PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa P-W a sniezyca.



ja14
14-01-2012, 08:14
Jak pojawil sie snieg to od razu w duzych ilosciach;-)
Dlatego przy tej okazji chcialem zapytac uzytkownikow czy intensywne opady sniegu wplywaja jakos na prace pomp P-W? Czy nie tworzy sie zaspa na parowniku? Moze przy okazji jakies zdjecie?
Pozdrawiam.

lujski
14-01-2012, 08:20
http://www.youtube.com/watch?v=YmNxhqHwPow&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=N-9W9dzJoYk&NR=1&feature=endscreen

tomek131
14-01-2012, 19:18
Pięknie
Ja to w ekogroszek chyba pójdę jednak ,jak gazu nie załatwię.Trza będzie raz na 3-4dni dorzucić i wywalić popiół ,bo coraz bardziej wątpie w te wynalazki.Francja,Włochy itp w rejonach gdzie śnieg jest rzadkośćią można się tym dogrzać i tyle

lujski
14-01-2012, 19:28
mnie na ekogroszek nie stać ...

hydraulik_
14-01-2012, 19:45
Pięknie
Ja to w ekogroszek chyba pójdę jednak ,jak gazu nie załatwię.Trza będzie raz na 3-4dni dorzucić i wywalić popiół ,bo coraz bardziej wątpie w te wynalazki.Francja,Włochy itp w rejonach gdzie śnieg jest rzadkośćią można się tym dogrzać i tyle
Ja postawiłem na wysokości 60 cm nad ziemią i nie muszę przeprowadzać się do Włoch

ja14
14-01-2012, 20:33
Moze byc i 2 m nad ziemia ale jak snieg oblepi wymiennik to chyba non stop odszranianie.

Nefer
14-01-2012, 20:35
A co - zamienia się w klimę ? :):) LOL :)

hydraulik_
15-01-2012, 07:47
Moze byc i 2 m nad ziemia ale jak snieg oblepi wymiennik to chyba non stop odszranianie.
Jeżeli piszesz o lawinie w górach to masz rację
Już 3 lata nie miałem problemu w Warszawie.
A bywało ,że trudno było dojść do maszyny przez zaspę.
A ty gdzie miałeś taki problem?

ja14
15-01-2012, 08:34
Ja mialem taki problem w samochodzie. Snieg taki walil, ze wycieraczki ledwie dawaly rade. I tak sobie pomyslalem, ze jak wiatrak nawiewa tak sniegu na parownik to moze byc niewesolo.
Dlatego zalozylem ten temat. Sek w tym, ze cos uzytkownicy niezbyt wylewni. Czyzby wszyscy przy lopatach?

QQQQ
15-01-2012, 09:01
Ja mialem taki problem w samochodzie. Snieg taki walil, ze wycieraczki ledwie dawaly rade. I tak sobie pomyslalem, ze jak wiatrak nawiewa tak sniegu na parownik to moze byc niewesolo.
Dlatego zalozylem ten temat. Sek w tym, ze cos uzytkownicy niezbyt wylewni. Czyzby wszyscy przy lopatach?

ustawienie jedn zew pod dachem gwarantuje brak lopaty w ręku:)

ja14
15-01-2012, 09:18
Dzieki za zdjecie. Widac, nie wszedzie tak sypalo jak u mnie. Pod wiata 5x5 m jest calkiem bialo.

QQQQ
15-01-2012, 09:28
Dzieki za zdjecie. Widac, nie wszedzie tak sypalo jak u mnie. Pod wiata 5x5 m jest calkiem bialo.

u mnie tez sypalo, ogrod mam biały :)
ale z desek zmiotłem :)

lujski
15-01-2012, 10:40
a czy mozna zamknac jednostke zewnetrzna w jakies "szopie", tak zeby nie bylo opadów na pompe ???

aa u mnie sniegu w zasadzie nie widac :), moze troszke na trawce lezy :)

QQQQ
15-01-2012, 10:57
a czy mozna zamknac jednostke zewnetrzna w jakies "szopie", tak zeby nie bylo opadów na pompe ???

aa u mnie sniegu w zasadzie nie widac :), moze troszke na trawce lezy :)

mysle ze tak, ale trzeba zapewnic odpowiedni przeplyw powietrza

hydraulik_
15-01-2012, 13:51
ustawienie jedn zew pod dachem gwarantuje brak lopaty w ręku:)
Bedzie problem z odpływem kondensatu (za nisko)

hydraulik_
15-01-2012, 13:53
u mnie tez sypalo, ogrod mam biały :)
ale z desek zmiotłem :)
Dla niektórych to kataklizm uzasadniający rezygnację z pc pW:D

hydraulik_
15-01-2012, 20:03
A wystarczy zrobić tak
95732

tomek131
15-01-2012, 20:43
Tylko jeszcze z tym huczeniem zajebistym co zrobić.Pompa na jakiej ścianie najlepiej aby była ?Północna chyba nie bardzo nie?Na południowej zas latem nie zleje się w kule

QQQQ
15-01-2012, 23:20
Dla niektórych to kataklizm uzasadniający rezygnację z pc pW:D

dzisaj zrobilbym jak na Twoim zdeciu w kolejnym poscie, ale juz mam tak: na wysokosc podest 24cm z bloczkow betonowych, 30cm 2teownik i dopiero agregat
mysle ze jak na intuicyjne montowanie poszlo nieźle

p.s. wielu z tego powodu zreygnowalo :yes: i ... poszli w groszek :) , a niebawem bedzie podatek od CO2 od gospodarstw domowych, ciekawe na co zamienia :)

QQQQ
15-01-2012, 23:20
Tylko jeszcze z tym huczeniem zajebistym co zrobić.Pompa na jakiej ścianie najlepiej aby była ?Północna chyba nie bardzo nie?Na południowej zas latem nie zleje się w kule

masz pci P-W?

rydzadam
16-01-2012, 07:52
Pięknie
Ja to w ekogroszek chyba pójdę jednak ,jak gazu nie załatwię.Trza będzie raz na 3-4dni dorzucić i wywalić popiół ,bo coraz bardziej wątpie w te wynalazki.Francja,Włochy itp w rejonach gdzie śnieg jest rzadkośćią można się tym dogrzać i tyle

Fajnie, mogę Ci mój piec oddać za pół ceny razem z kominem, żużlem i popiołem. Dołożę gratis kominiarza raz na rok i cały ten brud z kotłowni :) Tak na poważnie - daj sobie spokój z tym ekogroszkiem bo będziesz żałował jak ja teraz.

tomek131
16-01-2012, 08:44
masz pci P-W?

Nie mam,tylko słyszałem jak chodzi

lujski
16-01-2012, 15:09
ee wiekszosc ma okolo 50 dB, a nawet mniej, wdlg. prawa to od 22-6 mozna nadawac halas 55dB, takze nawet nikt nie moze sie przyczepic :P

QQQQ
16-01-2012, 20:36
Nie mam,tylko słyszałem jak chodzi

a ja mojej nie slysze :) nawet w bezwietrzna noc:no:
a sasiedzi nic nie mowia ze jest zbyt glosno

sti
19-01-2012, 15:32
śnieg nie powoduje żadnych problemów. W pompie jest śmigło, które naprawdę mocno dmucha i pewnie odpycha płatki śniegu. Jedynie lód się robi pod spodem, ale to niezależnie od opadów.

ana-76
24-01-2012, 20:55
hihi ależ sie uśmiałam ;) W ubiegłym roku moja pompa stała na typowym wygwizdowiu. Tuż za nią jest siatka i poooola, śniegu było dookoła co niemiara a ona sobie chodziła bez żadnego uszczerbku.

Tom OP
26-01-2012, 08:49
Pompa na jakiej ścianie najlepiej aby była ?Północna chyba nie bardzo nie?Na południowej zas latem nie zleje się w kule Na ścianie południowej najlepiej, ale tak, żeby nie wiało na taras (czy co tam masz). Promienie słoneczne zawsze troszkę nagrzeją to ustrojstwo... No i prawie każdy użytkownik Ci napisze, że najlepiej nie NA ścianie, tylko PRZY ścianie (przenoszenie wibracji).

rudy_36
26-01-2012, 10:10
Na ścianie południowej najlepiej, ale tak, żeby nie wiało na taras (czy co tam masz). Promienie słoneczne zawsze troszkę nagrzeją to ustrojstwo....

Czy ktoś próbował świadomie wykorzystywać promienie słoneczne - np jakaś szopka z blachy - pompa przylegająca wylotem do ściany? Nawet gdy niezałączona PC to przy słonecznym dniu (lub tylko jasnym) występowałaby jakaś kumulacja ciepła w gruncie. Istnieją farby trochę (podobno selektywne). Ewentualnie tylko duża rura czarna na wlocie (zwinięta blacha). Oczywiście podstawowa funkcja - ochrona przed czynnikami atmosferycznymi - deszcz, śnieg - miałaby pewnie jakiś wpływ na żywotność pompy
pozdr
pozdr

leszekf
26-01-2012, 10:28
Czy ktoś próbował świadomie wykorzystywać promienie słoneczne - np jakaś szopka z blachy - pompa przylegająca wylotem do ściany? Nawet gdy niezałączona PC to przy słonecznym dniu (lub tylko jasnym) występowałaby jakaś kumulacja ciepła w gruncie. Istnieją farby trochę (podobno selektywne). Ewentualnie tylko duża rura czarna na wlocie (zwinięta blacha). Oczywiście podstawowa funkcja - ochrona przed czynnikami atmosferycznymi - deszcz, śnieg - miałaby pewnie jakiś wpływ na żywotność pompy
Jeśli już szopa + wspomaganie słońcem, to może wspomóc kolektorem powietrznym? Kiedyś wygrzebałem w sieci coś takiego (http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/powietrzny-kolektor-sloneczny/). Proste jak budowa cepa.

rudy_36
26-01-2012, 11:16
Jeśli już szopa + wspomaganie słońcem, to może wspomóc kolektorem powietrznym? Kiedyś wygrzebałem w sieci coś takiego (http://ogrzewanie.drewnozamiastbenzyny.pl/powietrzny-kolektor-sloneczny/). Proste jak budowa cepa.

Mimo wszystko jest to trochę skomplikowane (drogie) no i mała powierzchnia. Z innych pomysłów : PC umieszczona w poddaszu domu dwuspadowego - przylegając do ściany szczytowej, najlepiej wylot przez jakiś zawór zwrotny.
Zalety:
-wykorzystuje kilkadziesiąt metrów kwadratowych dachu jako kolektor powietrzny
-wentyluje przestrzeń poddachową
-nie szpeci domu
-latem chłodzi poddasze
-nie podlega wpływom atmosferycznym - trwałość
Wady:
- drgania, hałas - trzeba to jakoś wytłumić lecz i tak nocą będzie się niosło (do wszystkiego można się przyzwyczaić),
-odprowadzenie kondensatu
-zawór zwrotny dużej średnicy
-okresowo latem zbyt wysoka temperatura (np maksymalna temperatura pracy 40 C) - można włączać w innej porze dnia.
pozdr

leszekf
26-01-2012, 11:41
Jeśli ktoś wpadłby na pomysł szopy.... jego wybór, ale czy drogie? Przykładowo - na ścianie południowej takiej szopy arkusz czarnej blachy przykryty trapezowym poliwęglanem (robi się z tego lekkie zadaszenia). Od dołu swobodnie wpływa powietrze (albo kanał doprowadzający powietrze z wnętrza) od góry utworzone kanały zaślepione + otwór do wnętrza szopy. Wg mnie staranne wykonanie niespecjalnie by szpeciło tą szopkę, a wspomaganie w słoneczne dni gwarantowane :)

leszekf
26-01-2012, 11:45
W uzupełnieniu...odprowadzenie kondensatu z poddasza
Na etapie budowy domu można pociągnąć rurę kanalizacyjną 50mm np od pionu odpowietrzającego i już - mam tak przy WM z rekuperacją.

lujski
26-01-2012, 16:01
sądze ze taka pompa potrzebuje tyyyle powietrza, ze to powietrze nie zdarzy sie nagrzac, a juz bedzie zuzyte ... pewnei jakby to bylo takie proste to by niejeden tak juz mial :)

a z drugiej strony moze byc taka sytuacja ze w szopie bedzie chlodniej niz na zewnatrz, bo sie w ciagu dnia nei zdarzy w niej nagrzac ...

KrzysztofLis2
27-01-2012, 11:59
Patrz na to pod kątem mocy, a nie ilości powietrza.

1 m2 powierzchni dachu prostopadłej do słońca to 1 kW mocy przy pełnym nasłonecznieniu. To ile m2 dachu potrzebujesz, żeby starczyło ciepła dla pompy np. 10 kW?