PDA

Zobacz pełną wersję : Ile kosztuje tona ziemi do ogrodu???



nnatasza
05-05-2004, 10:38
Nie wiem z jakimi kosztami muszę się liczyć (jakieś namiary w okolicy Poznania :( ). Ile cm trzeba nasypać dobrej ziemi na dziłkę po budowie?

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

woytek
05-05-2004, 10:50
Pytałem w okolicach Piaseczna 300 zł za "Stara" ale ile to ton nie wiem i co oznacza dobra?
w.

Benicio
05-05-2004, 12:47
Witam

Ostatnio płaciłem 300 zł. za 20 ton przkompostowanej ziemii urodzajnej (około 12 m3).
Najlepiej złapać okazje, że gdzieś coś budują i wywożą niepotrzebną ziemie. Na ale na to trzeba mieć czas w trakcie dnia i troche fuksa.
Ziemia to generalnie nietania sprawa.

Pozdrowienia B.

krawul
05-05-2004, 18:20
Ziemi z placu budowy nie polecałbym chociaż jest tania - dwa lata temu placilem 20 zł za wywrotkę.Opłacalo się kierowcy bo nie musiał daleko wozić. Ale mnie już nie bardzo:zawierała ogromną ilość kamieni i najprzróżniejszych śmieci. Wykorzystalem ją do wyrównania terenu i utwardzenia podjazdów. Wczoraj przywieżli mi dobrą ziemię z wykopów na łąkach. Cena dość przyzwoita- 15 i 20zł za tonę (w tej za 15 jest trochę trawy)
Pozdrawiam
P.S. Mieszkam w Bełchatowie.

Muffi
06-05-2004, 09:06
Ja placilam tydzien temu 220 zl za auto z 5 kubikami czarnej. Ziemia ladna ale w niej sporo śmieci i trzaba było wybierać. Starczyło na jakies 4 ary pod trawke , grubosc okolo 5 cm.
Muffi

Jasiu
08-05-2004, 08:57
Ceny z grubsza te same. A właściwie nie - za kamaza płaciliśmy 160,- zł

Pod trawę powninno się dawać około 10 cm (więcej nie warto bo system korzeniowy trawy głębiej nie sięga, mniej jak 5cm nie warto bo trawa głupia nie jest i nabrać się nie da ;)), a więc kubik starcza na 10 m2, 1 ar=10 kubików. Na większą wywrotkę (kamaz) włazi 10-15 kubików ziemi. Możesz więc liczyć 2 wywrotki na 3 ary lub (oszczędniej) na 4 ary.

Pod krzewy i drzewa trzeba wykopać dołek. Najlepiej wielkości korony przyszłego krzaku/drzewa. Ale to na ogół mało realne :) Na krzak trzeba liczyć taczke ziemi, a na drzewko 1-2 taczki (tzn - tyle trzeba wykopać piachu i zasypać żyzną ziemią).

U nas na ca 10 arów (kl.VI - piach) poszło 7 kamazów czarnoziemu (nnnooo jeszcze jedna kupka została :))

gosciu01
08-05-2004, 19:11
dzisiaj przywieźli mi 5 Steierów ziemi po 140 zł za wywrotkę,
nie wiem ile wchodzi na tego Steiera, ale taką kupkę Star musiałby chyba kilka razy wozić !

Niedaleko budują nową nitkę drogi i ściągają humus z pola.

Wczoraj ( piątek ) załatwiłem po 100 zł, dzisiaj mieli wozić :D
Nie wiedziałem, że w sobotę ziemia jest droższa bo jak przyjechałem "dobić targu" była już po 140 zł :evil:

Ale cóż ...

Cz.

JerzyB
14-05-2004, 23:25
Brałem z Gruszczyna po 30zł za metr sześcienny z przywozem,
dowóz nz skraj Puszczy Zielonki

Heath
29-05-2007, 09:48
Witam,
w okolicy mają modernizować drogę i dostałem propozycję kupna ziemii z wykopów (wierzchniej warstwy). Ile może kosztować wywrotka takiego towaru??

asiulka
31-05-2010, 18:24
podciągam temat, ile obecnie trzeba zapłacić za tonę czarnoziemu (ile to m3)?

Elfir
31-05-2010, 18:32
Ceny nie wzrosły znacząco.

Mymyk_KSK
31-05-2010, 18:42
Z reguły nie kupuje się "czarnoziemu" (to rodzaj gleby powstaej na lessach) tylko wierzchnią warstwe gleby - humus. Waga m3 zależy od zawartości próchnicy (lekka, porowata), piasku i gliny (tzw. części spławialnych - ciężkich). Łatwiej kupować na m3 gdyż łatwiej z tego obliczyć na jaką powierzchnię ogrodu starczy m3 ziemi przy zadanej grubości warstwy :)

Standardowy "kamaz" (wywrotka) przywiezie ok. 10,5 m3. W okolicach Krakowa taka wywrotka wraz z transportem (do 30 km) to koszt ok. 600 zł

darek63
01-06-2010, 09:59
Ziemie najlepiej kupować na m3, bo tona tonie nie równa - można tonaż "nakręcić" lejąc wodę w ziemię.
Na małe wywrotki (np. Star) wchodzi 3-4 m3, na większe (Kamaz, Tatra, Mercedes ... itp) wchodzi 6-10m3 - zależnie jak wyspawana jest "skrzynia = paka". Największe tzw. "lory" mają do 30m3. Popatrz w internecie , np na ale-drogo jakie pojemności mają poszczególne typy wywrotek. Jak masz podmokłą działkę wskazany napęd wywrotki 4x4.
Cena ziemi zależy od regionu, podaży i popytu, odległości do klienta. Najdrożej zapłacimy z ogłoszenia ok. 300-500 zł/wywrotka duża. Najtaniej łapiąc" okazję w trakcie robót ziemnych (budynki, drogi). Ale to wymaga sprytu, szczęścia ... lokalizacji.
Najkorzystniej kupowałem ziemie z łąk i "bagienek" w trakcie zimowej budowy drogi - nawet po 30-50 zł/wywrotka10m3. Za piasek i żwirek ( bardzo uboga) z wykopów 10-15 zł/wywrotka duża. Ale to były okazje! W sumie byłem klientem na ?00 wywrotek.

Tzw. "czarnoziem" to z reguły "czarna ziemia" - nie jest to podłoże optymalne, czasami jest zbyt zwięzłe, bo ma dużo części ilastych (mazistych).
Na założenie trawnika wystarczają zwykłe ziemie orne, polne, łąkowe, działkowe itp.
Ważne co masz w tej chwili na działce, jakie jest podłoże i jakie panują warunki wodne. Jak jest wilgotno nie kupuj zbyt ilastej ziemi, porządana bardziej piaszczysta.
Grubość pod ogród: 10 cm mniej żyznej + 10 cm żyznej gleby.

agnieszkakusi
01-06-2010, 10:14
My ziemię polecaną przez Mymyk kupowaliśmy za 350 zł. Okolice Torunia. Na jakieś 700 mkw potrzebowaliśmy ok. 25 wywrotek. Układaliśmy najpierw 15 cm gliny z ziemią, którą mieliśmy ze stawu, który kopał mój tata, a potem 15-20 cm ziemii. Wszystko to było układane na piachu. Teraz i trawa i rośliny rosną nam bardzo ładnie. Wcześniej była tylko warstwa tej ziemii od taty, ale rosło kiepsko i musieliśy przerabiać. Generalnie, ogródek to droga inwestycja.

NOTO
01-06-2010, 11:01
Potrzebujez podnieść teren ?
Bo jeśli nie to z dużą dozą prawdopodobieństwa uda się obecną ziemię przywrócić do porządku. Przekopać z kompostem ... lub inną zieleniną.
Koszty zwiżane z ziemią lepiej przeznaczyć na wyposażenie ogrodu.
Wybrać kamienie itp z z ziemi. Przekopać (np. glebogryzarką), posiać trawę i będzie OK. JEśli gleba słaba to wprowadzić dzdzownice ewentualnie nawóz.

asiulka
01-06-2010, 13:20
dzieki za odpowiedzi, tak jak sugerujecie bedziemy kupować ziemię na m3,nie na tony
co do jakości ziemi, mamy na całej działce fatalną glinę, gdy przemoknie robi się z niej gęste grzezawisko, a gdy wyschnie jest twardsza niż beton
takze na pewno nie ma sensu na niej "robić" ogrodu
jaka warstwa czarne ziemi będzie wystarczająca pod trawnik z rolki? 10cm?

asiulka
01-06-2010, 13:22
pytałam w innym miejscu ,ale bez odpowiedzi, poradzcie jaki kamień najlepiej zastosować na opaskę wokół domu(jest podbetonowana, pod spodem jest właściwa opaska drenazowa)

ArturPoniatowski
01-06-2010, 22:06
Jak potrzebujecie ziemię czarną tłustą do mieszania z piaskami to proszę :

Pod tym linkiem zdjęcia http://forum.muratordom.pl/showthread.php?145665

NOTO
02-06-2010, 06:55
Cieżko radzić na odległość. Ale jeśli trawa jest z rolki to trochę już tej ziemi bedzie. Czy w okolicy na tej ziemi nie rosną rośliny ? Podpytaj tych co bedą ci przywozić trawę. Może oni mogą ci przywieżć ziemię lub zaproponują inne rozwiązanie (poprosić sąsiadów o skoszoną trawę i wymieszać ją z gliną glebogryzarką :)

Mymyk_KSK
02-06-2010, 08:42
dzieki za odpowiedzi, tak jak sugerujecie bedziemy kupować ziemię na m3,nie na tony
co do jakości ziemi, mamy na całej działce fatalną glinę, gdy przemoknie robi się z niej gęste grzezawisko, a gdy wyschnie jest twardsza niż beton
takze na pewno nie ma sensu na niej "robić" ogrodu
jaka warstwa czarne ziemi będzie wystarczająca pod trawnik z rolki? 10cm?

Taką ziemię powinnaś wzbogacić piaskiem, który ją rozluźni i przyspieszy wsiąkanie wody po opadach. To jest ważniejsze nawet - w przypadku trawnika - niż dawanie ziemi czarnej

Trawa "trawnikowa" korzeni się płytko - głowna masa korzeni znajduje się na głębokości 5 cm więc taka grubość "czarnej" ziemi wystarczy

NOTO
02-06-2010, 08:56
generalnie trawa rośnie najlepiej na piasku ale wymaga podawania wody i nawozów. Podobno pola golfowe (sztuczne górki) rosną prawie na piaskach.

mirela99
02-06-2010, 12:50
Taką ziemię powinnaś wzbogacić piaskiem, który ją rozluźni i przyspieszy wsiąkanie wody po opadach. To jest ważniejsze nawet - w przypadku trawnika - niż dawanie ziemi czarnej

Trawa "trawnikowa" korzeni się płytko - głowna masa korzeni znajduje się na głębokości 5 cm więc taka grubość "czarnej" ziemi wystarczy
W jaki sposób (fizycznie) wymieszać piasek z gliną ? My mamy glinę, na wierzchu conieco ciemnej ziemi. Będziemy ciemną ziemię ściągać, podsypywać ziemię uprawną (jeden z sąsiadów ma na zbyciu) i przykryjemy to naszą ziemią. W którym momencie powinniśmy wmieszać ten piasek ? Czy to wszystko jedno jaki piasek będzie i w jakiej proporcji ?
Czy przed ściągnięciem czarnej ziemi powinniśmy skosić trawę i wymieszać ?

NOTO
02-06-2010, 13:03
trawę ściąć, spalić, przekopać (łopata, glebogryzarka, pług). Nie ściągać żadnej ziemi tylko nawieźć nowej jeśli macie ... takie dobrego sąsiada.

NOTO
02-06-2010, 13:04
skopać najlepiej po nawiezieniu nowej ziemi/piasku.. Rozumioem, że nie będzie tego nawiezienia zbyt wiele.

mirela99
02-06-2010, 13:09
Działka wielka (25 arów) a ziemia sąsiada (dalszego sąsiada) za kaskę, ale niedużą. Ziemię naszą chcemy ściągnąć bo jest dużo lepsza od tej którą przywieziemy.
Kurcze, jak to spalić trawę ? Muszę teraz czekać aż powódź zejdzie, potem skosić i czekać aż wyschnie ? Cholewa, myślałam, że sobie to wszystko razem wymieszam bez koszenia i suszenia.
Dużo będzie nawiezienia bo działka duża a na środku działki mamy taki wąwóz w któym teraz stoi bajorko. Chcemy dźwignąć ten środek działki, zrobić lekkie spadki do bocznych granic w których albo zrobimy dreny (wszystko zależy od tego czy rów przy działce jest odpowiednio głęboki) albo zrobimy taki prowizoryczny rowek bo działka jest z lekkim spadkiem do istniejącego już rowu przy drodze.

duduś
03-06-2010, 19:54
za 20 m sześciennych zapłaciłam przed wczoraj 450 zł ale to po dużych negocjacjach bo chodzi po 550

aguleczka
10-06-2010, 12:33
10 kubików czyli 16 ton tak to jakoś mi powiedzieli cena za sama ziemię to 400 zł + 350 transport Kraków

damimax
10-06-2010, 13:13
ok. 600 zł za ziemię polną w P-niu trzeba zapłacić za wywrotkę 27-30ton...

AGA NR 1
16-07-2010, 17:14
Podciągam.
;)

Szukam naprawdę DOBREJ ziemi.
Ile biorą za dobrą, czarną ziemię z torfem ?

I jeszcze pytanko : pewnie taka ziemia będzie lżejsza od normalnej ?
Jak tu przeliczyć tonę na m3 ???
:eek:

Elfir
16-07-2010, 18:10
jak z torfem to już nie jest dobra.
Dobra to byłaby czysta próchnica

AGA NR 1
16-07-2010, 18:20
Takiej próchniczej u mnie w okolicach nie ma...

Kurczę, a taka czarna tylko z częścią torfu ?

AGA NR 1
16-07-2010, 18:44
Elfir,
zaraz wyjaśniam o co mi chodzi dokładnie :
teraz mam ziemię gliniasto - piaszczystą.

Nasz Forumowy Yurec ( specjalista od traw ;) ) badał moją ziemię - i wyszło, że nie jest taka zła : kiedyś to była ziemia orna, gleba jest nawet dość urodzajna.

Ale na potrzeby sadzenia roślin ( niedługo chcę się za to zabrać ) wydaje mi się, że musiałabym ją trochę wzbogacić.
Niestety, nawet w niezbyt mocne upały robi się skorupa twarda ja kamień - nie mogę w nią wbić zraszacza mimo wcześniejszego polewania wodą ! :eek:

Chciałam więc dać ok. 10 cm lepszej ziemi ( czarnej, z torfem ).
Mam nawet jedną wstępnie upatrzoną - kopią ją w terenie leśnym, pod stawy rybne. ;)
Wyczytałam m.in tu na FM, że taka ziemia torfowa ( kwaśna ) wkrótce straciłaby bardzo dużo na swojej kwasowości rzucona na moją "rodzimą glebę".
Stałaby się bardziej neutralna.

Czy to prawda ???

Elfir
16-07-2010, 19:22
raczej wolałabym ją zwapnować, żeby zobojętnić.

AGA NR 1
16-07-2010, 21:13
Rozumiem, dziękuję za radę.
Ponownie. ;)
Spróbuję wyczytać w necie jak to by można było zrobić ewentualnie.

Elfir
17-07-2010, 12:31
jak przyjedzie, to rozplantować, posypać wapnem i wmieszać z glebą.
Masz iły lub gliny - dlatego proponowałabym prócz próchnicy domieszać również drobnofrakcjonowanego żwiru bądź grubego piasku, który ją rozuluźni.

AGA NR 1
17-07-2010, 12:52
Ufff... ale dzisiaj żar, przeczekam ten upał przed kompem chyba... ;)

Elfir, zrobię dokładnie jak radzisz. :)

Już trochę poszalałam na necie, dzisiaj kupuję kwasomierz bo chcę to wszystko zrobić jak najlepiej.
Zbadam moją rodzimą glebę i glebę, która przyjedzie i jak poznam ich PH postaram się obliczyć na ile ją zwapnować.

Ech, o tym żwirku bądź grubym piasku wspominał też Yurec, jak kupowałam u niego nasiona traw...
Niestety, nie zrobiliśmy tego ( pośpiech czy naiwna beztroska... ) .... i teraz bardzo żałujemy. :(
No cóż, człowiek uczy się na błędach.
Spróbujemy ten błąd naprawić.

I teraz tak : dla trawnika będę dążyła do uzyskania PH pomiędzy 5,5 a 6,5, a co do reszty roślin to już w zależności od ich "osobistych" wymagań glebowych.
Wcześniej, przed ostatecznym wyborem roślin do mojego ogrodu pewnie rozgrzeję "Google" do czerwoności, hahaha !

Czy mój plan działania jest dobry ?
;)

Elfir
17-07-2010, 13:03
dla trawnika powinno być pH 6,8 . Przy 5,5 będziesz miała mech.

Elfir
17-07-2010, 13:05
4,0-5,5 różaneczniki, azalie, borówki, wrzosy
5,5-6,5 hortensje, styraki, halezje, klony palmowe
6,5-7 większość roślin
6,8-7,8 juki, lawenda, perukowce, itp.

AGA NR 1
17-07-2010, 13:14
Mhmmmm, oki, wszystko skrupulatnie zapisuję.

Podajesz mi "kawę na ławę" - serdeczne dzięki !
:) :) :)

No to od przyszłego tygodnia... do dzieła.
Czekam jeszcze na wizytę Yurec na mojej działce ( chce ocenić jak ratować trawnik ) i zaczynam działać.

Gdybym miała problem z obliczaniem tego wapnowania na podstawie tabelek z netu ( ale może sobie poradzę.... ;) ) to pozwolę sobie jeszcze się odezwać do Ciebie - żeby nie popełnić jakiegoś dramatycznego błędu.... bo to już masakra by była.
:bash:

Jeszcze raz Ci dziękuję za pomoc, miłego weekendu !
:)

Elfir
17-07-2010, 13:20
w razie czego, drobne odchyłki w stylu pH 6,5 dla trawnika, nie powinny przyprawiać cię o ból głowy :)

Wiele roślin jest bardzo tolerancyjnych na pH podłoża - np. hortensje całkiem dobrze rosną w obojętnym pH. Podane wartości są po prostu optymalne.

AGA NR 1
17-07-2010, 13:44
Rozumiem.
:)

greg29
18-07-2010, 20:40
Witajcie potrzebuje ziemie aby wysypac ja po powierzchni swojej dzialki o pow. ok. 600m2.
Obecnie mam tam dawna ziemie orna.. z kupa chwastow...... chcialbym skosic te chwasty, podsypac kilka cm ziemii i na to posiac trawe.....
Zastanawiam sie czy dobrze mysle chcac te ziemie orna "potraktowac jeszcze glebogryzarka..... wyrownac, posypac czarnoziemiem i wtedy zasypac trawa i wywalcowac....

Czy mam dobry plan? Doradzicie mi cokolwiek?

Chyba potrzebowalbym z "wanne" ziemii jaki to jest mniej wiecej koszt?

Pozdro i czekam na sugestie

AGA NR 1
19-07-2010, 08:04
Greg29,
ja zaczęłabym od dokładnego zbadania ziemi.
;)

U mnie wynik był........ zaskakujący.
Myślałam, że mam beznadziejną ziemię - glinę ( ech, pojęcie laika z bloków o ogrodnictwie ;) ) i kompletnie nic tam nie wyrośnie.
Tymczasem po zbadaniu mojej ziemi przez fachowca od trawników okazało się, że gleba jest żyzna.
Dodam tylko, że moja działka lata temu też była orna.
:cool:

No, tyle, że należałoby jedynie spulchnić jej zbitą strukturę - np. poprzez dosypanie grubszego pisaku.
Czego nie zrobiłam, hehe.
I teraz mam drobne kłopoty z trawniczkiem.
;)

AGA NR 1
19-07-2010, 08:44
Elfir,

mam już wyniki PH obu gleb :
mojej rodzimej ( glina ) i tej, którą chciałam kupić ( z kopanego stawu w lesie ).
:)

Wyniki są następujace :

- moja rodzima ma PH od 6,7 - 7,0 ( badałam to w kilkunastu miejscach działki ).
Więc chyba nie jest źle.
;)

- ta z lasu jest jakby w dwóch wariantach.
Facet ma ją posegregowaną na ogromne dwie kupy.
Pierwsza jest bardzo czarna, sypka i ma PH od 5,0 do 5,5.
Na pierwszy rzut oka wydawałaby się lepsza.
Ta druga jest również czarna ( tyle, że mniej od tamtej ), również sypka, ale już wyraźnie przemieszana z dość grubym piaskiem i ta ma już PH 6,0.

I co Ty na to ?

Którą wybrać w mojej sytuacji ?


Dodam, że na dzień dzisiejszy mam problemy z trawnikiem ( o których już wiesz ) i pytam przede wszystkim pod kątem tej trawy.
Dodatkowo właśnie zrobiłam tzw. "podjazd ekologiczny" z betonowych płyt ażurowych i chciałam te dziury JUŻ wypełnić ziemią a jesienią wysiać trawę.
;)


Proszę o radę.

Elfir
19-07-2010, 11:32
A jesteś pewna , ze potrzebujesz ziemi?
Gleba gliniasta sama z siebie jest żyzna. Potrzebujesz tylko jakiś 5-10 cm (zależnie z nawadnianiem lub bez) pod sam trawnik. Dałabym tej wymieszanej z piaskiem. Oczywiście i tak trzeba ją wymieszać z glebą rodzimą.
Natomiast tej super czarnej można dokupić tyle by przy sadzeniu roślin dosypywać do dołków. Ona będzie dobra pod magnolie, hortensje, styraki, klony palmowe.

Jak na cały ogród nawieziesz czarnej ziemi nawet z 10 cm, to krzewy i drzewa nawet tego nie zauważą, bo masa ich korzeni jest poniżej tej głębokości. Najlepiej odczują to płytko korzeniące się chwasty :D No i byliny.

AGA NR 1
19-07-2010, 12:26
A jesteś pewna , ze potrzebujesz ziemi?
Gleba gliniasta sama z siebie jest żyzna. Potrzebujesz tylko jakiś 5-10 cm (zależnie z nawadnianiem lub bez) pod sam trawnik. Dałabym tej wymieszanej z piaskiem.
(...)
Jak na cały ogród nawieziesz czarnej ziemi nawet z 10 cm, to krzewy i drzewa nawet tego nie zauważą, bo masa ich korzeni jest poniżej tej głębokości. Najlepiej odczują to płytko korzeniące się chwasty :D No i byliny.

Elfir,
no dosłownie czytasz w moich myślach.
Bo powoli, nieśmiało dochodzę do tych samych wniosków, hahaha !
:) :) :)

Masz rację - nie ma co zamawiać mega-ton tej ziemi bo... moja nie jest taka zła !
;)

Kupię trochę tej "gorszej" z piaskiem, wymieszam ją z moją rodzimą i być może jeszcze jakimś dodatkowym piaskiem ( tu poczekam na wizję lokalną Yurca ;) ).
Wszystko to w celu poprawienia struktury i rozluźnienia mojej gliny ( za tym chyba tęskni najbardziej mój biedny trawnik... :( ) i chyba będzie dobrze.

Pozostałą część wysypię sobie na kupkę na końcu działki i będę miała do sadzenia poszczególnych roślin.
:)

Dziękuję za cenne rady !

greg29
19-07-2010, 23:41
Ok, już wiem, sprawdze sobie ziemie kwasomierzem. Druga rzecz, czy po przygotowanu podloza nawiesc jakis nawoz i wtedy wysiac trawe? Czy nic nie robic, wysiac, zawalcowac i czekac sobie spokojnie?

NOTO
23-07-2010, 13:04
Może wystarczy tylko zrobić mocną areację i posypać piaskiem aby rozluźnić glebę ?
Dodatkowo wrzucić w trrawę troche dzdzownic :)

NOTO
23-07-2010, 13:06
Trawa dobrze rośnie nawet na piasku o ile ma wodę i nawóz. To samo dotyczy się waszej ziemi.

AGA NR 1
23-07-2010, 13:23
Może wystarczy tylko zrobić mocną areację i posypać piaskiem aby rozluźnić glebę ?
Dodatkowo wrzucić w trrawę troche dzdzownic :)

No właśnie - podobno trawnik kocha piasek.
;)

A co z tymi dżdżowniczkami ?
Proszę o rozwinięcie myśli...
Bardzom ciekawa.
:)

mirela99
12-08-2010, 10:08
JEstem w trakcie ściągania humusu (a że ciągle lało mam teraz staw za domem :)) i mam pytanie:
będę zwozić ziemię piaskową i na to ten ściągnięty humus wysypiemy. Zostało mi conieco piasku takiego szarego do wylewek, czy on się nadaje aby go z gliną wymieszać ? Czy to ma być jakiś inny piasek ? Mój ogród to sama glina nieprzepuszczająca wody i próbuję coś z tym zrobić.

AGA NR 1
12-08-2010, 11:11
Jeśli to taki grubszy piasek ( niemal żwirkowy ) to nadaję się do tego celu idealnie.
:)

Rbit
09-09-2010, 19:25
Trawa dobrze rośnie nawet na piasku o ile ma wodę i nawóz. To samo dotyczy się waszej ziemi.

No nawet na greenie na polu golfowym < to taki piękny krótko strzyzony trawnik z dołkiem do którego wbijaja piłeczke> trawa jest sadzona na czystym piachu. Tyle ze trzeba regularnie podlewac i nawozić, podlewać i nawozić, i na takiej trawie lepiej nie stawac kiedy przyjdzie mróz bo sie połamie :(, zdecydowanie lepiej na tej "glinie" ulepszonej zrobić trawnik a potem podlewac i nawozić i kosić i tak przez nastepne 300 ;lat to bedzie jak w angielskim parku ;)

Terry
12-04-2011, 12:37
A jak ceny ziemi kształtują się obecnie. Interesuje mnie Poznań i okolice. I jeszcze jak sprawdzić ph ziemi? My mamy straszną glinę, ale potrzebujemy jeszcze jakiejś ziemi do "wydłużenia" tarasu (jest on o metr wyżej niż ogród) co najlepiej tam dać?

krzak0071
05-03-2012, 20:37
ph ziemi mozesz sprawdzić kupujac w sklepie ogrodniczym podreczny pHmetr z płynem helliga :) taki jak np tu --> http://e-centrumogrodnicze.pl/produkt/wyposazenie/pozostale/kwasomierz-glebowy-783.html

pozdrawiam :)