PDA

Zobacz pełną wersję : zadaszenie tarasu jakie krokwie?



eisenberger
19-01-2012, 11:57
Witam ! mam zamiar zrobić zadaszenie tarasu i mam pytanie jakich wymiarów minimum muszę zamówić krokwie ? czy np 5x13cm będą wystarczające ? dodam , że z jednej strony zadaszenie będzie oparte o ścianę budynku (7m) a z drógiej na słupach , odległość między "podparciami"(od ściany do słupów) 4,60 m pokrycie planuję dachówką EURONIT betonową , wyjdzie mi bardzo mały spadek 12cm na 4,60m a i jeszcze jedno ... jaki odstęp między krokwiami?

docent56
19-01-2012, 19:36
Mogą być 5*13 ale w rozstawie co 10 cm

eisenberger
19-01-2012, 20:03
mam rozumieć , że 5x13 to śmiesznie małe ? czyli jakie mają być tak co 40cm?

docent56
19-01-2012, 20:58
Nie powinno się robić dachu o tak małym spadku ,a zwłaszcza pod dachówkę.Odpowiedź jaki przekrój i w jakiej odległości jest już nieistotna .Chcesz zrobić strop a nie dach.

bartus01
20-01-2012, 09:01
Rozstaw co 10 cm ?
Na pewno ?

Spad rzeczywiście mały - może zaciekać przy intensywnym deszczu.

Andrzej Wilhelmi
20-01-2012, 22:39
W jakim celu na płaskim dachu chcesz położyć dachówkę? Taki dach należy deskować i pokryć np. papą termozgrzewalną. Tak jak wspomniał "docen56" ten przekrój przy tej rozpiętości jest stanowczo za mały. Pozdrawiam.

winiu1
21-01-2012, 10:16
Na pewno będzie przeciekać, nawet przy niewielkim deszczu. Dachówka tyłem leży na łacie a przodem na dachówce w Euronicie jest to różnica ok 3cm. Więc spływająca woda przy takim spadku będzie miała po prostu pod górkę, nie mówiąc już o kapilarności.

eisenberger
21-01-2012, 12:29
dzięki za odpowiedz ! oczywiście macie rację , nie pomyślałem o przeciekaniu ..... więc ponawiam pytanie przy kryciu gontem

Andrzej Wilhelmi
21-01-2012, 12:39
Kolejny raz zapytam w jakim celu szukasz innych pokryć skoro tego dachu nie widać i poza papą termozgrzewalną i specjalną folią żadne inne pokrycie na taki dach się nie nadaje. Oczywiście można pokryć ten dach dowolną dachówką należy wówczas na deskach nabić kontrłaty i wówczas wgrzać papę. Dopiero na tak przygotowany dach montować łaty dodatkowo je uszczelniając i dopiero dachówka. Podobnie z gontem bitumicznym najpierw papa podkładowa termozgrzewalna i na nie nie przybijany a wgrzany gont. Taki gont bitumiczny który nadaje się do zgrzewania ma w swojej ofercie ISOLA. Pozdrawiam.

eisenberger
21-01-2012, 13:24
no jednak będzie wiać... http://http://pprojekt.pl/popup_image.php?dir=widok&foto=227big_OGR.jpg zadaszony ma być cały taras

eisenberger
21-01-2012, 13:24
http://pprojekt.pl/popup_image.php?dir=widok&foto=227big_OGR.jpg

Andrzej Wilhelmi
21-01-2012, 14:56
No nie będzie widać bo to płaski dach! Jak wykonasz to w taki sposób jak opisujesz to powstanie koszmarek. Sugerowałbym zrobienie tego inaczej z dachem skośnym odpowiadającym dachowi głónemu i z wewnętrznym koszem. Pozdrawiam.

winiu1
21-01-2012, 17:53
Zadaszenie zacieni salon.

eisenberger
21-01-2012, 18:21
tak wiem zacieni.. ale żonka się uparła :)

Krizi
21-01-2012, 20:19
Proponuję porozmawiać z fachowcem który będzie to wykonywał. Jeśli wykonawca wytypowany przez Ciebie ma odpowiednia wiedzę to odpowiednio dobierze technologie i materiały których trzeba będzie użyć.

Potem ewentualnie poproś na forum o radę w konkretnym problemie bo do tej pory widać tylko spekulacje w temacie i odnieść można wrażenie że ten taras to Ty sam chcesz wykonać w ciemno wszędzie.

xczakix
17-06-2013, 14:48
Wymyslilem sobie zadaszenie tarasu (ok. 20m2) w formie dachu jednospadowego ze skosem w dwoch plaszczyznach mimo ze nie lubie drewna to nie licząc pracy wlasnej to chyba z drewna to najtaniej wyjdzie (markizy oferowali mi po 3tys i jeszcze trzeba ją co chwile zwijać bo wiatr moze uszkodzic, nieporozumienie!!) Teraz sie zastanawiam jakiej grubosci powinna byc belka drewniania o dlugosc 550cm podparta tylko na dwoch koncach aby sie nie wyginała ? czy 15x10 wystarczy? Odnosnie pokrycia myslalem ze chyba najlepiej bedzie zrobic jakic ciemny gont a przy okazji mam pytanie czy jest jakas grafitowa farba do drewna aby cala konstrukcje pomalowac wlasnie w takim kolorze ?

Andrzej Wilhelmi
18-06-2013, 22:04
Belka 15x10 cm to trochę mało Może wystarczy 16x20 cm. Co do farby to można można uzyskać praktycznie każdy kolor. Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
30-11-2013, 15:11
Możesz sobie proponować tylko za to płać albo spadaj do ogłoszeń drobnych . To co robisz to . Życzę więcej etyki. Pozdrawiam.

mirek118
13-05-2016, 11:12
pergola/tarasola - konstrukcja drewniana

Planuję zrobić na narożnym tarasie (od strony pd.-zach.) tzw tarasolę i potrzebuję kilku porad. Przede wszystkim w temacie samej konstrukcji, przekrojów belek, długości itp. Ale po kolei.
Tak wygląda taras:
355735

A takie coś chciałbym zrobić:
355736

z tego rodzaju zadaszeniem (a właściwie zacienieniem):
355737

Całość stałaby na sześciu słupach o przekroju 14x14. Słupy przy ścianie ok. 260 wysokości, a słupy zewnętrzne ok. 240 wysokości.
Najprościej byłoby przykręcić poziomą belkę do ściany nad oknem i w ten sposób pominąć słupy przy ścianach, ale na elewacji mam 20 cm styropianu i nie chcę mocować ciężkich belek do takiej ściany.
Słupy będą stały na stopach z prętem gwintowanym zakotwiczonym na głębokość ok. 45 cm w konstrukcji betonowej tarasu.
Oto projekt tejże konstrukcji wraz z wymiarami tarasu i belek.
355738

Tutaj nasuwają się pierwsze pytania:

1. Belka "B" i belka "D" mają ponad 4m długości. Jaki przekrój zastosować, żeby to się nie uginało?
2. Belka równoległa do belki "B". Jeden jej koniec nie będzie oparty na słupie, ponieważ nie chcę słupa na środku tarasu. Dlatego będzie on leżał na innej belce (równoległej do belki "D". Na rysunku oznaczyłem to jako "pkt. X". Jaki powinien być przekrój tych dwóch belek? Krótsza musi być na tyle mocna, żeby wytrzymała nacisk tej dłuższej. Z kolei ta dłuższa nie może być zbyt ciężka, żeby nie obciążać krótszej belki.
3. Czy to coś pomoże jak ta dłuższa belka będzie 'przeciągnięta dalej' (przerywana czerwona linia na rysunku) to punktu nacisku oznaczonego "pkt. Y"? Teoretyczni e uzyskam jeszcze jeden pkt. podparcia, ale czy to w praktyce cokolwiek pomoże?

Dodam, że chciałbym uniknąć zastrzałów pomiędzy słupami a belkami poziomymi, ponieważ to byłby już inny styl konstrukcji.

W drugim etapie dorzuciłbym dwie lekkie poprzeczki (zielone linie na zdjęciu poniżej), co pewnie usztywniłoby całą konstrukcję:
355739

W trzecim etapie trzeba zamontować zacienienie, czyli deski pod odpowiednim kątem (a'la żaluzja). Deski byłyby równolegle do okien, czyli właściwie część z nich byłaby ułożona prostopadle do pozostałych.
Przed trzecim etapem dojdą pytania o kąt nachylenia żaluzji, szerokość desek oraz odstęp pomiędzy nimi. Znając kąt padania promieni słonecznych na naszej szerokości geograficznej w sezonie letnim oraz funkcje trygonometryczne jakoś to policzę :-).

Co chcę uzyskać?
Zgrabną konstrukcję o nowoczesnej formie, która nie ma za zadanie chronić przed deszczem tylko przed słońcem. I to zarówno taras jaki i to narożne okno przez które latem niemiłosiernie grzeje. Dodatkowo montując jakąś lekką pergolkę a'la drabinkę mogę po niej puścić jakąś roślinę i w ten sposób 'schować' się przed okiem sąsiadów.

Bardzo proszę o pomoc.

mirek118
22-05-2016, 13:13
pergola/tarasola - konstrukcja drewniana

Planuję zrobić na narożnym tarasie (od strony pd.-zach.) tzw tarasolę i potrzebuję kilku porad. Przede wszystkim w temacie samej konstrukcji, przekrojów belek, długości itp. Ale po kolei.
Tak wygląda taras:
355735

A takie coś chciałbym zrobić:
355736

z tego rodzaju zadaszeniem (a właściwie zacienieniem):
355737

Całość stałaby na sześciu słupach o przekroju 14x14. Słupy przy ścianie ok. 260 wysokości, a słupy zewnętrzne ok. 240 wysokości.
Najprościej byłoby przykręcić poziomą belkę do ściany nad oknem i w ten sposób pominąć słupy przy ścianach, ale na elewacji mam 20 cm styropianu i nie chcę mocować ciężkich belek do takiej ściany.
Słupy będą stały na stopach z prętem gwintowanym zakotwiczonym na głębokość ok. 45 cm w konstrukcji betonowej tarasu.
Oto projekt tejże konstrukcji wraz z wymiarami tarasu i belek.
355738

Tutaj nasuwają się pierwsze pytania:

1. Belka "B" i belka "D" mają ponad 4m długości. Jaki przekrój zastosować, żeby to się nie uginało?
2. Belka równoległa do belki "B". Jeden jej koniec nie będzie oparty na słupie, ponieważ nie chcę słupa na środku tarasu. Dlatego będzie on leżał na innej belce (równoległej do belki "D". Na rysunku oznaczyłem to jako "pkt. X". Jaki powinien być przekrój tych dwóch belek? Krótsza musi być na tyle mocna, żeby wytrzymała nacisk tej dłuższej. Z kolei ta dłuższa nie może być zbyt ciężka, żeby nie obciążać krótszej belki.
3. Czy to coś pomoże jak ta dłuższa belka będzie 'przeciągnięta dalej' (przerywana czerwona linia na rysunku) to punktu nacisku oznaczonego "pkt. Y"? Teoretyczni e uzyskam jeszcze jeden pkt. podparcia, ale czy to w praktyce cokolwiek pomoże?

Dodam, że chciałbym uniknąć zastrzałów pomiędzy słupami a belkami poziomymi, ponieważ to byłby już inny styl konstrukcji.

W drugim etapie dorzuciłbym dwie lekkie poprzeczki (zielone linie na zdjęciu poniżej), co pewnie usztywniłoby całą konstrukcję:
355739

W trzecim etapie trzeba zamontować zacienienie, czyli deski pod odpowiednim kątem (a'la żaluzja). Deski byłyby równolegle do okien, czyli właściwie część z nich byłaby ułożona prostopadle do pozostałych.
Przed trzecim etapem dojdą pytania o kąt nachylenia żaluzji, szerokość desek oraz odstęp pomiędzy nimi. Znając kąt padania promieni słonecznych na naszej szerokości geograficznej w sezonie letnim oraz funkcje trygonometryczne jakoś to policzę :-).

Co chcę uzyskać?
Zgrabną konstrukcję o nowoczesnej formie, która nie ma za zadanie chronić przed deszczem tylko przed słońcem. I to zarówno taras jaki i to narożne okno przez które latem niemiłosiernie grzeje. Dodatkowo montując jakąś lekką pergolkę a'la drabinkę mogę po niej puścić jakąś roślinę i w ten sposób 'schować' się przed okiem sąsiadów.

Bardzo proszę o pomoc.



Czy naprawdę nie ma nikogo kto mógłby cokolwiek w tym temacie powiedzieć?

Andrzej Wilhelmi
22-05-2016, 17:50
Po co chcesz przeciągać dłuższą belkę skoro przeciągnąłeś krótszą? Przecież te belki nic nie niosą poza własnym ciężarem. Zleć te obliczenia konstruktorowi i nie oczekuj, że ktoś to zrobi za darmo. Pozdrawiam.

supernik
19-07-2020, 20:34
A masz namiar na jakiegoś konstruktora ?

Andrzej Wilhelmi
19-07-2020, 21:56
Mam. Współpracuję z biurami projektowymi. Proszę o kontakt na e-mail. Pozdrawiam.