PDA

Zobacz pełną wersję : wplyw ustawien PC na zuzycie pradu



nowy1234
19-01-2012, 05:16
Witam, Czy jest jakas zaleznosc Delty T DZ, GZ, na zuzycie pradu przez PC? Czy sa jakies zasady ktore wplywaja na wieksze lub mniejsze zuzycie?GZ to podlogowka.Jak mozna optymalnie to ustawic zeby bylo jak najbardziej ekonomicznie.

rwxw
19-01-2012, 21:17
Delta T dz i gz to kompromis pomiędzy sprawnością samej pc a mocą obiegówek. Czym mniejsza delta, tym sprawność pc lepsza, ale od pewnego punktu obiegówki muszą zużyć tyle prądu żeby przepompować odpowiednią ilość wody, że sprawność całego układu pc+obiegówki maleje. Czym większa moc obiegówki tym mniejsza delta. Przyjmuje się, że optymalna delta dz to koło 4 stopni, a dla gz trochę więcej, koło 5-7. Czym mniejsze opory przepływu, tym łatwiej i taniej osiągnąć małą deltę. Jeśli będzie mniejsza od podanych przeze mnie wartości, to i lepiej. Ja mam np. na dz deltę koło 2 stopni.

nowy1234
20-01-2012, 02:47
Dziek za informacje, U mnie delta DZ wychodzi 2,7-2,8 a na gorne w tej chwili mam 8,7-8,9.Wg tego co napisales to na GZ chyba ciut za duza, pompa obiegowa na 3 biegu.Moze jak zwieksze przeplywy na rozdzielaczach troche, to spadnie.

nowy1234
20-01-2012, 02:48
Dziek za informacje, U mnie delta DZ wychodzi 2,7-2,8 a na gorne w tej chwili mam 8,7-8,9.Wg tego co napisales to na GZ chyba ciut za duza, pompa obiegowa na 3 biegu.Moze jak zwieksze przeplywy na rozdzielaczach troche, to spadnie.

wojbyl
20-01-2012, 08:13
Chciałbym podpiąć się do tematu i opisać swój przypadek. Posiadam PC Viessmann 222-G na sterowniku Vitotronic 200 ze sterowaniem pogodowym. GZ całość na podłogówce ustawione z dT 7K. Z tego co zauważyłem po sterowniku gdy wymagana tmp. zasilania (wynikająca z pogodówki) jest np. 30st pompa pracuje by osiągnąć wymaganą temp. powrotu wedłóg moich obserwacji jest to 27st. czyli dT między zasilaniem a powrotem 3K!. Pompa osiąga temp. zasilania w granicach 32st i dalej nie grzeje zasilanie staje się chłodniejsze. I z tego powodu nie może osiągnąć wymaganych 27st. na powrocie. Pompa pracuje bardzo długo po 16-20 godzin. Zwiększyłem przepływy w poszczególnych pętlach zobaczę co się będzie działo. Tu miałbym pytanie do użytkowników Viessmanna jak jest u was ? Do jakiej tmp. zasilania powinna dojść pompa przy wymaganej tmp. 30st ? Czy też u was pompa wyłącza się jak osignie temp. powrotu o 3K niższą niż zasilanie ? Dlaczego Viessmann podaje że dT GZ 6-8K.Pewnie przy 8K nigdy by się nie wyłączyła.

wojbyl
20-01-2012, 09:34
Nie mam ani bufora ani mieszacza na GZ. W pomieszczeniach staram się utrzymać 20-21st. Chciałbym poprostu rozgryść sterownik żeby poznać cykl pracy urządzenia. Temp. w pomiszceniu zależna jest od temperatur zasilania i powrotu. Można mieć np. 40 zasilanie i 20 powrót i temp. w pomieszczeniu 20st. Jak równierz 35-30 przy takiej samej temp. Chyba że się mylę. Jednak w pierwszym przypadku PC nigdy się nie wyłączy bo z tego co zaobserwowałem w Viessmanie pompa się wyłączy wtedy gdy osiągniesz odpowiednią temp. powrotu.

wojbyl
20-01-2012, 09:36
No chyba że się ma czujnik temp. w pomieszczeniu.

rwxw
20-01-2012, 12:41
Moze jak zwieksze przeplywy na rozdzielaczach troche, to spadnie.
Podczas regulacji podłogówki najpierw powinieneś odkręcić zawory na rozdzielaczach na maxa, a później przykręcać tylko te, które należą do za ciepłych pomieszczeń ewentualnie jak masz przepływomierze, to te których przepływy są sporo za duże w porównaniu z pozostałymi. Dobrze by było, aby wszystkie powroty miały podobną temperaturę. W ten sposób uzyskasz zrównoważenie pracy podłogówki przy minimalnych oporach przepływu. Jak masz na gz delte 9, to tez nie jest źle, ale skoro za darmo mógłbyś mieć mniejszą, to czemu nie.