PDA

Zobacz pełną wersję : Polska norma dot. okien PCV



mnowak355
16-01-2012, 13:36
Witam
Szukałem i nigdzie nie mogę znaleźć normy określającej dopuszczalną odchyłkę (KRZYWIZNĘ) profila okiennego z PCV. Jak ktoś się z tym spotkał lub wie jaka jest dopuszczalna odchyłka proszę o wiadomość.
Pozdrawiam

T12345T
16-01-2012, 14:34
witam
szukałem i nigdzie nie mogę znaleźć normy określającej dopuszczalną odchyłkę (krzywiznę) profila okiennego z pcv

pn-en 12608:2004

mnowak355
16-01-2012, 20:05
Nie mogę znaleźć bezpłatnego pliku z tą normą, wie ktoś gdzie tego szukać?

T12345T
16-01-2012, 21:00
Nie mogę znaleźć bezpłatnego pliku z tą normą, wie ktoś gdzie tego szukać?

Normy się kupuje Panie kolego. Sądzę, że pliku z normą nie znajdzie. Myślę, że na Pańskie potrzeby wystarczy to: FENESTRA CURVA (http://oknotest.pl/1/news/artykuly/fenestra-curva.php)

mnowak355
17-01-2012, 09:07
Witam
Nie wiedziałem że to "tajemna" kosztowna":rolleyes: wiedza. To co w podesłanym linku w zupełności wystarczy.
Pozdrawiam i bardzo dziękuję.

pchelek
18-01-2012, 17:28
nie ma normy na "krzywizny okien PVC"

pchelek
18-01-2012, 17:33
A przytoczona norma z odchylkami wymiarowymi - w linku Finestra Curva - jest juz nieaktualna od pieciu lat. Nie obowiazuje po prostu.
Twierdzenie ze okna nie moga miec zadnych krzywizn jest brednia [letko mowiac] ani zadnych odchylek.
Natura okien PVC jest juz taka ze zawsze beda lekko wygiete. Szczegolnie jak je nagrzeje slonce.
Przyjmuje sie z praktyki dopuszczalne ugiecia ok 3 mm [dla pionowych ram drzwi balkonowych].

T12345T
18-01-2012, 19:42
nie ma normy na "krzywizny okien PVC"

W rzeczy samej, nie ma. Ale Pan pytał o " dopuszczalną odchyłkę (KRZYWIZNĘ) profila okiennego z PCV" zatem 12608 w sam raz


A przytoczona norma z odchylkami wymiarowymi - w linku Finestra Curva - jest juz nieaktualna od pieciu lat. Nie obowiazuje po prostu.

Tyz prowda. Zastąpiła ją 14351-1:2006, w której ni słówka o odchyłkach nie ma. Warto jednak zauważyć, że pod pewnym warunkiem nawet norma wycofana może być wykorzystana w bieżącej praktyce. Nie wiem do czego te informacje pytającemu, ale jeśli "mleko się jeszcze nie wylało", to dlaczego by z niej nie skorzystać?

pchelek
18-01-2012, 21:10
12608 - jak mnie pamiec nie zawodzi to na profile PVC.
Stosowana jest w produkcji profili. Dotyczy jedynie profili PVC i kontroli produkcji.
Pomiary sa na jednometrowych profilach polozonych plasko
Pomiar jest w srodku - szczelinomierzem.
jak pamietam to dopuszczalna wielkosc ugiecia wynosi .............. [nie pamietam]
Stara norma na okna - ta z wymiarami jest niewazna. Nie mozna jej stosowac.
Sa inne metody okreslania dopuszczalnych ugiec ram okien.

mnowak355
19-01-2012, 17:26
Witam
Koledzy dziękuję za odpowiedzi i owocną polemikę. W moim przypadku nie zmienia to nic. Profile okienne (futryny jak i ramy okienne) mam wygięte dokładnie tak samo w takim samym kierunku Na dwumetrowej łacie na środku mam ok 1cm szczeliny więc myślę że trochę za dużo. Boję się że w pewnym momencie szyba może przestać chcieć dalej się odkształcać, bo puki co jest wygięta do krzywizny ramy w której jest zamontowana. nadmienię że okna są dwukolorowe, myślę że mogła być jakaś wadliwa parta profili. Może po nałożeniu folii nie ostygły lub folia była nakładana w zbyt wysokiej temp. Nie wiem nie chcę w to wnikać zapytam producenta czy taka odchyłka to norma i jak w takiej sytuacji sie postępuje.
Jeszcze raz dziękuję i pozdawaim

pchelek
19-01-2012, 20:41
1 cm ugiecia to zdecydowanie za duzo.
To moze znaczyc ze nie ma usztywnien lub sa za slabe.
jaki to system okien.
Mogly sie przegrzac od nagrzewania slonecznego - ale zeby az tyle to niemozliwe
Moze byc zle folia polozona - na zimne profile.
Jakeis fotki pliz

mnowak355
19-01-2012, 20:52
Profil Awangarde 7000
Nie wydaje mi się że się odkształciły. Podejrzewam że krzywe zostały zamontowane bo na kotwach nie widać żadnego ruchu. Nie przyszło mi do głowy żeby sprawdzić przy montażu "prostość" profili okiennych. mam od kilkunastu lat inne plasiki i chyba rok temu pierwszy raz były smarowane i są ok. a tu taki zonk
Jak zrobię jakieś fotki to wrzucę, może nawet jutro.

Chciałem zapytać o opinię bo ma przyjechać serwisant żebym miał jakiekolwiek pojęcie o temacie.

pchelek
20-01-2012, 18:59
jak to jest Avantgarde to moze nie miec usztywnien lub usztywnienia z blachy 1 mm
Albo tez cienkie scianki profili.
Tloczny jest niemal w klasie C - najnizszej a grubosc scianek wynosi 2 mm

mnowak355
22-01-2012, 10:55
Witam
Jeśli jest tak jak piszesz to nie zmienia to chyba faktu że okna (profile) powinny być jednak bardziej proste niż moje.

pchelek
22-01-2012, 10:58
cos tam jest "nie teges" - jakis knot - moze nie byc otworow odprezajacych i ramy sie przegrzaly
gdzie to jest ???