ5M&imgurl=http%3A%2F%2Fwww.hewalex.pl%2Fpublic%2Fimag es%2Fproduct%2Fpompa-ciepla-pcwu.jpg&w=1024&h=682&ei=ddYZU6igL8v8ygP-tILACw&zoom=1&ved=0CHAQhBwwBg&iact=rc&dur=386&page=1&start=0&ndsp=10 a jeszcze lepiej jak taka sieńdzie (siądzie) :D :lol2:

tomdts
07-03-2014, 19:47
Nie należy mnie przekonywać do PC ale cenowo jest coraz korzystniej wygląda, jak firmie opłaca się przyjechać przez pół polski i postawić węzeł cieplny to musi na tym zarobić. Nie wieże że robi to za darmo. Ponadto możliwości refundowania do 40% kosztów kwalifikowanych jak pompa i odwiert z sondom może wyjścia jeszcze taniej zwłaszcza przy stawce Vat-u 8%. Przy tak dużej konkurencji musi być to coraz taniej.

Teraz oczekuje jeszcze na kilka innych ofert. Ale cały czas drapie się po głowie czy to dobrze liczą czy przy takim domu, dolne źródła to około 2X80-90m a pompa od 6-9kW czy nie można to dokładnie z precyzować, przy powierzchni 160 m2 z i zapotrzebowaniu na poziomie 28-30 kWh/r/m2 ???

Pozdrawiam Tomasz

asolt
07-03-2014, 19:57
Teraz oczekuje jeszcze na kilka innych ofert. Ale cały czas drapie się po głowie czy to dobrze liczą czy przy takim domu, dolne źródła to około 2X80-90m a pompa od 6-9kW czy nie można to dokładnie z precyzować, przy powierzchni 160 m2 z i zapotrzebowaniu na poziomie 28-30 kWh/r/m2 ???


Można, ale trzeba do tego zrobić dokładne OZC

gentoonx
07-03-2014, 21:25
i znajomość geologii gruntu w danym rejonie - 2x90m pod 9kW(50W/mb) to szalony optymizm ;) chyba że faktycznie geologia pozytywna

tomdts
07-03-2014, 22:20
Vaillant wymyślił pompę 6.4kW i sondy 2x86m za kwotę 49tyś
Nateo 8,9KW i sondy 2x92m za około 36 tyś
Można to samodzielnie po kierować osobno odwiert z sondą, a potem pompa…
Trzeba to tylko przemyśleć
I trudno zdecydować się na co i za ile…

pawlik_pawlik
26-05-2014, 13:06
Witam.fajnie się czyta Twój dziennik.Jeśli nie sekret to czy możesz podać koszt tych łączników balkonowych?Czy patent z przerwami ze styropianu pomiędzy łącznikami to własny pomysł czy zalecenie producenta?Nie pomyśl, że się czepiam sam po prostu rozważam ich zastosowanie i nie wiem czy jest to dopuszczalne, a koszty z pewnością redykuje (o połowę).Pozdrawiam.Paweł

tomdts
31-05-2014, 06:05
Witam
Rozstawienie łączników to żaden patent w firmie sami zaproponowali takie rozwiązanie, zaskoczony byłem tym iż kiedy miałem wątpliwości to w biurze projektowym powiedzieli że same łączniki znoszą dużo więcej. Poza tym masz wykonany projekt z wszystkimi obliczeniami i rozstawieniami, a podczas montażu dachu na balkoniku stało 5 dorosłych ludzi plis małe rusztowanie i drabina i nic…

Koszty i kontakt do przedstawiciela podałem na PW.

Pozdrawiam Tomasz

kamilb1987b
15-07-2014, 18:05
te łączniki likwidują mostek czy tylko go ograniczają?

tomdts
20-07-2014, 09:38
te łączniki likwidują mostek czy tylko go ograniczają?

Witam łączniki w znaczny sposób ograniczają mostki termiczne nie ma takiego materiału który likwiduje zupełnie mostki termiczne.
Łącznik w znaczny sposób ograniczają przenikania ciepła w budynki w newralgicznych miejscach takich jak strop czy wieniec przy temperaturze powietrza minimalnej wewnętrzna 18,77 to przenikanie łącznika jest o wartości U 0,20. Dodają na posadce 6cm styro i pod spodem w celu wyrównania dodasz kilka centymetrów i dochodzisz do wartości nawet U 0.15
Pozdrawiam Tomasz

tomdts
04-10-2014, 18:02
Z konsekwencja dążymy do ogrzewania PC, właśnie w piątek tydzień temu skończyli wiercenie 2x90m a we wtorek wprowadzają przewody do budynku przez przygotowany rurę 160mm, mają być mufy elektrooporowe i przewody preizolowane, ale jak będzie to zobaczymy...


https://lh4.googleusercontent.com/-KXQFyIRBtn0/VCXkjyg-NCI/AAAAAAAAJec/z7K2Ai6vwmA/w384-h577-no/DSC00071.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-fKl9DSsxb7s/VCXlJTktBlI/AAAAAAAAJek/hz772TiPJAo/w868-h577-no/DSC00069.JPG

Z pozdrowieniami Tomasz

tomdts
04-10-2014, 20:32
Następny element energooszczędnego domu posadzka na gruncie o grubości 18 cm co pozwoli skumulować sporo energii i zapewni stosowną bezwładności. Prawdopodobnie będzie to kosztowne na samym początku zanim się to rozbuja ale potem będzie tylko pukało – „że tak powiem”.

https://lh5.googleusercontent.com/-35jKlEwvF18/VCXf4BmdkNI/AAAAAAAAJdY/C2sPCtghB-8/w868-h577-no/DSC00104.JPG

Oczywiście posadzka na styropianie 28cm dobrze podzielony dylatacje…

https://lh4.googleusercontent.com/WpY8FjIROc_nYiXUBzIFOABYFy4umd2sJJSj_ENAa9g=w863-h577-no

Z pozdrowieniami Tomasz

Tomasz Brzęczkowski
07-10-2014, 06:46
Szkoda, że dom nieizolowany. Domy izolowane kończą się na 30kWh/m2 rocznie a pasywne są dwa razy lepsze.
Nie boi Pan się wody w ścianie przy brak paroizolacji? 283208 I nie byłoby problemu z mostkami .
Szkoda też, jak jest pompa ciepła, rezygnować z klimatyzacji. Dając rurki na suficie 283207 mamy tańsze ogrzewanie podłogi przez podczerwień a latem chłodzenie.

tomdts
07-10-2014, 23:22
Szkoda, że dom nieizolowany. Domy izolowane kończą się na 30kWh/m2 rocznie a pasywne są dwa razy lepsze.
Nie boi Pan się wody w ścianie przy brak paroizolacji? 283208 I nie byłoby problemu z mostkami .
Szkoda też, jak jest pompa ciepła, rezygnować z klimatyzacji. Dając rurki na suficie 283207 mamy tańsze ogrzewanie podłogi przez podczerwień a latem chłodzenie.

Nie nie boje się przy mechanicznej wentylacji. ponadto kolega postawił na inne rozwiązania typowo pasywne.
izolacja przyjeżdża w tym tygodniu.. 30cm najpierw 30 m3 033 klejmy na pianę.

pozastawiam Tomasz

Tomasz Brzęczkowski
09-10-2014, 02:40
Nie nie boje się przy mechanicznej wentylacji. Problem się powiększył właśnie przez wentylację wm. Przy dziurawym domu, kanały pionowe robiły podciśnienie, w przypadku wm mamy nadciśnienie. Tak więc do normalnej dyfuzji (nieregularnego ruchu cząstek pary dążącego do wyrównania ciśnienia ) dochodzi jeszcze regularna ruch związany z nadciśnieniem.
Dlaczego więc nie dał Pan paroizolacji w dachu i ścianie?

tomdts
10-10-2014, 22:29
Problem się powiększył właśnie przez wentylację wm. Przy dziurawym domu, kanały pionowe robiły podciśnienie, w przypadku wm mamy nadciśnienie. Tak więc do normalnej dyfuzji (nieregularnego ruchu cząstek pary dążącego do wyrównania ciśnienia ) dochodzi jeszcze regularna ruch związany z nadciśnieniem.
Dlaczego więc nie dał Pan paroizolacji w dachu i ścianie?

Kto powiedział że będzie to dziurowy dom, zdaje sobie sprawę z wymagania szczelności budynku. Wiadomo iż najlepsza wyła bu tu konstrukcja szkieletowa która ułatwia wykonanie takiej paroizolacji, ale to nie jest dom pasywny tylko energooszczędny i tylko niektóre elementy posiada pasywnego

Pozdrawiam Tomasz

tomdts
10-10-2014, 22:31
A oto grubości izolacji 033 30cm....


https://lh5.googleusercontent.com/66AGSnTJtXxUxlqBlhBkky178iz9NQmTGsoZAHl2IzU=w863-h577-no

geedymin
12-10-2014, 14:18
Kolego dajesz rozumiem 30 cm styropianu? Szpalety będziesz miał 30 cm?
Chcę podobnie zrobić tylko boję się ze wyjdzie bunkier.
Masz może jakieś fotki z takimi oknami, tak głęboko osadzonymi ?

[aQUOTE=tomdts;6634444]A oto grubości izolacji 033 30cm....


https://lh5.googleusercontent.com/66AGSnTJtXxUxlqBlhBkky178iz9NQmTGsoZAHl2IzU=w863-h577-no [/QUOTE]

Tomaszs131
12-10-2014, 17:28
Moze to wygladac faktycznie nie ciekawie. Sam dalem 25 cm styro i przyznam, ze gdyby okna nie zostaly osadzone w warstwie ocieplenia dom moglyby przypominac bunkier. Od srodka da sie zauwazyc, ze nie zostaly one osadzone w licu muru. Parapety sa dosyc glebokie.

Tomaszs131
12-10-2014, 17:50
tomdts masz moze wyliczone obciazenie cieplne budynku?
Wspomniales ze bedzie 25-30 kwh/m2/rok i zastanawiam sie czy to Twoje przypuszczenie czy oparte jest na OZC?

Tomasz Brzęczkowski
13-10-2014, 06:52
Kto powiedział że będzie to dziurowy dom, zdaje sobie sprawę z wymagania szczelności budynku. Wiadomo iż najlepsza wyła bu tu konstrukcja szkieletowa która ułatwia wykonanie takiej paroizolacji, ale to nie jest dom pasywny tylko energooszczędny i tylko niektóre elementy posiada pasywnego

Pozdrawiam Tomasz Wentylacja grawitacyjna czyniła dom dziurawym, ale robiła podciśnienie (w sezonie grzewczym ) W szczelnym domu, wentylacja mechaniczna w wentylatorem na nawiewie wytwarza nadciśnienie. Dlatego, oprócz nieregularnej dyfuzji pary, dążącej do wyrównania ciśnienia cząsteczkowego pomiędzy powietrzem w domu a powietrzem w styropianie, dochodzi jeszcze regularny ruch, związany z wyższym ciśnieniem.
Piszę o tym, dlatego, że zamiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną nawiewną lub nawiewno wywiewną, wymusza stosowanie paroizolacji w przegrodach.
Nie wiem ile Pan ma doświadczenia z takimi ścianami, ale ci co robią to od lat, dają paroizolację nawet na styropian formatyzowany 284069 Nie chodzi mi tu w ogóle czy dom będzie pasywny czy tylko izolowany, chodzi o parozolację. Czy w dachu też Pan jej nie daje?284070284071

מרכבה
13-10-2014, 08:53
Ale w tynkowanym domu poradzi sobie odpowiednią farbą na ścianie ..

Gawor5
13-10-2014, 10:47
Zastosowanie betonu komórkowego to dobry pomysł w tego typu domu, 30 cm styropianu to duża warstwa ocieplenia i pod względem parametrów na pewno dobra jednak ja bym zredukował to do 20 cm aby więcej światła wpadało przez okna i nie powstawał efekt zamku (okna głęboko cofnięte) a w zamian za to poszerzyć można konstrukcję domu, co w przypadku BK i jego parametrów jest możliwe. Takie bloczki Termalici dadzą 0,173 W/m2K i jak dołożymy do tego 20cm styropianu to nawet bez najcieplejszego grafitowego będzie bardzo niski wsp.

Tomasz Brzęczkowski
13-10-2014, 10:50
Ale w tynkowanym domu poradzi sobie odpowiednią farbą na ścianie .. Pytałem się projektantów z bardzo długim stażem i powiedzieli, że by się nie odważyli bez folii. To musi być w projekcie, a farba...

Tomasz Brzęczkowski
13-10-2014, 10:52
Zastosowanie betonu komórkowego to dobry pomysł w tego typu domu, 30 cm styropianu to duża warstwa ocieplenia i pod względem parametrów na pewno dobra jednak ja bym zredukował to do 20 cm aby więcej światła wpadało przez okna i nie powstawał efekt zamku (okna głęboko cofnięte) a w zamian za to poszerzyć można konstrukcję domu, co w przypadku BK i jego parametrów jest możliwe. Takie bloczki Termalici dadzą 0,173 W/m2K i jak dołożymy do tego 20cm styropianu to nawet bez najcieplejszego grafitowego będzie bardzo niski wsp.
284099 Lepiej wełnę i folię niż styropian.

Barth3z
13-10-2014, 14:34
Kolego dajesz rozumiem 30 cm styropianu? Szpalety będziesz miał 30 cm?
Chcę podobnie zrobić tylko boję się ze wyjdzie bunkier.
Masz może jakieś fotki z takimi oknami, tak głęboko osadzonymi ?


Dają i 40cm styro:
http://www.modrastrecha.sk/blog/mio23/album/nulovy-dom-bez-komina-som-ufo/

Tomasz Brzęczkowski
14-10-2014, 06:45
Dają i 40cm styro:
http://www.modrastrecha.sk/blog/mio23/album/nulovy-dom-bez-komina-som-ufo/

Tylko po co ten bk chłonący wilgoć? Jakby go się pozbyć...
http://www.popup-house.com/

HenoK
14-10-2014, 07:10
Tylko po co ten bk chłonący wilgoć? Jakby go się pozbyć...
http://www.popup-house.com/
http://www.popup-house.com/contact-us/ :

For the moment, the project is a prototype.
>>> We will make PopUp House available in early 2015.

tomdts
15-10-2014, 21:20
Kolego dajesz rozumiem 30 cm styropianu? Szpalety będziesz miał 30 cm?
Chcę podobnie zrobić tylko boję się ze wyjdzie bunkier.
Masz może jakieś fotki z takimi oknami, tak głęboko osadzonymi ?

[aQUOTE=tomdts;6634444]A oto grubości izolacji 033 30cm....


https://lh5.googleusercontent.com/66AGSnTJtXxUxlqBlhBkky178iz9NQmTGsoZAHl2IzU=w863-h577-no [/QUOTE]

Faktyczne 30 cm, okna wysunięte po za lico muru na 2 cm wewnętrzna powierzchnie czyli montaż pasywny, w tedy wnętra okna ma 18 cm ponato skrzynka rolety jest schowana w warstwie ocieplania i przy największej skrzynce przykryte jest tylko 2 cm styro...
a oto foty https://lh5.googleusercontent.com/-DMLrNGWkUOE/VD7IBgX-VNI/AAAAAAAAJoE/jVe192PXN1w/w868-h577-no/DSC00735.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/-fUbV3fvseEM/VD7IOPEBzFI/AAAAAAAAJoM/7qUtKwnaFss/w868-h577-no/DSC00737.JPG

tomdts
15-10-2014, 21:27
tomdts masz moze wyliczone obciazenie cieplne budynku?
Wspomniales ze bedzie 25-30 kwh/m2/rok i zastanawiam sie czy to Twoje przypuszczenie czy oparte jest na OZC?

wyliczenia z OZC i to zależności ale parametry podstawiłem w jednym przypadki po prostu podstawiłem dane i wyszło mi dobowe na poziomie 18kW a roczne 38 kwh/m2/rok a po aktualizacji programu podstawieniu danych precyzyjnych wyszło 14kw dobowego, 31 kwh/m2/rok

tomdts
15-10-2014, 21:31
Tylko po co ten bk chłonący wilgoć? Jakby go się pozbyć...
http://www.popup-house.com/

https://lh5.googleusercontent.com/-Dt-hU1-5ahY/VD7OeCsw8uI/AAAAAAAAJpc/QJ6LoARYSTo/w868-h577-no/DSC00726%2B-%2BKopia.JPG

A ja wole bezzzz.... Folii.

pozdro... Tomasz

Tomaszs131
15-10-2014, 21:46
Dobrze widze, masz okna zamontowane na MOWO?

tomdts
15-10-2014, 22:11
nie od razu po zamocowaniu obrobiłem okna styro i xps tak żeby można było podkleić taśmy paro szczelna i paroizolacyjne a potem spokojnie tynkować i opianować oczywiście na zamocowane jest na konsolach JB-D...

Barth3z
16-10-2014, 23:23
https://lh4.googleusercontent.com/WpY8FjIROc_nYiXUBzIFOABYFy4umd2sJJSj_ENAa9g=w863-h577-no


A co dajesz na podłogę ? Powiem szczerze, że chciałbym u siebie mieć na gotowo taką podłogę jak na tym zdjęciu. Da się taką posadzkę już tylko zalakierować ?

mwie
17-10-2014, 23:58
A co dajesz na podłogę ? Powiem szczerze, że chciałbym u siebie mieć na gotowo taką podłogę jak na tym zdjęciu. Da się taką posadzkę już tylko zalakierować ?

Da się, po przeszlifowaniu. Ale bez dodatkowej chemii prawie na 100% spęka miejscami, pojawią się pajączki. Niektórym to się podoba, inni tego nie zaakceptują.

Barth3z
18-10-2014, 09:06
Da się, po przeszlifowaniu. Ale bez dodatkowej chemii prawie na 100% spęka miejscami, pojawią się pajączki. Niektórym to się podoba, inni tego nie zaakceptują.

Mi się zajeb... podoba ! Muszę pogadać z posadzkarzami ;)

tomdts
19-10-2014, 09:54
Mi się zajeb... podoba ! Muszę pogadać z posadzkarzami ;)

Jest taki produkt Webrea

http://www.netweber.pl/podklady-podlogowe-i-posadzki/produkty/posadzki-dekoracyjne-weberfloor-design/weberfloor-4650-design-colour.html

karolek75
22-10-2014, 15:31
https://lh5.googleusercontent.com/-Dt-hU1-5ahY/VD7OeCsw8uI/AAAAAAAAJpc/QJ6LoARYSTo/w868-h577-no/DSC00726%2B-%2BKopia.JPG

A ja wole bezzzz.... Folii.

pozdro... Tomasz

Modra strecha Part 2

Barth3z
24-10-2014, 17:21
Jest taki produkt Webrea

http://www.netweber.pl/podklady-podlogowe-i-posadzki/produkty/posadzki-dekoracyjne-weberfloor-design/weberfloor-4650-design-colour.html

Ooo, coś takiego. Dzięki!

tomdts
24-10-2014, 23:07
Ooo, coś takiego. Dzięki!

zapomniał dodać ten wylewki dostępne są tylko dla firm i instytucji, nie dla prywatnych inwestorów.:o

mwie
26-10-2014, 17:24
Przecież może ją zakupić prawdziwy wykonawca posadzki u Barthz-a. Będzie z niższym VATem.

tomdts
26-10-2014, 18:41
Przecież może ją zakupić prawdziwy wykonawca posadzki u Barthz-a. Będzie z niższym VATem.

Oczywiście 8% vat + kwota za wykonanie... w tym przypadku może to być w tych samych pieniądzach ja 23% vat

tomdts
21-12-2014, 22:24
Poddasze ocieplone może to przesad ale 27 cm półsztywnej piany na deskowaniu poddasza powinno starczyć. To będzie jakiś 38 cm wełny po warunkiem że umowa będzie zrealizowana, bowiem w przeważającej część poddasza średnio jest 32-35cm. U ty moje pytanie czy warto jeszcze za inwestować w zwykłą folię paroszczelną?

https://lh5.googleusercontent.com/-SqLzRdNIohk/VJchTVuRgAI/AAAAAAAAJ9I/14P79-hAy1k/w386-h577-no/DSC01047.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-Vx1S_gjV-J4/VJcitgNh03I/AAAAAAAAJ9w/T-wceNG3FTI/w863-h577-no/DSC01057.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-MAzM06yoG64/VJchvFA3lNI/AAAAAAAAJ9Y/RzOI9NuLsx4/w863-h577-no/DSC01052.JPG

Tomasz

tomdts
22-12-2014, 16:26
27cm piany to równowartość 27cm wełny
żeby mieć równowartość 38cm wełny trzeba walnąć 38cm piany i to bardziej podchodzi pod pasywny

w folię warto inwestować, jest szczelniejsza od pianki, bez foli nie dasz rady osiągnąć szczelności dla domków pasywnych

Jak to kolega liczy, skoro wełna 040 do piany 034 do 32...:confused:

pozdrawiam Tomasz

Zdun Darek B
22-12-2014, 16:42
Ciekawi mnie jak jest izolowany balkon i pozostałe "wystające" elementy bryły .
Czy mogę prosić o fotki lub rysunki ?

Tomaszs131
22-12-2014, 18:39
Jak to kolega liczy, skoro wełna 040 do piany 034 do 32...:confused:

pozdrawiam Tomasz

Tomek, jakiej firmy masz pianę? Przy pianie OK współczynnik, o którym wcześniej wspomniałeś raczej nie istnieje.
Osobiście brałbym poprawkę i liczy na ten 0,038. Ja połączyłem piane 0,038 z wełna 0,033 i tak OZC nie wyszło zbyt korzystnie.
Natomiast dobrze jest zainwestować w folię paroszczelną,
Tomek.

מרכבה
22-12-2014, 18:43
no niestety, ale piana OT może teraz ma nawet niżej niż to co podałeś czyli te 0,032 .. świeżo po natrysku osiąga nawet poniżej 0,02 ..
ale po 40 tygodniach zostaje całe 0,04 .. tyle trzeba przyjąć.
Oczywiście że folia paroszczelna być musi, po samym parametrze pianki ni koło 2,5 do 4 ..EPS dla przykładu 60 i więcej.
wełna 1 do 1,2/1,3 max ..

tomdts
23-12-2014, 00:18
Tomek, jakiej firmy masz pianę? Przy pianie OK współczynnik, o którym wcześniej wspomniałeś raczej nie istnieje.
Osobiście brałbym poprawkę i liczy na ten 0,038. Ja połączyłem piane 0,038 z wełna 0,033 i tak OZC nie wyszło zbyt korzystnie.
Natomiast dobrze jest zainwestować w folię paroszczelną,
Tomek.

http://totochemical.com/en/togo-foam

tomdts
23-12-2014, 00:28
Ciekawi mnie jak jest izolowany balkon i pozostałe "wystające" elementy bryły .
Czy mogę prosić o fotki lub rysunki ?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217611-Dom-na-twardym-wzg%C3%B3rzu&p=6063816&viewfull=1#post6063816

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217611-Dom-na-twardym-wzg%C3%B3rzu&p=6181860&viewfull=1#post6181860

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217611-Dom-na-twardym-wzg%C3%B3rzu&p=6235840&viewfull=1#post6235840

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217611-Dom-na-twardym-wzg%C3%B3rzu&p=6280066&viewfull=1#post6280066

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217611-Dom-na-twardym-wzg%C3%B3rzu&p=6384555&viewfull=1#post6384555

Proszę bardzo...

Teraz w domu jest 14 stopni ciepał koza pali się co 3-4 dni na 5-6 godzin.

pozdrawiam Tomasz

tomdts
23-12-2014, 00:32
no niestety, ale piana OT może teraz ma nawet niżej niż to co podałeś czyli te 0,032 .. świeżo po natrysku osiąga nawet poniżej 0,02 ..
ale po 40 tygodniach zostaje całe 0,04 .. tyle trzeba przyjąć.
Oczywiście że folia paroszczelna być musi, po samym parametrze pianki ni koło 2,5 do 4 ..EPS dla przykładu 60 i więcej.
wełna 1 do 1,2/1,3 max ..

Jak cokolwiek Fila paroszczelny będzie. Zrobimy z ALU strefa refleksyjna będzie około 15 cm miejsca...

dzięki za podpowiedz, pozdrawiam Tomasz

R&K
23-12-2014, 09:02
Tomek, jakiej firmy masz pianę? Przy pianie OK współczynnik, o którym wcześniej wspomniałeś raczej nie istnieje.
Osobiście brałbym poprawkę i liczy na ten 0,038. Ja połączyłem piane 0,038 z wełna 0,033 i tak OZC nie wyszło zbyt korzystnie.
Natomiast dobrze jest zainwestować w folię paroszczelną,
Tomek.


no niestety, ale piana OT może teraz ma nawet niżej niż to co podałeś czyli te 0,032 .. świeżo po natrysku osiąga nawet poniżej 0,02 ..
ale po 40 tygodniach zostaje całe 0,04 .. tyle trzeba przyjąć.
Oczywiście że folia paroszczelna być musi, po samym parametrze pianki ni koło 2,5 do 4 ..EPS dla przykładu 60 i więcej.
wełna 1 do 1,2/1,3 max ..

to ja pozostanę przy swoim
40 cm 035 i jest ceplutko ... a folia.. musi byc - i pilnowac jej jak oka w glowie by np elektryk nie powycinal sobie koleczek ... jak u mnie :(

tomdts
22-02-2015, 16:13
Zrobione cała poddasze wyłożone folią refleks z minimalną liczbą połączeń z konstrukcją dachu.

https://lh6.googleusercontent.com/-V7iDrh_JLkM/VOjtWuR729I/AAAAAAAAKSs/Hv69L9E4dfY/w385-h577-no/DSC01619.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-x7IFItyCc3k/VOjtXsC1KTI/AAAAAAAAKSs/0_innk5wa-Q/w866-h577-no/DSC01618.JPG

Przy okazji wentylacje tak samo położona...

Jak można o uwagi poproszę o wpisy.:yes:


Z poważaniem Tomasz

mwie
18-03-2015, 18:55
Z

Jak można o uwagi poproszę o wpisy.:yes:


Z poważaniem Tomasz

.

tomdts
19-03-2015, 22:42
Moja uwaga dotyczy rur wentylacyjnych. Pewnie nie są zbyt głośne?:). I zalecane do wentylacji?? Robi Pan takie instalacje ?

Witam niestety wentylacja jak i cały dom to jedno razowy wybryk z mojej strony, nie wykonuje zarobkowo takich wentylacji , buduje samodzielnie dom i to jest jeden z etapów jaki podjąłem samodzielnie wykonać.

Pozdrawiam Tomasz

maciejzi
20-03-2015, 21:54
Witam niestety wentylacja jak i cały dom to jedno razowy wybryk z mojej strony, nie wykonuje zarobkowo takich wentylacji , buduje samodzielnie dom i to jest jeden z etapów jaki podjąłem samodzielnie wykonać.

Pozdrawiam Tomasz

Ja miałem na sztywnych, ale po włączeniu wentylatorów niósł się szum w wentylacji - musiałem wymienić fragment między rekuperatorem a resztą instalacji na elastyczne typu sonoflex

mwie
21-03-2015, 11:08
Witam niestety wentylacja jak i cały dom to jedno razowy wybryk z mojej strony, nie wykonuje zarobkowo takich wentylacji , buduje samodzielnie dom i to jest jeden z etapów jaki podjąłem samodzielnie wykonać.

Pozdrawiam Tomasz

Tomasz, przepraszam Cię, myślałam, że odpowiadam na post TB i że to jest jego realizacja. Nie chciałam Cię urazić, już skrobię wiadomość prywatną.

tomdts
22-03-2015, 07:43
Ja miałem na sztywnych, ale po włączeniu wentylatorów niósł się szum w wentylacji - musiałem wymienić fragment między rekuperatorem a resztą instalacji na elastyczne typu sonoflex

Taki jest plan, mam sporo miejsca pomiędzy reko a podejściami przewodów spiro żeby weszły elastyczne nawet ocieplane.

Pozdrawiam Tomasz

tomdts
22-03-2015, 07:45
Ja miałem na sztywnych, ale po włączeniu wentylatorów niósł się szum w wentylacji - musiałem wymienić fragment między rekuperatorem a resztą instalacji na elastyczne typu sonoflex

Nic nie szkodzi nie jestem taki obrażalski :cool:

tomdts
29-03-2015, 15:22
Trochę się nie odzywałem na temat ogrzewania domu, kotłownia na PC pracuje już od 4 lutego i przez pierwsze 6 dni pracowała non stop. Po tym okresie regulator pogodowy zaczął mieszać wodę, spodziewałem się tego ale podczas obliczeń przy 16m3 betonu w posadzce miało być około 5000 kW.
Posadzka startowała przy 8 stopniach i po 15 dniach spokojnego podgrzewania wyszło 21-22 stopnie, pompa ciepła 7kW na gazie R410A przy DZ min 8 stopni ma CPU 5.0 i jak sprawdzałem to faktycznie nie spadło po niżej, a średnio utrzymuję się 8,9 stopnia . generalnie po przyszedł rachunek po 42 dniach pracy i wyszło w II taryfie 271zł. Oczekiwałem trochę więcej ale pogoda trochę pomogła. Sam regulator musiałem sporo przestroić o przy krzywej grzewczej 0,20 musiałem wykonać korektę krzywej grzewczej -9 a temperatura zaczęła się utrzymywać na dole w granicach 20 stopni C akurat tak żeby można było pracować przy pracach wykończeniowych. Wydaje się niezłym wynikiem licząc dobowe zapotrzebowanie na ogrzanie pompa pobiera około 7-9 kW/h czasami 12 kW/h ale to i tak niezły wynik przy tym że niema wkłady energetycznego bytowego.


https://lh5.googleusercontent.com/-XzoGOdvWqmk/VNVHKV--k6I/AAAAAAAAKGs/XQjkPnyTIUA/w868-h577-no/DSC01483.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-VPTedc1mnRs/VOjo9lCGu8I/AAAAAAAAKPc/vs5srR19iHk/w385-h577-no/DSC01586.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-gzF-UDulvMU/VNVLS99UPfI/AAAAAAAAKIo/iS63DTGbIwc/w868-h577-no/DSC01529.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-f9f_m-yviDI/VOjpAoRu1rI/AAAAAAAAKPk/GRV7qhOp1Z4/w866-h577-no/DSC01585.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-y2nCWCCJ-MA/VOjo5H_I5zI/AAAAAAAAKPU/DTTrpO9GtpU/w385-h577-no/DSC01593.JPG

CDN…
Z poważaniem Tomasz

03-01-2016, 13:25
Nieżle choć 908 zł od lutego do grudnia czyli jakiś 1000 do 1100 z cały rok, chata niezamieszkana, wilgoć technologiczna, prognozuję ze w drugim roku spokojnie ponizej 1000. Gratki

tomdts
27-02-2016, 20:43
Nie dawno przyszło pocztę niezależna charakterystyka energetyczna po wszystkich zmianach w projekcie.


https://lh3.googleusercontent.com/0Pk6sXMFWbWkDMPKQY5TKUzM80RIHvPsOFPJPLawCbZ-_tzhBUiUdDVfXYoQ3txQdm4NF1iZqZI5eNeGAK0_OS9KJ9mUe5 WagsMBEZHFXVgBArzOC0X6EyFgk2dpOJTBPb25fb8unrSSUJLO yeYZTBLzp65-s9OB8Awy8pD1RmICwWEyj33tWN6BxzfBLOdpdHoTpteCZnWvAu dY7ItEtFBDmgzgS_AorJDJDyrfRZET1VJ3C5VDXcjSEKDk484U Gu7hlkbrnGNz3vo9Qvp0-8ih-4xA_RxdPrRL2A_Hodv3ZKOxcpBSqM3dW31nIK5g9pvhkwxfStK FEzSJxGILn6wtn9oIb9etWw7FeQ0wkPQ3SRGkNkMv8yGp2t9Su U6G_iAy6ouzlFsSvj-6wxKUDgRprKaHpEUa2GTEXZVtr7g5VJNY__R5GEHZzlmob1uNL yxfkTdrX8BfgeEvYUiJYBLWPM-WGxCS9wmQdCTczMGym1TAo_QiC2UyXs-y10gVZCOGxxNWTXSsofaR-uzfuaqFavVg6tSuHELVpIrYYVVQjF_8PPHeYLXqef-sq8XmQ0za=w633-h643-no

Pozdrawiam Tomasz

dzinks0
29-02-2016, 13:21
Tomasz,
ile ci idzie na CO a ile na CWU?
Moglbys opisac instalacje kotlowni, tj co to za rurki, co z czym polaczone.
Liczyles OZC ile bylabz roznica po zastosowaniu plyty fundamentowej- czy teraz bys ja wybral czy niema sensu

karolek75
29-02-2016, 14:11
Nie dawno przyszło pocztę niezależna charakterystyka energetyczna po wszystkich zmianach w projekcie.


https://lh3.googleusercontent.com/dBV5te_ughvACfDrExiYMaarnPZSYvDmn5QaOAN2MLcC22p1Yw eMJci22-71CF7O2_eEYtxjDIvS0AX9TevHqWqz-0OzhNw08svzCmk3CMfmJGkQqdDc3Ez8HShYko0UHagmiVrPDO7 EhQnG80MgjE7Yn-hyq-OJWn30EnPpe_F4WB7rHetstOihocu2uvxsQRnIvcBRwKlatrWH ysnc2v-523ZgqLs26Qohm98EFjHXhpcO2UmHoSYfTnLC5u7iXflfzha8y ulVpVAPj4vQqaCSIfGx21989DFwVC2vOUwqdUrVQBwuwuGEIzn 69-qmzd4mWJhieiMKe8DZIWudqDcrvIp-gWk7svYIPHuAOcWkEdA1JZ1MXiKEQmNpGHbMelOrErUQNWy7ZS gYLiOq9au0kOgwg9_TYeXudISb1_yJTEBQJwh7n3sG-1lAL0b1Ow9uCv_4mJa0W1vsHzZ7j0KJ4ECNfG5TljXVLGUjKem cIPV0B8wCQJ9Ey5ExHcYWAGGu6O6ycHBoGGhT1F7XXlD_Toy4r oUlE2CDp8dfLMz_XL-gaTKkflzAIf1kmi9jj2CK=w633-h643-no

Pozdrawiam Tomasz
Zdjecia niet :(

tomdts
29-02-2016, 16:14
Zdjecia niet :(

Proszę bardzo to jest niby zdjęcie z netu...

https://drive.google.com/file/d/0Byr9FiYyejj3M0FpUE9tellXb3M/view?usp=sharing (https://drive..com/file/d/0Byr9FiYyUE9tellXb3M/view?usp=sharing)

Trochę więcej wiary w ludzi...
Dzień udostępnienia...

pozdrawiam Tomasz

tomdts
29-02-2016, 16:22
Tomasz,
ile ci idzie na CO a ile na CWU?
Moglbys opisac instalacje kotlowni, tj co to za rurki, co z czym polaczone.
Liczyles OZC ile bylabz roznica po zastosowaniu plyty fundamentowej- czy teraz bys ja wybral czy niema sensu

Nie monitorowałem wskazań licznika dokładnie pompa jest na jednym liczniku i stąd nie potrzebowałem tak precyzyjnych danych,
z tego co pamiętam to od 4 lutego 2015 do 19 kwietnia wyszło mi 1145 Kw/h gdzie musiałem rozgrzać posadzki.

Rury to PP-R stabilizowany włóknem szklanym, kotłownia to PC zaworem trójdrożnym sterowanym bufor ciepła 300 litrów, 300 litrów CWU sterownik pogodowy z zaworem mieszającym.

Nie liczyłem na płytę fundamentową chodzi kusiło mnie na samym początku ale mam tak nośny grunt że chyba bym się zdecydował na takie samo rozwiązanie przy odrębnym garażu nieogrzewanym by wszystko postawić na jednym fundamencie i dobrze odizolował budynek mieszkalny od gruntu.

pozdrawiam Tomasz