PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa Ciepła - problemy, taktowanie.



martadela
12-01-2012, 22:53
Zakładam nowy watek ponieważ w najbardziej poczytnym: "Spostrzeżenia i uwagi" utonę w masie wypowiedzi.

Z moją PC dzieją się rzeczy, delikatnie mówiąc, dziwne.
Starzy wyjadacze i bardziej wnikliwi może znajdą moje stare wypowiedzi w wyżej wymienionym wątku, dla nowo zaglądających opiszę o co chodzi.

Mam PC od 2009r.
trochę danych:
Dolne źródło - kolektor pionowy 120m
Tylko sterownik pogodowy.
Dom parterowy o pow 105m2 sama podłogówka.
Prąd w jednej taryfie, więc PC ustawiona na 24h/7dni w tygodniu.
Krzywa grzewcza: poziom 0, nachylenie 0,5.
Temp zadana w domu 22st

Przy wykonywaniu instalacji firma nie uniknęła błędów, np. odwrotnie założone rozdzielacze -przez co przepływomierze nic nie pokazywały (swoją drogą wydaje mi się że u mnie woda w podłogówce płynie w odwrotnym kierunku niż planowano). dziwny też wydawał się układ temp. na buforze góra zimniejsza od dołu, jednak fachowcy powiedzieli że skoro grzeje znaczy że jest ok a to mogą być chwilowe odczyty. Ok nie znam się.

W sezonie 2009/2010 PC dom nie był do końca ocieplony, nie było parapetów, nie było drzwi wewnętrznych, podbitki.
PC dawała radę a rachunki nawet nie zabijały - od święta przepalaliśmy w kominku. Nie miałam jeszcze podlicznika dla PC więc nie byłam w stanie sprawdzić ile dokładnie sama PC zużywa prądu.
Kilka rzeczy jeszcze mnie niepokoiło ale fachowcy mnie zapewnili że wszystko jest ok.

Sezon 2010/2011 do połowy był ok.
Dlaczego do połowy? Ano dlatego że w styczniu 2011 upomniałam się o przegląd gwarancyjny.
Przyjechał serwisant, korzystając z fachoFca w domu zapytałam o ten układ temp na buforze - wszystko ok psze pani...
Pan posprawdzał, pogrzebał... zainkasował ponad 500zł i się skasztaniło.
Najpierw było zapowietrzone dolne źródło - po wymianie filtra nie uzupełnił glikolu.
Przyjechał, uzupełnił glikol i powiedział że już będzie GIT, żeby było jeszcze śmieszniej nie założył obudowy zaworu trójdrożnego - ot taki szczegół, sama założyłam...
Niestety pompa taktowała, żarła prąd jak wściekła, przegrzewała, nie dogrzewała, cuda Panie, cuda się działy.
Kilkanaście startów na dzień...
Telefony do serwisanta - wszystko jest ok, to przez to że jest okres przejściowy... O ja naiwna...
Później miałam inne sprawy na głowie, a jeszcze później skończył się sezon grzewczy a z CWU sobie radziła.

No i przyszła jesień.
W połowie września był kolejny przegląd, inny serwisant, pytam o układ temp w buforze - wszystko ok psze Pani.
Posprawdzał stwierdził że wszystko jest ok i sprawne zainkasował ponad 500zł i pojechał.
7.10 uruchomiłam grzanie CO.
Poobserwowałam pompę.
Znów się zaczęło, taktowanie, częste starty, żarcie prądu... Zaczęły się też takie dni kiedy PC chodziła ale nie grzała... Myślałam że to wina zaworu trójdrożnego albo pompki obiegowej - że zastana.
17.10 wezwałam tego Pana który był we wrześniu - pooglądał, podumał - wszystko ok, wezwanie bezzasadne tylko 50zł...

Od 1,5 mca pompa szaleje.
Kilka dni pracuje normalnie i wpada w taktowanie.
Włącza się nawet kilka/kilkanaście razy na mnie niż 60 sec (SEKUND!!) - gdy taktuje nie grzeje ani CO ani CWU. Pokazuje wtedy na górze bufora ponad 20 stopni a na dole powyżej 50.
Gdy włączy się "prawidłowo" czas pracy nie przekracza 40min.

Od listopada notuję w miarę możliwości wszystkie parametry.
Wniosek moja instalacja jest schrzaniona... Pytanie:
- czy była schrzaniona od początku ale jakimś cudem pierwszy sezon dobrze działała. Potem przyjechał niczego nieświadomy fachowiec coś poprzestawiał i tym samym schrzanił to co było już schrzanione ale działało.
- czy też instalacja była ok a fachowiec w styczniu coś pokiełbasił??

Nie wiem, ale mam nadzieję że się dowiem albowiem cała sprawa wylądowała w serwisie fabrycznym. Panowie w fabrycznym bardzo mili, przyznali ze coś jest "nie halo". Teraz czekam na oficjalną odpowiedź od nich.
Mam nadzieję że wreszcie się wszystko wyprostuje.

Link do moich notatek:
http://img543.imageshack.us/img543/4999/sezongrzewczy2011notatk.png
Film z taktowaniem:
http://youtu.be/3Qh4s6lEX_I

Wczoraj był rekord świata:
od rana było już 15 startów poniżej 60 sec i 4 "normalne" (ok 30min)

zieli
12-01-2012, 23:06
link do notatek nie działa. a jaka to pompa?

martadela
12-01-2012, 23:39
Link już poprawiłam.
Viesiek 222G

Teraz będzie o prądzie.
Nie mam w domu gazu, wszystko jest na prąd. Dużo pracuję w domu, non stop chodzą komputery i inne biurowe graty.

Poszukałam starych rachunków za prąd:
20.06.2009 - 02.03.2010 = 4180kWh (wygrzewanie jastrychu, prace wykończeniowe, niekompletne ocieplenie domu, brak parapetów, brak drzwi wewnętrznych...) 262 dni daje średnio 16kWh na cały dom.
02.03.2010 - 04.11.2010 = 3258kWh

04.11.2010 - 08.03.2011 = 3050kWh (124dni = średnio 24,6kWh na cały dom)

Te dane nie są takie super miarodajne, ale jednak rzucają pewne światło.

W tym roku nie ma zimy a sama moja Pompa Ciepła pożera 13,5 - nawet 18kWh na dobę!!!!

W poniedziałek przegląd - zobaczymy co z niego wyniknie.

martadela
13-01-2012, 12:16
:(
Nikt nic nie napisze??

nawet "ale lipa"??

Pompa dalej taktuje, a moja tabelka z notatkami szybko rośnie.

Serwis fabryczny sugeruje:
- uszkodzenie czujnika temp w buforze,
- niewłaściwe podpięcie tegoż,
- zapowietrzony obieg wtórny lub pierwotny.

Od 3 dni "mieszkam" w pomieszczeniu gospodarczym.
Zauważyłam jeszcze jedną rzecz, przy "prawidłowych" startach na samym początku, słychać w instalacji takie "ciurkanie" (jak woda z kranu na małym ciśnieniu) i jakby się coś napełniało. Wtedy też zmienia się odczyt na buforze na prawidłowy np 26 góra i 26 dół.
Jeżeli faktycznie któryś układ jest zapowietrzony to czemu odpowietrzniki automatyczne tego nie poprawiają???

robdk
13-01-2012, 12:48
Pokaż trochę zdjęć instalacji, połączeń, tego bufora, itp.

Ciężko coś powiedzieć na podstawie opisu. Ogólnie takie taktowanie jest bardzo szkodliwe dla pompy. Powinna chodzić dłuższy czas. Myślę, że nawet te 30 min to za krótki okres pracy pompy.

martadela
13-01-2012, 13:20
Ponieważ nie dostałam żadnego projektu instalacji, to zaraz zrobię zdjęcia i spróbuje narysować co tam widać.

robdk
13-01-2012, 13:39
Znalazłem coś takiego w necie:
Wizualizacja pracy pompy (http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/pompy-ciepla/wizualizacja.html)
Producent zrobił wizualizację działającej pompy. Będzie można ew. porównać z twoją instalacją.

martadela
13-01-2012, 14:03
Wyprodukowałam :)
Zdjęcia:
http://img12.imageshack.us/img12/6628/dsc00482vg.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/6845/dsc00483of.jpg

Mój szkic:
http://img526.imageshack.us/img526/9839/schematinstalacji.png

martadela
13-01-2012, 14:07
Znam ten schemat, to przez niego zaczęłam się zastanawiać co się dzieje z temperaturami w moim buforze.
Jedyna różnica jaką widzę jako laik to naczynie wzbiorcze - ja mam na powrocie a tu jest na zasilaniu - co swoją drogą wydaję się logiczniejsze.

photos
13-01-2012, 15:49
ja na Twoim miejscu wzialbym "obcego" instalatora, kotry to wszystko dokladnie sprawdzi. U mnie na poczatku rowniez pompa uruchamiala sie wiele razy. Przyczyn bylo wiele, poczawszy od zbyt krotkiej i bliskiej petli a konczyc na mieszaczach, ktore mialem niepotrzebnie zamontowane w rozdzielaczach.
Zrob tez taki maly eksperyment z ustawieniami temperatur dziennych i nocnych. Ustaw sobie godziny pracy temp dziennej i zredukowanej. Nocna ustaw np na 23 stopnie a druga na 19. Wowczas pompa bedzie wlaczac sie tylko w nocnej. W efekcie wlaczy sie tylko raz i bedzie dluzej pracowac. Tak przynajmniej bylo u mnie. Tez mam Viessmann ale juz z nowszym sterownikiem. Nie mam natomiast bufora.
Tak mysle czy ten serwisant nie przestawil Ci czasu reakcji na temp zewnetrzna. Jak go zmniejszyl pompa moze reagowac tez duzo czestszym zalaczeniem...

aadamuss24
13-01-2012, 15:54
martadela zwiększ mocno krzywą grzewczą obiegu z mieszczem tak aby zapewnić większy odbiór ciepła. Myślę, że problemem jest słaba zima i niskie temperatury zasilania. Możesz też ręcznie wypiąc i przesunąć dźwignię za mieszaczem(szara puszka). pozdr adam

rosomakx4
13-01-2012, 15:59
A tak poza tematem, musisz wypowiedzieć się w temacie Kto żałuje instalacji PC

martadela
13-01-2012, 16:03
Gdyby problem był w słabej zimie to pojawiał by się również wcześniej w okresach przejsciowych - prawda?
Tak jak pisałam do stycznia 2011 było super czyli prawie 2 sezony. Co innego gdy pompa często się włącza ale pracuje prawidłowo - wtedy można regulowac krzywymi i temp. zadanymi itd.
Radziłam sobie z regulacją PC między sezonami i naprawdę byłam z niej baardzo zadowolona do tego feralnego przeglądu.

U mnie jednak problem polega na tym że pompa włacza się na mniej niż minutę. To jest jakaś patologia i nie powinna mieć miejsca.
Próbowałam zmieniać nastawienia jednak nie przyniosło to efektu.

martadela
13-01-2012, 16:05
A tak poza tematem, musisz wypowiedzieć się w temacie Kto żałuje instalacji PC

Ja nie żałuję wyboru PC.

Żałuje że fachoFcy w Polsce są niedoszkoleni, traktują temat po łebkach i kryją się nawzajem. Problem ten dotyczy niestety wielu branż.

photos
13-01-2012, 16:14
A powiedz jaką masz zadana temp grzania bufora??

photos
13-01-2012, 16:16
Bo tak się zastanawiam...jeżeli na krzywych masz ustawioną temp zasilania powiedzmy 30 st. to skąd na buforze bierze się temp 60 stopni?? Chyba że bufor to oddzielny obieg grzewczy i tam masz ustawioną taka temp...ale chyba byłaby zbyt wysoka

martadela
13-01-2012, 16:19
W tej chwili: przy +3 na dworze, krzywej grzewczej o poziomie 0 nach 0,5, zadanej 22st w domu,
na buforze pokazuje zadaną 33st

photos
13-01-2012, 16:19
Ja Ci powiem dlaczego załącza się na mniej niż minutę. Pompa V 222-G czyli taka jak moja i Twoja załącza się i wyłącza na podstawie temp wody powrotnej. Zauważ że w mniej niż minute pompa "podgrzała" wodę w buforze z 53 stopni do 60 i to na powrocie właśnie...Co uważam za mało prawdopodobne. Możliwe jest że ten czujnik jest padnięty.

photos
13-01-2012, 16:20
W tej chwili: przy +3 na dworze, krzywej grzewczej o poziomie 0 nach 0,5, zadanej 22st w domu,
na buforze pokazuje zadaną 33st
To skąd w buforze temp 60 stopni. |?? Stawiam że ten czujnik jest padnięty. Przez to pompa uruchamia się jak głupia

martadela
13-01-2012, 16:26
Bo tak się zastanawiam...jeżeli na krzywych masz ustawioną temp zasilania powiedzmy 30 st. to skąd na buforze bierze się temp 60 stopni?? Chyba że bufor to oddzielny obieg grzewczy i tam masz ustawioną taka temp...ale chyba byłaby zbyt wysoka

Bufor nie jest oddzielnym obiegiem...
Z tego co mi wiadomo, służy do kumulowania ciepła, PC ładuje go wysoką temp - jako zapas dla podłogówki by - o ironio - zmiejszyć częstotliwość włączania PC.

Z poziomu USERA nie mam wglądu w dokładne dane. Mam tylko "schemat instalacji" czyli nic.

photos
13-01-2012, 16:31
Ale chwila....skoro z pompy ciepła nie wychodzi wyższa temp niz 33 stopnie przy 0 na zewnątrz to znaczy ze bufor ładowany jest temp własnie 33 stopnie. Żadna wyższą. A skoro tak to skąd na buforze 60 stopni?? a góra 26...co jest logiczne i bardzo prawdopodobne. Ja myślę że winowajcą jest ten czujnik na powrocie

photos
13-01-2012, 16:43
to moze inaczej. W tamtym roku i dwa lata temu tez na buforze pokazywaly sie takie temp??
Ktos juz na forum pisal ze wymienial w viessmannie czujniki, widocznie cos w tym jest

martadela
13-01-2012, 16:49
Ale chwila....skoro z pompy ciepła nie wychodzi wyższa temp niz 33 stopnie przy 0 na zewnątrz to znaczy ze bufor ładowany jest temp własnie 33 stopnie. Żadna wyższą. A skoro tak to skąd na buforze 60 stopni?? a góra 26...co jest logiczne i bardzo prawdopodobne. Ja myślę że winowajcą jest ten czujnik na powrocie

Hmm w sumie chyba masz rację...
Problem z dziwnym układem temp. w buforze mam od początku, ale nigdy przedtem nie działy się takie cyrki. FachoFcy zawsze mi mówili że mam się od tego bufora odczepić bo wszystko jest ok.
Instalacja działała, pompa sensowną liczbę załączeń.
Hmmm ciekawe.
Możliwe że sprawdzi się to założenie:

- czy była schrzaniona od początku ale jakimś cudem pierwszy sezon dobrze działała. Potem przyjechał niczego nieświadomy fachowiec coś poprzestawiał i tym samym schrzanił to co było już schrzanione ale działało.

photos
13-01-2012, 17:00
Instalatorem nie jestem ale przy zadanej temp na pompie 33 stopnie nie ma sily aby w buforze pojawila sie 60 st a u Ciebie tak jest. pompa widzi ze na powrocie jest juz wysoka temp i sie wylacza. A w rzeczywistosci jej brak. W pierwszym i drugim sezonie czujnik mogl dzialac, teraz padl i tyle. Zaczalbym od tego. To najszybsza i najtansza rzecz.

dargoth
13-01-2012, 17:04
Szokujące jest podejście firmy instalującej pompę. Albo są tak przerażająco niekompetentni, albo może w Viesmanie nie stanowi problemu sposób pracy urządzenia skracający jego żywotność kilka razy. Jeśli tak jest w rzeczywistości to trzeba tę firmę omijać z daleka. Zresztą jakoś dziwnie się składa, że akurat Viesiek jest bardzo często w internecie na cenzurowanym, chyba nie jest to przypadkowe.
Ciekaw jestem jak ta sprawa zostanie rozwiązana. Czy firma w jakiś sposób się zrehabilituje i zadba o to, by urządzenie i instalacje doprowadzić do porządku, czy dalej będą zbywać, pobierając przy okazji wysokie opłaty.
Pomysł z zaangażowaniem niezależnego fachowca jest bardzo dobry. Niech ktoś sprawdzi poprawność wykonania instalacji i jeśli coś jest nie tak, to już dłużej ta firma nie będzie mogła żerować na niewiedzy klienta.
Ja Viesmana będę omijał szerokim łukiem i życzę szybkiego rozwiązania problemu.
Pozdrawiam

photos
13-01-2012, 17:05
nawet jesli jakims cudem mialabys np odwrotnie podpiete zasilanie czyli np pompa zasila dol zamiast gore, to nie ma szans aby w mniej niz minute podniosla temp o te 7 stopni. Jak to zrobila u Ciebie.

martadela
13-01-2012, 17:06
Zajrzałam jeszcze raz na schemat wyświetlany przez PC:
ZADANA:
http://img545.imageshack.us/img545/2695/dsc00487x.jpg
JEST:
http://img833.imageshack.us/img833/5414/dsc00486ii.jpg
Ta wysoka temp. jest na obiegu wtórnym.

photos
13-01-2012, 17:08
ja mysle ze tu nie ma co narzekac na Viessmanna. To jest producent. Instalatorzy sie nie popisali. A Viessmann ich nie wybiera, maja tam jakies szkolenia, ale ten widocznie nie byl na zadnym, albo za wczesnie zaczal imprezowac :)

martadela
13-01-2012, 17:12
Ja też nie mam pretensji do producenta.
Jak widać niesolidny sprzedawca/instalator/serwisant są wstanie zepsuć opinię o marce bardzo skutecznie.
Dla mnie to są braki szkoleniowe, i strach o własną d..pę, kosztem inwestora.

photos
13-01-2012, 17:14
Zajrzałam jeszcze raz na schemat wyświetlany przez PC:
ZADANA:
http://img545.imageshack.us/img545/2695/dsc00487x.jpg
JEST:
http://img833.imageshack.us/img833/5414/dsc00486ii.jpg
Ta wysoka temp. jest na obiegu wtórnym.

No na powrocie jest taka wysoka. Jak napisalem wczesniej pompa Viessmann 222-G ze sterowaniem pogodowym zalacza i wylacza sie na podstawie temp powrotu. Jak Twoja pompa podniosla w bardzo krotkim czasie temp o 7 stopni i uznala ze osiagnela temp na powrocie wystarczajaca aby ogrzac dom wowczas sie wylacza. Tak sie dzieje u Ciebie. Z tym ze raczej fizycznie nie mozliwe jest aby w takim krotkim czasie dala sobie z tym rade, wniosek padniety czujnik

dargoth
13-01-2012, 17:45
Jeśli się okaże, że czujnik był padnięty i panowie serwisanci nie zdiagnozowali tego na żadnej z wizyt, mimo zwracania uwagi na objawy, to zasadnym się wydaje żądanie zwrotu pieniędzy za przeglądy. Myślę, że Viesman jeśli jest solidną firmą powinien pomóc w wyegzekwowaniu niesłusznie pobranych kwot.

martadela
13-01-2012, 17:51
Jeśli się okaże, że czujnik był padnięty i panowie serwisanci nie zdiagnozowali tego na żadnej z wizyt, mimo zwracania uwagi na objawy, to zasadnym się wydaje żądanie zwrotu pieniędzy za przeglądy. Myślę, że Viesman jeśli jest solidną firmą powinien pomóc w wyegzekwowaniu niesłusznie pobranych kwot.
Jak tylko będę miała czarno na białym co dolega mojej instalacji...
to wyegzekwuję należne mi zadośćuczynienie.

photos
13-01-2012, 17:59
wezwij instalatora i powiedz zeby wymienil czujnik.

aadamuss24
13-01-2012, 18:20
Martadela masz pewnie jakiś protokół z przeglądu gdzie są wpisane temperatury i ustawienia, możesz to z tym porównać.

martadela
13-01-2012, 18:25
Martadela masz pewnie jakiś protokół z przeglądu gdzie są wpisane temperatury i ustawienia, możesz to z tym porównać.
Z przeglądów to mam tylko faktury...
Tak samo jak nie mam protokołu z pierwszego uruchomienia ani projektu instalacji.

martadela
13-01-2012, 18:56
Zamówiłam usługę kompleksową od A do Z w jednej firmie (wykonanie całej instalacji CO i CWU oraz wszelkie materiały). Wybrałam takie nietanie rozwiązanie by uniknąć problemów i ewentualnej późniejszej spychologii.
Wszelkie problemy z jakąkolwiek częścią całego układu zawsze zgłaszałam bezpośrednio do sprzedawcy-instalatora.
Jednocześnie mylnie zakładałam że jeżeli wybieram przedstawiciela renomowanej marki to mam do czynienia z profesjonalistami.
I tu właśnie wychodzę na frajera.

Zapomniałam że to Nasz Piękny Kraj i powinnam na wszystko zbierać kwity i papiery, że większość odwala "sztukę" i byle do domu, że nikt nie będzie myślał o mnie.
Łudzę się że teraz pod czujnym okiem Serwisu Fabrycznego wreszcie dowiem się prawdy i że moja instalacja zacznie działać prawidłowo.

plusfoto
13-01-2012, 19:00
Nie no nie rozumiem Jakim cudem dół bufora ma prawie 60 a góra nie całe 30 przecież powinno być odwrotnie. Coś jest w tym temacie nie tak.

rwxw
13-01-2012, 19:21
Nikt nic nie napisze?? nawet "ale lipa"??
Napiszę: masakra... Niech tych maheruf.... Przy sprężarce załączającej się co kilka sekund na kilka sekund żywotność jej szybko spada i koniecznie musisz to jak najszybciej rozwiązać. Zacznij od pomiarów temperatur wszystkich 4-rech rurek wychodzących z pc. Bez tego nic nie wiemy poza tym, że jest źle. Załóż 4-ty termometry przylgowe (samochodowe, czy jakiekolwiek inne z czujnikami na kabelkach) na we i wy górnego i dolnego źródła. Czujniki dociśnij do gołych rur i to zaizoluj izolacją do rur, po czym zaciśnij. Zanotuj temperatury podczas pracy.

martadela
13-01-2012, 20:51
Załóż 4-ty termometry przylgowe (samochodowe, czy jakiekolwiek inne z czujnikami na kabelkach) na we i wy górnego i dolnego źródła. Czujniki dociśnij do gołych rur i to zaizoluj izolacją do rur, po czym zaciśnij. Zanotuj temperatury podczas pracy.
To jest pomysł - samochodowe... a ja durna baba od 2 tyg się zastanawiam od kogo by tu jakiś porządny termometr pożyczyć.
Jeden mam, a 3 dokupię :)

Prawdę powiedziawszy to po tym wszystkim zaczynam myśleć o jakimś całym systemie notującym poszczególne parametry np 2 razy na dobę. Da się coś takiego zrobić?

photos
13-01-2012, 21:04
pewnie sie da. Ale po co. Zamontuj te czujniki i bedziesz wiedziala do jakich temperatur pompa podgrzewa wode, i jakie temp masz na wyjsciu z bufora. Moim zdaniem napewno nie 60. I tu tkwi jesli nie caly to czesc problemu

martadela
13-01-2012, 21:21
Ponieważ od 3 dni siedzę w pomieszczeniu gospodarczym i robię notatki to odkryłam kolejną prawidłowość, po godzinie 22 PC startuje normalnie... Niezależnie od temperatury zewnętrznej (bywało po +11stC)
http://img9.imageshack.us/img9/218/dsc00488ir.jpg
http://img825.imageshack.us/img825/3051/dsc00489en.jpg

plusfoto
13-01-2012, 21:22
Przy takich różnicach temperatur wystarczy że złapiesz ręką za rury 60 stopni powinno cię prawie parzyć. Obawiam się że tam jest nie więcej jak 25.
P.S A tutaj widać prawidłowe odczyty 33 góra i 29 dół.

photos
13-01-2012, 21:33
w takim ukladzie wynika ze cos jest przestawione. Zadzwon na infolinie viessmanna jest czynna 24 na dobe. W sprawach ustawien powinni pomoc.
A jeszcze jedna rzecz nie masz w pompie przywracania ustawien fabrycznych?? Przeczytaj w insrukcji

martadela
13-01-2012, 21:33
Dokładnie.

Gdyby pompa zawsze źle wskazywała to nie było by całej zadymy z serwisantami.
Tymczasem moja pompa jest szalona i kilka razy dziennie startuje prawidłowo i wtedy odczyty ma prawidłowe, oraz kilka/kilkanaście razy świruje i wtedy jest zadyma z odczytem.
Na szczęście teraz mam masę zdjęć, filmów i notatek i już nikt mi nie powie że wszystko jest ok.

Właśnie mierzę temp na wejściach i wyjściach z bufora.
Jutro jak będzie taktować spróbuję zdążyć zmierzyć - mam na to niecałe 60sec ;)

martadela
13-01-2012, 21:48
w takim ukladzie wynika ze cos jest przestawione. Zadzwon na infolinie viessmanna jest czynna 24 na dobe. W sprawach ustawien powinni pomoc.
A jeszcze jedna rzecz nie masz w pompie przywracania ustawien fabrycznych?? Przeczytaj w insrukcji
Mam.
W styczniu jak mi pompa zaczęła wariować wisząc na telefonie z serwisantem przywracałam ustawienia do fabrycznych.
We wrześniu na przeglądzie serwisant potwierdził że wszystko jest na ustawieniach fabrycznych.
Ja mam dostęp tylko z poziomu USERA i tu mam ustawione 24h/dobę, 7dni w tygodniu, zadana 22st.
Żadnych zmian dzień/noc. Wyłączone grzałki elektryczne.

Teraz nic nie będę zmieniać. Czekam do poniedziałku. Mam zamiar nie spuszczać z oka tego biednego człowieka i robić zdjęcia wszytkich danych na wyświetlaczu PC.

rwxw
13-01-2012, 22:24
zaczynam myśleć o jakimś całym systemie notującym poszczególne parametry np 2 razy na dobę. Da się coś takiego zrobić?
Da się. Można podłączyć do komputera czujniki temperatury DS1820 i zbierać na bieżąco wyniki pomiarów. Na aledrogo można znaleźć gotowe zestawy (czujniki + adapter) lub części, a oprogramowanie jest darmowe. Jest też gotowy lub do samodzielnego montażu kit AVT2787 termometr-pc jako rejestrator/przejściówka.

rwxw
13-01-2012, 23:38
Serwis fabryczny sugeruje:
- uszkodzenie czujnika temp w buforze,
- niewłaściwe podpięcie tegoż,
sprawdź na rurach zasilanie i powrót z pc ręką lub tymi termometrami o których pisałem, czy temperatury mniej więcej się zgadzają, czy kompletnie się rozjechały. W buforze góra powinna być ciepła, pc powinna pobierać zimną wodę z dołu bufora, podgrzewać ją o 5-8 stopni i wypuszczać u góry zasobnika. Zawór trójdrożny zamontowany przy (lub wewnątrz - nie wiem jaka jest konstrukcja instalacji) pc powinien przekierowywać grzanie tylko na zasobnik cwu lub tylko na bufor co. Sprawdź po temperaturach rur, czy tak się dzieje.

- zapowietrzony obieg wtórny lub pierwotny.
Jeżeli faktycznie któryś układ jest zapowietrzony to czemu odpowietrzniki automatyczne tego nie poprawiają???
Zapowietrzenie jest prawdopodobne. Sprawdź, czy odpowietrzniki automatyczne są odkręcone, jeśli są zakręcone, to nie odpowietrzają. Sprawdź, czy nie bulgocze woda w rurach.

Pyxis
14-01-2012, 11:14
Da się. Można podłączyć do komputera czujniki temperatury DS1820 i zbierać na bieżąco wyniki pomiarów. Na aledrogo można znaleźć gotowe zestawy (czujniki + adapter) lub części, a oprogramowanie jest darmowe. Jest też gotowy lub do samodzielnego montażu kit AVT2787 termometr-pc jako rejestrator/przejściówka.

Ja zrobilem w celach testowych amatorszczyzne, ale dziala:
Wyskalowane termometry elektroniczne zamontowane przylgowo do rur pod izolacja. Do tego kamera IP ktora co 10 min robi fotke i wrzuca po FTP na serwer.

Absolutny prymityw, ale czas montazu i uruchomienia to 20 min ;-)

http://szkut.com/dom/pci.jpg_78.jpg

martadela
14-01-2012, 11:21
Odpowietrzniki automatyczne sprawdziłam - te czarne korki na górze mają spory luz - o to chodzi?
Po dłuższym czasie taktowania pompy słychać jak otwiera się zawór 3D i słychać jak się coś przelewa, nawet jakby się coś napełniało - takie "ciurkanie".
Wtedy też magicznie zmienia się wskazanie temp na buforze na prawidłowe i PC odpala normalnie.

Dzisiaj kupię czujniki, bardzo jestem ciekawa wyników.

martadela
14-01-2012, 17:38
A jeszcze jedna rzecz nie masz w pompie przywracania ustawien fabrycznych?? Przeczytaj w insrukcji

"Reset włączony przez klienta z poziomu obsługowego powoduje przywrócenie ustawień do ustawień fabrycznych tylko na poziomie obsługowym klienta. Aby zresetować wszystkie parametry, należy skontaktować się z firmą instalatorską"

plusfoto
14-01-2012, 18:58
W/g mnie:
1. Zwalony zawór 3D
2. Zwalone sterowanie lub podłączenie zaworu 3D
3. Walnięty czujnik na dole bufora

Obstawiam na coś związanego z 3D

aadamuss24
16-01-2012, 09:26
Obstawiam zabrudzony wymiennik c.w.u.

martadela
16-01-2012, 13:57
Był serwis. Oczywiście PC jak na złość chodziła w miarę normalnie :(
Dobrze że mam ponagrywane filmy bo by mi jeszcze powiedzieli że zmyślam.
Pan przejrzał instalację, zmienił nastawienie temp na buforze na 50st i histerezę na 10. Czyli przy 40st na buforze PC będzie się załączać.
Mam obserwować PC i dawać znać co się dzieje.


Obstawiam zabrudzony wymiennik c.w.u.
Możesz rozwinąć?
Nie było by wtedy tak że problem występowałby jedynie przy grzaniu CWU?
Jaką zależność ma wymiennik CWU do bufora CO?

martadela
16-01-2012, 13:59
Zapomniałam:
podłączenie czujników bufora prawidłowe,
działanie niby też - ale Pan zastrzegał że to może być tak że przy niskich temp działa prawidłowo a przy wysokich świruje.

photos
16-01-2012, 14:11
Był serwis. Oczywiście PC jak na złość chodziła w miarę normalnie :(
Dobrze że mam ponagrywane filmy bo by mi jeszcze powiedzieli że zmyślam.
Pan przejrzał instalację, zmienił nastawienie temp na buforze na 50st i histerezę na 10. Czyli przy 40st na buforze PC będzie się załączać.
Mam obserwować PC i dawać znać co się dzieje.



Możesz rozwinąć?
Nie było by wtedy tak że problem występowałby jedynie przy grzaniu CWU?
Jaką zależność ma wymiennik CWU do bufora CO?

Nie chce się wymądrzać ale na moje oko to nie pomoże.
Co z tego ze przestawił histerezę...to spowoduje oczywiście rzadsze załączenia. Ale nie rozwiąże problemu Jakim jest podbijanie temperatury na dole bufora - to po pierwsze, a drugi problem to czas nagrzewania tej wody na dole bufora. Teraz będzie to wyglądało tak że pompa będzie miała mniej załączeń na minute, choć pewnie niewiele, ale będzie równie szybko nagrzewać wodę na dole jak było wcześniej, a tym samym szybko tez się wyłączy. To jest problem do rozwiązania a nie przestawianie histerezy. Ale serwisantem nie jestem wiec mogę się mylić :)

martadela
16-01-2012, 14:15
Tez mam wrażenie że to działanie doraźne.
Pożyjemy zobaczymy,
Wg moich dotychczasowych obserwacji PC powinna jeszcze ok 2dni pracować "normalnie" i potem znowu powinna wpaść w te ślepe starty.

aadamuss24
16-01-2012, 20:02
Czy podgrzew cwu masz non stop czy w określonych godzinach ?

martadela
16-01-2012, 20:14
między 7-21.
Przy czym CWU ładuje się raz dziennie.

martadela
16-01-2012, 20:45
C.O. 24h
C.W.U. 7-21 ustawiłam tak po zakończeniu sezonu grzewczego - wiosną ub roku - bo mi przeszkadzało jak się pompa uruchamiała po wieczornej kąpieli.
W tych "ślepych startach" na filmach widać że chodziła pompa od CO a nie CWU.
Przeglądnęłam moją bogatą bibliotekę zdjęć i filmów, na niektórych widać że zbiornik CWU ma temp. góra 48st dół 37st, więc pompa na pewno nie musi go ładować, włącza się i próbuje ładować wychłodzoną podłogę
Przed przyjazdem serwisanta dało się zaobserwować wyraźny rytm:
- 40-45min postoju i 30-40min pracy i tak w kółko.
Na 15-20 startów na dobę tylko jeden był od ładowania CWU.

Bywają takie dni kiedy CWU w ogóle się nie ładuje a PC i tak startuje ok 20 razy.

Mimo wszystko przyjrzę się temu. Poczekam ze 2 dni poobserwuję co się dzieje po zmianie temp na buforze CO.
+- w czwartek zmienię nastawienie grzania CWU na 12-14 i zobaczymy co się będzie działo.

aadamuss24
16-01-2012, 20:49
Czy filtr na powrocie ktoś sprawdzał ?

martadela
16-01-2012, 20:49
I jeszcze jedno. Mam w notatkach z pracy PC 12.10 PC wpadła w taktowanie i do17.10 była ustawiona na samo CWU, dom w tym czasie ogrzewaliśmy kominkiem.

martadela
16-01-2012, 20:51
Czy filtr na powrocie ktoś sprawdzał ?
Filtr na powrocie CO? czy CWU?
hmm nie wiem, a gdzie on jest?

martadela
16-01-2012, 21:06
Sprawdziłam listę części zamiennych dla mojej pompy i nie widzę na wykazie filtra. Jest tylko "płytowy wymiennik ciepła".

Jak to sprawdzić czy winowajcą jest obieg CWU??

aadamuss24
16-01-2012, 21:16
Wymusić podgrzew cwu i zobaczyć czy czas nagrzewania jestp taki jak zwykle i jak szybko przyrasta temperatura. Jeśli jest szybki przyrost temperatury po stronie PC to znaczy ze jest słaby odbiór ciepła. Filtr jest gdzieś na instalacji. Albo na powrocie do bufora albo do PC.

martadela
16-01-2012, 21:19
Wymusić podgrzew cwu i zobaczyć czy czas nagrzewania jestp taki jak zwykle i jak szybko przyrasta temperatura. Jeśli jest szybki przyrost temperatury po stronie PC to znaczy ze jest słaby odbiór ciepła.
Jutro to poobserwuję. Specjalnie zużyję ciepłą wodę i przypilnuję czasu ładowania CWU


Filtr jest gdzieś na instalacji. Albo na powrocie do bufora albo do PC.
To by oznaczało że je nie mam żadnego filtra.

robdk
16-01-2012, 22:37
Wg. zdjęć jeden filtr jest nad pompą.
Z narysowanego przez ciebie schematu nie wynika jak jest podłączony zbiornik CWU. Czy jest dodatkowy zawór 3D? Tak jak na schemacie producenta?
Bo pokazany jest tylko wycinek schematu.
Obstawiam też problem z którymś z zaworów 3D.

aadamuss24
16-01-2012, 23:26
Zbiornik cwu jest fabryczny w jednej obudowie ze sprezarka, podgrzew cwu przez wyymiennik.

martadela
17-01-2012, 08:49
Wg. zdjęć jeden filtr jest nad pompą.
Obstawiam też problem z którymś z zaworów 3D.

Które z urządzeń na tym zdjęciu to filtr?
http://img12.imageshack.us/img12/6628/dsc00482vg.jpg
Bo jeżeli to białe pudełko - to to jest zawór 3D z napędem.

Niestety instalację mam w tak małym pomieszczeniu i tak ściśniętą że nie jestem w stanie zrobić lepszego zdjęcia.
Mam filtr mechaniczny zaraz na wejściu wody do budynku, i żadnych więcej o których bym wiedziała.

Ja trochę podejrzewam zawór w PC który przekierowuje grzanie z CO na CWU.
Serwisant wysnuł teorię że grawitacyjnie gorąca woda podchodzi "powrotem" do bufora i stąd te wysokie odczyty.

robdk
17-01-2012, 09:37
Filtr masz poniżej zaworu 3D. Powyżej zielonej pompy znajduje się bezpośrednio filtr, nad nim jest zawór odcinający (czerwona rączka) i dopiero zawór 3D.

robdk
17-01-2012, 09:39
Wyprodukowałam :)
Zdjęcia:


http://img16.imageshack.us/img16/6845/dsc00483of.jpg

Filtr to jet "toto" mosiężne co na nim wisi ta karteczka.

martadela
17-01-2012, 09:55
Aaaaa
A ja myślałam że to jakiś zawór przeciwzwrotny albo co.

To we wrześniu w tym nie grzebali ani teraz.

Znaczy że jak wyłączę wszystkie pompki i zamknę zawór przed nim to mogę go wykręcić i zobaczyć co tam siedzi?

aadamuss24
17-01-2012, 10:04
Masz go prawdopodobnie na zasilaniu. Powinien być na powrocie z instalacji, byłoby lepiej. Jakoś dziwnym trafem bardziej się zapychają jak są na zasilaniu. Robią tak instalatorzy starej szkoły chcąc chronić pompe obiegową która kiedyś było drogim elementem instalcji a kocioł przepuszczał wszystko. Dzisiaj wymieniki urządzeń zatrzymują wszystko.
Do wyczyszczenia musisz zamknąć zawór nad filtrem i liczyć, że zwrotny będzie trzymał, brakuje drugiego zaworu.
pozdr adam

robdk
17-01-2012, 10:12
Aaaaa
A ja myślałam że to jakiś zawór przeciwzwrotny albo co.

To we wrześniu w tym nie grzebali ani teraz.

Znaczy że jak wyłączę wszystkie pompki i zamknę zawór przed nim to mogę go wykręcić i zobaczyć co tam siedzi?

Zawór zwrotny masz poniżej pompki ("toto" drugie mosiężne ;) )

rwxw
17-01-2012, 13:01
poobserwuję.
A jak tam 4 termometry na zasilanie i powrót gz i dz ? Zakupione ?

martadela
17-01-2012, 13:19
A więc.... :)
Po zmianie wprowadzonej przez serwisanta: stała zadana temp na buforze CO 50st, tak wygląda proces grzania:
- przykładowe grzanie samego CO:
start 11:06 - bufor 39st, 30st
koniec 11:50 - bufor 52st, 50st
Eksperyment z CWU.
Zużyłam całą gorącą wodę z zasobnika.
start PC 13:01 - zasobnik góra 43st , dół 17st, bufor CO 40st, 20st
Na schemacie PC grzeje CWU, chodzi pompa obiegowa od podłogówki.
13:11 - zasobnik 33, 30, bufor 40, 34
13:17 - zasobnik 35, 34, bufor 40, 37
13:21 - zasobnik 37, 35, bufor 40, 39
13:25 - zasobnik 38, 37, bufor 40, 40, założone przeze mnie termometry: powrót bufora 31, zasilanie 36
13:27 - zasobnik 39, 38, bufor 40, 41, założone przeze mnie termometry: powrót bufora 31, zasilanie 36
13:32 - zasobnik 41, 40, bufor 40, 43,
13:46 - zasobnik 47, 45, bufor 40, 48, założone przeze mnie termometry: powrót bufora 31, zasilanie 36
13:49 - zasobnik 47, 46, bufor 30, 49
13:55 - zasobnik 50, 48 koniec ładowania CWU, magiczna zmiana odczytu bufora na 39, 30
PC pracuje dalej ładując CO.



PC chodziła normalnie i sobie grzała

aadamuss24
17-01-2012, 14:37
Czyli ładując cwu, ładuje bufor. Czy dlatego, że zawór trójdrogowy nie domyka do końca czy dlatego, że na siłe tłoczy w bufor bo wymiennik przytkany. Magiczna zmiana bufora to wypchnięcie bardziej gorącej wody która została po grzaniu cwu - normalne.
Czyli grzała normalnie i nie taktowała?
Może wcześniej ustawienia wymuszały taktowanie a teraz coś jest zmienione ?
Czy regulator to CD 70?

photos
17-01-2012, 14:44
Dziwna jest ta róznica na powrocie bufora między czujnikiem fabrycznym a tym który zamontowałaś. Bo 2-3 stopnie mogło byc zakładajac bład termometru, oddalenie od zbiornika, i byc może nie całkiem prawidłowe odizolowanie od pomieszczenia. Ale tam była róznica 17 stopni.
Druga ciekawostka jest taka że grzejąc CWU wydaje sie w miare prawidłowo, rośnie też temp na buforze. Przynajmniej tak pokazują czujniki fabryczne. Fizycznie jednak zamontowane czujniki przez Ciebie pokazuja ze ta temp w ogóle nie rośnie i przez cała godzine grzania ciepłej wody jest stała. Moim zdaniem jest cos z czujnikami. Gdyby zawór 3d niedomagał wówczas "Twoje" czujniki pokazałyby wzrost temp.

photos
17-01-2012, 14:44
Adamus zauwaz że czujniki zamontowane przez martadele nie wskazuja na ladowanie bufora
One cały czas pokazuja stałą temp. Tylko czujniki w buforze pokazuja wzrost temp

aadamuss24
17-01-2012, 15:42
photos niby nie pokazują ale te drugie pokazują i wygląda jakby coś przebijało na bufor przy grzaniu c.w.u.
Te 17 stopni to 48-31 ? ale w którym miejscu na powrocie, może to jest powrót z ogrzewania i wcale nie wchodzi do bufora tylko wraca na pompę ciepła ?
Powrót i zasilanie bufora to wyjście z pc na bufor i powrót do pc ? tak ? i tam są "prywatne" czujniki przylgowo do rury ? chyba tak
W jaki sposób i gdzie są czujniki w buforze, w kapilarach czy przylgowo do rur czy bufora ?
Można zamknąć ręcznie jakieś zawory aby odciąć bufor i zobaczyć czy wtedy też będzie rosła temperatura.

Co do różnicy temperatur to już chyba wiem, powrót z podłogi w buforze wlatuje od razu w powrót do pompy ciepła i jest daleko od miejsca gdzie jest czujnik bufora ?

photos
17-01-2012, 16:42
martadela zamontowala na rurkach zasilania i powrotu bufora wlasne czujniki. Prawdopodobnie przylgowo. Wiec jakis blad pomiaru moze byc. przy temp ktore podala dla bufora na koncu dopisala jakie temp wskazywaly czujniki ktore zamontowala. Jesli czujnik ktory zamontowala na powrocie bufora wskazywal 31 stopni uwazam ze nie mozliwe jest aby czujnik fabryczny wskazal wowczas na powrocie 48 stopni. Znaczy jest mozliwe bo tak wskazal ale uwazam tu tkwi problem. Pytanie dlaczego tak sie dzieje

aadamuss24
17-01-2012, 19:06
Archiwum x :-) czasami dziwnie zachowują się temperatury tylko dalej nie wiadomo co jest winne. Jak dla mnie to gdzieś robi się jakiś dziwny przeplyw po skończonym podgrzewie cwu.

rwxw
17-01-2012, 19:41
13:46 - zasobnik 47, 45, bufor 40, 48, założone przeze mnie termometry: powrót bufora 31, zasilanie 36
Dziwne masz wyniki, termometry nie pokazują, że jakakolwiek temperatura rośnie. Czy na pewno czujniki termometrów są pod izolacją, przyciśnięte bezpośrednio do rury i zaizolowane czymś od zewnątrz ? Masz może też 2 na dz ?

martadela
17-01-2012, 21:36
Nie obserwuję temp. dolnego źródła - nie wiem czy te informacje były by przydatne w rozwiązaniu bieżącego problemu.

Termometry mam założone na: powrocie z bufora do PC oraz na zasilaniu z PC do bufora. Termometry są "marketowe", próba ich pomiarów wykazała że zaniżają o 1st względem skalibrowanego termometru, ale oba pokazują dokładnie taki sam odczyt w takich samych warunkach.
Założone są bezpośrednio na rury(przyklejone) pod pianką izolacyjną - mogę dołożyć drugą warstwę pianki...
Planuję założyć trzeci termometr na powrocie z podłogi do bufora za rurą z mieszacza:
http://img833.imageshack.us/img833/2726/schematinstalacjizczujn.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/833/schematinstalacjizczujn.png/)
Jutro też mam zamiar rozkręcić filtry: ten pod pompką CO i drugi koło pompki cyrkulacyjnej - mam ją co prawda wyłączoną ale pewnie coś tam przepływa.

Załączam zdjęcia z wcześniejszych odczytów temp:
http://img846.imageshack.us/img846/9541/pc1311.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/846/pc1311.png/)

http://img39.imageshack.us/img39/1352/pc1317.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/39/pc1317.png/)

http://img28.imageshack.us/img28/50/pc1321.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/28/pc1321.png/)

http://img52.imageshack.us/img52/8591/pc1325.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/52/pc1325.png/)

http://img534.imageshack.us/img534/1447/pc1327.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/534/pc1327.png/)

http://img839.imageshack.us/img839/8143/pc1332.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/839/pc1332.png/)

http://img845.imageshack.us/img845/3912/pc1346.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/845/pc1346.png/)

http://img850.imageshack.us/img850/6880/pc1355.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/850/pc1355.png/)

Dzisiaj od 11:50 do 22:35 sprężarka chodziła 5 razy, w sumie 5 godzin.
Krzywa nadal poziom 0 i nachylenie 0,5. Ponieważ PC już wczoraj zaczęła przegrzewać dom, dzisiaj rano zmniejszyłam zadaną na 21st -teraz w domu mam 24st. Dalej przegrzewa. Jutro albo znowu zmniejszę zadaną albo przestawię krzywą. Tylko jak tu teraz nie zaburzyć obserwacji...

rwxw
17-01-2012, 22:10
Dokładność tych czujników jest wystarczająca, pewnie w pokoju pokazują te dwadzieściakilka stopni, a więc mniej więcej tyle ile jest. Załóż je może trochę dalej od bufora, najlepiej przy pc, bo gdy CO nie chodzi, to bufor na nie chyba wpływa i mogą przekłamywać, a na razie pokazują bzdury w porównaniu z tymi ze sterownika. Od dz nie zaszkodzi choć raz zmierzyć, żeby znać deltę.

martadela
18-01-2012, 06:57
Czy regulator to CD 70?
Tak CD 70.

martadela
18-01-2012, 21:05
Raport:
odczyt licznika prądu: 8:00 > 4087,9 kWh 22:00 > 4100,9 kWh... czyli 13 kWh w ciągu 14 godzin.
Dzisiejsze starty tj. 18.01, czasy pracy:
7:35 do 7:51
8:13 do 8:54
9:55 do 10:41
11:46 do 12:29
nie było nas
15:32 do 16:07
17:31 do 18:02
19:09 do 19:56
20:55 do 21:41
i uwaga wisienka na torcie:
21:53 poniżej 60 sekund!!!!


http://www.youtube.com/watch?v=h-4eQaB6OJ8&feature=youtu.be

Zanosi się że jutro będzie większość dnia taktować.

photos
18-01-2012, 21:14
martadela tu trzeba dzialac a nie spisywac ciagle to samo. Bierz jakiegos fachowca ktory to przejrzy i postawi diagnoze. ale dobrego fachowca, bo dla mnie nie jest normalne to co sie U Ciebie dzieje, a dla poprzednich monterow jak najbardziej. Wzrasta temp na dole bufora a oni histereze zwiekszaja i zmniejszaja zadane temp. No w czym to ma pomoc?? Albo tlumacza za czujniki tak w roznych warunkach moga sie zachowywac...ja uwazam ze czas zaczac dzialac.

plusfoto
18-01-2012, 21:17
A jak tam filterki?


I przy okazji pytanie do bosów forum - zegara nie da się normalnie ustawić?

martadela
18-01-2012, 21:29
Filtry bez jakichś widocznych paproszków, jedno maleńkie włókienko jakby max 2mm długi i bardzo cienki włosek pakuły.
Na korku od filterka w środku szare "coś" jakby kurz tylko że mokry :)
Paluchy mi toto wybrudziło.
Pierwszy raz używałam klucza 25 :)

aadamuss24
19-01-2012, 08:13
Klucz mało typowy :)
A czujniki masz oryginalne ?

martadela
19-01-2012, 09:18
Wszystko mam oryginalne... Wszystko Vieśka. Wszystko było instalowane przez jedną firmę handlującą Vieśkiem.

martadela
19-01-2012, 18:08
Serwis gwaranta wywiesił białą flagę.
Przyjedzie serwis fabryczny.

Zobaczymy.

Pompa świruje... chyba powinni mi wymienić sprężarkę na nową, przecież ona będzie miała po tym wszystkim taką liczbę startów co taka 6 letnia... a ma dopiero 2,5roku.

photos
19-01-2012, 18:46
eee spokojnie...przewiduje sie co najmniej 50 tys startów

aadamuss24
19-01-2012, 19:41
Możesz zrobić fotke czujnika ?

Daga&Adam
19-01-2012, 19:58
U mnie jednak problem polega na tym że pompa włacza się na mniej niż minutę. To jest jakaś patologia i nie powinna mieć miejsca.

Ewidentnie brak odbioru ciepla - powod moze byc rozny - padnieta pompa, zatkany dokumentnie filterek, niedzialajacy zawor 3g lub inne rzeczy. Pompa zapewne przechodzi w tryb awaryjny - na filmiku widac ze temp. dochodzi do 60stC (nie wiem dokladnie co to) w bardzo krotkim czasie i pompa wylacza sie. Zapewne zadzialal czujnik cisnienia (presostat) lub temperatury. A skad jestes ? Chetnie bym sie podjal wyzwania bo kumatemu inwestorowi az sie chce pomoc :-)

Daga&Adam
19-01-2012, 20:08
Odpowietrzniki automatyczne sprawdziłam - te czarne korki na górze mają spory luz - o to chodzi?
Po dłuższym czasie taktowania pompy słychać jak otwiera się zawór 3D i słychać jak się coś przelewa, nawet jakby się coś napełniało - takie "ciurkanie".
Wtedy też magicznie zmienia się wskazanie temp na buforze na prawidłowe i PC odpala normalnie.


Ciurkanie to na 100% efekt zapowietrzenia instalacji. Co by potwierdzalo ze to nie czujnik jest walniety tylko poprostu pompa podgrzewa wode ktora "nie plynie dalej". Dlatego podgrzewa ja tak szybko po czym sie wylacza. Dla mnie albo ktos podlaczyl zle kabelki albo podlaczenia do zaworu 3d (przyjrze sie pozniej zdjeciom i schematowi instalacji) - szczegolnie ze na buforze *zawsze* ciepla woda jest na gorze, zobacz jak to wyglada u mnie przykladowo w ciagu jednego dnia:

http://pc.szyna.civ.pl/graph.php?realform=true&startTime=1324498045&endTime=1324584445&showLegend=1&showAlarms=1&sensor[]=106E7B5E020800C2&sensor[]=1096B46C02080013

Niebieski to bufor gora, czerwony dol. Jeszcze sie nie zdarzylo zeby na dole bylo cieplej niz na gorze, to fizycznie niemozliwe :-)

Podobnie jest z baniaczkiem CWU:

http://pc.szyna.civ.pl/graph.php?realform=true&startTime=1324498114&endTime=1324584514&showLegend=1&showAlarms=1&sensor[]=1051A16C020800A7&sensor[]=1018CA6C02080025

photos
19-01-2012, 20:37
adam obejrzyj jakis filmik ktory zalinkowala martadela. To jest pompa z czujnikiem pogodowym. Czyli wlaczenie i wylaczenie pompy zaleay od temp wody powrotnej GZ do pompy ciepla. W tym przypadku pompa zasila bufor. A wiec wody powrotnej z bufora. Zauwaz na filmiku ze powrot bufora w minute rosnie o kilka stopni. Z 50 do 60. Ja sie wcale nie dziwie ze ona sie tak szybko wylacza. Ba nawet musi skoro na powrocie juz ma taka temp. Pytanie dlaczego

Daga&Adam
19-01-2012, 20:46
adam obejrzyj jakis filmik ktory zalinkowala martadela. To jest pompa z czujnikiem pogodowym. Czyli wlaczenie i wylaczenie pompy zaleay od temp wody powrotnej GZ do pompy ciepla. W tym przypadku pompa zasila bufor. A wiec wody powrotnej z bufora. Zauwaz na filmiku ze powrot bufora w minute rosnie o kilka stopni. Z 50 do 60. Ja sie wcale nie dziwie ze ona sie tak szybko wylacza. Ba nawet musi skoro na powrocie juz ma taka temp. Pytanie dlaczego

Tylko czemu rosnie na powrocie a na zasilaniu nie ? Przeciez to nielogiczne ;) Zawsze powrot jest chlodniejszy od zasilania. Moga byc pomylone czujniki (powrot zalozony do zasilania, a zasilanie do powrotu) - wtedy temperatura tak naprawde rosnie na zasilaniu - a ze cos blokuje przeplyw (uszkodzona pompka, zamkniety zawor 3d) to i pompa szybko sie wylacza (po osiagnieciu 60stC na zasilaniu - stan awaryjny czy poprostu zbyt duza roznica cisnien i presostat uruchamia zabezpieczenie.

Sprobuj w swojej pompie zamknac zawor na zasilaniu jak bedzie dzialac - zobaczysz taki sam efekt - na wyjsciu nagle zacznie rosnac temperatura i pompa stanie :)

photos
19-01-2012, 20:53
z tymi pomylonymi czujnikami tez moze byc prawda...

Daga&Adam
19-01-2012, 20:56
z tymi pomylonymi czujnikami tez moze byc prawda...

Tylko kurde, zeby tego nie zauwazyl zaden z instalatorow ktory to ogladal? Nie wierze :-) A moze wogole pomylone sa rury - zasilanie podlaczono tam gdzie powinien byc powrot, a powrot tam gdzie zasilanie.. Za 30 min przyjrze sie jeszcze tym zdjeciom i schematowi bo narazie nie mialem czasu tego rozkminic ale ewidentnie cos tu nie gra :)

rwxw
19-01-2012, 21:03
Ewidentnie brak odbioru ciepla
Też na to stawiam, i żeby to potwierdzić czekam na wyniki pomiarów temperatury zasialnia i powrotu gz zrobione niezależnymi od pc termometrami przy poprawnie i niepoprawnie działającej pc.

photos
19-01-2012, 21:04
na pompie, przynajmniej u mnie jest napisane ktore rurki wychodzace do czego sluza, ewentualnie w instrukcji mozna zobaczyc. Dziwnie te pomki do gory nogami sa zamontowane. Pomylili tez zasilanie z powrotem na rozdzielaczach podlogowki...chyba wszystko jest tu mozliwe

martadela
19-01-2012, 21:08
Moga byc pomylone czujniki (powrot zalozony do zasilania, a zasilanie do powrotu)
Wydaje mi się że w takim przypadku problem byłby permanentny, tymczasem moja PC działa kilka dni "prawidłowo" i kilka dni ma "ślepe strzały". Mam wrażenie że coś jest uszkodzone - na umarciu, dlatego raz działa prawidłowo a raz nie... (jaka mądra konkluzja ;) )


Możesz zrobić fotke czujnika ?

Bardzo chętnie, ponieważ nie mam pojęcia o który konkretnie chodzi obfociłam 3:
-góra bufora (kabelek idzie do mieszacza)
http://img855.imageshack.us/img855/3935/dsc00611ve.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/855/dsc00611ve.jpg/)

- dół bufora ( czujnik nie ma żadnego widocznego kabelka)
http://img838.imageshack.us/img838/3937/dsc00612vy.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/838/dsc00612vy.jpg/)

- zasilanie podłogi (za pompką obiegową)
http://img855.imageshack.us/img855/6841/dsc00610g.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/855/dsc00610g.jpg/)

Tu pragnę zaznaczyć że ryzykowałam utknięcie między PC a buforem, mam nadzieję że było warto i te zdjęcia coś powiedzą.

A tu film:

http://www.youtube.com/watch?v=aw1NQQqRkwE&feature=youtu.be

martadela
19-01-2012, 21:16
Też na to stawiam, i żeby to potwierdzić czekam na wyniki pomiarów temperatury zasialnia i powrotu gz zrobione niezależnymi od pc termometrami przy poprawnie i niepoprawnie działającej pc.
Troszkę się już gubię - chodzi o dolne źródło? DZ?
Bo ja mogę w dowolne miejsce termometry przykleić.

rwxw
19-01-2012, 21:21
Troszkę się już gubię - chodzi o dolne źródło? DZ?
Raczej o górne, ale deltę dolnego też nie zaszkodzi przynajmniej sprawdzić.

martadela
19-01-2012, 21:24
Przepraszam ale co to jest "górne źródło"? Tylko łopatologicznie proszę.

rwxw
19-01-2012, 21:28
To co odbiera ciepło z pc, a więc np. podłogówka. U Ciebie chodzi o temperatury rurek wychodzących z pc w kierunku bufora, bo u ciebie bufor już wchodzi w skład gz, a więc układu odbierającego ciepło z pc.

martadela
19-01-2012, 21:34
To co odbiera ciepło z pc, a więc np. podłogówka. U Ciebie chodzi o temperatury rurek wychodzących z pc w kierunku bufora.

Aha.
W takim razie ja właśnie mam termometry na tych rurkach.
Na zasilaniu - czyli na rurce od PC do bufora, czujnik mam jakieś 50cm od bufora. Odczyty podawałam i wcześniej i są na ostatnim filmie.
Na powrocie - czyli z podłogówki woda wraca do bufora a z bufora do PC i na tym ostatnim odcinku też mam czujnik.
Mam jeszcze trzeci czujnik w miejscu gdzie woda z podłogi wraca do bufora i odchodzi odgałęzienie do mieszacza - serwisant sugerował "grawitacyjne cofanie się gorącej wody".
Zresztą na drugim zamieszczonym przeze mnie schemacie naniosłam moje czujniki.

Chyba że mają być zupełnie gdzie indziej???

martadela
19-01-2012, 21:59
Uwaga odkryłam kolejną prawidłowość
Na schemacie wewnątrz pompy jest oznaczony zawór 3D. Zawsze gdy PC ma ślepe strzały jest przy nim "100" wg instrukcji jest to: Sygnalizator ustawienia mieszacza ogrzewania/CWU w %.
Jak mam to rozumieć?
Tzn że gdy chodzi sprężarka w PC rośnie temp, wewnętrzny zawór 3D reguluje czy będzie ładował CO czy CWU... Gdy np jest 43% tzn że te 43 idzie na CWU a reszta CO???
Do tej uważałam że informację tą mam na wyświetlaczu gdzie pokazane są pompki i ich praca. Gdyby tak było to przy ładowaniu CO ten zawór pokazuje 0%.
Przy "ślepych startach" pokazuje 100%, ALE nie chodzi pompka od ładowania CWU.
Może ta pompka lub to co nią steruje jest walnięte?????

martadela
19-01-2012, 22:02
http://www.youtube.com/watch?v=jCbAQkNGhEo&feature=youtu.be

Ciekawe...
Co Wy na to???

rwxw
19-01-2012, 22:03
Odczyty podawałam i wcześniej i są na ostatnim filmie.
Niby są w dobrych miejscach, ale te temperatury które podawałaś kompletnie nic nie wskazują i nie widać związku z tym co się dzieje w buforze i w instalacji. Cały czas 31, 36, a bufor 48. Na filmie 24, 25, 26, więc też nic, a bufor cieplejszy. Trudno mi powiedzieć co jest źle, ale coś z nimi jest nie tak, sprawdź może ręką jakie są prawdziwe temperatury rur, czy są zbliżone do ich wskazań, czy pc działa w czasie tych pomiarów ?

rwxw
19-01-2012, 22:11
Sygnalizator ustawienia mieszacza ogrzewania/CWU w %. Jak mam to rozumieć? ..... Przy "ślepych startach" pokazuje 100%, ALE nie chodzi pompka od ładowania CWU
Zawór 3d ma za zadanie przekierować wodę albo na instalację co, albo na cwu. Zgodnie z decyzją sterownika (za zimne cwu, no to grzejemy, nagrzane, to przełączamy się na co). Bez żadnych regulacji, tylko zerojedynkowo, albo tu, albo tu. Oczywiście chwile się on przestawia, ale po przestawieniu tylko jeden obwód ma działać. Jeśli nie chodzi pompka wymuszająca przepływ wody przez pc, to pc się przegrzewa i natychmiast awaryjnie wyłącza. Jeśli obiegówka nie działa, to nie ma przepływu i tu jest pies pogrzebany.

Daga&Adam
19-01-2012, 22:16
Uwaga odkryłam kolejną prawidłowość
Na schemacie wewnątrz pompy jest oznaczony zawór 3D. Zawsze gdy PC ma ślepe strzały jest przy nim "100" wg instrukcji jest to: Sygnalizator ustawienia mieszacza ogrzewania/CWU w %.
Jak mam to rozumieć?
Tzn że gdy chodzi sprężarka w PC rośnie temp, wewnętrzny zawór 3D reguluje czy będzie ładował CO czy CWU... Gdy np jest 43% tzn że te 43 idzie na CWU a reszta CO???
Do tej uważałam że informację tą mam na wyświetlaczu gdzie pokazane są pompki i ich praca. Gdyby tak było to przy ładowaniu CO ten zawór pokazuje 0%.
Przy "ślepych startach" pokazuje 100%, ALE nie chodzi pompka od ładowania CWU.
Może ta pompka lub to co nią steruje jest walnięte?????

Przejrzalem wszystko, zapoznalem sie ze schematem, zobaczylem filmy i tak:

1. Czujniki masz przyklejone dobrze - wszystko sie zgadza. Sugerowalem sie wczesniej tym co sterownik pokazuje a on pokazuje na tym malym prostokaciku po prawej temperature zasilania jaka wychodzi z pompy (na dole) i temperature jaka panuje w buforze (na gorze). Wszystko sie zgadza - w tabelce informacyjnej pozniej widac prawidlowe temperatury - tj. strona wtorna (czyli gorne zrodlo) zasilanie jest zawsze wyzsze od powrotu. Wszystko gra.

2. To co odkrylas to wlasnie zrodlo problemu. Sprezarka sie wlacza i grzeje wode w GZ ale ta ciepla i ogrzana woda wogole nigdzie nie wychodzi poza PC. Nie ma odbioru ciepla. Potwierdzaja to Twoje odczyty temperatur - na Twoich czujnikach jest stale 26/27stC (czyli mniejwiecej tyle ile w buforze), a pompa pokazuje na zasilaniu i powrocie coraz wyzsze temperatury az osiaga 61/60stC i wtedy sie wylacza (awaryjnie). To cieplo krazy na bardzo krotkim obiegu gdzies w samej pompie. Prawdopodobnie zawor 3D z jakiegos powodu ustawia sie tak, ze woda z zasilania odrazu wraca na powrot - przez co temperatura na nim tak szybko rosnie. To cieplo nie wychodzi na zewnatrz.

Sprawdzilbym i wymienil / poprawil w pierwszej kolejnosci kable ktore ida w samej pompie do tego jej wewnetrznego zaworu 3d. Tu moze cos byc poluzowane i zawor nie przestawia sie jak trzeba. Rowniez sam zawor moze byc uszkodzony - raz sie otwiera, raz nie.. Odkrecilbym go i sprawdzil czy nie ma w nim jakichs paprochow ktore moga blokowac jego prace. Tak czy inaczej nie szukaj zrodla problemow za buforem - problemem jest to czemu ten zawor sie nie otwiera na bufor. Problem albo w samym sterowniku albo sprzetowy.

rwxw
19-01-2012, 22:16
Ciekawe...Co Wy na to???
No, jak pc dobrze działa, to przepływy masz ok, bo delta (pomiędzy 33 zasilanie, 28 powrót?) wynosi prawidłowe 5 stopni.

Daga&Adam
19-01-2012, 22:19
Zawór 3d ma za zadanie przekierować wodę albo na instalację co, albo na cwu. Zgodnie z decyzją sterownika (za zimne cwu, no to grzejemy, nagrzane, to przełączamy się na co). Bez żadnych regulacji, tylko zerojedynkowo, albo tu, albo tu. Oczywiście chwile się on przestawia, ale po przestawieniu tylko jeden obwód ma działać. Jeśli nie chodzi pompka wymuszająca przepływ wody przez pc, to pc się przegrzewa i natychmiast awaryjnie wyłącza. Jeśli obiegówka nie działa, to nie ma przepływu i tu jest pies pogrzebany.

Obiegowka chyba chodzi - zwroc uwage ze temperatura powrotu praktycznie rosnie tak samo jak temperatura zasilania. Gdyby nie dzialala obiegowka to roslaby tylko temperatura zasilania, a powrot wcale lub bardzo powoli. Trzeba zobaczyc jak sa podlaczone wewnatrz rury z zaworu 3d - czy moze byc taka sytuacja ze zawor przestawia sie w pozycje np grzania CWU, wlacza sie pompka obiegowa CO i w takim stanie ona pompuje w krotkim obiegu (np. zasilanie -> zawor3d -> pompka -> powrot), nie wychodzac wogole poza sama PC.

Daga&Adam
19-01-2012, 22:22
Martadela - dobrze byloby jakbys na schemacie jeszcze dorysowala jak jest podlaczony zasobnik :)

Daga&Adam
19-01-2012, 22:28
Uwaga odkryłam kolejną prawidłowość
Na schemacie wewnątrz pompy jest oznaczony zawór 3D. Zawsze gdy PC ma ślepe strzały jest przy nim "100" wg instrukcji jest to: Sygnalizator ustawienia mieszacza ogrzewania/CWU w %.
Jak mam to rozumieć?
Tzn że gdy chodzi sprężarka w PC rośnie temp, wewnętrzny zawór 3D reguluje czy będzie ładował CO czy CWU... Gdy np jest 43% tzn że te 43 idzie na CWU a reszta CO???


Tak - jak widac przy prawidlowej pracy i grzaniu bufora powinno byc 0, a przy taktowaniu - 100. Generalnie ten zawor powinien byc albo na 0 albo na 100, albo puszcza ciepla wode na zasobnik, albo na bufor CO. To zawor mieszajacy ale w tym wypadku uzyty jako rozdzielajacy. Wyobraz sobie takie "T" - od dolu idzie zasilanie z pompy, a zawor decyduje czy puscic go w lewo do zasobnika, czy w prawo do bufora :) Z jakiegos powodu u Ciebie w jakichs momentach mimo ze powinien byc "w prawo do bufora", jest "w lewo do CWU". Tylko wtedy powinien grzac zasobnik CWU - niemniej czort wie jak to jest podlaczone bo wychodzi z tego ze nie grzeje CWU tylko odrazu wraca ta ciepla woda do powrotu PC. Nie znam tej pompy od wewnatrz, masz jakis jej schemat ?

martadela
19-01-2012, 22:29
Mam instrukcję montażu ale nie wiem gdzie mogę pdf-a wrzucić?

rwxw
19-01-2012, 22:30
Obiegowka chyba chodzi, temperatura powrotu praktycznie rosnie tak samo jak temperatura zasilania.
Chyba trzeba po prostu zajrzeć do środka i tam sprawdzić organoleptycznie co się dzieje, którędy i czy płynie ciepła woda gdy pc głupieje. Czujniki mogą być gdzieś blisko sprężarki i pokazywać głupoty, a nie sądzę, żeby wewnątrz pc był jakiś krótki obieg, choć niewątpliwe trzeba by to sprawdzić.
Może też być tak, że sterownik włącza grzanie co, a zawór trójdrożny się nie przestawia, bo jest zblokowany/zepsuty, sterownik wyłącza obiegówkę cwu, załącza obiegówkę co, która nic nie pompuje, bo obieg jest przestawiony. Ale to tylko przypuszczenia bez znajomości budowy tej pc. Chyba nic nie zastąpi zajrzenia do środka.

Daga&Adam
19-01-2012, 22:31
Mam instrukcję montażu ale nie wiem gdzie mogę pdf-a wrzucić?

Np tu: http://www.sendspace.pl/

Daga&Adam
19-01-2012, 22:35
Chyba trzeba po prostu zajrzeć do środka i tam sprawdzić organoleptycznie co się dzieje, którędy i czy płynie ciepła woda gdy pc głupieje. Czujniki mogą być gdzieś blisko sprężarki i pokazywać głupoty, a nie sądzę, żeby wewnątrz pc był jakiś krótki obieg, choć niewątpliwe trzeba by to sprawdzić.

Zastanawiajace jest jednak te ustawienie zaworu 3d - zobacz w ostatnim filmiku jak wszystko jest OK zawor jest w pozycji 0, a na wszystkich poprzednich kiedy pompa pracuje zle - na 100! Czyli przestawiony na zasilanie zasobnika CWU. Tylko czemu wtedy nie grzeje zasobnika CWU? Obiegowka jest na pewno jedna, a od przelaczania obiegow jest wlasnie zawor 3d. Wiec jezeli pompa obiegowa i sprezarka pracuja, a zawor jest na CWU (nawet nieprawidlowo) - to powinien byc odbior ciepla w zasobniku i jego temperatura powinna rosnac.

Trzeba zobaczyc bebechy - musi tam byc cos jeszcze co blokuje odbior tego ciepla dalej :)

rwxw
19-01-2012, 22:37
Mam instrukcję montażu ale nie wiem gdzie mogę pdf-a wrzucić?
Taką ? http://www.viessmann.co.uk/etc/medialib/internet_uk/technical_updates.Par.52750.File.File.tmp/Vitocal%20222G_Installation.pdf

rwxw
19-01-2012, 22:43
Obiegowka jest na pewno jedna,
Tak, masz rację, druga jest od dz.

martadela
19-01-2012, 22:45
http://img685.imageshack.us/img685/7307/pc2e.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/685/pc2e.png/)
http://img215.imageshack.us/img215/8208/pc1b.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/215/pc1b.png/)
http://img580.imageshack.us/img580/4347/listaczci.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/580/listaczci.png/)

Całość:
http://www.sendspace.pl/file/d97302d6139d6e196ca8f96

Daga&Adam
19-01-2012, 22:46
Tak, masz rację, druga jest od dz.

W pompie moze byc na wyjsciu GZ zawor roznicowy jako zabezpieczenie pompy obiegowej przed tym jak uzytkownik np. by pozamykal zawory na zasilaniu/powrocie do bufora. Wtedy pompa moglaby ulec zniszczeniu - a tak otworzy sie zawor i tworzy sie krotki obieg. Czytam ta instrukcje co wkleiles ale jeszcze nie doszedlem do tego jak to jest wewnatrz podlaczone (o ile jest wogole to tam opisane ;)

martadela
19-01-2012, 22:48
Taką ? http://www.viessmann.co.uk/etc/medialib/internet_uk/technical_updates.Par.52750.File.File.tmp/Vitocal%20222G_Installation.pdf

To jest od nowszego modelu. Ja mam starszy.
Podałam link do całej instrukcji.

Daga&Adam
19-01-2012, 22:54
http://img685.imageshack.us/img685/7307/pc2e.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/685/pc2e.png/)
http://img215.imageshack.us/img215/8208/pc1b.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/215/pc1b.png/)
http://img580.imageshack.us/img580/4347/listaczci.th.png (http://imageshack.us/photo/my-images/580/listaczci.png/)


Jak ja nie lubie takich 3d schematow :) :) Za mala wyobraznie mam zeby to sobie poukladac i pojac ;) Jakby 2d nie mogli zrobic no!

Zaraz przeczytam Twoja instrukcje.

Daga&Adam
19-01-2012, 22:58
To jest od nowszego modelu. Ja mam starszy.
Podałam link do całej instrukcji.

Ah dupiata strone Ci podalem bo ciezko sie dorwac do downloadu :)

rwxw
19-01-2012, 23:03
Też mam z tym problem, ale za to na str. 3 w instrukcji:
http://www.viessmann.pl/etc/medialib/internet-pl/pdf_documents/dane_techniczne/pompy_ciep_a.Par.36630.File.File.tmp/Vitocal%20222-G,%20242-G%20DT.pdf
piszą, że są 3 obiegówki: dz, gz i cwu. Jak się nie rozbierze klamota, to się chyba nic nie wymyśli.

martadela
20-01-2012, 07:32
Ah dupiata strone Ci podalem bo ciezko sie dorwac do downloadu :)
Mi zaraz po kliknięciu na link wyskakuje strona do pobrania pliku - na dole po lewej stronie jest takie spore niebieskie kółko z napisem "pobierz".

martadela
20-01-2012, 08:09
Nie ma takiej opcji żebym przeszła na paliwo stałe, muszę mieć źródło ciepła z pełną automatyką i nie wymagające obsługi przez min 2 tyg.
Poza tym mam odwierty które jak cała reszta nie były tanie.
Po trzecie przez 20lat paliłam w piecu i dziękuję - wolę jednak XXI wiek ;)

Przyglądam się temu wyczyszczonemu schematowi i tak się zastanawiam czy taka prosta instalacja dałaby sobie radę w moich warunkach:
- 105m2 ogrzewania podłogowego
- temp stała 24h/dobę min 22st
Czy podłoga miała by taką zdolność akumulacyjną? Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę że mam duże przeszklenia a co za tym idzie w dni pochmurne mam spore straty.
Bufor jest powiększeniem objętości mojej podłogi - przyznam szczerze że bardziej mi się podobała praca PC gdy miała na buforze zadaną taką samą temp jak na podłogówce. Teraz gdy PC nabija tak mocno bufor to jakby prądu więcej żre a włącza się tak samo często.

rwxw
20-01-2012, 08:21
Schemat Twojej instalacji powinien wyglądać tak jak w moim załączniku.
To prawda, chyba że podłogówka jest źle wykonana i ma bardzo duże opory przepływu. Proponuję po usunięciu awarii pomyśleć o uproszczeniu układu do takiego jak zaproponował HenoK. Będzie to łatwe, obiegówki masz wewnątrz pc, więc wystarczy tylko odciąć to co jest i poprowadzić 2 rurki od pc w stronę rozdzielacza omijając całą resztę. Jeśli masz wątpliwości, to można, stosując 4 zawory kulowe i 2 trójniki, zrobić ręczne przełączenie z Twojej dotychczasowej instalacji do nowej, prostej wersji. Wtedy będziesz mogła sprawdzić, czy nowa wersja dobrze działa i w dowolnym momencie wywalić starą lub też ją zostawić. Koszt takiej przeróbki szacuję na parę godzin pracy zwykłego hydraulika i koło 200-300zł za robociznę.
Odnośnie awarii, to jeszcze nasunął mi się problem uszkodzonych/złamanych kabli, czy uszkodzonych gdzieś styków, bo raz działa, a raz nie. Ale tu też trzeba by otworzyć pc i to posprawdzać.

rwxw
20-01-2012, 08:24
czy taka prosta instalacja dałaby sobie radę w moich warunkach...Czy podłoga miała by taką zdolność akumulacyjną?
Jeśli podłogówka nie ma bardzo dużych oporów przepływu, czyli nie jest totalnie spaprana, to tak, da radę, nawet jeszcze lepiej niż taki układ z buforem, który zmniejsza tylko moc i COP pompy. Paliwo stałe było niezłym żartem ;-)

rwxw
20-01-2012, 08:25
Nie wiem tylko jak masz rozwiązane podgrzewanie ciepłej wody
Jest wewnątrz pc, więc nie trzeba się tym martwić.

rwxw
20-01-2012, 08:31
O jakich ty kosztach mówisz?
To prawda, ja pisałem o skali przeróbki. Pc pracuje od 2009 roku, więc z tym instalatorem może być problem, ale to zależy od zaangażowania Martadeli. Instalator może też zasłonić się wytycznymi projektowymi producenta, który dopuszcza taki układ i woź się później z takimi.

wojbyl
20-01-2012, 08:52
"Bez żadnych regulacji, tylko zerojedynkowo, albo tu, albo tu. Oczywiście chwile się on przestawia, ale po przestawieniu tylko jeden obwód ma działać."

Nie koniecznie. W Viessmannie 222-G na sterowniku Vitotronic 200. Opcja 6016 - Pierszeństwo podgrzewu CWU. Standardowe ustawienie na 0- czyli jednoczesne ogrzewanie pomieszczeń i CWU dla 1- brak ogrzewania pomieszczeń podczas podgrzewu CWU.

Daga&Adam
20-01-2012, 09:01
Co więcej przy tak skonstruowanej instalacji przez ostatnie dwa lata prawdopodobnie zapłaciłaś min. 20% więcej za ogrzewanie swojego domu.
Bufor niepotrzebnie zajmuje miejsce w Twojej kotłowni.
Żywotność Twojej pompy ciepła skróciła się o kilka lat.


A ja sie nie zgodze - bo sam mam w swojej instalacji bufor. Coprawda gdybym robil wszystko od zera to bym go nie dal ale jak juz byl to go uzylem i widze, ze bylo to bardzo udane posuniecie :) PC wlacza sie dwa razy dziennie (22 i 13). W ciagu nocy chodzac od 22 potrafi zagrzac bufor od ok 30st do 46st. Fakt, ze pogarsza sie wtedy troche COP ale dzieki buforowi pompa chodzi jak do tej pory 82% w taniej taryfie, jestem pewien i tak wynika z wykresow, ze bez niego chodzilaby o 15-20% wiecej w drogiej - wiec gorszy COP rekompensowany mi jest duzo tanszym pradem.

Aczkolwiek - u Martadeli bufor zapewne jest maly (vieski daja 300-500l zapewne, ja mam 1000l), a i jak pisala ma calodobowa G11 wiec nie korzysta z dobrodziejstw taryfy taniej.

Tym niemniej - nie moge sie zgodzic ze stwierdzeniem ze bufor przy PC to skrocenie jej zywotnosci i drozsza eksploatacja - nie w kazdym wypadku! :)

rwxw
20-01-2012, 09:06
PC wlacza sie dwa razy dziennie (22 i 13).
U mnie też, choć nie mam bufora (21, 13). Jak do tej pory 100% taniej taryfy.

Daga&Adam
20-01-2012, 09:09
U mnie też, choć nie mam bufora (21, 13). Jak do tej pory 100% taniej taryfy.

Wiesz to zaden argument bo mamy rozne domy i rozne pompy - ja na 300m2 mam pompe 9kW, a CWU zuzywam sporo, wiec pompa jest naprawde "na styk" :) Martadela za to musi miec przewymiarowana ta pompe IMHO.

rwxw
20-01-2012, 09:21
Wiesz to zaden argument
Wiem, ale chciałem podać przykład, że to samo można osiągnąć inaczej. Może u Ciebie też by tak działało, ale skoro masz i jest ok, to nie ma sensu zmieniać.

martadela
20-01-2012, 09:34
Pompa ma 7,7kW
Bufor ma 200l

Daga&Adam
20-01-2012, 09:39
Wiem, ale chciałem podać przykład, że to samo można osiągnąć inaczej. Może u Ciebie też by tak działało, ale skoro masz i jest ok, to nie ma sensu zmieniać.

Z tym ze ja mam troche sterowanie autorskie - tj. w taniej taryfie mam podbicie i w podlogi idzie +5stC, w drogiej taryfie idzie -3stC w stosunku do krzywej. Dzieki temu mocniej laduje podlogi w taniej taryfie (a nadmiar zostaje w buforze), a w drogiej taryfie wolniej "oprozniam" bufor. Mam wszystko opomiarowane i poki co sprawdza sie to doskonale :) Jezeli ktos nie ma podbicia w taniej to pompa moze szybko naladowac bufor i wylaczyc sie np. o 2-3 w nocy. Ja wykorzystuje maksymalnie tania taryfe - tj. pompa chodzi codziennie, niezaleznie od pogody 10h/dobe minimum. Jak widac tyle moj dom potrzebuje bo pomieszczenia nie sa przegrzewane, wiec zmiana na uklad bez bufora u mnie niewiele by przyniosla - 300m2 swoje musi zezrec :-)

Martadela -> bufor 200l to smiesznie mala pojemnosc, nie dziwie sie ze pompa chodzi tylko 30-40 min, ja mam zasobnik CWU wiekszy (300l), a bufor 1000l. I dopiero taka pojemnosc uwazam, ze ma sens. W takim wypadku to radze tak samo jak HenoK - wywalic ten bufor w cholere!!!! Skoro masz G11 i nie musisz sie przejmowac taryfami to zakladasz najprostszy z mozliwych termostat pokojowy z regulowana histereza i on mowi pompie GRZEJ, NIE GRZEJ. Nic wiecej nie potrzeba!

rwxw
20-01-2012, 09:56
Bufor ma 200l
200l to rzeczywiście lipa, która nie jest w zasadzie buforem, tylko sprzęgłem. Dla testu można zdjąć siłownik z zaworu mieszającego przy buforze/sprzęgle i ustawić zawór na otwarty w stosunku do bufora - niech nie miesza i nie przeszkadza ładować się podłogówce. Przydałby się jednak sterownik pokojowy, który będzie wyłączał pc, gdy zrobi się za ciepło jak np. zaświeci słoneczko.

martadela
20-01-2012, 10:29
200l Przydałby się jednak sterownik pokojowy, który będzie wyłączał pc, gdy zrobi się za ciepło jak np. zaświeci słoneczko.

Obecnie mam stałą temp 24h/dobę i przepływy otwarte na max, w takich warunkach w salonie jest 22st a w sypialniach ok 20st. Taki układ temp najbardziej mi odpowiada, a bierze się stąd że w salonie są kafle a w sypialniach, panele i wykładzina wełniana.
Nie wiem gdzie miałby ten czujnik być:
- w salonie mam duże przeszklenia od pd które przy słonecznej pogodzie b.skutecznie nagrzewają, mam też kominek w którym co prawda praktycznie nie palę, ale jednak jest ?
- sypialniach jest temp ok 20st ?

Teraz wiszę na telefonie z serwisem fabrycznym i sprzedawcą... Jak ja zlecę przyjazd serwisu fabrycznego to mi wystawią fakturę... Jak zleci sprzedawca to on pokryje koszty.
Moim zdaniem powinno być tak że jeżeli coś po prostu padło to V powinien pokryć koszty, natomiast jeżeli coś się zepsuło z mojej winy np. zabrudziło się od "złej" wody to ok to ja płacę.
Serwisant gwaranta miał czelność powiedzieć że w 100% ja pokrywam koszty bo w lipcu skończyła się gwarancja... Nie zgadzam się z tym bo zgłaszałam problemy już w styczniu i lutym ub roku.

rwxw
20-01-2012, 11:10
Nie ma takiej potrzeby. PCi ma wbudowany sterownik pogodowy, który w zupełności wystarczy.
Konieczny nie jest. Ja myślałem o sterowniku pokojowym jako o dodatkowym elemencie odcinającym pc, gdy nagle zrobi się za ciepło. Gdy jest ok, to by działało sterowanie pogodowe, tak jak teraz. Gdy w salonie zrobi się np. 23-24, to pokojowy odciąłby pc. Skoro są skuteczne przeszklenia, to podejrzewam, że tak czasem bywa (u mnie bywa nawet z pokojowym ;-) ). Sterownik pokojowy można by umieścić jeden w miejscu reprezentatywnym. Gdzie ? Można poeksperymentować z bezprzewodowym, ale myślę że to daleka ewentualna przyszłość po uporaniu się z bieżącymi problemami.

Serwisant gwaranta miał czelność powiedzieć że w 100% ja pokrywam koszty bo w lipcu skończyła się gwarancja
Tego się niestety obawiałem. Może się jednak uda coś zdziałać, skoro problemy były sygnalizowane wcześniej.

martadela
20-01-2012, 11:23
Ja mam charakter raczej bojowy. Nie zemną takie numery.
Telefon do sprzedawcy o dziwo wyprostował postawę serwisanta. Sprzedawca uznaje że z problemem borykam się od dłuższego czasu i kwestia wygaśnięcia gwarancji nie odnosi się do mojej sytuacji.
Dzisiaj kolejny raz przyjedzie rzeczony serwisant... Już mnie to męczy... znowu będzie się patrzył jak ciele w malowane wrota...
Cóż przeżyjemy, może jakimś cudem znajdzie przyczynę.

Daga&Adam
20-01-2012, 12:33
Ja mam charakter raczej bojowy. Nie zemną takie numery.
Telefon do sprzedawcy o dziwo wyprostował postawę serwisanta. Sprzedawca uznaje że z problemem borykam się od dłuższego czasu i kwestia wygaśnięcia gwarancji nie odnosi się do mojej sytuacji.
Dzisiaj kolejny raz przyjedzie rzeczony serwisant... Już mnie to męczy... znowu będzie się patrzył jak ciele w malowane wrota...
Cóż przeżyjemy, może jakimś cudem znajdzie przyczynę.

Z tego co widze - z tej Twojej instrukcji wynika ze do ladowania zasobnika CWU uzywany jest wymiennik plytowy i dodatkowa pompka ladowania CWU. Jezeli zawor 3d ustawi sie w pozycji 100 czyli grzanie CWU, a nie wlaczy sie pompka CWU - to nie ma odbioru ciepla nigdzie - i to cieplo wraca prosto do pompy. Stad taki szybki wzrost temperatury. Problemem moze byc tak jak pisal HenoK sam silownik mieszacza - w kazdym razie na 100% cos z zaworem 3d :)

aadamuss24
20-01-2012, 12:43
Martadela dokumentacja którą pokazujesz nie jest od Twojej pompy ciepła, moim zdaniem.
Jeśli możesz to wyciągnij końcówkę czujnika z bufora, to będzie metalowa rurka z jakimś numerem i zrób jej zdjęcie.
Może masz schemat Viessmana według którego była zrobiona instalacja ?
Można jeszcze łatwiej to przerobić dając zasilanie do mieszacza przed buforem, czyli całe ciepło w pierwszej kolejności idzie na podłogówke a dopiero później na bufor, powrót wraca albo do bufora albo od razu do pompy ciepła w zależności od tego ile idzie na obieg, czyli bufor jest ale tylko jako odbiornik nadwyżki a nie podstawa ładowania. Z przeróbką bym się jednak wstrzymał bo jeśli coś będzie zrobione niezgdonie ze schematem producenta to nie będzie gwarancji.

wojbyl regulator jest cd70 a nie vitotronik200

martadela
20-01-2012, 13:17
Martadela dokumentacja którą pokazujesz nie jest od Twojej pompy ciepła, moim zdaniem.
Instrukcja którą załączyłam JEST od mojej pompy.
Jest to instrukcja dla serwisanta i montażysty i właśnie od Viessmanna ją dostałam jakieś 2 lata temu.
Dokładnie to ona jest do 2 pomp 242G i 222G. Różnica między nimi jest taka że 242G ma wężownicę od solarów.

Był serwisant od gwaranta. Podłubał w pompie i stwierdził uszkodzony czujnik temp. odpowiedzialny za ładowanie CWU.
We wtorek prawdopodobnie będzie wymiana.

Daga&Adam
20-01-2012, 13:20
Był serwisant od gwaranta. Podłubał w pompie i stwierdził uszkodzony czujnik temp. odpowiedzialny za ładowanie CWU.
We wtorek prawdopodobnie będzie wymiana.

Calkiem mozliwe - pompa chciala dogrzac CWU, ustawiala zawor 3g na ladowanie CWU ale nie ruszala pompka obiegowa. Nie zwrocilem uwagi na filmikach czy pompa sygnalizuje czy w danym momencie chce grzac CO czy CWU ?

martadela
20-01-2012, 14:07
No właśnie, Pan serwisant powiedział mi że w mojej instalacji ta temp. na dole bufora to wcale nie jest temp bufora.
To jest temp. powrotu wtórnego obiegu.

Mea culpa.

aadamuss24
20-01-2012, 14:36
W zależności od numeru fabrycznego pompy ciepła lub urządzenia kompaktowego,
moduł obsługowy musi zostać ewentualnie skonfigurowany dla wymaganej liczby
impulsów różnych 3-drogowych zaworów przełączających.
Poniższa tabela przedstawia przegląd urządzeń, dla których konieczna jest zmiana
konfiguracji.
Nr fabryczny
(urządzenie podstawowe)
Wymagana
liczba impulsów
Moduł obsługowy
stosowany w stanie
wysyłkowym
Konieczna zmiana
konfiguracji
Vitocal 200
7276401 ... 320 x
Vitocal 200-G
7267008 ... 320 x
Vitocal 222-G
7286654 ... 320 x
Vitocal 242-G
7288308 ... 320 x
Vitocal 343
7167083 ... 242 x
7176921 ... 161 x
7276400 ... 320 x
Vitotres 343
7167079 ... 242 x
7176920 ... 161 x
7277589 ... 161 x

Sorry Martadela ale znalazłem jakiś inny schemat.
Może się przyda to co wkleiłem, jest trochę rozrzucone ale ważne jeśli wymienia się moduł obslugowy. Czasami kody potrafią się rozsypać.

martadela
22-01-2012, 09:40
Nie mam żadnych nowych informacji. Czekam na ten czujnik.
Pompa żre powyżej 20kWh przy dodatnich temperaturach na dworze... Dramat.
Oby do wtorku, niestety jakoś nie mam przekonania że to wina samego czujnika.
Czy jak się otwiera ten zawór wewnątrz PC który przełącza ładowanie CO - CWU to powinno być słychać przelewanie się wody w instalacji? Przecież jeżeli ona jest prawidłowo napełniona to tam nie ma pustki więc nic nie może się przelewać...
Wydaje mi się że mam jeszcze zapowietrzony albo obieg wewnątrz PC albo podłogówkę...

photos
22-01-2012, 09:53
jak masz zapowietrzona podlogowke to slychac na rozdzielaczu przelewanie wody ale nie w pompie, buforze itp przynajmniej u mnie tak bylo

martadela
22-01-2012, 09:54
W rozdzielaczu nie słychać. Słychać w buforze po przełączeniu się zaworu z CWU na CO.

aadamuss24
22-01-2012, 12:39
Jakieś przelewanie czasami może być slyszalne, może po czyszczeniu filtra jeszcze się nie odpowietrzylo. Zwieksz trochę ciśnienie w instalacji to powinno szybciej się odpowietrzyc. Zależy jeszcze od tego w jakich miejscach masz odpowietrzniki.

martadela
22-01-2012, 13:05
Przelewanie było słychać już przed moim sprawdzaniem filtrów.
Po podbiciu temp na buforze przez serwisanta ciśnienie mam między 1,8 a 2,3 atmosfery.

Daga&Adam
22-01-2012, 14:47
Nie mam żadnych nowych informacji. Czekam na ten czujnik.
Pompa żre powyżej 20kWh przy dodatnich temperaturach na dworze... Dramat.


To niezly wynik - choc zalezy od domu. Mi teraz zjada ok 25-30kWh / dzien na CO+CWU ale grzeje jakies 200-250m2.

martadela
22-01-2012, 17:07
To niezly wynik - choc zalezy od domu. Mi teraz zjada ok 25-30kWh / dzien na CO+CWU ale grzeje jakies 200-250m2.

W moim przypadku i przy tych temp to jest tragiczny wynik...
Ja ogrzewam pow 105m2 + CWU ładowane raz dziennie.
W takich warunkach powinna mi brać max 12 - 16kWh

photos
22-01-2012, 19:35
dopiero teraz przeczytalem wątek - współczuję problemów i mam nadzieję że ci to naprawią....

ja tylko nie rozumiem dlaczego V ta komplikuje prostą instalację....no ale było o tym już nie raz...

Oni nie przyjmuja do wiadomości że instalacja moze działać bez bufora. Ich instalacje maja głównie sterowanie pogodowe i nie wiedzą co zrobic z obiegiem kiedy nie ma bufora, a przeciez można to smiało puscic w podłogówkę, w koncu to tez obieg. Zastosowanie durnych mieszaczy itd.
Ja ich troche rozumiem ale tylko trochę. Otóz w Niemczech mając duzo tanszy prąd do PCi można zamontowac bufor i niech pompa ładuje go na okragło wyzszą temp, mieszacz wymiesza i jest okej. Ale u nas to tylko komplikuje instalacje, szkoda że nie potrafią przeszkolic odpowiednio ludzi, albo z drugiej strony szkoda ze ich instalatorzy patrza na ich wytyczne jak w obrazek Zamiast sie dokształcać, w sumie myslą ze dobra firma więc zna się na rzeczy, ostatnio mój instalator wymontowujac u mnie mieszacze stwierdził ze to nie będzie działac i po co ja chce przerabiać coś co wymyslił sztab ludzi jako najbardziej odpowiednie do instalacji pompy ciepła. Odjeżdzajac dalej kręcił głową. A tu się okazuje ze pompa pracuje bardzo dobrze, załącza się tylko 2 razy dziennie. Powinni mi za nauke zapłacic

aadamuss24
22-01-2012, 19:51
Photos gdzieś już o tym pisałem :-) kij ma dwa końce. Zdecydowanie więcej klientow wróci do V z pretensami jak nie bedzie mogła płynnie korzystać z ogrzewania niż tych którzy liczą ilość zalaczen sprezarki.

photos
22-01-2012, 19:57
ale regulacja buforem jest taka sama jak podlogowka, czyli na reakcje trzeba dlugo czekac...ja wiem ze bufor moze byc dobra rzecza, zwlaszcza gdy klient uprze sie na instalacje z grzejnikami, ale powinno sie do kazdego klienta poddchodzic indywidualnie a nie walic schematami

aadamuss24
22-01-2012, 20:20
i dlatego są różne schematy instalacji - bez bufora również . Kto decyduje ostatecznie ? Producent, instalator, sprzedawca, projektant, klient ? Przed wykonaniem instalacji mało kto myśli o tym jak to bedzie działało, pytania pojawiają się później jak cos nie grzeje bo dz za słabe lub padła sprezarka za milion, lub podłoga nie jest dostatecznie ciepła przy plus 5 lub jest za ciepło w domu bo podłoga miała być ciepła :-)
Takich świadomych jak Ty, Martadela ( żeby nie było, ze nie na temat :-) ) i wielu z forum to jest kilku na tysiąc.

martadela
22-01-2012, 21:25
Odnoszę wrażenie że to nie jest tylko kwestia trzymania się wytycznych i lecenie po schemacie, ale również nabijanie kasy.
Niestety mój sprzedawca raczej nie kierował się moim dobrem, do tej pory nie widziałam żadnego projektu mojej instalacji, była robiona raczej na oko.
Próbowano mnie nakłonić do napełnienia DZ alkoholem - bo niby się nie rozdziela jak glikol, powiedziałam że nie ma problemu tylko proszę o oficjalne pismo od V że dopuszczają takie rozwiązanie... Temat upadł.
Niestety jako inwestor na etapie tworzenia mojej instalacji nie posiadałam takiej wiedzy która umożliwiła by mi sensowną rozmowę ze sprzedawcą.
W efekcie mam: bufor 200l, dolną belkę rozdzielacza z możliwością zamontowania tych automatycznych regulatorów przepływu i wyprowadzone pod nie kable do wszystkich pomieszczeń, mam zrobioną do jednej łazienki cyrkulację ciepłej wody - na szczęście w między czasie dokształciłam się na tyle że nie pozwoliłam jej nigdy uruchomić.
Jakby tak popatrzeć na to co jest w umowie i wycenie, to chyba wycisnęli max gadżetów z których w większości udało mi się zrezygnować.
Na rezygnację z bufora zabrakło wiedzy...
Z drugiej strony biorąc pod uwagę talent monterów to może i lepiej że lecieli wg schematu, przynajmniej jestem w stanie się w tym połapać.

aadamuss24
24-01-2012, 09:33
O filozofii sterowników i bufora nie będę już pisał :)
Czy coś wiadomo ?

martadela
02-02-2012, 15:03
W poniedziałek był serwisant wymienił czujnik.
Dzisiaj PC znowu strzela przy próbie grzania CWU.
Czyli bez zmian...

Teraz kolej na serwis fabryczny...

martadela
03-02-2012, 21:12
Dla pamięci:
- od 22.01. do teraz czyli do 03.02. PC zjadła 345 kWh...
- manewr serwisanta z podniesieniem temp zadanej na buforze na stałą 50st był strzałem w kolano... PC żre wyraźnie więcej niż przy podobnych temp w latach ubiegłych...
Nie mam możliwości zmienienia tego nastawienia z poziomu Usera, mogę tylko wyłączyć całkowicie grzanie bufora. Właśnie to zrobiłam, ciekawe jaki będzie efekt.

ROBOTERM
04-02-2012, 22:09
Hejka, czytałem ten wątek mam pytanie możesz sprawdzić czy masz odpowiednio wpięte czujniki?
3 czujniki PTC platynowe 500 jeden na zasilaniu bufora z PC drugi na wyjściu z bufora na mieszacz a trzeci za mieszaczem. A w automatyce wpięte powinny być w pomarańczowe gniazda F4 F13 a F2 w mieszaczu. Bo inaczej PC wariuje. Nie może być wpięty czujnik NTC bo ma odwrotną charakterystykę taki przylgowy. Jak byś nie miała bufora to podłogówka musi mieć otwarte na siłownikach ze 2 pętle po 100 m bo inaczej znów PC zacznie taktować i wywali błąd za mała delta. A posiadanie bufora to czysta ekonomia i dla PC idealna sprawa bo taktuje w normalnych cyklach bardzo przewidywanie a co za tym idzie możesz na tej podstawie obliczenia prowadzić na cały sezon. Podłogówkę jak masz zapowietrzoną to popatrz na wskazania rotametrów jak wskazują np na pętli 80m 1,4litra na minutę i wskaźnik nie rusza się to jest prawidłowo. Grunt to dobrze wyregulować podłogówkę i odpowietrzyć. Mam pytanie do dolnego źródła masz tam rotametry zamontowane? A jak masz to ciekawe na jaką wartość maksymalną przepływu?

Pozdr.

ROBOTERM
08-02-2012, 10:38
Witam,
widze, że to jest starszy model Vieśka ,więc czujniki są trochę inaczej opisane.Ciekawe co powie serwis fabryczny .
Ja widzę ,że na pierwszy rzut oczkiem to należy przyjrzeć się tym czujnikom na buforze,wydaje mi się że po pierwsze trzeba sprawdzić ich charakterystykę czy są prawidłowe(PT500) ,jak nie to wymienić . Po drugie raczej nie potrzebny jest czujnik temp na dole w buforze gdyż Pc widzi ją bo ma wbudowany czujnik na powrocie z bufora do Pc,więc się dublują (ciekawe gdzie w PC ten czujnik z dołu bufora jest wpięty -do jakich zacisków). Może należało by go przełożyć na zasilanie z PC do bufora .Albo zrobić sztuczkę :) (wyciągnij czujnik temp powrotu z bufora do PC )
Ja to widzę tak:
1)Pc musi widzieć temp bufora
2)Pc musi widzieć temp jaką daje na zasilanie bufara
3)Pc musi widzieć temp powrotu z bufora (ten jest wbudowany w PC)
4)Czujnik na zasilaniu OP czyli za mieszaczem żeby automatyka widziała jaka temperatura idzie na na Instalację OP i mógł pracować siłownik na zaw 3d

To na początek ,a następnie to jest trochę rzeczy do sprawdzenia bo wykonana instalacja to raczej jeden wielki chaos instalacyjny (na innym forum to ktoś ładnie nazwał "radosna twórczość instalatora")
Po Twoich opisach co zrobił serwis gwaranta to można się spodziewać jeszcze jakiś niespodzianek w instalacji ,więc sprawdziłbym jeszcze przy okazji i wyczyścił :
wymiennik cwu w PC ,zawór przełączający cwu i co,prawidłowo odpowietrzył instalację (przelewanie świadczy o zapowietrzeniu),to samo tyczy się rozdzielaczy i wszystkich obwodów OP o regulacji nie wspomnę

Nie chcę nawet pytać co jest wlane do DZ jak na początku chcieli dać alkohol ,a temat upadł -sprawdziłbym, ale przez kogoś niezależnego oraz jaki jest przepływ na DZ i filtr nie zaszkodzi sprawdzić .

martadela> daj znać co powiedział serwis fab.

aadamuss24
08-02-2012, 10:44
Czasami jest tak, że dla pompy temperatura zasilania na bufor to temp. góry bufora. Tak samo z dołem.

ROBOTERM
08-02-2012, 12:06
No tak ,ale tutaj to mamy ewidentny brak kompetencji ,a serwis to już szkoda gadać .

martadela
08-02-2012, 19:03
:)
napiszę jeszcze raz bo chyba umknęło:
temperatura wskazywana na schemacie na dole bufora to wcale nie jest temp w buforze. Jest to temp wewnętrznego małego obiegu w PC.

Problem ze strzelaniem ewidentnie dotyczy tylko i wyłącznie grzania CWU.

Był Serwis Fabryczny wczoraj. Podumano, posprawdzano...
Podobno nie były włączone jakieś awaryjne grzałki i przez to sterownik pompy głupiał... Pożyjemy zobaczymy...

Przeglądałam stare zdjęcia i faktycznie z wyświetlacza po jednej z wizyt serwisu zniknęła ikonka grzałek.
Tylko czy to powód wariowania PC???
Zapewniono mnie że te grzałki mam ustawione także włączą się tylko w sytuacji awaryjnej.
Cały dzień nie było mnie w domu, sprawdzam odczyty a tam liczba włączeń grzałki el nr 1 = 10, nr 2 = 7, czas pracy obu grzałek 0:00...
Oj dziwy znowu dziwy.

aadamuss24
09-02-2012, 09:03
No tak ,ale tutaj to mamy ewidentny brak kompetencji ,a serwis to już szkoda gadać .
Sewis był chyba dopiero jeden raz.
Wcześniejsze wizyty to firma instalacyjna.
Czy się mylę ?

martadela
09-02-2012, 11:15
Jeszcze raz:
Całą instalację robiła firma z ramienia Vieśka - ich przedstawiciel...
Kilka razy był serwisant od gwaranta - czyli sprzedawcy - czyli oficjalnego przedstawiciela Vieśka...
We wtorek był Serwis Fabryczny - czyli prosto od producenta.

Henderson
09-02-2012, 18:49
20 Kw na dobę no dobry wynik jak na taki dom, jak wiadomo ile godzin pracuje pompa jest tylo zależne od izolacji budynku, jeśli budynek nie akumuluje ciepła to pompa pracuje nadal bo próbuje go dogrzać. Obecnie w Szwecji by dostać pozwolenie na budowę : minimum izolacji to; ściany 25cm, podłoga 20cm, dach 60cm.
U nas jak jest 10cm na ścianie to już jest energooszczędny

martadela
09-02-2012, 19:36
Od wczoraj 19:45 do dzisiaj do 20:30 > 21,6 kWh
z tego dzisiaj na CWU 1,6 kWh - pompa pracowała prawidłowo ładowanie CWU 2x
reszta czyli dokładnie 20 kWh na CO
Dokładnie 10 startów sprężarki w tym czasie.

Może to faktycznie wina świrującego sterownika i teraz już będzie dobrze?

Tylko dziwne że serwis fabryczny po otrzymaniu filmów i zdjęć nie wychwycił od razu że nie ma tego symbolu na wyświetlaczu.

Kilka dni musi upłynąć by mieć pewność że błąd nie powraca.

martadela
09-02-2012, 20:33
Jak dla mnie za często.
Było jednak znacznie gorzej gdy miała ślepe starty...
Mam tylko nadzieję że ich przyczyna już jest rozwiązana.
Teraz rozpocznie się żmudny proces dostrajania PC do potrzeb.

piwopijca
10-02-2012, 07:09
20 Kw na dobę no dobry wynik jak na taki dom, jak wiadomo ile godzin pracuje pompa jest tylo zależne od izolacji budynku, jeśli budynek nie akumuluje ciepła to pompa pracuje nadal bo próbuje go dogrzać. Obecnie w Szwecji by dostać pozwolenie na budowę : minimum izolacji to; ściany 25cm, podłoga 20cm, dach 60cm.
U nas jak jest 10cm na ścianie to już jest energooszczędny

Cos mi sie wydaje ze to sa informacje z "trzeciej" reki i kazdy w tym czasie cos dodal od siebie.
Szwedzi nie wiedza co to wsp. przenikania przegrody tylko gruboscia izolacji operuja w swietle prawa?
Wydaje mi sie to conajmniej dziwne i mocno "laickie" okreslenie jak na prawo budowlane, nawet w Szwecji :)
Myslisz, ze nie wiedza o istnieniu materialow na ktorych juz nie ma potrzeby stosowania ocieplenia tak duzego lub wogole?
Moze wspieraja rynek materialow izolacyjnych w ten sposob hehe...

Pzdr.

piwopijca
10-02-2012, 07:12
Jak dla mnie za często.
Było jednak znacznie gorzej gdy miała ślepe starty...
Mam tylko nadzieję że ich przyczyna już jest rozwiązana.
Teraz rozpocznie się żmudny proces dostrajania PC do potrzeb.

10 startow na dobe to nie tragedia jesli masz np. system zabezpieczenia przed zamrozeiem, pompa wowczas wlacza sie czesciej niz wynikalo by to z zapotrzebowania na cieplo domu - sa to krotkotrwale zalaczenia ale licznik "podbijaja".
Vaillant w swoich geoThermach dopuszcza minimum zalaczen 3 na godzine i mniej sie nie da ustawic a oprocz tego przy temp. zewn. ponizej chyba 6*C zalacza sie ochrona przeciw zamarzaniu i tutaj juz nie ma wplywu na ilosc zalaczen i czas pracy pompy.

Pzdr.

ROBOTERM
23-02-2012, 23:13
Martadela > i jak tam po serwisie unormowała się praca ??

martadela
24-02-2012, 07:36
Pompa pracuje prawidłowo :)

Przyczyną było "całkowite" wyłączenie grzałek elektrycznych - sterownik wtedy ześwirował.

Teraz grzałki mam ustawione tak jak na samym początku: jest ich symbol na wyświetlaczu, ale w ustawieniach są wyłączone. Gdyby jednak wystąpiła jakaś awaria np sprężarki, to PC sama wtedy je włączy by chronić instalację przed zamarznięciem.

Ciekawe teraz na kogo będzie faktura za serwis fabryczny?? Na mnie czy na instalatora?

Bad
24-03-2012, 17:26
Czyli przyczyna było przestawienie ustawień pompy (wyłączenie zupełne grzałek)? Jeśli tak to firma instalacyjna dostałaby ode mnie op... i nie darowałbym im rachunków za przeglądy.

Daga&Adam
24-03-2012, 18:28
10 startow na dobe to nie tragedia

Jak dla mnie tragedia. Moja pompa startuje 2 razy na dobe - w kazdym z 365 dni roku, niezaleznie od pogody. 10 zalaczen to 5 x szybsze zuzycie sie sprezarki. I tak np. zamiast 50, pochodzi 10 lat :) Zachowujac parametry oczywiscie, bo chodzic to ona moze i sto lat ale COP bedzie coraz szybciej coraz slabszy.