PDA

Zobacz pełną wersję : O co chodzi ze sterownikiem? Dygresje do wątku "Eniu eksperymentuje"



M***ki
08-01-2012, 18:54
www.komineknasz.pl


Karlsen! Za karę policzysz ile jest tam zdjęć !:D

Regulamin punkt 1 .W trakcie dyskusji na blogu przestrzegamy zasad etykiety : NIE PODSZYWAMY SIĘ POD INNYCH .:lol2: Przypominam tytuł "ENIU niezależny blog o kominkach" :lol2: Tylko kto Ciebie widział ENIU ?? :rotfl:

Forest-Natura
08-01-2012, 19:23
Witam.
A to pisałeś Ty czy Twój brat ... Miszczu ... ? :rolleyes:
Pozdrawiam.

M***ki
15-01-2012, 05:51
Wajchy wystające z wkładu sterowanego elektroniką
to chyba spora niedorzeczność, albo konieczność przy braku
innych opcji.



:) Sterowanie automatyczne spalaniem we wkładzie można zawsze wyłączyć , sporo klientów lubi czasami popalić "po swojemu" dla frajdy nie zaś ekonomicznego grzania , w takim przypadku bez pozostawienia dźwigni do ręcznego sterowania wkłady byłby bezużyteczny .

Drugi powód aby dźwignie do sterowania mechanicznego były we wkładzie jest jeszcze bardziej prozaiczny BRAK PRĄDU do sterowania automatyką :yes:

Kominki Piotr Batura
15-01-2012, 06:29
Cóż, promujesz głównie wkłady tylko z wajchami, więc rozumiem i szanuję poglądy.
Z argumentacją się nie zgadzam. Szczególnie gdy jest nieprawdziwa. Czeskie
sterowniki tez mają możliwość wyłączenia opcji automatycznej i można nimi
posługiwać się manualnie "po swojemu", dla frajdy. Jeśli nie mają opcji awaryjnej
pozwalającej na bezpieczne ich używanie w tak prozaicznej sytuacji jak BRAK
PRĄDU, nie powinny być dopuszczone do sprzedaży. Wydaje mi się, jednak,
że tak nie jest, tylko musisz przy następnej wizycie u przyjaciół, co nieco
się douczyć :yes:

bohusz
15-01-2012, 07:03
Ja tyż jestem zdania, że wajchy są niezbędne. Szczególnie gdy służą nie tylko do regulacji ilości podawanego powietrza do paleniska.

Zresztą nawet w samochodach jestem zwolennikiem wajch, automaty nie dla mnie.

Warto nieraz dla samego siebie ruszyć się z kanapy i przesterować wajchę w wkładzie kominkowym. Tak dla rozprostowania kości co kilka dobrych godzin.

No chyba, że ktoś wpadł na "genialny" pomysł załadowania paleniska drewnem i przygładowo wyjścia do pracy na 10 godzin...

Kominki Piotr Batura
15-01-2012, 07:38
Bohusz
jaśniej proszę. Ile sterowników zamontowałeś w swoich realizacjach ?

bohusz
15-01-2012, 07:58
Nie ma takiej zupełnej potrzeby w naszych wykonawstwach, czyli totalne zero... jeżeli chodzi o paleniska powietrzne i stosowanie przepustnic sterowanych elektronicznie.
Chociaż muszę powiedzieć, że wysyłkowo sprzedaje tego sporo. Różnego typu zastosowania. OT taki dodatek dochodowy do bilansu firmy, którego rozsądkowo nie lekceważę.

W wodnym kilka, bo wtedy według mnie ma to sens. Zresztą z podejmowania się podpięć (wodnych) wkładów z PW praktycznie się wycofałem.
Nie mam potrzeby takowych instalacji wodnych wykonywać i rozdrabniać się. Wolę przykładowo w tym czasie spakować paletę (materiały - kleje, betony, szamoty) i wysłać ją do klienta do Wielkopolski, gdyż według info od klientów nie ma możliwości ich tam nigdzie zakupić. Powtarzam takie mam info od klientów. Takie informacje dają mi wiele do myślenia i pomagają kształtować kierunek działania firmy.


PS
Miałem info mailowe, że Eniu teraz dodał wpis w tym temacie...
A TU.... nima wpisu

eniu
15-01-2012, 09:00
Wycofałem wpis. Bo zauważyłem Twój. O tym ,że nie montujesz
sterowników o których tu mowa . Nie pogadamy... :)

margod
15-01-2012, 09:29
No chyba, że ktoś wpadł na "genialny" pomysł załadowania paleniska drewnem i przygładowo wyjścia do pracy na 10 godzin...
Właśnie temu ma służyć dobra elektronika. Ładujesz drewno raz i zapominasz o kominku na 10-12 h.
Jeżeli chodzi o wajchy to wszystko zależy z jakim systemem mamy do czynienia. W pieco-kominkach z odzyskiem ciepła ze spalin można powiedzieć, że ręczne sterowanie jest zbędne. Aczkolwiek osobiście lubię pobawić się regulacją powietrza pomimo, że odpowiada z nią sterownik. Tym bardziej, że we wkładach w których palę jest rozdział na powietrze pierwotne i wtórne. W zależności od sposobu ułożenia drewna, grubości i gatunku dodatkowo doregulowuję , czego niestety nie "ogarnia" elektronika.

bohusz
15-01-2012, 09:43
Tym bardziej, że we wkładach w których palę jest rozdział na powietrze pierwotne i wtórne. W zależności od sposobu ułożenia drewna, grubości i gatunku dodatkowo doregulowuję , czego niestety nie "ogarnia" elektronika.

Przecież ja o tym pisze już chyba dziesiątki razy....


Jeżeli chodzi o wajchy to wszystko zależy z jakim systemem mamy do czynienia. W
pieco-kominkach z odzyskiem ciepła ze spalin można powiedzieć, że ręczne
sterowanie jest zbędne.
Inne systemy po prostu wykonujemy. Nasze wymagają w określonym momencie recznego przesterowania drogi spalin.
Zresztą jak wszelkie paleniska na paliwe stałe (kominki i piece CO - zasypewe) wymuszają od użytkownika pewnego zaangażowania w myśleniu i działaniu obsługowym. Nie mam na myśli tylko dokładania opału, ale szeregu działań okresowych. Stałopalność tych urządzeń grzewczych jest różna. Również właściwe ustawienia dopływu powietrza wymagają różnych doregulacji wynikających z konkretnych sytuacji.


ENIU pogadać zawsze można. Tym bardziej że ja jestem niezwykle otwarty na wszelkie informacje.

eniu
15-01-2012, 10:29
Bohusz , pisząc że wajchy są niezbędne, dajesz trochę inny przekaz.
O wajchach to sobie możemy pogadać przy innej okazji a nie w trakcie
dyskusji o sterownikach, które dla Ciebie są tabula rasa...


Margod , pobawić się dobra rzecz , bo umiesz. Jak zostawisz klientowi
"zbyt wiele szczęścia", wiesz jak to się może skończyć :D

bohusz
15-01-2012, 10:52
A to przepraszam Cię Eniu. Ale dzięki, że wogóle zgodziłeś się kiedyś w przyszłości ze mną o tym pogadać.

Myślę, że nie napocisz się za wiele ze mną podczas tej dyskusji, gdyż to bardzo prościutkie rozwiązania. Może gdyby zamiast zwykłej klapki wykorzystać dmuchawę która precyzyjnie podawałaby powietrze. Sterownik "myślący" analizujący wiele bodźców.... i sterujący wieloma ustrojstwami, to wtedy dyskusja dłuższa i poważniejsza.
Tym bardziej, że z takowymi mam na codzień do czynienia.
Taki prościutki sterownik PID
NA PODSTAWIE POMIARU TEMPERATURY SPALIN i temperatury wody w kotle, steruje tempem i czasem podawania powietrza za pomocą dmuchawy.
Praca (szybkość) dmuchawy jest modulowana, itp. itp. itp. Dmuchawa oczywiście może pobierać powietrze z zewnątrz, tutaj nie ma problema.
Nastaw jest wiele + 10 podstawowych. No i steruje również, jak zresztą pewnikiem się domyślasz pracą pompy ładującej zbiornik CWU - 200 l i pracą pompy CO.
Aktualnie w tym piecu korzystam z wsparcia dmuchawy sterowanej sterownikiem PID gdyż mam taki a nie inny opał....

Ale i tak powietrze wtórne, czyli nie główne ustalam ręcznie, gdyż to już konkretna indywidualna sytuacja, umożliwia. Ale tu Masz rację, nie są to wajchy, tylko "klapki" coś ala judasz.

M***ki
15-01-2012, 11:56
Cóż, promujesz głównie wkłady tylko z wajchami, więc rozumiem i szanuję poglądy.
Z argumentacją się nie zgadzam. Szczególnie gdy jest nieprawdziwa. Czeskie
sterowniki tez mają możliwość wyłączenia opcji automatycznej i można nimi
posługiwać się manualnie "po swojemu", dla frajdy. Jeśli nie mają opcji awaryjnej
pozwalającej na bezpieczne ich używanie w tak prozaicznej sytuacji jak BRAK
PRĄDU, nie powinny być dopuszczone do sprzedaży. Wydaje mi się, jednak,
że tak nie jest, tylko musisz przy następnej wizycie u przyjaciół, co nieco
się douczyć :yes:

Bredzisz Piotrze ... Pytanie podstawowe jest takie ; jak sterować pracą kominka pozbawionego przepustnic mechanicznych w przypadku braku prądu koniecznego do pracy automatyki ? Tak na marginesie , czemu piszesz o czeskiej automatyce ? Czyżby znowu promocja jakiegoś producenta "jedynie słusznego Twoim zdaniem ":D ??

M***ki
15-01-2012, 11:59
Tym bardziej, że we wkładach w których palę jest rozdział na powietrze pierwotne i wtórne. W zależności od sposobu ułożenia drewna, grubości i gatunku dodatkowo doregulowuję , czego niestety nie "ogarnia" elektronika.

Odpowiednio rozbudowana i usprzętowiona ..ogarnia .:yes:

Forest-Natura
15-01-2012, 12:31
Witam.
Tylko pod warunkiem że pozwala na to konstrukcja paleniska ...
Inaczej to pobożne życzenia i forumowa demagogia ...
Pozdrawiam.

bohusz
15-01-2012, 12:56
Witam.
Tylko pod warunkiem że pozwala na to konstrukcja paleniska ...
Inaczej to pobożne życzenia i forumowa demagogia ...
Pozdrawiam.

No ale ja tak chyba odbieram to forum. Może nie demagogia, ale dyskusje humorystyczno - teoretyczne z wskazaniem na kominki.
Jakieś pojedyncze samodzielne wykonawstwa, z reguły nagle opisy urwane (zakończone) w połowie.
Jakieś pojedyncze zapytania, a reszta to praktycznie oderwanie od masowych realizacji, których dziennie w Polsce jest kilkaset, albo i więcej.

Tak ja to ogólnie widzę.

Kominki Piotr Batura
15-01-2012, 13:41
Bredzisz Piotrze ... Pytanie podstawowe jest takie ; jak sterować pracą kominka pozbawionego przepustnic mechanicznych w przypadku braku prądu koniecznego do pracy automatyki ? Tak na marginesie , czemu piszesz o czeskiej automatyce ? Czyżby znowu promocja jakiegoś producenta "jedynie słusznego Twoim zdaniem ":D ??


Skupiłeś się na mnie i na sobie a nie na problemie. Wystarczyło przeczytać
co napisałem . Wobec tego powtórzę : Jeśli (sterowniki) nie mają opcji awaryjnej
pozwalającej na bezpieczne ich używanie w tak prozaicznej sytuacji jak BRAK
PRĄDU, nie powinny być dopuszczone do sprzedaży.

M***ki
15-01-2012, 19:38
Jak będziesz sterował tempem spalania gdy zabraknie prądu do automatyki ? Przy braku prądu przepustnica automatycznie otworzy się na 100% . Spalanie będzie więc gwałtowne a po wygaśnięciu przez wkład (:) i kanały akumulacyjne jeśli będą zainstalowanie) popłynie zimne powietrze które wychłodzi całość od środka.:(

Kominki Piotr Batura
15-01-2012, 20:22
Różnie to rozwiązują . Inaczej w Eosie , inaczej WGS, inaczej Ledatronik...
Będę tego uczył na najbliższej sesji szkoły .

M***ki
16-01-2012, 05:48
Piotrze jak już nieraz unikasz odpowiedzi . Napiszesz coś czego potem nie potrafisz uzasadnić , tu jak będzie sterowane palenie w czasie gdy zabraknie prądu dla automatyki , więc ściemniasz wpisami o swoich szkoleniach . Może lepiej byłoby napisać " będę się tego uczył na najbliższych szkoleniach " :D

Kominki Piotr Batura
16-01-2012, 08:07
KOŃ BY SIĘ UŚMIAŁ ! :D

Jakoś nie czuję dyskomfortu z tego powodu, ze bracia Bielawscy nie
mogą z mojego powodu uzupełnić braków w technikach nowoczesnego
zduństwa. Na razie to ja piszę, odpowiadam i uzasadniam a login Mistrz
Zduński wtrąca swoje lakoniczne uwagi. Uwagi niestety z rzadka merytoryczne.

Forest-Natura
16-01-2012, 08:12
Witam.
Miszczu - powtórzę pytanie o "romki" bo widzę że unikasz odpowiedzi. W jaki sposób "odpowiednio rozbudowana i usprzętowiona" automatyka potrafi sterować w nich rozdziałem powietrza? Mają ("romki") dwa doloty czy jeden? Bo jak miały do tej pory jeden to się to nie dało ... chociaż ... fakt - "telewizorki" miały nawet trzy ... pod rurę, nie pod rurę i ... takie, o których nikt nie wiedział bo zapomniano wszystkim o nich na szkoleniach powiedzieć ...
Pytam żeby się czegoś nauczyć od kogoś mądrzejszego ode mnie w tym względzie.
Pozdrawiam.

bohusz
16-01-2012, 08:23
KOŃ BY SIĘ UŚMIAŁ ! :D

Jakoś nie czuję dyskomfortu z tego powodu, ze bracia Bielawscy nie
mogą z mojego powodu uzupełnić braków w technikach nowoczesnego
zduństwa. Na razie to ja piszę, odpowiadam i uzasadniam a login Mistrz
Zduński wtrąca swoje lakoniczne uwagi. Uwagi niestety z rzadka merytoryczne.

No ale po co się szkolić, doskonalić, testować?
Jak według jednoznacznych przepowiedni "nowoczesne zduństwo" to jakowyś wymysł i rychły koniec go czeka?
Zapewne koniec przybliżą drastycznie wzajemne "podchody"

M***ki
16-01-2012, 15:53
KOŃ BY SIĘ UŚMIAŁ ! :D

Jakoś nie czuję dyskomfortu z tego powodu, ze bracia Bielawscy nie
mogą z mojego powodu uzupełnić braków w technikach nowoczesnego
zduństwa. Na razie to ja piszę, odpowiadam i uzasadniam a login Mistrz
Zduński wtrąca swoje lakoniczne uwagi. Uwagi niestety z rzadka merytoryczne.

Piotrek piłeś coś że widzisz podwójnie ? A może to tylko dwoistość twej osoby na forum sprawia że " cenie ciebie według siebie ".

Powtarzam ponownie nie odpowiadasz na pytania...nawet dość proste . Czym będziesz sterował wkładem gdy zabraknie automatyki z powodu braku prądu ? Zakładam ze wcześniej tak jak napisałeś zdemontujesz całą mechanikę od powietrza bo suwak był brzydki ;) Wymieniłeś 3 firmy z automatyką do sterowania pracą kominków , opisz ze dwa z nich w trybie pracy " bez prądu / ręczne sterowanie" ..... Z niecierpliwością czekam na opisy :bye:

M***ki
16-01-2012, 16:00
... takie, o których nikt nie wiedział bo zapomniano wszystkim o nich na szkoleniach powiedzieć ...
Pytam żeby się czegoś nauczyć
.

Forest zapraszam Ciebie na najbliższe szkolenie o wkładach Romotop , będziesz mógł podzielić się swoimi pytaniami z konstruktorami i innymi wykonawcami . Uwagi zgłaszane przez firmy wykonawcze są brane pod uwagę w opracowaniu kolejnych palenisk lub modernizacji już produkowanych .

O sterowaniu wkładów automatyką będzie 1 godzina wykładu .

Forest-Natura
16-01-2012, 16:03
Witam.

Witam.
Miszczu - powtórzę pytanie o "romki" bo widzę że unikasz odpowiedzi. W jaki sposób "odpowiednio rozbudowana i usprzętowiona" automatyka potrafi sterować w nich rozdziałem powietrza? Mają ("romki") dwa doloty czy jeden? Bo jak miały do tej pory jeden to się to nie dało ... chociaż ... fakt - "telewizorki" miały nawet trzy ... pod rurę, nie pod rurę i ... takie, o których nikt nie wiedział bo zapomniano wszystkim o nich na szkoleniach powiedzieć ...
Pytam żeby się czegoś nauczyć od kogoś mądrzejszego ode mnie w tym względzie.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam.
PS. Upierdliwy nie jestem ... ?

Forest-Natura
16-01-2012, 16:13
Witam.
... Déjà vu ...
Pozdrawiam.

M***ki
16-01-2012, 20:02
Z niecierpliwością musisz sobie poradzić inaczej. Jedni piją ziółka wzmacniające,
inni walą lufę i idą spać. Jutro będzie lepiej ! :D

Będzie lepiej jak odpowiesz na to proste pytanie .. no chyba że nie potrafisz .

M***ki
16-01-2012, 20:13
Witam.

Pozdrawiam.
PS. Upierdliwy nie jestem ... ?
To że mają jeden dolot wcale nie świadczy iż sterowanie tempem spalania odbywa się tylko ilością powietrza ..Rozbudowane wersje wykorzystują dodatkowe mechaniczne dźwignie rozdzielające kierunek dopływu powietrza w palenisku . W przypadku wkładów: KV 055A ,KV 55B ,KV 055C . powietrze do spalania jest podawane tylko z góry i w tych przypadkach wystarczy proste sterowanie jedynie przepustnicą . Dla wkładów KV 025 lepiej jak są dodatkowe "siłowniki" aby w odpowiednim czasie zamknąć dolot powietrza z dołu paleniska .

bohusz
16-01-2012, 20:16
O co chodzi z tym pytaniem?
Pamięta ktoś to pytanie?
Czy to dotyczy któregoś z eksperymentów Enia?

Forest-Natura
16-01-2012, 20:45
Witam.

To że mają jeden dolot wcale nie świadczy iż sterowanie tempem spalania odbywa się tylko ilością powietrza ..Rozbudowane wersje wykorzystują dodatkowe mechaniczne dźwignie rozdzielające kierunek dopływu powietrza w palenisku . W przypadku wkładów: KV 055A ,KV 55B ,KV 055C . powietrze do spalania jest podawane tylko z góry i w tych przypadkach wystarczy proste sterowanie jedynie przepustnicą . Dla wkładów KV 025 lepiej jak są dodatkowe "siłowniki" aby w odpowiednim czasie zamknąć dolot powietrza z dołu paleniska .
Zaraz, zaraz ... bo ja dalej głupi jestem ... to gdzie tu rozbudowana automatyka w rozbudowanej wersji z dodatkowymi dźwigniami ... ???
I gdzie te dodatkowe siłowniki oraz co one mają zamykać ...
Nie no ... Miszczu ... Ty sądzisz że ja oczu nie mam i rysunków technicznych nie umiem czytać ... ? Albo że nigdy "romków" wszelakich na oczy nie widziałem ... ?
Chłopie - ja to technik i inżynier taki jeszcze starej daty jestem sprzed pokomunistycznej reformy szkolnictwa ... co nie wiem to albo doczytam albo doglądam albo od mądrzejszych bez żenady się dowiem... a tu "nimaco" oglądać i czytać o tym trzecim już nie wspomnę ... :rolleyes:
Przestań pajacować i powiedz po prostu że Cię poniosła nieco fantazja ...
Pozdrawiam.

M***ki
17-01-2012, 07:03
Witam.

Zaraz, zaraz ... bo ja dalej głupi jestem ... to gdzie tu rozbudowana automatyka w rozbudowanej wersji z dodatkowymi dźwigniami ... ???
I gdzie te dodatkowe siłowniki oraz co one mają zamykać ...
... Ty sądzisz że ja oczu nie mam i rysunków technicznych nie umiem czytać ... ? . :rolleyes:
Przestań pajacować i powiedz po prostu że Cię poniosła nieco fantazja ...
Pozdrawiam.

Forest to nie moja fantazja lecz Twój brak wiedzy . Wisz na szkleniach nie wystarczy sprytnie ustawiać się na pierwszym planie do zdjęcia dla ŚK ;)
Widza fachowa to coś co się mam albo nie .

M***ki
17-01-2012, 07:09
:lol2:Chodzi o "siłowniki". Uruchamiasz elektronikę, wychodzisz do
pracy, a po godzinie wpadasz na chwilę siłownik przestawić



.

Jeśli masz taką wiedzę o automatyce do kominków:sick: to... tylko pogratulować :lol2::lol2: Możliwe że stosując to co masz w ofercie musiałbyś biegać i coś przestawiać ręcznie :o W naszej ofercie przestawianie różnych elementów mechanicznych instalacji odbywa się automatycznie . To tylko kwestia DOBREGO sprzętu i WIEDZY . :yes:

eniu
17-01-2012, 09:45
Jeden sterownik bez prądu jest dla Ciebie problemem, więc daruj
sobie uwagi o DOBRYM sprzęcie bo do tego trzeba jeszcze
więcej WIEDZY. Ja pokazałem na forum ODROBINĘ tego co wiem .
Twoje posty na forum to w 99% uwagi o tym że czegoś nie wie
Forest, Piotr czy ja. Wybacz ale to mi się wydaje trochę dziwne,
więc baw się sam albo poszukaj sobie kogoś kto Ci intelektualnie
dorówna...

niktspecjalny
17-01-2012, 10:08
Panowie!!!

Dla laika........... to w końcu ma być ta automatyka czy nie........może z tego w ogóle zrezygnować i niech obsługujący zajmie się sam sterowaniem ???
eniek .....kupujesz ustrojstwo z pełną automatyką,full wypas,ktoś na kilka "h" zaper.....li ci prund :D,to ona ma sobie poradzić sama w sobie(o Boże),czy mamy do czynienia z fizycznie potraktowanym problemem.O co idzie miszczowi??? :D;);)

ja14
17-01-2012, 10:16
Panowie, z Waszej dyskusji jasno wynika, ze ktorys z Was musi byc idiota. Niestety zaden z Was nie podpiera swoich twierdzen dowodami co sprawia, ze niezorientowany czytelnik moze dojsc do wniosku, ze jestescie nimi wszyscy:-(
Dawniej, gdy powazni ludzie mieli powazne roznice zdan co do faktow to organizowali sobie pojedynek. Niechze, ktorys z Was odda wreszcie ten smiertelny strzal spustem migawki aparatu:-)

eniu
17-01-2012, 10:42
Nikt, Ja 14. Nie dam się wciągnąć w szubrawe czy jak to nazwał
Ja 14 - idiotyczne (:D) przepychanki, których celem jest deprecjacja
tego co robię na forum przez wiadomą osobę. Dziękuję za
zainteresowanie ale z tego typu dyskutantami jak M radzę sobie
bez większych problemów.

Faktem jest ,ze stanowi on dość łatwy cel, a skłonność do
samo ośmieszania jest godna podziwu, co bywa kuszące i
prowadzi do sytuacji jak ta. Na wasz wniosek (:)), krótkie
info na temat jednego ze serowników, najbardziej "utytłanego",
jakim jest EOS .

Sposób montażu zgodny z instrukcją i konstrukcja urządzenia
pozwala na sterownie manualne procesem spalania. To tyle.
Fajerwerków i zdjęć nie będzie . Klienci którzy kupują sterownik
zapoznają się indywidualnie z jego budową i obsługą. Idioci
muszą inaczej dociekać prawdy...

niktspecjalny
17-01-2012, 11:05
ups nie powiem ,że to mi wystarczy ale uszanuje to co prawisz.Nadal czytam i pobieram nauki słowne bo w moim salonie stanie taki FFFFFMMMMMM-owiec ,że szok :D:D;);)

Forest-Natura
17-01-2012, 14:19
Witam.
Ja powótrzę po raz kolejny (nudny chyba jestem) pytanie skierowane do Miszcza - w jaki sposób automatyka (w domyśle też czeska) steruje rozdziałem powietrza na pierwotne i wtórne w paleniskach firmy Romotop ...
I czy robi to sama automatyka czy jednak palenisko i jego konstrukcja.
Liczę na fachową odpowiedź bo inaczej znowu będę musiał się w pierwszym rzędzie do zdjęć ustawiać ... tyle że tym razem będę bardzo niewygodnym i niepożądanym uczestnikiem szkolenia w firmie Romotop, tak jak swego czasu był nim jeden z naszych kolegów - właściciel kaflarni, któremu wprost powiedziano że nie życzą sobie jego wizyty na szkoleniu ...
Pozdrawiam.

M***ki
17-01-2012, 15:49
Ależ kolego Forest Natura ZAPRASZAM na szkolenie !! Będziesz mile widzianym gościem :welcome:

eniu
17-01-2012, 15:58
I zobaczysz PAJACA na żywo

:wtf: :wtf:

Forest-Natura
17-01-2012, 17:13
Witam.
Czy Mistrz Zduński mógłby mi odpowiedzieć na moje pytanie?
Czy ja mam na nie odpowiedzieć i zrobić z Mistrza Zduńskiego po raz kolejny Miszcza ... ?
Pozdrawiam.
PS. Pomału robi się z tego eksperyment ... socjologiczny ... :rolleyes:

niktspecjalny
17-01-2012, 17:20
forest i eniu...............Wy to tak chcielibyście jak Gustlik w czterech pancernych.........EULALIJA :D:D.Proste.Mistrz Wam nie odpowie bo nie wie jak a tak na poważne to na tym FM ma Was daleko w dup...ie.W Żabiej Woli można pie..........do woli.a on nic.Zawścik się czy cuś :D:D;););.Dla mnie każda info jest ok.Czekam.:D

bohusz
17-01-2012, 18:23
O cholera, nie wiedziałem...
Mozna było ubranko z moich płyt.... szkoda
ale niebawem może bedą moduły to testowania.

Forest-Natura
17-01-2012, 18:24
Witam.
Nudy ... nie ? Co my byśmy zrobili bez naszego miszczowskiego wesołka ...:rolleyes:
Pozdrawiam.

bohusz
17-01-2012, 18:27
EEEE Mistrz zajęty, bo tam do Żabiej Woli podesłałem mu paru klientów

Forest-Natura
17-01-2012, 18:37
Witam.
Byli godni dostąpić zaszczytu obcowania z obcą inteligencją ... ?
Pozdrawiam.

M***ki
17-01-2012, 18:38
Witam.
, tak jak swego czasu był nim jeden z naszych kolegów - właściciel kaflarni, któremu wprost powiedziano że nie życzą sobie jego wizyty na szkoleniu ...
Pozdrawiam.

Manipulujesz informacją :yes: Jak wiesz szkolenie było organizowane przez dwie firmy : 1 Romotop - producenta wkładów kominkowych i piecyków ; 2. kaflarnię Hrin - produkującą kafle do budowy kominków.
Pewien problem pojawił się w temacie "zwiedzanie części produkcyjnej kaflarni " .:(

M***ki
17-01-2012, 18:40
EEEE Mistrz zajęty, bo tam do Żabiej Woli podesłałem mu paru klientów

Jeden ze skierowanych dzwonił , podeślę kolegę który buduje nowoczesne zabudowy i ma wolny czas w terminie o jakim była mowa . To ten kominek z bardzo płytką zabudową .

M***ki
17-01-2012, 18:42
I zobaczysz PAJACA na żywo

:wtf: :wtf:

Niemożliwe :jawdrop: to TY ENIU też tam będziesz ??? Wreszcie ktoś zobaczy "enia" z bliska :wave: i na żywo :lol2:

M***ki
17-01-2012, 18:47
forest i eniu............. tak na poważne to na tym FM ma Was daleko w dup...ie..:D

Jesteś bardzo dosadny w tych komentarzach ..
Na szkolenie zapraszam różne firmy ..czemu miałbym nie zaprosić ICH TROJE :rolleyes: Na dzień dzisiejszy mamy jeszcze 4 wolne miejsca..

Forest-Natura
17-01-2012, 18:52
Witam.

Manipulujesz informacją Jak wiesz szkolenie było organizowane przez dwie firmy : 1 Romotop - producenta wkładów kominkowych i piecyków ; 2. kaflarnię Hrin - produkującą kafle do budowy kominków.
Pewien problem pojawił się w temacie "zwiedzanie części produkcyjnej kaflarni " .
Nie mają z tym problemów tacy potentaci europejscy jak Kaufmann, Mez, Jasba, Sommerhuber, MAT Keramia. Nie mają również polscy producenci kafli (wszyscy), którzy potrafią nawet zebrać się i zrobić spotkanie (paręnaście kilometrów od Ciebie) żeby powymieniać się doświadczeniami.
Problemy za to miał Miszcz ... bo Mistrz problemów by nie miał ...
Żadnym problemem natomiast jest później namolne wciskanie "romków" temu "nieproszonemu gościowi" ...
Pozdrawiam.

M***ki
18-01-2012, 06:02
Problemy za to miał Miszcz ... bo Mistrz problemów by nie miał ...

Przeczytaj uważnie ... Kaflarnia Hein NIE JEST MOJA WŁASNOŚCIĄ.. Pomyśl teraz logicznie... Koto mógł zapraszać ?? Powtórzę ponownie manipulujesz informacją ..

M***ki
18-01-2012, 06:07
Zaproszenie zostaw dla mniej świadomych klientów .

Wiele osób z branży chętnie by zobaczyło "ENIA" na własne oczy ... Ponownie zapraszam Ciebie ENIU !! Nie mogłeś być ;) nas szkoleniu organizowanym przez Piotra to przyjedź do nas .

Login "eniu" zostaw dla mniej świadomych "klientów" tego forum :lol2:

M***ki
18-01-2012, 06:10
Witam.

Nie mają z tym problemów tacy potentaci europejscy jak.............. Jasba, ...


Fajny "potentat ;)" tylko czemu zbankrutował :lol2::lol2::lol2: Musiała im "dobrze iść " ze sprzedażą kafli...

M***ki
18-01-2012, 06:20
Nie mają również polscy producenci kafli (wszyscy), którzy potrafią nawet zebrać się i zrobić spotkanie (paręnaście kilometrów od Ciebie) żeby powymieniać się doświadczeniami.


Szkoda że nie udało się wtedy powołać stowarzyszenia .. Jak to miało być ? Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kaflarzy ?? Kafle Polskie ?? Podobno miałeś być prezesem.. :o

Pisząc "wszyscy" ... mijasz się z prawdą .. nie było chociażby takiej "małej kaflarni" jak KARAT Katowice ... praktycznie Twoi najbliżsi sąsiedzi .. Niemów że nie znasz tej firmy ....

Forest-Natura
18-01-2012, 07:39
Witam.
Jak masz taką wiedzę o "romkach" jak o Jasbie i "niedoszłym stowarzyszeniu" ... to ... wróćmy do zadanego Tobie pytania o rozdział powietrza w sprzedawanych przez Ciebie paleniskach - odpowiesz w końcu czy automatyka może w nich rozdzielać powietrze, czy jednak mam wszystkim powiedzieć że są to tylko Twoje pobożne życzenia i marketingowy bełkot o tych produktach i tej marce ... ???
Kolejny bełkot, kolejnego sprzedawcy wkładów, naładowanego socjologią, nadmuchaną filozofią, tonami bzdur i ostatecznym "maniemwdupie" klienta końcowego (bo tak można nazwać "niewinne kłamstewka" marketingowe - grunt że ludzie "łykną") ... byle tylko sprzedać jak najwięcej swojego produktu ... Sprzedawcy, który zanim zaczął sprzedawać te wkłady nie bełkotał i dało się wtedy z nim pomimo różnicy zdań - porozmawiać normalnie ...
Pozdrawiam.

M***ki
18-01-2012, 15:46
Może są jacyś chętni na moje bankructwo? Dam niezłe upusty,
a firma ma wysoką pozycję w rankingach :D

Czemu upusty skoro jest tak dobrze ;) Ale Ty się lubisz sam doceniać ... tu stosunki..tam rankingi .... i jeszcze ENIU pochwali "szefa" ...

M***ki
18-01-2012, 15:53
Forest . Tak można sterować w jakie miejsce jest podawane powietrze .

eniu
18-01-2012, 15:58
Słuchajcie . Nie nudzi was już pisanie o dupie Maryni ?

Dosyć żałośnie wygląda to, jak popatrzy się z ubocza...

Trociu
18-01-2012, 17:36
Słuchajcie . Nie nudzi was już pisanie o dupie Maryni ?

Dosyć żałośnie wygląda to, jak popatrzy się z ubocza...Ale za to jak szybko bije licznik postów, a postronnym szybko "się czyta"...

Forest-Natura
18-01-2012, 18:40
Witam.

Tak można sterować w jakie miejsce jest podawane powietrze .
A w jaki sosób ...?
:rolleyes:
Pozdrawiam.

M***ki
19-01-2012, 05:28
Witam.

A w jaki sosób ...?
:rolleyes:
Pozdrawiam.

A... to trzeba umieć .. Wiedza to nie jest towar do rozdawania za darmo :no:

M***ki
19-01-2012, 05:40
Sprzedaż firmy Kaufmanowi , to dość kuszący rodzaj bankructwa.
Produkcja Jasby jest kontynuowana.

:D

Niestety tu jesteś w błędzie , Kaufman nie kupił firmy tylko FORMY do produkcji kafli... a to duża różnica , powiem więcej bardzo duża. . Dla porównania : chińskie firmy kupiły :
1. Rover - prawa do produkcji samochodów ... sprzedają je teraz pod nazwą Roewe
2. Volvo - tu zakupiono firmę tzn prawo do produkcji samochodów[ osobowych] oraz używania nazwy Volvo

ja14
19-01-2012, 06:39
Słuchajcie . Nie nudzi was już pisanie o dupie Maryni ?

Dosyć żałośnie wygląda to, jak popatrzy się z ubocza...
Krotki przeblysk rozsadku... i dalej to samo:-(
pa, pa

Elfir
19-01-2012, 12:04
NA PROŚBĘ ZAŁOŻYCIELA WĄTKU : "Eniu eksperymentuje" dyskusję odbiegająca od tematu przenoszę do nowego wątku

eniu
19-01-2012, 18:57
Dziękuję Elfir

Po targach w Wels (targi zduńskie Europy- mekka zdunów), rozpocznę
palenie we wkładzie Nova Spartherma. Pama jest na półmetku testów
w szczelnej zabudowie z płyt szamotowych. O wynikach można będzie coś
rzec, po odsłonięciu wkładu i dokonaniu jego szczegółowych oględzin...


Tu można dalej dyskutować o sterowniku , lub robić idiotę z siebie lub innych

:)

Karlsen
19-01-2012, 19:56
Może są jacyś chętni na moje bankructwo? Dam niezłe upusty,
a firma ma wysoką pozycję w rankingach
A gdzie można zapoznać się z tymi rankingami?

eniu
19-01-2012, 20:09
Savoir-vivre w biznesie :: 2012-02-27/28 :: Kraków >>

TO TEMAT SZKOLENIA, BYĆ MOŻE KOMUŚ SIĘ PRZYDA
ADRES PONIŻEJ :)





























Rafał Harańczyk
BERNDSON Szkolenia
+48 601 909218 +48 12 6305890

Forest-Natura
19-01-2012, 22:51
Witam.
Bardzo fajnie że powstał nowy wątek o elektronice i sterowaniu poprzez nią kominkiem/piecem.
To może odpowiem na tytuł wątku - sterownikami dało by się rozdzielać powietrze na pierwotne i wtórne tylko wtedy jeżeli przystosowane było by do tego palenisko i sam sterownik posiadał odpowiednio inteligentny algorytm sterowania takim procesem spalania. Są paleniska, które jedną regulacją manualną załatwiają sprawę takiego rozdziału podawania powietrza w palenisko. Ale posiadają jeden dopływ powietrza i jedną przepustnicę, której pracą steruje automatyka kominka.
Teoretycznie można konstrukcję paleniska wykonać tak by była przystosowana do takiego sterowania. To sprawa konstrukcyjna.
Romotop takiego paleniska nie ma.
Na razie nie ma takiego paleniska żadna firma. Bo nie ma sterownika który by w ten sposób sterował procesem spalania.
Wszystkie sterowniki opierają się na dwóch lub trzech podstawowych rzeczach:
- sterowaniu dopływem powietrza
- pomiarze temperatury spalin (na wyjściu z paleniska lub na wejściu do komina)
- trzecią rzeczą jest dodatkowe serwo sterujące strumieniem spalin poprzez ustawienie przepustnicy w jednej z dwóch pozycji - zamknięte lub otwarte
Trochę więcej funkcji posiadają rozbudowane sterowniki przy ogrzewaniu wodnym, ale tyczy się to tylko elektroniki w zakresie współdziałania ze sobą dwóch lub trzech źródeł ciepła (kominek/piec - kocioł - solary). I nie posiadają one dodatkowych funkcji mechanicznych sterujących innymi przepustnicami czy serwami.
Teoretycznie można przy sterowniku kominka/pieca wyposażonym w dodatkowy serwomechanizm, pokusić się o sterowanie nim odpowiednio skonstruowaną "wajchą" w palenisku inną niż klapa kierunkująca spaliny. Ale odpada w tym wypadku sterowanie akumulacją. No i nasza branża jest jeszcze za cienka żeby specjalnie dla niej tworzyć aż tak skomplikowane programy i algorytmy sterujące ... na razie jest to co opisałem - pomiar temperatury, sterowanie przepustnicą i serwomechanizmem zmieniającym kierunek przepływu spalin.
Romotop korzysta z bardzo dobrej automatyki firmy Timpex. Jest jeszcze inna bardzo dobra automatyka Brunnera, Ledy, Tatarka naszego rodzimego oraz równie rodzimego Plum'a. Wystarczy umieć czytać ... nie trzeba się znać (ja się nie znam na ten przykład :rolleyes:) na automatyce i elektronice ...
Możemy się tu na FM kłócić, spierać, wygłupiać, Nie ma sprawy - to pewien koloryt tego miejsca. Ale jakoś nie widzę tu miejsca na wymyślanie perpetuum mobile ... a Miszcz za alchemika chce tu robić ...
Pozdrawiam.

M***ki
20-01-2012, 06:02
Pięknie piszesz .. i na tym koniec.
Znasz wiele nazw producentów.. to fajnie.

To że Ty nie wiesz jak coś wykonać wcale nie oznacza że inni tego nie potrafią . Wbrew temu co napisałeś takie sterowanie wykonujemy w niektórych wykonywanych przez nas kominkach i kominko-piecach , zależy to tylko od tego za co klient chce zapłacić . Niestety niewielu klientów wybiera automatykę do sterowania pracy kominka , ostatnio nawet jeden klient sam sobie taką tworzy ..

Forest-Natura
20-01-2012, 06:48
Witam.

To że Ty nie wiesz jak coś wykonać wcale nie oznacza że inni tego nie potrafią
Po prostu piaty raz Cię poproszę bardzo żebyś napisał swoim kolegom po fachu i innym Forumowiczom jak to robisz.
Nie interesuje mnie tutaj co kto sobie sam tworzy i że robisz to na "niektórych" piecach i kominkach.
Wyraźnie napisałeś że robisz to na Romotopach i sterownikach firmy Timpex (bo takie sprzedaje firma Romotop) i nie przeinaczaj teraz wątku.
Dlatego tak uparcie drążę temat ponieważ w bezzczelny sposób zacząłeś tu na FM kłamać "marketingowo" na temat produktów, które sprzedajesz i oszukujesz w ten sposób potencjalnego nabywcę, tworząc kolejne "kominkowe mity" ...
Potraktuj to jako oficjalne i publiczne zapytanie skierowane do przedstawiciela firmy Romotop w Polsce - czy w paleniskach tej firmy przy pomocy automatyki dołączanej do nich, da się sterować rozdziałem powietrza wewnątrz paleniska na powietrze tzw. pierwotne czyli podawane w dno paleniska oraz powietrze tzw. wtórne, służące do dopalania gazów drzewnych, czyli podawane nad palenisko.
Czy też - automatyka ta steruje tylko jednym wspólnym dolotem powietrza do palenisk firmy Romotop, a rozdział spalin "robi się sam" lub trzeba go zrobić manualnie tak jak w paleniskach wielu innych, mniej wspaniałych firm.
Zanim odpowiesz namyśl się bo parę tysięcy osób będzie Twoje stanowisko w tej sprawie znać i komentować :)
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
20-01-2012, 12:41
Nie ma takiej możliwości by, dyskusja o sterowniku przyniosła
jakiekolwiek korzyści, komukolwiek, jeśli jedną ze stron
jest osoba nie do końca kumająca, o co w tym wszystkim chodzi.
Łatwo to stwierdzić, analizując dotychczasowy przebieg polemiki
(ładnie to nazwałem :)) i wypowiedzi w kwestii obsługi sterownika
bez zasilania.

bohusz
20-01-2012, 14:27
Pytanie oficjalne
do przedstawiciela firmy Romotop w Polsce

ja myślę, że trzeba poczekać na odpowiedź oficjalną.

Bo według mnie Mistrz to tu raczej bardziej towarzysko sobie poczyna. Szczególnie jak polemizuje z kolegami z branży.
Zamiast stanowić z nimi jeden nierozerwalny mur.

Miłego i spokojnego łykendu

M***ki
20-01-2012, 14:48
Witam.

Po prostu piaty raz Cię poproszę bardzo żebyś napisał swoim kolegom po fachu i innym Forumowiczom jak to robisz.
Nie interesuje mnie tutaj co kto sobie sam tworzy i że robisz to na "niektórych" piecach i kominkach.
.

Jedno zadanie przeczy drugiemu .
Nie mam obowiązku podawać do publicznej wiadomości wszystkich detali technicznych wykonywanych prac. Wiedza jest kapitałem jej posiadacza .
Sposób w jakim zwracasz się do mnie na FM , od samego początku z lekceważeniem i pogardą , w żaden sposób nie zachęca do udzielania Tobie darmowych porad.

M***ki
20-01-2012, 14:50
Witam.

[B].
Wyraźnie napisałeś że robisz to na Romotopach i sterownikach firmy Timpex (bo takie sprzedaje firma Romotop) i nie przeinaczaj teraz wątku.
.

Tu poproszę o cytat .

M***ki
20-01-2012, 15:06
Witam.

[B]
[B] czy w paleniskach tej firmy przy pomocy automatyki dołączanej do nich, .

Automatyka nie jest "dołączana do " .

Sprzedaż wkładów Romotop oraz szkolenia na terenie województwa śląskiego organizuje firma z Cieszyna . Jeśli jesteś ich dilerem zapewne udzielą Tobie odpowiednich informacji , w zakresie jaki znają jej pracownicy . Możliwości stosowania różnych rozwiązań automatyki do sterowania wkładami Romotop będą omawiane na najbliższym szkoleniu . Będzie o sterowaniu kominkami "wodnymi , akumulacyjnymi oraz konwekcyjnymi" .To o czym piszę na FM także będzie omawiane .

M***ki
20-01-2012, 15:11
.[/B]

Bo według mnie Mistrz to tu raczej bardziej towarzysko sobie poczyna. Szczególnie jak polemizuje z kolegami z branży.


I masz całkowitą rację .
Oficjalnie to rozmawiam z firmami współpracującymi z naszego rejonu sprzedaży , szkolenia techniczne są organizowane także dla stałych partnerów handlowych .

Forest-Natura
20-01-2012, 15:16
Witam.
Przepraszam za źle postawione pytanie.
W tej chwili mógłbym zapytać Cię czy jakakolwiek automatyka jest w stanie to zrobić w Romotopach ...
Ale myślę że wyczerpaliśmy już temat a Ty - Miszczu, odpowiedziałeś już i nakreśliłeś nam wystarczająco jasno sprawę za co dziękujemy Ci. Dzięki tobie marka i wiarygodność firmy Romotop rośnie w naszym kraju w siłę z dnia na dzień i już niedługo będzie to jedyna słuszna lub przynajmniej dominująca firma na naszym rodzimym - polskim rynku :rolleyes:

No to możemy sobie teraz porozmawiać o automatyce już na zupełnym luzie i w całkiem miłym gronie ...
Liczymy na pytania ze strony czytających. Wątek się rozwinie dzięki temu. Powiem od razu że Piotr i Margod są dużo bardziej kompetentni w tym względzie ode mnie (ja tylko umiem czytać instrukcje obsługi :rolleyes:) i będę się z chęcią także uczył.
Pozdrawiam.

margod
20-01-2012, 19:29
Witam.
...
No to możemy sobie teraz porozmawiać o automatyce już na zupełnym luzie i w całkiem miłym gronie ...
Liczymy na pytania ze strony czytających. Wątek się rozwinie dzięki temu. Powiem od razu że Piotr i Margod są dużo bardziej kompetentni w tym względzie ode mnie (ja tylko umiem czytać instrukcje obsługi :rolleyes:) i będę się z chęcią także uczył.
Pozdrawiam.
Ja to bardzo monotematyczny jestem, bo gustuję tylko w jednym słusznym kierunku na literkę "T" a i tak z szerokiej oferty tej firmy korzystam tylko z dwóch konkretnych modeli. Dedykowane przez producentów bardzo rzadko wykorzystuję, choć S-thermatik Spartherma ma tę zaletę, że steruje rozdziałem powietrza na pierwotne i wtórne, czego nie mogę uzyskać tymi, które stosuję.

Kominki Piotr Batura
20-01-2012, 19:35
Ja to bardzo monotematyczny jestem, bo gustuję tylko w jednym słusznym kierunku na literkę "T" a i tak z szerokiej oferty tej firmy korzystam tylko z dwóch konkretnych modeli. Dedykowane przez producentów bardzo rzadko wykorzystuję, choć S-thermatik Spartherma ma tę zaletę, że steruje rozdziałem powietrza na pierwotne i wtórne, czego nie mogę uzyskać tymi, które stosuję.


No i wyszło szydło z wora. Wystarczy spawarka, S-thermatik (czyli czeskie
szaleństwo Mistrza, bo to ten sam producent sterowania) i można Romka
nauczyć rozumu ! :)

Forest-Natura
20-01-2012, 21:14
Witam.
Dochodzimy do sedna ... czyli wyjątku w regule (czytaj: koństrukcji paleniska).
Zawsze ogromny wlot do "chorego nocnika z aluminium" wydawał się przerostem formy nad treścią. Potem silniki wielkości gruchy montowane na sztywno do samego paleniska też dziwiły. Zwłaszcza jak "T" pokazał blaszaną rurkę z silniczkiem wielkości pudełka zapałek robiącą taką samą robotę we wszystkich innych paleniskach.
No i pewna dziejowa mądrość wylazła na wierzch - to co robione przez "niemca" na zapas i solidniejsze w konstrukcji, na końcu okazuje się lepsze.
Szkoda że dwa i pół raza droższe ... :p.
Pozdrawiam.

eniu
21-01-2012, 06:01
Margod ! ale awatarek zarąbisty :)

Przestudiowałem wersję niemieckojęzyczną papierów dotyczących
sterownika Mistrza. Znalazłem tam sporo informacji, których w wersji
polskojęzycznej nie ma. Nie wiem czy to wynik braku zdolności językowych
tłumacza, czy traktowania nas jako naród który "i tak nie zrozumie".

Powiem tak. Od wczoraj uczę się czeskiego, bo skoro Mistrz nie chce
powiedzieć, to sam znajdę w wersji oryginalnej instrukcji i opisów
technicznych to co mnie zafascynowało. Czepiacie się chłopa,
zamiast pochylić głowę nad rewelacyjnym, cudownym wynalazkiem.

Sterownik, który powietrze podłączone jednym króćcem do wkładu,
w cudowny sposób rozdziela potem oddzielnie na wtórne i pierwotne,
wart jest mojego poświęcenia...

bohusz
21-01-2012, 07:02
Tutaj jeżeli chodzi o sterowniki.

Możliwy jest do wykonania praktycznie każdy sterownik, tylko
- muszą być sprecyzowane cele, parametry i funkcje

Jednak aby był produkowany seryjnie, to ta produkcja musi być opłacalna.


Standardowe sterowniki przykładowo sterują przepustnicą i przykładowo 2-3 pompami. Lekka modyfikacja i mogą sterować kilkoma przepustnicami o dowolnych konfiguracjach. Tylko do paleniska będa inne wymagania rozwiązań konstrukcyjnych.

M***ki
21-01-2012, 07:56
Ja choć S-thermatik Spartherma ma tę zaletę, że steruje rozdziałem powietrza na pierwotne i wtórne, czego nie mogę uzyskać tymi, które stosuję.

Czyli można sterować za pomocą automatyki powietrzem pierwotnym i wtórnym ?? Ciekaw co na to napisze Forest ? Oszustwo ? Manipulacja? Marketingowy bełkot ?

M***ki
21-01-2012, 08:02
[QUOTE=Forest-Natura
Na razie nie ma takiego paleniska żadna firma. Bo nie ma sterownika który by w ten sposób sterował procesem spalania.

. Ale jakoś nie widzę tu miejsca na wymyślanie perpetuum mobile ... a Miszcz za alchemika chce tu robić ...
.[/QUOTE]
Przeczytaj to co zacytowane powyżej ... Czy ten wpis to kłamstwo ? Czy tylko potwierdzenie Twojej niewiedz ?
Brakującą wiedzę możesz Forest uzupełnić pod wskazanym powyżej adresem lub na szkoleniu firmy Spartherm .

eniu
21-01-2012, 08:17
No popatrz Spartherm !! :D

Forest-Natura
21-01-2012, 09:51
Witam.
Miszczu ... nie rozmawialiśmy przypadkiem o Romotopach i o małym marketingowym oszustwie jakie rzuciłeś w Forum na ich temat?

Jak byś był chociaż bardziej ambitny to byś teraz wziął instrukcję obsługi sterownika S-Thermatic i po czesku: Automatická regulace hoření Reg200, do ręki i przeczytał jak to w ogóle działa i czym się te dwie identycznie (prawie) rzeczy różnią. No i zobaczył że działa to tylko dzięki odpowiedniej konstrukcji paleniska Spartherm'ów i nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek innym algorytmem sterującym procesem spalania i nie potrafi "samo" robić to co miało niby robić u Ciebie w "romkach".
W Twoich "romeczkach" zrobiono to na zwykłej rurze i nie ma ma żadnych szans żeby w nich to tak działało ...
Naopowiadałeś bajek kłamczuszku jeden i teraz nie potrafisz wyjść z tego z twarzą.
Miszczu ... oglądałeś kiedyś bajkę o czterech kolorowych stworkach, z których jedno miało torebkę? No to 4u - "tuuuulimyyyy" ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

Jaca71
21-01-2012, 10:57
Panowie, najprostszy sterownik z kratek do kominków wodnych steruje: Przepustnicą, pompami i czymś jeszcze. Domyślnie to COŚ to jest wiatrak/turbina do rozpalania kominka dział zero-jedynkowo. Średnio rozgarnięty mechanik jest w stanie wykonać serwo sterowane tym sygnałem przestawiające dowolna wajchę w kominku. Najprawdopodobniej to wyjście używacie do machania kierownicą dymową :P

A pytanie takie około kominkowe ale bardzo sterownikowe. Czy jest jakaś sensowna (w domyśle tańsza) alternatywa do sterownika ecoKOM 200 Classic aby posterować kominek z płaszczem wodnym proporcjonalnie? Bo wspomniany sterownik z Kratek zawiódł na całej linii. Największe jego bolączki to brak trybu ręcznego (z opisu wychodziło że jest) w przypadku gdy wspomniany sterownik nie posiada sterowania PID.

Forest-Natura
21-01-2012, 12:23
Witam.
Jaca - sterowniki do "wody" i te o których tutaj mowa to dwa inne światy ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

margod
21-01-2012, 12:23
Panowie, najprostszy sterownik z kratek do kominków wodnych steruje: Przepustnicą, pompami i czymś jeszcze. Domyślnie to COŚ to jest wiatrak/turbina do rozpalania kominka dział zero-jedynkowo. Średnio rozgarnięty mechanik jest w stanie wykonać serwo sterowane tym sygnałem przestawiające dowolna wajchę w kominku. Najprawdopodobniej to wyjście używacie do machania kierownicą dymową :P
.
Steruje i owszem, ale na podstawie jakich danych? Osobiście uważam, że jedyne sensowne sterownie (przepustnicą powietrza) musi być powiązane z temperaturą spalin, a nie wody lub powietrza wewnątrz komory grzewczej.
Poza tym ktoś ten sterownik dla Kratek wykonał :rolleyes:

margod
21-01-2012, 12:29
Witam.
Jaca - sterowniki do "wody" i te o których tutaj mowa to dwa inne światy ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

Do "wody" również używam te z pomiarem temperatury spalin. Nie ma znaczenia czy akumulujemy ciepło w wodzie, czy w ceramice.

Forest-Natura
21-01-2012, 12:32
Witam.
Mierzysz temperaturę wody wtedy? Do czegokolwiek.
Pozdrawiam.

eniu
21-01-2012, 12:51
Musisz mierzyć temp wody, ale konieczność ta wynika z potrzeby
sterowania pracą pomp (m. innymi :))

margod
21-01-2012, 12:52
Witam.
Mierzysz temperaturę wody wtedy? Do czegokolwiek.
Pozdrawiam.
Temperaturę wody mierzę w buforze, po osiągnięciu odpowiedniej temp. załączają się pompy. Za pracę pomp odpowiada inna automatyka.

Forest-Natura
21-01-2012, 13:01
Witam.
No właśnie. Do zabezpieczenia termicznego teoretycznie nie jest potrzebny pomiar temperatury żadnym sterownikiem bo załatwia to sam zawór. Czyli jeden powód odpada.
Wychodzi że pomiar temperatury wody w płaszczu to tylko dla własnej przyjemności i satysfakcji. Teoretycznie powinna być jak największa i już ...
No ale to chyba tylko przy buforach ... dobrze kombinuję?
Bez bufora to jak Eniu napisał - pompy muszą jakiś sygnał mieć ... ?
Trzeba wpaść do Ciebie :p
Pozdrawiam.

Jaca71
21-01-2012, 13:07
To był tylko przykład. Nie maiłem w rękach sterowników "do powietrza", ale nie przypuszczam żeby nie miały żadnego wolnego wyjścia do wykorzystania jako sterowanie wajchą od rozdziału powietrza.

A co do drugiej części?
Jest jakiś fajny sterownik z PID do "wodniaka" będący tańszą alternatywa do wspominanego Pluma ecoKOM 200 Classic? Zmienna sterująca dowolna, może być temp. spali lub temp. wody. Może być to nawet sterownik od pieca zasypowego. Chodzi o to by wysterował pompy i "dał znać" kotłowi gazowemu żeby się wyłączył.

Forest-Natura
21-01-2012, 13:10
Witam.
Aaa ... tak poboczem tematu - Darco ma już gotowe klapy Moritz'a 180 i 200 mm, za 250 zł netto. Do tego wałek giętki za 40 zł i nowe gotowe pokrętła (ładniejsze, mniejsze i dyskretniejsze) za 60 zł. Można zamawiać.
Przed targami będą mieli gotowy typoszereg o średnicach: 120,130,150,160,180,200,220, 250 zarówno z blachy czarnej jak i 2 mm CrNi 1.4828
Kolejny monopol "niemca" poszedł w ... no i już nie opłaca się robić samemu ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

margod
21-01-2012, 13:34
Witam.
No właśnie. Do zabezpieczenia termicznego teoretycznie nie jest potrzebny pomiar temperatury żadnym sterownikiem bo załatwia to sam zawór. Czyli jeden powód odpada.
Wychodzi że pomiar temperatury wody w płaszczu to tylko dla własnej przyjemności i satysfakcji. Teoretycznie powinna być jak największa i już ...
No ale to chyba tylko przy buforach ... dobrze kombinuję?
Bez bufora to jak Eniu napisał - pompy muszą jakiś sygnał mieć ... ?
Trzeba wpaść do Ciebie :p
Pozdrawiam.
Tak takie rzeczy to tylko ... z buforem i z dobrej jakości paleniskiem. Szczerze mówiąc już "zapomniałem" jak tym sterować bez zbiornika akumulacyjnego i co gorsza z jakimś wodnym łupem.
Forest obiecujesz, że przyjedziesz i ciągle Cie nie ma.:p Pod koniec lutego będą targi Sibex w Sosnowcu, myślę, że coś ciekawego tam pokażę. Podjedź. Szukaj mnie na "Ścieżce Energooszczędności"

M***ki
21-01-2012, 14:34
[QUOTE=Forest-Natura;5140114
Miszczu ...

Jak byś był chociaż bardziej ambitny
Naopowiadałeś bajek kłamczuszku jeden i teraz nie potrafisz wyjść z tego z twarzą.
.[/QUOTE]

Przeczytaj sobie TWÓJ wpis o niemożności sterowania powietrzem pierwotnym i wtórnym ... NR 74.:yes:." Na razie niema takiego paleniska żadna firma . Bo nie ma t sterownika który by w ten sposób sterował procesem spalania " :lol2:
BRAKUJE TOBIE WIEDZY !!

Brak t Tobie także odwagi powiedzieć " Nie wiedziałem , pomyliłem się , PRZEPRASZAM".

Panie Forest ... Kolejny raz obrażasz mnie publicznie na FM a to tylko z powodu twojej niewiedzy ...

M***ki
21-01-2012, 14:42
Margod ! ale awatarek zarąbisty :)

Przestudiowałem wersję niemieckojęzyczną papierów dotyczących
sterownika Mistrza. Znalazłem tam sporo informacji, których w wersji
polskojęzycznej nie ma. Nie wiem czy to wynik braku zdolności językowych
tłumacza, czy traktowania nas jako naród który "i tak nie zrozumie".

Powiem tak. Od wczoraj uczę się czeskiego, bo skoro Mistrz nie chce
powiedzieć, to sam znajdę w wersji oryginalnej instrukcji i opisów
technicznych to co mnie zafascynowało. Czepiacie się chłopa,
zamiast pochylić głowę nad rewelacyjnym, cudownym wynalazkiem.

Sterownik, który powietrze podłączone jednym króćcem do wkładu,
w cudowny sposób rozdziela potem oddzielnie na wtórne i pierwotne,
wart jest mojego poświęcenia...

Oprócz czytania trzeba jeszcze wiedzieć i.. pomyśleć. Sterowanie rozdziałem miejsc podawania powietrza wbrew pozorom wcale nie jest niewykonalne... Co do tłumaczenia tekstu.. akurat nie my to robiliśmy , nie wiem z jakiego powodu pominięto pewne fragmenty ..

Kominki Piotr Batura
21-01-2012, 15:16
Proponuję opatentować ! Pierwsza bifurkacja powietrzna zastosowana
w kominkach . Może nawet Nobla dostaniesz ?!

Tu masz link , żeby swoje szaleństwo naukowo udowodnić a z Foresta
i nas wszystkich jeszcze większych durniów robić :

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=bifurkacja%20powietrzna&source=web&cd=1&ved=0CCEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fpracownicy.uwm.edu.pl%2Fwojsob%2F badania-bifurkacje.html&ei=xtUaT7rgJ8Xs-gbYtKihCg&usg=AFQjCNEBuSAcoQDGG9R-4nj0agdqmiT42w&sig2=ChK0WnoXuJSeXJtFbNHk-w&cad=rja (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.google.pl%2Fur l%3Fsa%3Dt%26rct%3Dj%26q%3Dbifurkacja%2520powietrz na%26source%3Dweb%26cd%3D1%26ved%3D0CCEQFjAA%26url %3Dhttp%253A%252F%252Fpracownicy.uwm.edu.pl%252Fwo jsob%252Fbadania-bifurkacje.html%26ei%3DxtUaT7rgJ8Xs-gbYtKihCg%26usg%3DAFQjCNEBuSAcoQDGG9R-4nj0agdqmiT42w%26sig2%3DChK0WnoXuJSeXJtFbNHk-w%26cad%3Drja)

Forest-Natura
21-01-2012, 15:19
Witam.
Ale jaki kaptaż by to musiał być ...
Oczywiście powietrzny również ... :p

Jaca - "puszczenie" sygnału przez jakiś tak sterownik do jakiegoś tam serwomechanizmu wprawiającego w ruch jakiś tam siłownik to żaden problem.
Ale żeby rozdzielić to powietrze to albo muszą być dwa doloty w palenisku albo jedna wajcha w samym palenisku i odpowiednia jego konstrukcja.
Taką konstrukcję podwójnej klapy sterowanej za pomocą jednej wajchy mają ... Spartherm ... i ... no może ktoś mi pomoże ... :rolleyes:
No ale co z tego - sterownik dalej "widzi" i steruje tylko jednym dolotem powietrza i jedną wajchą mając zaprogramowane to samo co poprzednio. Jak napisałem - branża kominkowa jest za uboga i zbyt mało jeszcze elektronika w niej popularna by komuś chciało się ślęczeć nad skomplikowanymi programami sterującymi procesem spalania z "ilomaśtam" parametrami wejściowymi i skomplikowanymi układami sterowania dwoma lub trzema serwomechanizmami.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
21-01-2012, 17:19
Drewno nie ma takich "ambicji", by w tak spektakularny sposób
dawkować mu powietrze do spalania. Różnice w sprawności z
tego akurat powodu to 1-3 %. Nie ma o co kopii kruszyć, lepiej
skupić się na innych elementach procesu "grzania kominkiem".

Jest taki jeden klient na system grzewczy w pełni zautomatyzowany
Wsypując opał jesienią do zasobnika, może on do wiosny zapomnieć
o swoim kominku (piecokominku). System nie wymaga doglądania,
szyba nie potrzebuje czyszczenia, brak popiołu, brak zanieczyszczeń
w systemach dymowych. Energia akumulowana na przemian w
KMS-ach i wodzie (system z dość inteligentnym buforem), zawiaduje
tym wszystkim sterownik ( w zasadzie niezły komputer). No i po
roku klient przychodzi i mówi : "ja bardzo przepraszam , ale tak się
zafascynowałem możliwościami jakie stwarza nowoczesne zduństwo,
że zapomniałem o kominku od którego to się zaczęło". Ma kominek
otwarty w innej części salonu.

M***ki
22-01-2012, 08:05
Witam.
Ale jaki kaptaż by to musiał być ...
Oczywiście powietrzny również ... :p

Jaca - "puszczenie" sygnału przez jakiś tak sterownik do jakiegoś tam serwomechanizmu wprawiającego w ruch jakiś tam siłownik to żaden problem.
Ale żeby rozdzielić to powietrze to albo muszą być dwa doloty w palenisku albo jedna wajcha w samym palenisku i odpowiednia jego konstrukcja.
Taką konstrukcję podwójnej klapy sterowanej za pomocą jednej wajchy mają ... Spartherm ... i ... no może ktoś mi pomoże ... :rolleyes:
No ale co z tego - sterownik dalej "widzi" i steruje tylko jednym dolotem powietrza i jedną wajchą mając zaprogramowane to samo co poprzednio. Jak napisałem - branża kominkowa jest za uboga i zbyt mało jeszcze elektronika w niej popularna by komuś chciało się ślęczeć nad skomplikowanymi programami sterującymi procesem spalania z "ilomaśtam" parametrami wejściowymi i skomplikowanymi układami sterowania dwoma lub trzema serwomechanizmami.
Pozdrawiam.

Kolejny fajerwerk fachowości ... :lol2: A tak na marginesie właśnie zaczynam zlecenie gdzie w jednej instalacji będzie :
1. wkład piecowy z blokiem wodnym [ włączony/wyłączony] www.kafle-kominki.pl/wklad_kominkowy_dynamic050.htm
2.kanały akumulacyjne
3.ciepła ławka
4.automatyka sterująca całością : grzanie wody oraz akumulacji , na zmianę oczywiście

Forest-Natura
22-01-2012, 20:14
Witam.
Nie wiem jak inni, więc będę mówił za siebie tylko - jestem zmęczony wymianą zdań z Tobą Mistrzu Zduński.
Gratuluję przyszłej realizacji. Jak dojdziesz do tego o czym piszę, to daj znać - fajnie będzie z Tobą znowu normalnie porozmawiać.
Zmień zdanie o reszcie swoich kolegów po fachu, którzy posiadają takie same uprawnienia zawodowe jak Ty. Będzie miło wtedy.
Pozdrawiam.

M***ki
24-01-2012, 06:30
Witam.


Na razie nie ma takiego paleniska żadna firma. Bo nie ma sterownika który by w ten sposób sterował procesem spalania.
Wszystkie sterowniki opierają się na dwóch lub trzech podstawowych rzeczach:
- sterowaniu dopływem powietrza
- pomiarze temperatury spalin (na wyjściu z paleniska lub na wejściu do komina)
- trzecią rzeczą jest dodatkowe serwo sterujące strumieniem spalin poprzez ustawienie przepustnicy w jednej z dwóch pozycji - zamknięte lub otwarte
Trochę więcej funkcji posiadają rozbudowane sterowniki przy ogrzewaniu wodnym, ale tyczy się to tylko elektroniki w zakresie współdziałania ze sobą dwóch lub trzech źródeł ciepła (kominek/piec - kocioł - solary). I nie posiadają one dodatkowych funkcji mechanicznych sterujących innymi przepustnicami czy serwami.


Brak wiedzy kolego FN ... Porażający brak wiedzy...

M***ki
24-01-2012, 06:34
Witam.
Nie wiem jak inni, więc będę mówił za siebie tylko - jestem zmęczony wymianą zdań z Tobą Mistrzu Zduński.
.
.

Najpierw oskarżasz publicznie że kłamie.. Potem piszą inni że to co Twoim zdanie nie istniej jest oferowane od dawna ..:yes:

Teraz jesteś zmęczony .. :lol2:

M***ki
24-01-2012, 06:42
Witam.


Nie interesuje mnie tutaj co kto sobie sam tworzy................
.................. i nie przeinaczaj teraz wątku.
Dlatego tak uparcie drążę temat ponieważ w bezzczelny sposób zacząłeś tu na FM kłamać ......
Zanim odpowiesz namyśl się bo parę tysięcy osób będzie Twoje stanowisko w tej sprawie znać i komentować :)
Pozdrawiam.

Twoje słowa , fragment jednej tylko wypowiedzi..
Święte słowa zanim odpowiesz namyśl się bo parę tysięcy osób Twoje stanowisko w tej sprawie będzie znać i komentować .

I czytając poznawać Twoją NIEWIEDZĘ

Forest-Natura
24-01-2012, 07:13
Witam.
Krótko, treściwie i po raz kolejny: nie ma takiego sterownika, który by sterował rozdziałem powietrza ... jeszcze takiego nie wymyślili :rolleyes:
Podroczymy się jeszcze trochę ?
Może w tym względzie jest tak samo jak z przepustnicą w Pamie i też nie potrafisz ogarnąć pewnych rzeczy ... pomyśl ... tylko się nie zgrzej ...
Pozdrawiam.

eniu
24-01-2012, 08:12
Napaliłem w Pamie i nudno jakoś...:D
Przejrzałem ten wątek od początku , czyli od chwili kiedy
poprosiłem o przeniesienie części dotyczącej sterownika
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194840-O-co-chodzi-ze-sterownikiem-Dygresje-do-w%C4%85tku-quot-Eniu-eksperymentuje-quot&p=5135826&viewfull=1#post5135826

Poczułem się jakbym czytał relację z psychiatryka. W każdym
prawie poście Mistrza, znalazłem takie o to zwroty. Wybrałem
po jednym zwrocie z każdego posta... Ktoś ma niezły problem
ze sobą samym .






zwracasz się do mnie na FM , od samego początku z lekceważeniem i pogardą

Jeśli masz taką wiedzę o automatyce do kominków:sick: to... tylko pogratulować:lol2:

Forest to nie moja fantazja lecz Twój brak wiedzy

Będzie lepiej jak odpowiesz na to proste pytanie .. no chyba że nie potrafisz .

Piotrek piłeś coś że widzisz podwójnie ?

Bredzisz Piotrze

więc ściemniasz wpisami

masz brak wiedzy

porażający brak wiedzy

trzeba wiedzieć i...pomyśleć

oszustwo

manipulacja

marketingowy bełkot

Twojej niewiedzy

obrażasz mnie publicznie

BRAKUJE TOBIE WIEDZY !!

brak Tobie odwagi

A... to trzeba wiedzieć

niestety tu jesteś w błędzie

Ty nie wiesz jak

manipulujesz informacją

pomyśl logicznie

ponownie manipulujesz informacja

mijasz się z prawdą

nie odpowiadasz na pytania

będzie lepiej jak odpowiesz

to nie moja fantazja, tylko twój brak wiedzy

Wystarczy umieć czytać....

To że Tobie się nie chce to nie znaczy że wszyscy "tak mają

Nadal nie wiesz że jest ..... :lol2:




Mistrzu ! O co i z kim Ty walczysz ?!

Forest-Natura
24-01-2012, 09:23
Witam.
Eniu ... ależ Ty retoryczne pytania zadajesz ... przecież Miszcz walczy głównie ze wszystkimi, którzy nie godni są w tym kraju, posiadać ten sam co on dyplom rzemieślniczy lub uprawiają swój zawód bez tegoż dyplomu.
Dba on w ten sposób o dobro każdego obywatela naszej ojczyzny, także o dobro swoje i ... firmy Romotop oczywiście - budując i umacniając w znoju i trudzie jej wizerunek na naszym rynku.
Całe szczęście że na tym forum jest jeszcze parę innych osób z takimi samymi dyplomami jak nasz Miszcz ... :p ... chociaż ... co to za dyplomy panie ... dawniej to były dyplomy ...
Pozdrawiam.

eniu
24-01-2012, 10:25
No tak, dyplom za dwie flaszki wódki ma jakąś wartość...
nie to co wykazać się wiedzą jako ekstern...

Forest-Natura
24-01-2012, 10:44
Witam.
Oj dołożyłeś do pieca ...jakby co to jestem w schronie ...

Wracając do sterowników ...:rolleyes:
Jak się z Wels obrobię, bedę ustawiał Tatarka pod Certusa http://www.dobrepiece.pl/product.php?id_product=46. Najpierw standardowo, potem się pobawię w zmiany parametrów pod tą konkretną realizację, bo trochę tego wymaga. Margod mnie zdopingował żeby też zdjęć narobić i powklejać.
Pozdrawiam.

eniu
24-01-2012, 12:35
Oj tam, oj tam...

Gdzieś mi pouciekały co nie które "złote myśli" naszego
zacnego kolegi. Liczę, że sam mi je przypomni przy okazji
kolejnego plucia na ekran...

M***ki
24-01-2012, 17:01
No tak, dyplom za dwie flaszki wódki ma jakąś wartość...
nie to co wykazać się wiedzą jako ekstern...

Achaa to tak zdobyłeś dyplom ..Eniu...

M***ki
24-01-2012, 17:03
Witam.
Krótko, treściwie i po raz kolejny: nie ma takiego sterownika, który by sterował rozdziałem powietrza ... jeszcze takiego nie wymyślili :rolleyes:
.


Nadal nie wiesz że jest ..... :lol2:

M***ki
24-01-2012, 17:08
Witam.
Ale jaki kaptaż by to musiał być ...
Oczywiście powietrzny również ... :p

Jaca - "puszczenie" sygnału przez jakiś tak sterownik do jakiegoś tam serwomechanizmu wprawiającego w ruch jakiś tam siłownik to żaden problem.
Ale żeby rozdzielić to powietrze to albo muszą być dwa doloty w palenisku albo jedna wajcha w samym palenisku i odpowiednia jego konstrukcja.
Taką konstrukcję podwójnej klapy sterowanej za pomocą jednej wajchy mają ... Spartherm ... i ... no może ktoś mi pomoże ... :rolleyes:
No ale co z tego - sterownik dalej "widzi" i steruje tylko jednym dolotem powietrza i jedną wajchą mając zaprogramowane to samo co poprzednio. Jak napisałem - branża kominkowa jest za uboga i zbyt mało jeszcze elektronika w niej popularna by komuś chciało się ślęczeć nad skomplikowanymi programami sterującymi procesem spalania z "ilomaśtam" parametrami wejściowymi i skomplikowanymi układami sterowania dwoma lub trzema serwomechanizmami.
Pozdrawiam.

Jaka jest branża ??? To że Tobie się nie chce to nie znaczy że wszyscy "tak mają ;)". :P

Jedni stosują to co maja gotowe "podane na tacy" , drudzy sami tworzą nowe rozwiązania .. To się nazywa twórcze podejście do tematu .

M***ki
24-01-2012, 17:13
S-thermatik Spartherma ma tę zaletę, że steruje rozdziałem powietrza na pierwotne i wtórne, czego nie mogę uzyskać tymi, które stosuję.

Taka mała podpowiedź ..... Margod napisał to co powinien wiedzieć KAŻDY kto współpracuje z firmą Spartherm i bierze udział w szkoleniach .
Jak dobrze wiecie S-thermatik pochodzi od tego samego producenta ..

M***ki
24-01-2012, 17:21
Na razie nie ma takiego paleniska żadna firma. Bo nie ma sterownika który by w ten sposób sterował procesem spalania.
Wszystkie sterowniki opierają się na dwóch lub trzech podstawowych rzeczach:
- sterowaniu dopływem powietrza
- pomiarze temperatury spalin (na wyjściu z paleniska lub na wejściu do komina)
- trzecią rzeczą jest dodatkowe serwo sterujące strumieniem spalin poprzez ustawienie przepustnicy w jednej z dwóch pozycji - zamknięte lub otwarte
Wystarczy umieć czytać ... nie trzeba się znać (ja się nie znam na ten przykład :rolleyes:) na automatyce i elektronice ...



Wystarczy umieć czytać.... Nie ma takiego paleniska żadna firma ? Czy aby jesteś tego pewien ?
Margod już na to pytanie odpowiedział .

eniu
24-01-2012, 17:43
No proszę... :)

Forest-Natura
24-01-2012, 19:57
Witam.
... Eniu ... kurtka na wacie ... taki monolog przerwałeś ... ech rzesz ty ... a nuże by coś jeszcze dopisał kolega ...
No nic ... robotę od nowa trzeba zacząć ...

Krótko, treściwie i po raz kolejny: nie ma takiego sterownika, który by sterował rozdziałem powietrza ... jeszcze takiego nie wymyślili
Ale teraz cicho ... dajmy skrzydła rozwinąć ...
:rotfl::lol2::sick::wtf::welcome::wiggle:
I takie tam ...
No chyba że zrozumie ... eee ... nie ma na co liczyć ...
Jak w "romku" nie mówili to znaczy że tak jest i już ...
Pozdrawiam.

QBELEK
24-01-2012, 22:40
Znaczy się tak: są sterowniki do rozdziału powietrza ale nie możemy powiedzieć jakie bo to tajemnica handlowa (własność intelektualna) (ACTA) i to wszystko w tym temacie. Czyli że to my mamy rację. Jeśli poczułeś się przegranym Forest masz szanse powiedzieć frustracji nie, na najbliższym ceskim szkoleniu . Twoja obecność będzie traktowana jak przeprosiny za wszystko.

eniu
25-01-2012, 06:02
albo go w Odru utopią...:D

Forest-Natura
25-01-2012, 08:57
Witam.
Nie rozpatruję tego w kategoriach wygrany - przegrany ... raczej jako swego rodzaju rozrywkę ... całkiem niezłą :rolleyes:
Żarty - żartami, poniżej linki dla chętnych, chcących coś poczytać o sterowaniu procesem spalania w kominkach (zarówno wodnych, akumulacyjnych jak i konwekcyjnych). Takie małe kompendium wiedzy.
http://www.tatarek.com.pl/index.php?kat=u
http://www.plum.pl/pl/?id=257
http://www.darco.com.pl/oferta/p,69,automatyka-osprzet-elektryczny.html
http://www.spartherm.com/produkte/brennzellen/h2o_wasser.html
http://www.timpex.cz/
http://www.wgs.at/produkte/steuer-regeltechnik/
http://www.brunner.de/de/Produkte/Steuerungen
http://leda.de/ledacmsde.nsf/public/leda_elektronik.html
http://www.kaschuetz.krs.at/produkte.asp?E1=22&item=18
Pozdrawiam.

M***ki
26-01-2012, 05:52
Forest ... nawet automatyki z firmy Spartherm nie kojarzysz :eek: Jest to otyle dziwne że w Twoich realizacjach pełno wkładów Spartherm... na szkolenia jeździsz ,katalogi /cenniki masz... Nie doczytałeś ? Czy tylko zatrzymałeś się na cenach oraz rabatach ... i już wystarczyło ? :lol2:

Fakt różne linki do stron potrafisz napisać.. :D

M***ki
26-01-2012, 05:59
Witam.
Bardzo fajnie że powstał nowy wątek o elektronice i sterowaniu poprzez nią kominkiem/piecem.
To może odpowiem na tytuł wątku - sterownikami dało by się rozdzielać powietrze na pierwotne i wtórne tylko wtedy jeżeli przystosowane było by do tego palenisko i sam sterownik posiadał odpowiednio inteligentny algorytm sterowania takim procesem spalania. Są paleniska, które jedną regulacją manualną załatwiają sprawę takiego rozdziału podawania powietrza w palenisko. Ale posiadają jeden dopływ powietrza i jedną przepustnicę, której pracą steruje automatyka kominka.
Teoretycznie można konstrukcję paleniska wykonać tak by była przystosowana do takiego sterowania. To sprawa konstrukcyjna.
Romotop takiego paleniska nie ma.
Na razie nie ma takiego paleniska żadna firma. Bo nie ma sterownika który by w ten sposób sterował procesem spalania.
Wszystkie sterowniki opierają się na dwóch lub trzech podstawowych rzeczach:
- sterowaniu dopływem powietrza
- pomiarze temperatury spalin (na wyjściu z paleniska lub na wejściu do komina)
- trzecią rzeczą jest dodatkowe serwo sterujące strumieniem spalin poprzez ustawienie przepustnicy w jednej z dwóch pozycji - zamknięte lub otwarte
Trochę więcej funkcji posiadają rozbudowane sterowniki przy ogrzewaniu wodnym, ale tyczy się to tylko elektroniki w zakresie współdziałania ze sobą dwóch lub trzech źródeł ciepła (kominek/piec - kocioł - solary). I nie posiadają one dodatkowych funkcji mechanicznych sterujących innymi przepustnicami czy serwami.
Teoretycznie można przy sterowniku kominka/pieca wyposażonym w dodatkowy serwomechanizm, pokusić się o sterowanie nim odpowiednio skonstruowaną "wajchą" w palenisku inną niż klapa kierunkująca spaliny. Ale odpada w tym wypadku sterowanie akumulacją. No i nasza branża jest jeszcze za cienka żeby specjalnie dla niej tworzyć aż tak skomplikowane programy i algorytmy sterujące ... na razie jest to co opisałem - pomiar temperatury, sterowanie przepustnicą i serwomechanizmem zmieniającym kierunek przepływu spalin.
Romotop korzysta z bardzo dobrej automatyki firmy Timpex. Jest jeszcze inna bardzo dobra automatyka Brunnera, Ledy, Tatarka naszego rodzimego oraz równie rodzimego Plum'a. Wystarczy umieć czytać ... nie trzeba się znać (ja się nie znam na ten przykład :rolleyes:) na automatyce i elektronice ...
Możemy się tu na FM kłócić, spierać, wygłupiać, Nie ma sprawy - to pewien koloryt tego miejsca. Ale jakoś nie widzę tu miejsca na wymyślanie perpetuum mobile ... a Miszcz za alchemika chce tu robić ...
Pozdrawiam.

Uwielbiam czytać tą wypowiedź :yes:

Czytają 100 razy za każdym razem można mieć inna reakcję od " uuuchachaa ":lol2::..... do "O Boże":eek:

eniu
26-01-2012, 06:21
każdą odchyłkę od normy, cechują inne zachowania...

M***ki
27-01-2012, 05:51
"Eniu" jak łatwo zauważyć Ty także , tak jak kolega FN , nie wiedziałeś o możliwości automatycznego sterowania rozdziałem powietrza pierwotnego i wtórnego we wkładach kominkowych :eek: Czy może tylko czekałeś na dalsze "wkręcanie się" we wpisy pokazujące brak wiedzy kolegi FN ??
Jeśli było to to drugie to bardzo brzydko z twojej strony :mad:. Znasz przecież dobrze wkłady Spartherm..... Dodatkowo przecież cały czas eksperymentujesz .

Forest-Natura
27-01-2012, 07:59
Witam.
To ja powtórzę po raz kolejny dla wszystkich niezorientowanych w temacie oraz żeby troszkę wzmocnić krążenie u naszego zacnego kolegi:
1.Nie ma takiego sterownika, który by potrafił rozdzielać powietrze na pierwotne i wtórne oraz sterować nim w procesie spalania.
2. To co można zrobić w niektórych paleniskach firmy Spartherm (Varia, Speedy i część modeli Mini) dzięki temu, że posiadają ręczną regulację jedną "wajchą" i odpowiednio skonstruowane do niej palenisko nie jest żadnym sterowaniem tym powietrzem przez sterownik, który i tak dostarcza je do paleniska jedną "dziurą".
3. Nawet w powyższym przypadku, powietrze to nie do końca jest takie "wtórne" bo i tak jego część dalej jest dostarczana w dół paleniska ( i znowuż nie jest to regułą i zależy od konkretnego modelu paleniska) przez dolną listwę przy drzwiach, czyli stosując tą skomplikowaną nomenklaturę - jest "pierwotne" nadal. Sprytna "sparthermowska" klapka odcina tylko dziurę w popielniku.
Powyższe świadczy dobitnie o jednym - to co można (nawet przez przypadek) w niektórych paleniskach firmy na S, nie da się niestety zrobić w Romotopach ... dla przypomnienia tematu - wątek powstał tylko dla tego że jeden z dystrybutorów firmy Romotop (ten fajny, wszystkim znany i przez wszystkich lubiany oraz nie reklamujący jej zbyt nachalnie jak inni) zaczął opowiadać marketingowo niesamowite i aż dech w piersi zatrzymujące, historie o tym co sprzedaje ... :rolleyes:
No ale widać wszystko co można powiedzieć o Romotopach i tak sprowadza się do ... firmy na S ... :D

Dla lubiących czytać coś o automatycznym sterowaniu (pomału, pomału a zacznie być to swoistą "klasyką" literatury kominkowej ;)) S-Thermatic:
http://www.centrumkominkowe.pl/wp-content/uploads/2011/04/S-Thermatik-PL.pdf
i w oryginale:
http://www.spartherm.com/fileadmin/user_upload/spartherm/prospekte/flyer_s-thermatik.pdf
Pozdrawiam ... nadciśnieniowców o podłożu środowiskowym również ...

margod
27-01-2012, 09:31
Korciło mnie aby to wyjaśnić ale cierpliwie czekałem... Dodam tyko, że nie wszyscy "sprzedawcy" o tej magicznej klapce wiedzą :), jak i o wielu innych ciekawych rozwiązaniach w firmie na S.

Forest-Natura
27-01-2012, 10:03
Witam.
Bo ja to lubię się z Miszczem podroczyć czasami ...
:)
Pozdrawiam.

M***ki
27-01-2012, 18:21
Witam.

1.Nie ma takiego sterownika, który by potrafił rozdzielać powietrze na pierwotne i wtórne oraz sterować nim w procesie spalania.
.

Niestety kolo FN tkwi nadal w błędzie ... Szkoda że nie jesteś bardziej kreatywny i wpisy opierasz o wiedzę na poziomie że sterowanie odbywa się jedną klapką na dolocie .

M***ki
27-01-2012, 18:26
Na razie nie ma takiego paleniska żadna firma. Bo nie ma sterownika który by w ten sposób sterował procesem spalania.
Wszystkie sterowniki opierają się na dwóch lub trzech podstawowych rzeczach:
- sterowaniu dopływem powietrza
- pomiarze temperatury spalin (na wyjściu z paleniska lub na wejściu do komina)
- trzecią rzeczą jest dodatkowe serwo sterujące strumieniem spalin poprzez ustawienie przepustnicy w jednej z dwóch pozycji - zamknięte lub otwarte
Trochę więcej funkcji posiadają rozbudowane sterowniki przy ogrzewaniu wodnym, ale tyczy się to tylko elektroniki w zakresie współdziałania ze sobą dwóch lub trzech źródeł ciepła (kominek/piec - kocioł - solary). I nie posiadają one dodatkowych funkcji mechanicznych sterujących innymi przepustnicami czy serwami.
Teoretycznie można przy sterowniku kominka/pieca wyposażonym w dodatkowy serwomechanizm, pokusić się o sterowanie nim odpowiednio skonstruowaną "wajchą" w palenisku inną niż klapa kierunkująca spaliny. Ale odpada w tym wypadku sterowanie akumulacją......
Wystarczy umieć czytać ... nie trzeba się znać (ja się nie znam na ten przykład :rolleyes:) na automatyce i elektronice ...
.

W przeciwieństwie do kolegi FN uważam że trzeba się znać ... nie wystarczy umieć czytać :lol2:

bohusz
27-01-2012, 19:09
A co z tym powietrzem, o co tu chadza?

Potrzebne ono jest w palenisku tak bardzo? bo tyle z nim problemów i polemiki.
Jakieś sterowniki, przepustnice i kto wie co tam jeszcze.

M***ki
01-02-2012, 04:55
Chodzi o to że jest potrzebne do spalania , miejsce w jakie jest ono dostarczane ma znaczenia dla spalania . :)

Sterowanie dostarczaniem powietrza do spalania wpływa na EKONOMIE całej kalkulacji kosztów ogrzewania kominkiem

niktspecjalny
01-02-2012, 07:31
.Nie ma takiego sterownika, który by potrafił rozdzielać powietrze na pierwotne i wtórne oraz sterować nim w procesie spalania.

Przestań .......zduński pisać do jednostek zacznij pisać do tłumu :D.Dobra ja jestem bardzo ciekawy jak taki sterownik, podział powietrza wygląda w zastosowanych kominkach u ciebie.Firmy na rynku dbają przecież o klienta i co rusz ;) wprowadzają nowości by cały czas być na piedestale.Twoja firma walczy.........walczy i nagle udowadnia innym firmom ,że te z racji nie rozumienia zagadnień tkwią w wielkiej niewiedzy.Komu to ....zduński ma służyć???Wam do nieustannych pojedynków,czy potencjalnym klientom których i tak pokonacie zawsze swoim doświadczeniem choćby nawet było tak zaczarowane jak twoje .....zduński.Na koniec jeszcze raz wyartykułuj z siebie proces z zastosowanym sterownikiem i podaj na tacy tłumowi jak on zachodzi-przebiega.Czy jeśli taki twój istniejący podział nie istnieje w innych kominkach to te kominki są mniej wydajne,mniej oddają z siebie energii???

niktspecjalny
01-02-2012, 09:42
Boisz się odpowiedzieć czy cuś :D:D ???.Nie odpowiadasz fachowcom z branży ,tylko jednostce z tłumu.Nie traktuj laików obcesowo.

M***ki
03-02-2012, 06:07
Witam.
To ja powtórzę po raz kolejny dla wszystkich niezorientowanych w temacie oraz żeby troszkę wzmocnić krążenie u naszego zacnego kolegi:
1.Nie ma takiego sterownika, który by potrafił rozdzielać powietrze na pierwotne i wtórne oraz sterować nim w procesie spalania.
2. To co można zrobić w niektórych paleniskach firmy Spartherm (Varia, Speedy i część modeli Mini) dzięki temu, że posiadają ręczną regulację jedną "wajchą" i odpowiednio skonstruowane do niej palenisko nie jest żadnym sterowaniem tym powietrzem przez sterownik, który i tak dostarcza je do paleniska jedną "dziurą"..

TU nie piszesz że NIEMOŻNA :lol2: W innym wątku pytasz czy można ..

M***ki
05-02-2012, 06:51
No to jak to jest kolego Forest ?

Szanowni czytelnicy forum , czy nie macie wrażenia że koledzy Forest i Eniu unikają tego tematu ?

Dziwne ;):D przecież ONI znają się na wszystkim co dotyczy kominków najlepiej ze wszystkich na świecie :lol2::lol2:

niktspecjalny
05-02-2012, 07:05
Czy ty tego nie zauważasz ???:( w innym wątku już jeden z nich to dokładnie opisał a oni ...ci pozostali mu wdzięcznie wtórowali.Skoro podnosisz larum to musisz być też w porządku w tym zagadnieniu.Jako Szanowny czytelnik forum :D:D:D zdecydowanie i otwarcie protestuje :D by Panowie z branży kominkowej :fachowcy,branżyści ,mistrze,miszcze,majstrowie,starzy wyjadacze,fochowcy od siedmiu boleści itp, dali tłumowi czas na studiowanie ich wypocin-odpowiedzi a sami bez towarzystwa wzajemnej adoracji czyli nas -tłumu zajęli się sobą i tam ścierali poglądy.

Forest-Natura
06-02-2012, 08:36
Witam.
Miszczu ... Czemu myślisz że unikam tematu ... ?
Ja już powiedziałem wszystko w tym względzie i dalej będę swoje zdanie podtrzymywał.
Dalsza rozmowa i spieranie się z Tobą w tym temacie jest stratą czasu.
Pozdrawiam.
PS. Odpowiedz Niktowi na zadane przez niego pytania ... bo znowu będę musiał Ciebie w tym wyręczyć ...

M***ki
06-02-2012, 20:07
Czemu myślisz że unikam tematu ... ?
Ja już powiedziałem wszystko w tym względzie i dalej będę swoje zdanie podtrzymywał.


Powiedziałeś co wiedziałeś o tym na czym się nie znałeś...Przy okazji obrażałeś ..

Forest-Natura
07-02-2012, 08:27
Witam.
Przepraszam ... no ... nie daj się prosić ... odpowiedz w końcu ... na moje pytanie zadane w innym wątku, a tyczące się podobnej rzeczy też ...
Proszę, proszę, proszę ... :wiggle::wiggle::wiggle:
Pozdrawiam.

PeZet
05-01-2014, 02:05
Przebrnąłem przez "temat". Warto było, mimo wszystko, za sprawą p. Foresta. Dziękuję. Coś zaczyna mi dzwonić, w którymś kościele, wreszcie.
Pytanie mam:
jeśli zanabyłem wkład z płaczem, bez specjalnego kanału doprowadzającego powietrze pierwotne, czy to znaczy że... gips, klapa, mogiła, bo sterować rzetelnie procesem spalania się nie da?
Pozdrawiam

PS. Macie zdrowie - tyle pisać o niczym.

eniu
05-01-2014, 05:26
No nie da się! Ty też jesteś mocny. Trzeba było najpierw "o niczym" przeczytać a potem kupować ;)

PeZet
05-01-2014, 12:02
Zastosuję się do Twojej porady, Eniu. Najpierw przeczytam, a potem kupię.
Tylko znajdę na allegro akcelerator czasu z opcją cofania.

A przeróbka wkładu? - powietrze pod popielnik.
Nie zależy mi na gwarancji.

eniu
05-01-2014, 13:00
Jaki to wkład?

Forest-Natura
05-01-2014, 13:28
Witam.
Od dyskusji minęły ponad dwa lata ... a technika idzie do przodu ... nasza dyskusja była również jednym z przyczynków do tego że Tatarek - jak do tej pory jedyna nasza firma rodzima, która bardzo serio traktuje branżę zduńską, ma już modele sterowników regulujących dwa niezależne strumienie powietrza. Na razie są to co prawda sterowniki dedykowane pod modele palenisk konkretnego producenta, bo wymagają też specyficznej konstrukcji samego dolotu powietrza, ale najważniejszym jest to że opracowali przede wszystkim algorytmy sterujące modelowymi procesami spalania w takich paleniskach.
Pozdrawiam.

PeZet
05-01-2014, 16:23
Jaki to wkład?

Eniu, dziękuję za zainteresowanie.
Wkład jest polskiej produkcji, firmy produkującej kotły.
233344

Najprostsza konstrukcja.
Moc wodna 11kW
Moc oddawana do pomieszczenia 4kW

Kupiłem, żeby opanować ogrzewanie kominkiem z pw.
Kiedyś go wymienię, ale najpierw chciałbym dowiedzieć się, czym to się je.

Wyłożę w środku szamotem, ocieplę od zewnątrz.
I myślę jak nim sterować - najprościej i najskuteczniej.

Co do sterowników przepustnicy - czy można powiedzieć o ile poprawiają wydajność spalania w porównaniu z kominkiem bez sterownika przepustnicy?

eniu
05-01-2014, 19:29
Wkład raczej zostaw bez przeróbek. Sterownik ma sens, gdy jego działanie oparte jest na pomiarze temperatury spalin a nie wody w rurkach. W zasadzie to oba pomiary są istotne, ale pomiar samej temperatury wody to amatorszczyzna...

Do prawidłowego sterowania PW potrzebny jest szczelny wkład. Twój pobiera zapewne powietrze przez szczelinę miedzy ramką drzwi a górną krawędzią szyby. Uszczelnić możesz szufladkę od frontu i wpuścić powietrze dołem, ale jak zatkasz szczelinę, nic nie zobaczysz po 2 minutach. Pal i obserwuj. Ucz się palić. Reguluj głównie ilością i jakością opału. Obserwacje wykorzystasz w drugim wcieleniu....

PeZet
05-01-2014, 19:54
Eniu, dziękuję za odpowiedź. Nie będę więc paprał się z przepustnicą.
Odnośnie sterowników...
Zacząłem zgłębiać temat sterowników i może Ty naprowadziłbyś mnie, czy czujniki temperatury spalin są znormalizowane, czy raczej jest konieczność kupienia czujnika temp spalin i konkretnego sterownika. Temat zgłębiam (wypociny w dzienniku).
Inaczej mówiąc - czym kierować się szukając sterowników? Jeśli w opcji nie ma czujnika temp spali, czy to znaczy że się nie dopasuję czujnika do takiego sterownika? (napięcia wy, rezystancje, etc)

eniu
05-01-2014, 21:24
Trochę za głęboko zabrnęliśmy z dyskusją w temacie do którego nie pałam miłością, a i kompetencje za małe przy skomplikowanych układach. Natomiast ten wkład zostawiłbym w spokoju. Prosty sterownik ustawiający priorytety pomp + doskonalenie zdolności palenia. Moc nie bierze się z wody i paleniska, tylko z drewna które można spalać na wiele sposobów. Jeśli pali się zbyt szybko, zwiększyć gabaryty dokładanych klocków. Oczywiście w druga stronę to też działa. Rozdrobnione drewno szybciej zagotuje wodę. Wielkość jednorazowego wsadu potrafi zdziałać więcej niż próba tłumienia czy intensyfikacji ognia. Gatunek drewna jest też bronią w tej walce. Tej wiedzy nie da się przecenić i zastąpić najlepszym sterownikiem. Próbować, popełniać błędy, wyciągać wnioski. Pamiętać o tym, że drewno to specyficzny opał . Wystarczy zmiana gatunku, czy wilgotności o 10% i można się pogubić.

PeZet
05-01-2014, 21:52
"Pan poeta." (z "Wesela" Wyspiańskiego) :D

Ok. Dzięki. Chcę pompę podłączyć do czujnika temp spalin.
Poszukam.
Dziękuję za pomoc.
Pozdrowienia.

margod
06-01-2014, 14:48
W wielkim skrócie wygląda to tak:
do pomiaru temperatury spalin wykorzystuje się termoparę typu K. Nie spotkałem się z innym rozwiązaniem. Natomiast do pomiaru temperatury cieczy producenci wykorzystują różne typy czujników.
Sterownik z pomiarem temp. spalin ma sens tylko wtedy, gdy układ oparty jest na zbiorniku buforowym. Wtenczas wkład pracuje na pełnej mocy, czyli drewno spalane jest bardzo intensywnie, a ciepło którego nie odbierze centralne ogrzewanie (podłogówka, grzejniki) "odkładane" jest "na później" w zbiorniku buforowym. Intensywne spalanie drewna pozwala na wykorzystanie maximum energii w nim zawartej.
W przypadku gdy nie posiadamy zbiornika buforowego, to lepiej sterować procesem spalania na podstawie odczytu temperatury wody we wkładzie. Przepustnica powietrza pracuje tak, aby utrzymać zadaną temperaturę wody.
Oczywiście sterownik ma sens tylko wtedy, gdy wkład jest szczelny z odseparowanym dopływem powietrza do spalania.

PeZet
06-01-2014, 15:38
Margod,
mam baniak 500l i wkład wodny bez odseparowanego dopływu powietrza.
Wiem, że mam intensywnie palić.
Chcę, by sterownik wyłączył pompę kominkową dopiero wtedy, gdy w kominku temp w płaszczu będzie = lub < niż temp powrotu z baniaka

Jaki sterownik zamontować?
Czy potrzebny mi jest sterownik z czujnikiem temp spalin?
Czy może wystarczy sterownik z dwoma czujnikami: T1-płaszcza i T2-powrotu_baniaka?

Forest-Natura
06-01-2014, 17:55
Witam.
Ale mówisz o całych 500 l, czy o części zbiornika przeznaczonego dla wkładu kominkowego ... bo jak to pierwsze to trochę nierealne ... bez 3-4 -krotnego dołożenia "na full" do Twojego paleniska.
U Ciebie potrzeba najprostszego sterownika mierzącego tylko temperaturę płaszcza i dającego sygnał jednej lub dwóm pompom w zależności od tego jak będziesz miał podłączone palenisko. Do tego zawór mieszający na powrocie i to wszystko.
Ulepszanie takiego wkładu jaki już sobie zafundowałeś to i tak zawsze trochę porażka ... Porządne jego przerobienie poprzez wyszamotowanie, założenie deflektora odbijającego temperaturę w palenisko, dorobienie dolotu powietrza z zewnątrz i to tak żeby jeszcze nie było to tylko powietrze pierwotne pod popielnik, dołączenie sterownika z przepustnicą, uszczelnienie drzwiczek ... to będzie w sumie z Twoim wkładem koszt kupna takiego gotowego paleniska skonstruowanego w sposób już całkiem odmienny ...
Zrób to co napisał Eniu.
Pozdrawiam.

marekbo
06-01-2014, 17:59
Margod,
mam baniak 500l i wkład wodny bez odseparowanego dopływu powietrza.
Wiem, że mam intensywnie palić.
Chcę, by sterownik wyłączył pompę kominkową dopiero wtedy, gdy w kominku temp w płaszczu będzie = lub < niż temp powrotu z baniaka

Jaki sterownik zamontować?
Czy potrzebny mi jest sterownik z czujnikiem temp spalin?
Czy może wystarczy sterownik z dwoma czujnikami: T1-płaszcza i T2-powrotu_baniaka?

Sterownik msk plus ma takie funkcje, sam go uzywam, musialbys tylko na powrocie zamontowac czujnik temperatury wody (taki analogowy, tylko czujnik wyrzucasz i zamiast niego wkladasz w otwor czujnik ze sterownika). Podlaczenie pompy zalecam jednak podlaczyc przez osobny stycznik+eska (uruchamiany przez sterownik).

orcio_kr
06-01-2014, 18:07
Chcę, by sterownik wyłączył pompę kominkową dopiero wtedy, gdy w kominku temp w płaszczu będzie = lub < niż temp powrotu z baniaka

trochę źle rozumujesz - wyłączenie pompy kominkowej nie wyłącza kominka :P
nie możesz wyłączyć pompy kominkowej dopóki w kominku się pali bo zagotujesz wodę w płaszczu
ja mam tak (i tak jest chyba standardowo) że sterownik włącza/wyłącza pompy w układzie gdy temperatura osiągnie 50 stopni (z drobną histerezą)

żeby zrobic taki układ jak myślisz to chyba sam musisz być sterownikiem i po prostu przestać dokładac drewno kiedy temp się zbliży do pożądanej na podstawie temp wody z czujnika

eniu
06-01-2014, 20:35
Czujka umieszczona w górnej części pieca z PW wysyła info o temperaturze do sterownika (najprostszego), który uruchamia pompę. Jaką temperaturę ustawisz na sterowniku to Twoja mańka. Nie ma znaczenia co się dzieje w piecu, pompa będzie się włączać i wyłączać do znudzenia... Twoja w tym głowa by nie dokładać do pieca jak jest za ciepło, albo bufor pełen....Zaiste poezja...:rolleyes:

PeZet
06-01-2014, 23:01
Bardzo dziękuję za odzew.

Forest,
Całe 500l baniaka ma służyć wyłącznie jako akumulator dla kominka.
Z obliczeń wychodzi mi, że około 4h będzie trwało ładowanie bańki do 85stC, więc akurat żeby nacieszyć się ogniem, a nie zmęczyć.

Po pierwsze:

Zrobię lifting nie wymagający wielkich nakładów:
- oszamoczę wkład;
- deflektor w nim jest - kawał grubej blachy kładziony luzem na dwóch płomieniówkach. Odbijanie temperatury - chodzi mi po głowie, iżby i tam położyć jakiś szamot;
- w razie potrzeby doszczelnię drzwi, są uszczelnione na sznurek;
- kroił nic nie będę, choć mnie kusi, bo dałem się chwilowo porwać opisywanym urokom sterowania i okiełznania ognia, he he (wiem o dolocie, z wrażenia kupując zapomniałem)
- i najprostszy sterownik z dwoma czujnikami temperatury.

Po drugie:

Zawór temperaturowy
Pocę się z tematem temperatury. 55stC?
I mam masę zastrzeżeń i wątpliwości
- czy to na pewno działa,
- czy aby zawór nie potrafi się "uchylić" gdy z baniaka wraca ciepły zład (wychładzanie baniaka)
- i przede wszystkim: zawór uniemożliwia grawitacyjny przepływ między kominkiem a baniakiem
wybór:
Afriso: ATV 336 - 1cal, GW kvs 9, 60stC albo 50stC
lub
Womix: TERMOVAR 55stC - 1cal Kvs 9,
lub
Esbe: VTC 312 GZ 1cal, temp 60stC albo 50stC +/- 2stC kvs 3,2

A może samo załączanie pompki rozwiązuje sprawę ochrony powrotu???

Po trzecie:
Przepustnicę chyba powinienem tak czy siak zamontować.

Po czwarte:

Podlaczenie pompy zalecam jednak podlaczyc przez osobny stycznik+eska (uruchamiany przez sterownik).
Aż stycznik? Przecież pompka to raptem 75W mocy.

A Es? Toż i 6A będzie za dużo, bo to raptem 400mA :)
Przez jakiś, może, przekaźnik...

orcio_kr,
mogłem niejasno się wyrazić, a chodzi mi o to, że po wygaszeniu ognia, gdy w kominku jeszcze jest żar, pompka wciąż ma pracować.
A ma się zatrzymać dopiero gdy baniak w swym najzimniejszym miejscu będzie miał temp kominka

Po piąte, at last but not least:
Eniu, czyli prosty sterownik na jeden czujnik do pieca.
A co z porównaniem temp baniaka i temp płaszcza?
Wszak trzeba wyciągnąć całe ciepło z kominka, ale nie pozwolić by kominkiem wystudzić cały baniak!

MSK Plus - wypasiony sterownik, choć chyba ma sporo nieprzydatnych u mnie funkcji.

Forest-Natura
06-01-2014, 23:45
Witam.
Raczej Cię nie pocieszę ... nie naładujesz tym wkładem nigdy całego bufora do takiej temperatury. Skończysz na 55 - 60 stopniach ...
A i tak przy jego niskiej sprawności będzie to wymagało czasu znacznie dłuższego niż zakładasz optymistycznie dla dużo wyższej temperatury. Do tego żeby palić w nim dłużej niż przez 3-4 godziny na właściwych parametrach (wysoka temperatura wyjścia i równie wysoka (55 stopni) temperatura powrotu nie będziesz miał sił - będzie to skutkować ogromną ilością spalanego drewna i temperaturami w pomieszczeniu gdzie będzie stał kominek, sięgającymi 30 i więcej stopni.
To takie nie kończące się błędne koło ...
No ale pewnie nam opiszesz wrażenia z palenia.
W sumie jak byś miał sterownik z możliwością pomiaru temperatury spalin to przydał by Ci się do tego żeby widzieć ile energii ulatuje bezpowrotnie w komin i do tego żeby szybciej zmienić dopiero co zakupione palenisko ...
Pozdrawiam.

PeZet
06-01-2014, 23:50
Chyba znalazłem sterownik:
Tech ST 21 CWU
Ma dwa czujniki, porównuje temperatury w kotle i w zasobniku i wyłącza pompę!
Nie zabija ceną: 119zł

Ustosunkujcie się, panowie, proszę.
Bo może warto bym poszukał sterownika z dwoma czujnikami i sterowaniem przepustnicą.
Pozdrawiam płomiennie.
PeZet

PeZet
07-01-2014, 00:02
nie naładujesz tym wkładem nigdy całego bufora do takiej temperatury. Skończysz na 55 - 60 stopniach
(...)
(55 stopni)
(...)
temperaturami w pomieszczeniu
(...)
sterownik z możliwością pomiaru temperatury spalin to przydał by Ci się do tego żeby widzieć ile energii ulatuje bezpowrotnie w komin
Pozdrawiam.

Ma deklarowaną sprawność 76%.
wkład Cezar (by EkoCentr)

Toteż zastanawiam się nad innym sposobem ochrony powrotu.
Czytałem o kłopotach, jakie ludzie mają z zaworami temperaturowymi.

Wstawię drugą szybę???

Pomiar temp spalin - sam jestem ciekaw. Bardzo ciekaw
Jest jednak granica... mocy nabywczych... i tu muszę wyważyć między tym co niezbędne a chęcią poznania.

Dzięki za uwagi.y

PS.
Liczę się z wymianą wkładu. Ale najpierw chcę się dowiedzieć, zrozumieć, poznać. Nie mam musu, że już muszę mieć dom zapięty na ostatni guzik.

marekbo
07-01-2014, 08:54
Bardzo dziękuję za odzew.

Forest,
Całe 500l baniaka ma służyć wyłącznie jako akumulator dla kominka.
Z obliczeń wychodzi mi, że około 4h będzie trwało ładowanie bańki do 85stC, więc akurat żeby nacieszyć się ogniem, a nie zmęczyć.

Po pierwsze:

Zrobię lifting nie wymagający wielkich nakładów:
- oszamoczę wkład;
- deflektor w nim jest - kawał grubej blachy kładziony luzem na dwóch płomieniówkach. Odbijanie temperatury - chodzi mi po głowie, iżby i tam położyć jakiś szamot;
- w razie potrzeby doszczelnię drzwi, są uszczelnione na sznurek;
- kroił nic nie będę, choć mnie kusi, bo dałem się chwilowo porwać opisywanym urokom sterowania i okiełznania ognia, he he (wiem o dolocie, z wrażenia kupując zapomniałem)
- i najprostszy sterownik z dwoma czujnikami temperatury.

Po drugie:

Zawór temperaturowy
Pocę się z tematem temperatury. 55stC?
I mam masę zastrzeżeń i wątpliwości
- czy to na pewno działa,
- czy aby zawór nie potrafi się "uchylić" gdy z baniaka wraca ciepły zład (wychładzanie baniaka)
- i przede wszystkim: zawór uniemożliwia grawitacyjny przepływ między kominkiem a baniakiem
wybór:
Afriso: ATV 336 - 1cal, GW kvs 9, 60stC albo 50stC
lub
Womix: TERMOVAR 55stC - 1cal Kvs 9,
lub
Esbe: VTC 312 GZ 1cal, temp 60stC albo 50stC +/- 2stC kvs 3,2

A może samo załączanie pompki rozwiązuje sprawę ochrony powrotu???

Po trzecie:
Przepustnicę chyba powinienem tak czy siak zamontować.

Po czwarte:

Aż stycznik? Przecież pompka to raptem 75W mocy.

A Es? Toż i 6A będzie za dużo, bo to raptem 400mA :)
Przez jakiś, może, przekaźnik...

orcio_kr,
mogłem niejasno się wyrazić, a chodzi mi o to, że po wygaszeniu ognia, gdy w kominku jeszcze jest żar, pompka wciąż ma pracować.
A ma się zatrzymać dopiero gdy baniak w swym najzimniejszym miejscu będzie miał temp kominka

Po piąte, at last but not least:
Eniu, czyli prosty sterownik na jeden czujnik do pieca.
A co z porównaniem temp baniaka i temp płaszcza?
Wszak trzeba wyciągnąć całe ciepło z kominka, ale nie pozwolić by kominkiem wystudzić cały baniak!

MSK Plus - wypasiony sterownik, choć chyba ma sporo nieprzydatnych u mnie funkcji.

Możesz przez przekaźnik, jak wolisz, sterownik ma swój wbudowany przekaźnik, ale ja jestem zwolennikiem osobnych (przy zwarciu pompy różnie może być). Może są tańsze sterowniki, ale ten właśnie umożliwia tworzenie reguł na zasadzie <>=. masz do dyspozycji 3 czujniki, gdzie czujnik T1 jest umieszczany w płaszczu i decyduje o położeniu przepustnicy. Także pompa może być uruchamiana na postawie temperatury T1,T2,T3. Co do temperatury spalin to możesz czujnik T1 czołowo podłączyć do rury dymnej (jest do 300 stopni), tylko na sterowniku musiałbyś zamienić T1 np z T2 (chodzi o położenie przepustnicy).

margod
07-01-2014, 21:26
Chyba znalazłem sterownik:
Tech ST 21 CWU
Ma dwa czujniki, porównuje temperatury w kotle i w zasobniku i wyłącza pompę!
Nie zabija ceną: 119zł

Ustosunkujcie się, panowie, proszę.
Bo może warto bym poszukał sterownika z dwoma czujnikami i sterowaniem przepustnicą.
Pozdrawiam płomiennie.
PeZet
Tatarek RT 08 OS lub Brunner EOS

PeZet
08-01-2014, 11:26
Tatarek RT 08 OS - 1138zł + konieczność zakupienia drugiego czujnika temperatury wody
Kratki MSK Plus - 550zł
Brunner EOS - gdzie go kupić?

eniu
08-01-2014, 11:46
Kupisz u Margoda. Chętniej będzie Ci podpowiadał:D...A ma to o co pytasz "w małym paluszku"...

PeZet
08-01-2014, 12:06
Dzięki za informację. Najpierw muszę wiedzieć o co pytać, bo po prostu kupić to zawsze mogę.

Na ten przykład:
muszę rozwiązać sterowanie ochroną powrotu, bo zawory temperaturowe to same kłopoty.
Planuję zastosować zwykły zawór 3D, a w przyszłości - montaż siłownika.
I pojawia się kwestia czy od razu kupić sterownik z możliwością sterowania siłownikiem ze względu na temperaturę powrotu
czy może poczekać, sprawdzić działanie i dopiero decydować o zakupach.
To kwestia nie tylko finansowa, ile raczej... systemowa. :D

Wiesz, eniu, należę do tej grupy odbiorców, którzy najpierw muszą zrozumieć o co chodzi.

margod
08-01-2014, 21:26
Kupisz u Margoda. Chętniej będzie Ci podpowiadał:D...A ma to o co pytasz "w małym paluszku"...
Raczej nie, bo u mnie cena znacznie wyzsza. Ponad to nie znam tego wkladu i mialbym problem z optymalnym ustawieniem parametrow.

PeZet
08-01-2014, 23:41
Jakich parametrów?
Temperatury spalin?
Temperatury zasilania?
Temperatury powrotu?
Temperatury zładu w baniaku?

eniu
09-01-2014, 05:33
Parametrów spalania drewna. Inaczej pali się drewno w konstrukcji do tego zaprojektowanej, inaczej w przypadkowej skrzynce której producent o spalaniu drewna nie raczył nic przeczytać....Ograniczył się do skopiowania "wzorca" (Lechma?). Przy czym wzorzec powstał w podobnych warunkach.:D
PeZet, jesteś sympatyczny, więc nikt nie śmie Ci wprost powiedzieć czegoś, co sugeruję od dłuższego czasu: "z gówna bata nie ukręcisz"...

PeZet
09-01-2014, 09:56
Eniu, dziękuję za okazane mi oznaki sympatii i życzliwości ubarwione kloacznymi klimatami.

Mnie nie chodzi teraz o mój wkład.
Popalę nim rok, dwa i wymienię.
Ale chyba muszę wiedzieć co ma mieć kolejny, i czym się steruje proces spalania.
Teraz kupiłbym sterownik za 800zł,
a potem okaże się, że "nie te parametry".
To nie jest argument, nie sądzisz?

Brak dolotu. Rozumiem.
Brak możliwości wygaszenia przez przymknięcie przepustnicy
I na tym się kończy historia.
Prosta historia.

PeZet
11-01-2014, 12:33
Parametrów spalania drewna. Inaczej pali się drewno w konstrukcji do tego zaprojektowanej, inaczej w przypadkowej skrzynce
Małe podsumowanie - o co chodzi ze sterownikiem.

Żeby skutecznie kontrolować proces spalania drewna w kominku z płaszczem wodnym:

1. powietrze pierwotne
- wkład kominkowy musi mieć dolot powietrza pierwotnego
- dolot zamykany sterowaną przepustnicą powietrza
- z możliwością 100% odcięcia, aby wygasić ogień

2. powietrze wtórne
- wkład kominkowy musi mieć również dolot powietrza wtórnego lub jakkolwiek inaczej zapewniony dopływ powietrza w miejsce, gdzie dopalają się gazy (bliżej czopucha, jak i z tyłu)
- najlepiej żeby był czymś w rodzaju kabiny prysznicowej z biczami wodnymi i masażem stóp

3. szczelność - PARADOKS
- wkład kominkowy powinien być szczelny, żeby skutecznie sterować wielkością ognia
- ale nie powinien być zbyt szczelny, ponieważ ogniem i tak nie da się tak do końca sterować, a całkowita szczelność to potencjalne kłopoty

4. sterowanie
- czujnik temperatury spalin
Potrzebny jest w celu kontroli procesu spalania, jako że temperatura spalin powinna mieć różną wartość w różnych fazach spalania drewna

- przepustnica powietrza pierwotnego
Sterowanie ze względu na temp spalania

- przepustnice/kierownice powietrza wtórnego
Sterowanie ze względu na temp spalania

5. ochrona powrotu
- czujnik temperatury wody wychodzącej z wkładu z płaszczem wodnym (zasilającej)
- czujnik temperatury wody powracającej do wkładu z płaszczem wodnym (powrotnej)
- różnica temperatur między zasilaniem a powrotem nie powinna być większa niż 20stC
- minimalna temperatura powrotu nie powinna być niższa niż 55stC
- temp zasilania (woda wychodząca z płaszcza) nie powinna być niższa niż 71stC

Jeśli te zjawiska sterownik potrafi ogarnąć, to znaczy że mamy względną kontrolę nad procesem spalania.

Jeśli coś opisałem błędnie, proszę o korektę.

orcio_kr
11-01-2014, 17:55
ooo, a wpisy Piotra B. były i już ich nie ma ..
- pkt 1 i 3 lepiej żeby wkład był szczelny a przepustnica nie do końca - np. przepustnica w sterownikach tatarka nie zamyka światła w całości bo to niebezpieczne, patrz niżej
- ogień się wygasza przez wypalenie drewna a nie zamykanie dolotu, bo wtedy jest ryzyko powstania czadu,
- pkt 2 to kwestia dobrego wkładu
- co to jest przepustnica powietrza wtórnego? jeśli szyber to nowoczesne kominki juz tego raczej nie mają, no i sterownik tu jest ręczny :P
- po co czujnik na powrocie jeśli mamy zawór?
- dlaczego różnica temperatur nie może być >20 ? i tak to ciężko uzyskać jeśli t.powr >50
- ciekawy jestem dlaczego temp zasilania >70? bo u mnie nigdy nie przekracza 64 - przy 63 przepustnica jest juz na 0%. Przy wkładzie z szamotem można mieć w środku bardzo wysoką temp spalania przy niezbyt ciepłym płaszczu

PeZet
11-01-2014, 19:36
orcio_kr,
Przepustnica powietrza wtórnego albo kierownica, jak zwał. Nie chodzi o szyber.
I nie chodzi o dodatkową zasuwkę otwierającą dodatkowy strumień powietrza na szybę.
To wynalazek służący dopalaniu gazów.
Jeśli kominek ma taki wynalazek, to ma lepszą - podobno o wiele - sprawność.
By to wykorzystać, konieczny jest dobry sterownik.
Wszystko razem znacząco zmienia koszt kominka i sterownika.

Zawór - właśnie z zaworem jest problem. Temperaturowym, np 55stC.
Różnica temperatur < 20 gwarantuje, ze stal wkładu mniej pracuje. Wydłuża żywotność.
Zapewne, przy zachowaniu tej zasady utrzymania temperatury zasilania i powrotu, w kominku panują stałe warunki spalania.
Do tego dochodzi kwestia szronienia, pocenia się wkładu.


ooo, a wpisy Piotra B. były i już ich nie ma ..
- ciekawy jestem dlaczego temp zasilania >70? bo u mnie nigdy nie przekracza 64 - przy 63 przepustnica jest juz na 0%. Przy wkładzie z szamotem można mieć w środku bardzo wysoką temp spalania przy niezbyt ciepłym płaszczu

Moim zdaniem nie wejdziesz na wyższą temp, bo masz zawór temperaturowy.
Zamiast do bufora, gorąca woda idzie w małym obiegu - ochrony powrotu.
Jak już się rozgrzeje, to z bufora popyla zimna do kominka i studzi zawór temperaturowy.
Więc on się zamyka!
I tak można ad mortem defecatam.
Wg mnie trzeba założyć zawór 3D i kontrolować temp zasilania kominka i powrotu.
Regulować zaworem 3D tak by do kominka szło minimum 55.
I rozbujać układ tak, żeby na zasilaniu wychodziło z kominka minimum 71stC (może i 70)
Regulować sterownikiem, siłownikiem, albo dwoma termometrami i ręcznie.
Hajcować na maks i wtedy - sądzę - da radę wyciągnąć więcej.

Tyle teorii. Jeśli w praktyce jest inaczej, proszę o sprostowanie, bo właśnie zbieram części składowe kominka.

QIM
12-01-2014, 13:03
Witam. Czasem nie warto wyważać otwartych drzwi... Np sterowanie ładowaniem bufora plus ochrona powrotu: zielonestrony.pl/zawor-trojdrogowy-termostatyczny/
Kiedy i jak włączyć pompę obiegową? Wyszukać hasło "sterownik różnicowy".

f.5
12-01-2014, 13:27
Panowie jako ze jestescie tu w komplecie zapytanie nie tworząc nowego wątku.
Podczas czyszczenia wodnego wymiennika aquaboxa spartherma spadł mi deflektor w Varii Bh i pękl.

Czym grozi mi palenie bez takiego deflektora czy spaliny mogą uszkodzić boxa ( jego przepustnicę która pod wpływem temperatury sama sie zamyka )
plus minus ile moze kosztować taki deflektor czy musze udać się do Krakowa czy mozna go nabyć gdzies w zasięgu Orzesze lub Sosnowiec ?

Dziekuję za odpowiedz

jacen
24-02-2014, 09:00
Sterowanie przepustnicą powietrza zewnętrznego : z tego co doczytałem to po rozbujaniu się ognia w palenisku trzeba ręcznie/automatycznie przymknąć dopływ powietrza [nie za bardzo aby nie zaczęło brudzić szyby] i wtedy :

1/temperatura spalin wzrośnie
2/[B]temperatura spalin zmaleje [widziałem na schemacie jakiegoś sterownika]

Wytłumaczcie prostemu chłopu jak to działa - 1/ czy 2/ ?

Kominki Piotr Batura
24-02-2014, 09:15
Sterowanie przepustnicą powietrza zewnętrznego : z tego co doczytałem to po rozbujaniu się ognia w palenisku trzeba ręcznie/automatycznie przymknąć dopływ powietrza [nie za bardzo aby nie zaczęło brudzić szyby] i wtedy :

1/temperatura spalin wzrośnie
2/[B]temperatura spalin zmaleje [widziałem na schemacie jakiegoś sterownika]

Wytłumaczcie prostemu chłopu jak to działa - 1/ czy 2/ ?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo na temperaturę spalin wpływa więcej czynników. W zależności od tych właśnie temperatura bedzie rosnąć albo maleć. Teoretycznie powinna powinna maleć, ale np w urządzeniach związanych z akumulacją, moze rosnąć. Dożo zależy od tego kto pali, w czym i jakim paliwem.

jacen
24-02-2014, 10:02
Piotr,
możesz coś rozwinąć - myślałem że to prostsze ...

sterownik może przepustnicę pow zewn zostawić na 100% lub przymknąć np. na 50%
czyli przy załadunku 10kg drewna suchego w palenisku szamotowym wynikiem przymknięcia przepustnicy może być albo wzrost albo spadek temperatury spalin?

OS [optymalizator spalania] ma na celu wzrost czy ograniczenie temperatury ?

przepraszam za chaotyczne /głupie pytania ale nie kapuję o co chodzi

Kominki Piotr Batura
24-02-2014, 10:35
Optymalizator spalania, wbrew pozorom wcale go nie optymalizuje :rolleyes:. Oczywiście punkt widzenia zależy od podejścia. Producent wkładu kominkowego to zwykle człowiek dbający o swój wyrób. Najlepiej pod katem przyszłych ewentualnych reklamacji. Dla niego optymalne bedzie spalanie z jak najniższą temperaturą, bo to zachowa jego wyrób w całosci stosunkowo długo. Z punktu widzenia opału, jest to sprzeczne z jego naturą, bo. drewno najlepiej i najczyściej spala się w temp. 600 - 900 o C. To wyrok dla większości wkładów dostępnych na rynku.

Producent "optymalizatora spalania" tak go skonstruował, by przytłumić ogień jak pojawi sie jakaś zadana, zwykle niewysoka temperatura. Do tego dorabia sie marketing, całe bla bla mające Ci wmówić, że to jest cacy. Jednocześnie ten sam zapewne producent, produkuje prawdziwy optymalizator spalania, w którym główna zasada jest brak ingerencji w temperaturę spalania drewna. RT o8 SAC to sterownik do prawdziwego palenia, ale do tego potrzebne jest prawdziwe palenisko a nie większość skrzynek zwanych wkładem kominkowym

jacen
24-02-2014, 16:16
Producent "optymalizatora spalania" tak go skonstruował, by przytłumić ogień jak pojawi sie jakaś zadana, zwykle niewysoka temperatura.

Przytłumić ogień = obniżyć temperaturę spalin - czyli przymknąć przepustnicę na 60-80% [przeczytałem już instrukcję RT08 SAC]?

i tu nie rozumiem bo dowiedziałem się z 2 strony że jak posiadacz sterownika otwiera drzwi paleniska [czyli jakby dołożył powietrza zewnętrznego ileś razy 100% ] to za chwilę sterownik pokazuje mu spadek temperatury o ponad 100*C?

czyli zmniejszając [B]lub zwiększając ilość powietrza do spalania obniża się temperatura spalin ?

o Mamuńciu:bash:

Kominki Piotr Batura
24-02-2014, 17:51
Tak, przytłumianie jest tu wynikiem przymykania dopływu powietrza do spalania. Raczej nadmiernego (przymykania) z punktu widzenia dobrego spalania. Tego typu sterownik przeznaczony jest do prostych urządzeń.

RT 08 SAC to sterownik dla zdunów, przeznaczony do urządzeń z masą akumulacyjną.




Jeśli temperatura spalin (zduni mówią o dymie;)) spada z powodu zwiększania ilości powietrza, jest to wynikiem "przeciągu" do komina. Zjawisko niepożądane. To tłumaczy spadek temperatury o 100 o C po otwarciu drzwi. Z drugiej strony wysoka temperatura spalania , przeciętnie o 1/3 wyższa niż w popularnych wkładach, możliwa jest do osiągnięcia w urządzeniach o zaawansowanej technologii. I nie chodzi to o jakiś wyjątkowe materiały, czy skomplikowaną konstrukcję. Trzeba stworzyć odpowiednie warunki spalania. Nie za duży "przeciąg", ale też nie za mało powietrza na początku. W odpowiednim momencie rozdział na powietrze pierwotne i wtórne. Wtórne cieplejsze...Zakłócenie tych warunków , np poprzez manipulowanie przepustnicą, powoduje zmiany warunków i temperatury palenia się gazu. Inaczej działają paleniska węglowe. Np koks to tylko 10 % spalania w postaci gazu. Zupełnie inna konstrukcja paleniska!

Wszystko to brzmi skomplikowanie, ale w sumie jest proste jak ...banan :D Czytałeś o próbach z Pamą? To dość prymitywne urządzenie, przystosowaliśmy do spalania w wysokich temperaturach bez wielkich zmian konstrukcyjnych.

jacen
24-02-2014, 20:21
abstrahując od "słabeuszy - nieprzystosowanych - nastrojowców - okazjonalnych itp." :

mając porządne palenisko szamotowe - jak napakuje się 10kg/15kg drewna - i jak się rozbuja ognisko - to przymykać przepustnicę ? po co ?

Wojtek_796
25-02-2014, 06:05
mając porządne palenisko szamotowe - jak napakuje się 10kg/15kg drewna - i jak się rozbuja ognisko - to przymykać przepustnicę ? po co ?

Żeby chronić stalowe rury dymowe i komin. W rury nie możesz "wpuścić" więcej jak 600-650 st., bo będą korodować w szybszym tempie. Dla "kwasówki" graniczna temp. pracy to 450 st. (temperatura blachy oczywiście nie jest równa temperaturze spalin, chyba, że ktoś wpadnie na pomysł, żeby stal zaizolować), a skoro ta jest żaroodporna, to dla czarnej pewnie jeszcze mniej.
Ogólnie: temperatura spalin nie będzie liniową funkcją stopnia otwarcia przepustnicy. Wystarczy wspomnieć, że opory przepływu gazów rosną w pewnym przedziale wraz z druga potęgą ich prędkości (dwa razy więcej gazów - dwa razy szybciej musiałyby płynąć - opory 4 razy w górę - a siła napędowa podobna albo niższa - bo mogą być zimniejsze), a to nie jedyny czynnik.

Pozdrawiam

jacen
25-02-2014, 08:44
W rury nie możesz "wpuścić" więcej jak 600-650 st.

1/To wiem - jestem w najniższym przedziale temperatury optymalnego spalania - PB napisał 600-900*C , ale pewnie i taka temperatura 600*C się sprawdza jeżeli chodzi o dobre spalanie

2/Czyli przymykanie [przepustnicy] dopływu powietrza zewn obniża temperaturę dymu:yes: - ale nadal nie rozumiem dlaczego :bash:
przecież to odwrotne działanie do uchylania drzwi paleniska a to uchylanie też obniża temperaturę dymu ...

[czuję że robię z siebie polewę ale trudno , wytrzymam i przynajmniej zabłysnę przed dziećmi i małżowiną o sąsiedzie nie mówiąc - oczywiście jak ktoś mi to wyłuszczy na poziomie liceum , może bez używania słowa entalpia bo z tym miałem już problemy:D]

Kominki Piotr Batura
25-02-2014, 08:57
Dobre!:D

Otwarcie drzwi obniża temp. dymu z powodu przeciągu - wychładzania paleniska nadmiarem powietrza.
Przymknięcie przepustnicy powoduje niedobór tlenu, którego brak nie pozwala na pełne i czyste spalanie (a zatem niemożność osiągnięcia wysokiej temperatury)

bohusz
25-02-2014, 18:28
Przedział regulacji dopływu ilości powietrza do dobrego spalania nie jest wcale duży. Zakres jest niewielki krótko mówiąc, ale jakiś jest.
Intensywnością spalania, czyli ilością wytwarzanego ciepła wskazane jest regulować ilością drewna - wsadu do spalenia, można doświadczalnie jeszcze wielkością (grubością) polan.

Chociaż w wyrafinowanych - przemyślanych konstrukcjach, czyli przykładowo w nowych paleniskach (wkładach kominkowych UNICO) dolno - górnego spalania, proces troszkę inaczej przebiega i tutaj może być większa możliwość manewru regulacji. Ale precyzyjnie za wczas o tym konkretnie pisać.

Forest-Natura
25-02-2014, 21:46
Witam.
Jacen ... za chwilę wszyscy się zamotają przez Ciebie ...
1. Otwierasz drzwi i do paleniska w którym jest temperatura powiedzmy w przedziale 400 - 900 stopni wpuszczasz tym samym w nieograniczonej ilości powietrze o temperaturze 20 stopni ... chłodzisz więc to co już jest nagrzane ...
Dlaczego chłodzisz ?
Bo tego powietrza jest za dużo na raz żeby zostało wstępnie podgrzane i wspomogło sam proces spalania.
To powietrze występujące w tzw. nadmiarze, wręcz szkodzi bo obniża właśnie temperaturę spalania nie pozwalając dopalić się temu co potrzebuje właśnie wysokiej temperatury do spalenia.
Tak działa także przepustnica powietrza - zbyt mocno otwarta lub przewymiarowana do konkretnego paleniska.
2. Zamykasz za bardzo dopływ powietrza ... i masz tym samym zbyt małą ilość powietrza (tlenu w nim zawartego) ... nie ma co się łączyć z węglem i zamiast dwutlenku węgla produkowany jest jego tlenek oraz spada ilość energii wydzielanej przy takiej a nie innej reakcji chemicznej ... czyli chłodzisz również ... ale już "chemicznie" - nawet całkiem nieświadom tego że tak czynisz.

Spalanie to bardzo prosta reakcja chemiczna i proces fizyczny ... pod warunkiem że trwa w warunkach idealnych do ich przeprowadzenia.
Niestety takie warunki są tylko w laboratoriach.
My sami, przez nasze chciejstwo, psujemy na potęgę ten proces wymyślając jakieś chore szyby przez które ma być widoczny ogień oraz takie kształty i konstrukcje palenisk i wkładów kominkowych że potem wymyślać trzeba właśnie sterowniki i optymalizatory procesów spalania, które próbują za niewprawnych konstruktorów i samych palaczy naprawiać błędy jakie popełniają ...
Tak jest ich rola.
Pozdrawiam.

jacen
25-02-2014, 22:27
Bohusz, poniżej moje wątpliwości


Przedział regulacji dopływu ilości powietrza do dobrego spalania nie jest wcale duży. Zakres jest niewielki krótko mówiąc, ale jakiś jest.
.

ale wspomniany przez Piotra regulator zamyka przepustnicę wg programu po kolei do : 80%-->60%-->45% ! To chyba b. duży zakres - jak to wytłumaczysz?




Intensywnością spalania, czyli ilością wytwarzanego ciepła wskazane jest regulować ilością drewna - wsadu do spalenia, można doświadczalnie jeszcze wielkością (grubością) polan.

Mnie intensywność spalania kojarzy się z szybkością spalania [a nie z ilością] - a tą można z grubsza regulować : wielkością (grubością) polan oraz gatunkiem drewna .

Ilość wytwarzonego ciepła [przy założeniu że spalamy zupełnie] zależy chyba tylko od ilości opału - polano całe czy 2 jego połówki dadzą tyle samo ciepła tyle że to grubsze wolniej się zapali i wolniej spali .




ilością wytwarzanego ciepła wskazane jest regulować ilością drewna - wsadu do spalenia, można doświadczalnie jeszcze wielkością (grubością) polan.

Ilość wytwarzanego ciepła wskazane jest regulować ilością drewna wsadu - tu myślę podobnie.


Bohusz, jak coś nie tak - reaguj, ja się dopiero wgryzam w to spalanie czyli jestem jako avocado [zielony;)]

Bader
25-02-2014, 23:19
Jacen, dobrze , że drążysz , ale niekoniecznie tam gdzie trzeba. Podstawą w spalaniu jest zawartość wody w paliwie stałym oraz ilość powietrza potrzebna do prawidłowego spalenia danego paliwa ( nawiasem mówiąc te wartości są mocno związane - im więcej wody , tym większy nadmiar potrzebnego powietrza , a co za tym idzie większe straty ) Kaloryczność drewna możemy pominąć - różnice między poszczególnymi gat. są niewielkie. Położenie przepustnicy nie ma znaczenia( dwa różne kominy mogą przy tym samym położeniu zasysać różne ilości powietrza , ba nawet ten sam komin może inaczej pracować w zależności od warunków zewnętrznych - pogodowych - większe znaczenie ma ilość wpuszczanego przez nią powietrza do paleniska i stosunek tejże ilości do spalonych kilogramów np. drewna. Podawałem kiedyś wzory na obliczenie prawidłowej ilości powietrza potrzebnej do spalania kg drewna , tak aby proces przebiegał w sposób maksymalnie ekonomicznie. Gdy policzysz i porównasz z danymi dostarczanymi przez niektórych producentów może dostrzeżesz ciekawostkę- ich piece potrzebują ok. pięciokrotnie więcej powietrza do spalania niż wynika z wyliczeń :D Kuźnia ( kotlina kowalska ) dzięki podaniu dostatecznie dużej ilości powietrza też potrafi wytwarzać gigantyczne temperatury ( przy całej prostocie swojej budowy ) ale jako urządzenie grzewcze jest do d...y:D Nadmiar powietrza( celowo pomijam fazę rozpalania ) w rozgrzanym palenisku potrzebny jest tylko w jednej fazie - zaraz po dołożeniu kolejnego ładunku, aby maksymalnie szybko usunąć z paleniska wodę oraz pewne związki tak "ładnie " brudzące " szybę ( oraz kanały ) Faza ta zazwyczaj trwa b. krótko ( ok. 10-15 min ) i wtedy występują największe straty . Po tym etapie spalania nadmiar powietrza jest li tylko rozrzutnością i zaprzeczeniem ekonomiki spalania. Ale cóż, niektóre chore teorie , a szczególnie ich autorzy lub zwolennicy wolą zmieniać rzeczywistość niż dopasować teorię do niej.

pzdr.

ps. entalpia , kondukcja , konwekcja, promieniowanie cieplne , Fourier - od tego może boleć głowa , ale warto się w to wgryźć , aby nie dać zrobić się balona .przez pseudo fachowców.

jacen
26-02-2014, 23:05
Witam.
Jacen ... za chwilę wszyscy się zamotają przez Ciebie ...

Miarkuj Waćpan, jam ci to, niechwalący się, sprawił !!! :D

zamotanie jest ale może coś się rozjaśni i zamotanym [np. mnie] dane będzie odmotanie...



1. Otwierasz drzwi i do paleniska w którym jest temperatura powiedzmy w przedziale 400 - 900 stopni wpuszczasz tym samym w nieograniczonej ilości powietrze o temperaturze 20 stopni ... chłodzisz więc to co już jest nagrzane ...
Dlaczego chłodzisz ?
Bo tego powietrza jest za dużo na raz żeby zostało wstępnie podgrzane i wspomogło sam proces spalania.
To powietrze występujące w tzw. nadmiarze, wręcz szkodzi bo obniża właśnie temperaturę spalania nie pozwalając dopalić się temu co potrzebuje właśnie wysokiej temperatury do spalenia.
Tak działa także przepustnica powietrza - zbyt mocno otwarta lub przewymiarowana do konkretnego paleniska.

Zgoda.




2. Zamykasz za bardzo dopływ powietrza ... i masz tym samym zbyt małą ilość powietrza (tlenu w nim zawartego) ... oraz spada ilość energii wydzielanej przy takiej reakcji chemicznej ... czyli chłodzisz również ... ale już "chemicznie" .

Ale ty piszesz o przegięciu , kiedy położenie przepustnicy za bardzo zmniejszyło ilość powietrza -> zaczyna brakować tlenu -> spala się niezupełnie i wtedy ilość ciepła jest rzeczywiście mniejsza ...

natomiast mnie cały czas chodzi o pośrednie położenia przepustnicy : od 100% [max dopływ] do "zamknięta za bardzo" [spalanie niezupełne] - np.90%,80% ... wtedy nie ma spalania niezupełnego czyli nie ma "chemicznego wychłodzenia" - jest za to mniej powietrza zewnętrznego o temperaturze 0*C czy -20*C [generalnie poniżej pokojowej] --> wychłodzenie jest mniejsze --> temperatura dymu powinna wzrosnąć - a maleje! :bash:
Ja właśnie tego nie czaję ... reszta jest zrozumiała :yes:

PeZet
27-03-2014, 13:19
W tym wątku znalazłem sporo pomocnych informacji, za co serdecznie dziękuję, więc przesyłam informację zwrotną - wrażenia i wnioski z montażu mojego wkładu.

Kupiłem wkład Cezar (15kW, polski producent kotłów) bez dolotu, bez ocieplenia.
Zamontowałem najprostszy sterownik oparty na procesorze atmega 8
Ochrona powrotu na zwykłym zaworze 3D ( u mnie - womix)
Wkład bez wężownicy.
Układ otwarty.
Zasobnik buforowy kominka - 500dm3
Cały dom ogrzewany podłogówką. Cwu - z termy.

Wnioski i spostrzeżenia:
Luty i połowa marca - palę raz na dobę, jeden załadunek i w domu mam ciepło - 23stC.
W styczniu nie paliłem, za rok napiszę, obstawiam dwa "palenia" na dobę.

Sterownik:
Najprostszy, z ustawianą histerezą.
Sterownik załącza pompę przy 60st, wyłącza przy 50.

Dolot powietrza
Wstawiłem dolot pod popielnik - wyciąłem w obudowie dziurę. Sprawdza się.

Przydałoby się móc zamykać automatycznie szyber i przepustnicę powietrza, bo czasem idę spać gdy jeszcze się żarzy w kominku.
Niemniej cena kilku stów, nawet bliżej tysiąca, to za tę wygodę zdecydowanie za dużo.

Zawór 3D:
Z początku mieszałem nim szukając jakichś reguł, sprawdzając o-co-kaman.
Wnioski:
Ot, zabawka.
Obecnie zawór jest ustawiony w połowie i szlus.
Jestem zdania, że zawory temperaturowe termostatyczne są przereklamowane i nie ma potrzeby ich stosowania.

Szamot
Dołożyłem płyty.
Szamot jest niezbędny.
Bez szamotu wkład zawsze się spoci i szyba zasyfi. Zrobiłem jedno próbne palenie bez szamotu. Masakra.
Z szamotem - palenie w kominku to bajka. Czysta szyba. Wysoka temperatura - co widzę po czasie działania pompki dłuuugo po wypaleniu się wsadu.

Deflektor
Nad płomieniówkami producent dał kawał blachy w formie deflektora.
Dołożyłem na tę blachę kawał płyty szamotowej.

Ładowanie baniaka
Zrobiłem próbę zagotowania baniaka 500dm3.
Dwukrotne zapakowanie wkładu drewnem dało mi 90st w baniaku!
4 godziny palenia.

Jednorazowe palenie trwa około 2-3 godzin.
Bajeczna sprawa.

Podsumowanie:
W moim przekonaniu kupowanie DROGIEGO wkładu i drogiego sterownika mija się z celem.
Oszczędności finansowe z tytułu większej sprawności wypasionego wkładu nigdy się nie zwrócą.
Moje koszty (poza tymi oczywistymi które zawsze są):
Wkład 1100zł
Przepustnica + rura flex 100zł
Szamot 300zł
Sterownik 0zł, ewentualnie można sobie kupić taki za 80zł
Zawór 3D - 100zł

Co bym zmienił:
Nic.
Kominek w salonie to nie kotłownia, wbrew licznym opiniom.

Pozdrawiam.