PDA

Zobacz pełną wersję : VAT na działki



Tomek_W
05-05-2004, 23:29
Dowiadywaliście się może jak to będzie (czy też raczej już jest) z VAT-em na działki?
Podobno objęte są VAT-em działki budowlane, natomiast wyłączone są działki rolne.
Czy ktoś z Was to rozpracowywał?
Jeśli jest tak jak napisałem wyżej to jest to chyba jakiś argument za kupnem rolnej, nieprawdaż?
"Chiba", że nasz kochany aparat państwowy wymyśli obłożenie VAT-em w momencie przekwalifikowania :D
Nawet w sytuacji gdy nie następuje przeniesienie własności. Byłoby to kuriozum, ale nie takie rzeczy się widziało :evil:
Będę wdzięczny za wszelkie informacje
Pozdrawiam serdecznie
Tomek

basset
05-05-2004, 23:39
Ja kupilem na tydzien przed 1.05. Cos obilo mi sie o uszy ze stawki moga sie zmienic a ze dzialke mialem upatrzona (suuuperowa jest i juz zadrzewiona choc ma to takze swoje minusy bo niektore drzewka trzeba wyciac) postanowilem to zalatwic przed wejsciem do UE. I o dziwo bylo to dobre wyjscie bo Notariusz powiedzial ze w moim przypadku US moglby po 1.05 naliczyc SPRZEDAWCY 22% VAT ze wzgledu na to ze ma on dzialek kilka (jest to pole zadrzewione podzielone na dzialki budowlane) i handluje nimi dla zysku. Jesli sprzedawal by zas 1 nie naliczyl by 22% podatku. Cala ta interpretacja wydaje sie mi irracjonalna bo przeciez jesli nawet ktos sprzedaje 1 dzialke to robi to dla zysku wiec czegos tu nie rozumiem, ale nie mi interpretowac prawo i pewnie na poczatku bedzie spory balagan.
Pozdrawiam i zycze niskiego podatku.

Tomek_W
05-05-2004, 23:51
Też wydaje mi się dziwna taka interpretacja.
Raczej VAT będzie naliczany niezależnie od ilości działek jakie ma sprzedawca.
Swoją drogą ciekawe jak to jest w przypadku darowizny. Przecież "sprzedawca" może "kupującemu" działkę podarować. Nie znam przepisu, który by tego zabraniał :D
W takim przypadku "obdarowany" musiałby oczywiście zapłacić podatek od spadków i darowizn, ale pewnie byłby on niższy niż 22% (nawet uwzględniając brak pokrewieństwa pomiędzy stronami).
Przecież w sytuacji gdy nie ma już ulgi a działkę kupuje się bez kredytu nie musi to być sprzedaż.
Pozdrawiam
Tomek

markus_gdynia
06-05-2004, 12:21
Przepisy nie rozgraniczaja płacenia / niepłacenia VAT za działki od ich liczby tylko od sprzedawcy. Działka kupiona od osoby dla której sprzedaż działki nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej /np. od chłopa/ nie podlega opodatkowaniu VAT, natomiast kupowana od dewelopera /nawet mieszkanie z procentowym udziałem w gruncie/ jest opodatkowana podatkiem VAT.

Tomek_W
06-05-2004, 12:26
Ad markus_gdynia
Gdzie znalazłeś taki podział? Wertuję nową ustawę o VAT i (na razie) czegoś takiego nie znalazłem.
Pozdrawiam
Tomek

piotr.nowy
06-05-2004, 12:45
Bo takiego podziału nie ma!
Przepis mówi , że nie ma vatu jesli sprzedaz działki jest "incydentalna". No i niestety w kwestii interpretacji co jest sprzedażą incydentalną brak wytycznych. Wszystko zależy od konkretnego U.S.
Inna sprawa , że wbrew pozorom nie jest wcale takie jednoznaczne która działka jest w ogóle budowlana.
Przykład - jeśli w gminie nie ma aktualnego planu to właściwie zawsze występuje prawo pierwokupu działki przez ANR-jako ziemi potencjalnie rolnej, więc wydawałoby się , że taka ziemia nie może być jednocześnie objęta Vat-em.Ale na takiej ziemi można się przecież budować zgodnie np z zasadą sąsiedzką.
Przykład kolejny-siedlisko rolne: zabudowa na siedlisku rolnym nie wymaga odrolnienia(czyli ziemia rolna jak najbardziej!) ale co będzie jeśli właściciel takiej działki będzie chciał ją sprzedać (dajmy na to że wraz z pozwoleniem na budowę) a powiedzmy w tym samym czasie sprzedaje kilka innych działek budowlanych(więc mozna przyjąć , że w sumie nie jest to sprzedaz incydentalna). :( :o :(

bobo30
06-05-2004, 20:14
Byłam w US po pierwszym i pytałam o VAT na działki. Powiedzieli, że jeszcze nie wiadomo, bo dopiero dostali przepisy. A juz na pewno nie wiedzą co zrobić z przysłowiowym Kowalskim sprzedajacy dzialki budowlane. Powiedzieli,ze w ciągu tygodnia dokładnie przestudiują przepisy i się ustosunkują: Kowalski płaci , czy nie, za pojedyńczą działke też, czy nie. Czyli może się okazać, że urzędnik uzna, że trzeba płacić. :evil: