PDA

Zobacz pełną wersję : obudowa z ziemi (gliny) ubijanej



KrzysztofLis2
22-01-2012, 14:31
Tak mnie korci, by w moim docelowym domu zbudować sobie obudowę kominka z materiału akumulacyjnego.

Nie zależy mi za bardzo na tym, by akumulować ciepło z samego kominka (bo ten będzie z PW i zależy mi na tym, by możliwie mało ciepła trafiało do salonu), bardziej na tym, by tą obudową nieco poprawić akumulacyjność samego domu (drewniany szkieletowy).

Strasznie podobają mi się materiały naturalne, glina, słoma, te sprawy. I tak się zastanawiam, czy dałoby się wykonać obudowę kominka (przynajmniej boczne ścianki) z ziemi ubijanej, ewentualnie z detalami wykonanymi np. z pełnej cegły.

Trochę informacji na temat technologii:
http://www.biohabitat.pl/ziemia_ubijana.html
http://dobraidea.pl/2011/03/ecobuild-2011-ubijana-ziemia/

Kominki Piotr Batura
22-01-2012, 15:24
Rób ! :)

Widzisz jakiś problem ?

ja14
22-01-2012, 18:46
Rób ! :)

Widzisz jakiś problem ?

Dzdzownice;-)

carver
23-01-2012, 03:22
Pomysł fajny, tylko drogi. 1m2 takiej ściany to koszt ok. 300zł. Glinę można barwić w masie uzyskując ciekawe efekty. Do stabilizacji stosuje się consolid- substancję stabilizującą grunt pod pasy drogowe w autostradach. Może jeszcze TUTAJ (http://forum.cohabitat.net/showthread.php?tid=301&page=2) coś znajdziesz na ten temat.
Pozdrawiam

Wojtek_796
23-01-2012, 08:01
Witam!

Ziemia to trochę mylące określenie - o glinę z piaskiem chodzi, jak rozumiem.
Myślę, że trzeba by wykonać jakąś próbę - zagrzać jakiś klocek ubity z tego materiału i parę takich testów wykonać z różnymi proporcjami. Glina zawiera sporo wody, a jej utrata wiąże się z dużym skurczem. Poza tym taka z ogródka zawiera sporo materiału organicznego, który tę wadę powiększy. Wskazane byłoby dodać tam trochę grubszej frakcji - kamieni. Te zwiększyłby też gęstość. Im suchsze to będzie, tym skurcz też będzie mniejszy, ale też energia ubijania musiałaby być też spora.
Ludzie przez wieki tak tych kamieni dodawali, że wreszcie sam wyjściowy materiał ostał się w postaci fug pomiędzy nimi. No ale historia lubi zataczać koła.

Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
23-01-2012, 08:08
Trochę przewrażliwiony jestem na hasło "substancje" w kominku.
W PW temperatura niby nie duża, by te substancje uaktywnić,
ale w okolicach rury spalinowej bywa różnie. No i uzasadnienie
takiej kłopotliwej technologii musi być nie byle jakie. Jeśli to
zabawa w naturalne technologie przy budowie całego domu -ok.
jeśli to tylko fanaberia dotycząca kominka, znam łatwiejsze
i tańsze sposoby.
Latem wybieram się z synami w okolice Lublina, by popracować
w cegielni produkującej naturalne , zdrowe cegły. Tego materiału
użyjemy potem do podobnej "fanaberii" jak założyciela wątku.
Wymurowanie ścianek z takiej cegły i otynkowanie ich gliną,
jest chyba bardziej racjonalne. Oczywiście mogę czegoś nie
wiedzieć, co zaraz nam Krzysztof wyjaśni :)

Wojtek_796
23-01-2012, 08:17
W okolicach Lublina opanowali technologię robienia cegły z łupku węglowego, jako ciekawy sposób na niwelację hałd kopalnianych.
Ja chciałem Krzysztofowi delikatnie tylko zasugerować ułożenie obudowy z polniaków - można na glinę. Pewniejsze, mniej nowatorskie no i cięższe, a równie naturalne. Nie wiem, czy też nie tańsze.

KrzysztofLis2
23-01-2012, 08:20
Piotr, masz rację, to tylko fanaberia. ;)

Buduję sobie drewnianego szkieletora i zależy mi na tym, by gdzie mogę, poprawić jego akumulacyjność. A ta ziemia (glina) ubijana po prostu bardzo mi się wizualnie podoba.

Potencjalny problem widzę w sposobie wykonywania. Robi się to ustawiając szalunki, a następnie wypełniając je kolejnymi warstwami materiału, sukcesywnie ubijając. Czyli trzeba byłoby zrobić obudowę przed wstawieniem wkładu, żeby nie zostawić kilkucentymetrowej szpary między obudową a wkładem. No i nie da rady zrobić tak całej obudowy aż do sufitu, bo trzeba byłoby to robić przed wykonaniem stropu.

QBELEK
23-01-2012, 19:44
To postaw akumulacyjny i wykończ go wizualnie 'la glina. Niektórych zdunów to fantazja ponosi i jest w czym wybierać. Kominek najlepiej w centralnym punkcie.
W moim szkieletorku akumulatorem jest fundament grzewczy, który będzie sprzężony z kominkiem.

KrzysztofLis2
24-01-2012, 08:39
To też koncepcja, którą rozważam. :)

manitoo
12-03-2012, 15:20
witaj Krzysztof ja mam inne alternatywne wyjście u siebie.Otóż mam zrobiony odlew całego czopucha czyli tego co jest nad portalem w jednym kawałku ,robi za glinobitkę a jest znacznie wytrzymalszy i prosty w montażu.Do tego kształt całkowicie dowolny,do złudzenia przypominający zapiecki naszych babć.