PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa EKOPOWER 14 - kilka pytań



portal
20-01-2012, 15:31
Witam
Sporo naczytałem się forum ale nie znalazłem jasnej odpowiedzi na kilka zagadnień bo tematy w większości przypadków schodzą na offtopic.
Planuje zainstalować pompe ciepla z poziomym kolektorem, na razie pompa EKOPOWER o mocy ok 14 jest moim faworytem
W całym domu zastosowane jest ogrzewanie podłogowe o powierzchni ok 220m, rury położone co 10-40 cm.
Moje pytania:
- czy w pompach ecopower jest możliwość ustawienia krzywej grzewczej w formie wykresu? Jeżeli nie to jak jest to rozwiązane?
- mam poprowadzone przewody z kotłoni do każdego pomieszczenia do ewentualnej regulacji temperatury, czy te pompy oferują taka możliwość?
- ile mniej więcej powinno kosztowac wykonanie kotłowni?
- to samo z kolektorem poziomym, jaki bylby rozsądny koszt jego wykonania? Czy 1000m wystarczy?
- czy warto wziąć pompę z 2 sprężarkami?

Liwko
20-01-2012, 19:38
-Nie znam nowego sterownika, w poprzednim (moim) krzywe są podawane cyfrowo.
-Żadna pompa tego nie oferuje. Od tego są siłowniki na rozdzielaczu. (moim zdaniem przy podłogówce szkoda kasy)
-4-7tyś. (dużo zależy od zbiornika CWU)
-przyjmuje się powierzchnia domu x3, ale czasami jest mniej a czasami więcej (jeżeli nie ma przeszkód warto zrobić więcej)
-nie umiem ci na to odpowiedzieć.

rydzadam
21-01-2012, 06:28
-Nie znam nowego sterownika, w poprzednim (moim) krzywe są podawane cyfrowo.
-Żadna pompa tego nie oferuje. Od tego są siłowniki na rozdzielaczu. (moim zdaniem przy podłogówce szkoda kasy)
-4-7tyś. (dużo zależy od zbiornika CWU)
-przyjmuje się powierzchnia domu x3, ale czasami jest mniej a czasami więcej (jeżeli nie ma przeszkód warto zrobić więcej)
-nie umiem ci na to odpowiedzieć.

Skąd wyszło Ci 14 kW, czy to nie będzie zbyt duża pompa ? Napisz jakie masz ocieplenia domu - grubości i rodzaj oraz ogrzewaną powierzchnię użytkową. Podłogi grzane rozumiem że mają 220 m2 ? Czy masz policzone OZC (zapotrzebowanie na ciepło) dla swojego domu, czy moc pompy była brana "na oko" ?
To czy pompa ma 2 sprężarki wynika raczej z jej mocy. Niektóre mocniejsze pompy mają dwie, ale przy mocach "standardowych", rzędu 6-15 kW przeważnie jest to jedna sprężarka i jest to dobre rozwiązanie. Ile miejsca potrzebujesz na kolektor poziomy zależy przede wszystkim od rodzaju gruntu i wysokości wody gruntowej - jest na forum cały wątek o kolektorach poziomych. Jak masz suchy piach i żwir to i 1000 m2 może być za mało przy 14 kW, jak masz wysoko wody gruntowe i dobrą glebę - wystarczy spokojnie. Koszt - jako zrobisz samemu - od około 5.000 z glikolem do powiedzmy 7.000 za typowej wielkości kolektor (tak na szybko szacuję), firma może wziąć nawet 100 % więcej.
Co do regulacji to pompa pracuje przeważnie według pogodówki ("krzywych", o których piszesz). Sterowanie często robi się dodatkowo sterownikami pokojowymi umieszczonymi na poszczególnych kondygnacjach, przynajmniej ja bym tak zrobił, ale nie jest to konieczne, można wyregulować wszystko w uproszczony sposób na rozdzielaczach podłogówki. Przykładowo - ja planuję wybudowanie domu z piwnicą i poddaszem użytkowym - znajdą się tam trzy sterowniki - na każdej kondygnacji, które będą sprzężone albo z trzema elektrozaworami odcinającymi poszczególne "piętra" po przekroczeniu zadanej temp. albo z trzema pompkami obiegowymi, które wyłączą się tak jak im zadamy na poszczególnych sterownikach, np. w piwnicy ustawione na +15, parter +22, poddasze +20. Może wtedy pracować jedna pompka, dwie lub wszystkie trzy (albo żadna, jak będzie za ciepło). Czwarta pompka oczywiście do zasobnika CWU niezależna od całej reszty.