PDA

Zobacz pełną wersję : Termostatyczny zawór bezpieczeństwa: który ?



leszal
24-01-2012, 10:35
Szanowni,

na forum był post o ustarkowości jednego z termostatycznych zaworów bezpieczeństwa. Jestety na szybko nie umiem go znaleść :(

W niedługim czasie będzie montowany Spartherm H2O XXL w układzie zamkniętym i zastanawiam się który zawór zastosować ?
Na rynku widziałem dwa modele: WATTS STS 20 i Danfoss BVTS . Który polecacie ? A może inny ?

Jakie jeszcze zabezpieczenia warto założyć ? Czy UPS komputerowy nadaje się do zasilania pomp czy musi być specjalistyczny ?


Dziękuję i Pozdrawiam

Wojtek_796
24-01-2012, 10:58
Witam!

Watts`a użytkuję od 8 lat (albo coś koło tego). Nie miałem z nim większych problemów. Raz po uruchomieniu trochę puszczał - po rozebraniu i wyczyszczeniu przestał. Trzeba raz na jakiś czas wciskać ten czerwony przycisk, co by się nie zacinał. Nie jest to w moim takie proste - trzeba użyć dużej siły. Korzystając z zasady - nic na siłę, używam do tego ścisku stolarskiego.

Pozdrawiam

f.5
26-01-2012, 21:13
Syr 3065 ???
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?129012-Kominek-wodny-mi-przelewa-pomocy!

do poczytania ale zawór działa prawidłowo :)

margod
26-01-2012, 22:03
Nie potrzebujesz kupować takiego zaworu, ponieważ będzie w komplecie z wkładem Spartherm H2O

f.5
26-01-2012, 22:09
W dodatku bedzie to prawdopodobnie syr :) mogli by dodawać cos lepszego przy tej cenie.
wazne aby był dostęp do niego a zwłaszcza do czerwonego guzika.
Magod zerknij proszę tu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?151455-Klub-u%C5%BCytkownik%C3%B3w-kot%C5%82a-Vitodens/page24

niektorzy mowili ze nasada się nie sprawdzi a tu taka niespodzianka.

tylko ta podwojna szyba jakas brudna
pozdrawiam radek

M***ki
27-01-2012, 05:56
Watt's..... te mamy sprawdzone . Stosujemy je do www.wklady-kominkowe.com.pl/wklady_kominkowe_dynamic_z_plaszczem_wodnym.htm

leszal
28-01-2012, 00:05
Nie potrzebujesz kupować takiego zaworu, ponieważ będzie w komplecie z wkładem Spartherm H2O


Witam,

kominek leży w garażu na palecie już kilka miesięcy , byłem przekonany że zaworu nie ma w komplecie ...
No nic jutro go postaram się rozpakować ( jest szczelnie owinięty czarnym stretchem więc nic nie widać ).

To jak już mówimy o Sparthermie: czy Tatarek RT08G_BUF_2011_v.1.2_TITANIUM będzie odpowiedni dosterowania czy coś innego ?

Myślę że proces optymalnego spalania + sterowanie pompą do załadowania bufora + sterowanie pompą do załadowania zbiornika CWU z bufora + sterowanie pompą do zasilenia CO z bufora załatwi sterownik powyższy sterownik.

margod
28-01-2012, 00:29
Witam,

kominek leży w garażu na palecie już kilka miesięcy , byłem przekonany że zaworu nie ma w komplecie ...
No nic jutro go postaram się rozpakować ( jest szczelnie owinięty czarnym stretchem więc nic nie widać ).

To jak już mówimy o Sparthermie: czy Tatarek RT08G_BUF_2011_v.1.2_TITANIUM będzie odpowiedni dosterowania czy coś innego ?.

Myślę że proces optymalnao spalaniaterowanie pompą do załadowania bufora + sterowanie pompą do załadowania zbiornika CWU z bufora + sterowanie pompą do zasilenia CO z bufora załatwi sterownik powyższy sterownik.
Bez bufora sprawdzi się, ale jak masz bufor to już niekoniecznie.

Podstawową funkcją regulatora jest utrzymanie temperatury w płaszczu wodnym kominka na zadanym poziomie, realizowane przez odpowiednie uchylenie przepustnicy doprowadzającej powietrze do komory spalania, w zależności od temperatury zmierzonej w płaszczu wodnym.
Po co kontrolować temperaturę w płaszczu wodnym, gdy zależy nam aby była jak najwyższa?

margod
28-01-2012, 00:40
http://www.youtube.com/user/solidnekominki
Zobacz co my wykorzystujemy w zestawie PW + bufor.

M***ki
28-01-2012, 05:55
Po co kontrolować temperaturę w płaczu wodnym, gdy zależy nam aby była jak najwyższa?

Po pierwsze aby nie wylecieć w powietrze razem z kominkiem
Po drugie aby wkłady wyposażone w chłodnice nie musiały jej używać bez powodu... Chłodnica ma zabezpieczać płaszcz wodny w przypadkach awaryjnych nie zaś wyrzucać do kanalizacji ciepła które produkujemy w nadmiarze zapominając o sterowaniu tempem spalania ...

eniu
28-01-2012, 06:08
Po pierwsze aby nie wylecieć w powietrze razem z kominkiem
Po drugie aby wkłady wyposażone w chłodnice nie musiały jej używać bez powodu... Chłodnica ma zabezpieczać płaszcz wodny w przypadkach awaryjnych nie zaś wyrzucać do kanalizacji ciepła które produkujemy w nadmiarze zapominając o sterowaniu tempem spalania ...


Wydaje mi się, że Margod pisał do ludzi rozumnych. A tacy
wiedzą, że to o czym piszesz jest oczywiste. Nikt po to
nie montuje wkładu by go wysadzać w powietrze. Natomiast
kontroli nad temperaturą nie trzeba prowadzić w płaszczu. Fakt,
że do tego trzeba posiadać jakieś minimum wiedzy, ale
o tym piszesz dość często. Wiadomo oczywiście, że kontrola
w innym miejscu sprowadza się do kontroli w samym płaszczu,
ale skoro o tym piszesz to może o tym nie wiesz...

M***ki
28-01-2012, 07:41
Bez bufora sprawdzi się, ale jak masz bufor to już nie koniecznie.

Podstawową funkcją regulatora jest utrzymanie temperatury w płaszczu wodnym kominka na zadanym poziomie, realizowane przez odpowiednie uchylenie przepustnicy doprowadzającej powietrze do komory spalania, w zależności od temperatury zmierzonej w płaszczu wodnym.

Po co kontrolować temperaturę w płaczu wodnym, gdy zależy nam aby była jak najwyższa?
W dobrej automatyce sterowanie pracą kominka wodnego nie sprowadza się do samego wkładu , równocześnie można obsługiwać również bufor /bufory oraz inne elementy układu . Lecz jeśli automatyka jest najprostsza z możliwych to niema co wymagać zbyt wiele .

Temperatura w płaszczu wodnym nie musi być najwyższa , lecz optymalna i bezpieczna :)

margod
28-01-2012, 08:07
Po pierwsze aby nie wylecieć w powietrze razem z kominkiem
Po drugie aby wkłady wyposażone w chłodnice nie musiały jej używać bez powodu... Chłodnica ma zabezpieczać płaszcz wodny w przypadkach awaryjnych nie zaś wyrzucać do kanalizacji ciepła które produkujemy w nadmiarze zapominając o sterowaniu tempem spalania ...
Mistrzu -za to odpowiada wydajna pompa obiegowa i jeden czujnik temperatury wsunięty w odpowiednie miejsce w płaszczu wodnym oraz najprostszy termostat. Jeżeli w układ wpięty jest zbiornik buforowy to powinno się go ładować wodą o jak najwyższej temperaturze.
Pytanie było o konkretny model sterownika do kominka z PW,
Podstawową funkcją regulatora jest utrzymanie temperatury w płaszczu wodnym kominka na zadanym poziomie

M***ki
28-01-2012, 09:10
Jeśli rozmawiamy tylko o tym jednym sterowniku to tak .

Bardziej rozbudowane automatyka steruję także temperaturą idącą do komina..:goodnight: oraz innymi funkcjami instalacji hydraulicznej .

f.5
28-01-2012, 10:18
Czołem.
Pytanie mam do Margoda.

cytuje instrukcję sparterma.

Aby urządzenie zabezpieczajace mogło funkjonowac , w trakcie montazu nalezy koniecznie przestrzegac nastepujacych punktow:
Jest tam parę jednak mnie interesuje w tej chwili to zagadnienie.

-Armaturę termicznego zabezpieczenia odpływu wbudowac mozna tylko do rurociagu doprowadzającego.
Dzieki temu w trakcie zgodnej z przeznaczeniem eksplatacji w zabezpieczajacym wymienniku ciepła nie ma stojacej wody.

Czyli rozumiem ze ow nieszczęsny syr powinien być na zasilaniu z rurociągu czyli pomiędzy zasilaniem wody a kominkiem lub boxem ?

Pytanie to ważne dla mnie więc proszę o odpowiedz.
pozdrawiam

margod
28-01-2012, 17:26
Czołem.
Pytanie mam do Margoda...

Pytanie to ważne dla mnie więc proszę o odpowiedz.
pozdrawiam
Wybacz, ale byłeś dla mnie również ważnym klientem do chwili gdy dokonales zakupu w innej firmie. Ją cenię sobie swoją wiedzę i w związku z tym, nie udzielam 20 % rabatów. Obejrzałeś wkład u mnie, otrzymałeś jakieś informacje i podjąłeś decyzję. Zadaj to pytanie temu u którego zakupiłeś wkład wraz z aquaboxem, albo komuś innemu. :rolleyes:
Ps.
Temat nie jest taki prosty, bo producenci tych zaworów różnie zalecają ich montaż.

f.5
28-01-2012, 18:58
Wybacz, ale byłeś dla mnie również ważnym klientem do chwili gdy dokonales zakupu w innej firmie. Ją cenię sobie swoją wiedzę i w związku z tym, nie udzielam 20 % rabatów. Obejrzałeś wkład u mnie, otrzymałeś jakieś informacje i podjąłeś decyzję. Zadaj to pytanie temu u którego zakupiłeś wkład wraz z aquaboxem, albo komuś innemu. :rolleyes:
Ps.
Temat nie jest taki prosty, bo producenci tych zaworów różnie zalecają ich montaż.

Jestem młodym człowiekiem jeszcze :) też prowadzę działalnośc gospodarczą, przychodzą do mnie klienci pooglądać wiele rzeczy wręcz podotykać ,
pomacać jak to mówią
Jeszcze mało widziałem i wydaje mi się ze mało umiem ale nigdy tych słów bym nie wypowiedział swojemu byłemu lub przyszłemu klientowi.
To jak by kwestia chmmmmm sam nie wiem jak to powiedzieć - wychowania ??? nauczenia ??? :) nieistotne.
Prowadzimy tu luzne rozmowy które idą w eter takie posty najlepiej pisać na priv bo inni ludzie róznie to mogą odebrać - tak radzę.

Serdecznie pozdrawiam Radek

margod
28-01-2012, 19:53
Wiem, brzydko to wygląda :rolleyes:. Zastanawiałem się czy i jak Ci odpisać. Nie miałem zamiaru urazić Cię moim postem, ale uświadomić Tobie i innym Inwestorom jakie czyhają na nich niespodzianki kupując towar wysyłkowo lub u niedouczonych sprzedawców. Zero fachowej pomocy, zero szkolenia jak obchodzić się z kominkiem i praktycznie zero GWARANCJI, zauważ że jak coś Ci się wydarzy z tym paleniskiem to nikt z okolicznych sprzedawców nie przyjedzie do Ciebie aby go naprawić, a jak przyjedzie to stwierdzi, że jest źle zamontowany i naprawa nie podlega gwarancji. Nawet z banalnym rusztem będziesz miał problem.

Forest-Natura
28-01-2012, 22:18
Witam.
f.5 - w pierwszej kolejności powinieneś jednak zamęczyć pytaniami firmę, która zrobiła Ci kominek i sprzedała jego podzespoły. Masz do tego jak najbardziej prawo, a firma ta ma obowiązek wszystko Ci wyjaśnić, nauczyć użytkowania, wyregulować całość, zapewnić serwis, ewentualnie poprawić jeżeli coś jest nie tak.
Pomęcz ich trochę bo wychodzi na to, że jednak nie są świadomi tego co sprzedają :rolleyes:
Pozdrawiam.

f.5
28-01-2012, 22:38
Ale zdaję sobie sprawę z tego co napisałeś, dlatego zakupu dokonałem u autoryzowanego sprzedawcy Spartherma widniejącego na ich stronie.
Jestem daleki od zakupów poprzez internet a szczególnie takich rzeczy.
Jako człowiek prowadzący działalnośc miałem ( zaszczyt ) spotkać sie juz w sądzie polubownym i wiem czym to smierdzi.
jestem daleki od kłótni i wszelkiego rodzaju zwad , uważam ze zawsze lepsze porozumienie niż niezadowolony klient.
Jednak fakt faktem są lepsi fachowcy jak i gorsi - mniej douczeni - o specjalny rabat też nie prosiłem, Twoja cena jak i Foresta była ceną która zapłaciłm za ów zabawki.
Dobrze ze firma ma stałe rabaty to czyni porządek na rynku a walczyć o klienta mozecie tylko umiejętnościami jak i wiedzą.

Ważne jest to ze nasze posty jak i spostrzeżenia pomogą innym użytkownikom a fachowa firma zawsze pozostanie na rynku nie widzę innej opcji.

Ps pisząc poprzedni post a szczegolnie to :


-Armaturę termicznego zabezpieczenia odpływu wbudowac mozna tylko do rurociagu doprowadzającego.
Dzieki temu w trakcie zgodnej z przeznaczeniem eksplatacji w zabezpieczajacym wymienniku ciepła nie ma stojacej wody.

chodziło mi o to aby przestrzec innych czytających aby nie montowali syra na powrocie tak jak jest u mnie bo :
w instalacji jest cisnienie po zagotowaniu wody w kominku powstaje dodatkowe cisnienie co w moim wypadku doprowadziło do ........
mniej więcej tego ..... proszę wzrok skierować na wskazówkę cisnienie było zacne.
http://images35.fotosik.pl/1148/9143e10ad2b7a78bmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Całe szczęscie mam ciągły kontakt z fajnym hydraulikiem ktory mi te klocki składał (też ma wodniaka) i dzięki Bogu gośc potrafi wyciągać wnioski jak i przyznać się do błędu a to dla mnie juz 90 % sukcesu - mogę dalej spokojnie uczyć się kominka.
Byle nie nerwowo.

Pozdrawiam jak zwykle ciepło bo podobno idą mrozy.

eniu
29-01-2012, 08:24
Jestem młodym człowiekiem jeszcze :) też prowadzę działalnośc gospodarczą, przychodzą do mnie klienci pooglądać wiele rzeczy wręcz podotykać ,
pomacać jak to mówią
Jeszcze mało widziałem i wydaje mi się ze mało umiem ale nigdy tych słów bym nie wypowiedział swojemu byłemu lub przyszłemu klientowi.
To jak by kwestia chmmmmm sam nie wiem jak to powiedzieć - wychowania ??? nauczenia ??? :) nieistotne.
Prowadzimy tu luzne rozmowy które idą w eter takie posty najlepiej pisać na priv bo inni ludzie róznie to mogą odebrać - tak radzę.

Serdecznie pozdrawiam Radek

f.5

Zgadzam się, kwestie wychowawcze mają tu spore znaczenie.
Dodam do tego jeszcze charakter. Trzeba mieć charakterek,
by pójść do tańszego wykonawcy, a potem męczyć pytaniami
tego, który jak się okazało wie co sprzedaje, a którego się
po prostu "zlało". Tak, tak, wiem... forum, idea dzielenia się
informacjami. Pewnie byś tu nigdy nie wlazł, gdybyś wziął
fachowca...

margod
29-01-2012, 08:54
Eniu :welcome:

a w temacie termo-zaworu bezpieczeństwa u f.5

chodziło mi o to aby przestrzec innych czytających aby nie montowali syra na powrocie tak jak jest u mnie bo : o jakim POWROCIE piszesz? Nie spotkałem się z manometrem zamontowanym na rurze z wodą użytkową, jeżeli już to gdzieś w okolicach filtra, licznika a tam raczej takie ciśnienie nie ma szans dotrzeć, prędzej wywali uszczelkę w spłuczce od wucetu lub inne.

Są dwie możliwości montażu tego zaworu: na doprowadzeniu wody i na zrzucie wody. Mam nadzieję, że się tylko źle wyraziłeś, jeżeli tak to zmień zwój post, bo jeszcze ktoś zasugeruje się tym POWROTEM i tam go zamontuje co może doprowadzić do NIESZCZĘŚCIA.

f.5
29-01-2012, 13:27
f.5

Zgadzam się, kwestie wychowawcze mają tu spore znaczenie.
Dodam do tego jeszcze charakter. Trzeba mieć charakterek,
by pójść do tańszego wykonawcy, a potem męczyć pytaniami
tego, który jak się okazało wie co sprzedaje, a którego się
po prostu "zlało". Tak, tak, wiem... forum, idea dzielenia się
informacjami. Pewnie byś tu nigdy nie wlazł, gdybyś wziął
fachowca...

Czyli Ciebie ? miałem fachowca od kominka no chyba ze na stronie spartherma są też nie fachowcy ?
miałem fachowców od SSO ktorzy postawili mi drewniany słup koło komina.
Zapłaciłęm za projekt ktory był zle wykonany
zapłaciłem za nadzor ktory był zle wykonany

Wszedłem na forum aby zminimalizować straty i poprawić ewentualnie to co się da a Ty mi piszesz takie priedroły Chłopie proszę Cię.
Jesli uważasz moje posty i moje zachowanie Tu na forum za niegrzeczne i osobiscie mnie za niewychowanego masz do tego prawo jak najbardziej.
ale wnikosek ze wziąłem tanszego fachowca od kominków jest błędny wziąłem fachowca ktory poswięcił mi czas wowczas kiedy go potrzebaowałem tylko tyle

Panie Eniu pomyliłes się w tym temacie :)

Forest-Natura
29-01-2012, 22:04
Witam.
Rozładujmy temat ... co z zasmoleniem między szybami ? Reklamowałeś ? Jeżeli tak to u kogo i jaki był odzew ?
Pozdrawiam.

f.5
29-01-2012, 22:24
Witam Witam.
Telefon wykonany do człowieka ktory wykonywał kominek czyli do firmy u której zamawiałem wkład czyli gwaranta. wiadomo o kogo chodzi.
Telefon wykonany w zeszłym tygodniu 0 odzewu do tej pory.
Ja osobiscie nie proznuje palę w kominku i testuje pozostałe połączenia i jakośc usług 2 Panów- zduna i hydraulika.
2 rzeczy mam do poprawy przez instalatora poleconego przez Pana od kominka - instalator widzi błąd i chce poprawić 0 problemu jestesmy umowieni na ten tydzień.
Błedy się zdażają więc trza poprawic nic nerwowo.


natomiast jesli chodzi o reklamację tak jak pisałęm 0 odzewu sprawa się prawdopodobnie oprze o pismo, potem ustawowe 2 tygodnie na załatwienie reklamacji.
i na sam koniec sąd polubowny w Katowicach.

Myslałem ze telefon wystarczy - myliłem się - zdaża się ot co.

Forest-Natura
29-01-2012, 23:07
Witam.
f.5 - zadzwoń do Sparthermu w Krakowie i wyłuszcz sprawę szyby. Zażądaj żeby się skontaktowali ze sprzedawcą. To powinno pomóc.
Karlitos - jak chcesz dobrej rady, to odpuść sobie wkład kominkowy i generalnie kominek. Nabądź jakąś kozę/piecyk, który w zupełności wystarczy Ci w takim klimacie. Łatwiej przewieziesz, mniej się namęczysz przy montażu, mniej wydasz niż na kominek, tak samo pooglądasz ogień i będziesz zadowolony z decyzji i zakupu.
Poza tym jak byś wracał kiedyś do kraju (jak już Grecja całkiem stanie się bankrutem i będziemy tam jeździć na wczasy za niemal zupełną darmochę) to będziesz mógł spakować piecyk pod pachę ... :)
Pozdrawiam.

M***ki
30-01-2012, 05:23
:oops:

Forest-Natura
30-01-2012, 06:54
Witam.
W poście Karlitos'a jak wół stoi że chce kupić w Polsce bo taniej.
A Ty mu kolejną reklamkę Romotopa w miejsce jakiejkolwiek, mniej lub bardziej sensownej porady ... w wątku o zaworze termostatycznym ...
Żałość, normalnie żałość ... o pardon ... takt, umiar i decus clericorum.
Pozdrawiam.

eniu
30-01-2012, 07:57
PRZYPOMINAM, ŻE WĄTEK JEST O ZAWORZE TERMOSTATYCZNYM !

Poza tym Forest, nie za bardzo karmisz trola ? Płaci za reklamę więc
nic nie zrobisz , ale to trol. Nie zniżaj się do jego poziomu. :) Paskudzenia
wątków go nie oduczysz, z wiadomych powodów, więc niech
sobie paskudzi. I tak trudno coś z tego zrozumieć .

f5

Skoro lekcje wychowawcze mamy za sobą :D, może skupmy uwagę
na problemie. Okiem laika i amatorszczyka problem widzę w niewłaściwej
interpretacji "powrotu i zasilania" przez hydraulika. Chodziło chyba
o zasilanie lub powrót wężownicy schładzającej. Wężownica jest
przecież oddzielnym obiegiem wewnątrz wkładu. Podłącza się ją
do wodociągu. Czyli ciśnienie jakie tam panuje jest ciśnieniem
sieci wodociągowej i jego wzrost nie ma związku z tym co się
dzieje w piecu (wkładzie). W takim wypadku podłączenie nawet
na powrocie (spuście do kanalizy), nie ma większego znaczenia.
Niemcy pisząc o podłączeniu na zasilaniu , chronią w ten sposób
zawór przed działaniem wysokiej temperatury panującej w rurce
przez kilka pierwszych sekund od uruchomienia schładzania
awaryjnego. To co wywinął Twój hydraulik, dyskwalifikuje go
w mojej ocenie z dalszych negocjacji. Powinien mieć zweryfikowane
uprawnienia, bo może kogoś wywalić w powietrze. Kto wie co jeszcze
wymyślił lub wymyśli...

Wojtek_796
30-01-2012, 08:40
Witam!

Nie za bardzo mogłem do tej pory zrozumieć o co chodzi, dokładniej, co pokazywał ten manometr. Teraz chyba wiem. Producent pisze wyraźnie (albo i nie), że wężownica schładzająca ma być sucha. Oznacza to, że ma być następująca kolejność: rura wodociągowa - zawór - wężownica - odpływ do kanalizacji. Jeżeli ciśnienie w rurze wodociągowej tak wzrosło to znaczy, że jest tam wcześniej jakiś zawór zwrotny, którego być nie powinno. Wysoka temperatura wody, która popłynie przy złym montażu przez zawór to raz, drugie to to, że wężownica nie jest przystosowana do pracy pod ciśnieniem (wewnętrznym) oraz stałe zaleganie w niej wody może spowodować jej zanieczyszczenie osadem i kamieniem.

Trochę mglisty ten opis z instrukcji, ale dla montera pewne sprawy powinny być oczywiste.

Pozdrawiam

f.5
30-01-2012, 10:50
Eniu Lekcję uważam za niezwykle pożyteczną mam nadzieję ze wynik otrzymałem lepszy niż mierny.
Wierzcie mi instrukcję boxa czytałem 2 razy ze średnim zrozumieniem (przyznaję się) a gdy ilośc rurek przekracza 2 sztuki muszę łopatologicznie sobie rysować i dochodzić .......... tam jest AŻ 4
Ale gdy zobaczyłem wskazówkę dało mi to do zrozumienia co się tam dzieję.

Pozostanę przy tym instalatorze z uwagi na to ze dogadujemy się wymieniamy poglądy - i przynajmniej to mi się podoba - musi , przeszedłem juz 3 firmy wod-kan i zawsze cos nie tak.


Trochę mglisty ten opis z instrukcji, ale dla montera pewne sprawy powinny być oczywiste.
Instrukcję dostałem w formie marnego skanu jest mało czytelna dlatego musiałem się posiłkowac oryginałem po niemiecku
Małymi kroczkami ale do przodu. ten kierunek mi odpowiada a że z wybojami widocznie tak być musi.