PDA

Zobacz pełną wersję : Odpowietrzenie kanalizacji - problem



Tysonq
29-01-2012, 23:08
W październiku podłączyłem odpowietrzenie kanalizacji pod "kominek wentylacyjny" umieszczony na dachu. Wszystko było ładnie pięknie do pewnego dnia, w którym pojawił się niesamowity smród w dwóch łazienkach (na parterze i piętrze). Odłączyłem rurę od kominka i zostawiłem ją tak w odstępie ok. 10cm od kominka. Można powiedzieć, że pomogło w 70%, bo na piętrze smród zniknął, a na parterze się znacząco zmniejszył. Dlaczego tylko w tych dwóch pomieszczeniach tak "pachniało", a w piwnicy gdzie jest kuchnia i łazienka nic nie było czuć?
Tak myślałem, że kominek wentylacyjny powinien być ocieplany, ale przecież skropliny nie przeszkadzają i jak coś to zleci do kanalizy.
Czyżby kominek zamarzł?
Dodam, że w dachu są jeszcze 2 kominki do wentylacji 2 pokoi i 2 łazienek, ale nie ma opcji, żeby przez nie zaciągało, bo są po drugiej stronie kalanicy.
Acha, kanalizacja miejska.

akwedukt76
31-01-2012, 20:22
Z tego co wiem, kanalizacje sie napowietrza, a nie odpowietrza.
Załóz kilka napowietrzaczy - powinno pomóc.

Pozdrawiam.

Tysonq
31-01-2012, 21:45
Teraz jest kominek na dachu i jest problem. Przez 11 lat była rurka pcv zakończona kolankiem 90* bez kapturka/daszka wystawiona przez ścianę w szczycie budynku i żadnych smrodów nie było. Na chłopski rozum to coś z tym kominkiem musi być nie tak.
w ktorym miejsce trzeba montować te napowietrzacze?

akwedukt76
01-02-2012, 08:45
Teraz jest kominek na dachu i jest problem. Przez 11 lat była rurka pcv zakończona kolankiem 90* bez kapturka/daszka wystawiona przez ścianę w szczycie budynku i żadnych smrodów nie było. Na chłopski rozum to coś z tym kominkiem musi być nie tak.
w ktorym miejsce trzeba montować te napowietrzacze?

Zalezy ile punktow . Np, możesz załozyc przy zlewozmywaku, umywalce- to na fi 50, możesz także przy WC - fi 110 .
napowietrzanie słuzy tylko do tego , aby woda spływała np z umywalki.

Mozesz to załozyc np, przy syfonach- wkładasz trónik i po sprawie.
Ważne- napowietrzacze powinny być pod kątem prostym.

Pozdrawiam.

Tysonq
01-02-2012, 15:47
Oczywiście można zainstalować napowietrzacze, tylko jest taka sprawa, że woda spływa super.
Najbardziej zastanawia mnie fakt, że przez 11 lat było dobrze, a teraz zaczął się problem.

edde
01-02-2012, 18:25
ja rozumiem, ze internet jest w pewnym sensie anonimowy i klawiatura dużo zniesie ale proponowanie koledze montażu na gotowej instalacji i w kazdym punkcie zaworu napowietrzajacego (który z zasady jest gorszym rozwiazaniem niż wentylacja pionu kanalizacyjnego) oraz stwierdzenie, ze "napowietrzanie słuzy tylko do tego , aby woda spływała np z umywalki." jest już ostrym przegięciem
Tysonq, chociaż na poważnie nie bierz tych porad !
pod ten kominek masz podłaczoną tylko wentylację kanalizy czy coś jeszcze zatrójnikowane?
owszem, jest taka opcja, że kominek w przestzreniach między "talerzykami" złapał tyle lodu, ze zamarzł, choć mało prawdopodobna, ale możliwa, szkoda, ze w tym momencie nie sprawdziłeś tego organoleptycznie u źródła czyli na samym kominku
spotkałem sie z taka sytuacją smrodku z kanalizy miejskiej gdy podłaczono w jeden kominek wentylację tam akurat piwnicy i kanalizy, w pewnych warunkach zaciągało nieprzyjemnie, często też czuć miejskie zapachy przy wyschniętym syfonie w brodzikach czy wpustach (kratkach) podłogowych

Tysonq
01-02-2012, 19:16
jakbym brał do siebie te rady, to już miałbym zamontowany napowietrznik przy każdym podejściu hehe
edde od razu zwróciłeś uwagę na kominek, tak samo jak ja, bo kiedyś bez kominka było ok. Doszedł nowy element i pojawił się problem.
Do kominka mam podłączone tylko odpowietrzenie czyt tam napowietrzenie kanalizy, nic więcej.
Tak myślę, żeby nieco poprawić podejście do tego kominka, bo zastosowałem tam dwa kolanka, 90 i 67 stopni, że tak powiem 67* w prawo, a 90 w lewo.
Może za dużo tych załamań? Oragnoleptycznie nie sprawdziłem, czy kominek zamarzł, bo jest za daleko od wyłazu, a od dołu nie miałem akurat drabiny, żeby włożyc tam rękę. Świeciłem lampką i niby z zewnątrz było widać światło światło, ale przez lód też światło przebije. Puściłem gorące powietrze, żeby go odmrozić, ale nie zauważyłem, że jakieś duże ilości wody spływały - zwykłe skropliny.
Tak to wygląda:
9869598696

Tysonq
02-02-2012, 12:29
Dziś rano zauważyłem jak wygląda mój kominek. Zdjęcie kiepskiej jakości, bo na pełnym zoomie i w dodatki telefonem.

98786

Jak zaradzić zamarzaniu kominka? Czy jest to wina, że kominek jest nieocieplany?

edde
02-02-2012, 18:52
raczej nie da rady go ocieplić tak, żeby nie zamarzało w takich ekstremalnych sytuacjach, a te kominki w wersji "ocieplanek" to sa tylko z nazwy - mają ocieplony ten odcinek, który na fotce wygląda na zwężony, pod i nad nie ma grama ocieplenia, nawet jak szczelnie docieplisz aż do samych "talerzyków" to one same będą najzimniejsza częścią, dyszą tego układu i na nich będzie się wykraplała wilgoć z kanalizacji, odpiewtrzającej sie w tych warunkach kanalizacji (co ponoć wg akwedukt76 w kanalizacji nie następuje ;) )

Tysonq
02-02-2012, 19:34
przez 11 lat wystawała rurka ze ściany i było dobrze. Chyba muszę wrócić do tego rozwiązania, przynajmniej w okresie zimowy :confused:

edde
02-02-2012, 20:11
albo znaleźć inne rozwiazanie zakończenia kominka, jakaś wyrzutnia dachowa o większym polu przekroju moze by nie zamarzała?, ale tu już trzeba by chyba fachowców od wentylacji pognębić

kajmanxxl
02-02-2012, 21:47
coś dziwny ten kominek, zawsze zakładam zwykły najtańszy plastikowy daszek na rurę i nigdy nie spotkałem się za takim problemem, jedno co mi się nasuwa to czy ta rura poniżej w domy jest jako prosty odcinek czy ma może zakręty, bo jeśli tak to może niemieć ciągu takiego jak w kominach, wiadomo rury nie wyprostujesz ale może pomyśleć nad wymuszeniem ciągu

Tysonq
03-02-2012, 06:26
Tak jak pisałem wyżej podłączenie kominka jest za pomoc dwóch kolanek. Rozbiorę wszystko, rozmrożę kominek i postaram się połączyć w prostszy sposób, żeby zakrętów było jak najmniej. Po prostu wywalę największe kolanko.
Czy na nowym dachu montujesz ludziom zwykły szary pcv?? W moich okolicach wszędzie są takie kominki do odpowietrzania kanalizy, a nawet do wentylacji pomieszczeń.
Mam nadzieję, że przy takich mrozach udami się go rozmrozić :)

kajmanxxl
03-02-2012, 17:15
Tak jak pisałem wyżej podłączenie kominka jest za pomoc dwóch kolanek. Rozbiorę wszystko, rozmrożę kominek i postaram się połączyć w prostszy sposób, żeby zakrętów było jak najmniej. Po prostu wywalę największe kolanko.
Czy na nowym dachu montujesz ludziom zwykły szary pcv?? W moich okolicach wszędzie są takie kominki do odpowietrzania kanalizy, a nawet do wentylacji pomieszczeń.
Mam nadzieję, że przy takich mrozach udami się go rozmrozić :)
są różne kolory czarne, brązowe, szare