PDA

Zobacz pełną wersję : Pracująca konstrukcja dwupoziomowa, wina łączników ?



Tomek0
12-01-2012, 18:41
Witam,
Tak jak w temacie. Zrobiłem sufit na stelażu dwupoziomowym. Przykręciłem płyty, ale jak pcham ( nie za dużą siła ) do góry ten sufit to unosi się lekko. Problemem są łączniki krzyżowe, które pozwalają na leką pracę profili CD w momencie gdy przykręcamy płytę, a konstrukcja nie miała poziomu. Moje pytanie brzmi czy to dobrze, że tak pracuje czy nie. Boje się, że np gdy ktoś będzie zmieniać oświetlenie to ruszy sufit i łączenia płyt będą popękane.

Tomek0
15-01-2012, 16:42
Nikt nic nie napisze ?

zarowa2
16-01-2012, 05:48
moze masz zile zamontowane łączniki krzyżowe widzialem juz majstrów którzy wkładki łącznik z góry i tylko wpinali w dolny profil winne moga byc tez stelaże
jak dobrze zrobisz łączenia to niema prawa popekac

Tomek0
17-01-2012, 18:46
Czyli co masz na myśli z mocowaniem krzyżowych ? Kręcenie ich do górnych profili pchełkami czy coś jeszcze ?

zarowa2
17-01-2012, 20:35
Czyli co masz na myśli z mocowaniem krzyżowych ? Kręcenie ich do górnych profili pchełkami czy coś jeszcze ?

hehe zaraz zrobie fotke i wstawie dla wszystkich

zarowa2
17-01-2012, 20:55
tak wygląda prawidłowo zamontowany łącznik krzyżowy

mdab
22-01-2012, 21:54
tak wygląda prawidłowo zamontowany łącznik krzyżowy

Nie każdy łącznik ma taką budowę jak ten na zdjęciu np rigips:
http://allegro.pl/lacznik-krzyzowy-rigips-plyta-profil-gk-i2058798794.html
albo:
http://allegro.pl/lacznik-krzyzowy-karton-gips-profil-cd60-ud30-100s-i2060441086.html

zarowa2
23-01-2012, 06:43
Nie każdy łącznik ma taką budowę jak ten na zdjęciu np rigips:
http://allegro.pl/lacznik-krzyzowy-rigips-plyta-profil-gk-i2058798794.html
albo:
http://allegro.pl/lacznik-krzyzowy-karton-gips-profil-cd60-ud30-100s-i2060441086.html

wiem dlatego napisałem tylko o tym przy zastosowaniu profili i łączników rigips nie ma luzu

Rom-Kon
23-01-2012, 17:07
Witam,
Tak jak w temacie. Zrobiłem sufit na stelażu dwupoziomowym. Przykręciłem płyty, ale jak pcham ( nie za dużą siła ) do góry ten sufit to unosi się lekko. Problemem są łączniki krzyżowe, które pozwalają na leką pracę profili CD w momencie gdy przykręcamy płytę, a konstrukcja nie miała poziomu. Moje pytanie brzmi czy to dobrze, że tak pracuje czy nie. Boje się, że np gdy ktoś będzie zmieniać oświetlenie to ruszy sufit i łączenia płyt będą popękane.
Praca takiego sufitu to normalne... sufity potrafią wisieć na pięciometrowych linach -te można swobodnie podnieść do góry. na łącznikach krzyzowych jest około 3mm luzu ale to nie wpływa na poziom - wszystkie się obsuną równo. Błędy w poziomach mogły wyniknąć z niedokładnego napięcia wieszaków obrotowych i część sufitu "doszła" po płytach.

Jesli było wszystko poprawnie zrobione to nic nie popęka.

Rom-Kon
23-01-2012, 17:12
tak wygląda prawidłowo zamontowany łącznik krzyżowy


wiem dlatego napisałem tylko o tym przy zastosowaniu profili i łączników rigips nie ma luzu

...ani z jednym ani z drugim się nie zgodzę...języczek działa jak sprężyna a na rigipsie też jest luz bo inaczej nie pójdzie zapiąć takiego łącznika w profil -nie ma cudów.

sewerynslowi
23-01-2012, 19:34
sposób montowania łącznika na zdjęciu jest wkońcu poprawny czy nie?

bo ja juz sam nie wiem :(

Rom-Kon
23-01-2012, 19:39
sposób montowania łącznika na zdjęciu jest wkońcu poprawny czy nie?

bo ja juz sam nie wiem :(
nie

zarowa2
23-01-2012, 21:44
nie

zabawny jestes ale kazdy ma swoje zdanie

Tomek0
23-01-2012, 22:05
Dziękuje wszystkim na odpowiedzi. Konstrukcja sama w sobie została zrobiona solidnie ( gęsto i równo ) więc to, że łączniki mają luz mnie już nie martwi. Choć nie rozumiem czemu Rom uważa, że na zdjęciu jest źle zastosowany łącznik - nie widzę innej możliwości wsadzenia go w dwa profile.

Rom-Kon
23-01-2012, 22:33
Dziękuje wszystkim na odpowiedzi. Konstrukcja sama w sobie została zrobiona solidnie ( gęsto i równo ) więc to, że łączniki mają luz mnie już nie martwi. Choć nie rozumiem czemu Rom uważa, że na zdjęciu jest źle zastosowany łącznik - nie widzę innej możliwości wsadzenia go w dwa profile.
chodzi o tą blaszkę na samej górze... normalnie się wkłada łącznik i klik - wskakuje... tu ta blaszka dociskowa dziwnym trafem jest podgięta i trafiła pod krawędź profila... nawet nie wiem jak tak zapiąć... chociaż stosuję inne łączniki ale te też zdarzało mi się wpinać... jutro zobaczę czy w złomie mam jakiś płaski i pomyślę nad nim...

Rom-Kon
23-01-2012, 22:48
No i sprawdziłem... wygrzebałem ze złomu... porównałem z innymi z rigipsa i metpolu, zrobiłem próbę na profilach i stwierdzam:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=95956&d=1326833705

tak jest błędnie założony! Połączenie jest sztywne ale dolny profil jest luźny - dzwoni bo ta blaszka nie napina całego wieszaka w górę. Nie można przesunąć profila w żadną stronę! Rigips i Mepol też mają blaszki dociskowe tyle że trochę inaczej rozmieszczone i też podciągają profil do góry.

sewerynslowi
24-01-2012, 06:34
a jak ktoś ma tak założone na całym poddaszu?

zarowa2
24-01-2012, 07:39
No i sprawdziłem... wygrzebałem ze złomu... porównałem z innymi z rigipsa i metpolu, zrobiłem próbę na profilach i stwierdzam:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=95956&d=1326833705

tak jest błędnie założony! Połączenie jest sztywne ale dolny profil jest luźny - dzwoni bo ta blaszka nie napina całego wieszaka w górę. Nie można przesunąć profila w żadną stronę! Rigips i Mepol też mają blaszki dociskowe tyle że trochę inaczej rozmieszczone i też podciągają profil do góry.

zastanów się troche jak te blaszki maja ci napinac łącznik do gory jak to jest zwykła blaszka a nawet jesili byłaby stalowa to i tak pod ciezarem sufitu łącznik oprze się na górnym profilu poco chcesz przesuwac profile -masz problemy z wymiarami

Rom-Kon
24-01-2012, 08:20
zastanów się troche jak te blaszki maja ci napinac łącznik do gory jak to jest zwykła blaszka a nawet jesili byłaby stalowa to i tak pod ciezarem sufitu łącznik oprze się na górnym profilu poco chcesz przesuwac profile -masz problemy z wymiarami
..tak samo napinają łączniki rigipsa... chodzi o to by dolny profil nie dzwonił a w tym przypadku jest luźny na łączniku ale niestety nie przesuwa się po górnym profilu... jeszcze raz powtarzam - taki montaż jest nieprawidłowy!

...czy ktoś podpowie kto jest producentem łącznika płaskiego? ...znając producenta można mu zadać pytanie

sewerynslowi
24-01-2012, 09:39
z tego co pamietam takie łączniki robi BUD-MAT.

wysłałem do nich maila z prośbą o rozwiązanie tematu.

jak tylko otrzymam odpowiedź podzielę się nią na forum :)

Rom-Kon
24-01-2012, 11:41
Metpol też chyba ma płaskie... a coś kojarzę że albo rigips albo knauf kiedyś też maiał - parę lat temu... teraz nie mam czasu sprawdzać. Używam raczej firmowych ale swego czasu Inwestor przywiózł mi jakieś no name które same wyskakiwały w górę na pół metra! ...szybko jechał po nowe...

Ale powiem jedno - obojętnie jak zamontowany łącznik to i tak będzie trzymać tyle że nie ma możliwości przesunięcia profila - wszystko na gotowo... ale jesli ktoś chce sobie utrudniać życie...

hampster
05-01-2022, 11:08
Dzień dobry wszystkim,

Rom-Kon ma rację. Spotkałem się właśnie z tym samym problemem tylko z wieszakami Norgips, ponieważ ten system u siebie montuję.
Po rozmowach z działem technicznym firmy Norgips i ich praktykami dowiedziałem się, że wskazane wcześniej blaszki służą do dociągania połączenia profili CD tak aby zniwelować luz. Ciężar jaki utrzymują (w moim przypadku ok 13 kg) nie powinien spowodować utraty ich sprężystości, chociaż szczerze mówiąc sami mi potwierdzili, że nie wykonywali badań na starzenie się połączenia.

Ja na dzień dzisiejszy mam zamontowane błędnie (na szczęście tylko ok 25 wieszaków), więc będę poprawiał póki jeszcze mogę.
Dodatkowo praktyk powiedział mi, że dobrze jest te blaszko delikatnie jeszcze podgiąć aby bardziej dociskały połączenie.

Dodam jeszcze 2 uwagi odnośnie różnić w połączeniach, jakie jak brałem pod uwagę przy ocenie połączenia.

Wersja 1 - blaszki włożone w profil przez ruch obrotowy łącznika krzyżowego i nie działające jak sprężyna:
1. Występuje luz między profilami CD ok 3 mm - może powstać hałas przy drganiach
2. Profil główny wisi nad profilem przyściennym UD, ze względu na 3 mm luz miedzy profilami. Brak podparcia, który można wyleczyć przez bliskie ściany położenie profila nośnego - zamiast max 40 cm - np. 10 cm) i uzyska się sufit tzw. pływający.
3. Prawidłowe wypoziomowanie nie powinno z biegiem czasu osiąść ze względu na to że nie ma elementu sprężystego.

Wersja 2 - blaszki położone na profil i działające jak sprężyna:
1. Nie występuje luz między profilami CD ok 3 mm - brak ew. ryzyka hałasu
2. Profil główny nie wisi nad profilem przyściennym UD, tylko jest o niego oparty - dodatkowe oparcie konstrukcji.
3. W mojej opinie prawidłowe wypoziomowanie może z biegiem czasu zmienić swoją wysokość ze względu na element sprężysty połączenia (brak poparcia tej tezy badaniem).

Na koniec dodam tylko, że biorąc powyższą analizę poprawiam aby wyło zgodnie z wersją 1 - jako wytyczne producenta rozwiązania.

PS. Fajnie temat rozwiązał Knauf - łączniki krzyżowe z zapięciem dociskającym profil do siebie.