PDA

Zobacz pełną wersję : Kanały flex czy spiro?



bitter
30-01-2012, 07:59
Zainspirowany wiadomością od pewnego użytkownika postanowiłem zadać to pytanie na forum. Będę wdzięczny za opinie ludzi już użytkujących.

Za spiro przemawia:

- cena
- łatwość prowadzenia
- tłumienie szumów

minusy to

- trudniejsze (niemożliwe?) czyszczenie
- możliwość przypadkowego zgniecenia
- większe opory instalacji

Tyle teorii, którą znam. Zależy mi na instalacji cichej, na co dzień pracującej z wydajnością 100 - 150 m3/h, kanały w stropie drewnianym bardzo dobrze ocieplonym.

miki121
30-01-2012, 10:22
Zainspirowany wiadomością od pewnego użytkownika postanowiłem zadać to pytanie na forum. Będę wdzięczny za opinie ludzi już użytkujących.

Za spiro przemawia:

- cena
- łatwość prowadzenia
- tłumienie szumów

minusy to

- trudniejsze (niemożliwe?) czyszczenie
- możliwość przypadkowego zgniecenia
- większe opory instalacji

Tyle teorii, którą znam. Zależy mi na instalacji cichej, na co dzień pracującej z wydajnością 100 - 150 m3/h, kanały w stropie drewnianym bardzo dobrze ocieplonym.

Ale tu chyba koledze chodziło o rurę typu flex??
A nie spiro :)
Pozdrawiam

KrzysztofLis2
30-01-2012, 16:03
A po co chcesz czyścić kanały wentylacyjne?

kangaxx
30-01-2012, 16:24
jak to po co?
a po co daltonista kupuje kolorowy telewizor?

tam gdzie jest wymóg samitarny tam robić trzeba z właściwych materiałów, w domkach wymogu tego nie ma więc nie tylko spiro ale i inne są właściwe, twierdzenie że tylko spiro można wytłumaczyć "przyzwyczajeniem" kogoś albo firmy, kto całe życie walił kanały gdzieś w obiektach przemysłowych, a jak jakiemuś głupkowi zachciało się takiego czegoś w domu to czego nie, ale z czego się robi? no ze spiro, ciekawe tylko że skoro trzeba czyścić to dlaczego nie trzeba montowania w tym np czujników dwutlenków, tlenków i innych takich? no bądźmy konsekwentni :)

bitter
30-01-2012, 18:13
Ale tu chyba koledze chodziło o rurę typu flex??
A nie spiro :)
Pozdrawiam

A jasne i oczywiste ;-) chodziło o flexa ;-)

bitter
30-01-2012, 18:14
A po co chcesz czyścić kanały wentylacyjne?

Nie jestem pewien czy chcę więc ten argument może być odsunięty. Więc co flexy?

miki121
30-01-2012, 20:38
Flexy to najpopularniejsze słowa w dziale rekuperacja :)

bitter
30-01-2012, 21:02
No ale to jeszcze nic nie znaczy ;-)

M K
30-01-2012, 22:30
bitter, będziesz sam robił wentylację?

bitter
31-01-2012, 05:57
Tak, będę sam robił. Przecież to kilka dni pracy i to bardzo miłej. Ja będę układał gołe rury spiro lub flex (no właśnie które?) pomiędzy dolnym pasem wiązarów (strop drewniany) i upychał pomiędzy to wełnę. Projekt zamierzam kupić na Allegro za 300zł. Co tu może być trudnego?

Mam jeszcze wątpliwości co do tego czy trójniki czy skrzynki rozprężne :rolleyes:

KrzysztofLis2
31-01-2012, 08:04
ciekawe tylko że skoro trzeba czyścić to dlaczego nie trzeba montowania w tym np czujników dwutlenków, tlenków i innych takich? no bądźmy konsekwentni :)
No właśnie ja wcale nie jestem przekonany, że trzeba czyścić kanały WM. Ale nie chcę tu robić offtopicu w wątku i wdawać się w dyskusję na ten temat. :)

ProMyst
31-01-2012, 09:13
kominy wentylacyjne też czyścicie?

homecactus
31-01-2012, 10:02
Ja ogólnie też nie jestem przekonany co do tego czyszczenia, ale:

- kominów wentylacyjnych się nie czyści, ale one są tylko "wywiewne", więc nawet jeśli się "ubrudzą", to powietrze z kominów nie wpada do domu
- w wentylacji mechanicznej z odzyskiem mamy też kanały nawiewne - te może warto mieć możliwość przeczyścić - ja tego nie wiem, sam planuję wentylację i mnie to zastanawia. Wolałbym zrobić z flexa, bo znacznie taniej i łatwiej (sam będę robił), ale też mam obawy, jak to będzie wyglądać za 15-20 lat.

ProMyst
31-01-2012, 12:07
Ja ogólnie też nie jestem przekonany co do tego czyszczenia, ale:

- kominów wentylacyjnych się nie czyści, ale one są tylko "wywiewne", więc nawet jeśli się "ubrudzą", to powietrze z kominów nie wpada do domu

jesteś pewien że są tylko wywiewne? :D zakładasz że będzie działać prawidłowo.
przy WM masz filtry i to jest dopiero czyste

bitter
31-01-2012, 12:31
To jak z tymi kanałami. Lepiej na flexach? Czy w przypadku flexów bawić się jeszcze w skrzynki rozdzielcze czy trójniki wystarczą?

kangaxx
31-01-2012, 15:11
na skrzynkach masz równiejszą dystrybucję a jak ci się zachce wyciąg w kuchni do tego zapiąść to trójnikowa się wyłoży, no chyba że umiesz i chce ci się na dokładkę liczyć

bitter
31-01-2012, 17:47
Wyciąg w kuchni już postanowiłem, że będzie tylko pochłaniacz. Takie skrzynki rozprężne można kupić? Przy okazji znalazłem system oparty na rurach "plastikowych" - ktoś już może coś takiego testował? http://allegro.pl/skrzynka-rozprezna-supertuboflex-3x75-125mm-i2085977201.html

kangaxx
31-01-2012, 21:48
cała masa tego już działa w domkach, powoli spirówki oddają pola temu systemowi, myślę że za kilka lat spora większość wm będzie wykonywana w tym systemie

miki121
31-01-2012, 23:30
cała masa tego już działa w domkach, powoli spirówki oddają pola temu systemowi, myślę że za kilka lat spora większość wm będzie wykonywana w tym systemie


System nie jest zły :)
Fajnie go się robi :)
Mankament jeden cena materiałów na cały system :)
Już widzę jak na forum pojawią się pomysły że zamiast drogiego przewodu systemowego pójdzie w ruch kanalizacja, peszel elektryczny albo inne wynalazki żeby było taniej :)

kangaxx
01-02-2012, 00:40
te kanały nie są takie drogie, ponad 100% marży się kłania,

bitter
01-02-2012, 06:20
No jak dla mnie to super wynalazek, nie zgniata się itp ale skoro 1m flexa kosztuje średnio 3-4 zł a 1m tej rury ok 40 zł to chyba coś jest nie tak z tym wynalazkiem.

KrzysztofLis2
01-02-2012, 07:51
jesteś pewien że są tylko wywiewne? :D zakładasz że będzie działać prawidłowo.
przy WM masz filtry i to jest dopiero czyste
Kominy wentylacyjne będą tylko i wyłącznie wywiewne wyłącznie w przypadku wentylacji hybrydowej z wentylatorem na końcu komina.

Bo w zwykłej wentylacji grawitacyjnej, nawet stuprocentowo sprawnej, przez pół roku kanały funkcjonują jako wywiewne, a przez pół roku jako nawiewno-wywiewne, zależnie od wiatru. ;)

miki121
01-02-2012, 08:24
te kanały nie są takie drogie, ponad 100% marży się kłania,

Ciekawe 100% marży :)
Ale z tego co wiem to większość firm daje na to cieniutkie upusty..
Dodatkowo kolega niech policzy że na systemie rozdzielaczy i większych wydajności trzeba podejść do kratki 2-3 przewodami :)
Więc zamiast użyć np 100mb spiro lub flexa trzeba użyć np 200-300 mb tej rury :)
Następnie każdy punkt czy to nawiew czy to wyciąg musi mieć skrzynkę rozprężną co tworzy dodatkowe koszty..
No i skrzynki zbiorcze - rozdzielacze :)
Ogólnie też trzeba uwzględnić że dużo tych systemów ma ceny w euro i póki nie będzie za dużej konkurencji wśród dostawców to ceny za bardzo konkurencyjne nie będą :)

Pozdrawiam

bitter
01-02-2012, 16:20
Następnie każdy punkt czy to nawiew czy to wyciąg musi mieć skrzynkę rozprężną co tworzy dodatkowe koszty..

A po co skrzynka pod anemostat?

miki121
01-02-2012, 17:40
A jak podejdziesz tym przewodem fi 75mm x 2 pod anemostat???
Oglądałeś ten system dokładnie???

kangaxx
01-02-2012, 17:43
ależ miki ja wiem jak sie składa taką instalację, pisałem o cenach kanałów, systemair kilka razy chciał mi sprzedawać własne ale cena dołuje skutecznie,

miki121
01-02-2012, 18:21
ależ miki ja wiem jak sie składa taką instalację, pisałem o cenach kanałów, systemair kilka razy chciał mi sprzedawać własne ale cena dołuje skutecznie,

No to dlaczego piszesz po co ci skrzynka??
Chyba że sam zamówisz gdzieś w balcharni :)
I wtedy będzie taniej :)

kangaxx
01-02-2012, 20:36
A po co skrzynka pod anemostat?
ja?

miki121
01-02-2012, 20:54
ja?


Pomyliliście mi się przepraszam ;)

bitter
02-02-2012, 07:27
hahha ja pisałem bo nie wiedziałem. Teraz już wiem i na pewno nie kupię

bitter
04-02-2012, 05:31
Ktoś się wypowie jeszcze w temacie flex czy spiro?

kangaxx
04-02-2012, 07:13
było x razy wałkowane...

Shooter10
11-02-2012, 17:01
A jak w pokojach wychodzą kanały? Umieszcza się je w ścianach czy w suficie?

miki121
11-02-2012, 17:21
A jak w pokojach wychodzą kanały? Umieszcza się je w ścianach czy w suficie?

No lepiej w suficie i nie przy samej ścianie :)
No chyba że zastosujesz nawiewniki - anemostaty narożnikowe :)

Shooter10
11-02-2012, 19:14
Czyli taki nawiew troszkę psuje estetykę pokoju :(

miki121
11-02-2012, 19:19
Czyli taki nawiew troszkę psuje estetykę pokoju :(

A niby dlaczego???

Shooter10
11-02-2012, 19:50
No wydaje mi się, że kratka w suficie nie w rogu i nie na środku bo tam żyrandol nie wygląda zbyt efektownie. Mógłby ktoś wrzucić zdjęcia jak to wygląda w rzeczywistości.

bitter
12-02-2012, 11:14
shooter to nie kratka tylko anemostat wujek google Ci podpowie jak to wygląda

Shooter10
12-02-2012, 12:08
Nazwa może inna ale wygląd taki sam. Kratki mamy różnorakie obecnie. No i nadal chciałbym to zobaczyć na zdjęciach w wykończonym już mieszkaniu. A inna teraz sprawa to rury od wm. Czy one są tak potężne jak na zdjęciu poniżej? Jeśli tak to będę miał spory problem z zagospodarowaniem poddasza. Ukrycie ich w podłodze raczej nie wchodzi w grę.

http://imageshack.us/photo/my-images/408/63887245.jpg/

kangaxx
12-02-2012, 18:41
nie tylko takie, kanały mają różne kształty i wymiary tak samo jak materiał z jakiego są zrobione, na zdjęciu masz zdaje się izolowaną sztywną spirówkę,

Shooter10
12-02-2012, 18:48
To co mam zastosować aby najlepiej udało się to zamaskować i jednocześnie dobrze funkcjonowało?

pawelpiwowarczyk
13-02-2012, 22:11
Przy spiro dojdzie koszt tłumików.
Czy fleksy występują w różnych odmianach (np. z grubszej/cieńszej folii aluminiowej)?
Są jeszcze kanały a'la flex ale z foli poliestrowej. Sprzedają je również już gotowe, z izolacją.
http://www.instalacjebudowlane.pl/5235-26-90-przewody-wentylacyjne-elastyczne-od-bhres.html
Rozumiem, że trzymać się od nich z daleka?

Jest w tym wątku kilku praktyków i wykonawców. Pomóżcie proszę i odpowiedzcie mi w tym wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!&p=5195814&viewfull=1#post5195814 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek%21&p=5195814&viewfull=1#post5195814)
Dostaję szewskiej pasji. Pełno na forum dysput teoretycznych o WM (opłaca/nie opłaca się, czyścić/nie czyścić, z GWC/bez GWC), a jak przychodzi do odpowiedzi na konkretne pytania, na temat sposobu wykonania instalacji, to... cisza.

kangaxx
14-02-2012, 18:39
na forum pełno różnych zdań, bo każdy ma do własnego prawo :)

greennation
01-01-2014, 12:22
To jak z tymi kanałami. Lepiej na flexach? Czy w przypadku flexów bawić się jeszcze w skrzynki rozdzielcze czy trójniki wystarczą?

lepiej na flexach, ale przede wszystkim z powodu bardzo złej jakości spiro dostępnej u nas w sklepach (uwierzcie mi - jest kolosalna różnica między spiro pl a spiro europa zachodnia). Skrzynki rozprężne wpływają pozytywnie na możliwość regulacji i co najważniejsze - dzięki skrzynkom nie słychać z wentylacji odgłosów dobiegających z sąsiednich pomieszczeń.

kemot_p
05-10-2018, 21:46
Odgrzebię ten stary wątek :)
No właśnie jak w temacie - spiro czy pe-flex? Na moje zapytanie o wykonanie WM dostałem kilka ofert, większość w dwóch wariantach na rurach spiro lub pe-flex.
Którą technologię sugerujecie?

Kubiś
03-11-2018, 18:52
Ja zmontowałem wentylację częściowo z rur spiro sztywnych z blachy ocynkowanej a częściowo z fleksja kupionego na allegro. Na początku cały wyciąg był ze sporo. Po wlaczeniu systemu hałas był nie do wytrzymania. Na odcinku ok 3 m od wentylatora dałem fleksja pozaginanego w węża. Sam flex wyciszył wentylację tak że teraz nic nie słychać. Cały nawiew jest zrobiony na fleksie. Spokojnie można spać przy pełnej prędkości wentylatora. U mnie całość leży luźno na stropie. 20 m fleksa kosztowało ok 150. Przy takiej cenie opłaca się raz na 4 lata po prostu całość wymienić.

Tom1000k
03-11-2018, 20:15
Nie ma potrzeby nic wymieniać.
Zdjęcie wnętrza rury wywiewnej z łazienki po 2 latach użytkowania rekuperacji.
421188

JanWerbinski
05-11-2018, 08:55
Odgrzebię ten stary wątek :)
No właśnie jak w temacie - spiro czy pe-flex? Na moje zapytanie o wykonanie WM dostałem kilka ofert, większość w dwóch wariantach na rurach spiro lub pe-flex.
Którą technologię sugerujecie?

Ja mam sztywne Spiro na czerpni i wyrzutni - łatwo je ocieplić wełną 5 cm.
Nawiew to Peflex + Sonodec + Spiro tuż przy rekuperatorze. Wywiew to stare kanały kominowe + Sonodec + Spiro.
Jest idealnie.

J&D
05-11-2018, 09:52
Odgrzebię ten stary wątek :)
No właśnie jak w temacie - spiro czy pe-flex? Na moje zapytanie o wykonanie WM dostałem kilka ofert, większość w dwóch wariantach na rurach spiro lub pe-flex.
Którą technologię sugerujecie?

Pe-flex - duże opory, łatwość prowadzenia, cicho, tanio.
Spiro - małe opory, głośność, potrzeba dodatkowej izolacji.
W zasadzie jak masz przewymiarowana centralę to pe-flexy, jak na styk to spiro, różnica w przepływach jest spora.

nowent adam nowacki
22-03-2021, 14:33
Kanały Pe-flex wykonane są z wysokiej jakości tworzywa PE-HD, które zapewnia pełną higienę instalacji. Zewnętrzne karby zapewniają rurze dużą elastyczność oraz wysoką wytrzymałość, a gładka powłoka wewnętrzna minimalizuje opory powietrza w instalacji i umożliwia czyszczenie kanałów.
System wentylacyjny wykonany z takich kanałów zapewnia większą higieną instalacji. Kanały typu flex lepiej tłumią akustycznie przepływ powietrza więc instalacja jest cichsza. Niestety, kanały miękkie są nieco droższe od kanałów Spiro. Wybór kanałów flex z pewnością wpłynie na końcową cenę inwestycji.

Peflex daje 50 lat gwarancji, spiro tylko 10 lat


https://www.youtube.com/watch?v=-YFfoFJu9BM

Ważne aby skrzynki były wykonane ze STALI SZLACHETNEJ

margorz
23-03-2021, 15:27
Ważne aby skrzynki były wykonane ze STALI SZLACHETNEJ

A dlaczego ze "STALI SZLACHETNEJ"?
Jakie są wady i zalety skrzynki rozprężnej czy rozdzielnej ze stali, a jakie wady i zalety z tworzywa?
Chyba że patrzysz przez pryzmat ekologii :p

Beehome
23-03-2021, 17:48
Kiedyś miałem "przyjemność" z tymi skrzynkami ze stali szlachetnej :(.
W miejscu zgrzewu już był rdzawy nalot.
Ale fakt najważniejsze słowa klucze i dobry marketing.