PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektory słoneczne



ilona75
04-05-2004, 07:44
Nasz wykonawca c.o i wod.kan. namówił nas na kolektory słoneczne - po przeanalizowaniu kosztów zgodzilismy się. W tej chwili mamy już je zamontowane ale wydaje nam się ze nie spełniaja sowjej roli.
Mamy zamontowane dwa kolektory ułozone na dachu spad w kierunku południowy-wschód. Wężowinica podłączona do kolektorów ogrzewa ok 100 l wody. W tej chwili temperatura w ciągu dnia nagrzewana jest do ok 45 stopni nie wiem czy to duzo czy malo martwi nas najbardziej fakt że temperaura powinna w miare sie utrzymywac a nie spadać do 25-30 stopni wieczorem kiedy ciepła woda bedzie najbardziej potrzebna. Proszę uzytkowników bateri słonecznych podzielenie się swoimi doświadczeniami.

Czarek C.
04-05-2004, 08:01
Nasz wykonawca c.o i wod.kan. namówił nas na kolektory słoneczne - po przeanalizowaniu kosztów zgodzilismy się. W tej chwili mamy już je zamontowane ale wydaje nam się ze nie spełniaja sowjej roli.
Mamy zamontowane dwa kolektory ułozone na dachu spad w kierunku południowy-wschód. Wężowinica podłączona do kolektorów ogrzewa ok 100 l wody. W tej chwili temperatura w ciągu dnia nagrzewana jest do ok 45 stopni nie wiem czy to duzo czy malo martwi nas najbardziej fakt że temperaura powinna w miare sie utrzymywac a nie spadać do 25-30 stopni wieczorem kiedy ciepła woda bedzie najbardziej potrzebna. Proszę uzytkowników bateri słonecznych podzielenie się swoimi doświadczeniami.Ilona 75, Wygląda to nieciekawie. Po pierwsze malutki zasobnik 100l. Temperatura 45 stopni to nieduża, ale wystarczająca, po dogrzaniu o 5 stopni można używać. Ale nasuwa się kilka pytań.
1.Czy jest to obieg konwekcyjny czy wymuszony?,
2. Jak duża jest odległość między zasobnikiem a kolektorem?
3. Jak zaizolowane są przewody?
4. Czy jest zawór zwrotny w tym obiegu?(zakładam że nie jest to obieg bezpośredni , tylko z wymiennikiem)
5. Czy jest podłączona cyrkulacja wody obiegu domowego?

Czarek C.
04-05-2004, 08:15
Oczywiscie przepraszam za to "nieciekawie". Chodziło mi raczej że nie ma rewelacji, ale przeciez uzysk ciepła jest, ...może nawet 50% ciepła do podgrzania wody już uzyskujecie. Maksymalna temperatura nie jest najwyzsza z mozliwych do uzyskania ale jest to cecha zależna od paru czynników: nachylenie kolektora w stounku do pow. ziemi, kierunek ustawienia kolektora. Martwi mnie to schładzanie się wody. Być może te 45 st. C to chwilowa temperatura na czujniku u góry zasobnika, i po pewnym czasie gdy zadziała cyrkulacja temp. się wyrównuje ...Najsłabszym punktem Waszej instalacji jest zbyt mały zasobnik. Na Waszym miejscu doinwestowałbym i dokupił taki 300l.

ilona75
04-05-2004, 08:23
Przepraszam za wprowadzenie w błąd ale zasobnik mamy 300 l napisałam 100 l bo gdzies na poczatku pan od instalacji powiedzial ze wężownica ogrzewa tylko te 100 i myślałam ze ten zasobnik jest podzielony na 2 komory.

ilona75
04-05-2004, 08:26
Jeżeli chodzi o obieg jest raczej wymuszony przez pompkę; odległośc kolektorów od zasaobnika nie jest duża kotłownia na parterze a kolektory praktycznie nad nią .

M@M
04-05-2004, 08:31
Zgadzam się z przedmówcami. Zasobnik do kolektorów 100 l to zdecydowanie zbyt mało. Ja na 4 osobową rodzinę postanowiłem założyć 3 kolektory i zasobnik 400 l. Gdy termometr u gory zasobnika pokazuje 50 - 55 st ciepłej wody przy rozsądnym korzystaniu wystarcza na 2 dni. Podstawa to dobre zaizolowanie rur.

Czarek C.
04-05-2004, 08:37
No to macie idealny układ. Pozostaje więc tylko ustawienie kolektora, jak najlepsze w stosunku do słońca, w miarę prostopadle , czyli ok. 45stopni w stosunku do terenu latem. I do słońca w zenicie ok. godz 13 czasu wschodnioeuropejskiego. Można jeszcze doizolować przewody. Ale więcej dobrych rad nie mam. Moze inni na coś wpadli czytając.
Pozdrawiam

Osówka
04-05-2004, 08:38
Mam kolektory (trzy płaskie) - Hewalex - zasobnik 300 l - działa bez zarzutu - w taki dzien jak dziś (4.05. - Warszawa) - dociagna do ok. 65 - 70 stopni. Obawiam sie że jak będą upały będzie kłopot z nadmiarem ciepła.

ilona75
04-05-2004, 08:43
Zasobniok jest 300 litrowy ale 55 stopni to jeszcze nie uzyskał pomijam fakt ze weczorem tem. ma ok 30 stopni a następnego dnia rano juz tylko 25. Wszystkie rurki zaizolowane są szara otulina niewiem czy to istotne ale taka sama były izolowane rurki do cipłej wody w instlacji wodnej chyba firmy purmo.

M@M
04-05-2004, 08:45
Dlatego właśnie kupiłem większy zasobnik. Kolektory mam również firmy Hewalex. :D

Osówka
04-05-2004, 08:53
Ilonko - jakie to kolektory (jakiej firmy), czym jest wypełniona instalacja ? jaką osiągacie temperaturę na kolektorach ?
powinnaś mieć czyjnik temperatury na dachu.

ilona75
04-05-2004, 09:05
2 kolektory firmy Hewalex, czujniki mamy bo temepraure sprawdzamy kilka razy dzinnie ta na dachu i ta w zasobniku . Pomijam fakt ze jeszcze nikt nam nie powiedzial co do czego słuzy. Firma zrobila i poszla 2 tygodnie temu dopiero w piatek odezwał się własciciel i chciał się umówić na tzw. rozliczenie.

Czarek C.
04-05-2004, 09:09
Pytałem na początku o zawór zwrotny w obiegu grzewczym. Podejrzane jest to schładzanie. Jeśli nie ma zaworu lub kiepsko trzyma to w nocy kolektor działa jak chłodnica.

Osówka
04-05-2004, 09:16
jeżeli są to kolektory Hewalex'u - powinnaś mieć także ich sterownik - może diabeł jest ukryty w sterowaniu.
Grzebaliście tam ?

ilona75
04-05-2004, 09:21
Nie dawałam odpowiedzi na tema tego zaworu bo porostu niewiem jaki jest ale wydaje mi sie ze chyba działa poniewaz jezeli w zasobniku woda ma wyższa temeprature niz na płyn płynący w kolektorze to się "cos" wyłancza.

Czarek C.
04-05-2004, 09:51
Ilona , wyłączanie o którym mówisz nie ma nic wspólnego z zaworem zwrotnym. Zawór sprawdź na wszelki wypadek w domu.
Natomiast osówka ! słuszna uwaga - sterownik!
Macie prosty system więc macie program 1 załączony -"wersja podstawowa z jedną baterią kolektorów". Możecie mieć parametr u1- "maksymalna temperatura podgrzewacza, powyżej której pompa kolektorowa nie zostanie włączona" ustawiony na 45 stopni celsjusza . Warto sprawdzić i przekodować na 70 stopni (zakres 10-90st. C) Ale sterownik z kolei nie ma nic wspólnego ze schladzaniem się wody w zasobniku. Może za słabo zaizolowany ten zasobnik ? No to jeszcze pytanie: jaką maksymalną temp. widziałaś na kolektorze?

Szpulka
04-05-2004, 10:04
Troszkę nie na temat, ale Ilona ile cię to kosztowało?

ilona75
04-05-2004, 10:22
Największa temeprature jaką uzyskał nasz kolektor to jak narazie 45 stopni - niewiem jak to możliwe ale tak jest.
Właśnie dzwoniłam do Hewalexa - podobno mamy za dyzy zbiornik do tylko dwóch kolektorów wstępnie umówiłam sie tak że bedziemy przez tydzien obserwowac temeprature potem zdzwonimy i panowie przyjadą posprawdzać wszytsko. Dobre i to całe szczescie że jeszcze nie mieszkamy.
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Napewno beda nam pomocne przy dzisiejszych pertraktacjach.

ilona75
04-05-2004, 10:25
Odpowiem jak tylko bede znala dokładne koszty a bedzie to prawdopodobnie dzisiaj wieczorem narazie znam tylko cenę sumaryczna (podłogówka, wod kan, i c.o. na piętrze domu)

Czarek C.
04-05-2004, 10:33
Największa temeprature jaką uzyskał nasz kolektor to jak narazie 45 stopni - niewiem jak to możliwe ale tak jest.
Właśnie dzwoniłam do Hewalexa - podobno mamy za dyzy zbiornik do tylko dwóch kolektorów wstępnie umówiłam sie tak że bedziemy przez tydzien obserwowac temeprature potem zdzwonimy i panowie przyjadą posprawdzać wszytsko. Dobre i to całe szczescie że jeszcze nie mieszkamy.
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Napewno beda nam pomocne przy dzisiejszych pertraktacjach.To jeszcze dopowiem że panowie mają rację ale tylko połowicznie. Z wielu względów lepiej mieć większy zasobnik. W Waszym przypadku również i dlatego że wydajność cieplna żródła ciepła niezaleznie od tego czy jest to kocioł czy kolektor jest wyższa jeśli temp. odbioru jest niższa. Wydajność maleje przy coraz mniejszej róznicy temp. :)

AgnesK
11-05-2004, 22:28
Mam pytanie w imieniu znajomego:
ma on zamiar zamiast baterii słonecznych zamontować pod dachem z blachy wężownicę miedzianą w celu uzyskania latem ciepłej wody. Słyszał on jednak, że istnieje niebezpieczeństwo szybkiej korozji ze względu na to, iż wężownica bedzie właśnie z miedzi a dach z blachy.
Czy ktoś z Was może potwierdzić albo zaprzeczyć.?..

Wieczór
13-05-2004, 11:32
Zgadzam się z przedmówcami. Zasobnik do kolektorów 100 l to zdecydowanie zbyt mało. Ja na 4 osobową rodzinę postanowiłem założyć 3 kolektory i zasobnik 400 l. Gdy termometr u gory zasobnika pokazuje 50 - 55 st ciepłej wody przy rozsądnym korzystaniu wystarcza na 2 dni. Podstawa to dobre zaizolowanie rur.

I tu dobrze M@M napisał. Podstawa to zaizolowanie rur. Ja nie mam wogóle zizolowanych rur. U mnie też jest raczej prymitywna instalacja. Woda wyziębia się gdzieś koło 20.00, potem nie można z niej korzystać. Jak bym miał izolację, to mógłbym korzytsać o takiej godzinie jak 21. Jeśli nie masz zaizolowanych rur, to powinnaśo tym pomyśleć.....

Wiesiek5
04-11-2014, 21:09
Do zbiornika 300L powinniście mieć 3 kolektory o powierzchni ok2mkw.
Piszesz, że instalator mówił Tobie, że kolektor podgrzewa tylko 100L - mam nadzieję, że podłączył kolektory do dolnej a nie górnej wężownicy.
Zwróć również uwagę na przepływ na rotametrze. W Waszym przypadku przy pow. płyt ok 4mkw przepływ przy max obrotach pompy powinien być na poziomie 2- 4l/min.
Można to ustawić na sterowniku lub dławiąc przepływ w grupie pompowej.
Ja użytkuję kolektory firmy Galmet 3szt ze zbiornikiem 300L i uzyskuje latem do 90st.C. Przepływ ustawiam na sterowniku.

marcinbbb
05-11-2014, 14:20
Myślisz że po ponad 10 latach temat nadal jest aktualny?

yaiba83
06-11-2014, 22:18
Może ci ludzie już dawno nie żyją... (żart oczywiście)