PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek z plaszczem wodnym - propozycje



devileczek
24-01-2012, 22:02
Spedzilem ostatnie 3h na wertowaniu watkow na forum i mam dosc. Wniosek taki ze Spartherm to klasa sama w sobie, a reszta to zalezy kto co sprzedaje :( Niestety Spartherm nie jest na moja kieszen. Myslalem o Lechmie bo ladnie wyglada na obrazku, ale ponoc kiepskie, Hajduk ? Trzyma wciaz klase ? Arysto ?
Szukam kominka z plaszczem wodnym, moc idealnie do 12kW, narozny ( zewnetrzny), mile widziana z podwojna szyba, do 10000PLN. Prosze o propozycje, konkretnie jaki model, jakie wady/zalety, jakie wrazenia z eksploatacji. Z gory dziekuje

margod
24-01-2012, 22:16
Spedzilem ostatnie 3h na wertowaniu watkow na forum i mam dosc. Wniosek taki ze Spartherm to klasa sama w sobie, a reszta to zalezy kto co sprzedaje :( Niestety Spartherm nie jest na moja kieszen. Myslalem o Lechmie bo ladnie wyglada na obrazku, ale ponoc kiepskie, Hajduk ? Trzyma wciaz klase ? Arysto ?
Szukam kominka z plaszczem wodnym, moc idealnie do 12kW, narozny ( zewnetrzny), mile widziana z podwojna szyba, do 10000PLN. Prosze o propozycje, konkretnie jaki model, jakie wady/zalety, jakie wrazenia z eksploatacji. Z gory dziekuje
jeśli nie Sparthem to... może Lazar Westa podobno dobry :-)

Wojtek R
25-01-2012, 14:43
Ja nie narzekam ale chyba narożnych nie robią :)

devileczek
25-01-2012, 15:33
Ja nie narzekam ale chyba narożnych nie robią :)

Zgadza sie , nie robia. a szkoda

M***ki
01-02-2012, 04:58
Oglądałem ostatnio wkład wodny z szybą narożną po 2 latach użytkowania ... KATASTROFA !

Forest-Natura
01-02-2012, 09:11
Witam.
A ja widziałem słonia w zoo ... i też pewnie większości Forumowiczów guzik to obchodzi ...

Devileczek - palenisk z narożną szybą i podwójnym przeszkleniem jak na razie nie produkują. Wodnych tym bardziej. I nie będzie raczej nikt tego robił z przyczyn technicznych.
Ale najsampierw uściślijmy pewne rzeczy i określ dokładnie co rozumiesz przez użyte przez Ciebie określenia: "narożny zewnętrzny" i z "podwójną szybą". Bo możemy się nie rozumieć. Czy chodzi Ci o kominek stojący w rogu salonu i podwójne przeszklenie czy po prostu o szybę narożną ... co człowiek to inne rozumowanie i określenia czasami tej samej rzeczy :rolleyes:
W 10-tys. PLZ to masz wybór ogromny wręcz. Może by trzeba zawęzić jeszcze kryteria wyboru do takich rzeczy jak:
-powierzchnia i kubatura całego domu
-wielkość salonu w którym będzie ów kominek
-rodzaj i specyfikacja instalacji z jaką ma współpracować
-sposób jego użytkowania i tryb życia domowników, którzy będą go używać
-konkretny wygląd kominka
... no i tego czy w ogóle w Twoim przypadku ma sens kominek z wodą "w środku" ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

devileczek
01-02-2012, 12:56
Oglądałem ostatnio wkład wodny z szybą narożną po 2 latach użytkowania ... KATASTROFA !

Czy moglbys prosze rozwinac te mysl ?

devileczek
01-02-2012, 13:12
Forest

chodzi mi o kominek z szyba boczna. Bardzo ladnie by mi sie komponowal w salonie i wybieram go glownie ze wzgledow estetycznych ( czasami biora gore nad zdrowym rozsadkiem etc, ale tak juz jest, o gustach sie nie dyskutuje).
-Powierzchnia podlog to 200m2, kubatura jakies 600-700m3 ( w tym jest garaz i kotlownia nieogrzewana).
-Salon 32m2, KUchnia 11m2, klatka schodowa tez kilkanascie.
-kominek ma rowniez stanowic alternatywe na wypadek awarii podstawowego zasilania CO ( kociol gazowy), dlatego wodny.
- wyglad- bardzo prosty - praktycznie ma wygladac jak kominek wbudowany w naroze grubej sciany.
- kominek z woda w srodku - jak wspomnialem wspomaganie CO na wypadek 'wojny' handlowej z naszymi sasiadami. Przejmuje wtedy role glownego zrodla ciepla. Druga sprawa to kominek powietrzny oddaje do pomieszczenia znacznie duzo wiecej ciepla niz wodny, a to ma znaczenie bo domek dobrze docieplony, nie duzy, wiec chodzi o komfort cieplny w salonie.
-W sumie kominek znajduje sie w srodku domu ( komin w kalenicy) pomiedzy salonem, klatka schodowa a kuchnia.

gonzo93
02-02-2012, 08:05
Ja mam ARYSTO 10WW SJ narożny z szybą giętą. Spaliłem w nim już ok 20m3 drewna i jestem zadowolony. Jest to chyba dobry kompromis pomiędzy ceną a jakością.
To fotka z wczorajszego palenia (sorry za jakość)
http://t4.pixhost.org/thumbs/816/11263986_kominek.jpg (http://www.pixhost.org/show/816/11263986_kominek.jpg)
Kominek współpracuje z buforem i sterownikiem TATAREK. Ostatnio serwis wymieniał w ramach gwarancji w nim linki od przeciwwagi (przetarły się po 3 latach). Wsadzili inne podobno lepsze (bardziej giętkie) z nierdzewki. Serwisant mówił, że sprzedają ok 4 tys kominków rocznie.

Forest-Natura
02-02-2012, 08:43
Witam.
Nie to żebym był "cięty" na ww. markę ... :rolleyes:
Osobiście nie słyszałem jeszcze żeby w jakimkolwiek innym palenisku przetarły się linki ... owszem, zaciera się łożysko, linki potrafią się czasem naciągnąć, czasem spadną z rolki, prowadnice wymagają regulacji, itp. Ale żeby przetarła się linka od podnoszenia drzwiczek?
I ta liczba 4 tysięcy sprzedanych palenisk ...
Ale pozytywne jest to, że gwarancja załatwiona ... bo z tym to tak różnie w Arysto bywa ...

Devileczek - brałeś pod uwagę inną opcję niż boczna szyba? Bo przy wodzie i powierzchni 40 m2 to będzie bardzo upierdliwe ... Duże przeszklenie robiące ukrop w salonie, mające grzać przez kilka godzin dziennie.

Pozdrawiam.

wojgoc
02-02-2012, 09:00
-kominek ma rowniez stanowic alternatywe na wypadek awarii podstawowego zasilania CO ( kociol gazowy), dlatego wodny.
- kominek z woda w srodku - jak wspomnialem wspomaganie CO na wypadek 'wojny' handlowej z naszymi sasiadami. Przejmuje wtedy role glownego zrodla ciepla. Druga sprawa to kominek powietrzny oddaje do pomieszczenia znacznie duzo wiecej ciepla niz wodny, a to ma znaczenie bo domek dobrze docieplony, nie duzy, wiec chodzi o komfort cieplny w salonie.
może czegoś nie rozumiem, ale z tego co wiem to w kominku z płaszczem wodnym nie możesz sobie grzać ot tak dla przyjemności patrzenia w ogień jak w kominku powietrznym - jeśli się mylę to mnie wyprostujcie

gonzo93
02-02-2012, 09:13
może czegoś nie rozumiem, ale z tego co wiem to w kominku z płaszczem wodnym nie możesz sobie grzać ot tak dla przyjemności patrzenia w ogień jak w kominku powietrznym - jeśli się mylę to mnie wyprostujcie
Dlaczego?
Ja tak palę, a przy okazji mam niższe koszty ogrzewania gazem (niestety jeszcze propan). Nadmiar ciepła gromadzi się w buforze.

Co do naprawy to ja też byłem zdziwiony, że przetarły się linki. Serwisant naprawił szybko i sprawnie posługując się przy tym wymyślnymi narzędziami (prawie "ginekologicznymi" ;))

wojgoc
02-02-2012, 09:16
Dlaczego?
Ja tak palę, a przy okazji mam niższe koszty ogrzewania gazem (niestety jeszcze propan). Nadmiar ciepła gromadzi się w buforze.
w buforze, co jak rozumiem, grzejesz c.w.u. - tak?

gonzo93
02-02-2012, 09:37
w buforze, co jak rozumiem, grzejesz c.w.u. - tak?
W buforze jest wewnętrzny zbiornik CWU - 250l, płaszcz to część CO - 500l

devileczek
02-02-2012, 10:55
Forest

Wlasnie ze wzgledu na przegrzewanie salonu wybralem kominek z plaszczem, bo ponoc oddaje tylko 20-30% przez szybe a reszte do plaszcza i dalej do kotlowni, w przeciwienstwie do powietrznego ktory 100% pozostawia w pomieszczeniu w ktorym sie znajduje. I tak zamiast 10kW mocy ( kominek powietrzny) bede mial 3kW ( co i tak jest za duzo, zeby dluzej grzac)

Co do szyby bocznej to fakt - oddaje wiecej ciepla do pomieszczen, na czym mi srednio zalezy. Z drugiej strony to cieplo, ktore przenika przez te boczna szybe bedzie szlo na klatke schodowa i do gory na poddasze. Moze nie bedzie tak zle. Pozostaje mi jeszcze wzmozona wentylacja rekuperatorem aby kontrolowac temperature w pomieszczeniu.

Gonzo93

Rozumiem ze wymiana linki nie wymagala rozbierania obudowy kominka. Mam kilka pytan do Ciebie , jesli moglbys odpowiedzec, prosze ?

-Jak Ty sobie radzisz z nadmiarem ciepla w salonie ?
-Moglbys zdradzic czym palisz ?
-Jak dlugo sezonujesz ?
-Jak walczysz z zabrudzona szyba ? Ponoc przy kominkach z plaszczem to zmora.
-piszesz ze masz kontroler TATARKA, czy on wspolpracuje z przepustnica powietrza ?

U mnie kominek bedzie zasilal CO, a nie CWU

wojgoc
02-02-2012, 11:26
U mnie kominek bedzie zasilal CO, a nie CWU
jedno drugiemu nie przeszkadza - wszystko zależy ile masz wężownic w zbiorniku c.w.u.

gonzo93
02-02-2012, 11:26
Gonzo93

Rozumiem ze wymiana linki nie wymagala rozbierania obudowy kominka. Mam kilka pytan do Ciebie , jesli moglbys odpowiedzec, prosze ?
Nie wymagała. Serwisant miał narzedzia "ginekologiczne" i wszystko zrobił przez szparę szerokości 6-7 cm.


-Jak Ty sobie radzisz z nadmiarem ciepla w salonie ?
Raczej nie mam tam nadmiaru ciepła, ale:
- do salonu nie ma drzwi bo jest otwarte podwójne przejście do holu.
- w salonie (ok 36m2) są drzwi tarasowe o szerokości 5m (pięciu metrów)
- nie używam grzejnika kanałowego który jest w salonie (wystarcza ciepło z podłogówki z holu i oczywiście z kominka - nawet w obecne mrozy)
- oczywiście jest tam cieplej niż w reszcie domu - ok 25 stopni.


-Mógłbys zdradzić czym palisz ?
Owszem ;) sosną sezonowaną 2-3 lata (spaliłem już prawie wszystko) i ostatnio brzozą i dębem 1-2 letnim (kupiony już połupany i sezonowany - pali się ładnie)


-Jak dlugo sezonujesz ?
Sosnę sezonowałem 3 lata (pozostało jeszcze z wycinki lasu pod budowę domu). Teraz będę się starał kupować na wiosnę już połupane.


-Jak walczysz z zabrudzona szyba ? Ponoć przy kominkach z plaszczem to zmora.
Bez przesady. Czyszczę raz na tydzień. Jest środek do czyszczenia szyb kominkowych do kupienia w markecie lub sklepie kominkowym. Po spryskaniu szyby sadza łatwo schodzi ręcznikiem papierowym. Na pewno warto mieć szamot wewnątrz kominka - zapobiega wytrącaniu się smoły na ściankach.


-piszesz ze masz kontroler TATARKA, czy on wspolpracuje z przepustnica powietrza ?
Tak, jest taki model, nawet w wersjach do różnych średnic przepustnicy.


U mnie kominek bedzie zasilal CO, a nie CWU
U mnie zasila i jedno i drugie, bo wszystko idzie z bufora ;)

devileczek
02-02-2012, 11:50
jedno drugiemu nie przeszkadza - wszystko zależy ile masz wężownic w zbiorniku c.w.u.

Jasne ze nie przeszkadza, tyle ze komplikuje i podraza instalacje.W moim przypadku ilosc energii z kominka spokojnie zostanie zagospodarowana przez CO w ciagu kilku godzin, wiec dla mnie nie ma sensu grzac i jednego i drugiego. Koszty

devileczek
02-02-2012, 11:55
U mnie zasila i jedno i drugie, bo wszystko idzie z bufora ;)

Gonzo93, dzieki za wyczerpujaca odpowiedz. Ten baniak co masz to do najtanszych nie nalezy :) Czy szamot o ktorym wspominasz to jest opcja do Aristo ? Czy raczej trzeba znalezc taki kominek z wkladka szamotowa ? Moze ktos cos polecic ?

devileczek
02-02-2012, 11:56
Gonzo93

Piszesz o smole, ktora sie wytraca na sciankach. Czy to czasem nie efekt palenia sosna ( zywice) ?

gonzo93
02-02-2012, 12:36
Ten baniak co masz to do najtanszych nie nalezy :)
No niestety darmo takich rzeczy nie chcą dawać. Ja mam firmy WOLF ale widziałem podobne na allegro za mniejszą kasę. Co do jakości - nie mam pojęcia.


Czy szamot o ktorym wspominasz to jest opcja do Aristo ? Czy raczej trzeba znalezc taki kominek z wkladka szamotowa ? Moze ktos cos polecic ?
To standard w Arysto. Lepiej szukać kominka który ma to już w komplecie (kwestia mocowania szmotu i dopasowania do paleniska).


Piszesz o smole, ktora sie wytraca na sciankach. Czy to czasem nie efekt palenia sosna ( zywice) ?
Nie, smoła wytrąca się wszędzie tam gdzie gorące spaliny z sadzą spotykają się z względnie chłodnymi ściankami paleniska. Przerabiałem smołę w kotle na pellety którego już się pozbyłem. Kolega ma kominek z płaszczem, bez szamotu i miał ten problem. Pomaga podwyższenie temperatury minimalnej płaszcza przy której włącza się pompa obiegowa kominka.


Jasne ze nie przeszkadza, tyle ze komplikuje i podraza instalacje.W moim przypadku ilosc energii z kominka spokojnie zostanie zagospodarowana przez CO w ciagu kilku godzin, wiec dla mnie nie ma sensu grzac i jednego i drugiego. Koszty
Niestety wszytko kosztuje. Dzięki temu, że ja mam CWU w buforze, jak nie działa CO to też mi odbiera ciepło z kominka. Nie muszę się obawiać, że będę miał zbyt dużo ciepła i będę musiał włączać kaloryfery by odebrały ciepło. Czasem palę nawet wieczorami latem i mam ciepłą CWU.

M***ki
02-02-2012, 21:24
Czy moglbys prosze rozwinac te mysl ?

Klient ma dość palenia na maksa aby dobrze grzać wodę .. Jak dołoży aby był efekt w centralnym to przez szybę promieniuje tak ilość ciepła do salonu że robi się praktycznie "afryka dzika" . Jeśli zaś pali "oszczędnie" to przez szybę widać niewiele .

Szyba narożna wypromieniuje około 50 procent całego ciepła wytwarzanego przez wkład .Wielkie przeszklenia nie są najlepszym pomysłem w kominkach wodnych .

M***ki
05-02-2012, 06:57
Kominek z płaszczem wodnym PROPOZYCJA ; wkład do układu zamkniętego z obudową kaflową

www.kafle-kominki.pl/piec_kominkowy068.htm

devileczek
05-02-2012, 12:16
Mistrzu,

slicznie dziekuje za komentarz, niestety link wydaje sie byc martwy

devileczek
05-02-2012, 12:20
Jak kominek dogrzeje mi do 55C to mi wystarczy :)