PDA

Zobacz pełną wersję : DGP - temperatura i dobór turbiny



c20ne
30-01-2012, 20:18
Witam
mam problem z dystrybucją gorącego powietrza z kominka do dwóch pozostałych pomieszczeń.
chcę zastosować jakieś wentylatorki (turbiny) które będą dmuchać ciepłym powietrzem na pozostałe dwa pomieszczenia. kominek mam w salonie a ciepłe powietrze chcę doprowadzić do dwóch pozostałych pomieszczeń które są dosłownie za ścianą na której znajduje się kominek. kominek jest tak zbudowany, że są w środku termoizolacyjne rury które są doprowadzone po wcześniej opisanych pomieszczeń. do jednego pokoju idzie rura która ma ok 2,5 metra długości do wylotu a do drugiego pomieszczenia idzie rura która ma ok 4m do wylotu. obie są stosunkowo krótkie. wyczytałem że są to zbyt krótkie odcinki żeby zastosować tradycyjne turbiny). zastosowałem kratki z wentylatorkami plastikowymi z termo czujnikiem (przy żądanej temp. załączają się). jednak to nie zdało egzaminu bo po ok 10 minutach od załączenia (+30*C) układ się wyłącza i wiatraczek staje bo temperatura na wylocie jest za wysoka (układ wyłącza się przy +70*C).
zwykła grawitacyjna instalacja jest za słaba i nie odczuwa się ciepłego powietrza w pomieszczeniach. pomieszczenia które chce ogrzać się dość małe bo jedno ma 12m2 drugie ma 14m2
sprawność kominka to 16kw

ma ktoś jakiś pomysł jakiego rodzaju wentylatory zastosować żeby coś pomogło?

eniu
30-01-2012, 20:59
Jakie przekroje tych rur DGP ?

artom12
30-01-2012, 22:52
Z tego co piszesz jasno wynika że ciepło powinno rozchodzić się grawitacyjnie. Musi być gdzieś błąd w instalacji. Wprzyszłym tygodniu będe w Piastowie to mogę Ci pomóc 604 237 348

Kominki Piotr Batura
31-01-2012, 06:08
c20ne

Plastikowe wentylatorki do DGP ? Jesteś pewny że to dobry pomysł ?

c20ne
31-01-2012, 17:43
eniu przekrój rur to 150 w środku na zewnątrz 200 (między 150 a 200 jest wełna)
artom12 owszem temperatura rozchodzi się grawitacyjnie ale za słabo - jak by był jakiś nadmuch to efekt był by dużo lepszy. co do budowy kominka to zaraz coś narysuję to sam ocenisz.
Kominki Piotr Batura myślałem o tym, że plastikowe wiatraczki będą kiepskim rozwiązaniem. ale jak ktoś je sprzedaje to gdzieś tam miałem nadzieję że może jednak - nie były strasznie drogie a więc na próbę kupiłem. teraz już wiem że one się nie nadają i dlatego potrzebuję pomocy

eniu
31-01-2012, 18:44
Fi 150 powinno wystarczyć na tej wielkości pomieszczenie.
Podejrzewam, że kratki w czopuchu masz wyżej niż pobór
ciepła przez te rury. Ciepło wylatuje kratkami , dla kanałów
zostaje niewiele. Obniżenie kratek, jeśli moje "wróżenie z
fusów" to prawda, powinno rozwiązać problem. Jeśli tak
jest, pogadamy ...

c20ne
31-01-2012, 20:01
eniu kratki akurat tu nie mają wielkiego znaczenia bo rury mam doprowadzone do komory w której kratek nie ma

tu jest fotka kominka i na szybko rozrysowałem co się znajduje w jego środku
http://ktk.pl/spojlery/rozne/kom.JPG

na kolor niebieski zaznaczona jest rura spalinowa
kolorem czerwonym zaznaczone się przegrody
kolorem zielonym zaznaczyłem rury do DGP do dwóch pomieszczeń które znajdują się za ścianą

eniu
31-01-2012, 20:15
A ta duża kratka z prawej odprowadza tylko ciepło
z rury spalinowej ?

c20ne
01-02-2012, 16:48
tak, ta duża kratka po prawej jest z żaluzją i jest do odprowadzenia ciepła od rury spalinowej
jak by coś się działo to tą kratką można dokonać wglądu w kominek, przeczyścić rurę spalinową itp

a więc ma ktoś jakiś pomysł na poprawienie sprawności DGP w tym przypadku?

eniu
01-02-2012, 17:59
Z Twojego rysunku wynika, ze jedynym ujściem ciepła z wkładu są
owe rury DGP. W normalnych warunkach nie ma prawa nie grzać!
Co się dzieje z całym ciepłem produkowanym przez wkład ?

Jakie są wloty do tego kominka i którędy wraca powietrze z pokojów
ogrzewanych przez DGP ?

eniu
01-02-2012, 18:42
No no ! Rikmen . Jeszcze miesiąc - dwa na forum i zaczniesz
Mistrza prostować, a kominek sam sobie sklecisz...:D