PDA

Zobacz pełną wersję : parkiet a deska ?



atheo
17-01-2012, 22:28
Witam,
co lepsze, bardziej praktyczne, z czym mniej problemów ? Jak długo trzeba czekać na efekt końcowy parkietu a deski podłogowej ? A może obaprodukty są już na poodbnym poziomie ?
pozdr

Ade
22-01-2012, 17:38
Czym mniejszy element tym mniej z nim problemów. To ile trzeba czekać, zależy od sposobu wykończenia i od użytych materiałów. Podaj więcej szczegółów o jakie dokładnie materiały Ci chodzi to będzie łatwiej Ci pomóc.

jarekkur
22-01-2012, 17:50
Witam,
co lepsze, bardziej praktyczne, z czym mniej problemów ? Jak długo trzeba czekać na efekt końcowy parkietu a deski podłogowej ? A może obaprodukty są już na poodbnym poziomie ?
pozdr

Co nazywasz efektem końcowym? Co chcesz położyć i w jakiej technologii? Czy podłoże nadaje się na klejenie desek lub parkietu> itd. etc.

inzynier45
23-01-2012, 11:36
generalnie parkiet jest bardziej ekonomiczny ale ja wolę piękne dębowe dechy

daymon
24-01-2012, 16:49
Ja polecam parkiet. Raczej nigdy z mody nie wyjdzie, jest trwały i elegancki.
Trzeba pamiętać też o dobrym lakierze.


------------------
Listwy (http://www.profilearchitektoniczne.pl/listwy-przypodlogowe.php)

atheo
24-01-2012, 22:33
Dziekuje za zainteresowanie tematem. Odnośnie podłoza to mam dobre, da sie kleić parkiet czy deske, bowiem jest to nowa wyleka deweloperska, tzw. ostry jastruch chyba sie to tak nazywa. Dobre, bo przy odbiorze mieszkania wziąłem odrazu parkieciarza, aby sprawdził jej własciwosci, więc jest ok.

Odnośnie efektu końcowego, chodziło mi ile czasu parkieciarz musi poświęcic na ułożenie parkietu na gotowo a ile czasu mu zajmie ułożenie desek, gotowych tzw. Chodzi mi oto bo czas mnie troche nagli niestety...

A jeszcze nasuwa mi sie pytanie, czyli deski te klejone spokojnie można cyklinować później ?

fredi07
26-01-2012, 23:01
Dziekuje za zainteresowanie tematem. Odnośnie podłoza to mam dobre, da sie kleić parkiet czy deske, bowiem jest to nowa wyleka deweloperska, tzw. ostry jastruch chyba sie to tak nazywa. Dobre, bo przy odbiorze mieszkania wziąłem odrazu parkieciarza, aby sprawdził jej własciwosci, więc jest ok.

Odnośnie efektu końcowego, chodziło mi ile czasu parkieciarz musi poświęcic na ułożenie parkietu na gotowo a ile czasu mu zajmie ułożenie desek, gotowych tzw. Chodzi mi oto bo czas mnie troche nagli niestety...

A jeszcze nasuwa mi sie pytanie, czyli deski te klejone spokojnie można cyklinować później ?
Deska surowa i parkiet to czasowo identycznie, swoje musi odleżeć (2-3tygodnie). Gotowa deska to zarzucenie dzień, dwa i można mieszkać ale ma fazy i loteria jaki lakier (olej)? Dobry czy szajs na pół roku. Drewno praktycznie pracuje tylko w szerokości i przy desce zamykamy taflę podłogi w dwóch ścianach a klimat mamy jaki mamy wilgotność powietrza skacze od 20 do 80% jeśli to dzień lub dwa to nie ma problemu, drewno ma swoją bezwładność( powiązaną z grubością) ale jeśli leje lub mrozi miesiąc lub dłużej ?
Parkiet pod tym względem jest bezpieczniejszy ale we wzorze wiązanym jodełka różne iberiksy tak że pasy parkietu (rejki) są prostopadłe do siebie.
Kolejna sprawa to rodzaj drewna. Z rodzimych gatunków to dęba nic nie przebije.
Teraz u siebie kładłem parkiet w sypialniach na górze. Poczciwą drobną dębinę, sękatą ale za to tanią jak barszcz. Prosty niesymetryczny wzór i muszę się pochwalić, że odwiedził mnie kolega Duch i poleciały pytania:
- Ty co to za wzór? Jak go wyprowadzasz?
A hektary tym wzorem zarzucił tylko symetrycznie. Postaram się wrzucić fotki.

ghost34
27-01-2012, 10:22
Dziekuje za zainteresowanie tematem. Odnośnie podłoza to mam dobre, da sie kleić parkiet czy deske, bowiem jest to nowa wyleka deweloperska, tzw. ostry jastruch chyba sie to tak nazywa. Dobre, bo przy odbiorze mieszkania wziąłem odrazu parkieciarza, aby sprawdził jej własciwosci, więc jest ok.

Odnośnie efektu końcowego, chodziło mi ile czasu parkieciarz musi poświęcic na ułożenie parkietu na gotowo a ile czasu mu zajmie ułożenie desek, gotowych tzw. Chodzi mi oto bo czas mnie troche nagli niestety...

A jeszcze nasuwa mi sie pytanie, czyli deski te klejone spokojnie można cyklinować później ?
pełen lajcik jesli to wszystko prawda co pisze deski sa wiekszymi elementami ułoży sie je szybciej..rzecz jasna..a jak juz chcesz gotowe to juz wogóle nie widze tematu..

Ade
31-01-2012, 12:37
Oczywiście gotowa deska to najszybsze rozwiązanie. Jeśli chodzi o cyklinowanie to zazwyczaj jest możliwe, a to ile razy będzie dało się taka deskę odnowić zależy od grubości warstwy drewna właściwego w takiej desce.


Dziekuje za zainteresowanie tematem. Odnośnie podłoza to mam dobre, da sie kleić parkiet czy deske, bowiem jest to nowa wyleka deweloperska, tzw. ostry jastruch chyba sie to tak nazywa. Dobre, bo przy odbiorze mieszkania wziąłem odrazu parkieciarza, aby sprawdził jej własciwosci, więc jest ok.

Odnośnie efektu końcowego, chodziło mi ile czasu parkieciarz musi poświęcic na ułożenie parkietu na gotowo a ile czasu mu zajmie ułożenie desek, gotowych tzw. Chodzi mi oto bo czas mnie troche nagli niestety...

A jeszcze nasuwa mi sie pytanie, czyli deski te klejone spokojnie można cyklinować później ?

wanderleiz
01-02-2012, 23:54
Pytanie czy parkiet czy deska tez spędzało mi sen z powiek. Zdecydowałem się na deski bo ładniej moim zdaniem wyglądają. Mam dębowe o szerokości 12cm. Poza ładnym wyglądem mają wady. W zimę delikatnie łódkują tzn że krawędzie się delikatnie do góry podnoszą. Niestety deski przy kaloryferach, drzwiach wejsciowych zaczęły się delikatnie rozchodzić. To co mówił przedmówca jest strzałem w dziesiątkę: im mniejszy element tym mniej problemów.
Zastanów sie jeszcze nad podłogą lakierowaną UV w fabryce. Ja kupiłem podobno jeden z najtwardszych lakierów jakie polecali mi parkieciarze i niestety rysuje się od byle czego. Brat cioteczny ma prefabrykowaną i lakier twardy jak skała. Powodzenia!

jarekkur
02-02-2012, 21:47
Pytanie czy parkiet czy deska tez spędzało mi sen z powiek. Zdecydowałem się na deski bo ładniej moim zdaniem wyglądają. Mam dębowe o szerokości 12cm. Poza ładnym wyglądem mają wady. W zimę delikatnie łódkują tzn że krawędzie się delikatnie do góry podnoszą. Niestety deski przy kaloryferach, drzwiach wejsciowych zaczęły się delikatnie rozchodzić. To co mówił przedmówca jest strzałem w dziesiątkę: im mniejszy element tym mniej problemów.
Zastanów sie jeszcze nad podłogą lakierowaną UV w fabryce. Ja kupiłem podobno jeden z najtwardszych lakierów jakie polecali mi parkieciarze i niestety rysuje się od byle czego. Brat cioteczny ma prefabrykowaną i lakier twardy jak skała. Powodzenia!
jak nazywał się ten twardy lakier?

ghost34
05-02-2012, 11:23
cos mi sie tutaj nie zgadza w zimie ci łódkują??...moze krawedziują..hmm..w zimie..sa na plywajaco czy odbite od podloza?

wanderleiz
09-03-2012, 01:58
Jarek, lakierowanie UV moze się odbywać tylko w zakładzie produkcyjnym. Lakier UV utwardza się po poddaniu go promieniowaniu specjalnych lamp.

Ghost: Dechy są przyklejone na klej poliuretanowy, jednoskładnikowy

wanderleiz
09-03-2012, 01:59
Moja podłoga ma tendencje do zachowania jak na rysunku nr 5

http://www.lakiery.pl/subpage.php?akc=porady&porada=40

oczywiście w mniejszym stopniu

wanderleiz
09-03-2012, 02:04
Masz racje, po głębszej lekturze źródeł w necie chodzi o krawędziowanie:)

toma1
09-03-2012, 21:01
Co Panowie jest trwalsz, lepsze, na lata do domu, parkiet czy gotowa deska. Mam do ulozenia u siebie 150m podlogi, prosze o namiary gdzie kupic dobry parkiet lub deske.

jarekkur
09-03-2012, 22:34
cos mi sie tutaj nie zgadza w zimie ci łódkują??...moze krawedziują..hmm..w zimie..sa na plywajaco czy odbite od podloza?

a cóż w tym dziwnego?

jarekkur
09-03-2012, 22:35
Co Panowie jest trwalsz, lepsze, na lata do domu, parkiet czy gotowa deska. Mam do ulozenia u siebie 150m podlogi, prosze o namiary gdzie kupic dobry parkiet lub deske.

Uważam, że najlepiej zlecić zakup i wykonanie solidnej firmie parkieciarskiej.

fredi07
09-03-2012, 23:56
Popieram Jarka. Klient ma komfort bo za wszystko odpowiada parkieciarz. Z praktyki to jak klient sam się obkupi to ręce opadają. Samodzielność to kosmiczne koszty (Pan-Pani w sklepie z czegoś żyć musi) i najczęściej zakup taki ,że tylko usiąść i płakać.

kornik 1
10-03-2012, 06:22
A co jeśli pan w sklepie jest parkieciarzem?
To u parkieciarzy jest często tylko numer komórki i gdzie takiego szukać?
A widziałem robotę niektórych fachowców. W gębie są mocni.

toma1
11-03-2012, 11:57
Dobrze ale co ulozyc lepiej. parkiet czy gotowa deche, chodzi mi o jakosc i estetyke w domu beda jasne marmury na 60m2(tu jest ogrzewanie podlogowe) i mysle nad ciemnym parkietem, dajcie jakies linki fajnej deski gotowej z dobrym lakierem, lub dobrej firmy co robi parkiet, a o wykonawce bede szukal jak zdecyduje sie na konkretny rodzaj podlogi.

Parkiet
11-03-2012, 12:50
Dobrze ale co ulozyc lepiej. parkiet czy gotowa deche, chodzi mi o jakosc i estetyke w domu beda jasne marmury na 60m2(tu jest ogrzewanie podlogowe) i mysle nad ciemnym parkietem, dajcie jakies linki fajnej deski gotowej z dobrym lakierem, lub dobrej firmy co robi parkiet, a o wykonawce bede szukal jak zdecyduje sie na konkretny rodzaj podlogi.
Od strony technicznej i kosztowej lepszym wyborem będzie klasyczny parkiet.
Deski drewniane są droższe i wymagają staranniejszego podejścia zarówno od strony dopasowania formy, barwy czy odcieni do całej aranżacji wnętrza jak i od strony wykonawczej, gdzie jakość wylewki narzuca sposób jej przygotowania do montażu dużych elementów z drewna wraz z dobraniem odpowiedniego systemu klejowego.
Jasne marmury dobrze komponują się z ciemnym drewnem o podkreślonej fakturze pod warunkiem dobrego doświetlenia pomieszczeń. Bardzo istotna jest planowana aranżacja wnętrza ale jest to temat bardzo szeroki i pytanie należy skierować do archtektów wnętrz na tym forum.
Proponuję przejrzeć realizację na mojej stronie www.parkietkomplex.eu oraz zerknąć na nową kolekcję STABILPARKIET na tej samej stronie. Być może moje prace zainspirują Twoją wyobrażnię do stworzenia swojego wnętrza. Zapraszam i pozdrawiam.

san
29-03-2012, 08:54
Co Panowie jest trwalsz, lepsze, na lata do domu, parkiet czy gotowa deska. Mam do ulozenia u siebie 150m podlogi, prosze o namiary gdzie kupic dobry parkiet lub deske.

Szczerze powiedziawszy nie znam się na trwałości drewna ale wszystkie parkiety, które widziałam w mieszkaniach znajomych po parunastu latach od kładzenia nie wyglądają zbyt estetycznie, wycierają się, odchodzą jak klocki od podłogi... Sama mam panele podłogowe, są tańsze od drewnianych desek, łatwiejsze w montażu i możesz po jakimś czasie łatwiej je wymienić chociażby jak znudzi Ci się kolor. Swoje kładłam ponad 2 lata temu i jak na razie sprawują się dobrze :) Kupiłam je w Vox'ie Masz tu przykłady, może się coś spodoba: http://www.drzwiipodlogi.vox.pl/od-reki/podlogi,panele_podlogowe/ a jeśli uprzesz się na drewnianą podłogę to też mają ciekawą ofertę (najedź myszką na "podłogi" w górnym menu).
Pozdro

ghost34
29-03-2012, 15:57
hihi ale reklama:)

Blechert
29-03-2012, 20:02
Miałem kiedyś ciemny parkiet. Bardzo zaciemniał wnętrze. Teraz wolę mieć jak najjaśniejsze podłogi.

surgi22
31-03-2012, 23:44
hihi ale reklama:)
Że co , że 1 post to zaraz reklama ?? a moze to prawiczek i nie wie jak ma zacząc na forum :lol2:

Freno
06-04-2012, 17:26
Ja również zastanawiam się na tym, jaką okładzinę(?) drewnianą wybrać. Czy możecie podpowiedzieć, jak najlepiej rozwiązać ten problem w domu z rekuperacją? Jeszcze takiego nie mam, ale słyszałam, że problemem jest niska wilgotność. Marzy mi się parkiet... Będzie OK? czy lepiej wybrać coś innego? co radzicie?

surgi22
08-04-2012, 16:54
Jeżeli planujesz wentylację z reku i obawiasz się niskiej wilgotnosci pomyśl o wymienniku enatlpicznym ( nieco kosztowny, ale cena spokoju bezcenna ).

jarekkur
08-04-2012, 23:31
Ja również zastanawiam się na tym, jaką okładzinę(?) drewnianą wybrać. Czy możecie podpowiedzieć, jak najlepiej rozwiązać ten problem w domu z rekuperacją? Jeszcze takiego nie mam, ale słyszałam, że problemem jest niska wilgotność. Marzy mi się parkiet... Będzie OK? czy lepiej wybrać coś innego? co radzicie?

radzę wziąć ogrzewanie, gdzie nie będzie niezdrowej niskiej wilgotności. Przede wszystkim zdrowie a następnie drewno na podłodze.

surgi22
09-04-2012, 11:36
Drogi jarekkur a możesz wytłumaczyć na czym polega szkodliwość dobrze wykonanej rekuperacji bo nie kumam.

dell1
09-04-2012, 21:09
przy dobrze zrobionej i zaprojektowanej rekuperacji wilgotność powietrza jest na stałym poziomie. Warto przeczytać jeśli ktoś myśli o drewnie na podłodze http://jpdparkett.eu/poradnik-kowalskiego/

surgi22
10-04-2012, 22:32
Nie dubluj wątków propagatorze bicia dzieci po głowach :no:

Parkiet
11-04-2012, 09:16
przy dobrze zrobionej i zaprojektowanej rekuperacji wilgotność powietrza jest na stałym poziomie. Warto przeczytać jeśli ktoś myśli o drewnie na podłodze http://jpdparkett.eu/poradnik-kowalskiego/
Poradnik jest spójny technicznie, natomiast dotyczy przeciętnych warunków klimatycznych a ogrzewnanie ma służyć równie dobrze kiedy jest "mróz na dworze". W związku z tym mam kilka pytań:
1 - jaką najszerszą deskę litą zalecacie na podłogę ogrzewaną?
2 - jaką najgruszą deskę litą polecacie na podłogę ogrzewaną?
3 - jaką maksymalną gęstość strumienia ciepła oraz temperaturę podłogi dopuszczacie dla swoich podłóg litych?
4 - w jakim stopniu Wasze deski są mniej kurczliwe względem klasycznych desek - proszę o konkretne dane procentowe co realnie zobrazuje walory Waszego produktu. Jeśli jest patent to powinny być wyniki mówiące o istocie tegoż patentu.
Uważam, że produkt jest interesujący i warty poznania, choć poradnik jest zbyt gładki żeby do końca odzwierciedlał podłogową rzeczywistość.
Czekam na rzeczowe odpowiedzi i pozdrawiam.

fredi07
11-04-2012, 22:48
Parkietkomplex piękny jest taki baśniowy Świat.

ghost34
11-04-2012, 22:50
a jak..fredi ..pozdro..

Freno
12-04-2012, 19:25
Dziękuję Panowie!
A jeśli zadam pytanie tak: Pakiet czy deska w domku z rekuperacją? Mając wybór chciałabym wiedzieć, który może być lepszy :) Niekoniecznie chcę dywagować na słusznością instalowania rekuperacji.

Czy kierować się założeniem, że im mniejsza "deska" tym mniej pracuje? Co za tym idzie zmieniająca się wilgotność w mniejszym stopniu wpłynie na podłogę.... A może powinnam wziąć jeszcze coś innego pod uwagę?

:confused:

Parkiet
12-04-2012, 20:29
Dziękuję Panowie!
A jeśli zadam pytanie tak: Pakiet czy deska w domku z rekuperacją? Mając wybór chciałabym wiedzieć, który może być lepszy :) Niekoniecznie chcę dywagować na słusznością instalowania rekuperacji.

Czy kierować się założeniem, że im mniejsza "deska" tym mniej pracuje? Co za tym idzie zmieniająca się wilgotność w mniejszym stopniu wpłynie na podłogę.... A może powinnam wziąć jeszcze coś innego pod uwagę?

:confused:
Przy wyborze podłogi kieruj się wyglądem, który powinien odpowiadać Twoim upodobaniom oraz nawiązywać do zakładanej aranżacji wnętrza. Techniczną stronę powierz fachowcom - od tego są i za to biorą pieniądze. Wszystko da się zrobić ale i o wszystko trzeba dbać, najbardziej o zdrowie. Rekuperacja najbardziej służy ekonomii przy wymianie powietrza. O wilgotność w pomieszczeniu należy dbać bez względu na sposób wymiany powietrza w domu. Mozna zainstalować nawilżacz lub zaistalować klimę z prawdziwego zdarzenia i po problemie.
Parkiet zawsze jest bezpieczniejszy od dużych desek, co wcale nie oznacza, że podłoga z desek będzie żle leżała. Wiele zależy od jakości materiałów użytych do wykonania podłogi, techniki wykonania (czytaj - fachowca) oraz użytkownika. Pozdrawiam.

surgi22
12-04-2012, 21:50
Jeżeli chcesz mieć drewno na podłodze w domu z WM z rekuperacja pomyśl o entalpicznym wymienniku , ja tak planuję .

Freno
16-04-2012, 17:52
Dziękować, dziękować :)

Zostaję więc przy parkiecie <<Yupi>> I dołożę starań, żeby był piękny i pasujący i wymarzony :wave:

surgi22 - wymiennik celulozowy był na tapecie. Niestety "dołączony" był do reku, który nie pasował do zapotrzebowań naszego domku... Szkoda :(