PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa DGP - krok po kroku - projekt, instalacja, użytkowanie.



Dawidowski_ok
28-01-2012, 14:41
Witam wszystkich, mam na imię Dawid i chciałbym uzyskać od was pomoc w projektowaniu i zainstalowaniu systemu DGP własnymi siłami, tworząc przy tym mini poradnik - jak powinno się do tego zabrać krok po kroku.

Jestem w trakcie budowy domu. Dom to szeregówka jakich wiele. Stan obecny przed wylewkami i instalacją ogrzewania podłogowego (będzie w całym domu). Dom zamknięty, ocieplony jest instalacja elektryczna.

Kominek, początkowo miał być PW ale jako, że robię podłogówkę to chciałem uniknąć nadmiernego skomplikowania instalacji - zatem DGP. Kominek chciałbym mieć skończony w drugiej połowie lutego. Dysponuje projektem c.o. - znam zapotrzebowanie poszczególnych pomieszczeń na energię.

Ograniczenia:
1) kanały dystrybucyjne muszą być zainstalowane pod wylewką na piętrze (styropian pod wylewką 10cm) 2) kwota przeznaczona na instalację max 10-12 tyś zł.

Projekt:

Do ogrzania kominkiem z systemem DGP jest 131,5 m2 mnożąc przez średnią wysokość 2,6m daje nam to 342 m3. Czyli jeśli przyjmiemy 1 wymianę/h to wyjdzie nam 342 m3/h - i tu pierwsze pytanie jaką liczbę wymian powinno się przyjmować 1 wymian/h jak proponują w kilkunastu wątkach tego forum ? czy liczyć jak dla wentylacji: dla kuchni i łazienek 2/h a pokoi 0,5/h ? czy może 3/h jak w tym poradniku http://www.systemkominkowy.com/do-pobrania/ - a ten parametr jest głównym do prawidłowego doboru turbiny.

Poniżej zamieszczam mój wstępny zamysł ułożenia kanałów, jak już wspomniałem muszą się zmieścić w izolacji 10cm czyli w moim przypadku muszą być to standardowe płaskie 50x150 mm + izolacja da mi to jakieś 70-80 mm grubości, wiec powinno się zmieścić.
Parter
https://lh5.googleusercontent.com/-dOLuA-GGRMo/TyQBMFE4p0I/AAAAAAAABLw/Y2SyL3k9z1I/s1280/DGP%2520parter2.jpg
Piętro
https://lh3.googleusercontent.com/-Ej3OdGpwAQQ/TyQBMtJolgI/AAAAAAAABL8/6ix1pNNybEo/s1280/DGP%2520pietro2.jpg

Niebieskie kropki to przebicie do sufitowych odpływów na parterze. czarnymi strzałkami zaznaczyłem kierunek wylotu powietrza z kratki w ścianie nad podłogą.

Drugie pytanie czy nie za mało wlotów do salonu?

Suma zapotrzebowania pomieszczeń na energię to 8547 W. czyli możemy przyjąć 9 kW. biorąc pod uwagę sprawność wkładów rzędu 70 - 75% potrzebuję kominka ok 12 kW jak dodamy do tego rozdział ciepła idącego do DGP rzędu 80%, 20% przejmie salon w którym będzie kominek, to potrzebuję kominka 16 kW.

Proszę zweryfikujcie mój tok myślenia czy nie popełniam gdzieś błędów.

Bader
30-01-2012, 00:15
Dobrze kombinujesz, ale :

1. Wystarczy po jednym punkcie doprowadzienia na pomieszczenie

2. Kanały płaskie nie są najlepsze ( dobry wykład na ten temat zrobił kiedyś Forest ) , ale jeżeli nie ma wyjścia ujdą :)

3.Z izolacją grubość wyjdzie Ci ok. 10 cm ( 50+ min. 20 + 20 + nierówności )

4. Moc wkładu jest bez znaczenia ;) Na taką powierzchnie potrzebujesz 12-16 kW/h ale w dobrym wykonaniu :) Dobra 16 pozwoli Ci na bardzo długi czas spalania jednego ładunku ( do 12-14 h ) przy emisji ok. 2-4kW/h ,co powinno wystarczyć na ogrzanie takiej kubatury- Pamiętaj przepływ ciepłego powietrza daje inne ogrzewanie niż podłogówka czy grzejniki.

5. Wymianę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach wyregulujesz anemostatami i sterownikiem obrotów turbiny . Przy ewentualnym lekkim nadmiarze ciepła wpakujesz je do łazienki- co na pewno doceni twoja żona :D
pzdr.
6. Turbinę spraw sobie 600m3/h + sterownik obrotów ( w razie czego zredukujesz przepływ powietrza ) Darco wypuszcza nowy model z silnikiem inducyjnym o 30% mniejszym poborze energii- pomyśl o tym.

pzdr.

Dawidowski_ok
30-01-2012, 18:55
Ad.1. Chodzi Ci zapewne o salon - OK będzie jeden, natomiast u mnie będzie salon otwarty na kuchnie i przedpokój. W kuchni też nie dawać? Co do przedpokoju to tam być musi bo będzie równoważył straty przez drzwi (niema jak zrobić wiatrołapu).

Ad.2. Tak czytałem bardzo wnikliwie lecz przespałem pewien moment na budowie i teraz jestem zmuszony robić płaskie. Natomiast nie umiem znaleźć skrzynki rozdzielczej 150 - 3x150 do wstawienia za wentylatorem jest natomiast taka:
https://lh6.googleusercontent.com/-GR5gtwjFrZM/TybbWSaOg4I/AAAAAAAABMc/oeBBu_DaAq0/s400/skrzynka%25202.jpg
i chyba będę musiał zaślepić jeden z wylotowych otworów lub zrobić nie 3 a 4 główne kanały. Coś jak to:
https://lh3.googleusercontent.com/-QEJJ63zAeRY/Tybg0hCmzbI/AAAAAAAABNQ/5UURsGyUhWU/s1280/DGP%2520pietro3.jpg
Nawet lepiej by wyszło bo mam przepływ do każdej z kratek ok 2m/s a do 4 głównych nitek po niecałe 5 m/s.

Ad.3, 4 a zwłaszcza 5 - masz 100% racji :D

Ad.6. Taki miałem właśnie zamiar - po głowie chodzi mi BANAN-2 (muszę jeszcze wszystkie opory przeliczyć). Ta nowa turbina to ma 1000m3/h to zbyt dużo.

Do kominka będę chciał pociągnąć dwa przewody powietrzne z zewnątrz: pierwszy dostarczający powietrze do spalania a drugi dostarczający świeże powietrze pod kominek do nagrzewania i usprawnienia wentylacji grawitacyjnej.
https://lh6.googleusercontent.com/-T3IqPnaptLU/TybmYGJfYVI/AAAAAAAABNY/xOLaZ9zge-E/s868/dop%25C5%2582yw%2520do%2520kominka.jpg
I tu pytanie do użytkowników - czy w takim kanale woda nie kondensuje na ściankach ?

eniu
30-01-2012, 19:14
Kanał nawiewny powietrza do spalania z zewnątrz zrób ze
spadkiem w stronę wlotu . Tam można wykonać prosty
odkraplacz, lub usunąć wodę jak się pojawi (rzadki przypadek).

Ta druga rura to przerost formy nad treścią. Pewnie wyczytałeś
to w materiałach DARCO. Z całym szacunkiem, ale kogoś
poniosła fantazja :)

Dawidowski_ok
30-01-2012, 19:35
Nie, to nie z materiałów firmy DARCO, po prostu chce tym sposobem wciągnąć trochę świeżego powietrza (przy okazji je podgrzewając) bo mam bardzo szczelny dom: Potrójne szyby w oknach (łącznie z dachowymi) oraz 15 cm styropianu na ścianach a po lewej i prawej grzeją mnie sąsiedzi (szeregówka) dach ocieplony 25 cm wełny - niestety wentylacja grawitacyjna (kupiłem rozpoczętą budowę).

Rikmen
30-01-2012, 19:41
Ad.1. Chodzi Ci zapewne o salon - OK będzie jeden, natomiast u mnie będzie salon otwarty na kuchnie i przedpokój. W kuchni też nie dawać? Co do przedpokoju to tam być musi bo będzie równoważył straty przez drzwi (niema jak zrobić wiatrołapu).

Ad.2. Tak czytałem bardzo wnikliwie lecz przespałem pewien moment na budowie i teraz jestem zmuszony robić płaskie. Natomiast nie umiem znaleźć skrzynki rozdzielczej 150 - 3x150 do wstawienia za wentylatorem jest natomiast taka:
https://lh6.googleusercontent.com/-GR5gtwjFrZM/TybbWSaOg4I/AAAAAAAABMc/oeBBu_DaAq0/s400/skrzynka%25202.jpg
i chyba będę musiał zaślepić jeden z wylotowych otworów lub zrobić nie 3 a 4 główne kanały. Coś jak to:
https://lh3.googleusercontent.com/-QEJJ63zAeRY/Tybg0hCmzbI/AAAAAAAABNQ/5UURsGyUhWU/s1280/DGP%2520pietro3.jpg
Nawet lepiej by wyszło bo mam przepływ do każdej z kratek ok 2m/s a do 4 głównych nitek po niecałe 5 m/s.

Ad.3, 4 a zwłaszcza 5 - masz 100% racji :D

Ad.6. Taki miałem właśnie zamiar - po głowie chodzi mi BANAN-2 (muszę jeszcze wszystkie opory przeliczyć). Ta nowa turbina to ma 1000m3/h to zbyt dużo.

Do kominka będę chciał pociągnąć dwa przewody powietrzne z zewnątrz: pierwszy dostarczający powietrze do spalania a drugi dostarczający świeże powietrze pod kominek do nagrzewania i usprawnienia wentylacji grawitacyjnej.
https://lh6.googleusercontent.com/-T3IqPnaptLU/TybmYGJfYVI/AAAAAAAABNY/xOLaZ9zge-E/s868/dop%25C5%2582yw%2520do%2520kominka.jpg
I tu pytanie do użytkowników - czy w takim kanale woda nie kondensuje na ściankach ?

Kolego tak na marginesie pozwolę się zapytać ,a gdzie Ty to wszystko masz zamiar pomieścić(filtr,turbina rozdzielacz
połączenia) bo to się trochę tego nazbiera. Do tych urządzeń powinien być w miarę swobodny dostęp. Pzdr Rik.

Dawidowski_ok
30-01-2012, 19:45
:) to pomieszczenie nad kominkiem to garderoba - żonie zmieści się 5 par butów mniej a mi turbinka :D

Rikmen
30-01-2012, 19:48
:) to pomieszczenie nad kominkiem to garderoba - żonie zmieści się 5 par butów mniej a mi turbinka :D

Nie mam więcej pytań.Pzdr Rik

eniu
30-01-2012, 19:48
Nie, to nie z materiałów firmy DARCO, po prostu chce tym sposobem wciągnąć trochę świeżego powietrza (przy okazji je podgrzewając) bo mam bardzo szczelny dom: Potrójne szyby w oknach (łącznie z dachowymi) oraz 15 cm styropianu na ścianach a po lewej i prawej grzeją mnie sąsiedzi (szeregówka) dach ocieplony 25 cm wełny - niestety wentylacja grawitacyjna (kupiłem rozpoczętą budowę).

Odradzam robienie tak dużej dziury w jednym miejscu. Wykonaj
symulację - próbę, przekonasz się o czym mówię. Warunki na dworze
sprzyjają takim eksperymentom. Rozszczelnienie okien , nawiewniki
okienne - to lepsze rozwiązanie, bo rozkłada wymianę powietrza
na mniej dotkliwe przewiewy.

Dawidowski_ok
30-01-2012, 20:08
Myślałem żeby zamontować przepustnice taką jak do regulacji ilości powietrza do spalania. Umożliwiłoby to prosty sposób regulacji dopływu takiego powietrza. Na razie tylko rozpatruje możliwości - po pierwsze rury jadę w czwartek lub dopiero w poniedziałek dlatego piszę na tym forum by mi bardziej doświadczeni wybili pewne pomysły z głowy :bash:.


Kolego tak na marginesie pozwolę się zapytać ,a gdzie Ty to wszystko masz zamiar pomieścić(filtr,turbina rozdzielacz
połączenia) bo to się trochę tego nazbiera. Do tych urządzeń powinien być w miarę swobodny dostęp. Pzdr Rik.
Myślałem żeby wyglądało to mniej więcej tak:
https://lh4.googleusercontent.com/-PsuaWreO0Us/Tyb2eM3lWMI/AAAAAAAABNg/6voUUcxn9YE/s986/rozprowadzenie.jpg

eniu
30-01-2012, 20:25
Zamiast skrzynki możesz użyć dwóch trójników 3x150, jeden po drugim.
Z pierwszego wylotu (trójnika) będziesz miał trochę większą wydajność, co można wykorzystać...

Forest-Natura
30-01-2012, 20:33
Witam.
Dawidowski - może nieco się zdziwisz, tym co teraz napiszę, ale dobrze żebyś i taki punkt widzenia też poznał.
W Twoich warunkach domowych - potrójne okna w bardzo dobrze ocieplonych ścianach, duża otwarta powierzchnia parteru, obydwie dłuższe ściany ciepłe (sąsiedzi), robienie takiego kominkowego systemu DGP może być przerostem formy nad treścią i niepotrzebnym wydatkiem.
Zwykły kominek czy koza/piecyk o niewielkiej nawet mocy pozwolą Ci na tak olbrzymi komfort cieplny i bardzo duże oszczędności, że aż się zdziwisz pewnie. Wymiana powietrza i jego ruch po domu będzie i tak naturalny w przypadku dobrze działającej wentylacji że zapewni dotarcie ciepła do wszystkich pomieszczeń na górze oraz do gabinetu na dole. W Twoim przypadku wentylacja grawitacyjna jaką posiadłeś może okazać się całkiem dobrym rozwiązaniem ...
Gdyby Twój dom był budynkiem wolnostojącym - nie miał bym żadnych zastrzeżeń i wątpliwości. Nawet pomimo takiego ocieplenia i potrójnego przeszklenia w oknach.
Pozdrawiam.

Dawidowski_ok
30-01-2012, 20:46
Powiem tak, chce zrobić taki system bo znam z autopsji błąd ogrzewania tylko w salonie (moi rodzice tak mają w bardzo podobnym domu) i wiem że jak grzeją na dole to jest fajnie ciepło natomiast na piętrze praktycznie ciepło z kominka jest nie odczuwalne. Co gorsza na 2 piętrze jest chłodno i piec gazowy załącza się tylko po to by grzać pokój na tym piętrze. U mnie też mam pokój na antresoli ale będzie on traktowany jako gościnny. Grzał tam będę sporadycznie bo planuje schody ażurowe - reszta zrobi natura :D

Ps. Rachunki rodziców za gaz to ok 300 zł za m-c w miesiącach zimowych. W zeszłym roku przy mrozach -20*C wyszło max 540 zł - gdzie głównym winowajcą jest ten pokój na drugim piętrze.

Bader
31-01-2012, 00:11
Ad.1. Chodzi Ci zapewne o salon - OK będzie jeden, natomiast u mnie będzie salon otwarty na kuchnie i przedpokój. W kuchni też nie dawać? Co do przedpokoju to tam być musi bo będzie równoważył straty przez drzwi (niema jak zrobić wiatrołapu).

Ad.2. Tak czytałem bardzo wnikliwie lecz przespałem pewien moment na budowie i teraz jestem zmuszony robić płaskie. Natomiast nie umiem znaleźć skrzynki rozdzielczej 150 - 3x150 do wstawienia za wentylatorem jest natomiast taka:
https://lh6.googleusercontent.com/-GR5gtwjFrZM/TybbWSaOg4I/AAAAAAAABMc/oeBBu_DaAq0/s400/skrzynka%25202.jpg
i chyba będę musiał zaślepić jeden z wylotowych otworów lub zrobić nie 3 a 4 główne kanały. Coś jak to:
https://lh3.googleusercontent.com/-QEJJ63zAeRY/Tybg0hCmzbI/AAAAAAAABNQ/5UURsGyUhWU/s1280/DGP%2520pietro3.jpg
Nawet lepiej by wyszło bo mam przepływ do każdej z kratek ok 2m/s a do 4 głównych nitek po niecałe 5 m/s.

Ad.3, 4 a zwłaszcza 5 - masz 100% racji :D

Ad.6. Taki miałem właśnie zamiar - po głowie chodzi mi BANAN-2 (muszę jeszcze wszystkie opory przeliczyć). Ta nowa turbina to ma 1000m3/h to zbyt dużo.

Do kominka będę chciał pociągnąć dwa przewody powietrzne z zewnątrz: pierwszy dostarczający powietrze do spalania a drugi dostarczający świeże powietrze pod kominek do nagrzewania i usprawnienia wentylacji grawitacyjnej.
https://lh6.googleusercontent.com/-T3IqPnaptLU/TybmYGJfYVI/AAAAAAAABNY/xOLaZ9zge-E/s868/dop%25C5%2582yw%2520do%2520kominka.jpg
I tu pytanie do użytkowników - czy w takim kanale woda nie kondensuje na ściankach ?

Ad 1. Do kuchni daj , jeżeli zamierzasz w pełni korzystać z ogrzewania kominkowego.

Ad2.Ta skrzynka rozdzielcza jest fatalna - tworzy duże opory przepływu. Zastosuj raczej odpowiednią ilośc trójników TRS/45- dobrze się sprawdzają :)

Ad6 ANeco ma być w wersjach od 400-600-1000m3- na stronie tego nie ma , ale pod konicec tygodnia będę miał 600 :)
Banana olej, by-pass jest tylko zabezpieczeniem producenta przed głupimi pomysłami instalatorów, a wbudowany filtr, zpowodu kształu skrzynki tworzy takie opory ,że szkoda gadać. Zastosuj raczej zwykłą turbinę + filtr typu FOK

Ad7. Zlinczują mnie za to , ale nie jestem zwolennikiem wkładów z poborem powietrza z zewnątrz. Są słabo sterowalne i bez odbioru ciepła ze spalin trafiających do komina będziesz grzał niebo ;)( działają w sposób przypominający kuźnię ) Wolę wkłady ekonomiczne , o niskim poborze powietrza z pomieszczenia . Dobry wkład potrzebuje ok. 2-4m3/h ( spalanie 1-2kg suchego drewna /h- co powinno zapokoić potrzeby cieplne domu ), a taka ilość jest niezauważalna w bilansie wymiany wentylacyjnej salonu. Poszukaj info. na temat wymiany powietrza w budynkach mieszkalnych :)

Z wentylacji grawitacyjnej się ciesz :) Z obserwacj wynika ,że mechaniczna najczęściej jest źle dobrana lub klient korzysta z niej sporadycznie oszczędzając ciepło :D
Ale dolot z zewnątrz warto zrobić - tylko zainstaluj przepustnicę do klimy- jest szczelna i zawsze możesz dzięki temu całkowicie odciąć dolot.

pzdr.

Kominki Piotr Batura
31-01-2012, 06:01
Pozwolę sobie nie zgodzić się z przedmówcą, który zawęża
porady do swoich doświadczań, a pozostałe po prostu woli
wykpić. Ciągły powolny pobór powietrza z pomieszczenia
powoduje bardzo intensywne wysuszanie powietrza w
budynku. Nie nadążą tego uzupełnić najbardziej wydajne
nawilżacze, no chyba, że obstawisz sobie nimi całą chałupę.
Powstają niekorzystne warunki nie tylko dla ludzi, ale
zaczynają się po prostu rozsychać meble i drewniane podłogi.

Nieprawdą jest również, że jedyne dobre wkłady to te
którymi handluje Bader, bo na rynku jest jeszcze kilka innych
konstrukcji i firm francuskich, które rozwinęły się w międzyczasie
i spełniając te same oczekiwania, mają dodatkowo możliwość
bezpośredniego poboru powietrza z zewnątrz. Pozwalają one na
powolne dawkowanie powietrza na poziomie dowolnym czyli
jak to kolega powiedział np 2-4m3/h. Z tą różnicą, że to użytkownik
decyduje skąd powietrze w danym momencie jest czerpane.
Wymaga to drobnej modyfikacji przepustnicy, ale o tym jak
to zrobić i jak użytkować napiszę jeśli będzie taka potrzeba,
by niepotrzebnie nie rzucać grochem o ścianę.

Ma to ścisły związek z wymianą powietrza w domu (wentylacją).
Zimą należy unikać winiany w dni mroźne, suche, natomiast
dobrze jest dokonywać jej w dni mokre. Polecam wątki o
wentylacji adama_mk :)

Dawidowski_ok
31-01-2012, 19:22
Jak będzie dostępna wersja 600 m3/h Aneco to wezmę bo nawet będzie mi pasowało jak filtr będę miał osobno.

Co do powietrza do kominka to będzie taki co pobiera z zewnątrz.

I teraz to ja się boje pisać bo nieuchronnie zbliżam się do wyboru wkładu kominkowego. Bardzo ale to bardzo podoba nam się (mi i żonie) MILA z szamotem i gilotyną, ale jest jeden problem ona ma czopuch fi 200 a ja mam trójnik na kominie fi 160 (mierzyłem dziś i się nieźle zdziwiłem) i choć mój znajomy kominiarz powiedział że to nie aż taki wielki problem - to jest to główny powód do odrzucenia. Po prostu martwię się że puki komin nowy ładny i błyszczący będzie OK natomiast za 2 lata będzie z tego dławienia tylko problem. Drugim wyborem (choć nie tak panoramicznym) w tych samych pieniążkach jest Dovre 2167 z dystrybutorem - on ma czopuch fi 150 i co przede wszystkim to super system dopalania, no i dwa razy dłuższą gwarancję. Trzeciego typu na razie nie mam.

Panowie znacie jakąś dobrą hurtownie ze śląska w której kupie wszystko od wkładu poprzez dgp aż do kratek ? Chciałem dostawce blisko u którego znajdę wszystko co trzeba a jak kupie i mi zostanie to zwrócę. Jutro jadę do gamix'u - ponoć duży wybór. A może są jakieś inne miejsca gdzie można się zaopatrzyć na śląsku?

Forest-Natura
31-01-2012, 19:49
Witam.
Przy kominie fi 160 palenisko wielkości Mili odpada.
To drugie to ładny wygląd i same problemy.
A tak w ogóle to jesteś kolejną osobą, która znowu zaczyna od "ogona". Palenisko dobierz do wyglądu i formy kominka. Do wielkości salonu i całego domu. Wedle jego osiągów i sprawności skorelowanej z wydajnością całego systemu DGP (skoro uparłeś się na niego :p). Wiesz już jak ma wyglądać kominek - bo obydwa wkłady mają diametralnie inny wygląd i proporcje ... ? :rolleyes:
Pozdrawiam.

Dawidowski_ok
31-01-2012, 21:15
no tu problem - bo na początku chciałem mieć dużą panoramę ale widzę że to odpada bo niema zbyt szerokich wkładów dla fi 160. Od kominka chcę aby dobrze grzał, zaciągał powietrze z zewnątrz i był w miarę panoramiczny. Najszerszy po MILI to właśnie ten dovre - 690 mm szeroka szyba. Natomiast teraz patrze na tarnavę 16kW i jest szeroka na 640 mm, gwarancja ta sama za 2/3 ceny dovra. Muszę jeszcze poczekać jak działa zaciąganie powietrza z zewnątrz.

Co do budowy kominka to będzie bardzo prosty obłożony starą cegłą. Po lewej będzie pionowy magazyn na drzewo. Coś jak to: https://lh4.googleusercontent.com/-KxOQNr835-0/TyhYqwMEC5I/AAAAAAAABNw/jfWrvT1V7qY/s734/00000001.jpg
Natomiast cegła będzie taka jak tu:
https://lh5.googleusercontent.com/-7q9v-cIfd04/TyhYfATQckI/AAAAAAAABNo/C1HvWIMibKM/s600/1e7e4a87ee5ca57ff9659397db894eba%252C10%252C19%252 C0.jpg
Jako że kominek będzie narożny pod kątem ok 30* skierowany w stronę większego okna a salon ma 42 m2 to chcieliśmy mieć kominek jak najbardziej panoramiczny ale na szerokość 1 m już niema co liczyć a różnica pomiędzy 69 a 65 cm jest niewielka.

Bader
31-01-2012, 21:20
Pozwolę sobie nie zgodzić się z przedmówcą, który zawęża
porady do swoich doświadczań, a pozostałe po prostu woli
wykpić. Ciągły powolny pobór powietrza z pomieszczenia
powoduje bardzo intensywne wysuszanie powietrza w
budynku. Nie nadążą tego uzupełnić najbardziej wydajne
nawilżacze, no chyba, że obstawisz sobie nimi całą chałupę.
Powstają niekorzystne warunki nie tylko dla ludzi, ale
zaczynają się po prostu rozsychać meble i drewniane podłogi.

Nieprawdą jest również, że jedyne dobre wkłady to te
którymi handluje Bader, bo na rynku jest jeszcze kilka innych
konstrukcji i firm francuskich, które rozwinęły się w międzyczasie
i spełniając te same oczekiwania, mają dodatkowo możliwość
bezpośredniego poboru powietrza z zewnątrz. Pozwalają one na
powolne dawkowanie powietrza na poziomie dowolnym czyli
jak to kolega powiedział np 2-4m3/h. Z tą różnicą, że to użytkownik
decyduje skąd powietrze w danym momencie jest czerpane.
Wymaga to drobnej modyfikacji przepustnicy, ale o tym jak
to zrobić i jak użytkować napiszę jeśli będzie taka potrzeba,
by niepotrzebnie nie rzucać grochem o ścianę.

Ma to ścisły związek z wymianą powietrza w domu (wentylacją).
Zimą należy unikać winiany w dni mroźne, suche, natomiast
dobrze jest dokonywać jej w dni mokre. Polecam wątki o
wentylacji adama_mk :)

Szanowny Kolega nie zna moich doświadczeń ;), więc proszę nie powoływać się na ich znajomość :D
Radziłbym również zaznajomić się z zasadami działania wentylacji- wysuszanie powietrza nie ma związku z małym poborem powietrza , wpisującym się w zwykłą wymianę, która powinna być w stosunku do tych wartości olbrzymia :D , a raczej z ruchem ciepłego powietrza ( adam nazywa to suszarką :) ), co mimo demonizowania przez wielu nie ma większego znaczenia ( z pomiarów wynika ,że przy zastosowaniu DGP wilgotność powietrza w domu oscyluje w granicach 32-39% - dolna granica normy zimowej wynosi 30% :D ) Można ją, tj. wilgotność podwyższyć stosując np. patent Szanownego Kolegi z zbiorniczkiem na wodę w obudowie ( a propos dlaczego Kolega go zastosował , skoro posiada wkład z poborem z zewnątrz ? :D )

W kwestii wkładów, to jakoś nie mogę zauważyć abym reklamował jakiekolwiek wkłady , czy choćby pod pozorem badań promował je na rynku ;)
Już dawno przestałem ingerować w wybór klienta ( poza przedstawieniam słabych stron wyboru :) ) , a dzieki temu moja wiedza znacznie się poszerzyła o wady wkładów firm z nadmuchaną pozycją. Zresztą w ciągu kilku najbliższych lat ich pozycja i tak mocno spadnie , dzięki rodzimej produkcj ( jest to tak proste, że już widać zmniejszenie ich sprzedaży, a to dopiero początek :D )
Jeszcze parę lat temu wmawiano tutaj, że Certyfikatem ( dla wiekszego znaczenia zwanego normą ;) ) DIN PLUS obdarzone są wkłady z poborem z zew. - i co nagle się coś zmieniło ;) ?
Pobór powietrza z zewnątrz rodzi inne problemy- dostarczanie zimnego ( np. -20C ) do spalania jest złe a z kolei podgrzewanie go przez odbiór z 2/3 powierzchni grzewczej wkładu zakrawa na kpinę :D Zresztą Kolega dobrze wie , że pomysłodawcy przyświecały inne cele , a tłumaczenie takie miało je jedynie ukryć :D

pzdr. i życzę sukcesów z Pamą :D

Forest-Natura
31-01-2012, 21:25
Witam.

Natomiast cegła będzie taka jak tu:
A wiesz jaka to cegła?
Pozdrawiam.

Bader
31-01-2012, 21:31
Jak będzie dostępna wersja 600 m3/h Aneco to wezmę bo nawet będzie mi pasowało jak filtr będę miał osobno.

Co do powietrza do kominka to będzie taki co pobiera z zewnątrz.

I teraz to ja się boje pisać bo nieuchronnie zbliżam się do wyboru wkładu kominkowego. Bardzo ale to bardzo podoba nam się (mi i żonie) MILA z szamotem i gilotyną, ale jest jeden problem ona ma czopuch fi 200 a ja mam trójnik na kominie fi 160 (mierzyłem dziś i się nieźle zdziwiłem) i choć mój znajomy kominiarz powiedział że to nie aż taki wielki problem - to jest to główny powód do odrzucenia. Po prostu martwię się że puki komin nowy ładny i błyszczący będzie OK natomiast za 2 lata będzie z tego dławienia tylko problem. Drugim wyborem (choć nie tak panoramicznym) w tych samych pieniążkach jest Dovre 2167 z dystrybutorem - on ma czopuch fi 150 i co przede wszystkim to super system dopalania, no i dwa razy dłuższą gwarancję. Trzeciego typu na razie nie mam.

Panowie znacie jakąś dobrą hurtownie ze śląska w której kupie wszystko od wkładu poprzez dgp aż do kratek ? Chciałem dostawce blisko u którego znajdę wszystko co trzeba a jak kupie i mi zostanie to zwrócę. Jutro jadę do gamix'u - ponoć duży wybór. A może są jakieś inne miejsca gdzie można się zaopatrzyć na śląsku?

Pozwolę się nie zgodzić z Kolegą Forestem, a zgodzić z kominiarzem - w końcu to On widział komin :D Podłączałem wielokrotnie tej wielkości wkłady do kominów Schiedla fi 180, a komin stalowy ( tak zrozumiałem ) o średnicy fi 160 wytwarza podobne podciśnienie. Musisz pilnować jeno prawidłowej wilgotności drewna i po problemie :)
pzdr.
ps. Co do wyboru wkładu to zalety są zauważalne , wady już nie ;)

Dawidowski_ok
31-01-2012, 21:36
Forest-Natura

:) no może nie TA, ale bardzo podobną widzieliśmy w centrum klinkieru na dębie.


Bader

W moim przypadku za odpowiedni poziom wilgoci w domu będzie odpowiadać ok 1000 litrowa rafa która będzie stała pomiędzy salonem a kuchnią.

Co do mojego komina to jest to wkład z ceramiki szlachetnej fi 160 (średnica wewnątrz)

Bader
31-01-2012, 21:48
Forest-Natura

:) no może nie TA, ale bardzo podobną widzieliśmy w centrum klinkieru na dębie.


Bader

W moim przypadku za odpowiedni poziom wilgoci w domu będzie odpowiadać ok 1000 litrowa rafa która będzie stała pomiędzy salonem a kuchnią.

Co do mojego komina to jest to wkład z ceramiki szlachetnej fi 160 (średnica wewnątrz)

Rafa- świetny pomysł:) Sam kombinuje ścianę skalno-wodną- chociaż nie z powodu wilgotności, ta u mnie jest ok. W instrukcji do wkładu powinieneś mieć wymagania producenta wkładu co do podciśnienia wytwarzanego przez komin- sprawdzić i będziesz wiedział na czym stoisz. Znajomy kominiarz Ci pomoże :)
pzdr.

ps. zarembałeś Forestowe zdjęcie, ale chyba Ci wybaczy :D

Dawidowski_ok
31-01-2012, 21:53
Właśnie przeczytałem instrukcję mili, wymagają aby komin miał min 4 dm2 co odpowiada średnicy 240 mm, przy moich 160 wychodzi mi coś ponad 2 dm2 - Zatem mila odpada.

Forest-Natura
31-01-2012, 22:00
Witam.
komin 1:17 Mila
Powinieneś Bader wiedzieć co to jest ;)
Za - niskie palenisko.
Przeciw - palenicho takie że taczkę drewna można naraz wrzucić. I pewnie nie raz będzie tyle. I mokrego bo akurat suche się dawno skończyło a brykiet drogi.
Ryzykował byś że przez najbliższych kilkanaście lat Twój klient będzie się męczył aż mu kominek obrzydnie?
Komin może być długi, ale przy wilgotnym drewnie to se tą długość możesz w kalosz wsadzić jak się para wodna zacznie po nim smędzić ...
Pozdrawiam.

Bader
31-01-2012, 22:17
Witam.
komin 1:17 Mila
Powinieneś Bader wiedzieć co to jest ;)
Za - niskie palenisko.
Przeciw - palenicho takie że taczkę drewna można naraz wrzucić. I pewnie nie raz będzie tyle. I mokrego bo akurat suche się dawno skończyło a brykiet drogi.
Ryzykował byś że przez najbliższych kilkanaście lat Twój klient będzie się męczył aż mu kominek obrzydnie?
Komin może być długi, ale przy wilgotnym drewnie to se tą długość możesz w kalosz wsadzić jak się para wodna zacznie po nim smędzić ...
Pozdrawiam.

Nauczyłem się z tym jakoś radzić. Sam rozpalam swoim drewnem( informując o wilgotności ) a przy oporze materii potrafię przyjechać i po roku i znowu pokazać różnicę. Poza tym wysyłam zawsze do swojego najlepszego klienta ( osoba we wsi powszechnie znana i dostępna :) ), który przez 3 sezony próbował udowodnić mi,że drewno, nieważne jak suche pozostaje drewnem- teraz jest mistrzem palenia i chętnie instruuje nowych posiadaczy kominka :D
1-17 - dobre:D ale w wypadku palenisk tradycyjnych ( wkłady startują przy zamkniętej szybie :D ) Kiedyś podłączyłem sprzedany w ciemno wkład- metrową , trapezową panoramę do komina 10x10cm( mimo ,że zaznaczyłem,że może palić się tragicznie i tak nie byłem pewny czy wrócę żywy ze Lwowa :D ) - warto byś zobaczył jak mniejsze polana unoszą się pod wpływem ciągu :D
pzdr.

Dawidowski_ok
31-01-2012, 22:31
Panowie a co wy na to żebym zakupił tarnave 18kw MAX ?? szyba szeroka na 630 mm, powietrze z zewnątrz, 10 lat gwarancji, czopuch fi 160 długo trzyma ciepło, do DGP się nada, przyzwoita cena no i podobno nie do zajechania

Bader
31-01-2012, 23:27
Panowie a co wy na to żebym zakupił tarnave 18kw MAX ?? szyba szeroka na 630 mm, powietrze z zewnątrz, 10 lat gwarancji, czopuch fi 160 długo trzyma ciepło, do DGP się nada, przyzwoita cena no i podobno nie do zajechania

Kolego to nie wymiar szyby tylko frontu :D Szyba - ok. -10cm. Kiedy Tarnavy były małe ( podrabiali szwedzką firmę Keddy ) było ok. Przy nadmuchanych brakuje mi przekonania, ale o dziwo klienci sobie chwalą
pzdr.

M***ki
01-02-2012, 04:46
Kiedyś jak firma nr 7 na liście dystrybutorów [ w kolejności rozpoczęcia współpracy handlowej ] sprzedawałem tych palenisk sporo . Od tamtego czasu upłynęło wiele wody w Wiśle i wiele się zmieniło w konstrukcji tych palenisk . Czy zauważyliście jak ten "jeden odlew" jest teraz "powyginany" ? Co pewien czas zmieniają się korpusy..

Kominki Piotr Batura
01-02-2012, 08:34
Szanowny Kolega nie zna moich doświadczeń ;), więc proszę nie powoływać się na ich znajomość :D
Radziłbym również zaznajomić się z zasadami działania wentylacji- wysuszanie powietrza nie ma związku z małym poborem powietrza , wpisującym się w zwykłą wymianę, która powinna być w stosunku do tych wartości olbrzymia :D , a raczej z ruchem ciepłego powietrza ( adam nazywa to suszarką :) ), co mimo demonizowania przez wielu nie ma większego znaczenia ( z pomiarów wynika ,że przy zastosowaniu DGP wilgotność powietrza w domu oscyluje w granicach 32-39% - dolna granica normy zimowej wynosi 30% :D ) Można ją, tj. wilgotność podwyższyć stosując np. patent Szanownego Kolegi z zbiorniczkiem na wodę w obudowie ( a propos dlaczego Kolega go zastosował , skoro posiada wkład z poborem z zewnątrz ? :D )

W kwestii wkładów, to jakoś nie mogę zauważyć abym reklamował jakiekolwiek wkłady , czy choćby pod pozorem badań promował je na rynku ;)
Już dawno przestałem ingerować w wybór klienta ( poza przedstawieniam słabych stron wyboru :) ) , a dzieki temu moja wiedza znacznie się poszerzyła o wady wkładów firm z nadmuchaną pozycją. Zresztą w ciągu kilku najbliższych lat ich pozycja i tak mocno spadnie , dzięki rodzimej produkcj ( jest to tak proste, że już widać zmniejszenie ich sprzedaży, a to dopiero początek :D )
Jeszcze parę lat temu wmawiano tutaj, że Certyfikatem ( dla wiekszego znaczenia zwanego normą ;) ) DIN PLUS obdarzone są wkłady z poborem z zew. - i co nagle się coś zmieniło ;) ?
Pobór powietrza z zewnątrz rodzi inne problemy- dostarczanie zimnego ( np. -20C ) do spalania jest złe a z kolei podgrzewanie go przez odbiór z 2/3 powierzchni grzewczej wkładu zakrawa na kpinę :D Zresztą Kolega dobrze wie , że pomysłodawcy przyświecały inne cele , a tłumaczenie takie miało je jedynie ukryć :D

pzdr. i życzę sukcesów z Pamą :D



Bader , wklejanie dużej ilości uśmiechniętych buziek, nie wpłynie na
to,że tekst będzie bardziej przyjazny...Wprowadza jeszcze większy chaos.

Ja sobie poradzę, ale czytają nas ludzie dla których informacja, że komin
fi 160 wystarczy do wkładu o metrowej szerokości paleniska może być
katastrofalna w skutkach. Powiem więcej. Ja sobie poradzę z tym wkładem
nawet przy rurce fi 120. Na szczęście główny zainteresowany wykazuje
więcej zdrowego rozsądku niż Twoja i kominiarza "fachowa" porada .

Przeginaj jak musisz w kontaktach ze mną, Forestem, Eniem, Bohuszem
czy Bielawskim, ale zostaw w spokoju Bogu ducha winnego forumowicza !

Kominki Piotr Batura
01-02-2012, 08:37
Słówko o wilgotności teraz.

Nie wiem skąd czerpiesz informacje o sposobie pobierania powietrza przez
moje domowe kominki. Są nieprawdziwe.

Właśnie tak sobie to wymyśliłem jak udowadniasz. Mimo zastosowania w 100%
szczelnych palenisk doskonałej jakości, z możliwością podłączenia powietrza z
zewnątrz (również ze 100% szczelnością), nie zrobiłem tego. Kominki miały
służyć jako element wentylacji. Ciąg kominowy robiący jako wentylator
wyciągowy - super idea. Szczególnie, że u mnie jedno palenie to pobór powietrza
ograniczony do 1 - 1,5 godziny. Przy dwóch paleniach na dobę i założeniu, że
przepustnica tylko przez część tego czasu otwarta jest na 80%, pomysł
wydawał się doskonały. Pierwsze sygnały o tym,ze się myliłem pojawiły się
od drewnianych elementów budynku. Podłogi, schody, itp , zaczęły pękać i
wyginać się . Okazało się, ze wilgotność spadła do 40% ( skąd wytrzasnąłeś
te normy 30% !?). Na szczęście jest adam_mk i wszystko jasne. Niestety
mimo zbiorników z wodą , nie mogę uzyskać wilgotności większej niż
40%, bo dopiero wiosną przerobię kanały nawiewne do kominków.

Stolarze dają gwarancję na drewno pod warunkiem utrzymania wilgotności na
poziomie ca 60%. Lekarze pozwalają nam na więcej, ale 30 - 40% to
katastrofa dla organizmu. Oczywiście człowiek wytrzyma wszystko.

:):):) - też umiem.

Forest-Natura
01-02-2012, 08:49
Witam.
Bader ... litości ... ludzie czytają ...
Ci sami ludzie "czasami" drzwi otwierają w swoich kominkach, choćby po to żeby drewno do nich włożyć ...
W opowieściach i tak mnie nie pobijesz bo "peleciakowy" piecyk to se można do rurki fi 80 mm podpiąć i będzie hulał że aż huczeć będzie ... a biokominki to tak w ogóle można bez komina i też jest cacuś-glancuś. No nie mówiąc już o zjawiskowych ostatnio i "nawetgrzejących" elektrycznych atrapach nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka od prawdziwego ognia ...
Skoro takie świetne wszystko, to weź i wprost propaguj kominy 14x14 cm jako najlepsze do kominków ... tylko zaznacz że najlepiej się podłącza do nich kominki "wełniane" :P (wybacz dygresję).
Pozdrawiam.

Bader
01-02-2012, 22:02
Słówko o wilgotności teraz.

Nie wiem skąd czerpiesz informacje o sposobie pobierania powietrza przez
moje domowe kominki. Są nieprawdziwe.

Właśnie tak sobie to wymyśliłem jak udowadniasz. Mimo zastosowania w 100%
szczelnych palenisk doskonałej jakości, z możliwością podłączenia powietrza z
zewnątrz (również ze 100% szczelnością), nie zrobiłem tego. Kominki miały
służyć jako element wentylacji. Ciąg kominowy robiący jako wentylator
wyciągowy - super idea. Szczególnie, że u mnie jedno palenie to pobór powietrza
ograniczony do 1 - 1,5 godziny. Przy dwóch paleniach na dobę i założeniu, że
przepustnica tylko przez część tego czasu otwarta jest na 80%, pomysł
wydawał się doskonały. Pierwsze sygnały o tym,ze się myliłem pojawiły się
od drewnianych elementów budynku. Podłogi, schody, itp , zaczęły pękać i
wyginać się . Okazało się, ze wilgotność spadła do 40% ( skąd wytrzasnąłeś
te normy 30% !?). Na szczęście jest adam_mk i wszystko jasne. Niestety
mimo zbiorników z wodą , nie mogę uzyskać wilgotności większej niż
40%, bo dopiero wiosną przerobię kanały nawiewne do kominków.

Stolarze dają gwarancję na drewno pod warunkiem utrzymania wilgotności na
poziomie ca 60%. Lekarze pozwalają nam na więcej, ale 30 - 40% to
katastrofa dla organizmu. Oczywiście człowiek wytrzyma wszystko.

:):):) - też umiem.

No to bez :)

Jeżeli chodzi o źródło poboru powietrza Twoich kominków- to wybacz założenie wynikało z logiki zastosowania wkładu. No cóż , przestaje mnie to wszystko dziwić. Boguś ogrzewał fragment domu kominkiem , teraz cały ...... Pewnie CO węglowe też zlikwidował...... Nie chce mi się szukać , czegoś , z czego by mogło wynikać coś innego..... Przepraszam , mój błąd.

Jeżeli chodzi o wilgotność względną powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych to polecam podręcznik akademicki H. Rietschel w tłumaczeniu prof. Witolda Kalmera ( stare ale jare ) , a nie gwarancje stolarskie. Co więcej podobne wskazania wilgotności występują w budownictwie mieszkaniowym z lat 1912-2000 (te znam ) .
Znam również rady innych lekarzy ,że aby podwyższyć wilgotność wzg. oraz komfort życia należy obniżyć temperaturę w pomieszczeniach do 18C ( powiedz to kobietom ) Stolarze też nieźle namieszali, głównie z powodu coraz gorszej jakości drewna oraz wprowadzenia na rynek gatunków egzotycznych( tropikalnych ) , które wymagają w większości sauny( wiem z autopsji - jeden gatunek się rozsechł, drugi nie, a stary modrzew okazał się idealny )

Wracając do kominów , to myślałem ,że wiesz ,że ważniejsze jest podciśnienie , jakie wytwarza a nie przekrój. Zbyt często spotykałem się z idealnymi przekrojowo kominami, oraz prawidłowo usytuowanymi, które nie chciały ciągnąć ( np. 36x26 cm x 7mb + 60 cm ponad kalenice ) Dlatego polecam zwiedzić stare kamienice lub domy albo zaufać zaprzyjaźnionemu kominiarzowi niż straszyć ( oj, lubicie to robić )

Poza tym , jeżeli twierdzisz ,że potrafiłbyś podłączyć takie palenisko do fi 120, to dlaczego zakładasz,że kolega Dawidowski nie znajdzie w okolicy fachowca równej klasy????? Ja kilku tam takich znam .

pzdr.

ps. Jeżeli chcesz zwiększyć wilgotność wzg. powietrza w swoim domu to albo intensywne , sztuczne nawilżanie albo ograniczenie prawidłowej wymiany powietrza ( stermosowanie ) lub pogodzenie się z przyrodą.

Bader
01-02-2012, 22:18
Witam.
Bader ... litości ... ludzie czytają ...
Ci sami ludzie "czasami" drzwi otwierają w swoich kominkach, choćby po to żeby drewno do nich włożyć ...
W opowieściach i tak mnie nie pobijesz bo "peleciakowy" piecyk to se można do rurki fi 80 mm podpiąć i będzie hulał że aż huczeć będzie ... a biokominki to tak w ogóle można bez komina i też jest cacuś-glancuś. No nie mówiąc już o zjawiskowych ostatnio i "nawetgrzejących" elektrycznych atrapach nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka od prawdziwego ognia ...
Skoro takie świetne wszystko, to weź i wprost propaguj kominy 14x14 cm jako najlepsze do kominków ... tylko zaznacz że najlepiej się podłącza do nich kominki "wełniane" :P (wybacz dygresję).
Pozdrawiam.

Nie propaguje średnic kominów a jedynie rozsądek.

I nie porównuj peleciaka do tego :D
pzdr

ps. nota bene do małych średnić świetnie pasują " przewietrzone " :P ( również wybacz )

Forest-Natura
02-02-2012, 08:55
Witam.
I co ? Takiego smoka podpiął byś do komina 14x14 czy nawet 16x16 ...?
Widziałeś Milę? Ten Twój "godin" czy też "filip" ma jeszcze prawie raz większą powierzchnię drzwi niż ona ...
Pomału tracę wiarę w Ciebie ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

Bader
02-02-2012, 23:55
Witam.
I co ? Takiego smoka podpiął byś do komina 14x14 czy nawet 16x16 ...?
Widziałeś Milę? Ten Twój "godin" czy też "filip" ma jeszcze prawie raz większą powierzchnię drzwi niż ona ...
Pomału tracę wiarę w Ciebie ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

Po wykładzie o wpływie kształtu przewodów dymowych na ciąg ( bardzo dobry- dzięki :) ) powinieneś wiedzieć ,że to samo tyczy się budowy paleniska. Fakt- u giermańców te kanciaste skrzynki, w co lepszych wersjach zakończone czymś a la wieżyczka z bunkra nie za bardzo sprawdzają się :P
Wkład ze zdjęcia , mimo że do najlepszych ( jeżeli chodzi o grzanie ) nie należy ma konstrukje przypominającą dymarkę z odpowiednią pojemnością czopucha i czymś ,co często ignorujecie- w miarę przyzwoicie wykonanym deflektorem, który działa ( jak każdy def. ) dwukierunkowo.
pzdr.

ps. Milę wiele razy montowałem, a wielkością jest ponad dwa razy mniejsza ( biorąc pod uwagę kształt )

Dawidowski_ok
03-02-2012, 22:02
Panowie macie jeszcze jakieś propozycje odnośnie wkładu dla mnie ? Myślałem o tarnavie professional max 18 image - i to narazie jedyny wybór, bo dovre 2176 cbsc odpada ze względu na dużą ilość złych opinii. Przypominam że ogranicza mnie średnica czopucha fi 160 oraz budżet w jakimś tam stopniu (bo i tak nie umiem nic znaleść co by miało fi 160 i było lepsze od tarnavy).

Kominki Piotr Batura
04-02-2012, 07:43
To kupuj Tarnawę .

Dawidowski_ok
18-03-2012, 20:32
No to kupiłem - kominek tarnava Profesional max image 15 kW dokupiłem też żeliwny radiator (niby 2kW)

Natomiast mam problem z podłączeniem go do komina. Kominek ma czopuch 160 mm i takie też mam rury i komin, natomiast rura nie chce mi wejść do czopucha komina gdyż rura ma dz 165 natomiast komin dw 162 i teraz nie bardzo wiem co zrobić: szlifować czopuch komina ceramicznego (kamieniem na wiertarce) czy zastosować redukcje (170 - 150) tylko nie umiem takiej kupić robią takie na zamówienie ?, a znowuż o komin boje się że pęknie.

Co do DGP to zaszły pewne zmiany co do ilości kanałów - zamiast 4 rozdzielanych na 2, robiłem 8 - osobnych.
https://lh6.googleusercontent.com/-zseNzNUCQuk/T2Y_w-iMh7I/AAAAAAAABSg/Ixu3okzqec4/s1138/DGP%2520ostateczny.jpg

Kanały już rozłożone płaskie 50x150 z izolacją tam gdzie są anemostaty w suficie zastosowałem przejście z kanału na rurę 150. Tam gdzie są kratki skorzystałem z kształtek 150x50 kratki mają wymiar 210x140. Turbinę dałem BANAN 3 całość śmiga - natomiast jeszcze nie robiłem prób na ciepło i nie wiem czy dmucha wystarczająco. Jeśli dmuchałoby zbyt słabo zawsze można odłączyć mniej potrzebne kanały.

Trochę to miejsca zajmuje - myślę o tym żeby w późniejszym czasie zmienić rury spiro na kształtki
https://lh5.googleusercontent.com/-3J3UIdZJIV0/T2XpGoOx-mI/AAAAAAAABQo/Tue4xbr_SnY/s1024/20120318416.jpg

Kanały z którymi miałem najwięcej problemów
https://lh5.googleusercontent.com/-apMQKeIX5ZY/T2XpMhhBDMI/AAAAAAAABSA/NcyKfBgssLk/s1024/20120318428.jpg

Tak wygląda w styropianie
https://lh4.googleusercontent.com/-mjZBkEJtgrk/T2XpKCKe3uI/AAAAAAAABRU/zDxmxz2p38U/s1024/20120318422.jpg

ewa&mariusz
12-09-2012, 11:37
Witam. Odświeżę trochę temat, aby nie zakładać nowego. Chciałbym się dowiedzieć jakiej średnicy ruru najlepiej zastosować do DGP. Będę robił podwieszany sufit i chciałbym już zamontować taką rurę do jednego z pomieszczeń.
Dawidowski_ok jak tam Twój kominek o rozprowadzenie powietrza po domu.
Pozdrawiam

romole
12-09-2012, 11:55
Zawsze lepiej wieksze...
Optymalne dla grawitacyjnego: 150mm,
dla wymuszonego: 125mm

Natomiast, gdy komuś zależy na komforcie, to dochodzi wiele składowych ściśle uzależnionych od odległści, temperatury, wydajności itp.

ewa&mariusz
14-09-2012, 09:02
Witam. Właśnie tak myślałem, jednak nie za bardzo mogę obniżyć sufit o 15 czy 16 cm, a czy mogę zastosować przewody płaskie 50x150 i zaizilować je wełną do izolacji kominków. Ten kanał będzie maił jakieś 3 m długości i będzie biegł w linii prostej ze załamaniem od kominka i przy wejściu w ścianę do kratki. Czy może jakoś to inaczej rozwiązać.
Pozdrawiam

romole
14-09-2012, 11:59
Pole przekroju płaskiego, to połowa średnicy 125mm...
Kanał płaski obok drugi i dwa wyloty w różnych miejscach w pomieszczeniu.
Przy małych przekrojach i jednym wylocie zaczyna się tęsnkota za ciszą.

ewa&mariusz
14-09-2012, 13:45
Witam. To zaczyna się robić lipa. Dwa wyloty, dwa kanały. Nie tak myślałem, ale lepiej zeby nie było za głośno.
A czy izolacja tych kanałów płaskich wełną do kominka wystarczy .
Zobaczę jeszcze może upchnę 125 w izolacji.
Pozdrawiam

romole
14-09-2012, 15:19
Do prostokątnych są gotowe rękawy izolujące.
Splaskaj izolowaną 125-kę i po problemie.

ewa&mariusz
17-09-2012, 06:56
Witam. Tak właśnie myślałem zrobić, wezmę 1 szt 125 trochę, jak piszesz splaskam i wejdzie.
Jedna wystarczy chyba?
Pozdrawiam

romole
17-09-2012, 19:05
Przy tak prostym przebiegu i niewielkiej odległości wystarczy.

ewa&mariusz
24-09-2012, 09:18
Witam. Mam jeszcze jedno pytanie, pewnie nie ostatnie. Mianowice chodzi mi o przejście tą rurą do pokoju i podłączenie jej do kratki nawiewnej.
Czy mam bezpośrednio samą rurą przejść przez strop, jakoś ją powyginać, i podłączyć do tej kratki;
czy podchodzę do stropu i tam muszę już zastosować jakies kolana i dopiero do kratki.

Szukałem i znalazłem jedynie takie kolana pod kątem 90 stopni, ale przejście z płaskiego kanału na okrągły do kratki
czy są takie aby były okrągłe z jednej i drugiej strony, czy jak pisałem powyginac rurę okrągłą i ją doprowadzić bezpośrednio pod kratkę i czy będzie jak ją podłączyć.
Pozdrawiam i dzięi

Dawidowski_ok
07-10-2012, 20:04
Witam ponownie po dłuższej przerwie - na budowie roboty dużo i niemiałem czasu aby zająć się kominkiem.

Teraz jest już po wylewkach i zabieram się za obudowę. Wszystko już przemyślałem i wiem jak chce żeby wyglądała. Proszę was o doradzenie co do szczegółów. No to tak obudowe robię z bloczków ytong 50 mm gr, izolacja od strony kominka to wełna z folia alu 30 mm, odległość wełny od kominka to 50 - 60 mm.
https://lh6.googleusercontent.com/-sq5vMWKfftQ/UHHN_P04wQI/AAAAAAAABTM/5YmuBk-JUZ0/s460/kom1.jpg

Kratki zakupiłem na dół 2 szt 300 x 165 mm wymiar wewnętrzny na górę takie same z żaluzjami, do komory jedną sztukę 45 x 165 (wstawię pionowo) i obok będzie jedna z wentylacji. całość będzie wyglądać tak :
https://lh6.googleusercontent.com/-iXTI4rjEEfY/UHHN_5Bx8MI/AAAAAAAABTc/VMk2bzl3APY/s576/kom2.jpg

Narazie etap jest wczesny pociągnołem 4 warstwy:

https://lh6.googleusercontent.com/-cB1dk-exS-c/UHHN-HdESRI/AAAAAAAABTA/aArKSma2t-A/s1024/20121006947.jpg

Zastanawiam się czy dodatkowo izolować za scianką kominka obudowy a ścianąkomina chodzi o obszar zakryklany na czerwono:
https://lh3.googleusercontent.com/-wl6qAmM9C8o/UHHRoPqZc4I/AAAAAAAABUA/TLrZJ3ToI_I/s784/kom3.jpg

brombel123
15-11-2012, 10:23
Witam!
Temat dotyczy projektu do DGP wiec nie będę zakładał nowego wątku ,tylko "podepnę sie" pod już istniejący. W swoim nowo wybudowanym domu mieszkam od kwietnia i najpierw chciałem sprawdzić jak sprawuje się kominek bez instalacji DGP, jednak po rozpaleniu kominka, w salonie i kuchni jest bardzo ciepło,a w sypialniach nawet przy otwartych drzwiach ,tego ciepła brakuje. Dlatego jeszcze przed nadejściem większych mrozów chciałbym poprowadzić instalacje do dystrybucji gorącego powietrza. Wstępnie naszkicowałem projekt mojej instalacji,ale bardzo zależy mi żeby forumowi Fachowcy go ocenili i podzielili się swoimi spostrzeżeniami.
Moja instalacja zakłada...
-Rozprowadzenie ciepłego powietrza do trzech sypialni, łazienki oraz toalety
-Zastosowanie turbiny ANeco (nie wiem czy wystarczy mi 400m3 czy powinienem zastosować 600m3) + regulator obrotów
-Rury prowadzone po poddaszy nieużytkowym, średnicy 150 do ostatnich rozgałęźników,a dalej średnica 125.
-zastosowanie filtra przed turbina, pominiecie bypasow i skrzynki rozdzielczej na rzecz trójników (ze wzgl. na hałas)
-kominek jest już zbudowany w technologii ciepłej, a wkład to austroflamm 65k. Rura do DGP została wyprowadzona na poddasze przy zabudowie kominka.
Z góry dziękuje za wszystkie rady i sugestie
http://img832.imageshack.us/img832/8753/dgpr.jpg[/URL]

romole
15-11-2012, 11:02
Turbina 600m3 + regulator obrotów.
Zamiast czwórnika zastosowałbym skrzynkę rozprężną (walka z hałasem) - bo miejsce na to jest.

brombel123
15-11-2012, 12:46
Turbina 600m3 + regulator obrotów.
Zamiast czwórnika zastosowałbym skrzynkę rozprężną (walka z hałasem) - bo miejsce na to jest.

Czy chodzi o tego typu skrzynkę?
http://allegro.pl/skrzynka-rozdzielcza-do-dgp-srrs-125-5x125-darco-i2776112632.html

Czyli 150/3x125 w miejsce czwórnika miedzy wc, łazienką i sypilanią, natomiast, trójnik między dwoma sypialniami zostaje tak,jak w projekcie?

romole
15-11-2012, 13:11
Czy chodzi o tego typu skrzynkę?
http://allegro.pl/skrzynka-rozdzielcza-do-dgp-srrs-125-5x125-darco-i2776112632.html

Czyli 150/3x125 w miejsce czwórnika miedzy wc, łazienką i sypilanią, natomiast, trójnik między dwoma sypialniami zostaje tak,jak w projekcie?

Trójnik może zostać. Jeżeli zależy Ci na zminimalizowaniu hałasu, to zamiast regulacji na anemostatach w odejściach do sypialni dałbym przepustnice.

romole
15-11-2012, 14:11
Nie zależy mi na reklamowaniu f-my D. ale za ich najnowszy produkt, czyli turbiny ANeco należą się słowa uznania!
W powiązaniu z regulatorem obrotów, to zestawik dla kojenia naszych uszu.

brombel123
15-11-2012, 19:29
Nie zależy mi na reklamowaniu f-my D. ale za ich najnowszy produkt, czyli turbiny ANeco należą się słowa uznania!
W powiązaniu z regulatorem obrotów, to zestawik dla kojenia naszych uszu.
Faktycznie ANeco to super turbina, podobno bardzo cicha i do tego oszczędniejsza względem AN1, AN2. Myślę ze warto dołożyć parę groszy i zafundować sobie w/w cacko
Trzeba w takim razie zamówić wszystkie elementy, zarezerwować w wypożyczalni otwornice i do dzieła. :)
DZIĘKUJE za wszystkie podpowiedzi!

andrzejpiotr
14-01-2013, 14:24
161125161126161127Witam
Praktyków i teoretyków DGP chciałbym zapytać o zdanie na temat mojego projektu takiej instalacji w domu (120-130 m2) bez poddasza. A że kominek jest położony w niekorzystnym miejscu - róg salonu - nie mogę wykorzystać samej grawitacji. Chodzi mi głównie o problem umieszczenia turbiny w miejscu, które będzie stosunkowo łatwo dostępne (filtr) i wyeliminowanie zbędnych hałasów. W związku z tym chciałbym zainstalować wentylator w garażu, pod stropem dzielącym salon z garażem i dalej wyprowadzenie instalacji do mieszkania i rozprowadzenie jej do poszczególnych pomieszczeń. Ten zamiar przedstawiłem już w wątku ogólnym. Były pozytywne i negatywne oceny. Może ktoś z Was ma takie rozwiązanie lub je gdzieś widział w działaniu? Proszę więc o zainteresowanie i rady. Jeżeli taki układ będzie sprawny, Waszym zdaniem. to będę miał kilka bardziej szczegółowych pytań. A może nasuną się Wam lepsze rozwiązania? Zamieszczam schematyczne rysunki.

Rikmen
15-01-2013, 16:07
Witam
Praktyków DGP Może ktoś z Was ma takie rozwiązanie lub je gdzieś widział w działaniu? Proszę więc o zainteresowanie i rady. Jeżeli taki układ będzie sprawny, Zamieszczam schematyczne rysunki.
@andrzejpiotr
Taki układ ma prawo zadziałać i zadziała,trzeba tylko odpowiednio zmontować:
1. wymontować termostat z turbiny,i zamontować tak jak pokazałem na rysunku kolor różowy, w kolanie(kolor zielony)
2. komorę konwekcyjną przesklepić(kolor niebieski),tak żeby zmieściło się kolano zasilające turbinę.(kolor zielony)
3.rurę zasilającą turbinę opuścić ok.20cm poniżej dolnej krawędzi kratki (kol żółty)
Dalej (za turbiną) według uznania i gustu,rury pochować,parter można zasilić od dołu jeżeli jest taka możliwość.
Mam takie rozwiązania niekonwencjonalne na swoim koncie ,działają od kilku lat bez żadnych problemów.
Pozdrawiam Rikmen

andrzejpiotr
16-01-2013, 15:29
Rikmen bardzo dziękuję za rzeczową i konkretną pomoc.
Będę dalej drążył temat:
1. turbina - jakiej wydajności zastosować? Może polecisz konkretny model
2. filtr - dedykowany do danej turbiny, czy inny najlepiej spełniający to zadanie?
3. termostat - możezastosować reg. obrotów z sondą temp., wiem z wcześniejszych postów i opisów turbin, że można ustawić wew. termostat na min. (5-10 st. C ale to może być za wysoka nastawa - zimny garaż), ale czy można zupełnie wyłączyć ten czujnik w turbinie (nie tracąc gwarancji) żeby pracą sterował tylko regulator obr.?
4. kolano na rurze zasilającej - jeśli dobrze rozumiem jest to kolanoa 180 st. , czy wówczas nie będą zbyt duże opory? a gdybym zastosował w okapie kratkę z żaluzją i w trakcie pracy całego systemu DGP zasłaniał ją (bo przy otwartej kratce i wyłączonej turbinie mógłbym grzać tylko salon - rekreacyjnie) , to może rurę zasilającą wyprowadzić (bez kolana) wysoko - pod sklepienie komory (rura spalinowa jest wprowadzona do komina ok. 0,5 m od sufitu i tutaj powietrze jest najbardziej nagrzane)
5. rura zasilająca, kolano - z jakiego materiału, z izolacją czy bez?

Rikmen
17-01-2013, 21:16
Pkt 1. Turbina Kom-600; AN-2 fi 150http://allegro.pl/turbina-kominkowa-an2-600m3-h-darco-lublin-i2937710114.html
Pkt 2.Filtr skrzynkowy-(rozpinany łatwy dostęp do wkładki,obsługi)http://allegro.pl/filtr-skrzynkowy-fi-150-firmy-kratki-i2952201367.html
Pkt 3.Dodatkowy termostat koszt ok. 30 zł. http://allegro.pl/termostat-do-wentylator-turbina-kominkowa-kominek-i2949021190.html
Pkt 4.Tak 180*
Pkt 5.Rura spiro, kolano sztywne stal KO, ocynk , czarne ect.
Nad sklepieniem izolacja,jeżeli w kanale za kominkiem w ścianie również izolacja,żadnych żaluzji w kratkach na czopuchu.
Pozdrawiam Rikmen.

andrzejpiotr
19-01-2013, 16:09
Witam
Początkowy odcinek instalacji mamy chyba omówiony. Ponownie dziękuję za rzeczowość i cierpliwość.
Mam jeszcze pytanie dotyczące podłączenia kominka do komina. Co sądzisz o wykorzystaniu rury spalinowej z radiatorem. Znalazłem takie w ofercie np. Darco, Bertrams. Czy faktycznie zwiekszają sprawność kominka?
A teraz dalszy odcinek DGP:
1. Z turbiny wychodzę termofleksem fi 150 i jeżeli uda sie, to bez pomocy kolan przechodzę przez ścianę do sąsiedniej piwnicy i od razu pionow przez strop do przedpokoju. A jeżeli kolana będą niezbędne, to jakie. Oczywiście 90* ocynk, ale czy są o łagodnych łukach (jak się nazywają), czy tylko jeden rodzaj?
2, W przedpokoju przy podłodze planuję pierwszy anemostat (an 1). Czyli w tym miejscu muszę zamontować trójnik np. typu T 150/150/125 i bezpośrednio do niego montuję anemostat? Przewód w mieszkaniu będzie obudowany płytą g-k. Czy jeżeli płyta przylega do rury i trójnika to da się zamontować kratkę/anemostat tak że jest zlicowany z płytą g-k? Może są jakieś specjalene trójniki z wąskimi kołnierzami (jak się nazywają)?
3. Dalej w górę i pod sufitem w prawo (kolano?), potem ok. 1 m i trójnik T 150/150/125 (?) i krótkim przewodem termofl. 125 wchodzę do pokoju P2 i przy podłodze instaluję anemostat (an4). W pokoju P1 nie planuję anemostatu bo tu przebiega komin.
4. Ok. 3 m, przejście przez ścianę do jadalni i dochodzę do miejsca gdzie fi 150 rozdziela sie na dwie nitki fi 125. Przy czym fi 150 jest prostopadłe do fi 125. Co zastosować w tym punkcie? Coś co nie jest zbyt duże. Tak żeby od strony jadalni dało się zabudować płytą g-k na równi z przewodami fi 125.
5. Patrząc od str. jadalni - w prawo fi 125 ok. 0,5 m i trójnik T 125 (?) i w nim anemostat (an2, chyba że ten anemostat zamontować w trójniku/skrzynce w miejscu rozdzielenia fi 150/125?), i dalej fi 125 ok. 2 m i przejście przez strop do P3. Czy tu zastosować kolao 90*? Wyprowadzenie byłoby w podłodze w rogu pokoju (an5). Kratka czy anemostat?
6. W lewo ok. 3 m (kuchnia) dochodzę do ściany zewn, i przez strop przechodzę do P4 i podobnie jak w P3 wyjście w rogu w połodze i pytanie jw. Z an3 (w kuchni) chyba zrezygnuję, bo jak zauważyli inni forumowicze, jest blisko kratki wentylacyjnej i ciepłe powietrze uciekało by na zewnątrz.
Proszę przeanalizuj ten opis, opierając się na schemacie i wyraź swoje zdanie. Szególnie zależy mi na dobór odpowiednich kształtek, rozdzielazy, trójników, anemostatów, kratek. Zaproponuj konkretne modele, firmy itd.

andrzejpiotr
30-01-2013, 15:54
Witam
Tak dobrze szło i się zatrzymało...

damian.drz
04-03-2013, 12:20
Witam,
mam prośbę do montarzystów, urzytkowników oraz osoby znjące się na rzeczy. Planuję w domu rozprowadzenie systemu wymuszonego rozprowadzenia ciepła z kominka. Kominek to Tarnavva Unica Grand 20kw
Prosił bym o zerknięcie na mój schemat podłączenia.
Instalację będę wykonywał sam stąd moje niepewności.
Domek 190m2
Planuję turbinę BANANeco3 600m3 bądź 1000m3. Czy to dobry wybór. Może bez baypasu?
Przy całym tym mechanicznym rozprowadzeniu obawiam się tylko o szumy z turbiny i przewodów. Znajomy mnie tak nastraszył. Słusznie?

Pytania:
1. do jakiej wysokości powinny zchodzić rury spiro wewnątrz kominka, wyczytałem że 20cm poniżej kratek wywiewnych na parterze, czy u mnie to również się sprawdzi
2. słyszałem że te gotowe obudowy nakładane na kominek nie zabardzo się sprawdzają, ale tylko słyszałem...
3. jakiej wielkości powinna być komora dekompresyjna (wysokość od sufitu piętra) (proszę zauważyć że obudowa kominka będzie ciągnęła się przez 2 kondygnacje
4. kominek ma 2 zasilania powietrzem, jedno do paleniska, drugie opływające szybę. Czy potrzebuję ciągnąć z zewnątrz 2 rury pcv? czy wystarczy 1, tylko potem jak rozdzielić ją na 2 doloty?
5. wewnątrz kominka dajemy rusy spiro?
6. czy kratka zaciągające powietrze z pomieszczenia do dgp musi się znaleźć w tym miejscu i czy w ogóle musi?
7. jaki przewód z regulatora powinieniem pociągnąć do turbiny? Czy wystarczy zasilanie 3x1,5?
...

Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie sugestie
Pozdrawiam

174269

romole
04-03-2013, 20:23
Napracowałeś się przy tym schemacie, to trzeba to wynagrodzić:
- przy tak pojemnej komorze baypas jest niepotrzebny,
- przy wymuszonej instalacji szumu nie unikniesz, możesz walczyć z decybelami (termoflexy perforowane),
- nie łączy się grawitacji i wymuszonej,
- przejście przewodów przez komorę izolacyjną tylko w izolacji,
- zasilanie powietrzem z zewnątrz tylko jedną rurą (do spalania). Twoja dwururka powodowałaby lekkie nadciśnienie i przez to miałbyś zwiększoną stratę ciepła,
- dobór wielkości aparatu, to jest rzecz najważniejsza, na którą wpływ, oprócz kubatury, ma opór instalacji. A to już trzeba policzyć...

coppi
06-03-2013, 08:55
- przejście przewodów przez komorę izolacyjną tylko w izolacji,


Chciałem o to dopytać. Czyli w komorze dekompresyjnej tylko przewody termoizolowane?? Planuję komorę oddzielić płytą krzemianową, to połączenie spito-termo zrobić w tej płycie (ewentualnie na podłodze komory dekompresyjnej??)

Onufry525
02-04-2013, 09:10
Witam.

Biję się z myślami dotyczącymi instalacji kominka z dystrybucją ciepłego powietrza.
Potrzebuję jednak kilku porad technicznych.
1. Jaki kominek będzie najlepszy dla ogrzania mieszkania parterowego o pow. 60 m2?
2. Czy z rusztem żeliwnym, czy wykładany szamotką?
3. Podobno można zaoszczędzić nawet do 40% dozując powietrze z zewnątrz do komory spalania. Jak to rozwiązać technicznie. Czy można pociągnąć dolot z 2 przegrody kominowej, czy osobno z zewnątrz doprowadzić. I jakim przewodem czy może być PCV czy rura izolowana lub inny wynalazek? Oraz jak regulować dopływ powietrza? Kominek z dystrybucją ciepłego powietrza.
4. Pomyślałem iż zamiast obudowy zajmującej jednak sporo miejsca zamontuję kominek w ścianie. I tu kolejny problem czy mogę go zabudować całkowicie tak jak na obrazku załączonym poniżej? Myślałem o jakiś schowkach na drzewo i akcesoria na drzwiczki magnetyczne takie jak się montuje w łazienkach do liczników i zaworów.
http://obrazki.elektroda.pl/8624587300_1361259774.jpg
5. Wyczytałem też o jakiś nawiewach wspomagających cyrkulację grawitacyjną ciepłego powietrza. Kominek będzie narożny w środkowym pokoju. Drugi pokój jest przez ścianę więc myślę iż tu nie będzie problemu przekuję się przez ścianę i po kłopocie. Trzeci pokój natomiast jest oddalony od pieca o około 10mb i tu już pewnie będzie potrzebne wsparcie. Jaki nawiew zastosować?
Będę wdzięczny też za jakieś info (rysunki, zdjęcia) jak zaizolować wkład aby nie tracić niepotrzebnie ciepła.

piotr.nowy
08-04-2013, 11:27
To ja tez podłączę się do tematu z pytaniem. W planach jest DGP grawitacyjna . I mam jedną wątpliwość:
Czy dystrybutor powinien/musi być izolowany? Jeśli tak to wełna od wewnątrz dystrybutora czy od zewnątrz?

bohusz
08-04-2013, 14:26
To ja tez podłączę się do tematu z pytaniem. W planach jest DGP grawitacyjna . I mam jedną wątpliwość:
Czy dystrybutor powinien/musi być izolowany? Jeśli tak to wełna od wewnątrz dystrybutora czy od zewnątrz?

Dystrybutor nie musi być. Za dystrybutor może być obudowa kominkowa.

Ja bym unikał za wszelką cenę stosowania wełny w budowaniu kominka.
Pozdrawiam

DANIEL SIS
08-04-2013, 16:35
To ja tez podłączę się do tematu z pytaniem. W planach jest DGP grawitacyjna . I mam jedną wątpliwość:
Czy dystrybutor powinien/musi być izolowany? Jeśli tak to wełna od wewnątrz dystrybutora czy od zewnątrz?
To zależy czy musi czy nie musi być dystrybutor. Zależy jak daleko są wyloty powietrza. Jak duże pomieszczenia, jaki wkład. Dystrybutor stosuje się do stworzenia takiego ciśnienia powietrza i odpowiedniego jego nagrzania, żeby w odpowiednich ilościach i temperaturze docierał do pomieszczeń grawitacyjnie. Bo może lecieć za słabo i będzie zimno albo za mocno i się przegrzeje...
Czy się izoluje czy nie taki dystrybutor....mozna wykonać dystrybutor z blachy i obudowa będzie izolatorem albo dystrybutor zrobić z płyt krzemianowych czy wermikulitowych...

piotr.nowy
08-04-2013, 17:34
Dziękuję Panowie!

Trociu
03-11-2013, 22:37
Przyłączę się i ja, bo nurtuje mnie chyba prosta sprawa. Do niedawna DGP miało być oparte o turbinę pchającą powietrze do 4 pomieszczeń. W tym celu z obudowy kominkowej idzie rura fi160 na poddasze. Jednak ostatnio koncepcja się zmieniła i dogrzewane DGP mają być tylko 2 pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio nad kominkiem. I teraz czy:
- zostawić to wyprowadzenie fi160 z obudowy i na poziomie +1 zrobić trójnik redukcyjny na 2x fi125 i rozejście do pokoi (http://www.darco.com.pl/oferta-produktowa/art,49,yrs.html)
- zmienić wyprowadzenie na 2x fi125 jedno obok drugiego i iść na +1 obok siebie równolegle i tam do pokoi

sebm
27-11-2013, 17:05
Witam, podłączę się:)
wylot ciepłego powietrza z kominka mam rurą 125. Czy mogę podłączyć turbinę z fi 150, czy są jakies przeciwskazania? np AN2

i pytanie drugie, czy mogę użyć do dgp przewodu elastycznego przeznaczonego do wentylcji? mam zabudowany w suficie kawałek jakieś 3m

Trociu
28-12-2013, 20:54
- zostawić to wyprowadzenie fi160 z obudowy i na poziomie +1 zrobić trójnik redukcyjny na 2x fi125 i rozejście do pokoi (http://www.darco.com.pl/oferta-produktowa/art,49,yrs.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.darco.com.pl%2 Foferta-produktowa%2Fart%2C49%2Cyrs.html))
Poszedłem tą ścieżką. Póki co działa i sprawuje się.

Myszor_Bud
03-11-2014, 19:51
Witam szanownych forumowiczów.

Nie chciałem zakładać nowego wątku więc podłączam się do dyskusji. Mam kilka pytań dotyczących DGP, które chciałbym wykonać samodzielnie. Mam niestety parę niedogodności:

-kanały, muszą być prowadzone w podłodze. Przewidywane warstwy to 5cm styropianu + 5cm wylewki.
-dość niefortunny układ pomieszczeń wymusza na mnie umieszczenie turbiny w pokoju- patrz schemat. Chcę zabudować tą wnękę ścianką z płyt G-K i zaizolować akustycznie płytami z wełny mineralnej. Dostęp do turbiny będzie w postaci drzwiczek przesuwych, lub coś tego typu.

Rozrysowałem sobie prowadzenie kanałów. Chcę aby kominek ogrzewał salon (pomieszczenie 6- rys. parteru) i pokoje (pomieszczenia 3, 4, 5, 9- rys. piętra). Mam do Was następujące pytania:

1. Czy rozrysowany schemat instalacji ma w ogóle prawo zadziałać? Czy rozlokowałem kratki w odpowiednich miejscach?
2. Czy istnieje możliwość odcięcia nawiewu do poszczególnych pomieszczeń? Przykładowo odciąć pomieszczenie 3 i 4 na piętrze?
3. Czy istnieje możliwość wyłączenia turbiny i całkowitego odcięcia dopływu gorącego powietrza do pomieszczeń na piętrze?
4. Czy można instalować kanały i kratki nawiewne w ścianach z płyt G-K?
5. Kratki nawiewne powinienem instalować min. 30cm nad podłogą, czy np. poprowadzić kanały wyżej i ulokować je pod sufitem?

Na chwilę obecną to wszystkie pytania. Później będę męczył dalej. Wstępnie dobrałem wkład kominkowy o mocy 12kW. Producent kratki.pl model MAJA. O turbinach nie mam pojęcia, nie wiem na jakiej podstawie ją dobrać, najpierw muszę wiedzieć czy DGP u mnie zadziała. Odległości orientacyjne między rozdzielaczem a punktami nawiewnymi to:

pkt. A- ok. 7,5-8m
pkt. B- ok. 5m
pkt. C- ok. 5,5m
pkt. D- ok. 3,5

Za wszelkie odpowiedzi, porady i pouczenia z góry dziękuję. Poniżej zamieszczam rozrysowane przeze mnie schematy i rzuty kondygnacji:
1.jpg- wyszczególnienie elementów instalacji (wstępne oczywiście)
2.jpg- rzut piętra ze szkicem prowadzenia kanałów
3.jpg- rzut parteru z lokalizacją kominka
287304287305287306

Forest-Natura
03-11-2014, 20:45
Witam.
Nierealne żeby dobrze wykonać. Kanał ma wysokość 5 cm ale musi być zaizolowany na około wełną. Rękawy do izolacji można sobie w ... wsadzić. Realną izolację daje 2,5 cm wełny. Czyli masz już 10 cm plus wylewka.
Pisałem już o tym w kilku wątkach na FM.
Oprócz wentylatora musisz zmieścić tam jeszcze prawie tej samej wielkości filtr z realnym dostepem, bo musisz go czyścić 2-3 razy w miesiącu. Czyli masz już drzwiczki dwa razy większe niż planowałeś.
I dalej nie masz ogrzewania np. w obydwu łazienkach, a bez sensu jest robić system grzewczy dla całego domu i pominąć w nim łazienki.
Odpuść sobie kanały i zrób DGP na poddaszu nieużytkowym. Będzie lepiej, prościej, bez zbędnego kombinowania.
Pozdrawiam.

SeBudowniczy
05-03-2015, 21:31
Witam serdecznie

Zastanawiam się nad nie wymuszonym DGP. Czy taki projekt ma sens ?
Rury z kominka w izolacji (fi 100) ciągnę pod sufitem na parterze dopiero w odpowiednich miejscach przebijam się na piętro (z okrągłej na kwadratową i wyrzutnia znowu okrągła aby zamontować anemostat) Wyloty oznaczyłem gwiazdkami.
Łazienka na parterze miała by wylot przy suficie. Pozostałe docieplane pomieszczenia na piętrze to : sypialnia, korytarz, dwie sypialnie mniejsze i łazienka.

Jak sądzicie czy jest sens bawić się w DGP bez turbiny ?
Czy siłą grawitacji ciepło doleci w te miejsca ?
Czy Konieczna będzie druga rura dolotowa powietrze do kominka która dostarczy powietrze, później rozprowadzane w DGP ?

Z góry dzieki za odpowiedzi i pozdrawiam
Seb

307438307439

Moniskaja
20-08-2015, 11:06
Witam serdecznie,
Temat jakby trochę zamarł jednak mam nadzieję że ktoś tu jednak jeszcze zagląda i rowieje moje wątpliwości. Planujemy z mężem DGP w naszym domku (ok 130 m2). Najlepszym i chyba jedynym sposobem rozprowadzenia ciepłego powietrza na piętrze będzie umieszczenie rozdzielacza na strychu i stamtąd poprowadzenie kanałów do poszczególnych pomieszczeń. Wyloty będą wtedy umieszczone w suficie. Czy takie rozwiązanie da nam oczekiwany efekt? W końcu ciepłe powietrze unosi sie do góry. Czy w takim razie pomieszczenie będzie właściwie dogrzane?
Z drugiej strony mamy dylemat co zrobić z pomieszczeniami na parterze? Najlepiej było by pokój sąsiadujący z kominkiem dogrzać grawitacyjnie, ale czytałam że nie powinno się łączyć tych dwóch rozwiązań... Kolejny problem to dogrzanie łazienki na dole ;/ Może ktoś ma na to wszystko jakiś pomysł?

Konto usunięte_12*
22-08-2015, 21:34
Może ktoś ma na to wszystko jakiś pomysł?
Pytasz tak, jak byś znała nieco temat, a już na wstępie brak precyzji.
O jaki (dokładnie!) rodzaj DGP ci chodzi? Wymuszony (turbiną), "grawitacyjny" czy "mieszany" :confused:
Z jednej strony piszesz, że wiesz, że ciepłe powietrze unosi się do góry,
a z drugiej strony chcesz wyloty umieścić pod sufitem.
Jeśli planujesz DGP z turbiną, to skąd obawa o pomieszczenia na parterze? Niby skąd ta pewność, że najlepiej byłoby pokój sąsiadujący z kominkiem dogrzać grawitacyjnie :confused:
Z tego chaosu wynika dla mnie wniosek, że nie warto trapić się tymi problemami i najlepiej zlecić temat sprawdzonej ekipie :)

wadza
18-10-2015, 09:44
witam! mam kominek viking scat 14kw z zewnetrznym doplywem powietrza i z cieglem regulacyjnym wylozony w srodku szamotem.interesuje mnie podlaczenie systemu dgp .mieszkanie na poddaszu w kamienicy 60m2.do ogrzania 3 pokoje.wysokosc pokoi 2.5m.mam kilka pytan:
jaka moze byc odleglosc turbiny od kominka aby zasysala cieple powietrze i jaka polecacie

onkiel
21-05-2019, 07:12
Witam, w związku z planowanym remontem domu z lat 50 zamierzam rozprowadzić ciepłe powietrze z kominka systemem dgp. Rury, dmuchawa z baypasem zamierzam poprowadzić poddaszem które na obecną chwilę jest graciarnia. Dodatkowo zamierzam założyć ogrzewanie foliami z podczerwienią pod panelami sterowane czujnikami powietrze/podłoga. Na planie zaznaczyłem czerwonym kolorem nawiew ciepłego powietrza a kolorem niebieskim wywiew wentylację z łazienki i ubikacji. Dom jest murowany i zamierzam go ocieplic 15 cm wełny ( zastanawiam się nad 10 cm). Poddasze docelowo też będzie ocieplone ale to z czasem będzie robione. Powiedzcie czy dobrze myślę i czy coś jest do poprawienia. Co do kominka to jeszcze nie wiem jaki model ani jaka moc i tu też liczę na waszą pomoc w wyborze. 430588