PDA

Zobacz pełną wersję : Nadbitka ?



KosGos
15-01-2012, 10:51
Moj projekt wymaga nadbitki aby zmiescic odpowiednia ilosc welny. Szczerze to i tak ma zakladalem nadbitke niz podbitke. Rozumiem, ze nadbitke robi sie na etapie krycia dachu. Czy w takim przypadku daje sie krowkie i deski juz odpowiednio pomalowane czy robi sie to na samym koncu w momencie wykanczania ?
Ekipa robi mi SSO i nie wiem czy moge od nich wymagac nadbitki i wystajacych krokwi w kolorze ?
W kwesti wyjasnienia nadbitka to deski , blacha czy PVC ? Widzialem rozne opcje i szczerze nie wiem co najlepsze ?

Jan P.
15-01-2012, 11:38
Łatwiej deski , krokwie przeszlifować i raz pomalować na dole niż gimnastykować się na rusztowaniu. Jan.

andrzej belka
15-01-2012, 14:33
nie rozumiem co ma nadbitka do wełny ...........???

KosGos
16-01-2012, 18:59
Moze tyle, ze robiac nadbitke deska o grubosci 2cm na pozostalej czesci dachu trzeba dzwiggnac łaty o grubosc desek. Co za tym idzie welny wsadzimy tyle co grubosc krokwi + te 2cm ? Tak mi sie wydaje. Tak czy inaczej to malo istotne bo i tak od poczatku zakladalem nadbitke tylko chce to zrobic z odpowiedniego materiału i tak aby nie musiec poprawiac i podchodzic do tematu kilka razy.

Andrzej Wilhelmi
17-01-2012, 22:54
Nadbitka wyłącznie z drewna. Malowanie zdecydowanie przed montażem. Uniesienie łat w praktyce nie wiąże się z nadbiciem krokwi tylko z pogrubieniem kontrłat. Pozdrawiam.

Krizi
21-01-2012, 19:51
Trzeba też wspomnieć o nadbitce która jest wpuszczana w połać a wtedy ani dublowanie kontrłat ani inne zabiegi w grę nie wchodzą

Andrzej Wilhelmi
21-01-2012, 22:10
Czy masz na myśli podcinanie krokwi? Pozdrawiam.

Krizi
22-01-2012, 02:15
Tak właśnie się to wykonuje. :)

Andrzej Wilhelmi
22-01-2012, 18:22
Niekoniecznie. Jest to rozwiązanie dość rzadko stosowane a to dlatego, że tartak takiej operacji nie wykona i należy o wielkość podcięcia zwiększyć wysokość krokwi.
Zamawiając więźbę czasami nie ma decyzji co do grubości nadbitki. Pozdrawiam.

Jan P.
22-01-2012, 18:39
Podcinając krokiew zmieniasz parametry wytrzymałości. Można przykręcić do boków krokwi łaty i do nich nadbitkę.

Krizi
22-01-2012, 19:14
Podając przykład tak wykonanej nadbitki trzeba mieć świadomość konsekwencji.
Wszystkie problemy wspomniane przez Was powinny być z klientami omówione.

Są tacy inwestorzy którzy wręcz wskazują na takie rozwiązania.
W ubiegłym roku nadbitki w tej technologi wykonaliśmy na dwóch budynkach w okolicach Bydgoszczy.

Andrzej Wilhelmi
22-01-2012, 19:40
Oczywiście jest to najlepsze rozwiązanie ze względu na ciągłość hydroizolacji i szczelinę wentylacyjną połaci. Pozdrawiam.

KosGos
27-02-2012, 12:31
W najblizszym czasie bedzie juz skladany dach. Zdecydowalismy sie na nadbitke bo wolimy widok krokwi na zewnatrz. Jak wyglada sprawa wykonczenia widocznych elementow ? Cos heblujemy szlifujemy ? No i najwazniejsze czym malowac w kolorze złoty dąb - jakis podkład zabezpieczajacy, potem lakier kolorowy, pozniej cos bezbarwnego ? Prosze poradzcie bo jak narazie mam metny obraz jak to wykonac i co konkretnie wybrac.

Co sadzicie o produktach Sadolin Base i Extra ?

Andrzej Wilhelmi
27-02-2012, 16:17
Strugane powinny być te fragmenty krokwi, które są widoczne. Nie potrzebne żadne podkłady tylko dobra lakierobejca np. firmy Tikkurila. Dwa trzy razy w żądanym kolorze. Nadbitka malowana przed montażem krokwie z resztą też. Po montażu raz tzw. "półsuchym" pędzlem. Pozdrawiam.

docent56
27-02-2012, 16:48
Wykonując nadbitkę podcinam krokwie jeśli będzie stosowana folia dachowa .Co do osłabienia krokwi to jest ona najbardziej osłabiona w miejscu podcięcia na murłacie.

KosGos
27-02-2012, 17:12
Jesli chodzi o sam wybor produktow do malowania to po przestudiowaniu forum mam w glowie :

1 Sadolin Base + Sadolin Extra
2 Tikkurila - tylko jaki zestaw. Wydaje mi sie ze marka ta nie jest gorsza od Sadolina a do tego tansza.

Andrzeju czy na pewno nie trzeba podkladu ? Malujac od razu kolorem pojdzie go wiecej wiec moze lepiej podklad i kolor z 2 razy ?

Andrzej Wilhelmi
27-02-2012, 17:20
Co znaczy pójdzie go więcej? Pójdzie więcej gdy drewno nie będzie szlifowane. Gdy zastosujesz na nadbitkę szlifowaną deskę zobaczysz, że będziesz miał problemy z jej pomalowaniem. Pozdrawiam.

mic81
15-06-2014, 16:39
Nurtuję mnie kilka kwestii - może mi to ktoś wytłumaczy.

Jutro wchodzi ekipa od dachu celem jego wykończenia ( membrana, dachówka, nadbitka itp itd)
Gdy nie umiem sobie wyobrazić do końca tego co i jak będzie robione czuje się tak trochę jakby bezbronny - brak wiedzy na tematy bardzo mnie frustruje :).

Zacznę od nadbitki , będzie nabita od góry co wiąże się się z nacinaniem krokwi jak i wiatrownic w liczbie trzech.

http://i.imgur.com/SFqQR0c.jpg nadbitka

Z racji tego, że dachu jest na dwóch wysokościach jeden szczyt został wykonany z kształtek izodomu i obecnie wygląda to tak

http://i.imgur.com/L1kbYop.jpg

Jak ten element powinie zostać wykończony ? Na równo pod nadbitkę ? Jak powinny zostać obrobione elementy drewniane wiatrownicy przechodzące przez szczyt ?

Andrzej Wilhelmi
15-06-2014, 23:11
Przy nadbitce nie podcinaj krokwi a różnicę w wysokości wyreguluj grubością kontrłat. Pozdrawiam.

marcinollosso
22-01-2016, 19:07
Witam,
Odświeżam temat. Wiosną robiony będzie dach i chciałbym rozeznać temat prawidłowo wentylowanej połaci przy kryciu wstępnym folią i nadbitce.
Ktoś pewnie powie: zostaw to fachowcom...ekipa sprawdzona jednakże strzeżonego...wiecie co;) Zdjęć z apelem o pomoc na forum nie brakuje..
Wracając do rzeczy. Z tego co udało mi się znaleźć na forum to są 4 możliwości prawidłowo położonej nadbitki:
1. w miejscu gdzie będzie nadbitka scinamy krokwie
2. w miejscu gdzie będzie nadbitka dajemy kontrłaty o standardowej grubości (25mm) natomiast powyżej 25mm + grubość nadbitki.
3. w miejscu gdzie nie ma nadbitki podbijamy dodatkowe kontrłaty o grubości nadbitki, reszta już według schematu.
4. w miejscu gdzie będzie nadbitka dajemy tę samą grubość kontrłat co na reszcie (25mm) plus standardowe łaty (40x60) natomiast w miejscu gdzie nie będzie nadbitki pogrubiamy łaty o grubość nadbitki?
Która z opcji jest najlepsza?
Chyba że jest jeszcze jakaś inna prawidłowa opcja? Swoją drogą jaka powinna być grubość nadbitki? czy 18mm wystarczy?

Andrzej Wilhelmi
22-01-2016, 20:29
ad. 1. Nie polecam bo to osłabienia krokwi szczególnie przy dużym okapie.
ad.2. Najlepsze rozwiązanie, gwarantuje dobrą wentylację połaci.
ad. 3. Dobre rozwiązanie, umożliwia ulokowanie większej grubości izolacji cieplnej pomiędzy krokwiami.
ad.4. Słabe rozwiązanie, niepotrzebnie podraża koszt łat do tego brak płynnego przejścia z płaszczyzny krokwi na nadbitkę. Mogą w tym miejscu wystąpić zastoiny i zaburzenia przepływu powietrza.
18 mm w zupełności wystarczy.
Pozdrawiam.

marcinollosso
24-01-2016, 11:30
Dziękuję za konkretną i rzeczową odpowiedź. Nie ukrywam że liczyłem m.in na Pana wypowiedź.
Sam jeszcze się zastanawiam pomiędzy opcją 2 i 3.
Nurtuje mnie jedna rzecz, dlaczego opcja nr 2 jest lepsza? Wydaje mi się że w miejscu przejścia z płaszczyzny krokwi na nadbitkę lepiej spisze się opcja 3 ponieważ przejście jest "gładkie". W opcji 2 wydaje mi się że mogą wystąpić zastoiny o których mowa była odnośnie propozycji 4.

Andrzej Wilhelmi
24-01-2016, 12:23
Przy profesjonalnym wykonaniu bez obaw. Łagodne przejście powinno nastąpić pomiędzy kolejnymi łatami. Dla mnie najważniejsza jest wentylacja. Tak jak pisałem 3 rozwiązanie dobre nadbicie krokwi należy wykonać deską nadbitkową. Pozdrawiam.

Tomciu
03-03-2016, 14:52
Witam Panie Andrzeju,

Mam do Pana prośbę o ocenę rozwiązania proponowanego przez mojego wykonawcę.
Nadbitka będzie miała grubość 20mm, natomiast jako kontrłata będzie zastosowana łata o grubości 40x50 mm.
Różnica będzie 20mm. Czy taka szczelina wystarczy do wentylowania połaci o długości krokwi ~10m?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Andrzej Wilhelmi
03-03-2016, 22:23
Radę zastosować na dachu kontrłatę o wymiarach 5x5 a na nadbitce kontłatę 3x5. Sugerowałbym również zastosowanie dachówek wentylacyjnych w dwóch rzędach: jeden na połowie połaci drugi w czwartym rzędzie od kalenicy. Pozdrawiam.