PDA

Zobacz pełną wersję : szpachlowanie spoin płyt G/K instrukcja



rafał2011
23-01-2012, 15:57
.

Monika&Rafał
27-01-2012, 18:16
Witam, bardzo ciekawy temat i cenne uwagi , pogratulować:)

Mam pytanko co to za sprzet ktorego uzywa osoba w pierwszym filmiku , chodzi mi o to"korytko" przeznaczone na gips, nigdzie nie moge go znalezc:/

Msihowk
28-01-2012, 16:21
Witam. Jeśli można dołączyć się do tematu i pomagać rozwijać tematykę w/w tematu pozwolę sobie pomóc Monika&Rafał
Nie jestem pewny czy o to chodzi... Sklep Internetowy Marshalltown

http://marshalltown.pl/31-837-large/miska-do-gladzi-szpachlowej.jpg
Bo jest jeszcze z w/w firmy Sheetrock ale to już dla tych to się tym zajmują zawodowo... Bo cena dużo wyższa ale dodam zdjęcie
http://www.all-wall.com/core/media/media.nl?id=1290&c=590358&h=339a0c45aa6dc3fa1a9f&resizeid=-2&resizeh=300&resizew=300
USG Sheetrock

Monika&Rafał
28-01-2012, 17:58
Witam. Jeśli można dołączyć się do tematu i pomagać rozwijać tematykę w/w tematu pozwolę sobie pomóc Monika&Rafał
Nie jestem pewny czy o to chodzi... Sklep Internetowy Marshalltown

http://marshalltown.pl/31-837-large/miska-do-gladzi-szpachlowej.jpg
Bo jest jeszcze z w/w firmy Sheetrock ale to już dla tych to się tym zajmują zawodowo... Bo cena dużo wyższa ale dodam zdjęcie
http://www.all-wall.com/core/media/media.nl?id=1290&c=590358&h=339a0c45aa6dc3fa1a9f&resizeid=-2&resizeh=300&resizew=300
USG Sheetrock


Dzieki Msihowk o to mi dokładnie chodziło.

A nie wiesz gdzie mozna kupic narzedzia sheetrocka, bo na allegro ani na marshalltown nie moge nic spotkac , na oficialnej stronie polska oczywiscie nie dziala:/

Msihowk
28-01-2012, 18:25
Dzieki Msihowk o to mi dokładnie chodziło.

A nie wiesz gdzie mozna kupic narzedzia sheetrocka, bo na allegro ani na marshalltown nie moge nic spotkac , na oficialnej stronie polska oczywiscie nie dziala:/

http://www.marshalltown.pl/31-miska-do-gladzi-szpachlowej.html

Tutaj jest za naprawdę niską cenę. Kiedyś kupiłem podobne w sklepie spożywczym takie na wypieki to mi po jakimś czasie skorodowało hihi. A to jest plastik bardzo dobrej jakości. Posiadam i dlatego polecam.

madmario2
31-01-2012, 17:10
strait-flex... .
Jak dla mnie to nie ma lepszej taśmy - cały dom nią zrobiłem http://center-flex.home.pl - to chyba to samo - zero pęknięć, z racji tej że to tworzywo to nie ma zabawy z jakimś moczeniem jak dla mnie nie ma lepszej. Kładłem ją na szpachli PK-52 i na to zielona masa Sheetrock wyszło tak że niejeden zawodowiec mógłby się uczyć.
Masa Sheetrock dla mnie bomba, wydajna, ładnie przylega i rozkłada się na ścianie jak masełko.

madmario2
31-01-2012, 21:31
co do mas zgodność w 100% ...przerobiłem kilka ton tego materiału...

U mnie w domu jak tynkowali to na zacierany mokry tynk kładli właśnie gładź Sheetrock-a, a następnie robiąc wykończenie kładłem jeszcze raz szpachlę w 2 warstwach bo były wgłębienia - mogłem 1 warstwę ale... Taki sposób pozwolił mi na mniejsze zużycie szpachli i dokładane jej wygładzenie na ścianie - taka moja teoria i przekonany jestem że słuszna :)
Na wiosnę zamawiam jeszcze 10 wiaderek na parter - z taką gładzią szpachlowanie to przyjemność. Kiedyś nienawidziłem szpachlowania ale jak spróbowałem tej masy to powiem szczerze że spokojnie mógłbym to robić codziennie - a tu zima i na działce zimno... domek zamknięty... trzeba czekać cierpliwie do wiosny...

madmario2
31-01-2012, 21:34
Czy bedzie tez o mid-flex? Dla mnie to wlasnie najtrudniejsza czesc spoinowania, mid-flex na naroznikach.

Opanowałem tę sztukę i narożniki mam mmmmmmmmmmmmm pierwsza klasa.


tylko wiaderka trochę cięzkie:)

Przekładałem sobie do mniejszego wiaderka tak na 10 - 15 m2 :) ale fakt, co by nie było to 28 kg jest.

madmario2
31-01-2012, 21:50
Jestem laikiem w tych sprawach ale jak to robiłem:
Jak pisałem wcześniej taśmy kleiłem na masie zbrojonej. Szpachelką szerokości około 7 cm nakładałem warstwę o grubości około 2 mm, następnie wcześniej wyprofilowany narożnik przykładałem do rogu i dociskałem palcami. Następnie szpachelką pod delikatnym katem przegładzałem taśmę tak aby nadmiar szpachli mógł wypłynąć - przegładzanie tak z 2 - 3 razy. Kolejną czynnością było nałożenie masy wzdłuż taśmy aby nie było schodka i kolejną czynnością było położenie gładzi na gotowo i wyrównanie taką gąbką oklejoną papierem 120 - w sklepie kupowałem wielkości opakowania mydła. Nie wiem czy jest to dobry sposób czy też nie, jest to sposób w jaki sam robiłem i który nie przysparzał mi trudności a efekt końcowy co najważniejsze cieszy oko.

Widziałem w necie filmik gdzie jest taka maszynka do nakładania szpachli na taśmę.

GL35
10-02-2012, 19:06
rafał2011 nie pisze się postu pod postem, jest od tego edycja.
A gramatyka...

budowa2009
13-02-2012, 19:27
czy ktoś z Was po wyszpachlowaniu i oszlifowaniu konstrukcji z płyt GK używał włókna szklanego nakładanego na całych powierzchniach - jak tapeta. W Skandynawii dają to prawie wszędzie, wzmacnia konstrukcje na zawsze i wygładza ewentualne nierówności, jest to fajna sprawa ale czy się opłaca?

gagu
26-02-2012, 12:51
Witam
Czytam ten wątek z ciekawością, jestem już po etapie spoinowania więc przede mną kolejny etap - gładzenie ścian.
Mam pytanko do założyciela wątku ale i do was.
Jakie gładzie kłaść na ścianę gdzie jest tynk cementowo- wapienny, a jakie na sufity gdzie są płyty KG.
Do tej pory robiłem to tak"
Ściany - gruntowałem ct17, potem na to dwie warstwy ACRYL PUTZ Start, potem szlifowanie żyrafą, potem gładz ACRYL PUTZ Finisz, znowu szlifowanie żyrafą, potem Śnieżka Grunt i ewentualne poprawki.
Sufity z KG - wszystko robiłem ACRYL PUTZEM Finisz, (spoinowanie UNIFLOTEM, potem przeszlifowałem żyrafą, potem zagruntowałem wszystko DEN BRAWEN-em zielonym, potem gładz ACRYL PUTZ FINISZ, potem śnieżka GRUNT).

Narazie zrobiłem tak dwa pomieszczenia i jest ok. Bede robił teraz kolejne pomieszczenia, ale chciałbym się dowiedzieć czy nie popełniłem tu jakiś rażączych błędów.

Teraz zastanawiam się czy nie spróbować jeszcze jakiś innych gładzi bezpośrednio na tynki, np. UNIGLATT i potem ACRYL PUTZ, bo wyszło by trochę taniej. No właśnie ale czy to dobry wybór?

W castoramie ostatnia podpowiadali mi żeby kupować szpachle francuską - co wy na to?

Proszę o podpowiedz.

Akrimka
27-02-2012, 16:20
gagu,
Ja na tynki cementowo wapienne na parterze robiłem tak że kładłem warstwe Golband - kanufa, pozniej na to 2x gładź i było ok, Czasami jak był bardzo nierówny tynk to dokładałem jeszcze 2 raz cieniutko goldband a na to gładz. Z głądzi to kładłem Megaron, ale tez Gipsar - ten wzmocniony, póbowałem Cekola, a w zasadzie wszytko co było po reka i w dobrej cenie.
Potem szlifowałem wszytko, robiłem poprawki w zaznaczonych miejscach ubytków. Całośc gruntowałem biała farbą akrylową rozpuszczoną 1:1 z UniGruntem. Na to szło malowanie. Nic sie nie łuszczy, nic nie odłąziło przy malowaniu.

CO do klejenia taśmy papierowej jestem jak najbardziej za, a moj przepis jest nieco inny, tzn ja spoinowałem sufity podwieszane na parterze i zabudowe wokó kuchni:
1. Duże przerwy zalewałem- zatykałem klejem lub gipsem do spoinowania DolinaNidy,
2. Jak podeschło nakładałem cienką warstwę szpachli do spoinowania,
3. Taśmę papierową ucinałem na wymiar, a jak było wiecej to tak około 1.5-1.8mb, nastepnie ten kawałek taśmy moczyłem w wodzie (jedną reka ciągnąłem za koniec a drugą przytrzymywałem aby prześlizgnęła sie przez lustro wody zbierajac palcami nadmiar wody z taśmy)
4. Wklejałem mokrą taśmę taśmę na świeżo położoną wastwę szpachli,
5. Przygładzałem szpachelką wciskajac taśmę i zbierajac nadmiar materiału do spoinowania.
6. Jak wyschło szpachlowałem gładzią łączenia i wkrety
7. Pow wyschnięciu szpachlowałem jeszcze raz łaczenia (całą płytę też można cienko jak ktoś chce)
8. Taśmę wklejałem również w wewnetrzny narożnik, na styku sufit GK z tynkiem/scianą. Nic mi nię pekło do tej pory.
Na naroznikach wkleiłem papierową taśmę z metaleową wkładką.

Na poddaszu bede stosował podobną metodę, moze tylko zmienie materiały na lepsze zeby nie poprawiac, ale wierze w taśmę papierową.

Akrimka
27-02-2012, 20:02
podziwiam ludzi którzy sami szpachlują spoiny płyt... .

Mogę powiedzieć tylko że nie jestem zwolennikiem moczenia taśmy papierowej, ale jeśli nic nie pęka ;)

Powiedz prosze co nie tak??? i o co chodzi z tym "sami szpachlują spoiny płyt"? Może żle opisałem to co robiłem...

Akrimka
05-03-2012, 07:57
Rafał,
Pytanko,
1. Czy przerwy pomiedzy płytami takie np około 1-1.5cm można czymś wypełnić? WYszło mi tak w kilku mijescach na skosie ze została szczelina..
2. Czy naroznki na skosach na poddaszy można obrobić narzoznikami aluminowymi z siatka? Zostało mi kilka sztuk od elewacji..:)
3. Jak mam płytę która dochodzi krawezią do belki - ta płatew bedzie odsłonieta, to na koncu płyty przy samym drewnie też wklejać papier?
Pozdrawiam

Akrimka
05-03-2012, 21:36
ad 2. W naroznikach po innym kątem niż 90, czyli np wewnetrzny sufit-skos chciałbym dać papaier z wkładką metalową. Czy w zewnetrznych gdzie sa dwie połacie pod różnym katem tak samo dać papaier z metalową wkładką? Czy dawać te cieniutkie aluminiowe - one są teraz coraz cieńsze....:)

Akrimka
14-03-2012, 08:31
Rafał,
A cośtakiego sie nadaje? Kumpel o obok w domku dawał na poddaszu na zewnętrznych i mowi ze sie mu to trzyma...
http://informatorbudownictwa.pl/images/stories/21094:metpol_nowosc.jpg

Akrimka
30-03-2012, 19:42
kontynuując główny temat;

gdy mamy taśmę namoczoną jedną stroną w masie ,zaczynamy wklejać na łączenia , zaczynamy od łączeń poprzecznych , następne łączenia oryginalne i na końcu wklejamy taśmę w naroża wewnętrzne najczęściej 90*. Robimy to podobnie jak na filmie który wrzuciłem w 4 poście "jeden z pierwszych filmów instruktażowych"

Rafał,

musimy jednak zwrócić uwagę którą stronę moczymy w masie - na taśmie jest pasek prowadzący przy pomocy którego możemy złożyć taśmę ma pół , teoretycznie tylko na jedną stronę, chociaż praktycznie można powiedzieć że na dwie -zależy od wyobraźni , starajmy się złożyć taśmę tak jak mówi teoria( łatwiej aplikować taśmę w narożniki) więc gdy teoretycznie złożymy taśmę w połowie, strona zewnętrzna powinna być w warstwie masy-prawidłowo.

Kolejną rzeczą którą warto wiedzieć - jak sciągać szpachelką taśmę żeby wychodziło to poprawnie; wygląda to w ten sposób im miej się bawimy i głaskamy taśmę szpachelką wychodzi to lepiej, więc po przyklejeniu taśmy staramy się ściągnąć szpachelką plus minus dwa razy tak żeby taśma przykleiła się poprawnie ważne jest żeby nie wycisnąć całej masy z pod taśmy i żeby przykryć taśmę cieniutką warstwą gipsu.

WAŻNE
Gęstość masy ma duże znaczenie ponieważ gdy mamy rzadki gips do wklejania taśmy pracujemy zdecydowanie szybciej i bez dużego wysiłku lecz nie może być zbyt rzadki ponieważ straci właściwości i tym samym nie będzie tak wytrzymały.

Rafał
Zrobiłem przyrząd z wiaderka - działa ładnie aplikując mase na jedną stronę taśmy!!!
Pytanko do powyższego, czy nadal należy nakładać cienką warstwę masy na spoiny we wgłębienia?

Akrimka
13-04-2012, 23:20
CO dawać tzn jaką masę po wklejeniu papieru?
Wolalbyn coś z suchych typu Megaron super finisz, nie za miekki jak Gipsar a nie za twardy jak cekol. Szukam czegoś w dobrej cenie do jakości i wydajności.

madmario2
16-04-2012, 21:15
chociaż do produkcji wchodzi masa niebieska która będzie uniwersalna,
Rozmawiałem ostatnio z gościem z Płocka u którego kupuje zieloną masę i mówił mi że niebieski jest lżejszy od zielonego, nawet chciał mi podesłać abym spróbował ale jak zacząłem zielonym to skończę. Natomiast szwagier ze Stanów mówił mi że niebieska u nich jest do łazienek że niby mniej chłonie wilgoci - ja tam łazienki zrobię na zielonej. dalej uważam że nie ma lepszej masy,

Akrimka
18-04-2012, 23:02
A jak wkleiłem już papier i na ori łączeniach jest jeszcze lekko wciągnięta spoina to zaciągnać go jeszcze cienko spoinówką czy dawać już na to gładź?

Akrimka
22-04-2012, 22:14
I tak własnie robie, tzn kładę od razu na to gładz Fast G1.
Rozumiem ze po pierwszej warstwie ewentualnie skrobnac szpachelka jak by jakiś "farfocel" odstawał i na to druga.

A jak sobie radzić w narożnikach wewętnych i przejsciach sufit-skos?... tzn chodzi mi o to ze na da sie od razu dwóch stron pociaganać. Ja jade najpierw jedną strone, a jak przyschnie to skrobię ewentulanie to co mi wypłynęło i wtedy zaciągam drugą stronę.
Jest na to inny sposób? Bo zewnetrzne to nie ma problemy

Akrimka
25-04-2012, 21:50
Rafał,
Dziekki za cenne rady.
Czy jak przeszlifuje lekko papierkiem to muszę odpylać jakos?
Generalnie powiem ze zaczyna poddasze nabierać wygladu..:) Nie mam niestety taśm o których piszesz, ale radzę sobie. Wolniej to pewnie idzie ale daje rade. W zasadzie cały parter sam gładziowałem z pomocą kolegi i jest super. A to jest moje pierwsze poddasze dlatego sie dopytuje Nie licze u sasiada któremu pomagałem nakładac gładz na sciany i płyty.
Słyszałem opinie ze łączenia płyt bedzie widać jak sie nie przelecie całej płyty. Ale widzę ze szpachlowanie wg wskazówek tzn szeroko i bedzie ok.
Pozdrawiam

slusar
14-05-2012, 19:44
gdzie mozna nabyc narzedzia firmowane przez sheetrock?
z gory wielkie dzieki za info

DIY
27-05-2012, 16:13
gdzie mozna nabyc narzedzia firmowane przez sheetrock?
z gory wielkie dzieki za info
Nie polecam szpachelek 4" pękają noże przy samej rękojeści.

DIY
01-06-2012, 19:25
Posiadamy inoxy. Szerokie noże od 10" w górę sprawują się dobrze przez kilka lat bez śladów zmęczenia i są nadal idealnie równe.
Nie mają sobie równych. Jednak półokrągłe szczególnie 4" pękają już po kilku miesiącach użytkowania.

skrip
11-06-2012, 15:02
A ja mam dwa pytania o taśmę papierową:

1. Czy zawsze powinno się ją moczyć przed aplikacją na połączenie ? Gdzieś czytałem (chyba na stronach Lafarge), że nie jest to konieczne. Z drugiej strony większość praktyków sugeruje by moczyć....

2. Czy taśmy papierowe są lepsze i gorsze ? Zależy mi aby jakość taśmy była OK (nawet jeżeli będzie trochę droższa). Czy te w Casto są OK ?

juchen
20-06-2012, 14:58
witam
czy ta tasma -Tarti Sheetrock TAŚMA METALOWO - PAPIEROWA nadaje sie do wykonczenia rogow wewnetrznych 90 stopni pomiedzy plytami gk
i sufitu z gk przylegajacego do sciany murowanej obrobionej tynkiem wapiennym
pozd.

Ermua
23-06-2012, 13:55
W szpachlowaniu i spoinowaniu nie uzyskałem odpowiedzi na mojego posta:

moze tu ktoś będzie taki miły i mi pomoże:
Dziękuje panu za odpowiedź. A w jakim przypadku ma znaczenie? ja po dwoch warstwach uniflota mam jednak widoczną siatkę? co zrobić?
czy w przypadku fizelizy postepuje sie tak samo jak z siatką i dwie warstwy się daję? spoinówka fizelina fizelina spoinowka? i jeszcze pytanko odnośnie szczelin między krawędziami ciętymi płyt: jaka odległość? raz widzę 5-6 mm, raz 3mm. to ile wreszcie? jaka szczelina jest niedopuszczalna. bardzo bym prosił o odpowiedź, bo ciezko w necie znaleźć

mkkj
24-06-2012, 21:14
Witam,

Proszę kolegów o wsparcie w kwesti technicznej ;-)
Mianowicie chodzi o wykańczanie połączeń sufitów z płyt g-k ze ścianą murowaną (tynk c-w).
Jedni zalecają wykonanie w tym miejscu połączeń ślizgowych inni natomiast twierdzą, że przy dobrym stelażu oraz odpowiednim łączeniu płyt można wykonać to na sztywno tj np poprzez użycie taśmy MID-FLEX złozonej do kąta 90st jeden brzeg do sufitu i drugi na ścianę.

Jakie są Wasze rekomendacje w tym zakresie?

I jeszcze jedno pytanie pomocnicze. Czy po zatopieniu taśmy np tuff-tape w gipsie do spoinowania (np Vario lub uniflott) należy po wyschnieciu przeszlifować i dać jeszcze jedną warste masy do spoinowania czy mozna już nakładać jakąś " dobrą gładź finiszową" (Megaron super finish, Acryl Putz, itp).

P.S. Temat bardzo przydatny i fachowo prowadzony ... oby tak dalej się rozwijał.

Pozdrawiam
mkkj

Ermua
25-06-2012, 09:34
Zawsze idą dwie warstwy na siatkę, fizelinę czy taśmę papierową (masa na wklejenie siatki itp. nie liczysz jako warstwa).

Powinieneś teraz delikatnie zeszlifować nadmiar szpachli i położyć drugą warstwę, tylko wydaje mi się że uniflot nie jest dobrym materiałem do wykańczania pod malowanie.

Co do odległości między płytami i nacinania krawędzi ciętych, to nie wiem ponieważ każdy producent płyt,masy,siatki,fizeliny zaleca coś innego.
Ja robiłem na taśmach papierowych przy których nie trzeba robić żadnych odstępów i nacięć.

Pozdrawiam.

Super dziękuję Panu za odpowiedź . Dużo mi to już wyjaśniło. Ja na początku robiłem na siatce i powiem szczerze że nie najgorzej mi to szło, ale dowiedziałem się tu w necie, że cięte krawędzie nie robi się na siatce, więc przerzuciłem się na fizelinę. Niestety mam takie pomieszczenie teraz, że sporo jest ciętych krawędzi.

Do tej pory kładłem czy to na siatkę czy na fizelinę jedną dwie warstwy uniflota, trochę potem to zdrapywałem (szlifowałem) i spróbowałem położyć gładź. To chyba ok? I mam jeszcze jedno pytanie. Może Pan na chłopski rozum wyjaśnić pojęcie "wtapiania" :)
Pozdrawiam
Marcin

mkkj
25-06-2012, 14:55
Witam,

Dziekuję za wspracie w kwesti połaczeń sufit-ściana. Zabieram się zatem do pracy.
Pokazałbym jak to u mnie wygląda teraz, ale nie wiem jak wstawić fotki, zeby były widoczne w poście.

... Macie jeszcze jakies cenne rady jeżeli chodzi o obróbke newralgicznych miejsc takich jak np. okna dachowe.
Zalecacie listwy aluminiowe czy może taśma??
W jakich miejscach zaleca sie stosowanie akrylu??

pzdr
mkkj

Ermua
25-06-2012, 20:59
Po raz kolejny dziękuję.
Stąd wziąłem o tym spoinowaniu na fizie i siatce. Było w wątku o spoinowaniu i szpachlowaniu
http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c48a966994eed31b

Jak może mi Pan jeszcze powiedzieć, co to znaczy dobrze zrobiony stelaż w Pana odczuciu. Ja jestem amatorem i zrobiłem po nauce 3 letniej na forum:) sam. i tak się zastanawiam co to znaczy źle zrobiony stelaż.czy wtapianie polega na przyklejeniu do cienkiej warstwy uniflota czy mocno nałożyć gips? Prosze o informację jak Pan znajdzie czas. Dziekuje za wyjaśnienia do tej pory.

mkkj
26-06-2012, 12:28
Szkoda mi ludzi, których marketing opętał całkowicie,


...vario i uniflot.


Pozdrawiam.

Witam,

Co masz na myśli mówiąc o "opętaniu marketingowym"?
Te dwa produkty w mojej okolicy sa dostępne, no jest jeszcze Cekol do spoinowania, chyba C-40.
Osobiście wziąłem Vario bo był w dobrej cenie w porównianiu do Uniflotta a niewiele droższy od cekola.
Rozumiem, że masz złe zdanie na temat tych produktów i są to produkty raczej dobrze rozreklamowane i tylko z tego wynika ich cena.

... no cóż ja osobiście żadnej reklamy nie widziałem, a jak radziłem się firm wykonawczych w kwestii materiałów to polecali najczęściej uniflotta a na drugim miejscu Vario.

Pytałem róznież o taśmy do spoinowania i tu polecali również taśmy typu Tuff-Tape, Original, MID-Flex ... to tez być może marketing ale z opinii uzytkowników, fachowców m.in. na forach widac, że jest są to produkty, które później bronią się same, w przeciwnym razie już dawno na forach zatrzęsłoby się od negatywnych opinii.

Oczywiście jestem otwarty na sugestie i tansze zamienniki, ale dobrze byłoby aby te zamienniki były równiez dostępne w okolicy. Chwalone na tym forum produkty Sheetrocka mają z tego co czytam wiele zalet, ale jedną wadę ... dostępność.

Pozdrawiam
mkkj

mkkj
26-06-2012, 16:46
OK.
Podejmuje póbę załączenia fotek stanu obecnego.
Fotki tylko punktów "ciekawych" pod kątem szpachlowania/spoinowania a innymi słowy wykańczania suchej zabudowy g-k na poddaszu.

122416122417122418122419122420

Jezeli fotki sie nie pojawią to sorki a jeżeli tak to proszę o ewentualne wskazówki w kwestiach technicznych.

Oczywiście merytorycznej krytyki się nie obawiam, więc jeżeli ktoś czujnym okiem juz dostrzegł mankamenty to proszę śmiało punktowac.

pozdrawiam
mkkj

stiffler
26-06-2012, 22:00
witam,
przygotowuję sie do samodzielnego wykończenia poddasza i mam kilka pytań (pewnie pojawią się następne).

1. nie do końca rozumiem chyba kolejność prac z taśmą. O ile fizelina bądź siatka mają jasno określona kolejność to jak jest z taśmą - czy najpierw spoinuję np. uniflotem czy od razu taśma? (wydaje mi się, że jednak uniflot zwłaszcza na cięte krawędzie - mam rację?). Co dalej - tu główna zagwostka - taśmę smaruje sheetrockiem z jednej strony - z której? Od spodu? co w takim razie z wierzchem? Masa wyciśnie się spod taśy pod naciskiem szpachli? A może na odwrót? Kleję na świeżą spoinówkę?

2. Czy narożniki wewnętrzne sufit-skos i skos-kolankowa łączone przy użyciu profili V Norgipsa mają jakąś inna technologię szpachlowania i spoinowania? Czy po prostu taśma?

stiffler
27-06-2012, 21:46
na razie nic - zbieram bazę "merytoryczną"

juchen
30-06-2012, 19:46
witam
mam pytanie do Pana "rafał2011"
a wiec bede robil jeden pokoj-stelarz jest juz zrobiony pora zaczyac mocowac plyty gk i szpachlowac polaczenia-po przeczytaniu tego watku zdecydowalem sie na urzycie Pk -52 i na to zielona masa Sheetrock -polaczenia beda laczone za pomoca papieru Tarti Sheetrock
moje pytanie brzmi-czy trzeba sfazowac rogi polaczen plyt na krotszej jej czesci na dluzszym boku sa juz fabrycznie wyprofilowane

juchen
30-06-2012, 19:57
witam ponownie i dziekuje za odp.czyli proponuje Pan wklejac tasme na shetrocka i nim zagladzac czyli wszystko robic jednym towarem.
mam jeszcze takie pytanie -czy przed rozpoczeciem wklejania tasmy trzeba spoiny jakos zagruntowac?jak juz wkleje tasme trzeba odczekac 24 godziny zanim przystapi sie do zacierania albo mozna zaraz po wyschnieciu

juchen
30-06-2012, 20:22
po jakim okresie czasu mozna wiec dalej pracowac ,czy trzeba czekac za kazdym razem 24 godziny czy wystarczy 2 lub 3

mkkj
02-07-2012, 14:21
Kogo byś nie zapytał mówi vario i uniflot, tylko ludzie obudźcie się w końcu i zastanówcie się czy robicie masą do szpachlowania czy nazwą!

Być może te masy są lub były dobre, ostatnio robię doświadczenia z masami, siatkami, fizelinami, taśmami i powiem że można wkleić fizelinę na niby najgorszego gipsara i takie łączenie będzie wytrzymalsze od uniflot/vario/siatka.
Podobnie będzie gdy wkleimy na gipsara taśmę papierową, automatycznie takie łączenie będzie mocniejsze od uniflot/vario/fizelina.

Więc nie chodzi jakim materiałem/masą robimy tylko co i gdzie wklejamy! wracając do Twojego pomysłu aby wkleić mid-flex_a w styk sufit/ściana, porównywalnie: czy można założyć koło od ciężarówki do malucha?

Pozdrawiam.

Witam,

Jedna uwaga i jedno pytanko:

UWAGA:
Czy nie uwazasz, ze wynik Twoich doświadczeń może byc "nieznacznie" wypatrzony. Jezeli rzeczywiście robisz doswiadczenia w taki sposób jak opisałeś to tak jakbys chciał otrzymac z góry zakładany rezultat. Nie przyszło Ci do głowy, ze do porównania warto porównać masy róznych producentów na którą bedziesz wklejał ten sam materiał: fizelinę lub tasmę. Wówczas wnioski pozwolą na przedstawienie wyników w sposób w miare obiektywny przy założeniu, że "badacz" ma czyste intencje.

PYTANKO:
Czy zalecacie szpachlować całośc płyt czy tylko spoiny, łączenia i wkręty?

pzdr
mkkj

juchen
03-07-2012, 15:21
witam ponownie
znowu pytanko do "rafał2011"
kiedy plyty gk stakaja sie z soba wyprofilowana czescia z obu stron trzeba najpierw je troche wyrownac klejem do plyt albo mozna kleic odrazu tasme -jezeli trzeba wyrownac to jaki klej polecasz?
u mnie bedzie to tak wygladac ze trzy sciany beda w plytach a na jednej bedzie kladzona gladz na tynk cementowo wapienny -czy mozesz mi jakas gladz polecic zeby to do siebie pasowalo na pierwsza i druga warstwe.jak polaczyc sufit z plyt gk najlepiej z sciana na ktorej bedzie gladz?

juchen
03-07-2012, 16:31
mialem na mysli to czy moze to byc wykonane rownoczesnie czyli najpierw wypenienie spoiny a potem odrazu przeklejenie tasmy albo po wypelnieniu spoiny trzeba odczekac az wyschnie i dopiero mozna przykleic tasme
ps..dzieki za pomoc i cierpliwosc

stiffler
03-07-2012, 18:31
rafał2011 - dzięki za odpowiedź - konkretny zestaw więc mniej myślenia.

mkkj
04-07-2012, 10:54
Możesz zrobić jednocześnie tylko że wtedy taśma może spuchnąć i bardzo ciężko będziesz miał wklejać taśmę sufit/ściana na gęsty gips.
Jeżeli byś chciał wklejać na rozrzadzoną masę pierwszy tzw. "podkład" powinien być suchy.



... potwierdzam. Chciałem zrobić to odrazu i w jednym miejscu (róg wew kalenicy) wyszło zgrubienie, które trzeba bedzie dobrze zaszpachlować aby nie było widać.
Więc lepiej robić to w dwóch etapach tak jak radzi Rafał2011.

pozdrawiam
mkkj

juchen
04-07-2012, 16:17
witam
moje kolejne pytanie
-trzeba szlifowac po kazdym nalozeniu gipsu?czyli pierwsza warstwa -szlifowanie i druga warstwa szlifowanie?
-jakich grubosci papieru urzywac do szlifowanie pierwszej i drugiej warstwy
-czy warto kupic jakis sprzet do szlifowania-mam na mysli jakas szlifierke oscylacyjna bo odkurzacza raczej nie kupie-za drogi
-gdzie mozna kupic takie szpachle szerokie jak pisales ze sa przydatne czyli 45 ,50,25,30 cm-patrzylem na allegro ale jakies takie tandetne mi sie wydaja

juchen
06-07-2012, 14:30
a do szlifowania preferujesz siatki czy papier scierny?
czy papier w polaczeniach pionowych moze nachodzic na papier polaczen poziomych?albo nalezy to robic na styk?
dziekuje za odp.

juchen
10-07-2012, 12:45
witam ponownie i dziekuje za odp.
-jakie tasmy polecasz na rogi zewnetrzne przy drzwiach?
-orientujesz sie tez moze jakich farby najlepiej urzyc do pomalowania-podobno ma to tez wplyw na to czy polaczenia plyt beda widoczne czy nie?
pozd.

juchen
13-07-2012, 11:49
witam
czy moglby Pan mi doradzic ile wiaderek shetrocka zielonego i niebieskiego kupic na pokoj 22 m kwadratowe wysokosc scian 2,60 w plytach k-g beda 3 sciany i sufit?jaka grubosc papieru sciernego poleca Pan do szlifowania gladzi np.gipsaru?
mam jeszcze takie pytanie -w miejscu gdzie sciana z plyt g-k laczy sie z sciana na ktorej bedzie gladz -nalezy najpierw naciagnac gladz na sciane a potem polaczenie zrobic na shetrocku albo odwrotnie -czyli najpierw polaczenie a potem gladzi naciagnac ?

mkkj
13-07-2012, 13:09
jakiej taśmy tam użyłeś?


Cześć,

W rogach wew. kalenicy, czy też kraweżnicy jak kto woli, użyłem tasmy MID-Flex, na spoiny plyt Tuff-tape, a na połaczenia skos-sufit Medium lub Original.

W sumie muszę powiedzieć, że MID-Flex nie wkleja sie latwo zwłaszcza na długich odcinkach, ale jak sie dojdzie do wprawy to efekt jest naprawdę OK a tasma jest solidna i mocna.
Tuff-tape dla mnie rewelacja, kapitalnie się pracuje i nie stwarza większych kłopotów.

A i jeszcze jedno, przetestowałem CEKOLA C-40. W pracy nie zaobserwowałem wiekszych róznic w stosunku do Rigips Vario. A jak nie ma różnic to po co przepłacać. Za vario płaciłem w przeliczeniu ok. 4 zł/kg, a cekol mnie kosztował ok. 3,5 zł /kg.

pzdr
MKKJ

juchen
17-07-2012, 09:19
witam
mam jeszcze pytanie dotyczac laczenia krotszych krawedzi plyt czyli tych nie wyprofilowanych
-jezeli dwie takie krawedzie dosuniete sa do siebie to jest tylko minimalny odstep miedzy nimi -nie wystarczyloby poprostu wypelnic go?
po wklejeniu tasmy na takie polaczenie powstaje widoczna bola.moglby Pan opisac jak nalezy wykonac te polaczenie poprawnie tak zeby taki laik jak ja to zrozumial.
dziekuje i pozd.

mkkj
20-07-2012, 22:22
Stosowałem narożniki dallasa na kąt 90* , jak nie miałem dallasa robiłem na mid-flexie.
Co do farby nie mam pojęcia, ja tylko gruntowałem śnieżką i uciekałem na inną robotę.
Pozdrawiam.

Mam pytanie odnośnie doświadczeń z gruntowaniem śnieżką (zakladam, że mowa o Śniezka GRUNT).
Z tego co pamiętam to snieżka Grunt jest dosyć gęsta, czy do gruntowania należy ja rozcieńczyć??

pzdr
mkkj

skrip
23-07-2012, 19:03
Kontynuując a zarazem kończąc główny temat wątku, chciałbym jeszcze podpowiedzieć jak wklejać taśmę orginal oraz narożnik dallasa.

Taśmę orginal wklejamy podobnie jak mid-flex którą opisywałem, tylko nie używamy na końcu pędzla (wyciskamy masę z pod taśmy samą szpachelką).
Co do dallasa, najlepiej wklejać na taką samą masę jak taśmy na spoiny (czyli rzadką) na końcu zmyć pędzlem wyciśnięty palcami gips.



Pozdrawiam
Rafał Brodowski


KONIEC

Rafał,
Dzięki za założenie i poprowadzenie tego wątku - rozjaśniło mi się masę rzeczy...

juchen
24-07-2012, 13:57
witam
rownierz dziekuje za pomoc i cierpliwosc oraz wszystkie dobre rady
i mam jeszcze pytanko
-gdzie mozna kupic tasmy do rogow zewnetrznych dallas sheetrock bo na allegro nie ma?
dzieki i pozd.

Conrad&Beata
26-07-2012, 11:29
ja też próbowałem swoich sił, co prawda skończony korytarz, ale już mam swoją ocenę:
korzystałem z:
- knauff vario - nie mam zastrzeżeń - tylko nie warto przesadzić bo szlifowanie kłopotliwe,
- taśm mid flex, tuff tape, - świetna sprawa, towar wart swojej ceny, chociaż ta dość znaczna ale dla osoby, która robi to pierwszy raz super ułatwienie, do tego pewność że nic nie popęka..
oraz reklamowanej tutaj masy sheetrock, niestety uważam że produkt przereklamowany i do tego drogi, miałem do szpachlowania ściankę, którą sam otynkowałem tynkiem gipsowym, były miejsca gdzie tej masy szła grubsza warstwa i po wyschnięciu zrobiła się "pajęczyna" popękało, trzeba było wszystko skuwać, natomiast później, przerzuciłem się na gotową szpachle eko-mas z doliny nidy i tutaj już wszystko pięknie wyszło i nie było sytuacji jak wyżej, do tego masa z doliny nidy jest 2 razy tańsza.
Na resztę poddasza dolina nidy.

Akrimka
09-10-2012, 12:13
Gdzie sie podział Rafał i jego posty?