PDA

Zobacz pełną wersję : Gerda Star S czy Gerda C - watpliwosci dot. drzwi



4przemo77
31-01-2012, 18:44
Witam

Za jakies 9 miesiecy odbieram mieszkanie od dewelopera i wlasnie nadszedl czas ostatecznej decyzji co do drzwi wejsciowych do mieszkania. Standardowo deweloper bedzie montowal drzwi Gerdy, typ C. za doplata ok. 400 zl moglbym je zmienic na typ S. Z reklamowek Gerdy wynika ze maja one duzo wiecej zabezpieczen, nowoczesny zamek glowny i blache 1,25 mm. Cena doplaty jest dosyc atrakcyjna wiec chyba sie zdecyduje ale potrzebuje od Was rady co do jednej watpliwosci.

Mianowicie:
1) W drzwiach Gerda C zabezpieczeniem zamka glownego jest wkladka patentowa, ktora moglbym wymienic na jakas Mul-T-Locka i mialbym dobre zabezpieczenie. Jednakze te drzwi nie maja zamka dodatkowego i przy nich musialbym wynajac slusarza, ktory zamontowalby mi w nich zamek dodatkowy, co oznacza wywiercenie dziury w drzwiach.

W drzwiach Gerda Star S natomiast jest dobry zamek glowny i do tego zamek dodatkowy. Zamek glowny jest dosyc dobry a do wkladke w dodatkowym zmienilbym ja Mul-T-locka i mialbym super zabezpieczenie jak na zwykle mieszkanie.

Watpliwosci mam natomiast co do zamka glownego w wlasnie tych drzwiach, czyli Star S. Wszedzie sie czyta ze wkladka zamka nie powinna wystawac z drzwi i ze zapobiega to ukreceniu wkladki bo nie ma za co chwycic. W tych drzwiach jak sie spojrzy na ich budowe z zewnatrz to wkladka zamka glownego wystaje na ok 3 cm, wiec sporo. Do tego wkladka zamka dodatkowego rowniez wystaje dosyc sporo, tzn: jest oczywiscie zabezpieczona przez szyld, ale wydaje mi sie ze wylamac szyld a nastepnie chwycic za wkladke i ja ukrecic to nie jest problem.

- Co radzicie ? Pozostac przy standardowej Gerdzie C i zamontowac do niej dodatkowy zamek nawierzchniowy, czy brac drzwi Star S, bo moje watpliwosci sa nieuzasadnione ? Co bedzie lepszym zabezpieczeniem ? Czy zamontowanie zamka nawierzchniowego do Gerdy C nie bedzie problemem (trzeba wywiercic w nich otwor) ?

2) Sprawa nastepna to prog do drzwi. Gerda pisze ze mozna zamowic sobie dodatkowo prog debowy. Tutaj pisza ze maja w rozmiarze 19 mm i 35 mm.
- Czy oba beda pasowac do drzwi i wybor jest jedynie sprawa gustu i tego czy ktos woli wyzszy czy nizszy, czy tez wysokosc progu ma inne znaczenie ?
- Rozumiem ze jezeli drzwi otwieraja sie do wewnatrz do prog bedzie zamontowany na zewnatrz ?

3) Warto brac dodatkowo sztywny lancuch ? Sprawdza sie to ?

Przepraszam ze zadaje moze smieszne pytania, ale nie jestem budowlancem, nie znam sie na tym a na forum jest duzo specjalistow ktorzy moga mi pomoc i odpowiedziec.

Dzieki za pomoc
Przemo

ClNEK
31-01-2012, 19:19
1) Zdecydowanie model S. To że wkładka dolna wystaje dużo nie ma żadnego znaczenia. Jest to zupełnie inna konstrukcja zamka i mocowanie tych "bębenków jest naprawdę solidne. W drzwiach C gdy uda się zniszczyć szyld, co też nie jest łatwym zadaniem, pozostaje już wkładka jak w każdych innych drzwiach.
Poza tym w drzwiach S kształt klamki jest nieporównywalnie lepszy od drzwi C.

Montaż dodatkowego zamka jest możliwy tylko nie każdy chce się tego podjąć gdyż najczęściej montuje się w jego miejscu zamek Gerdy ZX a ten wymaga wycięcia w drzwiach otworu o średnicy ok 6 cm co niektórych przerasta.

2)Próg polecam ten 35 mm choć niektórzy w nowych blokach go nie dopuszczają ze względu na przepisy. Jest on na całą szerokość ościeżnicy ok12cm (jego niższa cześć wchodzi pod skrzydło), natomiast ten 19mm jest węższy ok9cm (od płaszczyzny zewnętrznej skrzydła do końca ościeżnicy). Poza tym 19mmm zazwyczaj wykonywany jest z dużo jaśniejszego drzewa jak ten 35mm
Tak, próg będzie od strony klatki schodowej.

3)W "s" sztywny łańcuch jest w standardzie. Jeśli masz do niego dopłacać to nie warto gdyż uchył drzwi jest bardzo mały.

4przemo77
31-01-2012, 21:02
Jezeli bym zostal przy Gerdzie C , to jako dodatkowy zamek myslalem raczej o zamocowaniu zamka nawierzchniowego z oferty Kassel albo Mottura + inna wkladka patentowa Mul-T-Locka albo Keso. Z drugiej strony patrzac mialbym wtedy zabezpieczenia podobne do tych z drzwi Star S, ale za wieksza kase. Dokonujac zamiany juz u dewelopera z Gerdy C na S doplacam przyslowiowe grosze i mam swietny zamek glowny + same skrzydlo o wiele lepsze niz C. Z kolei przy drzwiach Star S zamka glownego nie wymienie na nic innego niz ten ich RIM 600 S i tak samo w przypadku zamka dodatkowego jestem skazany na zamek wpuszczany z mozliwoscia zmiany jedynie wkladki, a zamka nawierzchniowego juz nie zamontuje.

Sam juz nie wiem

ClNEK
01-02-2012, 07:30
Nie masz już co kombinować przy drzwiach "S", one są w klasie 4 zabezpieczenia, przewyższają klasę "C" dwukrotnie. Nie znam tych zamków o których Ty piszesz ale wątpię, żeby one tu już coś zmieniły. Ja jeszcze nie widziałem, żeby złodziej brał się za otwieranie "S". Za to za drzwi C raz widziałem probe włamania z sukcesem dla złodzieja a raz dla lokatora.

finlandia
01-02-2012, 09:55
Nie rozpatrywałbym tu drzwi pod kątem zamków, kluczy itp.
Sprawa jest prosta - mamy jedną firmę i drzwi dwóch klas - wyższą i bez mała najwyższą.
eS-ka jest lepsza jako całość i nie ma co specjalnie wnikać w szczegóły.
Wybrałbym "S" właśnie ze względu na ładniejszy kształt klamki. Chociaż.. pewnie bym nie wzgardził nawet zwykłymi drzwiami W (klasa 2). Ja nie czuję zagrożenia włamaniem.

ClNEK
01-02-2012, 11:25
Nie wiem jak w innych mistach ale w moim, zagrożone włamaniem są wzasadzie tylko bloki ok 10 piętrowe wyposażone w windę. W takich blokach widziałem już kilka włamań przez Gerde W.. Złodziej ma wtedy więcej czasu i swobody na wysokich piętrach dlatego wogóle podejmuje próbę otwarcia Gerdy. W blokach bez windy "S" to dla ogólnego wyglądu można wziąść.