PDA

Zobacz pełną wersję : Ja w sprawie moderacji spamu i reklamy.



G.N.
22-01-2012, 15:52
Jak w temacie. Na FM od pewnego czasu masowo ściągają spamerzy reklamujący co popadnie pod pretekstem niby porad czy pytań. Niektórzy nawet pod kilkoma nickami sami z sobą prowadzą ożywioną dyskusję. Część tego śmiecia wyłapują moderatorzy część raportują użytkownicy a modzi sprzątają. I właśnie o sposób sprzątania mi chodzi. Zwykle takie posty razem z ich autorem wylatują w niebyt. Po prostu post znika jakby go nie było. Mam wątpliwości czy to najlepsza taktyka. Np jak ktoś takiemu spamerowi odpowie, (np w kwestii necropostingu) a potem ten post zniknie to trochę nie wiadomo o co chodzi i głupio to wygląda. Jest sobie wątek wygasły przed wieloma miesiącami po czym nie wiadomo czemu na końcu ktoś się burzy o wygrzebywanie bezsensowne starych wątków.
(BTW dziś jeden artysta wygrzebał wątek z października 2004 żeby zareklamować biuro podróży :rolleyes:
Ale do rzeczy
Na wielu forach funkcjonuje taka praktyka że kolor czerwony jest zarezerwowany dla admina i moderatorów i taki moderowany post zostaje a mod wycina treść wklejając czerwony tekst "Wymoderowano" i podaje przyczynę "SPAM" , "Reklama" "Złamanie regulaminu" ewentualnie jeszcze informację o "nagrodzie" na jaką delikwent zapracował, ban, zawieszenie czy coś innego. A zbanowany koleś nie znika tylko uzyskuje zaszczytny status "banned" ale nadal jest widoczny na np liście użytkowników.
Wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem bo pewne kwestie na forum są bardziej zrozumiałe i przejrzyste, a dodatkowo mam wrażenie że trochę zniechęca to kolejnych spamerów. Zwykle nie walą od razu po rejestracji reklamy tylko usiłują podpiąć się pod jakiś wątek. Jak chwilę pogrzebią a ślady działalności moderatorów będą widoczne podobnie jak sposób "nagradzania" to może da im troszkę do myślenia.
Taki mały wniosek racjonalizatorski. Jeśli głupi to proszę o konstruktywną krytykę.

Nefer
22-01-2012, 15:55
Pod wypowiedzią masz taki trójkącik z wykrzyknieniem. Jak użytkownicy nie zgłaszają to nikt nie moderuje - proste.
Zawsze, gdy post wylatuje to wygląda głupio -inaczej się raczej nie da... Można kasować cały wątek - tylko to jest wylewanie dziecka z kąpielą.

G.N.
22-01-2012, 16:35
No właśnie o tym pisze żeby tak głupio nie wyglądało to żeby zamiast wywalać post w całości razem z jego twórcą w niebyt żeby wywalać treść posta a w jej miejsce wklejać tekst WYMODEROWANO powód SPAM wtedy jak ktoś czyta to widzi że to nie głupi gada sam do siebie tylko że był spam, reklama czy inny śmieć który wyleciał

Nefer
22-01-2012, 18:39
Hahaha :) No lepiej będzie wyglądać jak nie będzie gadał sam do siebie :) Ale chyba wszyscy użytkownicy wiedzą jak to działa , więc nie będą podejrzewać :):)

plamiak
23-01-2012, 09:45
No właśnie - jako moderator - nie mogę edytować postów (wycinać linki, wypowiedzi), mogę tylko całkowicie wyrzucać post....

G.N.
23-01-2012, 16:35
A to zmienia postać rzeczy. Na większości forów jest to możliwe, ale skoro mechanizm FM nie daje takiej możliwości to nie ma tematu. Szkoda bo uważam że lepiej jak widać że moderatorzy działają i ktoś porządku pilnuje.

Elfir
24-01-2012, 20:22
Możliwe jest wycinanie fragmentów postów (sama wycinam inwektywy w dyskusjach u zasłużonych forumowiczów). Ale zrozum, ze jak mam kilkanaście raportowanych postów dziennie edytować, wpisywać kolorami teksty, to jest to kupa zabawy. A ja nie mam tyle czasu - jak jest ewidentna reklama to post idzie do kasowania, jak tylko podejrzenie reklamy to usuwam linka reklamowego lub nawę firmy.